Uïlf2*l sirsiJSörfsT Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? De ontsnapping van Daudet wordt in de Fransche pers levendig besproken. Een nieuw bevel tot arrestatie door den minister van justitie uitgevaardigd. Japan en Frankrijk wenschen met de Vereenigde Staten een eeuwigdurenden vrede te sluiten. Een ultimatum van Tsjang Kai Sjek. Onder de Radio-berichten: De hertog en de hertogin van York in Londen aangekomen en geestdriftig ontvangen. In Juli a.s. zullen de nieuwe verkiezingen voor de Turksche nationale vergadering plaats hebben. GEM. BUITENL', BERICHTEN. HET CONCORDAAT IN ROEMENIë. HET AQUARIUM VAN HELGOLAND. BINNENLANDSCH NIEUWS. R. K. Friesche Landdag, De Leidsche S. D. A. P. én de wethouderszetels Bezoek van een Franschen kruiser. De stormramp. Gem. Huurverordening te Leiden. De nieuwe passenregeling. VERKEER EN POSTERIJEN. De spoorweg GoudaBoskoop Alphen aan den Rijn. Goedkoope treinen. KERK EN SCHOOL. De nieuwe generaal der Kruisheeren. ?7 tm3erë. Be séKa9c watrft "op? éed Jn9lïocjr dollar geraamd. De brand is geblascht, Een ultimatum van Tsjang Kal Sjek. Volgens een draadloos bericht uit Ham- kau werd in een conferentie der commu nistische regeering een ultimatum van Tsjang Kai Sjek besproken, waarin de ont binding wordt geeischt van alle arbeiders verenigingen en het ontslag van twintig communisten. Over de vrijlating van Léon Daudet. worden in de Fransche pers nog verschillen de bijzonderheden gepubliceerd. Wat was de aanleiding tot Daudet, be vrijding? De vrees van mevrouw Daudet, dat hij vergiftigd zou worden. Tegenover de „Santé" is n.l. een klein restaurant, dat het monopolie heeft van het klaarmaken der aanvullende maaltijden der gevangenen. Het eten wordt steeds door den gérant van dit restaurant zelf aan de ge vangenen gebracht. Tenminste tot voor kort. Nu werd in Mei 1926 deze vergunning van den gérant om het eten zelf den gevangenen te brengen doOr den directeur ingetrokken, omdat die gérant zich niet aan de regels had gehouden. De eigenaar van het restaurant zag zijn zaak" door dit besluit achteruit gaan en zeide de gérant tegen 1 Juli 1927 dan dienst op. Intusschen was Daudet in de Santé opge sloten, Eiken dag kwam mevrouw Daudet in het restaurant tegenover de Santé voor haar man verschillende gerechten halen, die hij hem zelf bracht. Donderdag nu hoorde zij, dat de gérant met 1 Juli zou vertrekken en er een andere in de zaak zou komen. Deze mededeeling verontrustte mevrouw Daudet in hevige mate, zij dacht aan een samenzwering om haar man te vergiftigen. Ijlings gin^ zij naar de bureaux der „Action franpaise" en riep; „On va l'empoisonner, Sauvez-le, Faites-le sortir!" En de angst en vrees van mevrouw Daudet brachten de „camelots Jot het besluit Daudet te bevrijden. Maurice Pujo, hoofdredacteur van de „Ac tion franpaise", - heeft aan de journalisten het volgende verteld: „Wij konden niet dulden, dat Daudet lan ger gevangen bleef. Het zijn overigens de „camelots" die alles gedaan hebben. Daudet geloofde op het oogenblik, dat de directeur hem zijn invrijheidstelling meedeelde, inderdaad, dat hij gratie had gekregen. Anders had hij zeker geweigerd de gevangenis te verlaten. Zijn vrienden heb ben hem eerst een uur na zijn bevrijding de geheele toedracht verteld. Waar is Daudet thans? Niemand weet dit, vertelde Pujo, behalve zijn vrouw en een of twee vrienden. Daudet is even thuis geweest en is toen naar een „destination inconnue" verdwenen, Welke is de rechtspositie der bevrijde heeren? Minister Barthou h-eft op deze vraag niet een direct antwoord willen geven. Hij heeft alleen gezegd, dat veroordeelden, alleen in vrijheid kunnen worden gesteld of.ua afloop van hun straf, of door een gra tiebevel of een voonvaardelijke invrijheid stelling. Daudet en de beide anderen zijn „irrégulièrement en liberté". Wat de con sequentie van deze onregelmatige invrijheid stelling zijn, zal de ministerraad uitmaken. Het is niet de eerste maal, dat de „came lots du roi" de vrijheid van iemand bewer ken. In 1921, onder een vorig ministerie- Poincaré, hebben zij een lid van de ligue des action franpaise de Baleine uit de ge vangenis van Clairvaux bevrijd. En came- lot belde den cabinetchef van den minister van Binnenlandsche Zaken op en gaf hem namens Poncairé opdracht de Baleine in vrijheid te stellen. Dit gebeurde ook„ Het gevolg was, dat de regeering een bevel schrift tot voorwaardelijke invrijheidstellin onmiddellijk teekende. I Een nieuw bevel tot arrestatie vam Daudet PARIJS 27 Juni. De Minister van Ju stitie Barthou heeft een nieuw bevel tot arrestatie uitgevaardigd tegen Léon Dau det en Delest De communist Semard moet zich binnen tien dagen weer bij den direc teur der gevangenis aanmelden. Van socialistische zijde is een interpellatie aangekondigd over de invrijheidsstelling van Daudet. Waarschijnlijk zal deze interpellatie reeds morgen in de Kamer behandeld wor den. De vloot-conferentle. Na de eerste week. Aan het eind der eerste week van de vlootconferentie te Genève schijnt officieel Washington zeer veel belang te stellen in het bericht dat Japan evenals Frankrijk zou willen onderhandelen tot het sluiten van een verdrag met de V. S. tot afschaf fing van den oorlog tusscben beide lan den. Het was waarschijnlijk louter een toe vallige samenloop van omstandigheden dat de Japansche ambassadeur Matsoedaire een bezoek bracht aan het departement van buitenlandsche zaken, naderhand ontkende Kellogg, dat tijdens het bezoek over een vredesverdrag was gesproken. Hii voegde er bij, dat te voren geen mededeeling was ontvangen van Japan's voornemen om een verdrag voor te stellen. De betrekkingen tusschen beide landen waren even vriend schappelijk als die tusschen Frankrijk en Amerika. Er zijn aanwijizingen geweest, dat som mige Amerikaansche autoriteiten verstoord schillende verklaringen in verband met de Britsche vlootvoorstellen, waarin de Brit- sche suprematie ter zee wordt opgeëischt. Een dezer autoriteiten betoogde, dat Amerika niets minder wil of kan aanvaar den dan gelijkheid met Brittannië in iedere klasse van schepen. Voorts wordt er op gewezen, dat de Britsche regeering ter conferentie van Was hington toegestemd had in een gelijke ver houding voor alle klassen van schepen. Gemeld wordt, dat admiraal Saito, het hoofd der Japansche delegatie, instructies van zijn regeering ontving, dat Japan be reid is de kwestie der groote eenheden te bespreken mits eerst de discussie over de kleine schepen beëindigd is. Kamer Internationale Koophandel. STOCKHOLM, 27 Juni. (V.D.) Ter ge legenheid van de opening van de conferen tie van de Internationale Kamer van Koop handel schrijft prof. Gustav Cassel: Deze vierde conferentie is de eerste waarvan met recht gezegd kan worden, dat zij een wereldconferentie is. Deze confe rentie zal een werkelijk Internationaal cen trum zijn voor alle krachten die zich in dienst hebben gesteld van de samenwerking der nationale economie en daarbij ook in dienst van de wereldeconomie. Zweden is verheugd, dat de eerste conferentie, die ge heel uitgaat van déze beginselen, plaats heeft in zijn hoofdstad en voelt zich ge neigd, in deze keuze een erkenning te zien van de goede tendenzen, waarvan de Zweedsche nationale geest heeft blijk ge geven gedurende den moeilijken tijd, die verloopen is sinds het uitbreken van den oorlog. Wij hebben tot nu toe, schrijft prof. Cassel, nauwelijks iets gewonnen voor de verwezenlijking van die handels vrijheid, die geëischt wordt voor een gezonde ontwikke ling van de wereldcomedie. De Internatio nale Kamer van Koophandel moet bijdra gen tot een betere opvoeding van de we reld in economisch denken. Het is daar voor noodig bevrijd te worden van de massa foutieve gedachten, welke den psycholo- gischen grondslag vormen, waarop de vol ken zich trachten te isoleeren. Wij zullen nooit iets, dat de moeite waard is, winnen indien wij niet bereid zijn het risico en de verantwoordelijkheid op ons te nemen een weinig voor te gaan in de volksmeening van 'den dag. De conferentie van de Inter nationale Kamer van Koophandel is zeer goed in staat den ernst van haar bespre kingen te bewijzen door dit risico en deze verantwoordelijkheid op zich te nemen in die mate als de omstandigheden dit zullen eischen. Het Zweedsche blad „Dagens Nyheter heeft een speciale editie in het Engelsch doen verschijnen, met een aantal artikelen over den toestand van het Zweedsche eco nomische leven en de wijze waarop de han del, de industrie en de scheepvaart, zijn ge organiseerd. Alle artikelen zijn geschreven door de meest vooraanstaande deskundigen op het gebied der behandelde onderwerpen. Het eerste artikel is geschreven door den Zweedschen minister van Handel, Felix Hamrin, die zegt, dat „het onze meening is, dat de eenige weg om uit de moeilijkheden te komen, waaronder de Europeesche lan den lijden, is, de jalousie en het wantrou wen te vervangen door wederzijdschen goe den wil en samenwerking". In dezen geest, zegt de Minister, heeten wij van harte de Internationale Kamer van Koophandel wel ke leidend moet optreden in de propaganda voor het reconstructieVverk, welkom". De commercieele conferentie. Bij de commercieele onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland schijnen in de afgeloopen week geen vorderingen te zijn gemaakt. Omtrent de resultaten kan eenwei nog geen oordeel worden uitge sproken. De Visschersstaking geëindigd. Na een staking van 24 uur is in de sar- dijnen-industrie overeenstemming bereikt tusschen fabrikanten en visschers. Laatst genoemden zijn weer naar zee gegaan. De strijd tegen de misdaad. „Giomale d'Italia" meldt uit Napels: Het zuiveringswerk wordt voortgezet. In de streek van Marigliano zijn ca. 50 personen wegens verschillende delicten gevangen ge zet, 80 anderen zijn tijdelijk in arrest ge steld, terwijl er ongeveer 50 onder politie toezicht zijn geplaatst. Petroleumbrand in Californië. Ten gevolge van een brand, die woedde in de petroleumvelden van Alamitos Heights (Californië), zijn vijf petroleumputten ver- Volgens de „Wiener Stimmen" heeft de minister van eeredienst Goldisch na zijn te rugkeer uit Rome, het tot stand komen van een overeenkomst met het Vaticaan over een Concordaat tusschen den Heiligen Stoel en Roemenië medegedeeld. De tekst van het verdrag, die tot nader onderzoek aan het Kabinet zal worden voorgelegd, bevat o.a. de volgende punten: Het benoemen van Aartsbisschoppen, Bisschoppen en Prelaten, geschiedt door den Koning, nadat de Heilige Stoel voorstellen hiertoe zal hebben ge daan; de kerkelijke hoogwaardigheidsperso^ nen worden door den Koning beëedigd. De kerkelijke goederen worden door de orga nen der katholieke kerk zelf beheerd; een recht op controle bezit echter de Minister van eeredienst; de pastoors moeten den eed voor den ressorteerenden Bisschop af leggen. Over de vertegenwoordiging van de ka tholieke kerk in den Senaat schijnt men nog niets naders te hebben bepaald; hier voor komen de aartsbisschop van Bukarest Cisar en de candidaat der Hongaarsche ka tholieken, Graaf Majlath in aanmerking. In den loop van deze maand zal het nieu we Biologische Staatsinstituut te Helgoland voltooid zijn. Het bevat een zeer groot zee aquarium, dat als het modernste en be langrijkste van geheel Europa zal kunnen worden beschouwd en zeker een aantrek- kingspunt zal ziin voor binnenlandsche en buitenlandsche biologen. UIT MEXICO. Een verder slachtoffer van President Cal- les is de kortgeleden vermoorde comman dant van het garnizoen van Colima, gene raal Ceniceros, die onder voorwendsel een nieuw commando te moeten aanvaarden naar de hoofdstad werd ontboden. Midden op den weg werd hij met zijn adjudant door de hem begeleidende soldaten doodgeschoten; een verzoek van zijne familie nadere in lichtingen over de oorzaak en de reden van dit „vonnis" te verkrijgen, bleef zonder re sultaat, De tegenstander van Calles, gene raal Engel Flores, werd destijds door ver gift omgebracht; zijn adjudant, de overste Ramon Leva is thans op zijn farm ook ver- moord. In de kerk van Juanacatlan bi» Guadala' jara wierpen soldaten een bom midden tus schen de in gebed verzamelde katholieken; verschillende dooden en zwaar gewonden moesten worden weggebracht. Eenige pries ters die in de gevangenis van Santiago Tialtecolo waren opgesloten, zijn thans ge- fusileerd. De regeering maakt thans officieel be kend, dat de Bisschop van Papantla, Mgr. Bulnes en de voormalige Bisschop van Ta basco, Mgr. Campos, „afgereisd" zijn, zon der eenig verder commentaar. In strijd met de officieele regeeringsbe- richten, worden de revolutionairen de re- geeringstroepen langzamerhand de baas; in Sonora en Yucaten hebben zij belangrijke overwinningen behaald: naar verluidt staan meer dan 30.000 man gewapend tegen de re geering. Berichten van particulieren geven ons een denkbeeld over de bloedige daden der regeering. Te Leon, Guanajuto werden twee priesters en eenige burgers door de soldaten doodgeschoten; in dezelfde pro vincie een buitenlandsch priester, Pater Rafael Chowel gedood. In Jalisco gaat de regeering door de dorpen te bombardeeren het aantal slachtoffers onder de weerlooze dorpelingen is groot; uit Vera Cruz meldt men 16 dooden. Uit de verschillende pro vincies werden 2000 katholieken gearres teerd en naar de strafkolonie Islas Marias getransporteerd. In deze provincie gelukte üpj'ïtóf 'mét 3e PattseTfike en FrieschV vlaggen versierde podium hadden plaats genomen het voltallige bestuur van de R. IC Centrale Kiesvereeniging in Friesland de afgevaardigde vaq Friesland in de Tweede Kamer, de heer A. C. A. van Vuu- ren, de Friesche leden van de Provinciale Staten, bnevens Mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, de heer Chris Jansen uit Am sterdam en de WelEerw. Pater B. Molken- boer, welke laatsten tot deze bijeenkomst als sprekers waren uitgenoodigd. Nadat door alle aanwezigen onder be geleiding van het R. K. Muziekkorps „Euphonia" uit Bakhuyzen, het lied „Roomsche blijdschap was gezongen, werd met een kort welkomstwoord door den heer Mr. A. W. Koek, voorzitter van het Cen traal Bestuur, de bijeenkomst geopend. Vervolgens werd door den secretaris, den ZeerEerw. Pastoor W. F. A Ovèrmeer het jaarverslag uitgebracht. Hieruit bleek, dat het jaar 192627, het 45ste jaar van den bond, oot tevredenheid stemde. De Statenverkiezing in Friesland is gunstig verloopen: de vier R. K. zetels werden behouden, dank zij een zorgvuldig opgezette lijstensplitsing.dank zij ook de medewerking van alle Friesche Katholieke kiezers. Het provinciaal partifleven bood weinig nieuws, het aantal leden bleef stationair: pl.m. 8000. Het feit echter, dat er meer dan 13000 katholieke kiezers in Friesland zijn, gaf den secretaris aanleiding, actie te voeren voor de aanwerving van nieuwe leden. Bij uitstek geschikt als propagandamid del zijn de plaatselijke landdagen, waarvan de eerste onlangs in Steggerda werd gehou den en die alleszins resultaatvol gebleken is. De finantiën zijn langzaam herstellende: een verhooging van contributie werd ge wenscht, zoo niet noodzakelijk -geacht. Ten slotte werd in het jaarverslag de wensch uitgesproken, dat de R. K. Volks partij zich niet langer afzijdig zou houden doch vooral waar thans zooveel gunstige factoren aanwezig zijn als het nieuwe kies reglement, in het verband van de R. K, Staatspartij zou terugkeereni (Applaus). Hierna verkreeg het woord de heer Chris Jansen uit Amsterdam, die in een enthousiaste rede wees op de plicht die het Katholieke volk voor vandaag heeft, om te waken voor een tweede inkluistering van Katho lieke pretenties in het openbare leven en op de vrijmaking van het katholieke volk te voltooien. Nadat spr. eenige vraagstukken op po litiek gebied had opgesomd, die een oplos sing dringend behoeven, wekte hij de aan wezigen op, een krachtige propaganda te voeren, een propaganda, met als basis ons beginsel, onze geloofsovertuiging en dus die tot offers, blijmoedige offers bereid maakt. Hierna werd gepauzeerd. I Onmiddellijk na de pauze verkreeg het woord Mr. A L M. J. baron van Wimbergen Er is, aldus spr,, ook in dezen in politicis malaise tijd wat goeds aan te wijzen op po litiek terrein. Het feit, dat prinses Juliana 30 April 1.1, grondwettelijk meerderjarig werd, stemt ons dankbaar en onbezorgd voor de toekomst, vooral waar Haar Koninklijke Moeder zich bij de vorming der Kroonprinses in elk cp zicht een Christenmoeder toont. Moge ons land deze Christenvorstin waar dig blijken! Op Katholiek pclitiek gebied valt met vreugde te vermelden de ver schijning van het tweede deel van Dr, Witlox' „Katholieke Staatspartij." De lezing van dit werk kan niet genoeg worden aanbevolen. Het zal ons tot spoorslag dienen cm de Katholieke Staatspartij ongerept te hand haven. Een tweetal wijzigingen in onze partij van den laatsten tijd zijn van belang, n.l'. het toelaten van een aantal niet-politieke per sonen tot de vergaderingen met advisee rende stem en het aanvaarden van kies comité's buiten de Kiesvereeniging. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat deze wijzigingen het wezen der partij aantasten en daarom deed spr. een beroep op de loyale medewerking van alle katholieke kiezers. ke gruweldaden. Te Michoacan, Nuevo Leon Puebla. Sonora en Guanauato is verbitterd gestreden; de verliezen aan beide kanten moeten zeer groot zijn geweest. Dat Calles de toestand zeer ernstig inziet blijkt uit het feit, dat de reeds strenge censuur nog ver scherpt is. zijn o-ver de publicatie in Europa van ver- nield alsmede de installatie van eenige geheel gevuld. Te Leeuwarden is Zondag de 41ste Frie sche Landdag gehouden, uitgaande van de R, K. Centrale Kiesvereeniging in Fries- land. Des mergens werd in de kerk van den H. Bonifacius en Gezellen, voor de levende en overleden leden der vereeniging een plechtige Hoogmis opgedragen door den WelEerw. Heer H. C. Bruggeman, met assistentie van de Wel Eerw. Heeren J. Hanckamp en C. Hofstede, resp. als diaken en sub-diaken. Te 1 uur ving in de „Harmonie" de vergadering aan, waarvoor, gezien vooral het slechte weer, zeer groote belangstelling bestond. Tot vanuit de verste uithoeken van het Friesche gewest waren de Katholieken op gekomen ter bijwoning van den traditionee- len jaarlijkschen Landdag en de groote „Harmonie"-zaal was dan ook nagenoeg dit intermezzo-tijdperk rustig door te ko men en den moed er in te houden tot 1929. Een samengaan met de 'S. D. A. P. wordt algemeen door ons katholieke volk met be slistheid afgewezen en een rechts princi- pieele eendrachtige samenwerking ge- wenscht, ja noodzakelijk geacht met het oog ook op de handhaving van de onder- wijspacificatie en de verdere doorvoering van de sociale wetgeving. Ten slotte wekte spr. de aanwezigen op, allerwege belangstelling te wekken voor de katholieke politiek en tot principieele scho ling en voorlichting, vooral voor de jon geren. Heeft nog onlangs de afdeeling Leiden der S.D.A.P. besloten bij de verkiezing van wet houders in September, geen wethouderszetel te aanvaarden, als er niet ten minste tivee wethouderszetels aan de S.D.A.P. worden toegewezen en als de raad niet bereid is, eenige van haar programpunten te helpen verwezenlijken, thans heeft de soc.-dem. raadsfractie aan de andere raadsfracties te Leiden een schrijven gezonden met het ver zoek, een delegatie te zenden naar een ver gadering op Donderdag a.s. in het Volksge- - bouw, teneinde een gedachtenwisseling te doen plaats hebben over de bezetting der wethouderszetels in September a.s. (Msb.) Ter gelegenheid van het bezoek,^ dat de Fransche kruiser „Duguay Trouin" 1 Juli aan Rotterdam komt brengen, zal minister Lambooy namens de Nederlandsche regee ring den commandant en eenige officieren van dit Fransche oorlogsschip, alsmede eenigen Franschen en Nederlandschen auto riteiten op Zaterdagmiddag 2 Juli een noen maal in het Kurhaus te Scheveningen aan bieden. De totale schade op f 1,800.000 geraamd. Een nieuwe oproep om steun. Het Nationaal-Steuncomité Stormramp 1927 heeft in zijn j.l. Zaterdag gehouden ver gadering bij benadering de schade kunnen vaststellen die door den cycloon veroor- Zcicikt is» Dit is voor de verschillende provinciën tezamen berekend op 1.800.000. Gebleken is, dat de tot nog toe ontvangen giften slechts voldoende zijn om een deel der kosten te dekken. Het Comité, dankbaar voor hetgeen reeds ontvangen is, doet daarom nogmaals een beroep op de offervaardigheid van het Nederlandsche volk, ten einde in staat te worden gesteld dien steun te verleenen die noodzakelijk geacht wordt. Daar het Comité behoefte heeft aan con tant geld, noodigt het allen, zoowel ge meentebesturen als vereenigingen, dagbla den en particulieren uit, hetgeen zij op het oogenblik ten behoeve van de slachtoffers van de ramp onder hun berusting hebben, geheel of gedeeltelijk te willen storten bij de Associatie Cassa te Amsterdam (Gironum mer 8665) en wel op naam van den penning meester, den heer F. J. M. van Ogtrop. Met 16 tegen 15 sternen ertoe besloten. Na langdurige en uitvoerige discussies, die bijna de geheele middag- en avondzitting in beslag namen, is ondanks een ernstige waarschuwing van den voorzitter, door den gemeenteraad van Leiden, met 16 tegen 15 stemmen besloten tot invoering van een ge meentelijke huurbeperkingsregehng. Met de S.-D. en V.-D., de leden van de Dem. Partij en prof. Eerdmans, stemden eenige R.-K. en A.-R. vóór. Minfsterieele voorschriften. De minister van buitenlandsche zaken heeft thans in een aanschrijving aan de Com missarissen der Koningin medegedeeld, dat ook voortaan geen onderscheiding wordt ge maakt, ter zake van de heffing van leges, tusschen paspoorten, welke voor één dan wel die voor meer personen bestemd zijn. In beide gevalen is zoowel bij eerste uitgifte als bij verlenging slechts 1.— leges ver schuldigd. Tot de afgifte van een gratis paspoort mag slechts worden overgegaan in geval van zeer klaarblijkelijk onvermogen van den aanvrager, bijvoorbeeld indien deze armlastig is. Bij de berekening der kosten van paspoor ten, welke op of na 1 Juli worden afgevoerd, moet het nieuwe tarief worden gevolgd, ook al werden deze paspo'orten vóór 1 Juli aan gevraagd. Werd door den aanvrager een hooger bedrag vooruit betaald, dan zal hem het meerdere moeten worden teruggegeven. De vóór dien dag uitgereikte gezegelde paspoorten behooren niet te worden terug genomen, ook al heeft belanghebbende van zijn paspoort nog1 g<?en gebruik gemaakt of kunnen maken. Collectieve paspoorten mogen voortaan alleen worden afgegeven aan het hoofd van een gezin met diens echtgenoote en kinde ren beneden vijftien jaar. Een weduwe of gescheiden echtgenoote kan eveneens met haar kinderen voor een collectief paspoort in aanmerking komen. De paspoorten worden voortaan steeds twee jaar verlengd; paspoorten voor De WelEerw. Pater B. Molken- vreemdelingen en gunstpassen slechts voor boer O.P. leidde het onderwerp in „De Moderne jeugd en het openbare leven.' Allereerst hekelde spr. de gebreken van onze hedendaagsche jongeren, de vroege rijpheid, de zelfonverschilligheid, het zon- der-idealen-zijn, daartegenover stellend de macht van het opbloeiend Friesland, dienst baar gemaakt aan het Ihooie katholieke ideaal, het zich geven voor de Roomsche zaak. De ouders hebben tot taak de jeugd van meet af te stuwen op den rechten baan, die volgens de Katholieke beginselen is af- geteekend. In een gloedvolle peroratie spoorde de Eerw. Spr. aan tot Roomsche geestdrift in het particulier eny openbaar leven. Nadat door deh ZeerEerw. Heer J. van Galkom, deken te Sneek, een dankwoord was gericht aan de sprekers, werd deze goed-geslaagde Landdag besloten met het zingen van het Fryske Folksliet en het „Aan U, o Koning der Eeuwen." één jaar. Aangezien het signalement in defl tijd van twee jaar aanmerkelijk kan veranderen, het geen zich o.a. veelal bij jeugdige personen zal voordoen, wordt het gewenscht geacht, dat er bij de verlenging van een paspoort goed op wordt gelet of het portret nog vol doende gelijkenis vertoont en de verzoeker nog beantwoord aan het signalement, De actie voor afbouw. Een voorstel van twee gemeenteraadsleden van Waddinxveen. De heeren G. van Lange en A. Jonkheid te Waddinxveen, hebben zich met een voor stel tot den Raad gewend, waarin zij verzoe ken, het raadsbesluit van 25 Juni 1923, Woensdag 29 Juni. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politieber. 12.35— Lunchmuziek door het A.N.R.O.-trio oJ. van Die Groeneveld, viool, A. v. Leeuwen, cello, P. Jochemse, piano. 68 Concert door het A.N.R-O. orkest, Henk van Wezel, cello. Begel. door Mevr. Tabakspinder Roeper. 7.45 Politieber. 8.15 Concert in het Kur haus te Scheveningen, Wladimir Horowitz, piano, Het Residentie-orkest. 10.15 Persber. 10.3012 Dans muziek door het A.N.R O.-danskwartet, o.l. van W. Swaap. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Licht klassiek concert Da- ventry-kwartet en solisten (sopraan, tenor, cello, piano). I.202.20 Orkest concert. 3-15 Voorlezing uit David Copperfield. 3.20 Lezing: Shakespeare s King Henry IV. 4.05 Lezing: Life in Hungary. 4.20 Tennis wedstrijden in Wimbledon. 5-20 Kinderuurtje. 6.05 Harrow X 6.05 Harrow School Speech Day. 6.35 Concert, orgel bespeling. 6.45 Tuinpraatje. 6.50 Tijds-, weerber., nieuws. 7.05 (Vervolg) Orgelbespeling. 7.20 Vis- scherij-praatje. 7.35 Liederen van Grieg door I. I'An son. 7.45 Lezing: Parental influences. 8.05 Variété 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 „At George's". 10 uur Kamermuziek, Het Virtuoso Strijkkwartet, A. Thursfield, mezzo, sopraan. 11.2012.20 Dansmu ziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011.20 Con cert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Trio- concert (piano, viool, cello). 9.05—11 Concert, Orke st en solisten. LANGENBERG, 469 M. 9.20—10.20 Kathol, mor genwijding. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5.506.50 Vocaal concert, Orkest en D. Orlov, tenor. 8.50— 10.35 „Kirmes I Sent!" „een fantastische, vroolijke ver makelijkheid." 10.50—12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.20 „De barbier van Sevilla", kom. opera in 2 acten van Rossini. Daarna tot 12.50 Concert, Lewitsch-kapel. HAMBURG, 394-7 M. 5.20—6.15 Dansmuziek. 6.20 7.20 Orkestconcert. 7.208 Orkestconcert. 8.35 II.10 Tuinconcert in het Uhlendorster FShrhaus. Daarna dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Kamermuziek. 8.ao 10.20 Fragmenten uit „Faust", opera van Gounod. waarbij besloten werd de regeering te ver zoeken aan de plannen tot het maken van een spoorwegverbinding GoudaWaddinx veenBoskoopAlphen a. d. Rijn geen uit voering te geven in te trekken. Voorts verzoeken zij opnieuw een besluit te nemen, en bij de betreffende autoriteiten met klem erop aan te dringen, met den af bouw van den spoorweg den meesten spoed te betrachten. Het voorstel is van een toe lichting voorzien, waarin de noodzakelijke heid van den spoorweg wordt uiteengezet- Op Zondag 3 Juli. loopt een goedekoope trein 2e en 3e klasse van Roosendaal, Breda, Tilburg en 's-Hertogenbosch naar Nijmegen, Oosterbeek Laag en Arnhem en terug. Op dien dag loopt ook een goedkoope trein 2e en 3e klasse van Meppel, Stap horst, Dedemsvaart, Kampen Noord, Mas tenbroek, Zwolle, Nunspeet, Harderwijk, Nijkerk en Amersfoort naar den Haag S.S. en terug. Een goedkoope trein 2e en 3e klasse op de Dinsdagen, 5, 12, 19 en 16 Juli, 2, 9, 16, 23 en 30 Augustus a.s. van de stations Rot terdam Maas, Capelle a. d. IJssel, Nieuwer- kerk, Moordrecht, Gouda, Oudewater, Woerden, Harmeien, Vleuten en Utrecht C.S. naar Ede, Arnhem, Oosterbeek Laag en Nijmegen en terug. Voorts loopt een goedkoope trein 2e en 3e klasse op de Dinsdagen 5, 12, 19 en 26 Juli, 2. 9. 16, 23 en 30 Augustus a.s. van Amster dam, Weesp, NaardenBussum, Hilversum, Baarn en Amersfoort naar Oosterbeek Laag, Arnhem en Nijmegen en terug. Op de Woensdagen 6, 13, 20 en 27 Juli, 3, 10, 17 en 24 Augustus a.s. loopt een goed koope trein 2e en 3e klasse van de stations den Haag S.S., Voorburg, ZoetermeerZeg waard, ZevenhuizenMoerkapelle, Leiden H.S.M., Zoeterwoude, Hazerswoude-Koude kerk, Alphen a. d. Rijn, Zwammerdam, Bodegravaen en Waarder naar Ede, Arnhem, Oosterbeek Laag en Nijmegen en terug. Op 6 Juli loopt een goedkoope trein 2e en 3e klasse van Nijmegen, Lent, Ressen B'emmel, Eist, Oosterbeek Laag, Dieren—. Doesburg, de Steeg, Velp, Arnhem, Ooster. beek Hoog, Wolfezen en Ede naar den Haag S.S. en terug. Op 7 Juli loopt een goedkoope trein 2e en 3e klasse van de stations aan de lijn Vlis- singenRoosendaal naar Rotterdam en Den Haag en terug; In het Maandag gehouden kapittel ran de orde van het H. Kruis werd tot magister- generaal gekozen de Zeereerw. Heer Wil helmus A. van Dinther. De Zeereerw. Heer van Dinter werd ge. boren te Gemert op 4 December 1869. Zijn voorbereidende studies volgde hij aan het gymnasium aldaar en werd geprofest te St. Agatha op 27 September 1888. Zijn eerw. werd priester gewijd te Utrecht op 15 Aug. 1893. Na eenigen tijd socius geweest te zijn te Diest, bekleedde de Z.Eerw. van 1899 tot 1910 het ambt van novicenmeester te St. Agatha. In 1910 vertrok de Zeereerw. heer van Dinther naar de missie in Ame rika. Tot op heden was de Zeereerw. heer van Dinther aldaar superior-missionaris, prior van het klooster te Onamia en con sultor van het Bisdom St. Cloud. De Zeereerw. heer van Dinther, thans tot de hooge waardigheid van magister-gene. raai verheven, geniet oiri zijn hulpvaardig heid, zijn minzaam innemend en rondborstig karakter in en buiten de orde de algemeene achting. Op het Eucharistisch Congres te Chicago sprak Zijn Eerw. voor de Hollandsch Vlaamsche afdeeling een schitterende rede uit. Als een interessante bijzonderheid meldt de Msb., dat de nieuwe generaal op ziin reis van New-York naar Antwerpen reeds een plaats reserveerde voor zijn terugreis naar de missie. Dit wijst er wel op, dat de nieuwe generaal er zelf absoluut niet aan gedacht heeft, tot deze hooge waardigheid geroepen te worden. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. Losely gaf geen antwoord, maar scheen in gedachten verzonken, „Ik zal Uw zoon gaan opzoeken, William," hernam zijn zwager; „misschien kan die eenige opheldering geven." Toen scheen Losely als uit een droom te ontwaken. „Mijn zoon! Zoudt ge mij voor mijn zoon willen ten toon stellen? Hij is uit Londen vertrokken, dat weet ge wel. Wat heeft mijn zoon met die zaak te maken? Ik heb de bankbiljetten weggenomen; daar, nu heb il^ bekend. Praat er maar niet langer over.' „Verder is er niets meer van eenig be lang", zei kolonel Morley, het handschrift doorbladerend „behalve de aanleiding tot de misdaad. Hier keeren we tot den geld schieter terug. Ge herinnert u, Lionel, dat de bediende gezegd had, dat er twee dagen voor dat de diefstal plaats had, een heer bij Losely was geweest. Dit bleek later den zelfden houder van den wissel te zijn, aan wien Losely z"n heele fortuin had moeten uitbetalen. Deze man verklaarde, dat Losely hem eenige dagen te voren geschreven had, zeggende dat hij twee of driehonderd pond van hem wenschte te leenen die hij bij termij nen van zijn salaris kon terug betalen, en op welke voorwaarden hij dit wilde doen. Daar de geldschieter zaken in de buurt had te doen, was hij zelf gekomen om over de zaak te spreken en te vragen of Losely geen anderen borg zou kunnen stellen, bijvoor beeld zijn zwager. Losely antwoordde, dat hij niemand ooit een dergelijke gunst zou vragen; dat zijn zwager geen andere midde len bezat zijn inkomen als eerste klerk. Bovendien was de mogelijkheid, z.i. niet uit gesloten, dat hij zelf zijn betrekking verloor als de heer Gunsten niet over hem tevreden zou zijn; hoe zou hij dan verzekerd wezen dat zijn schuld niet op den borg overging? Daarop zeide de geldschieter, dat de on zekerheid van zijn inkomen juist de reden was, waarom hij een borg verlangde. Maar Losely zeide droogweg: daar moet ge uw intrest dan maar naar berekenen. Tus schen u en mij is de schuld niets meer dan een geldzaak; maar tusschen mij en mijrf borg zou het een zaak van eer worden.'' De geldschieter zou er ten slotte voor zorgen de vereischte som tegen hooge rente te leveren. Losely gaf hem' daarop zijn af scheid. Hij zou er over nadenken en hem zijn besluit doen weten. Hiermede eindigde hun onderhoud. Maat Gunston vroeg ot Lcsely ooit vroeger zaken met den geld schieter had gedaan en of deze ook wist, waarvoor hij thans geld noodig had, waarop de geldschieter antwoordde, dat Losely waarschijnlijk in 't geheim deel nam aan spel en weddingsschappen, want dat hij om een speelschuld borg was gebleven voor ka pitein Haughton voor een wissel van 1200 pond. Toen werd Gunston zeer verbitterd op Losely. Hij meende, dat iemand, die zóó zijn geheele fortuin verspelen kon, onverbeter lijk moest zijn, en dat Losely meer dan enkei borg geweest was voor kapitein Haughton daar hij hem, Gunston, niet gezegd had hoe hij door zoo'n zaak van alles was beroofd geworden. Gunston was geen mensch die een tegenstrijdigheid van dien aard in de menschelijke natuur kon begrijpen; hij kon niet gelooven, dat dezelfde man die zijn 'secretaire openbrak, zich met z'n heele ver mogen zou verantwoordelijk stellen voor een schuld waaraan hij geen deel had en nog minder dat zoo iemand, als hij eenmaal zoo edelmoedig onvoorzichtig geweest was, zijn verlies zou geheim gehouden heb ben uit kiesche bezorgdheid voor den goe den naam van hem, aan wien hij zifn onder gang te wijten had. Gunston beschouwde dus zijn oneerlijken rentmeester niet als een man, die in een oogenblik van nood voor de verleiding was bezweken, wiens geheele leven met zijn daad in strijd was, maar als een volleerd, huichelachtig bedrieger, die geen genade verdiende. En zoo Lionel, werd William Losely aangeklaagd, schuldig be vonden en veroordeeld tot zeven jaren ge vangenisstraf, Door de erkenning van zijn schuld werd die termijn misschien korter gesteld, dan anders 't geval zou geweest zij'n. Lionel was nog altijd te aangedaan om te kunnen spreken. De kolonel, die zijn aan doening niet scheen op te merken, liet weei zijn oogen over het manuscript gaan. „Ik ontdek hier dat er nog eenige twijfel bestaan heeft aangaande de bewijzen voor de schuld van Losely. De advocaat dien ik, op het hooren van zijn inhechtenisneming, voor hem had genomen. „Hebt gij dat gedaan! De hemel zegene er u voor!" riep Lionel snikkend uit. „Maar mijn vader? Waar was die?" „Toen? In zijn graf." Lionel slaakte een diepe zucht. „De advocaat" zoo ging kolonel Morley voort was van meenig, dat, als Losely geweigerd had zich schuldig te verklaren, hij hem vrij had kunnen krijgen, ondanks- z'n eerste bekentenis en dat hij de verden king op iemand anders had kunnen doen werpen. In den gang, waar de spijker gevon den werd, was een deur die in het park uit kwam. Die deur werd den volgenden mor gen van binnen ontgrendeld gevonden; er kon dus een dief zijn binnen gekomen en direct den toegang tob de studeerkamer ge vonden hebben. De spijker werd dicht bij de deur gevonden; de dief kon hem hebben laten vallen, terwijl hij het licht uitdeed, hetgeen hij volgens vei klaring van den knecht,gedaan moest hebben, toen hij bij de bewuste deur was en geen licht meer noodig had. Er was nog een omstandigheid, die voor Losely pleitte. Juist buiten de deur dicht bij een laurierboschje, werd het over schot van een rose waschkaarsje gevonden, Als dit door den dief gebruikt was, zou men denken, dat deze, toen hij het licht uitblies eer hij buiten kwam, natuurlijk het eindje der kaars, dat over was, had weggeworpen, zoodra hij het huis uit was. Nu was Losely het huis niet uitgegaan; ookN gebruikt hij, noch iemand op de plaats, ooit die soort kaarsjes. Ook zult gij opgemerkt hebben, dat de knecht het gelaat van den dief niet ge zien had. Zijn verklaring berustte enkel op de kleur van een jas; een getuigenis die bij een kruisverhoot, wel voor nietig had kun nen verklaard worden. De hond had ge blaft eer hij het licht had gezien; hij was dus niet om het licht begonnen te blaffen; hij wilde de binnenplaats uit. Daaruit zou men kunnen afleiden, dat er een vreemde in den tuin was. Hierop ging de advocaat in en vernam bij informatie, dat men in den schemeravond een vreemden man in het park had gezien die op het huis toeliep. En nu ben ik aan het sterkste punt gekomen. Aan het station van den spoorweg, om streeks vijf kwartier van het buiten van Gunston, was juist bij tijds een vreemdeling gekomen, om plaats te nemen in den nacht trein, die van het noorden kwam, naar Lon den, welke trein tegen vier uur aan dat sta tion was. De spoorwegbeambte herinnerde zich, dat de vreemdeling een kaartje had genomen, maar had niet op z'n uiterlijk ge let De portier had h'm echter in zoover gade geslagen, toen de man haastig in een coupé steeg, dat hij later tot den ambtenaar zeid „die mijnheer heeft een grijze jas, precies dat men dikwijls in luciiersdoosjes heeft,, als die van den heer Losely. Als hij niet slanker en langer was, zou ik hem voor den heer Losely gehouden hebben." Nu, Losely ging den volgenden morgen naar het zelfde station voor den eersten trein, te voet, met z'n reistasch in de hand, en beiden, de por tier en de ambtenaar verklaarden, dat hij toen geen overjas aan had, en dat de por tier toen hij in de tweede klasse plaats nam zelfs tot hem gezegd heeft: „het is een koude morgen mijnheer, ik ben bang, dat ge kou zult vatten." En wat nu verder het doel betreft, waarmee Losely van den geldschieter had willen leenen, zoo ver klaarde z'n zwager, dat de zoon van Lose ly veel verteringen gemaakt had, in schul den was geraakt, zich zelfs voor z'n schuld- eischers schuil hield in een stadje waar Wil liam Losely zich eenige uren op z'n reis naar Londen had opgehouden. Hij wist dat de patroon van den jongen maar eenige dagen geleden een vriendelijken brief aan Losely had geschreven, waarin hij klaagde over het ongeregeld gedrag van zijn zoon, over de last die hij van diens schuldeischers had, en waarin hij te kennen gaf, dat, als z'n schul den niet betaald werden, hij z'n betrekking zou verliezen, waarin hij anders een flink inkomen zoo verdienen. De jongen was vlug en slim. Verder voegde de patroon er aan toe, dat hij zoo lang zou wachten met hem weg te zenden als hij eenigszins kon. Het was na het ontvangen van dezen brief, dat Losely met den geldschieter in aanraking was gekomen, dien hij in de stad was komen opzoeken en naar wiens huis hij zich juist wilde begeven, toen Gunston bij hem kwam.' i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 4