NederL Verzekering-Mpij. „ST WILLIBR0RDUS" In en om Haarlem BELANGRIJKE VERGADERING PATER B0RR0MAEUS DE GREEVE Groote Propaganda-Avoiici JOS. DEL0BEL DE R.K. SCHOOL VEREENIGING Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. Opleidingsschool voor Jongens en Meisjes PIJLTJES Donderdag 30 Juni 1927 ,51ste Jaargang No. 16589 Bij contract belangrijke korting, A ctragSf J© gaaoeft, ep straff© van verlies vais aile rechten, geschieden uiierlifk driemaal vier en twintig uren na hei ongeval vêrïië7v!ëe2 andere vingefcs Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. op MAANDAG, 4 JULI a.s., 's-avonds 8% uui in de Groote Gemeentelijke Concertzaal BEGIJNESTRAAT. Spreker onze groote Redenaar: Dit za! de eerste rede zijn, die onze beminde Redenaar na zijn plechtig gevierd Zilveren Priesterfeest te Haarlem zai houden. TEVENS ZAL EEN BEKEND MUZIEKCORPS DE VERGADERING OPLUISTER E N. Toegang vrij alleen voor Roomsch-Katholieken HET BESTUUR DER R.-K. KIESV. TE HAARLEM. op Vrijdag 1 Juli a-s. in het oude R.-K. Kerkgebouw (v.h. Schoten) ingang Tugela- straat. - Aanvang 8 uur. Spreker: Onderwerp: WAAR ZAL HET BIJ DE A.S. RAADSVERKIEZINGEN OM GAAN Toegang vrij voor alle R.-K. Kiezers en Kiezeressen. Agenda 1 Juli opent wegens de zeer talrijke aanmeldingen aan haar voor het Middelbaar onderwijs voor den aanstaanden cursus een paralielklasse voor het eerste leerjaar. Leerlingen kunnen nog worden aangegeven bij den directeur, Cruquiusslraat 2. Angstige ©ogenblikken te Zandvoort. Een aanvaring op de Noordzee. Uit onze brievenbus W. H. Driehuizen. 1* ïi Opruiming van verdedigings werken. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht CATHARIJNESINGEL 48, UTRECHT f ;*V:A De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi: »ooruitbetalinJ f 3 58 Bureaux: NASSAULAAN 49. 1 .Telefoon No 13866 (3 lijnen) PostrekeininsS Nr. 5970. NIEUWE Advertentiên 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenties \4 regels 60 ct. per plaatsing; elïf regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekennisvoorwaarden rallen verzekerd v< - - - - Ja f ^HfUS - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Cf) .bij een ongeval met f OCH bijverlies van een hand, f bij verlies van een f Kfl bij 'n breuk van flfl bij tegen ongevaden verzekerd voor een der volgende mtkeenngen 1 dUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I/3Ü, doodelij ken afloop «DU. een voet of een oog J. duim of wijsvinger- DU beer of arm 1 40," an< Bij de duizenden woorden, welke gisteren middag in onze Raadszaal geklonken hebben, was één zin ons recht uit het hart gegrepen, een interruptie van den heer de Braai: „hel wordt tijd dat deze Raad naar huis gaat!' Waarlijk het wordt tijd. De Haarlemsche Raad steekt bij vele in den lande gunstig af, wat betreft het gehalte der discussies Misschien was hij op peil gebleven wanneer Thorbecke in zijn gemeentewet een artikel had opgenomen, luidende ongeveer als volgt: drie maanden vóór een raadsverkiezzing wordt geen raadsvergadering gehouden. Een zitting, één week vóór den grooten slag van 6 Juli bleek zelfs voor den overigens nog al hoog staanden Haarlemschen Raad te ver leidelijk. Men heeft dan gisterenmiddag op het Prin senhof meteen maar eens zijn schade inge haald. Van heel de bijeenkomst droop de politiek er duimendik af. Het ontbrak er nog maar aan, dat de burgemeester in vette letters boven de agenda had laten drukken, dames en heeren denkt er aan, 6 Juli zijn er raadsverkiezingen! De agenda zelf was ove rigens al politiek genoeg. Daar kwamen b.v. twee voorstellen op voor betreffende wo ningbouw. Het eene was het bekende voor stel van den heer Joh. Visser om den Raad in beginsel te doen besluiten een proef te nemen met het bouwen van een aantal klem- gezinswoningen en het tweede was de voor dracht om een crediet van 102.000 te ver schaffen voor het bouwen van woningen voor ouden van dagen. Wanneer de fatale datum van 6 Juli niet in zicht ware geweest, dan zou er geen enkele reden zijn geweest om deze punten op deze agenda te zetten. Wel pleitte daar alles tegen. In een zomer- zitting, een paar dagen vóór Juli, neemt men geen zware onderwerpen meer ter hand; en deze vermijdt men zeker, wanneer de Raad stervende is. Dan neemt men geen beginsel besluiten, die aanstonds een nieuwen Raad binden en snijdt geen nieuwe dingen aan, die nog wel wachten kunnen, als de wonin gen voor ouden van dagen. Dit klemde te meer voor het voorstel Vis ser, dat in beginsel al eens of twee maal ver worpen is. De Raad heeft zich al eens tegen étage-woningen uitgesproken. Maar de heer Reinalda kon blijkbaar geen debat over de woningvoorziening missen. De S.D.A.P. staat met de verzorging der volkshuisvesting niel sterk. Dus kon een afmaken van het voor- stel-Visser een mooie gelegenheid bieden om nog eens met wat fraaie theorieën te geuren, vooral, wanneer daar een positief iets, een voordracht om tot den bouw van woningen voor ouden van dagen aan vastgekoppeld kon worden. Ware de heer Visser wat meer politiek geschoold geweest, dan had hij zelf in deze instantie uitstel van behan deling moeten vragen. Thans deed het de heer Klein. Natuurlijk gaat het niet aan om in den Raad te zeggen: laten wij nu toch in 's hemels naam niet zulk een politieke co medie ophangen. Daarom vroeg de heer Klein uitstel totdat de resultaten van de aanhangig zijnde woningtelling bekend zouden zijn. En de heer Castricum voegde daar bij er prijs op te stellen, dat eerst eens vast komt te staan, waar we met den woningbouw heen gaan. nr moet nu langzamerhand eens een eind komen aan het toeslagenstelsel in dien zin, dat de valiede arbeiders met hooge ge zinsinkomens, een bijdrage krijgen bij den woninghuur. En voordat hieromtrent beslist is, moeten we niet verder gaan. Wethouder Reinalda hield een wijd!oopig betoog om aan te toonen, dat de heer Klein zich vergistte. De woningtelling was nog lang niet aan haar einde, daar kon niet op gewacht worden enz. Er ontspon zich een levendige discussie, in welken tijd de zaak zelf al wel haast had kunnen worden afgedaan. Toen de heer Klein vol hield, trokken B. en W. zich plech tig in Raadkamer terug. De deur was blijk baar niet goed gesloten, want terwijl de ge heime zitting van het college van dagelijkscb bestuur bedenkelijk lang duurde, drongen er geruchten tot ons door, dat het er heet aan toe ging en dat Wethouder Reinalda met neerleggen der portefeuille dreigde. Eindelijk verschenen Schout en Schepenen weer achter de groene tafel. Wethouder Rei nalda nam het woord, bleek en wat heesch, blijkbaar sterk geagiteerd. Hij trachtte in niet al te duidelijke zinnen uit te leggen, dat de heer Klein aan zijn voorstel tot uit stel van behandeling geen zakelijke motie ven ten grondslag had gelegd. Hij, Wethou der Reinalda, nam het dan ook hoog op en verklaarde plechtig, dat, wanneer de Raad het voorstel-Klein aannam, hij zijn mandaat van Wethouder ter beschikking stelde! Het hooge woord was er uit. Welk een prachtige vuurpijl voor de verkiezingen. Verbeeld u wat n kostelijke propaganda: het burgerlijke deel van den Haarlemschen Raad heeft den socialistischen Wethouder afgeslacht! Is het niet om te smullen? Maar het lot zou anders beslissen. De heer Peper maakte een kostelijk grapje op het dramatische gebaar van den heer Reinalda en de heer Klein zei heel nuchter: ik wil met alle pleizier bewijzen, dat het mij alleen om zakelijke motieven te doen is. Hij wijzigde daarop zijn voorstel aldus: dat alleen de ont werpen van den heer Visser zouden worden aangehouden en dal het voorstel-Reinalda over den bouw van woningen voor ouden van dagen in behandeling zou komen. Daarop moest de heer Reinalda natuurlijk verklaren, dat de aanleiding om de portefeuille-kwes tie te stellen vervallen was. Maar uit be leefdheid tegenover den heer Visser wenschte hij toch aan beide vocrstellen vast te houden. Het voorstel-Klein werd daarop verworpen en dus zou de behandeling be ginnen. We zullen er niet veel van zeggen. Het onderwerp is uitgepraat. Wij voelen niets voor meergezinswoningen, wanneer de ab solute noodzakelijkheid daarvoor niet aan wezig is. En die is er o.i, in Haarlem geluk kig niet. De heeren Keesen, Klein, Castri cum, Klein Schiphorst gaven dit nog eens ieder op hun wijze te kennen; wij moeten vasthouden aan de eensgezinswoningen. He! streven van den heer Visser om voor kleine gezinnen van man en vrouw, vader of moe der met één zoon of dochter enz., kleine woningen te bouwen moge loffelijk zijn; laat zich daarvoor dan een of andere stichting voorspannen. De gemeente heeft wel waf anders te doen: onze zórg moet allereerst uitgaan naar goede en zoo goedkoop moge lijke woningen voor normale en vooral voor groole gezinnen. Zoolang we daarmee nog niet voldoende gevorderd zijn, hebben we aan niets anders te denken. Het debat was wel zóó overtuigend, dat de heer Visser ten slotte zelf zijn eigen voorstel terugnam en een nieuw maakte, waarin B. en W. werden uitgenoodigd om voorstellen te ontwerpen in den geest, als door hem bedoeld, ten einde zoo spoedig mogelijk tot krotop ruiming e kunnen komen. Dit vooislel ging om prae-advies naar B en W. ei aas-kwam van deze zaak al weer niets Het liep iou-'ddels naar half zeven en de voorzitter vond het welletjes. Het voorstel van woningbouw voor ouden van dagen moest maar worden aangehouden tot een anderen keer! Waarom kon de heer Reinalda daar toen wel in berusten? O politiek, hoe wonderbaar is uw gang! Aan het begin 'der zitting is nog langdurig gedebatteerd over het subsidie aan de H. O. V. Men herinnert zich, dat de heer Loosjes den vorigpn keer voorstelde om het gevraagde aanvullend subsidie voor 1927 voor de helft te verleenen, onder voor waarde, dat de andere helft uit de burgerij zou worden opgebracht. B. en W. stelden den Raad voor dien overeenkomstig te be sluiten, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat over de grootte van het subsidie zelf eerst bij de behandeling der begrooting van 1928 zal worden beslist, dus dat de nieuwe Raad door dit besluit in geen enkel opzicht zou gebonden worden. Er was in den Raad weinig animo. De heer vrroenendaal rekende nog eens voor, wat de heer an Liemt al in de vorige vergadering deed, dat de H. O. V, bij doelmatiger beheer en betere koopmansschap van het bestuur, veel meer inkomsten kon hebben. De heer Van Liemt voegde daar nu nog eens aan toe, dat het moeilijk was om nu tegen dit voor stel te stemmen, maar dat er bij de begroo ting een hartig woordje over het beleid van het H. O. V, bestuur zou moeten ge sproken worden. O. F. M. Ook de heeren Gerritsz en Joosten waren niet voldaan. De vorige maai waren gege vens beloofd om den Raad een beslissing te vergemakkelijken. Die gegevens ontbraken echter tot nu toe. Wethouder Heerkens Thijssen gaf volmon dig toe, dat het gewenscht zou zijn in den vervolge van de zijde van het gemeentebe stuur wat meer toezicht op de gesties van de H. O. V. uit te oefenen. Wij worden nu telkens op het onverwachts voor dure conse quenties gesteld en dan heet het: gij zult betalen of de H. O. V, verdwijnt. Bij de hooge subsidies, welke Haarlem geeft is er alle aanleiding om een geregeld toezicht van den kant van het gemeentebestuur te eischen. De eigenlijke reden, waarom de H. O. V. telkens in de misère zit, zocht de Wethouder in de te geringe belangstelling van het publiek. Er wordt nog niet voor 15.000 contributies opgebracht. Dat is veel te weinig. Overigens kwam weer eens de oude vraag: symphonie- of harmoniemuziek naar voren. De heeren Van Liemt en Gerritsz drongen dan nogmaals op scherp omlijnde voorstel len aan, tijdig, vóór de begrooting van 1928, onder welke voorwaarden voortaan subsidie aan de H. O. V. zal worden verleend. De heer Gerritsz maakte daar een voorstel van, dat natuurlijk door B. en W. werd overgeno men. Over de benoeming van twee functio narissen in de vacature, ontstaan door het entslag nemen van den heer de Jonge was nog heel wat te doen. B. en W. stelden voor cm de gecombi neerde betrekking weer te splitsen in een voor Ontvanger en een voor chef van den gemeentelijken Incassodienst. De heer Ger ritsz maakte bezwaar en er scheen eerst ge vaar, dat de eerst voorgedragene voor ge meente-ontvanger, de heer de Klerk, niet benoemd zou worden. Maar bij de stemming kreeg deze ijverige ambtenaar toch een groote meerderheid. Wanneer wij weer bijeenkomen, zal het wel wat rustigerzijn op het Prinsenhof, wanneer n.tn. de verkiezingszenuwen, tót kalmte zijn gekomen. Sociëteit „St. Bavo" „Alberdingk Thijm" 8 uur R.-K. Bevolkingsbureau 8 uur Ledenvergadering Spoor en Tram 8 uur. St. Josephsgezelleagebouw, Jansstraat 59. Zaal voor gezellen gesloten. R.-K. MiLtairenvereeniging, Zoetestraat 14. R.-K. Mannenkoor „Philip Loots" 8 u. Oud R.-K. Kerkgebouw, Tugelastraaf (Scho ten) Propaganda-avond R.-K. Kiesvereeni- ging 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8—half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau vooi verpleegsters en alle wc! ?ï;ende dames. Alle werkdagen van vjy 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 8—9 uur, behalve Za- terdagavond Tel. 1167T. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur. R. K. Bevolkingsburenu Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitlecnbibliotheek. I Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen'ging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hóllandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid- delen vooi arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde j St, Franciscus. Aanvragen ook voor 1 niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. .Oude Gracht 74, Dinsdag van 23, Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N. Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Maandagavond, zoo schrijft de Zandv. corr. van de N.R.Crt. omstreeks half 9 kwam uit zee een zeer dikke donkere wolk aan drijven in de richting Noordwijk; deze zette zich vandaar over den westelijken duinen- rand, langs de zee, naar Zandvoort voort. Tusschen de hotels Seinpost en het Groot Badhuis alhier besloeg de wolk steeds in donkerheid toenemende een lengte van on geveer 700 Meter. Van het strand komende langs laatst genoemd hotel zag ik tot mijn ontzetting een witte luit of slurf, lang gestrekt, uit de zware wolk komen. Deze vrijwel rechte tuit, ter breedte van ongeveer 2 meter, kwam al lager en lager tot ongeveer 80 a 100 meter boven het midden van het hotel het Groot Badhuis. Het zag er naar uit alsof de dreigende, steeds lager komende luchtkoker de geheele omgeving zou indruk ken en medeslepen. Plotseling vielen buitengewoon zware re gendruppels uit de wolk, zóó gVoot, dat zij op den grond uiteenvielen in cirkels ter groote van rijksdaalders. Ik zocht een be schutting in de aangrenzende Kerkstraat en zag, dat de donkere wolk, met de daaraan hangende verticale tuit, welke gelukkig niet lager kwam, zeer langzaam in Noord-Ooste lijke richting afdreef. De zeer groote zware wolk was intusschen meer grauw gewor den, terwijl de intuschen zeer lang gewor den tuit, in geweldige afmetingen als een nu donkere Iairg gestrekte staart aan 't onder einde van de wolkkolom vasthing en als het ware op sleeptouw werd genomen, thans niet meer verticaal alhangende, doch in schuine richting. Een grootsch natuurtafe reel, dat men nimmer vergeet. Twee jaar geleden heb ik in Gelderland gedurende zwaar stormweer den alles ver nielende typhoon medegemaakt; opmerke lijk was nu te Zandvoort de betrekkelijke windstilte en het kalme verloop van dit zeldzaam luchtverschijnsel, dat men gedu rende vijftien a twintig miiTsien kon gade slaan. Nalatigheid van den schipper der „Zuid-Holland" IJm. 330. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan betreffende de aanvaring van het stoomvisschersvaartuig „Zuid- Holland" IJm. 330 met het Duitsche stoom- vischersvaartuig „Pickhuben" op de Noord zee. De Raad was van oordeel, dal nalatig heid bestaat hierin, dat de schipper, terwijl het mistig was, naar kooi ging en de wacht heeft laten waarnemen door twee matrozen. Indien de schiper zelf aan dek was geweest, was hij ongetwijfeld niel met volle kracht doorgestoomd en had hij bij het hooren van het signaal de machine gestopt. Nu is er op onverantwoordelijke wijze met volle kracht doorgevaren. De schipper voerde tot zijn verontschul diging aan, dat hij zóó vermoeid was en naar kooi verlangde. Toen de mist toenam, had men hem ondanks zijn bevel, niet ge wekt. Volgens het oordeel van den Raad heeft ook de „Pickhuben" met te veel vaart ge- loopen. Ter zake van de gemelde nalatigheid strafte de Raad den schipper van de „Zuid- yvvvvvvvvv Een bewoner van het Oud-Overveen vraagt langs dezen weg de aandacht van de autoriteiten eens te vestigen op de R.amplaan. Bij de laatste verbetering van de Ramp laan door de gemeente Bloemendaal werd de berm langs de sloot eenige decimeters afgegraven, met het doel hiervan een fiets pad te maken. Hiervan is echter niets ge komen. Maar de talrijke bruggetjes werden er niet gemakkelijker op na die afgraving, doordat ze evenveel boven den grond kwa men te liggen als er zandhoogte werd af gegraven. Haarlem zal voorlcopig de han den wel te vol hebben, om hier een fiets- paadje aan te leggen. Bovendien zal hier geen gebruik van gemaakt worden, omdat er verschillende hinderpalen in den weg liggen. Zou Haarlem nu maar eens geen toestemming verleenen, om deze bruggen van een beteren oprit te voorzien of wat nog beter is 't zelf te doen? Holland" IJm. 330 door hem de bevoegd heid te ontnemen als schipper te varen op een schip als bedoeld in artikel 2 der Sche penwet voor den tijd van twee maanden. Te Zandvoort is Maandagavond onge veer half twaalf overleden de Heer W, H. Driehuijzen, stichter van het Noorderhotel en Hotel Seinpost aldaar. Ofschoon het de laatste jaren wat zaken betreft, den heer Driehuyzen niet erg voor den wind was ge gaan, mocht hij zich toch in de sympathie en achting van Zandvoort verheugen. De schuilhokken in den Geniedijk. Naar wij vernemen is een begin gemaakt met het afrbeken van de z.g, schuilhokken, die in den mobilisatietijd op verschillende plaatsen in den geniedijk in Haarlemmermeer werden gebouwd en in de laatste jaren nog al eens werden gebruikt door allerlei tot het gilde der landloopers behoorende per sonen om er den nacht in door te b'engen Ook ligt het in 't voornemen de nabij het fort Hoofddorp staande groote militaire loods (magazijn), die destijds nog als can- tine heeft dienst gedaan, af te breken. Op 15 Juli a.s. zal de nieuwe kaasmarkt te Leiden olficiëel geopend worden. De Eerste Kamer en de Centrale Mid- denstandscredietbank. t De Stormrampcollecte te Amsterdam. >- Byrd gestart. New YorkParijs. Een be- manning van 4 personen. e Windhoos te Ridderkerk. - De zonsverduistering. In Nederland goed waargenomen. Buitensporige aanslag in de Inkomsten belasting. Vragen van het Tweede Kamerlid Van Gijn. Steenkolenlaag in den Gelderschen Ach terhoek te Meddo aangeboord. Een samenzwering van stilzwijgen. Vereenvoudigde spelling. Plannen der Re geering. De radio-omroep-kwestie. Overeenstem ming tusschen A.N.R.O. en V.O.V. Bespre kingen met den Minister van Waterstaat. De koude, natte JunL Het is meer zoo. geweest. t Brand op het stoomschip Rijnland te Am sterdam. Het wetsontwerp betreflende Rijkssteus de K.L.M. z.k.s. in de eerste Kamer aange nomen. j Draadlooze verbinding tusschen Nederland en Ned. Indië. 1 De N.V. omroep „Holland-Indië opgericht. Het Fokkervliegtuig is heden te Batavia aangekomen. Driemogendheden-conierentie. Japan ver klaart zich bereid de Britsche voorstellen betreffende de „Capital ships" te accep- teeren, mits Engeland en de V.S. daarover eens worden. De Hoogerhuis-hervorming voorioopig van de baan. Het ontwerp-vlaggenwet door den Zuid- Afrikaanschen Senaat verworpen. Dreigende staking te Sjanghai van officie ren en machinisten op de Engelsche koop vaardijvloot. f De heer J. P, de Klerk, Barometerstand 9 uur v.m.: 756. AchtenutA® Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.51. i Hoogste Barometerstand 765.6 te Vgrdo. Laagste Barometerstand 7483 te Brest, Verwachting: Meest matige O. tot Z. gisteren door den gemeenteraad tot wind, half bewolkt tot betrokken, droog gemeente-ontvanger benoemd. Hij is 51 jaar*weer behoudens kans op onweer, weinig oud en reeds 33 jaar in gemeentedienst, verandering in temperatuur. BALANS OP 31 DECEMBER 1926. DEBET. Vaste eigendommen - Hypotheken Effecten Aandeelen in Zuster- en Dochter ondernemingen Leeningen op schuldbekentenis aan provinciën, gemeenten, waterschappen e.d Polisbeleeningen Gedeponeerd in geld bij herverzekeringmaat schappijen Saldi bij bankiers en kassiers, Girorekeningen Kassa Loopende renten en huren Saldi bij agenten en kantoor incasso Diverse debiteuren Meubilair Materieel Spaarkassen: Beleggingen 58.631.64 Te vorderen administratieloon 1.088.11 Andere activa Gegeven Borgstellingen 32. Vooruitbetaalde onkosten 2.692.2254 Vooruitbetaalde provisie 1.265.16 Zegels Polissen 111. 44.720.— 296.650.— 124.642.62 10.000.— 19.900.— 38.110.88 7.507.45 28.293.61 8.173.17 7.802.3114 29.311.26 Ei 21.009.13 8.300.— 1— 59.719,75 Maatschappelijk Kapitaal waarvan ongeplaatst 200.000. 140.000.— CREDIT. 60.000.— 4.100.3814 708.241.57H Reserves: '.Vi' Extra reserve 6.000.— Reserve geldbelegging 7.886.24 Reserve dubieuse debiteuren 1.834.74 Reserve voor uitbreiding 13.500. Reserve Onderhoud Gebouwen 1.241.35! Premiereserve 576.492.64 Af: Premieres, herverzekering 42.874.25 Premiereserve eigen risico Gereserveerde uitkeeringen Gedeponeerd in geld door herverzekering- maatschappijen Saldi van herverzekeringmij Diverse crediteuren Onbetaalde dividenden, winstaandeelen en tan tièmes vorige jaren Dividend, winstaandeelen en tantièmes boek jaar Spaarkassen: Spaartegoed 60.812.67 Administratieve reserve 4.003.55 'Reserve administratieloon 1.088.11 Andere Passiva: Borgstellingen Agenten 2.046.3154 Te betalen onkosten en prov. 2.715.53 Vooruit ontvangen rente 1.021.1354 30.462.33 A 533.618.39 1.356.95 2.395.14 2.851.9454 878.5054 491.— 4.500.— 65.904.33 5.782.98 f 7no 7/1 C7'.<J De Directie: P. F. KTEVEN De netto winst bedroeg na diverse afschrijvingen f 23.422,52' 4. (jiVcd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1