Taeesf z&mwAaMdJtm BINNENLANDSCH NIEUWS. 1 Prinses Juliana. Rijk en gemeente A.nti-N ederl'andschhinderlijk, schadelijkenz. enz. NederlandschChineesch verdrag opgezegd? De wijziging der leerplichtwet. Het 60' jarig jubileum van het Nederl. Roode Kruis. Een laatste groet aan gen. van Heutsz. De Sacraments-Processie. te Steenbergen. De verhouding tusschen Nederland en België. De vaste brug over den Usel. Weer een kort verslag. kalmeeren U en houden Uw geest helder Buisje75q1 Bij Apoth.en Drogisten. STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER. UIT ONZE OOST. Gratie voor Communistische rebellen het laatste redmiddel. GEMENGD NIEUWS. ZWAAR WEER BOVEN VELE PLAATSEN. DE BLIKSEM DOODT VIJF WERKLIEDEN EN VERWONDT ER VERSCHILLENDE. Onrier de Radio-berichten: De vergadering van den Volkenbonds raad gesloten. De vergadering van den Volken bondsraad. De vlaggenquaesteie. Het lijk in den koffer. Staking aan de Clyde. Tsjang Tso Lin. Na de stormramp in den Gelderschen Achterhoek en Overijsel. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. Te Apeldoorn heeft Prinses Juliana den eersten steen gelegd voor de te bouwen Julianakerk aldaar. Door den heer Lovink is aan den Minister Van Financiën de volgende vraag gesteld: Is de Minister bereid mede te deelen, of het verslag der Staatscommissie ingesteld bij Kon, besluit van 18 Augustus 1921 no. 85 betreffende de regeling der financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeenten, op een zoodanig tijdstip is te wachten, dat met haar voorstellen door den Minister re kening kan worden gehouden bij de Staats- begrooting voor 1928? Het bestuur van de vereenijling ter bevor dering Van de belangen der boekhandel heeft zich met een adres tot den Minister van Financiën gewend, waarin het wijst op de schadelijke gevolgen van en de moeilijk heden en onbillijkheden voortvloeiende uit dc Bijzondere bepaling III onder post 9 (pa pier en papierwaren) der Tariefwet 1924, krachtens welke' bepaling boeken in de Ne- derlandsche taal met een invoerrecht van 8 pCi. worden belast. Adressant verzoekt dringend binnen den kortst mogelijken ijd de noodige sappen te doen of bédeelde anti-Nederlandsche, hin derlijke, schadelijke en niemand tot voor deel zijnde bepaling uit de Tariefwet te lich ten of in elk geval slechts de waarde van het bedrukte papier te belasten. Volgens een bericht uit Nanking heeft de Chineesche regeering besloten, het Neder- landsch-Chineesch verdrag zoó spoedig mo gelijk op te zeggen, omdat de conculaire overeenkomst v. 1911 tusschen China en Ne derland de Chineezen niet op denzelfSen voet behandelt als Nederlanders, wijl de Chineezen onderdanen in de Nederlandsche koloniën onderworpen zijn aan de Neder landsche cusulaire rectsspraak. Op verzoek van minister de Geer is de behandeling tot October geschorst. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer is de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der Leerplichtwet op verzoek van minister De Geer geschorst tot October om te overwegen of wellicht in het ontwerp wijziging te brengen is in ver band met de mogelijkheid van invoering van den zevenjarigen leerplicht tegen 1 Juli 1928. In verband hiermede is het amende- ment-Suring aangehouden. Na voortgezet debat nam de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aan het wetsontwerp strekkende tot invoering met 1 September a.s. van het zevenjarig leer plichtplan. In een algemeene vergadering te 's Gra- venhage is gisteren herdacht het 60-jarig be staan van het Ned. Roode Kruis. Bij de opening hield Z.K.H. Prins Hendrik als voorzitter een rede, waarin Hij er op wees dat de alg. vergadering dit jaar onder gansch buitengewone omstandigheden plaats heeft. Niet alleen dat de werkzaamheden van het afgeloopen vereenigingsjaar moeten Worden behandeld, doch tevens wordt het hoogst merkwaardig feit herdacht, dat het Ned. Roode Kruis een 60-jarig jubileum viert. Ik moge hierbij in herinnering brengen "eide de Prins vervolgens dat, toen tien jaar geleden het Ned. Roode JKruis zijn gou den jubileum zou vieren, de toenmalige om standigheden een ook maar eenigszins fees telijke herdenking van dat jubileum onmo gelijk maakten. Toen werd in beginsel be sloten, om de feestelijke herdenking van hel gouden jubileum tien jaar uit te stellen. In verband hiermee zou dit jaar tegelijk met onze algemeene vergadering, de luisterrijke viering plaats hebben. Het heeft evenwel niet zoo mogen zijn. Een stormramp, die in hevigheid die van 1925 evenaarde, teisterde verschillende deelen van ons vaderland en instede van ons op te maken om feest te vieren, moet het Ncd. Roode Kruis, getrouw aan zijn roeping, de slachtofers van de stormramp ter hulp snellen eerst door in de getroffen streken de gewonden bij te staan, daarna door gelden in te zamelen ter her stelling van de geleden schade. Waar wij met innig gevoel van deernis en medelijden hen herdenken, die bij de stormramp het leven lieten, dan wel hun naaste betrekkin gen verloren, zijn wij anderzijds met groote en rechtmatige bewondering vervuld voor hen, die den naam van het Ned. Roode Kruis hoog hielden door hun kordaat en be leidvol optreden bij het intreden van de stormramp. Ik ben dan ook verzekerd, dat^k op ieders instemming kan rekenen, wanneer ik hier openlijk hulde breng aan de kringcommissa rissen van Gelderland, Overijsel en den com missaris van de vierde divisiegroep, die bij gelegenheid van de stormramp door hun be leidvol en voortvarend optreden den naam van het Ned. Roode Kruis wisten hoog te houden applaus). Moge hun voorbeeld na- Volging yinden. Ten hoogste erkentelijk voor hetgeen de feestcommissie reeds heeft verricht, werd besloten het Kruis vah Verdienste van het Ned. Roode Kruis toe te kennen aan eenige harer leden, t.w. aan Dr. Rutgers, lid van het dagelijksch bestuur, luit. gen. Ten Bosch, hoofdcommissaris, mevrouw de baronesse douairière Clifford geb. v. d. Oudermeulen bestuurslid der afd. 's Gravenhage en den heer De Kanter, die aan de commissie als secretaris was toegevoegd (applaus). Komende tot de jaarlijksche algemeene Vergadering, sprak Z.K.H. de hoop uit, dat het Roode Kruis steeds meer moge beant woorden aan hooge roeping en blijven voort gaan het plechtanker te vormen, waaraan in tijden van nood en gevaar elkeen zich vast klampt. Nog voerden verschillende sprekers het Woord. Het Indisch detachement huldigt den generaal. Het Indische detachement heeft gisteren een laatslen groet gebracht aan het stoffe lijk overschot van zijn generaal van Heutsz. In al haar eenvoud was de plechtigheid indrukwekkend. Ze stond onder leiding van luitenant Jordans. Deze gaf zijn commando's: „Presenteert ge- Weer", „Zet af geweer." Het saluut aan den generaal. Weer: „Presenteert geweer.' Luitenant Jordans nam het woord: „Generaal, zeide hij, het detachement In dische troepen komt u een Iaatsten groet brengen. „Te worden uitverkoren, cr.i hier, aan uw fraf, het Indische leger te vertegenwoordi gen, was hun een groote eer. Velen onder hen hebben u gekend, hebben uw bevelen mogen uitvoeren. „Die militiaren, die "onder u hebben ge diend, voor wie ge niet slechts een generaal maar ook een vader waart, hebben een krans op uw graf doen neerleggen Weer commando's. Achtereenvolgens traden nu drie Indische militairen naar voren, de Menadonees Pongo de Amboinees Soepa Seka en de Soedanees Ngapo. Zij vertolkten hun gevoelens in het Maleisch. Zij spraken van den generaal, die hun vaderlijke vriend was, van de eer onder hem te hebben mogen dienen. Zij ge tuigden van hun liefe voor Van Heutsz, die nieuwe banden heeft gelegd tusschen Neder land en Indië. Weer klonken de commando's van luite nant Jordans. De manschappen defileerde langs het graf. En hiermede was de plech tigheid geëindigd. Op de begraafplaats waren o.a. aanwezig kapitein Eisma, die aan het detachement is toegevoegd, kapitein Rinsma, plaatselijk ad judant, als vertegenwoordiger van den gar nizoenscommandant, kapitein Kloeke, chef der militaire politie en de heer C. G. Vat- tier Kraane Het Tweede Kamerlid Krijger heeft den minster van justitie de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, dat op Zondag 19 Juni a.s., gedurende het octaaf van het H. Sacraments feest, onder het Lof in den namiddag het H. Sacrament, voor het eerst sedert eeuwen, in Steenbergen buiten de kerk zal worden rondgedragen? 2. Behoort Steenbergen tot de gemeente in Noor-Branbant, waarin volgens het besluit van 23 April 1822, litt. W. 4, het houend van openbare processies is toegelaten onder voorwaarde, dat zulks zonder interruptie altijd heeft plaats gehad? 3. Indien Steenbergen niet behoort tot de in vraag 2 bedoelde gemeenten en blijken mocht, dat inderdaad het voornemen bestaat tot de in vraag 1 bedoelde handeling, is de minister dan bereid te bevorderen, dat al- daarniet zal worden gehandeld in strijd met het bepaalde in het tweede lid van art. 171 van de Grondwet? Belga seint d.d. 17 Juni uit Genève: Minister Vandervelde had een onderhoud met jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, den Nederlandschen Minister van Buiten- landsche Zaken, De conferentie zal hedenavonden worden voortgezet. Te Deventer is ten Stadhuize door den burgemeester ihr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysinga een commissie ge ïnstalleerd, welke tot taak zal hebben te onderzoeken en te adviseeren omtrent een mogelijke oplossing van het vraagstuk be treffende het maken van een vaste brug over den IJsel bij Deventer. De led ender Tweede Kamer v. d. Waer- den, Wintermans, Deckers, Albarda, Ver aart, Engels, Staalman, K. Ter Laan, v. d. Sluis, Lovink, v. d. Heuvel, v. Sasse v. Ysselt, Weitkamp, Gerhard, IJzerman en Boon hebben bij de Kamer ingezonden een nota, waarin verzocht wordt een commis sie uit de Kamer te benoemen, dié de mo gelijkheid zal onderzoeken om te komen tot het weder uitgeven van een Kort Ver slag van de vergaderingen der Kamer. In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kamer werd voortgegaan met de behandeling der regeeringsontwerpen tot in stelling van een verplicht zevende leerjaar. In zijn voorgezette rede kwam de minister van financien de heer HE GEER terug op hetgeen de heer ALBERDA den vorigen dag zeide .Spr. kon niet vermoeden, dat er zoo'n hooge prijs gesteld werd op zijn aanwezig heid bij de behandeling van dit ontwerp. Het is immers geen gewoonte, dat de Mi nister, van Financoen bij de behandeling van wetsontwerpen is, waarvan de Minister van Onderwijs de verdediging op zich neemt. Dit ontwerp is egen versoberingsontwerp, maar een ontwerp, dat versobering gedeeltelijk te niet doet. De regeering had toegezegd dè kwestie van het zevende leerpjaar preferent te doen zijn aan verdere belastingverlaging en dito ntwerp is een gevolg van die be lofte. Inmiddels verklaarde de Minister van Onderwijs, dat 1 Juli 1918 de meest geschik te datum was voor wederinvoering en daar op 1 Juli 1919 niet was de reëele datum, daar de invoering op 1 Januari 1930 was gesteld, werd 1 Juli 1928 gekozen. Van deze lijn mag de regeering zich niet laten afdringen door een wetsvoorstel of een amendemtnt. Het initiatief moet bij de regeering blijven. Van de twee ingediende ontwerpen is 't eerste wijziging van de artt. 56, 97 en 203 der L. O. -et 1920, urgent, het tweede, wijziging art. 3 Leerplichtwet, is dat niet. Spr. ver zoekt schorsing der beraadslagingen over dit ontwerp om zich te kunnen beraden over de veranderingen, die hij daarin wellicht kan aanbrengen. Aludus wordt besloten. De heer WANZINK, ministre van onder wijs beantwoordt vervolgens nog eenige sprekers, o.m. die omtrent de wachtgelders. Bij de toepassing van de betreffende wets bepaling zal soepelheid geboden zijn. In drie gevallen zal ontheffing moeten worden ver leend: le. een gemeentebestuur wenscht over te gaan tot overplaatsing van een onderwij zer van school A naar school B en van school B naar A; 2e. er moet een hoofd be noemd worden en het gemeentebestuur wil daarvoor een wachtgelder benoemen; 3e. met het millieu za) ernstig rekening gehou den worden bij het verleenen van onthef fing. Het is onjuist, dat in landbouwkringen men vijandig zou staan tegenover het ver plichte zevende leerjaar. In die kringen wordt er zelfs zeer veel prijs op gesteld. In- tusschen zal de Minister onmiddellijk met zijn ambtgenoot van Landbouw in overleg treden over de opmerkingen van den heer van, Voorst tot Voorst betreffende het lager landbouwonderwijs. Na korte bespreking worden de algemeene beschouwingen gesloten en wordt overge gaan tot artikelsgewijze behandeling. Twee amendementen-Bijleveld worden door den minister overgenomen, waarna het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Vervolgens is aan de orde het initiatief- voorstel-Albarda, dat met 57 tegen 33 stem men wordt verworpen. Vóór stemden de soc,-democraten, vrij zinnig-democraten, de heer Arts, R- K. Volkspartij en de Visser, C. P. Vervolgens werd zonder beraadslaging of stemming aangenomen het wetsontwerp tot bevorderen van het onderhouden van lucht vaartdiensten tusschen Nederland en het buitenland door de K. L. M. Daarna deelde de VOORZITTER mede, dat de Kamer tot nadere bijeenroeping uit een gaat. Spr. wenscht den leden een pret tige vacantie en sluit daarop de vergade ring. In de avondverjjfcdering van den Volks raad zijn de algemeene beschouwingen voortgezet. Mr. Jonkman betoogt, dat het verleenen van gratie het laatste redmiddel is. Hij ziet de eenige mogelijke reden voor gratieëeringen van dè communisten in het staatsbelang, doch in de Memorie van Ant woord is dit ontkend. Hij acht wijziging van de procedure bij het verleenen van gratie wenschelijk. De conferenties met de regen ten zijn een stap in de richting van werke lijke ontvoogding. Dt onlusten ter Westkust zijn volgens spreker voor een deel te wijten aan de wijziging van het bestuursstelsel. De Com missie van Onderzoek werkt geheimzinnig buiten het bestuur om. Gratieëeringen wor den als zwakheid van het bestuur be schouwd. Wat het hevig onweder teweeg gebracht heeft. Menschenlevens te betreuren. Boven vele plaatsen heeft gistermiddag een zwaar onweer gewoed, gepaard gaande met hevige slagregens. Te Rotterdam registreerde men op het filiaal van het meteorologisch instituut in een kwartier een regenval van 16 m.M. Dit is iets ongekends in Nederland. De gemid delde regenval per maand is ongeveer 50 m.M, In een kwartier viel hier dus ongeveer een derde gedeelte van het totaal over een maand. De temperatuur daalde snel van 25 tot 18 gr. C„ om daarna weer langzaam te stij gen. De barometer maakte een z.g. on weersgraad. De bliksem sloeg te Amsterdam in den bekenden molen „De Gooyer" op het Fu- nen, de eenige in onze stad en welke met steun van de gemeente en oudheidkundige vereenigingen in stand wordt gehouden. Het brandje, dat door de electrische ontlading ontstond, was niet ernstig. Vlammen werden niet gezien Eenige gonjezakken geraakten aan het smeulen en spoedig was dit door de brandweer gebluscht. Herhaaldelijk gingen verder de telefoons op het Centraal Bureau van de Brandweer om assistentie. Vele straten stonden in een ommezien blank en daar de putten al het water niet konden verzwelgen, ontstonden overal plas sen, van enorme afmeting soms. Rotterdam. Ook in Rotterdam was het zwaar weer. Terwijl er aen groote duisternis heerschte, ging de regen over in een dichte hagelbui. Er vielen hagelsteenen ter groote van dui veneieren, Het verkeer stond voor een wijle stil. Zelfs de groote verkeerswegen waren als 't ware schoongeveegd. Alleen de trams bleven met de lichten aan den dienst on derhouden en nu en dan zag men een auto bus door de groote plassen zwoegen. Het noodweer duurde ongeveer een kwartier. Toen bedaarde de bui. Op andere plaatsen. Te Woudrichem is de bliksem in een boerderij geslagen, die geheel afbrandde. Te Aalten werd de rijwielhandelaar B„ terwijl hii per fiets naar huis reed, door den bliksem getroffen en gedood. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. Te Vinkeveen viel slaghagel. De hagel korrels hadden een grootte van 4 i 5 c.M. in doorsnee. Van tal van woningen zijn de ruiten ingeslagen. De tuinders hebben zeer veel schade geleden, doordat meer dan een vijfde deel van het totaal aantal door hen gebruikte glasplaten werd vernield. De groenthandelaar Albers werd door den bliksem getroffen en gedood. Ook boven Hengelo was het zwaar weer. Gednrende een half uur vielen dikke stuk ken ijs én hagel waardoor een enorme hoeveelheid ruiten in fabrieken, werkplaat sen en woningen zijn verbrijzeld. In de tui nen is veel door den hagelslag vernie'.gid. De stukken ijs hadden een doorsnede tot vier centimeter. Te Alphen is de bliksem op verschil lende plaatsen ingeslagen. De betonfabriek van den heer Van Dijk werd getroffen, waardoor het dak der ma lerij gedeeltelijk werd vernield. Een zware balk werd versplinterd, terwijl ook de lich leiding vernield werd. Van de broodfa briek der firma D. werd dc schoorsteen getroffen. De bliksem sloeg in den oven, bestoof alles met een dikke laag roet en verdween langs de lichtleiding. In ver schillende huizen werd de electriciteitslei- ding vernield. Aan het Aarkanaal werd een koe van de wed. V. in de weide dood geslagen. Te Posterholt is een menschenleven te betreuren. Een tweetal op het veld werkende land bouwers, die achter een hooiberg een schuilplaats hadden gezocht, Werden door het hemelvuur getroffen. Een hunner, ze kere Zeegers, vader van een groot gezin, werd - op slag gedood, de andere, Ridder- sechs geheeten, werd bewusteloos gesla. gen en is gedeeltelijk verlamd. Zijn toe stand is redelijk. De filiaalinrichting van het Kon. Ned. Met. Inst. deelt het volgende mede: Te 12 uur hedenmiddag liep de wind van Z. Z. W. naar W N. W„ waardoor een vrij sterke afkoeling ontstond, welke gunstig was voor onweervorming. Tusschen 12 uur 40 min. en 13.45 uur viel 30 m.M. water, hetgeen voor 'het korte tijdsverloop een buitengewone hoeveelheid is. De dampspanning was hedenochtend zeer hoog en bereikte te 11 uur 45 17.7 m.M., een bedrag, dat sinds de waarnemin gen in 1923 in den Hortus begonnen, slechts éénmaal is overtroffen, n.l. tijdens de hit tegolf in dat jaar met 18.3. De temperatuur daalde tusschen 12 uur en 1.30 uur van 27 gr. C. tot 20 gr. C. Te Baarn viel een hevige plasregen, die het water in sommige straten in een mini mum van tijd van tot 1 me'er deed ctij'yp. Met den regen vielen kolossale hagelsteenen; sommige ter grootte van een duivenei, In de huizen en in de scholen was het zóó donker, dat de lampen moesten worden aangestoken. Enkele boomen werden door het hemel vuur getroffen, terwijl de bliksem op meer dere telefoonleidingen sloeg. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In de hoofdstad heeft het zware onweer, dat daar gisteren losbrak een noodlottig ongeluk veroorzaakt, dat vijf arbeiders het leven heeft gekost. Bij de gebouwen der Amsterdamsche Droogdok Maatschappij wa ren een aantal werklieden bezig. Terwijl de regen bij stroomen uit de lucht zwam, vluchtte een aantal arbeiders dezer maatschappij, die in de beide dokken aan 't werk waren, onder den grooten graanele vator, om daar een schuilplaats te zoeken. Juist toen zij bij dit ijzeren gevaarte wa ren, dat hoog boven de omgeving uitsteekt, sloeg met een donderenden slag, welke de geheele buurt van de Meeuwenlaan met schrik vervulde, de bliksem langs het ijzer werk. t Van de IJ-ponten af was de straal te zien die uit het donkere zwerk naar de aarde vloog. Allen sloegen tegen den grond. Een paar dokmeesters stonden dadelijk weer op, maar al spoedig bleek, dat er een ernstig ongeluk gebeurd was. Enkele slachtoffers werden in de modder geslingerd, andere arbeiders ble ken ernstig gewond te zijn. Toen de eerste schrik voorbij was, en naar den Geneeskundigen Dienst om hulp was getelefoneerd, welke op dit bericht van een massa-ongeluk met verscheidene zieken auto's en de ambulance-boot naar de Droog dok Maatschappij ging, bleek dat vier arbei ders gedood waren. Het zijn W. E. Vonk, een jongen van 20 jaar, Couvée F. de Vos en P. H. P. Otto. Nog een vijfde arbeider, Van Raamsdonk geheeten, dien men aanvan kelijk niet kon herkennen, overleed spoe dig aan de bekomen verwondingen. Behalve deze dooden, waren nog arbei ders gewond; van hen werden twee naar het Wilhelminagasthuis en drie door de ambu lanceboot naar het Binnengasthuis overge bracht. Gewond zijn J. F. van Inswaarden, J. J. Liber, E. Gravemaker, G. Bergen en P. J. Sioove. Zoodra het aan de overzijde van het IJ bekend was geworden, dat de bliksem op 't terrein van de Droogdok Maatschappij was ingeslagen, kwamen vele vrouwen, w'ier mannen of zoons bij deze onderneming werk ten, naar de fabriekspoort, welke dadelijk gesloten werd. Onder de vrouwen heerschte groote zenuwachtigheid, daar het nog niet dadelijk vaststond wie tot de getroffen be hoorden, Onophoudelijk werd den portier gevraagd, of die of die onder de slachtoffers was, maar hij kon er geen antwoord op ge ven. Wel kon hij eenige vrouwen de gerust stellende mededeeling doen, dat hij sommi ge arbeiders na den slag op het terrein had gezien. Eerst nadat het zeker was wie gedood was, heeft de directeur, de heer Fenenga, bij de poort de droeve mededeeling gedaan welke arbeiders bij dit noodlottig ongeluk om het leven woren gekomen. e Een ooggetuige. Een ooggetuige heeft het volgend verhaal van het tragisch ongeluk aan de „Tel." ge daan: Om twaalf uur gaan we eten, zei dok- meester Mewe en komen dan om half één terug. Juist toen ik teruggekomen was, om halt,één dus we nemen die middagpauze maia? erg kort, mt het oog op het werk ging ik naar dok drie. Het begon ontzettend te regenen en ik zei tegen de jongens, die aan het werk waren dat ze maar even moes- aan het werk waren dat ze maar even naar huis gaan om een regenjas te halen en pas seerde dus op mijn weg het vlaknaastgelegen dok. Ik zag daar een aantal mannen staan waaronder dokmeester Jansen, van dok 1. Zij stonden onder het afdakje dat gevormd wordt door het opgeloopen gedeelte van de kiel van den elevator, die in dat dok staat Ik ging zoowat in 'f midden staan bij dok- meester Jansen en had links van me vijf werklieden staan en aan de rechterhand dokmeester Jansen met nog Vier man. Wij stonden met elkander te praten over de snelheid van het licht. Jansen dacht dat het onweer zoowat boven Zaandam zou zijn en ik zei: je vergist je en dat is ook gemakke lijk om je een paar kilometer te vergissen. „Nou is het wel bij Verschuere" zei Jansen. Dat is een honderd vijftig meter verder. Ik gaf hem gelijk, want het was zichtbaar dat de bui steeds meer óver ons heen dreef, Terwijl we zoo staan te praten voel ik een tikje op mijn pet. Ik denk, er zal in dat weer toch niemand boven op den elevator slaan, die me iets Op mijn pet gooit. En^ ik neem hem af, om te kijken wat er op ligt. Onderwijl draai ik me naar Jansen en wil zeggen „wat gek, het was net of er iets op mijn pet viel en het is niets. Ik had echter tegelijk ook licht gezien. Met dat ik zoo tegen Jansen praat en naar hem kijk, zie ik dat hij langzaam achterover zijgt. En de anderen ook. Ze waren juist in de be weging van het ter aarde glijden. Hoogst verbaasd kijk ik naar rechts en zie de an deren eveneens op den grond vallen en zich uitstrekken ja, of ze gingen slapen. Er was een andere man, die op het ge zicht van dezen toestand bijna stond te dansen van schrik en beroerdigheid en ik zei tegen hem: ga jij nou maar een beetje in den regen wandelen, want ik dacht ik moet een dokter hebben. Onderweg stonden natuurlijk overal menschen te schuilen, maar niemand was zich bewust van wat er gebeurd was, en dus stuurde ik ze er heen en zei: Daar zijn een heeleboel menschen bewusteloos geslagen en ga ze helpen. Wij belden den Geneeskundigen Dienst op en al die menschen, dooden en gewonden, wer den in het kantoor gedragen, waar de eerste hulo verleend werd. Dokmeester Jansen kwam al gauw bij, maar hij herkende me niet en deed net als iemand die goed dron ken is. Dr. vah Rijn zei, dat Jansen zoo obstinaat werd en naar huis wou: Laat hem maar gaan, als hij loopen wil; als hij maar naar huis gaat. En ik nam hem dus onder zijn arm en bracht hem weg. Onderweg zei Jansen: „Hoe kom ik aan die klompen", want ze hadden hem zijn sokken en schoenen uit getrokken, om zijn voetzolen met borstels te bewerken, precies als bij een drenke ling. Nou, ik vertelde, dat ze van mij wa ren. Toen hij bij huis kwam, wilde hij al leen verder gaan, omdat hij zich geneerde, zoo bij den arm gehouden te worden, in het gezicht van al die menschen, die overal stonden. Ik hoor, dat hij nou al een heele boel beter is. •Het merkwaardige is, dat ik precies tus schen die twee groepen heb ingestaan en dat niemand zich herinnert wat er gebeurd is of een indruk heeft gekregen wat er precies heeft plaats gegrepen. Jansen herinnerde zich langzamerhand, dat wij in den aanvang gesproken hadden over het onweer en den afstand, dien het licht aflegt. Merkwaardig is verder neg, dat geen der gewonden of dooden brandwonden of schroeiplekken in de kleeren vertoont. En kelen hadden wel hoofdwonden, maar ik veronderstel, dat dat gekomen is van den val. De menschen, die aan mijn rechterkant gestaan hebben, zijn er het beste afge komen. Met dat al is het een merkwaardige on- GENEVE, 17 Juni. De bijeenkomst van den Volkenbondsraad, die tot de minst be langrijke wordt gerekend, welke sinds ge- ruimen tijd gehouden is, is heden door Chamberlain gesloten. De voorzitter huldigde met eenige wel gekozen woorden het Japansche lid, burg graaf Isji, die jarenlang den permanenten zetel van Japan heeft ingenomen en die thans Europa verlaat. Isji dankte met een enthousiaste rede over het Volkenbonds- werk en gaf hoog op over den moreelen invloed van den Bond. Hii meende, dat de Bond bijzonder veel heeft gedaan voor de moreele ontwapening, de voornaamste voor waarde voor de materieele ontwapening. Heden was ook het Finsche voorstel tot verleening van financieelen steun aan sta ten, die aangevallen werden, aan de orde. De financieele Volkenbondscommissie gaf een gunstig praeadvies over de, technische kant van de zaak en heeft de algemeene lijnen voor een concreet plan getrokken als basis voor latere besprekingen. Benesj, die over dit onderwerp rapporteerde, deed uit komen, dat dit plan geheel afzonderlijk staat van de afwikkeling van oorlogskosten, zoo als geregeld in artikel 16 van het statuut van den Bond. Scialoja merkte op, dat de Raad pas dan met vrucht over dit plan kan debatteeren, wanneer hii weet wat de lan den, leden van den Bond. bereid zijn te doen. De Italiaansche afgevaardigde legde er nog den nadruk op, dat het verleenen van financieele assistentie nog veel ernstiger zou worden, als aan beide zijden niet een staat, maar groepen van staten staan. De Raad besloot het rapport van de fi nancieele commissie aan de leden van den Bond toe te zenden. Men heeft den indruk, dat het over het algemeen wel als een levensvatbaar plan wordt beschouwd en dat vooral de kleinere staten alles in het werk zullen stellen om het werkelijkheid te doen worden. KAAPSTAD, 17 Juni. De commissie, welke het vlagontwerp behandelt, is heden ochtend uiteengegaan zonder overeenstem ming te hebben bereikt. Het rapport der commissie werd hedenmiddag iden Volks- raad ter inzage neergelegd. Hertzog stelde voor, dat het Huis Maandag het geamen deerde ontwerp artikelsgewijze zou gaan behandelen. Naar verluidt is de regeering voornemens met een geheel nieuw ontwerp voor een Zuid-Afrikaansche vlag te komen en dit aan een referendum te onderwerpen. Deze vlag wordt beschreven als de oude vlag van Van Riebeek, bestaande uit breede horizontale orange-wit-blauwe banen met een schild in het midden. Dit schild zou in vier deelen zijn verdeeld, welke bevatten: de Union Jack, de Vrijstaatsche vierkleur, de Transvaalscbe vierkleur, en vier sterren, dc vier provincies voorstellend. Het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak van Robinson, den klerk, die het lichaam van een zekere Alice Bonati ver minkt in een koffer in de garderobe van het Charing Crosstation deponeerde, is gisteren voortgezet. Mr. Laurence Vine, Robinsons rechterlijk raadsman, verklaarde daarbij dat Alice Bonati op het kantoor van Robin son, die haar, zooals men zich herinnert, een slag gaf, waardoor zij kwam te vallen en waarna hij haar liet liggen den ver stikkingsdood moet hebben gevonden door een wollen mat, waarop zij zou zijn te rechtgekomen, of door ontsnapt gas. De medische deskundigen, die werden gehoord, o.a. de beroemde Sir Bernard Spilsbury, waren het erover eens, dat de dood van Alice Bonati het gevolg was van verstikking na het plegen van geweld en dat er geen teekenen waren, die wezen op den verstik kingsdood door gas. Volgens hen moet de dood zijn veroorzaakt doordat een zachte substantie over mond en neus werd ge plaatst, nadat zij door een slag op het hoofd bewusteloos was geslagen. Zij waren ook van meening, dat de kneuzingen, die op het lichaam van de vrouw werden gevonden, niet het gevolg konden zijn van slechts één slag. Sir Bernard Spilbury erkende intus- schen de mogelijkheid van verstikking door den wollen mat, indien de vrouw met het gezicht naar beneden was gevallen en de mat van zoodanige constructie was, dat zij verstikking kon veroorzaken. Lawrence Vine behield zich voor, de bedoelde wol len mat bij het proces als bewijsstuk over te leggen. LONDEN, 17 Juni. Heden is John Ro binson, beschuldigd van moord op mevr. Bonati, door het politiehof verwezen naar de Old Baily, waar de zaak tegen hem zal worden behandeld. Zijn verdediger pleitte dat er geen vol doende bewijsgronden aanwezig waren om hem van moord te beschuldigen, hoewel hij erkende dat er gnord was voor doodslag. Robinson ontkende volgens hem met na druk den moord te hebben begaan. LONDEN, 17 Juli. Ongeveer duizend arbeiders, die op vijf marinewerven aam de Boven-Clyde werkzaam zijn, gingen heden ochtend in staking om te protesteeren tegen de nieuwe loonschaaL PEKING, 17 Juni. Tsjang Tso Lin zal morgen zijn nieuwe functies van generalis simus ter onderdrukking der Rooden aan vaarden. Hij zal vrijwel dictator en chef van het leger en de marine zijn. Eveneens zal hij de bevoegdheid hebben een eerste- minister te benoemen en een kabinet samen te stellen, dat verantwoordelijk zal zijn zijn tegenover den generalissimus. Pan Foe, een bekend industrieel, heeft de post van eerste-minister aanvaard. dervinding en ik hoop dat het de eerste en laatste keer in mun leven is, dat ik zoo iets meemaak.... Naar wij vernemen, is de toestand der gewonden bevredigend. Het opniimingswerk. Op initiatief van het comité tot leiding van de steunactie in het door de storm ramp getroffen gebied werden druk be zochte vergaderingen gehouden te Lichten voorde, Zicuwent en Deltrum door den niet getroffen leden van den Alg. Boerentuin- dersbond en te Eibergen door deze leden en de leden van de zuivelfabriek ,,De Coöpe ratieve Aankoopvereeniging" en de Ge - dersch-Overijselsche maatschappij van land- bouw. Besproken werd de vraag in hoeverre net opruimingswerk der ruïnen door de koste loos aangeboden hulp der boeren reeds was gevorderd en wat nog te verrichten was. Verschillende ter vergadering mede aan wezige getroffenen bleken dankbaar voor de belanglooze hulp van boeren en boeren zoons, die soms van afgelegen dorpen wa ren gekomen. Het leek, dat onder Groenlo en Eibergen het opruimingswerk reeds groo- tendeels is verricht, nabij Groenlo waren twaalf boerderijen in een week tijd opge ruimd. Voor de andere plaatsen gaven reeds zeer velen zich op om in den loop der vol gende week hun getroffen standgenooten te gaan helpen. Ook werd de mogelijkheid besproken, van hulp in het bedrijf, waar dit noodig was gebleken, en werden inlichtingen ge geven, mede in overleg met de ter verga dering aanwezige gemeente-architecten, hoe op de goedkoopste en meest rationeele wijze de boerderijen herbouwd konden wor den, rekening houdend met de eisichen van een zoo practisch mogelijk ingericht bedrijf. Uit het feit, dat de aanwezigen, allen zelf ooggetuige van de ramp, eigen dringend werk hadden laten liggen om de getroffenen te hulp te komen, blijkt wel hoezeer die hulp noodig is. Hoe langer men aan het werk is, hoe meer uitkomt, dat hier een ramp is gebeurd, die de. catastrophe van Borculo nog in haar gevolgen overtreft. f 5.Ï06.30,gemiddeld f 5.50, kleine f 4.80 784a eenden- f 4.404.60. UITHOORN. 16 Juni. Kaasmarkt. Aangevoerd iai partijen. Goudsche met R.M. f 4144, 2e soort id. £36— 40/ zwaardere id. f 45, zonder R.M. f 3542. Handel vlug AMSTERDAM, 17 Juni. (Noteering v/h. veilinggebouw De Jong <Sc Koene.) Fruit. Druiven Frankenthaler* f 1.90f 2.20/ witte druiven f 0.901.20, aardbeien extra f 0.901.22, idem ie f 0,64—0.82 p. k.g„ aard beien 0.240.28 per pot, aardbeien f 0.20—f 0.22 per doosje, profeiicbesscn f 1.501.64 gewone roode bessen f 1.101.30 p. kg., perziken extra 0.26—0.34» perziken ie f 0.140.22, netmeloenen f 1.10;i^o. Groenten. Asperge dik wit f 0.580.62, dun wit f 0.30— f 0.36, dik blauw f 0.420.48 per bosje, bloemkool extra f 2226/ idem I f 1418, kassnijboonen f 118130, kas- spcrcieboonen f 90100, enkele sperrieboonen f 94106, dubbele sperrieboonen f 94106, doppers f 2426, peulen f 2428/ spinazie f 48, postelein f 10—16, tomaten f 3844 alles per 100 kg. Peen f 1522, rabarber f 815, selderie f 811, pieterselie f 612, raapstelen f 1.503 per 100 bos. Sla extra f 2.503.40, idem I f 0.801.50, andijvie f 3.505.80 per 100 krop. Nieuwe aardappelen f 1416', drielingen f 1014 per 100 kg. Komkommers geel f 1016, idem wit f 1013, idem groen 1012 p. 100 stuks. Augurken basterd f 4244 Per 100 kg. Bloemen. Rozen. Hadley f 610, Golden Ophelia f 47. Ophelia f 46, Sunburst f 23» Verschure f 24» Keizerin f 46, Columbia f 35, Cordez f 35, Marcel Royver f 35 per 100 stuks. Pioenen f 1—1.50, Violieren f 68 per 100 tak. Am. Anjers f 910, Pionen Chinensis f s3, Gladiolen f 46.50, Irissen f 0.20—0.60, Papavers f 1.50 f 2, Renonkels f 0.200.40 per 100 stuks. Japansche lelies f 68 p. 100 kelk. Lathyrus in div. kleuren f 10—14 per bosje. Snijgroen f 37-5o per 100 ranken. Planten Hortensia's f 1.503.20, klein f 0.60—1, Dressena's f 0.300.70, Zonalen Crampels f 0.180.23. Jean me ,are f 0.170.20 Rubin f 0.190.23, Pultatums rood f 0.180.22, rose f 0.130.17, Spirea's f 0.250.40, Coleüs f 0.300.55, Tradescantia's f 0.180.2a, Primula's f 0.250.40, Adianthums f 0.100.12, Plumosa's 0.06 0.10, Varens f 0.070.08, alles per stuk. Afrikaantjes f 11.50 per bakje. ENKHUIZEN, 16 Juni. (Marktver. v. Enkhuizen en Omstreken). Aardappelen Schotsche muizen 88.30- middclprijs f 8.20, kleine Schotsche 3.203-60, middel, prijs 3.40, krielaardappelen f 0.901.15, alles per baai (100 pond). ZWOLLE, 17 Juni. Boter. Aangevoerd 80/8 v., 15/6 cn 456 stukken, sametj 1978 kg. Prijzen per 1/8 v f 30—35, per kg. f 1.902- Vee. Aangevoerd 704 runderen, 206 graskalveren, 92 nuchtere kalveren, 27 schapen, 145 lamineren, 428 varkens en 1023 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.66 0.98, id. kalveren f 1—1.40, idem varkens f 0.560.63 per kg. schapen f15—38. De handel in neurende en verschgekalfde koeten, alsook in vaarzen was iets minder in vet vee en stieren slecht in kalveren minder. LEEUWARDEN, 17 Juni. Boter. Aanvoer 17/3 en 63/6 v. Mijn hoogste priis f 1.70, middenpriis laagste f 1.56. Veiling hoogste prijs f 1.59, laagste f 1.52. Noteering van de commissie f 1.77. Commissie (Bond v. Coöp. Zuivelf.) f 1.77. Kaas. Sleulelkaas 0.230.42, nagelkaas f 0.13 0.21. Goudsche f 0.14—0.63, Edammer f 0.300.57. Aan voer 48.149 kg. UTRECHT, 17 Juni. Kaas. Aangevoerd 229 partijen, tezamen 87.020 kg. Prijzen ie soort f 34—36, 2e s. f 31—33 rijksmerk f 34—40, zware f 45. Handel redelijk. ALKMAAR, 17 Juni. Kaas. Ter marktwaren 180 stapels wegende 232.000 kg. Fabriekskaas, kleine f 39, commissie f 43%. Handel matig. LEIDEN, 17 Juni. Kaas. Aanvoer 258 partijen. Goudsche ie soort f 4247. 2e soort f 35—41 Leidsche ie soort f 3641, 2e soort f 3035, mindere f 2528. Handel matig. Vee. Aanvoer 31 stieren f 190465, 235, 235 kalf- en melkkoeien f 250—405, 167 varekoeien f 160—270, 197 vette ossen en koeien f 24544o,t f 0.641.10 p. kg 37 vette kalveren.f65130, 0.961.36 p, kg,; 184 nuch tere kalvekfen f 1018, 265 vette schapen f 2840, 85 wcidc- schapen f 2435, 2750 lammeren f 1018, 902 magere varkens f 1746, 946 biggen f 413. SCHAGEN, 16 Juni Eierveiling. Aanvoer 49-671 kippen- NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ATALANTA II, Meyborg, 11/6 vte Hamburg. BATAVIER IV 17/6 v.m. 8 u. 30 v. Rott. te Graveset— BEURSPLEIN 16/6 Brunsbüttel gep. Rott. n. Lulea. HELENA 15/6 Cuxhaven gep., Rott. n. Oxelosund. HILLEGOM 17/6 Holtenau gep., Hamina n. Rott. JANTINA, Fekkes, 11/6 v. Faxe te Hamburg. JOBSHAVEN 15/6 v. St. Vincent, Buenos-Ayres n. Hutt. MAAS 16/6 v. Jacobstad n. Rott. NEERLANDIA, de Groot, 11/6 vte Hamburg. OCEAAN, De Winter, 16/6 v. Danzig te Ornskjoldsvik. OOTMARSUM 16/6 v. Rott. te Quebec. ROTTERDAM 16/6 v. Rott. te New York. ROZENBURG 16/6 v. Stamboul n. Gibr. v. •- THEANO 16/6 v. Dublin te Belfast. VECHT 17/6 v. Lulea te Neder-Calix. WAAL 17/6 Brunsbuttel gep., Rott. n. Yxpid». STO O M VAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. SIMALOER (uitr.) pass. 16/6 Gibraltar. SINGKEP (uitr.) 16/6 te Port Said. KON. HOLL. LLOYD. EEMLAND (thuisr.) 16/6 v. Tenerifïe. FLANDIRA (uitr.) n.m. 9 u. v. Cherbourg. KENNEMERLAND (uitr. 16/6 te Buenos-Ayres. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ. BREDA (uitr.) 15/6 te Curacao. HEBE 16/6 v. Alicante te Marcelona. HERCULES 16/6 v. Algiers n. Hamburg. ILOS 15/6 v. Musel n. Oporto. JUNO 14/6 v. Po. Barrios n. Kingston. MARS 16/6 v. Lipari te Catania. NEREUS 17/6 v. Hamburg te Amsterdam. ODYSSEUS 16/6 v. Gibraltar te Algeciras. PERSEUS 16/6 v. Kopenhagen n. Aarhus. PROTEUS 16/6 v. Rott. n. Pasages. SIMON BOLIVAR, Amst., n. West-IndiJ, pass. 16/6 Azoren. VENEZUELA 15/6 v' Barbados n. Plymouth. VESTA 16 6 v. Alexandrië n. Piraeus. VULCANUS (thuisr.) pass. 16/6 Land's End. ZEUS x6/6 v. Malta te Patras- HOLLAND—AFRIKA LIJN. JAGERSFONTEIN 17/6 n. Rott. te Hamburg. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. ZOSMA (uitr.) 17/6 te Port Said. JAVA—NEW YORK LIJN. SALAWATI (uitr.) 17/6 te Port Saisd. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ATALANTA II, Meyborg, 11 6 vte Hamburg. BATAVIER IV 17/6 v in. 8 u. Rott. te Gravesend. BEURSPLEIN 16/6 Brunsbüttel gep. Rott. n. Lulea. HELENE 15/6 Cuxhaven gep., Rott. n. Oxelosund. HILLEGOM 17/6 Holtenau gep. Hamina n. Rott.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7