1 Groote Propaganda-Vergadering VOOR DE SLACHTOFFERS «M K RAMP IN DEN ACHTERHOEK. Geen eigen woning! Voornaamste Nieuws -:ü! er» DINSDAG Sta JUNI Mr. SOMAMS Onze bekende Banton JOH. NELÏSSEN Maandag 27 Juni 1927** Siste Jaargang No. 16586 AarsicjMte SE&©«et, ©s> sÉrafffe van verlies van «hlle recMen, geschieden niterlSfl-c driemaal vier en twIniSg uren na or-"c val Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad t BERICHT. ZIJ, DIE ZICH HEDEN ABONNEE- REN OP DE „NIEUWE HAARLEM SCHE COURANT" ONTVANGEN TOT 1 JULI DE COURANT GRATIS DE ADMINISTRATIE. STADSNIEUWS. Agenda 28 Juni De nieuwe R.-K. School aan de Amsterdamstraat. 53.999. Het feest van de Maatschappij van Nijverheid Ned. Spaarverzekering voor Katholieken. Automobiel-industrie. 's av. 8.15 u. in de groote zaal van Si. Bavo, Smedestr. SPREKER TOEGANG VMIJ School voor voorbereidend L. O. in voormalig Schoten De heffing van schoolgeld aan bijzondere bewaarscholen. Examencommissie Land en Tuinbouwkunde. De R.-K. Kerk te Halfweg. Serenade aan Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Ir. Th. Sanders, f J. J. WEBER ZOON Telegr&phisch Weerbericht Zaterdagmiddag had de plechtige Inironisatie plaats van het H. Hart in den tuin van huize „St. Bavo'' te Heemstede. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post pér kwartaal bi-' vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. IIEIIWE HAARLEMSCHE COURANT Adverfentiën 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1*/ regels 60 ct. per plaatsing; eiw 4 regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling jat Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OjfSflfJ Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7nfl - bij een opgeval met f OEfl bij verlies van een hand, J IOC bij verlies van een f Cjj b.j n breu^van bijverliesv.ee» :egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 «IÜÜU.- verlies vanbeide armen/beide beenen of beide oogen; I 3ü.' doodelijkfn afloop &3U.- een voet of een oog; duim of wijsvmger- beer of arm andere vinger. Zaterdag heeft te Utrecht het Neder- landsch Instiluut voor Volkshuisvesting en Stedebouw zijn jaarvergadering gehouden. Onder meer is daar het vraagstuk behan deld of het gewenscht is en zoo ja op welke wijze te bevorderen zal zijn, dat de be woner zijn woning in eigendom verkrijgt. Over dit belangrijke vraagpunt waren prae- adviezen uitgebracht door mr. Wittewaal, die zich voorzichtig en met veel voorbe houd over de vraag uitliet en door den ouden Roomschen pionier, den heer Engels, al sinds jaren de vertegenwoordiger van Twente in de Tweede Kamer. De heer Engels kwam aan het slot van zijn prae- advies tot de volgende conclusies: 1. De Woningwet dient behouden te wor den om de regeering de mogelijkheid te laten in te grijpen waar dit noodig is. 2. Het particulier initiatief op het gebied van den woningbouw dient met kracht be vorderd, in den zin als door onderscheiden gemeenten reeds geschiedt. 3. De Landarbeiderswet moet niet alleen behouden, doch ook uitgebreid worden tot die arbeiders ten plattelande, die thans niet strikt als landarbeiders zijn te beschouwen. 4. De aandacht van levensverzekerings maatschappijen, spaar- en voorschotbanken boerenleenbanken en dergelijke dient ge vestigd te worden op het voorbeeld der Arbeiderslevensverzekering Mij. „Concor dia". ten einde den arbeiders de gelegen heid te openen tot het bouwen van een eigen woning, door het beschikbaar stellen van grond- en bouwkapitaal op voordeelige voorwaarden, indien de aanvrager persoon lijk 10 of 15 pet. beschikbaar kan stellen. 5. De post, groot 30.000, op de be grooting van arbeid over het jaar 1927, strekkende om arbeiders ten plattelande met een bedrag van 300 aan te moedi gen tot „eigen-woningbouw", dient in vol gende jaren zooveel mogelijk verhoogd en uitgebreid te worden ook tot arbeiders in de steden. De gedachte aan „krotoprui ming" dient daarbij losgelaten te worden. En ten slotte: De regeering neme in over weging of het niet wenschelijlc is de met voorschotten krachtens de Woningwet ge bouwde woningen ter overname in koop be schikbaar te stellen aan gegadigden. Nu zou men zeggen: dit is toch wel een zeer democratisch geluid en niemand, die dit leest, zal toch vermoeden, dat hier een den arbeiders vijandig man aan het woord is. En bij de verdediging van zijn stellingen was niet enkel de democraat, maar ook de christelijke arbeidersvriend aan het woord. Immers een pleidooi voor een eigen woning in ieder geval op het platte land, met een stuk bouwgrond en een moestuin en voor zoover mogelijk ook in de steden of althans in den omtrek daarvan door het stichten van tuindorpen; een pleidooi voor bevorde ring van een eigen woning voor den klei nen man, om den arbeider de gedachte te ontnemen, dat hij een „proletariër" is, om hem een gevoel van eigenwaarde en zelf standigheid te geven, zoo iets is toch zou men zeggen een poging, om den minder bedeelde in onze maatschappij op te heffen tot een hooger peil. Maar die dat denkt is volgens onze so ciaal-democraten een bekrompen man. Dat bleek bij het debat op bovenbedoelde bijeenkomst. Dat van liberale zijde allerlei bezwaren werden ingebracht is begrijpelijk. Ingrijpende sociale maatregelen zijn van dien kant nu eenmaal niet te wachten. Maar dat ook sociaal-democraten, waaron der de Haarlemsche wethouder Reinalda, niets van deze bevordering van den eigen dom der woning voor de arbeiders wilden weten, doet op het eerste oog wat zonder ling aan. Het heette, dat het praeadvies van den heer Engels een verkiezingsbrochure voor de R.K. Staatspartij was en in wer kelijkheid niets dan een reactionaire poli tiek nastreefde! Immers door den arbeider een eigen woning te bezorgen bindt men hem aan zijn woonplaats, maakt hem econo misch minder strijdvaardig, brengt hem in grooter afhankelijkheid, vergroot het gevaar voor huisindustrie, bewerkt men. dat hij hoe langer hoe meer overgelaten wordt aan eigen lot en zijn geheele leven in zorg zit over zijn eigendommetje! Ziedaar een nieuwe kijk op onze sociaal democraten of liever een bewijs van de onmaatschappelijkheid der roode heeren, zooals wij hen altijd vermoed hebben, maar zooals zij zich zelden laten kijken. Wie vechten er feller tegen de „huurka zernes" der groote steden, tegen de krot woningen op het platteland, welke in han den zijn van enkele particuliere eigenaars; wie strijden brutaler tegen de „huisjesmel kers"; wie betoogen met meer klem de ar beiders tegen de „woningwoeker" te willen beschermen dan de sociaal-democraten? Maar wanneer een Katholieke democraat met ervaring van de ellende der slechte woningtoestanden, het zedelijk, en maat schappelijk redmiddel aan de hand doet om den besten onder de arbeiders geleidelijk aan een eigen woning te bezorgen, welk hun lief is, waaraan zij zich gehecht gevoelen, welke hun eigenwaarde zaj vermeerderen en hun spaarzin zal bevorderen, welke hen tot ordelijke burgers en betrouwbare' ele menten in de samenleving kan maken, dan komt bij den sociaal-democraat het revo lutionair sentiment weer naar boven. Eigen woning; neen, daarmee bindt men den ar beider aan zijn huis; daarmee houdt men den uittocht van het platteland naar de groote steden tegen; daarmee maakt men de werklieden tot rustige burgers, die prijs stellen op hun bezit, die schuwen van wan orde; die begrijpen, dat zij eigen belang hebben bij een ordelijke samenleving; die helpen, om het proletariaat te doen afne men en wat moet de sociaal-democratie be ginnen zonder proletariaat? Daarom geen eigen woning voor den ar beider! Liever pronken met onvervulbare eischen; dat staat cn gemeente arbeiders woningen met lage huren moeten bouwen! Liever dit onbereikbare lapmiddel als ideaal aanprediken, dan een bereikbare en gezonde oplossing aanvaarden. Zoo levert iedere dag nieuwe bewijzen hoever christe lijke en sociaal-democraten van elkaar staan! Sociëteit „St. Bavo". Boekhoudexamen, 7 uur n,m. College Collectanten, 8 uur. R.K. Kiesvereeniging, kwart over 8. Vakgroep I Spoor en Tram, 8 uur. On- derling Belang, 8 uur. „St. Caecilia", 8 uur. Afdracht R.K. Grafische bond, 8 uur. Rechtskundig bureau, half 9. St, Josephsgezellengebouw. Jansstraat 59- Zaal voor de gezellen gesloten. Leden van de vioolclub kunnen hun repetitie houden in 't Patronaatsgebouw „St. Rosa", Nassaulaan 50, half 9 uur. R.K. Militairenvereeniging, Zoetestraat 14. Reddingsbrigade „St. Franciscus", 8 uur. Brongebouw. Concert H. O. V. in den tuin (bij ongunstig weer in de zaal) kwart over 8. Groote- of St. Bavokerk. Orgelconcert van 2 tot 3 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins- dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straal 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R,-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemholstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel; 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89/4 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw <MSt. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeriiging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reciassacringsveresniging, afdeelïng Haarlem. Eiken Donderdagavond ialf 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N. Groenmarkt 22. Zaterdagmiddag had de aanbesteding plaats van den bouw van een school c.a., aan de Amsterdamstraat alhier, onder archi tectuur van den architect Jan Stuyt, door het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur St. Joannes den Dooper. Ingekomen waren 22 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: G. Metselaar en Zn., alhier, 54.750. Gebr. Seysenaar, Hillegom, 54.300. Gebr. v. d. Putten, te Heemstede, Gebr. Broertjes te Heemstede en Bloe- mendaal, 54.401. Boerrigter, alhier, 53.620. Van Buren, te Bloemendaal, 53.800. R. Groenenberg te Amersfoort, 53.720. C. A. M. Jonckbloedt, Heemstede, 54.300. N. J. Tromp, Overveen, 54.000. Kunst, Amersfoort, 60.060. W. Says, alhier, 54.200. N.V. H. G. Hendriks, Aannemers- en Bouwbedrijf te Ouderijn,t 54.333. J. J. Limburg, Purmerend, 56.780. Venheven en Evers, Heemstede, 54,230. A. J. Peters, Nijmegen, 58.880. Thunnissen en Sambeek te Heemstede. 53.955. F. Smulders, Breda, 55.461. H. Groen, Amersfoort, 54.200. W. Braun, Beverwijk, 53.950. J. Kraay, alhier, 54.250. Schiphorst en Philips, alhier, 53.400. P. Rosenhart, alhier, 54.200. Geduld is een schoone zaak Dat zullen de honderden bemerkt hebben, die zich Vrijdagavond rond acht uur op de markt schaarden om te genieten van de festi viteiten, die ter gelegenheid van den 150- sten verjaardag van de Mij. van Nijverheid zouden plaats vinden. Was 't een fout in een of andere publica tie, of was men maar, aangelokt door de muziektent, en 't groote, tegen de Spaarne- bank opgetrokken projectie-doek op goed geluk af Groote-Markt-waarts getogen? Hoe 't zij het concert was aangekondigd om 10 uur, en begon dus om half elf. Overigens hebben de wachtenden zich ongetwijfeld niet verveeld. Daar zorgden de luidsprekers voor, die de prettige Jazz muziek van Brinkmann item-zooveel maal versterkt tot de geduldigen bracht. De jubileerende maatschappij, die reeds gedurende een 150 tal jaren de stormen waar mede welhaast ieder instituut, elke organisa tie gedurende zijn bestaan te kampen heeft, heeft doorstaan, waardoor ze thans als een oude-jonge organisatie, machtig staat te midden van de economisfchen storm, wist ook thans de natuurelementen te beheerschen. want 't orkaantje, dat des middags rond den St. Baaf spookte, deed weinig verwachten en het ergste vreezen voor zoeklichten, mu ziektent en projectiedoek. Edoch, ze stonden stevig. En in den namiddag zweeg de storm, eri al smaakte een warm grocje op dezen 24sten Juni, beter dan een frisch glaasje bier, 't was toch nog vrij dragelijk weer geworden. De Markt was vol, stampvol en bij Brink man was de magnifieke gerestaureerde zaal (we zouden haast schrijven, voor Haarlem te mooi!).... heelemaal leeg.... gereser veerd voor de congressisten, die er eerst om elf uur gebruik van maakten. Toen 't begon te donkeren begon de il luminatie, schijnwerpers belichtten onze vleeschhal en ons historisch gemeentehuis en de groote toren baadde weer in een zee van licht. Wat een uitstekende reclame. Waren er geen couranten, men zou in den verren om trek door deze mysterieus beschenen toren, toch bemerken, dat er in de Spaarnestad wat- bijzonders gaande is. Men moest dat eens gade slaan vanaf het Bloemendaalsche Kop je Terzake. Eenige minuten voor half elf nam Nico Hoogerwerf den dirigeerstok ter hand en klonk van het macht'ge „Caecilia"-koor de Bede voor het Vaderland over de Markt. Het koor zong goed en de wachtenden werden ruimschoots beloond Hoe het overigens door het publiek op prijs wordt gesteld, dat de Ver. Het Ned. Fabrikaat door de film tracht om een ieder met eigen industrie in kennis te stellen bleek uit het feit, dat om over twaalven de Markt nog goed bezet was met kijklustigen. Men kan tevreden zijn. Te Amsterdam werd een vergadering ge houden van aandeelhouders en spaarders der Ned. Spaarverzekering voor Katholieken. De heer Hammecher (Nijmegen) opende de vergadering met den Christel, groet en gaf een uiteenzetting van wat door hem was ge daan, ontlicht in de zaak te brengen. Met na me de houding der Verzekeringskamer on derwierp hij daarbij een critiek. Deze spreekt over een tuneste wijze van administratie, doch spr. heeft aan de Verzekeringskamer gevraagd of haar deze administratie dan niet eerder be kend was. Spr. ontving echter geen antwoord. Dan heeft de Kamer in haar verslag de balans 1925 zonder commentaar opgenomen, waar door met dit verslag propaganda gemaakt kon worden. De Verzekeringskamer vraagt vertrouwen, doch wil geen opheldering ver strekken. Spr. deelt voorts nog mede, dat er correspondentie gevoerd wordt teneinde de R. K. Staatspartij of de R. K. fractie der Eer ste of Tweede Kamer te bewegen een onder zoek in te stellen naar de gestie van den heer Haazevoet. Op de uiteenzetting van den heer Ham mecher volgde eenige discussie. Hierna kwam de heer Keesoom aan het woord die evenzeer de werking der Verze keringskamer aan critiek onderwierp. Hij bracht-daarbij de bekende punten ter sprake, en wees bovendien op het feit, dat de Ver zekeringskamer nog in 1925 goedkeurde, dat het bloeiende R. K. Begrafenisfonds St. Bar bara te Heemskerk overgenomen werd door de Ned. Spaarverzek. voor Katholieken. Daarna betreurde spr. het misbruik, dat van het praedicaat R. K. gemaakt wordt. Tenslotte meende spr., dat paal en perk moet worden gesteld aan het misbruik van titels van Kamerleden e. d. Na de uiteenzetting van den heer Keesoom volgde wederom eenig debat. Daarna wordt door den heer Hammecher voorgesteld om een motie ter kennis van de Regeering te brengen. De heeren Hammecher en Keesoom zullen verder verzoeken om hun voldoende gegevens te verstrekken teneinde hun actie te kunnen doorzetten. Ten slotte wordt een motie aangenomen, waarin aandeelhouders en spaarders der Ned. Spaarverz. Kath. op grond van de publi caties in de pers en de gebleken afwijkingen in de officieele cijfers der Mij., van oordeel, dat niet de balans over 1925, doch die van 24 voor de Verzekeringskamer aanleiding had moeten zijn de Mij. onder toezicht te nemen, aan de Ministers van Binn. Zaken en Justitie beleefd verzoeken een onderzoek te doen in stellen naar bovenstaande feiten. Donderdag heeft in Café Brinkmann een vergadering plaats gehad van Automobiel handelaren voor Haarlem en Omstreken. Ongeveer 20 handelaren waren aanwezig- De heer Pouw, voorzitter van den N. B. voor Automobielhandelaren zette uiteen welk doel deze vergadering had. Ook de heer ten Dam uit Hilversum, Propagandist en de heer Weinberg, aigêmeene secretaris v. d. „Rijwiel- en Automobiel-Industrie" spoorde de aanwezigen aan om een afdeeling voor Haarlem en omstreken op te richten. Daar de toestand in het automobielbedrijf1 zoo geworden is, dat de particulieren de winst, enz. bepalen. Daar op 1 October 1927 het reglement voor den Automobielhandel in werking treedt, een overeenkomst met den Fabrikant Gros- Oud-Welhouder van Haarlem. OnderwerpHaarlem en de R.-K. StaatsparHJ Z zal tevens eenige nummers zingen o.m Kei Paus lied van Wierts en O Je so, Van Toon Hansen. voor alle R Kiezers en Kfezeressen. Het Bestuur der R.-K, Kiesvereeniging te Haarlem ■ill S2H® 5 e W7&2B 38^.SSI3 cTIdri I f 9 I WÊB 11 I E2&S3 E S3 sier en Importeur, is het noodzakelijk, dat alle Autohandelaren en Garagehouders zich vóór 1 October 1927 als lid opgeven, willen zij niet de kans loopen van af dien da tum van alle leveranciers door den groot handel uitgesloten te worden, aldus werd uiteengezet. Na deze bekendmaking gaven alle aan wezigen zich als lid op. Het voorloopig be stuur werd samengesteld. Voorzitter L. van Maren, te Overveen. Secertaris W. Robbe- mond, te Heemstede, Penningmeester C. Werkhoven te Lisse. Vrijdag 1 Juli a.s. zal er een nieuwe ver gadering plaats hebben in Café Central, Groote Houtstraat, Haarlem. Door den Raad der voormalige gemeente Schoten werd in zijne vergadering van 29 April j. 1., gehoudens goedkeuring van Ge deputeerde Staten, - besloten tot aankoop van grond aan de Ceramstraat ten behoeve van den bouw van een school voor voorbe reidend lager onderwijs. In het gebied der voormalige gemeente Schoten zijn pl. m. 1 450 kinderen van den leeftijd van 3, 4 en 5 jaar hiervan zijn pl. m. 500 R. K. en pl. m. 900 niet R. K. kinderen aanwezig zijn 3 R. K. bewaarscholen (met totaal pi. m. 220 leerlingen) en één bewaar school der Ned. Hervormde Gemeente (met pl. m. 165 leerlingen). Alzoo bezoekt pl. m. 26 pet. van het totaal aantal kinderen een bij zon de re school voor voorbereidend lager onderwijs een openbare onderwijsinrichting van dien aard is niet aan wezig. Vóór de totstandkoming der grenswijziging bezochten te Haarlem van de naar schat ting pl. m. 5000 kinderen van genoemden leeftijd, pl. m. 1600 eene bijzondere bewaar school (alzoo 32 pet.) de 3 openbare be waarscholen tellen 225 kinderen (d. i. 4% pet.). Rekening houdende met de omstandigheid, dat de vraag naar openbaar voorbereidend la ger onderwijs te Haarlem toenemende is, zoo dat tot stichting van nog eene school voor voorbereidend lager onderwijs (in de z. g. Slachthuisbuurt) zal worden overgegaan, en het oog hebbend op den gestadigen aan bouw in het noordelijk deel der gemeente, zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat eene openbare school voor voorbereidend la ger onderwijs aldaar in een behoefte zou voor zien. B. en W. stellen daarom voor I. Over te gaan tot stichting van eene school voor voorbereidend lager onderwijs bestemd voor ten hoogste 240 leerlingen in het Noordelijk deel der gemeente II: hen uit te noodigen, de plannen voor de stichting te doen ontwerpen en ter goed keuring aan den Raad voor te leggen. Naar aanleiding van art. 9 Uwer verorde ning betreffende de subsidieregeling van 't voorbereidend lager onderwijs hebben hel Bestuur der Bewaarscholen Afd.Haarlem, Heerensingel 75, KI. Houtweg 22, Antonie- straat en het Bestuur der Bewaarscholen; Koningstraat 20, Jacobijnestraat 2832 Klarenbeqkstraat 62, het vplgende onder de aandacht van B. cn W. gebracht; Daar het Bestuur der gesubsidieerde scho len zich volgens artikel 9 verbindt tot hef fing van een schoolgeld, niet beneden dat der gemeentelijke scholen, hebben wij reeds vele stappen gedaan om genoemd schoolgeld volgens de omschreven eischen vast te stel len. Het is ons niet mogen gelukken, hierin tc slagen; zeer enkelen hebben hun belas- tingbrief ter inzage gegeven. De meesten hielden zich in dezen afzijdig; velen ver klaarden dieh maatregel onplezierig en wil den liever de kinderen yan school nemen zoo we bleven aandringen, daar men toch niet van plan was, zoo'n hoog schoolgeld te betalen. U ziet dus, dat we voor onoverkomelijke hinderpalen zijn komen te staan. Beleefd verzoeken we daarom Uw geacht College art. 9 der verordening in dien zin te willen wijzigen, dat uitvoering daarvan voor ons mogelijk is, opdat onze scholen niet ontvolkt werderi. Wenschelijk zoude het zijn, zoo U de be staande schoolgeldregeling der bijzondere scholen voor voorbereidend L. Onderwijs wilde handhaven. Mocht dit onmogelijk zijn, zoo zouden we U willen voorstellen voor alle scholen van Voorbereidend L. O. een schoolgeldregelinj' te treffen, die de helft van het bedrag, voor de lagere scholen vastgesteld, niet te boven gaat. B. en W. prae-adviseeren hierop als volgt: In het hiervoren afgedrukt adres verzoe ken de Besturen van eenige gesubsidieerde bijzondere bewaarscholen wijziging van art. 9 der verordening tot regeling der voor waarden, waarop aan bijzondere pcholer. voor voorbereidend lager onderwijs te Haar lem subsidie uit tie gemeentekas kan wor den verleend. Volgens genoemd artikel moeten de bestu ren van bewaarscholen zich verbinden tol heffing van een schoolgeld, hetwelk niet la ger mag zijn dan bij plaatselijke verordening bepaald is voor de gemeentelijke scholer voor voorhereidend lager onderwijs. IndSrdaaa is het ^oor de schoolbesturer bezwaarlijk om het schoolgeld volgens de gemeentelijke regeling te berekenen, omdat men piet beschikt over gegevens "omtrent do inkomsten der schoolgeldclichten. Wij meer,en echter wel eene regeling te kunnen treffen, waardoor aan dit bezwaar Vorig bedrag 1767.37 Eén uur overwerk van een groep personeel „de Spaarnestad" 12.40 Huize „Duinrust", op hoop van zegen 2.50 J. H. L. 2.— Kaartclub „Over den koepel" 1.50 H. v. d. H. 2.- Totaal 1787.77 Ook door de Spaarnebank werden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden. wordt tegemoet gekomen. Indien de school besturen aan de gemeente-secretarie waar de vereischte gegevens wél aanwezig zijn lusten van schoolgeldplichtigen in zenden, dan kan aldaar het schoolgeldbe drag volgens de gemeentelijke regeling in gevuld worden. De schoolbesturen weten da het bedrag, dat zii minstens moeten hef fen en men behoeft de betrokkenen niet ter verkrijging van de noodige gegevens las tig te va'len. Tegen de regeling, zooals door de bestu ren wordt gevraagd, hebben wij bezwaar, omdat daardoor het beginsel van gelijkstel ling, hetwelk in de verordening op de subsidieering tot uitdrukking komt wordt aangetast. Wij stellen u derhalve voor, niet tot wijziging der verordening over te gaan. Bij beschikking van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn in de commissie, welke in 1927 belast is me( het afnemen van het examen ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot hét ge ven van, lager onderwijs in de beginselen der landbouwkunde en in de beginselen der tuinbouwkunde, o.m. tot leden benoemd: Ir. C. Rietsema, riikstuinbouwconsulent te Hoorn en Ir. K. Volkersz rijkstuinbouwcon- sulcnt te Lisse. De aanbesteding in September. Naar wij vernemen, zal Reden begonnen worden met het uitzetten van hot bouw- terein voor dc R -K. Kerk te Halfweg. De oude kerk wordt afgebroken, naar bekend is, ten behoeve van de wegverbreeding en op een ander terrein wordt een nieuwe kerk geplaatst. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de nieuwe str.ten ook reeds aan gelegd worden,. Onvoorziene buitengewone omstandigheden voorbehouden, zal dP aan besteding in September plaats hebben. Naar wij vernemen zal een muziekkorps van 70 man op 16 Juli a.s. behoudens goed keuring van den burgemeester, des avonds 8K uur, een serenade brengen aan den heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, wonende Plein 13, ter gelegenheid van het feit, dat hij op dien dag 25 jaar geleden werd geïn stalleerd als lid van den Haarlemschen ge meenteraad. Hiertoe zullen de muzikanten, leden van de korpsen „Sint Cecilia" te Schoten en „Utile Dulci", Haarlem, zich onder leiding van hun directeur, den heer Chr. Huyboom, om 8 uur op de Groote Markt opstellen en vandaar naar het Plein marcheeren. In den ouderdom va4 79 jaren is tc Knowsley (Engeland) overleden ir. Th, Sanders, oud-lid der Prov, Staten van Noord-Holland en oud-wethouder der ge meente Amersfoort. De kosten der paspoorten worden met 1 Juli definitief verlaagd. De moord te Groningen. De dader tot ze ven jaar gevangenisstraf veroordeeld. H. M. de Koningin en Prinses Juliana zul# Ien de zeilwedstrijden ter reede van Texel bijwonen. Jhr. J. A. van Kretschmar van Veen afge treden als voorzitter van den Raad van Com missarissen der Ned. Spoorwegen. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck benoemd tot lid van den Raad van Commissarissen der Ned. Spoorwegen. De beide marechaussees, die betrokken waren bij het drama te Zundert en de Staa. gedagvaard. De vooruitzichten in den Tuinbouw voor stadsjongens. Het werkloosheidsvraagstuk. Een confe rentie in Den Haag. Be Bioscoopwet. Ontwerp-uitvoerings- maatregelen. De Vakraad van den Ned. R.-K. Midden standsbond vergaderde te Utrecht ter be spreking o.m. van 't voorontwerp-Winkel sluitingswet en het ontwerp-Werktijdenbe- sluit. Een gevaarlijk sinjeur. Een les voor jonge dames. De F. VII te Calcutta aangekomen. Harte lijke begroeting. Vertrokken naar Rangoon. De F VII is te Rangoon aangekomen. De tocht wordt heden voortgezet naar Bangkok. Marang van IJselveere uit Den Haag ver dwenen. Weer Belgische Nederland. barometerstand: 766.3 n.M. barometerstand 744.4 m.M. te Hoogste Vardö. Laagste Nudennaes. Verwachting; matige, tijdelijk wellicht krachtige, Z. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regenbuien, wei nig verandering in temperatuur. V propaganda in Zuid- Doodelijk auto-ongeva'. De hoofdcommis saris van politie te Zwolle ernstig gewond. Auto-ongeluk op den Hoenderloschenweg Vader en zoon ernstig gekwetst. De ontsnapping van Leon Daudet, met Delest en den Communist Semard uit de ge vangenis op een valsche telefonische mede deeling. De directeur van de gevangenis ge schorst. Kamerdebatten over deze aangele genheid worden morgen verwacht. Deze week zal de inspectie plaats vinden van de gesloopte vestingwerken aan Duitsch- land s oostgrens. Uit Duitschland komen berichten over verscheidene ernstige auto-ongelukken. De resultaten van de besprekingen op d# Vlcot-conierentie in de aigeloopen week. j Zie verder Laatste Nieuws. ,"l Barometerstand 9 uur v.m,; 754. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54. t. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1