Brieven uit Palestina. Waarschuwing m r NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede blad Vrijdag 17 Juni 1927 S KENAUPARK 26 - TEL. 12644 VRAGENBUS. Koffie THEEy Dr. J. B. SPORT EN WEDSTRIJDEN. TENNIS. ATHLETIEK. De jubileumwedstrijden der A. A. C. Een ongeval in den wedstrijd HaarlemConcordia. Om vergissing te voorkomen bericht de CENTRALE TANDHEELKUN DIGE KLINIEK, KENAUPARK 26 dat zij in geen enkele verbinding staat tot de nieuw gevestigde Kliniek Kennemer- plein of Kliniek Ged. Oude Gracht. De Centrale Tandheelkundige Kliniek is uitsluitend gevestigd KUNST EN KENNIS. De eerste nationale beiaard wedstrijd in Nederland. Byrd heeft zijn vertrek uitgese Nederland vertegenwordigd i op een Alpenvliegtocht. HONKBAE. vV' ^v- ZF.DFN EN GEWOONTEN. Jeruzalem, 19 Dec. 1926. Veel is er geschreven over de zeden en gewoonten in Palestina, 'vooral door pel grims, die eenige weken binnen de grenzen van het H. Land vertoefden. Deze beschrij vingen echter zijn steeds zeer vaag en van den kant der samenstellers, gewaagde proe ven van hun hand. Immers om de gebruiken van een land weer te geven, moet men ze kennen en om zete kennen, moet men ze begrijpen. Tot het begrijpen, tot het door gronden van de mentaliteit der bewoners van Palestina komt men niet door een be schouwing, een gadeslaan vanaf een balcon van één der Casa Nova's der Paters Fran ciscanen, neen, hiervoor moet men zich ge durende eenigen tijd Arabier maken en zich werpen in den schijnbaren chaos der Ara bische samenleving en dit nog niet alleen cp één enkele plaats van het land, maar op verschillende punten, daar immers de Galileër geen Judeër is en deze twee elk od hun beurt weer verschillen van het type, wat in onze dagen de steden bevolkt. De oorspronkelijke bevolking van Pales tina waren zoovele Oostersche stammen, welke hun plaats moesten inruimen voor het uitverkoren Volk.. Dit laatste wist het land, overvloeiend van melk en honig, niet voor zich te bewaren en na zijn versprei ding over de wereld, stonden Palestina's deuren open voor alles, wat er zich maar wilde vestigen. Na de beslissende overwinning immers van keizer Hadrianus, in het jaar 135 na Chr., die van de stad Jeruzalem de Romein- sche kolonie Aelia maakte, werd Palestina een deel van het Romeinsche wingewest Syrië, en als zoodanig overdekt met steden, bevolkt met een Grieksch-Romeinsch spre kende menigte. Van deze vergane wereld vindt men overal, zoowel in Palestina als Trans-Jordanië. nu de overblijfsels: als het ware gezaaid liggen de ruïnen der Romein sche burchten, ieder met haar paleis voor den gouverneur, met haar tempel en haar baden en haar circus. Ook de Romeinsche pracht en praal verging. Palestina bleef niet-Romeinsch. De Perzen en na hen de omwonende Arabische stam men hebben op het hooren van de predi king van den „heiligen" oorlog door Mo- hamed, Palestina gemaakt tot hun land, tot een Arabieren-land. En wie bij de komst van den kalief Hakim nog geen Arabier was, werd door dezen bij de Arabieren- stammen ingelijfd. De kruisvaarders waren niet bij machte Palestina blijvend te ontrukken aan den in vloed der Mohammedaansche wereld; de regeering der Mameluksche en daarna die der Ottomaansche sultans herstelden daar enboven nog zeer spoedig, wat ten tijde der kruisvaarders wellicht van de Ooster sche beschaving verdwenen was. Dit zeer korte overzicht van de opeen volging der verschillende bevolkingen van Palestina moet men als leiddraad nemen bij de studie der mentaliteit van de tegenwoor dige bewoners; eenieder heeft immers iets achtergelaten. En zoo komt men tot het besluit, dat men in Palestina zal vinden een Oostersche levenswijze, hier en daar een weinig gewijzigd door den invloed /an het westen. Deze oostersche levenswijze is bij een groot gedeelte der bevolking geba seerd op de strenge voorschriften van den Koran, gehandhaafd door de Mammeluksche en Ottomaansche sultans; dit mohamedaan- sche element heeft zich zóó van de bevol king meester gemaakt, dat ook de Chris tenen in sommige gebruiken den stroom van Jiet Muzelmansche gevolgd zijn. Het wes- tersche element vindt zijn oorsprong in de vermenging van overgebleven westersche kolailsten met de zich later indringende Arabische bevolking; voorts nog dankt men het aan den tijdelijken invloed der kruis vaarders. Van een beschouwing in onze da gen mogen we voorzeker niet uitschakelen de groote vereenvoudiging en vergemakke lijking van communicatiemiddelen; daarbij zou men nog een vergissing begaan, zoo men niet lette op de geographische ligging van Palestina en op de ligging van haar grootste steden aan de kust; als laatste element in onze dagen telle men nog mee de groote immigratie der westerlingen in Palestina. Deze drie laatste factoren maken van den stedeling van Palestina, van de bewoners van Jeruzalem, Haïfa en Jaffa vooral, en van de plaatsen, gelegen in de onmiddellijke nabijheid dezer steden, een Arabier roet westersche zeden en gebrui ken, doch die inmmer blijft een zoon van zijn stam, te herkennen aan zijn pront ge heugen en groote scherpzinnigheid van geest, aan zijn hoogmoedige inborst, aan zijn fanatieke nationalistische gevoelens, aan zijn enge vasthouden aan eenige oos tersche gebruiken. Dit alles bewijst voldoende, dat, zoo men iöe zeden en gewoonten van Palestina wil bestudeeren, men liever niet de steden tot zijn operatie-basis moet kiezen, doch de kleine dorpen moet bezoeken. Daar ontmoet men den Christen en den Mohammedaan, niet zelden in eenzelfde bijeenkomst, zoodat het contrast en de kleine overeenstemming, welke tusschen deze twee bestaan, zeer goed uitkomen. Op het plattelan dvindt men weliswaar de conservatieve zeden van eeuwen herwaarts, maar juist dit zijn de gebruiken van heden ten dage; de moderni teit in de steden is van te jongen datum, vandaag nog te onvolmaakt, wil zij een basis zijn voor een ernstige beschouwing met waarachtig resultaat. De Arabier is nobel van hart, fier van geest. Deze twee eigenschappen, waarvan de een den ander versterkt, kan men bij den jongen Arabier zoowel in een goede als in een slechte richting ontwikkelen. Dik wijls gelukt het een Arabier, door hem aan zijne nobele afkomst te herinneren, te weer houden v,a.n de schandelijkste daden. Onge lukkigerwijze worden echter in het ontlui kend Arabische hart meer de gevoelens van trots dan van onderdanigheid aangekweekt en zoo moet men het Arabische volk eerder het attribuut van hoogmoedig toekennen. Deze hoogmoed wordt nog aangewakkerd door een massa voorrechten en een groote macht, welke de Koran aan de mannelijke leder, van de maatschappij toekent, terwijl ze laag onderdrukt wordt in het hart van het meisje en van de vrouw. Daarom in den regel een overmoedige trots bij den Arabier en een slaafsche onderdanigheid bij de Arabische vrouw. De Koran heeft dit resultaat reeds eeuwenher bewerkt: alleen een Mohammedaan zal zich in onzen tijd, zoo zijn mannelijke rechten werden aan getast, op dat „heilig" boek beroepen: de Christen wil er natuurlijk niets van weten. Doch de invloed van den Koran op de Ara bische mentaliteit is zoodanig, dat ook bij de Christenen het hoofdgebrek van het ka rakter is een hoogmoedige trots, terwijl een wonde in de samenleving moet genoemd worden de macht, welke de mannelijke over de vrouwelijke uitoefenen. Deze macht is zoo absoluut, dat de dochters van het gezin te gehoorzamen hebben aan de wenschen en bevelen van hun broers, ongelet op het verschil in leeftijd; dat voorts, zoo de vader in het gezin ontbreekt, diens macht over gaat op den oudsten zoon met voorbijgaan van de moeder. Uit het hoofdgebrek vloeit een andere onvolkomenheid, welke gelegen is in het zich niet kunnen onderwerpen aan gezag. Dit laatste is de oorzaak van vele donkere pagina's van Palestina's geschiedenis. Men hoort wel eens beweren: het oosten is in zijn wezen schismatiek; dit helaas maar al te ware gezegde is een der grootste gevol gen der oostersche hoogmoedigheid. Hierin ligt de oorzaak van de wreede scheuringen, welke de oostersche kerk vanaf de eerste jaren van haar bestaan gekend heeft en waarmede ze heden nog te kampen heeft; deze neiging tot verdeeldheid maakt het voortbestaan mogelijk van het patriarchale familiestelsel in stammen en families, want alleen met deze indeeling der bevolking kan men de vijandschap voortzetten en den naijver blijven koesteren, welke veelal tus schen de verschillende stammen bestaan. Deze voorliefde tot schisma voert men door in godsdienst en politiek, in familie- en privaatleven, ze is de oorzaak van kuipe rijen, onderkruipingen en leugens, waarvan men zoo dikwijls de Arabieren beticht. Nog twee andere gebreken, het een het gevolg van het andere, typeeren den Ara bier, n.l. de geringe werkzaamheid en de verregaande onzindelijkheid. Deze twee ne gatieve eigenschappen mag men echter niet allen Arabieren verwijten, terwijl hier ter dege rekening moet gehouden worden met het klimaat, waarin dit volk moet leven en waarnaar het zijn activiteit moet regelen Naast deze ondeugden heeft de Arabier echter ook deugden en gaven. De beroemdste zijner goede eigenschap pen is de gastvrijheid. Als Arabier ma-jj men niemand in den avond nachtlogies weigeren; aangemelde gasten moet men het beste geven, dat men bezit; de deur moet den geheelen dag openstaan voor al wie maar wil binnenkomen. Voorts mag de Arabier zich met récht moedig en dapper noemen en in het bezit van ondernemingsgeest, zoolang men dit idee onderscheidt van initiatief. Tot het nemen van initiatief is de Aarabier nu niet precies aangelegd, maar eenmaal door een ander op zekeren weg geleid, zal hij er in slagen met eigen krachten het einddoel te bereiken. Een sterk geheugen en een scherpzinnig verstand brengen het hunne tot dezen on dernemingsgeest toe. De Arabier dom te noemen, zou een groote vergissing zijn; hiervan getuigen geleerde mannen die Ara bia geleverd heeft en ook nu nog bezit in allerlei wetenschappen, zoowel in der talen en der medicijnen als in de rechtsgeleerd heid. Het scherpzinnige van een Arabischen geest komt ook zeer goed tot zijn recht bij slinksche streken, een grap of dergelijke andere gelegenheden. Uit het laatste volgt, dat het van Europa een verkeerde opvatting is, Arabië te willen beschaven. Reeds is er veel beschaving, ge tuige de fijne en hoffelijke manieren, die men in de Arabische samenleving nakomt. Alleen mag men van het westen vragen Arabië te helpen bij het verdere bescha vingswerk, maar vooral Arabië te steunen bij het werk van zijn maatschappelijke, po litieke en economische organisatie, waarin het zeker bij andere westersche landen achterstaat. MOTORONGELUK. Te Schermerhorn geraakte Zondag een motorrijwiel met zijspan door een verkeerde handeling van den bestuurder van den hoogen ringdijk te water. De drie inzittende personen konden gelukkig nog worden gered. De motorfieis in 't water NIC. EEKEN f. In Haarlem overleed de oud- Zouaaf Nic. Eeken, in den ouderdom van 79 jaar. Hierboven zijn foto. Dezer dagen heeft de loting voor het tour- nooi te Wimbledon plaats gehad, waarbij eerst de deelnemer(sters) in volgorde werden geplaatst naar gelang hun speelsterkte. De experts, die zich belast hebben met het uitkiezen en in volgorde stellen der beste spelers en speelsters zijn tot de volgende interessante resultaten gekomen. Heeren. 1. Lacoste, 2. Tilden, 3. Borotra, 4. Cochet, 5. Harada, 6. Raymond, 7. Brug- non, 8. Kozeluh. Dames: 1. miss Helen Wils, 2. mrs. God- free, 3. Mej. Kea Bouman, 4. Signa d'Alva rez, 5. miss Ryan, 6. mrs. Mallory, 6. miss Heine, 8 mrs. Peacock. De loting had het onderstaande resultaat: Heerenenkelspel: TildenPratt, Mishu Hughes, BrugnonFisher, FroitzheimCol lins, CochetBurnett, Turnbull—Banks, O- wenC. Bryan, Von KehrlingPenny- quick, RaymondRoupell, LoweLycett, OhtaHunter, LacosteWood, Helmore Jacob, Kol. MayesBerger, GodfreeBel- grave, SarkiesRetcliff, A. H. Fyzee Dudley, HaradaLandray, T i m m e r Wasburn. Damesenkelspel: Miss Heinemiss Rose, miss Helen Wilssmiss Sterry. Tweede ronde: mrs. Godfree tegen een nader aan te wijzen tegenstandster, miss Ryanmiss Con- neil, Frau Friedlebenmiss Harvey, Mile. Contoslavosmiss Alexander, Sig. d'Al- varezmiss Reckitt, mej. Bouman tegen een nader aan te wijzen tegenstandster. Mrs. Mallorymiss Boas, Frl. Aussem miss Betty Nuthall. Heerendubbel Lacoste en BorotraHu ghes en Standring, Hunter en SaulFroitz heim en Kreutzer, Timmer en BryanPrice en Read, Austin en LycettHillyard en Scove, Tilden en Hunter tegen nader aan te wijzen tegenstanders. Voor de dames dubbelspelen lootten mej. Bouman en Mrs. Satterthwaite voor de e erste rond vrij. Bryan en Mrs. Bridge waren weinig gelukkig en lootten in de eerste ronde van het gemengd dubbelspel tegen de kampioenen van 1926, mrs. en mr. Godfree. Ook Timmer en mej. Bouman waren minder gelukkig door tegen Brugnon en miss Col- lyer te loten. De Amsterdamsche Athletiek Club (A.A. C.) bestaat 12 H jaar, 'n koperen Jubileum dus voor Spaarwater, Hansen, Ras, Pieké, c.s. Aan „up and downs" heeft 't de sym- athieke Amsterdammers niet ontbroken! un gloriejaar was 1923; met roem over laden keerden de Blauw-Witten van de Groningsche Kampioenschappen terug. De reactie volgde wel spoedig. Trok het mee- rendeel der leden in 1927 over naar „Blauw V' H Het spelen op Woensdagavond heeft Haarlem geen geluk gebracht. De nog onmis bare werper Smit was door familie-om standigheden verhinderd en Haarlem heeft nog steeds niet de beschikking over een goeden reserve-bowler. Ook aanvoerder Beets ontbrak. Het vertoonde spel was ngo beneden mid delmatig en zonder twijfel zou de wedstrijd in een nederlaag voor Haarlem geëindigd zijn. Maar tot een einde is het niet geko men. Nog in het begin van den wedstrijd kwam de Haorlemsche tweede-honkman N. Steenwijk n een boting mt een Concordiaan zoo ongelukig te vallen, dat hij een sleutel been brak. Met geodvinden van Concordia is toen besloten den wedstrijd te staken en hem op een nader te bepalen datum over te spelen. Voor Zondag 19 Juni is door den compe titieleider vastgesteld Haarlem.Z. R. C. Aanvang 10 uur. Terrein: aan de Kleverlaan. DE JAARLIJKSCHE MILITAIRE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN te Amersfoort gehoud werden ook bijgewoond door den Minister van Oorlog, de heer Lambooy. Op onze f> zien we hem met kol. de Roemer en Overste v. d. Horst de verrichtingen volgen. Vr.: Weet u hoe laat de laatste H. Mis a.s. Zondag in Nijmegen wordt gelezen en .n welke kerk? Antw.: Ons niet bekend. Vr.: 1. Zoudt u mij kunnen zeggen of de Sacramentsprocessie in Kleef ook nog is op den Zondag na Sacramentsdag, evenals voor den oorlog? 2. Moet men daar ook nog een pas voor hebben? Vr.: Welke is de kortste weg van Haar lem naar Koog a. d. Zaan? Hoeveel K.M.? Antw.; Haarlem, Spaarndam, Nauerna, Koog a. d- Zaan. Afstand 22 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg van Sloten naar Bemmel? Hoeveel K.M.? Antw.: Sloten, Amstelveen, Ouderkerk, Abroude, Loenersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maarsen, Utrecht, de Bilt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen, Doom, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wa- geningen, Renkum, Heelsum, Oosterbeek, Arnhem, Malburgsche veer, Huissen, Bem mel. Afstand 117 K.M. Vr. Ik ga eenige uren per week uit wer ken. Is de werkgeefster of de werkneem ster verplicht zegels te plakken? Antw. De werkgeefster is verplicht ze gels te plakken, indien u in het bezit' zijt van een rentekaart. Is u niet in het bezit van een rentekaart en den leeftijd van 35 aar bereikt, dan be hoeft de werkgeefster geen zegels te plak ken, daar u in dat geval niet meer in de verplichte verzekering kan worden opge nomen. Vr.: Ik heb het antwoord op mijn vraag gelezen. Ik bedoel den consul speciaal voor den tuinbouw der Vereenigde Staten en den consul van de Vereenigde Staten in HET FEEST VAN ALBERT HEIJN. L De N.V. Albert Heijn heeft dezer dagen het feit herdacht, dat 40 jaar geleden haar eerste kruidenierswinkel te Oostzaan werd tfeoDend. Nu zijn er 100 winkels in Nederland. Op de receptie kiekten wij de Direc- teuren, v.Ln.r.: J. Hille, G. Heijn, Alb. Heijn en J. Heijn. Antw.: 1. Ons niet bekend. 2. Als u naar Duitschland reist, moet u een pas hebben. Vr.: Hoe kan ik een levertraanvlek uit een wollen vloerkleed verwijderen? Antw.: Bedek de plek met grauw papier en ga er met een heet strijkijzer over. Vr.: 1. Wij hebben een k.nderwagen in de slaolie gezet en toen weggezet. Nu is deze koekerig geworden. Hoe kunnen wij dat er weer afkrijgen? De hak is van hout, de kap gewoon. 2. 2. Een lekke schemerlamp (petroleum) heeft op een massief eiken tafel gestaan en een kring nagelaten? Hoe krijgen wij die er uit? Antw.: 1. Waarschijnlijk zal goed afspon- Wit" een tweede ernstiger aderlating volg- sen met warm w,a,ter wel het gewenschte EEN GOEDE VANGST. Eenige dagen geleden werd te Monnikendam door dén heer S. Snieder, een karper gevangen, wegende ruim 7K pond. de nog in 1923, toen de club van dien naam gevormd werd uit de oud A.A.C.'ers Berg veld, Komen, Vaal, Bolten, Weber, Selman, Keiler, Ensink, e.a. Spaarwater en Hansen, na 1925 Ras en Pieké hielden de zaak bij een en gelukkig marcheert het weer excel sior! Alle redden dus tot feestviering nu! A.s. Zondag te half twee vinden op het Ajax-veld te Amsterdam de Jubileumwed strijden plaats, die algemeene belangstel ling zullen trekken! Moge thans het weer eens meewerken. De regen trad bij vr0®" gere gelegenheden maar al te vaak als spelbreker op. Haarlem schreef voor de volgende num- mers in. Klasse A. 100 M. Jac. Boot, Langendam, D. Nooy. G. Rinkel. 1500 M. Bleijenberg, Effern Peper. Polstokhoogspringen A. Hart man. Zweedscheman. Zweedsche estafette, Estafette 4 maal 200 M. ieder 1 ploeg. Klasse C. 400 M. A. Hoogerwerf, D. Nooy, Scmidt. Klass D. 3 Kamp (200 M., speerwerpen, verspringen) R. Frlings, B. Henneman. Speerwerpen: B. Henneman, Verspringen: B. Henneman. Onder de verdere inschrijvingen zijn o. a.: A. V 1923 J. Selman, J. Blanckers, Berg veld, Haitsraa, Philips' Sportvereeniging: H. Broos, Kamerbeek, Nollen; A. V. A. C.: P Gerbrands, A. Zeegers. Ingelascht zijn alsnog: Klasse A. 5000 M. en klasse D. 1500 M. Paulen en v. d. Berge, te Berlijn- Beide Haarlem-cracks starten a.s. Zon dag in de zoo belangrijke Europeesche wedstrijden te Berlijn. Het deelnemen van Paulen is nog niet geheel zeker, hangt af van de conditie zijner geblesseerde knie. Rinus' uitkomen echter staat vast. Ieder, die -getuige was van de geweldige conditie van den Haarlemmer te Crefeld, Groningen of Haarlem, zal met belangstelling zijn ver richtingen volgen. Radio-luisteraars kunnen Zondagavond reeds de Duitsche Sportbe richten dienaangaande opvangen. resultaat geven. U zult die bewerking wel verschillende malen moeten herhalen. 2. Met petroleum-aether, dan de tafel opnieuw beitsen. Vr.: Welke is de mooiste en kortste weg van Haarlem naar Baarn? Hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Diemerbrug, Geinbrug, Weesp, Zijweg naar Ankeveen, 's Gr&veland, Hilversum, Hooge Vuursche, Baarn. Afstand 59 K.M. Vr. I. Welke is de mooiste en kortste weg van Assendelftnaar Winterswijk? Hoe veel K.M.? II. Welke is de mooiste en kortste weg van Assendelft naar Nijmegen? Antw.: I. Assendelft, Zaandam, Amster dam, Duivendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loenersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breuke len, Maarssen, Utrecht, de Bilt, Zeist, Rij senburg, Driebergen, Doorn, Leersum, Ame rongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wagenin- gen, Renkum, Heelsum, Oosterbeek, Arn hem, Westervoort, Duiven, Zevenaar, Di- dam, Zeddam, Etten, Ulft, Dinxperlo, Aal ten, Lichtenvoorde, Corle, Winterswijk. Af stand 197 K.M. II. AssendelftNijmegen. Men volgt tot Wageningen dezelfde route als sub I. Daarna: Wageningen, Lexkensveer, Zet ten, Andelst, Loenen, Slijk-Ewijk, Lent, Nij megen. Afstand 126 K.M. Vr.: Welke is de mooiste en kortste weg van Haarlem naar Heerlen? Hoeveel K.M.' Antw.: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Duivendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loe nersloot, Loenen, Nieuwrsluis, Breuklen, Maarssen, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Cu- lemborg, Buurmalsen, Geldermalsen, Mete ren, Waardenburg, Tuil, Zaltbommel, Hedel, 's Hertogenbosch, Vught, Boxtel, Eindhoven, Leende, Maarbeeze, Weert, Keipen, Grat- hem, Maasbracht. Susteren, Sittard, Leyen- broek, Oirsbeek, Amstenrade, Heerlerheide, Heerlen. Afstand 232 K.M. Nederland in den tuinbouw. Of zijn die er niet? Antw.: Dergelijke „speciale" consuls zijn er niet. U doet waarschijnlijk het beste, zich te wenden tot het consulaat der Ver eenigde Staten, Keizersgracht 473. Amster dam. Daar zal men u dan wel nader inlich ten, Vr.: Is de glasverzekering van een huis, dat wij verhuren, voor rekening van den huurder of voor den verhuurder? Antw.: De kosten van onderhoud van glas zijn voor rekening van den huurder, zoodat het dus in zijn belang is. een glas verzekering aan te gaan. Vr.: Wij hebben een dagmeisje van 8 tot 2 uur. Aangezien we het middagmaal 's-avonds gebruiken, neemt ze alleen deel aan de koffietafel om 1 uur. We gaan nu 14 dagen de stad uit en geven haar het gewone loon voor dien tijd. Is het nu ge bruikelijk, dat ze voor derving van dat twaalfuurtje ook nog vergoeding krijgt. Zoo ja, wat zou daarvoor per dag of per week gegeven moeten worden? Antw.: Als bij de in dienst treding daar omtrent niets overeengekomen is, behoeft geen vergoeding daarvoor te worden ge geven. Vr.: Kunt u mij mededeelen hoe men uit een heeren-pantalon wagensmeer kan ver wijderen? Antw.: Met warme terpentijn. Vr.: Mijn dwerg-pincher, die overigens kerngezond is, heeft traanoogen. Waar kan dit van komen en hoe is het te genezen? Antw.: Dit kan verschillende oorzaken hebben. Wend u daarom tot een veearts. Vr.: Kunt u mij zeggen of ik voor een vacantiereis naar Duitschland (bezette Saargebied) nog een visum of toelatings- stempel noodig heb van Fransche zijde, of van de bezettings-autoriteiten? Een Ne- derlanasch familie paspoort is in mijn bezit. Antw.: Een visum of speciaal toelatings bewijs heeft u niet noodig. Vr.: Welke firma's voeren het werk uit aan de droogmaking der Zuiderzee en hoe is haar adres? Antw.: Wend u tot het bureau betref fende de Zuiderzeewerken, Zeestraat 102, 's-Gravenhage. Vr.: 1, In mijn tuin (bij een nieuw huis) bevindt zich veel witkalk. Waarschijnlijk is er bij het bouwen een kalkput geweest. Is deze kalk schadelijk voor de planten? Zoo ja, wat te doen om 't kwaad te verhelpen? Alles verwijderen is haast ondoenlijk. De grond is veengrond, waarop een laag, pl.m. 40 c.M. zand. 2. Is 't goed deze stukken in den kip penloop te werpen? Antw.: Een achtergebleven kalkput in kwaad niet doen. en he' zou misschien aan te bevelen zijn, om zeer kalkrijl grond met dien uit den kippenloop te v ruilen. De allerlaatste kalk behoef* in den t niet te worden opgeruimt Voor veengr< is een kalkbemesting zelfs aan te beve Evenwel te veel schaadt, zoodat een ks put moet worden verwijderd. Vr.: Ik krijg eieren van mijn kippen, geheel bloedig zijn. Hoe komt dat en moet ik er aan doen? Antw.: Indien er geen andere versch: selen bijkomen als diarrhee, blauwe k; lellen en achterlijf (in welk geval uw k pen vermoedelijk aan cholera zouden den), dan zal de oorzaak wel liggen in ontsteking van den eierleider. Geef het d ander voer b.v. gekookte rijst, fijn geht groen en als drinken wat Karneme Overvetheid is hier dan de oorzaak. De Algemeene klokkenspelvereeniging daartoe in staat gesteld door een mile schenker, een nationalen beiaard-wedsti organiseeren op 29 en 30 Augustus a.s. zal de eerste beiaardwedstrijd zijn, welke ons land gehouden wordt. Op 29 Augus heeft de wedstrijd plaats te Utrecht thans dit ligt in het voornemen voor 1 die de voorkeur geven aan het Hollands: pedaal- of broekstelsel, terwijl op 30 l gustus te 's-Hertogenbosch de wedsti wordt gehouden voor degenen, die geen 1 zwaar maken tegen het Mechelsche peda of tuimelaarstelsel. Deelnemers kunnen zi wel te Utrecht als te 's-Hertogenbo: mededingen. De „Tel." merkt hierbij op, in ons land het Hollandsche pedaal- broekstelsel het meest gebruikelijke is. Iedere deelnemer zal moeten spelen: door de jury te bepalen verplicht numm een stuk naar eigen keuze en een eigen 1 werking van een Nederlandsch volksli De speelduur der drie gezamenlijke numm zal den tijd van 20 minuten nite mogen ov schrijden. Op elk der speeldagen worden drie p zen uitgeloofd, telkens van 150, 100 j 50, toe te kennen door een jury, well samenstelling op den dag van de wedst den zal worden bekend gemaakt. Het is n noodzakelijk, dat de jury alle prijzen t: kent. De prijsuitdeeling zal telkens na loop van den wedstrijd, zoowel te Utree als te 's-Hertogenbosch geschieden. Byrd heeft zijn vlucht over den Ocea uitgesteld tot bet einde van deze week. Zc dra de weersomstandigheden gunstig zi zal hij vertrekken. Byrd verklaarde dat hij dwars over Eu: pa Azië en den Stillen Oceaan terug vliegen. Aan de Alpen rondreis en de vliegmeeti welke tusschen 15 en 20 Augustus a.s. Zurich plaats vindt, zal vermoedelijk ook K.L.M.-piloot Van Dijk met een verke: model van Fokker F. 7A deelnemen. Wa het hier een betrouwbaarheidsvlucht betre geeft men in luchtvaartkringen Van D die den laatsten tijd geregeld op de luchtl AmsterdamBazel heeft gevlogen en d met het vliegen over bergland vertrouwd een goede kans op succes. De Fokker F is van hetzelfde type vliegtuig, dat tha ook wordt gebruikt bij den tocht naar on koloniën en zal tijdens den wedstrijd m een ander nader vast te stellen last word verzwaard. De drie etappes van dezen b den tuin moet zooveel mogelijk verwijderd trouwbaarheidswedstrijd zijn: Zurich-Lausa worden. In 't kippenhok zal de kalk zoo'n ne; Lausanne-Milaan en Milaan Zurich. HET FEEST VAN ALBERT HEIJN. II. Ook maakten wij nog een plaatje van dq verzameling geschenken bij deze gelegenheid aangeboden, waaronder een door Goudman geschilderd portret vru den heer Albert Heijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5