Radio-Omroep Wat zal hij er mee doen? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Vrijdag 17 Juni 1927 De ontwapeningskwestie op de verschillende besprekingen te Genève. Een brief van Daudet's moeder aan Poincaré ^n diens ant woord. De tiende arbeidsconferentie gesloten. Onder de Radio-berichten: Duitschland en de mandaatcommissie van den Volkenbond. Dreigende staking bij de Rijnscheepvaart. Een Duitsche wenk aan Tsjitsjerin. Wojkow's moordenaar veroordeeld tot levenslang. FEUILLETON. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. „Oud-Rozenburg" Nog dit zittingsjaar. Het verplichtend stellen van het zevende leerjaar. De begrooting Curaqao 1927. Minister Kan naar Lonneker. Rijkssteun voor noodlijdende gemeenten. Het Indische detachement op bezoek te Amsterdam. VERKEER EN POSTERIJEN. Verlaging van briefport. SOCIAAL LEVEN. Het R.K. Werkliedenverbond. R.K. Algemeene Middenstands- bedrijfsraad. De postale commissie van overleg. Georganiseerd overleg in ambtenaarszaken. De bestrijding der tuberculose. R. K. Emigratie-congres. Nederl. Aannemersbond. De conSerentie te Genéve. Stresemann heeft Woensdag bij de be spreking van het rapport der commissie van voorbereiding der ontwapeningsconferentie aan den Raad, den draad van de actie van Duitschland's vertegenwoordiger bij de be sprekingen dier commissie in het afgeloopen voorjaar, graaf Bernstorff, weer opgevat. De besprekingen hadden toen, zooals be kend is, een roemloos einde gevonden in het besluit de tweede lezing van een ont- werp-conventie, geschikt voorg bsprekin door de eigenlijke ontwapeningsconferentie, uit te stellen tot het najaar en inmiddels de bereikte resultaten aan de regeeringen ter verder overleg mee te deelen. Uit hel besluit van den Raad om de diplomatieke conferentie voor de afschaffing der in- en uitvoerverboden, die in Nov. zou worden gehouden, te vervroegen tot 17 Oct., in verband met de tweede zititng van de voor bereidende ontwapeningsconferentie in No vember, bleek reeds de bedoeling de be sprekingen over de bewapeningsbeperking niet op de lange baan te schuiven. Stresemann heeft nu met nadruk gewe- zenn op het groote belang voor het aan zien en gezag van den Volkenbond om het ontwapeningsvraagstuk op het eerste plan te houden en voor de er aan verbonden moeilijkheden niet uit den weg te gaan. Wilde men een tweede fiasco voorkomen, dan moest men z. i. tot een geheel andere werkwijze en een geheel andere program- indeeling dan in het voorjaar het geval was, komen. Hij hoopte dan ook, dat de vergade ring van den Volkenbond in September de zaak met kracht zou aanpakken om haar in de goede richting te sturen, waarop het wachten van millioenen menschen is. Het succes van de bijeenkomst van de voorber. commissie in Nov. zal voor een groot deel afhangen van hetgeen de Maan dag a.s. te Genève op voorstel van Coo- lidge bijeenkomende conferentie tusschen de drie groote mogendheden: de Vereenigde Staten, Japan en Engeland, tot stand zal brengen op het partieele gebied van de bewapening ter zee, als verdere uitwerking van het in '21 te Washington terzake ver kregen resultaat een methode, waar Frankrijk, hetwelk de bewapeningsbeperking behandeld wil zien in haar geheelen om vang van potentieelc strijdkracht te land, ter zee en in de lucht, niet aan wil, zoodat het evenals Italië trouwens, voor Coolidge's uitnoodiging bedankt heeft en volstaan zal een waarnemer te zenden. Met het debat van Woensdag te Genève en Stresemann's klemmend betoog (in dit geval is Duitschland's Europa's belang!) is de een weinig in vergetelheid geraakte ont- wapeningsquaestie weer op den voorgrond gebracht, om straks met den aanvang van de maritieme conferentie weer aller aan dacht te vragen. De gevangenschap van Daudet. De „Action Francaise" bevat een brief van de moeder van Leon Daudet, de wedu we van den romanschrijver Alphonse Dau det, aan Poincaré, waarin zij zegt, dat deze een nieuwe ongerechtigheid toevoegend aan vroegere ongerechtigheden, haar bewonde- renswaardigen zoon heeft doen aanhouden. Niet lang geleden heb ik, zoo schrijft zij verder, den bewogen brief vol genegenheid voor mij en de mijnen herlezen, dien gij tot mij richtet na den dood van mijn echt genoot en mij den tijd herinnerend, dat gij, als jong minister, de vriend van ons huls waart, kan ik niet aan de mogelijkheid ge- looven, dat gij dezelfde zijt, die dat ge daan hebt. „Mijn ervaring van het leven en de mijne is reeds zeer lang leert mij, dat de onrechtvaardigheid een onevenwichtig heid is: zij sleept, vroeg of laat, wanneer zij op geheimzinnige wijze wordt hersteld, de menschen mee, die haar ontketend heb ben. Moge zij dien dag degenen, die gij lief hebt, sparen." Poincaré heeft aan de moeder van Dau det geantwoord, dat haar brief hem diep heeft geroerd, maar bij hem geenerlei wroe ging wekt. Hij herinnert er aan, dat toen haar ongelukkige kleinzoon in het zieken huis van Lariboisière was herkend, drie heeren, o.w. een dokter, namens Leon Dau det zijn komen vragen te maken, dat het stoffelijk overschot in stilte naar het ouder lijk huis kon worden teruggebracht. De dokter had verklaard, dat de jongen een manie had om er van door te gaan, die, zoo verklaarde de dokter, schier noodwendiger- wijs tot zelfmoord leidt. Ik heb, zoo schrijft Poincaré verder, het noodige gedaan om uw kleinzoon naar zijn ouders te doen brengen. Sedert heeft nie mand dan ik vuriger gewenscht, dat de volle waarheid werd vastgesteld over de omstandigheden van zijn dood. Heel kort geleden nog heeft de minister van jusitie in volledige overeenstemming met mij, een instantie van revisie ingesteld, ondanks het Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S t „What will he do with it", door }OS. P. H. HAMERS. 88 „De vrouw", vervolgde hij, „flapte er van alles uit en voor het eerst kwam er ten smet op mijn karakter. En wat is een man zonder karakter? Wanneer er eenmaal een vlek op zijn karakter komt. Jessie, is een man verloren. Leer mijn jongen, zich te vrij waren voor den eersten misstap; geen om gang met parvenus! Schrei niet Jessie! ik meen niet dat hij u moet verloochenen. Fa milie is heel iets anders dan vreemden Niets is lager dan z'n familie te verlooche nen. Ik bleef bijv. Guy Darrel zien, ofschoon hij op 't einde van Holborn woonde, en ik hem, ongelogen eens met bruim kastoren handschoenen tegen kwam. Maar hij was 'n bloedverwant. Ik heb zelfs wel bij hem aan huis gedineerd, en er een vreemd slag van menschen ontmoet, lieden die ook achter in Holborn woonden. Maar hij vergde niet van mij dat ik bij hen aan huis kwam; had hij dat gedaan, dan zou ik met hem gebroken heb- ben." Door de herinnering aan dergelijke ge sprekken was Lionel gevrijwaard tegen elk ongunstig advies der bevoegde commissie. De veroordeeling was onherroepelijk ge worden, maar ik zou gewenscht hebben, dat het mogelijk was haar niet ten uitvoer te leggen. Ik zou dit gewenscht hebben uit consideratie voor een wreedbeproefd va der; ik zou het ook gewenscht hebben we gens den afschuwelijken laster, dien uw zoon sedert eenige jaren over mij en de mijnen heeft meenen te mogen uitstorten en die mij heeft getoond, in welke mate hij door de smart op een dwaalspoor was ge bracht. Maar met het oog op de aanvallen, die uw zoon gedaan heeft op de magistratuur en op de uitdagingen, die hij tot de re geering heeft gericht, heeft het kabinet ge oordeeld, dat de wet haar loop moest hebben. De vervulling van dien plicht is voor mijn collega's even pijnlijk geweest als voor mij en zij hebben het noodige gedaan, opda.t uw zoon zooveel mogelijk werd ontzien. DE ARBEIDERSCONFERENTTE. De tiende Arbeidersconferentie is gis termorgen gesloten. Behalve de voorzitter, Chatterjee, voerden vertegenwoordigers der drie groepen het woord, alsmede Albert Thomas en Buttler, directeur en adjunct- directeur van het Internationaal Arbeids'- bureau. De vragenlijst inzake de minimum-loo- nen in zwak georganiseerde industrieën werd met 22 stemmen tegen aangenomen, waarbij de Nederlandsche regeeringsgede- legeerden Nolens en Zaalberg en de arbei dersgedelegeerde Kupers vóór stemden, ter wijl de werkgever Regout zijn stem tegen uitbracht. DE TWEETALIGHEID IN WALLONIË. Eenige studenten uit Luik hebben dezer dagen in de omliggende gemeenten weer biljetten afgescheurd, die in het Vlaamsch en het Fransch gesteld waren. In een brief aan den premier, die Ka merlid is voor Luik, heeft de commissie voor de besluiten van de „Action Wallone afdeeling Luik geprotesteerd tegen circulaires nopens het onderwijs in het Vlaamsch, dat in de scholen verplichtend is gesteld of geroepen is het Engelsch of het Duitsch in de middelbare scholen te ver vangen. De Walen protesteeren eveneens tegen de opheffing der vrijheid, welke een huisvader had om de taal voor het onder wijs aan zijn kinderen te kiezen. De com missie komt voorts op tegen de tweeta ligheid der kennisgevingen in de rijksbu- reaux in het Walenland; volgens haar vormt de Vlaamsche tekst een „aanslag op de Fransche integriteit van Wallonië, Geklaagd wordt dan nog over de achter- uitstelling van Wallonië op allerlei gebied. DE ADEL IN HET DUITSCHE LEGER. In den Rijksdag is bij de bespreking der begrooting van oorlog het feit ter sprake gekomen, dat de adellijke officieren in de Rijksweer zulk een naar verhouding hoog procent uitmaken. De nieuwe ranglijsten van het Duitsche leger voor 1927 geven hiervoor belangrijke gegevens. Onder de 3400 officieren van de Rijksweer zijn 700 adellijke officieren, d.w. z. twintig procent. De verhouding der ade- lijken tot de niet-adellijken is bij hoogere rangen nog sterker ten gunste der eerst genoemden Van de veertien luitenant- generaals zijn er tien van adel. van de tien divisie-commandanten, zeven. Tien belangrijke afdeelingen van het ministerie van Verdediging staan onder leiding van adellijke officieren. Van de 46 regiments commandanten zijn er 26 van adel, van de commandanten der 18 cavalerie-regimenten 12. Deze merkwaardige verhouding bestaat reeds sinds de oprichting van de Rijksweer, indertijd onder leiding van generaal von Seekt en dr. Gessier tot stand gekomen. De samenstelling had in alle stilte plaats; in hoeverre dr. Gessier van een en ander op de hoogte was, is niet uit te maken. In elk geval staat vast, zegt het „Berl. Tag." dat het voortrekken van den adel in de republikeinsche rijksweer niet minder is dan in het keizerlijke leger. Z. SLAVISCH-ALBAANSCH CONFLICT. De conferentie der vijf mogendheden heeft Woensdag besloten op te treden bij de re geeringen van Belgrado en Tirana om een einde te maken aan de diplomatieke span ning tusschen beide landen. EEN GRENSINCIDENT. Blijkens een mededeeling van een wacht post aan de Roemeensche grens kwam Maandagavond tusschen 10 en 11 uur een uit twee man bestaande Roemeensche mili taire patrouille op Hongaarsch gebied. Aan de volgens het voorschrift driemaal herhaal de uitnoodiging gaven de mannen geen ge hoor. Een hunner liep terug naar het Roe meensche gebied, de ander begon op den Hongaarschen wachtpost te vuren, die het plan van mevrouw Haughton, om zijn hoofd binnen den cirkel te trekken, waarin zij zich zelf bewoog. Hij moest de partijen welke zij gaf bijwonen en schitteren voor het slag van menschen die er kwamen of hem tegen zijn aanzienlijkheid doen opzien. Dat was een rechtmatige schatting aan den moederlijken hoogmoed. Maar als zij hem op hun par tijen gevraagd hadden, zou zij de eerste ge weest zijn, om hen dit kwalijk te nemen. Lionel vond zijn moeder in groote drukte Er stond een tuinmans-kar aan de voordeur. Er werden een menigte groene planten naar binnen gebracht, om aan weerszijden van den trap te staan en den smallen opgang nog smaller te maken. De ververschmgen waren reeds klaar gezet in de eetzaal. Me vrouw Haughton was bezig met de schaar in de hand bloemen af te snijden en er een mand mee 'e vullen. Zij vloog heen cn weer als een waterpjffer, van de eetzaal naar de vestibule, "an de bloemen naar de hees'.er „Heeremetijd, Lionel, zij. gij daar? Zeg me eens gauw even, gij, die bij al die groote lui komt, of dit moscoviscn-gebak niet te genover die roomsoezen behoort te staan, of dat beter zou uitkomen, hier aan de hoe^ ken?" „Lieve moeder, ik heo er nooit op gelet; ik weet het niet. Maar haast n. doe dien boezelaar af, laat die deuren sluiten en kom boven. De heer Darrell zal zoo aanstonds hier zijn. Ik ben vooruit gereden om het u te zeggen." „De heer Darrell! Vandaag Hoe kondt ge hem laten komen? O Lionel, wat zijt ge vuor" beantwoordde. De Róemeensche sol-, daat stortte, door een kogel getroffen, op Hongaarsch gebied ter aarde. Woensdag is een Hongaarsch-Roemeen- sche commissie op de plaats van het ge beurde bijeengekomen, teneinde een onder zoek in te stellen naar het gebeurde. ROOVERS VEROORDEELD. Volgens de „Voss. Ztg." is het proces te Kattowitz tegen de beruchte Oppersilezische rooversbende geëindigd. De beide rad draaiers werden tot levenslange tuchthuis straf, 20 andere leden der bende tot geza menlijk 126 jaren tuchthuis- en 11 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. WEER EEN WERVELSTORM. Woensdagmorgen werd Niesky en omge ving door een zeer hevigen wervelstorm, gepaard gaande met hagelbuien, geteisterd. De korrels hadden de grootte van hazelno ten. Aan de ooftboomen en het veldgewas werd groote schade aangericht. Bij een spoorwegovergang werd een vrouw tegen een rijdenden goederentrein geworpen, overreden en gedood. DR. BRINING VRIJ. Brining, de gezagvoerder van het Engel- sche schip ,Nima", die op 12 April te Puerto Cabello in Venezuela, werd gearresteerd (hij overvoer een boot, ten gevolge waarvan een Venezuelaan werd gedood) en daarna in de gevangenis werd gezet, in afwachting van de behandeling zijner zaak, is op vrije voeten gesteld. Zooals men weet, werd daarop van Engelsche zijde krachtig aange drongen in verband met den slechten toe stand der Venezuelaansche gevangenissen. Brining heeft thans zijn intrek genomen bij den Britschen consul, waar hij zal blijven tot zijn proces voorkomt. Gedeputeerde Staten hebben aan Pro vinciale Staten van Zuid-Holland overge legd de rekeningen en de balans over 1926 van het krankzinnigengesticht „Oud-Ro zenburg." Bij vergelijking tusschen de winst- en verliesrekening en de begrooiing voor 192o blijkt, dat de baten in totaal de raming met 10.931.44 overtroffen, terwijl bovendien 26.718.17 minder werd uitgegeven dan geraamd was. Werd bij de begrooting nog een nadeelig saldo van 37.978 geraamd, blijkens de rekening sloot het boekjaar met 'n nadeelig saldo van 328.39. De grootere baten zijn hoofdzakelijk toe te schrijven aan het besluit der Prov. Sta ten om een vergoeding voor gestichtsplaat- aen der 3e klasse, welke onbezet zijn ge bleven, in te voeren. Gedeput. Staten stellen voor. de balans voor kennisgeving aan te nemen en de re keningen goed te keuren. In de gisteren gehouden Tweede Kamer zitting heeft de voorzitter medegedeeld, heden een voorstel te zullen doen om het wetsontwerp inzake de overeenkomst met de K. L. M. aan de agenda toe te voe gen. In de gisteren gehouden Tweede Kamer zitting is definitief besloten het regeerings- ontwerp inzake het verplichte zevende leerjaar en het voorstel-Albarda tot invoe ring van den zevenjarigen leerplicht aan de agenda toe te voegen. Blijkens de Mem. van Antwoord in zake de Curaqaosche begrooting voor 1927 is ook de Minister de meening toegedaan dat, wanneer de t. a. v. de Staatsbegrooting thans voorbereid wordende herziening waardoor een commercieel overzicht van het budget mogelijk zal worden, tot stand zal zijn gekomen, een overeenkomstige wijziging in vorm van de begrooting van Suriname en van Curacao niet zal uitblij- De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zal op 1 Juli a.s. een bezoek brengen aan verschillende landbouwinstel lingen in Lonneker, alsmede aan enkele model-boerderijen. Nog 500.000 gevraagd. In antwoord op het verslag der Tweede Kamer over de voorgestelde wijziging verhooging van hoofdstuk V der Staats begrooting voor het dienstjaar 1927 zegt minister Kan toe te geven, dat een nadere regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten dringend noo- dig is. Omtrent de regelen, naar welke de on derstand aan de gemeenten wordt ver strekt, deelt de minister dan het volgende mede; Nadat is komen vast te staan, dat de gemeente zichzelf niet uit de moeilijkhe den kan redden, wordt door tusschenkomst van den minister van Financiën aan een accountant van den Accountantsdienst der Rijks directe belastingen een plaatselijk onderzoek opgedragen. Diens rapport vormt ..de basis van het overleg tusschen ge meente. provincie en de regeering omtrent de vraag, hoe de gemeente zal zijrt--te helpen, d.w.z. door bemiddeling bij het plaatsen van een leening, voor de betaling van de rente en aflossing, waarvan c.q. ga rantie door het Rijk en de provincie wordt verleend, dan wel in een subsidie a fonds perdu ten laste van het Rijk en de ge meente. Over de besteding van leenings- en subsidiegelden wordt in overleg en m gedachteloos! Gij moest toch eenige achting voor uw moeder hebben; ik ben toch uw moeder mijnheer!" „Ja, mijn lieve, beste moeder! maar knor nu niet. Ik kon het niet helpen. Hij heeft het zoo druk, hij is zoo gezocht; als ik hem van daag belet had gegeven, zou, zou hij mis schien nooit gekomen zijn, en. „Nooit, gekomen zijn! Wie is mijnheer Darrell, om zich zulke airs te geven? Niets dan een advocaat, als men het wel beziet zei mevrouw Haughton met majesteit. „O moeder, dat kunt ge niet meenen. Hij is onze weldoener, onze.. „Spreek er niet meer over; ik heb groot ongelijk; het was slecht van mij; niets dan mijn driftig humeur, lieve Lionel De goede mijnheer Darrell, ik zal blijde zijn hem te zien en dat nog wel hier in dit huis, dat ik aan hem te danken heb; en aan uwe zijde". Hare oogen glinsterden van tranen. Lionel kuste de tranen liefderijk weg. „Nu hoor ik mijn lieve, beste moeder weer; nu ben ik trotsch op u, moeder; en wat ziet ge er goed uil! Daar ben ik ook trotsch op!" „Ik er goed uitzien? Ik ben ontoonbaar; ik heb zoo'n leelijk figuur, maar misschien zal een bejaard man als die goede mijnheer Darrell daar niet 'ns op letten, hoe de dames er uitzien. James, haast je wat met die plan ten. Lieve hemel, je hebt je jas uitgetrokken Doe hem direct aan! Ik wacht een heer.. ik ben thuis, in de voorkamer., neen, die ligt overhoop. In de achterkamer. Laat Suzanna eens. sattuetrwerking met Gedept Staten, toezicht en controle gevoerd. De gemeenten, die op het oogenblik reeds daadwerkelijk financieel worden gesteund zijn: Vlieland, Sleen, Vaals, Ammerstol, Emmen en Oude Pekel%» Uit de bij du ont werp aangevraagde gelden 500.000) zul len naar verwachting moeten worden ge steund de gemeenten Smilde, Urk, Petten, Schiebroek, Muntendam. Danlumadeel, Cuyk en Veur, terwijl verschillende der eerstgenoemde gemeenten nog verderen steun zullen behoeven. Bovendien zijn de financiën van andere gemeenten in onder zoek en zal ook daarvoor allicht steun niet achterwege kunnen blijven. Aan het Indisch detachement, dat mo menteel in verband met de begrafenis van generaal van Heutsz hier te lande vertoeft, werd Woensdagavond te Amsterdam door den Bond van Ridders van de Mil. Wil lemsorde, een diner aangeboden. Onder de gas'.en waren Z.Exc. generaal Swart, oud-gouverneur van Atjeh, oud-vice-presi- dent van den Raad van Indië, eerevoofzit- ter van den Bond van Ridders; voorts oud-kolonel Veltman, majoor Rouffaer, commandant van het garnizoen Amsterdam kolonel Schenck de Jongh, commandant van de Marine alhier, majoor Boele, comdt. van den Landsorm, kap. Boerree, comdt. van de burgerwacht te Ams.erdam, kap. Eisma, van de Kol. Reserve te Nijmegen, geleider van het detachement tijdens zijn verblijf in Nederland, le 1 luit. Jordans, comdt. van het detachement en nog tal van andere militaire en civiele autoriteiten. Tijdens het diner werden de noodige toe spraken gehouden. Het eerste sprak gene raal Swart, die nog eens in korte trekken de grootheid van gen. v. Heutsz schetste; kol. Veltman bracht vervolgens den goe den ouden tijd in herinnering, toen hij onder leiding van den pacificator van At jeh diende. Daarna sprak de heer v. Logge, voorzit ter van den Bond van Ridders in het Ma- leisch een woord van welkom tot de aan wezigen. Tijden® het feestmaal werd een telegram van H. M. de Koningin ontvangen, dat met gejuich en met een spontaan „Wilhelmus" begroet werd. Ook het Menadoneesche. Ambonneesche en Javaansche gegradueerden kregen gele genheid woorden van dank en erkentelijk heid te spreken. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt het port der binnenlandsche brieven met een gewicht van ten hoogste 20 gram, verlaagd van 10 tot 754 cent. Voor brieven zwaarder dan 20 gram blijft het tarief ongewijzigd. De verlaging is mede van toepassing in het grensverkeer naar Duitschland en Bel gië en in het verkeer met Suriname en Curasao. Voor brieven naar deze bestemmingen is men verschuldigd voor een gewicht tot en met 20 gram 754 cent en voorts voor elk volgend gewicht van 20 gram 5 cent daarboven. Het overleg dat met de Nederlandsch- Indische postadministratie gevoerd wordt omtrent invoering van een soortgelijke ta riefsverlaging is nog niet beëindigd, zoodat voor verzending naar Nederlandsch-Indië het bestaande tarief nog van toepassing blijft. Naar de „Volkskr." verneemt, is thans definitief het ledental der R. K. arbeiders beweging per 1 April j.l. vastgesteld. Het aantal leden der katholieke vak beweging steeg van 99.835 op 1 Jan. j.l. tot 101.952. Aan deze vermeerdering van het ledental werkten mee: de Bakkersbond met 30 leden, Landarbeidersbond 35, Kan- toorbediendenbond 129, Houtbewerkers 52, Overheidspersoneel 131, Transportarbeiders- bond 134, Werkmeesterbond 49, Bouwvak arbeidersbond 160, Fabrieksarbeiders 290, Grafische Bond 96, Metaalbewerkersbond 226, Mijnwerkersbond 386, Slagersgezellen- bond 115, Tabaksbewerkersbond 241, Tex- tielarbeidersbond 76, Marinepersoneel met 1 lid. Het ledental der standsorganisatie, geor ganiseerd in de Diocesane Bonden, steeg van 89,284 per 1 Januari j.l. tot 90.247 op 1 April. Het totale ledental van het Verbond steeg met 2674. In de laatst gehouden bestuursvergadering van den R. K. Algemeenen Middenstands- bedrijfsraad, werd met voldoening gecon stateerd, dat de voorstellen van den Raad betreffende de civielrechtelijke regeling der collectieve arbeidsovereenkomst, in een adres aan de Tweede Kamr der Staten-Ge- neraal ontwikkeld, vrijwel volledig door dit college zijn overgenomen. Het bestuur besloot zoodra het ontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet zal zijn verschenen, te overwegen, of het aan leiding kan vinden ook dit wetsontwerp in een algemeene vergadering aan de orde te stellen. In de eerstkomende algemeene verga dering zal alsnog besproken worden een ontworpen regeling voor de leerlingopleiding met het doel na te gaan of een dergelijke regeling ook voor andere bedrijven zou kunnen worden uitgevoerd. Met genoegen vernam het bestuur, dat de bedrijfsraad schoenreparateurs op 29 Juni zal worden geïnstalleerd, alsmede, dat met hier komen. Lionel kijk toch eens even naar de gedekte tafel, waar ik de bloemen laten moet en. Hier ging mevrouw Haugthon s stem ver loren, daar zij onder het spreken snel Jen trap opliep, zeer ten nadeele van de duide lijkheid harer uitspraak. Zij verdween toen zij midden in den volzin was, in haar kamer. TWEEDE HOOFDSTUK. Dank zij den ijver van Lionel, was de ves tibule ledig, de planten waren weggeruimd, de zaal met de feestelijke toebereidselen was gesloten en stond de knecht in zijn livrei aan .de deur te wachten, toen Guy Darrell kwam, Lionel ging hem te gemoet en verwelkomde zijn weldoener op den drempel der woning, die de edelmoedige man aan de weduwe had geschonken. Zoo Lionel al met eenige zorg den uitslag van dit bezoek had te gemoet gezien, zijn vrees werd spoedig uit den weg geruimd want op het gezicht van Darrell, zoo ver trouwelijk leunend op den arm van haar zoon, gaf mevrouw Haughton zich onwille keurig over aan den aandrang van haar dankbaar vrouwenhart. Zooals zij Darrell s hand greep, hem hartelijk voor zijn welda den bedankte, kwam haar dankbaar gevoel zóó duidelijk aan den dag, dat Darrell er door getroffen werd. Mevrouw Haughton zag er nog altijd lief uit en haar gestalte bezat die fijnheid van vorm en omtrekken, welke daaraan een groote bevalligheid verleende. Ook had zij 1 twee andere middenstandsorganisaties onder handelingen gaande zijn, om de stichting van een bedrijfsraad voor te bereiden. In de jongstgehouden vergadering van de postale commissie van overleg werden o.a. de volgende besluiten genomen: Ten aanzien van het op het verzoek van den Directeur-Generaal uit te brengen advies met betrekikng tot het opnemen in het reglement dienstvoorwaarden van eene bepaling, regelend de rechten en verplich tingen van de ambtenaren, die een uitvin ding doen, werd besloten om, alvorens het advies vast te stellen, den Directeur-Ge neraal te verzoeken op sommige punten nadere inlichtingen te mogen ontvangen. Besloten werd afwijzend te adviseeren ten aanzien van het voornemen van den Directeur-Generaal om de regeling der vergoeding wegens verblijfkosten in dien zin aan te vullen, dat bij langere tijdelijke werkzaamstelling in dezelfde plaats bulten de standplaats dan 6 maanden, een ver goeding wordt genoten, welke meer in overeenstemming is met de werkelijke extra-kosten. Als gevolg van voorstellen, wijziging be- oogend van de bepalingen, regelend het verleenen van jaarlijksch verlof en buiten gewoon verlof (artt. 40 en 41 A. H. P. T. T.) aan hulppersoneel, werd besloten te advi seeren om de regeling omtrent het verlee nen van jaarlijksch verlof in dezen zin aan te vullen, dat aan hulppersoneel, hetwelk dagelijks of ongeveer dagelijks dienst ver richt, verlof wordt verleend, ongeveer be rekend naar den maatstaf: voor elk uur dienst, dat dagelijks of zoo goed als dage lijks verricht wordt, 1 dag verlof per jaar. Voorts om dezelfde basis te bezigen voor het verleenen van buitengewoon verlof. Beraadslagingen over het voorstel: „den Directeur-Generaal te adviseeren om het D. A. P. T. T. aan te vullen in dien zin, dat z.gn. sterfverplaatsingen voor Commissie van Beroep kunnen worden gebracht" voerden tot het besluit, ter kennis van den Directeur-Generaal te brengen: dat verschil lende leden de overtuiging hadden, dat ver plaatsingen bij wijze van straf voorkomen en het deze ontbreken van een beroeps instantie als een gemis gevoelden. Voorts dat de onmogelijk werd ingezien van het in het leven roepen van zulk een instantie, doch dat de G. v O. het niettemin nuttig acht een en ander tr kennis van Z.H.E.G. te brengen en daarbij te verzoeken te willen overwegen of te dezen aanzien iets kan worden gedaan. Besloten werd den Minister te advisee ren om te bevorderen dat het wetsontwerp tot instelling van een Postraad wordt inge trokken. In de dezer dagen gehouden vergadering der centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken, heeft de voor zitter der regeeringsdelegatie medegedeeld: le. dat bevordering bij vacature in den hoogeren rang nog steeds akn plaats vin den, doch dat bevordering overigens ge limiteerd is tot bijzondere gevallen; 2o. dat de regeering voornemens is, geen ontslag van ambtenren in vasten dienst te geven met de vooropgezette bedoeling, daarna met hen een civielrechtelijke arbeids overeenkomst aan te gaan; 3e. dat de regeering op grond van de motieven door haar in de beide Kamers der Staten-Generaal meegedeeld, geen alge meene salaris-herziening wenscht ter hand te nemen. De regeering heeft, gelijk reeds vroeger op een desbetreffende vraag geantwoord, er geen bezwaar tegen, dat het centraal bureau van voorbereiding voor ambtenaarszaken de noodige gegevens be schikbaar stelt, aan een met het oog op een mogelijke latere herziening van het Be zoldigingsbesluit door de centrale commis sie op eigen initiatief in te stellen sub commissie; 4e. dat het ontwerp-rechtstoestandwet der commissie wordt toegezonden (staan de de vergadering bereikte de leden een afdruk van dit vertrouwelijk toegezonden ontwerp); 5e. dat ter zake van de splitsing van den schrijversrang de regeering in overeen stemming met het advies der daarvoor mede op verzoek der centrale commissie ingestelde centrale instantie zich vereenigd heeft met de resultaten van het grondig gehouden plaatselijk en individueel onder zoek naar de werkzaamheden der ongeveer 1200 schrijvers aan de departementen, het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie en den postchècque- en girodienst. Dit onderzoek heeft thans voortgang aan de overige inrichtingen, waarbij schrijvers werk zaam zijn. De regeering deelt aan de com missie mee, dat het onderzoek heeft aan getoond, dat de aanbevolen door de bij zondere commissie voor het departements- personeel c.a. ontworpen, algemeene richt lijnen en normen voor deze splitsing in de practijk ondeugdelijk zijn bevonden. Naar aanleiding van deze mededeelingen noodigen de organisaties de regeerings delegatie uit, en namen deze op zich der re geering te verzoeken: ad. 1. deze mededeeling per algemeene aanschrijving ter kennis te brengen van de departementen en daaronder resorteeren- den dienst, de Rijksverzekeringsbank, den Verzekeringsraad en de Raden van Arbeid daaronder begrepen. ad. 2 om hangende de door de regeering te nemen principieele beslissing betreffende het engageeren van Rijkspersoneel op civielrechtelijke arbeidsovereenkomst, in het algemeen geen ambtenaren, vallende onder de Pensioenwet, te ontstaan om een liefdelijke stem, behalve wanneer zij boos was. Haar gebrek aan opvoeding, haa.r driftig humeur en haar minder beschaafde toon waren niet merkbaar in de volheid ha rer natuurlijke aandoening. Darrell was ge komen met het vaste voornemen, haar lief te vinden, als het slechts eenigszins moge lijk was. En zij beviel hem veel meer dan hij verwacht had. De dochter van den lin- nenkooper was geen lomp, aanmatigend vrouwenmensch. in de oprechte uitstorting harer dankbaarheid was volstrekt niet die slaafsche nederigheid, welke Darrell in haar brieven had meenen op te merken. Ook heerschte er orde en smaak, zonder opval lenden opschik of behoeftige schrielheid in de meubelen en de inrichting van het ver trek. Het inkomen dat hij haar gaf, werd niet verteerd in slordige verkwisting of aan opzichtige prullen. Over 't algemeen had Darrell iets aantrekkelijks in zijn omgang met vrouwen, vooral door zekere zachte beschroomdheid, die van zijn achting ge tuigde jegens haar wie hij aansprak, en van geringschatting zijner eigen verdiensten. Kortom, alles liep naar wensch en zonder stroornis af, totdat mevrouw Haughton, toen Darrell afscheid nam, daar een of an deren boozen geest aan haar avondpartij herinnerd werd en haar dankbaarheid haar ingaf den vriendelijken man, aan wien zij de mogelijkheid van partijtjes te kunnen geven te danken had mede uit te noodigen. Zij had nog nooit, wat Lionel haar ook dien aangaande mocht gezegd hebben, een juist begrip gehad van Darrell's stand in de maat- ZATERDAG 18 JUNL HILVERSUM 1050 M. ia.352.00 Lunchmuiiek door het Trianon Salon Ttrio. 4.006.00 Dansmuziek uit de Kurhaus in Scheveningen. The Russian North Star Orchestre, o. 1. v. Gregoire Nackchounian. 6.00 7.45 Vooravondconcert door het A.N.TO.-orkest, o. 1. v. Nico Treep. H. W. Ramselaart, piano. Populair Program, door het A.N.R.O.-orkest. 10.00 Persberichten. DAVENTRV 1600 M. 3.20 Dansmuziek. 3.55 „Daily Mirror", community Singing. 4.20 Dans muziek. 5.35 Kinderuurtje 6.ao Muziek van Becket Williams. D. Smith, bariton. W. Primrose, viool, V. Hely Hutchinson, piano. 6.50 Tijds., weerber., nieuwds. 7.05 Vioolconcert. 7.20 Causerie. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.43 Causerie The Inter national Horse show at Olympia. 8.05 Muziek van Montague Phillips. C. Butterworth, spraan. 9.OS Gramofoon-opnamen van vroegere Music-Hall sterren. 9.20 weerber., nieuws 9-40 JMr. Bohun Lynch leest voor. 9.55 „Four quarters of an hour" (A pierrotic Phrenzy). Koor, orkest en solisten. 10.5512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.20 Concert 12.50—2.10 Orkestconcert 5.05—5.55 Radio Jazz Symphonie. 8.50 Galaconcert. Orkest, koor, jazzband en solisten. LANGENBERG 469 M. 10.50—12.20 Opening van de Nürnburgring, de grootste autostraat in Europa. 1.252.50 Orkestconcert. 4.505.50 Motorrennen. 5.506.50 Orkestconcert. 8.20 „Cavaleria rusticana", opera in I acte van Mascagni. Daarna „Der Bajazzo" (Paljas), drama in 2 acten en een proloog. Leoncavallo, Daarna tot 1.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN 12.50 M. 3.10—8.0S Lezingen en lessen. 8.5010.50 Declamaties door Paul Graetz. „Die Lore", tooneelspel van Otto Erich Hart- leben. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. HAMBURG 394.7 M. 12.503.10 Orkestconcert. 4.206.00 Volksliederen. Orkest en soli. 6.207.10 Vroolijk concert. 8.2011.10 „Schule der Musik", Die Sinfonie bis Beethoven. Das Orchesterkonzert bis zur klassischen Sinfonie. Daarna dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 Orkestconcert 8.50 Gramofoonmuziek. Aria's uit Opera's. 9.10 Orkestconcert. 9.5010,50 Dans muziek. daarna een arbeidsovereenkomst met hen aan te gaan. ad. 4. de organisaties te vergunnen, het begrip vertrouwelijk betreffende het toege zonden ontwerp-rechtstoestandwet in dien zin te mogen opvatten, dat mede door het te hunner beschikking stellen van de noodige gelegenheid met de besturen der bij hunne centrale aangesloten organisatie» uitvoerig te kunnen bespreken. ad. 5 mededeeling te mogen ontvangen van de concrete resultaten van het onder zoek wat betretf de aantallen schrijvers, die als le, 2e en machineschrijvers worden voorgesteld. In zake de classificatie van de gemeen* ten werd medegedeeld: Tot de le klasse zullen worden verhoogd de volgende gemeenten: Loosduinen onder deel gemeente 's-Gravenhage; Zandvoort, Tilburg, Eindhoven, Alkmaar, Zwolle, Mid delburg, Vlissingen, Deventer, de Schrans, onderdeel der gemeente Leeuwarderdeel; Wageningen en Enschede. Tot de 2de klasse zullen worden verhoogd de volgende gemeenten of onderdeelen van gemeenten: Urk, Marken, Schiermonnikoog, Ameland, Terschelling, Vlieland, Texel, Wieringen, Boxtel, Veur, Epe, Culemborg, Zalt-Bommel, Zevenbergen, Bolsward, Zevenaar, Dragten onderdeel der gemeente Smallingerland; Soesterberg onderdeel der gemeente Soest, Aalten, Lonneker, Ede, kom; Leerdam, Oosterhout en Beilen. De bestaande omschrijving van het in de lste klase gerangschikte gebiedsdeel van Velsen wordt: Velsen: onderdeel groot IJmuiden en het dorp Velsen. Te Utrecht vergaderde de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tu berculose. Het jaarverslag werd uitgebracht, de re kening en verantwoording over 1926 en de begrooting voor 1927 werden goedgekeurd. Op de begrooting werd een post uitgetrok ken voor de feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan der vereeniging in het na jaar van 1928. In de namiddagvergadering hield dr. M. R. Heyning van den Berg een voordracht over zijn studiereis in Amerika, die hij in aan sluiting aan het tuberculosecongres t« Washington maakte. Hij besprak de orga nisatie der tuberculosebestrijding, de Ame- rikaansche wijze van propaganda maken, en de daar bestaande inrichtingen voor nazorg Een en ander werd met lichtbeelden verdui delijkt. De R. K. Emigratie-Vereeniging (geves tigd te 's-Gravenhage, Juliana van Stol berglaan 113( zal in den loop van November van dit jaar te Utrecht een R. K. Emigratie- Congres houden, waar de hoogeerw. heer J. D. J. Aengenent, professor aan het Groot- Seminarie te Warmond en ir. C. E. Bon- gaerts, oud-Minister van Waterstaat het migratie-vraagstuk, bezien van de gods- lienstige resp. economische zijde, zullen Inleiden. In de te Utrecht gehouden vergadering van den Ned. Aannemersbond werd in stemming gebracht het voorstel van het bestuur, om bindende besluiten, betreffen de arbitrage voor alle geschillen van ter mijn-verlenging bij werkstakingen en uit sluitingen, van toepassing te verklaren voor alle werken zonder onderscheid, hetzij deze door de overheid worden aanbesteed, hetzij door particulieren, voorts aan bindende be- sluiten betreffende arbitrage toe te voegen j de woorden: „hetzij in den vorm van een bindend advies, hetzij door scheidsrechter lijke beslissing". Ten einde overleg met de autoriteiten mogelijk te maken, wordt daar bij de invoering bepaald op 1 September 1928 of zooveel eerder als door het hoofd bestuur zal worden bepaald. Met 13 stemmen tegen werd dit voorstel aangenomen. schappij; in haar oogen kon een advocaat die zijn jeugd in een achterhoek van Hol born had doorgebracht, wel een zeer rijk man worden, maar nooit de meest gezochte man in de groote wereld. „Die arme man", dacht zij, „hij moet het wel zeer eenzaam hebben, hij is niet even als Lionel, een jongmensch die nog dansen kan. Een bedaard, klein partijtje, met men schen van zijn vroegeren stand en gewoon ten, zou hem beter bevallen dan al die groote partijen waar Lionel heen gaat. Ik kan hem wel vragen; ik behoor hem te -vra gen. Wat zou hij wel zeggen, al ik hem niet vroeg? Het zou een groote ondankbaarheid van mij zijn." Al deze denkbeelden vlogen mevrouw Haughton in een oogwenk door het hoofd en toen zij de hand welke Darrell haar reikte, in beide de hare vatte zeide zij: „Ik heb vanavond een klein partijtje", en zweeg. Daar Darrell niet antwoordde, gtng zij voort: „Wij zullen een weinig muziek maken; eenige mijner jonge vrienden zingen prach tig Italiaansch." Darrell boog. „En als ik zoo vrij mocht zijn te denken, dat u er genoegen in zoudt vinden, mijnheer Darrell, dan zoudt u mij zoo gelukkig, zoo heel gelukkig maken daar te komen." (Wordt vervolgd.) 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9