Gemengd Nieuws. 15. STADSNIEUWS. Hertog en Hertogin van York te Londen terug. Schuldregeling Groot-Britannië en Zuid-Slavië. De Turksche Nationale Vergadering Het verdrag van Washington. Verklaringen van Benesj. Anti-Britsche Boycott te Kanton. Zeer slecht weer in Duitschland Dr. Stresemann te Oslo. De DuitschFransche commercieele besprekingen. De vlucht van Daudet. De roode terreur. Sluiting der particuliere scholen in Mexico? KUNST EN KENNIS. Een Rembrandt? Reisbeurzen voor weten schappelijk onderzoek. LEGER EN VLOOT. Indeeling van dienstplichtigen. Oefeningen in de legerplaats bij Harskamp. Lichting 1927 veldartillerie. Reservekader der genie troepen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het ambtelijk rapport van de Keramische industrie in Limburg. Kindje verbrand. Nederlander aangehouden te Berlijn. Jeugdige inbrekers. Jacht van twee doctoren op een patiënt. In één week tweemaal de netten verspeeld. Droevig einde van een bruiloft. BOEK EN BLAD. R.-K. Smedenpatroonsbond „St. Elevius". Contract-actie heiers. Stichting van een gebouw tot berging van Rijkswaarden. „Eigen Hulp". De weefselcollectie van het museum van kunstnijverheid te Haarlem. Tandheelkundige inrichting. 'K Gemeentezaken. Propaganda-vergadering St. Bavo-parochie. VISSCHEN. De hertog en hertogin van York zijn gis terenmiddag om 3 uur te Londen aangeko men. Zij werden op het station ontvangen door den koning en de koningin en de leden der koninklijke familie. Op het per ron had zich een groot gezelschap aanzien lijke personen verzameld. In de straten had zich een enorme menschenmenigte verza meld, die zeer geestdriftig was. In het Lagerhuis antwoordend op een vraag, zeide de financiëele secretaris der schatkist, dat hij had vernomen dat de regeering van Zuid-Slavië op hét punt stond nieuwe voorstellen te doen tot regeling van zijn schuld aan Groot-Brittannië. Deze schuld bedroeg 31 Maart j.l. 29.492.COO pond sterling oorlogsschuld, 2.687.000 p.st. schuld voor verleende^ hulp, 187.000p.st. schuld voor het repatriëeren van Servische onder danen. De Nationale Vergadering heeft de zit ting beëindigd. In Juli a.s. zullen nieuwe verkiezingen plaats hebben. Met zekerheid kan uit de houding, door de delegaties van de Vereenigde Staten en Japan aangenomen en gehandhaafd, worden opgemaakt, dat het vlootverdrag van Washington door de driemogendheden-con- ferentie te Genève niet zal worden gewij zigd. Minister Benesj verklaarde in een inter view nopens de problemen der Europeesche politiek o.m. het volgende: Het is buitengesloten, dat het Italiaansch- Zuidslavisch conflict ernstige gevolgen beeft. Een anti-Russisch blok bestaat niet. De de jure erkenning van Rusland door Tsjecho-Slowakije is onder de bestaande omstandigheden inopportuun. Tsjecho-Slo wakije moet een afwachtende houding aan nemen. De Kleine Entente is sedert de conferen tie van Joachimsthal in internationaal poli tiek opzicht sterker dan daarvoor. Uit goede bron wordt gemeld dat de al- gemeene arbeidersbond van Kanton we gens het ontslag van eenige zeelieden door een Britsche maatschappij een motie heeft aangenomen ten gunste van een boycott der Britsche schepen van den dienst Hong kongKanton. Uit Sjamien, de vreemdelingenwijk te Kanton, wordt gemeld, dat men meent te weten dat er verleden week zeven ver dachte communisten zijn aangehouden en terechtgesteld. BERLIJN, 27 Juni. De reeds weken du rende ongunstige weersgesteldheid, gepaard g,3,ande met lage temperatuur, houdt in de meeste deelen van Duitschland aan. Heden, op „Siebenschlaefertag", den dag, waarop volgens het volksgeloof het weder voor lan gen tijd bepaald wordt, viel te Berlijn de regen zonder ophouden neer. BERLIJN, 27 Juni. Dr. Stresemann is hedenochtend met zijn echtgenoote en een der ambtenaren van zijn ministerie te Oslo gearriveerd, waar bij door den minister van het Nobel-Comité, prof. Stang, den minis ter-president Lykke en vertegenwoordigers van den gemeenteraad verwelkomd werd. BERLIJN, 27 Juni. Zooals gemeld, is Mi- niste-rialdirektor Posse uit Parijs alhier ge arriveerd. Tegen 12 uur hedenmiddag had den gewichtige besprekingen plaats bij den Staatssecretaris von Schubert in het minis terie van %uitenlandsche zaken. Naar de „Germania" weet mee te deelen, houdt het Fransche voorstel in, om het loopende voorloopige handelsverdrag nog voor 14 dagen te verlengen; in dien tus- schentijd zullen pogingen in het werk wor den gesteld om een overeenkomst voor lan- geren termijn (Duitschland verlangt ten minste e enjaar) tot oereenstemming te geraken. BERLIJN, 27 Juni. Naar de bijden mei- den zijn uit Parijs nieuwe voorstellen ont vangen tot verlenging van het Duitsch- Fransche handelsprovisorium, welke voor- si ellen onder de gegeven omstandigheden een basis zouden vormen voor verdere on derhandelingen. De leider van de Duitsche delegatie, de Departementsdirecteur Posse, is heden te Berlijn aangekomen om ver slag uit te brengen. PARIS, 27 Juni. De Fransche politie zet haar onderzoek in verband met de geheim zinnige verdwijning van v Léon Daudet, ijverig voort. De „Paris Midi" constateert, dat men nog steeds niet weet, wie de gevangenisdirec teur heeft opgebeld. Evenmin bestaat een verklaring voor het feit, dat de gevange nisdirecteur tot tweemaal toe met een ver keerden persoon in verbinding werd ge bracht; men meent, dat de telefoniste, die de verbinding tot stand heeft gebracht, de schuldige is geweest. BERLIJN, 27 Juni. Naar de bladen mel den, zijn te Kieuw een tiental personen, beschuldigd van anti-bolsjewistische agitatie, ter dood veroordeeld en doodgeschoten, BERLIJN, 27 Juni. Volgens de blad wordt in Mexicaansche regeeringskringen 'n decreet aangekondigd, krachtens 't welk alle particuliere scholen in de Republiek gesloten zullen worden, „aangezien zij lei den tot vervreemding van de jeugd". Aan „Het Laatste Nieuws" wordt uit Borgloon (België) bericht, dat zich in de kerk aldaar een schilderijtje bevindt, dat aan Rembrandt wordt toegeschreven. Het is een paneel met het portret van den meester zelf op 60-jarigen leeftijd. Reeds in 1874 onderzocht de provinciale commissie van gedenkteekenen het schilderij, maar zij kwam niet tot een conclusie. Het onderzoek is thans hervat. Tot dusver blijken de kunst kenners het er over eens te zijn, dat het een echte Rembrandt is. Schenking aan de Akadetnie van Wetenschap. In de Zaterdag gehouden vergadering van de afdeeling voor wis- en natuurkunde van de Akademie van Wetenschap, deelde de voorzitter prof. dr. F. A. F. C. Went mede, dat iemand, die onbekend wenscht te blijven, aan de afdeeling een bedrag van 20.000 had geschonken, ten einde het hier door gevormde fonds te gebruiken voor reis beurzen voor onderzoekingen op het weten schappelijk gebied der afdeeling. Zoolang de gever nog leeft, zal de rente van het bedrag nog niet gebruikt kunnen worden. De voor zitter uitte zijn grooten dank jegens den onbekenden schenker. DE OLYMPISCHE SPELEN 1928, AMSTERDAM. landsche belangstelling. De Lïtnburgsche Land- en Tuinbouwhond. Hervorming van den grondeigendom, - Het Zuiderzee- peil. Het plan voor een landbouwarbei- derswet afgewezen. De Belgische Boe renbond. Verslag over het dienstjaar 1926. - Ontvangen boeken. Feuilleton: Frédé- ric Ozanam, door Bernard Faulquier, 26, Het Kunsttournooi. Engelsche belangstelling. Het comité voor de Olympische Spelen 1928 ontving bericht uit Engeland, dat zich daar te lande een comité heeft gevormd onder voorzitterschap van den bekenden kunstschilder Sir William Orpen, zich ten doel stellende om de belangstelling der En gelsche kunstenaars op te wekken voor het kunsttournooi, dat ter gelegenheid der Olympische Spelen in 1928 zal worden ge organiseerd en te bevorderen, dat Engeland daar zoo goed mogelijk uitkomt. Major E. J. Longden, die reeds talrijke tentoonstellin gen heeft georganiseerd, zal daarbij optre den als secretaris, terwijl de bekende kun stenaars: A. J. Munnings, A. Stokes, Mrs. Laura Knight, Fred. Taylor en Reginald B II, zitting hebben genomen in bovenbe doeld comité, dat in verbinding staat met den bekenden Nederlandschen schilder A, van Anrooy, die te Londen woonachtig is en de Nederlandsche Kunst-Commissie aldaar vertegenwoordigt. De dienstplichtigen behoorende tot de tweede ploeg der lichting 1927 (voorgeoe- fenden) zijn dezer dagen bij de infanterie- regimenten ingedeeld. De legerplaats bij Harskamp wordt van 4 Juli—9 Juli voor schietoefeningen betrok ken door de Vile Infanterie-Brigade (Har derwijk). Gedurende dezen tijd wordt het muziekcorps van het le Regiment Infanterie uit Assen in de Legerplaats gedetacheerd. Op 4 Juli a.s. komen te Leiden onder de wapenen voor eerste oefening de dienst plichtigen der eerste ploeg, lichting 1927, bestemd voor het bereden gedeelte van het 6e regiment veldartillerie. Het reserve-kader van het regiment ge nietroepen zal 30 dezer voor eerste oefening onder de wapenen komen bij het Ie en Ille bataljon van het korps te Utrecht, Het antwoord van minister de Geer. Zaterdag was het vierjarige kind van den beer V. te Leerdam alleen in huis. Door het spelen met lucifers geraakte het in brand. Eer hulp kwam opdagen, was de kleine reeds met brandwonden overdekt. Het is na weinige oogenblikken gestorven. Wegens diefstal van auto's. Een Nederlandsch chauffeur, de 23-jarige B., is Zaterdag in de nabijheid van Berlijn gearresteerd. B. maakte er zijn bedrijf van, zich als taxi-chauffeur bij een of anderen garagehouder te verhuren en daarna met den auto te verdwijnen. Herhaaldelijk was hem dit gelukt, totdat de eigenaar van zulk een verdwenen wagen zijn eigendom voor een café zag staan. De eigenaar waar schuwde de politie, die den chauffeur in het café arresteerde. op twee achtereenvolgende Zaterdagen is er ingebroken in een openbare school op het Schuttersveld te Leiden. Den eersten keer werden o.m, de tropische visschen uit een aquarium ontvreemd, den tweeden keer was een lessenaar opengebroken en werd een zich daarin bevindend bedrag van 5 gulden ontvreemd. Zaterdag j.l. zouden de inbrekers opnieuw hun geluk beproeven, in dezelfde school, doch dit keer hadden zij buiten den waard, in dit geval een onderwij zer, gerekend, die zich in de school bevond en de inbrekers, twee broertjes van 12 en 13 jaar, P. en J. van O. genaamd, op heeterdaad betrapte en aan de politie, die zich met het oog op de twee reeds gepleegde inbraken in de nabijheid bevond, overleverde, die ze naar het politiebureau overbracht. Zij bleken daar in het bezit Nte zijn van enkele inbre kerswerktuigen. Aanvankelijk verklaarden zij met de beide vorige inbraken niets uit staande te hebben. Doch bij deze inbraken hadden de boefjes, die zonder handschoenen waren te werk gegaan, vingerafdrukken na- gelaten, welke door de politie waren gefo tografeerd en precies overeenkwam met de vingerafdrukken, welke de politie thans van hen genomen had. Dit was den jeugdi gen inbrekers te machtig en zij bekenden dan ook, dat zij zich ook aan de beide vorige inbraken in deze school hadden schuldig ge maakt. Zij bleken leerlingen te zijn van een andere school dan waar zij hadden ingebro ken en de politie vermoedt, dat zij ook dege nen zijn, die zich hebben schuldig gemaakt aan de eenige malen achter elkaar plaats gehad hebbende inbraken in het houten kan toortje van den steenkolenhandelaar P., aan den Haagweg te Leiden. Voorloopig zijn zij in verzekerde bewaring gesteld. De Msb. vertelt: Maandagmorgen omstreeks kwart voor 12 heeft te Leiden een niet alledaqgsch geval afgespeeld. Een arbeider had een stukje ijzer in het oog gekregen en was om dit te doen verwijderen naar het Academisch Zieken huis gegaan. Daar vernam hij, dat een kleine operatie noodig was. Toen nu de doctoren alvorens daartoe over te gaan zich even verwijderden, nam de arbeider, die blijk baar weinig voor een operatie gevoelde zoo snel als hij kon de beenen. Toen de doctoren dit bemerkten requireerden zij dadelijk de ziekenhuisauto en zette den vluchteling na, dien zij bij de Haarlemmerstraat inhaalden. De auto remde uit alle macht, twee zenuw achtige doctoren sprongen er uit en poogden den arbeider te noodzaken met hen naar het ziekenhuis terug te keeren. Deze had daar echter weinig ooren naar, waarop de doc toren de hulp van den daar posteerenden verkeersagent inriepen. Deze beduidde hun echter dat de man volkomen vrij was zich al of niet aan een operatie te onderwerpen en dat hij daarom hoe gaarne anders ook be reid den heeren van dienst te zijn, ditmaal zijn hulp niet kon verleenen. Intusschen had de onwillige patiënt door de menschen-menigte die op dit drukke punt inmiddels was samengeschoolt een -eilig heenkomen gezocht en zich aan het oog der hem achtervolgende doctoren weten te ont trekken die tenslotte teneinde raad met den auto, doch zonder patiënt, naar het zieken huis terugkeerden. Aan de Friesche kust f 45.000 schade. Uit Lemmer wordt gemeld: Opnieuw is onze visschersvloot door een zware ramp getroffen. Sommige visschers, die de vorige week Zondag al hun netten hadden ver speeld, hadden, aangemoedigd door de gun stiger ansjovisvangsten van de laatste weken, zich nieuwe netten aangeschaft en Zaterdag in zèe uitgezet. Maandag bleek, dat door den storm voor de tweede maal hun netten waren vernield. Velen hunner kunnen dientengevolge, wanneer zij niet financieel worden geholpen, hun bedrijt zeker dit seizoen niet voortzetten. Nader bericht: De schade aan ansjovis vangst door de jongste stormen berokkend, wordt over de Zuidkust van Friesland bere kend op 45.000. Met de netten gingen ook de vangsten verloren, welke belangrijk ge weest zouden zijn, gezien de hoeveelheid visch, welke er zat in de restanten der net ten. HET OUDERLIJK HUIS. van Henri Bordeaux. Uitgave Uitg, Genootschap „Groot Ne derland". Ingen. 1.25. Henri Bordeaux heett boeken geschreven van walgelijke grofheid, gevaarlijke twijfel zucht en vunze liefdesverhoudingen, en van edelen inhoud (Het wollen kleed), innige vroomheid en zuivere strekking (De nieuwe Kinderkruistocht). „Het ouderlijk huis" kun nep. wij gelukkig voegen bij de laatste ca tegorie, de goede boeken. Het is de ge schiedenis van een jongen, die reeds op vioegen leeftijd een zwaren strijd heeft te voeren, waarvan de uitslag over zijn les en zou beslissen. Bij de beschrijving van het huisgezin, het huis, den tuin en het dage- lijksche leven, werkt Bordeaux met een zuiveren, soberen stijl, waarvoor wij geen betere karakteriseering kennen dan: sug gestief, Na lezing van twee hoofdstukken heeft de lezer een jutsten indruk van de fa milie Rambert, haar leden, leven en ambi ties. Daartoe draagt veel bij Bordeaux' origineele betiteling der hoofdstukken: Het Koninkrijk. De dynatsie. De vijanden, Af stand van de regeering. Zij leven er ge lukkig in liefde voor eikaar en sterke ge negenheid aan het oude huis. De vader leeft voor zijn gezin en zijn opofferend beroep als dokter; hij handhaaft streng, niet hard, het gezag. Een staaltje van de beschrijvingskunst van Bordeaux is de mooie en teers teekening van de moeder „Hebt ge wel eens op moois zomerdagen het blauwe waas opgemerkt, dat drijft over de hellingen? De klare schoonheden der aarde doet het des te beter uitkomen. Kon ik dien doorschijnenden sluier leggen over mijn moeders gelaat, dan zou ik beter dur ven spreken over de zachtheid en helder heid der oogen, die aan het kwaad niet konden gelooven. En: Vader, wiens gezag onwrikbaar en onfeilbaar scheen, wendde zich tot haar op een wijze, of hij haar een geheimzinnige macht toeschreef. Ik weet nu, welke die macht was: God woonde in haar. hetzij zij Hem tot zich genomen had, in de vroegmis, vóór één onzer was ontwaakt, hetzij zij Hem haar dagelijksch werk in huis als offer bood!" De grootvader valt uit den toon. Hij doet cynisch en onverschillig en tracht te leven naar de beginselen van den dwaalhoofd J- J. Rousseau. Dat hij zelf daardoor ook op dwaalwegen raakt, blijkt uit ziin connecties met een stelletje nietsdoeners en politieke tinnegieters. Na een zware ziekte van Frangois, de „ik" van 't boek. maakt deze, lange wandelingen met zijn grootvader. On bewust geraakt hij onder den invloed van diens onbekookte ideeën en leert „de liefde voor vrijheid en iqoeder aarde" ken nen. Frangois vervreemdt langzaam van zijn godsdienst en zijn ouders, adoreert eveneens Rousseau en de dood van zijn vader, die met schoon resulaat een typhus- epidemie bestrijdt, is noodig om hem aan God en het huis terug te geven. Bij de paedagogische methode van den verstandigen vader, valt het vreemd op, dat hij in het bijzijn van den 14- of 16- jarigen Frangois met den grootvader rede twist over den .slechten invloed, misschien niet bewust uitgeoefend, dien hij op het kind heeft. Wie Jeanne Michelin van H. Bordeaux, geschreven in den tijd dat hij nog niet va?t op zijn beenen stond, heeft gelezen, begrijpt, dat „Het Ouderlijke Huis" een auto-biographie is. De roman is bekroond door de Academie Frangaise. Een droevig einde had de Vrijdag gehou den bruiloft bij den landbouwer L„ te Beerze bij Ommen (O.). Bij het naar huis terugkeeren van de bruidspartij, wilde men onderweg even stoppen met de autobus, om eenige gasten in te laten. De vader van den bruidegom opende daartoe het portier, voor dat de bus stilstond. Hij viel er uit en ver wondde zich zoo, dat hij na korten tijd overleed. KATHOLIEK SOCIAAL WEEKBLAD Red.: Mr. P. J. M. Aalberse. Abonnementsprijs pér 3 maanden, franco per post 2.50. Inhoud ven No, 26 (25 Juni 1927). De Mijnbouw in de Volkshuishouding, III, De mijnbouw, economisch béschouwü, uoor Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. Bezi «ver houdingen,door S. J. Robitsch. Uit tijd schriften: Het nieuwe Agrarische program ma der sociaal-democraten in Duitschland, door Max Schippel. Middenstandsvoor - liehting, door Mr, L. Bückmann. Econo mische en sociale kroniek: Sociale Ver zekering: De medewerking der werkgevers bij de uitvoering der Invaliditeitswet, door P. J. J. Nuyens. Lartdbouw. Tuinbouw Veeteelt: Internationaal Landbouwcrediet. De Economische Voorlichtingsdienst. Onze beetwortelsuikernijverheid. Coöpe- natieve veeverkoop in Noord-Brabant. De Groenteteelt in Limburg, Kleinhan- delprijzen Van voedingsmiddelen. Naar een nieuwe Suikerconventie? Het land- I bouw-vereenigingswezen in Zuid-Afrika. Het vleesch voor ons leger. Boomen en I bijen, Onze groentenuitvoer, Buiten- Op de vragen van den heer Hermans be treffende het gehouden ambtelijk onderzoek naar den toestand der keramische industrie te Maastricht en het eventueel voorbereiden van maatregelen tot verbetering van dien toestand, is thans het antwoord van den heer de Geer, Minister van Financiën ver schenen. Deze deelt daarin eerst de hoofd inhoud van het rapport mede: „Voor een juiste waardeering van de oor zaken van den minder goeden gang van zaken in de Maastrichtsche glas- en aarde werkindustrie," aldus dit rapport, is het wel van belang, dat juist dezer dagen de jaar verslagen zijn gepubliceerd van de Konink lijke Delftsche Aardewerkfabriek „De Por- celeine Flesch" en A. N. de Lint's Indus trie- en Handelmaatschappij, die 5% pet. uitkeert en toenemenden omzet vermeldt, schrijft in haar jaarverslag: „De omzet in de fabrikaten van de Koninklijke Delftsche Aardewerkfabriek was belangrijk grooter dan vorige jaren, speciaal de export is zeer toegenomen," Waar het hier voor een groot deel tegels betreft van de soort, die de „Mosa" even goed zou hebben kunnen maken, mag de oorzaak van het mindere succes van de „Mosa" toch wel voor een belangrijk deel hieraan worden toegeschreven, dat de lei ding technisch en commercieel achterstaat bii de Delftsche fabriek. Ook is mij bekend, dat de groote porce- lein- en aardewerkfabriek van Hoyng te Gouda thans bevredigende resultaten be reikt, De artikelen, die hier gemaakt wor den, zouden evengoed in de Maastrichtsche fabriek te maken zijn geweest en dat dit niet het geval is, mag dus niet uitsluitend worden toegeschreven aan oorzaken, die op, de geheele Nederlandsche industrie werken, doch aan een verschil in omstandigheden tusschen Maastricht en Gouda. Wat de glasindustrie betreft, geldt vrijwel hetzelfde. Daar komt echter bij, dat ook elders in het land de glasindustrie het niet heeft kunnen houden. De glasfabriek „Leer dam", «Jie het meest nabijkomt, wat haar product betreft, aan de Kristal Unie, heeft zich veel meer, misschien we] eens te veel, toegelegd op artistiek werk. Na zeer moei lijke jaren schijnt het, dat thans een be staansmogelijkheid is bereikt. Maastricht zal voor het kristal, evenals voor het porcelein en aardewerk, zich wel wat meer moeten toeleggen op toegepaste kunst vóór het pro fijt van leergeld kan gaan verwachten Een ander punt is, dat de „Mosa", die in den oorlog isolatoren is gaan maken, om in de dringende behoefte hier te lande te voorzien, dat artikel heelemaal verlaten heeft, Ik maak mij sterk, dat hierin heel wat te bereiken zou zijn geweest, wanneer meer dan tot dusverre de wetenschan was te hulp geroepen. Het moet mogeliik zijn ge weest om in een centrum van aardewerk industrie hiervoor een belangrijk bedrijf te doen groeien. De doelbewuste tóepassing der natuurwetenschap laat nog alles te wen schen over. Het beetje wetenschap, dat ie der heeft, houdt hii voor zichzelf en voelt men behoefte aan meer, dan wordt te hooi en te gras de hulp ingeroepen, hetzij van een buitenlandsch laboratorium, hetzij van een willekeurig professor, die als nevenbe- drijf liefhebbert in céramique, De vakschool te Gouda, die een centrum van technisch wetenschappelijk onderzoek had kunnen worden werpt geen resultaat van betecke- nis af. „Mocht uit de agitatie, die thans ge voerd wordt, een streven voortvloeien, om in de boven doof mij geschetste tekortko mingen te voorzien en de regeering daar toe den stoot geven, dan zal zij het beste werk hebben gedaan dat voor onze glas- en aardewerkindustrie naar mijn meening gedaan kan worden." Toen door den ondergeteekende aldus vervolgt de minister, deze laatste zinsnede uit het rapport in de Eerste Kamer werd geciteerd, vond hij daartoe te meer vrij heid, wijl kort te voren, eind December 1926, door een deskundige als mr. L. Re gout, in een interview, dat deze de vraag of de samensteller van het rapport een onderzoek heeft ingesteld in de fabrieken, kan als vervallen worden beschouwd, nu a'e steller van het rapport zich meer bl"kt te beroepen op de zichtbare resultaten dan cn de inrichting en de werkmethoden. In de in het rapport genoemde niet nood lijdende fabrieken worden andere produc ten vervaardigd dan in de noodlijdende, doch de bedoeling van den steller van het rapport is bliikbaar juist, dat ook dP laat- sten zich bijtijds behoorden toe te leggen op de productie van meer courante artike len van even goede kwaliteit en smaak als door de eerstgenoemde vervaardigd. Het onderzbek is nog niet beëindigd. Intusschen moge hieraan worden toege voegd, dat men zich soms een onjuiste voor stelling maakt, niet van den ongunstigen gang bij onze ceramische industrie, m,aar wel van den uitzonderingstoestand, waarin deze te dien aanzien tegenover sommige landen zou verkeeren. In dit verband worden eenige zinsneden uit het Belgische Arbeidersblad van 1 Maart j.l. geciteerd. Den 9en Aug. a.s. zal te Haarlem het 10- jarig bestaan van den Ned. R.K. Smedenpa troonsbond feestelijk herdacht worden. Des morgens om 9 uur zal in de Kathe drale kerk een H. Mis worden opgedragen, door den bonds-adviseur Pastoor v. d. Hout vit Vught. Daarna zal de jaarvergadering plaats heb ben, terwijl des middags een rijtoer zal ge houden worden voor de afgevaardigden en en hunne dames. Tot leden der feestcommissie werden door de afd. Haarlem benoemd de heeren M. J. Rekers, L. Dost en H. de Groot. Tevens werd door de afd. Haarlem beslo ten in de maand Juli eenige excursie's te hou den. Allereerst een bezoek op Zaterdagmid dag aan het Vliegveld te Schipholt. Per boot zullen de deelnemers vanuit Heemstede afvaren om door de Ringvaart Schipholt te bereiken. Verder staan de Amsterdamsche Water leiding en eenige scheepvaart-maatschappijen voor dezen zomer op het program. Door de afd. werden verschillende punten voor de Bondsvergadering behandeld en zul len aan het Bondsbestuur worden gezonden. De Haarlemsche afdeeling, die in den lande een zeer goede naam heeft, zal zich zich dan zeker waardig toonen. Door de Heiersvereeniging „Broeder schap" is aan de Haarlemsche Grondwer kers Patroonsvereeniging een concept con tract toegezonden, waarvan men de bepalin gen wil doen gelden vanai 20 Juni j.l. In deze arbeidsovereenkomst wordt de werktijd op 47 uren gesteld, met uitzonde ring van de weken van circa half November tot aan half Februari, waarvoor de werktijd 44 uur zal zijn. Verder wordt het overurengeld geregeld, het ziekengeld en de uitbetaling bij ongun stige weersgesteldheid (uitgezonderd vorst) terwijl verder vermeld staat dat het den werkgever verboden is het werk aan den werknemer uit te besteden in dier voege, dat alsdan de werknemer als aannemer optreedt, Evenmin is het den werknemer geoorloofd onder die voorwaarden werk aan te nemen, noch rechtstreeks noch zijdelings. Het loon wordt gesteld voor een volslagen validen werkman n.l. voor een heibaas f 8.50 per dag, voor een heier f 8 per dag en voor een waterdrager f 4 per dag. De heistelling Zal door 5 man worden beaiend. Bij B. en W. is een schrijven ingekomen van de firma Joh. Enschedé en Zonen, waarbij deze de medewerking inroept van de gemeente Haarlem ten behoeve van de totstandkoming van een gebouw tot berging van Rijkswaarden. Indien de gemeente de gewenschte mede werking verleent, is het gemelde firma mogelijk een gebouw als hiervoor bedoeld te stichten op den hoek van de Wijde Appe- laarsteeg en de Appelaarsteeg. Die mede werking bestaat uit 1. het verleenen van uitgang achter de gemeentelijke concertzaal over gemeente terrein 2. het medewerken om een behoorlijke verbinding tot stand te brengen met de Bake- nessergraeht 3ePrévinairestraat, groot 570 M2„ tegen 18 per M2. B. en W. stellen voor, de bepalingen van de gemeentereiniging van toepassing te verklaren op de geannexeerde gebieden en op het geannexeerde gebied Spaarndam van toepassing te verklaren de verorde ning betreffende de levering van duin water. HERDENKING 50-JARIG BESTAAN. Zaterdagmiddag werd in de keurige, maar eenvoudige bovenzaal van het Winkel gebouw aan de Zijl'traat de Algemeene ver gadering van het cï trict H. a.lem gehouden onder praesidium van den heer W. Ch. van Daalen. De notulen van den secretaris, den heer E. ten Broeke werden goedgekeurd. Beide heeren werden bij acclamatie gekozen als afgevaardigden ter Algemeene vergadering der landelijke vereeniging Eigen Hulp te.'s- Gravenhage op 9 Juli 1927. De heeren Went- holt en Steensma lieten zich een verkiezing als plaatsvervanger welgevallen. Uit de behandeling van den Beschrijvings brief bleek de bloei der vereeniging en dat „Buitenverblijven" voor het eerst een ba ij saldo leverden. Volgens bestuursvoorstel werd de contri butie voor 1928 op 1.50 afgestaan, waarvan de helft aan het hoofdbestuur wordt afgedra gen. Een voorstel tot herdenking van het 50-ja- rig bestaan van het district op 6 October 1927 a. s. werd aangenomen. Dit zal evenwel op sobere, eenvoudige wijze geschieden en da:r- toe een som van ten hoogste 1000 uitgetrok ken. Verschillende ideeën van de wijze van feestvieren werden geopperd, o. abioscoop avond, extra verlichte étalage enz. enz., maar ten slotte besloten, dat het bestuur een com missie van uitvoering zal vormen. De expositie van een deel der verzameling weefsels uit het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem in een der lokaliteiten der Ambachtsschool, welwillend daarvoor door den Directeur afgestaan, werd Vrijdag door verscheidene bezoekers der Alg. Vergadering der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel met belangstelling bekeken. Ook aan eenige Haarl. Meisjesscholen (Meisjes H. B. S., 't Kopje, Huishoud- en Industrie school) werd nog Zaterdag v. m. gelegenheid gegeven deze uit alle deelen der wereld bijeengebrachte verzameling te be zichtigen. De ongeveer 150 bezoeksters heb ben met de grootste oplettendheid en belang stelling een rondgang (onder leiding van den heer Tierie) door deze kleine tentoonstelling gemaakt, waarbij de paedagogische waarde van een practisch ingerichte, niet te omvang rijke expositie, duidelijk werd. Zaterdagmiddag waren eenige genoo- digden aanwezig in het perceel Nieuwe Grach no. 3, alwaar het bestuur der Vereeniging van Haarlemsche Ziekenfondsen tot bevor dering van tandheelkundige verzorging, bij monde van haar Voorzitter, Dr. M. Mauritz de aldaar nieuw gevestigde tandheelkundige inrichting der vereeniging liet bezichtigen. Aan deze inrichting zijn twee tandartsen verbonden de heeren J. A. C. Rozendaal en J. Steehouwer Jr., terwijl beiden een assis tente hebben. Een van deze assistenten mej. van Dijk is tevens administratrice. De loka liteit alwaar de behandeling plaats heeft is I 3. het in eigendom afstaan van de strookdoor een gordijn in tweeën gesplitst waar- grond, waarop thans de kegelbaan in den j door 2 'patiënten tegelijk geholpen kunnen tuin van het gemeentelijk concertgebouw j worden. Verder is nog een afzonderlijke ge- staat, ten einde de bruikbaarheid van het i legenheid tot spoelen aanwezig. daaraangrenzend gebouw van de firma te vergrooten. Door grondruiling kan een en ander tot stand komen. De firma zou gaarne zien, dat de op den grond aanwezige opstallen van gemeente wege werden gesloopt en de vrijkomende grond tot openbaren weg werd bestemd. Zij is bereid in de kosten daarvan bij te dragen. Naar de meening van B. en W. kan de slooping van bedoelde opstallen zonder be zwaar van gemeentewege geschieden, doch de baten of lasten daarvan, zoomede de kosten voor het eventueel noodig in orde brengen van de blootkomende gevels, dienen voor rekening van de firma te komen. De kosten verbonden aan het aanleggen van openbare werken in de door de slooping verbreede Appelaarsteeg, bedragende f 450, zouden voor gezamenlijke rekening kunnen worden genbmen. Verder wenscht de firma recht van weg op de 4% M. breed geprojecteerde poort achter de gemeentelijke concertzaal. B. en W. stellen voor, aan het verlangen van de firma te voldoen. Zij merken hierbij nog op, dat de firma ook gevraagd heeft om haar onder na J ci te bepalen voorwaarden vergunning te ver leenen tot leggen van een smalspoor in den openbaren weg. In beginsel bestaat bij B. en W. geen bezwaar de verlangde vergunning te verleenen. Nader zal echter moeten worden onderzocht of het hebben van rails op de Bakenessergracht in verband met het verkeer daar ter plaatse geen bezwaar kan oplveren. B. en W. stellen voor, aan C. Mul in koop af te staan plm. 506 M2. grond, tegen 13 per M2„ gelegen aan den Middenweg. B. en W, stellen voor, aan de H. B. S. A. te benoemen tot tijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal, letterkunde en han delscorrespondentie voor den cursus 1927 1-928 den lieer G. K, W, Bakker te Oistei- wijk (N.-B.) B. en W. stellen voor aan H. J. Bon man, armen-opzichter bij het Burgerlijk Armbestuur te Haarlem, wegens gezond heidsredenen met ingang van 1 Juli ontslag te verleenen uit zijn betrekking. B. en W. stellen voor, de vergoeding over 1926, bedoeld in art, 100 der L. O.- wet 1920 te bepalen als volgt: School, Westergracht 1, 1598.33; 9chool Linschotenstraat 23, 2000; school Bake nessergracht 81, 8.095.83; school Antho- niestraat 12a, 4519.90; school Rozenhage- straat 15, J 3951,41; school Anthoniestraat 28, 4481.93 K; school Ripperdastraat 13a, 4091.63, school Jansstraat 83, 1700. B. en W. dragen ter herbenoeming tot lid van het Burg, Armbestuur voor, den heer F. H, Smit. B. en W. stellen voor de tijdelijke be noeming van mej. A. M. P. Ebeling tot hoofd der gemeentelijke Montessori-school om te zetten in een vaste benoeming. Het bestuur van de vereeniging bestaat naast Dr. Hjauritz als Voorzitter uit de heeren G. Mensink, als Secretaris, J. Schneiders, als penningmeester. Woensdag 29 Juni, des avonds 8 uur zal in het patronaatsgebouw aan de Leidsche- vaart een propaganda vergadering voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing worden gehou den. Als sprekers treden, op de heeren J. A. de Lobel en M. L. A. Klein Verwacht worden alle meerderjarige pa rochianen van de St. Bavo-parochie, vooral degenen die van dat stadsgedeelte komen, dat onlangs bij Haarlem is geannexeerd. „DE RUISCHVOORN". Dit college hield Zondag j.l. een jaar- wedstrijd op witvisch in de wateren van de Ringvaart tusschen Crucquius en Benne- broek. Door het slechte weer werd 2 maal l in plaats van 2 maal 1 uur gevischt. De vangst was slecht. De uitslag was als volgt: le prijs P. Out, grootste visch; 2e prijs M. J. Scheffer; 3e prijs A. v, d. Wouden; 4e prijs D. Haan; 5e prijs D. Ubink; 6e prijs C. Spaargaren; 7e prijs H. v. d. Berg; 8e prijs J. M. Stoof; 9e prijs P. Kruijer; 10e prijs A. Kruijer; 11e prijs J. Kessens; 12e prijs S. Inpijn. De heer P. Out, voorzitter :i van het college, reikte met een toepasse- t lijk woord de prijzen uit, waarna men ge- zamenlijk naar huis ging, om 's avonds den dag zoek te brengen in het clublokaal van N den heer Mozeman. Het vischcollege „De Ruischvoorn" kan alweer op een goed ge- slaagden wedstrijd terugzien. B. en W. vragen machtiging aan B. Bousema te verkoopen een perceel grond aan de Marnixstraat, tegen 12.75 per M2. B. en W. stellen voor, met de kerk voogden der Ned. Herv. Kerk een ruiling van grond aan te gaan aan het Nieuwe Kerksplein. B. en W. vragen machtiging een per ceel grond, groot 234 M2„ gelegen aan de Dubbele Buurt in voortdurende erfpacht uit te geven aan J. Michel tegen een erf- paehtscanon van 0.88 per M2. per jaar. B. en W. stellen voor, aan R. Pronk te verkoopen een perceel grond gelegen aan Dat zijn twee nieuwe Stichters deze week. Fijn, hè? U weet nog niet wat dat zijn? Stich tersfessen) zijn goede menschen, die mij ineens of bij gedeelten honderd gulden schenken voor mijn nieuwe Missiehuis hier in het hooge Noorden en voor het onderhoud van arme studenten, die, Goddank, even veel eten als de andere. De eene Stichteres schreef mij: „Ik zal u deZe week per postwissel honderd gulden zenden voor het nieuwe Missiehuis, waar over u in de krant schrijft. Ik voel veel voor de Missie en kan niet nalaten U Eerw. een zonnestraaltje te bezorgen voor 't nieuwe Missiehuis." 't Is een huismoeder die zoo schrijft. Gods beste zegen op haar gezin. De ander schreef: „Zoudt u eens bij mij willen komen?" Den volgenden dag was ik er al. Men ging net aan tafel. Ik heb nog meegegeten ook. Wie maakt deze week nu goed? Zoo u weet, zoek ik minstens duizend Stichters. U schrikt toch niet? Want het kan best. Wat beteekent het voor O. L. Heer om duizend goede vrienden voor Zijn jonge Mis siehuis te vinden? i;'|f Missiehuis, Hoorn. Postrek. 120937. Father Lafeber, Directeur. U kunt ons ook veel helpen door ons geld te leenen tegen matige rente of te schenken tegen rente gedurende uw leven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7