s UTTEW Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hi] er mee doen? De feesten der Leuvensche Universiteit. De rede van Mgr. van Roey. Zeven Nederlanders benoemd tot doctor honoris causa. Japan ver klaart zich bereid de Britsche voorstellen omtrent de „capital ships" te accepteeren, mits Engeland en de V. S. het op dit punt eens worden. Onder de Radio-berichten: De hoofdredacteur der Action Francaise, Maurice Pujo, gearresteerd en in de Santé-gevangenis opgesloten. De Hoogerhuishervorming voorioopig van de baan. Dr. Stresemann houdt te Oslo een redevoering voor het Nobelprijs-comité. De Zuid-Afrikaan- sche Senaat verwerpt het ontwerp-vlaggenwet. Dreigende staking van oiiicieren machinisten op de Engelsche koopvaardijvloot te Sjanghai. van Mussoünl, die om een leger van vijf millioen man vroeg, de breuk tusschen Brit- tann en Rusland, den moord op den Rus- sischen gezant in Polen, de executies in Rusland en de rede van Poincaré te Lunévilie GEM. BUITENL. BERICHTEN. HET KLOOSTER VAN ST. BERNARD, TERUGKEER DER CHINEESCHE KUNST EN KENNIS. M arine-prijsvraag. BINNENLANDSCH NIEUV/S. Vereenvoudigde spelling. De zonsverduistering. Buitensporige aanslag in de inkomstenbelasting. Een zesde ontginbare steenkoollaag. Een samenzwering van stilzwijgen. Windhoos in Ridderkerk. Raadsheeren in den Hoogen Raad. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Rijkssteun aan de K. L. M. De feesten der Leuvensche 'Universiteit. De 500-jarige stichtingsdag der Leuven sche Universiteit is onder groote belangstel ling van geestelijke en wereldlijke autori teiten uit het land zelf en daarbuiten, gevierd. In de academische feestvergadering waren •nder meer aanwezig alle Belgische minis ters, behalve Vandervelde, Wauters en An- seele, de ambassadeurs van Frankrijk en Japan, de gezanten van Zweden, Polen en Nederland. De oud-gezant Van Vollenhoven was eveneens tegenwoordig. Mgr. Micara, de pauselijke nuntius, die het eerst het woord voerde, bracht in de eerste plaats hulde aan België, dat met eigen kracht de instelling in stand had gehouden, de Universiteit, waarvan de geheele wereld getuigt, dat zij de op haar gevestigde hoop niet heeft beschaamd. Namens den paus getuigde hij, dat zij den grootsten dank ver diende van de Kerk, de Menschheid en de Wetenschap. De paus hoopte, dat de plech tigheden met den meesten godsdienstzin Zouden plaats hebben, juist alsof hij zelf aan wezig was. Mgr. Ladeuze, de rector-magnificus, heette de hooge gasten welkom en gaf verder in korte trekken de geschiedenis der universi teit van de stichting af en wees ten slotte op den bloei der universiteit en haar beteekenis voor België in vergelijking met de andere universiteiten des lands. Over het algemeen levert Leuven 38 a 40 procent der intellec- tueele krachten van de bevolking. Prof. Van der Essen voerde het woord in het Nederlandsch. Hij had het eveneens over de geschiedenis der Leuvensche Alma Mater, aan de hand van wat vroegere ge schiedschrijvers en nog bestaande archief stukken hebben^bekend gemaakt. Voorts deelde prof. Van der Essen den korten inhoud mede van het heden ter gelegenheid der her denking uitgegeven standaardwerk „L'Uni- versité de Louvain a travers cinq siècles". Vervolgens kwam prof. Bedier der Aca démie Fran faise aan het woord, die een in dit milieu misschien wat vreemd klidkenden toon liet hooren. Na eerst te hebben gewezen op de wisselwerking tusschen de universiteit van Parijs en die van Leuven, toonde hij den invloed aan van het onderwijs van Justus Lipsius op De Balzac, Corneille en Des cartes en den invloed van Jansenius op Port Royal. Zoo die invloed niet had bestaan, meende hij, had de wereld wellicht een an dere wending kunnen nemen. Na kardinaal Mercier te hebben herdacht, betoogde Bedier, dat men krachtig moet vooruitgaan op elk gebied, zonder vrees voor dolen of mislukken, met de vaste over tuiging, dat waarheden ten slotte waarheid worden. Bedier besloot zijn rede met een hulde aan den koning en de koningin. Behalve prof. Schrijnen voerde nog het woord da nieuwbenoemde Kardinaal van Roey, die na langdurige toejuichingen de geschiedenis der Universiteit schetste en God dankte voor de zichtbare bescherming der Leuvensche Alma, die driemaal uit de asch is verrezen. Mgr. Van Roey legde er inzonderheid den nadruk op, dat de univer siteit van Leuven, die thans de eenige echt Belgische universiteit is, waar tegelijk Walen en Vlamingen onderwijs in hun eigen taal kunnen genieten, de eeuwen door de smelt kroes is geweest der Gerrnaansche en La- tijnsche beschavingen, waaruit België is ontstaan. Voortgaande in het Nederlandsch, dankte hij in het bijzonder de kleine burgers, aan wier steun de universiteit vooral haar bestaan dankt. Hij meende dat de universiteit er niet alleen voor de wetenschap, maar ook voor het volk is. Daarom heeft de raad van beheer de Vlaamsche leergangen gesticht en bestond het plan de begonnen vervlaamsching tot het einde door te voeren. Na afloop van dit gedeelte der plechtig heid werden de vertegenwoordigers der bui- ten- en binnenlandsche academies, geleerde genootschappen en universiteiten in de ge legenheid gesteld aan kardinaal Van Roey de eerediploma's te overhandigen. Door de vertegenwoordigers der Nederlandsche uni versiteiten werd daarvan een dankbaar ge bruik gemaakt. Des middags waren de buitenlanders en Belgische autoriteiten deigasten der stad op het prachtige raadhuis van Leuven, waar de waarnemende burgemeester hen welkom heette. Des namiddags had te Heverlee bij Leuven de inhuldiging plaats der Cité Universi taire, waar de technische faculteiten der uni versiteit zullen worden ondergebracht. Mgr Ladeuze sprak de inwijdingsrede uit. ..Daarop volgde de inbezitneming van de herstelde hallen, waar de universiteit werd geboren. Mgr. Ladeuze gaf een overzicht van de geschiedenis der vroegere „Laken halle", waar langzamerhand de kooplui plaats hebben moeten maken voor de gees- tesarbeiders. Aan mgr. Ladeuze werd vervolgens hulde gebracht door het corps professoren, die hem zijn door Janssens geschilderd portret aanboden, om daarmee een begin te maken met de nieuwe collectie souvenirs aan de groote weldoeners en professoren der uni versiteit. De hallen zullen worden ingericht tot archeologisch museum der universiteit. Ten slotte werd een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis aan de gesneuvelde stu denten der universiteit. Een Waalsch student en een Vlaamsch student herdachten hun gesneuvelde makkers en getuigden van hun aanhankelijkheid aan hun Alma Mater. De vlootconferentie. De vlootconferentie is begonnen met de behandeling van de quaestie der eventueele beperking der kruisers. Engeland stelde voor twee klassen in te stellen, een van 10.000 ton met kanonnen van 203 mm en een van 7500 ton met ka nonnen van 105 mm. De Japanners en de Amerikanen vroegen de voorstellen te mogen onderzoeken, zonder tijdens de zitting van zeer levendig verzet te doen blijken. De Japansche minister van marine heeft verklaard, dat Japan bereid is in te stemmen met de Britsche voorstellen nopens een ver laging van de tonnemaat van „capital ships" tot 30.000 ton en een beperking van het kaliber van het zware geschut tot 14 inch als Brittannië en de V. S. het daarover eens worden. Daudet nog in Frankrijk Te Parijs begint men meer en meer tot de meening over te hellen, dat de berichten om trent het vertrek van Daudet naar Zwitser land of Italië, onjuist zijn en dat hij nog in Frankrijk vertoeft. De nasporingen der politie omtrent zijn verblijfplaats hebben evenwel nog geen enkel resultaat opgeleverd. De overval op de Rijks vlag. In den Pruisischen Landdag ontstond een levendig debat naar aanleiding van de klop partij bij Arendsberg, waarbij een lid der organisatie Reichsbanner werd gedood en negen gewond. Afg. Heilman (soc.-dem.) diende namens zijn partij een interpellatie in, waarin wordt gewaagd van de geweldige opwinding der republikeinsche bevolking tengevolge van het gebeurde en aan den minister van justi tie wordt gevraagd, of een krachtig onderzoek is ingesteld en welke maatregelen hij denkt te nemen om dergelijke aanvallen in het ver volg onmogelijk te maken. Vrijdag komt deze in:erpellatie in behan deling. Intern. Kamer van Koop handel. De commissies uit het congres der Inter nationale Kamer van Koophandel te Stock holm inzake slagboomen voor den handel, vervoer over de wegen, credie brieven en dubbele belasting (met inbegrip van belas- tingvlucht) zijn met haar werkzaamheden begonnen en hebben verscheiden resoluties aangenomen, die thans zijn voorgelegd aan de commissie voor de resoluties. Deze com missie zal de resoluties nader redigeeren, waarna ze worden voorgelegd aan de alge- meene vergadering van het congres, die gis teren begonnen. Deze vergadering moet dan definitieve resoluties aannemen, die gepu bliceerd zullen worden. Borah over Europa. In een rede te Denver eischte Borah van de Amerikaansche regeering, dat zij liever moest denken aan den wederopbouw in eigen land dan in het buitenland. Wij helpen de men- schen ri Europa niet, zoo verklaarde hij, als wij hun hun schulden kwijtschelden of hun geld leenen. Betoogend dat de geschiede nis van den jongsten tijd van Europa juist hetzelfde element van strijd in zich borgde, dat het tijdvak vóór den grooten oorlog ken merkte, noemde hij als voorbeelden de rede Borah hield voorts een pleidooi voor maat regelen ten behoeve van de petroleum en andere hulpbronnen der Ver. Staten. Het vredespact met Frank rijk. Herrick, de Amerikaansche ambassadeur te Parijs, is te New York aangekomen. Hij is de overbrenger van het memorandum der Fransche regeering nopens het voorgestelde veiligheidspact. Gen. Wood te New York. Generaal Wood, de gouverneur van de Philippijnen, is te New York aangekomen om aan president Coolidge rapport uit te brengen. Hij ontkende, dat hij voornemens zou zijn ontslag te nemen. DE WAARNEMING VAN DE ZONS VERDUISTERING. De expeditie in Zuid-Noorwegen mislukt Het Persbureau Vaz Dias meldt Naar wij vernemen heeft het hedenmorgen te Aal in Zuid-Noorwegen, waarheen zich een Britsche expeditie had begeven tot waarne ming van de totale zonsverduistering, gere gend. Te Aal bevonden zich ook ter waarne ming der zoneclips twee studenten van de Leidsche sterrewacht en een student uit Utrecht. Beide expedities, de Britsche offi- cieele en die der studenten, moeten als mis lukt beschouwd worden. Omtrent de waar nemingen door de Sterrewacht te Leiden meldt het Persbureau Vaz Dias het volgende Ondanks het feit, dat de zon-eclips gedeel telijk bewolkt was, hebben door de Sterre wacht te Leiden belangrijke waarnemingen plaats gehad. De waarnemingen, al zijn zij ge deeltelijk mislukt, waren goed en hebben be langrijke resultaten opgeleverd. Het doel der waarnemingen was het meten van de eind punten van de hoorn, den door de zon ge- vormden sikkel, met de bedoeling de relatie ve positie van de zon en de maan nauwkeurig te bepalen. Deze meting is gelukt, al is zij niet zoo goed geslaagd als was gehoopt. De beide punten van den sikkel konden goed worden waargenomen het middengedeelte minder goed tengevolge van wolken. Er zijn ook foto grafische opnamen gemaakt, welke eveneens geslaagd zijn. DE ROSE DIAMANT. Het vorige jaar October is in het kas tee Chantilly ingebroken. Dit kasteel door den hertog van Anmale aan het „Institut de France" gelegateerd, bevat een „Tour de Trésor" waarin kostbare edelsteenen wor den bewaard, O.m. de rose diamant van Condé In een Octobernacht nu is deze diamant door twee inbrekers gestolen met nog tal Van andere kostbaarheden. Maanden heeft de politie naar de daders gezochttotdat zij eindelijk in December werden gevonden, op een heel merkwaardige manier. In een klein hotel te Parijs woonde een Elsasser, een zekere Kauffer. Op een zekeren dag verdween hij, zonder te betalen. De vrouw van den eigenaar ging op zijn kamer kijken en vond daar een koffertje met alleen daarineen appel. De vrouw nam de appel mee en gaf dien aan de dienstbode. Deze hapte er in en beet op iets hards. Zij haalde 't harde er uit en dit bleek.... de rose diamant te zijn. Toen Kauffer den volgenden dag het kof fertje kwam halen, werd hij gearresteerd. Hij bekende alles en wees als zijn mede dader zijn neef Souter aan. Maandag nu is het proces te Beauvais tegen beide heeren en de weduwe Schill, die de andere juweelen voor 30.000 frs, had gekocht en voor 60.000 frs. had verkocht, begonnen. De eerste dag der behandeling leverde geen bijzonderheden op. De presi dent gaf geen toestemming om de film, die in Maart van de gereconstrueerde inbraak was genomen, in de rechtzaal te vertoonen. KONING BORIS TROUWLUSTIG Uit Weenen wordt aan het „Berl. Tage- bl." gemeld, dat koning Boris van Bulgarije huwelijksplannen zou hebben. De koning is thans 33 jaren oud. Als toekomstig koningin van Bulgarije noemt men de Italiaansche prinses Giovanna, de in 1907 geboren dochter van koning Victor Emmanuel en de Roe- meensche prinses Ileana, de jongste dochter (geboren in 1909) van den koning van Roe menië. EENE MADONNA-PROCESSIE AAN DE ZEE. Aan de golf van Napels vond op laatst leden Zondag eene bijzondere en aantrekke lijke ceremonie plaats ter eere van de Madon na di Porto Salvo, de beschermster der zee lieden. Het beeld der madonna werd uit de aan Haar gewijde kerk gedragen en op een gondel geplaatst, die geheel met bloemen was bedekt en door een ponton door de ge heele haven van Napels werd getrokken. Eene heele'reeks met vlaggen en bloemen versierde visschersvaartuigen volgden den gondel, ook de havenautoriteiten met hunne barken bevonden zich hieronder. Toen deze stoet vaartuigen, na haren rondgang door de haven te hebben gemaakt, in de open zee was aangekomen, sprak een priester een gebed aan de Madonna gericht, hetwelk op een stuk perkament was opgeteekend en liet toen dit blad, hetwelk in een kunstvol foedraal was gesloten, in zee zinken. De „Gazette de Lausanne" herinnert daaraan, dat het nu bijna 100 jaar geleden is, dat de monniken van St. Bernard het simplon hospitaal hebben overgenomen. Napoleon was met den bouw van dit beroemde klooster reeds in het jaar 1811 begonnen. Als dank voor hunne aan touris- ten bewezen gastvrijheid en weldaden, heeft de regeering later het klooster aan den mon niken ter beschikking gesteld. BISSCHOPPEN NAAR CHINA. Een Engelsch blad „Social Welfare", het welk te Tientsin verschijnt, bericht over de terugkomst der Chineesche Bisschoppen in hun vaderland en de hierbij plaats gehad hebbende begroetingsplechtigheden. Te Tientsin werden de Bisschoppen in de haven van Tai-Kou door den Apostolischen Vica ris, Mgr. Jean de Vienne plechtig begroet de geheele clerus met de afgevaardigden van alle katholieke vereenigingen, tal van autoriteiten waren hierbij tegenwoordig, afgezien van eene overweldigende menigte christenen en heidenen. In automobielen, met de pauselijke vlaggen versierd, ging het in triomph door de straten. Nadat het feest maal bij den apostolischen Vikaris was genut tigd, ging het in processie naar de kathedraal, waarna eene vergadering in het College van Si-Kai plaats vond, alwaar Bisschop Mgr. Tchao een verslag van zijne reis in Europa gaf. Vanuit Tientsin begaven zich de Bis schoppen naar Peking, alwaar zij door ker kelijke en andere autoriteiten en eene menigte van circa 20.000 personen in triomph werden ontvangen. Den weg in de stad legden zij gedeeltelijk te voet af, onder groote geest drift der bevolking, die door vivatroepen op den Paus, de katholieke kerk en de Chi neesche republiek van hare gezindheid blijk gaf. KERKELIJKE HUWELIJKEN IN MEXI CO. De „Agemzia Amaricana" deelt uit Mexico mede; Volgens eene verordening van Presi dent Cailes is het den niet-geregistreerden priesters verboden het huwelijk Kerkelijk te voltrekken: de kerkelijke autoriteiten hebben nu toegestaan, dat de ceremoniën thans in eene privé-woning mogen worden voltrokken. Zoo schrijft de aartsbisschop Ruizy Florez uit Micheacan in een aan de katholieken gerichten brief: Om te voorko men, dat opnieuw bloed wordt vergoten zooals kortelings in Leon Guanajusto is ge beurd, waar de verloofden Leonardo Perez en Maria Nieves, die zich kerkelijk lieten trouwen en de getuige, de advocaat Valdivia zoomede de Paters Sol en Trinidad terechtge steld werden, kan het huwelijk door de ver loofden zelf in de woning van den bruide gom worden voltrokken, wanneer zich al daar een altaar met een heiligenbeeld be vindt. Voor dit altaar moeten de beide ver loofden verklaren, dat zij het huwelijk vol gens de voorschriften der Roomsch-Katho- lieke Kerk willen sluiten. Vanwaar de „Russische Taptoe"? De overgroote belangstelling welke zijn Rario-Marineavond in den lande mocht on dervinden, bracht het comité van Actie voor de Propaganda der Koninklijke Neder landsche Vereeniging „Onze Vlpot" er toe, een prijsvraag uit te schrijven voor een stu die betreffende de groote „Russische tap toe", die toen door de stafmuziek te Helder is uitgevoerd, maar omtrent welker bena ming men in het onzekere verkeeri. Van waar de muziek zelf? Binnenkort zullen na dere bijzonderheden omtrent bedoelde prijs vraag worden gepubliceerd. Plannen der Regeering. Naar de Msb. ymeemt ligt het in de bedoeling van de Regeering binnenkort een vereenvoudigde spelling in te voeren, waar bij de naamvallen vervallen en voor de e en o dezelfde regels zullen gelden als voor de a en u. De uitgang 1 ij k blijft onveranderd en wordt niet veranderd door lik. In Nederland goed waargenomen. Woensdagmorgen was men bij de Leidsche Sterrenwacht, onder leiding van den di recteur, prof. dr. W. de Sitter, reeds vroeg in actie met hef oog op het moge lijk waarnemen van de zonsverduistering. Het vooruitzicht was niet bemoedigend. Even voor het begin was de lucht be wolkt en dacht men niets te zullen kunnen waarnemen. Bij het begin klaarde de lucht echter op, zoodat men de eclips zeer goed kon waarnemen. Even voor het midden werd de lucht weer iets donker, doch daarna was alles goed te zien tot het einde, zoodat de hoogleeraar over de resul- tatei) van zijn onderzoek buiten ver wachting tevreden was. Wanneer, zooals ditmaal in ons land, een zonsverduistering slechts partiëel is, zijn de eenige waarnemingen van weten schappelijk belang, die gemaakt kunnen worden, waarnemingen, welke dienen om de positie van de maan te bepalen, wijl die ten tijde van een eclips met veel grooter nauwkeurigheid kunnen geschieden dan anders. Met het oog hierop, waren te Leiden in werking gesteld drie visueele kijkers en werd met één kijker gefotogra feerd. In tegenstelling met de tot dusver alhier gebezigde methode, heeft men zich te Leiden niet toegelegd op het waarnemen van de tijden van het contact (dit zijn de tijden, waarop de verduistering begint en eindigt), doch is men thans te werk gegaan volgens een methode, welke door prof. De Sitter, directeur van de Leidsche Sterren wacht, is uitgedacht en ontworpen en welke hierin bestaat, dat men van de beide hoorns of uiteinden van de nog onverduisterde zon- sikkel op gezette tijden de nauwkeurige posities opteekent. Omtrent de eclips zelve kon worden waargenomen, dat 't verloop precies klopte met de berekeningen, zooals zij vooruit waren gemaakt. Doordat, zooals reeds ge zégd, te Leiden, volgens een nieuwe methode is gewerkt, kunnen op dit oogen- blik de tijden nog niet met volkomen nauwkeurigheid worden opgegeven; dit zal zal eerst na eenige dagen kunnen geschie den, wanneer men met de reductie der be rekeningen gereed is. Er konden van de verduisteringen eenige goed geslaagde foto's worden genomen. Vragen van het Tweede Kamerlid v. Gijn. Het Tweede Kamerlid Van Gijn heeft de volgende schriftelijke vragen tot den Minis ter van Financiën gericht: Is het den Minister bekend, dat voor eenige jaren in de pers en daar buiten de ronde hebben gedaan, en thans wederom de ronde doen, allerlei verhalen omtrent de aanslagen in de Inkomstenbelasting, de Vermogensbelasting en de Verdedigings belastingen, welke aan den bekenden kunst beschermer en kunstverzamelaar dr. A. Bredius werden opgelegd. Heeft de minister kennis geftomen van het ingezonden stuk in het „Algemeen Handelsblad" van 23 Mei j.L, waarin dr. Bredius o, a. mededeelt, dat de fiscus onder den vorm van inkomstenbelasting, hem ongeveer een vierde gedeelte van zijn vermogen ontnemen wilde (d. i. bij een Ver- mogensreridement van 5 pet., 500 pet, van z'n inkomen) en voorts, dat hij in een proces, deswege met het Rijk tot in de hoogste instantie gevoerd, geheel in het gelijk is gesteld. Kan de Minister ter rechtvaardiging van de gedragingen van den fiscus, de juiste toedracht de zaak mededeelen en in het bijzonder, in geval dr. Bredius inderdaad wegens den eigendom en het genot van zijn schilderijenverzamelingen in de Vemogens-, Inkomsten- en Verdedigingsbelasting mocht zijn aangeslagen aangegeven op welke arti kelen van de betrokken belastingwetten zulks beruste? Te Meddo in den Achterhoek. Naar de Tel. verneemt, heeft de ingenieur van het Staatstoezicht op het Mijnwezen te Meddo, in den Acherhoek, officieel de aanboring geconstateerd van een zesde ontginbare steenkoollaag, welke aanvangt op een diepte van 1033.95 en eindigt op een diepte van 1035.35 Meter. De laag heeft een dikte van 1.40 M. Van te voren waren reeds vijf lagen aangeboord, welke in to taal een dikte hebben van ongeveer 120 meter. Bij het bericht, dat de president van het Int. Roode Kruis-Comité, de heer Gust, Ador, bij de sovjet-regeering heeft geprotes teerd tegen de „summiere executies," welke tegenwoordig in Rusland weder aan de orde van den dag zijn, stelt „De Gelderlander" op haar beurt de vraag, of deze president niets nog heeft bemerkt van hetgeen in Mexico is geschied. Heeft hij van de laatste berichten uit dat land niets bemerkt? Heele landstreken worden er uitgeroeid, dorpen beschoten en verbrand, 30.000 men- schen zijn verdreven uit hun huizen. En tal rijk zijn de slachtoffers, die vallen ondei de handen van beulen. Kinderen van 13 en 15 jaar worden niet gespaard, en de vreese- lijkste martelingen worden in .sommige ge vallen toegepast, zelfs is er een jongen ge kruisigd. Er is geen reden om tegen dergelijke gru welen te protesteeren? Of moet Calles de president van Mexico, gespaard, wijl hij tegen de Katholieken en de R. K. Kerk woedt? Omdat hij de Bisschoppen verbant, pries ters vervolgt en doodt, en ieder vogelvrij verklaart, die 't opneemt voor den gods dienst? Dat eenzijdige optreden van den heer Ador is slechts een symptoom van de een zijdigheid der geheele liberale en neutrale pers in Europa: tegen de „summiere vonnis sen" in sovjet-Rusland is er een algemeen verzet, maar de gruwelen in Mexico merkt men niet eens. Men maakt er geen melding van. De beulen der R. K. Kerk genieten de be scherming der stilzwijgendheid. Een kordon van stilzwijgen wordt er rond hun beulswerk getrokken. Wordt het geen tijd nu de niet-Katho- lieke wereld blijkbaar in een samenzwering van stilzwijgen de gruweldaden van een Calles verdonkeremaant, dat althans de Katholieke bevolkingsgroepen andermaal en luider en door een internationaal protest uiting geven aan haar gevoelens van diepe verontwaardiging tegen den rooden Kerk- Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. S9 NEGENDE HOOFDSTUK. Kolonel Morley vond den heer Poole thuis, die juist van zijn kantoor was geko men. Hij bleef bijna ^en uur bij hem en ging toen direct naar Darrell. In het onderhoud dat de kolonel met zijn vriend had, bleek dat eerstgenoemde tot dien dag toe onbekend was gebleven van een feit, waarvan de erkenning voor Guy Darrell zeer pijnlijk was. Morley vond Darrell alleen de kamer op en neer loopend volgens een gewoonte, welke hij in vroegere dagen had aangeno men wanneer hij over een moeilijke recht zaak nadacht of gebukt ging onder een of ander geheim verdriet. Gedurende deze rus telooze beweging, van tijd tot tijd afgebro ken door een plotseling stilstaan, ontlastte de hooghartige edelman zich ten laatste van een dier geheimen, die hij tot nu toe voor zijn vriend had verzwegen. Echter, daar dit geheim in nauw verband staat met de ge schiedenis van een der voornaamste per sonen van ons verhaal, van wie de lezer thans nog iets meer moet vernemen, dan Darrell zelf wist, zullen wij de vroegere lotgevallen van Arabella Crane voor het oog onzer lezers ontrollen. DERDE DEEL. EERSTE HOOFDSTUK. Er leefde eens een koopman, Fosset ge naamd, die weduwnaar was met drie kin deren, waarvan de oudste, een dochter, Arabella, eenige jaren in leeftijd verschilde van de beide anderen. Fosset was zeer ge acht; men dacht algemeen dat hij er warmpjes in zat en nog altijd meer bij spaarde. Hij nam ijverig z'n zaken waar, wilde van geen compagnon weten, noch van een boekhouder, die zich met alles zou bemoeien, zooals hij zeide, en hield veel van z'n gemak, maar stelde Weinig prijs op fatsoen. Zijn villa lag te Clapham. Het was geen mooi, maar een stevig gebouw, met tuinmanswoning, bosch en tuinen, die merkwaardig waren om de menigte broei kasten,, ingericht volgens het beste stelsel. Hij had de zwaarste Annanassen en de vroegste en beste aardbeien. „Ik houd niet van bloemen", zei de heer Fossel gemoedelijk, „ik houd meer van een voudige lanen, die goed onderhouden zijn. Maar ik zeg tot mijn tuinman: het is mijn stokpaardje de dingen te dwingen; ik moet het geheele jaar door, een komkommer bij mijn visch hebben.' Zooals gezegd Fosset was een gemoede lijk man en.- een egoist die van zijn gemak- hield. Hij zou zich evenmin geruineerd heb ben om anderep de oogen uit te steken als om hen een dinst te bewijzen. Hij hield veel van een warm huis, ruime kamers, goed eten, ouden wijn, alleen om het goede, dat in al die zaken gelegen is. Hij blufte er niet in *t openbaar op, om den nijd van anderen op te wekken. Hij maakte er vol strekt geen aanspraak op, om door anderen onderscheiden te worden en had dan ook geen enkelen vijand. Statig waren zijn ma nieren, statig zijn huishouding, statig zelfs het stevige paard, dat hem van Cheapside naar Clapham en van Clapham naar Cheap- sidde droeg. Arabella beloofde reeds zeer jong een schoonheid te worden en legde buitenge wone gaven van verstand en karakter aan den dag.. Haar vader besteedde de meeste zorg aart haar opvoeding. Zij werd naar een prima kostschool gezonden, een inrichting die wijd en zijd vermaard was, er werden daar door de beste meesters gevonden en de langste rekeningen gezonden. Toen aij zeventien jaar oud was, was zij een voor beeld voor het heele pensionaat. Er waren sommige vrienden, die er zich over verwon derden, dat de stijve koopman zoo veel moeite deed om z'n dochter zoo'n overlast van kennis te doen verkrijgen, die hem zelf geen genoegen verschafte en waarvan hij nooit met hoogmoed gewaagde. „Arabella," zei de waardige man korten tijd nadat zij de school voorgoed verlaten had, „Arabella, mevrouw X hier noemde hij den naam van de directrice der be roemde school spreekt met den groot sten lof over U in een brief, dien ik heden morgen van haar ontvangen heb. Zij zegt dat het jammer is, dat gij niet de dochter van een arm man zijt, dan zoudt ge als leerares niet alleen uw brood kunnen ver dienen, maar zelfs fortuin kunnen maken!" In dien tijd kon Arabella nog vroolijk lachen en vroolijk lachte zij om het com pliment dat in deze toespraak van haar vader lag opgesloten. „Niemand kan weten", hernam deze, zijn duimen om elkander heen draaiend en eenigszins door z'n neus sprekend, „hoe men in dit ondermaansche stijgen en dalen kan, in *t bijzonder in den koopmansstand. Wanneer U ooit, als ik dood en begraven ben, tegenspoed mocht treffen, dan zult ge U dankbaar herinneren, dat ik U de zorgvuldigste opvoeding gegeven heb, die ik geven kon en zult gij voor Uw broertje en zusje zorgen, die beiden dom zijn." Deze sombere taal maakte op Arabella niet veel indruk; ook al, omdat zij ge sproken werd in een fraai vertrek, dat het uitzicht had op de net geschoren lanen, waarvoor drie tuinlieden noodig waren om ze in orde te houden, terwijl men van ter zijde de kostbare broeikassen zag blinken, waarin de aardbeien tegen Kerstmis rijp waren en de komkommers nooit ontbraken voor den visch van mijnheer Tósset. De tijd ging intusschen voorbij, Arabella was thans drie en twintig jaar, een schoon meisje met een vastberaden uiterlijk. Zij hield zich veel bezig met muziek, teekenen, haar boeken en betrekkingen. Als de meeste meisjes met bedrijvige hoofden en leege harten, had zij een onbestemd verlangen naar een of andere opwekking buiten den gewonen sleurgang van het leven eener jonge dame, en haar natuur leidde haar tot bewondering Van alles wat buiten het afgebakende spoor lag, tot alles wat exen- triek en stoutmoedig was. Zij had twee of drie aanzoeken gehad van jongelui uit den zelfden koopmansstand, die haar vader aangaf. Maar zij bevielen haar niet en zij geloofde gaarne haar vader, toen deze haar zeide, dat zij haar enkel het hof maakten in de hoop dat hij spoedig met een mooi som metje als huwelijksgift voor den dag zou komen. „Ik hoop, zei Arabella's vader, „dat ge een eerlijk man zult trouwen die U lief heeft om U zelve en op Uw geld wil wach ten tot mijn testament gelezen is. Ik denk me niet uit te kleeden voor ik naar bed ga.' Op zekeren avond, op een bal te Clapham zag Arabella den man, die bestemd was, zulk een noodlottigen invloed op haar ver der leven uit te oefenen. Jasper Losely was op dit bal geintroduceerd door een jongen klerk, met wien hij in hetzelfde handelshuis werkzaam was. Toen in den eersten bloei dfer schitterende mannelijke schoonheid waarvan het miniatuur-portret dat Arabella hem véle jaren later onder de oogen hield, slechts ten halve recht liet wedervaren, was het licht te begrijpen, dat hij de bewonderende blikken van het ge heele gezelschap tot zich trok. Jasper was jonger den Arabella, maar door z'n hooge VRIJDAG, i JULI. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politiebcr. 12.357-2 Lunchmuziek door het A.N.R.O -trio, o.l. van Dick Groeneveld, viool. A. van Leeuwen, cello, P. Jochemse piano. 4.306.15 Vooravondconcert door het A,N» R.O.-orkest, Richard Jansen, tenor, Egbert Veen, piar.o- begèl. 6.156.45 Engelsche les voor beginners. 6.457.15 Engelsche les voor iets gevorderden. 7.15 7.45 Les vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart, door den heer R. C. van Ree, over: a. De gloeikop- motoren, b. De Bronsmotoren. 7.45 Politieber. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus in Scheveningen, Sym- phonieconcert door het Residentie-orkest o.l. van Prof. Schneevoigt. In de pauze van het Kurhausconcert. Le zing door Jhr. Jan Feith, over: Een praatje over tourisme. 10.15 Persber. 10.30 Radio-tooneel, o.l. van Ed. W. Blaauw. .„De biuurman van den overkant", blij spel in 1 bedrijf, naar het Fransch van Siraudin een Delacour. Gelderman, linnenfabrikant,. E. W. 3iaauw Henriëtte, Waller, een jonge weduwe, Eetty Vink, De buurman, Max Weber. Het overlijden van „Belia, blij spel in 1 bedrijf naar 't Engelsch, Henry Feuten, advo caat, Max Weber, Jerry Corbet, Ed. W. Blaauw, Mary, Zijn vrouw, Betty Vink. DAVENTRY1600 M. 11.20 Canada Service in de West minster Abbey, door den Deken van Westminster. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkestcor.cert. 3.15 Voorlezing. 3.203.45 .Lezing How laws are really made bij the people. 3*504.05 Leziing Let's go round the world. 4.10 Volksdansen en muziek. K. Falkner, zanger. E. Avril, viool. 5.05 Tenniswedstrij den in Wimbledon. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing A garden chat. 6.35 Orkestconcert. 6.50 Tijdsein, weerb., nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Causerie. 7-35 De liederen van Grieg, door I. I. Anson. (7.45 Lezing The perils of the gas pipe. 8.05 Alice Delysia, de revuester. 8.20 Dominion Day, programma. De geschiedenis van Canada. 9.20 Weerb., nieuws. 9.40 Lezing How to have cleanet cities. 9*55 Populair orkestconcert. M. Philips, contra, alt. 10.20 „The Tempest", door de Oxford University Dram. Soc. 10.45 Orkestconcert. 11.20 Een spelletje Bridge. 11.351-50 's nachts dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Declamaties, piano- en vioolmuziek. 9.0511.00 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG 469 M. 1.252.50 Orkestconcert. 5.50-—6.50 Orkestconcert. 7.50 „De postillion van Lonjumeau", kom. opera in 3 acten van A. Adam. 11.0512.50 FDansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 9.358.05 Lezingen en Lessen. 8.35 Concert Orkest en L. Wullner, voordracht. 9.35 Sym- phonie-blaas-orkest. 10.5511.50 Orkestconcert. HAMBURG, 394.7 M. 5.206.15 „Aladin," sprookje 6.20 7.20 Orkestconcert. 7.208 Orkestconcert. 8.2011.10 „Der Widerspenstigen Zahmung", klucht v. Shakespeare. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Radiotrio (piano, viool cecello). 8.20 Orkestconcert. 9.235 Vlaamsche lite ratuur. 9.5010.20 Orkestconcert. vervolger en van eerbiedige bewondering voor zijn heldhaftige slachtoffers? Eenige broeikasramen de lucht in. Dinsdagnamiddag was er in de gemeente Ridderkerk een windhoos. Bij den tuinder B. gingen eenige broeikasramen de lucht in en van de machinefabriek Bakker en Co. wer den verscheidene luchtkokers weggevaagd. Voorts moesten enkele boomen het ontgel den. Persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. Prof. Mr. van Dijck en Mr. Sipkes benoemd. Bij K. B. zijn benoemdtot raadsheer in den Hoogen Raad prof. mr. J. V. van Dijck, thans hoogleeraar in de faculiteit der recht geleerdheid aan de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam, tevens raadsheer plaatsvervanger bij het Gerechtshof aldaar, en mr. O. W. Sipkes, thans raadsheer bij" het Gerechtshof te 's Gravenhage. Het betreffende wetsontwerp z.h.s. door de Eerste Kamer aangenomen. Het wetsontwerp tot bevordering van het onderhouden van luchtdiensten tusschen. Nederland en het buitenland door de K. L. M.. er toe strekkende tot deelneming door den Staat, in het kapitaal dezer maatschap pij tot een bedrag van vijf ton en tot toe kenning van een subsidie van 2.800.000, verdeeld over zeven jaar, vormde Woens dag den hoofdschotel van de agenda der Eerste Kamerzitting. Minister VAN DER VEGTE beantwoord de allereerst het voorioopig verslag van de Kamer. Hij wraakte het hoofdartikel in de „Nieuwe Rott. Courant" nopens dit wets ontwerp. Spr. meende, dat de K. L. M. meer steun, lóf en hulp verdient, dan uit dit ar tikel sprekt, want zij neemt een waardige plaats in, terwijl haar vliegtuigen ons met trots vervullen. De minister zette voorts uiteen, dat zeker een oogenblik zal komen, dat de band met de K. L. M. moet losge laten worden en zij zonder steun en zonder hulp haar vaart door het luchtruim kan voortzetten, De resultaten zijn zoodanig, dat bij een gelijken vooruitgang tusschen het tijdstip, waarop de eerste subsidie-aanvraag werd toegekend en heden, over acht jaar waar schijnlijk een toestand vane venwicht zal zijn verkregen. Er zijn zeker aanwijzingen te vinden voor de uitspraak, aldus betoogde de mi nister voorts, dat wanneer de K. L. M. blijft doorgaan als zij heeft gedaan en de eiscnen van het luchtverkeer gelijk blijven, een evenwichtige toestand zal intreden. Het verleden heelt reeds een perspectief geopend, dat groote hoop en moed geeft voor de toekomst. In 1920 bedroeg het ver voer 345 passagiers, in 1923: 3937 en in-1926 6275. Dit zijn resultaten, aldus de minister, die de hoop wettigen, dat de maatschappij langzamerhand tot een punt van evenwicHt zal komen. Ook de financieele resultaten over de laatste 8 jaren zijn vooruitgaande. Ten slotte zeide de minister, dat de maat schappij een vervoermiddel van groote waarde exploiteert. Moge dit in de toekomst zoo blijven en, de Kamer het subsidie toe staan! Zonder eenig debat nam daarop de Ka mer zonder hoofdelijke stemming het wets ontwerp aan. gestalte en een zeker vertoon van zelfver trouwen, scheen hij ouder dan zij. Men had hem gezegd, dat de dochter van den ouden Fosset een mooi fortuin zou erven; dat zij een jonge dame was van groote zelfstandig heid van geest, die zelfs den baas speelde over haar vader en zelf de keus van een huwelijk zou doen. Hij wijdde zich den heelen avond aan Arabella. De indruk die haar schitterende bewon deraar op den geest der rampzalige vrouw maakte, was even plotseling als zij duur zaam bleek te zijn. Er was voor haar een vreemde aantrekkelijkheid in het contract tusschen zijn welbespraakte stoutmoedig heid der jonge lieden, die haar tot nu toe, het hof hadden gemaakt, met een schroom valligheid alsof zij bang voor haar waren. Zij gevoelde zich niet minder aangetrokken door zijn schoon gelaat dan door de levens kracht en den levenslust, die den vroegrij- pen schelm kenmerkten en die haar het be wijs toeschenen van een heldhaftig karak ter. Eigenlijk was bet niets anders dan de eigenaardigheid van een luidruchtigen, de levensgeneuchten najagenden geest, vast en gezond van constitutie van gestreelde IJdelheid en veel eischende zelfzucht. Zij was als een vogel, onder de betoovering ge it raakt van een fraai gevlekten, jongen boa- constrictor, die, zich van den «jenen tak om den anderen slingerend, al zijn schitterende kleuren in de zon doet blipken en al zijn schoonheid ten toon spreidt, eer hij den vogel voor zijn ontbijt gebruikt, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6