Radio-Omroep. FEUILLETON. iVat zal hij er mee doen? Men acht de kansen op het totstandkomen van een FranschDuitsch landelsverdrag zeer gering. In het conflict tusschen Zuid-Slavië en Vlbanlë hebben de vier groote mogendheden stappen gedaan te Belgrado. Treinbotsing in Peru; zes dooden. Onder de Radio-berichten: De groote politieke rede van Stresemann in :'en Rijksdag over Duitschland's buitenlandsche politiek. De Zuid- ^.frikaansche vlaggenwet in derde lezing door den Volksraad aange komen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Woningbouw. Boomplantdagen. Alg. Nederl. Vereeniging van Vreemdelingenverkeer. Nederlandsche schapen. R. K. Vredesbond. Prinses Juliana te Katwijk. De stormramp in hei Oosten van ons land. LUCHTVERKEER. De vlucht naar Batavia. Chamberlin en Levine vliegen niet terug. De F VII naar Allahabad. SOCIAAL LEVEN. „De Hanze" in het Aartsbisdom Utrecht. Boeren- en Tuinders-onderlinge en Diocesane Ziekte-onderlinge L. T. B. Geen achterstelling bij anderen. KUNST EN KENNIS. Filmliga's. De Olympische Spelen 1928, Amsterdam. Eerste Nationaal Tournooi voor Gemengde Koren. Inhoud van tijdschriften. RADIO-NIEUWS. De draadlooze verbinding met Ned.-Indië. KERK EN SCHOOL. Pater Joachim A. A. van der Poel O.F.M. t HANDEL EN NIJVERHEID. Brikettenfabriek te Simpelveld. Driemogendheden-Con- ferentie. Zooals te voorzien was, vlotten de onder handelingen te Genève niet. Na de voor- oopige besprekingen, die weinig resultaat lebben opgeleverd, zullen de verschillende lelegaties eerst ruggespraak moeten houden net hun diverse regeeringen. Voorloopig is het verschil van standpunt usschen Amerika en Engeland aan de orde vat betreft de waardeering van de als hulp- rruisers in te richten koopvaardijschepen, >p welk gebied de Britten door hun groote toopvaardijvloot een sterke positie innemen, velke den Amerikanen blijkbaar al te sterk s, daar eventueele bestrijding en onschade- ijk maken van zulke hulpkruisers den ar- >eid van vele oorlogsschepen in beslag zou ïemen, die dan aan hun eigenlijke taak el- iers onttrokken zouden worden. Ook over ie quaestie van uitbreiding van het program an Washington, door Engeland gewenscht ioch door de Amerikanen, die dit probleem iever uitgesteld willen zien tot de algemeene rventueele revisie van de oorspronkelijke honventie in '32, wanneer ook Frankrijk ;n Italië aanwezig moeten zijn, wordt leven- lig van gedachten gewisseld. De conferentie is blijkbaar nog geheel in iet stadium van terrein verkennen en van iet zoeken naar de punten, waarop eventueel roncessies tor compromissen zouden kunnen eiden. Het verzet in Japan tegen een verhouding ran 5 5 3 voor het kleine materieel blijft mveranderd. Desniettemin wint de meening 'eld, dat een compromis, dat allen bevre- ligt, kan worden verkregen. Het blad „Main- lichi" meent, ofschoon niet volkomen in- temmend met de Britsche voorstellen, dat leze toch tot de kern der ontwapenings- juaestie gaan. De „Jiji" wijst op de mogelijkheid, dat de apansche gedelegeerden te Genève een Irievoudig pact voorstellen tusschen Groot- ïrittannië, de Vereenigde Staten en Tapan net het doel wederkeerig orde en veiligheid e waarborgen en a!us een eventueele over- enkomt inzake de ontwapening te beves- igen en te consolideeren. let blad „Nichi-Nichi" waarschuwt in en .artikel ov«r de Engelsch-Japansche amenwerking tegen de mogelijkheid, dat ingeland van de thans gehouden conferen- ie profijt tracht te trekken tot het bewerk- telligen van een. Engelsch-Japansche en- ente, die Japan zou losmaken van de Sowjets n zoodoende een tegen de Sowjets gericht ront in het Verre Oosten zou vormen. et Fratm~h-Duitsche ha- e v d ag. De onderhandelingen o\een Fransch- Duitsch handelsverdrag hebben een ietwat leepend karakter. De laatste berichten wij- en erop, dat de kans op een uiteindelijke ■vereenkomst wederom is verminderd. Bij de ontvangst der Duitsche delegatie loor Bokanowski werd met name de even- ueele verlenging van het op 30 Juni afloo- >ende handelsverdrag besproken. De Duitsche delegatie deed ten aanzien an het sluiten van een definitief verdrag pmerken, dat de besprekingen h.i. niet met rucht konden worden voortgezet, zoolang iet Fransche douanetarief, waarover de Camer thans beraadslaagt, nog aan wijziging nderhevig is. De „Petit Parisien" verwacht dat de be- pre. ingen, die thans weer met Duitschland /orden gevoerd, niet gemakkelijk tot over- enstemming zullen leiden. Het blad meent, at daaraan mede schuld draagt het ontbre- :;n van een vast Fransch douanetarief, doch oemt aan den anderen kant de Duitsche oorstellen tot verlenging van het voorloopige .andelsverdrag onaannemelijk. Ook de „Echo e Paris" acht een tot stand komen van een andelsverdrag tusschen Duitschland en Tankrijk onder de huidige omstandigheden auwelijks mogelijk. De „Matin" noemt eveneens de Duitsche i irstellen onaannemelijk. Daar het huidige accoord den 30en Juni floopt, zal men aan beide zijden verplicht ijn een douane-oorlogje ten opzichte van ele artikelen te beginnen en dit perspectief eeft reeds in de belanghebbende kringen rotesten tegen de regeering uitgelokt, die en hernieuwing der overeenkomst echter iet met de te groote concessies kan koopen, /elke de op het oogenblik te Parijs verblij- ende handelsdelegatie eischt. 3riand is nog steeds ongesteld er werden a de pers verontrustende berichten over zijn aestand gelanceerd, dié echter officieel /orden tegengesproken. 'och zal Briand zijn arbeid niet kunnen ervatten alvorens een dag of acht rust te ebben genomen. De parlementaire commissie voor buiten- indscne zaken heeft besloten dit tijdstip Vrii bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do witti St", door 70S. P. H. HAMERS. 4 „Nu weten we het", riep een der neven, Willy houdt veel van het landleven. Ik zal em een boerderij Verhuren tegen een ge ingen huurprijs; zijn 2000 pond zullen die- en om ales te koopen wat er bij behoort, n z'n boerderij, die door bosschen om- ingd is, zal een heerlijke plaats zijn om ■ijeen te komen voor de jacht. Zoo lang ik leef, zal het Willy niet aan ■aarden ontbreken." Willy aanvaardde de boerderij en ver raasde zijn vrienden, door haar uitstekend e besturen. Zij begon juist goede winst af e werpen, toen z'n vrouw stieri, hem lechts één kind, een jongen, nalatend. Haar .cod maakte hem zoo neerslachtig, dat hij let langer zijn boerderij kon beheeren. Hij ai haar op, maakte alles te gelden en leel- e van de rente als een heer die niets te !ocn heeft. Hij reisde een tijd lang Europa loor, mees'al te voet, kwam terug, had oen zijn oude vroolijkheid teruggekregen n hervatte als van ouds, 'n zwervend, af te wachten om een bespreking te houden over de tegenover Duitschland te voeren politiek. De commissie weigerde aldus deel te némen aan een manoeuvre, welke er op was gericht haar instemming te verkrijgen met de aanvallen op Poincaré wegens zijn rede te Lunévil'e Het conflict met Albanië. De gezanten der vier groote mogendheden verzochten te Belgrado den minister van buitenlandsche zaken Marinkowitsj om au diëntie, ten einde hem een collectieve nota betreffende een minnelijke schikking van het conflict met Albanië te overhandigen Marinkowitsj zal hen hedenmiddag ontvangen Met het oog op de verzoenende houding der regeering te Belgrado gedurende het geheel conflict met Albanië acht men het in diplomatieke kringen zeker, dat Marin kowitsj aan de wenschen der mogendheden zal voldoen onder voorwaarde, dat ook de Albaneesche regeering de adviezen der mo gendheden zal opvolgen. De hervatting der diplomatieke betrek kingen tusschen Zuid-Slavië en Albanië kan dientengevolge reeds binnenkort worden verwacht. De Communisten te Ningpo. De nationalistische generaal Janghoe commandant in het gebied van Sjanghai, is te Ningpo aangekomen met een particu liere lijfwacht van tweehonderd soldaten en twaalf beulen. Hij zou het p(an hebben, aan de werkzaamheid der communisten een eind te maken. Men voorziet bloedige maatre gelen van weerwraak. Treinbotsing. Ten gevolge van een botsing tusschen een passagierstrein en een goederentrein bij Oraya (ten N.O. van Lima, in Peru) werden zes personen gedood en dertien gewond. DE ZAAK-DA UDET. In de Fransche Kamer heeft de royalis tische afgevaardigde Le Cour Grandmaison een poging gedaan om den minister van justi tie te interviewen over de gevangenneming van Léon Daudet. Maar de minister heeft zich onmiddellijk tegen dit verzoek verzet met de opmerking, dat het geen polemische zaak, noch een meeningsverschil betreft, maar dat een particulier, een brave man, die recht heeft op de rechtspraak van zijn land, de chauffeur Bajot, belasterd is. On danks de bedreigingen, ondanks de ver zoeken, welke tot hem werden gericht, heeft hij zijn verklaringen nooit gewijzigd. Hij heeft den moed gehad zijn klacht aan het Hof van Cassatie voor te leggen en Léon Daudet is wegens laster ten opzichte van dezen particulier veroordeeld. Toen had de procureur-generaal zich tot den minister gericht om instructies. Barthou had men ge vraagd „Wanneer het Daudet niet betrof, wat zoudt ge dan doen De procureur had geantwoord „Ik zou den veroordeelde zijn vonnis hebben doen ondergaan zonder u instructies te vragen." Barthou had daarop verklaard, dat onder die omstandigheden de wet moest worden toegepast. Vandaar dat de minister een interpellatie ongewenscht achtte. Met 405 tegen 25 stemmen werd het in- terpellatieverzoek verworpen. CHARLES MAURRAS. De crimineele kamer van het Hof van Cassatie heeft het beroep verworpen van Charles Maurras tegen het vonnis van de "Chambre des appels correctionnels", waar bij hij wegens de bedreigingen met den dood in zijn Open brief aan den toenmaligen mi nister van binnenlandsche zaken. Schrameck tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf werd veroordeeld. ESPERANTO. Van 28 Juli tot 4 Aug. zal te Dantzig en Zoppot het 19e intern. Esperantocongres worden gehouden. In verband met het 40- jarig jubileum der wereldtaal zal dit congres een feestelijk karakter dragen. De magis- straat van Zoppot heeft besloten een der straten dezer stad Esperantostrasse te noemen. DUITSCHE VROUWELIJKE PARLE MENTSLEDEN NAAR LONDEN. Twee Duitsch# parlementsleden, dr. Eli sabeth Spohr en dr. Marie Luders gaan voor een studiereis naar Londen. Voor dr. Spohr, nation-lid van den Prui- slschen Landdag, is Engeland niet onbe kend zij studeerde in Oxford toen de oor log uitbrak en keerde in 1914 naar haar land terug. Dr. Luders is democratisch lid van den Rijksdag. Zij is een bekwame spreekster en zeer deskundig wat quaesties van vrouwen arbeid en opvoeding betreft. Zij was lid der Duitsche delegatie naar de Economische Conferentie te Genève. De toeneming van het aantal woningen in ons land. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede omtrent de toeneming van het aantal woningen in Ne derland. (1. Gereedgekomen woningen; II. Onbe woonbaar verklaarde, gesloopte en aan haar bestemming omtrokken woningen; 111. Netto vermeerdering van den woning- I. II. III. April 1927 5422 460 4962 Maart 3758 721 3937 Februari 3889 377 3512 Januari 3499 394 3105 December 1926 4005 416 3589 November 3861 436 3425 October 5346 788 4558 September 4849 955 3894 Augustus 4258 483 3775 Juli 4311 378 3933 Juni 4314 443 3871 Mei 4762 395 4367 April 4398 281 4117 Ter bestrijding van de baldadigheid. De min. van Binnenl. Zaken en Land bouw heeft aan de gemeentebesturen ge schreven: Reeds meermalen werd de aan dacht der Regeering gevesiigd op 't groote nut van boomplantdagen. Het organiseeren dezer dagen geschiedt met de bedoeling, de schooljeugd in nauwer aanraking te brengen met de natuur en vooral voor het bosch aan te kweeken. Het zelf geplante boompje wekt niet alleen de aandacht der kinderen voor de verdere ontwikkeling ervan, maar ock hunne belangstelling voor hetgeen er verder om hen heen groeit en bloeit, waar door zij eerbied voor de natuur leeren krij gen. Er mag dan ook verwacht worden, dat langs dezen weg veel zal worden be reikt ten opzichte van het tegengaan van baldadigheden. Zij zullen leeren het nauur- schoon op prijs te stellen en meer vertrouwd raken met het planten- en dierenleven, het geen een veredelendeiy invloed heeft en waardoor hun leven wordt verrijkt. De boomplantdagen hebben dan ook een groote opvoedkundige beteekenis, die nog zal toenemen, indien het onderwijzend per soneel de indrukken, die op 'n boomplant- dag worden verkregen, bij de kinderen ver diept. Een beroep op het onderwijzend perso neel zal m.i. niet zonder uitwerking blijven. Waar de Staat zelf bosschen heeft en overal, met financieelen steun van den Staat bosschen worden aangelegd, is het houden van boomplantdagen in de laatste jaren zoo veel mogelijk bevorderd. Maar veel meer zou kunnen worden bereikt, wanneer de gemeentebesturen deze aangelegenheid, waar mogelijk, ter hand zouden willen nemen. Groote kosten zijn daaraan niet verbon den omdat de plantdagen op eenvoudige wijzè kunnen worden gehouden. De minis ter zou het zeer op prijs stellen, indien de gemeentebesturen, overtuigd van de op voedkundige beteekenis, het houden van boomplantdagen zooveel mogelijk willen helpen bevorderen. De directeur van 't Staatsboschbeheer te Utrecht en de Centrale Vereeniging van Schoei- en Werk'uinen zijn bereid, op ver zoek advies voor het houden van boom plantdagen te verstrekken. Donderdagmorgen begon te Deventer de algemeene vergadering van de Algemeene Nederlandsche vereeniging van Vreemde lingenverkeer, onder voorzitterschap van prof. mr. M. W. F. Treub, die zijn vreugde uitsprak over de groote belangstelling, en wees op het gewicht aan het doel der ver eeniging verbonden. Het geldelijk beheer werd goedgekeurd. Bij de verkieizng van drie hoofdbestuurs leden, wegens aftreding volgens rooster van de heeren F, H. de Meester te Bussum, J. N. Mulder te Grouw en H. Goedhart uit Arnhem, protesteerde de afd, Bussum heftig tegen een circulaire, verspreid door de ver- eenigingen voor Vreemdelingenverkeer te Hilversum, Baarn, Laren en Huizen en be doelende bij de bestuursverkiezing de belan gen van het Gooi meer op den voorgrond te brengen. Bussum achtte deze circulaire ge richt tegen de candidatuur-De Meester en noemde haar immoreel. Genoemde afdee- lingen bevalen in haar circulaire de ver kiezing aan van ingenieur J. P. Leeuwen burg, voorzitter van Baarn's Bloei te Baarn. Na uitvoerig debat had de stemming plaats. Gekozen werden de heeren: F. H, de Meester te Bussum, met 55, Jac. T. Stom te Amsterdam, met 39, en mr. J. P. Bosman te Alkmaar met 41 stemmen. Invoer te Parijs toegestaan Een Havas-telegram uit Parijs d.d. 22 Juni meldt, dat krachtens een beschikking van den Minister van Landbouw de invoer van dieren, behoorende tot het schapenras, komende uit Nederland met bestemming on, !m haaf de slachthuizen Ie Parijs, ïs ïoege- staan. rl Uitgatre van «en serie geschriften. Een rapport over „Katholieke Vredes beweging en ontwapening" in voorbereiding. Naar wij vernemen zal zeer binnenkort de Vredesbond een begin maken met de uit gave van een serie geschriften, die het Kathdliek volk een juist inzicht willen geven in het zoo moeilijke vredesvraagstuk an willen aantoonen langs welke wegen de actie een onvruchtbaar idealisme kan ver mijden en voeren tot practische resultaten. Juist in dit opzicht zal de eerste brochure „Katholieke Vredesactie" door dr. G. Gor- ris S. J. in een reeds lang gevoelde behoefte voorzien. Voorts vernemen wij, dat door den Bond, in samenwerking met een aantal deskundi gen een rapport wordt samengesteld over de vraag: Katholieke vredesbeweging en ont wapening. Met groote belangstelling mag dit rapport, dat een leidraad voor de Ka tholieken zal zijn, worden tegemoet gezien. Te midden van allerlei organisatorisch werk, het vestigen van plaatselijke afdee- lingen etc., blijkt dus de Vredesbond een zijner voornaamste doeleinden: leiding en voorlichting te geven aan het Katholieke volk allerminst te vergeten. Naar het Hbld. verneemt, zullen in de villa's Hoogcate en Waerle te Katwijk aan Zee, welke begin Juli door Prinses Juliana met het oog op haar studie aan de Leidsche Universiteit zullen worden betrok ken, ook eenige meisjes-studenten, vrien dinnen van de prinses, haar intrek nemen. Men is thans druk doende deze villa's voor de bewoning door de Prinses in orde te brengen. 4 Op initiatief van het comité tot leiding van de steunactie werd Woensdag in Neede een vergadering belegd van door de storm ramp getroffenen. Het doel van deze vergadering was, voor de getroffenen uiteen te zetten de wijze van de verschillende comité's. Van verschillende kanten werden vragen gesteld en door de heeren Mr. Graaf van Limburg Stirum en Ir. Kuysten beantwoord. Met nadruk werd gezegd, dat indien de giften niet beter gingen vloeien de toekomst somber _was. Tenslotte werd door het comité tot leiding van de steunactie medegedeeld, hetgeen door hem verricht was, teneinde net Nederlandsche volk naar waarheid omtrent de ramp in te lichten en op deze wijze mede te werken tot ruimer vloeien van de giften. Het beste bewijs, hoezeer gelden voor de ramp noodig zijn, is wel, dat door de be woners van de getroffen streek op voortret- felijke wijze gegeven wordt. Vertrokken voor de volgende etappe. Reuter seint, uit Karachi, dat het vlieg tuig met dr. van Lear Black aan boord Donderdagochtend Bender-Abbas heeft ver laten op weg naar Karachi. Zij gaan met de .Leviathan". De vliegers Chamberlain en Levine zul len, naar het „Berliner Tageblatt" meldt, niet naar Amerika terugvliegen. Zij hebben besloten, te zamen met hun echtgenooten, den 12den Juli met de „Leviathan" naar New York terug te keeren. Wegens een zandstorm hoog gevlogen. De Fokker VII met den Amerikaan Van Lear Black aan boord, is, zooals gemeld, te Karachi aangekomen. De landing op het vliegveld geschiedde vlot. De luchtreizigers begaven zich onmiddellijk naar het Carlton Hotel. De heer Van Lear Black vertelde in een interview, dat de tocht langs de Perzische Golf hem zeer goed was bevallen. Alleen moest het niet zoo ontzettend warm zijn. Tusschen Bagdad en Basra noodzaakte een zandstorm de bestuurders op tweeduizend meter hoogte te vliegen. De reizigers vertrokken Vrijdagochtend bij zonsopgang naaf Allahabad. Naar wij vernemen wordt de jaarverga dering (Centrale Raad) van den Aartsdioce- sanen R. K. Middenstandsbond dit jaar te Baarn en wel op Woensdag 6 en Donder dag 7 Juli a.s. gehouden. De eerste vergadering vangt op 6 Juli aan om 11 uur 's morgens en wordt gehouden in de groote zaal van het St, Nicolaasgebouw op den Brink. Deze instellingen gevestigd te Leiden, hielden hare jaarvergadering in een der zalen van „St. Bavo" te Haarlem op Woens dag 22 dezer. De voorzitter, de heer F. Han te Amstel veen, heette in zijn openingswoord de vele leger zou kunnen bezorgen, zonder dat hij die behoefde te koopen. „Neen", zei Willy; „ik weet wat het is, als een heer te worden groot gebracht, met het kapitaal van een bedelaar altijd dobbe rend tusschen ontevredenheid en verzoe king. Ik zou niet graag zien, dat de zoon mijner vrouw zijn leven verkwistte, evenals ik heb gedaan Ook zou hij er meer door bedorven worden dan ik. Hij is de mooiste jongen, die te zien is en moedig als een.leeuw Als hij eens met dat slag hier wees hij over z'n schouder naar eenige van onze jachtgezellen, wier luid gelach nu én dan onze ooren trof als hij eens met dat slag in aanraking kwam, zou hij nergens meer voor deugen. In heb z'n moeder op haar sterfbed beloofd, dat ik hem zou lee- rep mijn fouten te vermijden; dat hij geen klaplooper en geen tafelschuimer zou wor- derf! Ik heb haar beloofd, dat ik hem naar zijji werkelijken stand, dat is de stand zijner moeder ik behoor tot geen stand zou laten opvoeden en als ik hem slechts een degelijk koopman mag zien, eerlijk en ge acht en die van geen rijk man afhangt, zal ik tevreden zijn, En nu begrijpt gij mijnheer Waarom mijn zoon niet hier is." „Gij zoudt zeggen, dat een vader, die zoo sprak, een eerlijk man moet zijn, niet waar Liojnel?" vervolgde kolonel Morley, zich tot zijp jongen vriend wendend. ,,|Zeker, en bovendien een fatsoenlijk en braaf man." •zfcDat dacht ik ook, en ik meende nog wel de wereld te kennen. Na dit gespek verliet aanwezigen welkom, waarna de secretaris de notulen las, welke onveranderd werden goedgekeurd. Na verschillende mededeelin- gen kreeg de directeur, de heer Nico van Ommen het woord om de Balans en Ex ploitatierekening over het boekjaar 1926 nader toe te lichten. Hieruit bleek, dat het verzekerd loon der ongevallenverzekering gestegen was tot 8.846.400.en dat dit cijfer voor de heele Bedrijfsvereen. bedroeg 26.681.200. Het premie-inkomen voor deze Afdee- ling alleen 92.225.36, en voor de instelling totaal 338.753.32. Het voordeelig saldo bedraagt voor deze afdeeling 6.972.04 en voor de vereeniging totaal 60.099.15. De eindafrekening over de verschillende risicoklassen is als volgt: Landbouw en Veeteelt 1.20 per 100 jaarloon; Tuinbouw 0.80 per 100. jaarloon; Bloembollencultuur 0.65 per 100.jaarloon. Aan schadeloosstellingen werd uitgekeerd voor deze afdeeling 57.921.44 en voor de Vereeniging totaal 204.667.28. Gekozen werden een drietal afgevaar digden met hunne plaatsvervangers voor de algemeene Vergadering der Bedrijfsver- eeniging. De aftredende bestuursleden werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Vervolgens gaf de directeur toelichting op de Balans- en Exploitatierekening der Ziekteverzekering. Hieruit bleek, dat ver zekerd was voor een loon van 3.743.392.10 Door het epidemisch heerschen van de Spaansche griep, was in den afgeloopen winter tevens 10.000.extra loon- uitkeering gedaan. Het daardoor ontstane nadeelig saldo ad 1976, werd van de Reserve afgeschreven. De premiecijfeis bedragen slechts 1.25, 1.75 en 2.per 100.jaarloon, waarvoor bij ziekte resp. wordt uitgekeerd 13, 20 of 26 weken 70 pet. van het loon. Het rapport der Financieele Commissie was vol lof over het gevoerde beheer, waarna de afrekening onder applaus werd goedgekeurd. Door het aftreden van den heer C. de Wit, te Bovenkarspel werd een nieuw lid aan de Commissie toegevoegd. Bij de rondvraag werden verschillende inlichtingen omtrent verzekeringszaken ge vraagd en door directie en voorzitter ge. geven. Dezer dagen is per legerorder bekend gemaakt het besluit van den ministerraad, volgens hetwelk militaire dienst- en reserve plicht geenerlei grond vormt tot ontslag uit of voor eenig nadeel ten opzichte van een rijksbetrekking en in Verband daarmede dienst- en reserveplichtigen in openbaren dienst het verblijf in militairen dienst voor herhalingsoefeningen niet in mindering mag worden gebracht van het hun toekomende ontspanningsverlof. Dit besluit van den ministerraad geldt, naar wordt medegedeeld, niet alleen de onder het D. v. O. ressorteerende diensten en ambtenaren, doch allerlei rijksdiensten en -ambtenaren. Woensdagavond hebben in den Haag ver tegenwoordigers van de Filmliga's Amster dam, Rott dam en 's-Grayenhage verga derd, om voorloopig te bespreken hoe en in welken vorm samenwerking tusschen de reeds opgerichte en nog op te richten liga's, mogelijk is. Er is besloten een centrale commissie v. Nederlandsche filmliga's in het leven te roepen, waarin de secretarissen der onderscheidene vereenigingen zitting heb ben, om het onderling verkeer te vereen voudigen en de gemeenschappelijke belan gen onder het oog te zien. De heer Menno ter Braak, den Texstraat 31b, Amsterdam, is van deze commissie de secretaris. In Dordrecht is. naar de Msb. verneemt, dezer dagen ook een filmliga opgericht; elders heeft men dergelijke plannen. Het Kunsttournooi. De voorjaarstentoonstelling van de Ber liner Secession van dit jaar was geheel ge wijd aan de soort. Niet minder dan 277 werken, betrekking hebbende op alle tak ken van sport, waren ingezonden. En in den catalogus vinden we werken van: Bour- delle, Cezanne, Louis Corinth, Gino Finetti, Isaac Israels, Max Klinger, Max Liebermann, Aristido Maillot, F. Meisel, Ernst Oppler, Pablo Picaso, Max Slevogt, W. Trübner, om slechts enkele van de bekendste inzenders te noemen. Men mag hierin dan ook een verblijdende belangstelling zien voor het kunsttournooi, dat er gelegenheid van de Olympische Spelen in 1923 in Amsterdam zal worden gehouden. Het is te verwachten, dat ook andere op kunstgebied belangrijke landen, daar goed zullen uitkomen en zal men te Amsterdam een zelden voorkomende gelegenheid hebben om kunstuitingen van velerlei naties bijeen te zien en te verge lijken, waardoor de aan de kunstwedstrij den verbonden tentoonstelling een groote aantrekkelijkheid zal bezitten. Bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Gemeengde Zangvereeniging Polyhym nia te Utrecht zal in October van dit jaar een groot Nationaal tournooi voor Gemeng- ik de woning van onzen gastheer en ont moette William Losely nog slechts een paor malen op de een of andere buitenplaats. Om u de waarheid te zeggen, waren zijn voornaamste begunstigers en vrienden niet naar mijn smaak. Maar uw vader, Lionel kwam dikwijls met Willy in aanraking. Zij vatten groote genegenheid voor elkaar op. Charles was, zooals ge weet, vroolijk, hield veel van 't liefhebberij-tooneel, kortom ze werden dikke vrienden. Enkele jaren later wilde 't ongeluk, dat Charles Haughton, wijl hij over den verkoop van z'n grondbe zittingen in Middles Sex in onderhandeling was, direct 1200 pond noodig had. Hij kon ze wel krijgen, maar niet zonder borg. Zijn crediet was reeds gechokt en hij had al zijn meeste vrienden, wier borgtocht door de geldschieters meer waard werd geacht dan de zijne, uitgeput. Ongelukkig vernam hij dat de arme Wilïy juist 1500 pond op hypotheek had uitstaan, en de geldschieter, die de zaakwaarnemer was in die hypotheek, wist het ook. Het was van de rente van die 1500 pond dat Willy leefde, daar hij het overige van z'n kapitaaltje had besteed om z'n zoon als klerk in een voornaam handelshuis te doen I aannemen. Charles Haughton ging jagen op het bui ten waar Willy logeerde, ging met hem op de jacht, at en dronk met hem, praatte met hem en bewees hem ongetwijfeld dat zijn goed in Midddlessex lang verkocht zou zijn, eer de drie maander om waren. Als Willy borg wilde blijven, dan kon hij op zijn ZATERDAG 25 JUNI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber. 12.35 2.00 Concert door het A.N.R.O.-Lunchtrio. Dick Groeneveld, viool, A. v. Leeuwen, cello, P. Jochemse, piano. 46 Dansmuziek door The Russian North Star Orchestra" o.l. van Gregoire Nackchowiame. Uit zending van het Kurhaus in Scheveningen. 67.45 Vooravondconcert door het A.N.R.O.-orkest o.l. van Nico Treep. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 10.40 Een uurtje filmmuziek iut „Cinema Royal" te Amsterdam, Orkest o.l. van Hugo de Groot. DAVENTRY, 1600 M. 2.50 Cricketwedstrijd „North versus South." 5.35 Kinderuurtje. 6.30 (vervolg) Cricketwedstrijd. 6.50 Tijds-, weerber., nieuws. 7.05 Dansmuziek (vervolg) Cricketwedstrijd. 7.20 Causerie. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.45 Lezing: The Ashburton Shield. 8.05 Variété. Sm Fairbrother, humorist, B. O. Reilly, Iersche balladen, H. Harvey, synoop, zang met guitaar, A. Penn, imitaties, Chr. Heslop en C, Smith, humoristen. 9.05 Concert S. Wolfinsohn, contra alt, W. Wolfinsohn, viool. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Lezing: Writers of today Mr. E. V. Knox. 9.5^ Irena Scharrer, piano. 10.15 Een Russische avond. Muziek, zang, decla matie door leden van de Russische kolonie in Londen. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1750 M. 10.50ix.20 Con cert. 12.50~2.10 Orkestconcert. .5055.55 Radio jazz Symphonie. 8.5011.50 Galaconcert, Orkest jazzband, koor en solisten. LANGENBERG, 469 M. 1.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkestconcert. 8.209.35 Kamermu ziek van Beethoven, K. Delseit, piano, O. Hirnet, hobo, G. Grelke, klarinet, G. Farberh, hoorn, P. Scheidt, fagot, T. Sarata, viool, R. Grote, cello. 9.35 Feest van het Konsumgenossenschaft" van het Konsumgenossenschaft „Eintracht," Keulen. 10.05 Vroolijke avond, met de heer Kersten en de heef Spira. Daarna tot 1.20 's nachts dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 3.10—8.05 Lezingen en lessen. 8.50 „Die versunkene Glocke'% van Gerhart Hauptmann. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. HAMBURG, 394.7 M. ia.50—3.10 Orkestconcert. 4.205.20 Populair orkestconcert. 6.207.10 Vroo lijk concert. 7.40 „Rigoletto", opera van Verdi Daar na tot 11.10 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.30 Orkestconcert. 9.50—10.50 Dansmuziek. SCHEVENINGEN, ZAKELIJKE OMROEP. De lessen, voorheen via dit station gegeven zijn allen verf allen. de Koren worden gehp;udenf voor het eerst in Nederland), waaraan zullen deelnemen: le. Polyhymnia zelve (dirigent Alphons Vranken) met koorwerken van Diepenbrotk en Dresden. 2e Gemengd Koor Concordia te Rotter dam dirigent Piet 't Hart), met koorwerken van Verhey en Bonset. 3e Willem Hespe's a Cappella Koor Cres cendo te Amsterdam dirigent Willem Hespe) met koorwerken van Loots en Averkamp. 4e. Haarlem's a Cappella Koor (dirigent Nico Hoogerwerf) met koorwerken van M. C. van de Roovaart en van Nieuwenhoven, terwijl op verzoek der 3 gasten van het Utrechtsche koor aan het slot van den avond door de 4 koren samen zal gezongen worden de Compositie „Koren" Korenvelden) van Alphons Vranken, onder leiding van den componist. TentoonsteHingsberichten. In de Juniaflevering van „Tentoonstel- lingsberichten" het Orgaan van de NederL Vereeniging van Tentoonstellings-belangen treffen wij, behalve een zeer uitgebreide lijst van tentoonstellingen en jaarbeurzen ia eerstkomende tijden in binnen- en buiten land te houden aan: een kijkje op de Nederlandsche Jaarbeurs te Bandoeng; een zeer uitgebreid verslag omtrent de Nederl. afdeeling van de tentoonstelling „Europaeisches Kunstgewerbe 1927" welke op het oogenblik te Leipzig plaats vindt; een aanbeveling tot het brengen van een bezoek aan de tentoonstelling „Der Rhein sein Werden und Wirken", die in Juli en Auguotus a.s. te Koblenz zal plaats vinden; en waarvan een zeer belangrijke NederL Afdeeling verbonden is. Vervolgens treffen wij aan; een me de de e- ling, omtrent de opheffing van de Jaar beurs te Danzig; een verslag omtrent de onlangs plaats ge had hebbende Jaarbeurs te Budapest. Onderscheidingen vanwege de Vereeniging „Ned. Fabrikaat". Het bestuur van de Vereeniging „Neder, landsch Fabrikaat" heeft de zilveren eere penning der vereeniging aangeboden aan de heeren dr. Balth. van der Pol en J. J. Numans, beiden verbonden aan de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, wegens het tot stand brengen van de draad looze verbinding met Nederlandsch-Indië met behulp van korte golflengte. Na een geduldig gedragen lijden is Woens dagmiddag te Ammerzoden overleden de weleerw. pater Joachim van der Poel O. F. M„ in leven rector bij de Eerw. Zusters Clarissen aldaar. De briketten-fabriek Limburg te Simpel veld zou 1 Juli worden opgeheven. Het voortbestaan dezer fabriek is echter verze kerd, daar de exploitatie door een nieuwe directie zal worden voortgezet. (Haughton's eer vertrouwen). En illy Wber- trouwde op zijn eer. Evenals gij, beste Lio nel, miste hij den zedelijken moed om „neen" te zeggen. Uw vader meende hem zeker te betalen; uw vader zou nooit voor- bedachtelijk ee mensch bedrogen hebben Maar uw vader speelde. Een schuld van eer, bij het piquet-spel aangegaan, ging vóór den wissle van de geldschietetr. Er werd beslag gelegd op de 1200 pond die de grondbezit ting zou opbrengen en nu bezat uw vader geen cent meer. De geldschieter sprak nu Willy aan. Overtuigd dat Charles, ondanks alles z'n belofte zou houden, stelde Willy den wissel tegen hooge woekerrente drie maanden uit. Toen de drie maanden om wa ren kwam hij in de stad om uw vader op te zoeken, die zich tusschen vier muren schuil hield en zijn hand kalm niet durfde verlaten vrees van in de gijzeling te worden gezet. Er schoot voor Willy niets anders over dan den wissel te betalen. Toen uw vader gewaar werd, dat hij op die wijze betaald was ge worden en dat de woeker 't geheele kleine kapitaal van Willy verzwolgen had, toen zag ik op eens het zoo vroolijke gelaat van Charles Haughton, de smartelijkste uitdruk king, die ik ooit op iemand's gelaat gezien heb. Ik eerbiedig uw aandoening, Lionel, maar gij begint zoo als uw vader begon en als ik u mijn verhaal niet gedaan had, dan zoudt gij eindigen waar u vader geëindigd is!" (WordtV tervolgd.) doelloos leven op verschillende landhuizen. Op een daarvan ontmoetten hem uw vader Charles Haughton, en ik." „Hier moet ik even mijn verhaal onder breken, om te verklaren, dat William Lose ly in dien tijd den indruk op mij maakte van een door en door rechtschapen man Ofschoon hij geen man was van fijn be schaafde vormen, ofschoon hij met een troep vroolijke jonge en oude lui geleefd had, zoo was ik beslist van meening, dat Willy niet tot een oneerlijke, slechte of ge- meene daad in staat zou zijn. Wat eerlijk heid betreft, had hij de meest kiesche, ja overdreven denkbeelden. Als men van hem geld wilde leenen, was Willy's hand direct in z'n zakken; maar of schoon hij onder rijke lieden leefde, die even zorgeloos waren als hij, stak Willy niet zijn hand in hün zakken, d.w.z. leende hij nooit van hem en was hij nooit iets schul dig. Gastvrijheid nam hij aan; hij maakte gebuik van hun tafel, hun paarden, hun honden, maar van hun geld, neen! Hij ver gold alles wat hij van een gastheer genoot, door de aangenaamste gast te zijn, die ooit door een gastheer onthaald werd. Die arme Willy! Mij dunkt, ik zie nog z'n eigenaar- digen glimlach vol vroolijken spotlust! Het geluid zijner stem was als het geroep van „van middag vacantie!" in een schoollokaal. Hij oneerlijk! Ik zou even goed de middag zon voor een donkere lantaarn kunnen hou den. Ik herinner me, toen wij eens met ons beiden van de wilde-eenden-jacht terug keerden en wij onze vrienden vooruit waren, e^n kort gesprek tusschen Willy en mij dat mij zeer trof, want het toonde mij, dat hij ondanks zijn lichtzinnigheid, gezond ve- stand en gevoel bezat. Ik vroeg hem naar z n zoon, die toen op school was; waarom hij daar het kerstvacantie was, de uitnood!- ging van onzen gastheer, om den knaap over te laten komen, van de hand had ge wezen? „O antwoordde hij; „gij moet niet den ken, dat ik mijn zoon wil laten opgroeien tot een lossen doeniets, zooals z'n vader is. Zijn bijzijn is de vreugde van m'n leven. Ai- tijd, wanneer ik geld genoeg op zak heb, om mij dit genot te verschaffen, huur ik een op trekje dicht bij z'n school, waar ik hem van Zaterdag tot Maandag geheel voor mij zeil kan hebben, en waar hij me nooit door wilde knapen „Willy" hoort noemen, of. mij hoort verzoeken iemand na te doen. Ik had gehoopt deze vacantie op die manier met hem door te brengen, maar de rekening van zijn leeraar was hooger dan gewoonlijk en nadat ik die had betaald, had ik niets meer te missen, en was ik genoodzaakt hier te komen, waar men mij voor niets voedsel en huisvesting geeft. Zijn oom, een achtens waardig handelsman, is zoo vriendelijk ge weest, den jongen bij zich te nemen gedu rende de vacantie; maar omdat zijn vrouw en ik kan het haar niet kwalijk nemen meent, dat ik te rumoerig ben voor de een voudige huishouding van 'n boekhouder." Ik vroeg Will Losely wat hij van z'n zoon dacht te maken, en gaf hem te kennen dat ik den jongen een officiersplaats in het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6