Van sofisme gesproken, V erkeers,ongeva!len. Verkeers-ongevallen. Voornaamste Nieuws Een ernstig ongeluk aan het Zandvoorlsche strand. BERICHT. Stadsnieuws PIJLTJES AangUte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeva Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad ZIJ, DIE ZICH HEDEN ABONNEE- REN OP DE „NIEUWE HAARLEM- SCHE COURANT" ONTVANGEN TOT 1 JULI COURANT GRATIS DE Agenda 18 Juni DE ZEE HEEFT VAN ZAND- VOORT VOOR DIT JAAR WEER H^\R EERSTE SLACHTOFFER GEËISCHT. Een jonge man voor de oogen van zijn vrouw verdronken. DE ADMINISTRATIE. Aanbestedingen. DE GERAMDE SLUISDEUR TE IJMUIDEN. Het onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart Besmettelijke ziekte. Ernstig auto-ongeval VAN ONZE RECHTBANK. BURGERLIJKE STAND. Het aanzwellend geruisch. Werktyd in Bloembollen pellerijen. Het Congres der Vereen, van Nederlandsche gemeenten. VOOR DEN POLITIERECHTER. Winkelweek. Internationale Toonee!wedstrijd. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Dienstplicht Gevonden dieren en voorwerpen. n A A It MH - Advcrtenticn -35- cents per regel :s«s: uiriiuur uiid cucnuc nminAHT =■-"=•?••■ Per kwartaal3.25 Ml g |P g 11 P» H M MM |f% jf P |H| M H |||l|| WT% MM &g| jg regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling Franco per post per kwartaal bi; Bllll ml §M feg Sjf mÊm fjÊjÈ 11 H S |p|BI BIB B I hS S M SB I I B B H EB Bin B B flfH B@|'f B Advertentiën tusschen den tekst Vooruitbetaling 3 58 »lfff B UteH? laf WË HLm. H Hi Mm B fl in Sw«B> BlM B B B B>bP BmB B B BmI BMP BMP mm W PpB B B HP'* W als ingezonden mededeeling 60 ct Bureaux.- NASSAULAAN 49. mmmmmmHMMMHMUMH per regeL Telefoon No. 13866 (3 lijnen] Postrekeining Nr. 5970. Vrijdag 17 Juni 1927 51ste Jaargang No. 16578 Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OflflH Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7^0 - e?1 °ngevi1 met f 7Ü(1 b,j veflies van een faand, J25 h!!;^of wiis vinaer" 50 beetf "arm" f 40." andere vinger, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «UUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; /«»U- doodelijken afloop«»U. een voet of een oog duim ot wijsvmge, De interpellatie in de Tweede Kamer door den heer Kleerekoper gehouden over de weigering van de koninklijke goedkeu ring aan den Nieuw Malthusiaanschen Bond heeft weer eens doen zien, waar de schei dingslijn, de scherpe, markante afscheiding in ons openbare leven ligt; heeft weer eens gedemonstreerd, dat ondanks extra-parle mentair Kabinet en verbreking der coalitie de politieke groepeering er in diepste we zen nog altijd een is naar levensopvatting. Immers in het debat over de motie-Klee- rekoper stonden katholieken en anti-revo lutionairen, maar ook christelijk-historischen en staatkundig gereformeerden aan den kant van den Minister, die de toekenning van rechtspersoonlijkheid aan den Nieuw-Mal- thirsiaanschen Bond bad geweigerd; en aan de zijde van den socialist, die den Bcnd verdedigde: de vrijzinnig-democraten, de communist en zelfs de liberaal prof. van Gijn, die er prat op gaat bestuurslid van deze organisatie te zijn. Zoo drijven de zedelijkheidsbegrippen alle christenen te samen, maar ook socia listen en communisten met deftige liberalen te hoop. Dit is echter niets nieuws; het is een bekend verschijnsel, dat zich telkens ver toont, wanneer groote geestelijke vraag stukken in de politiek naar voren komen, Daarom vragen wij dan ook voor dit geval niet de aandacht. Het is meer om te wjjzen op de methode, welke speciaal van liberale zijde is toegepast om den minister van jus titie, die de rechtspersoonlijkheid asen den Nieuw Malthusiaanschen Bond weigerde en allen, die hem daarbij steunden, af te ma ken. Men weet, dat deze zaak uit een juridisch oogpunt beschouwd, niet gemakkelijk was Ieder christen staatsman voelt als zijn hei lige overtuiging cje noodzakelijkheid, om aan een vereeniging, die de kinderbeperking propageert, de koninklijke goedkeuring te weigeren. Maar daarmee is nog niet de for mule geconstrueerd, waarop zulk een af wijzende beslissing kan genomen worden De gewone grond voor zulk een weigering is het strijdig zijn met het algemeen belang, de goede orde of de zeden. En nu is de N. M, Bond wel zoo wijs geweest, om in haar statuten het doel harer werkzaamheid zóó vaag të omschrijven, dat de Overheid daar weinig vat op heeft. De Hooge Raad heeft het dart ook niet mogelijk geacht om dezen Bond tot een verboden vereeniging te ver klaren, wat bij onze ruime grondwettelijke bepalingen ook niet gemakkelijk is. Minister Donner nu heeft in zijn scherp zinnige beslissing, waarmee hij den N. M Bond trof, in het midden gelaten of het doel der vereeniging, zooals het in de statuten is omschreven, al niet reeds aanleiding zou kunnen zijn, om den Bond rechtspersoonlijk' heid te onthouden en hem tot een verboden vereeniging te verklaren. In ieder geval aldus oordeelde de Minister levert de werkzaamheid der vereeniging een gevaar op voor de openbare orde en de goede ze den, En dat op zich zelf is een voldoende reden voor de regeering, om er de konink lijke goedkeuring aan te onthouden. Nu is de critiek tegen deze beslissing speciaal van liberale zijde zeer merk waardig geweest. De Nieuwe Rott. Courant is voorgegaan, andereliberale bladen zijn gevolgd. En in de Tweede Kamer heeft de woordvoerder van den Vrijheidsbond, prof. ,van Gijn, een zelfde geluid laten hooren. De beslissing over de toekenning van zechtspersoonlijkheid aan den Nieuw Mal thusiaanschen Bond was onder dit en het vorige kabinet lang uitgebleven. Men dacht er is geen rechtsgrond te vinden om de Ko ninklijke goedkeuring te weigeren. En dit extra-parlementair kabinet, hetwelk zich immers buiten alle partijpolitiek moet hou den, zou zeker geen afwijzende beslissing durven nemen. Immers dan zou het zich bui ten de neutrale zone gaan bewegen. Inmid dels werd toch met kracht op het nemen Van een beslissing aangedrongen. Toen deze er was, voorzien van de handteekening van een in juridische zaken zoo zeer doorkneed man als minister Donner, toen kwam de kwasi verontwaardiging los. Op een derge lijke motiveering was blijkbaar niet gere kend; de laatdunkende critiek liet duide lijk zien, dat hier een streep door de paga- nistische rekening was gehaald. De redenee ring van den minister werd een sofisme ge noemd, een schijn-waarheid, waarbij de valschheid achter een verguld masker ver- horgen was. De minister durfde en kon den gewonen weg niet gaan, n.m. den Bond met haar kunstig in elkaar gedraaide statuten niet als een verboden vereeniging brandmer ken en daarom had hij er maar dit op ge vonden de practijk van de vereeniging als strijdig met de goede orde en de openbare zeden te verklaren. En wat werd nu aangevoerd om 's Minis ters beslissing tot een sofisme te verklaren? Dit, dat dq Nieuw Malthusiaansche Bond zich juist tegen de verfoeilijke practijken yan het moedwillig afbreken van zwanger schap kant en ten stelligste ontraadt om zijn toevlucht te nemen tot kwakzalversmid delen en individuen, die met de strafwet in botsing komen. Dit nu klinkt heel mooi en het lijkt er bijna op, of de Nieuw Malthusiaansche Bond is een voor land en volk zegenrijke veree- niging. Waarom dan bij ons christenvolk zulk een afschuw van die organisatie? Waar- Pm ontvangen wij dan herhaaldelijk protes ten van huisvaders, die bij de vermeerdering van hun gezin een circulaire van den Bond in hun brievenbus vinden, waarin wordt aangeraden zich eens om voorlich ting te wenden tot een bepaald adres, waar hun aan het verstand zal worden geT bracht, dat zij verkeerd doen tegenover zich zelf, hun huisgezin en de maatschappij met het aankweeken van een onbeperkt kinder tal? Omdat de christelijke overtuiging hier een aanslag voelt op de wetten Gods en der natuur; omdat het nog ongerepte volks geweten in opstand komt tegen een ver dekte aanprijzing van middelen, die tegen Je natuur ingaan. Want dit is het ware streven van den Nieuw Malthusiaanschen Bond het aanpre diken van voorbehoedmiddelen, die den normalen groei van het gezin tegenhouden. Zooals mr. van Schaïk het deze week zoo juist zelde in de Tweede Kamer: Uit de omschrijving van het doel van den Bond blijkt, dat het strijdig is met het al gemeen belang. Reeds vicieus is, dat de Bond aanneemt, dat er onder zekere om standigheden kinderen zullen zijn, die de zedelijk» en economische ontwikkeling zul len belemmeren en voor wie geen behoorlijk levensbestaan is. De Bond gaat van de zwij gende veronderstelling uit, dat een klein ge zin met meer welvaart gelukkiger is dan een groot gezin met .minder welvaart. Welk een armzalige gedachte! Leert niet de ondervin ding, dat levensgeluk, altruïsme het best gedijen in groote gezinnen? Het behoeft nauwelijks betoog, dat de katholieken hét gebruik van middelen ter beperking van het kindertal afkeuren. Het Nieuw Malthusia nisme is moeilijk te beschouwen als een stelsel, uitsluitend bedoelende een onge- wenschte familie-uitbreiding tegen te gaan; het is een uiting van levensbeschouwing, waarin het materieele belang de hoofdzaak is. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht T4, Dinsdag van 2—3. Zuster Toéset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R K, Reclasseeringsvereenlging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht), Uitsluitend Telef 14141. Of, zooals de het uitdrukte: anti-revol. prof. Visscher Wij hebben evenmin het recht het leven te voorkomen. Dat is onnatuurlijk. Het sexu- eele leven is door alle chr. kerken op een hoog zedelijk peil geheven; nooit mag het genot van het sexueele leven worden losge maakt van de gevolgen die daar natuur- noodwendig in liggen opgesloten. Ziedaar de juiste opvatting van huwelijk en moraal, zooals ze in ons nog in meerder heid christelijk volk leeft. Daarom kan met alle gerustheid een Nederlandsch regeerder zeggen: ik weiger den Nieuw Malthusiaan schen Bond te erkennen, omdat deze met zijn practijken in strijd komt met de nog in Nederland heerschende christelijke opvat tingen omtrent huwelijksmoraal. En het was een sofisme van de ergste soort, wat de liberale en socialistische heeren tracht ten ingang te doen vinden, als zou een ieder vrij zijn om met voorbehoedmiddelen de grootte van een gezin te regelen. Dat is een heidensche moraal en deze als normaal aanprediken in een land met een christelijke wetgeving is het grootste solisme, dat men zich denken kan. Sociëteit „St. Bavo" ,,Geel-Wit", 5 uur. Gewone zittingen, 7 uur, St, Josephsgezellengebcuw, Jansstraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. Terrein Zaanenlaan en Populierenstraat. Circus ,,Amar", half 3 en 8/ uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89j4 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliolheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben, Tel. 11671. St, Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E- V. Maandag van 23 uur. 12 uur. Het zomerseizoen van Zandvoort is wel onder buitengewoon tragische omstandig heden ingezet Nauwelijks had de eerste dag mooi zomer weer de badgasten aan het srand genood of de zee eischte haar eerste slachtoffer op onmeedoogende wijze. De vroolijkc vriende lijke stemming aan het strand onder de reeds vele aanwezige liefhebbers der zee, moest plotseling wreed gestoord worden. Onder de volgende tragische omstandig heden heeft het ongeluk plaats gehad. Het was ruim zeven uur, gisteravond, toen de onheilspellende mare door Zandvoort ging: Een man verdronken! In allerijl spoedde alles wat helpen kon naar het strand om "hulp te bieden en bij aankomst bleek de mare de treurige waar heid te bevatten. De 24-jarige Frederik Beuks, wonende Admiraal de Ruijterweg 358A te Amsterdam tijdelijk te Zandvoort in pension bij de fa milie v. d. Bos, Burgemeester Engelbert- straat 4, was njet twee zijner familieleden naar 't strand gegaan om een poos in zee te zwemmen. Nu schijnen de drie personen dit te hebben gedaan onmiddellijk, nadat zij hun maaltijd hadden gebruikt. In ieder geval, men vermoedt dat Frederik Beuks een vol len maag had, die hem bij 't zwemmen nood lottig is geworden. Want terwijl de drie per sonen rustig in zee rondzwommen, de zee was zeer kalm en het weer prachtig hoor den twee van hen plotseling teen' kreet van Frederik Beuks; ze zagen hem nog de hand opsteken om hulp te vragen, toen was hij in de golven verdwenen en men heeft hem niet meer terug gezien. Bijna onmiddellijk nadat de familieleden, die Fr. Beuks niet konden redden, om hulp geroepen hadden, was de reddingsbrigade reeds op haar post, De heer J. Termes begaf zich het eerst te water in gezelschap, van den hadtnan der badinrichting Neptunus, waar het ongeluk gebeurd was. De badinrichting ligt ten Noor den van den strandweg. Hoe men ook zocht, niets baatte, Herhaaldelijk werd gedoken, zelfs liet de heer Termes zich met den stroom afdrijven om te kunnen constateeren, waar- iheen de drenkeling gedreven zou kunnen zijn, echter steeds zonder resultaat. Inmiddels hadden zich aan het strand hart verscheurende tooneelen afgespeeld. De vrouw van Fr. Beuks, n.l. bevond zich aan het strand toen het tragisch ongeluk plaats vond. Luid gillende en om hulp roepend wilde zij zee in gaan om haar man te redden, doch kon slechts met de grootste moeite worden terug gehouden. Hulp was reeds genoegzaam aanwezig. Onmiddellijk waren vier booten van de red dingsbrigade uitgezet en met behulp van dreggen zocht men de kust af, ook eenige kleine visschcrsvaartuigen hielpen bij de opsporing, zoodat spoedig een kleine vloot langs de kust ronddobberde. Maar de tijd verstreek, zonder dat men iets vond en naarmate het later werd, werd de hoop op behoud van Beuks geringer, tot dat men ten slotte de hoop wel moest op geven, hem nog levend te zullen terugvinden Toch werd het zoeken niet gestaakt. Aan het strand had zich inmiddels een groote menigte verzameld en wij hoorden allen op meewarigen toon het treurig nieuws aan hen die pas aankwamen, mededeelen. Langs de geheele kust zocht men met kijkers, doch alles bleef vruchteloos. Onder de aanwezi gen bevonden zich ook burgemeester van Alphen en de commissaris van politie, de heer Lovink. De moedige leden der reddingsbrigade de den wat zij konden, doch hun pogingen had den geen succes, Intusschen verstreek de avond en werd het langzamerhand donker. Toen, in het be sef dat men gedaan had, wat mogelijk was, gaf men het zoeken op, daar de invallende duisternis belette te zien. Het was ruim 10 uur. De booten werden aan wal gebracht ieder ging zijns weegs. De heer J. Termes, dien wij om inlichtin gen vroegen, gaf als zijn meening te kennen, dat maagkramp de oorzaak van het ongeluk moest zijn geweest. Waarschijnlijk is Beuks met vollen maag naar zee gegaan en is daar bevangen door maagkramp. Het noodlottig gevolg van dergelijke krampen is, dat het slachtoffer onmiddellijk in de golven verdwijnt, en niet meer boven komt. Het ongeluk gebeurde te 7 uur, terwijl te 5 uur hoog water geweest was. De drenke ling moet dus nog eerst naar wal zijn gesla gen en eerst later zijn teruggedreven. Daarom vermoedde men ook, dat het lijk zich nog vóór de bank, dus tusschen de bank in zee en het strand moest bevinden en dat het des nachts wel zou aanspoelen. Het slachtoffer laat een vrpuw en een an derhalf jarig kind achter. Het gebeurde werd den geheelen'avond in de badplaats druk besproken, overal vorm den zich groepjes personen, die hun meening over het voorgevallene $e kennen gaven. Woorden van deelneming in den gemeenteraad. Bij den aanvang der raadsvergadering wijdde de burgemeester gisteravond eenige woorden aan het tragisch gebeuren, dat weinige oogenblikken tevoren had plaats ge vonden. De eerste dag van het zomerseizoen is wel zeer tragisch geëindigd* aldus spr. Aan het strand is zoo juist een badgast uit Amster- dam verdronken. Drie personen bevonden zich in zee, in de gedache dat de zee kalm was, wat meer voorkomt, naar deskundigen beweren. Een der drie personen schijnt te ver gegaan te zijn, hij is in de golven ver- Donderdag van dwenen, de anderen konden hem niet red den, Thans is" men bezig met dreggen, hoe- wel de hoop om den drenkeling levend terug te vinden wel zeer gering is. Het spijt spr., dat het zomerseizoen zoo heeft moeten ope nen en van deze plaats wil spr, zijn leedwe zen met het voorgevallene betuigen. Te half 9 werd de vergadering eenige oogenblikken geschorst en kwam inspecteur Bollee mededeelen, dat nog steeds niets ge vonden was. De hoop om Beuks levend te rug te vinden, was opgegeveh. Het lijk teruggevonden. Hedenmorgen in de vroegte bereikte ons het bericht, dat het lijk in den afgeloopen nacht te l.uur is aangespoeld ter hoogte van hotel Seinpost, Het was juist laag water. Het lijk is per politiebrancard naar het lij kenhuisje op de Algemeene begraafplaats overgebracht. Hedenmorgen werd door den hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noordholland aanbesteed: Het versterken van de draaibrug over de kleine sluis en het vernieuwen van de on der- en bovendekken der bruggen over dc kleine en groote sluis te Purmerend, met bijkomende werken. Raming 4500, Het uitvoeren van bestratingswerkzaamhe den met bijkomende werken op de wegen en terreinen van dc Visschershaven te IJmui- den, behoorende tot de werken tot onder houd cn verbetering van genoemde haven. Het aanbrengen van een verharding van asphaltbeton op puinfundeering op een ge deelte van den Rijksweg VelsenAlkmaar, en het uitvoeren van bijkofende werken. Raming 16,000. Laagste inschrijvers(sters) waren resp. C. Klinkert, Oud-Karspel, 4699; fa. P. Hee ren en Zn-, l.Tmuiden, 1610 Dinsdag 21 Juni a.s, zal door den Raad voor de Scheepvaart een onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van het ongeval op 4 Juni 1927 overkomen aan het stoom schip „Adonis" (de sluisdeur te IJmuiden aangevaren). In 'deze gemeente hebben zich in dc week van 5 tot 12 Juni 2 gevallen van rood vonk voorgedaan en in Schoten is 1 geval van roodvonk geconstateerd. Op den Rijksstraatweg te Heemskerk heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een meisje van 9 jaar, dat te Heemskerk logeerde, was op een wagen geklommen, Toen zij van den wagen sprong, wilde zij den weg oversteken, toen juist een auto aankwam, welke het kind aanreed en wel zoo ernstig, dat direct dokter IJpma ge waarschuwd werd. Het meisje werd binnengedragen bij C. v. R. De dokter was spoedig aanwezig en oordeelde overbrenging naar het ziekenhuis noodig. Beide beenen zijn vermoedelijk ge broken; ook inwendig is er iets gekneusd; het bloed kwam met golven uit den mond. Den chauffeur treft geen schuld; hij was zeer onder den indruk. De moeder van het meisje verbleef eveneens in Heemskerk, Door de politie js proces-verbaal op gemaakt. De toestand van het meisje was heden zeer ernstig. Uitspraken van 16 Juni 1927. A. J, G., bloemistknecht, wonende te Lis- se. Appèl overtr. art 424 W. v .Strafrecht, Vonnis Kantonrechter te Haarlemmermeer vernietigd. Twee maanden tuchtschool v.v. proeftijd twee jaar. J- S., rijwielhersteller wonende te Haar lemmermeer, overtr. art. 23b;s wetb. van Strafrecht, 25 boete subs, vijf d. h. D. de H., los arbeider, wonende te Oost- huizén, mishandeling, vrijgesproken. G. J. C. A. V., wonende te Haarlem, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring al hier, oplichting, vrijgesproken. M. V., koopman, wonende te Zaandam, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring alhier, diefstal, ontslagen van alle rechts- volging. TE ZANDVOORT. Gisterenmiddag reed er over den Beltweg een auto met houtbosschen. Daarboven op zaten drie kinderen. Bij het rijden kwam een kind in aanraking met een draad van het electrisch licht en viel daardoor van den waagen. Het kind bleek, bij behandeling door den geneesheer, dr, Willems, een her senschudding te hebben gekregen. Per brandcar werd het kind naar huis vervoerd. Geboren: 14 Juni; d. van D. van Roo^e Kroon. d. van A. van BruggeSpring veld, 15 Juni: d. van P. EerhartVer meulen. z. van A. C. DraeckKollaard. van A. E. Beerevan Slraaten, 16 Juni: d. van F, E. H. Wesselingv. Essen. d. van G, van BilderbeekMensink. d. van L. WageBoosman. Ondertrouwd; 16 Juni; J. Meijer en G. E. !E. Schellingerhout. P. A. Lammerts van Bucr en D. W. Voet. F. van Dort en A. Leijenaar. H. Scholten en M, M. Roosenhart. N. M. Verdel en N. Ho son J, Meesters en J. C. Stemler. A. de Haas en J. de Cock, Getrouwd; 16 Juni: H. G. v. Riessen en April en Mei zijn in ons land getuige ge weest van groot rumoer vanwege de Staten verkiezingen en de verkiezingen voor de gemeenteraden. Haarlem en omgeving was daarbij als een gelukkig eiland, waar het strijdgewoel van dezen politieken strijd niet doordrong. Wat zagen velen onzer, wanneer ze al eens wat opvingen van het -wapengekletter daarbui ten, medelijdend neer op die woelende en joelende menigte en dachten: wat maken ze zich druk! Toch gaan we ons straks aan de zelfde fouten schuldig maken, want reeds zwelt verkiezingsrumoer aan. Eerst zwakjes. Hier en daar een voetzoeker, als door een kwajongen uitgegooid om de kiezers wakker te maken, dan een voorstelletje in den Raad op wat knaleffect berekend, een brandje in de Raadsvergadering, waarbij de hopmannen der politieke partijen zich als brandblus- schers of brandstichters opwerpen, dan weer even niets. De anti-stemdwang-partij liet een hoogen hoed zien op een Schotensch plein, symbool van den ernst, waarmede zij van plan is om de samenstelling van den ge meenteraad aan te pakken. Maar die hooge hoed sloeg de uiterste linkerzijde al uit haar evenwicht. De communisten en de S. D. A. P, kondigen vergaderingen aan. Maar de kiezers happen nog niet. De S. D. A. P. bracht drie hunner Haarlemsche goden voor de publieke vierschaar, maar vond slechts een half gevulde zaal. De propaganda-clubs, de vechtcompagnieën der partijen, vergade ren en verzamelen materiaal, zelfs gaan zij al op huisbezoek. Dan plotseling zal het uit laaien op alle hoeken en straten en in alle vergaderzalen en ons asfalt zal besmeurd worden door de aanbeveling van raadscan- didaten voor Groot-Haarlem. Het komt, lang zaam aan, maar het komt. Jammer, dat dit gebeuren moet, nu de zo mer pas gaat beginnen en de vacanties vóór de deur staan. A propos, Haarlemmers, die van plan zijt, met vacantie te gaan, u denkt er toch wel aan om 6 Juli in Haarlem te zijn? Wij kun nen geen stem missen, hoor! En in Heem stede op 30 Juni, in Bloemendaal op 6 Juli in Haarlemmerliede op 13 Juli, Aan het Zandvoortsche strand is gister avond een 24-jarige kantoorbediende, die bij het zwemmen in zee door kramp be vangen werd, voor de oogen van zijn jonge vrouw verdronken. De rijkssteun aan noodlijdende gemeen ten; mededeelingen cmirent de wijze waar op onderstand verleend wordt, In Nederland zal voor bet eerst een na tionale beiaardwedstrijd gehouden worden. Met de behandeling van de voorstellen inzake het verplichtend stellen van het zevende leerjaar is de Tweede Kamer gis teren begonnen. Byrd heelt zijn vliegtocht om de wereld neg enkele dagen uitgesteld. Het wetsontwerp inzake de regcerings- subsidie aan de K. L. M, zal nog in dit jaar in de Tweede Kamer behandeld wor den. De Tweede Kamer heelt gisteren het wetsontwerp betreffende het middenstands- crediet zonder hoofdelijke stemming aan genomen, .1 Te Amsterdam vergaderde de algemeene R.K. Werkgeversvereeniging in het bis dom Haarlem. K. C. Drenth. A. H. de Jong en J. M v. d. Waile. S. D. A. Meijer en H. C, Sloof. G. de Lugt en J. Beukenkamp. A. J. Volkers en H. C. Best. A. Kuiper en C. Hagen. W. C. Hulshoff en M. A. C. Vernout. B. C. Hamer en G. M Rootliep. J. J. v. Rijn en J. W. Mons. Overleden: 15 Juni: G. E. SteijlBol le urs, 65 j„ Kamperstraait. K. Gönkel- Hamburg, 54 Kampen-laan. C. N., 2 j z. van J. Rusman, Kamperlaan. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van bloembollenpellerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in hunne onderne mingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam bij het pellen der gerooide bloem bollen, gedurende het tijdvak van 20 Juni tot en met 20 Augustus 1927, in afwijking van het bepaalde bij art. 40 der Arbeids wet 1919, 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voor waarde, dat de arbeidstijd van bedoelde ar beiders in zijn geheel is geleg entusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namid dags. Een bezoek aan de gemeente Velsen, Dinsdagmiddag 21 Juni a.s., wordt ter ge legenheid van het te Haarlem te houden congres der Vereen, van Ned. Gemeenten, door de deelnemers een autorit naar Velsen gemaakt. Na een bezoek aan de Hoogovens en de Sluiswerken, zal het gezelschap door het Gemeentebestuur officieel ten gemeente huize worden ontvangen, vervolgens wordt een middaghee in „Velserbeek" aange boden. Dom, P. R., e-en jongmensch van 19 jaar, te Velsen was in gebreke gebleven zich aan te melden voor de inschrijving voor den militieplicht. Gevx-aagd door den politie rechter waarom hij geweigerd had deze formaliteit te vervullen, gaf de jonge dienst weigeraar de antwoorden die op alle zit tingen van den Krijgsraad te hooren zijn: hij was tegen allen dienst, omdat hij niet voor moordenaar wilde opgeleid worden; dienstplicht was tegen zijn principes. De politierechter zeide niet met hem te zullen redeneeren; dat was toch vechten tegen de bierkaai. Hij wilde hem slechts onder het oog brengen, dat hij heel dom had gedaan Wanneer hij zich had aangegeven was er Jiiets gebeurd; hij kon in ieder geval de keuring, loting en inlijving afwachten. Bo vendien kon hij, indien hij grondige bezwa ren tegen den militairen dienst had, in een andere functie zijn dienstplicht vervullen. Maar ook dat streed tegen de principes van R, De Officier vond het eveneens een groo te domheid om met het hoofd tegen den muur te willen loopen, terwijl de wet er op berekend was personen als R. in hun bezwaren tegemoet te komen. Als zij niet willen, moeten zij maar de consequenties van hun beginselen aanvaarden. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. De uit spraak was eensluidend. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat organiseert een winkelweek van 21 tot en met 25 Juni, ter gelegenheid van het 150 jarig bestaan van de Mij. voor Handel en Nijverheid, dat 23, 24 en 25 Juni te Haarlem gevierd wordt, vierd wordt. Het Bestuur der Kon. Erk. Tooneelver. Jacob van Lennep heeft op haar Bestuurs vergadering besloten het komend seizoen ter gelegenheid van haar 20 jarig bestaan een Internationale Tooneel wedstrijd uit te schrijven in blijspelen en heeft daarvoor de beste dilettanten tooneelvereenigingen uit Holland en Belgi uitgenoodigd. De vereeniging zal zelf met een feest- voorstciling openen en sluiten. Op cle slot- voorstelling zullen aan de bekroonde ver- eenigingen door de Jury d b'grijzen worden uitgereikt. rnni'Htfi/7 Barometerstand 9 uur v.m.; 759. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.53. Medegedeeld door het Kon. Ned. Metrorol, Instituut te de Bilt, Hoogste Barometerstand 767.2 m.M. t« Danzig. Laagste barometerstand 742.0 m.M. te Vestmanoer, Verwachting: Matige, Zuidelijke tot Zuid- Westelijken wind, half of zwaarbewolkt tot betrokken. Toenemende kans op regen of onweer, geleidelijk koeler. Overgang naar de aanvullingsreserve en in- fevering van rijksgoederen. Behoudens onvoorziene omstandighedeni zullen op 1 October a.s. naar de aanvul lingsreserve ovbrgaan de gewone dienst plichtigen van dc landmacht, behoorende tot de lichting 1912, met uitzondering van hen, die de eerste oefeningen met een an dere lichting hebben beëindigd. De tot de aanvullingsreserve behooren de dienstplichtigen zijn bestemd om in geval van mobilisatie eerst na de algemeene op roeping in werkelijken dienst te worden ge roepen en om dan op te komen bij de de pots. De aan deze dienstplichtigen verstrekte rijksgoederen zullen met uitzondering van het zakboekje in December van dit jaar moeten worden ingeleverd. Blijkt bij de in levering, dat er goederen ontbreken of dat deze niet in den vereischten staat verkee- ren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aangaat zich o.a, aan bestraffing bloot. Nader zal aan belanghebbenden worden be kend gemaakt wanneer en waar de inleve ring moet plaats heben. Aan de hierbij betrokken dienstplichtigen wordt in hun eigen belang aanbevolen er in tijds voor te zorgen, dal hun goederen bij de inlevering geheel in orde zijn. Terug te bekomen bij; J.. Polderman, Eindenhoutstr. 35, postzegelalbum. W. Droktrop, K. Begijnestr. 21 zw. huwelijks- acte Ln. van Van Eeken. J. H. Telje. KL Heiligland24, gummibal. Bureau V. Poli tie, Smedestraat huiswerkboekje, couvert met inhout t.n. van Bekker. P. Prent, Gen. Joubertstraat 21, duimstok, Ken nel „Fauna", gebracht door: Hogart, Rozen straat 51L, bruine Hond, Groot Zomerkade 89, wit bruine hond, N. Remeijer, Schalk- burgergr. 43,- bond pincbertje, J. v. d. Lee, Breestraat 14, grijze kinder handschoen G. Vermeulen, Bloemhofstr. 10, bruine padvinders hoed. T. Kuijl, K. Margare- thastraat 20, grijze dameshandschoen. w. Schutte, Prengerstraat 16, dames-arband- horloge, Bureau v. Politie, Smedestraat grijze dameshandschoen. A. v. Putten, Ged. Oudegracht 95, vermoedelijk gouden halsketting met hanger!je, Kennel „Fau na" gebracht door Hulzebos, Oost Indiestr. 100, grijze kat. A. de Vogel, Tulpenstr. 41 zw. turfmand. B. Sondorp, KI. Hout straat 113, zwarte studentenmuts. v. d. Heide, Leidscheplein 12 rd. portemonnaie, inh. een zwemkaart „Stoop". W. Tromp, Kolkstraat 26 zw een pakje zwart koord. J. Tel. Hoofmanstraat 32, rijwielbelas- tingmerk in etui, N Rijntjes. Schlkwij- kerweg 45, rijwielbeiastingmerk. Bure au V. Politie, Smedestr. rozenkrans. P. Oostermeijer, Westergracht 45 zw, schop. P. de Lugt, Kampervest 34, kinder-schop P, Spoor Zocherstraat Vliegende Hol lander Bureau v. Pohtie, Smedestraat zakmes, A. Stevens. Sumatrastr, 21, een tasch met kwitanties. G. L, Pierlot, Spi- onkopstraat 34, een oorknopje. J. v d Veen, Timorstraat 75i rijwielbeiastingmerk. Bureau v. Politie, Smedestr, huissleutel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1