L0TTGERING Heringa &Wüt!inch, Haarlem V erkeers»onge vallen. is m Centrale Verwarming Minderwaardige Klinieken Vereenigde Tandheelkundige Practijken DE SPAARNEBAMK Agenda 21 Juni De collecte voor de Stormramp. Armen-Opzichter bij het Burgerlijk Armbestuur. Uitreiking van bat Mobilisatiakruis. DE STORM. e s 0 0 0 e e 0 voor DEKENS BURGERLIJKE STAND. VOOR DEN POLITIERECHTER. Een hoffelijke mijnheer. Arthur Honejïger's „Juditli." Reidansen in R.-K. Vrouwenbond. Programma Herwonnen Levenskracht. Vereeniging van Hoofden van Scholen in het Bisdom Haarlem. STEDELIJK STORMRAMP-COMITE 1927 HAARLEM. Personalia. Geen concert. EinÓexamen Kweekscholen. Eindexamen Lager Onderwiis. HET STEDELIJK STORMRAMP-COMITE 1927. Vitrine opengebroken. 161U/16 353/ 4 8V4-5 Wisselkoersen en kotsen an Bankpapier. 2.49<710 Rijwieldiefstal. Waarschuwing. R.-K. Prop. Club „Maria, Sterre der HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. BENNEBROEK. Het 121/2jarig Priesterjubileum van den WelEerw. Heer Kapelaan W. J. Warmenhoven. LAATSTE NIEUWS. Goederenvervoer Duitschland—' Rusland. Inbraak bij de Staatsspoorwegen De non-stop-vlucht naar Indië mislukt. De Oceaanvliegers naar Weenen Hevige brand te Antwerpen. Admiraal Canine f T yphus-epidemie. Ontwapning ter zee. De HollandIndië vliegers. (Adv.) Sociëteit „Sf. Bavo". Rechtskundigbu reau half 9 uur. „St. Caecilia" 8 uur. Ledenvergadering „Onderling Belang" 8 uur. Woningoouwvereem^ing p1ï>l, Jo zef" 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59. Repetitie vioolclub van 8 tot 10 uur in de bovenzaal. Repetitie muziekvereeni- ging „Utile Dulci" van 8 tot 10 uur. Grc-cte- of St. Bavokerk. Orgelconcert van 2 tot 3 uur. Gem. Concergebouw. Algemeene Verga dering van de Vereeniging van Nederland- sche gemeenen 9 uur v.m. R. K. Kerk - Bloemendaal Euch. Triduum voor zieken. Plechtige H. Mis en algem. H. Communie der zieken 9 uur. Bezoek bij het H. Sacrament en plechtigheid der handenoplegging, 12 uur Plechtig Lof en processie en afzonderlijke zegening der zieken met het H. Sacrament, 2 uur. „Luxor -xheater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Treilende activiteit onder de collectanten. Zoo heeft dan ook heden Haarlem de gelegenheid gekregen om haar penningske bij te dragen voor ae arme slachtoffers van Oen jongsten stormramp. Het weer werkt net mee: wild joegen de wolken door de lucht, een koude wind trok door de straten en ongetwijfeld zullen weinigen zich zonder noodzaak naar buiten hebben begeven. Toch kan de weersgesteldheid misschien gunstig gewerkt hebben en vooral na de storm in oen nacht van Zaterdag od Zondag de her innering even hebben wkker geroepen aan de voorbije tampen. De lucht was woest en zag er soms onheilspellend uit. In den te- gcnwoordigen tijd, rijk aan buitengewone natuurverschijnselen, komt ongemerkt dan ae gedachte op; „zou er weer iets in aan tocht zijn. Maar gelukkig werden wij tot heden nog gespaard voor ernstige rampen en toonden onze dankbaarheid op dezen dag met eens extra in de zak te tasten en om zoo op onze beurt te helpen verzachten het leed wat anderen in ons dierbaar land kre gen te dragen. Nu er is niet stilgezeten, integendeel, het trof ons werkelijk hoe bijna alien die zich vrijwillig hadden beschikbaar gesteld om de bijdragen op te halen hun uitersten best de den om met een enkel krachtig woord en toch op escheiden wijze tot geven te „dwin gen". Het begon al vroeg! Om 7 uur vatten twee Roode Kruismannen post aan den ingang of lievergezegd uitgang van het sta tion om de Forensen op Amsterdam te vangen. Het waren 2 leden van de Roode Kruis Transportcolonne in uniform die al daar van 79 uur collecteerden en in deze korte tijdsruimte het zeer belangrijke bedrag van 695.96 wisten op te halen. Dit is des te aardiger omdat zeer velen op het laatste nippertje komen aanhollen en dan slechts tijd hebben om hun dubbeltje voor het ochtendblad af te geven. Zestien dames en heeren van de Roode Kruis Transportcolonne verdeelden zich over de stad, hoofdzakelijk od de toegangs wegen naar de stad en de drukke verkeers punten zooals het evengenoemde station, Kruisweg, Groote Markt, Groote Houtstraat ter hoogte van het Verwulft en het Prove niershuis, tramhalte Turfmarkt. Amsterdam- sche poort enz. De mannelijk^ leden van de Transportcolonne waren alle in uniform ge kleed. De inschrijving, die Vrijdagavond werd gesloten, verliep, zooals wij reeds meldden, zeer vlot, 2Ó0 collectanten waaronder dames, heeren, jongedames bo ven 16 jaar stelden zich geheel beschikbaar om zoowel op straat en in de huizen te collecleeren. Zoo zagen wij vanmorgen ie mand, gewapend met de collectebus het politiebureau in de Smedestraat binnengaan, aan wie vriendelijk de gelegenheid werdr gegeven de verschillende kamers te door- loopen om de giften, groot en klein, op te halen. Aardig was het a capella koor van N. Hoogerwerff. waarvan een 20 leden zich verkleeden in nationale costuums enhier en daar hun aardige liederen lieten hooren, die veel belangstelling trokken. Eenige dames gingen tijdens en na de zang met de bussen rond. Het waren dan ook echte kleurige groepjes, die ons weer even deden terugdenken aan de aardige feestelij ke kleederdrachten van vroegeren tijd. Ook het door den storm zwaar gehavende Geldersch Binnenhuisje, dat door de Roode Kruis Transportcolonne werd rondgereden op een wagen, zal velen tot edelmoedigheid hebben aangedreven. Het gaf een aardig en treffend beeld, al thans een kleine indruk van de kracht van den storm, die bloeiende borenhofste- den in enkele seconden ineen weet te druk ken en te verpletteren. De historische Babv Brandspuit ende Groote Haarlemsche Brandspuit wer den ook in dienst gesteld van de algemeene collecte. In kleine emmertjes konden ge vers en geefsters hun offertje brengen. Onder leiding van de heeren Deutz en Pot trokken twee Jazz Bands rond en stel den zich hier en daar op om hun muziek te laten hooren. Het was ook een goede gedachte om de „bollenmenschen" te vangen bij Brinkmar.n op de Groote Markt. Daartoe waren 4 meis jes gekleed in Marker cosluum. die om streeks 1 uur daar binnengingen met hun collectebussen. Wij merkten tot onze vreugde, dat er rijkelijk werd geofferd. In dien tusschentijd gaf het muziekkorps der Werkloozen een paar nummers. Nog twee andere muziekkorpsen dat der E. S. M. en der Politie, het laatstgenoemde op een wagen van de firma J. J. Beijnes, trokken door de stad Wij maken ook nog met voldoening mel ding van de krachtige steun van de pad- vindsters en padvinders, die den gehee'en dag Pan hier, dan daar in actie waren. Vel vertrouwen zijn wij, dat het kranige Werk van de velen die heden hun. mede wet! ir.g verleenden moge bekroond wor- dm en dat Haarlem een belangrijk bedrag zal kunnen afdragen. Naar wij vèrnemen, is door het Burgerlijk Arnjber1 uur aan B. en W. geadviseerd, in de p! at van den heer Bouman geen nieu wer. armen-c"ziehier te benoemen, doch het z<'n. ops Mivings-systeem toe te passen. In d. geval zou voor benoeming in aanmerking komen de heer J. v. d. Berg Jr. De plechtige uitreiking van de Mobilisa- tiekru'zen met oorkonde aan de leden van de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis" zal plaatst vinden op Vrijdag 24 Juni, des avonds 9 uur, in de acntlne van de voormalige Infanlerie- kazerne aan den Koudenhorn. De uitreiking zal geschieden dor den voorzitter, generaal- maioor H. F. C. baron van Omphal Mulert. Om half negen zal men zich in de cantine vereenigen. In dc ..acht van Zaterdag op Zondag zijn tientallen ruiten ingedrukt, ramen losgerukt en takken van de boomen getrokken. Van de Spanjaardslaan en Gasthuisvest zijn eenige zware takken afgescheurd, terwijl een boom, staande aan de Heerensingel bij de Amsterdamschevaart dreigde te ont wortelen. Zaterdag - was het wejer vrij gunstig ge worden en vrij onverwachts stak de storm des nachts op, vergezeld van hevige regen buien. Ook Zondagmorgen spookte het nog geweldig en hoewel de hevige regenbuien later wat afnamen, bleef de sterke wind zoogoed als den geheelen dag veronaahge- namen. Wij zijn den langsten dag genaderd, zonder veel mooi weer te hebben genoten, Slechts de eerste week van Men zijn we weer bijna vergeten. Officieel begint morgen de zomer. Moge het nieuwe jaargetijde ons ook den waren zomer brengen. Te Santpoort. Gisteren morgen tijdens den hevigen wind werd omstreeks 9 uur een boom, staande aan den Middenduinweg te Sant poort dwars over den weg geworpen. Ge deeltelijk viel de boom op het huisje van den snelfotograaf L. S„ dat vernield werd. 'Ook werden eenige electrische draden stuk geslagen. Zoo gauw dit tri" kennis werd ge bracht van de politie, heeft deze maatre gelen genomen om den weg te ontruimen, terwijl later ook de Echtverbinding weer hersteld werd. Aan het strand te Bloemendaal. Hoewel het weer gisteren van dien aard was, dat er meer sprake was van „kram peeren" dan van kampeeren, was toch 't aantal kampeertenten al weer tamelijk groot. Aangelokt door het vrij goede weer van Zaterdagavond, kwamen velen nog met hutje en mutje naar 't strand. Ze zullen zich hun slaapgelegenheid thuis des nachts wel teruggewenscht hebben, want 't heeft er aan 't strand leelijk gespookt. De trap naar 't strand is sinds eenige da gen gereed. Voor de strandbezoekers is de ze trap een ware uitkomst en vooral voor hen, die een fiets mee hebben te torsen. Toch is 't nog een „heele hijsch" een fiets naar boven te werken, hoe goed bedoeld de goot voor de fietsen, aan weerszijden van de trap, ook moge zijn. Er zijn er dan ook nog, die de fiets gemoedereerd op den nek nemen en haar de trap opdragen. De Bloemendaalsche Redding» Brigade is ook weer op haar post. Zaterdagmiddag lag de kano met drijvers op het strand ge reed voor het gebruik. Zij is thans voor zien van een rijdend onderstel, met behulp \yaarvan zij in een minimum van tijd te water kan gebracht worden. Dit handige vaartuigje heeft verleden jaar bewezen, dat het vooral bij kalme doch gevaarlijke zee in korten tijd een. drenkeling kan bereiken. Te Bloemendaal. Te Bloemendaal zelf is in de Donkereiaaii een boom door den storm ontworteld. Ove rigens is de schade hier ook betrekkelijk gering. Te Heemstede. In deze gemeente werden wel veel tak ken en jong hout afgerukt, terwijl ook hier en daar enkele dakpannen het moesten ontgelden, doch veel schade werd niet aangericht. Ook het circus Amar heeft te vechten ge had met den storm en kwam er niet zonder meer vanaf. Naar men ons mededeelde moest de schade zelfs een 300 bedragen. 0 GROOTE HOUTSTRAAT 5a TELEFOON 10771 Geboren: 17 Juni: d. van H. J. Sernec Goovaerts,; 16 Jni z. van A. M. A. Lamme v. Wermeskerken; 17 Juni: z. van H. Spook Bilars; z. van M. E. RuttenKenis; 15 Juni z. van T. H. Koomenv. d. Burg; 16 Juni d. van C. H. M. Zuijderlandv. Mid delkoop; 17 Juni: z. van M. HuizingLen- ters; z. van H. M. de Graaf-Christiaans. Getrouwd 18 Juni: N. D. P. Nelis en H. Bohlmeijer. Overleden: 17 Jni: N. GlaszTaconis 45 j. Oranjeplein; C. B. v. Vliet, 64 j„ Kleverlaan; C. Wiersma, 67 j„ Iordenstraat; P. Koster, 65 j., M. v. Heemskerkstraat; J. H., 22 u., d. van H. J. Wcsseling v. Oorschotstraat. A. Koper, 25 j„ Hazepaterslaan. Oplichting. Een zekeren J. v. G. had zich uitgegeven voor „beeedigd rechtskundige" en als zoo danig een bedrag van 50 gulden dat hij van een zekeren G. de B. te Haarlem onder zich had. verduisterd. De Officier qualifiseerde dit als oplich ting en vroeg 6 maanden gevangenisstraf, v/aarvcor de politierechter hem ock ver oordeelde. M. J. F. had fn het leger des Heils ken nis gemaakt met een slagersknecht die als loopjongen bii de fa. Electrolux in dienst was. Op zekeren dag werd den loopjongen order gegeven een wissel voor 270. te innen en toen stookte F. hem op het geld samen te deelen. Zoo gezegd zoo gedaan en na dc deeling kuierd beiden na,ar den Haag en daar liet F. hem in den steek en ging met zijn portie dutten naar België. Thans stond hii terecht. De officier vond verdachte eigenliik de aanleidendo oorzaak tot het misdrijf en daar hij reeds 10 veroordeelin gen had vroeg spr. zes maanden gevange nisstraf met aftrek preventief. De politie- reevhter veroordeelde hem gezien de ernst van het feit cifr.form den eisch. Diefstal. Een 30-jarig koopman te Haarlem maakte zich op 20 Mei 1.1. schuldig aan difstal van een rijwiel en een jas. Verdachten had n.i. te veel schuld en vond dit de beste oplos sing om te delgen. Het rijwiel bracht hem vijf gulden in totaal op, terwijl de jas ook op den gelijke manier ten gelde werd ge maakt. De politierechter merkte op dat ver dachte de ias beter zelf had kunnen aan trekken inplaats van te verkoopen. Zijn moeder had als werkvrouw niet voldoende gelegenheid zich zijner aan te trekken, doch zeide thans te zullen probeer^n meer aan dacht aan hem te wijden. Verdachte heeft echter al meermalen een soortelijk feit uit gehaald, zoodat den olficier thans 4 maan den gevangenisstraf vroeg. Uitspraak 6 we ken gevangenisstraf met aftrek van de voor arrest. Gistermiddag omstreeks 1 uur liep een jongedame in de Groote Houtstraat met een collectebus voor de Grafische vakken. Een onbekend man kwam naar haar toe en vroeg of de bus zuiver was. In dat géval zou hij de bus wel even naar de Gemeentelijke Con certzaal brengen, alwaar de centrale van de collecte was. De jongedame vond dit aanbod klaarblij kelijk zeer vriendelijk en maakte er dank baar gebruik van. De bus is intusschen pog steeds onderweg naar het Concertgebouw. De Zaterdag j.l. met veel succes te Rotter dam gegeven uitvoering van Honegger's Ac tion Musicale „.Judith" zal binnenkort ook te Haarlem worden gegeven. (Ingezonden). De lucht is vol van nieuwe geluiden! En 't zijn niet alleen Radio-klanken, die van boven of onze ooren komen streelen; neen, ze zweven ook van beneden naar om hoog! Van den dansvloer vervaagt het weeke geschuifel van de „steps", om ruimte te laten voor hét vroolijke rythme van den juichenden reidans. Wie deze nieuwe klanken niet opvangt, is niet waard, dat hij ooren heeft!.... Onze Haarlemsche Vrouwenbond, altijd met oog en oor in 't zeil, herkent het in-gezonde ge jubel; hij hoort het lokkend gepijp van dien vogelaar en naar zijn pijpen wil hij laten dansen. Wie wil nu meedansen? Beschaafde meisjes tusschen 14 en 18 jaar kunnen zich komen aangeven; liefst, die wat van vreemde talen kennen; want 't zijn niet alleen Hollandsche liederen, die bij den reidans gezongen worden. Ook de broers van deze meisjes kunnen zich aanmelden; bij den reidans hoort een bonte rij; denk maar aan de „Sileziërs" die we voor 2 jaar zoo bewonderd hebben. Wie van onze jonge meisjes dit stukje leest, wil zeker wel zoo lief zijn, den oproep ovtr te brengen aan kennissen en vriendin nen? Leidster van onze Reidansen is mejuf frouw Erny Vorstman, Emmalaan 16 te Overheen. Alle adspirant-cursisten worden beleefd verzocht zich aan dit adres op te geven. HET BESTUUR VAN DEN R. K. VROUWENBOND. voor de o-galbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 21 Juni 1927, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Passacaglia d.kl.t., D. Buxtehude. 2. Fantasie c.kl.t., J. S. Bach. 3 Adagio en Andante uit het concert g.kl.t., G. F. Hande.I, 4. Prélude, L. N. Clcrambault. 5. Deux Médidations, J. Guy Ropartz. 6. a. Claire de lune, b. Pax Vobiscum, S. KargElert, De dag, waarop „Herwonnen Levens kracht" een Speldjesdag zal organiseeren, is vastgesteld op Zondag 24 Juli. A.s. Vrijdag 24 Juni, zal er een voorbereidingsvergade ring in het Gebouw „Sint Bavo" plaats heb ben, waartoe de Comitc-leden en Parochie leiders uitgenoodigd worden. Ook andere personen, die op dien dag behulpzaam wil len zijn, worden verzocht deze Comité-ver gadering te bezoeken. In gebouw St. Bavo werd heden de 107e algemeene vergadering gehouden van ge noemde vereeniging. In de St. Josephkerk aan de Janstraat was om kwart voor tien een H. Mis opge dragen voor de levende en overleden leden der vereeniging. Nadat van de aanwezigen een foto was gemaakt, werd de vergadering te circa elf uur geopend door den heer W. Wittenberg, voorzitter, met den Christelijke groet. De voorzitter herdacht de twee leden, die sinds de laatste vergadering zijn overleden, de heeren P. C. A. Hendrikse en H. Ammcr- dorper. De secretaris las de notulen, welke on veranderd onder dankzegging werden goed gekeurd, waarna enkele mededeelingen wer den gedaan. De HoogEerw, Heer Mgr. M. P. J. M. Moümann was wegens ambtsbezig heden verhinderd de vergadering bij te wo nen. Door een ZeerEerw. geestelijke, die onbekend wilde blijven, waren een aantal exemplaren gezonden, van „De leer der kuischheid." „De voortplanting van den mensch" en „Het leven van den H. Aloysius Gongaza," met verzoek deze aan de manne lijke leden uit te deelen. Het woord was vervolgens aan den Zeer Eerw. Zeergel. Heer W. Nolet, professor te Warmond, die sprak over „Wilsvorming in de opvoeding. Ook in de opvoeding', aldus begon prof. Nolet, bracht het christendom een radicale verandering. Die verandering bleek voor eerst uit de doelstelling der paedagogiek. Aristoteies stelde als doel der opvoeding de harmonische ontwikkeling van 's menschen faculteiten en de beoefening der deugd, waarbij de mensch zelf maatstaf is. De Ro mein wilde de menschen tot goede staats burgers maken. Het einddoel van den christen is de aan schouwing Gods. Het Christendom stelt de persoonlijkheid van den mensch hoog, wij zijn allen gelijk in Christus, terwijl de Ro meinen tevreden waren als ieder in zijn maatschappelijke functie voldeed. Met het doel verschillen natuurlijkerwijze ook de middelen der paedagogie. De H. Augustinus, die op de grens staat van de antieken en de oud-christelijke wijze, en de Middeleeuwen, heeft de resultaten van het groeiproces der kerk in zake opvoedkunde verzameld. De geschriften van dezen Kerk vader werd enveel gelezen, zoodat zijn in zichten en methoden op paedagogisch ge bied in 'de Middeleeuwen gehuldigd worden. De H. Augustinus stelt de liefde Gods te gelijk als doel en middel der opvoeding. Overigens heeft de heilige de Romeipsche school veranderd in christelijken geest. De vakken der rhet^irische school werden dus overgenomen, maar het doel veranderde, Augustinus was boveendien een groot psy choloog, waarvan wij o.a. in de Belijdenissen het bewijs vinden. In denzelfden tijd is het monnikendom in opkomst. Vanuit de kloosters vonden de kloosterpractijken ingang in West-Europa. De kloosters hebben niet alleen de antieke kunst voor het nageslacht gered, maar wa ren ook de dragers der paedagogiek. De voorschriften vinden wij neergelegd in de regpls der kloosterlingen, o.a. van den H. Bcnedictus. Deze paedogogick was echter niet bestemd voor menschen die buiten ht kloosterleven. Volgens spr. is hierin veran dering gebracht door St. Franciscus en H. Dominicus, de invloed van St. Franciscus gelooft spr, in deze hooger te moeten stellen. Vervolgens geeft spr. eenige frappante voorbeelden van den toestand waarin de practische opvoedkunde in de Middeleeu wen, verkeerde. Toch wijzen reeds in dezen tijd enkele schrijvers op de waarde van de beoefening d'r gehoorzaamheid voor de wils vorming. De Renaissance was de teruggang naar het concrete. De Scholastiek had het con crete niet verwaarloosd, maar de epigonen van S. Thomas verloren zich te veel in haar kloverijen; daarvan kwam terug. In Nederland vinden wij het eerst den bloei van het concrete onderwijs, natuurlijk altijd in den geest van het Christendom. De Broeders van het Gemeene leven hebben vooral deze principes toegepast. Een leer ling dezer Broeders studeerde later te Parijs tegelijk met Ignatius, die aldus de paedago- gische grondstellingen van Nederland leerde kennen, welke hij ook in zijn regel naar de Sociëteit heeft verwerkt. Dit fgnatiaansche systeem is vastgelegd in de Ratio Studiorum van pater Aqua-Niva, waaraan ten grondslag ligt dat wij alles kun nen in God. (Omnia possum in Eoqui me confortat). Men kan alles wat men wil; maar daartoe is het noodig te lecren willen, Au zijn niet opgenomen in de fond is het dus wilsgymnastiek. De sodiëteit van Jtsus is de orde der wilsoefening, wat telkens uitkomt bij de opvoeding en studie. Dat de Nederlandsche methode voor Igna tius als de goede gold, blijkt wel uit het feit dat meermalen het Nederlandsche lid der Orde, St. Petrus Canisius, door geheel Eu ropa werd gezonden om colleges in te rich ten of te hervormen. Spr. besloot met de woorden van Quintilia- nus; De opvoeder mag geen gebreken heb ben, noch verdragen. Vooral het eerste is moeilijk, maar als de wilsoefening daarop gericht is, zal het uiteindelijke resultaat de groote belooning zijn. Een dankbaar applaus beloonde prof. Nolet voor de overzichtelijke interessante en rijkgedocumenteerde rede. De voorzitter dankte den Hooggeleerden spreker, waarna gepauzeerd werd om den lunch te gebruiken. Tot en met hedenmorgen is bit den Pen ningmeester van het Stedelijk Stormramp- Comité 1927 binnengekomen; N. N. 10.— Opbrengst door Padvindsters (Ned. Meisjesgilde, afd. Haarlem) ge- bakken cakes 25— Oprechte Haarl. Courant 342.89 Lijsten Wiedijk: Bijdrage Jlsarl. Politie 59.75 Personeel Haarl. Bankvereeniging 149.50 Personeel E. A. de Raay Zn. 40— Geïncasseerde inteekenü-sten: Mr. H. C. P. de B. 10 C. Th. M. 25.— G. P. G. Jr. 10— fa, Gbr. W. 5— N. N. fe A. 100— A. Z. G. 2.50 Mr. N. H. v. N. v/ M. te B. 10— Douir. M. J. T. de M. te V. 100— H. C. L. d'E. 2.50 A. L. 20— Ned. Handels- en Landbouwbank, te Haarlem 25— C. B. te O. 25 A. H. 5— Mevr. J. A. R. 2.50 J. A. R. 2.50 B. C. R. v. S. 25— N. N. 1000— 1997.14 Sri 1 vorige verantwoording 9686.16 Totaal 11683.30 Geslaagd is voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (G) de heer D. J. Doeglas alhier. Voor het examen acte L. O. slaagde te Amersfoort (R. K. Kweekschool) de heer H. E. M. Wassenberg, alhier. De beide zoons van den heer P. J. M, van Tetering, Addy en Piet, slaagden Vrij dag en Zaterdag 1.1. respectievelijk voor het Propadeutisch examen Geneeskunde aan de Universiteit te Amsterdam en voor het Eindexamen Gymnasium 6 i. cursus. De laatste wa® leerling van het R. K. Lyceum aan den Zijlweg, alhier. Wegens het zeer ongunstige weder is gistermiddag het concert van de Haarlem sche Orkestvereeniging in de Stadstent in den Hout, niet doorgegaan. Haarlem, „Da Costa-Kweekschool", Nieuwe Gracht 93. 18 Juni, 4e plóeg. Geëxamineerd 7 can didates Geslaagde dames; M. L. F. Goes, Bloemendaal; M. W. van Haalden, Noord- wijk. M. W. A. Lindeboom, Zandvoort; N. Westemeng, Haarlem. Afgewezen 3 cand. Het examen is hiermede geëindigd. In to-, taal 25 candidaten geëxamineerd; toegela ten 20 candidaten. Rijkskweekschool vcor Onderwijzers, Geslaagd de heeren: G. J. Roeland, J. W. Kesler, N. E. Bochoeve, J. H. Kam- meijer, D. Duinker, J. Roozen, allen te Haarlem. Het Concert in de Groote Kerk, Door omstandigheden is de Groote Kerk op 29 dezer niet ter beschikking, zoodat het con cert op dien dag niet kan doorgaan. Nader zal een andere datum worden vastgesteld. B. en W. hebben ook voor dit Concert vrij dom van Stedelijke Belasting verleend en het College van Kerkvoogden stelden gratis het Kerkgebouw voor dit doel beschikbaar. Personeellijsten. Door het Comité is abusievelijk de Per- soneellijst der Firma Vroom en Dreesmann aangeduid als te zijn uit de zaak aan deGroote Houtstraat, dit moet zijn van de Veerstraat. De eerste leverde reeds vroeger haar lijst in. Een uur overwerken. Van den Haarlemschen Bestuurdersbond ontving het comité een Zeer sympathiek en welwillend schrijven, waarin het Bestuur van heeler harte toejuicht de plannen opzichtens het één uur overwerken ten bate der slichtof- fers van dê Stormramp en zich bereid ver klaart om deze zaak bij zijn leden krachtig te propageeren. Het comité is den Haarl. Bestuurdersbond zeer dankbaar voor deze hartelijke medewer king. In de plaats van den secretaris, den heer J. Roza, zal de Voorzitter van den Haarl. Be stuurdersbond, de heer J. M. A. Braakenburg deel uitmaken van het Stedelijk Stormramp comité. C. WIERSMA A. Gzn. OVERLEDEN. De heer C. - Wiersma, hypotheekbewaar der alhier, is in den ouderdom van 67 jaar overleden. frlL- ENGLISH ASSOCIATION. In de dezer dagen gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der afdeeling Haar lem werden jaarverslagen van secretaris en penningmesterresse goedgekeurd. De aftre dende bestuursleden, mj. IJssel de Schepper en de heer C. Heyman, werden herkozen. De heer C. Heyman werd benoemd tot afgevaardigde naar de algemeene vergade ring der afdeelingsbesturen, welke a.s. Zon dag te Utrecht wordt gehouden. In de nacht van Zondag op Maandag is een glazen vitrine, hangende in een portiek van een woningen opengebroken en zijin daaruit eenige tasschen ontvreemd. J% Nederland 1919 10111/i6 6% Nederland 1923 10l»/4 1013/4 4A Nederl, 1917 100i/]e I OQi 16 KA N. 1. 1926 B. 9715/i6 9715/16 6% N.-l. 1923 D.. IOH/2 lOli/a Oude Vaart 72 67 dito Gem. Eigend- 68i/a 68i/2-7 Mij. „Nederland".. 176 Scheepvaart-Unie 196 185 ex. Rottërd. Lloyd 169 1 2323/4 220 ex. Oude Boot 93 921/2 Holl. Stoomboot 63 1 •Jurgens gew 1721/a 172 Nederl. Kunstzijde 318l/2 315 109i/4 109 Holl. Kunstzijde 147/8 1147/g Koloniale Bank 2401/2 242 Indische Bank 176 177 Cert. Handel Mij 1581/4 1581/, Reso dito 159 159 Pnoenix 1201 Geconsolideerde 2301 374 3781/a U S. Steel I235/8 1231/4 Marine comm. 83/ 1G Marine prei 48 SU/4 7801/2 780 Java Cultuur 3171/2 388 Vorstenlanden 167 167 geb. Actions id 3511/, 156 Poerwoderjo 131 137 Oude Deli 447 450 Senembah 437 444 481 48212 A'dam Rubber ..j. 297 290 297 295 Silau - 150 150 Allied Sumatra 1033/4 1021/2 232 2341/2-5 v. 1. C. O 186 181 Deli Bat. Rubber 234i/2 232 Dordtsche Petr. 3553/4 356l/2 b Southern Rails 1261/4 1261/2 1761/8 176 Anaconda 90x/21 775/8 771/4 20 JUNI EERSTE LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN 54.17 59.141/2 PARIJS 9.78 9.77l/4 BRUSSELv 34.69 34.67 EENEN 35.20 35.15 LONDEN 12.121/4 12.12 STOCKHOLM 66.90 66.871/2 KOPENHAGEN 66.75 66.721 /2 OSLO i 64.55 ^4.471/2 BAZEL 48.02 47.99 NEW-YORK 2.495/8 ROME 13.47 13.95 PRAAG 7.45 7.40 WARSCHAU 28.— 28.— Za'erdagavond om 8 uur reed een man op een motorfiets over de Leidschevaart nabij de Emmabrug. Een juffrouw reed daar op een fiets. De motorrijder wilde om de juffrouw heen gaan, doch reed haar aan. Zij kiyam te vallen en kreeg eenige schaaf wonden aan het been en klaagde over pijn in de rug. Een dokter, die haar onderzocht, constateerde niets ernstigs. Door de recherche is aangehouden de 36-jarige T. O. koopman, wonende alhier, verdacht van diefsial van een rijwiel in den !oop der vorige week. De aangehoudene bekende ook een tweede rijwiel te hebben ontvreemd. Wegens heling werd ook W. H. aangehouden, oud 54 'jaar, los werkman, alhier. Zondagavond is een rijwiel ontvreemd, staande voor een café in de Kennemer- straat. Zaterdagmdrgen werd een rijwiel gesto- n, staande voor een perceel in de Wes- i ei houtstraat. De Commissaris van Politie te Leiden geef1 in overweging bij hem inlichtingen in te win nen alvorens in handelsrelatie te treden met WILLEM VERMEULEN^ geb. te Bodegra ven 14 Maart 1895, koopman, wonende te Leiden Lammerenmarkt 5. Zee" Woensdag 22 Juni a.s. des avonds om kwart over acht, houdt de afdeeling paro chie O. L. Vrouw van de R. K, Alg. Prop. Club een groole propaganda-vergadering in de Patronaatszaal, Koningsetinstraat 2. Op de vergadering zal als spreker optre den de heer Mr. Dr. F. A. Bijvoet, candidaat voor den gemeenteraad, die een rede tot op wekking voor de aanstaande gemeenteraads verkiezing zal houden. Deze vergadering is ook toegankelijk voor dames en niet-parochianen. Landbouwgewassen. Hieronder volgt een overzicht betreffende de uitgestrekt heid, bezet met onderscheiden landbouw gewassen in 1927. Wintertarwe 4471a H.A., Rogge 3'A H.A., Haver 69 H.A., totaal granen 520 H.A. Consump'ie-aardappe!en 262K H.A., Sui kerbieten 1381-5 H.A.. Mangelwortels en Voederbieten 22 H.A., Uien 2 H.A., totaal knol en wortelgewassen 425 H.A. Veldboonen (Wier-, Paarden, Duiven-, Waalsche 15 H.A., Erwten 127 H.A., Bruine en Witte boonen 2 H.A,, totaal peulvruch ten 144 H.A. Geel mosterdzaad 22/4 H.A., Karwijzaad 59 'A H.A., Blauwmaanzaad 51 H.A., totaal handelsgewassen 133 H.A. Knolzaal 3/4 H.A., Spinazie 314 H.A., tot. land- en tuinbouwzaden 7 H.A, Roode of hoofdzakelijk roode klaver 43!4 H.A., Lucerne 3 H. i Kunstweiden lOl-a H.A,, totaal groenvoedergev F "tare. Gisteren had Katholiek Bennebroek feest. De Weleerw. Heer kap. W. J. Warmenhoven vierde zijn 12Fa-jarig priesterfeest, welke dag op luisterrijke wijze is gevierd. Des morgens om 10 uur droeg de jubilaris de Plechtige Hoogmis op, geassisteerd door den Zeereerw. Zeer geel. Heer Th. Vis, leer- aar aan het seminarie Hageveld als diaken, den Weleerw. heer J. Voorham als subdia ken en den Zeereerw.^Jieer pastoor T. J. M. Wassen als Presbyter assistent. Voor de Hoogmis zong het parociaal zang koor het 4-stemmig Veni Creator van Jac. de Jong. Onder de Hoogmis werd gezongen de 3-stemmige Mis van Hub. Cuypers. D*es middags om 1 uur ontving de jubilaris de Eerw. zusters van het St. Luciagesticht, terwijl om half twee de gelegenheid was opengesteld voor de parochianen om den ju bilaris te komen gelukwenschen. De Zeer Eerw. Heer Pastoor F. J. M. Wos- sen reikte den jubilaris een enveloppe met inhoud over namens het parochiale huide comité. Ook heelt de jubilaris nog verschil lende andere cadeaux mogen ontvangen, zoovéél van parochianen als kennissen buiten deze parochie anVde receptie is e enzeer druk gebruik gemaakt en ook hierbij zagen wij verschil lende personen uit de omgeving. In een der weinige rustige oogenblikken vertelde ons zijn eerwaarde, hoogst erkente lijk te wezen over de huldiging welke men hem bracht. Het deed zijn Eerw. goed, om ringd door zijn ouders, zijn broers en diens echtgenooten te mogen getuigen van het me deleven der parochianen. De receptie was van half twee tot half vier en niettegenstaande het slechte yeer liep het onafgebroken aan en af. Des avonds om 7 uur droeg de jubilaris met assistentie een plechtig Lof op met een feest-predikatie, waaronder zijn Eerw. de parochianen bedankte voor de wijze, waarop men voor hem dezen dag als een onvergete- lijken heeft gemaakt. Zoowel na de Hoogmis als na het Lof werd door de parocianen een feestlied gezongen. R. K. Volksbond. Dinsdagavond half ne gen heeft de R. K. Volksbond een buitenge wone vergadering gehouden in het gebouw van den R, K. Volksbond. Het programma vermeld o.a. aanbieding huldeblijk aan de Geest. Adviseur kap. W. J. Warmerhoven. Verwacht wordt dat alle leden dien avond aanwezig zullen zijn. WARSCHAU, 20 Juni. Omtrent het ver- voerr van goederen door Polen van en naar Duitschland en Rusland, wordt medege deeld, dat vervoerd werd van Rusland naar Duitschland in de maand April j.l. 11093 ton en van Duitschland naar Rusland 2558 ton. HOOGEVEEN. 20 Juni. In den nacht van Zaterdag op Zondag heelt een brutale in braak plaats gehad in de bureaux van de Staatsspoorwegen. Alle lessenaars en kas ten werden opengebroken en overhoop ge haald. Getracht is om de brandkast te ope nen door het uitboren van het slot. Waar schijnlijk is dit niet gelukt. Door het bureau personeel kon de kast niet geopend wor den, doordat het slot vernield is. Eenig klein geld uit de lessenaars is meegenomen. Uit een der goederenloodsen is een rijwiel gestolen. In deze loods ziin ook oude kasten opengebroken en zijn pakken, geadresseerd aan particulieren, doorzocht. Voor zoover op het oogenblik is na te gaan, wordt hier van niets vermist. De inbrekers hebben hun gereedschappen achtergelaten; verder werd van hen geen spoor ontdekt. De tweede Engelsche poging om een non- stopvlucht naar Indië te volbrengen is mis lukt. Tengevolge van een lek in de benzine tank der machine, moesten de vliegerolficie- ren Carr en Mackworth, die gisteren van Cranwell-Luchthaven vertrokken te Mart- kesham (Suffolk) dalen, na niet meer dan anderhalf uur in de lucht te zijn geweest, Carr besloo) te landen omdat het niet mo gelijk was het dqfect onder het vliegen te herstellen, HeUlanden was moeilijk we gens de groote hoeveelheid grondstof en de voorraden, die zich aan boord van de ma chine bevondena, doch de aeroplane kwam behouden op den grond aan. Een expert zal nu de machine onderzoeken om zeker heid te verkrijgen omtrent de oorzaak van 't defect en over zijn bevindingen rapport uitbrengen aan het Departement van Lucht vaart. De Oceaanvliegers Chamberlin en Levine zijn Zondagochtend te halfelf van Berlijn vertrokken om via Munchen naar Weenen te vliegen. Zij werden begeleid door vier andere vliegtuigen. i ANTWERPEN, 20 Juni. Een hevige brand heeft gewoed in een opslagplaats van baFn jute. De schade is zeer belangrijk. MARSEILLE, 20 Juni. Admiraal Canine, oud-opperbevelhebber van de Russische vloot, is op 66-jarigen leeftijd overleden» LONDEN, 20 Juni. Uit Hankoii wordt ge meld, dat de communistische troepen lijden aan een typhus-epidemie. welke zou zijn ontstaan! door de onvoldoende verzorging der gewonden. - GENEVË, 20 Juni. De conferentie inzake de ontwapening ter zee zal hedenmiddag te drie uur aanvangen. Het Persbureau Vas Dias meldt: De Holland-Indië-vliegers zijn heden, na een tocht boven de woestijn, te Bagdad aan gekomen, alwaar hun door het personeel van de Imperial Airways met de grootst moge lijke voorkomendheid assistentie werd ge boden. Het weder was „moordend heet". Maandag vertrekken de'vliegers ren- P--i„ der Abbas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2