STADSNIEUWS. l ONZE UITKEERINGEN VIJFTIG GULDEN UIT DE PERS. 13. 8f ra. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad. Donderdag 23 Juni 1927 Minister Kan. Uit Heemstede's Geschiedenis. Het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. HET STEDELIJK STORM- RAMPCOMITE IS27. Deze v/eek de dertig duizend gulden. Gevonden dieren en voorwerpen. £5 OP GROND VAN ONZE GRATIS I - ONGELUKKEN-VERZEKERING - Heden keerden wij uit aan den heer JOH. NIC. KUIT, Osdorperweg C. 244, Halfweg, de somma van wegens een aan hem overkomen ongeval, waardoor lui zijn rechter bovenarm gebroken heeft. ABONNEERT U op de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Het beste en meest gelezen Roomsche Dagblad in Haarlem en Omstreken, met gratis Ongelukken-Verzekering, welke reeds duizenden guldens uitkeerde. K Administratie ra J NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT „De Koerier". Personalia. Publiek Telefoonstation. Ter navolging. Vuurwerk te Zandvoort. KUNST EN KENNIS. Vjereeniging voor Nederlandsche Muziekgeschiedenis INGEZONDEN. Een belangrijk werk. In het laatste nummer van „De Vrijheid" neemt D. Hans, Minister kan voor de lens. Laten we de film eens afdraaien „Zes flinke, struische jonge-dames. Boerinnetjes. Écht Of nietIn ieder geval in bekoorlijke boerinne-costuums gestoken. Arm in arm. En tusschen die zes in, aan iederen kant drie minister Kan. Zoo stond de kiek in de bladen. Zoo heeft Holland z'n bewindsman aanschouwd. Gearmd met die zes, d.w.z. met twee van die zes. Een levendige en pittige illustratie van Hollands welvaren die gebruinde kop te midden van zooveel moois en bloeiends. Iets anders. Een boere-kar. Een dood gewone, kale boere-kar, op twee wielen, en getrokken door een philosofisch paard. Hebt u al eens goed opgelet, hoeveel philcsofie er in zoo'n oud, gebogen paard kan zitten, dat z'n leven versjokt langs denzelfden weg voor dezelfde kar Enfin. En boven op die onherbergzame kar, op het stuntelige plankje naast den voerman minister Kan. Op officieel bezoek. Is het wonder, vraag ik, dat op een onlangs uitgeschreven prijsvraag naar de twintig meest-populaire Nederlanders deze minister een der eerste plaatsen innam Hij is, in al z'n echtheid, ongedwongen heid, spontanieteit, in heel z'n frissche tem perament en met z'n totaal gemis van valsche schaamte en gewichtig-doenerij, toch wel een heel aparte figuur in de rij van bewinds lieden, die onze parlementaire geschiedenis heeft opgeleverd. On-Hollandsch. In het buitenland heeft men die dingen meer gezien, zij het dan misschien al evenmin op groote schaal. Maar we herinneren ons toch alle maal wel den Prins van Wales op een houten péérd in een draaimolen, en het Engelsche Koningspaar in die kleine, amusante auto- tjes op Wem'oley, en Engelsche ministers met kromme pijpen in den mond en golf- broeken aan middenin het publiek. Maar Holland Holland Denk u den staatsman Cort van der Linden, gearmd met Drentsche boerinnetjes, een leutige lach boven z'n grijzen baard. Stel u wijlen mr. N. J.Pierson voor, boven op een wankele boere-kar, met een openwaaiend colbertje en in z'n blooten schedel. Vertrouw u een oogenblik met de gedachte, dat Thorbecke, een officieel be zoek brengend aan Groningen, 's morgens voor dag en dauw met een sierlijken duik- sprong neerplompt in het gemeentelijk zwem bad van Helpman. De heer Kan is minister geworden, inder daad (och, hij was het al vele jaren, want hoeveel bewindslieden hebben gesteund op den schranderen kop van dezen secretaris generaal Maar de heer Kan is bovenal de heer Kan gebleven. Waarom zou ik, als Zijn excellentie het mij niet ten kwade duidt (en dat doet hij niet, dat weet ik) niet eens verklappen, wat mij het vorig voorjaar over kwam, toen ik hem aantrof op het perron van de Hollandsche Spoor in de residentie, en ik de onderscheiding genoot van met hem te reizen en hij mij vertelde, dat hij naar Haar lem ging, voor het wetsontwerp inzake de grenswijziging. Maar hoe ging hij Plechtig- ©fficieel Om ginds aan het station door een stoet van hooge hoeden ontvangen te worden? Dacht u maar! Niemand wist er iets van. De minister ging er in z'n dooie eentje.... een uur of drie vier langs de Haarlemsche grens kuieren. Hij wilde niet „geleid" wor den, hij liep zélf wel. Hij wenschte uit eigen oogen te zien. Dit is mr. J. B. Kan. Ten voeten uit. Alle ambtelijkheid, alle bureaucratie, alle sleur is hem vreemd. Uit eigen oogen zien. En daarom maakte hij van een vrijen middag op z'n departement (het was 's Prinsen ver jaardag) gebruik, om even stilletjes naar Haarlem te gaan en daar langs de heele stads grens te gaan wandelen. Dit is dan ook de reden van 's ministers veelvuldige bezoeken aan allerlei deelen van het land. Hij wil zien. Zich overtuigen. Zich oriënteeren, Tegen ongerief en vermoeie nissen ziet hij niet op. Een kleinigheid voor 'm, om uren lang door de Drentsche hei of door de venen te wandelen. Om boven -op een fox-trottende boerekar te kruipen. O n 's avonds laat scheep te gaan, teneinde een nacht-visscherij mee te maken. Zooals alle mensehen, die veel en vlot werken, heeft hij letterlijk overal tijd voor. Hij is overal en overal op tijd en steeds weer op tijd terug. Iederen morgen ligt hij in het zwembad geen belangrijke voetbal-wedstrijd of tennis match slaat hij over. En daarbij gaan de zaken, die hij als minister behandelen moet, vlotter dan ooit. Let u eens op, hoe hij de schriftelijke vra gen van afgevaardigden beantwoordt. De meeste ministers doen daar plechtig lang over. Weken lang. Minister Kan.stuurt den volgenden dag zijn antwoord in. Met hoeveel radicale voortvarendheid heeft hij Hét Drent sche vraagstuk aangepakt. Hoe vlot en op den man af, zonder bureaucratische en departe mentale plechtigheden, om- en sluipwegen zijn de circulaires die hij uitvaardigt men leze eens zijn rondschrijven aan de burge meester over de bevordering van het Neder landsche fabrikaat. Onlangs had ik voor een bepaalde uitgave een bijdrage noodig van verschillende bekende personen in ons vaderland. Ik veroorloofde mij, ook tot minister Kan een verzoek te richten den volgenden morgen had ik een aardig arti keltje van hem, het eerste dat ik ontving. Deze bewindsman werkt met een verbluffende vlot heid en zou het geheim daarvan niet voor een groot deel hierin schuilen, dat hij dadelijk afdoet wat er gedaan kan "worden? Dit is ook naar mijn eigen ondervinding het beste systeem om veel te kunnen werken niets uitstellen. Wanneer men daarbij dan beschikt over een groote mate van besluit vaardigheid, over het talent of liever het instinct, om op staanden voet te kunnen en te durven beslissen en die beslissing direct uit te voeren, dan heeft men de twee factoren, die noodig zijn om in een minimum van tijd een maximum dosis werk af te leveren. Ik geloof, dat minister Kan over die beide factoren volledig beschikt. En daarbij komt dan nog, dat hij in de zaken van zijn departement doorkneed is als nie mand anders. Hij is er van zes of zeven minis ters de vraagbaak geweest. Nu hij zelf minis ter is, doet hij het zonder secretaris-generaal. Zou hij dien noodig hebben Hij De heer Kan is een belijder van de mooiste en beste democratie, die er bestaat. De demo cratie van den eenvoud. Het is zijn eenvou dige en opén natuur, die hem belet om plecht tig of gewichtig te doen. Men ziet dan ook altijd den mensch in zijn optreden. Spon taan springt hij op de wankele boerekar. Plompt hij in het zwembad, Schudt hij voet ballers de hand. Laat hij zich arm in arm metweldadigheids-dames kieken. O, zeker, er zullen wel menschen zijn die het hoofd schudden is-dat-nou-een-minister Most dat nou wel magge Ja beste menschen, dat is nu een minister. Én wat voor een 1 Hij verdedigt z'n begrooting met korte, sterke, geestige redevoeringen, zakelijk, zonder franje. Hij doet de dingen met een overrom pelende vlotheid en kennis van zaken. En hij blijft onder dat alles de oude frissche, rake, kernachtige figuur, een democraat van den eenvoud en ongedwongenheid. Weest u dus maar heusch niet bang, dat de dingetjes op het departement minder goed zullen gaan, omdat de minister 's morgens als een otter in 't Groningsche zwembad ligt, 's middags als een globetrotter door de Drentsche venen kuiert en 's avonds als een geboren visscher te peuren zit op *t Hol- landsch Diep, en tusschen dat alles in nog een partijtje tennis speelt op Scheveningen. 't Komt best voor mekaar. En al is het uiterlijk, wèl een heele sprong van den stijven, statigen, rechten Thorbecke in de zwarte gekleede jas met de zwarte strop das, tot den beweeglijken, soepelen en jovia- len Kan in het fantasie-colbertje met den gebeurden zèlfstrikker een sprong als van Lindbergh over den Oceaan ze zitten toch maar in 't zelfde torentje en de geachte Nederlandsche Maagd kan bést in haar schik zijn. 't Is dik in orde, Excellentie. En als er deftige plechtige, hocfd-schuddende Neder- landers zijn (sjonge sjonge, een me uister die met meissies gearmd staat, een menister aie zwemt 1) uw eerlijkheid en frischheid I en bekwaamheid winnen het van hen met 60, 6—0, 60. Volgende partij 1" Ook Heemstede moest een stuk van zijn grondgebied aan Haarlem afstaan. Dat menigeen het bejammert, is te begrijpen. Zooals van alles is er vóór en tegen te zeg gen, maar ieder moet toegeven, dat het wèl vreemd was, dat Haarlem, eigenaar van den Hout, dat tot 1 Mei niet tot zijn gebied telde. Hier buiten ontplooit zich Haarlems schoonheid in haar eigenaardig karakter. De plek waarover we nu spreken, is een stuk ontwikkelings-theorie van Haarlem tot een natuurstad. Men kan zich geen Haarlem denken zonder den Hout en Zonder bloe men en daarom even bij de geschiedenis stilstaan. Claes Bruin zong in 1730 in zijn Arcadia: Den Hout, weleer vermaard door zijn bosschagie, Die weer wordt aangekweekt met linde en plantagie, Hier houdt de nachtegaal zijn lol, wanneer de Mei Zich heerlijk oppronkt met haar groene veldlivrei En noodigt d'Amstelaar en andre stedelingen. Zoo is het nog. Onze Hout is nog altijd het lievelingsplekje van stadgenoot en vreemdeling, omdat men er zich verkwikken kan aan de schoone natuur. Toch is de Hout nu niet meer voor velen, ■wat hij vroeger was, Daaraan hebben schuld vooral {iets en auto We bleven niet meer bij huis. Er is een tijd geweest, dat voor den Amsterdammer schier geen andere gelegen heid bestond, om een heuvel te beklimmen of een bosch te zien, dan in Haarlems om streken. Hier kon hij per wagen, per schuit of boeier komen en wien de kosten te hoog waren ging wel tj voet. Toen was de Hout bet doel van 't uitstapje. Daar wemelde het in den schoonsten tijd van het jaar van lustige groepjes, die de stad ontvlucht waren. Nu is de Hout een doortocht voor wie naar de Groenendaal gaat. Het trotscbe stadsbosch is het doel niet meer. Toch blijft de Hout, dank zij de goede zorgen van „Hout en Plantsoenen" schoon en ieder stelt het trotsche stadsbosch met zijn zware stammen op hoogen prijs. Een natuurwond is het niet meer. Het oudste deel bestaat niet meer dan drie eeuwen. Maar waar nu onze Iïout is, vond men reeds bosschen in den oudsten tijd en zoo lean men den. Haarlemmerhout beschouwen als een nakomeling van de oer wouden onzer duinstreken: Uit oude archief stukken blijkt, dat aan den Zuidkant der etad een bosch bestond, dat met de andere 1 bosschen aan den duinzoom één geheel uit maakte. In de 14e eeuw kon men van het Verwulft naar Noordwijkerhout Ioopen en steeds onder de boomen blijven. Bij het beleg van Jacoba van Beieren werd de Hout verwoest. Weer ging men planten, maar het beleg van 1573/74, zal het bosch bijna ge heel vellen; maar tien jaar later was de levensmoed weergekeerd en begon een nieuwe beplanting. De magistraat kreeg de terreinen van het bosch in" erfpacht, tot chiragie en verlus tigen van den lande in Holland. Een kaart werd gemaakt en 10 Nov. 1584 besloot de Vroedschap den Hout te beplanten volgens die kaart. De karwei werd opgedragen aan Claes Beries. Dammas Maertens, de bosch wachter zou hem helpen en te AmersfoorJ en omgeving 10.000 eikenboomen te koopen voor den aanplant. Het eerst werd beplant het terrein, waar nu het paviljoen staat en tot 1754 bekend stond als Kleinen Hout. Jan Schoterbosch, zoon van een der Burgemecsteren, plantte den eersten boom. In 1533, 1603 en later werd de beplanting voortgezet. Een groote verandering onderging de Hout, toen men in de laatste helft der 18e eeuw ook hier met de geometrische lijnen van Le Notrc brak. Men beschouwde de natuur als het eenige voorbeeld op elk gebied: de knutsc- lige vormen hadden echter niet afgedaan. Eerst in het begin der 19e eeuw kwam er groote verbetering. Onder Bodewijk Napo leon werd eerst een plan van veranderingen opgemaakt. David Zocher, die door zijn groote kennis van tuinarchitectuur reeds beroemd was ge worden in den lande, werd in 1827 opge dragen plannen voor reorganistie tc ontwer pen. Die reorganisatie geschiedde echter vol gens andere ontwerpen van hem. Hij stichtte zich daardoor een monument, dat zijn groot genie op het gebied van tuinarchitectuur bewijst. Na genoemde reorgnisatie is de Hout ongeveer hetzelfde gebleven en werden er slechts kleine veranderingen aangebracht. In 1844 werd het sociëteitsgebouw van „Trou moet blijeken" gebouwd. Het fonteintje in 1870 op liet eind van' de Dreef geplaatst is al jaren en jaren weg en vacht nog steeds op bet monument van Hildebrand. De Baan, die een tijdlang bij het Paviljoen heeft ge hoord, kwam in 1820 weer aan de stad. Zocher legde hier de Koekamp aan, later bekend als Frederikspark. Genoeg evenwel over den Hout. Spoedig zijn we nu aan rft- nieuwe grer.s van Haarlem, die ge/ormd wordt door de Craayenersetvaart, die voor eenige jaren door Heemsto'c belangrijk is verdiept en verbreed. Het begin daarvan is aan de Oost zijde der voormalige buitenplaats Bosch en Hoven, loopt dan in Oostelijke richting, langs J^euw en Hooft en de gewezen hofstede Middellaan (nu Zuiderhoutpark) en verder langs het Galgenveld naar het Spaarnee. I De naam Kraaienest is weinig bekend meer. Wel herinnert een villa in het Zuider- j houtpark er aan, Kraayenest, Kraainest of Krajenest, was een buurt 20 minuten Zuid waarts van Haarlem en 20 minuten Noord waarts van Heemstede, tot welke gemeente ze ruim 100 jaar Jiceft behoord. Wat een verschil met het heden. Een 80 jaar terug stonden er 16 huizen en waren er 30 men schen. Wie nu even hel Blaüwbruggetje ge passeerd is, zal er spoedig meer dan 160; gezien hebben. De naam Crayenest heeft de buurt waarschijnlijk ontleend aan het Huis te Kraayenest, Dit was een voormalig adel lijk huis, ongeveer 20 minuten van Haarlem. Soms wordt het ook Kraayenhorst genoemd. De geschiedenis heeft niets wetenswaardigs van dit adellijk huis te vertellen. Zelfs de standplaats is niet juist bekend. In t laatst der 18e eeuw was er nog een buitenplaats van dien naam Het geheele Bosch en Vaartkwartier is Haarlem geworden. Plet buiten Endehout tegenover de Span jaardslaan. met zijn statige zuilen en spinxen en daarnaast het sierlijke, meer vriendelijke, Vredehof, omringd door een fraaien tu.in met prachige beuken, werd ook Haarlem, maar het aan de overzijde van den weg gelegen Bosch en Hoven, werd gedeeltelijk Haarlem. Nog staat bet moderne gebouw te midden van zwaar geboomte met een grasveld aan de voorzijde, maar het raakt al aardig in verval. Zoo kwamen wij aan de Zuidgrens van Haarlem. Heemstede is ontstaan uit het dorp Heem stede, de buurt van de Glip, Heerenzandvaart, het Kraayenest, Meesterlottenlaan, Berken rode, alsmede den schoubroekerpolder en 'n gedeelte van den Veenpolder. Het is evenwel niet de eerste maal, dat Heemstede een stuk van zijn gebied moest afstaan. Al een kleine eeuw geleden werd de Meester Lotfelaan de zuidgrens. In 1850 waren er nog 21 buitenplaatsen, maar die zijn nu niet bij elkaar te krijgen. Daarvan zijn nog over de Hartenkamp, het Huis te Manpad, Meer-en-Berg, IJpenrode, Kennemeroord, Leeuwenboofd, Eindenhout, Gliphoeve, Boschbeek en Groenendaal ver- eenigd o. a. werd openbaar wandelpark en om nu bij het nieuwe Haarlem te blijven; Bosch-' en Hoven wordt villapark, Zuider hout en Oosterhout zijn dit allang. Spaarn- hout ligt al twee jaar renteloos en verwordt. Westerhoudt werd ook villapark, evenals Bosch- en Vaart, terwijl Vredenhorf ook al niet meer ongerept is en verkaveld. Wat een verschil met drie kwart eeuw terug, toen telde heel Heemslede 2303 inwoners en in het vierde partje, dat Hemstede moest af staan, zijn er nu alleen eenige duizenden. We hopen, dat de Nieuwe Haarlemmers zich spoedig zullen schikken. Een troost blijft er in den tijd. Van de eerste annexatie, een kleine eeuw terug, weet niemand meer en als ik het in Janssen van Raay niet gevonden had, zou ik het ook niet weten. Om in de kosten van aan te brengen veran deringen in eenige corridors en zalen van de Mannen- en Vrouwenafdeelingen in het Nieu we Gedeelte van het Ziekenhuis, benevens het inrichten van arbeidzalen in het Oude Ge deelte, in verband met de toepassing van de actieve therapie te dekken, wordt een bedrag gevraagd van 20.000.-. De nieuwe verpleegwijze in het Ziekenhuis waarvan in het verslag over het jaar 1926 een uitvoerige uiteenzetting wordt gegeven, maakt het noodzakelijk, dat het milieu waarin de zieken den geheelen dag hun arbeid moeten verrichten niet alleen zoo huiselijk mogelijk wordt gemaakt, doch tevens de indeeling van de corridors en zalen een wijziging ondergaat. Deze wijziging zal hoofdzakelijk bestaan in het aanbrengen van afscheidingen op enkele groote corridors op zoodanige wijze, dat be hoorlijk afgesloten werkzaaltjes worden ver kregen, terwijl het voor het bereiken van een goed geheel noodzakelijk zal zijn in de onmid dellijke nabijheid dezer zaaltjes enkele W. C.'s te bouwen c. q. eenige beschikbare kamertjes daarvoor in te richten. Voor een gezellige inrichting der zalen zal het noodig zijn nieuw meubilair aan te schaf fen en de muren te beschilderen of van af- waschbaar behang te voorzien. Het totaal der kosten aan deze werken ver bonden wordt geraamd op rond 20.000.-. Aan den voorgenomén bouw van een balcon aan de afd. Vrouwen Oud Rechts, waarvoor bij 2e suppletoire begrooting 1926 reeds een bedrag van 6.400.- was toegestaan, wordt in verband met bovenstaande werkzaamheden thans geen uitvoering gegeven. Voor dekking van kosten van het aanbren gen van een volautomatische telefooninstalla tie en de verbetering van het brandalarmstel sel en andere zwakstroomleidingen wordt gevraagd een bedrag van 15.000.-. Reeds in 1920 was de telefooninstallatie in het Ziekenhuis vrijwel onbruikbaar, in ver band waarmede toenmaals werd besloten tot vernieuwing over te gaan. Met het oog op de destijds abnormaal hooge kosten, welke een algeheelc herziening der installatie zou vor deren, werd echter geen uitvoering aan dit plan gegeven, doch me*nde men zich te moe ten bepalen tot het. in eenigszins bruikbaren staat brengen van de bestaande geleidingen en toestellen, waarvoor een bedrag van 2.000.- werd toegestaan. Momenteel verkeert dc telefooninstallatie echter in een zoodanigen toestand, dat een afdoende verbetering niet langer mag worden uitgesteld. In een Ziekenhuis als dit mag het toch niet voorkomen, mecnen Ged. Staten van N. H„ dat wanneer een der geneesheeren des nachts wordt opgebeld vanaf de afdeeling, de verbinding als gevolg van de onvoldoende en oude installatie niet tot stand kan komen. Tevens zal het brandalarmstelsel zocdanig worden ingericht, dat de grootst mogelijke betrouwbaarheid wordt verkregen. De leidingen buiten de gebouwen zullen ondergronds worden gemaakt, teneinde groctere storingsvrijheid te verzekeren. De kosten van aanleg der installatie, het l graaf- en breekwerk in begrepen, zullen rond f 15.000.- bedragen. Het Algemeen Secretariaat schrijft ons: We vragen voor verdaag even de aan dacht vcor de Dagehjksche Verantwoording van onzen onvermoeider Penningmeester welke verani vmrtlins héden gepubliceerd wordt en tot Woensdagavond eindigde met I een saldo v n 28.808.14. Men sclinjH mij zoo nu en dan nog wel eens optimisme tce, doch is hel te optimis tisch voorgesteld, wanneer ik beweer, dat we 'beslist deze week do, f 39 mille zullen overschrijden? Tot deze suppositie geven mij thans vooral aanleiding de prachtpraestaties der diverse personeelen van inrichtigen, bedrijven, fa brieken, werkplaatsen, bureaux en ateliers j en onze penningmeester deed een voorbeel- dig werk deze lijsten eens extra te doen uit- komen Het zijn de z.g. lijsten Wiedijk welke thans 125 in getal, reeds een bedrag van 2276.57 aanwijzen. En dan moeten er nog een 103 lijsteij worden opgehaald. Diep respect bevangt ons voor deze be wonderenswaardige hulp door onze werkne mers geboden. Daarnaast zullen van de beter gesitueer den: van de particulieren, de firma s en vennootschappen, aan welken wij een kleine 3000 tal circulaires met inteekenbiljetten toezonden nog heel wat moeten binnen ko men om althans tegenover de praestatie on zer ambtenaren en werknemers een eenigs zins proportioneel waardig figuur te maken. Onze Algemeene Voorzitter is voornemens op de slotvergadering een vergelijking te maken tusschen de verschillende hulpverlee ningen. - Moge zij voor zeer velen der welgestelden gunstiger uitvallen en geen beschuldiging in houden. Feit is, dat tenminste op dit oogen blik nog honderden inteekenbiljetten van particulieren. Firma's en vennootschappen verwacht wprden. Wij hebben daar aanteekening van en nog honderden, die onze circulaire ontvingen staan open. Het geldt hier leniging van een Nationalen nood en duizenden en duizenden zijn noodig en het is een Nederlandsche plicht hier hulp te bieden. Mogen we alsnog eenige honderdtallen inteekenbiljetten tegemoet zien? Men neme een voorbeeld aan onze werknemers, die zoo schitterend bijdragen, ondanks velen hun ner alles in het werk moeten stellen om rond te komen. Zendt u ons vandaag nog uw inteekenbil- jet toe? Adres: Amsterd. Bank, Groote Houtstraat 95! Het record! Ondanks het bovenstaande is het niet boud te voorspellen, dat binnen korten tijd deze Haarlemsche Steunactie het record zal slaan van die van 1925 en 1926. Want we zullen beslist de 35 mille V3n vorige jaren te boven gaan! Ja, bedriegen de voorteekenen ons niet, dan gaan we dit keer de 40 mille over! Overbodig zal dit geenszins zijn, want de materieele schade, welke wij alleen kunnen vergoeden, is enorm! Doch Steeds meer medewerking! De u allen welbekende heer J. A. Meng is directeur van: 1. De Symphonie „Euterpe" 2. de muziekvereeniging „Lourens Janszoon Coster"; 3. het C'nr. Fanfarecorps „Sursum". Welnu, deze drie vereenigingen, onder de zelfde directie, gaan een gecombineerd wel dadigheidsconcert organiseeren in den tuin van het Brongebouw op nader te bepalen datum. We juichen de plannen ten zeerste toe en zullen ze van heeler harte steunen. Terug te bekomen bij F. Kuipers, Voor uitgangstraat 88, zijstuk van een autokap J. Overakker, Nassaulaan 60, zilveren arm ring J Mej. Gosen, v. Zeggelenstr. 33, gou den broche met portret G. Boerlage, Gen. Bothastr. 13, motorbroek Mej. de Boer, Westerhou'park 34, beursje (koralen) A. Roosloot, Linschotenstr. 2Bzw„ zilveren broche met steen Bureau v. Politie, Sme destraat, twee ballen Cohen, Zijlstraat 66zw. doublé collie- j J. Otter, De Witstraat 39, dasspeld v. Sijpesteijn, Zomerluststraat 25, etui met 2 potlooden M. Haas, Pres. Steijn- straaf 25 schooletui t.n. van Scheffer J. v. Maas, Witte Haerenstr. 16, étui met schrijf behoeften P. Nix, Spaarnwouderstr. 97, foto in lijst Wachtman, Rozenhagenplein 8, geld C.J. Luitjes, Spaarnoogstraat 20, geld S.C. Swen, Nic. Beetslaan 2 (Aerdenhout), geld B Roosloot, Corn Schoonstr. 4, handdoek met zwempak M. Bos, KI. Hout straat 50 rd„ grijs wollen dameshandschoen G. v. Ruiven, Gierstraat 17, grijze dames handschoen De Nieuwe, v. Marumstr. 25, dienstbode-jak j L. Tollenaar, Tuinstraat jongensjasje Bureau v. Politie, Smedestr. kapokkussen Kennel „Fauna' gebracht door Swaanswijk, Ripperdapark 3, zwart witte kat Leersum, Arnulfstraat 13, lor gnet in étui J. v. Aken, Lange Wijn- gaardstr. 6, obligatie Bureau v. Politie, Smedestraat, lorgnet in étui N. Spierings, v. Marumstraat 24, oorknopje met hangertje, bezet met pnretljes Falkedy, Brouwerstr. 142, portemonnaie met inhoud Bureau v. Politie, Smedestraat, stalen pen P. v. Leeu wen, rijwielbelastingmerk in étuiH. Dus- schoten, Keizerstraat 2, rijwielbelastingmerk in étui E. Heereman, Popelingstraat 13, 5 rentezegels.; A. Koedam, Ceciliasteeg 4id., witte gymnastiekschoen Bureau van Politie, Smedestraat, zilveren doekspeld D. Hub- bers, v. Marumstraat 37, taschje met inhoud W. Buis, Zijlweg 30, linnen tasch inh. brei werk J.C. v. Waard, Voorzorgstr. 57, auto hoorn W.A. Smits, De Clercqstr. 127, Zweep J. v. d. Polder, Brouwerstraat 43, huissleutel T. de Looze, Dr. Leijdsstr. 16, portemonnaie met inhoud P.H. Tel, Kas tanjestraat 7, portemonnaie Bureau van Politie, Smedestraat, huissleutel. Gevonden voorwerpen en dieren. Terug te bekomen bij Fleddertnan F.ol- landstraat 85 gummi-balJ. de Wit Kruis- tochtstr. 25 zilveren beursje N. Koehorst Plataar.sttaat 69 bal van autohoorn Bur. v. Politie Smedestraat bal P. v. d Beijl Pres. Steijnstr. 96 damesceintuur J. Meq- er Mr. jocstenlaan 34a gummi-capeC. Groot Nagtzaamplein 21 postduif gemerkt; P. v. Amersfoort Cheribonstraat 12 H.G.- gewichtJ. van Korst Paul Krugerkade 3/ wit kinder-hcedje J. P. A. Brands Air.ster- damschevaart 66 halssnoer G. F. v. Dijk Damiatestraat 12 bruin-zwart hondje C. v. Vreede Pieter Kiesstr. 19A paar beige handschoenen F. Barthel Gasthuisvest 21 gabardine jas; P.. Klooster Oiycan- straat 31, R. K. kerkboek Kennei „Fauna gebracht door Diekla. Gen. Joubertstr. 26, grijze kat J. Beekelaar, A. L. Dyse- rinefcstr. 69, lorgnwt met gouden montuur H. Cramer, Ncbletstrnat 3, lorgnet; v. d. Bergh, Zuidpoldefstr. 133, mondorgel H. Boelens, Damaststraat 41, gouden manchet knoop C. Koster, Schermerstr. 2 rd„ pakje met 2 kraagjesA. Postma, Harmenjans- weg 32:, pakje met 1 paar sokken en schoen veters L. v Beek, KI Houtstraat 1C5, pak je met sigarenkoker J. van Horst, r'aul Krugerkade 37, paar kinder-pantoffels j H. Otto, Hofdijkstraat 42, grijze jongenspet J. J. Bouckaert, Slachthuisstr. 11 Brd., da- mesporfemonnaie m. inh. Bcnzcnaar, de Keijstr. 2 rd., rijwielbelastingmerk J. v. Dam, Thomsonlaan 57, idem T. Koelc- meijer, Brouwersvaart 90, idem C. Coert' Rollandstraat 74, idem P. Goedhart, Hof v. Egmond 18, idem K. Deilsmit, Wester straat 47, idem in étui W. v. Aken, Klever laan 145, idem in étui S. Pol, Aelbcrts- bergstr. 46, rozenkrans in étui P. de Wit, Viersferrenstr. 18, rozenkrans M. v. d. Kroft, Bocgstrar.t 20, rozenkrans Bur. v. Politie, Smedestraat, bos sleutels G. Korenstra, Spaarnwouderstr. 80, zeildoeken tasch J. Blok, Hofdijkstraat 42, d3mes- 'asch m. inhoudC. Vooges, Ar»t home- steeg 13, vulpenhouder J. Bel, Alb. Thijm- str. 36, lïiotorlamp Th. Honnebier, Gen. Bothastraat 97, bruine damesportemon- naie m. inh. A. Bos, Reitzstraat 77, een kip P. C. Hijman, Floresstraat 85, een hand- c'oek en een ketelpak. Terug te bekomen bij G. Visser, Mole- naerstr. 11, zilveren broche (Zeeuwsch) ra Kennel „Fauna", gebracht door Brakenburg PrinsenBolwerk 5, grijze kat De Zwart, Bakenessergracht 61, zwarte kat Bijster, Ged. Raamgracht 19a, zwarte kat L. Ken- niphaas, Schoterweg 25, medaillon met kettingBur. v. Politie, Smedestraat, num merplaat auto G. 43772 G. Wassenaar, Berkenrcdestr. 34, bruin lederen portemon naie met inhoud F. Lensen, Raaks 20 rd. pomp (auto) A. Kleist, Houtvaartpad 206, Rijwielbelastingmerk in étuiH. Ludac, Ma- raisstraat 9, idem id. J. Kruse, Parklaan 62, idem, id. A Koelemeijer, Jan Steen straat 9, rijwielpomp J. Ligthart, Vooruit gangstraat 74 rozenkrans, pijpje, imigne; ten Have, Spionkopstraat 2, bruine schoen; C. Deggeler, Koninginneweg 45, bruine tasch S. Pik, Ged. Oude Gracht 69, tasch met inhoud J. Scherpenhuizen, Épaan- schëvaartstr. 29, armband J. Amama, 2e Hoogerwoerddw.straat 48, rozenkrans J. Frank, Kritzingerstraat 37, wagen-moer A. v. Thiel, Gen. de Wetstr. 59, kinder- portemonnaie W. v. Sinderen, Gen. de la Reijstr. 9, jonge hond W. v. Thiel, Gen. de Wetstr. 59, een aangeteekende briefP. de Jong, Ben Viljoenstr. 16, een wit hondje A. Rinder, Kinheimweg 83, een hond Bur. v. Politie, Smedestraat, straatlantaarnplaatje No. 1045. GEMEENTEZAKEN. B. en W. stellen voor aan het Bes uur der Vereeniging tot stichting en instand houding van scholen met den Bijhei té Haarlem (ingekomen 11 April 1927 in de voormalige gemeente Schoten) de ge- raagde medewerking te verleenen tot s'ichting van een bijizondere school voor gewoon lager onderwijs in de omgeving van de Zaanenlaan, thans gemeente Haar lem, waarvan het gebouw ruimte moet bieden voor 294 leerlingen en bestaan zal uit 7 klasse-lokalen, elk bestemd voor hoogstens 42 leerlingen. B. en W. stellen voor ten behoeve van de dahliakeuring en tentoonstelling, welke door de Afdeeling Haarlem van de Ko ninklijke Nederlandsche Maa schappij voor Tuinbouw en Plantkunde op 9, 10 en 11 September 1927 in het Gemeentelijk Con certgebouw zal worden gehouden, eene verguld zilveren medaille te schenken en daarvoor ter beschikking te stellen van Burgemeester en Wethouders een bedrag van 25.ten laste van de gemeentebe- groo ing, dienst 1927. B. en W. stellen voor de door den Ker- keraad der Gereformeerde Kerk te Haar lem aan de gemeente om niet in e'gendom over te dragen grond, gelegen aan den Kloppersingel, kadastraal bekend gemeente Haarlem sectie G no. 1733, groot 85 c,A„ welke grond ingevolge het plan van uitbrei ding, vastgesteld bij raadsbesluit van 27 Augus'us 1919 no. 30, voor openbaren weg is bestemd, te aanvaarden. B. en W. stellen voor om het voorstel van den heer Visser, om voor de bewoners der z.g. krotwoningen eenvoudige practi- sche woningen te bouwen en ten dien einde een proef te nemen met het bouwen van een aantal kleingezinswoningen, niet aan tc nemen. B. en W. stellen voor om naar aanleiding van het pensioen, dat aan een gewezen ambtenaar der gemeente krachtens gemeen telijke verordening is toegekend ter zake van onderhoudsplicht execu'o iaal beide beslag is gelegd, op de door de Arr. Rechtbank alhier aan Je gemeente gedane dagvaarding te verschijnen en de verkla ring als bedoeld bii art. 741 Rechtsvorde ring af te leggen, alsmede te bepalen, dat de gemeente Haarlem zich te dezer zake, zoo noodig zal verweren. Bovengenoemde verecnig ng hield Zondag een wedv'ucht vanuit Chatcauroux. afs'and 655 K.M. De prijzen werden behaald aU volgt; G. Heerschap, le en 2e pr.; D. de Geus, 3e pr.; J. F. Heerschap, 4e en 14e pr.C. Koning, 5e en 13e pr.J. C. Fris, 6e pr.; D. van Kampen, 7e en 10e pr.; W. Zooyenga, 8e pr.; J. v. Putten. 9e pr.; P. v. And el, 11c en 15e pr.. J. Philippo, 12e pr.; W. v. d. Veld, 16e nr.: P. Bank, 17 pr. De duiven werden om 9 uur in vrijheid gesteld. De 1ste prijswinnende duif be reikte Laar hok tc 6 uur 12 min. 42 sec.; de laats'e 6 uur 52 min. 9 sec. Dc minister van Onderwiis, Kunsten ^r, Wet-nschappzn heeft eervol ontslag ver- 'eend aan G. Schutte, ris plaatsvervan gend lid der commissie, in 1927 te Haar lem belast met het afnemen der examens ter verkrijging van een ak^o van bekwaam heid als hoofdonderwijzer en hoeft als zoodanig benoemd J. Santing, leeraar aan een bijzonder lyceum te Haarlem. Tevens heeft hij benoemd lot lid der commissie, in 1927 belast niet het afncm'n van de examens ter verkrijging van de ak ten van bekwaamheid tot he geven van nijverheidsonderwijs, gemerkt NVI, NXY NXVI en NXVla P. H. Galié. directeur van de fll'aalinrichting van het Koninklijk Ne- c'erlandsch Meteorologisch Instituut te Am sterdam, te Haarlem. Vcor het «namen van adjunct-commiezen bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen zijn geslaagd dc hceren N. J. ce Haan en K. Henstra van Haarlem en J. H. van der Meer, tc IJmuiden. 13ij het examen Nijveiheidsonderwijs acte N. I. is geslaagd B. Meiring alhier- De Dircc cur van het Telegrralkantoot alhier, deelt mede, dat een publiek tc'c- fconstation is geopend ten huize van den heer D. Maarten Hof van Egmond 5251 (Slachthuisbuurt). Het s'ation is op werkdagen geopend ven 8—20 uur, Op Zon- en Feestdagen ge sloten, Aan het personeel van de Werf „Con rad" wordt van 6 tot 10 Augustus vacan- tie gegeven met behoud van loon. 1 evens zal aan hen, die meer dan zeven maanden bij de Werf in dienst zijn, 20 uur loon als reispenning gegeven worden. Van avond halt 11 wordt aan het strand te Zandvoort vuurwerk gegeven. Althans tot hedenmiddag 1 uur was het nog niet af gelast. Het vuurwerk werdt afgestoken bij gelegenheid van het Congres van de Mij. voor Nijverheid en Handel. In de laatste vergadering van de Vereeni- ging voor Nederlandsche Muziekgeschiede nis le Amsterdam werden tot leden benoemd jhr. m. E. van Beresteyn, Den Haag; dr. J. Casparie, Den Bosch; H. Hermans, Maas tricht; dr. K. Bernet Kempers. Den Haag; Willem Pijper, Amsterdam; Ant. A. Tierie, Amsterdam en dr. Joh. Wagenaar, Den Haag. Voor den inhoud van deze Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Wist u dat? Er wordt van onze Marine gezegd, „dat ze rood is." Niet zelden hoort men ook de be wering dat onze Marine ongeloovig, anti godsdienstig of anti-kerkelijk is. Of 't waar is?daarover willen wij thans niet in beoordeeling treden. Wel weten wij dat er ruim 1500 Katho lieken zijn, „die nergens meer aan doen, tegenover ongeveer 250 practiseerende Ka tholieken, De Ned. R. K. Ver. van Marinepersoneel heeft zich tot taak gesteld het getal naam- Katholieken te verkleinen en het aantal practiseerende Katholieken te vergrooten. Daartoe strekt zij haar werkzaamheid uit over de geheele Marine, zoowel in de in richting aan den wal als op varende sche pen, zoowel in Nederland als in de koloniën als ook op de in het buitenland vertoevende schepen. Het is een ontzaglijk werk omdat door varen, vertrok naar Indic en talrijke over plaatsingen telkens bijna weer opnieuw moet worden begonnen. Een dergelijk werk kost zeer veel geld. Maar wist u dat de goedwillende Katho lieke Marinemannen voor dit missiewerk onder hun collega's, elk jaar ongeveer 4000 gulden uit eigen zak bijeen brengen! En toch is dit belangrijke bedrag nog niet de helft van wat er noodig is. Eik jaar moet er 5000 gulden bij. En om te voorkomen dat het belangrijke werk bij de marine moet worden stop gezet, is er een Comité dat Katholiek Nederland om steun vraagt. Ons giro-nummer is 42883 Helder. Het Comité voor R. K. Marinepersoneel. AAN SPAARNESTAD'S R.K. GEORGANI- SEERDEN. Geachte Redactie, Vergun s.v.p. ons een kleine plaatsruimte in uw geëerd blad. Bij voorbaat dank. We komen even uw volle aandacht vragen voor een belangrijke zaak, n.l. voor den a.s. Speldjesdag. Deze wordt gehouden op Zon dag 24 Juli en wij zouden het op prijs stel len, als u, die ons altijd zoo trouw ter zijde staat, op dezen dag uwen medewerking kunt verleenen. Om de Speld'jesdag, die in Haar lem dank zij uwen steun en krachtige me dewerking in Nederland een goed figuur maakt, is een krachtige voorbereiding noo dig. Op de allereerste plaats zal een voorbe- reidingSrvergadering worden gehouden op Vrijdag 24 Juni 1927, in het geb. ,,St. Bavo 's avonds 8 uur. Wie wij daar verwachten Natuurlijk onze trouwe leden, die ons even- eis vorig jaar hun medewerking verleenen. U kunt er van overtuigd zijn, dat het be stuur uw tegenwoordigheid ten zeerste op prijs stelt, en wij zijn er aan ook zeker van, dat u aan deze utinoodiging gevolg zult ge ven; waar gij in vroegere dagen steeds mo biel waart voor H. L. Helpt ons s.v.p. een handje! Dit kunt ge doen met uw tegenwoordigheid op onze voorhcrcidings-vergadering. Namens het Bestuur van „Herwonnen Levenskracht" W. MOLENKAMP. Voorz. J. Th. ELLIGENS, Secr. Weer een stichter er bij deze week. 't Gaat wel niet erg h^rd, maar gang ^zit er toch nog in. U weet toch dat men Stichter •«ordt van dit Missiehuis, als men ineens of liij gedeelten honderd gulden schenkt. 't Is geen kleinigheid, zult ge misschien zeggen. Toch valt het mee, als ge maar de gave van het geven hebt. Zelis zij die het bij gedeelten doen, zijn aan de honderd voor ze het weten. Wat een heerlijk idee, medc- slichter te zijn van een Missiehuis waar Gods afgezanten naar de verre oorden gevormd worden. Wat een troostvolle gedachte me de te werken om arme brave jongens in staat te stellen om ozk het hoege doel te be reiken. Want ik behoef niet te zeggen dat dergelijke knapen zich ook volop aanmel den. Als u mij een briefkaartje stuurt, koip ik graag zelf U als Stichter(es) inschrijven. Missiehuis, Hoorn Father Lefeber Postrek. 120937 Directeur Zoudt U niet de studiekosten van een ar men student willen betalen? Zoo ja, kom ik wel eens met U praten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9