VOOR DE SLACHTOFFERS Winsten uit Gemeenteledi'üven TAN DE RAMP IN DER ACHTERHOEK Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. PIJLTJES Dinsdag 21 Juni 1927 r ar Aangiite moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uïlerllfk. driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 22 Juni Het stoomgemaal De Cruquius. DOODELIJK ONGEVAL AAN HET HOOGOVENBEDRIJF. Het snijbloemencontract van de Narcissenkweekers. Bij het 12% jarig Priesterfeest van Rector A. Kokkelkoren. VOOR DEN POLITIERECHTER. De „Moordmolen" te Aalsmeer verwoest. Zielig. Priesterjubilea. 12%-jarig Priesterjubileum Kapelaan H. J. Bonfrer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Straatroof. Aangehouden. Hij ging belasting betalen!. De abonnementsprijs bedraagt vcoi Haarlem en Agentschappen: Per week J 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi; Vooruitbetaling 3,53 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Poatrekeining Nr. 5970. NIEUWE Advertentiën 35 cents per reget Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL 51ste Jaargang No. 16581 Bij contract belangrijke korting. te!nbZ«n?n™™&,in8eVOlge4de verzekeringsvoorwaarden ff 4ftnQ Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f JCn bij eeii ongeval mei* f OEfl bij verlies van een hand, f IOC bij verhes van een f Cft bij'n breuk van f Afi bijverlies y. ej tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 OUUJ. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I UU, doodeüj ken afloop &3U. een voet of een oog; 1^3. duim of wijsvinger Jw beer of arm; 1 andere vinger. Gisterenavond ziin de afgevaardigden van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten uit alle oorden des lands in Haarlem samengekomen. Vandaag houden zij er hun algemeene vergadering en een excursie naar de mooie omstreken en morgen een congres. Over dat congres wilden wij een enkel woord zeggen, want de daar te behandelen stof is van publiek belang. Het bestuur der vereeniging heeft naar indertijd reeds gemeld als onder werp voor dit congres deze vragen opge steld: Aan welke eischen heeft het beheer van gemeentebedrijven te voldoen? Is het prac- tisch uitvoerbaar en is het wenschelijk, om de leveringen van gemeentebedrijven aan alle categorieën van verbruikers uit te voe ren tegen kostenden prijs? Indien niet ge leverd wordt tegen kostenden prijs, is het dan wenschelijk de door de gemeentebedrij ven te maken winsten jaarlijks aan te wen den als gewone inkomsten der gemeente? Zooals men ziet vragen, waarvoor nog al tijd groote belangstelling bestaat. In vele gemeenten immers heerscht herhaaldelijk strijd over de hoogte der tarieven voor gas, water en electriciteit. Om het water voor huishoudelijk gebruik tegen den kos tenden prijs te leveren, daarvoor komt hoe langer hoe meer animo, onder alle politieke partijen. Over het maken van winsten op de levering van gas en electrici teit door provincie en gemeente, daarom trent loopen de meeningen uiteen. Er is over het algemeen een neiging een redelijke winst te maken en vooral bij de sociaal democraten, om die winst zoo klein moge lijk te maken; om den leveringsprijs zoo dicht mogelijk tot den kostenden prijs te doen naderen. En omtrent de bestemming van de winst, daaromtrent heersch' eigen lijk meer een stilzwijgende practijk dan een veel besproken theorie. Er ziji. er velen, die voelen, dat er wel een steekje los is aan de stelling: maak zoo groot mogelijke win sten uit de gemeentebedrijven en stort die dan bij de gewone middelen van de ge meentekas. Maar practisch komt men er nergens toeom iets anders te doen met die zoete winsten. Vandaar, dat men in een zoo bij uitstek deskundig milieu als de Vereeniging van Nfederlandsche Gemeenten nog wel graag eens iets over deze voor de gemeente-poli tiek zoo brandende vraagstukken w;l ver nemen. Praeadviezen over de boven vermelde vragen zijn uitgebracht door mr M- H. de Boer, wethouder van Utrecht en den heer F. M. Wibaut, wethouder v:n Amsterdam. Merkwaardig: beide praeadviseurs beant woorden de gestelde vragen op dezelfde manier: Er moet zijn een commercieel be heer. Levering tegen kostenden prijs is niet mogelijk (tenzij misschien alleen voor wa ter). De winsten moeten gestort worden in de gemeentekas en aangewen* worden als gewone inkomsten der gemeente, Nu behoeft het niet te verwonderen, dat ook door den sociaal-democratiscben wet houder van Amsterdam zulk een burgerlijk bevestigend antwoord op de gestelde vra gen wordt gegeven. Immers, uit de practijk van den Amsterdamschen wethouder-finan cier wisten wij reeds, dat hij groote en zoete winsten uit de gemeentebedrijven niet versmaadt en deze als de natuurlijkste zaak ter wereld gebruikt om de gaten in zijn begrooting te stoppen. Zeer vele zij ner partijgenooten in andere gemeenten staan echter met dit Wibautsche voorbeeld een weinig verlegen en willen er niet van hooren, wannes: hun dit door „burgerlijke raadsleden of wethouders onder den criti- schen neu=. wordt gewreven. Vandaar dat het debat op morgen met belangstelling mag worden te gemoet gezien. En dit te meer, waar de heer Wibaut bet zich bij de verdediging van zijn leer en practijk (cl moeten wij zeggen zijn leer ter wille der practijk?) wel heel erg gemakke lijk maakt. „Er is schrijft hij in zijn praeadvies om zich van het verschil rekenschap te ge ven tusschen de ondernemerswinst, door particulieren gemaakt uit bedrijven, die in algemeene behoeften voorzien en de onder nemerswinst, door de gemeente gemaakt uit bedrijven, die eveneens in algemeene be hoeften voorzien, geen diepgaand onderzoek noodig. Het verschil springt in het oog. De ondernemerswinst, door particulieren ge maakt, wordt van elk der verbruikers af zonderlijk en van alle verbruikers gezamen lijk, niet enkel geheven, doch wordt hun ook onthouden. De ondernemerswinst, door het gemeentebedrijf gemaakt wordt wel van de verbruikers geheven, doch wordt hun niet onthouden. Het volle bedrag dezer on dernemerswinst blijft ter beschikking van het orgaan der verbruikers. Dit orgaan, de Raad der Gemeente, zal er de bestemming aan geven" Op deze stelling is eigenlijk de heele theorie van den heer Wibaut over gemeen telijke bedrijfswinsten gebouwd. Maar is dit niet een heel erg grove redeneering? Op een andere plaats in zijn betoog acht de Amsterdamscbe Wethouder het noodig te beweren en o.i. te recht dat levering tegen kostenden prijs van gas en electrici teit hierom al niet wel mogelijk is, omdat ook geleverd wordt aan groote industrieele („kapitalistische!*) ondernemingen. Het is dus alleszins geoorloofd daarvan zoo hoog mogelijke winst te trekken. Wij zouden er nog aan kunnen toevoegen waarop mr. de Boer in zijn praeadvies wijst dat b.v. den Haag een telefoonbedrijf exploiteert ook in Voorburg en Rijswijk; dat de Utrechtsche slachtplaats ijs levert in bijna de geheele provincie; dat Haarlem electri- schen stroom afgeeft aan Heemstede enz. Is zoo'n gemeente verplicht de producten van haar bedrijven aan andere gemeenten tegen kostenden prijs te leveren? Men ziet uit deze en vele andere voor beelden, dat de factor winst uit gemeente bedrijven een zeer gecompliceerde is en dat de practijk zich tegen den eisch: „levering tegen kostenden prijs" verzet. Maar laat men dit dan rondweg toegeven en erkennen, dat al de vroeger gehoorde en thans nog wel verkondigde sociaal-democratische theo rieën over den zegen der gemeentebedrijven, omdat deze de mogelijkheid openen om tegen kostenden prijs en zonder onderne merswinst te leveren fabeltjes zijn, in de harde leven: werkelijkheid onuitvoerbaar gebleken en laat men niet zooals de heer Wibaut doet ten gebruike voor dc goe gemeente schijnschoone verzinseltjes opzet ten over gemeente-bedrijven, die, in tegen stelling met de particuliere bedrijven, den verbruikers de winsten wel afnemen, maar deze weer te hunner beschikking stellen. Immers, wanneer de Utrechtsche slacht plaats winst maakt op het ijs, welke zij aan heel de provincie levert, hoe verantwoordt men dan die winst, wanneer men ze ter beschikking stelt van den Utrechtschen ge meenteraad? 01 wel, wanneer een electri- citeitsfabriek het grootste deel van haar winst maakt uit levering aan de particuliere industrie, hoe klopt het dan, wanneer de gemeenteraad die winst aanwendt, b.v. om de loonen der gemeentewerklieden te ver- hoogen? Men ziet, dat van de Wibaut-theo- rie hier geen letter overeind blijft. Zoo is het ook met de storting van de winsten in de gemeentekas. De heer Wibaut beweert, dat dit de eenig mogelijke cl» lo gische weg is. Aan de verbruikers terug ge ven gaat niet. Accoord! Daarvoor is het leger gebruikers veel te gemengd van aard. Maar de tot nu toe gevolgde practijk met bedrijfs winsten vraagt toch wel om eei wat diep gaander studie, dan de eenvoudige oplos sing, welke hier aan de hand word' gedaan Mr. de Boer geeft in zijn praeadvies de volgende cijfers over winsten uit 'bedrijven (gas, electriciteit en water) in de kassen te storten van de volgende gemeenten (basis begrooting 1927): Gemeente. Inkomstenbel. Bedrijfswinsten. Amsterdam 26.446.000 8.968.175 Rotterdam 15.400.000 10.382.233 Den Haag 15.577.500 5 963.069 Utrecht 5.250 000 1.252.525 Groningen 2.700.000 753.C0Ö Men kan toch moeilijk zeggen, dat bij zulke cijfers geen ander beleid voorzit dan: er zijn toevallige bedrijfswinsten, welke in de gemeentekas worden gestort, omdat men er anders geen raad mee weet! Neen, zonder zulke enorme winsten is de Amsterdamsche begrooting onmogelijk slui tend te maken en zou Rotterdam failliet slaan. Is dit richtig gemeentebeheer, dat onze groote gemeenten alleen door de win sten uit de lichtfabrieken drijvende worden gehouden? Of zou het zóó moeten zijn, dat zulke baten ten deele voor reserves, voor moeilijke dagen, ten deele voor werken van openbaar nut en stadsverfraaiing en derge lijke worden aangewend? Zóó, als nu de verhouding in sommige groote gemeenten tusschen bedrijfswinsten en inkomstenbelas ting is, kunnen die miilioenén-uitkeeringen niet anders worden genoemd dan maskers om den ongezonden financieelen toestand te bedekken. Wij hopen, dat dit punt vooral morgen op het congres eens scherp naar voren komt. Sociëteit „St, Bavo". Bestuur R.K. Coöp. Broodbakkerij „Arbeid Adelt", 8 uur. Boeren- en Tuinders Onderlinge, 2 uur. - Haarlemsche linkoop Combinatie, half f 9 uur. R.K. Jonge Vrouwenbond, 8 uur. Haarlem's Tooneel Ensemble, 8 uur. R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. St. Josephsgezellengebouw, Jansstraat 59. Commissaris- en Bcstuursraadvergadering, half 9 uur. R. K. V. Zwaluwen elftal commissie, 8 uur. R.K. Kerk Bloemendaal. Eucharistisch Triduum voor Zieken. Plechtige H. Mis en afg. H. Communie der zieken, 9 uur. Bezoek bij het H. Sacrament en plechtig heid der handoplegging, 12 uur. Plech tig of en processie en afzonderlijke zege ning der zieken met het H. Sacrament, 2 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tol 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8—half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. In de laats'gehouden vergadering van hoofdingelanden van den Haarlemmermeer- polder kwam het bemalingsvraagstuk weer aan de orde. De dijkgraaf releveerde het verloop der besprekingen over deze kwestie, waaruit bleek, dat het stoomge maal de Cruquius langzamerhand door een ander bemalingswerktuig moet worden ver vangen. Wel heeft het Toezicht op de stoomwerktuigen de ketels weder voor een tijdvak van 2 jaren goedgekeurd, doch dit neemt niet weg dat het vraagstuk eerlang om een oplossing vraagt. De besprekingen in een vorige vergade ring leidden er toe, dat de ingenieur van den polder een uitgebreid rapport heeit samengesteld, welk rappor! in de vergade ring van het dagelijkse!» bestuur is behan deld. Men heeft echter geen overeenstem ming bereikt. Het vraagstuk is zeer belangrijk en daar om wenschen dijkgraaf en heemraden ten deze een algeheele overeenstemming te be reiken. Op voorstel van dit college werd besloten een speciale commissie te benoe- men ter nadere bestudeering van deze kwestie; deze commissie werd aldus samengesteld: de heemraden de hee- ren Ir. Ott de Vries en Knaap, van de hoofdingelanden, de heeren Verkuijl en Geertsema en tenslotte de heeren J. H. M. Evelein, Ir. van Randwijk, oud-ingenieur van den Haarlemmermeerpolder en de heer v. d. Torren, Dijkgraaf van Schiedam. Gistermiddag heeft op het terrein van het Hoogovenbedrijf te IJmuiden wederom eer» ongeval plaats gehad, waarbij een men. schenleven verloren ging. Bij het monteeren van een pijpleiding aan de cokes-fabriek is, door het breken van een stalen tros, een gedeelte van deze pijpleiding naar beneden gevallen, waar door de 37-;arige Kirchholf. die met hel toezicht op de werkzaamheden belast was. doodeliik werd getroffen. Het slachtoffer, een Duitscher. was ge- huwd, doch had geen kinderen. Het stoffelijk overschot zal waarschijn lijk naar Duitschland worden overgebracht en daar worden begraven. Het z.g. snijbloemencontract voor narcis sen is den laatsten tijd in vakkringen her haaldelijk besproken. Door bet bestuur van de vereeniging „De Narcis", niet door de vereeniging zelve dus, was gisteren een ver gadering uitgeschreven in een der zalen van café Brinkman te Haarlem, waar leden en niet-leden over het snijbioemenconiract konden spreken. De voorzitter van „De Narcis", de heer C. M. Grullemans, hield een inleiding, waarin hij o m. zeide, dat waar het snijbloemercontract door onge veer 2200 vakmenscbe-. geteekend is, wel aangenomen mag worden da' het niet zoo geheel waardeloos is als sommigen meenden te mogen verklaren. Het recht der vereeni ging is aan het buitenland te geven waar het recht op heeft. Waar de afnemers^voor veel ^geld gezonde bollen willen koopen, daar. moet men hen geen zieke in hariden trachten te spelen. Al is de sluiting van Amerika voor narcissen niet uitsluitend aan den invoer van zieke bollen te wijten, een belangrijk deel vormt het ei wel van. Door samenwerking moet nu getracht worden aan het vak geen vérdere schade te berokke nen, Het doel van het snijbloemencontract is onzen buitenlandschen afnemers geen schade te berokkenen door behalve bollen ook bloemen aan de markt te brengen. Over het voorstel kan op deze vergadering niet worden gestemd, maar een ieder heeft het recht hier van zijn meenïng blijk te ge ven. Spr. las een adres voor van het Reichsverband Dêutscher Gartenbauers, dat verzocht den uitvoer van snijbloemen tegen te gaan. Een zélfde verzoek was er van de Niederrhein te Crefeld. Spr. hoopte dat men met deze verzoeken zal rekening hou den. Het bestuur wil elk voorstel overwe gen dat het contract kan verbeteren als het belang van bet vak zulks noodig maakt. De heer Blinde van Sassenheim meent, dat de bezwarén tegen het contract vol doende bekend ziin en vraagt of het beant woordt aan zijn doel. De heer v. d. Ploeg (Rijnsburg) betoogt dat er tegenwoordig zooveel snijbloemen aan de markt komen, dat het contract blijkt ondeugdeliik te zijn. De heer Paris (Lisse) wenscht dat a's iemand het contract overtreedt, hij niet alleen beboet wordt, maar dat ook zijn naam wordt gepubliceerd. Daardoor zal vee! ontevredenheid bij bona fide contractan'en worden weggeuomen. Hij vraagt voorts waar het geld blijft dat van de boete binnenkomt. De heer Captijn vraagt waarom Amerika kweekers daar kweekerijen hebben en hun eigen zaken hier beconcurreeren met hun gesloten is. Dat komt omdat Nederlandsche bollen. Zoo ook zal het in Nederland gaan. De heer v. d Varik zov nog meer bloemen op de markt willen brengen. Daardoor zal de belangstelling groeien. Alleen de finan cieel minder krachtige man koopt de bloe men. De heer Kimman meent dat er geen 2200 onderteekenaars zonder zijn, als er geen dwang was. Als d" boycol werd afgeschaft, zouden er einig onderteekenaars overblij ven. De heer Uiftenboogaard wil samenwer king, om het vak groot te maken, maar niet door maatregelen, die niet tc handhaven zijn. Men zie maar eens naar de veilinge" i hoeveel bloemen daar komen. Zij. die ge boycot worden, kunnen toch wel bloemen koopen. De heer Lubbe vraagt of het voor het vak van belang is bollen te importeeren, die in het buitenland gekweekt zijn en die dan weer te exporteeren. De heer Van Diest vraagt hoeveel nief- contractanten er zijn en hoe groot hun ge- zamenlijk beplant-oppervlakte is. Men zou verbaasd zijn over de niet-deelnemers. De Voorzitter antwoordt, dat hun aantal hoogstens 3 of 4 procent is. De heer Nijssen zet uiteen hoe het scheidsgerecht werkt. Het is moeilijk te zeg gen waar de snijbloemen vandaan komen- De heer Verdonk merkt oo dat er nooit zooveel bloemen op de veiling van Aals meer kwamen dan sinds het contract in de mode kwam. Het bestuurslid De Wreede meent, dat de stemming in de vergadering vóór hand having van het contract is. De kwestie gaat hierom of afgesneden bloemen in het bui- 1 tenland moeten verkocht worden en wat er in de toekomst tegen te doen is. Weinigen me en en dat zij verkocht moeten worden, want zii zullen nadeel doen aan den verknop van hollen Dat onze producten zoo goed worde afgenomen is te dankenaan oiize geroutineerde reizigers. Maar de afnemers verdienen te weinig door de onderlinge con currentie en deze concurrentie met den uitvoer van bloemen. Ten slotte echter zal men onze bollen weren. Handhaving van het contract en allef medewerking' daartoe is in het belang van het vak. De voorzitter vraagt dan om zich van zijn zetel te verheffen wie voor handhaving van het contract is. Een zeer groote meerder heid staat dan op. Onder gejoel der vergadering deelde de heer v. d. Laan, secretaris der vereeniging, nog mede, dat hier wel gesproken is van een contract, dat in de vuilnisbelt thuis be hoort, maar dat geschiedde door een kwee- ker, die zelf het contract teekende, maar de bloemen afstond aan zijn zwager en zoon. Het boetegeld komt in de kas der vereeni ging „De Narcis", aan kleine kweekers wordt wel uitstel van boetebetaling gegeven als blijkt dat bij dwang faillissement zou volgen. Spr. meent dat als het contract ge handhaafd blijft, het volgend jaar veel min der bloemen aan de Markt zullen komen. Bij gelegenheid, van bet koperen priester feest van den Zeereerw. heer A. Kokkel- koorn, schrijft directeur H. Kuiper in de „Nieuwe Dordtsche Courant'", waarvan de jubilaris hoefdredacteur is het volgende ar tikel: Dat de Nieuwe Dordsche Courant heden op haar voor-pagina prijkt met de beeltenis van haren hoofdredacteur en dat zij opge luisterd wordt door artikelen, die spreken van dankbaarheid en waardeering, ieder van onze lezers zal het begrijpen en er van har te mede instemmen. Even twee jaren nadat de Nieuwe Dordt sche Courant door ons werd opgericht was het, dat wij, na overleg met het hoogste Kerkelijk Gezag in ons Bisdom, de verheu gende mededeeling konden doen, dat de re- dacjie van deze courant van dien dag af, het was Woensdag 1 October 1919, onder leiding zou komen van dén Wei-Eerwaarden Heer A. Kokkclkoren, als hoofdredacteur. En in hel eigen nujnmer van dien avond deed de nieuwe hoofdredacteur zijn intrede in de courant met een principieel artikel: „Ter inleiding." Zou hij voortaan in de rij van Haarlem's priesters aangemerkt staan als priester-jour nalist alwaar meerdere eminente mannen heij» reeds als zoodanig voorgingen, in def journalistiek zou hij brengen de priesterlijke opvatting bij dit geestelijk werk van iedere»» dag. En evenals hij eiken dag zou staan voor het altaar des Heeren, zoo ook zou hij zich eiken dag gaan neerzitten voor zijn bureau op onze courant. Het zij nu gezegd zonder zijn nederigheid te kwetsen. Zijn voorbeeldige rustige be scheidenheid ging dagelijks gepaard roet zijn heerlijk, jeugdig enthousiasme. Een jeugdig enthousiasme waarmede hij dikwijls al onzt „wijze bezwaren" wist te overbruggen. Stoer is Dordrecht gelegén aa,n groote bj-eede en wijde rivieren, waar stormachtig het water soms opdringt om zijne wallen. Zoo stoer schijnt het ons toe zal ook het Katholieke geloofsleven zijn van zijne inwo ners. Het is alsof boven dit geloofsleven de historie schreef.„et portae infer» non praevalebunt adversus eam." Alsof bij voorkeur de inwoners aan hunne •kinderen dit schriftuurwoord overleverden. En nu heeft in het midden van dit stoere en tugge geloofsleven van de Katholieken van Dordrecht, Kapelaan Kokkelkoren, onze Nieuwe Dordsche Courant, die plaats doen vervullen, die een Katholieke courant be hoort te vervullen, Het worde door ons met groote dankbaar heid erkend. En zoo moge hij in de nieuwe 12)4 jaar van zijn priesterschap, onze courant die lei ding blijven geven, die zoo gewenscht is in de groote dagen van publieke Katholieke godsvrucht, van propaganda-leven en van verkiezingswerk, maar ook in het nuchtere werk van iederen gewonen dag. Dit alles ter meerdere eere Gods, in Wiens Naam hij den eersten dag naar voren trad, toen hij zijn artikel sloot met: „In nomine Domini veniam, wij treden naar voren in den Naam des Heeren." God zegene zijn arbeid. Zcooals bekend is de WelEerw. Heer Kok kelkoren een oud-Overveener, een zoon van den welbekenden brievenbesteller te Over- veen, die daar algemeen gezien is. Zitting van gistermiddag. Dc vrachtrijder J. N. uit Schoten stond terecht wegens opzettelijke benadeeling van de gezondheid van een dier, door een paard dat in een sloot had gelegen er wel te hebben uitgehaald doch het dier in de koude te hebben laten liggen, waardoor het beest den anderen dag moest worden afgemaakt. De Officier vroeg 20 boete subs. 10 dagen en de politierechter -.al schriftelijk vonnis wijzen. De verdediger Mr. Tideman pleitte vrij spraak. Lal. De arbeiders A. J. F., G. F., P. v, B. en - P. W., hadden op 28 April in de Kolkstraat een man afgerost. De oorzaak was, dat de vier aanvallers behoorden tot een organi satie en in die kwaliteit weigerden een schip met kolen te lossen, welke arbeid door den mishandelde en nog eenige andere mannen die niet georganiseerd waren, graag werd gedaan. Van de vier verdachten waren er slechts drie verschenen en deze ontkenden iets met de mishandeling uitstaande te heb ben gehad, hoewel drie getuigen pertinent verklaren, dat die drie personen wel dege lijk de aanvallers waren. De Officier van Justitie noemde het een zeer laffe mishandeling om vier tegen dén te beginnen, nog laffer -noemde spreker het dat men op de zitting er niet openlijk voor uit dorst te komen. Eisch voor ieder der verdachten 25 boete subs. 15 dagen zitten. De politierechter veroordeelde hen tot 15 subs, 5 dagen. Verder was er nog een heel groote rol vol met een zeer lichte hors d'oeuvre w.o. de directeur van een hotel aan den Jans- weg wegens overtreding van art. 250bis W. v. Str. De watermolen, welke kort aan de grens dezer gemeenfe, in het Zuidelijk gedeelte sedert bijna drie eeuwen stond aan den Bilderdam, is, zooals bekend, Vrijdagmiddag door het hemelvuur getroffen en tot den grond toe afgebrand. De bewoners, Braam en gezin, konden hun huisraad redden en Verleden week stond voor de Haarlem sche Rechtbank de voormalige directeur van de Hollandsche Handelsbank terecht. Het was een zielig geval. Op een leeftijd, dat anderen er aan gaan denken zich zoetjes aan uit hun zaken terug te trekken en de vruchten van een welbesteed zakenleven te plukken, ziet deze man dat leven juist mis lukt met nog maar weinig hoop het nog te kunnen ophalen of te herbeginnen met kans op meer succes. Het was ook een man, die in zijn tijd en zelfs tot voor kort vnog zeer in aanzien was in Haarlem, lid van den Haarlemschen Raad gedurende vele jaren en lid van menig bestuur, waar hij om zijn standing geëerdr was. Een vriendelijk man, en, naar de verdediger Mr. A. Bruch op merkte, een weldadig man. die wél deed in stilte en aan de stille armen. Nu zat hij op het houten beklaagdenbankje, waar zoo me nig boosdoener vóór hem zat en na hem zitten zal; hij was door twee veldwachters vanuit de keldergangen van het Paleis van Justitie naar boven gevoerd, want sinds lang zit hij in voorloopige hechtenis in het Hüis van Bewaring. Hij keek somber voor zich heen; er werd drie jaar gevangenis straf tegen hem geëischt, omdat hij, kort en goed, het beheer der Bank zóó slordig heeft gevoerd, dat anderen daardoor gelde lijk benadeeld zijn. De verdediger had gelijk, toen hij op merkte, dat deze. teertiids zoo tfeziene man nu van allen verlaten is; dat het wel schijnt alsof alles tegen dien man zich keert, nu hij gevallen is; d?t er een sfeer in Haar lem heerscht. die voor den man allerminst gunstig ;s. De verdediger laakte dat sober, maar welsprekend, om de Rechtbank tot een clemente straf voor den beklaagde op te wekken. Hij wees er op hoe moeilijk het was voor dien man om terug te keeren van het onjuiste pad, waarop hij liep. Hij bad gelijk, maar ook de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, hierop antwoordende, had gelijk toen hij zeide wel te begrijpen dat er in Haarlem zulk een sfeer ontstaan was, wanneer hij de lange lijst van credi teuren beschouwde, die door dezen man zijn gedupeerd. Daaronder zijn kleine spaarders, die hun spaarcenten missen, daaronder zijn menscben, die heel hun fortuin door be klaagde verloren. Wie dat bedenkt, begrijpt dat deze menschen niet vriendelijk over dien man denken. De ambtenaar van het O M- had gelijk en die getuige a décharge raak'.e een ge voelige snaar, toen Hij kwam vertellen den verdachte goed gekend te hebben en kon verklaren dat hij een zeer goedhartig en best mensch was en dat hij hoopte dat de Rechtbank daar rekening mede zou houden. Maar scherp en snijdend wa$ ook de vraag van dien rechter, die dezen getuige vroeg of hij ook geld op de bank van beklaagde had, waarop ontkennend geantwoord werd. Wel nu, zei de rechter, die man heeft zijn beste vrienden bedrpgen en hun fortuin ontnomen, ze tot den bedelstaf gericht bijna, zoo ie mand kan ik geen goedhartig en best mensch noemen. En toch sneed het alle aanwezigen door het hart, toen beklaagde ten slotte het laatste woord verkrijgende niet zonder aan doening verklaarde, dat het gebeurde hem speet en dat hij de Rechtbank vroeg om, bij aldien straf noodig was, zulk een straf dat hij maatschappelijk nog iets goed kon maken. En zonder de aanwezigen aan te zien, daalde hij, met roodgeweende oogen, de trappen af, die naar de cellen voeren.... Zoo zijn er aan deze zaak twee kanten, twee scherpe kanten. Ier overweging. Een zielige vertooning was hetl Gelukkig hij, die in vrede en vreugde zijn ouden dag mag beleven! Vorig bedrag 1639.90 Ter eere van den H. Aloysius.... 1.- N. N1-50 M. ter cere van den H. Geest tot zekere intentie 2. Mevr. E50. Kcgelc'ub „De Damiaten" 10. M1 N. N10— Totaal 1715.46 Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zu)len verantwoord worden. een leegstaand huisje in de nabijheid be trekken. De „moordmolen", zoo genoemd volgens de overlevering, omdat er in het grijs verleden in zijn nabijheid een moord heeft plaats gehad, werd in 1640 gebouwd, en zou nog dit jaar worden afgebroken, naar verluidt," omdat hij door doelmatiger bema ling werd vervangen. Dit is nu reeds de derde watermolen hier in den om trek, welke door het hemelvuur werd ver woest. Een werd weer opgebouwd, n.l. op den Stomroeerpolder. Onder groote blijken van belangstelling zoowel van Katholieken als van niet-Katho- lieken vierde de Weleerw. heer A. Kokkel koren, hoofdredacteur van de nieuwe Dordt sche Courant, zijn 12)4 jarig priesterfeest, Des morgens werd een M. Mis van dank baarheid door den jubilaris opgedragen. Des middags bood het feestcomité een envelop pe aan, vergezeld van een album met de na men der gevers. Van zijn kant bood kape laan Kokkelkoren aan het zangkoor der pa rochie, een eigenhandig geschreven muziek boek met kerkelijke gezangen aan. Het feest werd besloten met een plechtig lei. Ook de Weleerw Heer H. J. Bonfrer, ka pelaan der St. Franciscusparochie visrde onder algemeene blijken van belangstelling zijn 12->rig Priesterfeest. Om elf uur droeg de jubilaris de plechtige H. Mis op. Op 26 Juni a-s. zullen geodkoope treinen naar Arnhem loopen. Aankomst van de Fokker VII te Bagdad, De verloren dag wordt ingehaald. De di recteur der K.L.M. over de Indië-vlucht. De Zuiderzee-werken. Bedrijvigheid aan de Friesche kust. oe de loods op Schiphol instortte. IJzeren platen van 20 c.M. dikte geheel verbogen. De cyaankali-vergiftiging in Den Haag. In September a.s. voor het Hoog Militair Ge rechtshof. Nederland en België. Minister v. d. Velde verklaart tevreden te zijn. De opvijzeling van de Willemsbrug te Rot terdam, Het ongeluk bij de Droogdokmij. te Am sterdam. Deelneming van H. M. de Ko ningin. Inbraak in het station te Hogevcen. Jaarvergadering van de Ned, R. K. Ver een. van Esperantisten te Tilburg. Het Onderwijsrapport. Het werk van de Commissie-Rutgers. Het Paspoortenwetje op de agenda der Eerste Kamer. Woensdag aan de orde. Overeenkomst tusschen Nederland en Portugal betreffende wederzijdsche von nissen. De Arbeidsbemiddelingswet. Het voor ontwerp naar den Hoogen Raad van Ar beid. De rede van Poincaré bij de onthulling van een oorlogsmonument te Luneville. Het commentaar in de pers. De driemogendhcden-conferentie te Ge- nève gisteren geopend. De eerste bespre kingen. De boodschap van Coolidge. Mr. van Roey, aartsbisschop van Meche- len, tot kardinaal benoemd. Eene allocutie van Z. H. den Paus over China, Mexico en Frankrijk. Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54. Medegedeeld door het Kon, Ned. Meteorol Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 770.4 te Weenen. Laagste barometerstand 747.3 te Malinhead Verwachting: Krachtige tot matige, tijde- ïjk afnemende W. tot Z.W. wind, meest half bewolkt, weinig of geen regen. Warme* overdag. 's Middags had de officieele receptie plaats waarbij eenige geschenken werden aangebo den o. m. een cadeau onder couvert, een lin nenkast, een ameublement, verschillende serviezen, een electrische kroon, tafelgoed, kristalwerk, zilverwerk in etui. De feestdag werd gesloten met een plechtig lof. Het slachtoffer naar bet Ziekenhuis. Zaterdagavond kwam te Warmond de 44- iarige H. P. werkzaam op het Groot-S(em»- narie te Warmond, aldaar in overspannetl toes'and een café binnen. De man verteld* dat hij door een persoon was aangerand, die hem een revolver had voorgehouden en hem van 100 gulden had beroofd. On middellijk na deze mededeeling zakte hij bewuste'oos ineen. Een ontboden genees heer achttp zijn overbrenging naar het aca demisch ziekenhuis te Leiden noodzakelijk, aarheen hij dan ook is vervoerd. De politie meent den aanrander zekeren W. v. d. E. uit Wijk aan Zee, op het spoor e zijn. Op aanwijzing van een dame is door de politie een 31 jarige man, aangehouden, die in den Hout openbare schennis der cerbaai-heid pleegde. Door de recherche is in een hotel alhier aangehouden een 18 jarig jongmensch af komstig uit een plaatsje in Friesland, die voor zijn vader belasting moest betalen, •dcor met het geld op stap ging. Van het hcd.rag van 410 had hij nog ongeveer 310 over. Hij zal naar zijn oudef wor den teruggebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1