V' s VOOR DE SLACHTOFFERS TAN DE RAMP IN DEN ACHTERHOEK. f ONZE UITKEERINGEN VIJFTIG GULDEN Voornaamste Nieuws De Driemogendheden-Conferentie. Stadsnieuws BERICHT. PIJLTJES Poatrekeining Nr. 5970. Woensdag 22 Juni 1927 51ste Jaargang No. 16582 Aangifte moei, op straffe van -verlies Van alle rechtten, geschieden uiterlijk, driemaal vier en twintig uren na hei ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Wt cruJi vKV Agenda 23 Juni tornt o 34 Maria»**1 C a r0l iiut\ l JdLJ»."! ZIJ, DIE ZICH HEDEN ABONNEE REN OP DE „NIEUWE HAARLEM SCHE COURANT" ONTVANGEN TOT 1 JULI DE COURANT GRATIS DE ADMINISTRATIE. JDaKaF. VERDUISTERING VAN 60.000. De dader te Haarlem gearresteerd. 1 j Haarlem, congresgelegenheid Spring niet van de tram. Faillissementen. Personalia. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerberichl fij OP GROND VAN ONZE GRATIS Q I - ONGELUKKEN-VERZEKERING - g, Heden keerden wij uit aan den heer JAC. KORVER, te jp fHoogkarspel (Nieuweweg), de somma van wegens een aan hem overkomen ongeval, waardoor hij zijn voet gebroken heeft. ■o. ABONNEERT U op de NIEUWE HAARLEMSCHE jg COURANT. Het beste en meest gelezen Roomsche £2 Dagblad In Haarlem en Omstreken, met gratis 8? £5 Ongelukken-Verzekering, welke reeds Jjj duizenden guldens uitkeerde. Administratie £2) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi' Vooruitbetaling 3 58 L. Bureaux: NASSAULAAN 49. j Telefoon No. 13866 (3 lijnen) NIEUWE Advertentiën 35 cents per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden t Qfidfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kfl bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verhes van een f EfJ bij 'n breukvan f Zfl bij verlies y. eea tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; wU." doodelijken afloop 1 "v U een voet of een oog; ICo, duim of wijsvinger*1 b bee- of arm; 1 f vandere vingen. Maandagnamiddag te vier uur is te Ge neve de Driemogendheden-conferentie ge opend inzake de beperking der maritieme bewapening, Coolidge, de president der Vereenigde Staten, heeft het initiatief tot deze bijeenkomst genomen. Het is velen belang inboezemen, omtrent oorsprong en doel deze conferentie een helder inzicht te krijgen. Deze conferentie beoogt niets anders dan het werk van de conferentie van Washing ton in 19211922 te completeeren. Destijds was vastgesteld, dat de scheepsruimte der z.g.n. capital ships een tonnenmaat van 35.000 niet mocht overschrijden en de totale inhoudsmaat dezer schepen zich moest verhouden als 5, 5, 3, 1.75 en 1.75 beteekent, is het bloed voor het mensche- lijk organisme. Het verkeer ter zee moet ongestoord en ononderbroken kunnen plaats vinden, om uithongering van het land te voorkomen, dat door een blokkade ten zeerste zou worden geschaad. Hieruit spruit voor de Britsche admiraliteit de noodzakelijkheid vormt een overwicht ter zee te bewaren, speciaal wat betreft krui sers. Nu zou Amerika op den Atlantischen Oceaan een grootere macht aan kruisers en onderzeeërs kunnen concentreeren dan Engeland bezit. Daarbij voert de hoofdweg ter zee voor het Britsche Rijk door de Middellandsche Zee, waar juist de hulp schepen in een ingesloten zee het grootste gevaar opleveren. Engeland heeft ben Frankrijk en Italië ten opzichte der conferentie een gereserveerde houding aangenomen. Frankrijk is van meening, dat bet programma voor de vlootuitbreiding (3C0.000 ton voor kruisers en t'orpedoboo- ten, 96.000 ton voor onderzeeërs) noodza kelijk is voor de verdediging van zijn mari tieme belangen in jide Middellandsche Zee en koloniën. Als maritieme mogendheid volgt Frankrijk onmiddellijk na Engeland. Italië heeft in zijn antwoord op de uit- noodiging der Vereenigde Staten doen uit komen, dat het wars is van elke beperking in de bewapening ter zée, welke het rijk voor zijne verdediging noodig acht. Door de monden der Middellandsche Zee, die de verbinding met de buitenwereld onderhou den (Gibraltar, Suez, Dardanelles) betrekt Italië graan, petroleum, steenkool en ka toen, onontbeerlijk voor zijn economisch leven. Bovenstaande beschouwingen samenvat tend, is omtrent het verloop der onderhan delingen te Genève op het oogenblik nog V: w .J I *v. t onderscheidenlijk voor Engeland, de Ver-' eenigde Staten, Japan, Frankrijk en Italië. Voor de kruisers was e^n tonnenmaat van 10.000 vastgesteld, zonder dat evenwel een beperking in het aantal dezer hulpschepen was bedongen, evenmin als voor de des troyers en onderzeeërs. De mogendheden, die het verdrag van Washington erkenden, hebben zich aan de overeengekomen bepalingen gehouden. In de jaren, welke volgden, ontstond evenwel een nieuwe wedloop in de bewapening. Was verdere uitbreiding van de capital ships door de bepalingen van het verdrag uitgesloten de geweldige sommen voor den aanbouw zouden buitendien toch een beletsel kunnen zijn geweest zoo wier pen zich de mogendheden op de uitbreiding van de hulpschepen. Dit laatste gai de Ver eenigde Staten aanleiding in Februari j.l. de onderteekenaars van het verdrag van Washington opnieuw tot een bijeenkomst uit te noodigen, ten einde den onderlingen wedloop te beperken en zoo mogelijk zelfs geheel te fnuiken. Londen en Tokio namen zonder aarzelen het voorstel varf Amerika aan. Frankrijk', dat de algemeene ontwape ning in handen achtte van den Volken bond, verklaarde zich bereid een deskun dige te zullen zenden, op die wijze recht van handelen voorbehoudend. Italië be perkte zich tot het afvaardigen van een waarnemer, die de onderhandelingen en beraadslagingen zou volgen. De conferentie, die thans te Genève is geopend, is derhalve een driemogendhe den-conferentie inzake de beperking der hulpschepen, tusschen Engeland, de Veree nigde Staten en Japan. De beschouwingen in de pers over de resultaten der confe rentie worden vrij algemeen minder gunstig beoordeeld, wijl de onderlinge belangen zoo geheel uiteenloopen. Met het oog hierop is het van belang het afzonderlijke standpunt der verschillende staten nader onder het oog te zien. De Vereenigde Staten, van wie de uit- noodiging tot deze bijeenkomst uitging, hebben over het geheel genomen een sterke positie ter zee. Hun geweldige op pervlakte, ongeveer zoo groot als het vas teland, is voor hen, wat betreft voeding en grondstoffen, een waarborg, dat zij van een blokkade niets te duchten hebben. (Alleen rubber en tin moet worden inge voerd). Gescheiden van Europa en Azië door twee wereldzeeën, hebben zij, in tijden waarin gevaar dreigt, voldoenden tijd alle voorbereidende, defensieve maatregelen te nemen. Onverbiddelijk noodzakelijk voor Amerika is de vrije beschikking over het kanaal van Panama; waardoor de verplaat sing der vloot van den eenen oceaan naar den anderen mogelijk is. De bouw van Ja pan sche kruisers en onderzeeërs, geschikt om den Stillen Oceaan over te steken, vormt derhalve een bedreiging voor Ame rika. Ten dezen opzichte zullen beide mo gendheden derhalve een regeling moeten treffen. Het Britsche Rijk heeft voor zijn domini ons en koloniën de zee noodig, waardoor het eveneens in staat wordt gesteld voe- dings- en grondstoffen te verkrijgen, die eigen bodem in onvoldoende mate opleve ren. Wat .voor het Britsche Empire de zee dus niet alleen rekening te houden met de oeverbewoners der beide oceanen, maar ook met de mogendheden, die aan de Euro- peesche zeeën grenzen. In dit verband is de verklaring van den eersten lord der Britsche admiraliteit, Bridgeman, alleszins begrijpelijk, toen hij sprak van de zeer bij zondere positie van Engeland, dat voor zijn bestaan en behoud de vrije zee be hoeft. De positie van Japan is in vele opzich ten gelijk aan die van Engeland. Japan is evenals Engeland een eilandengroep, die niets definitiefs te zeggen. Elke natie voor zich zal bij de besprekingen de eigen de fensieve belangen vóór alles laten gelden. De deskundige en de waarnemer eveneens. En daarom moet worden afgewacht, in hoeverre de uiteenloopende gezichtspun ten tot één sluitend geheel kunnen worden saamgesmolten, waardoor de consolidatie van den Europeeschen vrede niet alleen, maar ook van den wereldvrede in bet alge meen, zeer zeker zal worden bevorderd. i I.* naar alle zijden zijn kwestbare plekken' heeft, en alleen reeds kwetsbaar is uit hoofde van het feit, dat het van het Azia tische vastland en de naburige eilanden voedings- en grondstoffen moet importee ren. Het is dus voor Japan zaak, dat dit rijk de maritieme verbindingen tusschen den Archipel en de Aziatische kust be- heerscht en met het oog op de vlootbasis van Singapore en de Hawai-eilanden in de nabijheid, achtte de Japansche minister de verhouding 5, 5, 3 en zelfs 5, 5, 4 voor de hulpvloot-eenheden tusschen het Britsche Rijk, de Vereenigde Staten en Japan, niet aannemelijk. Zooals wij in den aanvang schreven, heb- V or 1 A a r» (ft iKUdU**!/*/ „St. Bavo" Esperanto 8 uur R.-K.» Jonge Vrouwenbond 8 uur R.-K. Smedenpatroons 8 uur R.-K. Groen- tenhandelaren „St. Marcus" 8 uur R.K. Handels- en Kantoorbedienden half 9 uur „Proza en Poëzie" 8 uur Gecombineerde Besturen Politiebond 4 uur Ledenvergadering R.-K. Gra fische Bond 8 uur Ledenvergadering R.-K. Coop, Broodbakkerij „Arbeid Adelt" 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie Zangersgezellen 9 uur. Groote- of St, Bavokerk Orgelconcert van half 8half 9 uur. Den Hout Concert „H. O. V." in de tent 8 uur. Stadhuis Vergadering Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Haarlem 8 uur njn. R.K. Kerk BloemendaaL Eucharistisch Triduum voor Zieken. Plechtige H. Mis en alg. H. Communie der zieken, 9 uur. Bezoek hij het H. Sacrament en plechtig heid der handoplegging, 12 uur. Plech tig Lof en processie en afzonderlijke zege ning der zieken met het H. Sacrament, 2 uur. Raadhuis Heemstede Gemeenteraad 8 uur. Zandvoort Strand-vuurwerk half 11 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De,Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en |on- gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9—half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 10— 12 uur. L-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van hef Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89% uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2—5 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 1—2 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscns. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 2—3. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, aideellng Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N. Groenmarkt 22. Wed. Ni N. Vorig bedrag 1715.46 3.— Tota'al1718.46 Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden. Een begrafenisfonds van spoorwegperso neel, gevestigd te Amsterdam, dat reeds ja- r]en bestaat, beschikte over groote reserves. Dezer dagen echter is aan het licht gekomen, dat van de fondsen een aanzienlijk bedrag was verduisterd. Het fonds is ongeveer twaalf jaar geleden onder het administratieve beheer gekomen van een commies der spoorwegen, die te Amsterdam woonde. Een jaar geleden heeft de man ontslag genomen bij de spoorwegen om zich geheel aan de leiding van het begrafenisfonds te kunnen wijden. Hij ging toen te Haarlem wonen. Het is thans gebleken, dat hij in den loop van twaalf jaren groote bedragen, welke aan het fonds toebehoorden, ten eigen bate heeft aangewend. Hoewel een nader accountantsonderzoek het juiste bedrag uit de boeken zal moeten vaststellen, kon de totaal verduisterde som reeds op 60.000 70.000 worden geschat. Eerder zal zij hooger dan lager zijn. De verduistering was aan het licht geko men, naar aanleiding van de relatief groote verteringen welke de administrateur maakte. Een inspecteur van het bureau Warmoes straat heeft den ex-commies, die ongeveer vijftig jaren oud is, in zijn woning te Haar lem gearresteerd. De man is thans te Am sterdam opgeloten. Commissaris Heeroma heeft hem aan een verhoor onderworpen. Van het verduisterde geld is vrijwel niets meer over. Haarlem scheen in de laatste jaren een weinig uit de gratie te geraken bij de be sturen van vele landelijke vereenigingen en cerporatie's, want er werden betrekkelijk weinig algemeene vergaderingen congres sen zegt men tegenwoordig deftig in onze stad gehouden. Maar dit jaar haalt de scha de voor een jaar of vijf in. Opvallend veel jaarvergaderingen krijgt onze stad dit jaar te verduwen. Deze week niet minder dan vier: de R-K. Hoofden van scholen, op Maandag; de Vereeniging van Ned. Gemeenten, de Vereeniging van Nederlandsche Kamers van Koophandel en Fabrieken in het Buiten land en de Ned. Maatschappij van Nijver heid en Handel. Twee ervan zijn zóó be langrijk dat ons gemeentebestuur de afge vaardigden officiéél zal begroeten in de mooie hal van ons Raadhuis. En men kan aannemen, dat het vrijwel deze heele zomer druk is geweest. Haarlem is dan ook een uitgezochte gelegenheid om congressen te houden. Een stad met voldoende logeerge- legenheid voor niet te groote gezelschappen, een stad midden in een prachtige omgeving, die uitnoodigt om een uitstapje te maken. Daarbij is Haarlem voor velen, die verder het land inwonen een aantrekkelijke plaats om heen te reizen, omdat het niet alleen dicht bij de zee, maar ook dicht bij Amster dam en den Haag ligt. Haarlem is een aan trekkelijke plaats en het heeft ons wel eens wat verwonderd, dat daarop door verfraai ing niet meer de aandacht wordt gevestigd, niet alleen in ons land, maar vooral in het Buitenland. Niet zelden gaan belangrijke officiëele of semi-officieele vereenigingen Haarlem voorbij zonder het gezien te heb ben, terwijl o.i. dikwijls een enkel verzoek voldoende zou geweest zijn om in hun land invloedrijke buitenlanders een indruk van Haarlem te geven. WAT DE GEVOLGEN ZIJN. De Directie der N. Z. H. T. M. publiceert in het maandblad voor het personeel een lijst van ongevallen, veroorzaakt door het springen van en op rijdende tramwagens Tusschen 9 Juni 1925 en 30 April 1927 kwamen 18 ongevallen voor: zeven daarvan op het traject SoendapleinHeemstede; zes op de lijn AmsterdamZandvoort; drie tus schen Heemstede en Leiden; een op de stadstram te Leiden en een op de lijn Ver- wuiftO verveen. In drie gevallen was de dood het gevolg; drie personen werden ernstig verwond; lde overigen bekwamen lichte kneuzingen of bloedende wonden aan het hoofd. Van vijf gevzllen werden de gevolgen niet bekend. De traradirectie dringt er bij het perso neel voortdurend op aan het publiek bij voortduring te wijzen op het roekelooze van te vroeg uitspringen of te laat springen op in beweging zijnde tramrijtuigen en be handelt in het kort de maatregelen, door haar genomen, om die handelingen tegen te gaan, o. a. door er bij politie-autoriteiten op aan te dringen, dat in de strafbepalingen een verbodsbepaling zou worden opgenomen. In verschillende gemeenten is daaraan ook voldaan.Voor de intercommunale lijnen werd daarvoor een verbodsbepaling opge nomen in het TramwegreglemenL Uitgesproken 21 Juni 1927. Jan Valk, koopman in vodden, te Koog aan de Zaan.Reelenstraat 24; curator mr. G. W. C. Pliester, alhier. D. Boot, koopman, te Purmerend, Breed- straat 3; curator mr. H. H. Riepma, Edam. Rechter-Commissaris mr. H. van Loghem de Josselin de Jong, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: C. van der Vooren, bakker, te Santpoort; curator mr. J. C. Y. Nieuwenbuys, alhier, uitgesproken 14 Juni 1927, A. Lestrade, winkelier te Haarlem, Gfns- blazerstraat 2a en b; curator mr. H. Ph. Visser 't Hooft, alhier; uitgesproken 7 Juni 1927. H. G. van Dijk, te Zaandam, curator mr. H. H. Riepma-, te Edam; uitgesproken 18 Januari 19277. H. B. van der Hoeff, wonende te Haar lem, Kruisweg 70B rood; curator mr. F. A. Davidson, alhier; uitgesproken 7 Juni 1927. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam, d.d. 25 Mei j.l., werd het vonnis der Rechtbank alhier vernietigd, waarbij H. Th. M. v,an Balgooy, zich ook noemende en schrijvende H, van Balgooy, alhier, in staal van faillissement werd verklaard. Te Den Haag is geslaagd voor akte Nijver heids-onderwijs N I de heer B. Meizing al hier. Het St. Elisabeth-ziekenhuis Is Leiden can besteed. Laagste inschrijving 456.900. H. M. de Koningin en Prinses Juliana znl- len in Juli de mijnstreek bezoeken. Na het ongeluk bij de Droogdok Mij. te Amsterdam. De begrafenis der slacht offers. De Fokker VU is nog niet naar Beuder- Abbas vertrokken. Prof. Dr. J. van Ginneken S. J. rector- magnificus voor 1927 28 van de Universiteit te Nijmegen. Een zeldzaam jubileum. Zestig jaar onaf gebroken in Indië. De stand der landbouwgewassen op 16 Juni. De veiligheid in de mijnen. Instelling van een houwersdiploma. Heffing van kadegeld te Nieuwer-AmsteL De beslissing van den Minister van Wa terstaat in zake den Radio-omroep tot de volgende week uitgesteld. Verlof voor de bijwoning van retraites voor bet Kath, personeel der P. T. T. De communistische organisatie. Een cadet te Breda uit het leger gezet. In de Dinsdagavond gehouden zitting der Eerste Kamey deelde de voorzitter mede. dat een schrijven was ingekomen van den griHier der Kamer, mr. H. Zillesen, waarin deze met ingang van 1 September a-s. als zoodanig ontslag verzoekt. Dinsdagavond heeft voor de eerste maal een uitzending plaats gehad van het nieuwe studio van den K. R. O. aan de Heeren gracht te Amsterdam. Vreemdelingen in Nederland. Vergun ning voor voortgezet verblijf. I Behoud van natuurschoon. De ver dwijning der windmolens. Een schrijven Gedeput. Staten van Zuid-Holland. Liturgische dag in het Bisdom Haarlem te Alphen a. d. Rijn. Gemeenschappelijke stappen door de Fransche, Duitsche, Engelsche en Italiaan- sche regeering bij de regeering te Belgrado. Rakcwski, de Russische ambassadeur te Parijs over het Poolsch-Russisch conflict. De driemogendhedenconferentie besluit een technische commissie te benoemen, die gegevens zal verzamelen ever de sterkte aan kruisers, destroyers en onderzeeërs der deelnemende mogendheden. De Fransche Kamer neemt art. 1 van het ontwerp inzake de leger-organisatie aan. Barometerstand 9 uur v.m.; 766. Vooruit», Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54. Hoogste Barometerstand 770. m, M. te Scilly. Laagste Barometerstand 745.7 m. M. te Sërna. Verwachting: Meest matige, tijdelijk wellicht nog toe nemende, W. tot Z.W., later wellicht weer ruimende wind, bewolkt tot betrokken, later met opklaring, weinig of geen regen; iet» warmer overdag. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1