Heringa &Wu!iiricli, Haarlem VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE RAMP IN DEN ACHTERHOEK Centrale Verwarming DE SPAARNEBANK (Adv.) VAN ONZE RECHTBANK. DE DIRECTEUR DER HOLL. HANDELSBANK VOOR DE RECHTBANK. 3 jaar gevangenisstraf geëischt. BLOEMENDAG OP ZONDAG ÏO JUNI g HET STEDELIJK STORM- RAMP-COMITE 1927. Mr. J. N. J. E. HEERKENS THYSSEN 25 JAAR RAADSLID. smaakt als room Eindexamen Kweekscholen. Gemeentelijke Dienst Lichamelijke Opvoeding. 660.10 8103.19 8763.29 DE POST- EN PLAKZEGEL VERKOOP Vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland, afd. Haarlem. HET STEDELIJK ST0RMRAMP= CGMITé 1927. DE WEEK DER STEUNACTIE. Stakers-Delict. Overname Autobuslijn. ioi3/16 233 I71V2 374 124 8 48 439-40 294 771/a E. D. O. LAATSTE NIEUWS. Een geheimzinnig geval Het lot van Nungesser en Coli. v (Vervolg.) Na de pauze werd verd. ondervraagd over het opmaken der balans en over de boeking van den post-Gutermann. Hij deelt mede, dat de ontwerp-balans gemaakt werd zonder vermelding van de namen, maar slechts mei vermelding van het folio-nummer van het rekening-courantboek. Paul Guterman is ooit directeur geweest van de Bank. Of hij dat nog in 1924 was, kan verd. zich niet herinneren. De president merkt op, dat verdachte de vordering op hemzelf toch niet in haar ge heel had mogen boeken, want hij was niet meer solvent voor het geheele bedrag. Ver der vraagt hij of Hermes een effecten-reke ning van de Bank was. Verd. antwoordt, dat Hermes een debi teur was van de' Bank. De president gaat verder na, dat de ba lans over 1924 toch een geheel verkeerden indruk van den toestand der Bank gaf. Verd. antwoordt, dat daarin verwerkt zijn de cijfers van de boeken. Overigens was dit slechts een ontwerp-balans. De president merkt daartegenover op, Sat het in de practijk toch dusdanig is, dat zoon balans door commissarissen wordt goedgekeurd. Get. Hagen deelt mede, dat het niet on mogelijk is, dat hij den post-Gutermann bij vergissing aangebracht heeft. Get. Labouchère, commissaris der Holl. Handelsbank, deelt mede, dat de balans, door beide directeuren onderteekend, bij den raad van commissarissen werd inge diend. Dit geschiedde volgens de statuten. Commissarissen gingen haar zooveel moge lijk na, dit was reedh geschied door een accountant. In Juli 1925 is door commissarissen aan merking gemaakt op den grooten debet- post van den directeur tegenover de Bank. Op vragen van den verdediger antwoordt get., dat het salaris van verd. na 1913 nog wel eens verhoogd is, maar hij weet niet meer, wanneer dat was. De getuige décharge Levert deelt mede ruim 20 jaar geleden kennis gemaakt te hebben met verd., toen hij als raadslid ge kozen was. Het was een vriendelijk man, geestig en opgeruimd van geest. Hij stond bij allen, met wie hij in aanraking kwam, in aanzien. Als mensch kan get. zich in denken, wat gebeurd is. Verd. was te veel optimist, hij leefde te veel mede met de r.ooden van zijn insolvente cliënten. Hem ontbrak de sterke steun van een scherpe controle. Onder deze verklaring toonde verd. blijken van ontroering. Mr. de Josseün de Jong merkt op, dat nu wel een gunstige verklaring afgelegd wordt, maar verd. heeft toch willens en wetens de menschen er in laten loopen. Get. kan niet gelooven, dat verd. wetens en willens de menschen bedroog. Dan was het woord aan den Officier van Justitie. Deze zeide, dat reeds dadelijk bij het parket berichten inkwamen van straf bare feiten, gepleegd bij de Holl. Handels bank. Al spoedig kwamen bewindvoerders met 'n klacht van verduistering door verd. doch dit was ten r.adeele van een familie lid dat weigerdë een aanklacht in te dienen. Het later uitgebrachte rapport gaf aanlei ding de zaak in handen van den rechter-i commissaris en deskundigen te stellen. De instructie is vertraagd door moeilijkheden bij het onderzoek en door ziekte van verd. Het was moeilijk precies uit te zoeken, wat er gebeurd was. Verschillende manipu laties zijn geschiedt en spr, gelooft, dat1 het niet zoover gekomen zou zijn, als commis sarissen en accountant beter hun plicht hadden gedaan. Dit was echter geen reden voor verd. om maar zijn gang te gaan. Spr. komt dan tot de dagvaarding, Verd, heeft bij den rechter-commissaris bekend, de overboekingen gedaan te hebben, om zijn ware positie te verbergen. Spr. gelooft, dat het lc ten laste gelegde, valschheid in ge schrifte, bewezen is. Wat het 2e en 3e betreft, de daarin be doelde stukken heeft verd. zich toegeëigend. Verd. heeft de brieven onderteekend en daarvoor is hij verantwoordelijk. Hij mocht niet over die stukken beschikken en heeft dit toch gedaan. Spr. komt dan tot de balans-samenstel ling. Spr. gelooft, dat de balans moet weer geven den juisten toestand van een bedrijf. Verd. heeft zich zelf volwaardig opgege ven voor 500.000. terwijl hij wist, daar voor niet solvabel te zijn. Hij heeft er ver der nog een bedrag van 29.000. rente op gezet. Dat had hij niet moeten doen. Spr. is van oordeel, dat verd, zich schul dig gemaakt heeft aan 2 feiten van verduis tering en 2 feiten van valschheid in ge schrifte. Spr. komt nu tot de strafmaat. Bij de oprichting der Holl. Handelsbank had verd. reeds een groote schuld. Hij had moeten trachten, die te niet te doen. Inplaats van de tering naar de nering te zetten, is hij nog gaan speculeeren. De bedragen zijn fsusachtig opgeloopen. Hij had geld noodig voor die speculaties en nam stukken van waarde van de cliënten. Hij heeft schande lijk misbruik van vertrouwen gemaakt en zich ten laste van anderen verrijkt. Hij heeft ook geld uit de kas genomen voor ruim f 200.000. Moreel was hij daartoe niet ver antwoord. Hij had een flink salaris en had zeker niet de gepleegde daden behoeven te doen. Vereeniging tot bevordering der <3 gezondheid in de Grafische vakken V ia Nederland Afd, Haarlem g c Gedenk de bewerkers van Courant en Boek, die in een Sanatorium worden verpleegd. 5 Maar dat vercischf de tegenwoordigheid van twee personen. Het is volstrekt on mogelijk dat één feitelijke omschrijving zou kunnen zijn het plegen en doen plegen. Te dien aanzien vraagt spr. daarom nietigheids verklaring der dagvaarding. Maar juridisch blijkt men toch vast te houden aan; doen plegen. De vraag doet zich voor, of de lastge ving voldoende omschreven is. Bij middel lijk daderschap doet de een de feitelijke handeling, maar de schuld verplaatst zich naar den intellectueelen dader. De materiee- le dader heeft geen opzet. Aan de hand van arresten van den Hoogen Raad concludeert spr., dat in het onderhavige geval geen sprake is van het doen plegen. Rekening-courant-boeken hebben voorts geen zelfstandige bewijskracht. Om dit alles zal nietigheidsverklaring van het le punt of althans ontslag van rechts vervolging moeien volgen. PI. komt dan tot de ten laste gelegde ver duistering van de recepissen van mevr. Van Hasselt. PI. meent, dat niet ten laste is ge legd verduistering van recepissen, maar van obligaties. Taalkundig is niet anders te lezen. PI. wijst er verder op, dat verd. niet de rekening-courant-voorwaarden van Roelofsz kende, en dus niet wist, dat alles, wat aan Roelofsz gegeven werd, als onderpand strekte. Spr. meent dan ook, dat van op zet om heer en meester te zijn over de re cepissen, geen sprake is. Ook ten aanzien van het 3e punt zal geen veroordeeling kunnen volgen, daar verduis tering van 3 recepissen ten laste is gelegd, terwijl daarvan slechts één toebehoorde aan de wed. Christiaans. Ten slotte komt spr. tot dat deel van de dagvaarding, waarin gesproken wordt van het maken van een valsche balans. Er is slechts overgenomen wat in de boe ken staat. Verd. maakte slechts ontwerp van een ontwerp-balans en dit werd een ontwerp-balans, als beide directeuren dit geteekend hadden. Dan ging het naar den accountant, vervolgens naar de commissa rissen en ten slotte naar de aandeelhouders en Jaar werd het een balans. Hoogstens is dus vervalscht het ontwerp van een ontwerpbalans en de bewijskracht daarvan is zeer aanvechtbaar. Spr. wees op het merkwaardige feit, dat de man, die in zijn tijd gezien was in wijden kring, die verdienste heeft als particulier, ook door zijn weldoen aan stille armen, door het Nij verheidsonderwijs, het is opmerkelijk, dat nu de man eenmaal gevallen is, zoovelen zich tegen hem keerden. De sfeer in Haarlem is tegen hem. (Bekl. zit te schreien.) Pleiter wil niet goedpraten wat bekl. deed. Het is niet goed te praten, dat men in een zaak gaat, met een ongedekte schuld van 100.000 voor 175.000 (dit verschil komt er niet op aan) maar men moet toch ook kunnen begrijpen, dat de man in zijn po sitie maar niet terugkon toen hij wilde. Zeker, hij had het moeten doen, maar wie werpt op hem den eersten steen, omdat hij het niet deed? Omdat hij het pas latar- deed? Spr. pleit een clemente straf voor dezen maatschappelijk kapotten man, die 29 jaar lang een zeer gezien man was, voor dezen maatschappelijk kapotten en in veel opzichten ook physiek kapotten man. Het O. M., repliceerende, merkt o.ro. op, dat de geschapen sfeer niet moet verwon deren waar zoovele menschen door de han delingen van bekl. gedupeerd zijn. Bekl. nog het woord vragende zeide, dat het gebeurde hem speet; hij vroeg of de Rechtbank als zij meende hem te mosten straffen, hem zoodanig zou straffen, dat hij maatschappelijk nog iets zou kunnen goed maken. Uitspraak 30 Juni. Tot en met hedenmorgen is bij den pen ningmeester van het Stedelijk Stormramp- Comité 1927 binnengekomen: P. L. 25,— Mrs. D. y. E. Th. 50. Lijsten Wiedijk: Lijst Nr. 22 11.- Personeel: Het Huis van Be bewaring Personeel Postkantoor Haarlem en Ressort Geïncasseerde inteekenbiljetten: H. C. v. d. V. Mevr. A. W. Sp. 't K. C, Wassenaar Het was ondoenlijk, alles ten laste te leg gen. Slechts van enkele feiten is een greep gedaan. Veel ellende is door verd. veroor zaakt. Hij voert wel aan gedwongen te zijn geweest tot het gebeurde tot versterking van zijn positie, doch dat was in het ge heel niet noodig. Spr. gelooft, dat om dit alles een zware straf moet worden opgelegd en eischt daarom een gevangenistraf van 3 (aren. Bekl. is zeer ontroerd na dezen eisch. Het woord is dan aan mr. Bruch, den ver dediger. Spr. noemt het le punt der dagvaarding onduidelijk en zelfs onmogelijk. Bekl. zou iet? hebben laten opmaken gn doen plegen. Personeel J. H. D. G. Co. A. K. R. C. Gebr. M. M. v. d. V- Overste St. Verocica Gesticht Joh. F. L. fa. J. A. B. H. F. A. O, Elect. Luxe Brood Banket- fabr. v.h. J. S. Zn. J. M. G. H. V. Jhr. F. T. v. E. K. B. H. J. M. fa. L. P. H. V. J. G. W. J. Ph. J. H. Mr. M. E. B. G. A. v. M. J. P. K. J. V. E. L. H. v. M. B. J. G. W. Mevr. B. S. A. Zr. M. A. L. A. Z. G. H. V. A. E. V. J. B. L. W. F. N. H. W. E. D. C. A. J. S. Jr. N.V. Bloemend. Apotheek Totaal saldo vorige verantwoording Totaal 2.50 47.10. 2.50 40.— 10.— 5— 25— 2.50 5.— 2.50 10.— 10— 10— 2.50 25— 10— 10— 100— 2.50 25— 10— 10— 10— 5— 2.50 25— 5— 25— 2.50 5— 2— 10.— 5— 5— 5— 2.50 25— 5— 5— 50— 2.50 10— Vorig bedrag 1415.32 Van de leerlingen der R.K. Jongensschool te IJmuiden- Oost 12.68 N. N—B. 2— C. H. 1— Totaal 1431— Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden. Heden, den dag dat voor 25 jaar de raads verkiezing in Haarlem plaats had, is het een kwart eeuw geleden dat Mr. J. N. J. F.. Heerkens Thyssen lot lid van den Haarlem- schen gemeenteraad werd gekozen. Ter ge- egenheid van dit jubilum werden heden verschillende blijken van belangstelling ont vangen, terwijl gisteren namens het Gast- huishofie een bloemstuk werd aangeboden. Zooals bekend, wordt het zilveren jubi leum officieel gevierd. DE BLOEIENDE NACHT-CACTUS, Het raadslid Joh. Visser heeft van den bloeienden nacht-cactus een pastel ge maakt, dat bij den kunsthandel F. H. Smit, Gr, Houtstraat 69, is geëxposeerd. PERSONALIA. De heer Douwe Draaisma heeft met goed gevolg zijn solisten examen afgelegd van de Mij. voor Toonkunst, voor een jury be slaande uit de heeren Sem Dresden, E. C'uarmont en B. Eldering. EINDEXAMENS GYMNASIUM TE HAARLEM. Geslaagd voor diploma A. de dames: C. L. Hoog; E. C. Nix; L. Spruit, A. van Mou- rik Broekman, de heeren: B. E. van Tijn, W. Meijer, E. A. J. M. Povel, P. C, Vis, voor diploma B. Mej. W. Joosten en de heer A. Hazevoet. Met 7 candidaten wordt het examen voortgezet, afgewezen 2 candidaten. EXAMEN LAGER ONDERWIJS. Rijkskweekschool voor onderwijzeressen. Geslaagd 3, de dames F. M. Hofland, J, Riezebos, G. J. Krab allen te Haarlem, af gewezen drie dames. HAARLEM, 16 Juni. „Da Costa Kweek school," Nieuwe Gracht 98, 3e ploeg. Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de heeren J. J. Huizinga, Bloemendaal; T. Last en J. Overgaauw, Haarlem; H. Slings, Bever wijk; J. H. Visse, Overveen en mej. W. Aj Vermee, Hillegom. Afgewezen geen candid. In het tijdvak 115 Juni zijn in de ge meentelijke zweminrichtingen 4819 baden genomen, verdeeld als volt: Ho'uivaart mannen vrouwen Kcstglooze baden 1319 1188 Scboolbaden 160 69 1479 1257 Delft mannen vrouwen Abonnementen 817 681 35 cents baden 50 68 10 cents baden 162 166 Schoolbaden 69 70 1098 085 BACH-CONCERT DOOR HAARLEM'S GEMENGD KOOR. Op Maandag 20 Juni wordt in de Groote Kerk een Bach-concert gegeven door Haar lem's Gemengd Koor. Dirigent is de heer Jan Booda. Uitgevoerd worden Koralen van Bach, 5-stemmige motet „Jesu mein Freude". AU solisten werken mede: Mevr. Noor- derwier-Reddinguis Aria's uit diverse can taten. De begeleiding is in handen van hst Phil- harmische Orkest en de vioolsolo wordt uitgevqerd door W. Kribbe, de hobo-solo door Piet Berendes, PERSONALIA. Aan het Conservatorium te Amsterdam is voor het solisten-examen viool geslaagd onze stadgenoot, de heer Douwe Draaasma, leerling van Alexander Scntnuller. Tegenspraak. Naar wij van officieele zijde vernemen, moeten ten stelligste de geruchten worden tegengesproken als jouden de post- en plak- zegels te Haarlem zijn ontvreemd. Het politioneele onderzoek in deze zaak is nog steeds gaande. Men schrijft ons: Op Zondag 19 Juni a.s., zal aan de inwo ner: van Haarlem een bloempje ten verkoop aangeboden worden, waarvan de minimum verkoopprijs 10 cent bedraagt. De geheele opbrengst komt ten goede aan bovenge noemde vereeniging. Het bestuur verzocht beleefd de gelden in de gesloten bussen te deponeeren. Dengenen, die hebben vergeten hun circu- 'aire ot briefkaart ingevuld terug te zenden aan het secretariaat, Diederikstr. 20, zij gemeld, dat zij dat alsnog kunnen doen, ter wijl er Zondag a.s. van des morgens 9 uur gelegenheid bestaat in het Gem. Concertge bouw, L. Begijnestraat, zich aan te melden voor den bloempjes-verkoop. Allen, die met het, doel' en streven der vereeniging sympathiseeren, worden uitge- noodigd Zaterdagmiddag 18 Juni, om kwart Klokhuisplein (b.h. Gem. Concertgebouw) om deel te nemen aan een reclame-fiets tocht door Haarlem. HET ZILVEREN JUBILE DER MIJNBOUWKUNDIGE WERKEN. In verband met het 25-jarig bestaan der Mijnbouwkundige Werken te Haarlem, wordt heden namiddag ten kantore van de Indusrtiebank in het Kinheimpark een re ceptie gehouden, welke een intiem karakter zal dragen. Het bestuur der voormelde maatschappij zal hierbij tegenwoordig zijn- N. V. HAARLEMSCHE STOQMVERF- FABRIEK. In de algemeene vergadering der N. V. Haarlemsche Stoomverffabriek werd de balans, winst- en verliesrekening goedge keurd. Er wordt geen dividend uitgekeerd. Tot Commissaris werd herkozen de heer Mr. Dr. W. P. Vis. JAPANSCHE PRENTKUNST. De kunsthandel J. H. de Bois, Kruisweg 68, alhier, organiseert aldaar een tentoon stelling van Japansche Prentkunst, welke vrij is le bezichtigen. STATUTEN. De „Staatscourant" bevat de statuten van /de Cultuur Maatschappij „Kalie Djpmpo" alhier en van de Scheepvaart Maatschappij „Nelly Maria", alhier (Scho ten). Vanavond, voor onze bladen welke Vrij dagavond zullen uitkomen, schrijft de secre taris van het Stedelijk Comité zijn laatste propaganda-artikel. Natuurlijk zullen van het Alg. Secretariaat nog wel eenige mededee- lingen en Communique's volgen, doch zijn groote perspropaganda eindigt met dit laat ste artikel. Het Kinderkoor „Inter Nos". Zoo juist kom ik van de Liefdadigheids- uitvoering, georganiseerd door de Gem. Zangvereeniging „Inter Nos", met haar Kinderkoor, ten bate der slachtoffers, waar ik het Stedelijk Steuncomité mocht repre- senteeren. Het stemt blijde, een zoo goed als volle' zaal te zien, ondanks den mooien zomeravond, toch het nobele doel in zoo'n grooten getale willende dienen. Natuurlijk bij het slot een generale col lecte Ons warm compliment T. O. N. E. V. O. De Haarlemsche Tooneelvereeniging „To- neve" gaf reeds op 15 Juni een uitvoering, Netto saldo tot leniging van de Ramp zeer wellicht een 100. In den schouwburg aan den Jansweg, welke beide avonden door de Directie ter be schikking werd gesteld alleen tegen ver goeding van het salaris van het personeel. Onze hulde hiervoor Nu 150.en dan prijkt Toneve weer in onze verantwoordingslijst met een netto afdracht van ƒ250.Bij voorbaat onzen oprechten dank Een orgelconcert in de Groote Kerk. De welbekende organist, de heer George Robert, heeft zich bij deze Algemeene Nood- leniging mede niet onbetuigd gelaten. Hij heeft een weldadigheidsconcert geor ganiseerd, dat Woensdag, 29 dezer, in de Groote of St. Bavokerk zal gegeven worden. De heer George Robert zal het orgel be spelen de heer Jaques van Kempen uit Bloemendaal heeft zijn medewerking toege zegd verder liet Hollandsch A Capellakoor, directeur de heer F. Keja. Terwijl nog één medewerker is aangezocht. Natuurlijk zal dit een avond worden vol kunstgenot, doch met als ondergrond de intentie s de Liefdadigheid. Het Concertbureau Vernout zorgt voor het arrangement. Alles en allen met welwillende medewer king. Dit is door ons ook verzocht aan B. en W en aan het College van Kerkvoogden. Wij zijn reeds nu den initiatiefnemer met zijn helpers zeer erkentelijk. Ons Gemeentebestuur. ..De medewerking vap ons Gemeentebe stuur over de heele linie bij deze Steunver lening is enorm. Het College van B. en W. wordt door ons eri anderen overstelpt met allerlei verzoeken, als Stedelijke Belasting en alle mogelijke andere vrijstellingen en faciliteiten. En wanneer het maar eenigszins mogelijk is staat het College van B, en W. gereed om ons de helpende hand te bieden, waarvoor wij ook in dit artikel onze groote dankbaar heid in het openbaar willen uitspreken. Het uur overwerken. Eén der vormen van Hulpactie, op de le Vergadering van het Stedelijk Stormramp comité 1927 besproken, was het in overweging geven aan werkgevers en werknemersorgani saties om den werkgevers en werknemers aan te bevelen één uur slechts in de Fabrieken en werkplaatsen te doen overwerken en de loo- nen van dat uur in de kas van het Stedelijk Comité te storten. Van werkgeverszijde ontvangen wij over de heele linie de meest hartelijke toe zegging tot medewerking. De werknemersorganisaties van de chris- telijken en der Roomsch Katholieken juich ten met geestdrift het denkbeeld toe. Van den Neutralen en van den Haarlemschen Be- stuurdersbond wachten wij nog het antwoord, doch, daar onze samenwerking voor één en hetzelfde doel, hulpverleening, allen sympa thiek is en ons in dit opzicht niets verdeelt, noch scheidt, twijfelen wij zaan een gunstig antwoord geenszins. Reeds besloot de geschillencommissie der Kon. Fabriek van Spoorwagens der Firma J. J. Beynes ófwel een uur voor het sympathie ke doel over te werken, ófwel één uur loon af te dragen. Bravo en hulde voor dit edelmoedige voor beeld Moge het over de heele linie, in alle Fa brieken en werkplaatsen, navolging vinden 1 De Arbeidsinspectie staat zeer sympathiek tegenover dit idéé en zal, zoo berichtte zij ons, op iédere individueele aanvrage goedgunstig beschikken. 3 Een algemeene machtiging kon evenwel niet worden verstrekt, daar dit uur overwerk practisch niet overal op hetzelfde uur en op den zelfden dag zal kunnen verricht worden. De personeelslijsten. Welke Bedrijfsonderneming verlangt nog Personeelslijsten Even een telefoontje no. 10134 1 Onze gemachtigde, de heer G.J. Wiedijk, nadert zijn 200e uitgezette lijst. Uiteraard I kunnen er op dit oogenblik nog niet veel bin nenkomen, onjdat de uitbetaaldagen der loo- nen moeten worden afgewacht. De individueele inteeken biljetten. Toen ik hedenvoormiddag als groot be langstellende een bezoek bij onzen Penning meester bracht, waren dien morgen een 10-tal ingevulde inteekenbiljetten wederom bin nengekomen. Zijn tocht naar het derde duizend tal was bereids ondernomen. Nauwelijks was ik thuis, of de penningmeester belde mij op, hij had een biljet van een Particulier te rugontvangen, waarbij een toezegging van 250.- en nog geen uur later weer een van 100. Gaat zóó door, mijne Heeren, eed'le menschenvrienden, gaat zóó door We zijn nog lang niet aan onze calculatie van giste ren 40 mille Eerst dan zal iedereen zijn plicht van naastenliefde hebben volbracht. Hoogst dankbaar zijn wij ten opzichte der inzenders, doch ten opzichte der honderden anderen zijn wij nog niet voldaanZoo ja, Jan zouden wij in onze taak tekort schieten, nietwaar Het record. Zooals wij voorspelden, is inderdaad heden door ons Stedelijk Comité het record geslagen met een eind-verantwoording van 8.103.19. ■Met een constant accres zal dit bedrag in de e. v, dagen gaan stijgen. Aangroeien tot een bedrag, waardig voor een zóó groote stad als ons Haarlem is geworden. De clou der Steunactie Een en ander moet ik natuurlijk gaan ver tellen van de collecte. De aanbiedingen tot hulpverleening ne men toe Zeer dankbaar! Ja, er moest wel krachtig op worden ge hamerd, want de geachte Penningmeester- esse van het Roode Kruis telefoneerde maar: er moet hulp komen, anders valt alles in dui gen! Oprechte en spontane hulpverleening kan wel zijn de goedkoopste, zij is in ieder geval de mooiste! Ik moest dus, uit harde noodzaak, onze Jongelui wel drijven naar het Roode Kruis. Want voor een dergelijke Organisatie is de hulp van zeer velen noodzakelijk. En het heeft goed geloopen! Nochtans alle toezeg gingen zijn welkom! Wanneer men dus dit lezen zal en men heeft zich nog niet opge geven, men neme een edelmoedig besluit en men telefoneere No. 10810. Gij deelt mede, dat ook gij u aanstaanden Maandag een poos beschikbaar wilt stellen voor dit menschlievende doel: mede te wer ken om nood en ellende van den evenmensch te verzachten, te lenigen. Tot hedenavond kunt Gij nog bij het Roode Kruis terecht! Wie zullen nu a.s. Maandag, op den groo ten Liefdadigheidsdag, medewerken? O, de Lijst zal niet volledig zijn, want zij ondergaat elk uur een uitbreiding en een wij ziging. Maar een en ander, in willekeurige volg orde, ga ik er U toch van vertellen: Een 10-tal Employé's der Noord-Zuid- Hollandsche, die Maandag een vrijen dag hebben, stelden zich beschikbaar en in de trams, binnen Haarlem's gebied, Maandag te collecteeren. Wij hebben hiervoor de toe stemming gevraagd der Directie. De bekende Stormband onder leiding van den Heer W. Duyts Jzn., zal in volle actie zijn en de Haarl. Autocentrale stelde daar voor gaarne een wagen beschikbaar. Het Muziekkorps der Werkloozen „Quax" werkt ook mede en zal mussiceeren op een vehikel, welwillend door de Sierkan afge staan. Het kranige Muziekkorps van onze Po litie laat zich natuurlijk weer niet onbe tuigd. Ge zult het in onze stad Maandag Zien op een wagen der Firma J. J Beynes Het a Capellakoor heeft mede zijn mede werking toegezegd en op een groote wagen, welke momenteel nog wordt afgebedeld, zal een piano geplaatst worden, welwillend afge staan door den Directeur van net Gem. Con certgebouw, den heer A. Ph. Deinum, en tal van Dames en Heeren, in nationaal costuum, zullen hier uitbeelden het wezenlijk karak- tet deze, Steunactie: In tijden van nood ont moeten alle deelen van ons Vaderland elkaar en treden elkaar helpend en steunend tege moet. Verschillende studenten en leerlingen van scholen werken mee. Voor deze laatsten is door ons aan den Wethouder van Onderwijs voor dien Maandag vrijaf verzocht. De Transportcolonne van het Roode Kruis (hoe kan het ook anders?) zet haar beste beentje voor. De organisatie is in handen van de ziel der beweging: den Heer Nel. Op een wagen zaï worden voorgesteld een, door de Cycloonramp verwoest huis, en daarbinnen een paar vrouwen en mannen in de kleedij van den Gelderschen Achter hoek. De harmoniespelers Schouten en Brei wer ken hier mede. En het denkbeeld vgn een der Dames-leden van het Stedelijk Storm rampcomité zal hier tot practische uitvoering komen; er zal in dit milieu treurmuziek ge speeld worden. De Padvinsters en de Padvinders zijn mede, dan hier dan daar, den geheelen dag in actie. In de Cinema's onzer stad worden deze avonden reproductties der uitnemende plaat der firma Jacobson geprojecteerd. „Steunt de collecte op Maandag, 20 Juni" l Onze Vrijwillige Brandweer, gesplitst in Haarlem-Noord en Haarlem-Centrum zal mede haar aandeel in de Steunactie nemen. Door Haarlem-Noord trekt de z.g. Baby spuit en door Haarlem-Centrum de groote. Alle bemand met onze brandweerlieden in uniform. De aanmelding hedenavond was meer dan men gebruiken kon.... Noord staat onder leiding van den heer P. N. van Boekhoven en Centrum onder leiding van den heer H. Daudey Jzn. Er is nog veel meer Men zal het Maandag wel zien Wat voor een organisatie, wat voor een werk, een beslommeringen met dit alles is weggelegd voor ons Roode Kruis, na het bovenstaande zal men wel den noodigen indruk gekregen hebben. De dag van Maandag wordt een heerlijke, universeele dag 1 Al de meewerkenden, al de steunende deelnemers hebben slechts één en hetzelfde program, dat luidt „Allen, die zich uit of van buiten onze Stad aanstaanden Maandag op de openbare wegen en straten vertoonen, en allen, die binnen blijven, zullen in hun woningen worden opgezocht, uit den zak te kloppen met een onweerstaanbaar beroep op hun liefde tot den in nood verkeerenden even mensch in een groot deel van ons Vader land wij herhalen het uit den zak te klop pen, dubbeltjes, kwartjes, guldens, rijks daalders en briefjes. En des avonds zullen de verzegelde bussen worden geleegd bij onzen Alg. Penningmees ter en zal het geheele personeel van het Bij kantoor Haarlem der Amsterdamsche Bank ter beschikking zijn, desnoods met assisten tie, om het bedrag te tellen, waarmede rouw verzgcht, armoede en ellende bij Landge- nootèn gelenigd worden. Maapdag verrichten wij allen sen zegen rijk werk In den vorm van het ophglen en geven van een rijke aalmoes, waar nog nooit iemand armer van is geworden. P. J. M. VAN TETERING, Secretaris van het Stedelijk Stormramp- comité1927. PRIESTERJUBILEUM KAPELAAN H. J. BONFRER. Zondag a.s. viert onze oud-stadgenoot, de Welecr\y. Heer H. J. Bonfrer, kapelaan der St. Franciscusparochje 'aan het Afri- kaanderplein, zijn 12 %-)arig priesterjubi leum. De jubilaris zal te 11 uur een plechtige H. Mjs opdragen. In den namiddag zal in het R,. K. Vereenigingsgebouw aan het Afri- kaanderplein receptie worden gehouden, van half twee tot twee uur voor corporaties, van twee tot dri: uur voor de overigen. Het zal dezen priester, die reeds 6 jaar een zware parochie der Zuiderstad bediende, niet aan belangstelling ontbreken. Op de Westergracht werd datum 28 Apri een los brandstof werker plotseling door eenig andere personen aangevallen en mishandeld De politie vermoedde, dat deze mishande ling, die nogal van ernstigen aard was ,in ver band gebracht moest worden met een staking van brandstofwerkers, die eenige dagen van te voren had plaats gevonden en waarbij de betrokken los-brandstofwerker F. als werk willige was opgetreden. Na een ingesteld onderzoek is thans tegen een viertal brandstofwerkers een vervolging ingesteld. Deze zullen wegens mishandeling terecht staan op Maandag 20 Juni a.s. Er schijnen nog heel wat moeilijkheden te overwinnen zijn voor de Brockway Maat schappij de overgenomen lijn Haarlem Velsen van den heer Hogeland kan gaan exploiteeren. Reeds direct zijn er groote moei lijkheden gekomen inzak? de overname van het personeel, welke van dien aard waren dat de gemeente Velsen zich er mede ging bemoeien en tot op heden geweigerd heeft aan de Brockway maatschaappij een stand plaats vergunning te verstrekken voor de overgenomen lijn. Voorts deelde men ons mede, dat de overige ondernemers zich bij het gemeentebestuur beklaagd hebben, omdat niet aan de te Vel sen gevestigde ondernemingen en hen, die van den beginne af de intercommunale ver binding onderhielden, ook in de moeilijke tijden, gelegenheid van overname is gegeven, waarbij dan ook de overname van het per soneel verzekerd zoude zijn,. 5% Nederland 1919 1013/16 6% Nederland 1923 10 111 16 454 Nederl. 1917 1001/4 454 N. L 1926 B. 9715/16 6% N.-l. 1923 D.. '017/i6 Holl. Lloyd 353/4 Oude Vaart 75 dito Gem. Eigend. 70 Se^* Mij. „Nederland".. 176 Scheepvaart-Unie 1957/g Rotterd. Lloyd 1681/2 Paxetvaart 233 Oude Boot 92^ Holl. Stoomboot 63 b ■Jurgens gew171 Nederl. Kunstzijde 31234 Maecubee 107 Holl. Kunstzijde 113 Koloniale Bank 249 Indische Bank 1741/2 Cert. Handel Mij... 1571/4 Reso dito 1573/4ex Phoenix120 1 Geconsolideerde 2301 Kon. Olie 373x/2 U S. Steel 1231/2 Marine comm. 81/4 Marine pref. 485/s a V. A. 7721/a Java Cultuur 386 Vorstenlanden I66I/4 Actions id15) Poerwoderjo 1261 /2 Oude Deli 445 Scnembah 430l/2 Deli Batavia 479 A'dam Rubber 2861 /2 Serbadjadi 283 Silau 143 Allied Sumatra 1001/4 Oostkust 218l/2 V. I. C. 0174l/2 Deli Bat. Rubber 226 Dordtsche Petr. 3533/4 Southern Rail» l2^1/» Union 1751/g Anaconda 90l/4 Wabash 767/g 10111/18 1001/4 9715 1# 1017/i6 3153/4-7 109 gel 239ex 175 157 158 166ï/2b 151 b 128-1JZ 450 484-5 294-61 /4 145 b 1033/4-4 230-2 185i/?-6 235 1261/8 91 Het D, O.-elftal voor a.s. Zaterdagavond tegen Stormvogels op het R.C. H.-terrein is als volgt: Meenhorst, Kuil, Boeré, J. Perucal, Dinkla, C. v. d. Laan, Swart, Steffens, C, v. d. Hurk, Tanis, Perucel. Het 2e en derde elftal gaan a.s. Zondag naar- Amsterdam voor de seriewedstrijden van Watergraafsmeer. LONDEN, 17 Juni. In Oxheyherts heeft zich in den weg een geheimzinnige krater gevormd, die steeds grooter wordt en waar van de diepte tot nog toe niet kon wor den vastgesteld. De omliggende huizen worden bedriegd en reeds moesten tien families hun woningen verlaten. Hoewel reeds honderden tonnen zand In den krater werden geworpen, blijft deze steeds grooter worden. De minister voor het transportwezen zal heden ter plaatst een onderzoek instellen. LONDEN, 17 Juni. Het bericht, als zouden Nungesser ep Coli gevond epzijn, wordt thans vanuit Montreal definitief tegengesproken. Het schijnt een slecht geplaatste grap van een beambte eener houtaankap-maatschap- pij geweest te zijn. Tpph houden de geruch ten omtrent het vinden van de Fransche vliegers nog aan. Soms zijn ze met elkander in flagrante tegenspraak. DE VLIEGTOCHT NAAR NEDERL. INDIi. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Bij de Directie van de K. L. M. is beripht ontvangep, dat de Fokker VII, op weg naar Indië, gisterenmiddag te vier uur te San Stefano bij Constantinopel is aangekomen. De vliegers hadden op het geheele traject van Boedapest naar Constantinopel zeer goed weer. Heden wordt naar Aleppo ge vlogen. Het traject Boedapest-Constantinopel i» 146Ö K.M. en is behalve het traject Bagdad- Bender Abbas, dat 1590 TC.M. lang is, het langste traject van de vlpcht. De Directie van de K. L. M, deelt ons nog mede, dat de heer Plesman Zondagmid dag a.s. voor den zender van de A. N.' R. O; te Hilversum een causerie over deze vlucht naar Indië zal houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2