Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? Het Deensche Folketing verwerpt hel wetsontwerp-Stauning tot het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. De Finsche regeering heeft te Moskou geprotesteerd over de executie vafi Elvengren. Kabinets crisis in Roemenië. Onder de Radio-berichten: Driemogendheden-conferentie. Japan verklaart het verhoudingscijfer onaannemelijk. De Britsche arbeiders beweging protesteert tegen de executies in Rusland. Aanvallen in het Hcngaarsche parlement op den Volkenbond. De minister-president, graaf Bethlen, acht een breuk met den V. B. geenszins uitgesloten. Het nieuwe Roemeensche Kabinet. GEM. BUITENL. BERICHTEN BINNENLANDSCH NIEUWS. Een tijdelijke huurverordening te Leiden? Indonesische beweging in Nederland. Voor de Koninginnebrug te Rotterdam. Verpleeggeld krankzinnigen. De paspoorten. Invoer van bacon in Ierland. Behoud van natuurschoon. STATEN-GENERAAL EERSTE KAMER. De rijkssteun voor de Koninginnebrug. LUCHTVERKEER. Naar Bender-Abbas vertrokken. In vier uur naar Zweden. UIT ONZE OOST. Tan Malaka. Een geheime moordvereeniging. POSTZEGELNIEUWS. FINANCIËN. St. Willibrordus. RADIONIEUWS. Radioconferentie te Washington. KERK EN SCHOOL. Pater J. van Beurden. y Kabinetscrisis in Roemenië. De Roemeensche Coalitie-regeering van prins Barbee Stirbey heeft na een kortstondig bestaan ontslag genomen en gemeld wordt, dat thans Bratianu zelf de leiding weer ter hand zal nemen en dus de verkiezingen zal maken. In '26 heeft zijn regeering het kiesstelsel naar fascistisch voorbeeld gewijzigd, zoodat thans het geheele land eerst als één groot kiesdistrict stemt. De partij, die daarbij 40 van het stemmentotaal krijgt, geldt als meer derheidspartij en ziet zich als zoodanig de helft van de zetels in het parlement toegewe zen. De overige stemmen worden dan volgens een ingewikkelde regeling verdeeld tusschen de meerderheidspartijen en de andere partijen. Nu de samenwerking tusschen liberaal en boerenpartij is mislukt, is de 40 voor de liberale partij niet verzekerd, in verband waarmede Bratianu blijkbaar zijn maatregelen wil treffen. Komt de liberale dictator weer aan het be wind, zooals algemeen verwacht wordt, en leidt hij de verkiezingen, dan kan de oude toestand terugkeeren en is tenslotte in het rijk van koning Ferdinand niets veranderd. Van de Driemogendheden-conferentie wei gram uit San Salvador, volgens hetwelk als gevolg van een aardbeving in het gebied van Cojutepeque in de stad Carrizal verscheidene huizen zouden zijn vernield en vee zou zijn gedood. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een nieuwe gouverneur- generaal der Philippijnen. Men meent te weten, dat het ontslag aan staande is van generaal Wood, den gouver neur-generaal van de Philippijnen, die op weg is om president Coolidge een rapport te over handigen betreffende de Philippijnen. Men gelooft, dat Wood zal worden vervangen door kolonel Carmi Thompson, die onlangs als speciale afgezant van president Coolidge een bezoek bracht aan de Philippijnen. DE DOOD VAN RATHENAU. Morgen is het vijf jaar geleden, dat Rathe- nau werd vermoord. Evenals vorige jaren, zal ook thans de Reichsbanner Schwarz-rot-gold een herdenkingsplechtigheid organiseeren. De manschappen dezer organisatie zullen den geheelen dag een eerewacht vormen aan het graf van Rathenau te Oberschöneweide en op 1 Mail" geïnterviewd over het vertrek der kin- I deren, zeide de secretaris der „British Young I Comrades' League", die het bezoek organi- seerde, dat een verklaring zou worden gepu bliceerd. De League zou haar campagne tegen de regeering wegens het weigeren van de pas poorten voortzetten. DE MOORDZAAK-MISS DANIELS. Uit Boulogne wordt gemeld, dat de Fran- sche justitie thans eindelijk van Scotland Yard de antwoorden heeft ontvangen op dé zestien vragen, die zij aan verpleeg: ter Mc Carthy heeft gesteld in verband met den moord op de verpleegster Daniels. McCarthy heeft alle vragen beantwoord en daarnevens een uitvoerige verklaring afgelegd, die ver scheidene vellen papier vult. De Fransche justitie is thans bezig met de vertaling van de antwoorden en de verklaring. EEN SAMENZWERING TEGEN SAITO Volgens bericht uit Genève aan de „West minster Gazette" heeft de Zwitsersche po litie, die te zamen met Japansche rechercheurs admiraal Saito, den eersten gedelegeerde van Japan op de driernogendhedenconferentie bewaakt, een samenzwering van Koreaan- sche nationalisten ontdekt om den admiraal te vermoorden. Verscheidene nationalistische leiders zouden gepoogd hebben, de Zwit sersche grens te overschrijden. nig nieuws. Alle Japansche bladen geven blijk in de Königsallee, in het Grune- - Hn»rnlfHn e> *1 m nr -i 10 H 10 H >1" I Tmnerha r van dezelfde meening als die der Japansche marine-ambtenaren ten aanzien van de te Genève gedane voorstellen. Zij verklaren, dat het hun verwondert, dat de Amerikaansche gedelegeerden voorstellen dat de verhouding 5:5:3 ook zal worden toegepast op het klein materieel. De bladen meenen, dat dit voor stel een goed verloop der onderhandelingen moeilijk zal maken en indien het werd aan genomen, slechts aan de Vereenigde Staten ten goede zou komen. Inzake de anti-slavernij-conventie wordt gemeld, dat de Britsche regeering Maandag aan het secretariaat van den Volkenbond na mens Groot-Brittannië, Indië en de Domini ons, met uitzondering van Canada en den Ierschen Vrijstaat, de ratificatie heeft mede gedeeld der op 25 Sept. 1. 1. te Genève aan genomen anti-slavernij-conventie. Deze is nu door drie landen (de beide andere zijn Bulgarije en Denemarken) geratificeerd en treedt thans in iederen staat in werking met ingang van den datum van het deponeeren der ratificatie-oorkonde. De Finsche Regeering heeft een protest ge richt tot de Radenregeering in verband met de executie van den Finschen onderdaan Elven gren. Daarin wordt gewezen op den pijnlijken indruk, dien het fusilleeren van den ritmees ter Elvengren, dat is geschied zonder inacht neming der gerechtelijke gebruiken en zon der mededeeling aan de Finsche regeering, heeft gemaakt. De Finsche regeering is over tuigd, dat het de radenregeering bekend was, dat Elvengren Finsch staatsburger was. Des wege vestigt zij de aandacht op een handeling, welke niet in overeenstemming is met de be ginselen der beschaafde staten op juridisch gebied, en welke in geval van herhaling de goede betrekkingen tusschen Finland en Rusland zou kunnen verstoren. In een door Litwinow onderteekende ant woordnota der radenregeering op het Finsche protest, wordt herinnerd aan de mondelinge verklaringen, welke door een lid van het comi té van het commissariaat van buitenl. zaken tegenover den Finschen gezant te Moskou zijn afgelegd, waarin werd medegedeeld, dat Elvengren op onwettige wijze met een Roe- meenschen pas het gebied der U. S. S. R. was binnengekomen, dat hij zich bij de verhooren nimmer op zijn Finsch staatsburgerschap heeft beroepen en nimmer den wensch heeft geuit, zich onder bescherming van den Fin schen gezant te stellen. Daarbij was den ge zant medegedeeld, dat het commissariaat van buitenl. zaken het niet mogelijk achtte met de Finsche legatie verdere besprekingen nopens de zaak-Elvengren te voeren. Geen nieuwe verkiezin gen in Denemarken. Het Deensche Folketing heeft met 90 tegen 53 stemmen verworpen een voorstel van den vroegeren soeiaal-democratischen premier Stauning, om het wetsontwerp inzake de in- validiteitsuitkeeringen, ingediend door de liberale regeering, voorloopig niet te behan delen en nieuwe algemeene verkiezingen uit te schrijven. Bedoeld wetsontwerp is één van een reeks tot vermindering van de uit gaven. Aardbeving in San Sal vador. wald, waar hij is vermoord. HINDENBURG'S FEESTDAG. Ter eere van den tachtigsten verjaardag van Hindenburg, heeft de rijksregeering thans besloten om behalve het initiatief te nemen tot een „Hindenburg-Spende", een fonds voor oorlogsverminkten, een „Hindenburg"- postzegel uit te geven. Deze postzegel zal in drie soorten gedrukt worden, n. 1. een van 5, 10 en 20 pf., die, daar de opbrengst voor een weldadig doel bestemd is, het dubbele der waarde zullen kosten. De postzegel zal behalve de beeltenis van den president, het opschrift 2 October 1847 1927 dragen. Voor het „Hindenburg"-fonds zijn reeds groote bedragen binnengekomen, o. a. uit Berlijn 73.800 M., Breslau 54.000 M., Dres den 37.000 M., Frankfurt 67.000 M., Keu len 107.000 M. STELLING INGESTORT. Gisteren is bij den bouw van een spoorweg werkplaats te Nieder-Schöneweide bij Berlijn een stelling ingestort, waarbij drie arbeiders om het leven kwamen en vijf ernstig werden gewond. Later zijn nog twee gekwetsten overleden. EEN KNAP STÜKJE. Maandag is te Plymouth de 63-jarige Tho mas Drake met een klein zeeschip aangeko men. Hij was den 27sten April uit Charleston, in Zuid-Cardina, vertrokken en heeft de reis van ruim 6000 mijlen geheel alleen volbracht in zijn acht ton metende scheepje, „Pilgrim" genaamd. Het is 35 voet lang en 11 voet breed en voert de Amerikaansche vlag. Drake is een Engelschman uit Kent, die zich in Amerika naturaliseerde, en heeft vele jaren op zee gezworven. Den 25sten Mei bevond hij zich in de buurt van de Azoren, maar hij kon'we gens storm niet bij den wal komen. Daarop besloot hij naar Plymouth koers te zetten. Een groote passagiersboot, die den indruk kreeg, dat het huikje verlaten was, is het dicht genaderd, maar ontdekte toen Drake op het dek. Bij zijn aankomst had h^ nog volop levens middelen en water. DE CRISIS IN IERLAND. De Iersche regeeringspartij heeft definitief afgezien van het denkbeeld om een coalitie te vormen. Cosgrave en zijn ministers zijn bereid het bestuur aan een nieuw kabinet over te dragen. De andere partijen leggen evenwel volstrekt geen verlangen aan den dag om daar op in te gaan en zoodoende is het niet waar schijnlijk^ dat er van een regeeringswijziging iets zal komen. BEZOEK VAN ENGELSCHE KINDE REN AAN RUSLAND. De „Daily Mail" bericht, dat met trotsee ring van de Engelsche regeering, die weigerde paspoorten te verkenen, de zes Engelsche kinderen, die werden uitgenoodigd tot het brengen van een bezoek aan Rusland als de gasten van de Russische roode padvinders, gisteren aan boord van het Sowjetstoomschip „Jousjan" van Londen naar Leningrad ver trokken zijn. Gemeld wordt, dat twee der kinderen in het bezit waren van paspoorten. Voorstel van eenige raadsleden. Naar aanleiding van het afwijzend prae- advies van B. en W. van Lelden op de aan hun college gestelde vragen door het raads lid, den heer Van Stralen s. d. over de in stelling van een gemeentelijke verordening, is door den heer Van Slralen, in samenwer king met de leden van de Vrijz.-Dem. fractie een lid van de Dem. Partij en den heer Van Tol R.K. een voorstel ingediend tot het in het leven roepen van een gemeentelijke ver ordening, welke een tijdelijk karakter zal dragen en zal gelden voor woningen een huurprijs van 6 per week en daar be néden. Dit voors'el zal in de Maandag a.s. te houden vergadering van den gemeente raad worden behandeld. Wat het onderzoek der in beslag genomen bescheiden uitwijst. NAUWE RELATIE MET MOSKOU. Ofschoon wegens den omvang van de in de kringen van Indonesische studenten in beslag genomen brochures, documenten, enz., het ter zake door de benoemde des kundigen ingesteld onderzoek nog niet is afgeioopen, moet, naar men het Corr. Bur. verzekerde, toch reeds zijn komen va®' *e staan, dat er een nauwe relatie, hoofdza kelijk van financieelen aard, bestond tus schen de leiders der Indonesische beweging in Nederland en de regeering te Moskou, Wanneer het rapport der deskundigen aan de Justitie zal zijn gezonden en dit het contact met de Sovjet Republiek heeft be vestigd, zal kunnen worden overwogen in hoeverre tegen enkelen der betrokkenen zal moeten worden opgetreden. Millioenen-werken, In het stadstimmerhuis te Rotterdam werd Woensdag aanbesteed het maken van de stroompijlers, landhoofden en vaste beton- bruggen met bijkomende werken voor de nieuwe Koninginnebrug (derde bestek). Laags'e inschrijlster was de N. V. Aan neming Mij. H. F. Boersma te 's-Gravenhage, resp. v. f 1.143.400; 1.118 400; 1.224.600 en 1.990.600. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben per Circulaire aan B. en W. der gemeenten in Zuid-Holland meegedeeld, dat zij hebben goedgekeurd, dat het verpleeggeld voor de 3e kl. patiënten in het krankzinnigengesticht te Utrecht over het tijdvak van 1 Juli 1927 1 Juli 1928 zal bedragen 720.20 per patiënt en per aar, met inbegrip van kleed- geld. Verleging der kosten en verlenging van duuï Het wetsontwerp door de Eerste Kamer aangenomen. INWERKINGTREDING UITERLJK 8 JULI. Het wetsontwei^J tot wijziging van de Zegelwet 1917 en van de wet op de Kan selarijrechten, prijsverlaging en verlenging van den geldigheidsduur der paspoorten, is Woensdagmiddag door de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De minister hoopt, dat de wet uiterlijk 8 Juli a.s. in werking kan treden. Aan dezellde voorwaarden gebonden als in Nederland. De waarnemend directeur-generaal van den Landbouw brengt ter kennis van be langhebbenden, dat, ten aanzien van den invoer van bacon en ham uit Nederland in den Ierschen vrijstaat dezelfde voorschrif ten zullen gelden als ten opzichte van den jnvoer in Groot-Brittannië. De Britsche bladen publiceeren een tele- Door een vertegenwoordiger van de „Daily i In afwachting van de aanvaarding van het Nederlandsche bacons'.elsel, zal bacon en ham, met directe bestemming voor den Ierschen Vrijstaat, mits overeenkomstig de Britsche voorschriften gestempeld, thans reeds aldaar ten invoer worden toegelaten. De verdwijning der windmolens. Een schrijvan van Ged. Staten van Zuid-Holland, Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de besturen van polders en water schappen in die provincie een circulaire gezonden, waarin zij, in verband met het leit, dat in den laatsten tijd tal van wind- bemalingen vervangen zijn door mechani sche bemalingsinstallaties, tot schade van het landschapsschoon en zonder dat de waterstaatkundige belangen steeds dit offer eischten, mededeelen, dat zij voornemens zijn om bij plannen tot vervanging van een windmolen door een mechanische bema- lihgsinstallatie, in gevallen, waarin hun dit gewenscht voorkomt, een onderzoek te doen instellen naar de bemaling van het betrokken gebied en daarbij de vraag onder de oogen te zien, of de belangen van de instelling doorvoering van de plan nen noodzakelijk maken. Aan de hand van de uitkomsten van zoodanig onderzoek zouden Ged. Staten dan de betrokken be sturen eventueel van raad kunnen dienen. Om nu een onderzoek als door Ged. Sta ten bedoeld, tijdig mogelijk te maken, ver zoeken zij in voorkomende gevallen ten spoedigste en zoo volledig mogelijk van zoodanige plannen op de hoogte te worden gesteld. In de Woensdag gehouden zitting der Eerste Kamer werd op voorstel van den heer de Gijselaar besloten de wetsontwer pen betreffende de defensie, de collectieve arbeidsovereenkomst en de Centrale Mid- denstandscredietbank na het reces in de af- deelingen te behandelen. Nog werden o.m. aangenomen de wetsont werpen tot verhooging van hoofdstuk VII B der Staatsbegrooting voor 1926 (uitkeering aan de Handelsvennootschap onder de fa. Jac. Smits Co. e.a. te Naarden), een twee tal naturalisatie-ontwerpen en de begroo ting van Curasao over 1927. Ook Amsterdam, Utrecht en „Werk spoor" dragen bij. Naar de Tel. verneemt, hebben de ge meenten Amsterdam en Utrecht besloten, elk 5000 bij te dragen in het door het Rijk toegekende subsidie ten behoeve var- den bouw van de nieuwe Koninginnebrug te Rotterdam. De "verdeeling van het totale subsidie is nu zoo, dat het Rijk 25.000 bijdraagt en „Werkspoor" de rest ad 14.000. Wij herinneren er aan, dat het bouwen van genoemde brug na een langdurig debat in den Rotterdamschen Raad aan .Werk spoor" werd gegund. De meerderheid van het college van B. en W. wilde het werk gunnen aan de „Vereinigde Stahlwerke" te Dordtmund. Op grond hiervan stelde zij dar- ook voor het door de Regeering aangeboden bedrag van 49.000het verschil tusschen de inschrijvingen van „Werkspoor" en de Duitsche Mij., niet te accepteeren. Dit voor stel werd, zooals bekend, met 23 tegen 16 stemmen verworpen. De Holland-Indië passagiersvluchf. Woensdag hebben de Holland-Indië-vlie- gers, die, gelijk men weet, naar Bagdad te ruggekeerd waren wegens een motordefect, den toclit vervolgd. De noodzakelijke her stellingen aan den motor waren 's ochtends gereed gekomen. Het thans aangevangen traject gaat, zopals gemeld, tot Bender-Ab bas, een afstand van 1590 K.M. Omtrent het vertrek meldt de Times" nog, dat de heer van Lear Black dank heeft gebracht aan de Engelsche luchtvaart voor de ter plaatse ondervonden hulp. Met een K, L. M.-vliegtuig van Amsterdam naar Malmö. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- loor d.d. 22 Juni; Gisteren heeft het K. L. M.-vliegtuig, be stuurd door den vlieger Smirnof, met 7 pas sagiers en een groote lading goederen aan boord, het traject AmsterdamMalmö afge legd in 3 uur 58 minuten, hetgeen op deze route een record beteekent. De tusschenlandingen in Hamburg en Ko penhagen zijn in dezen recordtijd inbe grepen. Is de beruchte leider weer ter S.W.K. geweest. Geruchte doen de ronde ter Sumatra's Westkust, dat Tan Malaka, de beruchte hoofdleider der communisten, die vanuit Singapore den opstand heeft voorbereid zich als Chinees vermomd, in dit gewest zou vfn- den, teneinde daar persoonlijk de organi satie weer op te bouwen. Inderdaad werd een paar maanden ge leden door een patrouille onder luitenant Gout een spoor van zijn verblijf gevonden, dat toen echter reeds ongeveer 2 maanden oud was; o.a. werden toen sterke aanwijzin gen verkregen, dat hij een bezoek had ge bracht aan een Chineesche ingezetene te Priaman. Vermoed wordt echter, (dat Tan Malaka sedert weer naar Singapore is terug gekeerd. Door den landraad te Soerabaia is een aanvang gemaakt met de zaak betreifende de geheime communistische vereeniging „Petjat Tondo Panggroeat", uit de buurt van Soerabaja, welke eenigen tijd na de Novem- ber-gebeurtenissen ontdekt werd, en die ten doel bad: roofpartijen het vermoorden van Europeesche en Inlandsche ambtenaren en het weigeren van alle belastingplichten. Onder het zevental beklaagden, die het bestuur dezer vereeniging vormden, komen 0 m. voor een inlandsche onderwijzer, een dorpshoofd, een inlandsche politie-recher- cheur en een loekang pestol", d.i. de man die belast was met het vervaardigen of re- pareeren der vuurwapens voor de vereeni ging! CAMBERRA-POSTZEGELS. De nieuwe Australische postzegels, uitge geven bij de opening van de Parlementsge bouwen te Canberra, zijn thans in omloop. Het zegel vertoont een afbeelding dier ge bouwen, geflankeerd door een vrouwen figuur, die in de rechterhand een schild met de emblemen van Australië vasthoudt. NIEUWE PALESTINA-POSTZEGELS. Van de nieuwe langverwachte zegels van Palestina zijn er thans twee verschenen. Die in de waarde van 3 milliemes vertoont de graftombe van Rachel, de 13 milliemes-zegel de Rotskathedraal. NIEUWE POOLSCHE POSTZEGELS. Polen zal een nituwe serie postzegels uit geven kleiner van formaat dan de tegen woordige. Door het ministerie van Schoone Kunsten is hiertoe bereids een prijsvraag uitgeschreven. NIEUWE UITGIFTEN. Duitschland. Op 2 October a. s„ den 80- sten verjaardag van den rijkspresident, zal een Hindenburg-zegel in omloop worden ge bracht. Vermoedelijk zal het zegel in drie waarden worden uitgegeven 5, 10 en 20 pfennig. De prijs zal, in verband met het liefdadig doel, verdubbeld worden. Marokko (Fransch). De 5 c. groen, vlieg- post, is sedert eenige weken uit koers. De op lage was 300.000. Binnenkort verschijnt de 5 c. geel met een zelfde oplage. Nederland. Sinds eenige dagen zijn de Roode Kruis-zegels in koers. New Foundland Op 23 Juli verschijnt de 4 p. met de beeltenis van den Engelschen kroonprins, den prins van Wales. Rusland: Van de aangekondigde serie zijn binnen korten tijd de lagere waarden te verwachten; de twee-kelurige zegels, met voorstellingen van verschillende Russische steden, zullen eerst later verschijnen. Daar in Rusland het binnenlandsch brief port van 7 op 8 kop, is gebracht, zijn alle zegels der vorige uitgaven voorzien van den opdruk 8 kopeck. Bedoelde zegels zijn: de Popoff, Esperanto-, Revolutie-zegels, de dekabristen getand en ongetand, de 7 ge tand en gewatermerkt en alle zegels der port- serie. De portserie is vervallen en de vliegpost- serie wordt ook voor den gewonen dienst gebruikt. Saargebied: Heliogravure 40 c. donker bruin (Saarlouis) en de 3 fr. grijsgroen (Baerbach). Spanje: Zooals gemeld zuijn in Mei j.l. bij gelegenheid van het regeeringsjubilé van den' koning eenige zegels uitgegeven. Het zijn vooreerst de 13 Spaansche Roode Kruiszegels, die meerendeels een anderen opdruk kregen: Alfons XIII, 17 V 1902 17 V 1927 op alle zegels, en 3 op 2, 4 c. op 2 c., 10 c. op 25 c., 25 c., op 2 c. 55 c., op 10 c., 55 op 20 c., 75 c. op 15 c., 75 c. op 30 c„, 80 c. op 5 c., 2 P. op 40 c., 2 P. op 1 P. op 1 P., op5 P. op 5 ct., 5 P. op 4 P., 10 P. op 10 P. Voorts eenige zegels van Marokko, Sahara Tanger, Guinea, Kaap Juby, tevens met waardeoverdruk. Van den vliegpost kregen we de 75 c. op 5 c., de 75 c. op 10 c., de 75 c. op 25 c. en 75 c. op 50 c. De andere zegels kregen den opdruk: Alfons XIII etc., echter zonder waarde-overdruk. Het zijn er in totaal 53 Istuks. Te 's-Gravenhage zal van 29 Juni t.e.m. 1 Juli de 57ste postzegelveiling plaats heb ben, te houden door J. van Hoek, met een speciaal verzameling Nederland en Kolo niën en een Europa-collectie. I Aan het door ons ontvangen verslag van de Nederlandsche Verzekering Maatschappij „St. Willibrordus" te Utrecht ontleenen we het volgende Over 1926 werden afgesloten 11.030 pos ten met 2.470.591.25 verzekerd kapitaal. In 1926 werden afgevoerd totaal 8913 pos ten met 2.252.690.05. Het totale royement bedroeg 2.252.690.05 verzekerd kapitaal zoodat het royement buiten deze herverzeke ringen bedroeg 1.248.640.05 verzekerd ka pitaal. De netto vooruitgang exclusief deze her verzekeringen bedroeg aan het einde van het boekjaar 1.221.951.20 verzekerd kapitaal en na aftrek dezer herverzekeringen ƒ217.901.20 verzekerd kapirtaal. In herverzekering zijn gegeven 112 posten met 319.138.16 verzekerd kapitaal. VRIJDAG 24 JUNI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Poiitieber. - 12.35 2.00 Lunch muziek door het A-N.R.O.-lunchtrio. Dick Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jcchemse, piano. 4.306.15 Vooravondconcert door het A.N.R.O.-orkest, o.l.v. Nico Treep. Willem Knikker, viool. Met pianobegel. van Egbert Veen. 6.156.45 Engelsche les voor beginners. 6.457.15 Engelsche les voor iets gevorderden. 7.157.45 Les van wege Het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart door den heer L. K. A. v. Duuren, over Het onderwijs aan machinisten bij de Binnenvaart. 7.45 Poiitieber. 8.10 Een uur over „De opbouw van Drenthe". Korte inleiding van Mevr. Antoinette van Dijk. Sprekers Mevr. H. A. van Riel-Smeenge uit Assen Dr. J. H. Tuntler uit Groningen, insp. van de Volksgezondheid in Friesland, Groningen en Drente. De heer L. Hoejen- bos uit Den Haag, voorzitter van het Comité tot Steun van den opbouw van Drente. Mej. Overman, pianiste. Daarna Concert in het Kurhaus te Scheveningen. Symphonieconcert door het Residentie-orkest o.l.v. Prof. Georg. Scbnéevoigt. 10.15 Persber. 10.30 Radio-Tooneel, o.l.v. Gerard Arbous. 1. „Een huwelijk uit liefde", blijspel in 1 bedr. uit het Fransch van A* de Lorde, door Jean Marsèle-Raymond, Gerard Arbous, Lucie, Corrie Roozendaal. 2. „Een Floren- fijnsch treurspel", van Oscar Wilde. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet en solisten (sopraan, piano). 12.05 „Nijrophs and Shephards", selectie van Purcell's muziek. Koor. 12.20 (Vervolg) Concert. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkestconcert. 3.15 Voorlezing. 7- 3.20 3.45 Lezing How English laws are made bij King and parliament. 3.504.05 Lezing Let's go round the world. 4.10 Concert. Kingsiey- kwartet en O. Bloom, piano. 5.05 Vocaal concert. A. Tibell, sopraan. 5.20 Lezing How women police work. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijds. weerb., nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 B.B. C.-muz ,tk- critiek. 7.35 De sonates van Beethoven. 7-45 Lezing The nose as detective. 8.05 Zeeliedjes. 8.35 Murray Ashford's Concert Party. 9.05 Lezing Rome. 9.25 „Carmen", opera in 4 achten van Bizet* 10.10 SWeerb., nieuws. 10.30 „Pixieled", fantasie met muziek. 11.20 Dansmuziek tot 12.20. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.20 Concert. *2.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Declamaties, piano- en vioolmuziek. 9.05—11.00 Concert. Orkest en solisten, LANGENBERG 469 M. 1.252.50 Orkestconcert. 5.50—6.50 Orkestconcert. 11.00 „Deutsche Roman tiker". Werag-orkest. Melitta Leithner, Josegf Kandner, Dr. Liertz, H. K. Muller, declamatie. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 3.20—8.50 Lezingen en lessen. 8.5010.50 Neder- Duitsch Volksfeest en Neder-Duitsche volksdansen. 10.50— 12.50 Dansmuziek. HAMBURG 394.7 M. 1.502.20 Kamermuziek 5.20—6.15 „Die Fischerin", zangspel. 6.20 orkestconcert. 7.207.40 Populaire muziek. 8.50— xi. 10 Neder-Duitsch Volksfeest. BRUSSEL 509 M. 3.206.20 Dansmuziek, r— 8.20 Orgelconcert. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.05 orkest- concert. 9.50io.ao Vlaamsche literatuur. Blijkens het rapport van den wiskundigen adviseur verliep de sterfte onder de verzeker den wederom gunstig voor de Maatschappij. Tegenover een berekend aantal sterfgevallen van 521.58 werden 261 sterfgevallen waarge nomen. In 1926 werd uitgekeerd een totaal van ƒ41.989.84. De totale premieontvangst bedroeg 282.268.10, waarvan aan herverzekeringen betaald werd 11.445.46. Over 1925 bedroeg de premieontvangst 298.919.96 de her- verzekerings-premiën 12.674.49. De gemiddeld gekweekte rente bedraagt 5.74 pet. De rentevoet, die bij de berekening der premiën is aangenomen bedraagt 4 pet. zoo dat een ruime marge is waar te nemen. Betreffende grondslag, of methode in de wiskundige berekening kwam geen verande ring. De premie-reserve eigen risico bedraagt thans 533.618.39, vorig jaar 415.932.92, dus is toegenomen met 117.685.47. De bedrijfsuitkomsten over het afgeioopen boekjaar zijn gunstig geweest. Behalve de ge wone afschrijvingen, n. 1. op gebouwen 9.60, op meubilair 1466.55, werd een winstsaldo geboekt ad 23.422.62 »/2. Het in het boekjaar aangekochte materieel ten bedrage van 3.165.26 werd geheel ten laste van de onkostenrekening gebracht. „Terwijl dit verslag is gereedgemaakt is het Tiende Boekjaar reeds aangevangen. Wij heb ben, schrijft de Directie, redenen te óver om dankbaar en tevreden in het verleden terug te zien. Niet altoos even gemakkelijk, zoowel door minder gunstige tijdsomstandigheden als door concurrentie, doch met succes wisten wij ons scheepje stroomopwaarts te voeren zonder averij te bekomen. Dit was ons moge lijk door een voorzichtig beleid en zuinig be heer gesteund door groote toewijding ea plichtsbetrachting van ons personeel in bin nen- en buitendienst. Gaarne brengen wij hierboven onzen wel gemeenden dank. In alle onderdeelen van het bedrijf is een goeden gang van zaken waar te nemen, ge paard gaande met een steeds toenemende ver sterking der finantieele positie der Maatschap pij. Met groot vertrouwen zien wij de toekomst tegemoet en hopen ons aan 't einde van ons Tiende boekjaar te kunnen verheugen in een Succesvollen arbeid." Delegaties uit Nederland en Ned.-Indië. Naar het Corr. Bur. verneemt zal Neder land op de aanstaande internationale radio- conferentie te Washington worden vertegen woordigd door een delegatie, waarvan aan het hooid staat de heer G. J. Hofker, inspec teur der P. en T. in algemeenen dienst. De delegatie hoopt 21 Sept. per s.s. „Nieuw Amsterdam" uit Rotterdam naar Amerika te vertrekken. Ook een delegatie voor Ne- dtrlandsch-Indië zal tegelijkertijd met d« Nederlandsche afvaardiging naar de confe rentie gaan. In het Missiehuis te Tilburg overleed, na voorzien te zijn van de H.H, Sacramenten der Stervenden, de Weleerw. Pater Jacobus van Beurden in den ouderdom van 44 jaar. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. 93 „Dit neemt niets weg," antwoordde Lio nel, die zich beleedigd begon te gevoelen, „van de zwarigheid, die eenvoudig hierin bestaat. Wanneer iemand dien gij uw vriend noemt, met wien ge wandelt, rijdt en bijna eiken dag aan tafel zit, tot U zegt: Ik heb dadelijk een honderd pond of wat noodig; ik vraag u niet ze mij te leenen; misschien kunt ge dat niet doen, maar help mij om ze te kunnen leenen, vertrouw op mijn eer dat de schuld niet op U zal komen. Nu, als gij die gunst dan weigert, dan is het even goed, alsof gij den man dien gij vriend noemt, zoudt vertellep dat gij aan z'n eer twijfelt; en ofschoon ik er nu eenmaal ingeloopen ben gevoel ik, dat ik er nog dikwijls zal moeten inloopen eer ik den zedelijken moed zal hebben om te zeggen: Neen! Verg dus niet van mij, zoo iets te beloven; wees te vreden kolonel, met mijn verzekering dat ik in 't vervolg althans voorzichtiger zal zijn, en als het verlies mij treft, welnu dan is het ergste wat er op volgen kan, dit, dat ik opnieuw doen moet wat ik thans heb ge daan. „Neen, ge zóudt misschien geen cabriolet en geen paard meer hebben om het te ver- koopen. In dit gettal zoudt ge het tegendeel doen van hetgeen ge thans gfcdaan hebt; ge- zoudt den wissel vernieuwen; de schuld zou aangroeien als een sneeuwbal; in een paar jaren zoudt ge geen honderden, maar duizen den schuldig zijn. Maar hier zij we aan mijn huis; kom binnen!" De kolonel trad zijn vrij weelderig maar vooral met smaak gemeubileerde zitkamer binnen en zonk in een gemakkelijken fau teuil, nadat hij een welgevalligen blik door het vertrek geslagen en op zijn gemak zijn handschoenen had uitgetrokken. Daarop wendde hij zich tot den jongen Lionel: „Geen mensch heeft meer vrienden dan ik; ik heb er nooit één verloren en ik heb nooit een wissel geteekend. Uw vader volgde een andere manier, hij teekende veel wissels eh verloor veel vrienden." Lionel geheel van z'n stuk gebracht, sloeg de oogen neder en het was duidelijk dat hij van het onderwerp wenschte af te_ stappen. Maar niet aldus de kolonel. De scherpzinnige man had, al preekte hij niet, zoo zijn eigen manier. „Ja',', hervatte hij; „het is de oude ge schiedenis. Men begint altijd met borg te blijven voor een vriend. Men maakt zich gemeenzaam met het verkeerde van de zaak, door den valschen schijn van edelmoedig vertrouwen op een ander. Dan moet een vriend voor u doen, wat gij voor hem gedaan hebt; een paar honderd pond zouden u wel te pas komen, ge zijt er zeker van, ze over drie maanden terug te kunnen geven. Gij verpandt uw eer, dat gij den borgtocht van uw vriend over drie maanden zult aflossen, De drie maanden gaan om. Om dc«n eenen vriend te helpen pakt gij de anderen beet; de wissel wordt vernieuwd; hoofdsom en intrest worden tot den volgenden verval dag uitgesteld; spoedig groeit de som aar, terwijl uw eer afneemt; uw naam gaat van de eene hand in de andere hand over, op de achterzijde van een papier van twij felachtige wanorde; uw naam, die ook in geldzaken met elk jaar hooger en hooger en hooger stijgen moest, daalt van maand tot maand, even als de aandeelen in een wind handel. Gij begint met wat ge noemt een vriend te vertrouwen; dat is gij begint met hem te helpen zich ten gronde te richten; gij koopt rattekruid voor hem om zijn gestel te verbeteren; gij eindigt met allen die u nabij komen, in uw eigen afgrond mee te sleepen, even als de drenkeling zich aan zijn eigen broeder vastklynt en met hem ver drinkt. Lionel Haughton, de droevigste uit drukking, die ik ooit op het gelaat van uv.- vader, zag, was toen.maar gij zult de ge- de geschiedenis hooren." „Neen mijnheer! spaar mij!" riep Lionel. Daar gij er zoo op aandringt, wil ik de be lofte afleggen; het is genoeg. En mijn vader. „Was even rechtschapen als gij toen hij voor 't eerst zijn naam teekende voor een wissel van zijn vriend; en beloofde misschien even onwillig als gij het niet weer te doen. Hét is beter voor U mijn jongen, dat gij mij laat voortgaan. Als ik het er thans bij laat, zult gij alles vandaag over een jaar vergeten zijn; als ik voortga, zult ge het nooit ver geten. Er zijn nog andere voorbeelden be halve van uw vader. Ik zal u er een noemen.' Lionel onderwierp zich aan de operatie en luisterde. ZESDE HOOFDSTUK. „Toen ik jong was", zei de kolonel, „waakte ik toevallig kennis met een man van ontzaggelijk veel geest en humor. Men gevoelde zich even zeer tot hem aangetrok ken als tot Guy Darrell, maar op een geheel andere manier. We noemden hem Willy ge weet welk soort van menschen men In den regel bij hun verkorten doopsnaam noemt; dat soort menschen schijnen nooit William op in z'n huis met even veel liefde om nooit in het leven vooruit. Ik heb nooit iemand gekend, die men na z'n dertigste jaar Willy noemde, met wien het niet treurig al- liep. Deze Willy was de natuurlijken zoon van een rijken knappen, maar losbandigen taronet en een Frasche actrice. De titel be staat niet meer, en evenmin geloof ik. do zöon van dien baronet. Sir Julian Losely. „Losclyl" herhaalde Lionel „Ja; kent ge dien naam?" „Ik heb hem nooit gehoord tot op giste ren. Ik moet u vertellen, wat ik toen ge hoord heb. Maar ga voort met uw verhaal, kolonel." „Sir Julian Losely, Willy's vader, voedde William op in z'n huism et even veel liefde, alsof hij hem tot zijn erfgenaam wilde maken. De arme jongen kreeg, naar ik vrees, een weinig geregelde opvoeding, ofschoon hij de taal zijner moeder, als een geboren Fransch- man sprak, en ook, dit had hij wellicht ook aan z'n moeder te danken een bui tengewoon talent voor muziek en tooneel- spel aan den dag legde. Z'n vader hield veel van liefhebberij-comedies en Willy had reeds vroeg gelegenheid zich in dit opzicht te oefenen. Ik heb hem eens Falstaff in Hen drik V van Shakespeare zien spelen op een buiten en ik twijfel er aan, of Kean zelfs zijn rol beter zou vervuld hebben. Maar toen Willy nog slechts een knaap was, overleed zijn moeder, Sir Julian trouwde, kteeg een wettige dochter, stierf zonder testament, en de dochter kwam natuurlijk in 't bezit" van alles wat hij persoonlijk bezat, hetgeen niet veel was. De naaste mannelijke bloedver want kreeg de vaste goederen en de arme Willy niets. Maar Willy was de algemeene lieveling van al de Vrienden zijns vaders, allen wilde jongens, even als Sir Julian zeil "eweest was. Er waren twee neven onder hen, die groote buitons hadden; jagers en wedders, oude vrijers. Zij trokken beiden zich Willy aan en twistten er om, wie hem het meeste bij zich zou hebben. Zoo werd hij volwassen, zonder vast inkomen, maar overal welkom; niet alleen bij de twee ne ven; maar ©veral waar hij verscheen. Hij was in gezelschap, de prettigste man, dien men bedenken kon; een flink jager, een uit stekend ruiter, die de levenswijze van aller lei dieren, visschen en vogels kende; ik ge loof waarachtig dat hij een mopshond tot de jacht had kunnen africhten en een uil zou hebben Ieeren zingen. Er was geen kwaad in hem en hij was altijd klaar voor een grap Denk eens aan, Lionel, hoe de menschen zoo'n Willy gaarne bij zich hadden en Roe weinig zij voor hem gedaan hebben. Verveel ik U?" „Integendeel, ik luister met de grootst* belangstelling." „Er is een ding zoo ging kolonel Morley voort dat een Willy als een Willy wijs kon zijn, voor zich zelf doen moest, d.I; onge trouwd blijven. Een getrouwde Willy komt in een valsche positie. Mijn Willy trouwde en nog wel uit liefde, een lief meisje geloof ik; ik heb haar nooit gezien; eerst langen tijd daarna leerde ik Willy kennen. Dat meisje was even arm als hij. Toen zeiden de bloedverwanten: „dat is een kwaad ding; er rttoet iets voor Willy gedaan worden," Het was gemakkelijkgezegd, er moet iets ge daan worden, maar het is zeer moeilijk iets te doen. Terwijl men nog beraadslaagde, stierf z'n halfzuster, de wettige dochter van den Baronet, die ongehuwd gebleven was. Ofschoon zij tijdens haar leven niets van Willy had willen weten, liet ze hem 2000 pond na. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7