Brieven uit Rome. Radio-Omroep Wat zal bij er mee doen? Het werk der driemogendheden-cenferentie over de eerste week. Léon Daudet met Delest en den communist Semard op een valsche telefo nische mededeeling op vrije voeten gesteld. Uit Duitschland worden verscheidene auto-ongelukken gemeld, die menig slachtoffer eischten. De inspectie der gesloopte vestingwerken aan Duitschland's oostgrens zal deze week plaats hebben. GEM. BUITEML. BERICHTEN KUNST EN KENNIS. Sint Franciscus openluchtspel. RECHTZAKEN. Dc moord te Groningen. Voor den Politierechter. KERK EN SCHOOL. Pater fr. J. J. A.Bernsen O.F.M. FEUILLETON. HET CONSISTORIE. Deze week hield Z. H. de Paus in het Vaticaan de plechtigheden van een consis torie. Reeds vroeger schreven we hier over den oorsprong en de beteekenis van deze plechtigheden, die tot de voornaamsten behooren van het Romeinsch Pontifikaat. Immers in het Consistorie worden de Kar dinalen benoemd die de raadsheeren der Pausen zijn, en deel uit maken van het H. College, wat men den Senaat van de H. kerk noemt. Verder wordt het Consistorie gehouden, opdat de H. Vader Zijn meening en gedragslijn in vcorname gebeurtenissen van hunne mededeelen aan de Kardinalen rondom den Paus vereenigd en ook voor het benoemen van Bisschoppen door den H. Geest gesteld om de Kerk Gods te besturen. Het Consistorie is altijd drievoudig. Een geheim Consistorie, een openbaar, een tweede geheim consistorie. In 't eerste geheim Consistorie houdt de Paus hetgeen men noemt de Consistoriale toespraak in tegenwoordigheid van alleen de Kardinalen, waarna Z. H. de namen van de nieuw-benoemde Kardinalen afkondigt en de meening der Kardinalen daaromtrent vraagt met de woorden Wat dunkt u er van Alsdan leest de Paus een lange lijst namen af van Bisschoppen die reeds vroe ger door decreet benoemd zijn of nu voor 't eerst benoemd worden. De eersten noemt men preconizzali, de tweede preconizzandi. Dit is het eerste geheime Consistorie, het welk meestal niet langer dan een goed half uur of drie kwartier duurt. Het is echter van de grootste beteekenis, wegens de benoeming der nieuwe Kardinalen. Deze hebben reed te voren bericht ontvangen van hunne a.s. benoeming, en bevinden zich te Rome, ofwel, indien zij Nuntius zijn, bij een katho lieke mogendheid, op hun post blijven. In 't eerste geval wordt de tijding der benoe ming, met de brieven der Congregatie van het Consistorie hen onmiddellijk gebracht in het verblijf dat ze te Rome gekozen heb ben, hetgeen met eenige plechtigheid ge paard gaat. pe In het tweede geval vertrekt onmiddellijk na het gehouden geheim Consistorie een bizondere afgezant der Pausen, die men abdelegatus apostolicus noemt, naar het land en de stad waar zich de Kardinaal- benoemde Nuntius of Bisschop bevindt. Deze bizondere afgezant wordt vergezeld van een Pauselijken koerier die steeds een edelwacht is. De afgezant brengt aan het hoofd van de Staat die daartoe het voorrecht bezit den rooden Kardinaalsbonnet en deze zal dien ter gelegener tijd de nieuwbe noemde Kardinaal opzetten. De Pauselijke koerier brengt de nieuwe Kardinaal de tijding zijner benoeming en het roode Kar dinaalsmutsje. Terwijl het eerste geheim Consistorie steeds op Maandag een enkele uitzon dering bevestigt de regel gehouden wordt, volgt het openbaar Consistorie steeds op Donderdag daaropvolgend. Dit openbaar Consistorie is een der plech tigheden van Rome en het Vaticaan, die 't meest gezocht zijn wegens de grootheid en luister, die het omringen. Het doel van dit openbaar Consistorie is het opzetten door Z. H. den Paus van den grooten roo den Kardinaalshoed aan de nieuwe Kardi naal. De plechtigheid vindt plaats niet in de Consistoriezaal, maar in de grootste zaal van het Vaticaan die van de zegeningen of de zaal gelegen boven het grootsche ver trek dat toegang geeft tot de Vaticaansche Basiliek. Een grootsche troon wordt daar opgericht voor den H. Vader. Links en rechts zijn tribunes opgeslagen voor de gezanten bij het Vaticaan, die steeds vol tallig en in ambtsgewaad tegenwoordig zijn in gezelschap van hunne familieleden. Ook zijn er tribunes voor de ridders van Malta in ambtsgewaad, voor de Romeinsche pa triciërs en de Romeinschen adel, de vertegen woordigers van de Ridders van het H. Graf en van genoodigden die voorzien zijn van bizondere kaarten. Voor dat het Consistorie begint, komen de nieuwe Kardinalen die den hoed zullen ontvangen, in de Sixtijnsche kapel en leggen daar in handen van den eersten Kardinaal- Bisschop, den eersten Kardinaal-Priester en den eersten Kardinaal-Diaken, de eed van getrouwheid af aan de Apostolischen Constituties en bepalingen omtrent het conclaaf en de opvolging van de Romein schen Opperherder op den Stoel van Petrus. De andere Kardianlen in groot gewaad wachten den Paus in de z.g. Paramentenzaal, waar Z. H. steeds met plechtigheden met de gewijde paramenten bekleed wordt. De H. Vader verschijnt daar vergezeld van Zijne groote hofhouding en wordt verwel komd door de Kardinalen. Nadat de Paus gekleed is voor de plechtigheid, neemt Z. H. plaats op de Sedia gestatoria, de groote draagstoel en vormt zich de prachtige stoet hoogwaardigheidsbeldeeders, Kardinalen, Pauselijke hofhouding, bevelhebbers en officieren der Pauselijke lijf .vachten, die de Paus naar de zaal wa?r het Consistorie gehouden wordt, vergezelt. Reeds meer malen beschreven we uitvoerig dezen schit terenden stoet. In de Hertog- en Koning zaal, waar de stoet doortrekt, staan honder den menschen die als de Sedia gesatoria verschijnt, den Paus toejuichen, neerknielen om den zegen van Z. H. te ontvangen. Bij den ingang van de zaal van het Consistorie zijn in bizondere tribune de Pauselijke zan gers opgesteld, die den Paus ontvangen met het „Tu es Petrus". Vóór den Pauselijken troon wordt de draagstoel neergezet. De Paus stijgt af en beklimt de troon. Onmiddellijk heeft dan de obedientie ot het bewijs van gehoor- heid der Kardinalen plaats. De Kardinalen kussen de hand van den Paus en alsdan komen drie advocaten van het Consistorie tot vóór den troon en een hunner bepleit in de Latijn- sche taal de Zaligverklaring van de een of anderen eerbiedwaardige dienaar of dienares Gods. Op 'n teelten van den Paus verwijderen zich de advokaten en thans worden de nieuw-benoemde Kardinalen door mede broeders van het H. College binnengeleid. De nieuwe Kardiaalen maken driewerf een diepe buiging voor den Pau-, knielen neder, kussen voet en hand van den Paus en worden door Z. H. omhelsd, waarna ze van eiken Kardinaal, te beginnen met de Deken van het H. College, den broederkus ontvangen. Wederom wordpn de nieuwe Kardinalen tot den Pauselijken troon geleid en ontvan gen knielend de rooden grooten Kardinaals hoed die de H. Vader hen onder het uit spreken der liturgische gebeden, opzet. De advokaten van het Consistorie komen als dan weder hunne pleitredenen houden, die eindigen met het gezegde van de ceremonie-, meester, dat de Paus de zaak in overweging zal rtemen. De plechtigheid is nu geëindigd en de H. Vader staat op en schenkt plechtig de zegen. De stoet vormt zich weer en leidt den H. Vader terug naar de Paramentenzaal vanwaar de H. Vader naar Zijne particu lieren vertrekken terug keert. De Kardinalen begeven zich dan met de nieuwbenoemden in hun midden naar de Sixtijnsche kapel, waar de Pauselijke zan gers het „Te Deum" aanheffen, terwijl de nieuwe Kardinalen plat ter aarde liggen vóór het altaar, geheel bedekt met de groote Kardinaalsmantel. Na het „Te Deum" zingt de Kardinaal-Deken het gebed „Super crea- to; Cardinales". In de Consistoriezaal heeft dan het tweede geheime Consistorie plaats. Z. H. de Paus blijft alleen met de Kardinalen. De nieuwe Kardinalen komen tot vóór den troon en de Paus sluit hen de mond. Alsdan worden weder talrijke nieuwe Bisschoppen afge kondigd, waarna de nieuwe Kardi analen weer vóór den Paus verschijnen en Z. H. hen de mond opent. Deze ceremonie beteekent dat de Kardi'nalen moeten zwijgen over de kerkelijke zaken die ze te behandelen krij gen en vrijmoedig moeten spreken als de belangen der Kerk dit eischen. Voorts wor den aan de nieuwe Kardinalen de Congre gaties aangewezen, waarin ze hunne werk zaamheid zullen verrichten. En hiermede zijn de plechtigheden van het Consistorie geëindigd. Op Woensdag tusschen het eerste geheim en bet openbaar Consistorie wordt in het Vaticaan een plechtigheid gehouden die niet tot het Consistorie behoort, maar ter gelegenheid ervan gehouden wordt. In den namiddag komen de nieuwe Kar dinalen in het Vaticaan en de H. Vader zet hen alsdan de roode Kardinaalsbonnet op. De eerste der nieuwbenoemden houdt dan een redevoering van dank en hulde tot de Paus. Die antwoordt met een lofspreking over de nieuwe Kardinalen. CIVIS ROMANUS. Driemogendheden-Conferenlie. In de afgeloopen week waren de zittingen der Driemogendheden-Conferentie gevuld met verklaringen en uiteenzettingen omtrent de programma's van de regeeringen der confereerende landen. Daarbij traden, zooals te begrijpen is, de uiteenloopende belangen der mogendheden sterk aan het licht. Zorg Voor eigen veiligheid en zorg anderzijds voor het niet te hoog opvoeren van buurman's veiligheid is oorzaak, dat van tastbare resul taten op deze conferentie nog geen spra ke is. Dat heeft weer ten gevolge, dat de Brit- sche houding uiterst voorzichtig moet blij ven en dat de Britten stevig vasthouden aan hun program, dat als zij een minimum voor hun nationale veiligheid beschouwen. De Britsche onverzettelijkheid doet ook an dere delegaties zich in haar stellingen conso- lideercn, zoodat de conferentie nog niet verder is dan een week geleden. De Amen- kanen die zelfs in eigen land reeds pessi mistische beoordeelingen te hooren krijgen, zooals onlangs van een republikeinsch lid uit de marinecommissie van het represen tantenhuis trachten nu een vergoelijkende verklaring te geven. Gibson herinnerde aan het feit,, dat in Washington slechts een pro gram (het Amerikaansche) bestond waar mede de andere delegaties bijna dadelijk in beginsel instemming konden betuigen. In Genève zijn er drie verschillende pro grams, zoodat eerst een gemeenschappelijk terrein moet worden gezocht, waarna de eigenlijke besprekingen pas kunnen begin nen. Gibson vroeg de publieke opinie dus om veel geduld te hebben en niet te snel te veroordeelen. Voor het overige herhaalde hij de oude argumenten betreffende, de Amerikaansche zienswijze, maar erkende op de vraag, dat de Engelschen door de nabu righeid van Frankrijk en Italië, die hier niet meepraten, in bijzondere omstandigheden verkeerden, welke het zouden kunnen mo gelijk maken, dat zij een eventueele aan vaarding van een mogelijke overeenkomst met Amerika en Japan afhankelijk moeten stellen van de aansluiting van Frankrijk Italië daarbij. Dit is echter zeer moeilijk, aangezien men hier niet over eventueele Fransche en Italiaansche verhoudingen van vlootsterkte kan onderhandeleu. Uit Genève werd gisteren gemeld, dat de beraadslagingen inzake de vlootverhoudin- gen geheel zijn vastgeloopen daar minister Bridgeman een debat over de „capital ships eischte en de Amerikaansche afgevaardig de Gibson die beslist weigerde. De Ame rikaansche en de Japansche afgevaardigden zouden nu naar hun regeeringen om instruc ties seinen Minister Biidgeman's standpunt is, dat de beeerking der lichtere schepen van de verhouding der „capital ships moet afhangen. Hij zeide, dat de Britsche delega tie niet kan terugkeeren zonder in de ge legenheid te zijn gesteld, over de verhoudin gen der groote oorlogsschepen te spreken. Gibson zou hebben gezegd, dat de Verl eenigde Staten na 1931 wellicht zelfs nog grootere schepen zouden moeten bouwen dan 35.000 ton. In ieder geval moet Amerika rekening houden met het bestaan van s^'\e" pen als de „Hooden de „Rodney de Brit sche super-superdreadnoughts. Léon Daudet vrij. Léon Daudet is Zaterdagmiddag op een telefonische mededeeling aan den directeur van de gevangenis „La Santé uit de gevan genis vrijgelaten. Met hem werden boven dien Delest en de communist Semard ont slagen. De directeur van de gevangenis kreeg te gen twee uur de valsche order om Léon Daudet, den beheerder der „Action Ffan" caise" en Delest en den communist Semard vrij te laten. Hij noodigde hen dadelijk uit, de gevange nis te verlaten en deelde vervolgens aan dc prefectuur mede, dal de order was uitge- voerd. Ter verklaring wordt aangevoerd, dat dc directeur geenerlci twijfel koesterde, daar er dc laatste dagen sprake was van het ver- leenen van gnttie aan deze gevangenen. Men veronderstelt dat degenen, die deze mystificatie hebben uitgevoerd, in het roya listische kamp moeten gezocht worden. Natuurlijk zou den gevangenen worden verzocht naar de gevangenis terug te kee- ren, daar zij anders gevaar zouden loopen niet de echte gratie te krijgen, tegen den 14en Juli beraamd. Een later telegram meldt, dat de mysti'i catie het werk was van een „camciot du roy", die den directeur opschelde en daarbi de stem van den minister van binnenland- sche zaken Sarraut nabootste. Volgens mededeeling der „Action Fran- ?aise", heeft Daudet Parijs met onbekende bestemming verlaten. Vrijdagavond wa's te Parijs een vergade ring gehouden, waar verschillende sprekers tegen de gevangenhouding van Daudet had den geprotesteerd. Aan het slot was een motie aangenomen, waarbij de aanwezigen zich verbonden, „om alle middelen in hun macht in werking te stellen om Daudet en Delest te ontrukken aan den kerker waarin zij zich met minachting van alle gerechtig beid nog bevinden. Verschillende auto-ongelukker. hadden in Duitschland plaats. Op den straat weg BerlijnHamburg heeft er een plaat? gehad. Door het springen van een band is een auto, waarin de heer Dvorsky, bekend in de Berlijnsche filmindustrie, zijn vrouw en nog twee heeren zaten, tegen een boom gereden. D'vorsky werd gedood; een der an dere heeren gewond, de beide andere inzit tenden licht gewond. Van ernstiger'aard is het volgende, dat in de nabijhbeid van Küstrin heeft plaats gehad waarbij de vroegere ceremoniemeester van den ex-keizer graaf Leonhard von Rothkirch Trach en zijn neef de riddergoedbezitter graaf Finck von Finckenstein om het leven kwamen. De derde passagier, graaf Seidlitz Sandreczki is levensgevaarlijk gewond. Juis! op het oogenblik, dat de auto van graaf Finck von Finckenstein met vrij groote snelheid voor een boerenwagen wilde uitwijken sprong een band, tengevolge waarvan dc auto over den kop sloeg en alle drie inzit tenden over de straat werden geslingerd Graaf Finck von Finckenstein en Rothkirch- Trach waren op slag dood. De chauffeur bleef ongedeerd. Nader wordt geseind, dat ook Sandreczk is overleden. Een ander ernstig auto-ongeluk heeft ir Meckenlburg plaats gegrepen. Bij een over weg van de lijn LübeckStettin werd een van Ratzeburg komende auto door de loco motief gegrepen en ongeveer zeventig metei ver meegesleurd. De vijf inzittenden werden door den trein overreden en deerlijk ver minkt. Alle vijf waren onmiddellijk dood Het blijkt dat de slagboomen niet gesloten waren. Een treindcraillement eischte verder twee slachtoffers. Een uit Stralsund komende goederentrein is bij het binnenrijden van het station Rostock ontspoord. Een wagon sloeg om, waarbij twee beambten werden gedood. Min ster Rathcnau herdacht. De herdenking van den moord op minister Walter Rathcnau, heeft op plechtige wijze plaats gevonden. Vrijdag was het vijf jaar geleden, dat Rathenau werd vermoord. Op het kerkhof te Ober-Schöneweide, waar ket stoffelijk overschot in het fami liegraf is bijgezet, heeft een plechtige her denking plaats gehad, waaraan duizenden leden van de organisatie Reichsbanner Schwarz-rot gold deelnamen. Een vertegenwoordiger van het rijks- mins terie van binnenlandsche zaken legde namens de rijksregeering een krans op het graf van Rathenau neer. Verder waren er kransen van den Reichsbanner, de democra tische partij en de democratische jeugd. De inspectie der gesloopte vesting werken aan de Oostgrens. De inspectie der gesloopte vestingwer ken aan de Duitsche oostgrens, waarom trent de betrokken ministers van buiten- landsche zaken te Genève een overeenkomst hadden getroffen en waartoe Duitschland militaire deskundigen der geallieerden heeft uitgenoodigd, zal de volgende week plaats hebben. De terechtstellingen in Rusland. De president van het Internationale Roode-Kruis-Comité, Gustave Ador, heeft zich "telegrafisch tot de radenregeering ge richt, waarin hij verklaart, dat het comité met diepe bezorgdheid kennis heeft geno men van de berichten over de Russische summiere executies. Krachtens de interna tionale Roode-Kruis-conventies, die vergel dingsmaatregelen veroordeelen en bescher ming voorschrijven voor gevangenen en gij zelaars, doet het Comité een beroep op de zedelijke verantwoording der radenregee ring om een einde te maken aan de maat regelen, die indruischen tegen rechtvaardig heid en redelijkheid. Zware brand in het Wolga-geb'ed. Volgens berichten uit Mockou heeft in het gouvernement Oeljanowsk (Wolgagebied) een geweldige brand gewoed, waarbij zes honderd huizen in vlammen opgingen, 49 personen en vierduizend stuks vee in de vlammen omkwamen. SER A WAK. In Canada heeft zich een nieuwe preten dent aangemeld voor Serawak, het onder Engclsch bewind Staand sultanaat op de Noordwestkust van Borneo. Deze preten dent is een zekere E. Brooke Daykin, een handelsman, die rich aanmeldt als de recht matige zoon en erfgenaam van wijlen Sir Charles A. Brooke, den tweeden blanken radja van Serawak. Hij heeft verklaard, dat hij de Engelsche regeering zal verzoeken, om öf den tegenwoordigen radja, Zijne Hoogheid Charles Vyler Brooke, af te zetten, óf hem (A. Brooke) schadeloos te stellen. Hij ver klaart, dat hij de zoon is van Sir Charles A. Brooke en de dochter van een inlandsch hoofd, en dat het huwelijk tusschen deze beiden in 1363 plaats had te Fort Alice, ter wijl hij zelf werd geboren in 1867. Zijn moeder stierf bij zijn geboorte en hij werd gedoopt met den naam Isaha Brooke. Hij bezit een geboortebewijs in de Maleischc taal en een doopbewijs in het Engclsch. Hij werd tenslotte toevertrouwd aan de zorg van archdeacon Daykin, rector van Sheeps- ton, waarna zijn naam werd veranderd in Esca Brooke Daykin. Hij woonde gedurende eenigen tijd te Manchester en Londen en verhuisde later naar Canada. Hij verklaart verder, dat hem jaarlijks door de schatkist van Serawak een klein bedrag aan geld werd overgemaakt. De regeerende radja werd te Londen ge- horen en is de zoon van Sir Charles A. Brook en Margaret, dochter van Clayton de Windt, een ontdekkingsreiziger. FRANK HODGES. Frank Hodges heeft volgens de „Evening Standard" nog niet beslist of hij de uitnoo- diging om op te treden als president van de beraamde niet-politieke mijnwcrkers.'edera- tie al dan niet zal aannemen. Er zijn thans niet-politieke mijnwerkersbonden gevormd in Nottinghamshire, Zuid-Wales, Schotland, Northumberland en Durham, Yorkshire, Lan cashire, en andere deelen des land. Het aan tal mijnwerkers, dat zich bij deze bonden heeft aangesloten, wordt in totaal geschat op 80.000 a 100.0CO. Hodges is van meening, dat alvorens hij overgaat tot aanneming van de hem aan geboden positie, hij ervan over tuigd moet zijn, dat het in het beste belang der arbeiders is, dat bovenbedoelde nieuwe federatie wordt gevormd. De nieuwe bonden steunen op het beginsel, dat het voort durend bevechten van de mijneigenaars een versleten methode is, en dat thans samenl werking een kans moet krijgen. DE SPAANSCHE KONING TE LONDEN. De koning van Spanje is Zaterdag te twaalf uur naar Engeland vertrokken en denzelfden avond te Londen aangekomen, hartelijk verwelkomd door koning George, den prins van Wales en prins George. Hij zal vermoedelijk eenige weken in Engeland vertoeven ONÖENOODE GASTEN. Dezer dagen waren voor een huwelijks plechtigheid te Londen vijfhonderd nage maakte uitnoodigingen rondgezonden. Thans maken de bladen melding van een soortge lijke „aardigheid". Bij een bal te Londen be merkte de gastvrouw in de danszaal een man, dien zij liever niet in haar huls zag. Bij navraag bleek, dat hij in gezelschap was van een familie, die evenmin uitgenoodigd was als de „gast" in tjuaestie. Een nader ingesteld onderzoek wees uit, dat deze familie per telefoon was uitgenoodigd tot het bal met het verzoek, zooveel personen als mogelijk was mee te brengen. DE ZIEKTE VAN BRIAND, De oogontsteking, waaraan Briand lijdende was, heeft een gunstig verloop ge had zonder complicaties. Zijn herstel is aanstaande. De geneesheeren hebben hem evenwel eenigen tijd rust voorgeschreven, waarvoor hij zich naar buiten moet begeven. DE GEVANGENNEMING VAN CACHIN. De „Humanité" deelt mede, dat het com munistische Kamerlid Cachin en zijn mede- veroordeelden een oproeping van de Santé- gevangenis hebben gekregen, waarbij de 4e Juli als datum hunner opsluiting wordt vast gesteld. DE STIKSTOFFABRIEK TE CHORZOW. In de gehouden z'tting van het Perma nente Hof van Internationale Justitie heeft de agent der Poolsche regeering, de heer Sobolewski, gerepliceerd in de kwestie van de excep ie van onbevoegdheid van het Ilof, door zijn regeering opgeworpen tegen de vordering der Duitsche regeering om schadevergoeding terzake van de inbezit neming door de Poolsche regeer.ng van de stikstoffabriek te Chorzow. Proi Kaufmann dupliceerde vervolgens namens de Duitsche regeering. De presi dent, de heer Huber, sloot hierop de z t- ting, doch verklaarde de behandeling der zaak zelf nog niet ges'o en, ten einde het Hof in de gelegenhed te stellen, alsnog na dere inlichtingen aan de vertegenwoordigers van partijen te vragen, indien het dit mocht noodig achten. VRIJSPRAAK. Door de rechtbank ie Berlijn is de aan klacht tegen den motorbetscr. die eenige maanden geleóen in de Wilhelmstrasse den oud-staatsoecretaris von Kühlmann heeft aangereden, behandeld. Von Kühlmann, die nog steeds niet beter is, had laten weten, dat hij zich niet meer precies herinnerde, hoe het ongeluk ge beurd was. Daar onvoorzichtigheid niet bewezen kon worden, werd de beklaagde vrijgesproken. STORM EN REGEN. Op 50 K.M. afstand van Tslita (Rusland) heeit een geweldige orkaan gewoed, die ge paard ging met een hagelstorm, iwaaif boe ren weraen gewond een groote hoeveelheid vee gedood. In het deparement Smolensk is in ver schillende streken door stor regens groote schade aangericht. TEGEN HET BOLSJEWISME. De Grieksche regeering heelt aan de re geeringen van de overige Balkanstaten, met ui zondering van Turkije, voorgesteld een conferentie van politieprefecten van a.ie i>ai„ansiaten bijeen te roepen, om maatre gelen ter bestrijding van de bolsjewistische exces-sen op het Balken-schiereiland vast te stéllen. Deze démarche van dc Grieksche regee ring zou, naar verluidt, door Engeland ge steund worden. DE UITTOCHT NAAR EUROPA. Alanson Houghton, de ambassadeur te Londen, is naar Europa scheep gegaan aan boord van de eers e der negen passa giersbooten, die einde der week naar ..luropa vertrokken. De iaariirksche groote uittocht van toeristen nadert thans het maximum. EEN FILMPROCES. Te Los Angeles heeft Charles Duell een eisch ingediend tot schadevergoeaing tot een bedrag groot twaalf millioen gulden le gen mej. Lman Gisli, de iilraactrite met wie hij vroeger verloofd is geweest, Dueil beweert, dat mej. Gisli op 1 Sep tember 1922 een con ract met hem is aange gaan, waarbij zij zich tot 1930 tot zeker weik verbond, doch dat zij 1 December 1924 het contract verbrak, ongeveer denzeltden tijd, dat zij haar belof e om met hem te trouwen verbrak. Duell eisent 200.000 gulden werkelijke schadevergoeding en 4.8ud.ODO voor „sirai - schade. NICARAGUA EN DE VER. STATEN. Het Amerikaansche departement van marble gar last tot het onverwijld terug trekken van 500 marinematrozen uit Nica ragua krachtens het plan tot algeheele te rugtrekking van de Amerikaansche expe- dilietroepen uit dit land. In het reeds vermeide plan lot het terug roepen van Amerikaansche mariniers uit Nicaragua is ook opgenomen het terugroe pen later, als de omstandigheden gunstig zijn, van nog een contingent van 600 man. Er zouden aidus 15O0 man .blijven, die er voor onbepaalden tijd zouden zijn. Zooals wij reeds eerder vermelden, zal op de Zondagen 10, 17 en 24 Juli en 7 Aug. a.s. in het Openluchttheater „De Doolhof te Tegelen worden opgevoerd het „Sint Franciscus Openluchtspel" van P. Justinus Janssen O. F. M. Het Spel bestaat uit een Proloog en vier bedrijven, terwijl een vijfde bedrijf gevormd wordt door een Apotheose, een verheer lijking van den jubileerenden Franciscus. Aan de opvoering wordt deelgenomen door een 60-tal speelsters en spelers, ter wijl als proloog- en rei-zegster optreedt de bekende declamatrice mej. Jo van Basien Batenburg. Een gemengd koor van een 140-tal da mes en heeren zal de gezangen uitvoeren met gegeleiding van het Tegelsch Orkest „Mignon", onder leiding van den componist zelf, den heer C. A. M. de Rooy, die nog onlangs zoon schitterend succes mocht oogtsen met de opvoering van Edgar linel's „Sint Franciscus Oratorium" te Vcnlo. Het amphitheater en het tooneel, uitge voerd onder de architectonische leiding van de heeren W. G. Siebgens en F. Böskes, zijn thans voltooid. Voor deze opvoering is door den beken den kunstschilder Piet Peters een spreken de reclamieplapit ontworpen, uitgevoerd in linoleum en voorstellend den gestigmati- seerden Franciscus, die geheel in strakke lijnon is gehouden. Laten we hopen, dat deze opvoeringen het verwachte resultaat hebban, opdat het geven van verdere vextooningen in hel Te- óelsche Openluchttheater verzekerd zijn. DINSDAG 28 JUNI. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politieker. 12.35— 2 Lunchmuziek uoor het A.N.R.G. Trio, o.L van Lock Groeneveld, viool, A. v. Leeuwen, cello, P. Jochemse, piano. 56.45 Voorovondconcert door het A.N.R.O.- orkest, Barend Kenden, piano. 6.457.15 Engelsche les voor gevorderden. 7.157-45 Engelsche conver satieles. 7.45 Politieber. 10.30 Persbcr. b.io R.K. Radio-avond. Dubbelmannenkwartet „Onderling Kunstgenot" te Nieuw-Vennep, Mej. L. Kosters, ceilo- De heer Joh. Brandts-Buys, piano, ia Jesu öulcis me- raoria, v. d. Pol, b. Salve Regina, Oberhofter (kwarect) 2. Roroanze Goetermann (cello, piano) 3a. Nimmer Nacht, Andriessen, b. Het kerkklokje (Hamel kwartet). 4. Lezing door den heer Gerrit Jan van Eyck, declama tor te Utrecht, over: Moderne Kathblieke dichters cn prozaschrijvers, 5a. Tota pulchra es (duet). Frank, b. Onze Vader (bariton) v. d. Slcot. 6 Le Cygne, Sr. Saens (cello, piano). 7a. Het Kerkhof, Andriessen. b. De Avond, Jacobs (kwartet). 8. Kol Nidrei Eruch (cclio-piano). 9. 2e gedeelte lezing. 10a. Gloria in excelsis Deo, V/an- sel. b. Meiliedje, Olman, (kwartet), ix. Minusctto, Bec ker, (cello, piano), ia. Er was ereis, v. d. Linder (kwar tet. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Het Daventry-kwartet en solisten (viool-contra alt, tenor, bariton). 1.20 2.20 Olof sextet en L. Rosa, sopraan. 3-15 Voorlezing. 3.20 Muziekles. 4.05 Fransche les. 4-35 Lezing: What we shall see at to-morrow s "eclipse. 4-50 Orkest- concert. 5.20 Lezing: Legends about flowers. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds, weeib. nieuws. 7-05 Dansmuziek. 7-20 Lezing Hew money is made at the mint. 7.35 Liederen van Grieg door I. 1'Anson. 7.45 Lezing:' To morrow s eclipse. 8.C5 Indianen liederen door Chief Os-Ke-Non-Ton. 8.20 „The Belle of New York" muzik. comedie in 2 acien van H. Morton, Orkest koor en solisten. 9.20 Weerber. nieuws. 9.40 Lezing: Music and the ordinary listener. 10 uur (vervolg) „The belle of New York." 10.50 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS". 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 13.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Trioconcert (piano, viool, cello,) 9.05ix Operafrag menten Orkest, koor en solisten. LANGENBERG, 46g M. 1.25—2.50 Orkestconcert, 5.506.50 Orkestconcert. 8.5010.20 Serenaden en orkest-liederen, Werag-orkest en A. Holtz, sopraan. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN 434 en 566 M. 12.20—8.05 Lezingen en Lessen. 9.2010.50 Concert in Maagdeburg. Ket Berliner or kest en M. v. d. Berg, viool. HAMBURG, 394 7 M. 4-35—5-20 Schetsen van Milau. 8.20 „Schule der Musik", Causerie erf muziek „Die Sinfonie bis Beethoven (VI). 9.35-11-10 Volksliede ren. Daarna dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 8.20 10.20 Orkestconcert, Sté, Royale de Zoölogie. Zeven jaar gevangenisstraf. Het gerechtshof te Leeuwarden, heeft Zaterdag in hocger beroep arrest gewezen in de zaak legen den 29-jarigen typograaf W, S. die terecht had gestaan wegens zware mis handeling, den dood van Johan Schot len gevolg hebbende, een cn ander gepleegd in de drukkerij van de firma J. B, Wolters le Groningen, op 10 Dec. j.l. Het Hof veroordeelde hem tot een gevan genisstraf van zeven jaar; de eisch was Iwaaif jaar. De onverantwoordelijke wijze waarop zaken huurkoop-artikelen afleveren. Voor den politierechter, mr. Servatius. te Amsterdam heeft Vrijdag bij verstek te rechtgestaan een reeds meermalen veroor deeld bewoner der Laurierstraat, ter zake van verduistering. Toen hij bezoek kreeg van een reiziger, ging hij gretig in op diens vcorstel, om een stofzuiger in huurkoop te nemen. Dat 's mans inbcedel er niet naar was, dat hij bij mogelijk heid ooit een stofzuiger noodig zou hebben, ja, dat hij zelfs geen electrische leiding in zijn wening had, werd dcor den reiziger, wiens belang het nu eenmaal was, zooveel mogelijk stofzuigers aan den man te brengen, öf niet opgemerkt, öf wat ook het geval wezen kan volkomen veronachtzaamd. En de firma zelve, nou, die gaf zich ook geen moeite een nauwkeurig onderzoek naar den klant in te stellen, want zoo zij dit gedaan had, zou ze hem zeker niet geleverd hebben. Nu leverde zij hem wel, maar even haastig als, zij was, haar stofzuiger te plaatsen, even haastig waslij er bij om een aanklacht bij de politie in te dienen, toen bleek, dat haar klant zijn betalingen niet verder uitstrekte dan tot den eersten termijn, en, daags na de levering, den stofzuiger beleend had.. Het O. M., mr. van Arkel, vond het voor de firma, die niet behoorlijk informeerde, zoo erg niet, dat zij haar stofzuiger kwijt raakte. Intusschen mag het feit, waaraan verdachte zich schuldig maakte, niet on gestraft blijven. In aanmerking nemende diens verleden, eischte spreker verocrdeeling tot vier maanden gevangenisstraf. Mr. Servatius, vonnis wijzende, noemde van de vele huurkoopzaken, die de politie rechter te behandelen krijgt, dit geval een van de ergste soort. Het doel was hier om het voorwerp in handen te krijgen en het zoo gauw mogelijk te gelde te maken. Waar bij nog komt, dat verdachte meermalen is veroordeeld. Aan den anderen kant is het waar, dat de zaken, die zich met dergelijke huurkocp- affaires inlaten, cp uiterst onverantwoor- I delijke wijze de voorwerpen maar leveren. Dit moet natuurlijk bij de strafbepaling in aanmerking genomen worden. Ket wordt den menschen inderdaad wèl erg gemakke lijk gemaakt cm dergelijke feiten te plegen I Op grond van deze overwegingen legde mr. S. den verdachte drie maanden ge vangenisstraf cp. Vrijdagmiddag promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam op een profschrift „The Geology of the Tegiian Clay and its Fossil Rem: ins of Rhinoceros", pater Joannes Ja cobus Athanasius Bernsen (pater Fr. Sane- es O.F.M.) geb. te Nederhorst den Berg. De promotie geschiedde met lof. Promotor was prof. E. Dubois. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do witn it", door 70S. P. H. HAMERS. 96 „Dat is waar", antwoordde Losely „en als ge dus zeker zijt dat ge zoo veel in huls hebt, kunt ge de rekening betalen en de zaak in orde maken. Ik zal terug wezen, eer Sparks de architect komt om zijn geld te halen voor 'de nieuwe schuren van onzn boerderij; dat zal 600 pond zijn; maar de volgende week krijg ik geld voor timmer hout. Waar kan hij van betaald worden?" Maar Gunston wilde dit niet. „Neen, ik zal Sparks ook betalen uit hetgeen ik in mijn secretaire heb -en de kooper van het timmerhout kan zijn schuld bij mijn ban kier in Londen betalen." „Wilt ge daarmee zeggen" vroeg Losely, „dat ge geld genoeg in buis hebt om die beide rekeningen te betalen?" „Ja, in de secretaire van mijn studeerka mer. Ik weet niet juist hoeveel ik heb. Mis schien 1500, misschien ook wel 1,700 pond. Ik heb het niet geteld, maar ik weet zeker dat er meer dan 1400 pond is." Losely maakte hierop de schertschende aanmerking, dat als Gunston nooit uitre kende hoeveel hij bezat, hij nooit kon zeg gen of hij bestolen was. Daarop werd hij af getrokken en scheen verlangend te zijn om Guston kwijt te raken. Hij gaf voor dat hij het arbeidersboek moest nazien, eenige or ders moest noteeren voor den opzichter en den volgenden morgen op reis moest. Hier keek de kolonel van het manuscript op en zeide tot Lionel: „ge denkt misschien dat ik dit alles gearrangeerd heb bh wijze geschied schrijning. Dat is niet zoo. Ik geel het verslag van wat er gebeurd is, zooals Gunston het woordelijk heeft berteld en ik geloof, dat zijn geheugen vrij goed was." „Nu, hier keerde Morley weer tot het handschrift terug „Guston verliet Willy en ging naar z'n eigen kamer waar hij alleen thee dronk. Toen zijn kamerdienaar het theeblad binnen bracht, zeide hij hem dat de heer Losely den volgenden morgen vroeg naar Londen ging, en beval hem, zorg te dragen, dat de rentmeester koffie kreeg vóór zijn vertrek. De bediende merkte hierop aan dat de heer Losely in den laatsten tijd niet opgeruimd geweest was en dat het mis schien een onaangename zaak geweest was die in verband stond met den heer, die er twee dagen geleden geweest was om hem te spreken. Gunston had niets van dat be zoek gehoord: Losely had er niets van ge zegd. Toen de bediende de kamer verlaten besloot Gunston te onderzoeken wat hij in z'n secretaire had. Hij onderzocht de la den en vond op verschillende plaatsen een i veel groolcc som dan hij gedacht had; aan goudgeld en bankpapier een bedrag van 1967 pond, waarvan hij 300 pond aan sou- vereinen. Hij streek het bankpapier zorg vuldig glad en uit gebrek aan andere be zigheid en om Losely te laten zien dat hij gebruik wist te maken van een wenk, schreef hij de nos. der banknoten op in zijn zakboek, legde ze allen in dezelfde lade met bet goudgeld, sloot dc secretaire en ging kort daarop naar bed. t Den volgenden morgeg Losely was 's morgens vertrokken kwam de koopman om betaling voor.de broeibakken te ont vangen. Gunston ging naar z'n secrtaire nam er zijn banknoten uit en bevond dat er 250 pond verdwenen waren. Hij kon nauwelijks z'n oogen gelcoven. Had hij zich soms met tellen vergist? Neen. Daar lag zijn zakboek waarin de nummers waren opgeschreven. Toen telde hij de souvereinen, er waren er 142 we'g, dus omstreeks 400 pond in 't ge heel. In 't eerst kon hij Losely niet verden ken; maar toen hij zijn bedi inden onder vroeg, verklaarde zijn kamerdienaar, dat hij omstreeks twee uur in den morgen wakker was geworden door het blaffen van den waakhond, die 's nachts los liep op de bin- neplaits van het huis. Niet omdat hij bang voor dieven was, maar uit vrees dat de hond ziin meester stoveti zot, klom hij het venster uit, op de eerste verdieping gelegen, om het dier sïil te houden: verder verklaarde hij, dat hij toen in dien tegcnovcrgestelden hoek van 't gebouw, een licht had gezien bngs de vensters van den gang tusschen de vertrek ken van .Losely en de kamer van Gunston. Hierover verwonderd, was hij dat gedeelte van 't huis genaderd cn had het licht slechts even kunnen zien door de reten van de blin den in de studeerkamer. De vensters in den gang waren zonder blinden; het waren ouderwetsche steenen vensterramen. Hij had een paar minuten bij den muur ge wacht, toen het licht weder in den gang kwam. Toen had hij iemand gezien, met een jas, dien hij aan de kleur, direct voor dien van Losely herkende. Maar eer de man den gang half door was, ging het licht uit en kon de bediende niets meer zien. Hij was door dien jas zoo stellig overtuigd dat de man Losely was, dat zijn vrees of verwon dering geheel verdween, daar hij veronder stelde, dat Losely later opgebleven was dan gewoonlijk om nog een en ander in orde te brengen vóór zijn vertrek en waarschijn lijk in Gunston's kamer gegaan was om een boek of een papier te lnlen, dat hij er mis schien had laten liggen. De hond begon weer te blaffen en scheen absoluut de binnen plaats af te willen waar hij opgesloten was. Maar de bediende bracht hem langzamer hand tot bedaren/ging naar bed en versliep zich een weinig. Toen hij w ltker werd, haastte hij zich om de koffie in Losely's ka mer te brengen, maar deze was reeds ver trekken. Er was neg een verdachte omstan digheid. De vraag deed zich voor, hoe de secretaire geopend was geworden, daar de sleutel in 't bezit was van Gunston cn c? geen spoor van geweld zichtbaar was. He! -as een vr.n d:.o rtlwe. ouderwc'.sc'ïe s"o' en, die zeer gemakkelijk kunnen open gestoken worden, maar waar c;n nicuwcrwelsche sleutel niet bij past. Nu werd er in den gang een lange spijker gevonden met een krom me punt/en de commissaris van politie had de gevatheid, den spijker in het slot van de secretaire te steken, waardoor zij gemakke lijk open cn dicht ging, Het was duidelijk, dat, wie clan ook dien vorm aan den spijker gegeven had, hij dit instrument niet voor het eerst in zijn leven gebrokt had, maar een bekwaam slotenbrekcr wezen moest. Dat moest, oppervlakkig beschouwd, voor dc onschuld van Losely getuigen. Maar Je waarheid was, dat hij een knap man was in 't vervaardigen van allerlei werktuigen. Dat was bekend. Bovendien werden eenige spijkers, precies van den zelfden vorm aan getroffen op den schoorsteenmantel van een binnenkamertje, dat tusschen dc kamer lag, waar hij Gunston 't laafst gesproken had en zijn eigen slaopkamer. Het binnenka mertje werd door Losely als studeerkamer en als werkplaats gebruikt. De spijkers, die zeer lang en dun waren, werden direct door den Timmerman der plaats herkend als ver vaardigd op aanwijzing v;,n Losely voor een tuinbank, die op het lievelingsplaatsje va-, Gunston zou gepla~ts worden. Nog steeds niet in de schuld van Losely gcleovend, ging Gunsten met den commis saris van polilie, den bediende en c :n ad vocaat uit dc buurt naar Londen. 7ij had den geen moeite cm Losely te vinden. Hij w-s op dc kamers van zoon in dc city, dicht bij het handelshuis waar deze klerk was. Toen m~n hen den dicfs'el ime-.V- d", scheen hij zeer verwonderd, maar legde geen vrees aan den dag. Men vroeg hem of hij tegen twee uur in den morgen in de slu- deerkamer geweest was, waarop h'j ant woordde: „neen, waarom zou ik?" Toen riep de bediende uit: „maar ik heb U toch ge zien; ik herkende U aan dien ouden grijzen jas met de roode voering. Kijk, daar iigt hij, daar ginds op dien stoel. Ik wil zwe ren, dat het de zelfde is." Losely begon toen te beven cn werd zeer bleek. Daarna werd hem iets over den spijker gevraagd, ma er hij scheen geheel verslagen en mompelde: „Goede hemel, die jas; wilt gij soms bewe ren, dal gij dien jas gezien hebt?" Hij werd nu aan den lijve onderzocht en men vond eenige souvereinen, zilvergeld en een bank noot van vijl pond bij hem. Het nummer van die banknoot kwam overeen met dat in het zakboek van Gunston. Men vroeg hem waar hij die banknoot gekregen had. II j v/e!gerde te antwoorden. „Het is een van de brnkbiljctten die mij ontstolen zijn", zeide Gunston, waarop Losely woedend u.-tncp: .Pas op wat gij zegt! Hoe weet ge dat?' Gunston antwoordde: „ik heb de nummers van m';n bankbipetten opgeschreven, toen ik Uw kamer verliet. Hier is de lijst in - 'in zakboek, zie." Losely keek en viel a hier over, alsof hij doodclük getroffen was. 7.1.'tl zwager, die het geval meemaakte, ri-p: ,0 William! Gij kunt niet schuldig zij Ge zijt de eerlijkste man van dc wereld. Er moet een vergissing plaats hebben, heeren» Waar hebt ge die bankbiljetten gekregen, William zeg het!" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7