ANTON B0SSE Brieven uit België, I Het godsdienstig probleem in de Amerikaansche school. BOTANISEERPERSEN HERBARIUMS .5 NIEUWE Derde Blad HAARLEMSCHE COURANT Donderdag 23 Juni 1927 ,Voor het .vertrek krijgt elke zieke, die aan het triduum deelneemt, een bouquetje bloemen. 'ik Het Ziekentriduum in de St. Liduinakerk. Van het ziekentriduum in de Rijksstraatweg, maakte onze fotograaf eenige opnamen. Hierboven de handoplegging door de geestelijken. St. Liduinakerk aan den Schoter- indrukwekkende plechtigheid der AAN DE SPITS! DE DERDE ETAPPE IS BEREIKT! PLANTENPERSEN 12 BARTELJORISSTR. 12 HONKBAL. LUCHTVERKEER. De HollandIndië-vlucht. Ecu foto, die de drukte bij de naar kerk huis in beeld brengt,, toen de zieken weei terugkeerden. J. H. R. Haguire, C. S, V. geeft in het Katholieke tijdschrift „America" een inte ressant verslag over het resultaat van zijne onderzet k;rgen omtrent het religieuze pro bleem op schelen. Naar aanleiding van her haalde klachten van katholieken, dat ka tholieke onderwijzers wegens hunne gods dienstige overtuiging achteraf werden gezel, heeft hij met ondersteuning van den Bis- schep van Springfield, Illinois, een onder zoek ingesteld, in hoeverre deze klachten reden van bestaan hadden. Hij begon daar mede aan 954 geestelijken van den staat Illinois vragenlijsten in te zenden, met ver zoek nadere bijzonderheden te willen geven over onderwijzers, die zich hadden be klaagd. Hoewel hij deze aangelegenheid op eene zeer vertrouwelijke manier behan delde, was het resultaat niet zeer bemoe digend; op al zijn brieven ontving hij slechts 44 antwoorden. Een ïondvraag aan leiders van 85 katholieke instituten van enderwijs bleef eveneens zonder resultaat; hierop ontving hij slechts 9 antwoorden. Hij wendde zich nu tot de onderwijs-autorieten zelf en stelde hierbij de volgende vragen: a. Is het gebruikelijk, dat de autoriteiten bij de sc-llicitaties naar vacante betrekkin gen over het algemeen naar de godsdien stige qyertuiging der sollicitanten vragen? 2. In hoeverre is deze overtuiging bij het kiezen van een candidaat doorslaggevend? 3. Welke godsdienst of confessie is vol gens Uwe meening de minst gunstige? 4. Welke meening heeft U omtrent eene toe- of afname van het rekening houden met de godsdienstige overtuiging van een sollicitant? 5. Zoo het werkelijk mocht blijken, dat de godsdienstige overtuiging van een solli citant voor het verkrijgen der vacante be trekking in zijn nadeel is, zoudt U dan een wet goedkeuren, die zulks in de toekomst zcude verhinderen? 6. Zijn U misschien bepaalde gevallen bekend, waarin de sollicitant door zijne godsdienstige overtuiging werd behandeld? interessant is het, dat thans bijna alle gezonden brieven werden beantwoord en wel met het volgende resultaat: Op vraag: 1. Ja, 26 neen 43; 2. van groote beteekenis; 6, niet van be- teekenis: 46, neen 9. 3. katholiek: 29, Protestant: 10. Joden: 2; 4. onveranderd gebleven: 19, toenemend: 4, afnemend: 37; 5. ja: 6, neen: 61; 6. ja: 19, neen: 43. Volgens de antwoorden op vraag 1 kan worden vastgesteld, dat in werkelijkheid met de godsdienstige overtuiging wordt re kening gehouden, al is dit ook niet op alle scholen het geval. Pater Haguire maakt melding van een schrijven van een bureau, door welks tusschenkomst onderwijskrach ten kannen worden aangesteld, welk schrij ven typeerend is voor de heerschende toe standen: In den geheelen staat heb ik steeds ondervonden, dat in de eerste plaats naar de godsdienstige overtuiging wordt ge vraagd. Ik beweer en houd vol. dat er nog nooit een tijd is geweest, waarin niet naar de godsdienst werd gevraagd; naar mate de Klu Klux Klan aan invloed toenam1, werd ook deze vraag meer en dringender gesteld. Er zijn schoolautoriteiten. die over de godsdienstige gevoelens van hunne on derwijzers niets willen weten: andere daarentegen, voornamelijk op kleine plaats jes vragen uitdrukkelijk hiernaar. Ik geloof echter, dat met het afnemen der macht der Ku-Klux-Klan deze vraag hoe langer hoe minder zal worden gesteld. Een ander deelt mede, dat vroeger de katholieken zeer werden achtergesteld: in de laatste 20 jaar werd dit minder, doch sedert den wereldoorlog is het weer erger geworden. Eenigen geven hun leedwezen daarover te kennen, dat zulke vragen, ge heel tegen den geest der grondwet in, moe ten worden gesteld. Iemand uit toonaange vende kringen gaf als zijne meening te ken nen, dat er geen vrede kan zijn, wanneer een katholiek onderwijzer naar een pro- testantsche streek wordt overgeplaatst of een aanhanger van de Ku-Klux-Klan naar een streek, waar de meerderheid katholiek is. Hiermede is gezegd, dat het op eigen schade uitloopt, wanneer de wet erlangt, dat de confessie geheel zal worden uitge schakeld. Uit de antwoorden op vraag 3 blijkt, dat de katholieken het meest hier onder hebben te lijden: velen schrijven dit aan den invloed der „Ku-Klux-Klan toe. De antwoorden op vraag 5, stemmen vrij wel met elkaar overeen; en wel door de meening, dat een dergelijke wet geheel overbodig zoude zijn, heel gemakkelijk te ontduiken en geheel in strijd met den Ame- rikaanschen geest. De antwoorden op vraag 5 stemmen vrij vangen, die speciale gevallen met alle bij zonderheden noemden. De meeste onderwij zers hadden geweigerd nadere inlichtingen te verstrekken uit vrees hunne betrekking weer te verliezen. Zoo was het niet mo gelijk inlichtingen over een speciaal geval te verkrijgen, in weerwil van een positieve bewering van een onderwijzer, da', in de voorsteden van Chicago geen school te vinden is, waar katholieke leerkrachten worden aangesteld. Het resultaat dezer na- vorschingen is daarom niet bijzonder bevre digend, als vaststaand feit kan echter wor den aangenomen, dat het berokkenen van nadeel wegens een godsdienstige overtui ging effectief bestaat. Thans gaat het om de vraag, hoe of dit on-Amerikaansche mis bruik uit de wereld te helpen is. Als het meest werkzame middel hiertegen heeft men voorgesteld elk geval dat bekend wordt, openbaar te maken, hiervan mede- deeling te doen aan de kerkelijke autori teiten en direct de pers in te lichten. Ver der het oprichten van een bureau, door welks bemiddeling katholieke leerkrachten kunnen worden aangesteld en dat van alle vacante betrekkingen op de hoogte is. Het ware de plicht van elk Amerikaan hiertoe mede te werken, want het strekt1 een staat nu juist niet tot eer, wanneer zij aan den eenen kant van het zegenrijke werken der katholieke kerk cxp schoolgebied profiteert en aan den anderen kant de katholieken tegen onrechtvaardigheden niet beschermt. K bijihun katholieke RegeeririgscolTtega's? Wat zouden, verder, de socialistische gemeente raadsleden gedaan hebben, wanneer ze, zoo als te Antwerpen, met de katholieken een verdrag sloten, waarbij werd bepaald, dat de vrije scholen van gemeentewege dezelfde voordeelen zullen genieten als de officieele scholen? Het gevaar van ruitenbreken was angst wekkend groot. Al de tact van een Caniel Huysmans, al de sluwheid van een Vander- velde, hebben dan ook ternauwernood het smijten met motie-kareelen kunnen verhin deren. En dan heeft onze internationale minister van Buitenlandsche Zaken zich een woord laten ontvallen, dat bij de katholie ken niet het eene oor in en het andere'uit is gegaan, en dat, zoo het dan ook 't grommend onweer der fanatieke spelbrekers wist te doen afdrijven, toch tevens de katholieken heeft gewaarschuwd voor het onvermijdelijk terugkeeren van die donderwolk. „Het heden afschaffen der toelagen, aan de vrije scholen verleend, zou een onver geeflijke tactische fout zijn," verklaarde Vandervelde op de woelige vergadering. „Het verwerpen der subsidieering staat ge lijk met het herstellen van de katholieke j eendracht, onmiddellijk, en over gansch de lijn." Voor eenmaal toch en het gebeurt te zeldzaam, dan dat we 't niet graag zouden ondermijnen sprak de nationale interna- tionale minister daar waarheid, wat betreft de katholieken. Inderdaad, dezer jammerlijke verdeeldheid op politiek en economisch ge bied verdeeldheid uitsluitend voortko- j mend uit het gemis aan aanpassingsvermo- gen van zekere personen, die maar niet willen voelen, niet willen begrijpen, dat we, sinds 1914, op politiek en economisch ge bied wel een eeuw ouder geworden zijn, die jamerlijke verdeeldheid zou dadelijk wijken voor nauwe aaneensluiting, moest, door het afschaffen van de toelagen aan het vrije onderwijs, de heillooze school-oorlog weer terug ontbranden. Want hoe conser vatieven of katholieke democraten ook verschillend mogen denken over sommige punten van louter stoffelijken aard: op stuk van godsdienst zijn allen het onvoorwaar delijk eens. En vooral waar de christelijke opvoeding van het kind in het gedrang moest komen, zou de alles beheerschende zorg voor de ziel zelfs de wijdste meenings- kloven overbruggen. Bij de klaarheid, die de waarschuwing van den socialistischen leider ons heeft ge bracht, nopens zijn politieke bedoelingen en die van zijn partij, heeft zij ook nog eens helder het weinig degelijke, het slingerige van de socialistische principes in 't licht ge steld. Die principes worden maar zuiver gehou den, wanneer zulks aan de belangen van het oogenblik niet schaadt. Zouden ze dit wèl, dan worden ze opgeborgen, tot gunstiger tijden. Wat dus hierop neerkomt, dat, bij de socialisten, de belangen van het oogenblik den voorrang hebben op de principes. Ver mits het te voorzien is, dat een toepassen van die principes de zoozeer door hen ge vreesde eendracht der katholieken in de hand zou werken, eendracht, waarvan zij, de socialisten, dra de voor hen zeer nadeelige gevolgen zouden ondervinden, hebben de aanvoerders hun vendels bezworen, voor- loopig op de tanden te bijten, niet aan te dringen, hun principieel anti-clericalisme nog wat in de wachtkamer op te houden, om toch maar het tot stand komen van het katholiek blok te ontwijken, en de zetels der huidige socialistische ministers niet in ge vaar te brengen.... Loutere opportunifeitspolitiek. Principes- gesjacher. 't Verkiezen van de schotel linzen. En, tegenover de zoo volstrekt billijk vordering der katholieken, ook geen toe geven ter wille van de rechtvaardigheid. Enkel wegens het nadeel, dat een her nieuwen van de vroegere onrechtvaardig heid der subsidie-weigering den anti katholieken zou kunnen berokkenen. Treurige mentalieit! Een in grondbeginsel rechtvaardige zaak blijft zulks toch, ondanks de partijkleur var, hen, wien ze gebeurlijk zou ten goede komen Haar slechts aan vaarden onder den drang der omstandighe den, is openlijk getuigenis afleggen, dat men zonder bezwaar die rechtvaardigheid zou kreuken, moest die drang der omstan digheden ophouden. Wat een zeer duidelijke omschrijving is van het stelsel, dat men te genover de tegenpartij onrechtvaardig mag zijn naar verkiezen en dat in politiek niet de eerlijkheid, maar wel de geslepenheid de te volgen gedragslijn moet trekken. Het woord komt van zeer hoog. Het lokt naar zeer laag. «Si-ma allen kan ik gerust de vaste verzak iring geven, dat zij heden onzen grijzen Bisschop heerlijke en gelukkige momenten hebben be zorgd. Onze Katholieke Middenstandsorganisatie heeft dan uiteindelijk de plaats ingenomen, waarop zij krachtens het getal R.K. Handel drijvende en Industrieele Middenstanders in onze stad recht had, de plaats, welke dezen verplicht zijn te bezetten. En het gevoel en de plicht om aan de groote dankbaarheid uiting te geven, welke thans in mijn hart leeft, jegens al degenen, die °P allerlei wijzen deze heerlijke ge beurtenis hebben mede helpen tot stand brengen, zouden mij er toe kunnen brengen om in eindelooze gedetailleerde erkentelijk- zijn wat wij op den feestdag van vandaag, op den Gedachtenisdag van den H, Apostel Paulus, lezen Malth. 19: ia het H .Communiegebed, S, .V'J.'.'4-.a v! 'V' OPPORTUNITEITS-RECHT V AARDIGHEID. De Belgische socialistische partij, die sinds ettelijke jaren de marxistische leer langsom minder integraal toepast, al houdt zij uiterlijk nog aan de letter van die leer, heeft op haar jongste Sinxencongres weer een bewijs te meer geleverd van hare gees telijke ontreddering, hare verdeeldheid inzake leidende grondbeginselen, en haar mangel aan vasten grondslag voor het voort bouwen, in zekerheid, van den toren harer politiek. Altijd is in België, de schoolquaestie het brandpunt geweest van den strijd tusschen de partijen. De katholieken hebben daarbij donkere dagen gekend. Dagen van vervol ging en broodroof, door de andersdenkenden aangewend, om door het brengen tot ellende datgene te winnen, wat ze niet door over reden, door overtuigen konden bereiken; de ziel van 't kind, de ziel van 't volk. Doch in de donkerte van die dagen, gloorde des te schooner de glans van ons katholiek ge loof. Want waar haar, onwettig en oneerlijk, door de bewindvoerende secretarissen alle toelage, alle toegemoetkoming wederrechte lijk ontrukt werd, daar wist de katholieke bevolking het godsdienstig onderwijs harer kinderen tóch te redden en op peil te hou den, door jaarlijks vrijwillig milnoenen af te dragen tot instandhouden en bijbouwen van katholieke scholen. Dat het evenwel een schreeuwende on rechtvaardigheid was, den katholieken een zoogenaamd neutraal officieel onderwijs te willen opdringen, of hen te dwingen tot het geheel uit eigen zak bekostigen van een met hun godsdienstige opvatting strookend on derwijs, terwijl zij ondertusschen tevens, door het betalen der belastingen, nog hun volle aandeel in de uitgaven van hun zoo genaamd neutraal officieel onderwijs moes ten bijdragen, zal iedereen wel beamen', die eventjes zijn blauwen of rooden bril wil afnemen en de dingen in hun werkelijke kleur bekijken. De katholieken hebben dan ook niet opgehouden, het standpunt van gelijkelijke bedeeling der twee soorten van scholen te verdedigen. Het was de princiepsquaestie, rond dewelke, bij verkiezingen, het heftigst gevochten werd. En geleidelijk wonnen de katholieken terrein, bij zooverre, dat ze er thans toe gekomen zijn, van Rijkswege voor hun vrije scholen een toelage te ontvangen tot bet betalen hunner leerkrachten. Doch ze blijven instaan voor het dekken der overige, nog aanzienlijke kosten van bouwen en onderhouden, verwarmen en meubileeren der lokalen. In de plaatsen, waar de katholieken een machtige groep uitmaken in den Gemeen teraad, en waar zij tevens de macht van hun groep weten te doen gelden, is het, zpoals aanvankelijk te Antwerpen,en na derhand nog in andere gemeenten, tot een vergelijk gekomen tusschen hen en de ver tegenwoordigers der tegenpartijen. Vergelijk waarbij beslist werd, de vrije scholen op denzelfden voet als de officieele scholen te bedeelden, wat betreft de geldelijke tus schenkomst van het gemeentebestuur. Die regeling, hoe billijk, hoe logisch ook, heeft, heel wat klokjes aan 't klingelen gebracht van de blauwe en roode beiaar den. En de ontevredenheid, de woede van vele socialisten, wegens die toegeving van sommige hunner partijge'nooten in Kamer, Senaat of Gemeentebestuur, kwamen dan ook dreigend tot uiting op voormeld Sinxen congres. Er werd door menig redenaar kristalklare wijn van onverzoenlijk anti-clericalisme ge schonken. We betreuren het, gewis, dat re delijke schepselen zoo onredelijk blijven oor- deelen en handelen. Doch we verheugen er ons tevens over, dat ze zich zoo duidelijk uitgesproken hebben. Aan een vast-omlijnd, scherphoekig, anti-clericalisme hebben we een gemakkelijker te bekampen tegenstre ver, dan aan een met verdraagzaamheids lappen gecamoufleerd sectarisme, dat dui zenden eenvoudigen en tienduizenden half- slachtigen bedrieglijk meelokt naar 't vijandelijk kamp, op 't gepijp van 't be kende deuntje, dat socialisme zich niet inlaat met godsdienst-quaesties, en ook ka tholieke arbeiders zich er dus kunnen bij aansluiten. En uit de algemeene instem ming, welke die schenkers van den kristal helderen anti-clerical«n wijn te beurt viel op het Congres, bleek ten overvloede, dat hun drank den godsdiensthaat van al de aanwezige afgevaardigden leschte. Het dreigde dan ook uit te loopen op een besliste oorlogsverklaring, op een laken van de tactiek der enkele roode leiders, die gecapituleerd hadden voor de eischen der katholieken op schoolgebied, en op het stellen, als hoofdpunt van het socialistisch politiek program, dat voortaan alle toelage onverbiddelijk zou geweigerd worden aan dé katholieke vrije scholen, zoowel van Regee- ringswege als van gemeentewege, in die plaatsen waar de socfalisten over stemmen- macht beschikten. Dat hadde menig kopstuk in zeer nauwe schoentjes gebracht. Wat zouden, onder andere, de socialistische ministers gedaan hebben, waren ze met die ukase gekomen Katholieken van Haarlem, en dus trouwe lezeressen en lezers van ons Roomsche Or gaan, ik noodig U allen uit met mij op te staan en de houding aan te nemen.... Want, daar komt aangetreden een Keur vendel, de Propagandisten der Organisatie van Haarlem's Roomsch Katholieken Han- deldrijvenden en Industrieelen Middenstand, de Garde, uit leeken, maar óók uit Pries ters saamgesteld. Brengen wij hun gezamenlijk het eeresa- luut, want de zóó moeilijke Opdracht, welke zij met opstaan, in de plechtige Installatie vergadering, beloofden te zullen uitvoeren, zij hebben er zich van gekweten op een wijze, welke be- en verwondering wekken moet en zal. Twee feiten, waaraan niet meer te twij felen valt, hebben zij met hun volhardend werken weten te bewerkstelligen, feiten, welke een eer1 vormen voor de ons allen zoo dierb're Roomsche Zaak, feiten ook, welke een unicum mogen genoemd worden. Want hier mag toch allereerst de vraag gesteld worden, of het óóit in ons Neder landsch Organfsatieleven is voorgekomen, dat een 20-jaren lang bestaande Vereeni- ging in het tijdvak, liggend tusschen 16 Mei en heden, 30 Juni, alzoo in zes weken tijds, haar ledental verdubbelen zag? Verdub belen? Neen, nog sterker! Van 252 op 15 Mei heeft thans heden avond het ledental der R.K, Middenstands- vereeniging iu onze Bisschopsstad het cijfer 539 bereikt. Een ledenaanwinst dus van niet minder dan 287 leden, dat is ruim HONDERD EN TIEN PROCENT! m. spade, draag- enomhangriem f2.75, f2.90, f3.40 en f3.75 f 1.60, f 2.—, f 2.90 f 2.—, f 2.80 en f 3.50 heidsbetuigingen te vervallen. Ik zal dat niet doen ik deed dat reeds vroeger en zal het bij deze algemeene uiting laten. Het is met sprongen gegaan deze zeld zame en zoo welgeslaagde Propaganda actie! De welbekende Parochieele Propaganda week stond den eenen dag na den anderen in het teeken van successen en na beëindi ging derzelve mochten wij op V/oensdag, 25 Mei, het artikel schrijven, getiteld: „DE TWEEDE ETAPPE BEREIKT!" Begonnen met 252 leden steeg tijdens deze Propagandaactie het ledental tot bij de 400 en blijde kon een stijging van circa 57 pCt. geconstateerd worden. En toen kondigden wij aan, dat over een maand de derde étappe zou worden bereikt, n.l. wanneer we „aan de spits" zouden ko men te staan. Die derde étappe zou op 1 Juli worden overschreden! Maar dit beteekende, dat nog 130 leden zeker moesten aangeworven worden. Het was duidelijk, dat dit laatste werk moest geschieden door de Propagandisten die zich op de Parochieele Vergaderingen tijdens de Propagandaweek hadden aange meld. Een zwaar werk, inderdaad, lag voor den boeg! Maar onze propagandisten zijn aan het werk gegaan en onmiddellijk! Toen zij dan ook op 2 Juni plechtig gein stalleerd werden in een Feestvergadering, welke te houden welverdiend was, toen kon reeds worden medegedeeld, dat, dank zij den voorarbeid der propaganda, inmiddels het ledental gestegen was tot.... 442! Op dien avond kwamen er dus nog een kleine honderd leden te kort om met succes de derde étappe te kunnen bereiken. En in de stemming, waarin het verloop dezer Feestvergadering hen bracht, aange vuurd vooral door het bezielend woord van den Feestredenaar, dén heer Chr. M. Jan sen, zijn zij daarna aan het werk getogen zij gaven op die vergadering hun woord en heden, op 30 Juni, lossen zij die belofte in Deze prachtpraestatie, in den waren en eed'len zin des woords, is geleverd, eerst door onze E. E. Geestelijkheid en, in tweede instantie, voltooid door onze wakk're Pro pagandisten. Doch, het tweede, wat bereikt is in onze Stad en dat het Katholieke har' nog'warmer doet kloppen, dat is, wat wij lot opschrift voor dit Jubelartikel kozen: wij slaan thans met onze Katholieke Organisatie AAN DE SPITS! der Middenstandsorganisaties in onze stad. Wij zijn thans in ledental de sterkste, de grootste Organisatie! Dat is het groote, het blije feit van den dag! En allen, die dit bevorderd hebben, die onder dit werk met ons hun schouders ge zet hebben, die in zes weken tijds bewerkten dit- vreugdevolle feit, „noch nie dagewesen" in Haarlem's Organisatiehistorie, aan die „DE HAARLEMSCHE R.-K. MIDDEN- STANDSVEREENIGING STAAT AAN DE SPITS!" Wij geven hier de specificatie van ons Ledental, bijgewerkt tot 30 Juni, over de negen Parochies onzer stad: 1. Parochie H. Antonius (Nieuwe Groen markt) 106 leden; 2. Parochie H. Joseph (St. Jansstraat) 101 leden; 3. Parochie H. Bavo (Leidsche Vaart) 81 leden; 1 4. Parochie O. L. Vrouw Rozenkrans en H. Dominicus (Spaarne) 75 leden; 5. Parochie H. Joannes de Dooper (Am sterdamstraat) 52 leden; 6. Parochie H. Liduina (Rijksstraatweg) 47 leden; 7. Parochie H. H. Elisabeth en Barbara (Paul Krugerstr.) 33 leden; 8. Parochie Allerheiligst Hart (Kleverpark) 22 leden; 9. Parochie H. Bavo (Oud-Schoten) 6 leden; 10. Verspreide leden. 16 leden. Totaal 539 leden. De R.K. Middenstandsvereeniging te Haar lem aan de spits gekomen, tijdens het Octaaf van het Feest van bet Allerheiligst Hart, op welks feestdag haar propagandis ten vóór baar HanzealtaaT neergeknield, het Goddelijk Hart op den morgen van Vrijdag, 25 Juni 1.1., hebben afgesmeekt Zegen over hun heerlijken arbeid. 287 Katholieke Handeldrijvende en Indu strieele Middenstanders zijn thans tot bun Roomsche Organisatie toegetreden! 287 Katholieken, die blijkens hun toetre ding hebben bewezen gehoorzaam te willen zijn aan ons Kerkelijk Gezag, onzen Bis schop. Naast onzen need'rigen en onwaardigen dank moge op hen heden van toepassing „Voorwaar, IK zeg u, gij, die alles „verlaten hebt en MIJ gevolgd zijt. gij „zult het honderdvoud onlvjmgen tn „het eeuwig ie ven bezitten." In deze heerlijke belofte van den God- delij-ken Zaligmaker Zeiven zullen onze nieuwe leden de voldoening vinden voor hun besluit om aan het dringend verlan gen van hun Bisschop gevolg te geven. Maar nu verder? Zeker, deze buitengewoon belangrijke vraag mag hier thans wel op de eerste plaats gesteld worden. Haar te beantwoorden is evenwel vrij eenvoudig. Verder? vraagt Gij. Natuurlijk naar de vierde étappe! Deze zal zijn bereikt, wanneer onze grijze Bisschop zijn Jubileum gaat vieren, in het najaar dus van 1928! Dan zullen wij, vóór den Drager van ons Kerkelijk Gezag neergeknield, met trots kunnen zeggen: „Zie, Monseigneur, onze Organisatie telt thans zooveel leden, de Haarlemsche R. K. Handeldrijvende en Indu strieele Middenstand leveren U in den avond Uws levens het bewijs, dat zij U niet ongehoorzaam willen zijn, zij bandhaven de traditie hunner Voorvaderen, die geld en goed en have veil hadden voor onze Room sche Zaak, zij zijn over de heele linie, zooals U dat van hen eischt, georganiseerd in de R. K. Organisatie!"- Maar, mijne lezers, voornamelijk mijne mede-middenstanders, om die verklaring te kunnen afleggen, naar waarheid, dan moet en dan zal er nog héél wat gebeuren! Want, we mogen nu wel prat gaan op, we mogen nu wel juichen over de aanwinst van zóóveel nieuwe leden, we mogen er met recht trotsch op zijn, dat we thans in ons Haarlem aan de spits staan, maar, het feit is niet te weerspreken, wij maken met onze Katholieke Organisatie, thans 539 leden tel lend, nog een zeer treurig en poover figuur, wanneer we letten op het aantal ter Kerke gaande R. K. Handeldrijvende en Indu strieele Middenstanders in onze stad. Welnu, dat is eind volgend jaar veranderd! Tenminste, wanneer we mogen blijven rekenen op den krachtigen steun en de onvermoeide medewerking onzer E.E. Gees telijkheid en onzer wakkere leeken-propa- gandisten. Met God's onmisb're zegen en met hun hulp gaan we daarin slagen! En wij zullen harder ons moeten inspan nen dan onze broeders, de werklieden Immers, aan degenen uit hun kamp, die niet-Katholiek, en dus praktisch gesproken, socialistisch georganiseerd zijn, worden de H.H. Sacramenten geweigerd. Die groote bescherming geniet uiteraard onze Organisatie niet en wij zullen steeds zeer hard moeten blijven 'werken. WAT ZAL NU ONS PROGRAM VAN ACTIE MOETEN ZIJN? Op de allereerste plaats, nu wij aan de spits staan en vasten grond onder voeten hebben gekregen, allereerst: Behouden, wat wij thans hebben! Dus; de 539 leden, die wij thans hebben, krachtig aan onze Vereeniging binden door, zoo mogelijk, nog harder dan tevoren, voor hun godsdienstige, voor hun materieele en voor hun persoonlijke belangen te gaan arbeiden. Een vereeniging, welke na zoo'n uitdijing van ledental geen krachtige actie zou blijven voeren, is a priori ten doode opge schreven en geraakt weldra in een nog dieper verval. We zullen dan ook beginnen, inzonderheid den nieuwen leden, spoedigst te gaan mede- deelen al de faciliteiten, welke de Organi satie hun biedt. Werken dus, onvermoeid werken, om de leden aan hun vereeniging te binden en hun het besef bij te brengen, dat zij zich gelukkig en veilig mogen reke nen onder de schutse der Roomsche Organi satie. Een niet gemakkelijke taak? Dat geven we toe! Doch daar is voor noodig de leiding van een hartelijk meewer ken en krachtig bestuur! En het tweede deel van ons Program van Actie zal zijn: De bonderden Kath. Handeldrijvende ea Industrieele Middenstanders uit deze stad, thans nog buitenstaanders, binnen het raam i dep Roomsche Organisatie te brengen. Propagandisten, leest gij dit? Minstens 1J4 jaar lang ligt er voor u een. zware, rustelooze arbeid en een groote, verantwoordelijke taak. Maar, gij hebt die taak vrijwillig op u ge- nomen en het is voor u een eerezaak gewor den, u ook met eere van uwen plicht te kwijten. Dezer dagen hoorde ik reeds van enkelen, dat zij in hun Parochies geen ongeorgani seerden meer kenden.... Daarom zal ik eind Juli, ten dienste der Propagandisten, een Adresboek gaan saam- stellen, Parochies- en Beroepsgewijze, vatr die Kath. H. en I. Middenstanders, welke tot nog toe, helaas, in de Ledenlijst der Room sche Organisatie niet zijn te vinden. Dan, bij bet doorbladeren van deze lijst, zullen de haren van v^len te berge rijzen! De kunst voor u en voor ons allen, voori allen, die willen medewerken aan dit werk van Roomsche actie bij uitnemendheid, zal het dan zijn dit dikke Adresboek binnen jaar tijds leeg te plunderen en de namen, over te hevelen naar de ledenlijst der R. K.' Middenstandsvereeniging. Zóó wil het, mijne lezers, onze grijze Kerkvorst, zóó eischt het onze Roomsche' zaak en daarmede zal ook de behartiging van het algemeene Middenstandsbelang ten zeerste gediend zijn. P. J. M. VAN TETERIG. Voorzitter der R.-K. Midden standsvereeniging, thans de, grootste Middenstandsorganisa-: tie van Haarlem. 30 Juni 1927. Voor de tweede maal verscheen Con cordia in Haarlem, 't Weer was schitterend, doch het terrein aan de Kleverlaan bepaald drassig te noemen. Haarlem heeft gewonnen met 156, doch zoo heel gemakkelijk is de overwinning toch niet geweest, 't Heeft een poosje wel 75 en 85 gestaan! Verreweg de meeste spelers sneuvelden reeds voor het eerste honk. Maar 't was ook moeilijk om in dat drassige' veld van het thuishonk' weg te komen. Bovendien was Vrugt uitstekend in vorm, zoodat hij' geen bal doorliet. Smit scheen zich een 'beetje te sparen' en gooide niet zoo zuiver als andere kee-1 ren. Er wandelde nog al eens een Concor-- diaan been met 4 wijd. Doch de maniet waarop Strit eenmaal een geslagen bal op raapte en naar het eerste honk speelde vergoedde weer veel. Ook Akkerman op het tweede honk deed dat eenmaal schit terend, Als Haarlem aan slag is, probeert Vrugt nog al eens wat beweging er in te brengen. Maar hij waagt wel eens wat vee' en de looper die voor hem is, wordt we' eens de dupe. Het verfraait echter het spe wel. In innings: Haarlem 5200116 15 Concordia 002—0031 Wegens tijdsgebrek werden slechts zever innings gespeeld. Omtrent de aankomst van de Fokket VII te Singapore kunnen wij melden, da' tot dusver de tocht uitstgkend verlooper is. De afstand van Sengora naar Singapor* werd volbracht in vijf-en-half uur. De heei Van Laêr Black klaagde nogal over dc landingsmogelijkheden voor vliegtuigen al daar.. Hiermede, aldus zeide hij in een koF onderhoud, is 't vrij treurig gesteld. Alvoren: Bangkok te bereiken, heeft de Fokker VI alle moeilijkheden overwonnen, welke he vliegtuig op dat traject konden overkomen Volgens den heer Van Laer Black is 'n vlieg, dienst van Europa naar het Oosten in alle opzichten uitvoerbaar te achten. De Indië-vliegers zuljen niet naa Australië gaan. Zij zullen eenige dagen oj Java blijven. De heer Van Lear Black hoop 23 Juli in Londen terug te zijn. De machim is in uitstekende conditie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9