Radio-Omroep. Wat zal hij er mee doen? De ondérhandeünsen over de vernieuwing van de voorloopige over eenkomst met Frankrijk, inzake de douane-tarieven, zijn door de Duitschers gestaakt. De arrestatie van Pujo heeft in royalistische kringen groote onstemming gewekt. Sacco en Vanzetti, de beide ter dood veroordeelde revolutionnairen, hebben van den gouverneur van Massachusetts dertig dagen respijt gekregen. Onder de Radio-berichten: De Belgische Kamer heeft het wetsont werp aangenomen tot verhooging van de civiele lijst des Konings. De debatten over de Kiesrechthervorming nemen heden in de Fransche Kamer een aanvang. Stopzetting der diamantnijverheid in geheel België mef ingang van 11 Juli a.s. GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE LONDENSCHE PLANTSOENEN. 3INNENLANDSCH NIEUWS. De Regeering en de bezuiniging Intern. Luchtpost-conferentie. De kanalisatie van West-Friesland. Vrouwen als getuigen bij akten. LUCHTVERKEER. BATAVIA BEREIKT! De F VII te 5.07 aldaar gearriveerd. FEUILLETON. '✓A De ontsnapping van Léon Daudet. houdt de Fransche pers. nog steeds bezig. Had men aanvankelijk gemeend, dat Daudet de wijk naar het buitenland had genomen, meer en meer wint de overtuiging veld, dat hij op Franschen bodem vertoeft. De royali;ten toonen zich geërgerd over de arrestatie van Pujo. Pujo heeft duidelijk te kennen gegeven, dat hij vooruit kennis droeg van het plan om Daudet en Delest te bevrijden en hij heeft daarin als de leider der „camelots" ongetwijfeld de hand gehad. Bij onderzoek naar de daders heeft hij on middellijk de verantwoordelijkheid op zich genomen. Nu de huiszoeking bij de „Action" aan het licht gebracht heeft, dat de telefoon centrale aldaar zoodanig is ingericht, dat de opdracht aan den directeur der rgevangenis tot vrijlating waarschijnlijk vandaar is uit gegaan, met behulp van geheime lijnen, is Pujo's medeplichtigheid niet te ontkennen. Niettemin betoogen de royalisten, dat men nooit meer dan zijn moreele deelneming zal kunnen bewijzen en dat hij daarom weldra weer in vrijheid gesteld zal moeten worden. Ze voegen er bij, dat zij tot dusver de regee ring zacht behandeld hebben, maar dat ze haar nu eens flink zullen gaan aanpakken. Dit voorspelt nieuwe stormen. In een opzicht hebben de „camelots" ge lijk De arrestatie van Pujo brengt de re geering geen stap dichter bij de ontdekking van de schuilplaats der ontsnapten, die nog steeds zonder succes over het geheele land en langs de grens gezocht worden, hetgeen het publiek grootendeels blijft amuseerefl. Interessant is, dat de „Echo 'de Paris" meedeelt, dat men in April van dit jaar ge tracht heeft op dergelijke wijze door een telefoontje van het ministerie van oorlog de order te doen uitgaan de lichting '25 naar huis te zenden. De geheimzinnige dader gaf zich toen eveneens uit voor den minister, ma.if bij informatie door de betrokkenen kwam het bedrog aan den dag. Aangezien deze poging toen waarschijnlijk afkomstig was van uiterst links, kan gezegd worden, dat de communisten zich toen minder handig en goed voorbereid hebben getoond dan thans de koningsgeziriden. De FranschDuitsche douane-overeenkomst. Nu de kans verkeken is, dat het douane tarief nog vóór de vacantie wordt aangeno men hebben de Duitschers de onderhande lingen over de vernieuwing der voorloopige overeenkomst, die gisteren afliep gestaakt en verklaard dat zij die niet wenschen te hernieuwen. Dit heeft ten gevolge dat van morgen af het maximumtarief op de invoe ren in beide landen wordt toegepast en een douanestrijd ontstaat, dien men tot dusver had weten te vermijden. Dit is te vreemder, omdat aan beide zijden de wensch bestaat de voorloopige accoorden met enkele wij zigingen toch weer te verlengen. Van Duit sche zijde wordt echter £>etoogd, dat het ac- coord veel voordeeliger geweest is voor Frank rijk dan voor Duitschland en men wenscht daarom enkele veranderingen en uitbrei dingen. Het is niet onmogelijk dat men deze eischen kracht bijzetten wil, door dit oor logje, dat dus nu juist schadelijker voor Frankrijk is. Men verwacht, dat niettemin mogelijk zal zijn tegen 14 Juli een nieuwe overeenkomst in werking te doen treden. De regeeringsgezinde pers doet uitkomen, dat deze toestand het gevolg is van het feit dat de Kamer de douanehervorming niet terstond krachtig heeft aangepakt, zooals Bokanowski toch had verzocht. Doch hier tegen valt op te merken, dat dit waarschijn lijk wel zou zijn geschied indien Poincaré zijn minister van Handel, die om binnen- landsch-politieke redenen, thans geen erge „persona grata" is, krachtiger gesteund had. In ieder geval oordeelt men thans hier, dat Frankrijk nu ingrijpender concessies zal moeten doen tegenover Duitschland dan in dien 't nieuwe douanetarief reeds bestond, wil het niet een langdurigen tariefstrijd heb ben te voeren, die zeker niet in het Fransche belang zou zijn. Bij de uitreiking der No belprijzen heeft Dr. Sre- semann een rede gehou den. In de eerste plaats sprak hij zijn dank uit voor de verleening van den Nobelprijs en gaf vervolgens een beknopt overzicht van de ontwikkeling der Duitsche binnen- en buiten- landsche politiek gedurend^ den oorlog. Hij gewaagde van den strijd in het Ruhr- gebied, het pact van Dawes, het Duitsche Februari-memorandum, de onderhande lingen te Locarno, de daar gesloten verdra gen, het verzet tegen Düitschlands toelating tot den Volkenbond en de toetreding zelf. Hij besprak daarbij in het bizonder den in vloed der buitenlandsche politiek op de ge voelens en het gemoedsleven van het Duit sche volk, waaromtrent hij, steunende op de jongste discussie in den rijksdag kan zeggen, dat de overwegende meerderheid van het Duitsche volk thans bestaat uit overtuigde aanhangers der verzoeningspolitiek in den wijdsten omvang. De uit de oude oppositie voortgekomen persoon van den eersten rijks president vormt met de persoon van den tegenwoordigen door het volk gekozen rijks president een verbinding van de tradities van het oude rijk met de jonge republiek Toen Stresemann na zijn rede de universi teit verliet en per auto naar zijn hotel terug keerde, braqht een groote menschenmenigte hem een warme ovatie. Gistermiddag heeft Stresemann voor de buste van Nobel bij het Nobelinstituut een lauwerkrans neergelegd. De voortdurende execu ties in Rusland hebben een protest uitgelokt van de Engel- sche Labour-partij. Rykow ontving van de leiders der Engelsche arbeiderspartij een telegram, waarin om staking der terecht stellingen zonder proces wordt verzocht en er op wordt gewezen, dat deze executies hun tegen de nieuwe anti-Russische politiek der Engelsche regeering gerichte actie na- deelig beïnvloeden. In zijn antwoord-telegram verklaart Rykow dat de bedoelde terechtstellingen met het oog op het misdadig optreden der Witte Gardisten rechtmatige maatregelen zijn en in overeenstemming met de gewone straf rechtelijke vervolging, alleen met dit onder scheid, dat de nieuwe berechtingsmethode is aangepast bij de contra-revolutionnaire methoden van de vijanden der raden- regeering. Sacco en Vanzetti. De gouverneur van Massachusetts heeft aan Sacco en Vanzetti dertig dagen respijt gegeven. Hetzelfde respijt als aan Sacco en Vanzetti is ook verleend aan Celestino Madeiros, die ook wegens moord ter dood is veroordeeld. Madeiros heeft indertijd verklaard, dat hij lid was van een moordenaarsbende, waarvan ook Sacco en Vanzetti werden beschuldigd, doch waarbij deze beiden niet betrokken waren. De burgeroorlog in China. Een draadloos telegram uit Hankau dd. 29 Juni meldt, dat in overeenstemming met het ultimatum van Tsjang Kai Sjek en Feng Joe Hsiang de Russische onderdanen, die niet in dienst zijn van den Russischen consul, binnen 24 uur zullen vertrekken. Verwacht werd, dat Borodin, de Russische raadsman der regeering van Hankau, gisteravond zou vertrekken. Volgens andere berichten heeft Feng de troepen van Tsjang Tso Lin langs den spoorweg PekingHankau tot aan de Gele Rivier teruggedreven. Tsjang Kai Sjek rukt gelijktijdig op in de richting van Peking langs den spoorweg Tientsin Poekau. DE PARIJSCHE BRUGGEN. De „Pont de la Concorde" in Parijs wordt vergroot. Zij wordt 36 m. breed nl. 20 m. voor den rijweg en 8 m. voor elk der beide trottoirs. Ook zal de brug verfraaid worden. Op de nieuwe zuilen zullen beelden geplaatst worden, die de Fransche koloniën verzinne beelden. De „Pont Alexandre III" is 34 m. breed. DE ROSE DIAMANT. Op den tweeden zittingsdag van het pro ces betreffende den diamant, uit het Kasteel te Chantilly gestolen, kwam het tot een on verkwikkelijke scène tusschen het echtpaar Kauffer, de vrouw wordt door haar man beschuldigd hem tot diefstal te hebben aan gespoord. Eerst werd door den verdediger gecon stateerd, dat de bewaking tijdens den dief stal heel slecht was een 62-jarige nacht waker had twee ronden 's nachts gedaan, en niets gezien. Een andere bewaker had 's mor gens den diefstal ontdekt. De vrouw van Kauffer ontkent haar man tot iets te hebben aangezet. Zij zegt nooit in Chantilly te zijn geweest. Kauffer daaren tegen verklaart, dat zijn vrouw hem er heen gebracht heeft. Souter, de andere beklaagde, verklaart, dat Kauffer door zijn vrouw voor lafaard was uitgemaakt. Kauffer bezwoer den rechter, dat zijn vrouw den rosen diamant op het bed had Zien liggen, waarop hij door haar voor een leugenaar werd uitgemaakt. Tenslotte werd de ruzie tusschen beide echtgenooten zoo hevig, dat de zitting werd geschorst. DE TREINMOORD. Met een enkel woord maakten wij reeds melding van het vinden van het lijk van een artillerie-officier van Cherbourg naar Pa rijs. Uit de Fransche bladen blijkt, dat de vermoorde is luit.-kol. Sauvalle, leeraar aan de krijgsschool. Het lijk werd gevonden, toen de trein in het station St.-Lazare te Parijs aankwam. De vermoorde had twee kogels in de hersens. Even later werd per telefoon aan de Pa- rijsche politie medegedeeld, dat men een man met een revolver in de hand uit den snel trein uit Cherbourg had zien springen, toen deze in volle vaart het station Bernay in Normandië passeerde. De man brak zijn pols en kreeg ernstige wonden aan het hoofd. Men bracht hem naar het ziekenhuis, waar hij verktaarde Follin te heeten en leerling architect te Lisieux te zijn. De aanleiding tot de daad schijnt te zijn, dat de kolonel onlangs een krijgsraad presideerde, die een van Follins bloedverwanten ter dood veroordeelde. Volgens een ander bericht had Follin, die volkomen van alle middelen was ontbloot, besloten zijn fortuin eens te beproeven met een treinroof. Reeds twee treinen had hij afgezocht zonder een slachtoffer te vinden, dat in aanmerking scheen te komen. In den derden trein dien hij in het holst van den nacht aan een klein stationnetje binnen kwam, vond hij den officier in slaap. Sauvalle was een der bekwaamste Fransche artillerie-officieren. Hij was eerst Maandag tot luitenant-kolonel bevorderd. MAARSCHALK FOCH. Maarschalk Foch, wien de universiteit van Oxford Vrijdag een eeredoctoraat zal aanbieden is gisteren te Londen aangeko men. Hij werd begroet door veldmaarschalk lord Haig. Er zal een regeeringscommissie worden ingesteld tot het doen van een onderzoek naar de quaestie van het behoud van de Londmsche plantsoenen, waarvan enkele de laatste jaren zijn verkocht voor bouw doeleinden. DE BOUW VAN EEN OORLOGSCHIP. De Grieksche regeering zal, volgens den correspondent van de „Westminster Gazet- te" te Genève aan de eerstvolgende zitting van den Volkenbondsraad vragen een be slissing te nemen in zake de vraag of het Grieksche oorlogsschip „Salamis" gebouwd zal worden op de Duitsche „Vulkan"-werf. Ten gevolge van den oorlog werd het schip niet gebouwd en na den oorlog weigerden de Duitschers het contract te annuleeren of schoon het verdrag van Versailles Duitsch land verbiedt oorlogsschepen te bouwen voor uitvoer. Duitschland heeft in zijn wei gering volhardt zoodat hierdoor de grootste quaestie van de herziening van het verdrag aan de orde wordt gesteld. VANDALEN AAN HET WERK. Toen de heer Bai Lihme, zinkfabrikant in ruste en millionair, Maandag van een week end uitstapje terugkeerde in zijn woning in Fifth Avenue te New York, bevond hij, dat vandalen er hadden huisgehouden en schade hadden aangericht voor een waarde van ten minste 600.000 gulden. Zij hadden bier- flesschen geworpen door een portret van Van Dyck, waarvoor de eigenaar 480.000 guld. had betaald, door een portrtet van Ru bens en andere schilderijen, een orgel had den vernield en meer dergelijke verwoes tingen hadden aangericht. Vermoed wordt dat dit het werk is ge weest van zijn dienstpersoneel, dat zich er over beklaagde dat het te weinig fooien ont ving Twee leden van dit personeel zijn aangehouden. UIT POLEN. Aan de Sacramentsprocessies, die in geheel Polen uiterst plechtig werden gehouden, heb ben de vertegenwoordigers der regeering en militairen deelgenomen. In Warschau schreed de president Mosciki direct achter het Al lerheiligste, hetwelk door den Kardinaal, Zijne Eminentie Kahowski werd gedragen bijna alle ministers waren tegenwoordig. Een eerebataillon met vaandel en muziek vormde de eerewacht. Toen de vier evangeliën werden voorgelezen, presenteerde de wacht het ge weer. Dit mooie gebruik dateert nog uit de vroegere tijden, toen Polen nog niet verdeeld was, toen de adel en de ridderschap met ge trokken zwaard voor het altaar trad, zoodra het evangelie werd voorgelezen, ten teeken, dat zij het H. Evangelie voor den vijand van hetjgeloof met goed en bloed wilden bescher men. Het kroningsdecreet van de Moedergods van Oitrabrama in Wilna geeft te kennen, dat de Heilige Vader met groote vreugde zijne toe stemming dit beeld te kronen, heeft gegeven, aangezien hij zelf een groot vereerder der Moedergods van Ostrabrama, de moeder der barmhartigheid is. In Wilna herinnert men zich nog zeer goed, dat de vroegere pauselijke nuntius Ratti, thans de Heilige Vader, eens Wilna heeft bezocht én dat de toekomsti ge Paus toen, in de sneeuw knielend, gedu rende een uur in. gebed verzonken was. Om alle pelgrims te kunnen opnemen, heeft men te Wilna voor de poorten een groot tenten kamp opgericht. De oproeping voor de kroon der Moedergods goud en edels teenen te schenken, vond bij de geloovigen een dusda nig goed gehoor, dat reeds binnen twee weken de geestelijkheid bekend kon maken, dat verdere gaven niet meer konden worden aan- genomen. In Golejow in Oberschlesie is de j eerste Christus-Koning kerk door Bisschop Lisiecki van Kattowitz ingewijd. De primaat, Kardinaal Hlond, het jongste lid van het H. College van kardinalen in Ro me, ontving op 25 Juni den kardinaalshoed uit de hand van den Staatspresident Mosciecki. Kardinaal Hlond is een groot voorstander en begunstiger van de Katholieke Actie, die tegenwoordig onder leiding van den bekenden schrijver P. Pawelski S. J. piachtig vooruit gaat. EEN BANGE REIS. Omtrent de vijftig zendelingen, die na een bange reis op vlotten van beestenvellen de Gele Rivier zijn komen afzakken uit de Noordwestelijke provincie ICansoe, heeft de "Times -correspondent te Tientsin, waar zij inmiddels zijn aangekomen, van een hun ner een uitvoerig relaas dezer reis ontvangen. Tegen het eind van April kregen de zendelin gen in de hoofdstad der provincie, Lantsjau, bevel de diep in het binnenland gelegen provin cte te verlaten. Er waren eenige dagen mee gemoeid om de verstafgelegen posten hiervan in kennis te stellen. De zegsman van de „Times" had maar één dag om zich voor de reis gereed te maken, Gelukkig waren er muildieren als lastdieren beschikbaar, die het gezelschap waartoe hij behoorde, over een pas van 3000 M. hoogte in het dal van Sining, westelijk van Lantsjau gelegen, brachten. Twee voet sneeuw maakte dien overtocht bui tengewoon moeilijk. Eenmaal te Lantsjau bij een, gaf de leider van het gezelschap, dr. King, (die tijdens den tocht verdronk) order om lichte vlotten te maken voor het vervoer van de 38 zendelingen met 12 kinderen. Van de gewone wijze van vervoer langs de rivier met de groote handelsvlotten, die tabak, wol en graan transporteeren, kon geen gebruik worden gemaakt wegens de groote vertraging, die deze vlotten ondervinden op de veelvul dige verraderlijke zandbanken in de Gele Ri vier. Er werden acht van die lichte vlotten ge bouwd, elk plaats biedend voor vijf of zes vol wassen passagiers, een kok en een bemanning van twee koppen. Deze mannen heeten „kop" en „staart", naar hun plaats op het vlot. Elk bezigt een langen riem als roer de stroom doet de rest. Er wordt niet geroeid. Vier kleine opgeblazen vlotten van schapevellen droegen de groote balken en bovendien werden aan elk der vier hoeken nog vellen vastgemaakt, zoodat er, om elk vlot drijvende te houden, 100 opgeblazen vellen noodig waren. De vel len moesten een of tweemaal per dag worden opgeblazen bij gebrek aan werktuigen hier voor. De vlotman blaast ze eenvoudig op. Op het houten geraamte werd één laag baga ge der vluchtelingen geplaatst, waarbij een kleine ruimte in het midden werd opengelaten met^ matten bekleed, welke ruimte als „eet zaal" diende. Op de bagage werden langs drie Zijden dier zaal slaapgelegenheden gemaakt. Den eersten dag, was het moeilijk varen te midden der rotsen twee der vlotten raakten hier in een draaikolk, enkele dagen later ge beurde hetzelfde juist toen men ontbeet en een godsdienstoefening hield. Een lichte aard beving hoorde eveneens tot de verschrikkin gen van de reis. Op een ochtend, toen de vluchtelingen door de Mongoolsche woestijn kwamen, werden er geweerschoten gehoord van den oever. De „vloot" was ver van den oever af en besloten werd door te varen. Een lichte zeilboot kwam de zendelingen achterop, doch de wind draai de in het nadeel der vervolgers. Weer klonken schoten en toen besloot men maar voor anker te gaan. Twee van de leiders der roovers kwa men naar den oever van de rivier toe, terwijl twee anderen hun geweren op het gezelschap richtten. Den zendelingen werd verzekerd, dat zij niet bestolen zouden worden zij moes- ürJV™*1 jn e'8en belang tol betalen. Er werd 60 a 70 dollar per vlot geëischtde zendelin gen maakten hiertegen bezwaar en ten slotte werd er geaccordeerd voor 30 dollar per vlot dat ging zoo vriendschappelijk, dat een van het gezelschap een kiekje maakte van de uitbe taling van het geld. Ten slotte wist men Peking veilig te berei ken. Ontwerp van wet van de Rijkscommissie, Een Komer van advies voor de uitgaven? Zooals uit het zesde verslag van de be- zuinigingscommissie is gebleken, bestond er tusschen de regeering en deze commis sie verschil van inzicht omtrent de noodza kelijkheid van de instelling van het bezui nigingsapparaat bij de wet. Een nader schrijd ven van den voorz. van den Minis'erraad heeit dit verschil nog niet opgelost. Daarom heeft,, naar het Corr. Bureau nu verneemt, de genoemde commissie lhans> een ontwerp van wet aan de regeering ter beoordeeling gezonden, dat aldus, schrijft zij, „beter dan algemeene beschouwingen kan aangeven, welke taak, welke bevoegdheden en welke verplichtingen door ons aan het bezuini gingsapparaat worden toegedacht." Blijkens artikel 1 van het on'werp zal de daarin bedoelde Kamer van 'Advies voor de Rijksuitgaven tot taak hebben: le. de regee ring te dienen van raad omtrent alle wets ontwerpen, ontwerp-algemeene maatregelen 1 van bestuur, ontwerp-Koninklijke Besluiten of ontwerp-ministerieele beschikkingen waarbij de 'Staat geldelijke verplichtingen op zich neemt of waaruit voor de Staat of andere openbare lichamen geldelijke ver plichtingen voortvloeien. 2e. de regeering te dienen van raad, alvorens door deze tot het doen van uitga ven, uit bij de wet beschikbaar gestelde gelden wordt overgegaan, indien gewijzigde omstandigheden de Kamer aanleiding moch ten geven, die uitgaven ondoelmatig te ach ten. Hiervan zijn uitgezonderd de uitgaven, welke gegrond zijn op eenmaal vastgestelde wetten, algemeens maatregelen van het be stuur, koninklijke besluiten of ministerieele beschikkingen, alsmede uitgaven beneden 50.000, tenzij zij een eerste post vormen voor een bedrag, dat vermoedelijk 50.000 zai overschrijden. Ten 3e zal de taak zijn-de regeering te dienen van raad in alle drie gevallen, waar in het college meent, dat de op eenig ge bied 'door den Staat aanvaarde taak met minder kosten of op andere, meer doeltref fende wijze kan worden vervuld of waarin haar meening te dien aanzien door de re geering wordt gevraagd. Op 1 September te 's-Gravenhage, Op 1 September a.s. zal te 's'-Gravcnhage een internationale luchtpost-conferentie ge houden worden ter bespreking van de ver schillende vraagstukken, rakende de inter nationale luchtpostverbindingen. Een dertigtal landen hebben zich reeds bereid verklaard aan dc conferentie deel te nemen. Een vergadering te Alkmaar. Onder leiding van dr. C. J. K. van Aalst uit Amsterdam, werd Woensdagmiddag in het Stadhuis te Alkmaar een vergadering gehouden van belanghebbenden bij de ka nalisatie van West-Friesland. Uitgenoodigd waren 57 gemeentebesturen en water schapsbesturen en twee Kamers van Koop handel; afwezig waren slechts twee gemeen" lebesturen. De voorzitter verklaarde, dat bij door voering der kanalisatie Noord-Holland het beste deel van ons land zal worden. De stemming der vergadering was zeer sympathiek; princ'pieel verzet uitte zich slechts weinig. Verschillende colleges, w.o. zeer belangrijke, deden toezegging den aan slag te aanvaarden. Voorloopig Verslag. Blijkens het voorloopig verslag van het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 20, 131 en 991 van het Burgerlijk Wetboek en van artikel 858 van het Wetboek van Burgerlijke rechtsvordering, zoomede van de artikelen 22 en 23 der Wet op het No- tarisaiïibt, strekkende tot het toelaten van vrouwen als getuigen bij akten, juichten eenige leden de voorgestelde wijzigingen oe, vooral omdat zij in die van de Wet op het Notarisambt een eersten stap zagen op den weg, welke naar de benoembaarhe:d der vrcuw tot notaris leidt. Andere leden betreurden daarentegen dit wetsvoors'.el, omdat het niet alleen gaat in de richting van gelijkstelling van de vrouw met den man in het openbaar leven, zooals in de Tweede Kamer reeds terecht is opge merkt, maar zelfs naar hun meening. zal voeren tot het achterstellen van den man bij de vrouw. De wijziging van de Notariswet ligt ook geheel in de richting van toelating van de vrouw, eerst tot plaatsvervangend notaris, straks tot het notarisambt zelf. Een en an der vermindert de mogelijkheid van de vor ming van een huisgezin door de mededin gende mannelijke candidaten Gevraagd werd,, of de vrouw nu ook als getuige raag optreden. le, ingeval deurwaarders getuigen moe ten stellen; 2e. bij wisselphbtes'en; 3e. bij ontru^ng van woningen. In een aanzienlijk deel onzer oplage van gisteren meldden wij nog, dat de F VII te Batavia is aangekomen. BATAVIA, 30 Juni. De Fokker VII, met den Amerikaan Van Lear Black aan boord, vertrok hedenochtend te 8 u. 30 van Singa pore. Te 1 u. 50 werd Palembang gepas seerd. Om 5 u. 7 min. kwam het vliegtuig te Batavia aan. Alles is wel aan boord. De laatste route bedroeg 1200 K.M. Bij aankomst van het Fokker-vliegtuig te Batavia stroomde het publiek, dat vo! geestdrift en niet meer te houden was, het terrein op, juichend en met hoeden zwaaiend, terwijl spontaan het Wilhelmus werd aangeheven. De heer Van Lear Black nam rustig in de cabine zittende, de enthousiaste- huldebe tuiging in ontvangst, OP DERTIEN DAGREIZEN GEVLOGEN OVER VIJFTIEN LANDEN. 's-GRAVEiNHAGE, 30 Juni. Naar aanlei ding van de aankomst van de F VII H.N.A.D.P. te Batavia, deelt de directie van de K.L.M. aan het Haagsche Aneta- kantoor het volgende mede: Volgens een voorloopige berekening is de geheele route AmsterdamBatavia af gelegd in ongeveer 86 vlieguren. De snel heid van dit type vliegtuig, dat loch eigen lijk niets anders is dan een verbeterd'type Fokker F VII, waarmede Van der Hoop naar Batavia vloog, springt wel duidelijk in het oog, wanneer men deze 86 vlieguren ZATERDAG, 2 JULI. HILVERSUM. 1050 M. 12 uur Poli'.'eber, 12.35—a Lunchmuziek door het A.N.R.O.-trio o.L van Dick Groeneveld, viool, A. v. Leeuwen, cello, P. Jochernse, piano. 2.303 Concert door het A.N.R.O., kleine meisjes koor, o.l. van Wtllem van Warmelo. 3-30~~* 5 Militair concert door de Kon. Militaire Kapel, o.l. van den dir. L. de Boer, in den Dierentuin te Den Haag. 68 Vooravondconcert door het A.N.R.O.-orkest. Mevr. Greta Santhagens-Manders, sopraan. 7-45 Politie berichten. 10.30 Persber. c,a. 10.40 Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest o.l. van Hugo de Groot. DAVENTRY, 1600 M. 2.50 Tenniswedstrijden in V/ ïm- bledcn. 5.15 Royal Air Force Display. Schijngevech ten met vliegmachines. 6.10 Kinderuurtje. 8.30 Tijds., weerber. nieuws. 7-05 De militaire band, 7.20 Causerie. 7.35 Liederen van Grieg door E. Mit chell, niano. 7.45 Lezing: Herley Regatta. 8.03 De militaire band en R. Hcrderson, bariton, S. Rowan, Schotsche komiek. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Voorlezing door Mich. Sadleir. 9-55 Variété. 10.5012.20 Dansmuzièk. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—iï.20 Con cert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055-55 Radio» Jazz Symphonie, Dansmuziek. 8.5011.30 Gala concert. Orkest en solisten. LANGENBERG, 469 M. 11.20—12.20 Concert. .1.2.5 2.50 Orkesteoncert Moderne Weener en Berliner Ope rette. 5.505.50 Kamermuziek (piano, viool, tenor. 8.559.15 Nieuwe balladen uit Wcstfalen. 9.2Q). Vroc'ijke avond. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. KöNÏGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN 484 cbn 5S6 M. 3.108.05 Lezingen en lessen. 8.50 Vrccl.jkc avond. Mark Twain, Declaim t e, M. C 1 orf Lewitsch kapel. 10.5012.40 Dansmuziek. HAMBURG, 374-7 M. 4-50—5.35 Liedjes bij de luit. 6.207.10 Vroolijk concert. 7.358.15 Xylophon- concert. 8.2011,10 Zweedsche avond. Orkest en zang, Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 Or kestconcert. 9.30 Concert in de Kurzaal Ostendc (100 musici). 10.5011.20 Dansmuziek in de Kurzaal Ostende. De gewezen Nederlandsche gezant te Berlijn, Baron Gevers, die thans in Zwitser land vertoeft. vin de D. P. vergelijkt met 12754 uur, welke Van der Hoop met zijn vlieg uig voor denzelfden tocht noodig had. De D.P. hééft den tocht volbracht in der tien reisdagen. In werkelijkheid Verliepen tusschen vertrek en aankomst zestien da gen. Eén dag bleef het toestel in Contsan- tinopel door administratieve moeilijkheden en tvyee dagen in Bagdad door een storing in het smeertoestel. Zooals bekend, was de tocht geprojec teerd in veertien dagreizen, doch het tra ject KarachiAllahabad is in één dag ge vlogen in plaats van in twee dagen Van der Hoop deed over den tocht Am sterdamEatavia twintig dagreizen. Hij had zijn plan geprojecteerd in 22 dagen. Gey sendorffer en Scholte hebben dus 2/3 gé bruikt van den reistijd van Van der Hoop. Nog een andere belangwekkende verge lijking kan men maken, doordat ovêr het traject BoedapestBangkok Geysendorffer en Scholte dezelfde route hebben gevolgd, welke Van der Hoop in het najaar van 1924 volgde en de Amerikaansche wereld- vl'egers in den zomer van 1924. De Ameri kanen deden over het traject Boedapes' Bangkok 17 dagreizen, Van der Hoop 14, Geysendorffer en Scholte 9. Ock hieruit moge blijken, aldus wordt medegedeeld, welk een buitengewone ont wikkeling de luchtvaart in nog geen drie jaren heeft medegemaakt. H-N ADP heeft op de dertien dagreizen over vijftien dagen gevlogen, n.h: Nederland, Duitschland, Oos tenrijk, Hongarije, Zuid-Slavië, Bulgarije, Turkije (Klein-Azië), Syrië, Mesopotamië, Irak (Arable), Perzië (Chusistan, Farsistan, Laristan, •Bashkird, Mekran, Beloethistan), Eritsch-Indië (Bombay Rajputam, Hin dustan, Centraal Indië, 'Sindhia, Garda, Ka- tana, Gurjat, Ghutia Nagpur, Ben Hur, Be neden Burma), Siam, Malakka, Neder- landsch-Indië (Sumatra en Java). De afstand AmsterdamBatavia bedraagt pl.m. 15195 K.M. c l ONDERHOUD MET GEYSENDORFFFR EN SCHOLTE. Terug wordt doorgevlogen naar Engeland. Een vertegenwoordiger van Aneta heeft een onderhoud gehad met Geysendorffer en Scholte. Het gezelschap blijft zes of zeven dagen te Batavia, m verband met bet na zien van het vliegtu'g, waartoe Geysendorf fer waarschijnlijk 1 Juli naar Bandoeng ver trekt. De terugtocht gaat via Medan langs de zelfde route. Er wordt doorgevlogen naar Engeland en wel eerst Glasgow, om de dochter van den heer Van Laer Back af to halen, daarna gaat het naar Londen. Indien het mogelijk is, zal en passant Amsterdam worden aangedaan Gedurende de rtis heeft men goed weer gehad, behalve in Bir ma en nabij Bangkok. Geysendorffer verklaarde, dat twaalf vliegdagen voldoende zijn voor een reis naar Indiè, Scholte meent zelfs, dal het in acht dagen mogelijk is. Gehoopt wordt, ge lijk al gcme'd, op 23 Juli in Engeland te rug te zijn, Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. 100 TWEEDE HOOFDSTUK. Toen zij dien avond van elkander scheid den, was hun kennismaking reeds zóó ver gevorderd, dat zij met elkaar hadden afge sproken, die te doen voortduren, Arabella gevoelde instinctmatig dat haar vader min der met Jasper Losely zou zijn ingenomen dan zij; dat, als Jasper aan hem werd voor gesteld, hij haar misschien den omgang met hem verbieden zou, al zag hij er nog zoo schitterend uit. Zoo kwam zij tot den eer sten verkeerden stap. Zij had een ongehuw de tante van moederszijde die te Blooms- bury woonde, naar kleine partijen ging en die terug gaf en waar Jasper gemakkelijk kon geintroduceerd worden. Zij ging eenige weken bij die tante logeeren, die toen zeer vriendelijk voor haar was en met welgeval len de kleine geschenken aannam die Ara bella haar mede bracht cn die op hare beurt een logeerkamer aanbood, benevens al die kleine amusementen en een reeks yan partijtjes met de onschuldige copuet- teriën waartoe deze aanleiding gaven. Arabella sprak met haar vader niet over Losely. Zij ontmoette Jasper zeer dikwijls, cn zij verloofde zich. Jasper die reeds door zijn schuldeischers gekweld werd, verlangde natuurlijk zich van z'n eigen geluk en van Arabella's toekomstige fortuin te verzeke ren. Eindelijk greep Arabella al haar moed bijeen en sprak met haar vader. Tot hair blijde verwondering stemde deze na eenige blijken van ontstemming gegeven te hebben, er in toe, Jasper Losely te zien en vroeg hem buiten te dinceren. Na den eten, on der een flesch Lalitte, verzekerde de heer Fosset aan Jasper, na voorop gesteld te hebben dat hij niet van plan was zich uit te kleeden voor hij naar bed ging. dat hij zijn volle toestemming gaf tot zijn huwelijk met Arabella, op voorwaarde dat Jasper of zijn familie haar fatsoenlijk zou onder houden en op haar geld zou wachten tot zijn testament gelezen was. De heer Fosset weigerde zelfs een wenk te geven aangaan de het bedrag van zijn vermogen. Jasper keerde zich afgekoeld, ondanks de uitste kende Laffitte, naar huis terug, doch hel engagement werd niet verbroken. Het huwelijk werd stilzwijgend uitgesteld. Jas per cn zijn familie een vrouw onderhouden; Welk een dwaas denkbeeld! Juist toen hij over de mogelijkheid dacht van een over eenkomst met den ouden Fosset, waarbij hij er in bewilligde, te wachten op hetgeen hem ten deel zou vallen tot het fes'ament gelezen was, mits Fosset van zijn kant hem en Arabella onderhouden wilde op zijn villa te Clapham, waar Jasper, ofschoon hij niet veel met het buitenleven op had, liever wilde wonen dan op een bovenhuis in de City werd de oude Fosset ziek en bedlegerig. Hij was niet in staat z'n zaken waar te nemen; een ander deed het voor hem en het gevolg hiervan was dat s4jn huis z'n betalingen staakte, terwijl aan den dag kwam, dat het al meer dan tien jaar insol vent was geweest. Er werd misschien der t V pCt. uitbetaald en niet minder dan 40 fami lies waren geruïneerd. De oude Forset, die veilig in z'n bed lag, droeg de beproeving met wijsgecrige kalmte, merkte egen Ara bella aan dat hij haar altijd gewaarschuwd had voor de wisselvalligheden van het ondermaansche, wees haar nogmaals opge togen op haar uitstekende op jeding, droeg haar de zorg op voor Tom en Brigitta en blies, na verklaart te hebben, dat hij in vrede met alle menschen stierf, den laatsfen adem uit. Eerst zocht Arabella een wijkplaats bij haar tante. Maar ofschoon de beurs van deze dame niet geleden had door het bankroet van haar zwager, was zij nog meer verbitterd op den doode dan zijn schuld eischers. Niet alleen omdat zij zich nu ver stoken zag van de geschenken die Arabella steeds meebracht: ananassen, aardbeien, kippen, eenden enz., waardoor zij in staat was geweest partijtjes te geven, zonder veel kosten te maken, maar ook omdat de vooruitzichten van haar nicht, als rijke erf gename, nu den bodem waren ingeslagen, Haar ontvangst van Arabella was zóó onaangenaam en haar rouwbeklag zóó scherp, dat d eze haar huis verliet, vast besloten nooit den drempel er van meer te betreden. Maar nu kwamen Arabella's energie en haar betere karakter-eigenschappen in werking. Zij besloot door eigen inspanning haar jongeren broeder en haar zuster te onderhouden en op te voeden. De groote kostschool, waarvan zij het sieraad geweest was, nam haar gaarne als onderwijzeres, in afwachting dat zij een voordeeliger be trekking als gouvernante zou gevonden heb ben. Haar omgang met Jasper brak zij af. Zij was edelmoedig genoeg geweest om hem te schrijven en hem van zijn huwelijksbe lofte te ontslaan, Jasper was iemand, die zich ook zonder dit ontslag als vrij be schouwde, maar hij vond het beter, dit maar niet te zeggen. Arabella zou zoo redeneerde hij gén betrekking kunnen krijgen met een grooter salaris dan zij noodig had en dan zou hij het overtollige best kunnen gebruiken Bovendien misschien zou haar tante haar iets vermaken, al zou zij haar bij haar leven niets geven. In één woord, al was Arabella niet rijk genoeg om z'n vrouw te worden, zij kon nog wel eens rijk genoeg worden voor een vriendin in den nood. Het moest voor haar, zoo dacht deze egoist, zoowel een genoegen als plicht zijn, hem door het leven te helpen. Zoo bleef de verloving in stand; zij zagen elkander nooit, maar onderhielden een drukke briefwisseling. Arabella werkte hard met het oog op de toekomst; Jasper werkte zoo weinig mogelijk en werd zeer in 't nauw gebracht door het tegenwoordige, belichaamd in zijn schuldeischers. DERDE HOOFDSTUK. Niet alleen de directrice, maar het ge heele onderwijzend personeel der kost school, waaraan Arabella Fosset verbon den was, was ten zeerste met de weeze in genomen. Haar wilskracht, vastberadenheid en haar talenten, werden hoog geprezen en er was zoo iets edels in haar noeste vlijt om voor haar broertje en zusje te zorgen, dat er pogingen werden aangewend om haar aan een voordeeliger en onafhankelij ker betrekking te helpen, dan zij ooit als gouvernante Icrijgen kon. Waarom zou zij geen al te groot huis koopen, er met haar broertje en zusje gaan wonen en les geven buitenshuis? Meerdere voorname en rijke families namen haar als onderwijzeres en opvoedster voor haar kinderen en zoo werd haar een inkomen verzekerd, géëvenredigd naar al haar behoeften. Arabella ykocht het huis; Brigitta Gregg-s, haar voormalige kindermeid, kwam bij haar in dienst en weldra sloop Jasper Losely in de duister nis van den avond' steeisgewijs dat huis binnen. Arabella had den moed niet, haar deur voor hem gesloten te houden, hij was zóó arm, hij was in zóóveel moeilijkhe den gewikkeld en hij zeide haar dat hij zoo ongelukkig was. Zoo was er dan nog iemand voor wie zij werken moest, behalve vocf de beide kinderen. Maar wat waren Ara bella's verdiensten voor een man die dronk en speelt! Nieuwe onheilen troffen haar. Er brak een besmettelijke ziekte uit in de buurt, haar broertje werd er door aangetast, haar zusje den volgenden dag en in minder dan een week, werden twee kistjes naar het kerkhof gedragen. Nu bleef de ouder- looze niet anders over dan die afschuwe lijke Jasper Losely. Zorgen van allerlei aard drukten haar. Zij had meer uitgegeven dan haar inkomen bedroeg; zij had schulden ge maakt om de schulden van Jasper te beta len. Haar beurs was leeg. Zijn schuld eischers drongen bij hem aan, hij èeid» haar dat hij zich moest schuil houden. Zoo vertrok hij op een winterdag; in geen jaar zag zij hem weder. Eenige dagen nadat hij haar verlaten had, hoorde zij van de misdaad en de veroordeeling zijns vaders Jasper werd op verzoek van zijn vader door zijn oom naar het vaste land gezon den, naar een handelshuis in Frankrijk, waar de oom hem een betrekking bezorgde. Hij was onder een anderen naatn naar Frank rijk gezonden, om hem voor de schande te bewaren, die. zijn vader over zijn eigen naam gebracht had. Spoedig daarop volgde het rechtsgeding en het vonnis van William Losely. Arabella gevoelde de schande diep; zij gevoelde hoe zij den stoutmoedigen, ver- metelen Jasper moest treffen en verwon derde zich niet, dat hij haar niet schreef. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10