GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT. {De voorzitter spreekt woorden van deelneming in verband met het Inoodlottig verdrinldngsgeval, dat eenige ©ogenblikken vóór den aan vang der vergadering plaats vond. Het voormalig Oude Mannen- en Vrouwengasthuis wordt eigendom der gemeente. Het voorstel der Volkspartij om het kampeerverbod op te heffen, wordt verworpen. GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK. Benoeming van den directeur der lichtbedrijven. Het vermenigvuldi gingscijfer der plaatselijke inkomstenbelasting op 1 gehandhaafd. De regeling met de gemeente Wijk aan Zee en Duin, inzake de toelating van leerlingen op de bijzondere Fröbelschool. Het voorstel-Groot, tot vast stelling van een gemeentelijke huurverordening naar B. en W. om advies. Een loongeschil. GEMEENTERAAD VAN HAARLEMMERMEER. Een kwestie, die 60 jaar oud is, wordt tenslotte met 9 tegen 8 stemmen aangenomen. Abbenes krijgt dus een rijbrug. RADIO-NIEUWS. Stemmen uit nacht en aether. De radiozender te Huizen. GEMENGD NIEUWS. De tien geboden voor de bioscoop. Wat te Axel verwoest is. Donderdagavond vergaderde de raad der gemeente Zandvoort onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer H. van Alphen, Afwezig mevr, Weenink en de heeren Pad*, v. d. Plas, v. d. Bos en Gunters. Alvorens met de afhandeling der agenda te beginnen, spreekt de Voorzitter zijn leed wezen uit over het tragisch verdrinkings ongeval, dat zoo juist aan het strand heeft plaats gehad. Voor deze woorden verwijzen wij naar het bericht van het ongeluk, elders in dit blad. |g Ingekomen stukken. Het comité voor het zangconcours heeft aan den raad medegedeeld dat de finan- cieele resultaten van het concours van dien aard zijn geweest, dat van het bedrag van f 700.waarvoor de gemeente garant was, geen gebruik gemaakt behoeft te worden. De Zandvoortsche Feestcommissie ver zoekt aan den raad om eene subsidie van f 500.voor het gewone schoolreisje naar Artis, daar de commissie geen vergunning heeft, gekregen om de bloempjesdagen te houden. Dit verzoek gaat naar B. en W. om prae- advies. In verband met de verleende machtiging van Gedeputeerde Staten dezer Provincie, aan het College van Regenten van het Oude Mannen- en Vrouwen Gasthuis, om het gebouw Rozennobelstraat 10 aan de gemeente voor niets over te dragen, stellen B. en W. den Raad voor, dat gebouw te aanvaarden, daar het, wanneer het oudheidkundige waarde bezit, voor museum kan ingericht worden of wanneer het dit niet heeft, afge broken kan worden, wat het verkeer ten goede zal komen. DE VOORZITTER deelt mede, dat het beter is in deze een afwachtende houding aan te nemen, omdat hij in correspondentie is met de vereeniging Hendrik de Keijzer, betreffende de oudheidkundige waarde van het gebouw. Na korte bespreking besluit de raad met algemeene stemmen, het gebouw om niet voor de gemeente over te nemen. Over de bestemming van het gebouw zal in een vol gende vergadering gesproken worden. Nog eens de gemeente- begrooting 1927. Nogmaals hebben Gedeputeerde Staten dezer provincie bezwaar gemaakt tegen de gemeentebegrooting voor 1927. In verband met die opmerkingen schrijven B. en W. om ontheffing van het staangeld voor een tent op het strand voor het jaar 1926. Hij had een gedeelte strand gepacht alleen met de bedoeling daarop een consumptietent te plaatsen. B. en W. stellen den raad voor afwijzend daarop te beschikken, omdat vol gens de vastgestelde voorwaarden boven de gewone strandpacht nog f 50 extra betaald moet worden voor een tent met een maximum oppervlakte van 20 M2. Aldus besloten. Een parkeerterrein voor auto's B. en W. stellen voor aan G. van der Meij voor het jaar 1927 te verpachten het gemeen telijk parkeerterrein bij het Badhuis, voor een bedrag van f 250. Als tarief mag hij reke nen bij gebruik van een uur of minder f 0.25, bij gebruik van een geheelen voor- of een geheelen namiddag f 0.35 en bij gebruik van een geheelen dag f 0.50. De heer ZWAAN meent, dat de raad niet goed zou handelen met aanneming van dit voorstel. Alle Zandvoorters hadden mede moeten kunnen inschrijven en dat is niet geschied. Spr. stelt voor, een openbare inschrijving te doen plaats hebben. De heer HEINTZBERGER vindt 't beter de zaak voor dit jaar maar te laten, zooals ze is, dan kan men het volgend jaar een open bare verpachting houden. De heer GEERS onderschrijft de ziens wijze van den heer Heintzberger. De VOORZITTER zegt, dat v. d. Meij volkomen bereid is het vereischte bedrag van f 250 te betalen. B. en W. vragen dus niet het uiterste. Zij vinden het volkomen juist, wanneer zij thans hun voorstel doen. Na eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aan genomen. Vergunningsrecht. De heer C. Stein heeft bij den raad bezwaar gemaakt tegen zijn aanslag in het vergun ningsrecht. De aanslag is berekend naar een geschatte huurwaarde van f 1000. B. en W. stellen den raad voor in verband met het (karakter van de zaak en de verbou wing in 1926 den aanslag te handhaven. Aangenomen. Het gymnastieklokaal van school D. B. en W. stellen den raad voor, aan den Zandvoortschen Kring„Godsdienstig Leven", de beschikking te geven over het gymnastiek- 10 storend zal kunnen werken op het ver loop der godsdienstoefening der R. K. Kerk in de nabijheid. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Met den wensch van den heer Geers zal rekening worden gehouden. Boventallige leerkracht. B. en W. stellen voor aan de vereeniging tot stichting en instandhouding van Chr. scholen te Zandvoort over 1926 een vergoe ding toe te kennen voor een boventallige leerkracht. Goedgekeurd. Het kampeeren. B. en W. stellen voor om het adres van de Zandvoortsche volkspartij om de bepaling, betreffende het kampeeren bij nacht te her zien, niet in behandeling te nemen. Eenigen tijd geleden heeft de Raad eenzelfde besluit Conversie geldleening. i B. en W. stellen voor de restanten der 6 geldleeningen, aangegaan bij raadsbesluiten van 9 December 1920, 30 Maart, 29 April, 7 Juni en 12 Augustus 19121 en 17 Mei 1922, ten bedrage van f 190.934.50, met ingang van 1 Juli 1927 buitengewoon af te lossen en met ingang van dien datum een 4 3/4 geld leening, nominaal groot f 190.000 a pari, aan te gaan met het Weduwen- en Weezenfonds van Europeesche burgerlijke Ambtenaren in N ederlandsch- Indië. Goedgekeurd. Schoolgeldregeling. B. en W. bieden ter vaststelling aan een nieuwe schoolgeldregeling voor de Open bare Fröbelschool. De bedoeling is deze verordening ook op de Bijzondere Fröbelscholen toe te passen. De heer VISSER kan zich met deze ver ordening niet vereenigen. De lagere inko- genomen naar aanleiding van een soortgcl k mens kunnen de lasten niet dragen. Het zal ters en Gorter verlaten de vergadering). 7 Er ontstaat een langdurige discussie, waar bij het soms tot een heftige woordenwisse ling komt tusschen den heer Eijking en den Voorzitter Verschillende raadsleden deelen mede, dat zij de zaak in volkomen orde hebben be vonden. Ten slotte wordt met algemeene stemmen (met uitzondering natuurlijk van de stem van den heer Eijking) besloten ook dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer EIJKING verlaat hierop de ver gadering. Bij de rondvraag vestigt de heer VAN ZUTPHEN de aandacht op het terrein, waar de perceelen van de Wed. Burger hebben gestaan. De toestand vraagt spoedige voor ziening. De VOORZITTER antwoordt, dat de volgende gelden voor dit doel zullen wor den uitgetrokken. Hierna volgt sluiting. aan den raad dat de gemeente over het dienst- lokaal van school D) des Zondagsmorgens jaar 1925 aan het Rijk heeft teruggegeven van 10)4H uur, ten einde dat lokaal voor wegens aandeel in de kwade posten der gemeentelijke inkomsten belasting een bedrag van f 81.821.41 en over 1926 een bedrag van f 91.440.Verder is aan het Rijk terugbetaald over 1926 wegens aandeel in de kwade posten der Rijks Inkomsten belasting 1922-23 f 18.578.78. Totaal dus f 191.840.19. B. en W, stellen voor den post „Belasting naar het Inkomen" te verhoogen met f 156.326.60 en te brengen op f 446.362.60 den uitgaafpost no. 350 „Uitkeering kwade posten" te verhoogen met f 65.562.60 en den ontvangstpost no. 353a „Restitutie kwade posten" te verminderen met f 90.800. Zooals begrijpelijk is, zal de ontvangst van de inkomstenbelasting over 1927 belang rijk minder zijn dan thans op de betrokken post is geraamd, dat daar de raad beslist heeft, in verband met hetgeen volgens de vorige wijziging beslist ontvangen moest worden, het vermenigvuldigingscijfer te brengen van 1. 6 op 1.8 zijn zij van oordeel dat, mocht er een tekort over 1927 ontstaan, het beste zal zijn, dat tekort gedeeltelijk over eenige jaren in te halen, zonder tot verdere verhooging der belasting over te gaan. Aldus wordt besloten. Suppletoire begrootingen 1926 Daar er eenige posten van den begrootings- dienst 1926 zijn overschreden, stellen B. en W. den raad voor die begrooting door af- en overschrijving te-wijzigen. Aldus besloten. De huurkoopwoningen. Daar er eenige personen zijn die zich teruggetrokken hebben voor het koopen van een huurkoopwoning en er weer anderen zijn die een dergelijke woning hebben aan gevraagd, stellen B. en W. den raad voor, het raadsbesluit van 5 Mei j.l. tot het uitgeven van woningen in huurkoop in te trekken en opnieuw een besluit te nemen, waarbij die won n en worden toegewezen. Aldus wordt besloten. Onbewoonbaarverklaring. B. en W. stellen, naar aanleiding van het advies van de Gezondheidscommissie, geze teld te Bloemendaal voor, om, de perceelen Zandvoortsche laan 114 en 116, in eigen dom toebehoorende aan de gemeente Am sterdam, onbewoonbaar te verklaren. Aangenomen. Het prise d'eau voor de eigen waterleiding. Dat thans nog geen uitvoering is gegeven aan het raadsbesluit tot stichting van een eigen prise d'eau van de waterleiding te Bentveld, komt in hoofdzaak, omdat de gemeente Amsterdam hiertegen bezwaar had. De meerderheid van B. en W. stelt aan den Raad voor toch tot het stichten van een eigen waterleiding over te gaan, daar hier door niet alleen een sluitende exploitatie zal worden verkregen, maar óók de zekerheid, dat in den zomertijd de gemeente Zand voort over voldoende water-steeds zal kun nen beschikken. De minderheid in het college van B. en W. is er voor, dat een contract zal worden aangegaan met de gemeente Amsterdam. Het voorstel wordt tot de volgende ver gadering aangehouden, wegens de onvol talligheid van den raad. Strandpacht. De heeren S. de Wid, F. Ottenbros en J. de Wid, hebben elk aan den raad verzocht voor den vastgestelden prijs, 10 M2 strand te mogen pachten, onder voorewaarde, dat zij dan over het geheele strand zouden mogen venten met fruit. B. en W. stellen aan den raad voor afwijzend op die verzoeken te beschikken, daar hierdoor zou worden in strijd gehandeld met de gewone voorwaar den, waarop strand wordt verpacht. Goedgekeurd. Ontheffing van staan geld. De heer J. Keur verzocht aan den raad de diensten van jeugdkerk te gebruiken en aan het „Zandvoortsch Gemengd Dubbel Kwartet" de beschikking te geven over het gymnastieklokaal van school B, gedurende een avond per week, ten einde daarin een noodzakelijken repetitie-avond te houden. De heer GEERS zegt van meening te zijn, dat het verzoek luidde voor beschikbaarstel ling van 1011% uur. Nu B. en W. voor stellen van 10%—11%, vraagt spr. er mede rekening te willen houden, dat het beginuur voorstel van de raadsleden van den Bos en Heintzberger en thans meenen zij, dat er geen termen aanwezig zijn om een andere beslissing te nemen. De heer HEINTZBERGER zegt, dat de Volkspartij beweert, dat de raad thans „om" is, maar spr. heeft nog niet kunnen consta- teeren of de raad „om" is. De VOORZITTER „Niemand heeft 'm hier „om". De heer GEERS is er nog lang niet van overtuigd, dat de raad „om" is. Zou dat waar zijn, dan zou dit voor Zandvoort zeer slecht uitloopen. Behandeling thans van een voorstel betreffende kampeeren acht spr. bovendien, gezien het gering aantal aanwezige leden, niet juist. Laat de nieuwe raad de volledige verantwoordelijkheid van zijn besluit op zich nemen. De heer MEIJER zegt voorstander te zijn van kampeeren, mits onder behoorlijk toe zicht. De VOORZITTER zegt, geen verant woordelijkheid voor goed toezicht op zich te kunnen nemen, voor dit jaar, daar de tijd van voorbereiding te kort is. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Precario. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der verordening tot heffing van precario-gelden. De wijziging wordt aangenomen. Drankwet. Behandeld wordt een verzoek om ont heffing van art. 2 der verordening en art. 35 der Drankwet. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt afwijzend op het verzoek beschikt. Rondvraag. Bij de rondvraag brengt de heer GEERS ter sprake een ernstig feit, hetwelk daags tevoren op het Entos-terrein op Plan Noord heeft plaats gehad. Daar reed een auto onder een voedingsdraad door, terwijl op den wagen een jongetje stond. De knaap kreeg een klap van de draad, sloeg van den wagen op den grond en bekwam een hersenschud ding. Spr. vraagt in dit verband of de draad niet te laag hing. In ieder geval zou daar ter plaatse een bord met aanduiding van doorrij- hoogte zeer dienstig zijn. De VOORZITTER zegt toe, de zaak te zullen onderzoeken. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig was de heer Slings. De heer Steenvoorden, die ten gevolge van een ongeluk, eenigen tijd ongesteld is geweest, was wederom ter vergadering aan wezig. Na opening der vergadering komt aan de orde een voorstel van den heer Eijking, het welk in de vorige vergadering was aange houden, tot het aanbrengen van enkele wijzi gingen in de notulen. Een van de voorgestelde wijz'gingen, welke van weinig importantie was, werd goedgekeurd. De overige werden verworpen. De heer STEIJN meende, dat het te ve ging, om alles, wat door het een of andc. raadslid buiten de zaak om wordt gezegd, in de notulen op te nemen. Men hoort hier volgens spr. reeds genoeg, wat men liever niet zou willen hooren. Benoemiingen. Tot lid der schattingscommisse voor de inkomstenbelasting wordt benoemd de heer Fr. Braun. Benoemd wordt het hoofd van de school voor zwakzinnige kinderen, de heer P. J. Timmer, onderwijzer aan een school voor Zwakzinnigen te Utrecht. Tot onderwijzeressen aan de O. L. School worden benoemd mej. A. P. Tol, te Wijk aan Duin en mej. A. J. Diepenhorst te Gouda. Directeur lichtbedrijven. Aan de orde is hierna de benoeming van een directeur van de lichtbedrijven. De aanbeveling luidt, in alphabetischen volgorde, als volgt Ir. J. W. Döbken, Ingenieur aan de Ge meentelijke Gasfabriek te Groningen. Tj. Fokkema, Adjunct-Directeur der Lichtbe- drijvenen der Waterleiding te Sneek, H. J. H. J. De Groot, Directeur der Lichtbedrij ven te Vaals. De heer GORTER zegt, dat het een be denkelijk systeem genoemd moet worden als politieke overwegingen bij een benoeming gelden. Hier dient alleen de geschiktheid van de persoon te wezen. Dit wenschte spr. even te zeggen. Bij de hierna volgende stemming wordt benoemd de heer H. J. de Groot, met 7 tegen 5 stemmen. Vaststelling Vermenigvul digingscijfer. B. en W. stellen voor het vermenigvuldi gingscijfer der Plaatselijke nkomstenbelas ting 1927/1928 te bepalen op 1. De heer GORTER zegt dat uit dit voor stel een optimistische geest blijkt ten op zichte van de gemeente-financiën. Het ver wondert spr. dat geen voorstel is gedaan om het cijfer lager te stellen, gezien de belang rijke w nsten der bedrijven. Spr. somt op, wat de bedrijven aan winst hebben opge bracht n 1926 en wat voor dit jaar begroot wordt. Wanneer het vermenigvuldigingscij fer op 0.90 werd gebracht, zou er toch nog een voldoende saldo overblijven. Spr. vraagt de opinie van B. en W. hierover. De heer VISSER meent dat het niet juist is om de belasting te verlagen uit de winsten der bedrijven. Het dient op een andere ma nier gezocht te worden. De VOORZITTER antwoordt dat het hier gaat om den dienst van 1927. Het saldo, door den heer Gorter bedoeld, komt echter eerst ten goede aan den dienst van 1928. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel met algemeene stemmen goedgekeurd. Opmeting der gemeente. B. en W. vragen den Raad een crediet voor de geheele opmeting der gemeente. De heer GORTER betoogt dat er weinig of niets voor een opmeting der gemeente leit. Spr. zal dan ook niet met het voorstel meegaan. De VOORZITTER verdedigt het voor stel. De heer EIJKING betoogt dat eerst dient te worden afgewacht, welke de uitspraak zal zijn inzake de fusie. Spr. zal dan ook te genstemmen. De VOORZITTER zegt dat de fusie hier niets mee te maken heeft. De heer STEIJN wijst er op dat men nog bezig is met het uitbreidingsplan. Wil men, boven de kosten daarvan, ook nog uitgaven doen voor een opmeting, dan wenscht spr. hiervan eerst de noodzakelijk heid te zien aangetoond. De heer ZWAGER zegt, dat de kadaster inrichting nog al iets te wenschen overlaat. Vooral Beverwijk staat slecht aangeschre ven. De opmetingen welke thans nogal eens moeten geschieden, kosten veel. Een alge- heele opmeting, zooals voorgesteld wordt, zal hieraan een eind maken. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Het adres van G. Wagter. Aan de orde is hierna het prae-advies van B. en W.'op het verzoek van G. Wagter. om een aan hem toebehoorend slop tot openba ren weg te verklaren. Dit prae-advies, hetwelk wij reeds gepu bliceerd hebben, luidt afwijzend. De heer VISSER bepleit inwilliging van het verzoek. De heer GORTER betoogt dat men het de industrie, vooral in eigen plaats, gemak kelijk moet maken over deze kleine infor maliteit ten opzichte van de wet, moet men heenstappen. Elders wordt dit standpunt ook ingenomen. De VOORZITTER ontraadde het. De wethouder, de heer EIJKING, zegt dat de wethouders aanvankelijk ook vóór inwilliging van het verzoek waren. Na het advies werd het hen onmogelijk, hoewel zij er ook voor gevoelden, om voor inwilliging te stemmen. De heer STEIJN kan dit best begrijpen. De raad had van het college geen ander ad vies kunnen verwachten. Het is bestemd om de wet uit te voeren. Dat is ook voor den raad gevaarlijk om anders te doen dan het juiste standpunt van B. en W. innemen. Het advies van B. en W. wordt hierna aan- voerig relaas over zijn optreden in deze aan' vaard mef 3 stemmen tegen, n.l. van de hee- gelegenheid. ren Gorter. Visser en Groot, (De heeren Steenvoorden, Zwager, Ma- tot gevolg hebben, dat de betrokkenen hun kinderen van de school zullen nemen. De inkomsten voor de school zouden nog lager worden. Spr. stelt voor het voorstel aan te houden, ten einde met een nieuwe verorde ning te kunnen komen. De VOORZITTER ziet het belang van aanhouden niet in. De bedragen kunnen niet te hoog worden geacht. De heer ZWAGER vond de heffingschaal aanvankelijk aan den hoogen kant. Vergele ken bij andere gemeenten vestigt deze ver ordening een zeer gunstigen indruk. Spr. is tot de conclusie gekomen, dat hij zijn stem gerust aan dit voorstel kan geven. De heer GROOT adviseert ook tot aan houding van het voorstel. Na eenige discussie wordt besloten het voorstel aan te houden. Overeenkomst betreffende de toelating van leerlingen. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een concept-overeenkomst met de ge meente Wijk aan Zee en Duin, betreffende toelating van leerlingen op bijzondere gesub sidieerde bewaarscholen. e' De heer GROOT wil in de verordening len dat de ouders te Wijk aan Duin hun kin deren naar de school kunnen zenden, welke zij wenschen. De VOORZITTER antwoordt dat er op de Openbare Fröbelschool geen plaats meer is. We zouden er een nieuwe school bij moe ten bouwen. De heer STEIJN betoogt, dat ook van het openbaar onderwijs een regeling dient te worden gemaakt. Men gaat in Wijk aan Duin verschil maken, en daarom dient hier in den raad te worden uitgesproken, dat wij ook bereid zijn van het openbaar onderwijs een regeling te maken. De heer ZWAGER is met den Voorzitter van meening, dat het te ver gaat. Het is be treurenswaardig dat men in Wijk aan Duin onderscheid maakt en enkel voor katholieke kinderen een regeling vraagt, doch het is aan de gemeente zelf, om daarin verandering te brengen. De heer VISSER herinnert eraan dat bij den bouw van den Openbare Fröbelschool van Wijk aan Duin gevraagd is of die ge meente een regeling wilde aangaan voor het toelaten van kinderen uit die gemeente op deze school. Wijk aan Duin weigerde echter. Spr. vindt dit afkeurenswaard en adviseert om die gemeente te verzoeken alsnog ook voor de Openbare School een regeling aan te gaan. 3 De VOORZITTER wijst er op dat dit te ver gaat Ook de heer GORTER betoogt dat deze raad niet kan doen, wat tot de compententen van den raad van Wijk aan Duin behoort Het voorstel van B. en W. wordt hierna goedgekeurd. Alleen de heer Visser stemde tegen. Bouw van een barak. B. en W. vragen den raad een verhoogd crediet voor den bouw van een barak van lijders aan besmettelijke ziekten. Goedgekeurd. Mededeelingen en inge komen stukken. Van Ged. Staten is een mededeeling inge komen, dat de begrooting voor 1927 is goed gekeurd. Ingekomen zijn een aantal adressen, uit een groot aantal handteekeningen, waarin op een samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Duin wordt aange drongen. Besloten wordt deze adressen te renvoyee- ren naar B. en W. om prae-advier, Het verzoek van de wed. Klomp in den Wijkermeerpolder, om een betere verlichting van den Polderweg en een directe telefoon verbinding met het politiebureau te Bever wijk, wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Tot verbetering van de verlichting is bereids besloten. De heer BRANTJES wijst er hierbij op, dat gewoonlijk geen overlast wordt onder vonden van de Belgische arbeiders, die er 's zomers komen werken. Wel echter van de woonwagenbewoners. Spr. verzoekt voorts om het aanbrengen van slangen bij de brand- kranen. Een verzoek van den heer Donkers, om ook voor 1928 een toeslag op zijn pensioen te mogen ontvangen, zal bij de begrooting worden behandeld. Van het raadslid, den heer Groot, was een voorstel ingekomen tot het vaststellen van een gemeentelijke huurverordening Na eenige besprekingen gaat dit voorstel naar B. en W. om advies. Hetzelfde gebeurt met het voorstel van den heer Groot, om een commissie van onderzoek in te stellen, naar aanleiding van de beschuldigingen van den heer v. d. Stel Het adres, waarin verzocht wordt om ook voor buiten de gemeenten gevestigde onder nemingen een abonnement voor havengelden beschikbaar te stellen, wordt aangenomen, totdat in de vacature van havenmeester zal zijn voorzien Nog was ingekomen een adres inzake het uitbetalen van loon voor het lossen van een schip voor rekening van de gemeente. De VOORZITTER merkt op, dat men dit geval aan B. en W. had moeten kenbaar maken, inplaats van direct een adres aan den raad te richten. Intusschen is de uitbetaling naar genoegen van de betrokken persoon geschied, zoodat spr voorstelt het adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. In verband met deze aangelegenheid had de wethouder, de heer Eijking een voorstel ingezonden om een commissie van onder zoek te benoemen inzake bovenbedoelde aangelegenheid. De VOORZITTER wijst er op, dat dit een aangelegenheid is, welke in het college van B. en W. thuisbehoort en niet in den raad. De zaak is onderzocht en volkomen in orde bevonden. De heer EIJKING geeft hierna een uit- Gisterenmiddag kwam de Raad dezer ge meente in Vergadering bijeen onder voor zitterschap van den Burgemeester Mr. A. Hol, Afwezig waren de heeren Buurman en Bos. Vaststelling van de notulen va-n de ver gaderingen van 5 en 12 Mei 1927. De notulen worden ongewijzigd vast gesteld. nlgekomen stukk en mededeelingen. Mededeeling wordt gedaan va.n een schrij ven van den Commissaris der Koningin, waarbij aan den burgemeester verlof wordt gegeven zich van 22 Juli tot 21 Augustus buiten de gemeente te begeven. De voorzitter van het Hcofstembureau deelt den burgemeester mede, dat alle nieuw gekezen leden van den Gemeente raad bericht hebben hunne benoeming te aanvaarden. Nadere behandeling van het voorstel- Biemond tot aankoop van een rijbrug voor Abbenes. De VOORZITTER leest eerslt uitvoerig de geheele historische ontwikkeling van dezen rijbrug voor. De heer v. ARENDONK is van de nut tigheid van de brug wel overtuigd doch acht de kosten daaraan verbonden veel te be zwarend voor de gemeentekas. Ook de heer KONING vindt de financi- eede toestand van dien aard, dat de uitga ven voor de brug te zwaar zijn. Spr. vraagt hoe de voorz. die uitgaven denkt te be strijden. De schuld der gemeente is reeds groot. Mocht er een bron van inkomsten worden geschapen, dan zal spr. graag zijn st m aan dit voorstel geven. De heer RODENBURG vindt de uitgave wel hoog, maar wil toch de gelegenheid nietl aten passeeren om deze brug aan te koopen. De inwoners van Abbanes zullen hiermede zeer gediend zijn. De heer BIEMOND vindt, dat nu het eenmaal zoover is, de gemeente niet plot seling moet wegloopen, gezien ook de me dewerking van de polder. De heer KISTENMAKER meent ook, nu de gemeente voor een betrekkelijk klein bedrag de brug kan koopen, zij deze gele- genehid moet aangrijpenij. De heer SCHEFFER begrijpt niet hoe de heeren Roodenburg en Kistemaker plot seling zoo royaal zijn geworden. Spreker zegt namens zijn fractie dat de uitgave aan kracht der gemeente gaat. De heer KNAAP vindt de vergelijking van den heer Koning tuschen de uitgaven inzake de aspirantenkwestie en de brug voor Abbenes onjuist. De aspitenten kwes tie was van tijdelijke aard, de rijbrug voor Abbens van duurzamen aard. Bovendien doet ihz cnu een eenige gelegenheid voor om de rijbrug aan te koopen. Bovendien heeft Abbens er nu recht op geholpen te worden. Bij de rentegarantie dier wegen voor de aanleg van den spoorweg in de Haarlemmermeer werd verleend ad. 137500 heeft Abbens met het minste voor deel gehad. Wanneer voor de uitgaaf een geldleening wordt aangegaan, af te lossen in 2 jOaar kost dit de gemeente in rente en aflosing slechts 326.hetgeen minder is dan het bedrag dat Abbanes vroeger aan de rentegarantie heeft betaald, daar zij geen voordeel van heeft gehad. De heer v. Wijk noemt de kosten voor den aanleg van den brug, het betalen van een eereschuld. Abbenes heeft zijn commu nicatiemiddelen roet de steden ingeboet en moet meebetalen aan de voortgang der ge meente. Het is billijk dat zij nu ook geholpen worden. De heer Gerritse is van meening, dat, wan neer het voor het verkeer noodig is, de autobussen toch wel over Abbenes kunnen geleid worden. Spreker licht verder het standpunt van zijn fractie toe. De heer F. H. Bos vraagt een opgave van de jaarlijksche onderhoudkostcn van de brug. Spreker vraagt of de gemeente wel in staat is om de kosten te betalen. De voorzitter verwondert zich er over, dat na 60 jaar de zienswijze over dit vraag stuk nog precies dezelfde zijn. Spreker brengt Dijkgraaf en Heemraden en de Hoofd ingelanden dank voor hetgeen zij nu gedaan hebben. Als we nu niet willen, blijft de zaak misschien weer 60 jaar liggen. We moeten weliswaar zuinig zijn, maar de noodzake lijkheid vao deze uitgave is wel te verde digen. De heer v. Wijk stelt voor, de dicussie te sluiten en tot stemming over te gaan. Het voorstel van orde van den heer v. Wijk wordt in stemming gebracht en aange nomen. De heer Koning vraagt het woord voor een persoonlijk feit. Spreker weerlegt de be schuldiging van den heer Brewind als ware hij inconsequent geweest. Het voorstel van B. en W. wordt met 9 tegen 8 stemmen aangenomen. Voorstel tot het aangaan van een tij delijke kasgeldleening. Voorgesteld wordt aan de Directie van het elec'.riciteitsbedrijf een voorschot te vragen van 100.000 ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Conform wordt besloten. Financieëele regelingen betreffende de begrooting over het dienstjaar 1926. Betreft de af- en overschrijving van en kele posten. Conform besl-oten. Rondvraag. De heer ROODENBURG deelt mede, dat het hem bekend is, dat een inwoner der gemeente een hooger bod wil floen op de woning van het schoolhoofd dan de som waarvoor deze aan het kerkbestuur is aan geboden. Spreker vraagt een vrije inschrij ving. De heer SCHEFFER vraagt of degenen, die niet aan hun stemplicht hebben vol daan nog worden vervolgd. Spreker toont ,")ich geea bewonderaar van deze stem- dwang. Spreker vraagt naar de voorstellen over het georganiseerd overleg. De heer GRIEKSPOOR klaagt er Over dat er des zomers in den Ringvaart zooveel doode dieren liggen. De vcorziter deelt mede een ruime op vatting te hebben omtrent den stemplicht. Slechts in geval van opzet wordt vervolgd. Spreker is in principe niet direct een voorstander van vrije inschrijvers voor de onderwijzerswoning. Dit zal nader bespro ken worden in het college van B. en W. Hierna sluiting. In den loop der jaren heeft schrijft „Ind." het practisch gebezigde golfleng- tenspectrum zich naar boven zoowel als naar beneden uitgebreid. Dit is ten deele tenge volge van het toenemend aantal stations en ten deele toe te schrijven aan de onge dachte mogelijkheden, welke de uiterst korte golven bieden. Vier jaren geleden verstond men onder „korte golven" golven omstreeks 300 M., een jaar later betitelde men slechts als „kort" de golven omstreeks 100 M. en de hedendaagsche radio-enthousiasten of op z"n Amerikaansch de „DX hams" hebben nog slechts begrip van golven tusschen 40 en 5 M. Door het recente succes opmerkzaam ge worden, zullen velen zich afvragen wat er dan toch wel op de korte golf zooal te hooren is. Men stelle zich voor omstreeks midder nacht te hebben plaats genomen voor een kortegolfonlvanger. Zoodra men de hoofd telefoon heeft opgezet en het apparaat heeft ingeschakeld, hoort men een zwak geruisch, teeken dat de ontvanger oscilleert. Thans aan het zoeken. Met een fijnregelknop met zeer groote overbrenging wordt de afstemcondensator uiterst langzaam gedraaid. Plotseling meent men iets gehoord te heb ben, draait een weinig terug, stelt nog eens na en dan toeteren met klagelijk geblaat en vele up en dwons in de geluidsterkte de morse-signalen van een amateurzender, ergens op de kleine aarde, ergens in de U.S.A. of Zuid Amerika, in de telefoon. Bij eenig verder draaien hoort men ette lijke van deze zenders. Het ware genoegen hiervan kan slechts gesmaakt worden indien men de morse-code machtig is. Steeds verder wordt de knop gedraaid! Nu toetert met scherp zuiver rhythme een krachtige zender, de morse-kenner herkent hierin onmiddellijk een van de rijkstele- graafzenders, welke Oost- of West-Indië oproepen, mogelijk ook den kortegolf-zen- der van een onzer grootste passagiers schepen. Weer iets verder weerklinkt een kwette rend geluid als van een kanarie, welke met tienvoudige snelheid zijn trillers uitstoot. Het is een van de beam, stations met snel telegrafie werkend met Australië, Canada of Britsch-Indië. Thans draait men door een draaggolfl Na zeer zorgvuldig bijregelen, klinken de tonen van een fikschen jazz-band in onze ooren. Met ongeduld wordt de aankondiging ver wacht, welke nogal op zich laat wachten tot plotseling klinkt „Here 2 x a f, Experi mental Stations of the G. E. C. at Schenec tady" met een zwaar Amerikaansch accent. En als de huisgenooten nog op de been zijn, zal men roepen om muziek te hooren, heele- maal uit Amerika. Luistert men op een Dinsdag, of Donder dagavond, dan zal men het machtige geluid van den Philips Kortegolf-zender kunnen hooren. Op daarvoor geschikte uren ook den zender van Malabarl Wellicht, dat men spoedig regelmatig muziek te hooren krijgt heelemaal uit Indië... In de eerstvolgende bestuursvergadering van Stad en Lande van Gooiland komt in behandeling een verzoek van de ïleder!. Seintoestellenfabriek te Hilversum, namens de daartoe op te richten Naamlooze Ven nootschap, om te mogen huren circa 4 ha van het harde van de Huizer Meent voor het plaatsen van een radiozender. Het bestuur adviseert om gunstig op het verzoek te be schikken. Doe, alsof ge thuiswaart. Een Amerikaansch filmblad publiceert de volgende tien geboden voor bioscoopbezoe kers; adviezen, die niet alleen voor Ame rika zin hebben. 1. Als gelachen móet om een film, doe het dan zóó, dat iedereen merkt, hoe ge u amuseert. Juist is het als ge daarbij met uw handen op uw dijen slaat en voortdurend roept; „Eenig!" of „Wat 'n heerlijke non sens!" 2. Bij natuuropnamen of films van een stad moet ge uw buren met luider stem vertellen, dat gij daar ook zijt geweest, want dat staat altijd goed, en alle menschen in de buurt merken dan, dat ge niet alleen rijk, maar ook beschaafd zijt. 3. Als ge de handeling van een film al kent uit den roman, vertel die dan uw buur vrouw luid fuisterend telkens vóórdat het beeld op het doek komt. Ge hebt er een idee van, hoe dankbaar uw buren u zijn, dat ze uw stem mogen hooren. 4. Lees ook telkens de opschriften hardop; want er kunnen analphabeten in de zaal zijn, die ze zelf niet kunnen lezen. 5. Als ge hiermee bezig zijt, spreek dan zoo luid, dat men van de muziek niets hoort. Ge hebt dan uw doel bereikt; de aan dacht van al uw buren op u te vestigen. 6. Als ge uw plaats hebt ingenomen, kunt ge gerust een pa^ar maal opstaan om uw overjas uit te doen of iets voor den dag te halen. Uw buren zijn blij als ze zien, dat ge doet alsof ge thuis zijt. 7. Al dweept ge in uw binnenste ook nog zoo zeer met roover-geschiedenissen, toch moet ge tijdens de voorstelling uiting geven aan uw afkeer van dergelijke films. Het doet u in aller achting stijgen. 8. Bijzonder goed is het, met een stevig* verkoudheid naar de bioscoop te gaan. Ge onderbreekt niet alleen door uw hoesten en snuiten den vervelenden filmstroom, maar geeft anderen ook de gelegenheid, uit sym pathie met u de griep te krijgen. 9. Gedraag u over het algemeen in d« bioscoop alsof ge thuis zijt, want 10. Thuis gedraagt ge u stellig zóó, dat ieder zich verheugt over de manier, waarop ge rekening houdt met anderen. De burgemeester van Axel heeft na den hagelstorm van 31 Mei j.l. een commissie benoemd, die de schade op de landerijen aangericht, thans heeft opgenomen. Aan granen is voor 861.5 gemeten door den zwaren hagelslag getroffen en daar van 60 pCt. vernield. Alleen voor Axel wordt de schade glo baal geraamd op 200.000. Hierbij is nog niet begrepen de schada aan kleine tuinderijen enz. toegebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 11