VOOR DE SLACHTOFFERS w Jfcssstzk j* Bezwaren tegen do E, V. ^W§it J§ lü VAN DE RAMP IN DEN ACHTERHOEK Stadsnieuws. Juni 1927 Maandag 51ste Jaargang No. 16580 AaragliÉe moet, op sSr-aff© van verlies -ven» talie rechien, geschieden uiéeiriijlte. driemaal vaer en twiniig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Het ontslag van een onderwijzer te Vogelenzang. ZWARE BRAND TE BEVERWIJK. Een timmerfabriek voor den tweeden keer in vlammen opgegaan. De brandweer onmachtig. lil lt§ Bovenstaande foto toont aan, dat sinds enkele dagen plotseling een zeer scherpe controle wordt uitgeoefend op de automobilisten, om te zien of zij hun verplichtingen inzake de wegenbelasting zijn nagekomen. Zangwedstrgd te Bergen. Van de stormramp-collecte, die heden in Haarlem wordt gehouden. R.K. Lyceum te Overveen. De heer Douwe Draaisma alhier, die onlangs met succes zijn solisten- diploma behaalde aan het Toonkunst conservatorium te Amsterdam. TENTOONSTELLING VAN MISGEWADEN DOOR DE VEREENIGING DER EEUWIGDURENDE AANBIDDING. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Van de stormramp-collecte, die heden in Haarlem wordt gehouden. De abonnementsprijs bedraagt vcoi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi; Vooruitbetaling 3 58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. Advertentiéo 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f bij een ongeval met 250 een^v^t "of" een 125,- duteof wijlvLger" 50 beer ^Tarm verlies van beide armen, beide beenèn of beide oogen; doodehi ken afloop een voet ot een oog 5 1 f A.R kij verlies v. eea 1 'EU." andere vingee. Indertijd is het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging bij de verkiezingen voor de parlementaire lichamen door het meeren- deel der politieke partijen geestdriftig bin nengehaald. Maar sihds het oogenblik van het inwerking treden hebben de bezwaren zich doen gevoelen in steeds klemmender mate. Het is er thans zóó mee gesteld, dat velen in dit kiesstelsel zelfs een ontbinden de kracht van den parlementairen regeerings- vorm zien en daaraan de overal waarneem bare politieke malaise toeschrijven. Goed deels ten onrechte. Wie de zaken op haar juiste waarde schatten, weten, dat het ■verval van het parlementairisme overal valt waar te nemer, even goed daar, waar het stelsel, der evenredige vertegenwoor diging bestaat, als waar nog naar het oude districtensysteem of anders gestemd wordt. Het is echter niet te ontkennen, dat de E. V. speciaal in ons land en ook wel elders het gezonde partijwezen heeft ontwricht, het ontslaan vap groeps- en be- langenpartijtjes in de hand heeft gewerkt en het volgen van groote lijnen in de poliflek door het samengaan van machtige partijen op gemeenschappelijke belangen, heeft be moeilijkt. Dit alles is de laatste weken in een pole miek tusschen organen van verschillende politieke belijdenis weer eens naar voren gebracht; en „de Standaard" van Zaterdag avond geeft daarvan een helder resumé. Bovendien tracht het anti-revolutionaire hoofdorgaan de voor en nadeelen van het oude districtenstelsel tegenover het kies stelsel met Evenredige Vertegenwoordiging tegenover elkaar af te meten en het is be grijpelijk, dat het blad de donkere kanten van het laatste heel zwart teekent, al ver zwijgt het de bezwaren van het districten stelsel niet. Wij moeten nooit vergeten, dat onder het oude bestel de anti-revolutionairen zich een onevenredig groot aantal zetels zagen toe gewezen ten koste van de andere coalitie- genooten en daardoor ook de leiding in de christelijke coalitie gemakkelijker konden voeren. Wij, Katholieken, echter hebben aan de E. V. een zestal zete's in de Tweede Kamer meer en daardoor onze overheer- schende positie te danken. AAlicht dat wij gemakkelijker over de bezwaren heen stap pen! Toch zou het onjuist zijn dc oogen hier voor te sluiten, dat niet het minst door de invoering der E V. de bend tusschen de christelijke partijen losser is geworden en dat het verbreken der coalitie, zoo zij aan hét nieuwe kiesstelsel al niet te wijten is, dan toch zeker aanmerkelijk daardoor ver haast. Het is echter duidelijk, dat de groote po litieke partijen niet meer i.aar den ouden weg terug willen. En ook ronder op het zuivere partijbelang te letten, kan van de E. V. gezegd worden, dat zij een veel juister beeld geeft van de politieke gezindheid der kiezers dan het districtenstelsel mei zijn grove toevalligheden en verwaarloozing der minderheden. Maar ook al wil men de E. V. dan niet meer missen, men kan toch streven naar opheffing, althans vermindering der be zwaren, welke ontegenzeggelijk aan het stel sel kleven. Nu is hier moeilijk een uitweg te vinden. Allerlei wijzigingen in de kieswet aange bracht, hebben gepoogd aan die bezwaren te gemoet te komen. En er zijn inderdaad enkele verbeteringen bereikt, speciaal in de richting om de versnippering van ons volk in al maar meer belangengroepen tegen te gaan. Maar tegen een der hoofdbezwaren schijnt nog geen kruid gewassen en wette lijk zal daartegen ook bezwaarlijk een re medie gevonden kunnen worden. Wij be doelen het noodzakelijke uitvloeisel uit het kiesstelsel met evenredige vertegenwoordi ging en partijlijsten, dat n.m. iedere politie ke partij of groep bij een stembusstrijd uit sluitend let op het behalen van een zoo groot mogelijk aantal stemmen, zonder be dacht te zijn op de politieke gevolgen van den uitslag. Andere kiesstelsels dwingen groote politieke partijen om vóór het begin der verkiezingen samen te gaan op een stembusaccoord. Daardoor staat de politieke lijn na den slag meestal scherp geteekend. De kiezers weten te voren, welke politiek er na den strijd zal gevoerd worden door de overwinnende partijen. Dat is het ge zonde en vruchtbare element in het parle mentaire stelsel. Wanneer echter alle par tijen en belangengroepen ieder met een zoo gunstig mogelijk program den strijd ingaan, geheel onafhankelijk en feitelijk allen tegen over elkaar, dan komt het redderen van den stembusboedel in handen van de frac ties der brootste partijen, feitelijk in die van enkele partijleiders; en heel de samen stelling de' regeeiing en van het regeerings- program gaat buiten het volk om. Immers, iedere partij kan wel bij de stembus met een fraai en meestal lang programma voor den dag komen; voor een regeeringsprogram- in-groote-trekken wordt onder het stelsel van E. V. niet meer gestreden. Bij ec-n an der b.v. het districtenstelsel zullen partijen, die zich voor een regeering op el kander voelen aangewezen, haar kleine po litieke meeningsverschillen zooveel mogelijk op zij schuiven en bii de stembus met kracht naar voren brengen, wat hen vereenigt; wat dan tevens een leidende gedachte wordt voor een volgend kabinet; wat dus een opbouwend element tevens in de landspoli- tiek is. Zeer juist drukt „de Standaard" dit al dus uit: Strijd met verwante partijen is er ook onder andere kiesstelsels. Doch onder het pude districtenstelsel werd die strijd door de noodzakelijkheid van stembus-verbonden zeer getemperd. Om een concreet voor beeld te noemen: he' was toen een zeer gewoon verschijnsel, dat een Anti-revolu tionair spreker optrad tot aanbeveling' van een Christelijk-historischen candidaat, en omgekeerd. De groepen, die in het Staats bestuur met elkander konden samenwerken, werden door het kiesstelsel ook met elkan der saamgebonden Thans is dat niet meer zoo. Maar nu rust dan ook in verdubbelde mate op elke partij de plicht om zich niet te laten mee sleuren door de ontbindende krachten, die ifl" het stelsel van Evenredige Vertegen woordiging werken, en het mogelijke te doen ter vermijding var. toespitsing der te genstellingen en verscherping van verhou dingen tusschen groepen, wier samenwer king krachtens de verwantschap van haar beginselen in 's lands belang noodzakelijk is, Jammer echter, dat het anti-revolutio naire orgaan hiermee zijn beschouwing be sluit, Want deze vage wensch is niet vol doende. Wij moeten verder gaan en den plicht der groote politieke partijen vast stellen, om ook onder het stelsel der E. V. te trachten vóór een algemeene verkiezing tot een stembusaccoord te komen. Wij we ten, dat dit niet gemakke'ijk is. Het zijn vooral de politieke leiders, die hier bezwaar maken om hun partij zich voor een beperkt program en een bepaalde richting, voor een eventueel samengaan met bepaalde partijen en dergelijke vóór een stembusstrijd te la ten uitspreken. Men vreest daarvan óf wel zetelverlies, óf wel te veel invloed der kie zers op de regeeringsvorming. Men gebruikt daarbij zelfs het groote woord incon stitutioneel. Wij echter kunnen niet inzien, dat, wat vroeger uit noodzaak door een ander kiesstelsel werd afgedwongen en wat een bindend element in onze landspolitiek is gebleken, thans niet meer mogelijk en zelfs schadelijk zou zijn. Men zoeke de oplossing voor de bezwa ren tegen de E. V. weer in een stembus accoord tusschen partijen, die na een stem busoverwinning voor de regeering op elkaar zijn aangewfezen, of bit een nederlaag de oppositie dienen te vormenl De Bond van Ned. Onderwijzers is op verzoek van den heer W. H. Dekker, aan wien bij raadsbesluit van Bloemendaal van den lóden dezer eervol ontslag is gegeven als onderwijzer aan de L. O. school te Vo gelenzang van dit besluit in beroep gegaan bij Ged. Staten. Zaterdagmiddag, omstreeks half vier, brak een hevige brand uit in de nieuwe timmer fabriek van de firma Knaapen, te Beverwijk. Het vuur vond in de groote voorraden ge zaagd hout overvloedig voedsel, zoodat i een oogenblik tijds de fabriek met opsla; plaats één groote vuurzee geleek. Aan blur schen kon niet worden gedacht, temee niet, daar het bluschmateriaal ten eenemak onvoldoende was, om nog iets tegen een dergelijke vuurzee te presteeren. Het is aan de gunstige richting van den dat het gevaar steeds toenam. Het water, dat tegen de muren gespoten werd, ver dampte direct. De stoker liet toen, uit voorzorg, alle machines draaien. Hierdoor bleven de drijf riemen lenig en verminderde het gevaar dat zij zouden gaan branden. Hij vermin derde tevens den druk op de twee extrac- tieketels met chloor, hetgeen feitelijk een schadepost beteekent, doch dat uit een oog punt van veiligheid geraden was. Immers, bij een mogelijke explosie (en dit gevaar was niet denkbeeldig) zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. Ri-t personeel werkten als paarden om het g.vaar, dat hun bedrijf (en hun brood) bedreigde, te bezweren. dat dë brand geen uitbreiding meer zou ver- rijgen. De houtmassa's brandden intusschen ustig door, het duurde nog geruimen tijd, vooraleer het vuur hier minderen ging. En het zou nog geruimen tijd duren, voordat de gloeiende massa's gedoofd konden zijn. De puinhopen toonden hoe groot de schade was. Het is nauwelijks een jaar ge- De brand in de timmerfabriek van de firma Knaape te Beverwijk. roepen en deze hulp verscheen om half 6 in den vorm van een motorspuit, welke na een kwartier(l) met twee slangen water gaf. Intusschen was de fabriek verloren. Het was een vreeselijk schouwspel, het splinter nieuw gebouw zoo snel in vlammen- te zien opgaan. De geheele werkplaats was na een goed uur totaal uitgebrand; na een half uur was ook het kantoorgebouw verwoest en spoedig bleef er biets meer over dan een puinhoop. De groote loods, welke met ge golfd plaatijzer was gedekt volgde onmid dellijk. D'e ijzeren platen bogen als stukjes blik rond en lagen gloeiend tusschen ae brandende houtmassa's. De chemische fabriek verkeerde al dien tijd in het grootste gevaar. Een houten loods, waarin voor een waarde van 60.000 aan vischmeel lag Opgeslagen, had aan een zijde reeds vlam gevat. De aanwezige werk lieden zaten echter niet stil Honderden emmers water werden tegen den branden- leden, dat de vorige fabriek van de firma Knaapen afbrandde. Ook toen kon de brand weer weinig of niets uitrichten. De nieuwgebouwde fabriek, waarin voor namelijk kisten gemaakt worden, was uit gerust met de nieuwste houtbewerkings machines. Het was juist in een zeer drukken tijd, zoodat er een groote voorraad gezaagd hout aanwezig was. En dit alles is verbrand. Tusschen de puinhoopen staan nu nog der verwrongen overblijfselen van de machines. Zware ijzeren balken hangen, als ijzerdraad gedraaid en verbogen, op hun betonnen pilaren. Het eenigste wat nog gered kon worden, zoo deelde men ons mede, waren de papie ren en de polissen. Ook een auto werd nog in veiligheid gebracht Hoe groot de jchadc is, kon men ons Zaterdag nog niet mede- deelen. De fabriek is op beurspolis verze kerd. De belangstelling was natuurlijk zeer De brand in de timmerfabriek ven de firma Knaape te Beverwijk. den wand geworpen. Ook de brandweer nam haar aandeel in het werk en Eiield de muren van de fabrieksgebouw nat. Tengevolge van wind te daken, dat de brand geen grooter omvang heeft aangenomen. Slechts met de grootste inspanning is het riiogen gelukken de chemische fabriek „Noord-Holland' welke naast de timmerfabriek staat, te be houden. Omstreeks half vier is de brand ontdekt. Omwonenden en het personeel, dat nog in de chemische fabriek aanwezig was, zagen rookwolken uit de timmerfabriek opstijgen Onmiddellijk werd alarm gemaakt. Het bleek toen echter reeds, dat het vuur een grooten omvang had; de geheele werkplaats, welke aan de voorzijde ligt, stond in vlammen. Van uit het zuiden woei een hevige wind, waardoor aanvankelijk de hoop gewettigd was, dat men het vuur zou kunnen tegen houden. Spoedig zag men het onmogelijke hiervan in De vlammen vraten, tegen den wind in, het geheele gebouw en vervolgens ook de houtvoorraden en de loodsen aan. De Beverwijksche brandweer, die met enkele slangenwagens spoedig arriveerde, begon met twee slangenkop de waterleiding het vuur van achteren te bestrijden. Deze laatste uitdrukking is misschien wat te sterk. Want het kinderachtige straaltje wa ter, hetwelk de waterleiding met haar lagen druk gaf, deed tegenover deze vuurzee wel heel onschuldig aan. Men besloot dan ook om de hulp van de gemeente Velsen in te Terzijde van de fabriek lag een groot aan tal vaten met traan. Ook deze hadden reeds vlam gevat. Blusschen kon men deze vaten niet, zoodat de brandweerlieden, toen zij er in geslaagd waren om ze, de geweldige hitte ten spijt, te bereiken, de vaten, maar in de scheidingsslcot wierpen. Aan de zijde van de chemische fabriek gaf de motorspuit, die 't water uit de Pijp haalde, met 3 slangen water. Hoofdzakelijk moest men zich bijzig houden met het nat houden van de helende gebouwen en het tegenhouden van het vuur. De Beverwijksche brandweer, die aanvankelijk op de binnen plaats had post gevat, moest geleidelijk en dikwijls onder groot gevaar, retireeren Ten laatste had ze zich geposteerd op de bergplaatsen, welke aan de zuidzijde van de timmerfabriek waren gelegen en die met riet waren bekleed en met asphaltpapier ge dekt. Zij mocht er in slagen om deze loodsen te behouden. Omstreeks zes uur kon men constateeren, de enorme hitte, sprongen de ruiten, zoo groot. De zware rookwolken, welke opste gen, kon men tot op grooten afstand zien Het politiecorps, versterkt met marechaus sees en rijksveldwachters, waren op het terrein aanwezig voor de orde te bewaren. Wij merkten nog verschillende autoritei ten op, zooals de burgemeester van Bever wijk, de wethouder en verschillende raads leden, de gemeente-architect e.a, De opper- brandmeester van Velsen, de heer Melgerd was, tegelijkertijd met de motorspuit, gear riveerd. De brandweer, onder leiding van den heer H. Blom, heeft hard gewerkt, doch zij kon tengevolge van den geringen waterdruk, niet veel doen. Zondag 1.1., de laatste dag van den wed strijd was de hoogste afdeeling mannenko ren aan de beurt. Het verplichte koor, getiteld „De Keizer" is gecomponeerd door Jac. Bonset. De jury werd gevormd door dezen componist en dc heeren Corn. Jonkar, Olivier Koop, Isr. Olman en F. Roeske. ,Zang en Vriendschap," ^Hilversum, direc teur L. C. Keereweer, zong het verplichte koor met goede uitbeelding en dictie. „De rots in zee" van Iiol, als vrij nummer, ge- noqt een vertolking, dit ouda werk waardig dik, zwaar en veel effect. De Joodsche zangvereeniging „Harpe Da vids" onder leiding van den dirigent Lind boom gaf het verplicht koor ook zeer goc weer. De lyrische zachte deelen klonk'- mooi, ook het glanzende „vlug rijst op". Het vrije nummer: Jerusalem" van O man klonk in ziin geheel brillant! Gevo! enorm succes, niet het minst voor den co: ponist. Het politiemannenkoor „Euterpe", A'dar- onder Jacob Hamel, bracht het verplichts koor in een zeer stemmingsvolle vertolkin-' weer. Geen overdreven krachtsuiting, maa~ nobel. „Gebed voor den tempel" van Roes! ging met veel enthousiasme, te veel zelfs ir den aanvang. Weder een ovatie voor de- componist. Als laatste koor kwam dezen middag op „Oefening kweekt kunst" onder P. v. pk Roovaart viel geen materiaal iets tegen. Toch geen voldoende praestatio voor deze afdeeling. In het vrije nummer zakte het één toon. De uitslag luidde: le prijs: „Harpe Davids", 2e prijs „Euter- „Oefening kweekt kunst'k De direcUursprijs I Voornaamste Nieuws werd toegekend aan den heer Keereweer. Alle prijzen waren met algemeene stem men. Een unicum. Des avonds had de eerewedstrijd plaats. Van de gemengde koren verkreeg: le prijs met alg. stemmen. „Excelsior" te Zaandam de 2e eereprijs „St. Caecilia" te Krommenie met 4-1 stem. Van de mannenkoren: le eereprijs A, aan de „Vereenigde Zangers" te Alkmaar, le eereprijs b aan „Harpe Davids", 2e eereprijs „IJzangers" A'dam. Alle prijzen met alge- Eindexamen van de Afd. Gymn. (R.K. Lyceum te Overveen) op Vrijdag en Zater dag 17 en 18 Juni, Geslaagd: W. F. Kloes, P. J. Ph. Th. Menger, P. J. Th. van Te :ring, allen voor A. Vorig bedrag 1488.96 N. N1— Kaartclub O. H. 10. Op het feest van het jonge paar Haalden wij vijf gulden bij elkaar Deze moesten wij maar besteden, Voor de streek, waar armoe wordt geleden 5. J. A. F10— Spaarnebank P. J. v. K25. Hofje Nic. van Be- resteijn, alhier 50. Hofje van Mr. Pie- ter Codde, alhier, genaamd Spoorwater alhier 50. Totaal 1639.96 Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden. i Door de mooie vereeniging der Eeutvig- durende aanbidding wordt ook dit jaar we derom een tentoonstelling van misgewaden gehouden. Dat doet men elk jaar en dit moet niet vreemd in onze' ooren klinken, want het doel der vereeniging is: eerherstel te geven aan Christus in het Heilig Sacrament des Altaars, welk doel zij mede tracht te berei ken door het vervaardigen en schenken van kerkgewaden en kerkversierselen aan arme en behoeftige kerken. Dit jaar zal de ten toonstelling plaats hebben op Zondag en De Burgemeester van Utrecht neemt ont slagslag als bestuurslid van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Te Erica (Drente) dreigt een conflict in het Iandbocwbedriji. Dreigend conflict in de Textielindustrie in Twente. Nieuwe regeling voor de toelating van vreemdelingen op Dnitsch grondgebied. De scheepsbrand cp de „Essen", D-uitsche experts zullen de schade schatten. Onweer in Nederland .Noodweer op ver schillende plaatsen. De Gemeenteraadsverkiezingen. De minis ter van Binnenlandsche Zaken, vraagt het advies der Gedcput. Staten der provincies. De viering van het 2" jarig bestaan van den Ned. R.-K. Metaa.--verkersbond. Ongemotiveerde christelijk-historische, angstvalligheid of anti-papisme. Een verklaring van den Minister van Bui» tenlandsche Zaken over den Volkenbond. De Roiterdamsche Koninginnebrug aan „Werkspoor" gegund. Bafometerstand 9 uur v.m.: 762. Vooruit, OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat f0 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 769.1 te Clermont. Laagste barometerstand 754.1 te Skagen. Verwachting: Matige tot zwakken, later wellicht toenemende W. tot Z. wind, tijde lijk opklarend; weinig of geen regen, over dag warmer. Maandag a.s. 26 en 27 Juni, in het gebouw „Sint Bavo." De plechtige opening zal plaats hebben op Zondag 26 Juni om half één, door den Hoogeerw. heer directeur der vereeni ging, deken L. A. A. M. Weesterwoudt, Het is te hopen en te verwachten dat de vereeniging wederom veei belangstelling voor haar werk ondervinden zal, wat zich moge uiten in een druk bezoek aan de ten toonstelling. De toegang is vrij, maar ergens verscholen zal een schaal staan, waarop ge offerd kan worden. Hoe meer het zilver daar klinken zal, hoe beter de vereeniging haar doel zal kunnen nastreven. Men brenge daar dus minstens één bezoek! nan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1