Maria-Stichting Stadsnieuws. GEMEENTERAAD VAN HAARLEM lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek De uitbreiding van het politiekorps; het voorstel aangehouden. -Woningbouw en een voorstel tot uitstel. Wethouder Reinalda sls'it de vertrouwenskwestie. H et voorstel tot aanhouding inge trokken en het raadsvoorstel b etreffende den bouw van wonin gen voor ouden van dagen toch aangehouden. Gevonden voorwerpen en dieren BLOEMEND AAL. '.DE. (Vervolg.) Uitbreiding van het politiecorps. De meerderheid van B. en W. stelt voor, tr 'ninner beschikking te stellen een bedrag vai 13.100 om het politiecorps uit te h»:fden met een inspecteur 2e klasse, een V :rk en vier agenten, zulks boven en be- hi've de versterking van dat korps ten- olge van de op 1 Mei 1.1. tot stand ge- kóniïn grenswijziging. Verder' wordt voorgesteld politieposten te viaatsen, behalve aan de Smedestraat, nvjij het Stationsplein, Groote Houtbrug, A nsterdamsche Poort, Leidsche Plein, Boe- kvirodestraat, gemeente Schoten en ge- nnente Spaarndam. D; heer KEESEN stelt voor, het voorstel at i te houden. De VOORZITTER dringt op afdoening aa i. Hij heeft geen verzoek van de politie organisaties om aanhouding ontvangen. De heer KEESEN merkt op, dit de ratdsieden toch niet altijd de late stukken k.-mzn accepteeren. 2enige maanden geleden hebben de politie- «i'gtnisaties vergaderd met den burgemeester ei den commissaris van politie. Er was een regeling voorgelegd, maar ten. slotte is de rail; buiten de organisaties om vastgesteld. Daarom moet de zaak nog eens nader be kc een worden, terwijl alsnog de organisaties g- loord kunnen worden. De VOORZITTER geeft dit hooren va i de organisaties toe. Hij zal alsnog de or Maisaties hooren waarom het voorstel aangehouden wordt tot over 14 dagen. Wethouder SLINGENBERG zou de zaak nog langer willen aanhouden. Hij hand- haait zijn bezwaren, dat n.l. deze zaak in het raam der begrooting beschouwd moet worden. De begrooting voor 1928 zal het dubbele cijfer toonen van dit bedrag. De VOORZITTER heeft bezwaar tegen de tegenwoordige sterkte van het corps. Het voorstel wordt aangehouden. Mej. BERDENIS VAN BERLÈKOM vraagt, of dit de groote reorganisatie is Zoo ja, dan dringt zij op aanstelling van een inspectrice aan. De VOORZITTER antwoordt, dat het voorgestelde een dringende noodzakelijkheid is. Wil de raad een inspectrice, dan moet dat nader beschouwd woreen. Het verzoek der H.O.V. om subsidie-verhooging. In de vorige raadsvergadering stelden de leden Loosjes c.s. voor, het verzoek der H. O. V. om subsidieverhooging over dit jaar voor de helft van het daarin genoemd bedïag toe te staan, wanneer de andere helf door particulieren zal zijn bijeengebracht het verzoek betreffende verdere verhooging aan te houden tot de behandeling van de begrooting voor 1928. B. en W. geven den raad in overweging het voorstel-Loosjes aan te nemen, dit onder uitdrukkelijk voorbehoud, dat daar aan geen verdere gevolgtrekkingen ver bonden worden en dat de beteekenis van dit besluit alleen zal zijn den nieuwen raad in de gelegenheid te stellen omtrent de ver hooging van het jaarlijksch subsidie vrijelijk te beslissen. De heer LOOSJÉS dankt voor het prae advies en gaat daar geheel mee accootd. De heer GROENENDAAL heeft geen bezwaar tegen dit voorstel.' Hij verwondert er zich over, dat niets vanjde voorwaarden, on der welke de nadere subsidie verleend kan worden en door den heer Gerritsz een vo rige maal aangeduid in dit prae-advies is vermeld. Spr. meent, dat, als de H.O.V. met meer koopmanschap had gehandeld, er overge houden zou zijn. Zij had f 9.000 kunnen verdienen, door mede te werken met de Italiaansche Opera. Verder had men f 5.000 kunnen verkrij gen door ^medewerking met een danseres en ten slotte nog f 1.000 bij een Oratorium uitvoering. Spr. dringt er op aan, nadere inlichtingen te vragen aan de H.O.V. Slechts het be-1 stuur zendt stukken, maar nooit worden daarin de musici en de leden gekend. Spr. zou willen, dat meer volksconcerten gegeven werden. Ook zou hij willen laten onderzoeken, oi in den Hout harmonie- muziek en in een zaal symphonie-muziek gegeven kan worden. De heer JOOSTEN acht het niet ge- wenscht, hier de fouten van de H.O.V. qua koopman naar voren te brengen, zonder dat men weet, waarom een vereeniging niet voldaan heeft aan de tot haar gerichte ver- Zoeken. Spr. wijst op moeilijkheden van de H.O.V. in verband met de directeursbenoeming. In verband daarmede moeten die raadsleden, die geen verhooging van subsidie wenschen, tegen dit voorstel stemmen, naar spr. meent, Anders zou dit geld toch wel eens wegge gooid geld kunnen zijn. De heer VAN LIEMT wijst er op, dat het gaat om de gelden van de belastingbeta lende burgerij. Daarom moet nagegaan wor den, of de gelden goed besteed zijn en wor den. Zoo niet, dan mogen wij dit becriti- seeren. De vorige week Maandag hebben B. en W. een onderzoek ingesteld naar deze kwes ties bij de H. O. V. en daarom had spr. daar over inlichtingen van B. en W. verwacht. Er zal echter nog wel een hartig woordje over gesproken worden. De heer GERRITSZ wijst op de vocr- waarden, welke hij een vorige maal reeds aan de verhooging had willen verbinden, n.l. het onderzoek, hoe men in den tegenwoordi- gen toestand gekomen en hoe dit voor de toekomst te voorkomen is. Dat is nog niet gebeurd en daarom zou spreker tegen dit voorstel kunnen stemmen. Daarvan zou het gevolg kunnen zijn het niet voortbestaan der H. O. V. Spr. is dus gedwongen, voor het voorstel te stemmen. Als het onderzoek ongunstig uitvalt, zal spr. voortaan tegen elke subsidie voor de H. O. V. stemmen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN wijst er op, dat het bestuur der H. O. V. is gehoord, aismede een commissie uit het corps. Die laatste beklaagde er zich over, dat de musicin iet gehoord werden over de exploi tatie van het corps. Het bestuur meende, dat het corps niet ingesteld was op begeleiding van een Ita liaans:.ie opera de musici waren van oor deel, dat dit wel kan. Onderzocht moet worden, of het gemeen tebestuur niet meer moet ingaan in het wezen der H. O. V. Daar zijn ook bezwaren aan verjjnden. Maar anders loopt men het ge vaar, dat de H. O. V. de vereeniging telkens de ge;n:ente stelt voor voortbestaan of ophef fing van het corps. Spr. wijst er verder op. dat Haarlem en omgeving in wijden kring kan profiteeren van de H. O. V. Een der moeilijkheden is, dat er te weinig belangstelling voor bestaat. Men zegt nu wel, dat de H. V. f 15.000 meer had kunnen verdienen, maar pr. mo:t njg eens zien, waar die' duizenden van i .an kwamen. Tot nj toe heeft de gemeente bescheiden toezicht op de H.O.V. kunnen houden. Wil men vertegenwoordiging in het be stuur van gemeentewege, dan krijgt de ge meente ook zwaarder verantwoording. In dien dit nood ig blijkt, zullen B. en W. echter met zoo'n voorstel komen. Spr. is het er mede eens, dat men buiten harmonie-muziek moet geven. De groote menigte wil wat anders dari muziek, waar bij zij muisjestil moet zitten. De musici zeggen, dat zij ook harmonie- muziek kunnen geven. Aanschaffing van dergelijke muziek is echter daartoe noodig, wat ook kosten met zich brengt. De heer VAN LIEMT vraagt omlijnde voorstellen, onder welke voorwaarden de subsidie verleend kan worden. De heer GERRITSZ dient een voor stel in, dat dezelfde strekking heeft van wat de heer Van Liemt bedoelt. De heer GROENENDAAL betreurt het, dat de wethouder de door den heer yan Liemt en spr. genoemde cijfers in twijfel getrokken heeft. Hij wiist er verder op, dat de vereeniging slechts 800 leden heeft bij een inwonertal van 80.000. Spr. blijft er bij, dat de vereeniging geen goede koopman schap betracht heeft. Wethouder HEERKENS THIJSSEN wijst er op, dat B. en W. de zaak grondig zullen onderzoeken en den raad het noo- dige exposé zullen geven van het onder zoek. Spr. heeft niet de genoemde cijfers in twijfel getrokken, maar wel, of de H.O.V. bij medewerking hetzelfde financieele re sultaat zou gehad hebben. Het voorstel-Gerritsz nemen B. en W. over. Het voorstel-Loosjes wordt aangenomen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN deelt nu mede, dat de H.O.V. f 2.50Ü voor uit gevraagd heeft. De vereeniging heeft geldgebrek; zij moet gelegenheid hebben, haar personeel te kunnen betalen. B. en W. laten de beslissing aan den raad. Wethouder SLINGENBERG merkt op, dat men niet in kan gaan op de redeneering; de orkestleden moeten worden betaald, dus de gemeente moet betalen. Ook kan niet vooruitbetaald worden in verband met de voorwaarden, aan het voor stel verbonden. Wel zou men voor een maand voorschot kunnen geven, hoewel de vereeniging reeds over Juli het geld gekregen heeft. Men zou ook Augustus vooruit kunnen betalen, maar vooral niet meer. Aldus wordt besloten. De muziektent in Den Hout. B. en W. stellen voor, de muziektent in den Hout op de tegenwoordige plaats te laten staan en tijdens de uitveoringen het verkeer zoodanig te regelen, dat daavan geen hinder wordt ondervonden, en voorts aan de tent een drietal verplaatsbare zij schotten te laten aanbrengen, waardoor de musici aan de windzijde kunnen worden beschut. De heer GROENENDAAL is niet ver heugd over dit voorstel. Er ziin wel goede plaatsen voor de tent te vind n. De heer KOPPEN zou op verschillende plaatsen in de stad willen laten musiceeren De heer VAN LIEMT wijst er op, dat in de toekomst mogelijk harmonie-concer ten in den Hout gegeven kunnen worden. Daarvoor is de tent wel geschikt. Laat men dus eerst afwachten het resultaat van de on derhandelingen met de H.O.V., dan kan men later verder oordeelen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN wijst ook op het verschil tusschen sympho- nie- en harmonie-concerten, in welk ver band ook de tentkwestie beschouwd moet worden. Wat de zaak betreft van een rondreizende tent, spr. weet niet, wat de kósten daarvan zullen zijn. Wethouder REINALDA gelooft, dat die kosten niet te bezwaarlijk zullen zijn. Hij wil over de kosten gaarne heenstappen, pm een groot aantal menschen van de muziek te laten genieten. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Jaarwedde Gemeente ontvanger. B. en W. stellen voor, de jaarwedde van den gemeente-ontvanger, met ingang van 1 Juli 1927, te bepalen op f 4.5C0—5.500 per jaar. De heer GERRITSZ vraagt naar de mo tieven, welke bij B. en W. bestaan, om de diensten van den vorigen functionaris thans te splitsen. De heer KLEIN zegt, dat er aan den in- :assodienst 60 menschen verbonden zijn, Gaat men tot splitsing over, dan vreest spr. ook, dat er een nieuwe directeur bij moet komen. Wethouder SLINGENBERG merkt op, dat de ontvanger de ontvangerij en de cen trale kas houdt, terwijl in de Jacobijnestraat de incasso der 3 bedrijven en de ophaaldienst gevestigd blijft. De bedoeling, een nieuwen directeur aan te stellen, zit niet voor. De tegenwoordige toestand is te danken aan den persoon van den heer De Jonge, die als goed leider en organisator bekend stond. Hij kwam met voorstellen tot instelling van diensten en leidde ze goed. De heer Borger doet het werk aan den in- cassodienst tot aller tevredenheid. Aan het ontvangkantoor is de heer De Klerk, die reeds 30 jaar in gemeentedienst is en tijdens het regiem-De Jonge practisch ontvanger was. Dr. KUENEN: „Wat deed De Jonge dan?" Wethouder SLINGENBBRG; „Die had de algemeene leiding en deed dat jarenlang voortreffelijk. Hij is, wat men noemt een all round man." Spr. wijst verder op de capaciteiten van den heer Baas. B. en W. meenen echter, den heer De Klerk als no. 1 te moeten voordragen, om zijn langdurige trouwe diensten. De heer GERRITSZ doet in apprecia ties van de betrokken personen niet onder voor den wethouder, maar het gaat om de functies zelf. Behoudt men de bestaande functie, dan kon dit op den duur wel eens een besparing geven. Volgens het voorstel van B. en W. zou men twee administrateurs krijgen. Het zou kunnen zijn, dat hier de zuinigheid de wijs heid bedriegt. De ervaring heeft dit ge leerd. Spr. is tegen dit voorstel, omdat hij voor behoud van den bestaanden toestand is. Wethouder SLINGENBERG merkt op, dat een gemeente-ontvanger niet anders dan administrateur mag zijn. Daarnaast is echter al datgene te stellen, wat de ontvanger deed, wat het ontvangersschap niet meebracht. Dat wjidt nu gescheiden. De heer GERRITSZ laat zijn bezwaren dan vallen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Asphalteering straten in 1927. B. *en W. vragen machtiging voor de uit voering van asphaiteeringswerken in 1927 met de N.V. Mij. tot aanleg van wegen „Bitumenweg" een overeenkomst aan te gaan. De heer KEESEN vraagt, of ook de ar beidsvoorwaarden onder de voorwaarden vallen. I Wethouder REINALDA antwoordt be vestigend. De machtiging wordt verleend. Woningbouw voor bewofc ners van zgn. krotwonin gen. B. en W. stellen voor, niet aan te nemen het voorstel-Joh. Visser (C.-H.). om hen uit te noodigen, eenige door hem ingediende ontwerpen te onderzoeken en in beginsel te besluiten, volgens die ontwerpen een proef te nemen met het bouwen van een aantal kleingezinswoningen. De heer KLEIN stelt voor, dit punt, als ook dat voor den bouw van woningen voor ouden van dagen aan te houden, totdat de resultaten der woning- en gezinstelling be kend zijn. Dit zal spoedig zijn. Van de ge annexeerde gebieden weet men nog weinig af en daarom zou hij beide voorstellen, welke als het ware in elkander ingrijpen, aan willen houden. Wethouder REINALDA wist niet, dat de woning- en gezinstelling gereed was. Ook de directeur van Bouw- en Woningtoezicht weet dit niet. In Amsterdam heeft het twee jaar geduurd, alvorens de volledige resul taten bekend waren. De resultaten zullen niet zoo spoedig be kend zijn, dat de voorstellen aangehouden kunnen worden. Spr. betwist verder, dat de beide voor stellen verband houden met de gehouden woning- en gezinstelling. Spr. ,is verder overtuigd, dat er groote behoefte is aan woningen voor ouden van dagen en daarom wenscht hij geen uitstel. De heer CASTRICUM zou de zaak wil len uitstellen tot de begrooting voor 1928. De kwestie is zeer ingrijpend en daarom moet, naar spr. meent, de nieuwe raad in de gelegenheid gesteld kunnen worden, hier over fe oordeelen. Na nog eenige verdere bespreking wordt de vergadering geschorst, opdat B. en W. zich kunnen beraden over het voorstel-Klein. Na heropening der vergadering is het woord aan wethouder RËINALDA. Deze herinnert aan het voorstel-Klein tot aanhouding, van verschillende zijden in den raad gesteund. Spr. heeft daartegen, namens B. en W. bezwaren aangevoerd. Spr. kan niet veronderstellen dat gewone motieven aan die motie ten grondslag lig gen. Ook met de van verschillende zijden gegeven toelichting kan spr. zich niet ver eenigen. Aan dit voorstel tot uitstel liggen, naar spr. meent, geen zakelijke motieven ten grondslag en daarom heeft spr. aan B. en W. een mededeeling gedaan en doet dit thans aan den raad, nl. dat hij bij deze zaak de vertrouwenskwestie stelt. Als men 4 jaar lang de Volkshuisvesting beheert, kunnen daarover zakelijke mee- ningsverschillen bestaan. Maar hij wenscht niet te worden weerstreefd door motieven van niet-zakelijken aard, zelfs niet in een motie van orde. Bij aanneming van het voorstel van orde van den heer Klein zal spr. zijn mandaat als wethouder neerleggen. De heer CASTRICUM heeft wel dege lijk een zakelijk motief. Als men een com plex woningen bouwt, moet de exploitatie gedekt kunnen worden. Thans is een voorstel aan de orde, waarbij de gemeente weer. geld moet toeleggen. Dat wil spr. niet en daar om moet hij tegen het voorstel stemmen. Wethouder REINALDA: „Ik waardeer deze openhartige mededeeling van den heer Castricum." De heer JOH. VISSER (C.H.) is tegen aanhouding.. De heer PEPER begreep niet, waar de heer Reinalda heen wilde, toen hij begon te spreken. Spr. zei nog tegen zijn buurman: „Wat houdt hij ons lang in spanning." Spr. gelooft wel de diepgevoelde oprecht heid van den heer Reinalda, maar de wijze van den heer Reinalda lijkt hem volkomen onzakelijk. De bouw van goedkoope wonin gen wacht rïeds van 1925. De heer KLEIN houdt vol, dat zijn mo tie op zakelijken grondslag rust. Wat wij de laatste jaren gezien hebben, dat duidt niet op bespoediging. Spr. gelooft, dat wat de heer Reinalda nu gedaan heeft, in diens kraam te pas komt. Spr. zegt dit, omdat de heer Reinalda hem iets dergelijks verwijt. Spr. wijzigt zijn motie dusdanig, dat alleen het voorstel-Visser aangehouden wordt. Wethouder REINALDA is den heer Castricum zeer dankbaar voor diens op merking. De heer Castricum heeft heel duidelijk gezegd, dat hij af wil van het toe slag stelsel op de exploitatie-rekening van den bouw van arbeiderswoningen. Dat stand punt beteekent een keerpunt in de tot dus ver gevolgde politiek van den bouw van arbeiderswoningbouw in Haarlem. De heer KLEIN; „Zij verstaan het wel goed, maar zij leggen het anders uit." Wethouder REINALDA verdedigt zich tegen het verwijt, dat hij bniet verder ge komen is mét voorstellen tot woningbouw. Hij is niet met voorstellen gekomen, maar het waarom is den raad bekend. Het staat in de toelichting op het voorstel tot het overgaan van een woning- en gezinstelling. Spr. weigert het verwijt van den heer Peper te aanvaarden en in nog veel sterker mate weigert hij het verwijt van den heer Klein te aanvaarden. Spr. zou het niet fair vinden, als hij nu zou weigeren, het debat met den heer Joh. Visser aan te gaan. Het karakter van de motie is echter belangrijk veranderd. De motie heeft niet meer het vertrouwenska- rakter, door spr. bedoeld. Maar spr. gelooft, dat de heer Klein zijn motie in moet trek ken, opdat het voorstel van den heer Visser behandeld kan worden. De heer CASTRICUM geeft een nade ren uitleg van zijn woorden, Hij wil een nader onderzoek in laten stellen, opdat de toeslag op de huren kan gedekt worden. De heer KLEIN merkt nog op, dat hij o.m. uitstel bepleit heeft op grond van het feit, dat men zoo'n groote agenda in een enkele middag af moest doen. Het voorstel-Klein wordt met 2111 stemmen verworpen. Vóór de leden Wol zak, Castricum, Klein, J. H. Visser (R.K.), v. Santé, v. Liemt, Berdenis van Berlekom, Loosjes, Keesen, Peper en Kuenen. De heer JOH. VISSER (C.H.) meent te kunnen volstaan met naar zijn nota van ant woord te kunnen verwijzen. Hij wijst er Weth. Reinalda op, dat slechts in Amsterdam en Rotterdam hoogbouw is en meent, dat men verder door moet gaan met denbouw van eengezinswoningen. In het algemeen is spr. tegen bouw van woningen met bovenwoningen. Hij acht dit niet preferabel boven eengezinswoningen. Spr. gaat het rapport van den heer v. d. Kaa na, die geheel aan den kant van B. en W. staat. Het woningtype van den heer Visser kan spr. niet goedkeuren. De huurprijs daarvan zou f 5 moeten bedragen. Spr. wil woningen laten bouwen voor normale gezinnen, ge zinnen dus, die ze behoorlijk kunnen be wonen. Als de gemeente voortgaat met goede wo ningen te bouwen met toeslag, dan maakt zij zich rijk. Met een 50-jarige annuïteits- leening is de gemeente over 50 jaar in het onbezwaard bezit van goede arbeiders woningen. Rente en aflossing worden ge dekt door de huren. Om al deze redenen ontraadt spr. aan neming van het voorstel-Visser. De heer JOH. VISSER (C.H.) consta teert, dat, zoo goed als overal in den lande, ook te Haarlem bouw van kleine woningen noodzakelijk is. B. en W. hebben zelf reeds in Maart 1924 gezegd, dat verbetering moest gebracht worden in de huisvesting van krot bewoners. Nu is sprekers grief, dat piet alleen zijn voorstel afgewezen wordt, maar dat B. en W. ook geen voortgang maken met hun eigen voorstellen. Voor de groep krot bewoners is te weinig gedaan. Het komt niet op de maat der woningen, maar op de bouwwijze en op de hoedanigheid van het bewonen. Spr. citeert Ir. v. d. Kaa, die gezegd heeft, dat in elke gemeente overwogen moet worden, of ook meergezinswoningen ge bouwd moeten worden. Spr. betoogt voorts, dat gestreefd moet worden naar een meer normale woning- politiek, waarmede spr. bedoelt, dat de ex ploitatie gedekt moet worden door de huren. De eventueele toeslag moet verwezen worden naar armenzorg. Spr. verdedigt ten slotte aanneming van zijn voorstel. De heer PEPER gaat uitvoerig na, wat in zake den woningbouw gedaan is en con stateert, dat wethouder Reinalda weinig gedaan heeft voor de inlossing van zijn eigen beloften. Spr. dient een motie' in, waarin de raad B. en W. uitnoodigt, zoo spoedig mogelijk plannen te ontwerpen voor den bouw van arbeiderswoningen tegen een huurprijs van 4 per week. De heer KEESEN acht den inhoud der woningen volgens het voorstel van den heer Visser te klein. Men moet vooral niet gaan beneden een inhoudsmaat van 225 M3. Spr. zou dien inhoudsmaat graag hooger gesteld zien, maar dat kan nu eenmaal niet anders. Wij zijn, aldus spr., voor den toeslag op de huren, zooals thans geschiedt, omdat vele menschen niet de hooge huren kunnen be talen. Men stelt dien toeslag vast voor com plexen, ongeacht de grootte van de in komsten. Wij willen echter den toeslag geven alleen aan hen, die dezen noodig hebben, ondanks het cachet van armenzorg, dat daarop dan gelegd wordt. Maar spr. vindt daar niets vernederends in. De S.D.A. P. legt met haar voorstellen tot het leggen van progressie in belastingheffing ook het cachet van armenzorg daarop. De heer KI EIN wijst er op, dat in één complex woningen menschen woonden met een wekelijksch inkomen van 100 en verder van 25. Spr. acht het schreeuwend onjuist, om die beide categoriën een toeslag te geven en spr. schaart zich aan de zijde van den heer Castricum, die slechts toeslag wil geven aan hen, die dit volstrekt noodig hebben. De heer JOOSTEN verklaart zich tegen het voorstel-Visser en tegen het voorstel- Peper. De heer MIEZERUS had meer appreciatie voor het voorstel-Visser verwacht. Kleine woningen kunnen net zoo goed gebouwd wor den gis groote villa's. Om aan het voorstel- Visser tegemoet te komen, had men toch een proef kunnen nemen met den bouw van en kele woningen volgens het plan-Visser. De heer DE BRAAL ontwikkelt eveneens bezwaren tegen het voorstel-Visser. Het plan Visser komt niet ten goede aan de groote ge zinnen. Spr. vraagt den wethouder van open bare werken, of het opschuifsysteem vol doende is, om de krotbewoners te helpen en of B. en W. zich reeds in verbinding gesteld hebben met een woningstichting, om te ko men tot het bouwen van woningen en aldus te komen tot het opruimen van krotbewo- ningen. De heer KLEIN SCHIPHORST is geen voorstander van meergezinswoningen. Als jongeman heeft hij zich reeds geërgerd aan dergelijken toestand. Eenigszins gesitueerden hebben recht op een behoorlijke woning. Spr. is het echter niet eens met wethouder Reinal da, dat over 50 jaar de gebouwde woningen dezelfde waarde hebben als nadat zij gezet Zijn. Wethouder REINALDA constateert, dat theoretisch de raad het eens is over de vraag, dat geen slechte, maar wel goede en goed koope woningen gebouwd moeten worden. Spr. acht het geen gelukkig oogenblik, dat nu de scheidende raad een principieel debat aangaat over den bijslag op woningen. Spre kers oordeel is, dat een valide arbeider zelf zijn huur moet opbrengen. De bewoners moe ten zelf hun huur betalen. Met den heer Engels is spr. het eens, dat er naar gestreefd moet worden, dat iedere ar beider zijn eigen woning heeft. Het doet wethouder REINALDA genoe gen, dat de raad goede woningen wenscht. De heer Keesen steunt spr. volkomen. Spr. wilde wel, dat de raad hem uitnoodigde, met voor stellen daartoe te komen. Maar spr. heeft den wensch daartoe van den heer Keesen gehoord en zal daaraan gaarne voldoen. Beneden een minimum maat van 225 M3 mag men niet gaan. Met den bouw daarvan moet men niet „knijpen" heeft'de heer Klein Schiphorst ge zegd en spr. zal daar gaarne rekening mede houden. Spr. komt dan tot den huurprijs, maar hij is het met den wethouder van financiën eens, dat daarover in September nader gesproken moet worden, als de nieuwe raad er is. Spr. gaat verder na, hoe voortgegaan moet worden met aankoop en onteigening en daar- i na afbraak van krotwoningen. Dat moet ge schieden in dezelfde mate, als de aanbouw van nieuwe woningen, geschiedt. De heer JOH. VISSER (C.-H.) trekt zijn voorstel in en dient een motie in, waarin B. en W. uitgenoodigd worden, met een voorstel te komen, om bij wijze van proef woningen te bouwen, als door rpr. bedoeld. De moties-Peper en Joh. Visser. (C. H.) gaan naar B. en W. om prae-advies. Woningen voor ouden van dagen. B. en W. vragen een crediet van hoogstens 102.000 aan voor den bouw van 35 wonin gen, bestemd voor ouden van dagen, op gronden der gemeente, gelegen aan de Zomer- kade, Hofdijkstraat en Kinkerstraat. Aangehouden. De VOORZITTER deelt mede, dat wethouder Reinalda accoord gaat met aanhouding. Stichting openbare be waarschool. B. en W. stellen voor, over te gaan tot stichting van een school voor voorbereidend lager onderwijs in het Noordelijk deel der gemeente en hen uit te noodigen, de daartoe noodige plannen te ontwerpen. Aangehouden. Subsidieering bijzondere bewaarscholen. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschik ken op het verzoek van besturen van eenige gesubsidieerde bijzondere bewaarscholen, om over te gaan tot wijziging van art. 9 dei- verordening totv regeling der voorwaarden, waarop aan bijzondere scholen Aoor voorbe reidend lager onderwijs subsidie uit de ge meentekas kan worden verleend. Aangehouden. Aanschaffing gymnastiek- werktuigen. B. en W. vragen bedragen aan, in totaal van ƒ2.000 voor de aanschaffing van gym- nastiekwerktuigen en de inrichting van een gymnastieklokaal ten behoeve van de St. Canisiusschool. Aangehouden. Stichting van een ge bouw tot berging van Rijkswaarden. Bij B. en W. is een schrijven ingekomen van de firma Joh. Enschedé en Zonen, waar bij deze de medewerking inroept van de ge meente Haarlem ten behoeve van de tot standkoming van een gebouw tot berging van Rijkswaarden op den hoek van de Wijde Appelaarsteeg en de Appelaatstraat. Die me dewerking bestaat uit 1. het verleenen van uitgang achter de gemeentelijke concertzaal over gemeente terrein 2. het medewerken om een behoorlijke verbinding tot stand te brengen met de Ba- kenessergracht 3. het in eigendom afstaan van de strook grond, waarop thans de kegelbaan in den tuin van het gemeentelijk concertgebouw staat, ten einde de bruikbaarheid van het daaraangrenzend gebouw van de firma te vergrooten. Door grondruiling kan een en ander tot stand komen. De firma zou gaarne zien, dat de op den grond aanwezige opstallen van gemeente wege werden gesloopt en de vrijkomende grond tot openbaren weg werd bestemd. Zij is bereid in de kosten daarvan bij te dragen. B. en W. stellen voor, aan het verlangen van de firma te voldoen. Aangenomen. Benoemingen. Benoemd worden leden en plaatsvervangende leden van stembureaux in de drie kieskringen der ge meente tot lid van het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs S. P. Rijnierse, no. 2 der voordracht met 16 stemmen -; no. 1 de heer v. Ommeren, verkreeg 15 stemmen. tot leden van het Burgerlijk Armbestuur F. H. Smit en F. Keerwolf tot Gemeente-ontvanger J. P. de Klerk, met 22 stemmen de heer Baas verkreeg 9 stemmen tot Hoofd der Montessorischool mej. A. M. P. Ebeling tot tijdelijk leeraar aan de H. B. S. A. 5-j. c. G. K. W. Bakker. „De Moeder", De heer PEPER vraagt, de interpellatie betreffende het verbod van opvoering „De Moeder" als agendapunt voor de volgende vergadering te plaatsen. De vergadering wordt dan gesloten. Door de Uitgeversmij. „Haerlem", direc teur de heer Joh. P, Koppen was aan elk raadslid en de pers een present-exemplaar van het nieuwe adresboek geschonken. Terug te bekomen bij: Donker, Ursula- straat 14rd., armband: Bakkers, Gierstraat 50, kinderbeursje; Zaalberg, Verspror.ck- weg 60, bruine hond; Th. Opdam, Wilhel- minalaan 22, hond; Makkelie Asterstraat 12, hondenhalsband m. penning; Grandia Ken- nemerstraat 20 zw., broche (insigne); C. Kuiper, Aelbertsbergstraat 55, zilveren man chetknoop; D. Maas, Oost Indiëstraat 30, horlogeketting; Opdam. Rolhuizen 2a, grijze kat; Robken, Kloppersingel 37, zwarte kat; Gosen, v. Zeggelenstraat 33, ketting met medaille; A. v. d. Plas, Gierstraat 75, paar klompen; L. Martin, Leidschevaartweg 131, blauwe jongenspet. Twuijver, Kokstraat 19, nummerplaat G 32438; Twuijver, Santpoor terstraat 29 rd., portemonnaie m. inhoud; Kortes, Bakenessergracht 39, portemonnaie met zegels; H. v. Es, Wouwermanstraat 45 r. portemonnaie met inhoud; L. v. Aken, Oranjestraat 165, ring; D.Roode, Pijlslaan 122, rijwielbelastingmerk met etui; Brug wachter, Langebrug, vijf sleutels aan ring. Terug te bekomen bij A. Nederstigt, Vrouwensteeg 6, bril in étui Wilshaus, Teding v. Berckhoutstraat 13, ceintuur A. Denekamp, Adr. Loosjesstr. 6, blauwe postduif, gemerktBastet, Koorstraat 3, gewicht Kennel „Fauna" gebracht door Verboog, Schoterweg 45, fox-terreir Brand, Anjelierstraat 9, idem Idem, idem, zwarte trekhond; v. Dijk, Indischestraat 117, bruine herdershondKennel „Haerlem", gebracht door Woud, Pieter Kiesstr. 46, Duitsche herdershond De Groot, Fr. Hals straat 33, geel hondje A. Moser, Vooruit- gangstr. 97, zijden haakwerk Kennel „Fau na", gebracht door Goedhuis, Prinsesse- kade 56, witgrijze katDraaisma, Begijn hof 33, idem Luitjes, Spaarnoogstr. 20, zwartwitte katKennel „Haerlem", gebracht door Habermehl, Kinderhuissingel 30, zwarte kat Bur. v. Politie, Smedestraat, lorgnet J. Steekstra, Ged. Oudegracht 64, deurmatA. Smit, Schagchelstr. 32, gou den manchetknoop J. v. Bergen, Schoter- veenstr. 3, kinder-prtemonnaie J. Metse laar, Karei v. Manderstr., 22, rozenkrans in étuiJ. Hessels, Oranjestraat 194, rij wielbelastingmerk A. Labree, KI. Heilig land, 57, scheermes G. Steenbergen, Mei doornplein 39, Lipssleutel Lauwenberg, Asterstraat 21, bruin schoentje A. Glotz, Oude Groenmarkt 24, cahier met sigaren bandjes A. Oost-Indië, Merkmanstraat 9, taschje met inhoudJ. Scherpenhuizen, Coltermanstraat 4 rd., vulpotlood Gemeen tereiniging, Delistraat, auto-achterlicht en nummerplaat G. 16728 K. Slot, Pretoria- plein, een rijwiel J. Koopman, H. Muiier- rtraat 18, rijwielbelastingmerk m. étui E. Billard, Timorstraat 123, drie sleutels aan ring C. Leising, Leidschevaartweg 215, 20 loten (premie—obligaties) Bur, v. Politie, Smedestraat, sleutel van een melkbus. Terug te bekomen bij: v. Kessel, Wester- st'aat hoek Weidergracht, bruine dames hoed; J. C, v. d. Zeeuw, Jacobijnestraat 23, klinkhamer; Kenne Fauna", gebracht door: Mevr. Mechielse, Schotersingel 101, grijs witte kat; W. Klein, Voorzorgstraat 80, leeskaart Stadsbibliotheek; Rutte, Klever laan 70, mestvork; A. v. Mansum, Velser-' straat 88, zwarte portemonnaie; F, Heems kerk, Klarenbeekstraat 12, passer; J. Ho» fenieicr, Coorn'nertstraat 25, kinderperte- monnaie; M. Linshage, Spijkermanslaan 20, paardentuig (kinderspeelgoed); A, de Rooij, Visscherscinde 57, ri;wielbeiasting:nerk; Bu reau v. Politie, Smedestraat, idem; R. P:e- penbrink, Harmenjar.sstraat 23, idem in étui; F. Selkens, Scheepmakersdijk 3rd., idem in étui; J. C, de Wit, v. Marumslraat 33, ring met steen (vermoedelijk goud); A, v, d Mculen, Ged. Raamgracht 75, motor- schroeven; M. Elzing, Oranjestraat 184, hooge zwarte heerenschoen; J. v. Goch, Van Loostraat 6, 25 spaarzegel (Rijkspost spaarbank); C. v. d. Leek, Dit den Bosch straat 17, vulpenhouder; W. Bouman, Java- straat 35, zak met turf; J. C. Kruijver, 2e Zuidpolderstraat 16, zweep; P. v. Zonne veld, Pladelastraat 20, portzeges. Terug te bekomen bij: A. Meeter. Lan- gendijker 34 rd., armband; Berends, Kenau straat 12, spreekbuis v.e. auto; A. Jansen, Lange Heerenvest 60, Loterijbriefjes; H. Hulst Damaststraat 17, bankbiljet; M. Das Doelstraat 24a rd., broche; L. Post, Teyler- straat 49, paar beenkappen; Directeur van het Postkantoor 2 leesboeken; Prent, Wester Boogaardstraat 5, dop van autowiel; p. Prins, Assendelverstraat 22, doosje met kin derhorloge en dasspeldje; Bur. van Politie Smedestraat, etui m. schrijfbehoeften; W. Robbe, Lange Margarethastraat 6 rd., enve loppe met papier; Reinholt. Leidschevaart weg 118, bruin-groen gordijn; M. Biemans, Tuchthuisstraat 16, armbandhorloge; C. Huijer, Nachtegaalstraat 23 dameshand schoen; L. v. Hoogwerf, Kleverlaan 93, da meshorloge; v. d. Werf Gierstraat 74, ga bardine jas; J. Koel, Fr. Halsstraat 27, lapje wit katoen; Kennel Fauna, gebracht door: Wijnands, Zocherstraat 15, grijze kat; v. d. Spek, Waldeck Pyrmontstraat 12, zwarte kat; Eijkhout, Coltermanstraat 6, grijze kat; G. Groeneveld, Damaststraat 37, gouden halsketting; A. Aarts, Brouwersvaart 92, zil veren hah :tring; Kooij, Sillemstraat 12, wagenmoer; Bur. v. Politie, Smedestraat, paspoort; M. Geleveld, Kloosterstraat 60, potlood; C. Walkers, Harmenjansstraat 45, portemonnaie m. inhoud; H. Gieberts, Nic. Beetstraat 10 rood, portemonnaie m. in houd; H. Homan, Leidscheplein 51, pet; B. v. d. Schuit, Linschotenstraat 69, rozenkrans P. de Graaf, Esschilderstraat 46, rijwielbe lastingmerk; M. Nieuwenhuijzën, Holsteijn- straat 7zw., gymnastiekschoenen; Jonck- bloedt, Barteljorisstraat 27, sleutel en tee- kening; J. Schoorl, Hasselaersplein 17, ko peren sleuteltje; Meulenberg, Alb. Thijm- straat 18, zilveren hoedenspeld; H. v. d. Laan, 2e Zuidpolderstraat 39, huissleutel; Gemeente Reiniging Harmenjansweg, kin- dertaschje; J. Scherpenhuizen, Colterman straat 4 rood, vulpotlood; J. Huijer, M. van Heemskerkstraat 27 rd. zwempak. Bur. v. Politie, Smedestraat, abonnements kaart Ned. Sp.w. H. Rien, Burretstraat 6, nieuwe boord; H. Huijboom, Wolstraat 7, geschiedenisboekjeVan Klaveren, Leid scheplein 8 zw., balW. Serne, De V i - straat 37, bruirie hond B. Alders, Bakenes- ergracht 26b., dames-armbandhorloge Mu- lock Houwer, Prinsessestraat 9, grijze hand schoen De Boever, Klarenbeekstr. 69zw., idem Homan, Leidscheplein 5, idem A. Sminia, Brouwerstraat 128, groene japon J. v. Loon, Lindenstraat 18, wagenmoer H. Rozenhart, Rustenburgerlaan, 27 mi- crophoon A. Aukes, Bosch en Hovenstr. 30, oorknopje W. Prins, Emostraat 3, rij" wielpomp L. Post, Teijlerstr. 49, porte monnaie m. inhoudTh. v. Deursen, Lge. Heerenstr. 38rd„ idem C. v. Houten, Ro zenstraat 51c, portemonnaieVan Dijk, Brouwersvaart 42, jongenspetJ. A. Kooij, Spaarnwouderstr. 68, portemonnaie m. in houd Bigmans, Ravelingsteeg 6, rozenkrans; J, A. v. Eeden, Saenredamstr. 82, rijwiel belastingmerk m. étuiW. Prins, Emostr. 3, rijwielbelastingmerk T. Diesveld, Scheep makersdijk 34, rijwielbelastingmerk; Bon, Ged. Raamgr. 38rd„ radio-spoel; A. v. d. Boon, 2e Vooruitgangstraat 6, blauw kin- der-taschje v. d. Werf, Ged. Schalkburger- gracht 80, taschje met inhoud J. v. Essen, v. Oosten de Bruijnstraat 206, zaagJ> Elskamp, Edisonstraat 10, zakmesje in étui B. Koster, Schoterstr. 11, abonnement N. Z. H. T. M.H. Mooij, Gen. Bothastr. 42, portemonnaie met inhoud A. Jager, Gen. Cronjéstr. 29, doublé sierspeld J. Burrij, Scheeperstr.132rd., kindertaschje Bureau v. Politie, Smedestraat, sleutel v. een melk bus, moersleutel, steeksleutel, en een pakje met 5 sigaren Zwijnljesjagerij. Gisternacht is uit een gesloten schuur van den heer A. S. aan den Kennemerweg een rijwiel ontvreemd. In die schuur inden verschillende rijwie len, waarond en zoo goed als nieuw. Oude rijwi?' niet veel waard. Bijge volg werd uwe meegenomen. d. Van Vrijdag 17 tot 927. Geboren T. Cree- E. Lanson-Heemskerk cerhout, z. "endrikse en J. H. van rius en Ch. P. van s, 73 j.A. Th. Bur- Dond mer d. V In hier burgt der p Bes tige L een ge de scht Des plechtig dpor di waaronde Zeer Eer Z. Eer groote lie» nes tot dei deze toen II. Hart. Vervolgen nu 250 jaar Maria in i Hart en hoe aanspoorde m propageeren. Gelukkig, z laatste jaren l en meer loegen hedenavond toe Om eerhersti die Hem niet 1 eeren a's de C hier in de Kerk, gen willen wij H> onze Koning een iederen dag toewi eenmaal met Hera eenigd mogen w eeuwige zaligheid. Hierna werden dt verricht, waarna na zangen gezamenlijk 1 gebroken" gezongen plechtigheid eindigde, Gisteren had an het Valken- ëwijding plaats Hart. er een plech- de Schoolmis aats had van r werd een oorafgegaan Hartbeeld, door den enhuis. nvang de l Johan- t en hoe tan Zijn 'e, hoe 'arelha delijk haar ft te de eer ms n, n

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10