BINNENLANDSCH NIEUWS. Paspoorten verlaagd. Brieven voor Indonesische studenten. H. M. de Koningin naar de zeilwedstrijden. Jhr. J. A. van Kretschmar van Veen. Werkloosheidsvraagstuk. De Bioscoopwet. Ned. R. K. Middenstandsbond. Mazelen. Namen voltooide Zuiderzee werken. Weer Belgische propaganda in Zuid-Limburg. LUCHTVERKEER. De F VII te Rangoon aangekomen. De F VII te Calcutta gearriveerd UIT ONZE OOST. De hygiënische tentoonstelling te Bandoeng. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De vooruitzichten in den tuinbouw. GEMENGD NIEUWS. Ned. schip in de Deensche wateren gezonken. Auto geslipt op den Hoenderïo- schen weg. DoodeSijk auto-ongeval. Marang van IJsselveere uit Den Haag verdwenen? Een vader, die misbruik maakte van z'n gezag. Motor in brand. Windhoos te West-Kapelle. Een brutale oplichter. Een gevaarlijk sinjeur. Onregelmatigheden. De huiszoekingen bij de Indone sische studenten. KUNST EN KENNIS. Een Esperanlo-rede voor de microfoon. Conceritournee der N. V. Italiaansche opera. Monument Johan Sckoonderbeek KERK EN SCHOOI.. Het V/apenschild van Mgr. Zwijsen. Onder de Radio-berichten: De ontsnapping van Leon Daudet. De directeur van de Santé geschorst. Morgen behandeling van de zaak in de Fransche Kamer. Nieuwe executies in Rusland. De ontsnapping van Leon Daudet. De zon-eclips in Engeland. Huiszoekingen te Lissabon. Nieuwe executies in Rusland. Thans definitief met 1 Juli. De minister van buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 1 Juli a.s. de kosten der buitenlandsche paspoorten van Rijkswege zijn verlaagd tot 1 en dat ook voor de verlenging van bui tenlandsche paspoorten met ingang van dien datum slechts 1 van Rijkswege zal worden geheven. Bovendien zullen de 'buitenland sche paspoorte:- voortaan voor den duur van twee jaar woraen afgegeven en voor gelij ken termijn telkens worden verlengd. Boor de Justitie geopend. Het vermoeden, dat de justitie beslag had gelegd op d per post gezonden correspon- centie voor de Indonesische studenten te Leiden, aangezien zij reeds sedert meer dan een week geen brieven ontvingen, is juist gebleken. Dezer dagen is een deel der cor respondentie aan hen toegezonden. De brie ven waren geopend en van een speciaal stempel voorzien, ten bewijze, dat zij op rechterlijk bevel geopend z;'n. Na den inval heeft tot dusver nog geen der Indonesische studenten iets omtrent de verdere plannen van de justitie vernomen. Ter reede van Texel. Het Corr. Bunr. deelt mede, dat H. M. de Koningin voornemens is rr et Prinses Juliana 8 Juli a.s. de zeilwedstrijden der Kon. Ma rine Jachtclub ter reede van Texel bij te wonen. Jhr. J A. van Kretschmar van Veen, voor zitter van den Raad van Commissarissen der Ned. Spoorwegen, heeft, wegens gevorder den leeftijd den wensch te kennen gegeven om zijn lidmaatschap neer te leggen en is ter gelegenheid van de gehouden algemeene vergadering als zoodanig afgetreden. In de Zaterdag gehouden vergadering van der. Raad van Commissarissen is de heer v. Kretschmar van Veen gehuldigd en werd hem een aandenken aangeboden. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, oud- minister van Binnenlandsche Zaken is be noemd tot lid van den Raad van. Commissa rissen der Ned. Spoorwegen. Conferentie in Ben Haag. Naar de Tel. verneemt, is Vrijdag in den Haag wederom een bijeenkomst gehouden van de ministers van financiën, Binnen landsche Zaken en van Arbeid met de wet houders voor Maatschappelijken Steun, der vier groote gemeenten, waarin opnieuw het werkloosheidsvraagstuk in zijn geheelen om vang is besproken. Ontwerp-uitvoerings-maatregelen. De staatscommissie voor het bioscoop vraagstuk, die de bioscoopwet heeft ont worpen, heeft aan den minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw op diens ver zoek advies uitgebracht over de uitvoerings maatregelen, welke die wet vordert. Naar het Corr. Bur. verneemt, hebben de noodige or.twerp-maatregelen, aan de hand van dit advies samengesteld, het departe ment van Binnenlandsche Zaken en Land bouw reeds verlaten, en ligt het in de be doeling, dat de bioscoopwet op 1 Januari 1928 in werking treedt. Vergadering van den vakTaad. Bespreking van het voorontwerp-Winkel sluitingswet en het ontwerp-Werktijden- besluit. Verleden week hield de vakraad van den B. K. Middenstandsbond zijn vergadering te Utrecht, onder leiding van den heer Fr. van Rossum uit Hilversum. De balans en winst- en verliesrekening Van den Ned. R. K. Middenstandsbond per 31 December 1926, werden goedgekeurd. De heer J. Nooyen, voorzitter van den Ned. R. K. Bond van Kruideniersvereenigin- gen, werd als lid van het vakbestuur her kozen. In de plaats van den heer Scholtes, die zich niet herkiesbaar stelde, werd geko- ïen de heer H. J. Mascland, secretaris van den Ned. R. K. Hanzebond van Slagerspa- trcons. Hierna werd een uitvoerige bespreking gehouden over het voorontwerp-Winkelslui tingswet en het ontwerp-Werktijdenbesluit voor winkelpersoneel, welk punt werd inge leid door den heer J. Nooyen. i}e besprekingen leidden in hoofdzaak tot de volgende conclusie: Teneinde een aanneembare en bruikbare regeling te verkrijgen, achtte de vergadering het noodig, dat de maximum arbeidsduur wordt vastgesteld op het door de Arbeids wet toegelaten maximum van 10 uren per dag en 55 uren per week. Het kwam der vergadering onbegrijpelijk voor, dat de mi nister met een dergelijke enge bepaling is gekomen. Wat de Zondagsluiting betreft, deze kon men in beginsel aanvaarden, wijl de R. K. organisaties uit den aard der zaak voorstan ders zijn van Zondagsrust. De vergadering was evenwel van oordeel, dat voor som mige bedrijven de invoering der algeheele Zondagsluiting, althans in de huidige om- stanc igheden, niet zonder belangrijke na- deelen was. Daarom moesten meer uitzon deringsbepalingen worden opgenomen. Zoo kon de vergadering zich er geheel mede vereenigen, dat met kracht geijverd zou worden voor een uitzonderingsbepaling voor banketbakkers, bijv. in dier voege, dat banketbakkers des Zondags gedurende vijf uren zullen mogen zijn geopend, en wel op een gedeelte van den dag door iederen on dernemer zelf te bepalen. De vraag rees, of een sco-tgelijke bepaling niet ook zou moe ten worden gemaakt voor fruitwinkels, even tueel voor een bepaald gedeelte van het jaar. Ook voor de sigarenwinkels bleek de Zon dagsluiting moeilijkheden met zich te bren gen. Vooral werd gevreesd ernstige concur rentie door den verkoop van sigaren enz. in café's, als de winkels des Zondags geslo ten zijn. Deze moeilijkheden zouden voor een groot deel worden ondervangen, indien de ver koop van sigaren enz. in café's op Zondag geheel werd verboden. Met het advies van den Middenstandsraad op dit punt kan men zich dan ook geheel vereenigen. De bevoegdheid van gemeenteraden, om voor bepaalde groepen van winkels sluiting gedu ende een halven dag per week voor te schrijven, lokte allerwegen critiek uit. De vergadering wenscht zich met kracht te ver zetten tegen -het toekennen van een derge lijke bevoegdheid aan de gemeenteraden. Tenzö, en dan kon de vergadering er zich geheel mede vereenigen een derge lijke verordening slechts zou kunnen wor den vastgesteld, nadat uit een gehouden stemming onder de betrokken winkeliers zou zijn gebleken, dat een groote meerder heid der betrokkenen een dergelijke sluiting wenschte. Deze regeling was ook voorgesteld door den Middenstandsraad in zijn ontwerp van 1920. Aan deze regeling wilde de vergadering uitdrukkelijk vasthouden. Nu eep werktijdenbesluit voor winkels staat te worden ingevoerd, meende de ver gadering dat nu eindelijk de tijd gekomen was, om de slagerswinkels in te deelen bij de „winkels" en niet langer te doen vallen onder de bepalingen voor fabrieken en werk_ plaatsen. Nog sprak de vergadering als haar oordeel uit, dat het een zeer ongezonde toestand was, dat voor kinderen van een winkelier, behoudens het uitzonderingsgeval van art. 44 der Arbeidswet, dezelfde bepalingen gel den als voor vreemd personeel, zoodat op tijden, dat geen vreemd personeel aanwezig is of anderszins, de kinderen hunne ouders niet zullen mogen helpen. De vergadering achtte bet in de rede te liggen, dat hierin wijziging kwam, al zou hiervoor wellicht noodig zijn een wijziging der Arbeidswet. In Maas en Waal heerscht, naar uit Tiel gemeld wordt, in hevige mate de mazelen. De ziekte draagt een goedaardig karakter. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat voor de hierna genoemde vol tooide Zuiderzeewerken de daarbij ver melde aardrijkskundige namen ziin vastge steld: het afwaterings- en scheepvaart kanaal langs de Noord-Hollandsche kust tusschen Van Ewijckssluis en Oostoever: Baigzandkanaal; den langs dat kanaal aan- gelegden nieuwen zeedijk: Balgzanddijk; de schutsluis bij de Kooi: Kooisluis; de uit wateringssluis aan het noordelijke einde van genoemd kanaal: Oosjoeversluis. Zaterdagavond zijn, naar het V. D.-bureau meldt, verschillende Belgen per auto en op de fiets over de grens gekomen. Zij hebben in de gemeente Weert op verschillende plaatsen biljetten aangeplakt, waarop hei volgende te lezen stond: „Limburgers en Brabanders! Laat niet langer uw belangen opofferen aan de heb zucht der Amsterdamsche en Rotterdam- sche kooplieden, die alles doen wat in hun macht is om u te verdrukken en te ver nederen. Wij, Limburgers en Brabanders, die on der die immer grooter wordende verdruk king smachten, hopen, dat al onze broe ders, wanneer het uur der bevrijding zal slaan, hand in hand zullen gaan en alles opofieren tot het afschudden van dit on dragelijke juk voor de bevrijding van gods dienst, land en volk en weten zeker, dat de Belgen, waarvan wij zijn weggerukt, gelijk een kind van zijn moeder, ons zullen steu nen om ons uit de slavernij te bevrijden. Harten hoog, leve Brabant en Limburg! meester zijner toekomst." Om 2.30 Zondag, kwam de F. VII uit Cla- cutta te Rangoon aan. Nader wordt gemeld, dat men op het traject Calcutta-Rangoon, onderweg veel, last van tegenwind en regen had. Maandag wordt de tocht voortgezet naar Bangkok. Een hartelijke begroeting. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, heeft de K. L. M. telegrafisch be richt van den piloot Geysendorffer ontvan gen, dat de aankomst te Calcutta om twaalf uur des middags plaats vond. Het vliegveld was juist droog na de zware moesson regens, welke den vorigen dag gevallen waren. Op het vliegveld zijn alle benoodigheden aan wezig. De reizigers werden door vele belangstel lenden, o. w. een aantal Nederlanders, har telijk begroet. Zondag werd de reis naar Rangoon voortgezet. Deze afstand bedraagt 1350 K.M. Alles is wel aan boord. Een telegram van den heer Tillema. De heer F. A. Tillema, de bekende ijver- aar op hygiënisch gebied en schrijver van „Kromo-Blanda" en „Zonder tropen geen Europa", zond naar aanleiding van het ope nen van de .eerste Hygiënische Tentoonstel ling te Bandoeng het volgende telegram' aan het tentoonstellingsbestuur: Wil beste wenschen aanvaarden voor het welslagen der tentoonstelling. Ik vertrouw, dat ze ieder, die leiding geeft aan maatrege len, beoogend verhooging volkswelzijn, volkswelvaart, de overtuiging zal schenken, dat beide met de volksgezondheid een on verbrekelijke drieëenheid vormen. Ik grijp tevens als oud gemeenteraadslid van Sema- rang de gelegenheid aan om u te wijzen op het grootsch verschiet dat de aanleg van een zeehaven biedt, omdat die stad is gelegen in de onmiddellijke nabijheid van een kos telijk en goedkoop bergterrein, waar geen historische, uiterst moeilijk te verbeteren misstanden bestaan, maar men voor de uit breiding der stad geheel de vrije hand heeft en van meet af toes-tanden beheerscht, wat in geen enkele kuststad het geval is. Door Semarang tot zeehaven te naken, kan de stad zich ontwikkelen tot ideaal handels centrum tot voordeel van heel Java, tot voorbeeld van alle landen om de Pacific. Ik breng u mijn oprechte hulde." Tot zoover het draadbericht. Te Bandoeng zal het ongetwijfeld op den rechten prijs worden gesteld. Voor stadsjongens. De directeur van de Rijkstuinbouwwin- terschool te Naaldwijk schrijft: Talrijk zijn de brieven, welke mij in deze dagen van examen-doen bereiken van ouders in steden, die hun kinderen om de een of andere reden ,,in den tuinbouw" willen heb ben. Zij vragen inlichtingen, en wenschen van alles te weten, of er inderdaad kans van slagen is. De bedoelde kipderen zijn n.l. of niet op gewassen gebleken tegen de eischen van stedelijke bedrijven, of zij denken gemak kelijk te slagen, waar immers „boeren en tuinders wel heel simpele lieden ziin" of wel zij prefereeren het verblijf op het land en droomen van „werken buiten". (De derde categorie is gemeenlijk de beste). Ter voorkoming van veel teleu-stelling dien ik hun dan te wijzen op de moeilijkhe den en bezwaren. Voor de leerlingen van 4-c tuinbouwschool staan n.l. slechts twee, mis schien drie richtingen open: le. Indië: Onze Indische culturen vragen flinke jon gelieden; toegerust met de noodige practi- sche en theoretische kennis kunnen dezen zich een behoorlijk bestaan in de tropen verwerven. Ons hoogste onderwijs-college, dat de leidende mannen vormt, is de Land bouw Hoogeschool te Wageningen. Daarvoor is 't einddiploma 5-jar. H. B. S. noodig. Daarop volgt de Middelbare Koloniale School te Deventer, waar 3-jar. H.B.S. wordt geeischt. Toch kunnen ook degenen, die deze di ploma's niet bezitten, nog wel een geschikte plaats verwerven, doch zooals te begrijpen is, komt 't voor hen bovenal op practische vorming aan. Stekken, snoeien, enten e.d. moeten zij terdege verstaan en daarom heeft de directeur der Rijkstuinbouwschool te Boskoop, waar deze werkzaamheden zeer tot haar recht komen, bovendien een cursus voor Indische talen ingevoerd. Deze school is dus wel de meest aangewezene voor jon gelui, bestemd voor Indië. 2e. Handel. Ik spreek hier alleen over den handel in groenten en fruit. Zelden kiezen stadsjonge- lui deze richting en dit lijkt niet volkomen juist. Naast de noodige handelskennis is 'n goede kijk» op de geheele teelt onzer tuin- bouwgewassen absoluut geboden en daarom is het dubbel moeilijk. De kans van slagen is wel zeer klein. 3e. Eigenbedrijf. Verreweg de meesten zijn alzoo aangewe zen op t beginnen van een groenten- of fruitkweekerij, een z.g. „Westlandsch be drijf". Een vanzelf sprekende voorwaarde is daaromdat men 't vak volkom enbeheerscht. „Een goede schipper wordt in 't roefje ge boren". Dit is volkomen van toepassing op den tuinbouw. De jongelui zullen zich geheel moeten leeren aanpassen en dit is geen kleinigheid. In de zomermaanden moeten zij werken van 's morgens 5 uur tot 's avonds half zeven cn de jonge patroons, die vooruit willen, volstaan daar als de regel niet mee: op de drukke veilingsdagen werken ze in letter lijken zin, zelfs midden in den zomer, van licht tot donker. Was 't op de schoolbanken 80 gr. F., dan eindigden de lessen, doch in de kassen stijgt de thermometer zoo gauw boven dit punt, ja zeer belangrijk daarboven, doch dat is alleen een reden om één of meer kleeding- stukken uit te schieten, niets anders: wer ken en hard werken is en blijft het parool in den tuinbouw. Vele jonge stadsmenschen houden dit le ven niet lang vol: ze hadden zich van het „buiten" zijn wat anders voorgesteld. Eerst als ze in regen en wind, in volle zon en snerpende kou, hebben gearbeid, en achter den mestwagen hebben geloopen, weten ze wat tuinder zijn beteekent. Daarom eischt de tuinbouwschool te Naaldwijk ten minste één vol jaar, bij voor keur Westlandsche tuinbouwpractijk, als voorwaarde voor toelating. (Tel.) De „Berlingske Tidende" te Kopenhagen deelt mede, dat het nu vastgesteld is, dat het tusschen Lyoe en Avernakoe gezonken schip de Astra" uit Groningen is. Drie lijken zijn aan land gespoeld. Het lijk van van den kapitein Harm de Boer is geïden tificeerd. Een vader met zijn zoon ernstig gewond. Vrijdagavond omstreeks halfnegen heeft op den Hoenderlooschen weg nabij Ugchc- len een ernstig autoongeval plaats gehad. De heer Van der Ven uit Arnhem reed in zijn luxe auto den sterk hellenden weg ai in de richting Apeldoorn, toen plotseling de auto begon te slingeren en de heer Van der Ven het stuur niet meer meester kon blij ven, ten gevolge waarvan de auto naast den berm in het struikgewas tegen een boom reed. De inzittenden, vader en zoon, wer den ernstig gewond. De wagen werd zwaar beschadigd. Beiden werden, na door Dr. Van den Brink verbonden te zijn, die ver blijf houdt in de Cesarea-stichting, welke zich in de nabijheid van de plaats des on- heils bevindt, onder zijn geleide naar Arn hem vervoerd. De oorzaak van het geval moet aan het slippen van den auto worden toegeschreven. Uit Zwolle wordt gemeld; De auto, waarin de Zwolsche families Reinders en Derksema gezeten waren, is Zaterdagmiddag te Santen bij Wezel (Duitschland) over den kop ge slagen, waardoor de heer J. Reinders lid van de firma Reinders Co. Oliefabrie- ken, op slag gedood werd. Mevrouw Reinders verkeert in hoogst ernstigen toe stand; men vreest voor haar leven. De heer J. Derksema, hoofdcommissaris van politïe aldaar, bekwam evenals zijn vrouw ernstige doch niet direct gevaarlijke verwondingen. Men was voornemens een vacantiereis in Duitschland te doen; daartoe was men Za terdagmorgen om elf uur uit Zwolle ver trokken. Er werd te Santen met een flinken gang gereden toen plotseling een wielrijder dwars den hellende weg overstak. Door het krachtige remmen is de auto, die geheel stuk moet zijn, over den kop geslagen. Nader verneemt het N. v. d. D. nog hei volgende: Mevrouw Reinders is heden tot bewust zijn gekomen. Zij heeft, naast verwondingen, een hersenschudding bekomen. Haar toe stand is zeer ernstig. De heer Derksema kreeg een zware hoofdwonde, doch niet van ernstigen aard. Hij zal binnen een week het ziekenhuis kunnen verlaten. Mevrouw Derksema heeft een schouderfractuur, doch zij zal tegelijk met haar echtgenoot naar Zwolle terugkeeren. Het lijk van den heer Reinders wordt naar Zwolle overgebracht. Uit Lissabon wordt aan „Het N. v. d. D." gemeld: De heer Marang van IJsselveere, die, zooals men weet, tot twee jaar gevan genisstraf veroordeeld is, vertoeft niet meet in Den Haag. Men meent te weten, dat, nu hij zich nog in vrijheid bevond, zijn Vrien den zijn vertrek hebben voorbereid. Het blad teekent hierbij aan: Het is ons niet mogen gelukken een be sliste bevestiging of tegenspraak van bo venstaand bericht te verkrijgen. Uit ge sprekken met personen uit de naaste om geving van den heer Marang kregen wij echter den indruk dat deze momenteel in derdaad niet in den Haag vertoeft. Zooals men weet, is de heer Marang veroordeeld voor een feit, waarvoor geen uitlevering kan w.orden gevraagd. De politie te Roterdam heeft in bewaring ring gesteld den 46-jarigen caféhouder P. C. v. D., wegens mishandeling van zijn beide zoontjes an 13 en 12 jaar. In een driftbui had de man de beide jongens zoodanig met een riem geslagen, dat het oudste kind met een hersenschudding in het ziekenhuis aan den Bergweg moest worden opgenomen. Het jongste kind bekwam een wonde aan den linkerpols, welke in net ziekenhuis moest worden verbonden. De berijder ernstige brandwonden. Te Waa.lre is de heer Jansen uit Eind hoven met zijn motor geslipt. De motor vloog in brand en werd deerlijk geha.vend. De heer J. bekwam ernstige brandwonden en werd in bewusteloozen toestand naar Eindhoven vervoerd. Vrijdagmiddag trok een windhoos van het Westen naar heti Oosten; langs, den Noordkant van de Zuidstraat te Westka- relle, bij den vuurtoren ging zij naar het Noorden langs de hofstede van den heer H. Gijsbouw. Vele bewoners van de wonin gen, waar langs de hoos passeerde, kregen het idee, dat de daken zouden instorten, gelukkig bleef 't bij materieele schade aan schoorsteenen, daken, enz. Planken werden opgenomen en over de huizen geslingerd. Plotseling werden hevige vuurstralen ge volgd door een ontploffing in de lucht waargenomen, vermoedelijk ontstaan door een vuurbal. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De hoos werd vergezeld en gevolgd door ongekende hevige regenbuien. Te Soest (Utrecht) bestelde iemand, die zich als rijk uit Amerika gekomen voor deed en in een pension logeerde, bij den rijwielhandelaar T. een eerste klasse hee- ren- en dames Gazelle-rijwiel. Na een paar dagen vulde hij de bestelling aan met twee paar reserve-banden, benevens een kinder zijspan bij de heerenfiets. Hij wilde zoo spoedig mogelijk betalen en toonde een cheque op de Twentsche Bank van 18.000 dollar. Hij verzocht inmiddels even een fiets ter leen om in Baarn familie af te halen. Men gaf hem de fiets ter leen. Sedert verliepen eenige dagen. De rijwiel handelaar zoowel als de pensionhouder zit ten op vreemdeling en geld te wachten. Een les voor jongedames. Eenige dagen geleden werd de aandacht van den Vreemdelingendienst aan het hoofd bureau van politie te 's-Hage gevestigd op een advertentie, welke in enkele Haagsche avondbladen had gestaan en waarin een per soon kennismaking vroeg met jongedames, teneinde samen in verschillende vreemde talen te converseeren. Men-kon op deze advertentie schrijven in de Fransche, Duit- sche, Italiaansche of Spaansche taal. Naar aanleiding van deze advertentie ont stond er tusschen den steller en een aantal Haagsche jongedames, onder wie enkelen uit zeer gegoede kringen, een corresponden tie, in welke de steller zich nu eens letter kundige, dan weer journalist noemde. De brieven waren meestal ondfrteekend met den naam Felix de Bonvioli, terwijl enkele de onderteekening van Felix de Bon violi Cavalcabo (een oud-adellijk Itaiiaansch geslacht) droegen. De man woonde in een perceel aan den Stationsweg. Een en ander gaf de politie aanleiding, eens een onderzoek in te stellen naar den Italiaanschen graaf en diens omgeving. Aan het opgegeven adres trof men een vreemde ling aan, die zich uitgaf voor journalist £n mede-redacteur van zeker obscuur tijd schrift. Bij informatie bleek echter, dat hij nooit tot de medewerking van dat tijdschrfit had behoord. Aan het hoofdbureau van politie ontboden, gaf hij voor, Karl Odermatt te heeten en Duitscher van geboorte te zijn. Hij was ook in het bezit van eén Duitsch paspoort en van een geboorte-akte te zijnen name. Bij het doorzien van zijn bagage vond de politie in zijn koffers: een geboorte-akte op naam van Felix Beigel, geboren te Zurich, 7 Juli 1900; een pas, afgegeven door de Tsjecho- Siowaaksche regeering ten name van Felix Wepbach, en voorts een pas, eveneens van Tsjecho-Slowakije ten name van Ernst Sandov. Op al deze passen en geboorte akten kwam het portret voor van hem, die zich thans Odermatt noemde. Al zeer spoedig bleek, dat de pas, afge geven voor Ernst Sandov, geheel en al ver- valscht was; alle handtcekeningen, alle stempels en inscripties, welke erop voor kwamen, waren valsch. Aanvankelijk trad Odermatt zeer brutaal op en eischtte op hoogen toon zijn vrijlating, hetgeen hem echter geweigerd werd. Toen hij echter bemerkte, dat in zijn bagage val- sche papieren en passen ontdekt waren, be greep hij wel, dat hij het spel verloren had. Hij verklaarde te heeten Felix Beigel en een Pool van geboorte te zijn. Hoe hij aan de verschillende valsche passen kwam, kon hij naar het oordeel der politie niet vol doende ophelderen. Een ernstig vermoeden bestaat, dat hij deel uitmaakt van een internationale bende, die een handel in vrouwen en meisjes drijft. Het schijnt, dat hij zijn bedrijf ook in de residentie wilde gaan uitoefenen, maar door de politie in de uitvoering van zijn voorne men verhinderd werd. Het is dan ook niet verder gekomen dan tot correspondentie met verschillende jongedames. De aangehoudene is naar het Huis van Bewaring overgebracht. De vreemdelingen dienst heeft hem ter beschikking van den procureur-generaal gesteld om hem langs diplomatieken weg naar zijn land te doen terugbrengen. De consul van Duitschland te Rotterdam en de consul-generaal van Tsjecho-Slowa kije zijn van een en ander in kennis gesteld en ook in die landen zal een oncjerzock wor den ingesteld naar de wijze waarop B'eigel aan de valsche paspoorten is gekomen. De justitie te Tiel heeft in verband met vermoedelijke onregelmatigheden twee der lijsten, ingeleverd bij de jongste raadsver kiezingen te Ophemert, in beslag genomen. Naar wij vernemen, heeft de Commissaris van Politie te Delft, vergezeld van een recher cheur dezer dagen huiszoeking verricht bij een Indisch student, die aan de Technische Hoogeschool studeert. Deze huiszoeking ge schiedde in opdracht van den Officier van Justitie te 's-Gravenhage en hield verband met de communistische studenten-vereeni- ging, wier leden, naar vermoed wordt, in relatie staan met Moskou en Indische op roerlingen. Te Leiden en 's-Gravenhage j hadden daaromtrent reeds eerder huiszoe kingen bij Indische studenten plaats. De huizoeking te Delft vond haar aanlei ding in het feit, dat enkele dagen vóórdat de huiszoekingen plaats hadden, een koffer bij den student te Delft bezorgd werd. Bij onderzoek bleek, dal die koffer niets bijzon ders bevatte; wel zijn eenige brieven, in Oostersche taal gesteld, in beslag genomen. Naar wij vernemen, zal de heer P. A. Schendeler, Algemeen Secretaris der I. K. U. E. (Internacia Katolika Unnigo Esperant tl) te Geldrop op nader te bepalen datum een Esperanto-rede houden voor den microfoon van den Philips-kortegolfzender te Eindho ven. Mevrouw de Hondt, Directrice der Ita liaansche Opera, bericht ons uit Milaan, dat het tableau de la troupe voor de a. s. con- certtournée is vastgesteld als volgt Sig.a Giuseppina Lucchese, Soprano, leggiero Sig.a Enrica Alberti, Soprano- li- rica Sig.a Elena Lebedensky, Mezzo-So- prano Sig.r Giovanni Manuzzita, Tenore- lirico Sig.r Leo Piccioli, Baritono en Sigr. Luigi Balzan, Basso. Aan den vleugel Sigr. Maëstre Mario Parenti. Op 23 Juli a.s. zal op de algemeene be graafplaats te Naarden op het graf van Jih-n Schoonderbeek, waarvoor het gemeentebe stuur gratis een dubbele grafruimte heeft beschikbaar gesteld, een monument worden onthuld. Het wapenschild van Mgr. Zwijsen ver toont aan den voel van het bisschoppelijk kruis een lam en een leeuw; daaronder staan de woorden; Mansuctte et fortiter, dat is: zachtmoedig en krachtig. Grappen makers hebben wel eens beweerd, dat de leeuw het lammetje vrij spoedig verslonden had. Voorzeker Mgr. Zwijsen was een for- sche figuur, kracht kenmerkt zijn persoon én zijn optreden. Niettemin wist hij aan de kracht de zachtmoedigheid, te paren van het lam. Bij gelegenheid van net 75-jarig bestaan van de Congregatie der Zusters van Liefde te Tilburg, heeft de Hoogeerw. Pater J. A. F. Kronenburg C.ss.R. een boek ge schreven, getiteld: Levensschets van Mgr. Zwiisen als stichter (der gemelde Congreg.), welk boek niet in den handel is. In deze keurige levensschets komt voor een hoofd stuk getjiteld: De Vader. Ik lees daarin o.m. het volgende; Mgr. onze Vader, zoo werd hij in de Congr. genoemd; onder dien zoeten naam leeft hij nog steeds voort te midden zijner zustcis. Ieder bezoek door Mgr. gebracht aan een der zustersklooslers kenmerkte zich docr een of anderen trek van vader lijke liefde. Als Mgr. in de scholen kwam, zoo verhaalt Zr. B&lbina, dan had hij voor elke zuster een goed of aanmoedigend woordje. Mgr. "Was eens te Nijmegen en zou vandaar per rijtuig naar Grave gaan. „Moeder", vroeg hij, „hebt ge nog koek in huis?" „Jawel Mgr." Moeder pakte er een in. Mgr. nam zelf den koek mede, om zijne Zusters te Grave eens te tracteeren. Ver snaperingen, die hij van elders ontving, bracht hij gewoonlijk zelf aan zijne dierbare dóchters. Hoe straalt hier uit de afdalende goedheid en zorg van Mgr. naar de Zusters! Zijne bezoeken waren die eens vaders, niet enkel om de hartelijkheid van zijn gesprek, naar ook om de gulheid zijner liefde. Zag hij, dat er groote armoede werd geleden, dan gaf hij aanstonds al wat hij bezat. In 1856 kwam hij te R., waar de Zusters gebrek hadden. Aanstonds schudde da Bisschop zijn portemennaie op de tafel leeg, zeggende: „Had ik meer, dan gaf ik meer". Ook zocht de greote Kerkvoogd bij die bezoeken altijd de Zusters tot blijmoe digheid te stemmen en haar met vroolijk- heid God te doen dienen. Aardig is hiervan een klein bewijs, door den HoogEerw. Pa ter Superior de Beer meegedeeld. Mgr. Zwijsen was een liefhebber van mu ziek; cok deed hij aan orgelspel. Bij de Zusters te Tilburg nu speelde ge woonlijk een Frater het orgel; doch op ze keren d,ag nam Mgr. zijne beurt over an speelde zelf het Lof. Na het Lof kwam de Eerw. Overste met eenige Zusters bij Mgr. en het gesprek viel op het orgelspel. Een der Zusters meende, dat de Frater dien middag zoo raar gespeeld had; een andere, dat hij het nog nooit zoo slecht gedaan had enz. Mgr. lachte en nadat allen haar ge voelen gezegd hadden, onthulde hij, wie de organist was geweest. Verbeeld u de consternatie der goede Zusters! Mgr. lachte er hartelijk cm, en vertelde het later nog dikwijls. Bespeurde hij bij een bezoek, dat een der Zusters gedrukt of lijdend was, dan had hij geen rust, alvorens haar getroost en geholpen te hebben. De Vaderliefde toont zich niet enkel in goedheid, maar ook in bet verduren van lijden. Heeft de vader voor zijne Congre gatie geleden? O zeker en veel. De Stich ting van Pastoor Zwijsen werd door bekrom pen geesten als eene nieuwigheid uitgekre ten. Toen hij ondanks afkeuring doorzette, werd z'n doortasten onberadenheid genoemd, zijne wilskracht eigenzinnigheid, zijn bran dende ijver blinde dweepzucht, 't Is waar, dat zielelijden is aan velen cnbekend gebleven, want Mgr. sprak er niet of zeer weinig over. Maar dan het scherpziend oog zijner doch ters is toch niet alles ontsnapt. En teen bij het 25-jarig bestaan der Congregatie de Al- gem. Overste hare Zusters tot dankbaar heid opwekte, was het haar diep uit het hart gevoeld, teen zij schreef; Met hoeveel onaangenaamheden, miskenningen en tegen werkingen had or.ze zoo beminde en ge- eerbiedigde Kerkvoogd niet te kampen? Met welk levendig geloof, met welk onbe grensd vertrouwen op de Voorzienigheid, met welke edelmoedige, zelfopofferende liefde moest Z.D.Hoogw. niet bezield zijn, om een werk te ondernemen en door te zetten, dat volgens het oordeel der men- schen eene dwaasheid was! Door d edele gevoelens aangespoord, gaf onze geëerbie digde en veelgeliefde Vader ,aan de dwaas heid des kruises de voorkeur boven de wijsheid der wereld, trotseerde hij met een bewonderenswaardigen moed de menigvul dige tegenkantingen, die zich allerwegen opdeden, en bracht hij, bijna zonder men- schelijke hulpmiddelen, eene instelling tot stand, waarop zoo zichtbaar de zegen en bescherming des Allerhoogsten rust. O met hoeveel recht mocht daarom een der ouderlingen met tranen in de oogen ge tuigen: Mgr. kan nooit genoeg geroemd worden. Hij was een Vincentius voor Til burg en later voor geheel het Bisdom. En eene andere Zuster; Hij is voor de Zusters in waarheid een vader geweest. Uit een en ander blijkt, dat de leeuw het lammetje toch niet heelemaal verslonden heeft. J. P. VAN DEN HEUVEL, Em. Deken. Giften voor het Mgr. Zwijsen-Monument kunnen worden opgezonden naar den Pen ningmeester van het Comité, den heer J. Mannaerts, Goirkestr. 87. Giro No. 121221, De „Matin" maakt melding van de vol gende verklaring door den directeur van de Santé, Catry, afgelegd, omtrent de mysti ficatie, waarvan hij het slachtoffer is ge worden. „Ik bevond mij in mrn woning en was juist bezig de lunch te gebruiken, toen men mij mededeelde, dat er telefonisch naar mij werd gevraagd. Ik bega! mij naar het toe stel en hoorde de stem van iemand, die zeide, dat hij uit naam van den minister van Binnenlandsche Zaken sprak. Zijn verdere mededeeling kwam daarop neer, dat zoo juist een ministerraad was gehouden en dat besloten was Daudet, De- lest en Semard in vrijheid te stellen. Toen het gesprek was afgeloopen, belde ik het ministerie van Binnenlandsche Za ken op, vroeg naar den kabinetschef en ver langde een bevestiging van het bevel tot vrijlating van de genoemde gevangenen. Deze bevestiging -werd mij wederom telefo nisch gegeven." De bladen melden nader, dat vijftien camelols du roy aan het plan hebben deel genomen. Een begaf zich naar het minister- rie van Binnenlandsche Zaken, wist zich in een der vertrekken te installeeren en belde de Santé op, terwijl de veertien an- Zaken bleven opbellen en zoodoende alle lijnen blokkeerden. Catry vroeg nog waarom ook de com munist vrijgelaten moest worden, doch de pseudo kabinetschef, waarvoor de camelot zich uitgaf, zeide op hoogen toon: „Dat zijn niet uw zaken, maar die van de regeering, later krijgt u naderen uitleg, voor 't oogen- blik is deze order voldoende. Toen Catry daarop het ministerie opbelde, was het duidelijk, dat hij slechts verbinding kon krijgen met het eene toestel, waaraan zich de camelot bevond, daar alle andere lijnen nog steeds geblokkeerd werden. De „chef" was natuurlijk verstoord en ant woordde Catry: „Ik heb u zoo juist tele fonische instructies gegeven, maakt u toch voort, anders krijg ik last met den minister, het nieuws is reeds bij de bladen bekend en wij krijgen zeker moeilijkheden." Zooals in elke goede Sherlock Holmes vertelling was de chauffeur van den taxi, die voor de gevangenis kw^m aangereden, een medeplichtige, die full speed wegreed. De action Franpaise deelt mede, dat Daudet zich buiten Parijs bevindt, en dat ze naar hem kunnen zoeken. Zaterdagavond is direct onder voor zitterschap van Poincaré een kabinets raad gehouden, waarin werd besloten den directeur van de gevangenis te schorsen, terwijl hij zich voor een disciplinaire oom missie van onderzoek zal hebben te verant woorden. De zitting duurde meer dan een uur. De i ontsnapping van Daudet uit de ge vangenis houdt heel Parijs bezig en de bla den wijden er kolommenlange artikelen aan. Het leedvermaak over de regeering, die men op zoo gemakkelijke wijze baar gevangene afhandig heeft gemaakt, is bijna algemeen. Hoe meer de bladen naar links georiënteerd zijn, des te scherper is de critiek. De zaak zal aanleiding geven tot een uit voerig debat in de Kamer. In weerwil van het feit, dat Zaterdag in allerijl een kabinets raad is bijeengeroepen, heeft de regee ring nog geen ofïicieele mededeeling gepu bliceerd, omtrent hetgeen zij thans denkt te doen. Van Daudet zelf heeft men tot dusver nog geen spoor kunnen ontdekken. Gistere» vond echter te Perpignan een groote be tooging van de Action Francaise plaats, welke Daudet reeds voor zijn arrestatie en ontvluchting gezegd had te zullen bijwonen. Waar men aanneemt, dat hij thans zal pogen, zijn woord gestand te doen, wordt een schrpe controle cp alle treinen van Parijs naat Perpignan uitgeoefend. De poli tie te Perpignan is in allrijl versterkt om aan eventueele incidenten het hoofd te kunnen b:eden. De politie-autoriteiten hebben strenge instructie Daudet onmiddel lijk te arresteeren, wanneer hij zich bij de demonstratie zou vertoonen. De zon-eclips van a.s. Woensdag, welke in een 30 mijl breede strook midden door Engeland totaal zal zijn, houdt velen reed* thans bezig. Grootsche plannen zijn in voor bereiding voor extra-treinen naar de lota- liteitsstrook en aan allerlei amusementen voor wachtende kijkers wordt gewerkt. Maar ook de ernstige kent wordt niet verwaar loosd. Gisteren is in vele kerken in deze strook van af den kansel over de eclips gesproken. a De bladen melden, dat huiszoeking is verricht bij personen, wonende in de om streken van Lissabon. Er zijn 200 geweren in beslag genomen. Volgens uit Moskou ontvangen bladen, zijn op last van de buitengewone rechtbank, tien personen te Kief doodgeschoten, terwijl negentien personen tot langdurige gevan genisstraffen zijn veroordeeld. De veroor deelden maakten deel uit van een organi satie voor het bemoeilijken van de actie der Sovjet-regeering, het dooden van com munisten en het desorganiseeren van het Sovjet-bestuur. Drie ambtenaren van de Coöperaties zou den te Krasnojsrsk zijn doodgeschoten, omdat zij aan particulieren goederen' hadden verkocht en omdat zij door den staat gegeven orders niet hadden uitgevoerd, waarvoor zij den staat voor millioenen roebels schade hebben berokkend. Volgens een Tass- bericht uit Moskou, hebben er geen nieuwe executies plaats gehad. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8