Radio-Omroep. r 1 FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? ^7fizar/ê/n. Het succes der economische wereld-conferentie. Het Engelsche succes over de Egyptische nationalisten. De reorganisatie van het Fransche leger. GEM. BUITENL. BERICHTEN. KERKEN ALS VERKEERS- BELEMMERINGEN SOCIAAL LEVEN. R.-K. Vereeniging van Werk gevers in de Metaalnijverheid. RADIO-NIEUWS. De Radio-Chaos. Om echo-effecten te bereiken. De Philips Kortegolf zender. FINANCIËN. Consortium Beige dea Sociétés de Gaz et d'Electricité. LUCHTVERKEER. De regeering en de K. L. M. RECHTZAKEN. Cocaine-zwendel. ■i Het brutaal jongmensch, dat het girokantoor te Amsterdam oplichtte. De •vergadering van 'den Volkenbondsraad. Het grootste gedeelte der openbare raads zitting van Donderdag was gewijd aan de bespreking van de resultaten der economi sche conferentie, waarmee de Volkenbond een groot succes heeft behaald. Stresemann, die over dit onderwerp rap porteerde, noemde de economische wereld conferentie een van de nuttigste en vrucht baarste conferenties, tot nog toe door den Volkenbond bijeengeroepen. Hij legde groo- ten nadruk op de internationale samenwer- Koppen van de ministersconferentie te Genève, van boven naar beneden: Cham berlain, Stresemann, Briand, Ishii, Zaleski en Scialoja. king, "die door de deskundigen ter conferen tie als middel aan de hand is gedaan om de economische moeilijkheden van dit tijdsge wricht uit den weg te ruimen en op de noodzakelijkheid om den internationalen handel te bevrijden van alle kunstmatige barrières en wel speciaal van die, welke gevormd worden door de hooge tariefmuren. Stresemann onderstreepte verder die pas sage in het rapport, waarin gezegd wordt, dat de conferentie het tijdstip gekomen acht om een einde te maken aan de verhooging der «tarieven en zich in tegengestelde rich ting te oriënteeren. Verscheiden raadsleden, met name jhr. Beelaerts van Blokland, Scialoja, Loucheur, Isji, Villegas, Benesj, Vandervelde, Sokal en Chamberlain, sloten zich bij de woorden van Stresemann aan en eveneens bij zijn hulde, gebracht aan den vader der conferentie, Loucheur, aan den voorzitter Theunis en aan het economisch secretariaat, dat onder de deskundige leiding van Sir Arthur Salter zooveel tot het succes heeft bijgedragen. Uit de verklaring'n van verschillende raadsleden mag worden opgemaakt, dat in vele landen ernstig rekening zal worden gehouden met de resoluties, al zal het wel geruimen tijd duren eer de nieuwe oriën teering der handelspolitiek, als een waar- schuwingssein door de conferentie voor de staten opgeheschen, in de practijk merkbaar zal zijn. Engeland en Egypte. De poging van de Egyptische nationalisten om Engeland het opperbevel over het Egyp tische leger te ontwringen is, althans voor het oogenblik, mislukt.. De ondersecretaris van buitenlandsche za ken Locker Lampson heeft Donderdag op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis geantwoord. zooals onze Radio-berichten reeds gemeld hebben, dat de Egyptische premier op bevredigende wijze de nog duis tere plaatsen in het jongste antwoord aan den Britschen hoogen commissaris heeft toegelicht, waaraan de ondersecretaris toe voegde, dat de Britsche oorlogsschepen, wel ke, zooals men zich zal herinneren, indertijd naar de Egyptische wateren zijn gezonden teneinde de besliste weigering van Engeland om het Egyptische leger uit handen te ge ven, te d^monstreeren, thans ongetwijfeld zouden worden teruggeroepen, zoo zij al niet reeds vertrokken zijn De Egyptische regeering heeft toegestemd in de drie voornaamste Britsche eischen, neerkomende op een ongewijzigd laten van de verhoudingen in het legerbestuur. Tegelijk met de verklaring in het Lager huis over de bijlegging van het geschil, heeft de Egyptische prerriier Sarwat pasja daarvan mededeeling gedaan in het stampvolle Egyptische parlement, hetgeen bij de natio nalistische meerderheid tot heftige protes ten aanleiding gaf. De regeering werd zelfs beschuldigd de rechten van het land te kort te doen. Het debat nam zulk een scherp karakter aan. dat de voorzitter van de Ka mer, tevens leider van de nationalistische partij, de oude Zagloel pasaja met kracht moest optreden om aan de discussie een einde te maken. Waarbij wederom de poli tieke meerderheid van dezen bekwamen lei der over zijn extremistische en doordraven de partijgenooten bleek en zijn inzicht voor wat in de gegeven omstandigheden mogelijk is en wat niet. De thans getroffen regeling laat intus- schen nog enkele militaire kwesties open. Zoo de benoeming van een opvolger van den in '24 te Kaïro vermoorden Sirdar (opperbevelhebber) Sir Lee Stack, De re geling van deze en andere aangelegenheden zal wellicht moeten wachten op een alge- meene regeling van de bij de onafhankelijk heidsverklaring door Engeland eenzijdig ge reserveerde vier punten, waartoe behoort de militaire beveiliging van de verbindingswe gen van het Britsche Rijk in Egypte en de verdediging van Egypte tegen eiken aan val en waarop, naast het argument van de beveiliging van het leven der vreemdelingen, de Britsche regeering haar scherp afwijzend standpunt tegen de jongste rationalistische actie baseert. Het toegeven door de Egyptische regee ring heeft een krachtdadiger optreden van Engeland voorkomen, waartoe de huidige Britsche regeering eventueel ongetwijfeld niet geaarzeld zou hebben over te gaan. Afgewacht zal nu moeten worden hoe de thans door Zagloel in bedwang gehouden nationalisten verder zullen reageeren. Intusschen zal nu koning Foead zijn op 4 Juli vastgestèld bezoek aan Londen kun nen brengen. Het Fransche leger. Ook in het Fransche parlement was gis teren een brandende militaire quaestie aan de orde, n.l. die van de reorganisatie van he leger, waarmede de Kamer sinds eeni- gen tijd is begonnen. Nadat Woensdag het soc. ontwerp van organisatie was verwor pen, werd gisteren dat van den rad. soc. oud-minister van oorlog Daladier (o.a. in houdende de onmiddellijke en onvoorwaar delijke invoering van den verkorten dienst tijd) nadat Poincaré de quaestie van ver trouwen had gesteld, eveneens verworpen. Daar de rechtsche afgevaardigde kolonel Fabry zijn ontwerp heeft ingetrokken, blijft thans slechts het regeeringsontwerp over, hetwelk de mobilisatie in twee phasen re gelt. Meer dan deze technische zijde van het vraagstuk vraagt echter de politieke kant de aandacht, n.l. de quaestie van den diensttijd. De minister van oorlog en de generale staf, gesteund door de rechterzijde in de Kamer, stellen als eisch, dat de diensttijd niet van 18 op 12 maanden (zooals het car tel bij de verkiezingen van Mei '24 heeft beloofd) zal worden teruggebracht vóór dat het kader me een, betrekkelijk groot, aantal krachten is versterkt. En daarin ligt het politieke gevaar van de wet. Reeds thans wordt met den diensttijd van 18 maanden de hand gelicht, mede in verband met het toenemend tekort aan kader. En er bestaat weinig kans, dat de regeering de door haar gewenschte en noodig geachte mannetjes vindt, van wier aanmelding in voldoend aantal zij nochtans de verminde ring van den, van radicale en soc. zijde verlangde en aan den kiezers toegezegde vermindering van diensttijd afhankelijk maakt. Bij de nadering van de verkiezingen lig gen daarom ook hier voetangels en klem men voor de regeering. LEON DAUDET. Léon Daudet heeft in de Santé-gevange- nis een telegram ontvangen van den in Brussel gevestigden Franschen troonpre tendent, den hertog van Guise, hoofd van het Maison de France, waarin deze zegt ten zeerste bedroefd te zijn over het feit, dat Daudet gevangen is gezet wegens de verdediging van de nagedachtenis van zijn zoon. Hij is getroffen door zijn lijden en wenscht hem geluk op edelmoedige wijze te hebben verhinderd, dat er Fransch bloed is gevloeid. In zijn antwoord verklaart Daudet geluk- kig te zijn te lijden voor de nagedachtenis van zijn kind, „vermoord uit haat tegen de monarchie." In zijn brief aan de moeder van Léon Daudet heeft, zooals wij mededeelden, Poin caré o.m, geschreven, dat de dokter, die hem namens Daudet kwam opzoeken ver klaarde, dat Daudet's zoon 'een manie had om er van door te gaan, welke schier nood- wendigerwijs tot zelfmoord leidt. Bedoelde dokter, de heer Lucien Ber nard, heeft nu in een brief aan Poincaré ontkend dit te hebben gezegd; een derge lijke uitspraak zou in strijd zijn met het geen hij wist, wat ieder geneesheer zou kunnen bevestigen. Alleen had hij gezegd, dat bij zoo'n vlucht alles kon gebeuren, „L'Oeuvre" had onlangs geschreven, dat het blad geneigd was Leon Daudet te ver geven als de chauffeur Bajot, wiens proces wegens smaadschrift tegen Daudet tot de veroordeeling leidde, welke straf de leider der „Action Franqaise" thans ondergaat, het voorbeeld gaf. Bedoelde chauffeur heeft thans een brief aan „L'Oeuvre" geschreven, waarin hij te kennen geeft er niet aan te denken. Daudet, zoo schrijft hij, is einde lijk waar hij al lang had moeten zijn en er is geen enkele reden waarom hii zijn ver diende straf niet zou ondergaan, Twee jaar lang heeft hij met mijn eer gespeeld, mij iederen dag in zijn blad belasterd. Door zijn aanvallen heeft hij het vertrouwen in en de achting voor mij vernietigd. De chauffeur deelt verder mee. dat hij thans in armoedi ge omstandigheden verkeert, daar hij er zijn beroep aan heeft moeten geven. WAT ZAL COSGRAVE DOEN? De „Daily Mail" maakt melding van een te Dublin verspreid bericht, dat Cosgrave de president van den ministerraad van den Ierschen Vrijstaat, naar aanleiding van den uitslag der jongste verkiezingen niet voor nemens is opnieuw de leiding van het be wind op zich te nemen. TENTOONSTELLING „HET PAPIER" TE DRESDEN. Elk jaar wordt te Dresden een tentoon stelling gehouden, gewijd aan Duitschen ar beid. De zesde tentoonstelling, die dezer dagen werd geopend, heet officieel „Het Pa pier, zijn vervaardiging en zijn bewerking" en geeft een volledig overzicht van de rol, die het papier in het leven van den mensch speelt. Niets is vergeten, noch het cigaretten- papier, noch het sigaren-bandje, noch het boterhammen-papier, noch de postzegel. In niet minder dan 34 hallen is deze belangrijke tentoonstelling ondergebracht. Twaalfhon derd arbeiders toonen er den bezoekers, hoe zetmachines functioneeren, hoe boeken, dag bladen, doozen, koffers gefabriceerd wor den. De geheele productie van het papier kan op de tentoonstelling worden vervolgd. In groote trommels worden de grondstoffen fijn gemalen, daarna verdwijnt de aldus ont stane brij in de machines, om als papier weer te voorschijn te komen. In een andere afdeeling leert de leek, wat het verschil is tusschen offset en diepdruk, tusschen steen druk en lichtdruk. Weer elders ziet men de groote rotatiepersen aan den arbeid. Een volledige moderne boekbinderij is eveneens op de tentoonstelling aanwezig. Een groote drukkerij uit Dresden heeft haar geheele bedriji naar de tentoonstelling overgebracht, om aldus het publiek in staat te stellen de geheele productie te volgen. Dat de Duitscher een formulieren-mensch is, blijkt uit een stand, waarin alle denk bare officiëele stukken zijn ten toon gesteld, zooals geboorte-acte, doopceel, bewijs van inenting, trouwboekje, school-rapporten, be lastingpapieren, getuigschriften, certificaten enz. enz. Boven dezen stand prijkt het geestige versje, dat aan duidelijkheid niets te wen- schen overlaat: „Von der Wie ge bis zur Bahre Schreibt der Deutsche Formulare." Rijksspoorwegen en Rijksposterijen, too nen in een bijzondere afdeeling welke rol het papier in hun bedrijven speelt. De ver eeniging van Uitgevers van Duitsche dag bladen heeft een eigen halle, waarin de aan dacht van het publiek wordt gevestigd op den omvang en de beteekenis van de dag bladpers. Het Rijksverbond der Duitsche pers toont met de hulp van een interes sante rolprent welke bewerking een enkel bericht ondergaat, vooraleer he( gedrukt in de courant staat. Zeer belangwekkend is voorts de histo rische afdeeling der tentoonstelling. Ver schillende Duitsche musea hebben voor deze afdeeling belangrijke stukken uit hun ver zamelingen in bruikleen afgestaan. Wij zien hier op welke wijze de Chineezen reeds eeuwen geleden papier vervaardigden. Men toont ons een Duitschen papiermolen uit de 18de eeuw. Sonneberg, de Thüringsche speel- goedstad, leert ons, hoe uit papier het mooi ste speelgoed kan worden vervaardigd. Het Museum voor Behangselpapier te Kassei is hier eveneens vertegenwoordigd, terwijl ten slotte de Saksische Staatsbibliotheek een aantal zeldzame en kostbare werken laat be wonderen. i De Sovjetregeering verordende een nieu we regeling der stad Moskau en liet te dien einde 3 kerken afbreken. In Kitajgorod wer den voor verschillende doeleinden zelfs 7 kerken gesloopt. ERNSTIGE BRAND. Voor c.a. twee millioen dollar aan goederen verloren gegaan. MONTREAL, 16 Juni. (Reuter). Heden middag is een geheel gevulde opslagplaats der douane, voor een, waarde van c.a. twee millioen dollar aan goederen bevattende, waaronder voor 600.000 dollar aan geconfis- keerde sterke dranken, door brand ver woest. Twee brandweermannen werden bij een ontploffing gewond. Slechts een zeer klein gedeelte der goederen kon worden ge borgen. Dezer dagen werd in Huize Voorhout te Den Haag onder leiding van den heer J. P. J. u Asselbergs de Jaarvergadering gehouden van de R.K. Vereeniging van Werkgevers in de Metaalnijverheid. In het begin der vergadering stelde de voorzitter voor, het afgetreden Bestuurslid, den Heer F. Deurvorst te benoemen tot Eere-lid. Dit voorstel werd met warm ap plaus door de vergadering aangenomen. Het jaarverslag van den Secretaris werd goedgekeurd. De rekening en verantwoording over 1926, sluitende met een batig saldo van 3.930 en aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 21.461 aanwijzende werd onveranderd vastgesteld. Aan den Penningmeester werd overeenkomstig het voorstel der Kascom- missie décharge verleend. De begrooting van 1927 werd conform het bestuursvoorstel aangenomen. Het afgetreden Bestuurslid de Heer H. v. Thiel te Beek en Donk werd met algemeene stemmen herkozen. Verder werden in twee bestaande vaca turen tot bestuursleden benoemd de Heer Ir. J. R. Sassen, Directeur der N.V. Die- penbrock en Reygers te Ulft en de Heer W. Smulders, Directeur der Utrechtsche Machinefabriek. Tot leden der Kascommissie werden op nieuw aangewezen de Heeren Ir. W. K. van Erven Dorens en J. A. Haem, als nieuw lid werd gekozen de Heer Muller te Utrecht. De vergadering heeft verder besprekingen gewijd aan de loonpolitiek rondom het rap port van het R.K. Werkliedenverbond, de fabrieksziekenkassen, de fabriekskernen, de pensioenregeling, de bestellingen door de overheid en de voorkeur van het eigen fa brikaat en de actieve handelspolitiek. Tenslotte hield de secretaris Dr. L. G. Kortenhorst een inleiding over het leerling wezen. Naar aanleiding hiervan deelden meer dere leden mede, hoe in hun fabrieken de lecrlingopleiding geregeld is. Na afloop der vergadering vereenigden zich de leden aan een gemeenschappelijken maaltijd in Hotel Oud-Wassenaer. iVrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door 30S. P. H. HAMERS. 89 „Zou ik?" vroeg Darrell eenvoudig. „Dan zou ik een lomperd zijn als ik niet kwam. Lionel zal met mij komen, want gij verwacht hem natuurlijk ook." „Zeker, ofschoon hij zoo veel groote par tijen kan bijwonen en hij hier juist niet vindt wat hij gewoon is, is hij zoo'n goede jongen dat hij allés laat loopen om z'n moeder ge noegen te doen." Lionel stond doodangst uit, keerde haar zeer onkinderlijk den rug toe, en bleef strak uit het venster zien. Maar Darrell, de er boven verheven was, zich beleedigd te gevoelen, waar geen be- leediging bedoeld werd, glimlachte slechts op de toespeling van Lionel's meerder aan zien in de groote wereld, en antwoordde zonder den minsten zweem van zijn gewone ironie. „En ik dank U dat ge mij uitnoodigt, hem te helpen, om zijn moeder genoegen te doen. Meer en meer op haar 'gemak, en ver heugd dat zij aan haar inval van gastvrij heid had gehoor gegeven, vervolgde me vrouw Haughton, terwijl zij Darrell buiten de kamer uitgeleidde deed: „En wanneer U van een bedaard whist partijtje houdt „Ik raak nooit kaarten aan, mevrouw; ik heb zelfs een afschuw van het woord kaar ten", viel Darell haar iets minder vriende lijk in de rede. Hij steeg te paard, en Lionel zich van zijn moeder afwende, die bezig was hem te ver zekeren, dat Darrell geheel anders was dan zij gedacht had, en wezenlijk een door en door fatsoenlijk man was, ja, een veel groo- ter heer dan zelfs kolonel Morley, haalde hij z'n bloedverwant weer in. Lionel zag er beschaamd en slecht geluimd uit. Vriende lijk haastte Guy Darrell zich den jongen officier gerust te stellen. „Uw moeder bevalt mij; zij bevalt mi) zeer", zeide hij hartelijk en opgewekt, „Gij zijt toch een goede jongen. Nu zie ik waar om gij het concert van lady Dulcett hebt op gegeven. Ga nu heen en maak een rit alleen oi met Uw jonge vrienden, en kom mij' voor al afhalen, opdat we beiden tegen tien uur bij mevrouw Haughton kunnen zijn." Hij wuifde met de hand wendde zijn paard om en draafde voort door een schoone laan naar het vrije, groene veld. DERDE HOOFDSTUK. Toen de weduwe van kapitein Charles Haughton in het bezit geraakt was van een Achter den Algemeenen Nederlandschen Radio-Omroep, aldus schrijft de „Msb," staat tegenwoordig de „Telegraaf". Welke waarborgen zijn er dan wel, dat deze omroep niet van hetzelfde allooi zal worden als dit sensatie-blad? Er schijnt gehoopt te zijn op een bate van twee ton 's jaars, welke thans, doordat de Minister op zijn qui vive was, aan de Telegraaf-menschen ontglipte. Nu men zich de verhoopte bate ziet ontgaan, wordt er gewag gemaakt van een verandering in de verhouding tot den A.N.R.O. Deze krijgt nu zelf weer het risico te dragen van de uit gave van de „Aetherbode", Men vindt geen woorden genoeg om af te geven op de drukkerij, welke aan de uitgave van de radioprogramma's een goed duitje verdiende. En ook heeft men het met ont róerenden ernst over de nationale een dracht. Men kan bij al deze onwelvoeglijkheden allerminst vertrouwen hebben, dat de om roep, welke voor algemeen wil doorgaan, in goede handen is. Met genoegen maakt de „Telegraaf" er ook melding van, dat de socialistische om roep straks, als er een afzonderlijke Katho liek-Christelijke zender zal werken, beslag zal leggen op de vrijkomende Zondagoch tenduren van den tegenwoordigen Hilver- sumschen zender. Waarom ook niet? Zoo kan de dag des Heeren ook zijn portie ontwijding ontvan gen. Bij dien chaos vragen wij nu onzen Katho- lieken, wat er anders moet gebeuren dan den Katholieken gadio Omroep met de grootste kracht en geestdrift te ondersteu nen. Belemmeren, dat de aether wordt mis bruikt, zal niet gaan. Zorgen, dat de K. R. O. straks de beste van alle zendingen is in het opzicht van kunst, wetenschap, gods dienst, dat kunnen wij, Nederlandsche Ka tholieken, wèL Ach en wee roepen baat niets. Wel de handen uit de mouw steken, den wakkeren mannen van den K. R. O. bijspringen met de ruimste gaven. Er is een geheimzinnige ruimte in het sousterrein van het B. B. C.-gebouw in Lon den een kamer, die slechts zelden betreden wordt, maar desniettemin een belangrijke rol speelt bij den omroep. Dit is de nieuwe echo-kamer, die niets anders bevat dan een luidspreker en een microfoon. De muziek uit de gewone klankzaal wofdt naar den luidspreker gevoerd en vermeerderd met de echo, opgenomen door den microfoon. Door meer of minder echo te superponeeren op de muziek van de klankzaal, welke ook naar den zender gestuurd wordt, is het mogelijk den luisteraar den indruk te geven, alsof de muziek afkomstig was uit een zaal met goede accoustiek. De eerste .proef, die genomen werd om den dempenden invloed van de studio op te heffen, was het verminderen van de drape rie, Maar na langdurige proeven bleek wel, dat de heste ^resultaten te verkrijgen waren met een wijze van werken als boven be schreven, De B. B. C. maakt thans ook een tweede echo-kamer gereed. Degene, die den zender bedient, heeft het in zijn macht, meei of minder echo te geven, zooals een auto bestuurder met zijn gaspedaal meer of minder gas geeft. De hoeveelheid echo hangt heele- maal van de omstandigheden af en varieert van een minimum bij soli tot een maximum bij vol orkest. Bij de uitvoering van tooneel- stukken heeft de echo-kamer een heele om wenteling teweeg gebracht. Ofschoon de spelers zelf niet weten, en niet bemerken wat er gebeurt, kan de bedienende ambte naar hen als hel ware-verplaatsen van de huiskamer naar den tuin, van de open lucht naar een kerk- of concertgebouw. Het ap plaus van vier menschen in de studio kan hij laten aanzwellen tot een daverend applaus van een voetbalveld. Ook andere landen hebben deze manier van werken overge nomen. Hiertoe behoort o.m. Tsjecho-Slo- wakije. Binnenkort zal de Philips Kortegolfzender uitgroeien tot een „N. V. Nederland-Indië Zendstation," dat op geregelde dagen oifi- cieele uitzendingen naar onze beide Indien zal houden. Bij de voornaamste Indische maatschappijen en cultuur-instellingen is medewerking tot deze stichting gevraagd. Naar men meedeelt, wordt in het Philips Laboratorium een kortegolfzender voor O.- Indië vervaardigd, geheel berekend voor het kruisgesprek met den Philips kortegolfzen der. Van de grootste Indische maatschap pijen is medewerking verkregen, zoodat dr. ir. De Groot zich binnenkort in een prachtig geoutilleerden Indischen kortegolfzender zaf mogen verheugen. Hierdoor wordt de mogelijkheid van mon deling verkeer tusschen Indië en het Moe derland een belangrijke stap nader ge bracht. Belgas 8.500.000, 6 pet, oblgatiën. Op Dinsdag 21 Juni 1927 zal de inschrij ving opengesteld worden op Belgas 8,500.000 6 pet. obligatiën, ten laste van de Com pagnie Anonyme du Gaz de Saint-Josse-ten- Noode, société Centrale pour l'Exploitation Intercommunale de l'Industrie du Gaz et de l'Electricité, société Génerale Beige de Distribution Electrique, gegroepeerd onder de benaming van: Consortium Beige des So- ciétés de Gaz et d'Electricité. in coupures' van Belgas 1000, elk, tot den koers 'van 91 pet. Deze leening vormt een directe verplich ting der drie bovengenoemde maatschap pijen, gegroepeerd, met het doel die leening aan te gaan, onder den naam van: „Consor tium Beige .de Sociétés de Gaz et d'Elec tricité". Het Consortium heeft geen rechts persoonlijkheid; ieder der drie maatschap pijen is hoofdelijk aansprakelijk voor de re gelmatige betaling van hoofdsom en rente. Voor deze leening zijn geen speciale on derpanden aangewezen. De bovengenoemde Maatschappijen hebben zich verbonden voor den geheelen duur der leening geen nieuwe hypothekenaan te gaan, met uitzondering van die, welke ten gunste van de concessie- verleenende overheden zouden toegestaan worden, als waarborg der concessie-voor- wscird^Hi ZONDAG ig JUNI. HILVERSUM 1050 M. 12.00—1.30 Lunchmuziek door het A.N.R.O.-ïunchtrio. D. Groeneveld, viool, A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 1.303.00 Middagconcert door het A.N.R.O.-orkest o. 1. v. Nico Treep. Populaire muziek. 3.00 Concert in het Kur- haus te Scheveningen door het Residentie-orkest, o. 1. v. Ignaz Neumark, Huddie Johnson, piano. In de pauze oproep door Willem v. Warmelo voor nieuwe koorleden c.a. 5.006.00 N.O.V.-uitzending. Mevr. A. Tar- Klein, declamatie. Mevr. Blok-Poel v. d. Bergen, sopraan, Mej. Corrie v. Batenburg, cello. Mej. Rosine de Cock, piano. 1. Abendglöcken, Kaliwoda (zahg-piano-cello). 2a. Lied, Wagenaar, b. Frühlingsnacht, de Cock (zang en piano)., 3a. Vfede, A. v. Scheltema, b. De moeder, die den Knaap Vrede zocht, H. Roland-Holst. (deel.) 4a. Cantabilé, Cui. b. La Plainte, de Cock (cello,piano) 5. De droom van Koningin Elisabeth, uit Multatuli's „Vorstenschool". 6. Madonna Kindje, C. v. Rennes (zang piano). 7a. Chans russes, Laio. b. Larghetto, de Cock (cello, piano). 8. Wiegeliedje, de Cock (zang, piano, cello). 8.00 Persber. en sport-uitslagen. 8.15 Con cert in het Kurhaus te Scheveningen, o. 1. v. Prof. Georg Schneevoigt. Theodora Versteegh, zang. DAVENTRY 1600 M. 3.50 ITAYDN. L. Trenton, Symphonie-orkest. 4.35 Voorlezing uit „Ben Hur", door Dorothy Freswater. 4*5° Werken van Igor Stra vinsky Symphonie-orkest, 0. 1. v. den componist. 5.506.20 Kinderkerkdienst. 8.20 Studio-kerkdienst. 9.15 Liefdadigheids-oproep. g«20 Weerb., nieuws. 9.35 Concert. Casano Octet. D. Labbette, sopraan, C. Sharpe, cello. De Wireless Singers. 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.201.05 Gewijde muziek en preek. 1.05—2.10 Orkest-concert 5.055.55 De Homonyme Jazz. Dansmuziek. 8.50 10.50 Dansmuziek. Orkest Mario Cazes, LANGENBERG 469 M. 9.2010.20 Morgenfeest; 10.2011.20 Motorrennen in de Nur.burgring. 12.351 «20 Gedichtenvoorlezing. 1.252«5° Orkest concert. 4.506.20 Motorrennen in de Nürburg- ring (slot). 6.207.20 Zangfeest. Duitsche zang ver. 8.059.20 Bokswedstrijd om het kampioenschap van Europa Half zwaar-gewicht. Daarna lichte muziek door het Werag-orkest. W. Strienz, bas. Tot 12.20 Dans muziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 6.508.20 Vroegconcert. 9.20 Morgenconcert 11.501.10 Orkestconcert. 3.30 Uitzending van de Berliner Ruderegatta (Roeiwestrij- den). 7.5010.50 Uitzending u. d. Stedelijke Opera Charlottenburg „Fatinitza", van Suppé. HAMBURG. 394.7 M. 9.3511.15 Morgenconcert 1.252.20 Orkestconcert. 2.203.05 Noorsche sprookjes. 3.Ó54.35 Orkestconcert. 5.507.40 Orkestconert. 8.2011.10 Vroolijke avond met Walter Schneider. Daarna dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 10.20 Concert. Orkest Hr. Piette, clarinet. Hr. André, viooL ■Steeds tiet JVeeuwste tsi fiactio. Va^unct/ffe/^rsie/ti/T^e/z(teM2ar6o/yd, ruim inkomen en een huis in Gloucester-Pla ce had zij dan het heel natuurlijke plan op gevat, van tijd tot tijd eens kennissen bij zich te zien, De vervulling van dien wensch was een weinig uitgesteld door Lionel's ver trek naar Parijs en door de zoo ongelukkig afgeloopen bezoeken van dien gewaanden heer Courtenay-Smith, Maar nauwelijks had zij zich hersteld van de schaamte en den toorn, waarmede zij dien doortrapten be drieger de bons gegeven had, of het verlan gen om van tijd tot tijd kennissen bij zich te zien, werd levendiger dan ooit, omdat de weduwe gevoelde, dat een passende con versatie hij een zoo bedrijvigen en ruste- loozen geest als de hare, het beste middel was tegen dat gevoel van verlatenheid, dat een weduwe noopt, een gunstig oor te lee- nen aan gelukzoekers die werk van haar maken. Na de ondervinding van haar eigen zwak heid om naar een bedrieger te luisteren, vatte mevrouw Haughton het verstandig be sluit op, om haar zoon geen stiefvader te geven. Zij begon met eenige families uit te zoeken, die in vroeger tijden tot de fat soenlijkste huurders harer voormalige eigen dommen behoorden. Zij deelde hun door beleefde briefjes mede, dat zij rang en tor- tuirf had gekregen, hetgeen zij, hiervan hield zij zich verzekerd met blijdschap zonder vernemen. Deze briefjes, bezorgd met een kaartje: „Mevrouw Haughton, Gloucester- Place", gaven natuurlijk aanleiding tót we- derkeerige kaartjes en briefjes en Glouces ter-Place, zag de toebereidselen tot een Thans is verschenen het verslag over het wetsontwerp tot bevordering van het on derhouden van luchtdiensten tusschen Ne derland en het buitenland door de Kon. Luchtvaartmaatschappij voor Nederland en Koloniën. De meeste leden verklaarden, met de al gemeene strekking van het ontwerp in te stemmen. De opmerking werd gemaakt dat de voorgestelde subsidieering 'n „uitgespro ken" protectionistisch karakter draagt. Hiertegenover werd opgemerkt dat er voor Nederland een openbaar belang bij is be trokken dat de luchtvaartverbindingen in Nederland en de voornaamste luchtvaart- verbindingen van Nederland met Neder- landsch-Indië en het buitenland onderhou den worden door een Nederlandsche maat schappij. Met het algemeen standpunt ten aanzien van den vrijhandel heeft, naar de meening dezer leden, dit niets uit te staan. Eenige leden verklaarden een subsidie van 2.800.000 zeer hoog te achten en tegen het wetsontwerp bezwaar-te moeten makeni Door eenige. leden werd gewag gemaakt van geruchten omtrent verkwistende ge woonten welke in het bedrijf der K. L. M. zouden zijn ingeslopen. Zij wenschten streng toezicht op het bedrijf, zoodat de financreele offers, door het Rijk voor de instandhouding en ontwikkeling der luchtvaart gebracht, strikt noodige niet te boven gaan. Gevraagd werd hoever de inrichting van een luchtvaartverbinding met Ned. Indië thans gevorderd is. In een nota naar aan leiding van het verslag verklaart de regee ring o.m.: Wat betreft de opmerking dat de steun aan de K. L. M. een protectionistisch karak ter zou dragen, schaart de regeering zich aan de zijde van de leden die in de tweede plaats aan het woord waren. Dat het subsidie van 2.800.000 verdeeld over zeven jaren te hoog zou zijn, kan de regeering met het oog op de zeer groote be langen, die hier op het spel staan, niet toe geven. De regeering zal niet nalaten, gebruik te maken van de middelen welke haar op grond van de overeenkomst ten dienste staan, om op de gestie van het bedrijf steeds waar dat noodig is, toezicht te houden. Ove rigens is aan de regeering van verkwistende gewoonten in het geheel niets gebleken. De verbinding met Ned-Indië is thans nog in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. Verwacht 'kan worden dat zij, zij het aanvankelijk in samenwerking met bui tenlandsche maatschappijen, binnen niet al te langen tijd althans voor een groot deel haar beslag zal krijgen. MAANDAG 20 JUNI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber. 12.35— 2.00 Lunchmuziek door het A.N.R.O.-ïunchtrio. D» Groeneveld, viool, A. v. Leeuwen, cello, P. Jochemse, piano. 3.304.30 Vrouwenuurtje. Causerie door Mevr. Rhemonda. 5.006.00 Kinderuurtje. Babbeltje van Mevr. Ant. v. Dijk. 6.006.45 Vooravondconcert door het A.N.R.O.-orkest, o.l.v. Nico Treep, 6.45— 7.15 Tuinpraatje door den heer Willem Balk. 7.15— 8.00 (Vervolg) Vooravondconcert Muziek van Alsace- Loraine. 7-45 Politieber. 8.10 Lezing van Dr. A. R» Zimmerman, over De conferentie van Genève en haar beteekenis voor de toekomst. Na deze lezing, concert in het Kurhaus te Scheveningen. Volksconcert, o.l.v. Ignaz Neumark. Isidor van Baale, viool. (Voor zooverre het nog voor uitzending in aanmerking komt). Werken van Beethoven, Mozart en Goldmark. In de pauze van het Kurhausconcert vertelt Fred Fry van de plannen voor de A.N.R.O.-reizen. 10.15 Persber. 10.30 Een uurtje cabaret, met medew. van het duo Joe en Nelli (humoristisch duo). Mej. Joh. Krijnen, piano. Het Amster damscne Dubbel-Accordeonkwartet „Conservatorium"* DAVENTRY ^600 M. 11.20 Daventry-kwartet en solisten (sopraan, bariton, viool, piano). 1.202.20 Orgelconcert. S. Cropper, zangeres. 3.15 Voorlezing. 3.20 Lezing The XIII the Century. 4«°5 Dans muziek. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventry-kwartet. 6.45 Causerie. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Daventry-kwartet. 7.20 Literaire critiek. 7.35 De sonates van Beethoven* 7.45 Fransche voorlezing. 8.05 De Lyrian Singers*; 8.20 Nieuwe composities. Orest en J. Thome, bariton. 9.20 Weerber., nieuws, 9.40 Lezing The effect of the eclipse on transmission. 9.45 Causerie. 9.55 Populair orkestconcert. Orkest, J. Potts, bas. 10*25 „An old fashioned girl'*, radiotooneel. 10.50 Orkest concert. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Concert. Declamatie, piano- en vioolmuziek. 8.50-— 11.00 Fragment uit de opera „La Favorite" v. Donizetti. LANGENBERG 469 M. 10.20 Ballondoop en ballon opstijging in Wuppertal. 1.252.50 Orkestconcert 5.506.50 Orkestconcert. 8.50 Mendelssohn-Bruch avond. Werag-orkest en koor. Ch. Crull, sopraan. H* Gyermanova, alt. H. Holwe, bariton, R. Rhein, viool» Daayna tot 1.20 Dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 12.20— 8.05 Leningen en lessen. 8.50 Concert door het Phil- harmonisch orkest van Stuttgart, Daarna tot 10.50 Humo^ reskenavotivi met Max Heye. HAMBTURG 394«7 M. 12.503.10 Orkestconcert* —5.206.15 Orkestconcert. 6.206.50 Orkestcon cert. 7.207.55 Orkestconcert. 8.2011.10 „Die Kreutzelschreibei?-', boeren-volksstuk met zang vaa Anzengruber. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Orkestconcert. 8.2010.20 Concert. Orkest, de heer Verzin, viool, RADIO-MOORS Koningstraat 27 Telefoon 14609 Haarlem VAKKUNDIG ADRES De Bredasche rechtbank behandelde de zaak tegen de Belgen A. de Br. en A. S. verdacht van zwendel met cocaïne. Het O. M. eischte tegen beide verdachten elk twee jaar gevangenisstraf. Vier jaar gevangenisstraf geëischt. Op 8 Januari j.L heeft een 21-jarig jong. mqnsch het brutale stukje bestaan om het gemeente-giro-kantoor te Amsterdam op te lichten voor een bedrag van 4500. Blijkbaar aangemoedigd door dit succes, trachtte deze jongeman op 23 April j.l. op- nieuw genoemd giro-kantoor op te lichten thans voor een bedrag van 2300.40. Zijn opzet mislukte echter en hij werd gearre steerd. Voor het laatste geval stond de dader, W. M. S. geheeten, die thans is gedetienerd in het Huis van Bewaring, terecht voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche recht bank. Verdachte bekende ter zitting volledig. Het O. M„ mr. Overbosch, eischte vier jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. Benno J. Stokvis, be pleitte een aanzienlijk lagere straf. Uitspraak over 14 dagen. partij. De voormalige huurders namen de uitnoodiging met welwillendheid aan en gaven op hunne beurt partijen, waar me vrouw Haughton gevraagd werd. Op die wijze had deze laatste lang vóór het einde der vijf jaar haar doel bereikt. Zij had con versatie. In haar keus was zij niet moeilijk, zij liep geen groote lui na. Zij gaf niet om adellijke titels. De goede vrouw verlangde enkel een uitweg voor het overtollige van haar ge- zelligen aard en daar zij een beetje trotsch was, gaf zij eigenlijk zelfs de voorkeur aan kennissen, die tegen haar moesten opzien. Zoo werd Gloucester-Place ingenomen door lieden die eigenlijk niet thuis behoorde in een atmosfeer van ware beschaving. De ka mers van mevrouw Haughton waren goed verlicht; er was voor den een muziek, voor den ander whistpartijtjes, er waren wijn, thee, gebak, ijs, kortom, er was voor elk wat wils en dat trok de lieden aan. Tegen 10 uur 's avonds op den dag der partij van de weduwe, waren de vertrek ken reeds vrij vol en mevrouw Haughton voorzag reeds met blijdschap het gelukkige uur van het bezoek van hem aan wien zij het eigenlijk te danken had, dat zij partij en kon geven, toen de eerste bediende, die door den in de buurt wonenden banketbak ker met het -ijs naar boven was gezonden, met lieve stem riep; „de heer Haughton, de heer Darrell!" Op het hooren van den laatsten naam, ontstond er een groote beweging onder het zeer gemengd gezelschap. Die naam, op dit tijdstip zoo in ieders mond, kon wel niet vreemd klinken, in de ooren van de meesten van mevr. Haughton bezoekers. De tijd dien Guy Darrell noodig had om in de vestibule den trap op naar de gezelschapskamer te ko men, werd besteed aan een drukker vragen aan de glimlachende gastvrouw; „Darrell! Wat! Guy Darrell! de grootste man van den dag! Is die familie van U! Is het waar?" Mevrouw Haughton begon zenuwachtig te worden. „Kon de r$in", zoo v^oeg zij zich af, „die niets meer dan een advocaat in Hol- ban geweest was, nu zulk een groot man, de grootste man van den dag geworden zijn? Malligheid!" „Mevrouw", zei een bolbleek heer, met een platten neus en een zeer groot wit vest, die bij haar stond te wachten tot er een plaats aan een van de twee whisttafeltjes zou open vallen, „mevrouw, ik ben een be wonderaar van den heer Darrell! Hij is een bloedverwant van U, zegt gij? Stel mij aan hem voor." Mevrouw Haughton antwoordde een wei nig verward, want juist toen de heer zijn vraag had uitgesproken, stond Darrell voor haar en vlak naast hem Lionel, die er recht knorrig uitzag. De groote man zeide een paar beleefde woorden en wilde dieper het vertrek ingaan, om plaats te maken voor de menigte achter hem, toen de man van het witte vest, mevrouw Haughton aan den arm sliet, terwijl hij Darrell vlak in 't gelaat keek en zeer luid zeide: „In deze hachelijke tijden kunnen men-1 schen uit het openbare leven wel plichtple-' gingen achterwege laten. Ik verzoek U drin gend mij aan den heer Darrell voor te stel len." Aldus gedwongen, stotterde de arme me vrouw Haughton zonder op te zien: „de heer Adolphus Poole, de heer Darrell" en wend de zich af om nieuw aangekomen gasten te verwelkomen. Darrell nam den spreker even op met een enkelen blik uit zijn schander oog en dacht: „als ik nog bij de balie was, dan zou ik niet graag voor dien man pleiten." Hij beant woordde de buiging echter beleefd en we derom buigend bij het einde eener zeer vleiende toespraak, die Poole na zijn eerste woorden volgen liet, met de woorden: „zeer veel eer", dacht Darrell dat hij van hem af was. Maar waar hij zich ook in de menigte bewoog, de heer Poole wist hem altijd te volgen en te noodzaken zijn aanmerkingen over de beurs de fondsen of de graanprij zen te beantwoorden. Eindelijk ontdekte Darrell een man, afzonderlijk in een hoek gezeten, dien hij met verwondering in een Londensche gezelschapszaal zag en die ja ren geleden, toen Darell candidaat voor het Parlement was, hem gewichtige diensten bij de stemming had bewezen in het betrokken district. Darrell vergat zelden een gelaat en nooit een dienst. Ten allen tijde zou het hrm verheugd hebben, den waardigen man weder te zien en bij deze gelegenheid was hij er dubbel dankbaar voor. „Excuseer me" zei hij koraf tot Poole" „ik zie daar een oud vriend." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10