VOOR DE SLACHTOFFERS Dc a.s. Verkiezingen. VAN DE RAMP IR DER ACHTERHOEK. Reclame.Optocht Stadsnieuws. PIJLTJES Vrijdag 1927 51ste Jaargang No. 16590 Aangifte moei, op» straffe van verlies van* alle rechten, geschieden uiierlïflc driemaal vier era iwinffg uren na hei ongeval Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad DE R.K. KERK IN RUSLAND. Agenda 2 Juli Personlia. Vorig bedrag 1819.30 1.- Tolaal 1820.30 opgeluisterd door MUZIEK, op Zaterdag 2 Juli a.s. ALLEMAAL OP DE FIETS! VERSCHILLENDE RECLAMEWAGENS De propaganda-fietstocht van morgen. VAN ONZE RECHTBANK. DE PHILANTROPISCHE OPLICHTERS TE BLOEMENDAAL- De herdenkingsfeesten te Beverwijk. De verkiezingen in Veisen en Heemstede. LAATSTE MEDEDEELINGEN OMTRENT DE GROOTE PROPAGANDA-FIETSTOCHT Allemaal op de fiets. Het College van Zetters. ..1 1 t J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht Benoemingen. Besmettelijke ziekte. Pe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25' Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi;' »ooruitbetalinJ 3 5S Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeinintf Nr. 5970. Adverfentiên 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1^ regels 60 ct. per plaatsing; eikr regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerings voorwaarden f Oflflf) Levenslange gehecle ongeschiktheid tot werken door f 7Kj3 bij een ongeval met f OCjfl bij verlies van een hand, f 193 bij verlies van een ff Kfl bij 'n breukvan f Aft bij verlies v. eea tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 «tl.' doodelij ken afloopZoU," een voet of een oog; lZf». duim of wijsvinger- «U beer of arm; andere vinger» Door Bisschop d' Herbigny. Onderstaand geven wij een correspon dentie van Mgr. d' Herbigny over zijn laat ste bezoek aan Rusland. Het geeft een kijk op de Katholieke Kerk en de Sovjet-repu bliek, maar doet tevens de wa- - besef fen van een geordende sam '5 met vrijheid van godsdienst, voor on. .atholie- ken van een onschatbare waarde, wanneer wij hieronder lezen hoe een bisschop in een land als Rusland door onze geloofsgenooten ontvangen wordt. Bij mijn laatste reis naar Moskou, (in den herfst van het jaar 1926), waren de Katho lieken onbekend met het feit, dat ik de bisschopswijding ontvangen had. Ik ging verder dcor, de Heilige Mis te lezen, de Biecht te hooren en *1® H. H. Sacramenten te geven, net alsof ik een gewoon priester was, zooals eveneens geschiedde gedurende mijn oponthoud in 1925-1926. Uit de omge ving kwamen vele Fransche, Duitsche en Engelsche Katholieken, om de godsdienst oefeningen bij te wonen. Buiten de ge wone ziekenbezoeken, in de ziekenhuizen der hoofdstad om, heb ik vele bezoeken in de omgeving van Moskou afgelegd, 50 tot 100 Kilometer met den trein en dan verder uren lang met. een wagen door de ongastvrije steppen. De aanblik en de ge dachte aan de zieken en stervenden, die reikhalzend en smachtend op den laatsten troost wachten, hebben mij altijd diep ont roerd en brachten mij de tranen in de oogen. Zoo woonde daar b.v. een arme dood zieke Fransche vrouw nit Savoye, die ik kende, wist dat ik Bisschop was en bij mijn bezoek reeds stervenden was. Zij zag mij lang in het gezicht en kon nog moeilijk fluisteren: „Gedurende bijna 10 jaar heb ik geen Katholiek priester gezien, en thans, nu bet uur van sterven slaat, komt mijn Hei land tot mij, de Heilige Hostie, door den Franschen Bisschop, mijn God, hoe kan ik U genoeg danken." Niet alle gebeurtenissen waren echter van dien aard. Twee dagen na mijn aankomst in Moskou, bracht de „Iswestije" het be richt over een proces, hetwelk tegen 13 Katholieke priesters uit dc omstreken van Kiew was gevoerd: „Spionnage", Twee der priesters werden vrijgesproken, en 10 lot een lange tuchthuisstraf, en de laatste, Abbé Jiliusky, ter dood veroordeeld. Dit bericht verwekte onder de buitenlandsche diplomaten eene grocte opschudding. Ik zelf ben weliswaar niet in de gelegenheid geweest, een onderhoud met den vertegen woordiger van Polen te hebben, maar ver nam, dat de Fransche en Duitsche Gezant zich terzake tot de Russische regeering hadden gewend en deze erop hadden attent gemaakt, dat dergelijke treurige gebeurte nissen buiten Sovjet Rusland ongetw:;feId een hoogst ongunstigen indruk moesten maken. Het doodvonnis werd dan ook niet voltrokken; de Poolsche priester werd voor een in Polen gearresteerden Russischen Communist ingeruild. Na een kort bezoek naar Leningrad, (600 Kilometer van Moskou verwijderd), alwaar ik juist de tijd had in de Kathedraal de H. Mis te lezen, keerde ik weer naar de hoofdstad terug, alwaar ik op Maria Hemel vaart voor eene groote menigte ontroerde en verheugde gel-»ov*-*cn, waaronder velen, die in hun leven nog nooit een Bisschop hadden gezien een pontificale Mis in de Petrus en Paules kerk mocht lezen; de ver wondering, de ontroering en de vreugde der gemeente laat zich met geen pen be schrijven. Na het Evangelie besteeg ik den kansel en verklaarde met korte woorden, dat de Heilige Vader om züne groote liefde voor zijne kinderen in Rusland te toonen hun ditmaal een Bisschop geschonken had cpdat de goddelijke zegen in nog grootere mate hun ten deel zoude w~rd°" -1 "ne zending met politiek of diplomatie niets te doen had en mijn oponthoud in Rusland slechts korten tijd kon duren en dat ik naderhand op verlangen van den Heiligen Vader mijn gewone werk als voorzitter van het orientalische instituut te Rome weer op mij moest nemen, dat ik hun echter de hoop zou geven, dat binnenkort een vaste Bisschop in hun midden zoude zijn. Na den sacramentalen zegen moest ik langen tijd biecht hooren en deelde ook nog de H. Communie uit. Op de daaropvolgende werkdagen moest ik het H. Vormsel toe dienen aan tal van kindren, volwassenen cn ouden van dagen. Onder de ouden was eene Fransche vrouw, die in Rusland ge- boren en opgevoed, voor de eerste maai in baar leven een Bisschop zag. Het bericht, dat een Bisschop was aan gekomen, werd overal zeer snel verbreid, ofschoon de bladen het stilzwijgen hierover bewaarden; zoo kwamen de katholieken van heinde en ver, 1000 K.M. ver en nog meer, b.v. Duitsche Kolonisten uit de Wolga republiek, om door mij het H. Vormsel te ontvangen. Ook vele bezoekers lieten zich in mijn hotel aanmelden, zonder evenwel mij te kunnen aantreffen, (aangezien ik slechts ge durende den nacht en dan nog maar voor eenige uren, in mijn kamer aanwezig was;, om mij over dingen te spreken, die of mij m het geheel niet interesseerden, of waar ever ik mij niet kon en mocht bekomme ren. Alleen een intervieuw, hetwelk ik aan twee journalisten van de „Krasznaja Gazei- ta" (roode courant) en de „Koschsoschols- kaja Pravda" (waarheid over den commu- nistischen jeugdbond), moest toestaan, moet noemen. De bladen in Leningrad hadden n.l, den vorigen dag een bericht gebracht, dat een vertegenwoordiger van den Paus, Kardinaal Dorbini, uit Rome was aangeko men, om de katholieke kerken in Rusland te inspectecren. Nadat wij elkander hadden begroet, slel- 'den mijn bezoekers direct mij die vragen, welke hen het meest interesseerden. Is U een afgezant v,a.n den Paus? Neen. Wie is U dan? Ik ben de voorzitter van het Orien talische Instituut te Rome, ben als Bisschop hierheen gekomen, zonder eenige opdracht omtrent politiek of iets dergelijks te heb ben ontvangen, doch alleen met net doel de katholieken in hunne godsdienstige aan gelegenheden bij te staan, in het bijzonder de Fransche, Duitsche en ItaUaansche ka tholieken. Hebt U betrekking met de Ortho doxe geestelijkheid aangeknoopt, zoo ia, ^velke? Absoluut geene, ik heb niemand van de orthodoxe geestelijkheid gezien D. ge- kerk in Rusland vervolgd wordt? Er is nie mand, die een dergelijke bewering van mij heeft gehoord. Het is echter duidelijk, dat wanneer de katholieke kerk geen priesters en geen seminaria in Rusland mag hebben, en dat, wanneer de arrestaties en veroor deelingen van priesters verder gaan, Uwe vijanden natuurlijk zullen beweren, dat de katholieke kerk in Rusland wordt onder drukt en dat dan uwe vrienden om een goed antwoord hierop verlegen zullen zijn. Dit interview van den 27en Augustus verscheen natuurlijk in geen enkele cou rant; ik had echter het voorgevoel gekre gen, dat de langste tijd van mijn oponthoud in Rusland voorbij was. En inderdaad, in den nacht van 3 September werd energiek op mijn kamerdeur geklopt; „In naam van de Sovjet in Moskou, open maken". Een correct aangekleed heer verschijnt, maakt zijne excuses, d,3.t hij mij zoo laat moet storen en eischt van mij, dat ik Rusland zoo spoedig mogelijk heb te verlaten. „Ver banning is het niet, doch~"Uwe tegenwoor digheid komt ons ongewenscht voor". Op mijn vraag, of ik over Finland terug mag reizen, gaf hij mij ten antwoord: „Zeker, ook zelfs via Odessa, echter zonder eenig oponthoud." Voordat ik afreisde had ik nog het ge noegen abbé, thans Mgr. Neveu, als Apos tolisch Administrateur van Moskou te be groeten; hem zijn thans dc katholieken m Moskou en het zuiden van Rusland toe vertrouwd. Nog een laatste plechtige Hoogmis in de Peter en Paul kathedraal en laatste Mis in de Fransche Lodewijkskerk met sacramen talen zegen, dat was het afscheid. Alle ka tholieken lagen op de knieën, terwijl ik dc monstrans hoog hief, voelde ik, dat tranen van ontroering mij over het 'gezicht liepen. Nog eenige uren en ik zat in den trein naar het Noorden. Sindsdien staan de katholieken in Rus land aan talrijke nieuwe vervolgingen bloot. Het aantal gearresteerden en de gevoerde „processen" zijn legio, vooral sedert Ja nuari 1927. De beide Apostolische Vicaris sen staan nog steeds aan het hoofd van hun diocees te Leningrad en Moskou. Vri ge duld en met priesterlijke liefde concentree- ren zij al hun krachten op de zorg voor de zoo zwaar beproefde katholieken, als ver tegenwoordigers en uit naam van die Kent. die altijd en zooals ook thans, de groote, moedige weldoenster der volken geweest is. Het is een niet onhandig gevonden ver kiezingstruc van de S. D. A. P. om in haar verkiezingslectuur een tegenstelling te ma ken tusschen haar en de rest van den ge meenteraad. Zij spreekt dan van „wij" en de meerderheid. Maar dat neemt niet weg, dat zij evengoed als alle andere partijen, de consequenties zal moeten aanvaarden van haar gedragingen. Zij moet dat durven en komt er niet af met wat slecht ging in de gemeente, op de schouders van de tegenstanders te schuiven. In verkiezings dagen mag veel geoorloofd wezen, een der gelijke handelwijze nadert de grens van het toelaatbare. Zooals gezegd, moet de S. D. A. P. den moed hebben de verantwoording van haar doen en niet-doen te aanvaarden. Evenals iedere politiekc partij. Trouwens, het moet ons weinig kunnen schelen, wat een of anderfe partij zou doen als dit cf dat gebeurd zou zijn. Neen, er dienen daden gevraagd te worden en geen woorden. Voor de S. D. A. P. is de tijd van holle reclame verstreken; zij is in het tijdperk van de mede-verantwoordelijkheid getreden; zij is een burgerlijke regeerings- partjj geworden net als wij. En dan moet het toch wel iederen kiezer treffen, dat de S. D. A. P, zoo bitter wei nig succes beven de andere partijen uit heeft, zoodra zij in een of ander lichaam mederegeert. Ligt nog niet versch in ons geheugen die bekentenis van dat „enfant terrible" der S. D. A. P., die in „Het Volk" aan de hand van cijfers constateerde, dat de S. D. A. P, dc minste verkiezingswinst maakt in die gemeenten, waar er een oi meer socialisten in het college van B. en W. zetelen? Dat bewijst, dat in de practijk alle verkiezingsbeloften van de S. D. A. P. niet zijn in te lossen en dat een S. D. A. P.'er met dezelfde moeilijkheden heeft te kampen als alle andere partijen. Wij nemen hen dat niet kwalijk, maar wel is dat een reden voor de kiezers om vooral de S. D. A. P. niet op haar woorden, maar op haar daden te wegen. De practijk is zoo moeilijk. Een dezer dagen stelde een verkiezingspamfletje het voor alsof de S. D. A. P. het monopolie bezit van te zorgen voor lage belastingen van den arbeider. Het geschrift deed dat nota bene naar aanleiding van een aller ongelukkigst voorstel van den heer Joos- ten om de opcenten op de personeele be lasting progressief te maken. Dat juist dil voorstel voor geen enkelen arbeider belas tingverlaging, maar voor zeer, zeer velen een niet onaanzienlijke belastingverhooging beteekende, toont de demagogie v,an dit strooibiljetje aan, doch gaan wij zwijgend voorbij. Dcch weet ge wat een verkiezingsgeschriit van de Communisten een dezer dagen aan den paladijn der S. D. A. Pden heer Wibaut, verweet? Dit: dat deze socialistische wethouder Wibaut heeft voorgesteld in het afgeloopen jaar ook voor de arbeiders de belasting te verhoogen. Wij nemen hem dit niet kwa lijk, maar dit leggen we toch even vast, dat het doen der socialisten heel anders is dan hun woorden zirn. Trouwens de ijzeren wet der noodzakelijkheid heeft vooral in Am sterdam, dat voor een goed deel als een proefveld der S. D. A. P- kan worden be schouwd, vele illusies der S. D. A. P. zijde gebroken. Ze waren bij die illusies te goe der trouw misschien, goed, maar laten ze dan cok eerlijk bekennen, dat de, practijk onzer samenleving andere eischen stelt dan schoone theorieën. Het gaat niet aan, dat de S. D. A. P. voor zich de eer van een welgelukt stuk soci aal werk opeischt en wat mislukt op oen rug der „meerderheid" schuift. Men moet elke partij op haar eigen waarde schatten. En dan durven wij zeggen, dat de R.-K. Staatspartij een bij uitstek practische par- ic onnouoxe «proken. Wilt U beweren, dat de katholieke Zij staat met beide beenen op den be- ganen vloer en jaagt geen utopieën na. Dit is een gemoedsgesteltenis, die kloeke daden baart. Een voorbeeld: de wijze, waarop zij zich voorstelt den bloei van Groct-Haarlem te bevorderen en de welvaart van den arbei der. Be S. D. A. P., plomp en theoretisch als zij is, decreteert: hcoge belasting voor de hooge inkomens; de belasting moet ge haald worden, waar het geld zit, en het kan ons niet schelen of de groote inkomens dan de gemeente verlaten. Het geval doet denken aan het slachten van de kip met de gouden eieren. Maar het droevige is, dat dit geval zich reeds eenmaal heeft voor gedaan in Amsterdam. Ook daar werd een naar socialistisch idee, ideaal belastingstel sel ingevoerd, met het gevolg, dat er een algemeene uittocht van groote inkomens plaats had en dat zelfs middelmatige in komens het forensenschap verkozen bovea Amsterdam. Spoedig ervoeren nu de Am- sterdamsche arbeiders, dat zij de belasting moesten betalen, waaraan anderen zich ont trokken en zij betaalden meer belasting dan vóór het dolle avontuur der S.D.A.P. Er is geen twijfel aan of de S. D. A. P. in Haarlem probeert hetzelfde te doen, als zij er de kans toe kiriigt, Zij is dat aan ha< r leerstellingen verplicht en zoo dogmatisch schijnen de meesten hunner aangelegd te zijn (de kopstukken der S. D. A. P- zijn op dit punt heel wat practischer) dat zij geen oog voor de realiteit hebben. De ^re aliteit zal zijn, dat de Haariemsche arbei der over twee, drie jaar dubbel zooveel belasting betaalt als nu. Wat voor waarde heeft een belofte van de S. D. A. IA van de belasting te halen bij da groote inko mens, als er geen groote inkomens meer in de stad zijn? Die belofte heeft geen waar de en het nuchtere teit is, dat dan de ar beider cok de belasting van de groote in komens betaalt. Niet gedeeltelijk, maar ge heel. De practische partijen zooals de R.-K. er een is zien de zaak nuchter. Zij liggen niet gehuld in theorieën. Zij voe ren een voorzichtige belastmgpolitiek, die niet te zwaar voor den arbeider is en dc greote inkomens niet verjaagt; andere groo te inkomens in onze stad trekt en zoodoen de het belastbaar inkomen verhoogt. Hier van zal dan, zij het na een paar jaar pas, het gevolg zijn, dat de belastingen voor de arbeiders aanzienlijk zullen kunnen worden verlaagd, veel meer dan de S. D. A. P, met haar stelling ooit zal kunnen bereiken. Ziedaar het verschil tusschen theorie en practijk. Een socialistische leuze, die Haar lem naar den kelder helpt en een nuchter inzicht in den juisten toestand, die Haarlem er voor goed bovenop helpt. Daar gaat liet om op 6 Juli. Een R.-K. kiezer kan geen reden heb ben op een andere lijst dan de R.-K» lijst te stemmen, omdat zijn geloof, zijn hart hem zegt op zijn geloofsgenooten te stem men, maar vooral ook, omdat geen enkele andere candidatenlijst, zelfs niet die der demagogische en brallende S. D. A. P., in stoffelijk opzicht iets beters weet aan te biedem Niets beters, wel wat mindci goed is. Sociëteit „St. Bavo" - Gewone zittingen 7 uur „Geel-Wit" 5 uur. St. Josephsgezellsngebouw Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. R.-K. Militairenvereeniging Zoetestraat 14 R. K. V. V. „Viclrix" 7 uur. Emostraat Bavodorp Groote Propa- gandafietstocht R.K. Kiesvereeniging half 4 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, "s avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K, Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau vooi verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. jUsto-- Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89)4 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliolheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671, Aan de Technische Hoogeschool te Delft is voor het propaedentisch examen voor scheikundig ingenieur, onze stadgenoot L. J. N. van der Hulst, geslaagd. F. S. Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden. Alle R.-K. Dames en Heeren in het bezit van een FIETS, worden uitge- noodigd op Zaterdagmiddag 2 Juli, 3!4 uur, naar het Bavodorp (Zomervaart) te komen. Verdere inlichtingen: Propaganda- bureau A. L. Dyserinckslraat, hoek Teylerplein. Wij vestigen er nog de aandacht op, dat de bewoners van voormalig Schoten, die morgen aan den katholieken propaganda- fietstocht willen deelnemen, om half 3 bij een moeten komen op het Soendaplein. Dat het er velen mogen zijn! Gistermiddag werd door de rechtbank de zaak behandeld van den 57-jarigen P. E. en den 64-jarigen J. v, R., die Bloemendaal in Maart 1927 zich hebben schuldig gemaakt aan oplichting, door bij verschillende inge zetenen een lijst te laten circuleeren. De beide verdachten gaven voor te werken voor het Genootschap voor zedelijke ver betering van gevangenen en speciaal voor een ontslagen gevangene, die 1500 noodig had om een zaak te beginnen. Zooals men uit onze uitvoerige berichten indertijd zal herinneren, bevatte dc lijst namen van be kende families te Bloemendaal en elders, zoodat niet spoedig argwaan werd gewekt. Een dame te Bloemendaal, die het geval niet vertrouwde waarschuwde de politie, die den volgenden dag het tweetal ar resteerde. Als eerste getuige werd gehoord de heer H. v. M., die een der personen was bij1 wie de verdachten een lijst lieten circuleeren. Vooral bewogen door de verschillende na men, die de lijst reeds bevatte, had getuige eveneens voor een bedrag geteekend. De heer W. D., als getuige gehoord, ver telde, dat liij verdachte P. E. gedurende diens straftijd in de gevangenis meermalen bezocht had als lid van. het Genootschap voor zedelijke verbetering. Na zijn ontslag zou verdach'e door getuige geholpen wor den. Verdachte zcide geld noodig te hebben om een sigarenzaakje te beginnen. Op een lijst heeft getüige voor hét Genootschap geteekend voor een bedrag en op zijn eigen naam tweemaal voor een bedrag. Naar de getuigen verklaarden was het vooral om het stempel van het genootschap en den naam van den heer D,, dat zij mede op de lijst teekenden. Een der personen, bij wie de verdachten kwamen, vroeg de lijst onder zijn berusting te mogen houden, hij sfuurde ze naar den heer D. Na gemeenschappelijk overleg zijn toen op de lijst alle namen met inkt on zichtbaar gemaakt en is de aldus waarde loos geworden lijst naar verdachten terug gestuurd. De verdachten hebben daarna het stempel van het Genootschap op de lijst nagemaakt en een strookje geplakt vóór het bedrag dat de heer D, had geschonken, welke naam dus was doorgeschrapt. Op dat strookje was door verdachten geschreven; W. D. De Officier van Justitie achtte het bewijs geleverd, dat verd. zich heeft schuldig ge maakt aan het feit zooals het in de dag vaarding is omschreven, n.l, oplichting, door geld in te zamelen tegerr de bedoeling van getuige D., die de namen had geschrapt. Eisch 9 maanden gevangenisstraf met af trek. Dr. L. v. Dam, verdediger, betoogde, dat hier niet gesproken kan worden van op lichting door het voorstellen van bedriege- lijke voorwendsels. Verdachte heeft het strookje met het stempel en den naam W. D. op de lijst geplakt, doch dit was geen bedrog, maar het reconstrueeren van een feit; want het bleef waar dat het Genoot schep cn de heer D. geld hadden gegeven. f- jging de getuigenverklaringen na en concludeerde dat vrijspraak moet volgen. Indien de Rech'bank van een andere meo- mng was, vroeg pl., gezien de omstandighe den waarin verdachte steeds verkeerde, clementie. Vervolgens werd dc zaak behandeld vnn J- v. R., wien tevens oplichting ten laste was gelegd. Verdachte zeide den heer D., dat hij den vorigen verdachte kende en hem wilde helpen. Met P. E. zou hij met de lijst hij verschillende personen bijdragen vra gen. Dezelfde getuigen als in de vorige zaak werden gehoord, waarbij bleek „dat v. R- z'jn aandeel in de oplichting heeft gehad. Verd. verwierp echter alle schuld en noemde P. E. den hoofdschuldige; P- deed hetzelfde. Ook tegen v. R. luidde de eisch 9 maan den. gevangenisstraf. De verdediger, mr, Ali Cohen, bepleitte vri}spraak op grond, dat niet bewezen was, dat hier sprake is van misdrijf. De eerste groote Gladiolenkeuring waarschijnlijk aldaar In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Beverwijk is bij de besprekingen om de a.s. herdenkings feesten aldaar, medegedeeld, dat in de laatst gehouden bestuursvergadering van de Vereeniging van Gladiolencultuur een voor- stel ter tafel kwam om dit jaar voor het eerst een groote Gladiolenkeuring te hou den en wel te Amsterdam, Haarlem of 's- Gravenhage. Toen in deze vergadering me degedeeld werd, dat in September a.s. te Beverwijk herdenkingsfeesten zullen plaats hebben is ernstig overwogen, om de keuring tijdens de feesten in Beverwijk, alsdan te doen plaats hebben. De beslissing werd, in verband hiermede, aangehouden. j, 4-,*■- x - WJ. '117 igyv va* t v v yyiV 'yy ygNK* Van de vier raadsverkiezingen, die, in verband met de grenswijziging van Haarlem, moeten plaats hebben, zijn nu de uitslagen van Velsen en Heemstede bekend. Bloemen daal en Haarlem volgen ai.s. Woensdag. Er is reden om over de bekende uitsla gen tevreden te zijn. In Velsen en Heemstede winnen de Roomsch-Katholieken één zetel. In Velsen ging het stemmental van 2482 tol 2990 vooruit; in Heemstede steeg het van 1367 op 1827. De uitslag heeft aan de vei wachtingen, die de Rcomsch-Katholieken er van hadden, beantwoord. In Heemstede zijn nogal veel ongeldige stemmen uitge bracht, die blijkbaar voor de R.-K. lijst bestemd waren. Zouden die geldig geweest zijn, dan waren de R.-K. misschien wel in aanmerking gekomen voor een overschot- zetel en zouden zij zeven plaatsen in den Raad bezet hebben. Maar niettemin is de R.-K. partij in Heemstede tevreden, naar de heer Dr. Droog ons gisterenavond mede deelde. Van de 15 zetels in den Heemsteedschen gemeenteraad bezetten de R.-K., Anti-Rev. en Christ.-Hist. tezamen 9 plaatsen. Dat geeft natuurlijk goeden moed voor a.s. Woensdag. Dus een oprecht woord van hulde aan onze partijgenooteri in Vel sen en Heemstede, vooral aan de propa gandisten onder hen. Onze beginselen blij ken in onze omgeving nog een groote trek kracht te bezitten. Men schrijft ons Zaterdagmiddag 2 Juli komen de honder den, welke aan dezen Propagandatocht voor de Gemeenteraadsverkiezing wenschen deel te nemen, allen om drie uur in de Emostraat (Bavodorp) bijeen, om precies half vier te vertrekken, tot het houden van een Ver- kiezingsreclametocht, zoo grootsch, als Haar lems burgerij nog nimmer aanschouwde. Nietwaar, R.K. Dames en Heeren wiel rijders, zoo moet het zijn. Kom, stapt nu eens over uwe werkelijke of vermeende bezwaren heen en komt allen met ons demon- streeren voor de R.K. beginselen op politiek terrein. Hieronder volgen nogmaals eenige voor schriften, waaraan terwiile van goede orde zooveel mogelijk moet worden voldaan 1. Samenkoffien drie uur Emostraat (Bavo dorp). 2. Vertrek half vier precies. 3. In het belang van de goede orde mag gedurende den tocht alleen twee aan twee gereden worden. 4. Geen fietslantaarns mede brengen, daar deze bij het aanbrengen van bord of vlag veel moeite geven. 5. De eventueele voorschriften van de Politie en van de Heeren leiders (kenbaar aan geel-witte strik) moeten stipt worden nagekomen. De deelnemers uit voormalig Schoten worden verzocht zich aan te sluiten, bij de Schotensche Propagandisten, welke zich onder leiding van den heer Kuiper, vanaf het Soendaplein, te kwart voor drie uur, en bloc naar het Bavodorp begeven. Men meldt ons uit Hoofddorp: Donderdagmiddag werd op bet raadhuis alhier onder voorzitterschap van den bur gemeester de laatste zitting gehouden van het college van zetters, welke met ingang van 1 Juli 1927 zijn afgeschaft. De voorzitter herinnerde de aanwezige le den, dat het college van zetters voor de di recte belastingen is ingesteld krachtens de wet van 3 Trimait 1819 en bij dispositie van 2 September 1837 van den gouverneur van Noord-Holland deze commissie zou bestaan uit den burgemeester, één wethouder of assessor en vijf grondeigenaars van wie ten minste 2 buiten' de gemeente woonachtig mosten zijn en dat elk jaar vóór 1 Novem- ber een voordracht yan dubbeltallen door den burgemeester zou worden ingezonden. De eerste voordracht, welke door den toenmaligen burgemeester Jhr. Mr. Pabst in dato 17 December 1855 werd opgezonden vermeldde de namen der heeren: Melis Spaans en Pieter Kistemaker als wethou ders, Willem van Zanten, Jacob Kroon Martzn., Picter Beers, Hendrk van Wicke-' voort Crommelin, Tendrikus Levinus Eller- man en Arie 't Hooft als grondeigenaren in de gemeente en als grondeigenaren huiten de gemeente Jhr. V. W. M. van de Poll, in genieur, N. van Loon, landbouwer, A. van Stralen, ambtenaar bij het gouvernement, allen wonende te Haarlem en Arie Vis, koopman te Zaandam. In den loop der jaren is de arbeid der commissie belangrijk ingekrompen; doordat het advies voor zaken van de personeele belasting werd uitgeschakeld: toch bleef ze nog van gewicht voor de bepaling van de huurwaarde der gebouwde perceeien, welke moesten worden geschat niet op het peil van den tegenwoordigen tijd, maar in ver houding tot de herdagen, welke indertijd (in 1895) door de herzieningscoinmisse voor soortgelijke gebouwen waren vastgesteld; hiermee was 't belang van alle ingezeten ten zeerste betrokken. Overigens was het een eere-ambt, waar voor altijd veel liefhebberij bestond; bij het opmaken van de voodracht waren meerma len herhaalde stemmingen noodig. Hoewel de wet het veroorloofde om tot leden van dit college ook personen voor te dragen die niet lid waren van den gemeen teraad, was het vrijwel regel, dat de raads leden deze betrekking binnen eigen kring hielden en trof het geval, dat een lid woest aftreden op een tijd dat hijgeen raadslid was, dan werd hij niet zelden vervangen door een ander, die wel het raadslidmaat schap bekleedde. Deze indertijd zoo nuttige instelling is nu verdwenen als gevolg van veranderde om- Een Ned. Indische lucht vaart-maatschap pij in zicht. Ernstige ongelukken bij Gouda- Een mefs- pe door een auto overreden en gedood. De Regeering en de bezuiniging. Ontwerp van wei van de Rijkscommissie.-Een Kamer van Advies voor de uitgaven? Overtreding der LoterijweL De Haagsche V crzekeringsmaai schappij. Internationalet luchtpost-conferentie. Op 1 Sept. te 's-Hage. De kanalisatie van West-Friesland. Een vergadering te Alkmaar. Vrouwen als getuigen bij akten. Het Voor* loopig Verslag. Een nieuw Fokker-toestel kan 72 uren in de Incht blijven. De tocht van Byrd. Om 7 uur de Fransche kust gepasseerd. Slecht weer. De stormramp-collecte te Amsterdam, op Woensdag j.l. bracht ruim ƒ91.000 op. De Rotterdamsche huurverordeniug ter vernietiging voorgedragen, Afschaffing der colleges van zetters, De loonen in de mijnindustrie. Spoedige bijeenrocp'ing van de contact-commissie ver zocht. Ernstig motorongelnk bij Vlagtwedde. Twee dooden. De gemeente Emmen onder rijkscura- teele? Regeeringsplan tot het in orde bren gen der financiën. De onderhandelingen over de vernieuwing der voorloopige douane-overeenkomst met Frankrijk zijn door de Duitschers gestaakt. In royalistische kringen hecrscht ontstem ming over de arrestatie van Parijs. De verdere executies in Rusland hebben een protest uitgelokt van de zijde der Brit- scke Labour-partij. Aan Sacco en Vanzctti is een respijt van dertig dagen verleend. i De Belgische Kamer heeft het wetsont werp tot verhooging van de civiele lijst des Konings aangenomen. 4 Stopzetting der diamantnijverheid in ge heel België met ingang van 11 Juli a.s. De debatten over de kieswethervorming nemen heden in de Fransche Kamer een aanvang. Barometerstand 9 uur v.m.: 748. Vooruit, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.53. Hoogste barometerstand 765.6 m.M. te Vardö. Laagste barometerstand 746.3 te Calais. Verwachting: matige, tijdelijk wellicht toenemende Z. tot Z.W. wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijn lijk regenbuien, met aanvankelijk nog kans op onweer, koeler overdag. standigheden, maar meer nog als een offer, van het streven naar algemeene bezuiniging; dc minister meende de 64.000.welke per jaar over het geheele land worden be taald aan presentiegelden, vojr verreweg 't grootste gedeelte door een nieuwe regeling te kunnen besparen. Deze nieuwe regeling nu is dat de rijks ambtenaar, die belast is mei de schatting van eigendommen die ontstaan, belastbaar worden of verandering ondergaan, als regel dit werk zelf verricht, maar in bijzondere gevallen de voorlichting kan inroepen van, een of meer deskundigen door of vanwege den minister van financiën aan te wijzen, voor wien belooning en vergoeding van reis- en verblijfkosten nader zijn vastge steld. De laatste leden van het nu afgeschafte college waren behalve de burgemeester die ambtshalve voorzitter is de heeren: G. A. A. Knaap, H. Koning, A. Roodenburg, P. Ou- werkerk en H. van Schooten; de heer K, Kistemaker, onlangs benoemd in de vacatu re-Borst, had nog geen zitting genomen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Provisor in temporalibus der beide Seminariën, den Hoog Eerw. Heer Kanunnik G, C. van Noort, pastoor te Am sterdam (H. Will, binnen de Veste), den Zeer Eerw, Zeer geleerden Heer dr, Th. M. Vlaming, pastoor te Berkel. In deze gemeente zijn in de afgeloopen week 4 gevallen van roodvonk voorge vallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1