VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE RAMP I REN ACHTERHOEK. Ergor dan lirntaal! Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. PIJLTJES Vrijdag 51ste Jaargang No. 16584 Aangifte moei, oj> straffe van verJles van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad BERICHT. ZIJ, DIE ZICH HEDEN ABONNEE REN OP DE „NIEUWE HAARLEM- SCHE COURANT" ONTVANGEN TOT 1 JULI DE COURANT GRATIS DE ADMINISTRATIE. Agenda 25 Juni Jaarverslag Ondersteuningsfonds personeel N. Z. H. T. M. Een eigenaardige bekeuring in verband met de weg- beïastingv/et. De zedelijke gevaren der bloembollenpellerij. Provinciale Staten van Noord-Holland. ONBESTELBARE STUKKEN. Gevonden dieren en voorwerpen Hst wonderbare geluid. Boeren en Tuinders Onderlinge en Dioc. Ziekte Onderlinge L. T. B. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi; irooruitbetalinj 35s 1 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Poatrekeining Nr. 5970. 'AJvertentién 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1^ regels 60 ,ct. per plaatsing; elkr regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7af| bij een ongeval met f OCfl -J--ogen; Idoodelijken afloop; 1^311." bij verlies van een hand, f IOC bij verhes van een f Cfl voet of een oog; 1 LGu. duim of wijsvinger«W verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; «u,. doodelijken afloop 1 een bij 'n breuk Van beer of arm bijverliesv.ee» andere vinger. Dat er in geen partij hier te lande zoo veel meeningsverschil en verdeeldheid heerscht als onder de communisten, is een even bekend feit als dat wij dit jaar nog geen zomer hebben gehad. Meeningsver- schillen is eigenlijk een: veel te zacht woord voor de heftige ruzies, welke voortdurend onder de Nederlandsche communisten heer- schen, twisten, die telkens eindigen met nieuwe scheuringen in de partij en nieuwe groepsvormingen, nadat Moskou weer zijn banbliksems tegen den een of anderen op- standigen leider geslingerd heeft. Het is niet doenlijk om het verloop onder de com munistische partij-Holland bij te houden. Eén merkwaardig verschijnsel daarbij is de botsing van de communistische vakbeweging met de officieele bolsewistische oartij. Die vakbeweging, het Nederlandsche Ar- beids Secretariaat (N.A.S.) is veel ouder dan de communistische partij Holland. Toch moest zij aan laatstgenoemde ondergeschikt zijn. Dat eischt nu eenmaal de roode leer, ■welke van Moskou uit gepredikt wordt. De N. A. S.-leiders kregen zelfs bevel om door het kweeken van cellen in de vakbeweging der sociaal-democraten, deze laatste lang zamerhand voor het communisme rijp te maken. Maar ten slotte is het tusschen het N. 'A. S. en de officieele partij ook misgeloo- pen. De jongste raadsverkiezingen hebben de scheuring wel heel duidelijk getoond, door dat in de groote steden anarchistische vak groepen met eigen lijsten uitkwamen. Dit alfes nu kan ons op zich zelf slechts matig belang inboezemen. Wij halen deze feiten enkel hierom op, om te kunnen wijzen op de vrijpostige manier, waarop de leider van de moderne vakbeweging de voorzitter van bet N. V. V. Stenh-jis, gemeend heeft gerechtigd te zijn hier als zedemeester te mogen optreden. Naar aanleiding van het jongste conflict tusschen het N. A S. en de Communistische partij schreef deze n.m. in zijn lijfblad „De Strijd" het volgende: Het ligt in den'aard eener politieke partij de vakbeweging te willen overheerschen. Daarvoor wordt dan de theorie verkocht, dat de politieke organisatie het grootere en algemeen belang, vertegenwoordigt en de vakbeweging slechts de groepsbelangen. De vakbeweging heeft er angstvallig voor te waken, dat zij niet onder heerschap pij eener poli'ieke partij komt; een vakbe weging,daar niet voor zorgt, sterft-in knechts«Jjao. Het icaraktfsr der vakbeweging moet haar zelfstandigheid, zijn; zelfstandigheid, ook dan, wanneer haar strijd in toehemende mate een politiek krakter krijgt. In de revolutionaire beweging is c'e com munistische partij absoluut baas- Dat blijkt, nu het N. A. S. de ketenen verbreekt en zich los maakt van de communistische be weging. In „De Arbeid" van 3 Juni komt een brief voor van een aantal N. A. S -leiders. In dien brief wordt o.a. gezegd, dat het bestuur van de Roode Vakvereenig'.ngs-In- ternationale handelde op bevel van het be stuur der Communistische 'Internationale. In een artikel wordt gezégd, dat een te legram. van de Communistische Internatio nale op bevel mee werd onderteekend door de Vakvereenigings-Internationale en „De Arbeid" concludeert daaruit, dat de Vak vereenigings-Internationale onzelfstandig is. Inderdaad. De revolutionaire vakbeweging is ondergeschikt aan de Communistische In ternationale. Daar gaat het N.. A S. "u 'egen in. Dat is eet» gelukkig verschijnsel; het is al mooi genoeg, dat in ons land de confessio- neele vakbeweging word' overheerscht door de kerkelijke partijen. Dat geeft al last ge noeg. De vakbeweging kan geen voogd hebben zonder dat dit nadeelen voor de arbeiders heeft. In, de revolutionaire beweging blijkt de voogdij echter al heel straf te zijn. Dat de beer Stenhuis niet voor een klein 'geruchtje vervaard is, weten wij al lang. Maar het boven aangehaalde staaltje is toch wel heel erg brutaal. Jaren lang heeft deze man gewerkt om de roode vakbeweging on der de voogdij van de roode politieke partij uit te krijgen; om aan de vakbeweging de leiding te bezongen. Wie herinnert zich niet den feilen strijd, dien hij daarvoor eindelijk twee jaren geleden openlijk heeft aangebon den. Maar de toenmalige voorzitter der S. D. A. P. de heer Vliegen, was hem te sterk; de meerderheid van zijn eigen vakleiders kreeg hij niet mee en hij heeft bakzeil moe ten halen. En deze zelfde man treedt nu op als zedemeester van anderen; erger hij be schuldigt er zoo en passant de christelijke vakbeweging van, dat zij overheerscht wordt door de kerkelijke politieke partijen. Als er ooit grover onwaarheid is verkondigd, dan is het zeker hier. Is er grooter onafhanke lijkheid denkbaar tusschen vakbeweging en politiek dan b.v.bij ons, Katholieken, be staat De kerkelijke overheid heeft zelfs de vermenging van de politiek met de sociale actie verboden. In geen' enkele katholieke vakorganisatie wordt oo.'t over politieke vraagstukken gesproken. De politiek blijft daar «geheel buiten de deur. Bij de jongste reorganisatie van de R.K, Staatspartij is er voor gezorgd, dat alle directe invloed van de vakbeweging in de leiding der partij, in de samenstelling der candidatenlijsten voor de Tweede Kamer enz werd uitgesloten. Het politieke leven en de vakbeweging gaan' ieder hun eigen weg. En daar komt de heer Stenhuis verklaren: de confessioneele vakbeweging wordt m ons land overheerscht door de kerkelijke par tijen! 't Is begrijpelijk, dat een krachtmensch vanviet kaliber van Stenhuis nog ai ik? met spijt terugdenkt aan zijn deerlijk tr.sii. u pogingen, om zijn roode vakbeweging onder de voogdii van zijn eigen roode politieke partij, de S. D. A. P. uit te halen. Wij kun nen ons ook begrijpen, dat hij met leedver maak bij de hem zoo verwante groepen van de communisten hetzelfde conflict zich ziet ontwikkelen, dat 'hij zelf in eigen gelederen verwekt heeft. Maar dat geeft hem nog geen recht om de eenig waarlijk zelfstandige en onafhankelijke vakbeweging in ons land. de Katholieke, tot de slavin van een politieke partij te verklaren. Dat is erger dan brulnal, zóó erg als de leugen het tegengestelde van de waarheid is. Sociëteit „St. Bavo" Geel-Wit", 5 uur. Gewone zittingen, 7 uur. St. Josephsgezcllengebouw, Jansstraat 59. Geopend van 8 tot hall 10 uur. „Luxor'-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins 'dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half t2 uur, 's middags van 35 uur, *s avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes, Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau vooi verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat II Eiken Donderdag van 89'A uur. R. K. Bevolbingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedeslraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleen bibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen'ging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jacsstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen vooi arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R, K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reciasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw vau de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Uit het verschenen jaarverslag van het onderling ondersteuningsfonds van het per soneel der N. Z. H Tramweg Maatschappij blijkt dat het ledental met 51 leden is voor uitgegaan en het totaal der uitgaven in dé onderstaande jaren waren als volgt: Beval lingen 1923: 1650—, 1924: 1925—, 1926: 1350.—, 1926: 1175. Operatie en ver- pleegkosten resp.: 1806.3246. 3287.f 3428.Versterkende middelen resp.: ƒ143.—. 397—, 882—, 470. Overlijden resp.: 1300.f 1150, 923. 975 Buitengewone uitkeeringen: 485 1005.—, 1209.—, 1387—. Verplegings- kosten kinderen (sinds 1926 voor het eerst aan het fonds toegevoegd zonder contribu tie verhooging) 1220.In totaal per jaar pitgegever.: 1923: ƒ5384.—, 1924: ƒ7723—, 1925: ƒ7653—, 1926: 8655.—. Uit de balans der winst- en verliesreke ning blijkt dat het fonds in 1926 een winst gemaakt heeft van 4971.10. Men vestigt er de aandacht op, dat bij de beoordeeling van bet winst-saldo in aan merking dieht genomen te worden, dat door daling van de effecten van 't fonds in de loop van 1926 een koersverlies is gemaakt van 356 87>5. Men vestigt hierom de aan dacht er op omdat in 1925 een koerswinst gemaakt was van 1440.37 en deze thans eene mindere aangeeft. De tractor wordt door vele landbouwers in den Haarlemmcrmeerpolder als trék- krach' in het land gebezigd. Om van het eene naar het andere land te komen, gebeurt het nog al eens, dat met zoo n tractor over den weg moet wor den SiCrcdea. i Vorig bedrag 1727.02 A. Z., tot zek. int3.— N. N. te Overveen 25. N. N. ter eere v d. H. Theresia ff 2.50 Familie P. ter eere v. h. H. Hart 2.50 Wed. K.t Heemstede 0.25 Mevr. N. N 2.10 Spaarnebank N N te Haarlem 5*— Totaal 1767.37 Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden. Hoewel dit echter in den reéel slechts maar over een kleinen afstand plaats vindt, valt dit krachtwerktuig, wanneer 't op den weg tn werking is direct onder de be palingen der wegenbelastingwet. v. d. S. aan den IJweg te Haarlemmer meer kwam oo dè idee, om de machine bij het vervoer over den openbaren weg niet in werking te brengen, maar er een paard voor te spannen, teneinde op deze wijze den tractor op. z'n bestemming te krijgen en daardoor van de wegbelasting, die voor dergelijke machines nogal hoog schijnt te ziin. vrii te komen. Toch werd hii deswege door de politie be keurd, zoodat in ïandbouwkringen bet resul taat hiervan wel met belangstelling zal wor den tegemoet gezien. Een voorbeeld dat navolging verdient. De Katholieke Bond van Bloemistarbei ders heeft iri samenwerking met den Chris- telijken Bond twee soorten van circulaires verzonden: één aan de patroons en één aan de arbeiders. Het doel van deze circulaires is om de vele zedelijke gevaren verbonden aan de Bloembollenpellerij zooveel mogelijk te keeren Dit streven van beide vereeni- gingen kunnen we niet anders dan toejui chen. En het belang der zaak laten we beide circulaires hier volgen: De eene circulaire aan de patroons luidt als volgt: Binnenkort is het de tijd weer van bloem- bollenpellen. En dien tijd zien we naderen met vreugde en ook met vrees. Met vreugde omdat wij in staat worden gesteFS iets meer te kunnen verdienen, maar toch ook met vreeze' omdat vele zedelijke gevaren onZC vrouwen pn kinderen bedreigen. Eén zomer kan hén Zedelijk minderwaardig en dien on gelukkig maken. Want elke onzedelijkheid brengt wil- en karakterloosheid voort, eik onzedelijkheid is een inbreuk op Gods hei lige wetten. En dat gevaar zouden we willen keeren. En dat kan wanneer we op uwe medewerking mogen rekpnen. En dat mogen we, daarvan zijn we overtuigd. We vragen U dan beleefd, maar toch ook dringend, of gij als een zorgzame vader wilt waken over Uw ondergeschikten en er zorg voor wilt dragen, dat aan 't hoofd van dezen ar beid een man staat met hoogstaand karak ter, die op het juiste oogenblik iets kan en durft zeggen. Dan zal hunne zedelijkheid geen gevaar lcopen, dan kunnen wij hen veilig naar Uwe schuren zenden. We weten dat U kunt en wilt medewerken en wij dan ken U bij voorbaat omdat gij onze zware verantwoordelijkheid wiU helpen verlichten! Met de mee 'e hoogachting, De R. K. Bond van Bloemistarbeiders „ST. ISIDORUS" De Ghr. Bond van Bloemistarbeiders „BIDT EN WERKT" De circulaire aan de Ouders en Belang hebbenden luidt als volgt: De tijd van blcembollenpellen nadert en ook de tijd van groote zedelijke gevaren! En het zullen dagen voor ons zijn van zwa re verantwoordelijkheid. Laten we dit toch wel begrijpen. Aan de patroons hebben we gevraagd of ze willen zorgen dat elk zede lijk gevaar verwijderd raag blijven. Maar och, zij kunnen zoo weinig wanneer gij niet wilt medewerken. En daarom vragen we U allerdringendst: drukt Uwe kinderen toch op het hart dat het hun heilige plicht fs zichzelf zedelijk te gedragen in woord en in daad. Zorgt dat gij weet, waar gij hen heen- stuurt, zorgt dat gij weet met wie zij om gang hebben! Want wanneer uwe kinderen hun zedelijkheid verliezen, dan zult ge toch wel de overtuiging hebben dat zij meer ver loren hebben dan verdiend. Wij weten dat gij hunne zedelijkheid op hoogen prijs stelt en wij hopen dan ook dat gij daadwerkelijk wilt medewerken om die te bewaren Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor hen te machtigen over 1927 en vol gende dienstjaren aan den kring Noord- Holland van de Centrale Vereeniging voor School- en Werktuinen in Nederland bijdra gen uit de provinciale kas te verleenen, be staande in: a. eene bijdrage van 500 pCI' iaar ten behoeve van de aigemeene prcoa- ganda ter bevordering van de ontwikkeling van het instituut der school -en werktuinen; f -ne büdrage in de kosten van de ex ploitatie der school- en werktuinen over eenkomende met een bedrag van 1/3 der door gemeenten en 2/3 der door particulie ren verleende bijdragen voor de bij den Kring aangesloten school- en werktuinen. De kosten worden voor de Provincie voor- loopig geraamd oo 8000 oer jaar. Aan de N.-H. vereeniging „Het Witte Kruis" over 1027 een subsidie te verleenen uit de provinciale kas van hoogstens f '7250 ten bate van de Wijkverpleging in Noord- Holland. Afv.-ijzend te beschikken op het verzoek vui het Bestuur van de Congregatie ven de H. Catharina van Se"ea te Voorschoten, om een jaarlöksoh subsidie van 10.000 uit dt provinciale kas. ten behoeve van het zie kenhuis, hetwe'k de Congrcgat.e wensebt !e stichten in de gemeente Helder. Mede op gerrg van dep Inspecteur voor de be smettelijke ziekten, dr. J. J. Th- Dover, te Hilversum, komen Ged. Stalen tot de con clusie dat subsidieering van ziekenhuizen door de Provincie niet kan geacht worden n.et door de eischen van ziekenhuisverple- ging in de Provincie dringend te worden geboden. Wat in het bijzonder het ziekèn- huisgebied Helder betreft, geeft de inspec teur als zijn raeening te kennen, dat daar van plaatsgebrek geen sprake is. Ged. Staten stellen voor aan de N.-H. vereeniging „Het Witte Kruis" over het ja.ar 1927 een subsidie te verleenen uit de provinciale kas van ten hoogste 6000 te besteden uitsluitend ten bate van de zuige lingenbescherming en kraamverzorging in Noord-Hplland. Aan de Centrale Vereen/ging ter beharti ging van de maatschappelijke belangen van zenurv- én zielszieken, gevestigd te Utrecht, ever de jaren 1926 en 1927 een bijdrage van 1000 te verleenen. Door de*1 Directeur van het R.-K. Ge- zendhdidskcloniehuis te Eersel (.-B.), hande lend namens de Vereeniging van Vrouwen tot verpleging van zieken en het geven van onderwijs te Schijndel, welke vereeniging ''at koloniehuis exploiteert, is een verzoek om subsidie aan de Provincie gedaan. Een soertgeüjk adres kwam kwam bij bet be stuur der Provincie in van het Dag. Bestuur van den R.-K. Bond van Groote Gezinnen te Amsterdam ten behoeve van bet Kolonie huis te Baxtel. Ged. Staten vragen nu een aigemeene machtiging van de Staten om dergelijke subsidie te verlee»en, a.ls de inrichtingen aan de voorwaarden voldoen en wel op den voet van 25 cent per kind en per ver- pleegdag voor verpleging in de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September en van 75 cent per verpleegdag in de overige maanden des jaars. voor ieder kind uit Noord-Holland, dat in die vacanlie-oordcn wordt verpleegd. Geven de Staten die machtiging, dan zullen bovengenoemde ver zoeken door Ged. Staten worden ingewilligd wijl de huizen door de Rijksinspectie zijn goedgekeurd. Onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend ;ijn. Terug gezonden in de eerste helft van de maand Juni 1927. Binnenlandsche brieven. G. van Ameijden van Duym, Den Haag; Asselbergs en Co., Rotterdam; Zuster C. Bok, Utrecht; Fa. D.Bollr, Rotterdam; Bur gemeester van Voorschoten; Bestuur Rijks verzekeringsbank, Amsterdam; J. Bosch, Haarlem; Mej. Joh. de Boo, Heemstede, fa. Clermont en E. Fouet; Rotterdam; J. de le Contre, Utrecht; A. J. Danners, Schipholt Mej. C. van Galen, Amsterdam; Hulsche- bosch Mej, de Herder, Haarlem; Jericho- laan Rotterdam; Kuiper, Haarlem; Kruyt- ho£. Elburg; B. Lam, Amsterdam; Looman 'Mej. Fie Noot, Zetten; Jac. van Nes, Den Haag; N.V. Bouw- en Aannemers Mij. „De Grens", Zandvoort; Mej. A. Rijers. Amster dam-; R.K. Werkgeversver. St. Antonius, Rotterdam; Redactie „Focus", Bloemendaal; Mej. van Sloten, Haarlem; Mej, J. G. Schut te, Wijk aan Duin; Stortings- en Ophaal dienst, Haarlem; Mevr. Tollenaar, Haarlem; Mej. R. Zijlstra, Amsterdam. Binnenlandsche briefkaarten. Fam. BerkeJ, Den Haag; Mevr. 'M. A. de Boer de Haan, A'dam; M. Boskart, A'dam; Mevr. S. de Boer, A'dam; H. E. Cock, Am sterdam; G. Doefie, R'dam; T. Draaijer,- Bussum; Annie van de Hite, A'dam; J. Goos sens, A'dam; Cato Harre, Haarlem; P. H. Gogeland, Rotterdam; R. Hofman, Enschede den Heer en Mevr. J. C. Houwing, Soester- berg; Mej. Herman Haarlem; H. Jacob Rot terdam; K.O.A., Amsterdam; Mej. J. van Mej. J. van Kalsbeek, A'dam; P. Peper, Den Haag; Mevr. Roest van Limburg, Amster dam; Mevr. v. d. Roest, Haarlem; Dina Frau Steinbach; Maastricht; A. Sondaal, Arn hem; W. Teller, Den Haag; G. Wouters, Amsterdam. Buitenlandsche brieven. Miss Mabel Anderson, British Guiana; Mr. J. S. Bramwell, Cuba; Majoor E. Beu- mer, Marseille; Mad. M. Cancicos M.Paris; Mrs. M. E. Hutchinson, Matrgate Kent; C. Kuiser, Düsseldorf; Lucassen, Lausanne; Mr. Lem E. Okujiagu, Calabar Nigeria; Mons G. Rousué, Antwerpen; Mr. R. Rut gers v. d. Loeff, Londen; Andreas Sönnid- sen, Plön Holstein. Buitenlandsche briefkaarten. Monsieur C. Blei, France; Daniël Dudas Kaapstad; Frau E. Dapples van Vloten, Wiessee; Frau Elfr. Gottfried, Wirben;Ade- le Hauotmann Hamburg; Istace Mons, Frar.- Heincri :h Schulters, Oberhausen; L. Tze; van Amerongen, Légatien des Pays-Bas; Mons Verspijck, St. Ligure. 11 Briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de- tukken te vermelden, opdat deze bij onbe. telbaarheid kunnen worden teruggezonden V oorts i het gewenscht, alle per post te ver zenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Terug te bekomen bij: H. P. Mathot, An jelierstraat 21, grijze ceintuur. Bur. van Politie, Smedestraat, flacon. H. A. van Iperen, Zwaardeslraat, 5, gummibal van autohoorn. A. Stremming. Saenredam- str. 13 r. hondenhalsband met penning. D- de Jong, L. Vlamingstr. 16, g ijze hoed. Warmer, Tetterodestraat 71, jonge Duitscbe herdershond. J. H. v. Engelen, 2e Zuidpolderstr. 22, gummi-regenjas. R. Deen, Haarlemmerdliedestraat 11, kerk boekje. G. v. Twuyver, Kokstraat 19, nummerplaat auto G, 32438. Café „Mo- nopool", Kruisweg 24, roienkrans. Smits Floraplein 26, rijwielbelastingmerk. H. Broekman, Grebberstraat 2a, idem. K. Oudhof Eendrachtstraat, idem in etui. Molhoek,' Fr. Halsstraat 47, hondenriem. Kir. v. Politie, Smedestraat, huissleutel. J. v. Riet Spaarnc'amschewcg 35, tasch met motorgereedschap. C. v. Raay. v, Jii'arumstr. 8. tascli met inhoud. M. Bc.s- g nal, Da ma' '.."art 40, daraectasch, J. J. V. Straten, Faarcvest 51, tcekening. H. Wagter, Biouwerska 'e 3, bruin meije-vest H. Heüne, Anjelierstraat 25, vulpenhou- dbr E. J. Compiet, Hrid^ornplein 85, rirwielbelastingmck. J. v. Da'en. Scho- iterveenstr. 25, idem. Be-graan. Den. C^onjéslr. ió, ring (doublé). A. Fige, Pïjlslaan 1, handtaschje m. inhoud. I Dat was me een deftige vergadering gis terenmiddag in het Gemeentelijk Concert gebouw, met ministers, oud-ministers, bur gemeesters en wethouders in gala, bijeen ter gelegenheid van het driedubbel gouden ju bileum van de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel, maar fijner vond schrijver dezes het ditmaal op de Groote Markt, om daar 't verloop der vergadering gedeeltelijk bij te wonen. Daar stond een Philips openlucht luidspreker opgesteld, die het gesprokene, het gezongene en het ge musiceerde voor duizenden buiten de zaal zou te genieten geven. De eerste maal in Haarlem, dat er een luidspreker was. Rónd half drie wachtte ik en sprak met iemand over koetjes en kalfjes. Het werd vijf, zeven minuten over half 3. Het traditicneele academische kwartiertje, dat elke vergadering ook feestvergadering, nu eenmaal, onvermijdelijk te laat moet be ginnen. Toen, het was precies negen minu ten over half drie, een schreeuw, een rauwe kreet als van iemand die gekeeld wordt. Maar mijn vriend merkte 't niet op. La,ter bleek mij, dat het de openlngshamer- tik van den voorzitter moet geweest zijn, maar omdat de microfoon op het orgel stond ingesteld en dus vrij ver van den voorzitters- stoel af, kwam die hamerslag en dat ope ningswoord van den voorzitter erg onge- schaafd over. Teen echter plotseling vloog er over het marktplein iets als een mach tige windvlaag. Een groot, breed, diep ge luid, dat angstig zou geklonken hebben, indien men niet geweten had wat de oor zaak was. Als een onzichtbare reus met de zevenmijls laarzen, die sprak of zong, als een geest, die zijn adem over het markt plein blies, zoo wonderlijk was die eerste gewaarwording bij dat geluid. En toen opeens, was het heele marktplein vol gorgelende orgclklanken. De menschen keken elkander eerst verbaasd dan verheugd aan, bpn oogen schitterden van stellig begrijpen: het „paleisorgel" in de Gemeentelijke Concertzaal speelde hef Wilhelmus en Philips luidspreker stuwde 'f in machtige vlagen over de Markt; zij wa ren oorgetuigen van de wondere resultaten van een der modernste uitvindingen. Schoon is Radio en wat daarmede in ver band staat en Philips is zijn propheet! Als een geweldige windstoot stierf het laatste accoord van het Wilhelmus weg en toen was het wonder stil. Wonder stil. De menschen keken elkaar aan. Toen be gon weer het groote geluid, George Robert speelde op zijn instrument een Choral, en de menschen keken elkaar weer aan en spraken weer over die wondere vinding. Dat zoo nu en dan het geluid geheel ver- vervaagde blijkbaar door achteloosheid der monteurs, of het tijdens het orgelspel ver plaatsen van de microfoon, deed er niet* toe: het wondere Was en bleef het wonder bare geluid op zich zelf. Dit was het onder werp van ieder gesprek en aller'oogen tuur den naar bet balcon boven de fijn ge restaureerde zalen van café Brinkmann. waar op de beide hoeken twee oraniescher- men stonden opgesteld, waarachter de luid sprekers. Wie nu meent, dat bet opstellen daarvan en bet in werking stellen een een voudige zaak is, die heeft de installatie niet gezien in de bovenvoorzaal van café Brink mann, waar een elcctrische kracht van twee duizend volts snanning bezig was de luid sprekers te voeden. Via een microfoon wer den bet orgelgeluid en de redevoeringen van de verschillende sprekers langs de tele foonlijn naar Brinkmann gevoerd en daar vla de electrisch gevoede luidspreker, over de markt verspreid. Zoo wonderlijk was 't geluid en meer nog waarschijnlijk het be sef hier »e genieten van de resultaten dezer mooie vinding, dat een hevige regen bui de menschen niet kon verjagen, ook niet een stelletje communisten en anarchis ten, die wel nooit het voornemen zullen gehad hebben, op de Groote Markt een redevoering aan te hooren van oud-minister Postbuma, maar dit nu deden om het won dere van het geval. En de griffier van ons stadhuis, de beer Landmeter, kwam tot de aardige ontdekking, dat B. en W. van Haarlem en de gemeente-secretaris in de concertzaal de gemeente vertegenwoordig den en dat hij, hoewel thuis moetende blij ven om op het Stadhuis te passen, tocb ook tegenwoordig was bij de speechen, die wei den afgestoken. Philips Ihidsprekers hebben goed voldaan en Haarlem de sensatie van het nieuwe gegeven. Toen de regen over was, itond dra het Oude Sant vol luisterende men schen en wie de Markt passeerde keek vreemd her en der om te tzien, wie daar zoo'n keel opzette! Philips korte golf heeft de wereld veroverd, schoon met minder herrie dan Lindbergh en Chamberlain den atlantischen Oceaan veroverden. Om zooveel herrie te maken moet men echter Amerikanen zijn. Toch moge 't verwonderlijk klinken, dat nog niet een stem opging om Philips en zijn helpers om zijn wereldverovering een huldiging la Lindbergh te bezorgen. Maar Haarlem heeft Philips fabrikaat gistermiddag stormender hand veroverd. Aan de Maatschappij van Nijverheid hulde, omdat zij voor deze demonstratie Nederlandsch (beter) fabricaat, boven bui- tenlandsch uitverkoos. Wie zou trouwens .iets anders verwachten? Deze instellingen, gevestigd te Leiden, hielden bare Jaarvergaderingen in een der zalen van „St. Bavo" te Haarlem op Woens- d:-,< 22 dezer De voorzitter, de heer P. Han te Amstel veen, heette in zijnopeningsweord de vele aanwezigen welkom, waarna de secretaris de notulen las, welke onveranderd werden goedgekeurd. Na verschillende mededeelingen kreeg de directeur, de heer Nico van Ommen, het woord om de Balans en Exploitatierekening over het bock aar 1926 nader toe te lichten. Hieruit bleek, dat het verekerd loon der Opgeval"\n verzekering ger-tegen was to 8.846.400.—, en dat dit cijfer voor de De R. K. Vredesbond. Uitgave van een serie geschriften. Nederlandsche Sp aarverzekering voor Katholieken. Vergadering van aandeel houders en spaarders. De vlucht naar Batavia. Van Bender» Abbas naar Karachi. Boomplantdagen ter bestrijding van de baldadigheid. Een circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De eerste meikersen in Tiel. Ze rijn nog duur. De Olympische Spelen 1928. Het Kunst» tournooL Aigemeene vergadering der Alg. Ned. Vereeniging van Vreemdelingenverkeer. De markthal in de Hooldstad. Begin der uitvoering van 't groote werk. Prinses Juliana te Katwiik. Een nieuwe partij in Soerabaja. Bedenke lijke actie! De invoer van Nederlandsche schapen-te Parijs toegestaan. Woningbouw. De toeneming van het aantal weningen in ons land. Bestrijding besmettelijke pluimvee-riekten. Vreemdelingenwet-1918. De Minister van Justitie acht intrekking nog niet in het al gemeen belang. Drie watervliegtuigen bij Harlingen geland. De kansen op het totstandkomen van een Fransch-Duitsch handelsverdrag worden reer gering geacht. De groote politieke rede van Stresemans in den Rijksdag over Duitschland's buiten- landsche politiek. De Zuid-Afrikaansche vlaggenwet in derde lezing aangenomen. Treinbotsing in Pern; zes doodeu. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. StilstEnd. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorel Instituut U de Bilt. Verwachting: krachtige tot stormachtiie Z.W. tot W. wind, later afnemende en krim pende wind, betrokken tot zwaarbewolkt met regen; overdag iets warmer. heele Bedrijfsvereen. bedroeg 26.681.200.— Het premie-inkomen voor deze afdeeling alleen 92.225 36, en voor de instelling to taal 338.735.32 Het voordeelig saldo bedraagt voor dez# afdeeling 6.972.04, en voor de Vereeni ging totaal 60.099.15. De eindafrekening over de verschillend® risicoklassen is als volgt: Landbouw en Veeteelt 1.20 per 100.— jaarloon; Tuinbouw 0.80 per 100. jaarloon; Bloembollencultuur 0.65 pe» 100.jaarloon. Aan schadeloosstellingen werd uitgekeerd voor deze afdeeling 57.921.41, en voor de vereeniging totaal 204.667.28. Gekozen werden een drietal afgevaardig den met hunne plaatsvervangers voor de Ai gemeene vergadering der Bedrijfsvereeni- ging. De aftredende bestuursleden werden met groote meerderheid van stemmen her kozen. Vervolgens gaf de directeur toelich ting op de Balans en E Exploitatierekening der zeikteverzekering. Hieruit bleek, dat verzekerd was voor een loon van 3.743.392.10. Door het epidemisch heer- schen van de Spaansche griep was in den afgeloopen winter tevens 10.000.extra loonuitkeering gedaan Het daardoor oni- stane nadeelig saldo ad 1967.24 werd van de Reserve afgeschreven. De premiecijfers bedragen slecht 1.25. 1.75 en 2.— per 100.jaarloon, waar voor bij ziekte rsp. wordt uitgekeerd 13, 20 of 26 weken 70 van het loon. Het rap port der finantiëele commissie was vol lol over het gevoerde beheer, waarna de re kening onder applaus werd goedgekeurd. Door het aftreden van den heer C. de Wit te Bovencarspel werd een nieuw lid aan ae Commisie toegevoegd. Bij de rondvraag werden verschillende inlichtingen omtrent verzekeringszaken ge vraagd en door directie en voorzitter gege ven, waarna de vergadering op de gebrui kelijke wijze werd gesloten. 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1