VOOR DE SLACHTOFFERS Joodsche gp. Groote Propaganda-Avond JOS. DELOBEL Stadsnieuws. VAN DE DAMP IN DEN ACHTERHOEK. V erkeers-ongevallen. Voornaamste Nieuws BELANGRIJKE VERGADERING PATER B0RR0MAEUS DE GREEVE PIJLTJES Dinsdag 28 Juni 1927 51ste Jaargang No. 16587 Bi> contract belangrijke k°rticg" Aangifte moei, op straffe van verlies van aile reclrlen, geschieden ulierlljk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad op Vrijdag 1 Juli a.s. in het oude R.-K. Kerkgebouw (v.h. Schoten) ingang Tugela- straat. - Aanvang 8 uur. Spreker: Onderwerp: WAAR ZAL HET BIJ DE A.S. RAADSVERKIEZINGEN OM GAAN Toegang vrij voor alle R.-K. Kiezers en Kiezeressen. Agenda 29 Juni Weesti voorzichtig bij het baden of zwemmen in zee. Goedkoope passen. DE NIEUWE PROVINCIALE GRIFFIE. Een boot met hengelaars bijna gezonken. Het Sint Adelbertusfeest te Egmond. Onder een auto geraakt. R. K. KIEZERS EN KIEZERESSEN. Dit is de R.K. lijst! Uw lijst! 6 Juli. DUIVENSPORT. Seriewedstrijden R. K. S. V. „Santpoort". Teylingen IISint Luis II 60 R. K. F.-Finale Beverwijk ID.O.S.S. I A'dam 73. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht JERICHT. ZIJ, DIE ZICH HEDEN ABONNEE- REN OP DE „NIEUWE HAARLEM SCHE COURANT" ONTVANGEN TOT 1 JULI DE COURANT GRATIS DE ADMINISTRATIE. op MAANDAG, 4 JULI a.s., 's-avonds 8% uur in de Groote Gemeentelijke Concertzaal BEGIJNESTRAAT. Spreker onze groote Redenaar: Dit zal de eerste rede zijn, die onze beminde Redenaar na zijn plechtig gevierd Zilveren Priesterfeest te Haarlem zal houden. TEVENS ZAL EEN BEKEND MUZTEKCORPS DE VERGADERING OPLUISTEREN. Toegang vrij alleen voor Roomsch-Katholieken HET BESTUUR DER R.-K. KIESV. TE HAARLEM. De abonnementsprijs bedraagt veot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi; Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Po.trekeining Nr. 5970. II EU WE COURANT Advérfentiën 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-/ regels 60 ct. per plaatsing: elkr regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qfinfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7hQ feiiyif}™' f250." eél^voet "of1 een f 125." duimof wijsvfnger f50 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen ulHJU. verhes van beide armen, beide beenen of beide oogen; dpodehjken afloop een voet - 8' bij 'n breuk van f40. bij verlies v. eem beer of arm andere ving* w - vuuca van uciut .ttmen, vx yviuv i*t „Het Volk" beklaagde zich dezer dagen over het feit, dat een Kameroverzichtschrij- ver van een der Katholieke bladen zich minder parlementair over den heer Kleere- koper had uitgelaten met een zinspeling op diens Joodsche afkomst. Dat moest herroe pen worden, anders zou het Roomsche blad het verwijt treffen het anti-semitisme in de hand te werken. En toen het Katholieke or gaan niet spoedig genoeg op de kwasi-ver- ontwaardiging van het roode hoofdorgaan inging, toen werden alle medewerkers en re dacteuren van de Roomsche courant met name uitgestald en voor stokers van rassen haat uitgemaakt. Wij spraken van „kwasi-verontwaardiging". Immers „Het Volk" weet heel goed, dat er bij christenen en speciaal bij Katholieken krachtens hun beginsel geen rassenhaat, ook geen Jodenhaat aanwezig is. Het kan weten, hoe, om in Nederland te blijven, er zelfs een ernstige beweging is onder de Katholieken, geleid door den" Jezuieten-pater de Jonge, om te wijzen op het positieve Godsgeloof, dat nog .leeft in het orthodoxe Jodendom tegenover het moderne heidendom van onzen tijd en om te trachten op de basis van dit gemeenschappelijk Godsgeloof de welden kende, maar dwalende Israëlieten te brengen tot het Christendom door voorbeeld, voor lichting, maar vooral door gebed. Dit is toch iets anders dan Jodenhaat! Maar dat er in het Joodsche ras een eigen schap schuilt, welke, wanneer zij niet door een hoogere beschaving en diepere levens opvatting wordt gelouterd een tergende hin dernis is voor niet-Joodsche medeburgers, dat demonstreert dag aan dag de Oproerige Krabbelaar van „Het Volk". Wij bedoelen de ongebonden, niets ontziende Joodsche gijn, welke zich zelfs niet ontziet met het heiligste en dierbaarste van anderen te spotten en zijn kracht zoekt in de lachers op zijn hand te houden. De heer Kleerekoper leverde daar dezer dagen weer een bewijs van, toen hij door een Twentsch Katholiek blad op de vingers werd getikt over zijn eeuwige critiek en zure sarcasmen op alles wat christelijk, op alles vooral wat Katholiek is. Toen kwam zijn oude spotzucht weer op en met een grijns lach, die men in zijn zinnen hoorde klinken, schrééf hij: ,mijn lieve Rpomschè vrienden,, lever mij één regel druks, uit al de jaren, waarover uw aanklacht loopt, één regel druks slechts, .waarin ik de Katholieke Kerk en haar leer belasterd heb. Nu weten alle lezers der christelijke pers, aan wie voortdurend de spot en de onge geneerde gijn des heeren Kleerekopers moest worden voorgehouden, hoe brutaal deze vraag is. En terecht schreef o.a. De laas bode: het is onbegonnen werk om hier te gaan polemiseeren. Want bij alles wat wij zouden overleggen, zou het antwoord toch luiden: „O, dat ging niet te'gen de Kerk en haar laer, maar tegen de onwaardige die naren en geloovigen, die de heerlijke kerk en ha^r prachtige leer misbruiken." Zie, zegt de heer Kleerekoper, zie nu hoe ik gelijk krijg. „Hieruit blijkt dus schrijft hij dat dit oolijke gespuis zeer goed weet, dat de beschuldiging v a 1 s c h is, maar evenmin schroomt, openlijk zélf aan te wij zen, door welke truc die valschheid wordt gepleegd." Ziedaar nu weer eens een staaltje, van hetgeen ons in de Joodsche gijn van den heer Kleerekoper zoo tegenstaat. Natuurlijk weet hij heel goed want zijn scherpzin nigheid is meer dan middelmatig dat hij hier iets zegt, wat hij niet verantwoorden kan. Zeer goed weet hij, dat hij steeds de Katholieke Kerk en haar leer in de bedie naren en instellingen der Kerk griefde en bespotte. Maar zoo'n kunstje is zoo lekker voor de lezers. Een Roomsche courant zoo schijnbaar in haar woorden vangen en zelf den onnoozele uithangen, daar gnuiven de roode lezers van, die immers voor negentig procent ook niets van Kerk en godsdienst moeten hebben! Ik, Kleerekoper, ooit iets tegen de Katho lieke Kerk en haar leer geschreven! Wie durft zulk een bewering bestaan! Welnu, kwasi zedenmeester van het christendom, schrijf er in een van uw volgende Krabbels dan nog eens dit bij: Heb ik, Kleerekoper, ooit een bisschoppelijk voorschrift belache lijk gemaakt? Heb ik ooit geschimpt op be sluite» van het Nederlandsch episcopaat omtrent de noodzakelijkheid van Katholieke vakorganisaties; omtrent het verbod aan de Katholieken om lid te zijn van socialistische vereenigingen of socialistische lectuur te le zen; maakte ik er ooit grapjes op, wanneer de Bisschoppen voorschriften uitvaardigden tegen onzedige kleeding, dorst ik dan de theorie van „den reine is alles rein" met kwinkslagen op bloote halsjes en mollige ar men te verdedigen? Neen; dat alles en veel meer heb ik nooit gedaan, want de Apostel heeft gezegd: luistert naar Uw Herders, de opzieners uwer zielen. Het is een eerbied waardig geloofspunt in de Katholieke Kerk, dat de Bisschoppen er zijn om Gods Kerk te besturen. En dus waagde ik het nooit om de Heilige Katholieke Kerk in de voorschrif ten hareT Pausen' en Bisschoppen te be spotten. Laat de heer Kleerekoper dit nu ook eens aan zijn lezers voorzetten. Zij zijn wel niet allen zoo vernuftig als hij; maar allicht heb ben er enkelen oijder hen nog wel zooveel memorie om te zeggen: neen, waarde Krab belaar, dat gijntje gaat te ver: dat heb je wel degelijk geschreven én nog veel meer van dien aard! Wij hebben daar altijd fijntjes van gesmuld; maar dan moet je daar nu ook voor uit durven komen! Sociëteit „St. Bavo" Bestuursraad R.K. Volksbond 8 uur Haarlemsche In koopcombinatie half 9 uur R.K. Jonge Vrouwenbond 8 uur Feest avond Alberdingk Thijm 8 uür Boekhoudexamen 7 uur n.m. R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. St, Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie muziekvereeniging „Utile Dulci" van 8 tot 10 uur R. K. V. „Zwaluwen"-elftalcommissie 8 uur. „Luxor'-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en Jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9—hali 12 uur, 's middags van. 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat' 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8934 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 2—5 en va» 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49, Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvei eeniging. N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. In aansluiting met de waarschuwing van den Commandant van de Zandvoortsche Reddingsbrigade, den heer P. v. d. Mije, aan het Zandvoortsche strandpubliek, richt H, v. d. Wel, Hzn, Commandant, Hoofdleider van de Wijk aan Zeesche' Reddingsbrigade een waarschuwend woord tot hen, die de zen zomer te Wijk aan Zee het strand zul len bezoeken. Als het werkelijk zomerweer is en de zon haar brandende stralen naar ons plekje aarde zendt, de zee een groote tobbe ge lijkt, waarin de kinderen spelen met scheepjes en schepjes en netten, dan, kun nende zwemmen of niet, dan trekt de zee u aan door het genot, dat een bad u geeft, maar, in den letterlijken zin van het woord; „trekt" de zee ook en het is juist dat „trek ken", waartegen ik u niet genoeg kan waar schuwen. 1. Of u kunt zwemmen of niet, ga nooit ver in zee; probeer nooit in het ver-zwem men uit te blinken boven uw mede-baders, want zooals de heer Van der Mije zoo juist zegt; het water is overal even nat, en, gaat u even tc ver, ge keert niet weer. 2. Wanneer u gebruik maakt van een badkoets of een -cabine, let dan steeds op 'elke aanwijzing of signaal van den badman. Hij kent de kust en de zee en de stroomin gen. Hij staat daar, waarschuwt, of roept u terug, en bedenk dan, dat dit geschiedt voor uwe veiligheid. 3. Zoo gij op het vrije strand gaat baden qL zwemmen,we.es ..dan dubhel voorzichtig, want niet alleen zijn er zeer gevaarlijke plaatsen, die een vreemde niet kent, maar ook ontbreekt daar controleerend toezicht, en zoo u op zoo n plaats te ver in zee gaat, dan „trekt" de zee u weg, buiten het be reik van elke menschelijke hulp. 4. Ga voo'ral niet in zee op die plaatsen, waar borden staan met het opschrift: „Zeer gevaarlijk hier te baden", welke borden door de Reddingbrigade zijn geplaatst op punten, waar dat noodig is. Sla geen spij kers in den paal om er uw kleeren aan te hangen en er dan toch te gaan baden. Die borden dienen niet voor kleerenhangers, maar zijn er geplaatst voor uwe veiligheid. 5. Wanneer de bemanning van de vlet der Reddingsbrigade op haar patrouillvaare ten u waarschuwt, terug te gaan of niet op die plaats te baden, wordt dan niet boos en sla die waarschuwing niet in den wind. Bedenk toch, dat die menschen hun vrijen tijd niet geven om u te plagen, maar dat allés doen voor uwe veiligheid. Wanneer gij zwemmen wilt en de zee niet kent, vraag het dan aan de Brigade- leden of aan de menschen der Badmaat- schappij. Zij zullen het u wel zeggen, of de zee „trekt" dan niet. 7. Ga bij Oostenwind (landwind) nooit ver in zee, want dan is de zee het gevaar lijkst. 8. Wanneer gij benoorden het Noorder- bad gaat zwemmen, daar, waar sinds 1903 het wrak van het s.s. „De Vrijheid' ligt (bij strandpaal 50) gebruik dan nooit de boven het water uitstekende deeien van den stoomketel als springtoren, want daar bevinden zich onder water een groote massa wrakstukken van ijzer en hout, zoo dat een duiksprong daar zeer slechte ge volgen zou hebben. 9. Ook bij het zuidelijk liggende wrak van de trawler „Heemskerk" is baden verre van ongevaarlijk vanwege de om het wrak liggende zelling 10. Kortom: Onderschat de gevaren van de zee nooit; hoe kalmer de zee is, hoe gevaarlijker is zij soms. Nog dient uwe aandacht gevestigd te worden op het feit, dat bij eventueele on gevallen op het strand in de wacbttenten (kenbaar aan een groene vlag met de let ters W. R. B.) een verbandkist en red dingsmiddelen aanwezig zijn; dat het zuur stofapparaat van de Reddingsbrigade is ge- stationneerd in het Badhotel en ook daar en op nog andere plaatsen in het dorp, ver- bandkisten zijn geplaatst, welke plaatsen kenbaar zijn door een daar in de Brigade- kleuren aangebracht schildje. Naar wij vernemen, is hier ter stede ook reeds de bepaling ingevoerd, dat nu al aan vragen kunnen ingediend voor het verkrijgen van goedkoope passen, welke de volgende maand geldig worden. Deze week zal begonnen worden met de slooping der bijgebouwen van de school voor Kunstnijverheid (de voormalige school van Kunstnijverheid), voor welk werk, zoo als wij reeds meldden, de gunning werd ver leend. Zooals bekend is, staan deze werkzaam heden in verband met de te vestigen Prov. Griffie in het Paviljoen. Een drietal personen uit Rotterdam was Zondag naar Haarlemmermeer gekomen om in de Ringvaart en omgeving te gaan visschen. Zij hadden daartoe een bootje gehuurd van een caféhouder aan den Aalsmeerder- dijk en vertrokken onder hevige regen buien naar de plaats van bestemming om daar hun geluk te gj?an beproeven. Vermoedelijk was het bootje van minder goede constructie of bleek het niet bestand te zijn tegen de wijze, waarop het nogal vroolijke drietal er mee omgesprongen is, want na eenigen tijd vertoonden de wan den van het ranke vaartuigje zoo'n ernstige lekkage, dat het water naar binnen stroomde. De inzittenden zagen zich direct genood zaakt met vereende krachten pogingen aan te wenden om het vaartuigje drijvende te houden, doch tevergeefs, het dreigde ieder oogenblik te zullen zinken. Gedeeltelijk in het water gezeten, slaag den zij er ten slotte nog in den kant te bereiken. Een hunner, die blijkbaar door ver schillende oorzaken niet ai te vast meer op zijn beenen stond --- had bij het uit stappen nog het ongeluk uit te glijden en achterover in de inmiddels met water volgeloopen roeiboot te vallen. Gelukkig ontbrak het niet aan behulp zame handen om hem weer op het droge te helpen Men schrijft ons uit Amsterdam: Ons klimaat is blijkbaar niet erg ge schikt voor openlucht-demonstraties. Deze zomer zal wel het record slaan in ver regende althans uitgestelde processies, bedevaarten en meer dergelijke, van goed weer afhankelijke plain-air-gevallen. Niettemin toge* Zaterdagavond een veertiental pelgrlwt» van Amsterdam op weg om den nog jongen Adelberts-beévaart te ondernemen. In Velsen, waar de voet tocht begon, regende het pijpesteeltjes en den heelen nacht is bet pelgrimspad geen seconde droog geweest. De goede geest onder de tochtgenooten had er niet in het minst onder te lijden. Doornat kwamen zij in Egmond-Binnen aan en vonden bij den smid een vuur om de ergste kou en nattigheid te boven te komen. Om zes uur zongen de pelgrims in de Sint Adelbertuskerk te Rinnegom de H. Mis, die werd opgedragen door den Zeer Eerw. Pater Hub. Randag O. F. M., die ook tot de peregrini behoorde. Na de parochieele missen, werd op den Adelbertus-akekr een mis gecelebreerd door den Z. Eerw. Pater Dom Huyben O. S. B., sub-prior van Oosterhout, daarbij ge assisteerd door den Z. Eerw. Pater Dom Joc. v, d. Mey O. S. B., eveneens ui{' Ooster hout en een seculier geestelijke uit ons bisdom. In den namiddag werd op den akker, die evenals des morgens dicht bezet was met parochianen, een korte plechtigheid gé- houden, waarbij het woord gevoerd werd door.-dea Zeer. Eerw, Pater Hart-O, F. M„ Vorig bedrag 1787.77 N. N. L— Door Pietje opgehaald oo Ar nold's verjaardag 4.9934 Van L. uit dankbaarheid 3-50 Spaarnebank. Mevr. R. ie Over-veen 10- Totaal f 1807.2634 Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden. die den H. Adelbertus beschreef als een toonbeeld van Roomsch leven. Door de parochianen en het zangkoor der Adelberts-kerk, werden enkele liederen gezongen. Uiteraard was de belangstelling van bui ten dit jaar geringer dan anders, maar de 'parochianen hebben hun patroon vereerd met een devotie en een trouwhartigheid, die getuigt van een diep geloof in den hemel, den Heiland en zijn Heiligenschaar. Zaterdag reed een 16-jarigen knaap per rijwiel op den Kruisweg in Haarlemmer meer, terwijl op den Sloterweg een auto naderde. Vermoedelijk doordat de jeugdige wiel rijder bij den hoek gekomen niet voldoende oplette, kwam hij met den auto zoodanig in botsing, dat hij er onder geraakte en van zijn rijwiel niet veel berijdbaars meer overbleef. Het mag een wonder heeten, dat de knaap er met eenige lichte kwetsuren afkwam. TE NQORDWIJKERRHOUT. Terwijl een Ford-auto in snelle vaart langs den Goo'veg in de richting Noordwijk reed, gaf de bestuurder even hot stuurrad aan zijn medepassagier over. Deze bleek echter de stuurkunst niet grondig te ver staan. De auto geraakte aan het slingeren en sloeg tenslotte over den kop. De drie inzittenden werden over den weg geslin gerd. En een ervan werd nogal ernstig ge wond, zoodat bij zich in Noordwijk onder geneeskundige behandeling moest stellen. De auto werd met vereende krachten dver- eind gezet. En "bij de garage van Jac. Heemskerk een beetje gerepareerd, zoodat de reis toch nog voortgezet kon worden. LIJST 8. Heerkens Thiissen Mr. J. N T. Klein M. L. A. Van Liemt W. J, B Loerakker A. J. Castricum J. Ph. H. Klein Schiphorst H. J. L. Bijvoet Mr. Dr. F. A. Wolff Ch. C. Kees en F. van Kessel J. G. Bartels H. J. M. Muller Brands M. H. L M. HoekstraZethof J. A. Emans M. Tonino F. J. M. Cobelens N. Wiegant-v. d. Hart H. van den Berg J. W. Het lijkt wel of tegenwoordig de uiter lijke drukte der verkiezingsactie meer en meer tot vlak bij den stemmingsdag ver schoven wordt. Vroeger waren de propa gandisten al weken en weken tevoren in touw en lieten dat blijken in straatreclame en verkiezingsmeetings. Thans wordt de trompet p,a,s in de laatste week geblazen er. tot op zekere hoogte is dit geen nadeel, Maar de komende week is dan ook nu v,n,n het grootste belang en dat de R.-K.Staats- partij, geleid door een groep vurige voor mannen, ook ditmaal niet bij de pakken neerzit, moge blijken uit het programma, dat dezer dagen wel aan alle Katholieke kiezers en kiezeressen is ter hand gesteld. Wie van verkiezingsvergaderingen houdt, heeft er deze week te kust en te keur. Hedenavond kwart over acht wordt in de Sociëteit „Sint Bavo", aan de Smedestraat, een propaganda-vergadering gehouden, waar de uitnemende spreker Mr. J. B. Bc- mans zich zal laten hooren. Het aangename paart zich hier aan het nuttige, want de bekende zanger Johan Nelissen zal daar eenige nummers zingen. Als dat niet trekt, trekt niemendal. Woensdagavond wordt een propaganda-vergadering gehouden in het Patronaatsgebouw aan de Leidsche Vaart, waar vooral ook onze vrienden uit het voormalige Heemstede worden verwacht. Daar zullen spreken de heeren M. L. A. Klein lid van den Raad en de heer De Lobel. Vrijdag krijgt Schoten zijn propaganda- vergadering in het R.-K. Kerkgebouw aan de Tugelastraat. Om 8 uur vangt die aan met als spreker de heer Jos. de Lobel. Zaterdagmiddag wcrdt een reclzme- cptocht gehouden, vanuit het Bavodorp, met niet minder dan twee muziekkorpsen. En de clou van de propaganda-actie zal de Bcrromaeus-avond zijn op Maandag 4 Juli, des avonds kwart over 8 in de Groote Gemeentelijke Concertzaal, met opluistering der' vergadering door „Euphonia" te Over- veen. Toen onlangs de S. D. A. P. in deze zaal een vergadering hield, was zij maar half gevuld, doch wij voorspellen voor dezen R.-K. avond een overvolle zaal, want dat Pater Borromeeus hier komt spreken voor een raadsverkiezing zal wel liggen aan de gelukkige omstandigheid, dat de Haarlem sche verkiezingen ditmaal veel later vallen dan de verkiezingen in andere gemeenten. Dit buitenkansje zullen zij, die van een mooie rede houden, zich wel niet laten ontgaan. Men ziet, dat de verkiezingsactie deze week met vuur en goed beleid wordt ge voerd, maar dat is toch maar de actie naar buiten. Bovendien moet nu elk rechtgeaard kiezer en kiezeres in zijn eigen kring rond zien of er geen stemmen voor de R.-K. Partij te winnen zijn. Wie een kiezer kent, wiens stem dreigt verloren te gaan voor onze R.-K. Partij, door onverschilligheid, uitstedigheid of ziekte, waarschuwe onze propagandisten tijdig. Het zal dan wei te recht komen! Een ieder zij propagandist. P. V. „*T CENTRUM". Bovengenoemde vereeniging hield Maan dag 20 Juni een wedvlucht van Angoulane, afstand 817 K.M. De prijzen werden als volgt behaald: H. J. Handgraaf le, C. Hoogendoorn 2e. Eerste duif 6.37.13, laatste Dinsdag 2.15.20. Uitslag Montargis 515 K.M.: M. Mes le, H. J. Handgraaf 2e 3e 6 e, L. van Breugel 4e 5e, H. C. Husemans 7e, E. Hugtenburg 8e. Eerste duif 12.33.21, laatste 5.53.35. P. V. H. A. K. P. V. H. A. K. hield Zondag 27 Juni een wedvlucht van Montargis, Afstapd 506 K.M. Loslating 6.20. De prijzen werden als volgt behaald; J. Klumper 1, J. Terhorst 2 4 12 16, J. Slpema 3 5, F. v. Kleef 6, B. C. v. d. Meer 7. A, v. Tonger 8, D. Radma 9, P. v. d. Veen 10, H. Hos 11 17, J. J. Wijkhuizen 13, C. Koning 14, S. Heitlagen 15, H. Kinjet 18, W. Sanberg 19. De eerste duif bereikte haar hok om 1 u. 13 m. 52 sec. De laatste duif 3 u. 56 m. 43 „DE OOIEVAAR". Uitslag wedvlucht Angoulane, afstand K.M. le 5e J, Keysper, 2? H. P. v, d. Poll, 3e H. J. Petter, 4e H< M. Willemse. Uitslag wedvlucht Angouleme, afstand 817 K.M. le 2e 3e H. J. Petter. Uitslag wedvlucht Montarges, afstand 506 K.M. le H. J. Petter. 2e H. M. Willem- se, 3e~J. Key sper. Laatstgenoemde gaf een klasse lager spel te zien en kon het tegen de stoere 1 eijlin- gers niet bolwerken. Toch hebben zij zich tot het einde geheel gegeven, waardoor nog 'noogere score voorkomen werd. Laatstgenoemde verschijnt met vijf inval lers, zoodat wel te voorzien was, dat de beker naar Beverwijk zou gaan. Direct ont wikkelt zich een uiterst vlug spel met beide doelen beurtelings in gevaar. De backs en keepers zijn echter van t goede hout gesneden en verdedigen hard nekkig. Vooral beide links-backs blinken uit, van den Beverwijker is het haast onbegrij pelijk de keiharde sachoten op doel retour neert hij met zijn hoofd. Bij een der snelle aanvallen van Bv. wordt ingeschoten, den bal springt van den paal tegen keeper cn fortuinlijk leidt Bv. Weer komen zij terug, waarbij een back van D. O. S. S. een speler van Bv. onbehoorlijk op zij zet. De toege stane vrije trap bezorgt Bv. het tweede doelpunt. Dat is D. O. S. S. te machtig, geholpen door den wind trekt zij ten aanval en belegert een tiental minuten het Wijker- doel, dat verschillende kogels op zich ziet afgeschoten en waarvan een zeker wel doel had mogen treffen. In deze periode was vrouwe fortuna niet met de Amsterdam mers. Rust 20 voor Beverwijk. Als weer begonnen wordt, blijkt dat de invallers van D. O. S. S. hun kruit geheel voor de rust hebben verschoten. Doch ook het spel der tegenstanders is gezakt, ver moedelijk door den voorsprong en den storm in den rug. Geleidelijk voert B'v. de score op, onderbroken door twee mooie goals der Amsterdammers, die steeds meer afzakken. Als het einde Daar is, heeft Beverwijk verdiend gewonnen, haar backstel en links- Reisbeurzen voor wetenschappelijk onder zoek. Schenking aan de Academie van Wetenschap. Een Rembrandt ontdekt? Goedkoope treinen in Juli en Augustus. De spoorweg GoudaBoskoop Alphen a.R. De actie voor afbouw. Een voorstel van 2 gemeenteraadsleden van Waddinxveen. De Leidsche S. D. A. P. en de wethou derszetels. Jacht van 2 doctoren op een patiënt. De nieuwe generaal der Kruisheeren. De R.-K. Friesche Landdag. Oefeningen in de legerplaats bij Hars kamp. De storm heeft aan de Friesche kust voor 45.000 schade aangericht. De nieuwe passenregeling. Ministeriëele voorschriften. Te Leiden is door den Gemeenteraad met 16 tegen 15 stemmen besloten tot in voering eener gemeentelijke huurverorae- ning. De stormramp. De totale schade op 1.800.000 geschat. In antwoord op de vragen van het Kamer lid Hermans heelt Minister de Geer den voornaamsten inhoud medegeoeeld van het veelbesproken ambtelijk rapport over de Maastricbtsche Keramische industrie. Japan en Frankrijk wenschen met de Vereenigde Staten een verdrag van eeuwig- durenden vrede te sluiten. De hertog en de hertogin van York te Londen aangekomen. Geestdriftige begroe- tingen. In Juli a.s. zullen de nieuwe verkiezingen plaats hebben voor de Turksche Nationale Vergadering. Een ultimatum van Tsjang Kai Sjek. Barometerstand 9 uur v.m.: 759, Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 1 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54. Hoogste barometerstand 7766.0 m.M., te Vardö. Laagste barometerstand 754 m.M., te Storshavn. Verwachting: zwakke tot matige L. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen buien met kans op onweer. Geseind van De Bilt hedenmorgen aan alle pos' n: Attentie-sein neer! binnen blonken bier er uit. Van D. O. S. S. waren de besten linksb&Rk, midhalf en rechts binnen. Het was een mooie wedstrijd, die in uitstekende verstandhouding werd gespeeld. O. F. M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1