Gemengd Nieuws De conferenties der ministers. De arbeidsconflicten in Duitschland. Autobus omgekanteld. Het optreden van Moskou. De moord op V/ojkow. Stormen en wolkbreuken. Het is schaarsch met de kersen. De motorfiets slipte. Een zeldzaamheid. Joe men over het bezoek van oorlogsschepen kan denken. „Lindberghiana". Trein en Taal. Centrale stadsverwarming. De Amerikaansche toeriste en de Javaansche Sateverkooper STATEN GENERAAL, TWEEDE KAMER. Het Middenstandscredief. De verplichtend-stelling van het zevende leerjaar. R.K. Radio-gids. LUCHTVERKEER. De huldiging van Chamberlin en Levine. HOLLAND—IND!Ë DOOR DE LUCHT. De reis gaat voorspoedig. SOCIAAL LEVEN UIT ONZE OOST. BataviaSoerabaja door de lucht. De aanval op de veldpolitie. Het verzet in Ned.-Indië. MARKTNIEUWS. De Algemeene R. K. Werk geversvereniging in het Bisdom Haarlem. STOOMVAARTLIJNEN. GENèVE, 16 Juni. Als eerste positieve itkomst van de besprekingen van gisteren n eergisteren tusscfcen de ministers der laten, die aan de conferentie te Locarno eelnamen, wordt heden officieus bekend, at Duitschland de vierde zetel in de man- aatcommissie van den Volkenbond zal krij- en. Deze verklaring werd hedenavond be- estigd door de mededeeling, dat de Vol- enbondsraad in zijn hedenavond gehouden itting bestoten heeft, de kwestie bij de ïandaatcommissie, die Maandag haar zitting egint, aanhangig te maken. De Volken- ondsraad zöu dit zeker niet gedaan heb- en, indien niet reeds in beginsel te dier ake overeenstemming verkregen was. Het ragen om advies der mandaatcommissie is aarom, naar men mij verzekert, slechts als en formaliteit te beschouwen. BERLIJN, 16 Juni. De Duitsche bladen ubliceeren alarmeerende berichten over de ntwikkeling van h^t loongeschil in de Duit- che Rijnscheepvaart, De „Vossische Zebung" heeft den indruk, at in alle stilte een staking wordt voor- ereid èn de „Vorwarts" van hedenavond eeft dit ononwonden toe. De Deutsche Verkehrsbund staat reeds edurende geruimen tijd in voortdurend con- act met den Nederlandschen Transportar- eidersbond en de Fransche en Belgische onden, die eveneens een loonactie voeren. Doel dezer besprekingen is een gemeen- chappelijke actie van alle bij de Rijn- cheepvaart betrokken organisaties, ten inde betere arbeidsvoorwaarden af te wingen. BÈRLIJN, 16 Juni. Vanmiddag is te Ber- jn-Schöneberg een stampvolle autobus in olie vaart omgekanteld. Vier personen wer en ernstig gewond, 23 liepen lichtere kwet- uren en snijwonden op. Het ongeluk ontstond, doordat de chauf- :ur wilde uitwijken voor een wielrijder, die vóór de bus langs plotseling de straat wilde oversteken. Indien de politie hem niet in bescherming had genomen, zou de wielrijder door het Yerontwaardigde publiek zijn ge lyncht. Hij en de chauffeur zijn in verzeker de bewaring genomen, menneemt echter aan, dat de chauffeur nog in den loop van den avond in vrijheid zal worden gesteld, daar hem geen schuld schijnt te treffen. BERLIJN, 16 Juni. Naar de avondbladen melden heeft de Duitsche regeering van Tsjitsjerins aanwezigheid te Berlijn gebruik gemaakt om roet hem van gedachten te wis selen, waarbij de eveneens hier vertoevende Duische ambassadeur te Moskou, graaf Brockdorff-Rantzau, den volkscommissaris inlichtte nopens de indrukken der Duitsche delegatie bij de beraadslagingen te Genève. Er werd o.a. op gewezen, welke bezwaren de Europeesche mogendheden tegen de bols- jewieksche propaganda in het buitenland hebben. Verder werd aan Tsjitsjerin mede gedeeld, welken indruk het fusilleeren van politieke gevangenen op de te Genève ver gaderde vertegenwoordigers der mogendhe den maakte en welken indruk het zou ma ken, indien door met een ultimatum gelijk staande stappen der Russische regeering het Russisch-Poolsch conflict nog meer zou worden verscherpt. Een B. T. A.-bericht uit Warschau meldt dat de rechtbank Kowerda tot levenslange gevangenisstraf heeft veroordeeld met ver val van alle rechten. De rechttbank besloot den president der republiek te verzoeken deze straf in een van vijftien jaar te veranderen. MOSKOU. 16 Jun. Stormen en wolk breuken hebben 39 districen van Witt-Rus- land geteisterd en geweldige schade aan het veldgewas veroorzaakt. Volgens een voor- loopig berichtt werd de oogst over een op pervlakte van 33.000 ha volkomen vernield en werden 110 bruggen verwoest. In den nacht van 15 Juni richtte een wolkbreuk te Minsk enorme schade aan. t Hoe schaarsch te Tiel het kersengewas is, ijkt wel hieruit, dat dezelfde boomgaarden, ie verleden jaar gezamenlijk 5400 op- rachten, nu bij een hoogeren prijs per K.G. echts 2600 deden. Groote snelheid, die noodlottig werd. De heer S., hotelhouder, eigenaar van het „De Vergulde Wagen" te Alphen aan an Rijn en van „Weipoort" te Zoeterwqude, terwijl hij met groote snelheid op zijn mo- trfiets reed, geslipt, en zoodanig gevallen, at hij in bewusteloozen toestand met een arsenschudding werd opgenomen. Door den cidschen Eersten Hulpdienst is hij naar het cademisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. ,en vreest voor zijn leven. Als een bijzondere zeldzaamheid op het ïbied der diamantbewerking kan worden ameld, dat gisteren bij de firma Gebr. oudvis aan de Nieuwe Keizersgracht te 'dam, is afgekomen een diamant van extra ooie roode kleur, zooals tot dusverre min er werd aangetroffen. De diamant, die uit Zuid-Afrika aan ge- oemde firma ter bewerking werd opgedra- 2n, woog in ruwen staat 18% karaat, nu hij bewerkt 534 karaat, j Bij aandachtige beschouwing is het alsof e steen roode vlammen schiet. De geheel rivere steen, die niet gekloofd, niet ge- aagd en niet gesneden is, werd in vierkant- orm geslepen. Zijn waarde is moeilijk te j :hatten, daar men, naar het „Hbld." meent, i doen heeft met een unicum. Een vriendelijk bezoek met de wapens in de hand. Het Rotterdamsch gemeenteraadslid me- rouw Suze Groeneweg heeft tot B. en W. an Rotterdam de volgende vragen gericht j a verzocht deze mondeling te mogen toe- chten: Krijgen B. en W. zóó tijdig kennis van oorgenomen beleefdheidsbezoeken door reemdelingen, dat zij desgewenscht te vo- an de bezoekers kunnen inlichten omtrent e hier ter stede heerschende opvattingen mtrent internationale omgangsvormen in matschappelijk verkeer? Achten B. en W. het overeenkomstig de i onze burgerij levende opvattingen over riendschappelijk verkeer, dat beleefdheids- ezoeken in onze havens worden gebracht er oorlogsschip? Zijn B. en W. bereid en in staat maatrege- :n te treffen om herhaling van bezoek op eze wijze te voorkomen en om daarnaast oor een gastvrije ontvangst van vertegen- 'oordigers van vreemde mogendheden zoo- eel mogelijk te bevorderen een internatio nal verkeer, dat in al zijn uitingen het ka- ikter van vrede en vriendschap draagt? Is het college van B. en W. door het be tuur van de Alg. Vereeniging van Verlofs- fiicieren der Nederlandsche Zéé- en Land- lacht geraadpleegd over het organiseeren an een leger- en vlootdag te Rotterdam op 4 en 25 Juni a.s.? Hebben B. en W. op eenigerlei wijze mede- 'erking verleend tot het welslagen van deze ïilitaire demonstratie? Zijn B. en W. bereid al het mogelijke te oen om in het vervolg onze burgerij deze ls propaganda bedoelde militaire vertoo- ingen te besparen? 5000 Francs voor een zakdoek, of een leger enthousiasten beetgenomen. Souvenirs bemachtigen van den tocht van •indbergh wordt een manie. Tot Lindbergh's Parijsche bekenden be- oort een Amerikaansch journalist die daar as eenige jaren woont. Op een partijtje, raar ook deze journalist aanwezig was, wam het wilde enthousiasme der Parijze- aars ter sprake, die na Lindbergh's lan- ing het historische vliegtuig hadden be- tormd en getracht hadden, stukjes linnen an de vleugels af te trekken als souvenir •f als talisman. Een jonge dame vroeg den journalist: U ebt toch zeker ook zoo'n stukje linnen be machtigd? Tk heb heel wat beters gekre gen was het antwoord, dan ik bij mogelijk heid had kunnen nemen. Lindbergh heeft mij den zakdoek geschonken, dien hij op zijn vlucht bij zich had; en de jongeman liet het meisje den zakdoek zien. O, geeit u mij dan alstublieft, alstublieft, alstublieft een heel heel klein stukje van dien zakdoek, smeekte de jonge dame, en andere niet minder lieve jonge dames slo- tèn zich bij de smeekbede aan. Wat doet men dan? Men strijkt over zijn hart. Goed zei de jou-nalist, maar ik geef die stukjes niet weg, ik wil ze verkóopen; elk stukje moet 100 frcs. opbrengen ten bate van. de nagelaten betrekkingen van Nunges- scr en Coli. En hij sneed den zakdoek in, 50 lapjes, die dus te zamen 5000 frcs. op brachten. Het is natuurlijk overbodig hieraan toe te voegen, dat deze zoo prachtig-duur betaal de zakdoek afkomstig was uit de wasch des journalisten en zelfs nooit in de buurt van Lindbergh was geweest. Waarom geen Nederlandsch? Men schrijft aan het „Hbld.": „De opschriften in l'Etoile du Nord, (mag men zeggen: de Noordster?) de nieuwe verbinding tusschen Amsterdam en Parijs, zijn in het Fransch, het Engelsch en het Duitsch gesteld. „Uit persoonlijke ervaring weet ik dat deze trein ook wel eens door Nederlanders genomen wordt. Is zulks ter oore van de Nederlandsche Spoorwegmaatschappij geko men?" Inderdaad bleek zulks bij informatie aan de spoorwegdirectie bekend. Zij vond geen aanleiding blijkbaar stappen te doen, om Nederlandsche opschriften aangebracht te krijgen, of achtte elke poging daartoe a priori tot mislukking gedoemd. Het blad weet niet, waarom dit laatste zoo zou moeten zijn, maar zou het zeer be treuren, indien niet in elk geval ware ge probeerd in deze Pullman-wagens Neder landsche opschriften naast die in vreemde talen geplaatst te krijgen. Niet zoozeer omdat de, Nederlanders die van deze wagens gebruik maken de opschrif ten in vreemde taal niet verstaan ook een Duitscher, die naar Parijs gaat en een Pullman-wagen gebruikt, kan geacht worden voldoende Fransch te kennen om de Fran sche opschriften te lezen maar omdat de Nederlander die met de Noordstar reist recht heeft op evenveel eerbied voor zijn taal als Engelschen en anderen voor de hunne. Utrecht zal de proef eens nemen. Hoewel te Utrecht reeds eenigen. tijd ge leden een plan werd uitgevoerd om het sta tion en de drie gebouwen der Ned. Spoor wegen uit de centrale Nicolaas Beetsstraat door middel van stoom te verwarmen, was toch een verwarming waarbij heef water op een dergelijke wijze aan particulieren werd verstrekt, onbekend. Thans verneemt de ,,U. Crt." dat door de R. K. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel St. Raphael een contract is aan gegaan voor de levering van heet water in haar nieuw gebouw op den hoek van de Westerstraat en Moreelselaan. Waar het hier dus een overeenkomst be treft met een particulier die geen stoom- maar watervoorziening contracteert, is dat bericht van gTOote beteekenis. Bij nadere informatie is gebleken dat een tweede leiding zal worden aangelegd langs de huizenrijen van Moreelsepark, Moreelse laan, Westerstraat, Station, Stationsstraat Catharijnesingel. Reeds zijn met verschil lende particulieren contracten afgesloten voor de levering van heet water voor de cenirale verwarming en worden met ande ren nog onderhandelingen gevoerd. De aanbesteding van het leggen van de betonnen bedding en de buizenlevering zal binnen enkele weken geschieden, de bestek ken zijn reeds gereed. Is het blad goed ingelicht dan zou om de geheele stad al een buizennet zijn gepro jecteerd, zoodat wanneer de financieele be zwaren niet overwegend zullen zijn, Utrecht binnen tien jaar van één punt uit centraal verwarmd kan worden. Zoo luidt de titel, van het relaas van een dier wonderlijke ontmoetingen tusschen Oost en West, zooals ze zich soms afspe len in een door vele rassen bezochte ha venstad als Soerabaja. Het Soer. Hbl. ver telt er van: „Een aardige Amerikaansche toeriste te zien filmen, midden op Toend- joengan in de brandende zon. wel, dat is geen alledaagsch schouwspel. Dit zullen ook de tientallen katjongs (kleinere jon gens) hebben gedacht, die met een vrien delijk handgebaar werden uitgenoodigd om voor de lens te paradeeren, waaraan zij al grijnslachende, en met wapperende kains voldeden. Ze vonden het eenvoudigweg prachtig, men slootte elkaar aan, tolde te gen elkaar op, gaf een partijtje mentjak, of tewel Inlandsch' boksen en had plezier in de njonja, die zulke gebaren de moeite waard vond om op het gevoelige lint vast te leggen. Totdat de aandacht van de kleine toe- ris1 e werd getrokken door een toekang saté (verkooper van aan stokjes geregen vleesch Ook dat moest op de film. Ijlings verplaatsten'zij den driepoot en richtte het glazen oog van haar toestel op het wan delende gaarkeukentje, den verbaasden loekang een lief „Wait a moment, please", toeroepende. Men behoeft niet bepaald toekang saté te zijn om onder de bekoring te geraken van een stem, die klinkt als een zilveren klokje. De toekang saté zette zich neer aan den trottoirband. De Amerikaansche beduidde hem, wat voedsel klaar te maken, het aan stokjes geregen vleesch te snierken op het kolenvuurtje, dat hij bij zich droeg. De toekang, naar den aard van den inlander zich over niets verbazende, dacht blijk baar, „nou, als jij saté wil eten midden op straat, dan kun je dat krijgen" en zette zich met ijver aan het kokerellen. Het Amerikaansche juffertje in haar witkanten toiletje draaide en draaide. De film rolde. De inlandsche jongens echter verkeerden in de veronderstelling, dat de gaar gebak ken stokjes saté bestemd waren voor hun grage monden. En iederen keer, als de toe kang klaar was met een rijtje saté, dan gristen zij dat Uit zijn handen, liepen er een eindje mee weg en verorberden het in een oogenblik om dan weer terug te keeren voor nieuwen voorraad. Zoo ging het een poosje door, totdat het s'alletje leeg was. De Amerikaansche toeriste wilde weg gaan, blijkbaar niet er aan denkende, dat saté laten bakken en eten geld kost. En het heeft nog heel lang geduurd, vóór zij begreep, dat de saté-bakker recht had op de zes gulden vijftig, die hij in alle be scheidenheid vroeg. Verschillende oms'an- ders moesten er aan te pas komen. Een linguïst ontfermde zich toen over de Ame rikaansche toeriste en inlandschen saté- kooper en bracht de zaak in 't reine. Het meisje vond echter de tarieven van het geitenvleesch ietwat heel duur. Het pruil- lipje, dat zij zette bij het betalen, zette aan de overtuiging kracht bij- Het meest voldaan waren de inlandsche jongelieden, die uit vet'ige monden der toeriste een 'noera'tje achterna zonden". In de vergadering van de Tweede Kamer werden gisteren zonder hoofdelijke stem ming aangenomen het wetsontwerp ontei gening van pèrceeleri enz.noodig voor de verbetering van den weg van Rijswijk naar Hoek van Holland met zijtak naar Delit in de gemeenten Rijswijk en Wateringen, 's Gravenhage, Monster en 's Gravcnzande. Het ontwerp wijziging en verhooging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting 1927 en het wetsontwerp beschikbaarstelling van een renteloos voorschot uit 'sRiiks kas ten behoeve van'dé N. V'. waterleiding micat- schappij „Schouwen-Duiveland" gevestigd te .Zierikzee. Daarna kwam aan de orde het wetsont werp wijziging van- het zevende hoofdstuk B der staatsbcgrootjng 1927 (Centrale Hid- denstandscredietbank). De heer OUD (V.D.) meent in het wets ontwerp een poging te mogen zien, om te komen tot een gezond en afzonderlijk mid denstandsbankwezen. Er is volgens spr. wel degelijk een groep, die zich middenstand kan noemen en zich niet wendt tot de groote banken. Fr dient echter voör ge waakt te wo'den, dat het middenstandscre- dietwezen niet ontaardt in philantropie. Het moet crediet blijven. De heer v. d. TEMPEL (S. D. A. P.) vindt het uiterst moeilijk, zijn stem aan dit ontwerp te geven. Als hij het doet, dan beteekent dit, dat hij van twee kwaden het minste kiest. De gang van zaken met het middcnstandscredietwezen is de laatste jaren verre van bemoedigend geweest. Wat vooral geconstateerd moest worden, dat was een gebrek aan belangstelling in eigen zaak. Dat gebrek aan medewerking van den middenstand is ook de zwakke plek van dit wetsontwerp. Spr. vraagt de stellige toezegging, dat de regeering al het mogelijke zal doen, om de garantie zoo snel mogelijk te doen vermin deren. Vervolgens wijst de heer v. GIJN (V.B.) er op, dat het maximum risico-bedrag voor den Staat kleiner wordt en de concurrentie schijnt te verdwijnen. Bovendien ziet hij een zeer goede reden voor een apart middenstandscredietwezen. En mits het bedrijf goed wordt beheerd, kan een middenstandsbank bestaan. Maar ieder crcdiet, dat bedoeld wordt voor uitbreiding of verbetering van een zaak, moet worden vermeden. Dit geld moet uitsluitend worden gevonden door uiterst spaarzaam te leven. Verder zou spr. wenschen, dat een maxi mum crediet wordt bepaald, waarvan slechts zou mogen worden afgeweken met toestéin- ming van den regeeringsvertegenwoordiger. Dan komt de heer FLF.SKENS (R.K.) op tegen hetgeen in het Voorloopig Verslag en in de Memorie van Antwoord is gezegd over de Boerenleenbanken. Deze banken hebben veel bijgedragen tot de welvaart van het land. Evenwel acht hij een combi natie van middenstands- en landbouwcre- diet onbestaanbaar. De boerenleenbanken hebben een plaatselijk karakter en verlee- nen het crediet slechts tegen groote zeker heid; tantièmes worden niet verleend en de beheerders hebben zelfs geen salaris. Zij zullen zich niet leenen om ondergebracht te worden bij het middenstandscredief, ook niet om daarmede samen te werken. De heer v. d. HEUVEL (A.R.) zegt, dat er wel niemand in de Kamer zal zijn, die groote bewondering heeft voor dit ontwerp. Het brengt voor den Staat een groot risico mede. De vraag is ook, of de thans voor gestelde oplossing de meeste juiste is. 1 Een middenstandscredietbank is wensche- lijk, betoogt de heer VAN WIJNBERGEN, R. K„ daar zij een groot sociaal belang is. 7-ij is voorts mogelijk, hetgeen in het rap port-van Doornink is aangetoond. Hef falen van middenstandsbanken is te zoeken in het feit, dat zij zich niet beperkt hebben tot heur terrein: De vraag of de kans bestaat, dat de voor gestelde regeling aan den staat geld zal kos ten, wordt in het rapport op optimistische wijze besproken en naar spr. meent, niet zonder grond. Echter is de mogelijkheid niet uitgesloten, 'dat het den staat geld zal kosten, maar dit is voor spr. geen reden- zich tegen het ontwerp te verklaren. De middenstand getroost zich groote gelde lijke uitgaven, die voor anderen uit de staatskas worden gedaan; mocht het mid denstandscredief dus geld kosten, dan acht spr. dit ten volle gerechtvaardigd. Vol gaarne zal spr. zijn stem aan het ontwerp geven. De heer SCHOKKING, C.-H., wijst er op, dat de Staat tegenover den middenstand reeds gebonden is en niet alleen financieele overwegingen tegenover den middenstand mag laten gelden. De heer BRAAT, P.B., overigens geen voorstander van staatsbemoeiing, ziet in dit Ontwerp een stap in de goede richting. In zijn antwoord zegt de Minister van Financiën, de heer DE GEER, dankbaar te Zijn, voor den steun, eigenlijk van alle zijden ontvangen. Ook al is het ontwerp inderdaad niet fraai, de goede zijde ervan is, dat het de unificatie van het middenstandscredietwe zen brengt en het risico van den staat ver kleint en korter maakt. Spr. is het niet eens met hen, die in het Voor). Verslag zeiden, dat eischen van gods- dienstigen aard niet mogen primeeren bo ven eischen van economischen aard. Dit is natuurlijk onjuist, doch waarschijnlijk be doelde men: er zijn hier geen eischen van godsdienstigen aard en zoo gesteld, kan spr. deze uitspraak onderschrijven. Op de vraag van den heer Oud, wanneer de garantie eindigt, antwoordt spr. dat de garantie van 634 millioen zal verminderen paarmate het aandeelenkapitaal .woTdt uitge geven en dat zij zal ophouden, zoodra de 6 millioen aandeelen geplaatst zijn. Intusschen zal spr. gaarne alles doen, om zoo.spóedig mogelijk de verplichtingen aap den Staat te verminderen. Hij meent, dat het voor de bank wel degelijk gewenscht zal zijn van.de garantie af te ko«r.en. Een termijn acht spr.. niet gewenscht en daarover zou met partijen ook geen overeenstemming bereikt kunnen worden. Hierna wordt het ontwerp z. h. st. aan genomen. Vervolgens zijn aan de orde de wets ontwerpen tot wijziging van de artikelen 56, 97 en 203 der L. O.-wet 1920 en tot wijziging van artikel' 3 der Leerplichtwet, zooals het wordt gelezen krachtens de wet van 30 Juni 1924 en het voorstel- Albarda c.s., tot invoering van de leerver plichting voor het zevende leerjaar. De heer SURING (R.K.) zegt accoord te gaan met de ontwerpen der regeering, doch meent, dat de wijziging van art. 203 der L. ,0.-wet niet veel te beteekerien heeft. Het artikel beteekende uit een oogpunt van Bezuiniging niet veel en daaruit volgt, dat het herstel in den ouden vorm even min veel beteekent. Op het oogenblik hebben 75 pet. der scholen een zevende leerjaar, waar 20.000 kinderen onderwijs ontvangen. Wordt artikel 203 hersteld zon der dat de leerverplichting wordt inge voerd, dan zal hét aantal leerlingen tot 25 a 26000 stijgen, terwijl het bij invoering van de zevenjarige leerverplichting 100,000 zal bedragen. Spr. begrijpt niet welk bezwaar de re geering tegen de leerverplichting kan heb ben- De-heer ALBARDA (S, D. A. P.) acht de ontwerpen van belang, maar van groote beteekenis worden zij pas, indien de leer verplichting wordt ingevoerd. Het versto ken blijven van het onderwijs in het ze vende. leerjaar is een nadeel voor het geheele volk, in hét bijzonder voor de arm- stem, die alleen lager onderwijs genieten. Niet alleen intellectueel, ook zedelijk is het hervallen van het zevende leerjaar een nadeel, want het is in een adres van Ka tholieke onderwijzers, de Canisius- federatie be oogd, dat het zevende leerjaar vooral- gebruikt wordt voor de zedelijke vorming van de jeugd. Bovendien is het zevende leerjaar een belang uit een oogpunt van volkskracht. )*-,>> Df heer Setring heeft terecht in zijn op 1:9 NSyember aangenomen motie de nood zakelijkheid van. onmiddellijke invoering uitgesproken. En nu is het merkwaardig, dat Onmiddellijk van de zijde van de re geering heftig verzet is uitgegaan tegen de motie, die echter steeds gepaard gipg met een sympathie-betuiging van den minister van Onderwijs, Aanvankelijk heette het. dat de kosten op 4 millioen per jaar moesten worden ge schat, daarna zijn zij gedaald tot 334 mil lioen. Spr. uit er zijn spijt over, dat de Minister van .Fitjanciën niet aanwezig is. Van hem is het .verzet uitgegaan, niet van minister Waszink, „op wiens misschien onschuldig hoofd nu de critiek moet neerkomen. De aanwezigheid van den Minister van Finan ciën ware hoffelijker en moediger geweest. In het verzet van de regeering zit een element van koppigheid; zij wil de leiding behouden. Waarom? De heer RUTTEN (R.K.) betoogt, dat de invoering van hef zevende leerjaa- schade doet aan het economisch herstel en be klaagde hem, die te laat in het boerenbe drijf komt; de handen staan hem verkeerd. In dezen vorm moeten de ontwerpen worden afgewezen. De mogelijkheid moet echt?? geschapen worden om lessen in land en tuinbouwkunde te ontvangen. De heer T1LANUS (C.H.) zegt niet ge stemd te hebben voor de motie-Suring op 19 Nov, 1926, doch gewaardeerd, dat de regeering het gemeen overleg met de Kamer in eère -Wil houden. Spr. acht het juist, dat het Zevende leerjaar zal worden ingevoerd als verplicht voor de scholen. De leerver plichting voor de leerlingen moet daarop volgen om een geleidelijke ontwikkeling mogelijk te maken. Mej. WESTERMAN (V.B.) vraagt zich af of de tewerkstelling van wachtgelders wel zoo vlot zal gaan als de Minister het zich voorstelt, De ongeschikte krachten onder de Wachtgelders zullen toch worden aange steld en dit is een bevoorrechting van de bijzondere scholen, die alleen maar te maken zullen hebben met de leerkrachten, die zij zelf hebben aangesteld. Spr. hoopt, dat met voorzichtigheid zal worden te werk gegaan en het oordeel van de inspectie, zal worden ingewonnen. De heer ZIJLSTRA (A.R.) uit de hoop, dat de regeering voet bij stuk zal houden en voelt als principieel tegenstander van leerplicht niet veel voor uitbreiding daarvan op een vroêgeren datum dan in uitzicht is gesteld. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R.K.) meent, dat er uit een oogpunt van algemeene volksontwikkeling veel pleit voor de invoering van de 7-jarige leerver plichting en wil dan nog niet spreken van de leemte tusschen Leerplichtwet en Ar beidswet, die ook door land- en tuinbouw- cursüssen wordt aangevuld. De heer VAN WIJNBERGEN (R.K.) wijst erop, dat met de pacificatie verschillende onderwijsverbeteringen zijn toegezegd, waarvah verschillende door den nood der tijden zijn uitgesteld. Nu heeft men uit deze verbeteringen er één genomen, de 7-jarige leerverplichting, waaromheen èen zekere agitatie is gewekt. Dit had kunnen worden voorkomen als men het 7e leerjaar be schouwd had als de andere zaken, die nog tot stand moeten komen. Spr. meent, dat de leiding moet blijven bij de regeering en, warm voorstander van het 7e leerjaar, vertrouwt spr.,- dat de Minister met evenveel .verlangen het tijd stip afwacht waarop de 7-jarige leerplicht kaïn worden ingevoerd, Een nadere verkla ring-.daaromtrent heeft spr. niet noodig. In ziin antwoord deelt de MINISTER VAN FINANCIËN, de heer DE GEER, mee, dat hij geen uitnoodiging heeft ontvangen, noch van den voorzitter, noch vati den heer Albarda, om bij de behandeling van deze ontwerpen aanwezig te zijn. Had hij een schijn van uitnoodiging ontvangen, hij ware aanwezig geweest; niemand zal vermoeden, dat hij den moed zou missen hier aanwezig te zijn. Hier breekt spr. zijn rede af en wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag 1 HH. DD. HH. de Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland achten zich ver plicht de Katholieken van Nederland er op te wijzen, dat met "1 Jttli ais. zal verschijnen de R. K. Radio-Gids met volledige program ma's, zoodat er voor de Katholieken geen enkele reden bestaat zich te abonn,eeren op de neutrale radio-gidsen. Het Wolffbureau seint uit Boedapest: De oceaanvliegers Chamberlin en Levine hebben de uitnoodiging der Hongaarsche regeering pm een bezoek aan Boedapest te brengen, aangenomen. Chamberlin en Levine zijn op het vlieg veld te Karlsruhe aangekomen in een auto uit Baden-Baden. Zij werden dopr een groote menigte met enthousiasme begroet. Voor hun ontvangst waren de autoriteiten van de regeering en stedelijke overheids personen aangekomen; zij overhandigden den beidenVliegers bloemen. Later vertrok het Dornier-vliegtuig D 1085 met de beide oceaan-vliegers aan boord naar Friedrichs- haferi. De „Columbia", het vliegtuig, waarmee Chamberlin en Levine hun glorieuzen tocht paar Bischofsrode-Ko'tbus-Éerlijn maakten, is bijna het slachtoffer geworden van een jüridiscb incident. Maandagavond verscheen op het vliegterrein te, Tempelhof een deur waarder om het vliegtuig in beslag te ne- nien. Op bet laatste oogenblik gelukte het de Lufthansa en het Verkeèrsministerie, den strengen man der wet te vermurwen en hem van zijn plan af te brengen. Intusschen bleek het volgende: Een ze kere prpfessor Puppe, vroeger te Dussel- dorp woonachtig en thans te New York, beweert een vordering van 40.000 mark te hebben op Levine, den eigenaar van het vlieguig. Waarop die vordering berust, s'aat niet vast; en bovendien zegt Levine, dat Puppe niets meer vap hem te vorde ren heeft. Hoe dit zij, het zou niet moeilijk zijn geweest, beslag te leggen op de groote bankrekening, die Levine te Berlijn heeft en stellig ware deze methode kiescher dan de hisiorische „Columbia" met beslagzegels te versieren. De vliegers maken zich intusschen vol- st'rekt. niet ongerust over verdere stap pen des heeren Puppe. De interventie van het Verkeersministerie heeft hen te dien aanzien volkomen gerust gesteld en de Amerikaansche legatie heeft zich gehaast, dit ministerie voor zijn tactvolle houding te bedanken. De reis per vlieg tui? van Holland naar Indië gaat voorspoedig: Gistermorgen 8 uur 17 (M, E. T.) is de Fokker VII van Buda pest naar Konstantinppe] vertrokken. In een interview vertelden Geysendorffer en Seholte, de stuurlieden van de eerste Holland --Indië Express, dat hun reis over het algemeen een aangenaam verloop heeft gehad en dat -zij gemiddeld een gröolcre snelheid; hebben bereikt1: dan Chamberlin en Lindergh. Van Amsterdam naar Wies- baden hadden de vliegers met stórm en hagel te kampen, zoodat zij genoodzaakt waren tot vierduizend metér te stijgen, Voorbij Wiesbaden werd. het weer echter veel beter. W. A. Wouterlood werden herkozen. Vervolgens spoorde de voorzitter de aan» wezigen aan, voor zoover dit nog niet is geschied, toe te treden tot de Ziekte-ga- rantievereeniging, die de A. R. K. W. V. hoopt op te richten. Ten slotte deelde de voorzitter mede dat in September a.s. de A. R. K. W. V. een congres zal organiseeren, vermoedelijk te 's-Gravenhage, waar o.L de heeren dr. Steenbergen en H. Colijn zullen spreken. Naar „Aneta" verneemt, heeft de regee- ring principieel ingestemd met het verlee- nen van subsidie aan de K. L. M. in ver band met de exploitatie van een luchtver- binding tot vervoer van post en passagiers tusschen Batavia en Soerabaja. Later zal deze verbinding eventueel kunnen worden uitgebreid naar de buitengewesten. Zware straffen voor de daders. De Landraad te Sawaloento heeft de daders van den aanval op de kazerne van de veldpolitie te Moearakelaban veroor deeld, een tot vijftien, een toi tien en acht tot zeven jaar gevangenisstraf. Beschouwingen in den Volksraad. In den Volksraad heeft de heer Soeroso bij behandeling der algemeene beschouwin gen over de begrooting betoogd, dat de Regeering het afbreken van een verzet had kunnen voorzien, terwijl hij van meening is, dat de economische toestand bijgedra gen heeft tot het verzet. De sterkte van politie en leger is voldoende gebleken, zoo dat versterking hiervan, volgens spr., niet noodig is. De heer Soangkoepon betoogde, dat er bij een goed en intensief bestuur geen on zekerheid of onrust te verwachten is. Vol gens spr. schiet de regeering vaak te kort, wat betreft tactisch optreden, hetgeen o.a. blijkt uit de gebeurtenissen te Tanga-Tanga op de Westkust van Sumatra. AMSTERDAM, 16 Juni. Aardappelen. Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten 5.756.50, blau wen 5.75—6.50, bravo's 5.506, roodstar 5-505-75, West!, muizen 1316, kleine muizen 79. Andijker mui zen 1516, kleine muizen 79, Langedijker muizen 1516, Winter Malta en Zomer Malta 1920 per kg. Friesche roodstar 5.505.75 per kg. AMSTERDAM, 16 Juni. (Noteering v/h. Veilinggebouw De Jong Koene). Fruit. Druiven Frankenthalers 1.90 2.20, witte druiven 0.901.20, aardbeien extra 1.301.44 dem I 0.700.94 P- kg. Aardbeien 0.24 —0.30 p. pot. Aardbeien/o 220.26 p. doosje. Prolefic bessen 1.501.64 gewone roode bessen 1.101.30, alles per kg. Perziken extra 0.260.34, perziken I 0.140.22, netmeioenen 1.10—1.40 per stuk. Groenten. Asperges dik wit 0.620.74, dun wit/0.30o 0.36, di k blauw 0.440.48 per bosje. Bloemkool extra 26 30, idem 1/ 1520, kassnijboonen df 135140, kassper- cieboonen 90110, enkele spercieboonen 94104, dop pers 24—26, peulen 24—28, spinazie 8ia, postelein 10—16, tomaten 38—44, alles per too kg. Peen 1522. rabarber 8—15, prei 4—7, selderie 1217, pieterselie 1830, raapstelen 1.503 per 100 bos. Sla extra 2.50 5.80 per IOO krop. Nieuwe aardappelen 1416, drielingen to14 per 100 kg. Komkommers geel 1218, idem wit 13—15, idem groen 12—14 per 100 stuks. Augurken 'basterd 42—44 per 100 kg. Bloemen. Rozen. Hadley 610, Golden Ophelia 47, Ophelia 4—6, Sunburst/ 2—4, Verschure a—5, Keizerin 4—7, Columbia 4—6, Cordeïf 3—5, Marcel Royer 3—5 per 100 stuks. Pioenen 11.50, Violieren 6to per 100 tak. Am. Anjers 10—14, Pioenen Chinensis a3, Gladio len 46.50, Irissen 0.501.50, Papavers 1.502, ra nonkels 0.20—0.40 per too St. Japansche lelies 912 per 100 kelk. Lathyrus in div. kleuren 0.120,18 per bosje. Snijgroen 3—7.50 per 100 ranken. Planten. Hortensia's i.ao—2.50, klein 0.350.65, DrcsSena's 0.30—0.70, Zonalen Crampels 0.190.21, Jqan me Clare 0.18—0.21, rose 0.350.40, Spirea's 0.20 -0.25, Coleüs 0.350.50, Tradescantia's o.x80.22, Frirtitila's Ö.25—0.30, Adianthums 0.10—0.13 Plumosa'» o.ofi—O.II, Varens 0,08—0.09, alles per stuk. Af «kaan tjes 1.25—1.75 per bakje. BOVENKARSPEL (STATION), 15 Juni. Aardappelen Schotsche 7.908.50, kleine 3.90—5 per baal. Aanvoer 5060 baal. Bloemkool ie soort 16.9020.70, 2e soort 9.70 —13.10, 3e soort 3.505.50 per 100 stuks. Aanvoer 4700 stuks. ELST (Bet.), 15 Juni. Fruit. (Veiling V. V. O. B.) Per ziken te soort 1421, 2C soort 5%8ymeloenen 1.50 2.20 per stuk. Aardbeien ie soort 5070 ct., 2e soort 4344 ct., kruisbessen 1213 ct„ kersen 90 ct. per kg. HOORN, 16 Juni. Kaas. Aangevoerd 10 stapels fabrieks- kaas 40 15 st. boerenkaas 42 6 st. fabriekscommissie 43 31 st. boerencommissie 42totaal 62 stapels, we gende 47.457 kg. Handel goed. DELFT 16 Juni. Boter. Aanvoer 288/8 en 6/16 v., teza men 4620 kg. Prijs 1.85—2.10 per kg. Handel vlug. HALFWEG, 15 Juni. Eierveiling. Aanvoer 13.000 st-, kippen- 5.706.75, eenden- 4-6o5.20. Handel goed. Te Amsterdam vergaderde de Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging in het Diocees Haarlem onder voorzitterschap van den heer H, W. D. Hellebreker. Aan dit jaarverslag ontkenen wij: Het ledental bedroeg op 1 Januari 1926 192 en steeg in den loop van het jaar tot 206. De vereeniging heeft dus ook dit jaar weer getoond de mogelijkheid te bezitten haar invloedssfeer onder de Katholieke Werkgevers in het Bisdom Haarlem uit te breiden. Het vraagstuk der ziekteverzekering trad in het afgeloopen jaar bijzonder op den voorgrond, tengevolge van de aankondiging van het ministerie-de Geer van een spoedig te verwachten invoering der Zieklewet-Tal- ma, nada,t deze zou zijn .gewijzigd -in dien zin, dat meer ruimte zou worden gelaten j aan het particulier initiatief. In den loop van het verslagjaar heeft de Regeering een commissie benoemd tot de bestudeering van de vraag op welke punten in de sociale verzekering, speciaal 'Invalidi- teits-, Ouderdoms- en Ongevallenverzeke ring, bezuiniging te verkrijgen is zonder de rechten van dè verzekerden aan te tasten. De benoeming dezer commissie mag mede beschouwd Worden als een resultaat van de reeds zoo lange jafen door de georganiseer de werkgevers bepleite noodzakelijkheid, tot vermindering van de hoóge administratieve onkosten te komen, die de uitvoering der sociale verzekering hier te lande kenmerkt. Tezamen met andere werkgeversvereeni- gingen werd een aciie bij het bestuur der Rijksverzekeringsbank aanhangig gemaakt om te komen tot billijke toekenning van gevarencijfers en juister indeeling der in dustrie in gevarenklassen. De druk, dien een groot deel van het Nederlandsch bedrijfsleven ondervindt, wordt mede veroorzaakt door eene leemte in onze handelspolitiek. Tot wegneming van dit euvel heeft ,ook dit jaar weer de A, R. K. W. V. door woord en geschrift het hare bijgedragen. Dat het aantal van hen, die de behoefte aan een andere handelspolitiek in zien, steeds grooter wordt, vindt een tast baar bewijs in de oprichting Van de Veree- niging voor Actieve Handelspolitiek, waar aan velen, ook buiten den Kring der Kat'ho- lieke Werkgevers, krachtig medewerkten. De Raad van Overleg, omvattend de vier Katholieke standsorganisaties van werkge vers, boeren, middenstanders en werklieden, ten doel hebbend de sociale onderwerpen onderling te bespreken, is op het einde van 1926 op zeer onaangename wijze in haar werkzaamheden verstoord door het vcrschij nen van het berucht rapport over de toe standen bij.de Katholieke werkgevers, vooy- al in het Zuiden. Door de A. R. K. W. V. is een uitvoerig verweer op de in het. rapport vervatte be schuldigingen samengesteld. De samenwerking met het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, de Christelijke Werkgeversvereeniging en Cenlraal Overleg, bleef op de meest aangename wijze besten digd, Daarna werden de rekening en verant woording van den penningmeester goedge keurd, waarna met algemeene stemmen de aftredende bestuursleden.' de heeren ir. F. M. JUmrbmt. nr FW P. A. Ten Hagen en NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALDEBARAN 15/6 120 mijl Z.O. v. Rio Grande: 17/8 v. Rott. te Bahia Blanca verwacht. BATAVIER VI 16/4 v.m. 8 u. 15 v. Rott. te Graveeend. BELLATRIX 14/6 v. Montreal n. Hamburg. GELDERLAND en ZEELAND, sleepb., 15/6 v. Palermo te Sheerness m. s. „Capena" op sleeptouw. FRIESLAND, sleepb., 15/6 v- Preston n. Hamb. met lichter „Neerlandia". GOUWZEE, sleepb. 12/6 v. Amst. te Geestemunde met een baggermolen. HILLEGOM 14/6 v. Hamina n. Rott. HUDSON, sleepb., 15/6 v. Rett, en Havre te Faro, met een zuiger en sleepb. op sleept. JOBSHAVEN 15/6 St. Vincent, B.-Ayres n. HuD. RIJN 15/6 v. Sundsvall n. Rott. SCHELDE, sleepb. 13/5 op 265 mijl. y. Alexandria met ItaJ. s.s. „Amazonia" op sleept., Alexandria n. Genua. SCHIE 15/6 v. RafsS n. Rott. STENTOR, sleepb. 15/6 v- Ro,t- ,e Havre met a lichte»-. THUBAN 14/6 v. Rosario te San Nicolas. WAALHAVEN 15/6 v. Savannah n. Bremerh. YILDUM 16/6 Udsire gep., Rott. n. Archangel. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. PRINSES JULIANA (uitr.) 16/6 v.m. 6 u. te Genna. SEMBILAN (uitr.) 16/6 te Londen. KON. HOLL. LLOYD. ZEELANDIA (thuisr.) wordt 18/6 nam. te Amst. verwacht. KON. NED- STOOMB. MAATSCHAPPIJ. DEUCALION 15/6 v. Amsterd. te Vlaardingen. FAUNA 15/6 V. Amst. n. Hamburg. FLORA 15/6 V. w.-lndie te New York. NEREUS 15/6 v. Hamburg n. Amsterdam. ORION 15/6 v. Samos n. Smyrna. PROTEUS 16/6 v. Amst. te Rott. RHEA (uitr.) 15/6 te San Juan de Porto Rico. SATURNUS 16/6 V. Algiers te Amst. STUYVESANT wordt Vrijdagochtend 7 u. 30 V. West. Indië te Amst. verwacht. ULYSSES 15/6 v. Curacao n. Santé Malta. VENUS 16/6 v. W.-Indië, 1. v. Havre, te Amst. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. TASMAN 16/6 v. Singapore n. Batavia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GILKERK 16/6 V. Hamburg te Antwerpen. KLIPFONTEIN (thuisr.) 15/6 te Antwerpen. MELISKERK (thuisr.) 14/6 v. Port-Said. n. Genua. RIJPERKERK (uitr.) pass. 14/6 Dakar. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. IJSELKERK (uitr.) pass. 15/6 Perim. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DRECHTDIJK 15/6 v. Vancouver te Satiie. EDAM, New-Orleans n. Rott., 15/6 v. Havana. NARENTA, Rott. v. d. Pacifickust, 13/6 v. Cristobal. NIEUW-AMSTERDAM, Rott. n. New York, pias. 15/6 Sable Island. SIRIS 15/6 v. d. Pacifickust, 1. v. Glasgow te Bremerhaveo. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. GEMMA (uitr.) 16/6 v. Yokohama. OOSTKERK (uitr.) pass. 15/6 Teniche. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. ALBIREO (thuisr.) 15/6 v. Las Palmas. JAVA—BENGALEN LIJN. CEYLON, Java n. New York, 16/6 v. Sabang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BLITAR (thuisr.) 16/6 te Suez. BUITENZORG 16/6 v. Hamburg n. Bremen. INSULINDE (thuisr.) 19/6 v.m. 6 u. te Marseiolle ver wacht. MEDAN, Australië n. Port-Said, pass. 16/6 Perim. SIANTAR 16/6 v. Rotterd. n. Batavia. T AMBO RA (uitr.) 15/6 v. Suez. TOSARI (uitr.) pass. 15/6 Peniche. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. POELDIJK (uitr.) 14/6 v. Bahia. ZIJLDIJK 16/6 v. Bremen te Hamburg. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. HECTOR 16/6 v. Jpaan n. Rotterdam. IDOMENEUS, Japan, n. Rott., pass. 14/6 Gibraltar. EMZETCO LIJN. JONGE MARIA, Carthagena fn. Londen/Rott., pMfc 16/6 Gibraltar. JONGE JACOBUS 16/6 v. Londen n. Rott.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6