VOOR DE SLACHTOFFERS VAR OE RAMP KI ACHTERHOEK IN nummer feestaat uit 20 Madzijto waaronder liet Geïllustreerd ZondagsMad in acht bladzijden. 1 j tJ Voornaamste Nieiiws Leekepreeken. Verstrekt handelscredieien tegen zakelijke en persoonlijke zekerheid. S PIJLTJES STADSNIEUWS. 51ste Jaargang No. 16579 - ongeval Aanglile öa.o<ei» sSrcaSfe van verlies van «alle rechten, geschieden uiierlijk driemaal vier en uren na hel LEEREN LEEREN. I BERICHT. ZIJ, DIE ZICH HEDEN ABONNEE- REN OP DE „NIEUWE HAARLEM SCHE COURANT" ONTVANGEN TOT 1 JULI DE COURANT GRATIS DE ADMINISTRATIE. Agenda 19 Juni Agenda 20 Juni Apotlieekd ien sten. Vrachtauto doormidden gebroken. DE AARDBEIENCAMPAGNE. Begin der export-veilingen. Het woord van den Dag. Zes nieuwe electriscbe treinen. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 i Haarlem. HET EUCHARISTISCH TRIDUUM TE BLOEMENDAAL. Bloembollencultuur. R. K. Hongaarsch kindercomité. Opgedragen. Programma Dc abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi; TooruitbetalinJ 3 58 Bureaux: NASSAULAAN 49. t Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeininé Nr. 5970. Advertentién 35 cents per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. 3 f 10 OJ] Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met f 250 een^vo't Vof een 1 125," duim ofwijlvfnger" k 50 beer 'of "arm" 43." andere vin; 1 <ü&FUd<« verlies van belde armen, belde beenen of beide oogen; doodeli] ken afloopeen vo-t ot e.n o g, Alle abonné's op dit blad zijn. ingevolge de verse keringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen eea vinger. 193. Het is geen puzzle en ook geen druk fout, wat hierboven staat. Nu in zeer veel gezinnen bii het aanbreken van den schoolvacantietijd een der voornaamste on derwerpen van gesprek weer is het thema: zal Jan of Marie door het examen komen: zal broer of zus ..overgaan"; waar moet Piet en waar moei Cor heen, die straks van de lagere school komen? Zal bet 't gymnasium of de H. B. S. zijn? Nu wij mid den in de schoolkwesties zitten kan het niet onaangenaam zijn weer eens iets te zeggen over de schcolstudie, over de school in het algemeen, over de middelbare school in het bijzonder. En dan wilde ik vandaag de vraag aan de orde stellen: gaat men naar de middelbare school om te leeren. dus cm een dosis kennis op te doen; of moet daar worden bijgebracht hoe men leeren moet? Moet dus de middelbare school leeren leeren? Menigeen zal zich herinneren, dat ik eenige jaren geleden een beschouwing schreef over het huiswerk. Ik was zoo vrij voor te stellen dit radicaal af te schaften en meende daarvoor goede gronden aan te voeren. Levendig staat mij nog bij, dat ik van zeer veel dankbare huisvaders en huis moeders toentertijd warm gestelde blijken van instemming ontving. Ditzelfde onder werp heeft mij gebracht tot de keuze van de stof van vandaag, nadat ik met stijgende belangstelling een brochure had gelezen van dett directeur van het christelijk ly ceum te Haarlem, ir. W. van Dorp, getiteld „Zelfwerkzaamheid bij het middelbaar on derwijs". Naar dat genoemde lyceum wordt al lang uitgezien in beel het land, als naar de mysterieuse instelling, waar men het klaar speelt leerlingen voor het eindexamen af té leveren zonder huiswerk. Geen wonder dus, da.t een geschrift van den man, die leider dezer instelling is, met nieuwsgierig heid wordt verslonden. Wat mij in deze brochure van 40" pagina's dtuks trof, was, dat ik op de eerste 15 bladzijden nagenoeg niets over huiswerk las, dat ons daar een eigen opvatting over de taak der school, meer in het bijzonder van de middelbare school, wordt geschetst een taak, een systeem, dat neerkomt op „opvoeding tot zelfstandigheid en zelfwerk zaamheid"; en dat de afschaffing van het huiswerk in zulk een systeem slechts als sluitstuk dient. De schrijver had mij al dadelijk voor zich gewonnen, toen ik op de eerste blad zijde van zijn geschrift het volgende ant woord las op de vraag: wat is het doel van het middelbaar onderwijs? Voor menigeen, voor menig ouder vooral, is het antwoord zeer gemakkelijk te geven: te zorgen, dat de leerling een einddiploma verkrijgt, dat hem de deur tot universiteit of hoogeschool ontsluit of den weg de maat schappij in helpt banen. In deze opvatting ligt het ernstige ge vaar, dat men gaat vergeten, dat de school opvoedings-instituut is. Het einddiploma 'oe hoort* te zijn de krqon op net door den leerling in de school verrichte werk. Men kan het den ouders vergeven, dat zij. bezorgd voor een goede toekomstvan hun kinderen, blind zijn voor het feit, dat niet elk kind geschikt is te maken voor het vervullen van hoogere betrekkingen. Be denkelijker is, dat tengevolge van gebrek aan inzicht «in het wezen van de M. S. menig leeraar geen hooger roeping heeft weten te vinden dan zijn leerlingen zooveel mogelijk van het hem opgedragen „vak van onder wijs" bij te brengen. Zoo kon het gebeu ren. dat menige school verworden is tot een verzameling van docenten, die elk voor zich den leerling van het vak, waarop zij zich gespecialiseerd hebben, zooveel trachten bij te brengen als voor het examen noodig is, terwijl een eenheid in leidende gedachte omtrent hoofdproblemen van opvoeding, zelfs van onderwijs ontbreekt. Verheldering van inzicht in wezen en doel der M. S. is daarom niet overbodig te noemen. Hier blijkt dus een man met een frisch en gezond oordeel aan het woord te zijn; iemand, dic zich door den modernen levens stroom nog niet heeft laten meetrekken, maar die boven alle zoogenaamde levens- ncodwendigheden, schooldogma's, onderwijs stelsels enz. uit staat en zoo vrijpostig is om te verkondigen, dat de school, ook de middelbare school, er is om op te voe den voor het leven. Dus een M. U. L. O., een H. B. S., een lyceum of gymna sium is er niet op de eerste plaats om onze kinderen klaar te stoom^ voor een examen en daarvoor hun hersens vol te pompen met allerlei hersenballast. die zij onmiddellijk na het examen weer overboord werpen en waarvan zij heel hun leven nooit meer eenig prcfijt hebben. Neen, een school is er om van de twaalf-, dertien jarige jongens en meisjes zelfstandige we zens te maken, die op hun twintigste jaar de wereld in stappen met dc overtuiging dat zij eigenlijk nog niets weten; dat zij alleen geleerd hebben, hoe iemand leeren moet en dus naar een hoogeschool, een handelskan toor, een fabriek, een uitgeversfirma of waarheen ook gaan met het doel om hun verstand, dat klaar en geoefend is om tc flenken, hun opmerkingsgave, die ontwik keld is, hipi wil die gevormd is te gebrui ken om ófwel zich een bepaalden tak van wetenschap eigen te maken, of wel zich in de eigenaardigheden van den handel 0f het bedrijfsleven in te werken, waarbij het beetje vergaarde kennnis aan vreemde ta len en wiskunde te pas kan komen, maar waar vooral den doorslag zal geven zelf uit te maken, welke speciale kennis en vaardigheid voor het gekozen vak noodig is en deze zal door iemand die geleerd heeft te leeren al heel gemakkelijk worden opgenomen. Wat doet het goed in dezen tijd te lezen, dat bij degenen, die aangewezen zijn "ui aan de maatschappij van straks de leidendr krachten te geven, het inzicht begint door te breken, dat het er vóór alles om te doen is gave menschen af te leveren en geen wandelende woorden- en formuleboe- ken. Aan die opvoeding tot zelfstandigheid heeft tot nu toe heel wat ontbroken (en onze samenleving too*)t er de resultaten van). „Het eigenlijke, zegt ir. van Dorp, wat dc leerling leeren moet n.m. hoé te leeren, wordt hem niet, althans niet opzettelijk geleerd." En da.t toch moet het doel van het middelbaar onderwijs zijn. Hoe dit nu geschieden kan, lezen wij ir dit werkje, waarin een belangwekkende uiteenzetting wordt gegeven over de zelf werkzaamheid der leerlingen in de klas. Er rijn daarbij verschillende dingen, die heel nrettig aandoen; zóó de methode van les geven, waarbij de leeraar moet trachten de aandacht van al zijn discipelen te trekken door een aangenamen en boeienden vertel trant. „Hoe 'graag luisteren ook onze groo- tere kinderen nog naar een verhaal, dat nast in den kring van hun belangstelling. Hoeveel volwassenen hebben niet behoefte aan het bezielende woord van anderen. Zouden wii dan dezen vorm van verkeer met onze kinderen niet behouden? Opdat de werkelijk-goede spreker van ziin eigen enthousiasme voor zijn vak, voor zijn on derwerp, voor zijn les, iets doet overgaan op zijn leerlingen!" Maar dc hoofdzaak is het zelf-d, de klas. Volgens de hier bedoelde me leert men zijn les in de klas onder het kend, controlecrend oog en de helpende hand van den leer.aar. Zoo'n leeraar wordt dan naar mijn begrip in dit systeem de graadmeter, waarop iedere leerling aanwijst hoe sterk of hoe zwak hij is en hierdoor ontstaat dé mogelijkheid van de individu eele behandeling, zoozeer g^wenscht, om het onderricht vruchtdragend te doen zijn In dit systeem van zelf leeren werken ver valt d.an ook het huiswerk, tenminste als natuurlijk verlengstuk van de klas, het huiswerk met zijn vele groote bezwaren, slecht controlemiddel, omdat niet vaststaat of ouders, broers en zusters er bij gehol pen hebben: karakterbedefvend, omdat -*e- poof'd wordt door slinksche manieren een goed figuur te maken; storend in het on derwijs, omdat óf wel heel veel tijd ver loren gaat door een klassikale bespreking en correctie; ófwel dc leeraren ver plicht wcrjlen om aan het nazien van dit proefwerk veel kostbare uren te besteden, welke zij veel vruchtbaarder voor studie en voorbereiding hunner lessen konden ge bruiken. Bij dit stelsel waarbij als regel de drie eerste jaren het h; verme den wordt ontstaat de mogelijkheid om de zwakkeren gelegenheid te geven in vrije uren rustig hij te werken en niet van de eene overlading in de andere te vallen; en voor de meer dan middelmatigen om zich in vrije studie te bekwamen. Het gaat niet aan cm in dit dagbladartikel een onderwijssysteem te bespreken. Het moge voldoende zijn er de aandacht op te vestigen, opdat allen, die zich voor een betere c'ciding aan onze middelbare scho len interesseren en dat zijn er heel veel uit diepe overtuiging, dat het tegen woordige systeem niet deugt er kennis van nemen. Het verzet tegen onze middelbare scho len is groeiende; het heeft zich de laatste jaren geuit in allerlei lofwaardige pogingen, om door het stichten van lycea, het split sen der H. B. S. in litterair economische en wiskundige afdeeüngen enz. aan de ge voelde bezwaren tegemoet te komen. Het grootste bezwaar blijft nog de wet roet haar eischen voor de eindexamens. Maar die wettelijke bepalingen zullen op den duur aan een andere mentaliteit aanpassen. Hoe krachtiger dus het verzet en hoe duidelij ker de richting, waar we heen moeten, hoe meer kans, dat de officieele middelbare school een waardevol instituut voor de sa menleving wordt. Daarom is een poging om van de school, ondanks de wettelijke hinderpalen, een instelling tot zelfstandige vorming en zelfwerkzaamheid te maken, zoozeer toe te juichen. En die poging uit zich het krachtigst in den eisch: geen huis werk meer vcor onze kinderen. Eenmaal mers die eisch aanvaard,' wordt de school If voor de vraag gesteld: hoe vind ik de ■édelen, om menschen af te leveren aan maatschappij, beschikkend over een be hoorlijke hoeveelheid kennis en vaardig voor den levensstaat, welken zij verder kiezen? Die taak is een schoone «n to neer daarbij het huiswerk als noodzakelijke aanvulling van het klassikaal onderricht kemt te vervallen, dan toont daardoor de school, dat zij haar taak meester is. Boven dien wint de overtuiging veld, dat de stu die, vele uren lang des avonds in huis, tegenover de rijpende jeugd onverantwoor delijk is. Zoo terecht schrijft ir. van Dorp: „Principieel dient ook de vraag onder de oogen gezien te worden: is men verant woord, kinderen zeg van 12 tot 15 jaar, te belasten met een taak, die hun aandacht en hun tijd vraagt van 's morgens vroeg totdat zij 's avonds naar bed gaan? Men is nu toch langzamerhand wel tot het inzicht gekomen, dat de ontwikkeling van het in dividu niet tot haar recht komt door het alleen aan handen te leggen. Daarnaast, dat dc grens van de spanning, die men vergen kan, een heel eind ligt onder het punt, waarbij overspanning optreedt, zoodat men wel terdege oppassen moet. Onze nerveuze, bloedarme jongens en meisjes getuigen, dat de school de juiste grenzen niet trekt. Als het waar is, dat de leerlingen be hoefte hebben aan de lange vaoanties om weer op hun verhaal te komen, bewijst dit, dat er te veel gevergd was. Dé eisch may, gesteld worden, dat een normaal mensch na. de nachtrust voldoende gerestaureerd is om zijn werk goed te kunnen verrichten. Als het waar is, hoe groot is dan het den voordat de groote vacantie begint? Bovendien vergeet de school maar al te licht, dat bet kind niet alleen leeft voor de school, ook behoort te leven voor het gezin. De school vergeet ook, dat er nog meer in de werejd te verwerven is dan zij aanbiedt, dat er gelegenheid moet zijn voor godsdienstige, ethische en buitenschoolsche cultureele vorming, dat er tijd moet zijn voor catechisatie, muzieklessen en nog veel meer." ZaJ dus het hier geschetste ideaal ver wezenlijkt worden? Het zal voor een goed deel van de activiteit der ouders afhangen, om hun kinderen te beschermen tegen te kortkomingen van de school, welke in de huiskamer moeten worden ingehaald; tekort komingen, die worden weggenomen door den eisch: geen huiswerk meer! Maar om dit te bereiken moet nog aan een anderen eisch worden voldaan, waarover de schrij ver van de hier besproken brochure slechts ter loops en vermoedelijk uit collegialiteit zoo weinig mogelijk spreekt: n.m. te zor gen, dat de leeraren aan onze middel bare scholen werkelijk paedagogen zijn. In het belang van de zaak moge ik in een volgeftde beschouwing hierover nog het zen en ander zeggen. 0 HOMO SAPIENS. Uit de reeks „Losse paedagogische stu- nultig effect v.an cle laatste weken en maan-diën". Uitgave J- B. Wolters, Groningen. RIME BAIMK i 4 —y VWWfT I St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 122 uur en van half 7 tot 10 uur Verplichte opkomst van 8 tot half 10 uur. Spaarkas 8 uur. Terrein Zaanenlaan-Populierenstraat Cir cus „Amar" half 3 uur en 8 uur. Den Hout Concert door de H. O. V. in de tent half 3 uur. Schouwburg Jansweg De beroemde Tele- paath „Maloitz" kwart over 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „Dc Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" Vergadering Hoof den van R. K. Scholen 11 uur Haar lem's Zar.ggenot 8 uur R. K. Bevol kingsbureau 8 uur. St, Josephsgezellengebouw Jansstraat 59. Repetitie leerlingen „Utile Dulci" van 8 tot 10 uur Ciulravond damclub „T. en P." van 8 tot 10 uur Repetitie Rede rijkers „St. Gcnesius" 8 uur. Groote- of St .Bavokerk Bach-conccrt Haarlem's Gemengd Koor 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. i R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9—half 12 uur, 's middags van 3— uur, 's avonds van half 8half 9 nut s Zaterdags alleen van half 1012 uu: R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstra at 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V: Maandag van 23 uur. Donderdag van 1—2 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergb, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R, K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeüng Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw vau de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef, 14141. De Zondags- en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: door de firma Gryseels Van Hees, Lange Veerstraat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Frans Halsplein 1. Tel. 11180 en de Bosch- en Vaart-Apotheek Boeken- Todestraat 13. Tel, 13290. DE BIBLIOTHEKEN DER ST, VÏNCENTIUSVEREENIGING ZIJN GEDURENDE DE ZOMER MAANDEN GEOPEND: Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagavond van half 8 tot 9 uur. Vorig bedrag 1431. D v. d. S Collecte Smoutzettèrij „de Spaar- nestad" Personeel Magazijn „de Spaarne- stad" Restant één uur overwerk mach.- zetterij N.H.Crt Personeel der Stoomwasscherij „Anna", Heemstede, fa. Wed, A. Reinierse, door overwerk 1.42 5.— 14.70 2.— 0.84 34.- Totaal. 1488.96 Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden. Gistermiddag had op den Alkmaarschen straatweg, nabij Beverwijk, een eigenaardig ongeval plaats. Van een vrachtauto der fa. E. te Bever wijk, welke auto met basalt geladen was, bezweken de beide chassisbalken. waardoor de vrach!auto compleet doormidden brak. De chauffeur geraakte tusschen het stuur bekneld, doch bekwam gelukkig geen ern stige verwondingen. Hii jron echter eerst uit zijn benarde positie bevrijd worden, nadat achter in de cabine een cpening ge zaagd was. A.s. Dinsdag, des morgens om 10 uur, zulien te Beverwijk de export veilingen van aardbeien een aanvang nemen. De eerste dagen zullen nog enkel och tendveilingen gehouden worden. Het Haarlemsche Stormramp-Comité 1927 vroeg onze redactie een aanbeveling te schrijven voor den collectedag van a.s. Maandag. Men kent echter de geschiedenis van Amerikaansche en Europeesche multi- millionairs, die cenige duizenden bedelbrie ven per week ontvangen en een aparten secretaris noodig hebben om dien brieven stroom te verwerken. Den dagbladredacties gaat het in den regel niet beter in het ont vangen en verwerken van verzoeken om een goed doel te steunen en wanneer zij niet oppassen om het aantal en de lengte van die bedelbrieven in te perken, dan zouden de vele kolommen van het dagblad ontoerei kend zijn om eiken' dag maar weer de lezers tot wèl doen op te wekken. De lectuur zou zelfs wat saai worden. Want het merk waardige en het vervelende voor de redactie is, dat de aanvragen immer het in hun milieu sympathiekste doel nastreven. Alle goede werken zijn waard gesteund te worden. Alleen al omdat er menschen zijn, die hun tijd en arbeid geven om dat goede te bevorderen. De collecte voor den storm ramp a.s. Maandag, staat echter „hors concours", buiten mededinging en het ver zoek om aanbeveling evenmin als het enthousiasme om te offeren ontmoet bij iemand tegenstand. Van harte bevelen wij het aan. Het is ons sympathiek, wat mocht blijken uit de door ons spontaan geopende inschrijving in ons blad. Want gansch een volk, dat samenwerkt om het leed te ver zachten, dat een deel daarvan trof, is schoon als een kathedraal vol biddende menschen, die smeeken om verlossing van een nationaal leed. Wij zullen geen griezel- verwekking schrijven, maar de nuchtere fei ten van een cycloon-ramp zijn welsprekend genoeg om zelfs een hardvochtig hart tot geven te stemmen. Een zonnedag, waarop een bries vol zoete beloften komt aange varen van lokkende lente en rijpenden oogst. De zon stuwt jubel en zang. In de streek wordt ijverig gearbeid, blij met den zoiper, blij met de welvaart, blij met de moeizaam vergaarde spaarpenningen, voor den ouden dag belegd in huizen en stallen en zaad, dat op de akkers ontkiemt. Met moeite heeft men zich een plaatsje veroverd in de samenleving. Dan kleurt een onheil spellend violet floers de lucht. Hier in Haar lem, en ook in Brabant en Gelderland en Overijssel. Er gaat misschien wat geweldigs gebeuren. Zelfs den moedigsten prangt een oogenblik de gedachte: wiep zal het treffen? Mij of een ander. Het violette floers wordt een rouwsluier. En de rouwsluier verdikt zich tot een nacht vol bliksemstralen en gedonder. Klein, wachten wij af, wat er ge beuren zal de zwarte zuil maait een vijf honderd breede strook van ons land kaal. De zon schijnt weer, wij herademen. De be proeving ging langs ons heen. Anderen werden getroffen, van anderen werd wegge nomen wat hun glorie, hun levensrust uit maakt, waarop een rustige oude dag was ge grondvest, maar, lieve lezers, dan houdt onze plicht toch niet op met alleen dank baar te zijn, da ons geen leed wedervoer Anderen trof het leed, dat ons had kunnen treffen en wat zouden wij dankbaar geweest zijn als in dat geval een gansche natie zou hebben klaar gestaan om ons te helpen. Die algemeene hulpactie, die groote saamhoorig- heidszin moge in ons vaderland aangewak kerd worden, want straks doet zich mis schien voor ons de gelegenheid voor, om de hand te moeten uitsteken bij een ramp van grooten omvang. Wij leven in een gemeen schap, die op elkaar is aangewezen; het is ook schoon om elkanders lasten te helpen dragen. Dat is niet zwaar, dat juk is zoet. Een Engelsch schrijver verhaalt van een meisje, dat moeizaam langs een bergweg voortliep. Zij droeg haar broertje, dat voor haar een heele last was. Iemand vroeg haar of die last niet te zwaar was en zij ant woordde: hij is niet zwaar, het is mijn broertje. Zoo moge de offergave zijn, die Maandag in Haarlem gevraagd wordt. Zij is niet zwaar, zij is vior onze beproefde broeders en zusters. Het woord van den dag zij voor ons heden: Geef Maandag! Geef veel! en voor u zij het Maandag: ik geef met opgewektheid. En als een blond-gelokt kindergezichtje met fon kelende kijkers zal Maandagavond uwe mildheid u toelachen als gij verneemt, dat, mede door uw beurs, een groot bedrag' in Haarlem is verzameld om de getroffenen in Gelderland te helpen, een groot bedrag uit dankbaarheid, dat de cycloonramp hier voorbij ging. In de maand Juli a.s. Naar „de Tel." verneemt, zal de directie der Nederl. Spoorwegen in de maand Juli weder zes stoom- (snel)treinen door elec trische treinen vervangen. Waar echter ge bleken is, dat de bagageruimte in de elec trische treinen te klein is. zullen exra bagagewagens van de stoomtreinen aan de electrische treinen worden gekoppeld. Tijdens het zware onweder gistermiddag is te Amsterdam een ernstig ongeluk ge beurd. Bij de gebouwen der AmsterdanKche Droogdokmaatschappij zijn 5 arbeiders door den bliksem gedood en verschillende ge wond. Bozen verschillende plaatsen in ons land heeft zwaar weer gewoed. Voor 't laatst heeit het Indisch detache ment een groet gebracht aan den overleden generaal van Heutsz. Te 's-Gravenhage werd gisteren het 60- jarig bestaan van het Ned. Roode Kruis herdacht. De Tweede Kamer heeft aangenomen het regeeringsvoorstel tot verplichte invoering van het zevende leerjaar en met 57 tegen 33 stemmen verworpen het voorstel der S. D. A. P. inzake de zevenjarige leerplichtwet. Zonder stemming is door de Tweede Ka mer aangenomen het wetsontwerp betref fende het onderhouden van lucht, raartdlen- sten tusschen Nederland en het Buitenland door de K. L. M. Het verslag der Rijkscommissie van ad vies voor Werkverruiming over het tijdvak 22 Dec. 1922 tot 31 Dec. 1926 is verschenen. Te Culemborg had gisteren de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van het stoffe lijk overschot van wijlen den HoogEerw. heer Mgr. J, A. S. van Schalk, president van het Klein Seminarie te Culemborg. De indexcijfers van den landbouw wijzen over Mei een stijging aan. Barometerstand 9 uur v.m.*. 759. Vooruit Licht op. De lantaarns moeten -morgen worden opgestoken om 9.53 en overmorgen om 9.54. In verband met het Eucharistisch Triduum .-oor Zieken, hetwelk te Bloemendaal a.3. Dinsdag begint verzoekt men ons nog op name van het volgende: Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, die wegens afwezigheid het Euch. Tridumu niet kan bijwonen, heeft toch gaarne Zijnen Bisschoppelijkcn Zegen verleend aan het te houden Triduum. Bovendien heeft Mgr. ver lof gegeven cm gedrrende het a.s. Triduum de missa votiv,a. Soiemnis pro infirmis, de plechtige Votiefmis (met Gloria en Credo) "oor de zieken op te dragen, welke gevon den wordt in het handboekje „Eucharistisch Triduum voor Zieken", te verkrijgen aan het St. Jacobs-Gods^uis, Antoniestraat, te Haarlem. Tn dit boekje vindt men verder alle gebeden, zegeningen en gezangen, die ender het Triduum gebruikt worden. Voor rile zieken 'en gezonden, die het Triduum bijwonen, is dit boekje van groote waarde. Wij herinneren de zieken aan het voor recht, dat Mgr. voor de zieken van den Paus heeft verkregen, dat zii vóór de H. Communie iets hij wijze van drank of me dicijn mogen gebruiken. Iedere zieke be sprek e dit met eigen biechtvader, aan wien men het oordeel overlaat over alles, wat de II. Communie betreft. Vandaar dat er ge durende het Triduum geen gelertenh"'d is cm te biechten vóór de H.H. Missen, Natuurlijk weer op de medewerking Men schrijft ons uit Limmen: Op verschillende tuinen wordt een aan- vang gemaakt met het rooien der bloem bollen. Het gewas is hier, evenals op veel andere plaatsen, matig. Het laat zich aan zien, dat het leverbaar belangrijk minder zal zijn dan het vorige jaar. Opmerkelijk is het, dat bollen, vooral tulpen welke in verwarmde schuren zijn be waard, nog vlugger afsterven dan andere, Zoodat hier het tegenovergestelde werd verkregen van hetgeen werd voorgesteld. Woensdag 20 Juli zal een kindertrein uit Hongarije in Holland aankomen. De uiterste termijn, waarin nog kinderen kunnen wor den aangevraagd is Zaterdag 25 Juni. Met den trein, die 23 Juli teruggaat naar Hongarije, kunnen kinderen terug. Men geve dat tijdig schriftelijk op aan het Comité. Voor Haarlem en omgeving kan men dat opgeven bij den eer Ch van de Bilt, Ver- spronckweg 105, Haarlem. Door den architect J. J. Verhagen Jzn„ is na onderhandsche aanbesteding opgedra gen aan den aannemer W. C. Kloos, alhier, v. de bouw van een dubbel landhuis in het J 7. Fantasie dell'opera, Ook herinneren wij er aan, c'at Z. H. de Paus aan alle zieken, die het Triduum zul len meemaken, Zijn Apostolischen Zegen met groote liefde geeft volgens het telegram van Kardinaal Gasparri. Bidden wij nu nog een Weesgegroetje om mooi weer en dan, weet het wel: het - kerkje van Bloemendaal staat weer gastvrij voor u open. Do liggende en zittende patiënten zullen, zooals het vorig jaair, wècr de gesten zijn van den pastoor en verzorgd worden door de liefderijke handen der Ziekezusters van het Prov, Ziekenhuis, onder leiding van Zuster Cassander. De loopende patiënten zullen allen tij dens dc rusturen van 10 Vi12 en van 12 opgeno:^ n worden door de gastvrije pa rochianen, die wonen in de nabilheid van de kerk: 6 personen in elk gezin. rekent Pastoor Willenborg liefdadige en offervaardige van alle parochianen, zocals bij de vorige Tridua. van het H. O. V. Concert in den Hout op Zondag 19 Juni, 2'A uur, 1. Teufelsmarsch F. v. Suppe. 2. Ouverture „Venus auf Erden" P. Lincke. 3. Les Patineurs „Valse" E. Wnldteufel. 4. Terpsichore, Jhllet L. Canne. 5. Ouverture ,,Bandietenstreiche" F. v. Suppe. 6. „Siamesische Wachtparade P. Lincke. Park „Boekenroode" te Bloemendaal. J. Pagliacci Leoncavallo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1