I in en om Haarlem Groote Propaganda-1 Vergadering f VOOR DE SLACHTOFFERS TAN DE RAMP IN DEN ACHTERHOEK. Nederl. Maatschappij voer Nijverheid en Handel. Voornaamste Nieuws Verkeersongevallen 16383 Stadsnieuws. Viering van het 150-jarig fcestaan Mr. BOMANS BERICHT. Donderdag 23 Juni 1927 Aangiile moei, op slrafle van verlies van alle recihtien, geschieden uilerlijk driemaal vier en Iwinlig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad De Maatschappij van Nijverheid en Handel. Agenda 24 Juni op DINSDAG 28 JUNI Haarlem en de R. K. Staatspartij g Joh. Nelissen TOEGANG VRIJ Diefstal vna bloembollen. Tramstoring tusschen Haarlem en Halfweg. De verduistering van f 60.000. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht ZIJ, DIE ZICH HEDEN ABONNEE- REN OP DE „NIEUWE HAARLEM SCHE COURANT" ONTVANGEN TOT 1 JULI DE COURANT GRATIS DE ADMINISTRATIE. P. B. N. A.-examens. Examen Nuttige Handwerken. De abonnementsprijs bedraagt vaot Haarlem en Agentschappen: Per week Y.f 0-25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bï Vooruitbetaling f 3 5S Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Pnstrekeinintf Nr 5970 NIEUWE Advertenfiën 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1«/ regels 60 ct. per plaatsing: ellf regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL j Bij contract belangrijke korting. Alle ibonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f tïfïfifi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7iff] m bij een ongeval met -P 0^0 b'' verlies van een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen oUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 doodelijken afloop 1 een voet ot hand, 1 f Oï! bij verlies van een f Cft bij'n breuk van f All m fcijverl oog; IC/d," duim of wijsvingeruo bee' of arm; andere bij verlies v. eea vinger» Haarlem is wereldvermaard als centrun) van den bloemboiienhandel en bloembollen- kweek, door zijn beroemden inwoner Laurens Coster, den uitvinder der boek drukkunst, door zijn schilder Frans Hals en zijn Teyler erfeniskwestie. Maar het heeft nog andere titels, die hem zooal niet een wereld-, dan toch een nationale renommee bezorgen. Dat is o.m. het feit, dat hier is de zetel van menige nuttige vereeniging of Maatschappij, die weldoet over het heele land. Wij noemen daarvan nu de Maatschap pij van Nijverheid en Handel, omdat deze vandaag haar 150-jarig bestaan viert in onze stad. Elke 5 jaar vergadert deze Maatschappij hier. omdat hare wet dat verplichtend stelt, maar in alle geval zou zij het dit jaar doen, bij gelegenheid van dit driedubbel gouden Jubileum. Ofschoon ook deze Maatschappij in den langen duur van haar bestaan up and downs heeft gekend en eenige tientallen jaren ge leden weinig leven van de vereeniging uit ging, heeft zij in de laatste jaren veel van zich doen spreken, dank zij hoofdzakelijk de activiteit, die uitgaat van haar nu afgetre den secretaris G. S. de Clercq. Deze is vele jaren de ziel van de vereeniging geweest en met het gevolg dat dit 150-jarig jubilé in nieuwe glorie wordt gevierd. Een stukje geschiedenis over deze Haar- lemsche Vereeniging, die over het heele land van zich spreken doet. Twee Haarlemsche burgers wandelden samen in de omstreken van hun woonstad en beklaagden zich er over, dat zij o.a. zoo weinig van sterrekunde wisten. Ook een andere Haarlemmer, dien zij cp hun wande ling ontmoetten, klaagde daarover. Resultaat was, dat dit drietal besloot bepaalde bijeenkomsten te houden ten einde zich door onderlinge oefening in de astronomie te bekwamen. Ongeveer op dezelfde wijze kwam een gezelschap tot stand voor beoefe ning van Natuurkunde, terwijl een derde kring zich ging toeleggen op Letterkunde. Die drie kringen vereenigden zich en stel den zich de vraag of men evenals in het buitenland, ook hier te lande kunsten en ■wetenschappen niet openlijk kon steunen, b.v. door het uitloven van belooningen bij het beantwoorden van prijsvragen. De vraag werd bevestigend beantwoord in een ver gadering van 21 Mei 1752, waarbij tegen woordig waren o.a. D. de Raat, P. van Scbüylenburgb, C. A. van Sypesteyn, A. Schlichtcr, J. Huigens, A. Heshuyzen en J. Th. Koek. Zij waren de grondleggers der Hollandsche Maatschappij van wetenschap pen. Dadelijk togen zij aan 't werk en von den grooten steun in den secretaris C. C. H. van der Aa, Luthersch predikant. Jaarlijks was besloten een prijsvraag uit te schrijven over een onderwerp, gewichtig en nuttig voor het gemeentebest en een gouden eere penning te schenken voor het beste ant woord. Als hoofdwet gold o.a. werk te maken om alles op te sporen, heigeen de welvaart van 't Gemeenebest, zoowel van buiten als van binnen, zoowel in tijden van oorlog als van vrede betreft. Een groot aantal werken over allerlei vakken van wetenschap en over vele belan- rijke onderwerpen van kennis, gaf zij in het licht. Zij was de moeder van tal van andere Maatschappijen in andere steden, die 't zelfde beoogden. Het eerste Museum van Natuurlijke historie werd opgericht door de Maatschappij van Wetenschappen, die nog haar zetel heelt in het majestueuze gebouw aan de overzijde van het Spaarne tegen over de Kaasmarkt. Dat museum had tot conservator M. van Marum, een geboren Haarlemmer, professor in Natuurweten schappen. Een der belangrijkste gevolgen van het werken der Hollandsche Mij. van Weten schappen was het ontstaan in 1771 van de tegenwoordige Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid. Oorspronkelijk was zij een deel der Mij. van Wetenschappen en voerde den naam van „Economische Tak." Belangstellenden werden opgewekt toe te treden en zich te verbinden tot het betalen eener jaarlijksche contributie van twee ducaten. Er zat leven in en zoo werd 15 September in het toen nieuwe Diaconiehuis aan de Ossenmarkt de eerste algemeane vergadering geopend. Dat Diaconiehuis is dat maar eenige jaren geweest. Toen namen de militairen het in beslag en nog zijn er de Haarlemsche politie-soldaten (Kazerne Kou- denhorn). Uit 39 steden verschenen daar in de grocte zaal 88 afgevaardigden. Dat was een bijeenkomst, zooals er in meer dan hon derd jaren in dit Gemeenebest niet bijeen v/as geweest. De bovengenoemde Lütersche predikant Van der Aa, sinds de oprichting der Holl. Mij van Wetenschappen haar secretaris, opende d:e vergadering. Zooals met alle nieuwigheden, werd ook toen d»e vergadering schouderophalend aangezien. Ve'en achtten het streven een hersenschim, and"ren stonden er vijandig tegenover. Burgemeester Sijpesteyn, tevens directeur der Maatschappij, voerde het praesidium. Na tien zittingen was de agenda afgewerkt. Ter herinnering werd een medaille geslagen, die men in de gouden zaal (met goudleer- behang) van ons stedelijk museum kan be wonderen. Het aantal departementen klom spoedig tot 25, tellende 3ÓC0 leden. In woord en geschrift werd de zaak aangemoedigd. De heer H. Berendsen, R. K. Priester en Pastoor te Maarsen en Aartspriester in den Lande van Utrecht, schreef aan zijn onder- hoorige geestelijken, dat geen verschil van godsdienstige begrippen hen daarvan terug moest houden, maar dat allen, die het ver- eenigd Nederland hun Vaderland noemden, verplicht waren, naar vermogen een oog merk te bevo-deren, dat luiheid zou weren den last der Armenzorgers verminderen en den lande tot heil gedijen. Men leze dat n'- tuurlijk in den geest van den tijd, waarin het werd geschreven. nl de eerste vijf-en-twintig jaar werd voor de bevordering der Vaderlandsche Nijver heid reeds 116620 ruim uitgegeven, waar van ruim 30187 tot aanmoediging der zeevaart en dat alles alleen aan belooningen. Ook de politieke worlii-'en van 't laatst der 18e eeuw, werkten hier en daar. Sinds 1797 trad de Economische Tak onafhankelijk op als Hollandsche Huishoudelijke Maat schappij, na het herstel der vrijheid als Nederlandsche, om in 1836 als nieuwen naam aan te nemen den tegenwoordigen, de Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering var. Nijverheid. Bijna alle vorsten van Stad houder Willem V af, traden op als bescherm heer. Maar de Maatschappij kreeg een dochter. We noemen slechts het Museum van Kunstnijverheid, de Holl. Mij. van Zee vaart. Ze legde in 1844 den grondslag voor Nijverheidsstatistiek voor Nederland en op haar aansporen kwam het in 1874 tot wet telijke regeling van den kinderarbeid, biet is dus niet te verwonderen, dat onder de talrijke congressen en jaarvergaderingen, die dit jaar in Haarlem worden gehouden, ook is de jaarlijksche bijeenkomst van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die tevens een feestelijke herden king zal zijn van het 150-jarig bestaan dezei Maatschappij. Want Haarlem heeft de eerste rechten om de jubileerende Maatschappij te ontvangen, omdat vóór 150 jaar, 21 Mei 1777, de grondslag voor de Maatschapij is gelegd. Het was in dien tijd dringend noodig, dat men plannen, die kans op resultaat had den, beraamde om die welvaart te verhoo- gen Werkloosheid en algemeene achteruit gang, vooral der arbeidende klassen, waren een gevolg van den slechten toestand van handel en industrie. De oprichting vindt men in de boeken der Maatschappij aldus be schreven: „Zij (de Maatschappij) heeft, naar ingenomen advies en met goedvinden van Zijne Doorl. Hoogheid, 's Lands geliefden Erf-Stadhoudcr, op heden, den 21 Mei 1777, In eene opzettelijk daartoe beschreevene Vergadering besloeten, „om eenen bijzon- deren Tak van de Hollandsche Maatschap- pije en Wectenschappen geheel en alleen te schikken tot regstrceksche bevorderinge der welvaart van ons land en der geassocieerde landschappen, mitsgaders der coloniën van den Staat, ter bevorderinge van den koop handel, land- en akkerbouw, handwerken, visscherijen en in dezelven." Toen nien de middelen naging, om het doel van de nieuwe opgerichte afdeeling te be reiken, besefte men spoedig, dat de alge- mcene achteruitgang der volkswelvaart, vooral te wijten was aan het feit, dat men de voorkeur gaf aan buitenlandsche produc ten en het eigen fabrikaat niet gebruikte Vandaar de propaganda om Nederlandsch fabrikaat ts steunen. De Prins en zijn hof houding gaven 't voorbeeld, premies op ver koop van fcinnenlandsche producten werden beschikbaar gesteld, prijsvragen werden uit geschreven en de winkeliers, die uitsluitend Hollandsch fabrikaat verkochten, mochten hun zaak „oeconomische winkels" noemen, Om bedrog te voorkomen, werden daaren boven „oeconomische briefjes" uitgegeven, die aan de goederen werden gehecht als waarborg dat zij werkelijk in Nederland ver vaardigd waren. Men ziet dat toen reeds Nederlandsch Fabrikaat niet deze vereeni ging op goeden voet stond. Er werd geld beschikbaar gesteld om jongelui op te leiden voor de koopvaardij, verschillende takken van industrie werden metterdaad gesteund, de textielnijverheid werd in betere banen geleid door de oprich tingen van weefscholen en arbeiders, die in hun eigen beroep geen emplooi konden vin den, werden opgeleid in andere ambachten, o.a. als schapenfokker. Voorts komt op de lange lijst van werk zaamheden der Maatschappij voor zooals gezegd de stichting van het Koloniaal Museum en van het Museum voor Kunst nijverheid te Haarlem, lezingen om belang stelling te wekken voor verscheiden onder werpen, tentoonstellingen en adressen aan de regeering, benevens de oprichting van de Industrieele Club, bemoeiingen inzake han delsvoorlichting, verlaging der posttarieven, collectieve arbeidscontracten, doelmatige overheidsbemoeiing, voorkoming van werk staking en uitsluiting, regeling van het aciountantsberoep enz. Ook tijdens het Fransche bewind in ons land, stelde de Maatschappij pogingen in het werk om de armoede en bedroevende toe standen in het bedrijfsleven te bestrijden. De afdeelingen steunden de „Armenfabrieken' waarin de werk'oozen te werk werden ge steld en de Maatschappij, die teen heette „Flollandsche Huishoudelijke Maatschappij'*, hield op alle manieren het nationale gevoel hoog. In de negentiende eeuw wijdde de Maat schappij ook haar aandacht aan andere vraagstukken. Zij betoogde de noodzakelijk heid van vakonderwijs, een onderzoek werd ingesteld naar den toestand van het volks onderwijs en in vele plaatsen, ,waar Depar tementen der Mij. waren gevestigd, werden avondscholen opgericht. Voorts werden de belangen beharrigd van het landbouwonder wijs; de kookschool te 's-Gravenhage en de Middelbare Landbouwschool zijn stichtingen der Maatschappij. Aan de Regeering werden adressen ge richt omtrent invoering van schoolplicht, af schaffing van kinderarbeid in fabrieken en dergelijke onderwerpen. Aldus heeft de Maatschappij getracht het oplichtingsprogramma: bevordering van het algemeen belang, gedurende 150 jaar uit te voeren. Uit deze korte uiteenzetting moge blijken, dat de Maatschappij werd geboren in een voor ons land droeven tijd en vooral in dan beginne veel bijdroeg !ot den bloei van ons land. Dat later de activiteit wat inzakte wie zal het kwalijk nemen; maar thans heeft zij weer een groote mate van activiteit her wonnen. Soclëtiet „St. Bavo". Bestuur Bouwvakbond, 8 uur. Bestuur Overheidspersoneel, 8 uur. „Alberd.ngk Thijm", 8 uur. Co mité Herwonnen Levenskracht, 8 uur. Liefdebeurs, 8 uur. Ledenvergadering Metaalbewerkers, 8 uur. R.K, Bevol kingsbureau, 8 uur. St. Josephsgezellongabouw, Janssiraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. Vergadering Mij. voor Nijverheid en Han del. 10 uur 's avonds verl'chling voor naamste gebouwen op de Groote Markt. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straal 36 R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur s Zaterdags alleen van half 1012 uur R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau vooi verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestrast 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- eh Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleen bibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen'ging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden' van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. -K. Rcclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincenliusveieeniging. N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BJJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaals aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracot). Llitslu.tend 'l'elef 14141. Ontvangst ten Stadbuize. De herdenking van het 150-jarig beslaan der Nederl. Mij. voor Nijverheid en Han del, tevens dé 150e Algemeane vergade ring te Haarlem, werd hedenmorgen ingezet met een samenkomst van Directeuren, af gevaardigden en donateurs in restaurant Brinkmaan, waarna om half twaalf de Mij. officieel cp het stadhuis door het Gemeen tebestuur werd ontvangen. De hal van het Raadhuis was voor deze plech.igheid ver sierd met tapijten en palmen. Toespraak burgemeester. De burgemeester, de heer C. Maarschalk; begroet de aanwezigen met een toespraak. Dac gij, aldus de burgemeester, in den wedloop der laatste eeuw niet zijt achter gebleven maar U onverzwakt hebt kunnen handhaven in de voorste gelederen van Ne derlands industrie en handel getuigt van de innerlijke kracht Uwer organisatie. Sprekende over de critiek, welke de Maatschappij op de Overheid uitoefent, zegt de heer Maarschalk: Ronduit gespro ken is doze critiek niet altijd verdiend, het geen wel daaruit zal voortspruiten, dat men niet steeds het hoe en waarom van bepaalde maatregelen kan overzien, facto ren, die de overheid, en zeker de gemeen telijke overheid niet immer zelf in de hand heeft. Overigens kan het ons niet anders dan aangenaam zijn, wanneer een belangrijk in stituut als het Uwe tot ons komt en ons met nuttige wenken tracht tegemoet te komen in de zeer ruime taak die ons is toebedeeld. Spr. herinnert tenslotte aan de overbren ging van het Nationaal Museum naar Am sterdam en aan het verdwijnen van de School voor Kunstnijverheid, terwijl hij met vreugde constateert, dat voor hel Museum van Kunst-Nijverheid in de Vleeschhal on derdak is gevonden. Hij uit daarop de beste wenschen voor het slagen van de 150ste Algemeene Ver gadering der Maatschappij. Toespraak dr. Posthuma. De voorzitter der MaatschapptjT Dr. F. E. Posthuma, den burgemeester beantwoor dende, zegt, dat in de anderhalve eeuw van het bestaan der maatschappij veel is ge schied en ook veel veranderd, ook ten aan zien van „het zich inlaten met zaken tot de bemoeiing van de overheid behoorend.' Hij geeit toe, dat critiek op het overheids beleid niet altijd verdiend is. Hij zou zelfs willen zeggen: „Critiek verdient de over heid nooit." Als onze oude Maatschapij zich tegen woordig wel „inlaat met zaken tot de bemGeiing van de overheid behoorend, dan doe; zij dat toch steeds op de oude wijze: degelijk nooit hatelijk opbou wend en steeds met het doel der Maat schappij voor oogen: bevordering der Volks welvaart. Na tenslotte naar voren te hebben ge bracht, dat ook de Maatschappij het ver dwijnen van de School voor Kunstnijverheid betreurt, en.dat zij waardeering heeft voor het feit, dat hel Museum voor Kunstnijver heid in het fraaie gebouw van de Vleeschhal is ondergebracht, eindigde spr. zijn rede als volgt: Zoo blijft dan een onzer voornaam ste stichtingen voor Haarlem behouden. Dit en hierbij de definitieve vestiging van den zetel onzer Maatschappij in een eigen huis binnen uw gemeente, zal er zeker toe bijdragen de banden, die tusschen Haarlem en onze Maatschappij nu reeds zoo lang bestaan, nog vaster aan te knoopen. De offfcieele herdenkings bijeenkomst, In de officieele bijeenkomst, die 's mid dags in de gemeente-concertzaal ter her denking van het 150-jjarig bestaan der Maat schappij werd gehouden, heeft de voorzitter, Dr. F. E. Posthuma een herdenkingsrede uit gesproken, getiteld: Voorheen en Thans." Spr. werpt eerst een terugblik op de eers'.e jaren van 't bestaan der Maatschap pij waarvan hij vaststelt dat 't geen econo mische" overwegingen in den modernen zin van het woord waren die ten grondslag la gen aan de stichting van den „economische tak van de Hollandsche Maatschappij van \V etenschappen". Het waren,, wat men nu zou noemen, „sociale" en „ethische" motieven. Het nationale en sociale besef vormde het uitgangspunt voor den arbeid der Maat schappij. Op verschillende wijzen trachtte de Oeconomische Tak haar doel: „bestrij ding der armoede door bevordering der nij verheid" te bereiken. Vooral deed zij dit door het deelnemen van premies, hetgeen ook nu weder geschiedt. Naast de toenmaals opgerichte spinscho- fen, waar de arme kinderen leer den spinnen, zijn nu talrijke scho len voor allerlei ambachten verrezen, die thans, nu men langzamerhand weer begint in te zien, dat het verwerven van kundigheden voor een ambacht meer beteekent dan het ontvangen van eene opleiding voor kantoor heer, hoe langer hoe meer jonge personen uit de bevolking tot zich trekken. Zooals vroeger aan „particuliere bazen of vrouwen" premies werden gegeven om kinderen spinnen tc leeren, zoo gebeurt dit nu om kinderen tot zich te nemen van de vereeni ging, vooral in den Achterhoek bekend als de vereeniging „Steun" en deze groot te brengen tot hun meerderjarigheid en voor de maatschappij geschikt te maken. Als wij le zen, dat jaalijks 4000, besleed werd om jongens op te leiden voor de Zeevaart, dar: denken wij voor den tegenwoordigen tijd onwillekeurig aan het plan-Deterding om jongen menschen beter inzicht te geven in onze koloniën om daardoor in Nederland betere begrippen te verspreiden inzake het groote verband dat er bestaat tusschen de welvaart in Indië en den bj^ei van Neder land. Het „Oekonomische" werk van de Maat schappij aldus dr. Pos huma stond dik wijls dicht bij Armenzorg. De oude Maat schappij zag men optreden als voorloopster van de thans welhaast in alle steden be kende vereeniging „Armenzorg". Ook in den tijd der Fransche overheersching deed de Maatschappij haar best om mee te werken san leniging der algemeene ellende. D,e Maatschappij heeft gedurende langen tijd een bepaling in haar statuten gehad, vol gers welke zij zich niet mocht mengen in aangelegenheden, welke die der overheid waren. Pas in 1853 kon de Maatschappij, na langen tegenstand, ertoe besluiten omtrent zaken, die de wetgevende macht aangaan, zich met een adres tot de Regeering te wenden. Dit eerste adres betrof de wet op het gemaal. Het onderwijs, een belangrijk deel van de zorg voor de volkswelvaart, dat tegen woordig bij uitstek „sociaal" heet, heeft steeds de belangstelling der Maatschappij gehad. Zoo heeft zij o. a. herhaalde malen haar aandacht gewijd aan het vraagstuk tier werkloosheid en der werkverschaffing; wat betreft volkshuisvesting heeft zij zelfs een handleiding doen uitgeven voor het bou wen van arbeiderswoningen. Bijzonder dui delijk spraken hare sociale bemoeiingen uit een viertal adressen, dat de Maatschap pij tusschen 1861 en 1873 tot de Regeering richtte, om aan te dringen op een verbod van kinderarbeid in fabrieken en tot invoe ring van schoolplicht, terwijl zij zich even eens tot de industricelen in den lande richtte met het verzoek om zich te ont houden van het gebruik van jonge kinderen in hun fabrieken. De Maatschappij was hier te lande het eerste lichaam, dat de aandacht vestigde op den misstand van kinderarbeid en met kracht hiertegen opkwam. Zij heeft niet opgehouden met aan te drin gen op opheffing van dezen misstand totdat aan dezen eisch van humaniteit eindelijk voldaan was. Doch niet slechts in deze zeer specifiek „sociale" vraagstukken komt de ethische achtergrond van het werk der Maatschappij tot uiting: dit uit zich, zij het ook minder in het openbaar, in haar geheele streven. Dit gaat nl. uit op be vordering van het algemeen belang en hierin staat zij nog op geheel hetzelfde standpunt dat 150 jaar geleden de Oekono mische Tak innam: geen belangen van be paalde groepen der bevolking of van be paalde streken des lands, hebben haar aan dacht boven die van andere. Haar doel: bevordering van nijverheid en handel, wordt gedragen door de overtuiging, dat de belan. gen van deze de belangen van het geheele volk zijn en dat door deze te bevorderen de welvaart van het geheele volk vermeer derd wordt. „Zoo zijn", aldus besluit dr, Posthuma, zijn herdenkingsrede „de sociale en natio nale overwegingen, die in 1777 aanleiding gaven tot de stichting van den Oekonomi- 'schen Tak, nog steeds de drijfveer van de Maatschappij van 1927 bij haar streven naar het doel, dat zij zich stelt: vermeerdering der volkswelvaart Nadat nog Z. Exc. Min. Slotemaker de Bruine en jhr. mr. dr. A. Roëll het woord hadden gevoerd, had de aanbieding plaats Een vorstelijk geschenk aan de jubileerende Maatschappij. Door den vcorziter van het departement Haarlem, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. werd een loesprrak gehouden, waarin in het licht werd gesteld, dat de Maatschap pij steeds het particulier initiatief heeft be vorderd, welk beginsel tenslotte gezege praald heeft en waaraan nijverheid en han del hun tegenwoordigen bloei, de staat zijn middelen en de werkman zijn in ons land in vergelijking met andere landen zoo ge lukkig bestaan te danken heeft. Herinnerende aan de gedwongen verhui zing uit het Paviljoen, welk landsgebouw weer voor een overheidslichaam werd op- geëischt, stelt spr. met vreugde vast, dat ook nu weer het particulier initiatief alle hierdoor ontstane moeilijkheden heeft over wonnen. Een plan rijpte in veler brein tegelijker tijd, maar spr. meent toch wel het eerst in dat van den heer G. S. de Clercq, die ook h:er weer den stoot heeft gegeven tot iets goeds voor de Maatschappij, een plan om ter gedachtenis van dit jubileum een huis vestingsfonds te stichten om met behulp daarvan zoo mogelijk een eigen huis te be kostigen. En dank zij den velen giften, kon reeds 'n flink huis op het Nassauplein worden aan gekocht, waarvan de benedenverdieping uime plaats biedt voor het secretariaat en de administratie, terwijl de Oud-Holland- sche Kamer, die eens een sieraad ivas van het Kunstnijverheid Museum in het Pavil joen, naar het nieuwe huis is overgebracht 's avonds 8.15 uur in de groote Q, xaal van St. Bavo, Smedestraat SPREKER: Oud-Wethouder van Haarlem H Onderwerp: H Onze bekende Bariton <1 zal tevens eenige nummers zingen S o.m. Het Pauslied van Wierts en j f? O Jesu, van Toon Hansen H voor alle R. K. Kiezers en Kiezeressen Het Bestuur der P. K. Kiesvèreeniging f! te Haarlem. Vorig bedrag1718.46 X. Y. Z1.— Opbrengst uitvoering tooneelclub „Peum" 2.56 Spaarnebank: N. N., Overveen5. Totaal 1727.02 Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden. Eet zooveelsfe slachtoffer van den onbe- waakten overweg. De Hongaarsclie bankbiljetten-affaire. Geen gratieverleening aan de veroordeel den. Een geheime moordvereeniging In onze Oost. Tan Malaka Is de beruchte leider weer ter S. W. K. geweest? De Indonesische beweging in Nederland. Wat het onderzoek der in beslag geno men bescheiden uitwijst. Nauwe relatie met Moskou. De Koninginne-bmg te Rotterdam. Wer« ken die millioenen kosten. De verlaging der kosten en de verlen ging van den duur der paspoorten is door de Eerste Kamer aangenomen. Invoer van bacon in Ierland.^ Aan do zelfde voorwaarden gebonden als in Enge land. Geschenk voor Nieuwer-AmsteL Twee Van Wijngaerdt's. Zie verder Laatste Nieuws. Nederland vertegenwoordigd ter radio- conferentie te Washington, De Rijkssteun voor de Koningmnebrug te Rotterdam, ook Amsterdam, Utrecht en „Werkspoor" dragen bij. De Holland-Indiëvliegers naar Bender* Abbas vertrokken. 1 Een vrouw door haar man te Rotterdam doodgeschoten. De Fokker VII te Bender-Abbas aange komen. en een waardige omgeving zal vormen voor de vergaderingen- van het Hoofdbestuur. Moge ook in dit huis de welvaart van ons volk bevorderd worden en moge het eens aap een daar vergaderd Hoofdbestuur ge geven zijn door alle deelen van ens volk erkend te zien, dat volkswelvaart alleen ve: kregen kan worden door het laten van zoo groot mogelijke vrijheid aan het par ticulier initiatief. In onzen strijd dm dat beginsel hopen wij steeds te mogen rekenen op den steun en de levendige belangstelling van allen, die in het economische leven van ons land een groote rol spelen./ Met deze wenschen draagt spr. hierbij na mens de gezamenlijke schenkers den voor zitter van de Maatschappij over het huis vestingsfonds, dat de aanzienlijke grootte van 68.000.heeft bereikt, een bedrag, dat een welsprekend getuigenis alle<*t van de liefde en de wnarde"ring der leden en van de levenskracht, die nog steeds het deel is van de oude Maatschappij voor Nij verheid en Handel. (Wordt vervolgd). Door een bloembollenkweeker te Voor hout, is bij de politie aangifte gedaan dat in den afgeloopen nacht op zijn land door onbevoegden drie bedden tulpen zijn ge rooid, welke een belangrijke waarde ver tegenwoordigen. De politie meent de daders op het spoor te zijn. Motorbo'sing. Bij een scherpe bocht te Uitgeest zijn twee motorrijders in groote vaart mei elkaar in botsing gekomen, met het gevolg, dat beiden vielen. De heer T. Stelling werd ernstig aan hoofd en beenen gewond, zóó, dat men voor zijn leven vreest. Per zieken auto is hij naar het ziekenhuis ip Alkmaar vervoerd. De ander -bekwam slechts lichte verwondingen. GEVONDEN VOORWERPEN. Waaromtrent aan het Hoofdbitreau van politie inlichtingen zijn tebekomen; een nieuw kinderkruiiwagentje; een oud taschje met inhoud; een collier van parels met ko peren sluiting; een gedeelte doublé arm band; een utoband: een doublé manchet knoop; een bruine damestasch met inhoud; eenige rijwielbelastingplaatjes en eenige por- temonai's met inhoud. Gistermorgen ongeveer half 10 uur is j een beugel van de tram HaarlemAmster-I dam op de Zv/etbrug tusschen de boven leiding ingcloopen, waardoor deze l'iding over een lengte van ongeveer 1000 Meter zoodanig ontzet werd, dat het ve keer tot half drie n.m. tusschen Haarlem en Halfweg stil heeft gestaan. Tusschen Halfweg en Amsterdam kon normaal gereden worden. Wij deelden giesteren mede dat de oud- spoorwegcommies O., zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van 60.000 ongeveer, ten nadeele van het Begrafenis-fonds voor Spoorweg-perrtanecl te Amste-dam. Het fonds werd in stand gehouden door kleine bedragen van een dubbeltje en heette in de wandeling het z.g, 11 cenlen- tonds. welke de leden bij het overlijden van een lid belaalde. Verder was er een reservefon-'s, dat 60 a 70.000 gulden g oot was. De H.A.V. bank in Schiedam zou, overeenkomstig de wenschen van de Ver zekeringskamer, het fonds en het risico overnemen. En de vroegere spoorwegc tn- mies zou naar de bank overgaan a's „in specteur". Of de bank nu er nog veel voo- voelt, om het fonds over te nemen, valt tc betwijfelen, daar de 60.000 verdwenen zija. Barometerstand 9 uur v.m.: 764. Achteruit, OPTICIENS - FABRIKANTEN 1 Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut U de Bilt Hoogste Barometerstand 771.6 m.M. te La Curuna. Laagste Barometerstand 749.6 m.M. te Ingrö. Verwachting: Meest matige Z.W. tot N.W. wind, afwisselende bewolking, weinig ot geen neerslag, weinig verandering in tempe ratuur. Het verdwenen geld is opgemaakt aan speculaties; ook had de verdachte een huis aan de Kleverlaan gekocht en doen inrich ten. Hij beweerde evenwel, dit van rijn eigen geld gedaan te hebben. Wanneer de kas geverificeerd werd, was het geld in orde, d.w.z. de fondsen konden vertoond worden. Vermoed wordt, dat 'n ander, bij wien hij ook wel eens specu leerde, dan tijdelijk fondsen afstond. Daar de administratie in de boeken ook niet in orde blijkt te zi:n of goed bijge houden, is de commissaris van politie, de heer Heercma met de verdachte naar Haarlem gegaan, ter voortzetting van het onderzoek. Zooals gemeld was O, vroeger commies der Spoorwegen, maar sinds één jaar ge- pensionneerd. om zich beter te kunnen geven aan de balangen van 't fonds. Hij woonde ook sinds dien tijd in Haarlem. Hij is 55 jaar oud. Een jaar of twaalf was hij nu al verbon den aan het Fonds. Een accountantsonder zoek moet het juiste bedrag nog vaststel len doch is ten minste 60.080. De ver duistering kwam mede aan het licht om de groote verteringen, die O maakte. Van het geld moet niet veel meer over zijn. Bij het in April en Juni gehouden examen te Utrecht en te Arnhem zijn geslaagd: Adsp'rant bouwkundig opzichter: D. Bak ker Wzn., Edam. Adspirant cons'.ructeur: P. Hoeperman», Haarlem. Sterkstroom-monteur: C. Sloof, Heem stede; G. C. Westendorp, Haarlem. Geëxamineerd 327 Candida ten. GeriaagJ de dames: F. M. Hofland, J. Riezebos, G. J. Krab, alien van de Rijkskweekschool voor onderwijzers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1