Radio-Omroep Wat zal hij er mse does? Het poovere resultaat van de raadsziting van den Volkenbond maken Stresemann's positie niet gemakkelijker. Een nieuwe staatsgreep in China. Onder de Radio-berichten: Nieuwe onderhandelingen tusschen Nederland en België. Radicale plannen van Tsjang Tso Lin. Vele natuurrampen. Bidprocessies in Duitschland. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Ongemotiveerde Christ.-Hist. angstvalligheid of anti-papisme. Jhr. Beelaerts van Blokland en de Volkenbond. Het Paleis op den Dam te Amsterdam. Mr. Fockema Andreae neemt ontslag als voorzitter. De gemeenteraadsverkiezingen. Koninklijke dankbetuigingen aan het Roode Kruis. Gift van Prins Hendrik. Nederland in den Vreemde. FEUILLETON. T Internationaal Gerechtshof, niet de toepassing van de beginselen van het De zitting van het Internationaal Ge rechtshof, ten Paleize van Justitie aan de Prinsengracht te Amsterdam gehouden, bood Zaterdagmorgen een interessant schouwspel. Deze sectie van het gerechtshof, ingesteld bij het Verdrag van Versailles, ter beslech ting van particuliere schadequaesties uit den wereldoorlog, stond onder leiding van mr. C. D. Asser, en was verder samengesteld uit twee raadsheeren, een griffier, alsmede een vertegenwoordiger van de Fransche en Duit- sche regeering. De met goud en hermelijn versierde ambtsgewaden trokken, zelfs in deze omge ving, zeer de aandacht. De meest opval lende verschijning was evenwel prof. Lap- radelle van de Sorbonne te Parijs, die in kardinaalroode toga, met slippen van her melijn, als advocaat optrad in de zaak van een Fransch belanghebbende. De zitting van dit internationaal Ge rechtshof worden afgewisseld in verschil lende landen gehouden. De volgende zitting Zal in de maand Juli a.s, wederom te Amster dam plaats vinden. De besprekingen te Geneve. Het vertrek Donderdagmiddag van Briand, die ziek is en waarschijnlijk een maand rust zal moeten nemen, heeft geleid tot een ver vroegd einde van de bijeenkomsten der „Lo- camisten" en tevens van de Raadszitting zelf. De vergaderingen zijn bespoedigd, zoo dat reeds Vrijdag Chamberlain de zitting kon sluiten. Een zitting, welke als zoodanig wel tot de minst belangrijke mag gerekend wor den die sinds geruimen tijd gehouden zijn. De indruk van het resultaat der gedach tewisselingen tusschen de Locarno-mogend- heden wekt de gedachte aan het bekende gezegde zij dronken een glas en lieten de Zaak zooals die was. Met het gevolg, dat de optimistische Stresemann met zijn delegatie een keer te meer naar zijn land terugkeert Zonder eenige positieve resultaten mee thuis te brengen, waarover zijn tegenstanders het hem wel lastig zullen maken. Niemand in Duitschland heeft hem, gegeven de gewij zigde omstandigheden, met hooge verwach tingen zien vertrekken maar zóó weinig succes als het geval schijnt te zijn, had men blijkbaar toch niet vermoed, i Diepe teleurstelling komt dan ook al in de Duitsche pers tot uiting, en niet alléén in de nationalistische. Ziedaar de vruchten van de D-nationale deelneming aan de regeering, constateert de „Frankf. Z." bijv. Sinds de stemming in hét buitenland ten opzichte van Duitsch land, voor een deel trouwens door de schuld van Duitschland zelf, dat den Franschen voorwendsels in handen gaf voor een afwij zende houding, viel aan een poneering van de ontruimingsquaestie al lang niet meer te denken. Maar ook in de vermindering der bezettingstroepen is men niet verder geko men niets is bereikt, niets positiefs, zelfs niet eens op het gebied van toezeggingen. De eenige troost, welke Stresemann meekrijgt, is een zetel in de mandaten com missie, en dit is nog een zeer twijfelachtige troost, afgezien dan van de mogelijkheid dat men in Duitschland er een soort moreeie rehabilitatie in kan zien. Maar, zooals wij reeds vroeger deden uitkomen, wordt in sommige kringen de vrees gekoesterd, dat van zulk een opneming van Duitschland in de mandatencommissie, door de Duitsch nationalen een eerste schrede zal gezien worden in de richting van een nieuwe ac tieve Duitsche koloniale politiek en dat thans de agitatie voor de verwerving van Duitsche kolonies of Duitsche mandaten door dit „succes" te Genève een nieuwen impuls krijgt. En het democratisch-republikeinsche blad gewaagt met bezorgdheid van de moge lijkheid, dat Stresemann, nu hij op zoo weinig resultaat kan wijzen, zulk een agitatie, volgens de „F. Z." slechts voortvloeit uit een behoefte aan uiterlijke machtspositie, in de hand gaat werken of althans zal toe laten. Met spanning ziet men in Duitschland, waar men den laatsten tijd toch al korzelig werd over de geringe resultaten van Locarno, Zoodat Stresemann herhaaldelijk tot geduld en 'nog eens geduld moest manen, uit naar de toelichtingen, welke de minister, naar ver wacht wordt, als. week aan het parlement zal verstrekken. Driemogcndhedenconferentie Gibson, de Amerikaansche gezant te Brus sel en leider der Amerikaansche delegatie ter conferentie inzake de beperking der mari tieme bewapening, heeft medegedeeld, dat de plannen welke zijn delegatie ter tafel zal brengen, een algemeen karakter zullen dra genen niet te streng zullen zijn. Zij zullen verdrag van Washington ten opzichte van andere klassen van schepen overschrijden, 'zeide hij, en voegde er aan toe: ik ben vol goede hoop, want elkeen toont den ernstigen wensch iets te doen. De door Groot-Britan- nië en Japan gezonden vertegenwoordigers vatten de zaak te ernstig op om niet iets te be reiken. De Mandatencommissie. De bijeengeroepen mandaten-commissie van den Volkenbond zal zich met de vol gende aangelegenheden bezighouden: het rapport der Fransche regeering over Kame roen, Togom Syrië en Libanon; en het rap port der Biitsche regeering over Palestina, Tanganika, Zuid West-Afrika en Nieuw- Guinen. Een staatsgreep in Joennan. Een nieuwe staatsgreep heeft volgens be richt uit Parijs aan de „Times," te Joennan- foe, de' hoofdstad van de Chineesche pro vincie Joehnan, plaats gehad. Telegrammen uit Indo-China melden, dat op 1.1. Zondag morgen om drie uur de troepen van generaal Hoe-Joe-joe het leger van generaal Long- joen hebben aangevallen. Het gevecht dat beperkt bleef tot de Chineesche stad, in de nabijheid van het Fransche consulaat, duurde tien uur. Generaal Long-joen, die weigerde zich over te geven, werd ten slotte bij ver rassing gevfngen genomen. Bij het gevecht zijn -vele soldaten gedood en ongeveer 200 gewond. De gewonden worden in het Fran sche ziekenhuis verpleegd. De Fransche consul heeft er in toegestemd in het verzoek als bemiddelaar tusschen de twee partijen op te treden, op voorwaarde, dat het leven van generaal Long-joen en zijn gezin wordt gespaard. Deze voorwaarde is aanvaard en men is overeengekomen, dat de verslagen generaal en zijn gezin binnen 48 uur Joennan moeten verlaten. Nu er zoo spoedig een wapenstilstand ge sloten is en de troepen naar hun kwartieren zijn teruggekeerd, bestaat er geen reden tot ongerustheid voor de Fransche kolonie. De twee generaals hebben ook deelgenomen aan de revolutie, die in Februari in Joennan heeft plaats gehad. Toen werd medegedeeld, dat Long-joen den gouverneur der provincie wilde handhaven, terwijl Hoe-Joe-joe met de Cantonneezen symphatiseerde, en een mili taire dictatuur wenschte in te stellen. Aan den gouverneur van Joennan is zijn macht ontnomen, ofschoon hij zijn functie heeft be houden. Door dit nieuwe succes is Hoe-Joe-joe verzekerd van een vooraanstaande positie. In officieele kringen hier is men van meening, dat deze staatsgreep geen ernstige gevolgen voor de provincie zal hebben. De provincie heeft tot dusver weinig te lijden gehad van den oorlog, doordat Joennan weinig contact heeft met de overige deelen van China. (Particuliere correspondentie.) AKEN, Juni 1927. „An Gottes Segen ist all gelegen" zegt een oud Duitsch spreekwoord. In het Duit sche Westen is het in heel bijzondere mate de plattelands- en kleinstadsbevolking, die deze oude spreuken nog kent en van ge slacht op geslacht overleverd. Zij ook houdt de oude volksgebruiken hoog, en zij ook is het verder die haar vromen zin alle moder ne invloeden ten spijt vasthoudt. Daarom vinden we bidprocessies ook hoofdzakelijk nog op het platteland. Of juister; dit gebruik komt op het land meer dan in de steden voor. Het sterkst verbreid zijn de veldproces- sies. Hier ook Markusprocessis genoemd, die nu ook op den feestdag van dien groo- ten heilige worden gehouden. Naar Duitsche overlevering zou het gebruik der bidpro cessies om een goeden oogst aldus ontstaan zijn. In 't jaar 1407 was de zomer zeer koud, dat bijna alle granen op de velden bedierf. Fruit en wijn werden niet rijp. Een groote hongersnood ontstond. De arme bevolking probeerde haar honger met beemwortels en Schors, hooi en dergelijke te stillen. Toch was er nog wel brood. Maar die waren slechts zoo groot als een walnoot en kostten per stuk drie pfennig. En toen tertijd maak te drie tot viif pfennig het loon van een heelen dag uit. Een pond rundvleesch kon men voor een halven pfennig koopen. In hun hoogsten nood baden de menschen lot den heiligen Markus en zijn voorbede bij God, Het kleine brood werd sinds dien tijd nog altijd in dien kleinen vorm gebakken als herinnering van die droevige tijden, men gaf het den naam van Markusbrood „Marci- Panis". En daarvan stamt dan ook nu nog de uitdrukking Marsepein. De Kerk houdt deze bidprocessies op Markusdag en ook de drie dagen voor Hemelvaart. Met zoo'n bidpocessie hebben we ook te doen bij de zoogenaamde „Gymnicher Ritt" die niet alleen in de omstreken hier, maar ook veel verder nog een groote bekend- htid heeft. Ook dit jaar met Hemelvaart heeft de „Gymnicher Ritt" plaats gehad op de wijze als het vele eeuwen en misschien wel duizend jaar lang geschied is. De „Gymnichter Ritt" is een veld- of Bid- processie van heel bijzonderen aard. Van heinde en verre komen de ruiters op Hemel vaartsdag in alle vroegte samen. Niet te voet maakt men die processie, neen, te paólrd. Voorop, hoog op zijn paard, trekt de Geestelijke. Hij draagt het processiekruis. En dat is geen gewoon processie kruis, want eiin is een partikel van het heilige kruis van Christus aangebracht, waarvan de sage de herkomst precies weet te vertellen. Op den geestelijke volgen dan de overige processie-deelnemers. Het allergrootste ge deelte bestaat uit ruiters. In vroegere jaren waren het uitsluitend ruiters. De processie trekt weder ver door de landen en velden en smeekt God zegen over de jonge zaden af. Zoo nu en dan zegent de geestelijke het Jand. Duizenden menschen brengt de „Gym nicher Ritt" jaarlijks bijeen in het kleine Gymicb. Het dorp ligt "vlak aan de grens kan drie verschillende landbezirkcQ: Eis- kickon, Bergheim en Duren. Met recht heeft men de „Gymnichter Ritt" een van de meest typische gewoonten der Katholieke bevolking genoemd. Over wezen en oorsprong aan de meeningen zeer uiteen. Iets schriftelijks of officieels sihijnt er hieromtrent niet te beslaan Mis schien dat eens nog uit een oud, onder stof bedekt archief iets meer aan den dag komt. Een van de meest verbreide sagen ver telt dat de graaf van Gymnich in l jaar 1096 met zijn mannen ter kruistocht ge stegen was. In Hongarije, aan de oevers van den Theiss, geraakte de ridder met zijn paard omdat hij zich te ver van zijn ge trouwen gewaagt had in een moeras. Met begeerige vangarmen greep het moeras hen vast en trok het paard steeds dieper en dieper in den modder. Alle menscheiijke hulp scheen verre. En in zijn hoogsten nood, met een vreeselijken dood voor oogen, legde de ridder een gelofte ai; „Heer God in den Hemel, wanneer Gij mij redt, zcodat ik ook verder nog aan den kruis tocht kan deel nemen, wil ik ieder jaar in mijn vaderland een ruiterprocessie houden Nauwe.ijks waren deze woorden uit zijn n ond, of daar vlogen dicht bij hem een paar waterhoentjes op uit het riet en streken vlak langs den kop van het paard voorbij. Het toch al schuwe dier sprong in een plotselingen an^jst omhoog, en met een scherpen ruk bevrijdde het zich uit het moeras, en droeg zijn berijder terug naar het leger ten strijde tegen de vijanden van het christelijke geloof. Volgens een andere sage moet het de ridder Jan van Gymnich geweest zijn, die aanleiding tot dit gebruik gegeven heeft. Toen hij in 1456 aan den Turkenoorlog deelnam, was hij op een goeden dag ge vlucht 'voor een veel talrijker turksche schaar en met zijn gevolg op een eiland gekomen. Van alle kanten van moerasgrond omgeven, en daarbij den terugtocht door de Turken versperd. Er was geen mogelijk heid te ontkomen. In den nacht van Hemel vaart vielen de Turken aan. Maar de Gym nicher weerden zich dapper en al wat het met groote verliezen, zij behielden hun stelling. Maar zij kregen het steeds be nauwder, en tenslotte beloofde de Edelman van Gymnich, na zijn terugkeer op zijn slot, ieder jaar een ruiterprocessie te houden en wel op Hemelvaartsdag. Ook hier vertelt de sage van een waterhoentje, die de red-j ding van Hemel bracht. Want toen Jan van Gymnich het hem van den hemel gezonden diertje volgde, vond hij een verborgen klein paadje door het moeras, dat hem en zijn mannen in vrijheid stelde. Maar nog meer. Hij kwam op deze manier in een uiterst gunstige stelling, dadelijk in den rug van het niets vermoedende leger van den vij and. En op dat oogenblik grepen ze het Turkenleger aan. De Gymnichter maakten van het juiste oogenblik gebruik en kamen onder een reusachtig krijgsgeschreeuw uit hun hinderlaag te voorschijn. Ze streden met-een onvergelijke moed en verbittering. De Turken hadden heelemaal geen idee van het kleine aantal, hetwelk dit tweede leger uitmaakte in hun rug en vervielen -n een paniektoestand. Ze werden toen natuur lijk tot den laatsten man in de pan gehakt. Na het einde van den oorlog maakten de ridders tot dank voor hun redding een pelgrimstocht naar het heilige land. Barre voets en in boelekleeren kwamen ze aan. En van deze pelgrimstocht bracht hij het patikel van het heilige kruis mee in zijn vaderland. Nu nog wordt het in de kapel van het Gymnicherslot bewa,ard en aljaar- lijks bij de „Gymnicher Ritt" wordt het door den geestelijke te paard vooropge dragen door de velden. CYCLONEN, ONWEDERS, WOLK BREUKEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, te gen 12 uur vernielde een cycloon aan de Beiersch-Tharingsche grens een groot ge deelte der staatsbqsschen. Binnen een minuut werden 4 a 5000 boomstammen ter dikte van ca. een balven meter als lucifers bij den grond afgebroken, zoodat het geheele woud als weg gemaaid is. Zaterdagmorgen even na 3 uur stak te Ber lijn een geweldig onweder op, dat gepaard ging met een wolkbreuk waardoor op vele punten der stad overstroomingen ontston den.. De Duitsche Radiodienst meldt nog, dat een wervelstorm te Meppen in Oost Fries land ernstige verwoestingen heeft aange richt: daken werden weggeslagen, zware hoo rnen ontworteld enz. Te Guhrau in Silezië zijn twee vrouwen die met veldarbeid bezig waren, door den bliksem getroffen en gedood. Vrijdagnacht is op het linieschip Elsass, dat op het oogenblik te Kiel ligt, vermoedel ijk tengevolge van het inslaan van den bliksem, brand ontstaan. De kamer waar zich de radic- afdeeling bevindt, brandde geheel uit. DE DUITSCHE AMBTENAARS SALARISSEN. Het Duitsche rijkskabinet hield zich Za terdag bezig met de kwestie van de verhoo ging der ambtenaarssalarissen, welker nood zakelijkheid het erkende. Besloten werd in het najaar bij den rijks dag een desbetreffend wetsontwerp in te die nen met terugwerkende kracht tot 1 Octo ber, dat niet alleen de algemeene ambte- naarssalarieering zal regelen, maar eveneens wijziging zal brengen in het bestaande bezol digingsbesluit, terwijl ten slotte ook de uit- keeringen aan pensioengerechtigden en oor- logsinvalieden in het ontwerp zullen Lorden opgenomen. HUISZOEKING BIJ DE BELGISCHE FRONTPARTIJ. Het parket te Antwerpen heeft Zaterdag een huiszoeking gedaan in het lokaal Mal- pertuis, de zetel der Frontpartij. De aanlei ding dezer huiszoeking, die in tegenwoordig heid eener groote politiemacht geschiedde, zouden de bedreigingen zijn, die op de laatste meeting inzake de amnestie uitgesproken werden tegen den persoon van Koning Al- bert. Ook zou de (Antwerpsche) „Matin" een anoniem schrijven hebben ontvangen met bedreigingen aan het adres des Konings, terwijl Ward Hermans op een meeting zou hebben verklaard dat, moest Borms in de gevangenis overlijden, de burgerkranten met een rouwband zouden mogen verschijnen. Het B. T. A. voegt er aan toe, dat in den anoniemen brief stond dat op den dag, waar op Borms zou worden gedood, de Koning en de koninklijke familie zouden vallen. Er werden geen arrestaties gedaan. Een groote hoeveelheid documenten werd in be slag genomen, o.a. het origineel van den door den „Matin" ontvangen en gepubli- ceerden anoniemen brief. DE KRATER. De krater, die zich in den weg te Bushey, een plaats ten N.W. van Londen, heeft ge vormd, schijnt „uitgewerkt," zoodat het gevaar voor het instorten van de huizen, die i r in de buurrt staan schijnt geweken. Een 180 pond wegend politieagent heeft den moed gehad, zich aan een touw in den gapenden krater neer te laten. Hij is terecht gekomen op een vasten bodem op een diepte \an zeven meter. EEN OVERVAL. De Zwitsersche zaakgelastigde in Turkije de heer Martin, is in de nabijheid van Angora door een rooversbende van acht man over vallen en van al zijn bagage beroofd. De politie slaagde er in de roovers in handen te krijgen, maar de bagage is nog niet terug gevonden. HET OPTREDEN VAN MOSKOU. Knipinski en Verjbowitsj. naar het heet twee Poolsche spionnen, die in 1926 op on wettige wijze het Ockrajiensche gebied zijn binnengedrongen ten einde eenige leden der Oekrajiensche regeering te vermoorden, zijn door een buitengewone zitting van de recht bank te Charkow tot den dood door den ko gel veroordeeld. Het vennis is reeds ten uitvoer gelegd. MARY PICKFORD. Zooals men zich herinnerd zijn er vroeger al eens verijdelde pogingen gedaan om Mary Pickford, de bekende filmactrice, te ontvoe ren. Thans komt uit Los Angelos het be richt dat opnieuw een complot is ontdekt om haar te ontvoeren. Mary Pickford's huis staat dien tengevolge onder sterke bewaking, ter wijl Douglas Fairbanks, haar echtgenoot, haar van en naar haar atelier met een geweer begeleidt. De bedoeling van haar ontvoering zou zijn, een grooten losprijs los te krijgen. Naar aanleiding van de schriftelijke vra gen van het Christ-hist. Tweede Kamerlid Krijger, aan den minister van Justitie, ge steld over de te Steenbergen (N. B.) gehou den Sacraments-processic, waarbij hij den minister verzocht te bevorderen, dat niet zou worden gehandeld in strijd met het be paalde in het 2e lid van art. 171 van de rondwet. Heeft het te Roozcndaal verschijnend blad de „Grondwet" te Steenbergen ter bevoeg- der plaatse geïnformeerd en vernomen, dat men daar van een gebeuren als door den heer Krijger is voorgesteld, niets weet. Het blad merkt daarbij het volgende op; Schijnbaar hoofsch en concilliant gesteld, krijgen des heeren Krijger's vragen alzoo het karakter van het doodgewoon anti-papisme, zij het dan een geganteerd anti-papisme. Wat toch is het geval? Gelijk zulks in tal van plaatsen in het Zui den gebeurt, waar het Katholieke volk te bukken heeft voor een processie-verbod, dat indruischt tegen volksziel en volkaard, hou den ook de Steenbergsche Katholieken hun L Sacraments-processie in het kerkgebouw cn op kerkelijk terrein. Mocht dit terrein op de een of andere wijze in communicatie staan tot openbaar terrein, dan worden de toegangswegen formeel afgesloten. Zoo trekt men te Steenbergen van uit de kerk door de kerkdeur aan de Marktzijde, waarna de processie over het kerkplein naar het schoolplein trekt en de kerk weer door de deur aan die zijde betreedt. Beide pleinen zijn kerkelijk terrein, om geven door hekken. De openbare toegangs wegen worden gedurende deze processie af gesleten, waardoor dus aan de wet voldaan wordt. De minister behoeft dus niet aange spoord te worden „te bevorderen dat aldaar niet zal worden gehandeld in strijd met de Grondwet." Dat de feiten in Steenbergen zijn, zooals wij hier beschrijven, dat weten degenen, die den heer Krijger vragen laten stellen, even goed. Doch zelfs dat is den anti-papisten noch :en gruwel in de oogen, dat kunnen ze den Katholieken nog niet gunnen. Dat men het voor gezegd houde, dat ons Brabantsche volk slechts bukt voor de over nacht, doch dat het vroeg of laat voor den Eucharistischen Koning in Zijn land zal op- eischen de eere, die hem toekomt. Een verklaring van den Minister van Biiitenlandsche Zaken. Uit Genève wordt aan de „Msb." gemeld: In verband met het Belgisch persbericht, v.aarin het vermoeden wordt uitgesproken, dat minister Beelaerts van Blokland ditmaal van Karnebeek vervangen heeft als Neder- landsch vertegenwoordiger bij den Volken bondsraad, omdat minister Beelaerts van Blokland persoonlijk met Vandervelde de kwestie van het Nederlandsch-Belgisch ver drag besprek enwilde, heeft minister Bee laerts van Blokland mij gemachtigd tot de verklaring, dat hij naar Genève gekomen fs, omdat hij van oordeel was, dat ministers van Buitenlandsche Zaken zooveel moge lijk allen zelf hun land in den Volkenbonds- haad behooren te vertegenwoordigen, zooals ook Bénes, Briand, Chamberlain, Stresemann, drag bespreken wilde, heeft minister Bee laerts is dan ook voornemens ook in de toe komst zoo eenigszins mogelijk steeds per soonlijk Nederland in den Raad te vertegen woordigen. Dat Jhr. Beelaerts en Vandervelde gedu rende hun gemeenschappelijk verblijf te Genève, waar over alle mogelijke interna tionale vraagstukken in persoonlijke gesprek ken van gedachten werd gewisseld, ook de Belgisch-Nederlandsche verhoudingen niet onbesproken lieten, ligt voor de hand ver klaarde onze minister mij. Vrijdagavond waren op den maaltijd door Jhr. Beelaerts van Blokland aan den Raad aangeboden ook Vandervelde en de Brouc- kère aanwezig. In de M. van A. aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk I der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1926 wordt in zake het Paleis op den Dam te Amsterdam nogmaals me degedeeld, dat de zorg van de regeering zich alleen uitstrekt tot den toestand van het uitwendige van het Paleis. Nu is het loslaten en afvallen van stukken steen in de Burgerzaal en sommige andere ruimten het gevolg van vroegere verwaarloozing van het buitenonderhoud. Herstel hiervan komt dus voor rekening van den Staat. Dit herstel zal eerst worden ter hand ge nomen, wanneer de oorzaak is weggeno men. Daarom wordt de buitenrestauratie in 1915 aangevangen en waaraan sinds dien plus minus 721.200 is verwerkt eerst ten einde gebracht. Inmiddels zijn maatregelen genomen om door het nazien en wegnemen van loszitende stukken ver der gevaar te voorkomen. Naar de Tel. verneemt, heeft de burge meester van Utrecht, mr. J. P. Fockema Andreae, ontslag genomen als bestuurslid van de Vereeniging van Nederlandsche' ge meenten, Mr. Fockema Andreae, die gedu rende een viertal jaren het presidium der vereeniging heeft vervuld, moet nu ook als zoodanig aftreden. In de algemeene vergade ring op 21 Juni te Haarlem, zal in de vaca ture worden voorzien. DINSDAG 21 JUNI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber. 12.30 2.00 J^unchmuziek door het A.N.R.O.-Lunchtric. Dick Groeneveld, viool, A. v. Leeuwen, cello, P. Jochctnse, piano. 5.006.45 Vooravondconcert door het A.N.R.O orkest, o.l.v. Nico Treep. Soliste Mevr. v. Binr.en- dijk-v. d. Burg, alt.— 6.45—7-15 Engelscbe les voor gevorderden. 7.157.45 Engelsche conversatieles. 7.45 Politieber. 8.10 R. K. Radio-avond. Het K.R.O.- orkest o.l.v. Martin van den Ende te Amsterdam. 1. Marche Americain, Sousa. 2. La fille du regiment, Doni zetti. 3. Spreker De Edelachtbare Heer A. H. Der!en, burgemeester te Horn(L«? over 7e Leerjaar en 7-jarige leerverplichting (Noodzakelijk in het belang van het platteland, van het kinderrijke gezin, van het Zuiden in het bijzonder). 4- Tapfer und Treu, Sousa. 5. Silver Fern. Hope. 6. Zigeunerin, Balfe. 7- Hüte Dich, Rich. 8. Die Posaunen von Jericho, Lindeman. 9. Re- ponse a supplication, Paans. 10. Le Trcuvère, Tavan. 11. Ideale, Tosti. 12. Abschied der Gladiatoren, Blankenberg. 10.30 Persber. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet en solisten (contra, alt, tenor, viool, declamatie, banjo). 1.202.20 Orkest-concert. 3.15 Voorlezing. 3.20 Muziekles. 4.05 Fransche les. 4-35 Lezing How one star hides another. 4-50 Variété. 5.20 Lezing Hilday at home and abroad. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Dansmuziek. .7.20 Lezing: The Adelphi. 7.35 De sonates van Beethoven. 7-45 Lezing Eclipses. 8.05 Indische volksliederen door S. N. Chaturvadï. .8.20 „A midsummer night's dream", van Shakespeare Muziek van Mendelssohn. 8.20 Weerb., nieuws. 9.40 Lezing Music and the ordinary listener. 10.00 (Vervolg) „A midsummer night's dream". x i.oo1—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Trioconcert, (piano, viool, cello). 9.0511.00 Opera- fragment, orkest, koor, solisten. LANGENBERG 469 M. 1.252.50 Orkestconcert.— 5.506.50 Citherconcert. Vroolijke voordrachten. 8.50—10.40 Een avond in het groene Stiermarken. F. Brandl, cither, de heer Ortner, vroolijke voordrachten. Radiotooneel, met zang en muziek. 10.50 Sluiten. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. cn BERLIJN 484 en 566 M. 12.207.15 Lezingen en lessen. 7.157.40 Gedichten van Greta v. Below. 9.2011.50 „Die Kreuzfahrer", een oratorium van N. W. Gade. HAMBURG 394.7 M. 12.503.10 Orkestconcert. 8.20 „Das Me'odram", causerie. 9.35 „Die volks- tumliche Ballade". Daarna tot 11.10 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.2010.20 Concert. Orkest o.l.v. Flor Alpaerts. Een vaste dag voor-de stemming. De minister van Binnenlandschc Zaken vraagt het advies van Ged, Staten der provincies. Met het oog op verschillende bezwaren, die zich hebben voorgedaan, heeft de minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een circulaire tot Ged. Staten der provincies gericht, waarin de vraag wordt voorgelegd of het naar hun meening uitvoerbaar zou zijn, dat, evenals voorgeschreven was vóór de Kieswet-wijziging van 1926, ook thans een vaste dag werd aangewezen voor de stemming ter verkiezing van gemeente raden. Naar aanleiding van een aan H. M. de Koningin tijdens de algemeene ver gadering van het Roode Kruis gezonden telegram van hulde, ontving het hoofdbe stuur hel volgende telegrafisch antwoord; „Zeer gevoelig voor het Mij toegezonden telegram, betuig Ik aan de leden en bet hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis en aan de afgevaardigden der afdee- lingen daarvoor Mijn oprechten dank en voeg daaraan Mijn beste wenschen toe voor het voortdurend streven van het Roode Kruis in het belang van hen, die lijden." WILHELMINA. H. M. de Koningin-Moeder dankte even eens voor het Haar gezonden telegram van hulde. Prins Hendrik heeft een belangrijke gift geschonken aan het Koningin-Emma-fonds (voor ouden van dagen boven de 80 jaar). Verschenen is het jaarverslag van de Ver. Nederland in den Vreemde over 1926. Hieruit blijkt, dat het aantal leden belangrijk is toegenomen. De jaarlijksche inkomsten stegen in evenredigheid. Uitvoerig wordt melding gemaakt van de werkzaamheden der vereeniging. Verder bevat het jaarverslag eenige mededeelingen der vertegenwoordi gers in het buitenland omtrent hun werk. Het geheele boekje van ruim 80 pagina's geeft een goed overzicht van het werk der vereeniging, Nederland in den Vreemde welk werk zeker den steun van velen verdient. In het verslag wordt o.m, het volgende gereleveerd; Onder leiding van onzen gezant te Athene, Z.Exc. C. D. Schuller tot Peursum en van Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, maakte een gezelschap Nederlanders van 27 Sep tember tot 5 October, een zeer goed ge slaagden tocht naar Zuid-Slavië, waarbij zoowel Belgrado als de hoofdsteden van Kroatië en Slovenië (Zagreb en Ljubljana) bezocht werden. Aan dezen tocht namen, behalve een aantal groot-handelaren en groot-industrieelen, ook het hoofdbestuurs lid onzer vereeniging, de heer Mr. W. M. Westerman en van de vereeniging „Neder landZuid-Slavië", de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en Mr. G. S. van Krie ken deel. Dank zij den energieken voorbereidingen van den, helaas kort vóór den tocht over leden, Consul-Generaal van Servië, den heer M. Meerens en van Dr. Sumann te Belgrado, van het Zuid-Slavische Ministerie van Bui tenlandsche Zaken, onzen gezant te Athene, tevens geaccrediteerd bij het hof van Bel grado en te Zagreb, is alles uitnemend ver- loopen. De deputatie werd in officieele kringen ontvangen, terwijl te Belgrado een banket werd aangeboden door de regeerng. Hier bood de deputatie tevens een contra diner aan, waarbij aan de voornaamste auto autoriteiten uit het geheele land aanwezig waren. Uit de onderlinge besprekingen bleek op ondubbelzinnige wijze het groote nut van deze reis Vele onderwerpten van finan- cieelen en economischen aard werden be sproken en zullen ongetwijfeld aanleiding geven tot het aanknoopen van nadere be trekkingen op commercieel gebied, mede in verband met het te verwachten Neder- landsch-Zuidslavische handelsverdrag. Ook vond de deputatie ruimschoots gele genheid, de bewoners van Zuid-Slavië meer bekend te maken met de cultuur van ons land in het heden, zooals dat reeds zooveel andere landen is geschied. De heer Westrman heeft de film over Ne derland te Belgrado, Zagreb en Ljubljana vertoond, steeds voor een uitgezocht gezel schap en oogstte veel succes, dank zij mede de uitnemende voordracht die de heer Wes terman daar hield. Vooral onze landbouw en nijverheid wekten veel bewondering en het nog bij enkelen bestaande geloof aan klom pen en schilderachtige kleederdrachten, werd zonder veel moeite verdreven. z De deputatie legde een krans neer op het graf van den onbekneden soldaat. De ver schillende, zoowel bezochte als bezoekende, nijveraars en financiers, toonden zich uiterst tevreden, en zonder twijfel zullen nadere relaties tusschen beide landen, als gevolg van deze actie onzer vereeniging, worden aangeknoopt. Voor deze reis stelde de vereeniging een belangrijke subsidie beschikbaar. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H.'HAMERS. 9. Hij ging daarop heen en hoe dicht het ge drang ook wezen mocht, allen maakten plaats voor den beroemden redenaar alsof hij een vorst was. Hij kwam eindelijk aan den boek en wekte den eenzamen gast uit zijn mijmering op. „Mijn waarde heer Hartopp, kent ge mij niet meer, Guy Darrell?" „Mijnheer Darrell!" riep de ex-burge meester van Gatesburg, opstaande „wie zou kunnen denken, dat ge mij herkennen zoudt?" „Wat!" zou ik mij die tien hardnekkige kiezers niet meer herinneren, aan wien ik tevergeefsch al mijn welsprekendheid ver spild had? Gij kwaamt er bij en met de en kele woorden tot hen: doe mij het genoegen en stem voor Darrell, waren de mannen over reed en hun stemmen gewonnen. Dat noem ik welsprekendheid." Zachter voortgaande vervolgde Darrell: „Die verwenschte kerel! nog altijd loopt hij me nó. Och, mijnheer Hartopp, mag ik u vragen wie die mijnheer is met dat witte vest?" „Poole", antwoordde Hartopp, „Wje hij is? Een speculant. Hij werkt met een nieuwe compagnie; men heeft mij gezegd dat zij goede zaken maakt. Williams mijn opzichter, een schrander man, heeft aandeelen in die maatschappij genomen en wilde dat ik het ook doen zou maar het is mijn zaak niet. En die mijnheer Poole kan een eerlijk man zijn, maar hij maakt op mij geen goeden indruk. Ik ben voorzichtig geworden; ik weet dat ik vat baar ben om bedrogen te worden; ik heb mij eens laten bedriegen en daarom mijd ik speculatieve maatschappijen, vooral wanneer dertig procent beloven en kopermijnen ex- ploiteeren. De heer Poole exploiteert een kopermijn. „En drijft handel in koper, dat kunt ge aan z'n gezicht zien! Als ik mij niet vergis, woon- det gij e Gatesburg toen wij elkaar voor 't laatst zagen" „Daar woon ik nog, maar buiten de stad. Ik ga zoo langzamerhand uit mijn zaken en begin meer en meer van den landbouw te houden. Maar ik heb kinderen en we le ven in een tijd waarin deze een beschaaf der opvoeding noodig hebben dan hun ouders genoten hebben. Mijn vrouw meende dat mijn dochter Marianne nog eenige viool lessen moest hebben en daarom hebben we voor den tijd van 6 weken een huis in Lon den gehuurd. Die dame daar is mijn vrouw met dien vogel in het huis, een paradijs vogel, geloof ik. Williams zegt dat paradijs vogels nooit tot rust komen. Die vogel op 't hoofd van mevrouw Hartopp is een uitzon dering. Hij heeft uren lang op haar hoofd stil gezeten; eiken avond sinds we in Lon den zijn." „Dat is een goed teelten voor uw echtelijk geluk." „Moge het zoo zijn voor dat van Marian ne. Zij zal in het huwelijk treden zoodra haar opvoeding voltooid is; zij trouwt met een zoon van uw ouders vriend, uw kiezer Jessop van Ouzleford, en, onder ons gezegd dat is de rede mijnheer Darrell, waarom ik er in toegestemd heb naar Londen te komen. Denk niet, dat ik een dochter naar Londen zou brengen om haar opvoeding te voltooien, als er niet een echtgenoot bij de hand was die voor de gevolgen wil instaan.' „Gij bezit nog uw oude wijsheid, mijnheer Hartopp en ik ben zeker, dat zelfs uw ccht- genoote u niet naar Londen had kunnen krijgen, als ge er het nut niet van had inge zien. Herinnert gij u nog,, dat ik eens gezegd heb, dat het goed was, dat ge geen gebaren koning waart, want dat ge een onweerstaan- baren dwingeland zoudt geweest zijn?" „Stil, stil!" fluisterde Hartopp angstig; als m n vrouw u eens hoorde! Dat zou niet goed wezen. Wat zijt ge een fijn opmerker, mijn heer! Ik dacht dat ik goed iemands karakter kon beoordeelen, maar ik ben er eens in bedrogen geworden. Gij hebt u zeker nooit laten bedriegen?" „Gij vergist u", antwoordde Darrell, „maar hebt gij u iaten beetnemen? Hoe dan? „O, dat is f.nn lange geschiedenis. Het was een oudachtig man, zoo aangenaam en interessant mogelijk in gezelschap, maar niet tetnin was hij een landlooper. En wat had hij een betooverend lief kind bij zich! zijn kleindochtertje. Ik dacht dat hij een wilde knaap kon geweest zijn in z'n jeugd, maar dat hij een man was in 't bezit van gevoel van eer." Darrell, die volstrekt geen belang stelde in dit verhaal, onderdrukte een geeuw en dacht bij zich zelf; wanneer zal het uit zijn? Maar de heer Hartopp vervolgde: „Denk eens aan, mijnheer juist toen ik tot mij zelven zeide: ik ken dat karakter; ik heb me nog nooit in iemand bedrogen, komt daar een knappe kerel aan, 's maps eenige zoon en vertelt mij, of liever laat de dame die bij hem was, vertellen, dat die charmante oude heer, ipet z'n hooggespannen eerge voel, een gewezen gevangene was; hij was veroordeeld omdat hij zijn patroon bestolen had." Bleek en ademloos luisterde Darrell thans niet meer onverschillig. „Die gewezen gevangene, hoe heette hij?" Hij noemde zich Chapman, maar de naam van zijn zoon was Losely, Jasper Losely." „En ge spraakt van een klein meisje?" vroeg Darrell zichtbaar ontsteld. „Ja, de dochter van Jasper Losely; hij kwam haar opeischcn met een volmacht var de overheid. Dc oude deugrret had haar weg gevoerd om haar zijn bedelkunsten te loe ren, denk ik. Gelukkig dat zij toen onder j mijn bewaring was. Ik gaf haar aan haar vader en aan de dame die er zeer fatsoenlijk i uitzag, terug. Zij zal een bloedverwante ge-1 weest zijn, denk ik." 1 „Hoe heette die dame?" „Crane." „Crane, Crane", mompelde Darrell, alsof hij zich te vergeefs die naam trachtte te binnen e brengen, „En hij" zeide dat het kind z'n dcchter was; zijt ge daar zeker van?" „Zeker zeide hij dat, en de dame ook. Maar kent gij hen misschien mijnheer?" „Ik? Neen, ik ken hen alleen bij naam. Hij zijn leugenaars doortrapte leugenaars." „Nu", zeide Hartopp, „ik heb hen nooit weer gezien. Maar gij houdt het er dan voor, dat de vader wezenlijk 'n deugniet kan zijn wiens schuld bewezen was? Zou er geen verontschuldiging voor hem zijn? geen ver zachtende omstandigheid? Er was iets in dien man, mijnheer Darrel, waardoor men hem moest liefhebben, letterlijk lief hebben toen ik zeggen moest, dat ik het kind, dat hij mij had toevertrouwd over gegeven had en ik zijn smart zag, gevoelde ik mij zelf als een misdadiger." Darrell zeide niets, maar de uitdrukking van zijn gelaat was geheel veranderd; hard, streng, mecdoogenloos, het gelaat van een onverbiddelijken rec'.itcr. „Mij dunkt", zoo klonk ;t eindelijk uit z'n mond, dat wij beiden veei te lang gepraai hebben over een troep bedriegers, mijnheer Hartopp, cn ik zou U raden, zooveel moge lijk de betrekking, waarin gij tot hen gestaan hebt, uit uw eerlijke herinnering te verban nen cn nooit voor andere ooren het verhaal te doen, dat gc mij gedaan hebt. Mannen van eer moeten dc gedachte zelfs, die hen nader tot zulke schelmen brengt, in zich versmo ren." Daarna ging Darrell plotseling en zonder plichtsplegingen weg, drong snel door de menigte heen, verwaardigde mevrouw Haugthon in 't voorbijgaan nauwelijks met groet, gaf op Lionel in 't geheel geen acht en haastte zich den trap af. Hij was in groo< ongeduld bezig zijn mantel in de achter kamer te zoeken, toen een stem achter hem zeide: „Laat mij u helpen mijnheer!" Hij keerde zich met een toornige beweging om en zag den heer Adolphus Poole voor zich. „Mijnheer!" riep Darrell uit uw indringen verveelt mij; u gelieve er een einde aan te maken!" „Ik vraag U wel excuus", antwoordde Poole, nijdig grijnslachend. „Ik behoef mij aan niemand op le dringen; maar ik verzoek U mij te geloeven, dat. als ik met U wilde kennis mr,ken,het enkel geschiedde, om U dienst." Hier liet hij z'n stem dalen tot den fluistertoon en legde zijn vinger tegen zijn een dienst te bewijzen, een bijzonderen neus. „Daar is zekere Jasper Losely, mijn heer; ik houd niet van kwaad stoken. „Tk eerbiedig familiegeheimen. Mischien zou ik U van dienst kunnen zijn, misschien ook niet." Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7