Gemengd Nieuws. MARKTNIEUWS. AND Leon Daudet. De Hoogerhuishervorming. De Deensche communisten. Stresemann te Oslo. Nieuwe aardbevingen Verdere executies in Rusland. De Zuid-Afrikaansche Vlaggenwet. De officieren en machinisten dreigen met een staking De terechtstellingen in Rusland. Het DuitschEngelsch luchtvaartverdrag onderteekend. Weerspannige koelies. De verduisterden. De koude, natte Juni. Meisje verbrand Na het auto-ongeluk bij Xanten Bestolen, maar zijn geld teruggekregen Fantasiën over Prinses Juliana. Aanrijding. Van een Vader en twee zonen. RADIONIEUWS. Doorloopende verbinding tusschen Nederland en Ned. Indië. De Radio Omroep'kwestie. LUCHTVERKEER. Byrd gestart. KERK EN SCHOOL. Kerkelyk nieuws Tweede Nationale Bedevaart naar Dokkum. P. M. v. Es S. V. D. Naar de Missie. R. K. Studenten-V er eeniging „Veritas". SOCIAAL LEVEN RECHTZAKEN. UIT DE PERS. De Bioscoopwet. STOOMVAARTLIJNEN. Een dronken geneesheer. Maurice Pujo, de hoofdredacteur der „Action Franqaise", is in hechtenis geno men. Derechter van instructie legt Pujol mede plichtigheid aan de usurpatie van functies ten laste. Hij werd in de Santé-gevangenis opgenomen. De „Times" verneemt, dat de regeering, met het oog op de gemengde ontvangst aan haar voorstellen tot hervorming van het Hoogerhuis ten deel gevallen van de zijde van leden der conservatieve partij in het Lagerhuis, niet verder zal gaan met het plan zooals dit verleden week door den lord-kanselier in het Hoogerhuis werd uit eengezet. Zij zal er zich mee vergenoegen met het volgende jaar voorstellen in te die nen tot het aanbrengen van zekere wijzi gingen in de Parliament Act, met name ten aanzien van de omschrijving van „Money bills". De koning en de koningin van Denemar ken brachten, zoo meldt de correspondent ▼an de „Daily Telegraph", te Kopenhagen, «en bezoek aan Aarhus in Jutland. Toen zij in de haven aankwamen, verzamelde zich een aantal communisten, die een luid ruchtige betooging hielden tegen het "ko ninklijke paar. Een hunner hield een rede, waarin hij een aanval deed op konidg en koningin. De politie voerde een charge uit en arresteerde de belhamels. Later hadden er in andere deelen der stad geregelde ge vechten plaats tusschen politie en commu nisten, waarbij een aantal personen, onder ivie ook eenige niet-communisten, gewond werden. Gistermorgen bracht de koning aan Stre semann en diens vrouw in het Grand Hotel «een bezoek, dat een half uur duurde. Des middags hield Stresemann in de feestzaal der universiteit zijn voordracht in verband met de toekenning van den Nobel- vredesprijs. De zaal was geheel met een representa tief publiek gevuld. Even nu 2 uur kwam de koning binnen, die Stresemann hartelijk begroette. Vervolgens hield de voorzitter van het Nobelprijscomité, de rector der universiteit prof. Stang een korte redevoering, waarin hij uiting gaf aan de vreugde van het Co mité. Stresemann persoonlijk te Oslo te kun nen verwelkomen. Onder luid applaus beklom Stresemann daarop het spreekgestoelte. In den afgeloopen nacht zijn langs de ge- heele zuidkust van de Krim nieuwe aard- stooten, die ca. drieseconden duurden waargenomen. Een hevig onderaardsch ge rommel ging er aan vooraf. In het heele Zuidelijke kustgebied van de Krim werd een nieuwe aardbevig waargenomen, die drie seconden duurde. Twee Poolsche spionnen, die op het ge bied der U. S. S. R. ten dienste van den Poolschen generalen staf hadden gespion- neerd, zijn ter dood veroordeeld. Het von nis is reeds voltrokken. De Senaat heeft tenslotte het wetsont werp. behelzende het in het leven roepen van een nieuwe vlag, verworpen. Hertzog, de premier, is van meening, dat begin Oc tober een korte zitting van het parlement moet plaats hebben tot het behandelen van de quaestie van 't wetsontwerp op de vlag, evenals van het wetsontwerp nopens het ijzer en staal, en waarschijnlijk ook ande re vraagstukken. Tegen gisternacht is te Sjanghai een werkstaking aangekondigd van vijfhonderd officieren en machinisten der Britsche han delsvloot, waardoor 75 Chineesche kust- schepen met een totaal inhoud van 150.000 ton, het eigendom der Chineesche Naviga tion Company, worden getroffen. Het con flict is ontstaan als gevolg van verlaging van de salarissen met tien pCt. BERLIJN, 29 Juni. (V. D.) De leider van de Britsche arbeiders en van de onafhanke lijke arbeiderspartij hebben aan den presi dent van den raad van volkscommissarissen Rykof een telegram gezonden, waarin zij verzoeken, dat een einde zal worden ge maakt aan de terechtstellingen zonder een voorafgaand gerechtelijk onderzoek, daar zi; daardoor worden bemoeilijkt in hun actie tegen de anti-Russische politiek van Groot- Brittannië. Naar de avondbladen melden, heeft Rykof in zijn antwoord verklaard, dat in verband met de terechtstelling van Wit-Gardisten, welker schuld vaststond, onjuiste berichten in de buitenlandsche pers ziin verschenen. Ten tijde, dat een verbitterde strijd wordt gevoerd tegen de Sovjet-Unie, is een krach tig optreden van de Sovjet-Unie tegen de actieve contra-revolutionairen noodgedwon gen en onvermijdelijk. Hij sprak de hoop uit, dat breede kringen zich niet zullen la ten beïnvloeden door de politiek van provo catie en van voorbereiding tot een nieuwen oorlog, welke door de Britsche regeering wordt gevoerd. BERLIJN, 29 Juni. (V. D.) In het Depar tement van Buitenlandsche Zaken te Berlijn werd heden het Duitsch-Engelsche Lucht vaartverdrag onderteekend. BERLIJN, 29 Juni. (V. D.) Naar uit New- York wordt gemeld, hebben 84 koelie's van het s.s. „Rotterdam" de boot verlaten, na dat hun het verlof, om aan land te gaan, was geweigerd.. Vooraf hadden zij zich vooi- zien van scheermessen en andere wapenen. Er ontstond een verbitterde strijd, waar bij er ook gewonden zijn gevallen. De politie slaagde er evenwel in, om het dekpersoneel en 56 koelie's te arresteeren; de overige koelie's konden weer naar het schip worden teruggedreven. Geef mijn nou dat stukje glas, dreinde het spichtige meisje en draaide zich onrustig in het front van den jeugdigen observator, die, het ééne oog door middel van een smerig handje dichtgeklemd, met het andere door een zwartgerookte scherf vensterglas stond te turen naar een bewolkte lucht. De melkboeren en broodbezorgers der wereld staakten in dit vroege morgenuur hun menschelijke bezigheden voor het zonnege- beuren en spraken met luide stemmen over het mysterieuze samentreffen van twee be langrijke hemellichamen. Nou is de zon een sikkel, ze er een. Hoezoo sikkel? Dattis de maan. Je tante uit Medemblik. De maan zit toch seker achter de son. Kijk dan uit je ooge, suffert. 't Het toch seker in de krant gestaan. Kraag ik nou me glaassie, zei het onge lukkige meisje, 't Is toch seker mijn glaassie. 't-Wazze toch seker mijn luusifers, sprak het jongetje, met autoriteit. Ik zal het tege moeder segge dat jij me niks van de son wou late sien.... Inmiddels deden zon en maan haar plicht, zooals dat in den breede bij dag- en week bladen vermeld en voorspeld was. Het jongetje stond ongeduldig met den eenen voet op den anderen te trappen en traande uit het geforceerde rechteroog. Een eenzame verkeersagent seinde naar alle richtingen, als wilde hij met deze teekenen de verkeers- onregelmatigheden des uitspansels binnen de grenzen der politieverordening trekken. Daar hei je je glaassie, zei de jongen geïrriteerd en reikte het vieze glaasje aan zijn bedrukt zusje Ze greep het haastig en plaatste het voor het jeugdige oog. Ik sien niks, zei ze smartelijk. Nee, niét seker, zei het jog. As je soms docht datte se op je wachte souen. De son is wèg Het meisje opende den mond tot een hevig geschrei. De dagelijksche dingen vingen, evenals zon en maan, haar normalen gang aan.... (Tel.) Het is meer zoo geweest. De weerkundige medewerker van de „Zutf. Crt." schrijft: Juni heeft ons nog geen zomerweer van eenige beteekenis gebracht, het blijft nog steeds een voortzetting van het ongunstige weer, dat sedert 10 Mei is ingetreden. Een zware bewolking met overvloedige regens en lage temperatuur heeft de overhand. De eene depressie volgt op de andere, waar- tusschen opklaringen van korten duur voor komen, zoodat het weer een hoogst veran derlijk karakter heeft. f De slechtweer-gebieden, die in de laatste dagen van Z.W. tot N.O. ten noorden van ons langs trokken, waren voor 'net jaarge tijde zeer intensief en pasten beter bij het midden van den herfst. Ze deden den baro meter hier op 19 Juni tot 747.2 m.M. en op den 26en tot 746.2 m.M. dalen en gingen van krachtige winden vergezeld. De temperatuur der maand was tot nu t«e gemiddeld 13.7 gr, C. (56.7 gr. F.), tcr- erijl de normale 16.3 gr. C. (61.3 gr. F.) be draagt; zij is dus 2.6 gr. C. of 4.7 gr. F. te koud. Toch is het in Juni nog kouder geweest o.a. 12.6 gr. C. (54.7 gr, F.) in 1916 12.9 gr. C. (55.2 gr. F.) in 1918 en slechts 11.7 gr. C. (53.1 gr. F.) in 1923, welke laatste te de Bilt de koudste was sinds 1849. In Juni komen gemiddeld 5 zomersche dagen voor boven 25 gr. C. (77 gr. F.), thans slechts één. Juni 1923 gaf geen enkelen dag boven de 25 gr. C., evenmin 1890, 1907 en 1918. In Juni 1923 was de gemiddelde maxi mum-temperatuur slechts 15.9 gr. C. (60.1 gr. F.), thans nog 18.2 gr. C. (64.8 gr. F.). Toen kwamen 14 dagen voor met een mid- dagtemperatuur beneden 15 gr. C. (50 gr. F.), nu op 5 dagen. Ook de regenval is zeer groot. Van 127 viel er reeds 117.5 m.M., terwijl het gemid delde cijfer 65.6 m.M. is. Er is dus al 51.9 m.M. of 51.9 liter water op den vierkanten meter te veel gevallen. De meeste neerslag 145.6 m.M. kwam' voor in Juni 1900; de minste 14.8 m.M. in 1899. Van 117 Juni 1925 werd maar 3.8 m.M. opgevangen. An dere zeer natte Junimaanden waren 1891, 1912, 1913 en 1916, achtereenvolgens met 120.6, 104.3, 125.2 en 102.7 m.M. Bovendien is er een groot tekort aan zonneschijn. Het bewolkingscijfer, gemiddeld 6.3, was tot nu toe 7.5. Dit was evenwel in 1907, 1916 en 1923 nog veel hooger en resp. 8.1, 8 en 8. Een zeer schoone Juni was 1917 met een temperatuur van 18.4 gr. C. (65.1 gr. F.), een bewolkingscijfer van slechts 4.8 neerslag 20.6 m.M., 14 dagen boven de 25 gr. C. (77 gr, F.), geen nachttemperatuur onder 5 gr. C. (41 gr. F.), 9 heldere en maar 6 betrok ken dagen. Het is dan ook geen wonder, dat verlan gend naai" een warmere en droge periode van eenigen duur wordt uitgezien. Bij het aansteken ven een petroleumstel is te Amersfoort 't 11-jarig dochtertje van den heer E. Brouwer met haar kleeren in aanraking gekomen met de vlam, tengevolge waarvan deze in brand geraakten. Het kind is later in het St. Elizabeth gast huis aan de bekomen verwondingen over leden. De toestand der overlevenden zeer gunstig. De toestand van de drie slachtoffers van het auto-ongeval te Xanten, die er het leven afbrachten, mevr. Reinders en de heer en mevr. Derksma, was Dinsdag zeer gunstig. Het lijk van den heer Reinders is te Zwolle aangekomen; Woensdag was d" teraardebe stelling op de Algemeene Begraafplaats aldaar. Bij den riiwielhandelaar J. van V. in de Spanjaardstraat te Rotterdam, kwam een onbekende man een fiets huren. Hij keerde even latér terug en deelde aan van V. mede, dat het rijwiel niet in orde was. Deze bemerkte al spoedig de fout en repareerde een en ander. Van die gele genheid maakte de onbekende man gebruik om uit de jas van den rijwielhandelaar, d;e in de werkplaats hing, een portefeuille met 205 te stelen. Nauwelijks was de huurder van het rijwiel vertrokken of de verhuur der bemerkte den diefstal. Hij stapte op de fiets en het gelukte hem den dief eenige straten verder te achterhalen. Hij dwong hem het geld af te geven. Zoodra dit was geschied zag de dief kans te voet de vlucht te nemen met achterlating van het gehuurde rijwiel. Van V. was intusschen weer in het bezit van zijn geld. De politie heeft nog getracht, na het verkrijgen van t signalement, dezen man te vinden, doch dit is haar nog niet mogen gelukken. Hoe het buitenland over ons land en in dit geval over ons Koninklijk huis wordt voor gelicht moge blijken uit het volgende: In „The Sphere" van 4 Juni, een schitte rend in het Engelsch geredigeerd maandblad, vinden we een reproductie van het portret van Prinses Juliana, genomen op het Loo enkele dagen voor zij 18 jaar werd. Het draagt als onderschrift: „Prinses Juliana van Holland, die onlangs haar acht tiende geboortedag vierde, gaat Ned. Oost- Indië bezoeken. Zij zal vergezeld worden door Koningin Wilhelmina, wier afwezigheid van haar land mogelijk, is gemaakt door het in stellen van een regentschap." Minder onzinnig maar even onwaar is wat we aantroffen in „Der Kompasz", een in het Duitsch geredigeerd blad uit Curityba, een stad uit de provincie Parana in Brazilië. Als verontschuldiging zou men hier aan kunnen voeren, dat het relaas staat onder het hoofd „Allerlei". We lezen daar eet) uitvoerig ver haal, waaruit we het volgende citeeren: „Kroonprinses Juliana is wel is waar niet de wonderschoone prinses, zooals die ge- teekend wordt in de sprookjesboekjes der kinderen, integendeel zij is zeer democra tisch, studeert aan de universiteit en bezit een typisch Hollandsch karakter, waardoor zij reeds heden de liefde van de bevolking van het land gewonnen heeft. De kroonprin ses is -een meesteres in schaatsenrijden, tennis en golf en een volleerde paard- rijdster." De onzinnige anecdoten die dan volgen, slaan we maar over. Het slot van het artikel luidt: „De Kroon prinses ziet men dikwijls in de verschillende Iiollandsche steden op straat en op de ont spanningsplaatsen midden onder het volk. Bij deze uitstapjes wordt zij slechts van een hofdame vergezeld. Zeer dikwijls ziet men de Kroonprinses in gezelschap van de Konin gin ziekenhuizen bezoeken en in de armen wijken. giften uitdeelen. Met den achttienden geboortedag der Kroonprinses neemt een van de zorgzaamste opvoedingen, die ooit een Europeesche Prin ses genoten heeft, een einde. Kroonprinses Juliana heeft aan de beroemde Hollandsche universiteit te Leiden gestudeerd. De Kroonprinses ging, wel is waar niet met de overige vrouwelijke studenten om, maar zij genoot wel in hun bijzijn hetzelfde onder richt. Met bovengenoemden dag doet de Kroon prinses haar intrede in den familiekring der Koninklijke Europeesche huizen." Men moet in het buitenland, als men dat alles leest, ons Hollanders, toch wel voor een bijzonder volk houden. Een achttien jarige Prinses gaat Ned. Oost-Indië bezoe ken en haar moeder, nog wel de regeerende Koningin, komt op de tweede plaats, en mag mee. Trouwens, in het oog van de buiten landers, moet de Prinses een wonderkind zijn. Meesteres in de sport, zeer democra tisch en ojp 18-jarigen leeftijd al klaar met universitaire studie. Het is niet mis. Hoe komt men echter in het buitenland aan al dien onzin, en hoe kan dat voorko men worden, vraagt de Msb., waaraan we bovenstaande fantasieën ontleenen. Niet de auto van den heer H. Coliju. De auto die op den Rotlerdamschen Weg te Delft tegen een andere auto aanbotste, zoodat een der inzittenden werd gewond, werd niet bestuurd door den oud-minister den heer H. Colijn, maar door mr, A. Co- lijn uil Oegstgeest. De Tiendeweg te Gouda heeft Woens dagavond van elf tot twaalf uur in rep en roer gestaan. Bij een familie op den Korten Tiendeweg werd een twist tus schen vader en zoon, die 's morgens op de Veemarkt te Rotterdam moet zijn ont staan „uitgevochten". Na korten tijd kwam de zoon de straat opvliegen, achtervolgd door zijn vader, beiden hoogst opgewon den, zoo zelfs, dat de zoon zijn kleeding aan flarden scheurde. Buiten werd de twist voortgezet onder hevig gevloek en getier. De vader beval den zoon in huis te ko men, wat deze echter niet deed. De uit dagingen werden toen hervat, tot een agent verscheen. Op een gegeven oogenblik „schepte" de zoon zijn vader, die over de straat heen- zeilde en daarop den agent beval, zijn zoon weg te voeren. eD politieman stapte op de fiets en reed, om assistentie te halen, kalm weg. De zoon verliet eveneens het terrein van den strijd en verdween Achter de Kerk, achtervolgd door den vader, wiens woede geen grenzen meer kende en die als een bezetene te keer ging. Nadat weer een goed kwartier verloopen was, verschenen Achter de Kerk vier agenten die den ouden heer tot kalmte aanmaanden en hem ver zochten naar huis te gaan. De man, die door het dolle heen was, weigerde dit echter en schreeuwde telkens, dat hij zijn zoon zou vermoorden. In het donker liep de man met de agenten aan zijn mouwen wat heen en weer, tot hij geboeid werd en naar het politiebureau geleid werd. Inmiddels was een tweede zoon ten tooneele gekomen en deze maande zijn va der tot verzet aan en schold de agenten voor al wat mooi en leelijk was, jit. Hij was met een ijzeren staaf gewapend^waar- mede hij op de politie inliep, maar net bijtijds werd hij door een toeschouwer ontwapend. Onder grcot rumoer ging het stel naar het bureau. Nauwelijks was de rust eenigermate her steld of de gevluchte zoon verscheen voor de ouderlijke woning. Van zijn vrij heid heeft hij maar kort plezier gehad, want weldra kwamen eenige agenten, die ook hem inpikten, Deze arrestatie had een kalm verloop. De korte-golf-uitzending permanent. De N.V. Philips' Omroep „Holland-Indië" opgericht. Woensdag bracht een gezelschap van ca. 100 vooraanstaande personen uit de krin gen der regeering, van het banitwezen, der Indische ondernem ngen, en der scheep vaart, een bezoek aan de Philip s abrieken te Eindhoven, Ondw ds bezoekers bevonden xich cc Minister van Koloniën, de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en de Minister van Justitie. De overige Ministers waren door ambtsbezigheden verhinderd aan dit bezoek deel te nemen. eD heer A. F. Philips deelde mede dat dezer dagen te Amsterdam is opgericht de N.V, „Philips' Omroep Holland-Indië", met een kapitaal van 1.000.000, waarvan nu reeds geplaatst meer dan 500.000. De jaarlijksche eploitaliekosten, die cir ca 25O.0fcO bedragen, zijn reeds voor het eerste jaar voor een aanzienlijk gedeelte gedekt. Als commissarissen van de nieuwe ven nootschap zullen optreden een Regeerings- commissaris, te benoemen door het Depar tement van Koloniën, F. P. J. Vester, direc teur der Nederlandsche Handel-Maatschap- pij, N. H. ter Kuilen, directeur der Handsls- vereeniging „Amsterdam", J. E. F. de Kok, directeur Bataafsche Petroleum Maatschap pij, C. Woldering, directeur der Ned.-Indi- sche Handelsbank, E. H. Enthoven, gedele geerd commissaris van de Deli Maatschappij, P. van eeuwenBoomkamp, directeur der Rubber Cultuur Maatschappij „Amsterdam J. H. Hummel, directeur der Koninklijke Pa- ketvaart-maatschappij, T. B. Baart de la Faille, directeur der Internationale Crediet- en Hndelsvereeniging „Rotterdam", Mr. M. W. F. Treub, vooirzitter Ondernemersraad van ederlandsch-Indië;; Ir. J. Th. Gerlings, voorzitter Bond Nederlandsch-Indische Spoor- en Tramweg Maatschappijen, A. Ve der, lid der firma J. van Hoboken en Co., Rotterdam; A F. Philips, directeur der N.V. Philips' Radio, te Eindhoven. De zendconcessie is door de Nederland sche Regeering in uitzicht gesteld. Wanneer de Indische Regeering de ge vraagde bijdrage zal willen verleenen, zal deze 'nieuwe zender binnen afzienbaren tijd geregeld de beste Nederlandsche program ma's kunen uitzenden op voor Indië ge schikte tijden. Overeenstemming tusschen A.N.R.O. en N. O. V. Besprekingen met den minister van waterstaat. Naar wij vernemen heeft Woensdagmor gen aan het Ministerie van Waterstaat een conferentie plaats gehad tusschen minister v. d. Veg e, den directeur-generaal der Pos terijen en Telegrafie en o.a. de besturen van den Alg. Ned. Radio-Omroep en de Neder landsche Omroep-Vereeniging ter bespre king van de kwestie van den omroep. Daarbij is- gebleken, dat er kans is op een oplossing welke tot een overeenkomst tus schen de betrokken partijen, A.N.R.O. en N.O.V. leidt. De hoofdlijnen van de weder- zijdsche verlangens zijn daartoe uiteen- gezet. Een afzonderlijke bespreking inzake de publicatie der programma s heeft plaats ge vonden en ook hierin kan een beide partijen bevredigende oplossing worden verwacht. Het resultaat van het nader overleg zal zoo spoedig mogelijk aan het eindoordeel van den minister worden onderworpen. NE W-YORK—P ARIJ S. Een bemanning van vier personen. Uit New-York wordt gemeld: Byrd is Woensdagmorgen om 5 u. 19 mi nuten Amerikaansche tijd (10 uur 39 min. Amsterdamsche tijd) met zijn Fokker-een dekker vertrokken voor zijn non stop-vlucht naar Parijs. Het was juist 5 uur 24 min. Amerikaan- sche tijd, toen de wielen van de „America' den vasten grond verlieten. Een bemanning van drie personen verge zelt Byrd op zijn tocht. De weersomstandig heden boven den Atlantischen Oceaan zijn over het algemeen gunstig. Byrd had de bemanning van zijn ééndek ker, de „Americareeds gewaarschuwd, zich gereed te houden om hedenmorgen om vier uur New-Yorksche tijd (9 uur 20 min. Amsterdamsche tijd) te starten voor den vliegtocht over den Atlantischen Oceaan. Zooals gemeld, is Byrd voornemens, niet al leen naar Parijs, doch ook terug te vliegen. Even voor vieren, aldus de Untied Press, kwam hij te Roosevelt Field aan, waar, zoc- als men weet, de hangar van zijn vlieg.uig zich bevindt. Hij bevestigde ziin voornemen met het aanbreken van den dag te vertrek ken, Hieraan heeft hij thans gevolg gegeven. Het meteorologisch instituut te New York bevestigt, dat de weersomstandigheden gun stig zijn, hoewel er berichten binnenkomen, volgens welke het weer bii New Foundland slechter wordt. De proviandvoorraad van de vliegers bestaat uit vier kippen, acht sandwiches, vier quarts (ruim 4 liter) kolfie en vier quarts water. Op het vliegveld had een groote menigte bijna den geheelen nacht op het vertrek staan wachten. Het vliegtuig stond toen reeds gereed, doch werd door de politie bewaakt. Bij gelegenheid van het zevende eeuwfeest van den H. Franciscus van Assisië wordt door het Reisbureau „Centropa" een Ita- liaansche reis georganiseerd voor Katho lieken. Het gezelschap vertrekt 17 Augustus en zal terug zijn 10 Sept. Als geestelijk leider Zal meegaan Prof. Overmaat van het Gr. Seminarie Driebergen, die gaarne de ge- wenschte inlichtingen geeft. O. m. zal op het graf van den H. Antonius een H. Mis worden opgedragen met zooveel mogelijk algemeene H- Communie. In As sisië zal op het graf van den H. Franciscus een plechtig Lof worden gehouden. Verder worden bezocht Florence en Rome (audiëntie bij Z. H. den Paus en zoo mogelijk zal ook getracht worden de H. Mis van Z. H. bij te wonen). Daarenboven is er nog aan verbon den een facultatieve reis naar Napels (Capri enz.) en Sicilië. Het Bestuur der Broederschap van de H.H. Bonifacius en Gez. verzoekt ons mede te deelen, dat bij gelegenheid van de 2e Natio nale Bedevaart ter eere van de H.H. Boni facius en Gez., de toespraak van Mgr. A. F. Diepen van 's Bosch, de rede van kape laan J. Hooijman, en het door koor en orchest uit te voeren Oratorium „das Liebesmahl der Apostel" van Richard Wagner op den begroetingsavond van Zondag 10 Juli *e Leeuwarden in de Harmonie door den K.R.O. zullen worden uitgezonden; tevens dat Mgr. A. F. Diepen 'sMaandags te Dokkum op het nieuwe St. Bonifaciusterrein een Pontificale H. Mis zal opdragen. Deze tegemoetkomende houding van de K.R.O. en het bewijs van welwillendheid van Z.D.H. den Bisschop zullen ongetwij feld veel bijdragen tot het welslagen van de 2e Nationale Bedevaart. HET GENAKEL TE SOESTERBERG. Nog slechts korten tijd geleden konden we berichten, dat de Slotzusters „Dienares sen van den H. Geest van de Eeuwigdurende Aanbidding" van Steyl zich zouden komen vestigen in Soesterberg, waar ook de mis sionarissen van Steyl sedert drie jaren een Missiehuis-Juvenaat bezitten. Thans kan met vreugde worden gemeld, dat de plannen der zusters dezer dagen verwezenlijkt zijn geworden. Vrijdagmiddag 1.1. arriveerden de Eerw. Zusters in het Missiehuis te Soesterberg, waar zij hartelijk werden verwelkomt door den HoogEerw. Heer Deken Fock van Amersfoort, den Zeer Eerw. Heer Pastoor Mocking van Soesterberg en door de bewo ners van het Missiehuis. Het Magnificat in de kapel gezongen was een spontane uiting van de diepgevoelde dankbaarheid jegens den goeden God, die over den aan vang van dit werk op zoo zichtbare wijze zijn mildsten zegen heeft uitgestord. Zaterdagmorgen, op den feestdag van het H. Hart van Jezus, is het Genakel, zccals het aanbiddingsklooster zal heeten, plechtig ingezegend door den Koogeerw. Heer De ken van Amersfoort. Daarna volgde de H. Mis, waaronder zijn Hoogeerw. in een korte toespraak zijn hartelijkste gelukwenscfcen aan de zusters aanbood. Met de opriching- van het „Genakel" het slot- en aanbiddings klooster van het Eucharistisch Hart van Jezus. Na de H. Mis was de plechtige stonde aangebroken, waarop de H.H. Heer Deken het Allerheiligste ter aanbidding uitstelde; voor zijn HoogEerw., die zich voor de tot standkoming van dit klooster bijzonder ver dienstelijk maakte, een oogenblik van groote voldoening en vreugde. Thans bidden de zusters, in haar rose habijt en witten sluier aan engelen gelijk, van den morgen tot den avond en zoodra het aantal zusters groot genoeg zal ziir. ook des nachts, tot den Eucharistischen Koning op den troon Zijner genade voor de groote intenties, waarvoor Peter Arnoldus Jans sen z.g. zijn derde Congregatie in het leven riep, n.l. De heiliging van de Priesters en de bekeering van de arme heidenen. Moge Katholiek Nederland, dat zoovele werkzame Martha's aan de missie schenkt, ook tal van biddende Maria's voortbrengen, die in het Genakel te Soesterberg in een leve van afzondering de onontbeerlijke genaden afsmeeken over het bekeeringswerk der duizend millioen ongelukkige heidenen, voor wie de zon van het ware Geloof nog altijd niet is opgegaan. EXAMENS BOEKHOUDEN. De uitslag der Examens in Boekhouden voor de praktijk vanwege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden in Juni te Am sterdam, Haarlem, 's Gravenhage, Rotterdam, Arnhem, Meppel, Hengelo, 's Hertogenbosch Sittard, Groningen, Leeuwarden en Utrecht gehouden, is aldus Totaal 1198 candidaten niet opgekomen 14 candidaten teruggetrokken 3 candidaten geslaagd 470 candidaten, verdeeld als volgt Amsterdam en Haarlem 297, niet opgeko men 7, geslaagd 121. 's Gravenhage 148, niet opgekomen 2, te ruggetrokken 1, geslaagd 54. Rotterdam 197, niet opgekomen 1, terug getrokken 1, geslaagd 86. Arnhem 101, teruggetrokken I, geslaagd 40 Meppel 38, geslaagd 11. Hengelo 41, geslaagd 16. Den Bosch en Sittard 93, niet opgekomen 2, geslaagd 42. Groningen 47, niet opgekomen 1, geslaagd 19. Leeuwarden 70, geslaagd 23. Utrecht 166, niet opgekomen 1, geslaagd 58 De Eerw. Broeders Cecilius en Plechel- mus van de Congregatie van St. Louis te Oudenbosch, gaan heden op de Joan de Witi te Genua scheep naar Ned'.n-Idië, om daar werkzaam te zijn bij het bijzonder on derwijs van de congregatie. Inlichtingscommissie: Kap. T. Holtman, Kanaalstraat 200, Utrecht; K. T. M. Mercx, Praeses, med. fac., Nassaustr. 55, Tilburg, na 1 September Justus van Effenstr, 50bis, Utrecht, Kamercommissie: Mej. 1. de Vink, tandh., Wilhelminapark 53, Utrecht; P. A. A. We- terings, med, fac., Schoutenstraat J7bis, Utrecht; F. J. A. M. Coesbergh, Wis- en Nat. fac., Mauritsstraat 10, Utrecht. F. A. Schrijnen, Wis- en Nat., fac-, Villa park 32, Venlo; H. P. A. M. Wijlens, Lette ren, Stralumeind 44, Venlo. HET GROOTE CONGRES DER R. K. ARBEIDERSBEWEGING. Het congres van het R. K. Werkliedenver bond, dat Zondag 17 Juli te Nijmegen op het terrein „Volkssportpark" aan de Vossenlaan gehouden wordt, begint om twaalf uur met eene H Mis, op te dragen in de open lucht door Z. D. H. Mgr. Arn. Diepen, den Bis schop van 's-Hertogenbosch. De congres-rede wordt uitgesproken door Mgr. Dr. H. Poels, Hoofdaalmoezenier van Sociale Werken te Heerlen. Dr. Poels heeft tot onderwerp zijner rede gekozen „Een tij dig woord aan onze katholieke arbeiders en arbeidersvrienden." Omstreeks half drie wordt de optocht op gesteld. Niet minder dan vijftig muziekcorpsen zegden reeds hun medewerking aan dien op tocht toe. Het schijnt, dat de Bioscoopwet op 1 Jan, a.s. in werking zal treden. Men kan er zich slechts over verheugen, zegt „De Morgen". „Ook om deze reden, dat van dien datum af ook onder de keuring zullen vallen de reclame-lijetten, die de bioscopen gewoon zijn buiten hun zalen aan te plakken en die i-n al te vele gevallen een ergernis zijn. Niet alleen wegens de dwaze en onge zonde sensatie, die er van af druipt, maar ook zeer dikwijls wegens den aard der voors ellingen. Het is volstrekt geen zeldzaamheid, dat die reclameplaten erger zijn (blijkbaar op zettelijk erger gemaakt zijn) dan de film zelf. De film wordt gekeurd en er worden stukken uit gecoupeerd. Bovendien ge.dt dan soms nog de bepa.ing, dat de voors.el- ling niet voor personen beneden 16 of 18 jaar toegankelijk is! Maar de niet-gekeurde reclame-platen, druimend van sensatie èn van sensueele voorstellingen, hangen in de steden en dor pen overal voor iedereen zichtbaar ol wor den op karretjes rondgereden ten aan- schouwe van de "heele jeugd! Aan dezen zotten ioestand zal op 1 Januari dus een einde komen. En wij kunn^i alleen maar hopen, dat de keuringscommissies, in aanmerking nemend, dat de reclame-platen in het openbaar voor ieder zichtbaar, worden aangeplakt voor die platen een aanzienlijk strengcren maatstaf zullen aanleggen dan voor de films. Daardo'Or zou voor Nederland me'.een een einde worden gemaakt aan de speculatie der filmvervaardigrs, om een grooter aan tal bezoekers te lokken door de truc, de reclameplaten, gewaagder en erger te ma ken dan de filpis zelve." Voor het kantongerecht te Hulst heelt gediend een zaak teg eneen 34-jarigen arts ie Kloosterzande, die op 30 Maart des avonds te 9 uur als bestuurder van een automobiel, in staat van dronkenschap ver- keerend, daarmede heeft gereden op zoo danige wijze, dat de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht en de auto hij een draai in de s'ool terecht kwam, lerwijl hem ook ten laste werd gelegd dat hij in staat van dronkenschap verkeerend eenige handeling heeft verricht waarbij tot voorkoming van gevaar voor leven en ge zondheid van derden bijzondere omzichtig heid of voorzorgen worden vereischt, door in bovengenoemden toestand een onderzoek in te stellen bij een patiënt. De zaak werd ten deele met gsloten deu ren behandeld, terwijl o.a. als getu'ge-des kundige werd gehoord dr. Mazzola, uit Hulst. De eisch luidde voor het eerste feit 250 boete en een jaar verbod van motorbestu ren en vcor het twee feit, vallend onder art. 426 W. v. S. 6 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte onmiddellijk tot 150 boete. 6 maanden rijverbod en 6 dagen principale hechtenis. JAVA—NEW YORK LIJN. ASTYANAX, v. Batavia n. New York. 27-6 v. Saban*. KAN GE AN, Java n. New York 29/6 te Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BLITAR 29 6 v. Batavia te Liverpool. INDRAPOERA (uitr.) 28/6 v. Port-Satd- MADIOEN (uitr.) 28:6 v. Djeddah. MERAUKE (uitr.) pass. 28 6 Gibraltar. SAMAR1NDA 28;6 v. Rott. n. Java, via Anwerpen. TOSARI (uitr.) v. Suez. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALUDRA (thuisr.) 28/6 v. Rio Janeiro. ALWAKI 29/6 v. Buenos Ayres te Rotterdam. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY 28/6 v. Lipari te Licata. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALCHIBA-28 6 v. Buenos-Ayres n. Rott. ARY SCHEFFER 27. 6 v. Rott. te Havre. BATAVIER V 29/6 v.m. 8 u. 40 v. Rott. te Gravesend. DONAU, sleepb. 23/6 v. Castellon n. Huelva en AlgeJ cises me een n ak en een onderlosser op sleeptouw. GERTRUIDA, mb. 27f6 v. Fredi V GERTRUIDA, mb. 27/6 v. Fredericia te Holtenau. HAULERWIJK 28,6 v. Rott. te Narvik. MIJDRECHT 28,6 v. Vigo n. Lyon. RUURLO 28/6 Faya! gep., Barry n. Key West SCHELDE, sleepb. 24 6 v. Alexandriê te Genua. Met Ital. s.s. „Amazonia" op sleeptouw. SEINE, sleepb. 28/6 Dungenees gep., Rott. v. Avon- mouth met een baggermolen en een bak. STAD ZALTBOMMEL 28/6 v. Jacobstad te Terneuzen. VECHTSTROOM 27/6 v. Amsterdam te Huil. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BATOE (thuisr.) 28/6 te Marseille. P. C. HOOFT (uitr.) 28/6 v. Algiers. REMBRANDT (thuisr.) 28/6 nam. 4 tl. w Genua. SIMALOER (uitr.) 28/6 v. Port Said. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ. BRIELLE 28 6 v. Rott. te Hamburg. DEUCOLION 28/6 v. Motril n. Melilla. HEBE 28/6 bv. Lissabon n. Amsterdam. ORANJE NASSAU 27/6 v. Curagzao n. Puerto Cabeüo, ORION 28/6 v. Algiers n. Sagres. TELLUS 28/6 v. Messina n. Palermo. THESEUS 28/6 v. Lissabon te Cadiz. VNEZUELA (thuisr.) 28/6 ntn. 8 u. v. Plymouth n. Havre, KON. HOLL. LLOYD. GELRIA (thuisr.) 28 6 v. Rio Janeiro. ORANIA (thuisr.) 28/6 nm. 10 u. v. Lissabon. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM 28/6 v. Rosario n. Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BOSCHDIJK 28/6 V. Rott. te Boston. NARENTA, Rott. van de Pacifivkust, 27/6 te San Fran. cisco. NEBRASKA, Rott. v. d. Pacifickust, 27/8 van Cristobal. VOLENDAM 29/6 van Rotterdam naar New York v.m.' 2 u. 40 in zee. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. AAGTEKERK (uitr.) pass. 29/0 Perim. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. OLDEKERK (thuisr.) 29/6 v. Sabang. OSTKERK (uitr.) 28/6 v. Suez. BOVENKARSPEL (Station), 28 Juni. Aardappelen Koks f 6.50—7.40, Nynetifold f 6.80—7.40, Schotsche f 6.407.10, kleine f 4.70—5.30, ronde f 6.90 per baal» aangevoerd 15.660 baal. ie bloemkool f 16.30—27.10, 2e id. 9.30—*7/ 3C id, 2.405 per 100 stuks, aangevoerd 12.670 stuks. ENKHUIZEN, 28 Juni. (Markt v. Enkhuizen en Om streken. Aardappelen. Schotsche muizen f 6.407;30, middenprijs f 6.70 kleine Schotsche f 4.30—4-90, midd. f 4.50 krielaardappelen f 1.35—1-70, alles per baar (100 P°ELST (Bet.), 28 Juni. Fruit. (Speciale veiling V.V.O.D.). Duitsche kersen 51—60, kruisbessen 11—13. Meikersen iste soort 3357, roode kersen 2832, aardbeien iste soort 3052, 2de soort 1519 et. per kg. TIEL, 28 Juni. (Kersenveiling Tiel Omstreken). Meikersen 46—62, 2e s. 25—37 ct., alles per kg. (Kersenveling Tielsclie Veilingsvereer.iging). Mei kersen 4460, extra 6164, id. 2e s. 2238 ct., alles per kg. De aanhoudende regen en het koude weer hebben belangrijke schade toegebracht aan de aardbeien, waarvan de teelt dit jaar in deze omgeving groote uitbreiding heeft verkregen. Groote hoeveelheden vruchten liggen op het veld te rotten. Ook op de kersen heeft dit weer slecht gewerkt. MAASTRICHT, 29 Juni. Botermijn. Aanvoer 169.500 kg. Hoogste prijs f 1.88, middenprijs f 1.80, laagste f 1.70. WOERDEN, 29 Juni. Kaas. Ter markt waren 623 partijen. Prijzen Goudsche ie soort f 4045, 2e soort f 36—39, rijksmerk ie soort f 42—46, 2c soort f 36—40, zware f 47. Handig zware f 47. Handel matig. AMSTERDAM, 29 Juni. Aardappelen. (Bericht van de makel. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Roodstar f 6.75— 7 IJpolder muizen f 14—15 Westl. muizen f 14—16 ronde f 1112 kleine muizen f 1314.; ronde f 89 zomer Malta f 25—27 Andijker muizen f 14—15 Lan- gedijker muizen f 1415 Hillegommer muizen f 1617 kleine muizen f 13—14 Flakkeesche roodstar f 6.75—7 roodbonten f 77.25 Friesche roodstar f 6.757 per 100 kg. AMSTERDAM, 29 Juni. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 303 vette kalveren ie qual. 8096, ae id. 7080, 3e id. 60—70 ct. per kg. levend gewicht, 96 nuchtere kalveren f 9—16. 650 varkens Hollandsche Overz. en Geldersche ie qual. 77—78 (enkele boven no teering), 2e id. 76—77, vette varkens 73—75 per kg. slachtgewicht. JM AMSTERDAM, 29 Juni. (Bericht van het Gem. Vei linggebouw, expl. De Jong Koene). Fruit. Druiven Frankenthalers f 1.20—1.35, witte druiven f 1—1.60, kersen extra f 0.660.70, idem I f 0.40—0.40, aardbeien extra f 0.450.60, idem I f 0.350.40 per kg. Aard beien f o. 100.17 p. pot. Prolefic bessen f 1.501.70, gewone roode bessen f 11.10, kruisbessen groen rijp 0.080.12 p. kg. Reine Victoria f 0.08—0.12, perziken extra f 0.150.21, perziken I f 0.080.12 per stuk zet- meloenen f 0.600.90 per stuk. Groenten. Asperges dik wit f 0.600.65, dun wit f 0.25 0.30, dik blauw f 0.350.40 per bosje. Bloemkool extra f 2530, idem I f 1520, kasspercieboonen f 8086, dub bele spercieboor.en f 7480, doppers f 1824, peulen f 1624, tuinboonen f 1012, spinazie f 1318, poste lein f 1521, tomaten f 3648 per 100 kg. Peen f 1421 rabarber f 711, selderie f 610, pieterselie f 810 per 100 bas. Sla extra f 1.50—4, Wem I f 0.80—1.50, andijvie f 3.505, per 100 krop. Nieuwe aardappelen f 1318, drielingen f 1013.50 per 100 kg. Komkommers geel f 813, id. wit f 1011, idem groen f 710 p. 100 stuks. Augurken basterd f 2225 P*r 100 kg. Bloemen. Rozen. Hadley f 712, Golden Ophelia f 4— 6, Ophelia f 4—6, Sunburst f 34, Verschure f 24» Keizerin f 35, Columbn f 36, Marcel Royer f 24 per 100 stuks. Diversen. Am. Anjers I f 78, Pioenen Chi- nensis f 3.504.50, Gladiolen f 48, Irissen f 0.801.80, Delphinium f 14, Dahlia's f 2.503.50, Renonkels f 0.20—0.50, Hollandsche Anemonen f 0.300.60. Tulpen Japansche Lelies i 5—8 p. 100 kelk. Chrysanthemum, Lathyrus in div. kleuren f 0.100.14 per bosje. Snijgrocö f 37.50 p. 100 ranken. Planten Kentia's touffé's f 2.503.50, idem enkele f 11.50, Hortensia's f 1.702.40, klein f 0.700.80, Zonalen Crampels f 0.130.06, Jean met Clare f 0.12-— 0.15, Rubin f 0.140.17, Pultatums rood f 0.100.14, rose f 0.110.15, Koningin f 1.130.17, Canselaria's f 0.150-25, Begonia's f 0.200.25, Coleüs f 0.200.35 Tradescantia's f 0.130.17, Primula's f 0.200.30, Adianthums f 0.090.10, Plumosa's f 0.06—o.io, alJes per stuk, Afrikaantjes f 1—1.50 per bakje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7