HERINGA WUTHRICH i ZWANENBURG. DE SPAARNEBANK BEVERWIJK. IJMUIDEN. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. HALFWEG. HAARLEMMERMEER. HEEMSTEDE. De vferfng van het 150-jarig bestaan j De functie van Gemeente-ont- OVERVEEN. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. HAARLEM. Provinciale Staten van Noofd-HoSland. der Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Ernstig Ongeval. HET STEDELIJK STORMRAMP-COMITE 1927. vanger te Haarlem. Koffie thee Geslipt. VERDUISTERING VAN f 60.000. De dader te Haarlem gearresteerd. VEREENIGING VAN NEDER- LANDSCHE GEMEENTEN. Het Congrec-Debat over de prae-adviezen. JOll/w iooi/,« 97 7/8 977/g ioi"/16 101»/l# 67 Va 71-2gel 9lVa 2451/a 248 '61 Va I61l/a 161 b t22Va 8V* bV4 792 134 188Va 355 b 355i/ab 17 c5 8 175 77 V8 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier*. parijs AFD. RADIO. AGENTEN VOOR CORONA-PHON 2-1-2 (Adv. Ing. Med.) Vrije groenten- ca fruitveiling. Gister avond hield de coöp. vereeniging ,Vrije Groenten- en Fruitveiling," in „De Zon" een vergadering voor leden en inbrengers, onder voorzitterschap van den heer D. Kruithof. t? \?rSadefing was niet zeer druk be- tocht. Na een openingswoord van den voor zitter werden de notulen gelezen en goed gekeurd. Hierna waren de mededeelingen aan de orde. De voorzitter herinnerde eraan, dat in de pers pessimistische berichten de wereld zijn ingezonden. Dat komt niet ten goede aan de zaak. De indruk is gewekt, dat er dit jaar geen aardbei zou komen. Het spreekt van zelf, dat fabrikanten e.a,, die dit vernemen, naar elders gaan. Met al dat klagen en ker men. zal men den handel verplaatsen. Bever wijk is niet het eenige centrum van aard- bcienteèlt. Men dient eerst af te wachten, wat er komt en dan kan men verder zien. Spr. hoopte dan ook, dat men niet te pessimistisch gestemd zal zijn. Spr. deelde hierna mede, dat de veiling verenigingen met de exporteurs een con ferentie hebben gehad. Ook met de spoor wegen is onderhandeld. Dit overleg is nood zakelijk. De een kan den ander niet mis sen. Bespreken is om de ochtendveiling sterk aan te bevelen, dat er 's morgens ge veild wordt. Het voordeel is, dat de versche aardbeien den anderen dag vroeg aan de markt in het Ruhr-gebied kunnen zijn. Ook in Zwijndrecht wordt des ochtends' geveild «n daarbij kan Beverwijk niet achterblijven. Bovendien is het plukken zonder dop geen bezwaar. Deze aardbeien kunnen op de Cchter.dveilingen de middelprijs van de avondveiling gegarandeerd krijgen. Het bestuur geeft geen advies voor het plukken met of zonder dop. - Vanuit de vergadering werd erkend dat het ochtendveilen zeer goed is. De heer Priester v/ees nog op het groots voordeei, dat de aardbeien den volgenden ochtena aan de markt in het Ruhrgebied kunnen zijn, Cm voor de consumptie te worden verkocht. De voorzitter legde er den nadruk op, dat men tegenwoordig voor andere en nieuwe fling en staat. Wanneer men niet komt, of in te weinig aantal, dan is de prijs van zelf laag. Het vorige jaar mislukten de ochtendveiïingen, omdat de kwaliteit niet best was. De och- dendvcilingen zijn vrijwel uitsluitend voor de markt, dat is: voor de consumptie. Is derhalve de kwaliteit goed, dan kunnen de ochtendveilingen uitstekende resultaten ge ven. De voorzitter deelde hierna mede, dat de fabrikanten verzocht hebben niet te rijp te plukken. Voor de vaten geeft het niet, wan neer er eens een witte doorloopt. Spr. beval verder aan om nieuwe sloffen te gebruiken. Onze Beverwijksche aardbei toont daarin veel meer en zal gereeder af trek vinden. Evenals het vorig jaar, werd ook thans besloten om de eerste 25 karren aan de vei ling, den doorsneeprijs van den dag te ge ven. Daartoe zal van de inbrengers en tuin ders 1 pet. worden geheven, evenals het vorig jaar. De 'Ajorziiter deelde hierna mede, dat proeven zullen worden genomen om aard beien zoo te bewaren, dat ze des winters versqh op tafel kunnen komen. Aan deze proeven zijn kosten verbonden, welke be streden zullen worden uit de heffing van de IA pet. Deze proeven hebben ten doel, een afzet gebied in Amerika te vinden. De drie veilin gen zullen gezamenlijk de kosten dragen. De vergadering kon zich- hiermede ver- eerigen. De voofzittér beval hierna de tentoonstel ling tijdens de herdenkingsfeesten te Bever wijk, fn de belangstelling der leden aan. Spr. spoorde aan, om mede te werken dat de veiling' een moóien stand op de tentoon stelling verkrijgt. Medegedeeld werd, dat hoogstwaarschijn lijk Zaterdagavond geveild zal worden. Bij de rondvraag werd geïnformeerd, of de Vrije Veiling ook geen aanleiding heeft gevonden om, evenals „Kennemerland" een nieuwe moderne weeginrichting aan te schaffen. De voorzitter antwoordde, dat men eerst zal afwachten, of het noodig zal blijken te zijn. Hierna werd de vergadering gesloten. Aardbeienveiling. Bij de export-veilin gen van gistermorgen waren slechts ge ringe aanvoeren. De prijzen liepen dienten gevolge omhoog lot soms 49 cent per K.G. Gestolen. - Vermeldden wij gisteren, dal 2 onbeheerd staande rijwielen waren mede genomen, deze zijn hedennacht op den kop van de Vissc hershaven teruggevonden, en aan de respectievelijke eigenaars terug gegeven. U.K. Kiesvereenigirg. Op Maandag 27 Juni a.s. zal er in het R.K. Verecniglngsgebouw aan de Mahustraat des avonds te acht uur een algemecne vergadering worden gehou den. Een inleiding zal worden gegeven over principieeje gemeente-politiek door den Weledelgestrenge heer G. A. Verkade, no taris te Alkmaar. Als 2e punt zal een inleiding worden ge houden betreffende prac ische gemeente-po litiek door den Edelachtb. heer P. J. Maas, gemeenteraadslid van de gemeente Vclsen. Daarna bestaat er gelegenheid tot het stel len van vragen betreffende gemeente-poli tiek. Aangehouden. Gisteren werd door een sufveilleerend agent v. politie aangehouden een zekere J. v. E. afkom:tig uit Leiden. Ge noemd persoon wordt verdacht van verdui stering van een rijwiel, trien heeft J. v. E. op transport gesteld naar Leiden. Aangespoeld. Alhier zijn benoorden de Noordpier 2 varkens in staat van ontbinding aangespoeld. Door den Gemeentelijken reini- g'ngsdienst is voor het opbergen zorg ge dragen. Burgerlijke Stand. Geboren: ,Van Roo- den,Smits, z. Johannes. Getrouwd: J. Th. Remmé en A. P. Ser- kenburg. Overleden: C. Jut j ensMaas, oud 52 ja- Muziekuitvoering. Door de Vereeni ging „Eensgezindheid" zal opVrijdag 24 Juni a.é. een muziekuitvoering worden ge geven in de muziek ent in de School straat alhier van 's avonds 8 tot 10 uur. Comité „Herwonnen Levenskracht". Alhier is voor. Halfweg en Omstreken oen vocr'.oopig comité opgericht ven „Her wonnen Leven:krncht". In dit comité heb ben zitting mevr. M. Ebbinkhuijean—Bos man en de hoeren N. G. Schollen, C. Heus en Cbr. v. Rooyen. A.s Dinsdag 28 Juni zal vanwege di ccmité een blo /pjesverboop tan bate van „Herwonnen Levenskracht" plaats heb ben. Men steune dit zoo nuttige liefdewerk. 5j-;arige Ecmvereenlging. A.s. Dins dag sS Juni hoopt het echtpaar, de heer Jacob Hoenson en Martina van der Heij den hun gouden huwelijksfeest te vieren. E'e bru'gom is 75 jaar, terwijl de bruid 82 jcren telt. Door gedienstige handen is voor hun. woning in de Essanlaan alhier, een aardige eerepoort opgericht, Landbouwwinterschool. Aan het door den directeur van de Landbouwwin terschool te Hoofddorp uitgebracht verslag j over het winterhalfjaar 19261927 kan o.m. het volgende worden ontleend In het bestuur der school kwam een ledige plaats door het overlijden van den heer Bies heuvel, die het Landbouwonderwijs een warm hart toedroeg. Zijn plaats werd inge nomen door den heer A. C. Pruissen. De commissie van toezicht bleef dezelf de ook liet personeel onderging geen wij ziging. De tijdelijke leerkrachten, de hee- ren Dr. D. W. Zuijdam, H. J. Peschar en D. van Neutegem werden herbenoemd. Het toelatingsexamen werd op Maandag October gehouden voor de leerlingen uit Haarlemmermeer en omgeving, terwijl een tweede examen werd afgenomen op Woensdag 20 October voor de leerlingen "van elders. In 't geheel werden toegelaten 12 adspiran- ten, waarmee de eerste klasse een aanvang nam de tweede klasse telde 17 leerlingen en één toehoorder het onderwijs werd aldus gevolgd door 29 leerlingen en 1 toehoorder, die bij het eindigen der lessen nog aanwezig waren. De lessen' namen een aanvang op Donder dag 21 ^October en eindigden op Vrijdag 25 Behoudens enkele uitzonderingen gaven vlijt, vorderingen en gedrag der leerlingen geen reden tot klagen. Bij den aanvang der lessen waren 9 leer lingen 16 jaar 14 leerlingen 17 jaar 4 leer lingen 18 jaar 2 leerlingen 19 jaar, terwijl 1 leerling boven den 20-jr.rigen leeftijd was. Een tiental leerlingen kwam uit de ge meente Haarlemmermeer. Twintig kwamen van elders en wel uit de gemeenten Amster dam, Haarlemmerliede c.a., Voorschoten, Bussum, St. Filipslrnd, Zonnemaire, 't Zandt, Bierum, Uithuizen, Ulrum, Midwol- dz, Nieuwolda, Aduard en Loppersum, terwijl één uit Frankrijk afkomstig was. De zomerlassen werden gegeven van Dins dag 6 tot Dinsdag 20 Juli, gedurende 5 dagen per week. Als regel werden de lessen des voormiddags in het schoolgebouw, des na middags op den schooltuin of op een boer derij gegeven. Den boeren, die daartoe ge legenheid gaven, komt een woord van bijzon deren dank toe. Bovendien werd een excursie ondernomen dijk, J. M. Mclenaertplein 10, een horloge met ketting G. de Haas, Lindenlaan 22, een hond (tax) B. v. Rijk, Voorweg 11, een broche W. Sehoo, lepenlaan 17, een schaartje C. Kulk, Drieheerenlaan 8, een schriftBureau v. politie, een ijzeren ge wicht. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Donder dag 23 Juni 1927, des avonds om 8 uur. Suppletoire agenda 11a. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 11b. Vaststelling kohieren Plaatselijke Inkomstenbelasting. Verbreeding en verbetering Glipper weg. B. en W. deelen mede aan den Raad dat zij kunnen aankoopen een tweetal stroo- ken grond langs den Glipperweg in de nabij heid van den Achterweg, waardoor eene belangrijke verbetering zou kunnen worden tot stand gebracht. Na onderhandeling met vertegenwoordi gers van het Bestuur der Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem is medegedeeld, dit afstand zou kunnen worden gedaan ten behoeve van de verbreeding van den Glipperweg van het benocdigde gedeelte tuingrond ter grootte van pl.m. 180 M2. voor een bedrag van 2. per M2., terwijl door den heer G. D. Boer lage, Notaris te Velsen, namens de familie G. M. del Court van Krimpen c.s. te Wasse naar is medegedeeld, dat deze familie eveneens bereid is tegen een prijs van 2.per M2 het naastgelegen gedeelte tuingrond ter opper vlakte van pl.m. 333 M2. ten behoeve van de verbreeding van den Glipperweg af te staan. Bij de gehouden besprekingen met vertegen woordigers van het Bestuur van bovenge noemde Vereeniging is er op gewezen, dat bij het in orde brengen van dit gedeelte tuin als weg eene belangrijke verhooging zal moe ten plaats hebben en daardoor een talud zal worden gemaakt, waardoor zij nog een be langrijk gedeelte van hun tuin verliezen, dat niet beteeld kan worden. Aangezien het niet in de bedoeling ligt van de Vereenigng dezen grond als bouwterrein in exploitatie te brengen, maar dien te blijven benutten ah tuingrond, hebben v/ij de billijkheid van dit argument toegegeven en zijn tot over eenstemming gekomen voor het gemis van dien tuingrond over de geheele lengte per i strekkende Meter ƒ1.vergoeding toe te derzee-wer^ ikennen' alslr-ede voor afscheiding op de met den directeur en den leeraar in veeteelt j meuwe 8rens een hekwerk met beplanting enkele stallen bezocht werden. Bij het overgzngs- en eindexamen op 25 Maart kon aan alle leerlingen der eerste klasse den toegang tot de tweede worden verleend. Die van de tweede ontvingen een diploma, waarvan 7 met het praedicoat „zeer goed", 8 met „goed" en. 2 met „voldoende". aan te brengen, opdat de Vereeniging voor hare patiënten op deze tuinen dezelfde vrij heid zal blijven behouden, die zij thans heeft. Door deze Vereeniging zal ten behoeve van de wegverbetering van den hoek Ach terweg en Voorweg als contra-prestatie een strook grond van ongeveer 16 M2. gratis Gouden feest. Op Dinsdag 28 Juni aan de gemeente worden afgestaan, waardoor de a.s. zal het 50 jaren geleden zijn dat het echt paar J. HoensoenM. v. d. Heijden, wo nende te Zwanenburg nabij Flalfweg alhier in het huwelijksbootje stapte. De nog krasse oudjes zullen op dien dag ongetwijfeld veel blijken van belangstelling ondervinden. De mazelen en roodvonk in Haarlem mermeer. Naar wij vernemen heeft zich in Haarlemmermeer weder een geval van mazelen met doodelijken afloop voorgedeah. Alhier zijn nu in betrekklijk korten tijd reeds 5 kinderen aan deze ziekte overleden. Te Zwanenburg en Rijk doen zich een paar gevallen van roodvonk voor. Boottocht. Zondag 26 Juni a.s. heeft de R. K. Volksbond evenals voorgaande ja ren, een boottocht georganiseerd voor hare leden en hun huisgenooten. Voor deze tochten bestaat altijd veel be langstelling en ook dit jaar is het aantal deel nemers zeer groot. Dit jaar gaat de tocht naar Utrecht, ter wijl het bestuur van het R. K. Werklieden verbond in de stad Utrecht zorgt voor ge leide om het bezienswaardige in oogenschouw te nemen. De Muziekvereeniging „Euphonie" gaat wederom mee en zal den tocht opluisteren. Een en ander, belooft voor de deelnemers een zeer aangenamen dag te worden, een dag van echte roomsche ontspanning en blijdschap, waardoor deze tochten zich steeds kenmerken. Toegangsbewijzen zijn nog slechts tot een zeer. gering aantal bij het Bestuur ver krijgbaar. Men haaste zich dus. Tuinbouw- en plantkunde. Gisteravond maakten een dertig-tal leden van de afet. Bloemer.daai-Velsen van de Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plankunde een avond-excur sie naar de Stads-kweekerij van Haarlem aande Kleverlaan. Onder het deskundig ge leide van den heer De Kruif, directeur der kweekerij, werden eerst de kassen m~t haar talrijke bezienswaardigheden in oogen schouw genomen. Opgemaakt werd, dat de nachtcactus binn kort nog eens weer bloeien zal, zoodat er misschien nog eens v/eer kans bestaat deze wonderschoons bloem te bezichtigen. Vervolgens werd de „buitenboel" bezocht, waarbij de rotspartij met'haar prachtige begroeiing aller aan dacht trok. Ten slotte werd de boomkweekerij be zichtigd doch de neerzijgende regan maakte dat dit bezoek eenigszins vluchtig geschied de. Onder de wandeling door werden de reis plannen bespreken van de eerstvolgende excursie naar Zeist en werden de kansen be sproken van een excursie naar Engeland, welke men gaarne in het volgend jaar zou houden. Concert. Op Vrijdag 24 Juni, 's avonds G uur, zal door de R.K. Harmonie „Eupho- nia" van Overvcen een concert worden gegeven in de Bloemandaa'schs Muziek tent in het Bloemendaalsche Bosch, uit gaande van de Vereeniging „BlcemcndSaisch Bloei." Programma: 1. Camaredes, marsen, v. D. D. Bcilcflamrae. 2. Jour de Fêle, o iver- ture, Gabr el Parés. 3. Sourire de Avril, va'ze, Paul André. 4. Suite de Ballet de i' - Opére ccmique „Marion", v. S, Vlfssing a. Prélude, b Rigaudon, c. Badinage, d. In- ermesso, e. Gavotte, f. Rondo Finrlc. Pauze. 5. Walram, ouverture,*v. M, J. H. Ke/rels. 6. Suspinul, valze, J. Ivapovici 7, Aurora, fantaisie, J. Paris. 8. The Glad'ators Farewèhl, march, H. L. Blanken burg. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Mej, Geer, Achterweg 36, een koralen halsketting Jufferm.ans, Lin denlaan 41, een huivleutelJ. Slager, Lom bokstraat 11, een ceintuur C. v. d. Erf, Eikenlaan 34, een armbandje J. Johanne-, Celébesrtraat 31, een pakje wacchgoed G. Kornet, Tybautstraat 4rocd, Haarlem, een jarje Smit, Haepisledeplein. 15, een zcderi' fekerB. Mens, Glipperweg 12, een ïjjwielbela"tingrr.erkA. Meijer, Ber- 1 enlaan 23, een koperen gewicht Ttrbui- zen, Binnenweg 99, een zijden das Even- op dit punt eene belangrijke verbetering kan worden aangebracht. Bij raadsbesluit van 18 September 1924, no. 94, werd in verband met de doortrekking van de electrirche tram in deze omgeving van den heer G. M. del Court van Krimpen voornoemd een strookje grond ter grootte van ongeveer 27 M2. 'aangekocht, waarvoor toen een prijs van 100.is betaald en hier om komt ons het thans overeengekomen bedrag van ƒ2.per M2. alleszins billijk voor. De kosten van deze verbreeding en ver betering, met inbegrip van de kosten van grondaankoop worden geraamd op 2756 In verband met het vorenstaande B. en W. voor tot 'Mcze verbreeding te ibc- sluiten en daarvoor den benocdigden grond aan te koopen en te aanvaarden, waartoe wij u bijgaand besluit ter vaststelling aanbieden. SCHOTEN. Spaarkas St, Antonius van Padua. Het bestuur van bovengerotmde onder- afd. vr.n den Ned. R. K. Volksbond of Haar lem Noord en Omstreken heeft besloten voor 1927 de leverantie van brandstoffen ten behoeve voor haar leden, op te dragen aan de laagste inschrijfster, de fa. Honing Zoon te Haarlem. De prijzen der brand stoffen zijn voor de leden ris volgt Belgische anthracict 30/50 2.C8 p. H.L. 20/30 ƒ1.90 p. H. L. Eierkolen ƒ1.30 p. H. L. geklopte cokes 0.91 steenkolen 1.75 p. H. L. Bruinkoolbriketten (G. B.) ƒ2.20 p. 100 K.G. Lange turf ƒ1.40 p. 100 st. Korte turf ƒ1.10 p. 100 st. De anthracict welke dit jaar aan de leden zal worden verstrekt is van de Belgische mijn „Abhooz". Het analyse gehalte van deze anthracict is a.sch 56 vluchtig 7 a 8 koolstof 85/88 Calorieën 83CC/85C0. Ve strekte de vereen, in 1926 aan pl.m. 80 leden 900 H. L. a nth. en pl.m. 500 H.L. eierkolen en andere brandstoffen thans, nu het edental reeds de 100 is gepasseerd zal het te leveren aantal Hecto-liters beduidend grooter zijn. Voor 1927 wordt weer gratis 10 H. L. cokes, 500 harde en 500 Enge tur ven aan de armen der parochie uitgereikt. Het spaarjaar eindigt 30 Juni. Nieuwe leden (-Héén zij, die lid zijn van de afd. Haarlem Noord en Omstr. van den Ned. R. K. Volksbond) kunnen zich op geven bij den secret-ris, B. v. Roon, Vergierde weg 25, Haarlem-Noord.Het spaargeld wore't wekelijks door den bode opgehaald, en het bedrag voor inleg is naar eigen willekeur, Gedep. Staten van Noord Holland stellen voor afwijzend te beschikken op het ver zoek van het bestuur van het Centraal A-- chief en Inlichtingenbureau voor Maat- In aansluiting op hetgeen wij in ons blad van gisteren reeds berichtten over het feest programma kunnen wij nog het volgende mededeelen. Hedenmiddag zal in de groote concertzal het woord worden gevoerd door oud-minister Posthuma; door Z.Exc. den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, Slotemaker de Bruine en door Jhr. F. Teding van Berk hout, voorzitter van het bestuur van het Departement Haarlem namens het Huisves tingsfonds. Vooro en na afloop der speeches wordt een orgelconcert gegeven door den heer Robert. Deze vergadering is alleen toe gankelijk voor de gasten. Een en ander wordt uitgezonden door een groote loud speaker, die 25000 maal de menschelijke stem versterkt. De fir. Keller en Macdonald heeft die uitzending gratis aangeboden. Na de rede van oud-Minister Posthuma is ge legenheid om geschenken aan te bieden. Daarna houden leden van het hoofdbestuur en bestuur enz. een receptie in de voor malige sociëteit. Na deze receptie gaat men het gebouw bezichtigen. Tijdens de zang. op Vrijdagavond door „Caecilia", zullen 2000 tekstboekjes en liederen gratis onder de aanwezigen op de Groote Markt worden verspreid. De autotocht op Zaterdagochtend heeft plaats met particuliere wagens en staat onder de auspiciën van de V.V.V. Een jongen valt uit een zolderraam. Dinsdagmiddag omstreeks half 6 was de 11-jarige J. Schreurs, wonende Zijlweg 123, ooven de stallen van de Sierkan op den nooizolder. Hij duwde tegen een zolderraam, verloor het evenwicht en viel op een binnen plaats. Ongevallendienst was spoedig ter plaatse en bracht den knaap per auto naar net Elisabeth Gasthuis. Daar constateerde men een ernstige hersenschudding en enkele hoofdwonden. De toestand van den patiënt is vrij goed. AUTOBUS-CONCESSIES. Gedep. Staten stellen voor: Op het verzoek van M. Smit te Haarlem, om vergunning tot het in werking houden van een autobusdienst van Haarlm naar Zandvoort en terug (in de zomermaanden óp Zon- en Feestdagen en gedurende den vacantietijd), afwijzend te beschikken. Op het verzoek van Chr. Smit, te Haar lem, om vergunning tot het in werking hou den van een autobusdienst van Haarlem naar Zandvoort en terug (in de zomermaan den) afwijzend te beschikken. DE 28 MILLE REEDS OVERSCHREDEN! Het Algemeen Secretariaat schrijft ons: De straatcollecte van Maandag heeft, het reeds gepubliceerde voorloopige cijfer nog overtroffen! Het wordt nu ruim f 12.800. En het totaal der Steungelden steeg giste ren, Dinsdagavond, boven de f 28 mille! Een mooie PersoneeLIijst kwam heden o.m. weer binnen, nl. van de Centrale Werk plaatsen met f 430.36. Onze hulde en onzen dank daarvoor, in zonderheid den Chef der C.W., die zich hjervoor zóóveel moeite heeft gegeven.- Splitsing van luneiies en een verlaging van salaris. B. en W. schrijven aan den Raad: Nu met ingang van 1 Juli e.k. de functie van Ontvanger der gemeente ter beschik king komt, achten wij den tijd gekomen om de leiding van de onderscheidene diensten welke aan den voormaligen functionary mede op grond van zijne persoonlijke eigen schappen, was toevertrouwd, zoodanig te splitsen, dat aan den nieuw te benoemen Gemeente-ontvanger ui sluitend wordt opge dragen de taak, welke hij krachtens de be palingen der gemeentewet heeft te vervul len, benevens het beheer der centrale kas, In verband daarmede zijn wij van oor deel, dat de salarieerlng van den Gemeen te-ontvanger moet worden herzien en na der vastgesteld op 4.500 tot 5.500. Wij hebben ons vergewist of Gedeputeerde Sta ten dezer provincie bereid zouden zijn even tueel tot vaststelling der jaarwedde op de voorgestelde bedragen mede te werken waarop wij van dat College een bevestigend antwoord hebben ontvangen. Indien Uw Raad zich met een en ander kan vereenigen, geven wij U in overweging, door bekrachtiging van bijgevoegd ont- werp-besluit, aan Gedeputeerde Staten te verzoeken de jaarwedde van den Ontvan ger dezer gemeente met ingang van 1 Juli 1927 te bepalen op 4.500tot 5.500. Voorts deelen wij U mede, dat wij het gemeentepersoneel in de gelegenheid heb ben gesteld hun wensch om tot Gemeente ontvanger te worden benoemd, aan ons kenbaar te maken. Wij verzoeken U alsnu over te gaan tot de benoeming van een Gemeente-ontvanger zulks met ingang van 1 Juli 1927, waartoe wij de navolgende aanbeveling aanbieden. 1. J. P. de Klerk, referendaris ten kantore van den gemeente-ontvanger te Haarlem. 2. R. A. Baas, tot 1 Mei 1927 gemeente ontvanger van Schoten, ISPft de prijzenpolitiek moet beheerscht wor den door het beginsel, dat alle verbruikers van dezelfde soort, wij denken hierbij aan huishoudelijk gebruik de grootste en de kleinste verbru'kers, worden bediend tegen gelijke prijzen. Beide praeadviseurs concludeeren, dat het noch prac isch uitvoerbaar, noch wen- sche'ijk is om de leveringen aan alle cate gorieën van verbruikers uit te voeren te gen kestenden prijs en dat de te maken winsten jaarlijks behooren te worden aan gewend als gewone inkomsten der ge meente. Het congres werd o.m. bijgewoond door jhr, dr. A. RoëlI, Commissaris der Koningin in No-ord-Holland en door leden van Ged. Staten. De voorz'tter, dr. J. P. Fockema Andreae cpende het congres met een kort open'ngs- woord. Hierna werden de debat en over de prre-advezen geopend. De heer de Bordes, burgemeester van Bussum, is van oordeel, dat de vragen, wel ke hier besproken zullen worden, to op zekere hoogte de bekoring van het nieuwe missen. Immers, van den dag af, dat in Nederland gemeentebedrijven werden opge richt, heelt men zich met vragen over al- of niet-wensbhelijkheid en inbaarheid van winstuitkcering bezig gehouden. Bij de bedrijfsbegrootings-debatten kan bijna steeds althans zeer dikwijls, worden gecon- otateerd, dat daarbij niet scherp tegenover elkander komen te staan zij, die gekozen zijn in politieke gemeente-provincies, wel ke ten opzichte van het gemeantelijk be heer van bedrijven uiteenloopsnde stellin gen bevatten, maar dat verschil van mee ning, indien het tot ui in-1 komt. blijkt te bestaan tusschen B. en W. eenerzijds en een of meer raadsleden anderzijds, terwijl steeds de finantieële positie van de ge meente in het geding wordt gebracht. Naar zijn meening, wijst dit er op, dat beschouwingen over de wcnschelijkheid, van gemeentebedrijven, met name voor de levering van weter, gas en electrciteit niet meer aan de orde zijn, gezwegen dan van uitbreidingen en en tweede, dat de win- ten uit deze bedrijven eenvoudig niet meer gemist kunnen worden en men zonder deze winsten buiten staat is, op behoorlijke wij ze gemeenten van zekeren omvang te be turen en te financieren. (Wordt vervolgd.) De 18-iarige A. G., Ie Vooruiigangstr. 4. reed omstreeks 10 uur gisterenavond in de Groote Houtstraat. Zij slipte over de tram rails en kwam te vallen. Zij geraakte be wusteloos en werd door een lid van Onge vallenwet en een dok: er bijgebracht. Daar na kon zij loopend haar weg naar hui# vervolgen. j De hulp en medewerking der Vereeni- gingen. Het Weldadigheid concert in de Groote Kerk en dat georganiseerd wordt, dank zij den initiatiefnemer, den heer George Robert, door het Concertbureau Vernout, is thans definitief bepaald op Vrijdag, 1 Juli. Vanavond kregen wij van haar Voorzitter, den heer M. P. Córnelisse, de verblijdende mededeeling, dat de Zeeuwsche Vereeniging „Zeeland" een Weldadigheid:cabaretavond gaat organiceex-en, welke in Meeding, in op voering, enz. geheel in het rond; en frissche Zeeuwsche teeken zal staan. Een prachtidee, temeer ook, omdat mede in Zeeland d; storm danig heeft huisgehou den en in Zeeuwsch-Vlaanderen groote ver woestingen heeft aangericht. Mogen we naar dit goede voorbeeld der Zeeuwen ook de Friezen en andere ook eens aansporen? En wellicht vinden de Aliance Fran f ais e, alsmede de Deutsche Verein ook aanleiding een Liefdadigheidravond te organiseeren fen bate der zoo zwaar getroffen Nederlanders. De afd. Haarlem der Ned. Ver. van Huis vrouwen heeft bereids een voorbeeld ter navolging gegeven, daor uit haar kas f 25.— in de kas van het Stedelijk Comité te storten. Een voorbeeld ter navolging voor de hon derden in onze stad bestaande vereenigingen Wij weten zeer goed, dat de kasmiddelen in den regel niet zoo schitterend zijn, doch er breekt over enkele dagen weer een nieuw halfjaar-contributie aan en f 5, f 10, f 15, f 25 f 50 en f 100, kan wel zonder bezwaar ge mist worden. Wanneer we b.v. denken aan de rijke organisaties van groot-werkgevers, aannemers apothekers, tandartsen, enz. enz. Vorig jaar met den Watersnood kreeg de Midden- standscentrale van de vereenigingen der banketbakkers, Vleesch- en varkensslagers vaten cacao, reuzel, vet, enz. Dit jaar niets, terwijl de rratSrieele s shade die van Borculo 1925 overtreft? Komt, penningmeesters, trouwe bewaar schappelijk Hulpbetoon van Nederland om 1 ders van uw kassen, doch Haarlemmers en dus.... menschlievend aangelegd, ge neigd om uwen evenmensch te helpen, neemt gij nu eens in deze het initiatief, tele foneert even met uwen voorzitter en dan komt de zaak best in orde. Ook de vele vak- vereenigingen, van patroons en Werknemers, alsmede straat- en Buurtvereenigingen zou ik in deze niet gaarne passeeren. Weet u nog het ad-es van den penningmeester van uw stedelijk comité den heer T. H. Koning, Amrterdam-che Bank, Gr. Houtstr. 95, telefoon 13920. subsidie voer het jaar 1928 Afwijzend tc beschikken cp een ve-zack van Mr. P. C. Bloijs van Treslong, Prins te Batavia om een subsidie van 500, in de kosten van het uitgeven eener beschrijving der geneclogische en heraldische gedenk waardigheden in en uit de kerken der Pro vincie. Zich in beginsel be-eid te verklaren cm zcodra voor het eiland Marken een water schap zal zijn ongericht dat met de zorp' voer de bemaling zal zijn belast, onder nader te stellen voorwaar-'en ten behoeve de stichting eener bevr-Jkingsinri hting op van het eiland eene bijdrage uit de provin cial kas te vcrleenen ten be 1 age van een oerde gedeelte der s'.ichtingskosten tot 'n maximum van S720 Ged. Staten stellen voor leenim'en aar te gaan van 12350, 78500, 7CÖ.03Q en 600.000 tegen 5 pCt. jaarlijks. Ier goedkeuring wore't aangeboden ëen cuppl. bcgrooting van het Prcv. Waterle'- dingbcdrijl van Noord Holland voor 192'. verwachting, voor het bnuv/en van een wate"ioren tr Hóogk-rspel, voor 180,OU, een birisle: De personeelslijsten. Deze beginnen aardig kinnen te komen. Doch er liggen nog vele op fabrieken en werkplaat: en gedeponeerd. Van dia bij d; Noord-Zuid Kollandoche hebben wij om one en het perzoneel bekende red;n aanmaanden Zaterdag een zeer groote 'ictf Eergen-Schoprldam 7803"*, en over -aire watc-leidingbedrijf van Haarlemme - liede 5'OM. Voorperteld wordt ten behoeve van hc' Waterleidingbedrijf een r> ii:ng aan tc pa-ir met de verecri-'ing R. K. H-v stellWs- oorden voor longlijders en zwakke kinde ren te /mste'-drm van grond in de ge meente Heemskerk. Bedankjes. Dan is mij van zeer vele zijden verzocht edr.nkjec uit te spreken. Dat hoort nu esn- ir.ar 1 bij een Steunactie. Doch, we zijn nog niet aan het eind; en ik wil het gevaar van onvolledig te zijn, omzeilen. Zorgvuldig zal ik al die nobele en harte lijke medewerking verzamelen en er later op terugkomen. Dat is wel goed, niet Een begrafenisfonds van spoorwegperso neel, gevestigd te Amsterdam, dat reeds ja ren bestaat, beschikte over groote reserves. Dezer dagen echter is aan het licht gekomen, dat van de fondsen een aanzienlijk bedrag was verduisterd. i Het fonds is ongeveer twaalf jaar geleden onder het administratieve beheer gekomen van een commies der spoorwegen, die te Amsterdam woonde. Een jaar geleden heeft de man ontslag genomen bil de spoorwegen om zich geheel aan de leiding van het begrafenisfonds te kunnen wijden. Hij ging toen te Haarlem wonen. Het is thans gebleken, dat hij in den loop van twaalf jaren groote bedragen, welke aan het fonds toebehoorden, ten eigen bate heeft aangewend. Hoewel een nader accountantsonderzoek het juiste bedrag uit de boeken zal moeten vaststellen, kon de totaal verduisterde som reeds op 60.000 70.000 worden geschat. Eerder zal zij hooger dan lager zijn. De verduistering was aan het licht geko men, naar aanleiding van de relatief groote verteringen welke de administrateur maakte. Een inspecteur van het bureau Warmoes- ctraat heeft den ex-commies, die ongeveer vijftig jaren oud is, in zijn woning*te Haar lem gearresteerd. De man is thans te Am sterdam opgelotcn. Commissaris Heeroma heeft hem aan een verhoor onderworpen. Van het verduisterde geld is vrijwel niets meer over. Gisterenmorgen 9 uur werd het Congres der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten geopend. Voor dit Congres had den de heeren rar. M. II. de Eoer, wet houder van U recht, en F. M, Wibaut, wet houder van Amsterdam, praeadviezen uit gebracht over de vragen: Aan welke eischen heeft het beheer van gemeentebedrijven te voldoen? Is het pract'sch uitvoerbaar en is het wenschelijk, om de leveringen van gemeen tebedrijven aan alle categorieën van ver bruikers uit te voeren tegen kos.enden prijs? Indien niet geleverd wordt tegen kosten- den prijs, is het dan wenschelijk de dooi de gemeentebedrijven te maken winsten jaarlijks aan te wenden als gewone inkom sten der gemeente? Mr. de Boer s elt aan het beheer van gemeentebedrijven de volgende eischen: a. Aan de bedrijfsdirectie behoort on der voortdurende controle van en in voort durend overleg met Burgemeester en Wet- hiuders de grootst mogelijke vrijheid van l'.ande'en te werden gelaten, welke be staanbaar is bij de bijzondere posi ie van de gemeente en de wettelijke bepalingen van administratie en comptabiliteit. b. Het geldelijk beheer behoort afge scheiden van de overige gemeentelijke geld middelen te worden gevoerd, terwijl cnc co.-nfnereieele boekhouding dien. te worden gehouden. ante behoort geen gemeente- uitsluitend met het doel de gemeentelijke inkomsten te ver sterken, d. Het beheer dient zich naar dezelfde regelen te richten, waarnaar ook het parti culier bedrijf zich richt: het moet zich ech ter onthouden van kunstmatige prijsop- drijvng of prijsdrukkirtg. De heer Wibaut vat de eischen, d'e hij n'clt aan het beheer van gemeentebedrij ven, aldus samen: het administratieve beheer moet over zichtelijk zijn; aan he' technische beheer moet die mate vjtn zelfstandigheid worden gelaten, die de aard van het bedrijf, eischt; 'vet beheer mag niet commercieel zijn in den z'n van gericht te zijn op de grootst mogelijke winst; hét beheer moet er op gericht zijn om het bedrijf in de grootst mogelijke ma'e dienstig ie doen zijn aan de gemeente a's geheel, can de gemeente als gemeenschaps orgaan; c. De genyente beho aodrijven opta richten, j% Nederland 1919 10113/16 b% Nederland 1923 101 ®/16 1019/16 iH Nederl 191? 1001/16 l'/a N. 1. 1926 B. b"'. N.-l. 1923 D.. Iloll. Lloyd 37 Oude Vaart 71 dito Gem. Eigend. Mij „Nederland".. 175 175 Scheepvaart-Unie 186 186 Rotterd Lloyd 168 170 21) Oude Boot 92 'loll. Stoomboot 63 1 T_ •lurgens gew. 1713/4 172 Nederl Kunstzijde 318 3191/, Maecubee 1051/2 108 Huil. Kunstzijde 11 1131/4 Koloniale Bank Indische Bank 179 179 Cert. Handel Mij. 161 P'uoenix 120 1 Geconsolideerde 2301 375 375 1231/41 Marine comm. Marine pref. 50i/4 493/4 789 Java Cultuur 392 390 Vorstenlanden 172 1721 160 162 1 Poerwoderjo 1351/4 Oude Deli 4531/2 4511/2 444 4461/a 484 484 A dam Rubber 29H/4 298 259 295 bilau 15012 155 Allied Sumatra 103 104 239 240 V 1. C. O. 181i/3 Deli Bat. Rubber 233 242 Dordtsche Petr. Southern Rails !261/4 126 3 nion Anaconda 893/4 891/2 761/s 23 IUNI EcKe t e k-OFR- LAATStE KOERS BERLIJN 59.15 9.78 BRUSSEL 34.68 EENEN 35.20 LONDEN 12.I21/» STOCKHOLM 66.95- KOPENHAGEN 66.75 OSLO 64.70 BAZEL 48.04 NEW-YORK 2.45"/,, ROME 14.22 PRAAG 7.40 WARSCHAU 28.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2