Stadsnieuws. DE SPAARNEBANK POLITIEKE SCHETS. Eenige raadgevingen ter voor koming van ongeregeldheden. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. ioilx/16 8 V8 VAN ONZE RECHTBANK. GROOTE PROPAGANDA. VERGADERING TE VOGELENZANG. DE H. O. V. EN HET VERHOOGD SUBSIDIE. Hoopvolle verwachtingen. DE NIEUWE BAD- EN ZWEM INRICHTING AAN PF HOUTVAART. Scheuringen in het gebouw. Fouten in de fundeering? Propaganda-Vergadering St. Bavo- Parochie. HET STEDELIJK STORMRAMP-COMITE 1927. Stormramp-concert. R.K. Sportvereeniging „Hercules". Poging tot inbraak. Aangehoudfen. In het Spaarne gereden. Een jongetje aangereden door een fietser. Jubileam. BURGERLIJKE STAND. Het gevaar, dat wij in een vorig politiek opstel lanceerden en waaromtrent wij ver klaarden, dat onze tegenstanders op poli tieke buit belust zijnde, ten onzen opzichte zeer zwarte voornemens koesteren, willen wij dezen keer wat ofnlijnen. In tegenstelling met onze gewoonte zullen wij ditmaal den tekst van een samenspraak leveren, welke zeer vermoedelijk na de laatste gemeenteraadsverkiezingen werd ge houden en welke wij met onze woorden meenen te mogen weergeven. Wij laten hierbij de leiders van twee politieke raads fracties aan het woord. Rinaldini. Dag mijnheer Leusjes (de proletariër spreekt wat gemaakt) komt het u een oogenblikje gelegen, ik wilde 'u spreken over de a.s. wethoudersverkiezipg. Leusjes. Dag meneer Rinaldini! treed binnen, ik acht het een voorrecht mij met u over die zaak te onderhouden wethouder van Haarlem, wie weet R. We hebben met onzen Haarlemschen maarschalk den uitslag van de laatste ge meenteraadsverkiezingen ernstig bestudeerd en kwamen tot de conclusie, dat onze stad „linksch" is. Het college van B. en W. be hoort daaraan te beantwoorden en daar de burgemeester zich zelf bij rechtsch indeelt, kan er slechts plaats zijn voor één rechtschen ■wethouder, dan staat het twee om drie. L. Juist, dat was en is ook' mijne con clusie in deze aangelegen! seid, maar. mag ik even ondeugend opmerken, dat u de oude politieke scheidingslijn volgt. Ik ben heusch van oordeel geweest, dat er in de gegeven omstandigheden alleen sprake kon zijn van een Democratisch college, doch ik voel natuurlijk het meest voor de oude beproefde scheidingslijn en ik meen net als u, dat wij gerustelijk drie linksche wethouders mogen •opeischen., R. Ach ja eigenlijk zou er we! een demo cratische meerderheid in den raad te vinden zijn, doch laten wé daar liever over zwijgen, want dan zou blijken, dat wij beter weten te praten dan te handelen en dat kon voor Haarlem wel eens finantieel zeer nadëelig uitkomen. Ik ben bij de democratische raadsleden dan ook absoluut niet geweest en kom tot u als vertegenwoordiger van den Vrijheidsbond. L. Welke personen en partijen heeft u Zich al zoo ingedacht als wethouder R. Laat ik beginnen met u ronduit te zeggen, dat de S.D.A.P. twee wethouders zetels voor zich opeischtverder dachten we u op uw oude plaats te herstellen en dan één rechtsche, liefst een protestant, als vierde man, b.v. Mr. Broeg. L. Wilt u dan de katholieke partij geheel uitschakelen, terwijl in die partij de demo craten worden gevonden, waarmede uw partij, zooals zij voorgeeft, wil samenwer ken Mr. Broeg, zegt u, maar krijg ik dan mijn oude plaats terug Die zal van de hem lief geworden wethouderlij ke werkzaam heden geen afstand willen doen. R. Wat die roomschen betreft, maak u daarover niet ongerust, want die moeten .«emers toch het gezag hoog houden en bovendien komt mijn partij met Jan Gerrus, die verklaart in iedere speech minstens vier maal, dat hij het met de roomschen in gröote lijnen eens is of we komen met Joost en die blijft net zoolang met zinnen en cijfers goochelen- en draaien, dat je niet meer naar hem luisteren kan en op het laatst niet meer weet, wat hij in het begin gezegd heeft, zoodat er van een fatsoenlijk debatteeren toch geen sprake zal zijn. L. Hoe krijgen wij de meerderheid bij de Stemming R. Heel gewoon de S.D.A.P. de Vrij heidsbond en de C.H. en (of) de A.R. al naar gelang, dat men van protestante zijden wil toebijten. L. Heeft u de heeren al eens gepolst R. Ja en neen 1 De maarschalk stuurde mij naar Riemerus, mocht die toebijten, dan zijn "we dadelijk klaar. Hij scheen wel geneigd in onze richting te werken, doch of hij er den moed toe heeft, durf ik nog niet te zeggen. L. Ik zou liever hem als wethouder zien, dan den zoo juist door ons genoemde, (ter zijde) hij is niet zoo vooruitstrevend ook. Mijnheer R. nog iets, wie moet het stempel op het college drukken, gelijk Mr. Boemans dat voorheen deed R. Voor mijn part u, mijnheer Leusjes. (terzijde) als wij maar onze twee roole wet houders krijgen, dan is voor ons de zaak in orde. L. Wij moeten later geen last met elkaar krijgen, want om maar een ding te noemen ik ben voorstander van voortzetting der sinds 1921 gevolgde finantieele politiek' en wil dan als contraprestatie jelui zooveel mogelijk helpen bij alle onderwijswenschen, zooals de buitenschool, de school voor Zwakzinnigen enz. enz. R. Dat is op zich niet zoo mooi, doch daar worden we het wel eens dat hangt voor een groot deel ook af van de keuze van den tweeden socialistischen wethouder de een is soepeler en meegaander dan de ander. Joost- is wel wat al te „stug". L. Ik wensch je veel succes, met mijn partij speel ik het wel klaar. R. Als we maar één Christelijke krijgen rolt de zaak van zelf wel en geloof maar dat de roomschen hevig de krok zullen in heb ben. Ik ga nu eerst verder praten met Rie merus en ben dus zoo vrij u te groeten. Dag mijnheer Leusjes. L. Bonjour mijnheer Rinaldini, nogmaals veel succes op uw pad. Na de deur achter zijn bezoeker gesloten te hebben in zich zelf „zie zoo, daar braait voor mij we! een wethoudèrszeteltje uit. Twee S.D.A.P.ers, maar drie behoudende personen, dat kan een mooie „vooruit strevende boel worden. R. Verheugd over het schijnbare succes, betrapt zich zelf op het feit met de behou dende groepen een verbond te sluiten om de democraten van rechtsch te weren en van oordeel zijnde, de proletarische zaak te hebben verraden, werpt deze gedachte ver van zich af en moopert „dat komt later wet weder in orde." Voor dat soort menschen blijft het oude Latijnsche spreekwoord „mundus vult de- cipi" (de wereld wil bedrogen zijn) nog in volle kracht. Wij roomschen zijn echter gewaarschuwd, laten wij er van orofiteeren door ons te wapenen. Laten we zorgen, dat gansch Haarlem minstens één roomschen wethouder een van zelf sprekend feit acht. Indien men prijs stelt op een rechtvaardig en billijk aandeel bij benoemingen, zonder openlijke of bedekte uitsluiting, dan rocmsch katholieken, kiest dan nummer 1 van liist 8. PARVUS. VAN ONZE RECHTBANK. Uitspraken van 30 Juni 1927. J. S., Directeur der Hollardschc Handels bank. wonende te Delft, thans gedtioeerd in het Huis van P» waring Ie Haarlem, 1. valschheid in geschrift; 2. verduistering, twee jaren gev. straf. O.V. met aftr. prev. hecht, t.m. 15 Juli 1927 G. B., tuinder-bloemist, wonende te Wijk aan Zee en Duin, oplichting, vriigesoroken. J. P., landbouwer, wonende te Noord- Scbarwoude, thans zwervende, gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem, dief stal van vee, uit. de weide vier maanden rfev- straf met aftr. nrev. hecht t m. 14 Ju!' 1n27. A. L. M. L., koonman, wonend» te.Allte- made, lasterlijke aanklacht, vrijgesproken. Men schrijft ons van den Raad van Arbeid te Haarlem Meermalen blijkt het, dat het publiek ten aanzien van het afgeven van gelden of gelds waardige stukken aan ambtenaren in het algemeen, een zekere nonchalance aan den dag legt, waartegen wij ernstig meenen te moeten waarschuwen. Niet alleen om hierdoor onaangenaamhe den aan de zijde van het publiek te voorko men, maar tevens*, om de verantwoordelijk heid van den Raad van Arbeid te dekken moge op cleze plaats nogmaals met den mees ten klem er op gewezen worden, dat het aan beveling verdient om steeds de grootste voor zichtigheid te betrachten bij het afgeven of verzenden van gelden of geldswaarden. Van de zijde van den Raad van Arbeid wordt er met de meeste zorg voor gewaakt, schade voor verzekerden zoo goed mogelijk te voorkomen. Maar het is noodig, dat ook het publiek in het algemeen hiertoe mee werkt, opdat het ontstaan van conflicten, neer speciaal van financieelen aard, zooal niet opgeheven, dan toch tot een minimum teruggebracht worde. In het belang der goede zaak meenen wij dan ook de volgende raadgevingen te moeten verstrekken. Ie. Geef nimmer tiw rentekaart af, on verschillig aan wie(n), zonder U van de be voegdheid van den betrokken persoon, om die in ontvang t te nemen, te'hebben overtuigd de ambtenaren van den Raad van Arbeid zijn steeds in het bezit van een door den Voorzitter onderteekend legitimatie-bewijs. 2e Verlang bij afgifte van rentekaarten steeds een behoorlijk en overeenkomstig de waarheid ingevuld ontvangbewijs, on verschillig of daarop zegels zijn geplakt of niet. 3e Ga nimmer over tot betaling in geld, zonder U van te voren te hebben overtuigd, dat de persoon in kwestie hiertoe uitdrukke lijke opdracht ontvangen heeft en verlang een behoorlijk door den Voorzitter zelf cn- derteekende kwitantie. Voor schade,ontstaan bij verzuim daarvan, kan de Raad van Ar beid geen verantwoordelijkheid nemen. Der gelijke machtigingen worden door ons zeer spaarzaam afgegeven. 4e Sluit nimmer geld of losse zegels in briefomslagen aan den Raad gericht, noch bij verzending per post, noch bij bezorging aan ons kantoor. 5e Indien gelden moeten worden overge maakt, maak dan gebruik van den Post- chèque- Girodienst. 6e Betaling te onzen kantore mag alleen plaats hebben aan den Kasambtenaar aan het loket. GUNNING. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat I. „Het verrichten van de in het bestek No. 1 omschreven vernieuwingen aan de in dat bestek genoemde gemeente-woningen" en II. „Het verrichten van het in het bestek No. 2 omschreven verfwerk ten behoeve van de in het bestek genoemde gemeente-wonin gen", waarvan de openbare aanbesteding heeft plaats gehad op 30 Mei j. 1. door hen op 27 Juni d. a. v. is gegund respectievelijk aan I. L. J. Winnubst te Haarlem voor 2.540 en II. de N. V. „Het Schildersschilt" v/h. J. P. Faure te Haarlem voor 2.100.-. GROENTENMARKT TE HAARLEM. Bloemkool 0.060.22 per stuk Andijvie 0.601.80 per kist Spinazie 0.401.75 per kist Postelein 1.1.50 per kist; Peu len 0.16—0,30 per K. G. Wortelen 0.10 0.16 per bos Rabarber 'f 0.12—0.20 per bos Sla 0.303.60 per ICO krop Komkommer 0.030.12 per stuk Tuinboonen 0.12 0.16 per K. G. Heerenboonen 0.750.82 per K. G. Snijboonen 0.700.90 per K. G. Doperwten 0.360.52 per K. G. Selde rij 0.04—0.12 per bos Peterselie 0.06 '0.15 pc bos Aardbeien/ 1.101.90 per slof. Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij J. Bakker, Klaren- 'oeekstr. 57rd„ zwem-abonnement Blauw, Breestraat 5rd., kinder armband Milatz, Spaarndammerweg 8, b. d. Klapbrug, koop mansbeurs m. inhoud J. Pollé, Bisschop Ottostr. 20, broek H. Mulder, Hocfman- str. 46, brieventasch m. inhoud J. Hagen, Slagerspoort 3, cape en schopje Garage Brinkmann, Smedestraat, dop van benzine tank Mulder, Berckheidestr. 21rd., gym- nastiekschoentje J. v. Deursen, Brouwers straat 59, hondje Michielse, Kamperstraat 15, insigne v. d. Linden, Omvalspoort 10, oranje kat, gebracht naar Kennel Fauna Dreijer, Omvalspoort 14a, kettinkje Nieu- wenhuizen, Oostvest 34, sigarettenkoker Schoonhagen, Vooruitgangstraat 26, bonte kat R. Mulder, Leidschevaart 94, Duitsch leesboek Hollebrand, Brouwerskade 85- paar dameslaarzen I. Smalt, Boekerode- str. 15, jongensmuts Klitzie, Potgieter straat 60, kindermuts v. Rossum, 2e Zuid polderstraat 21, kindermuts Peters, Har, menjansweg 57j, nummerplaat auto G. 33554, Zwier, Zocherstraat 53, portemonnaie m. inhoud v. d. Bel, Rozenstraat 65, idem, id. M. Dirks, Tulpenstraat 32, idem, id. Hols- ker, Botermakrt 13, ledige portemonnaie v. Wort, Gr. Heiligland 24rd., regenjas Mooij, Schagchelstraat 16a, rijwielbelas- tirigmerk in étui Miezerus, Amsterdamsche- vaart 19rd., schoolschrift. SERENADE. Aan het gouden echtpaar J. Waning, Drap- penierstraat 14rd., zal door het muziekkorps van het Leger des Heils op 18 Juli a.s. van 8 tot 9 uur n.m. een serenade worden ge bracht. 1 IULI EtKblt LAATSTE kfOFP1- KOERS BERLIJN 1 59.17 PARIJS 9.78 BRUSSEL t 34.69 EEN EN 35.20" LONDEN 12.12l/4 STOCKHOLM 66.921 /2 KOPENHAGEN 66.75 OSLO 1 64.60 BAZEL 1 48.09 NEW-YORK 2.49n/ie ROME T 1 13.85 PRAAG 7.41 WARSCHAU '28.— i% Nederlann 1919 1011/8 101i/8b b% Nederland 1923 1011/a IOU/2 4H Nederl 1919 100 100 VA N. I. 1926 B. 971S/16 9715/16 6"< N.-l. 1923 D.. '01U/l6 HoIL Lloyd 351/, Oude Vaart 75 dito Gem Eigend. 71x/2 Mij „Nederland". 179 1 Scheepvaart-Unie 184i/a 185 Rotterd Lloyd 1683/4 Paketvaart 2181 228 1 Oude Boot 92x/a 921/2 'loll Stoomboot 65 Jurgens gew, 177 1761/2 1581 1581 Poerwoderjo 131 130 432 434 Senembah 4451/2 445 Deli Batavia 476 482 292i/2 291 Scrbadjadi 2963/4 295 Silau 1511/2 150 Allied Sumatra 103 103 Oostkust 234 2341/2 V ICO 184 183 Deli Bat Rubber 234 235 Dordtsche Petr ■3461/4 346 b Southern Rails 1241/4 124 1741/4 1731/2 86 87 Wabash 726/g 721/4 Nederl Kunstzijde 316l/2 322-6 Maecubee - l07i/2 1063/4 Hull Kunstzijde 1141/4 115 Koloniale Bank 246 2451/4 Indische Bank 1691/2 1691/2 Cert. Handel Mij 60 34 1593/4 '613/4 1603/4 Phoenix 1113/4 Geconsolideerde 2141 3643/4 3643/4-5 122I/4I 1211/2 Marine comm. 81/ 8 Marine prei. 483/16 471/2 8051/2 811 Java Cultuur 384 385 Vorstenlanden 1741 174) Aanrijding te Bloemendaal. Op 20 Februari was- J A., chauffeur van een autobus, bezig op den Bloemendaal- sche weg bij de Genestetweg mat een ach terband, die was leeggeloopen, Hij had daar. toe de auto aan den linkerkant van den weg geplaatst. Tegelijkertijd naderden een taxi uit de Genestetweg en een luxe auto uit de richting Santpoort. De chauffeur van de tweede reed met dezelfde snelheid door en liet niet eerst de taxi passeeren, zooals de regels van den weg aangeven, omdat er genoeg rimte overbleef om tegelijk de.auto bus te passeeren Te laat zag verdachte in dat er geen ruimte was; hij remde onmid dellijk met hand- en voetrem, doch door de gladheid van den besneeuwden weg slip te de auto en reej J. A. aan, die zijn lin kerbeen brak en een pees van het rechter been scheurde. Verdachte was overtuigd dat het ongeluk te wijten was aan een samenloop van om standigheden. Hij had uitzicht over den weg en meende te kunnen passeeren, dt remmen waren volkomen in orde. Alleen door het slippen is het ongeluk gebeurd. De Officier van Justitie meende, dat het ongeluk niet gebeurd zou zijn, indien ver dachte de taxi had laten vóórgaan; het rem men gebeurde te laat. Eisch 100 boete subs. 50dagen hechtenis. De verdediger, mr. J. Hoog, zeide dat er, behalve de omstandigheden, drie schuldi gen zijn, n.l. de chauffeur van de taxi, van de autobus en verdachte De breedte van den weg laat passeeren toe, indien de bus geheel lir.ks staat en de taxi geheel rechts rijdt; indien er geen ruimte genoeg was is dit te wijten aan den s'and van een dezer twee. Dat er geen slip-sporen zijn gevonden door de politei is geen wonder, daar de politie eerst drie uur na het ongeval op de plaats kwaffl; de sporen waren toen door de sneeuw verdwenen. PI. vroeg daarom vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op 7 Juli a.s- De R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Bloemendaal heeft een groote be langrijke vergadering uitgeschreven te Vogelenzang op Dinsdag 5 Jul' 1927, 's aVonds te 8 uur, in het R, K. Verenigings gebouw. Als spreker zal optreden de heer J. G. van Kessel, oud-lid van den gemeente raad van Bloemendaal, met het onderwerp. „De R. K. Staatspartij en geen andere." Alle R. K. kiezers en kiezeressen hebben vrije toegang. Er bestaat gelegenheid tot ge dacht enwisseling. Woensdagmiddag is door den gemeente raad, zooals in ons raadsverslag is gemeld, besloten om het tekort over het loopende boekjaar ad 13.500 voor de helft te dek ken, mits de andere helft door particulieren wordt bijeengebracht. Over de verhooging van het subsidie met 10.000 zal bij de begrooting van 1928 worden gesproken. De heer D. J. Sanders, secretaris der H. O. V., deelde ons mede, dat het bestuur roet deze beslissing zeer ingenomen is. Hedenavond zal een bestuursvergadering worden gehouden om de steunactie te be spreken, waarmede morgen zal worden be gonnen; o-a, zullen circulaires worden ver zonden. De heer Sanders was, gezien de discussies in den R,aad, hoopvol gestemd omtrent de verhooging van het subsidie vcor 1928. Immers de heer Joosten vroeg den Raadsleden, die tegen verhooging val' het subsidie zijn, nu reeds tegen te stem men, daar anders de H. O. V. later de nood zakelijke verhooging toch niet ontvangt. Deze raadsleden hebben gisteren echter voorgestemd. Als het verhoogde subsidie wordt toegekend, zal de H. O. V, voor al- lijd uit de ellende zijn. De benoeming van een nieuwen dirigent kan nu ook in overweging worden gago- men. Indien de steunactie bij de particu lieren resultaat heeft, kan de benoeming van een dirigent binnenkort tegemoet wot- den gezien. De heer KLEIN SCHIPHORST heeft in de gemeenteraadsvergadering van gisteren de volgende vragen gesteeld: 1. Wat is de oorzaak van de thans bestaan de scheuringen in de nieuwgebouwde bad en zweminrichting 2. Welke gevolgen worden hiervan ver wacht 3. Welke maatregelen worden genomen, om verdere zettingen te voorkomen 4. Is de heifundeering onder het reservoir van voldoende draagkracht, met het oog op het gewicht van pl.m. 1000000 K.G. 5. Voor wiens rekening zijn de financieele gevolgen Op deze vragen zal, zoo mogelijk in de vol gende vergadering en anders in een volgende vergadering geantwoord worden. V/ij hebben bij den heer KLEIN SCHIP HORST nadere iniichlingen over deze zaak ingewonnen, Hij deelde ons mede, dat den laatsten tijd hem veel klach'en bereikten, dat er scheuringen zgn. zettingen, plaats vonden in het nieuwe g-?bouw der bad- en zweminrichting aan de Houtvaart. Men had zijn aandacht er. op gevestigd en gevraagd, of het feit hem wel bekend was. Hij wist het niet en is toen op onderzoek uitgegaan. Hi; heeft toen zelf de feiten geconstateerd, Geruimen tijd geleden was er van den dienst van Openbare Werken een verzoek ingekomen bij de Commissie voor Openbare Werken, om een aanvullingscrediet te ver lenen voor heifundering. Gebleken was n.l., dat in verband met den toestand van den grond, heifundeering noodig was. De Comnrssie heeft toen in een spoedvergadering het verzoek behan deld en is cr mede accoord gegaan. De heer KLEIN SCHIPHORST had toen gedacht, dat algehecle heifundeering plaats zou vinden. Het is hem thans echter ge bleken, dat di niet zoo is. Gedeeltelijk is gebouwd op staalfundeerng. Juist hierom heeft de heer Kiein Schiphorst zijn vierde vraag gesteld. Het is toch van belang, cf de heifundeering onder het reservoir vol doende draagkracht heeft. Dc heer KLEIN SCHIPHORST vertelde ons nog, dat de scheuringen s eeds grooter afmetingen aannemen en naar zijn meening zal het miet zoo makkelijk zijn, de zaak in orde te brengen. Reeds heeft men eenmaal het reservcir leeg laten loopen en daarna de zettingen met specie gedicht. Doch toen het reservoir gevuld was, vertoonden de scheuringen zich opnieuw en in nog grooter mate. De zettin gen zijn bijpa overal te constateeren en er zijn er bij van enkele cent'meters wijd e. Reeds van veraf zijn ze zichtbaar, aldus de heer Klein Schiphorst, Wanneer men voor de spoorboomen aan de Westergracht staat dan ziet men reeds de scheuringen. Is het gedeelte, dat niet op heifundee ring gebouwd is, juis' boven de vroegere Brouwerskolk gebouwd, dan vreest de heer Klein Sch'phorst, dat hot tct stand brengen der scheuringen groote moeilijkheden zal opleveren. Gisterenavond werd in het patronaatsge bouw aan de Leidschevaart een propaganda vergadering gehouden voor de a. s. gemeente raadsverkiezing, waar als sprekers optraden de heeren J. A. de Lobel én M. L. A. Klein, lid van den gemeenteraad. Laatstgenoemde, als voorzitter van de própagandaclub opende de vergadering met den Christelijken Groet en heette vervolgens alle aanwezigen inzon derheid den geestelijk adviseur, den WelEerw. Heer Th. Sprenger, den WelEerw. Heer Keijzer en den heer Jos. de Lobel van harte welkom. Spreker zette inhet kort uiteen, wat de bedoeling van dezen propaganda-avond was. In zijn rede zette spreker uiteen, hoe de katholieken zooveel mogelijk worden terug gedrongen, wat hij illustreerde met verschil lende voorbeelden, hoe de Katholieken o. a. worden teruggehouden van het bekleeden van min of meer vooraanstaande posities. Door het verbod van het houden van een optocht ter gelegenheid van de Encycliek Rerum No varum. Verder gaat spreker na de verschillen de wethouderschappen met hunne respectie velijke resultaten. Dari komt de heer Klein op hef chapiter woningbouw en geeft aan op welke wijze door de voornaamste partijen voor verbetering van huisvesting wordt gestreefd. Intusschen komt de Hoog Eerw. Heer De ken Westerwoudt ter vergadering en wordt met applaus begroet. Spreker geeft vervolgens aan wat „Over leg" inhoudt en hoe deze organisatie tot stand kwam. Ook memoreert spreker nog de school geldenregeling. Verder dringt hij aan op steun der groote gezinnen en behoeftigen en be lasting naar draagkracht. Spreker geeft ver der nog over de verschillende voornaamst- takken van dienst een korte uiteenzetting daar de tijd hem niet toelaat hierover uit voariger te kunnen zijn. Aan het einde va zijn rede spoort hij allen aan, en kan hij het hen niet genoeg op het hart drukken-„Stemt Roomsch!" Stemt op 6 Juli a.s. op lijst 8. Een luid applaus volgde op deze redevoe ring. Hierna was het worod aan den heer de Lobel. Spreker deelde enkele bijzonderheden mede over de liberale beginselen en hoe wei nig belangstelling vroeger bestond voor de Gemeenteraadsverkiezingen. Spreker ging vervolgens enkele partijen na in hunne beginselen en komt dan ook aan de R. K. Volkspartij. Ten laatste richt spreker nog een kort woord tot de vrouwen en drukt hen op het hart hare mannen aan te sporen Roomsch te stemmen en zich niet om den tuin te laten leiden door mooie voorspiegelingen in bluffenden taal weergegeven. Ten slotte wijst spreker op de „Ster uit het Oosten" en bedoelt hiermede het symbool der Sovjet. Ook wij volgen de Ster uit het Oosten, doch de Ster, welke opgekomen is te Bethle hem. „En willen wij dit bewijzen," zoo eindigt spreker, dan kunnen wij dit niet anders doen dan Roomsch te stemmen Te stemmen op Ho. 1 van lijst 8 1" Op deze rede van den heer de Lobel, welke als altijd door geestige opmerkingen geken merkt werd, volgde een langdurig applaus. Hierna deelde de heer Klein nog enkele bij zonderheden mede en verzocht allen zooveel mogelijk propaganda te maken en ook deel te nemen aan den propaganda fietstocht, welke zal gehouden worden op a. s. Zaterdag des tl. m. half vier. A. s. Dinsdagavond zal nog een fietstocht gehouden worden uitsluitend in dat gedeelte der parochie, dat vóór de an nexatie tot Heemstede behoorde. Verder spoorde hij allen aan a. s. Maandag de vergadering bij te wonen, waar Pater Borr. de Greeve een redevoering zal houden. Spreker brengt dan dank aan allen, die hebben medegewerkt tot het slagen van de propaganda in het bijzonder aan den geeste lijken adviseur, den Wel Eerw. Heer Th. Sprenger, den secretaris, den heer Dijkmnns en den heer Jos. de'Lobel. Dan vraagt de geestelijke adviseur nog even het woord en brengt dank aan den heer Klein voor hetgeen hij !ls voorzitter reeds heeft gedaan. Na de rondvraag, sloot de voorzitter de vergade ring met den Christelijken groet. EEN KWESTIE VAN WONINGBOUW- VEREENIGINGEN. Bij besluit van den Amsterdamschen Ge meenteraad 26 Februari 1927 werd een ge garandeerde hypotheek van 1.570.000 ver leend aan de woningbouwverenigingen „Dr. Schaepman", „Dageraad", „Patroimonium" en „Eigen Haard". Door „Amstels Bouw kring" en de vereeniging van huiseigenaren was tegen dit besluit gereclameerd, omdat de garantieverleening lijnrecht in zou gaan tegen ede bedoeling van de regeering. De zaak werd gisterenmiddag in openbare zitting van Ged. Staten van N. H. behandeld. Voor de reclamanten voerde de heer jhr. mr. Schorer het woord. Spr. oordeelde het een zaak van gewicht om prinnpieele redenen. De gemeente Amsterdam laat zich in met de volkshuisvesting, die geheel door den parti culieren bouwer wordt verzorgd. In deze kwestie heeft het geineent bc. tuur zich ech ter ook ingelaten met de huur en indirect met het loon. De betrokken woningen zijn bestemd voor bewoners, wier loon wordt verondersteld op 42, het zijn dus niet arbeidershuizen in den eigenlijken zin van 1 et woord. De gemeente z zegt dat er naar dit soort woningen groote vraag is en behoefte de ondervinding yijst anders uit. Indien er werkelijk behoefte aan bestaat, dan bewijst dit nog niets. Als men op deze manier blijft bouwen, zal de vraag naar dit soort steeds grooter blijven. Spr. zegt dat h t een feit is, dat in de klasse, waarin de be trokken woningen vallen, zeer veel huizen leeg staan' De woningtelling heeft bewezen dat er veel woningen van deze klasse zijn, er vele leeg staan en onder arbeiders geen vraag er naar bestaat. Spr. constateerde ook, dat de bouw door particuliere ondernemers sneller geschiedt. Achter dit raadsbesluit van Amsterdam zit veel, zit alles, aldus spr., ook dat Amsterdam handelt tegen den geest van het vcentrale ge zag. Spr. denkt dat de politiek in deze een groo te rol heeft gespeeld. Spr. was van oordeel, dat Ged. Staten dit besluit van Amsterdam nietig verklarende, zullen handelen in het belang van de woningpolitiek in het geheele landfen in het bijzonder in het financieel be lang van Amsterdam. De consequentie van dezen geldelijken steun zijn, dat Amsterdam ook subsidie zou moeten verleenen voor den bouw van heerenhuizen, indien men zou betoogen, dat het inhet be lang der volkshuisvesting zou zijn. Voor het gemeentebestuur van Amsterdam sprak wet houder Miranda. Spr. begon mat op te mer ken, in verband met het beroep door den vo- rigen spreker op het centrale gezag, de orga nieke wetgeving van dien aard is, dat aan pro vinciale staten en gemeenteraden genoeg ge legenheid gegeven wordt voor eigen inzicht. De hoogte van de huur, ging spr, voort, kan in deze niet het criterium zijn. Er zijn, tegen den zin der gemeente Am sterdam, in Amsterdam met rijk- en gemeen tegeld huizen gebouwd, die klein en duur zijn. De practijk bewijst, dat de huizen der wo ningbouwverenigingen meer voldoen aan de wenschen der bevolking dan die van den par ticulieren bouwer, er staat dan ook een gering percentage van vereenigingswoningen leeg. Daarom ligt er voor de gemeente geenerlei risico in de garantie te verleenen. Spr, stelt er prijs op te verklaren, dat het geemeentebestuur geen aanval richt op den particulieren bouw dezen wil het steunen waar mogelijk is. Bij garant stellen voor particulieren bouw heeft de gemeente een verlies geleden van ruim 1 milüoen guldén, terwijl spr. overtuigd s, dat het geld niet doelmatig is aangewend. Er zijn huizen gebouwd, die niet in den smaak vallen van de Amsterdamsche burgerij. Spr. noemt de houding van reclamanten ten hoogste onsociaal. Aan de hand van cij fers, die de vorige spreker heeft genoemd, toont wethouder Miranda aan, dat van risico voor de gemeente in dit geval geen sprake is. De politiek, die reclamanten voeren zal er toe leiden, dat de huurprijzen in de hoogte gedreiven worden de burgerij kan deze ver hooging niet verdragen. Spr. bestreed daarna de meening van een der reclamanten, als zou de Woningwet voor namelijk bedoeld .zijn voor en invalide arbeiders. De woningbouw vereenigingen wij zen in een andere richting zij bestaan uit wat men kan noemen valide arbeiders. Spr. toonde vervolgens aan, dat bij de be trokken bouwvereenigingen, die de garantie hebben aangevraagd, werkelijk van verbete ring der volkshuisvesting gesproken kan wor den. Spr vroeg eenig vertrouwen in den Am sterdamschen gemeenteraad. Als een adres aan den Raad is gericht, is het dan niet moge lijk dat de bouwvereenigingen rustig hun werk kunnen voortzetten. Zij beoogen geen particulier belang, maar werken in het belang van de gemeenschap. De tijd is nu eenmaal voorbij, dat noch in dit noch in een ander genre van bedrijf of ndustrie de alleenheerschappij kan voeren. Wethouder Miranda vestigde de aandacht op de opmerking van mr. Schorer, dat de bouwvereeniging te veel geeft voor den prijs. Collecte Ned. Christ. Jongel. Geh. Onthouders vereeniging „de Schakel" f 2.90 J- J- C. K. kji.5o Geïncasseerde inicekenbiljetten A. J. dc L 5 J. T. M io._ J. G. N5. R, K, te A10. N. V. v. d. Sluis Vleesch en Vee handel 10.— Lijsten Wiedijk. Personeel N. Z. H. Tram 184.55 Personeel Gemeente Gasbedrijf 59.82 Bureau Bouw- en Woning Toe zicht n 36 O f 324*77 Saldo vorige verantwoording „30.711.47 Totaal 31.036.24 Het programma, hetwelk ui gevoerd z".l v/orden op het concert ten bate van de slachtoffers der stormramp op Vrijdagavond 1 Juli in de Groote Kerk.e is met veel zorg samengesteld. O.a. zal de bekende tenor Jacques v. Kempen liederen ten gehoore brengen van Bach en Auber', benevens „Repentir" van Gounod. Het Hclandsch A Capella Koor en hel Meisjeskoor, be'de onder leiding van Joh. F. Keja, zu'len liederen voodragen o.a. van: Csslölini, Fornorod en Keja. De cellist Nico v. d. Stadt zal vier werk- j'es voor celo ten gehoore brengen, terwijl George Robert orgelwerken uitvoeren zal van Hiinde! en Andriesen. Ter wille van het goede doel wekken wij een ieder cp dit concert te bezoeken. De 'oegangsprijs bedraagt slechts 25 cent. De kaarten zijn te verkrijgen bij Concert bureau A. Vornout, Warmoesstraat 10 en 's avonds vóór den aanvang aan het Kerk gebouw. DE ZON-ECLIPSEXPEDITIE VAN HET R.K. LYCEYM. Ook de weetgrage leerlingen van het R.K. Lyceum hebben een wetenschappelijke ex peditie uitgezonden, in navolging van zoo veel andere geleerde genootschappen. Ech ter niet naar 't Noorden, maar heel gewoon tjes naar 't veld achter de school, waar dan ook 's ochtens vroeg, even na vijven, de na- tuurkunde-leeraar en een dozijntje leerlin gen zich hadden opgesteld, om de opkomende zon met vreugde te begroeten. De instrumenten waarvan zij zich zouden bedienen, om de eclips nauwkeurig na te gaan, waren in 't kort de volgende: Op de eerste plaats de onmisbare zwarte glaasjes. De meesten bedienden zich van donkere projectielantaarnplaatjes, maar één vernuftige jongeling keek door schoensmeer, d.w.z. door een laagje hiervan, dat zich bevond tusschen twee glaasjes. Verder waren er aanwezig pl.m. 10 foto toestellen om de zonsverduistering te foto grafeeren. Voor de mooiste foto's waren door den rector prijzen uitgeloofd. 2 Kijkers waren opgesteld, waarvan er een ook ge schikt was voor 't maken van foto's, die natuurlijk zullen uitmunten door hun grootte. 't Scheen echter mis te zullen loopen. Even vóór 't begin van de eclips verdween de zon achter een wolk, en kwam hier pas over zes sen weer achter vandaan. Toen was ze dus al voor e?n aanzienlijk deel verduisterd. Snel werd de eerste foto gemaakt, om te verhin deren dat de zon weer zou verdwijnen vóór dat ze „genomen" was. 't Viel echter nogal mee. Men enkele tusschenpoozen werd er om de vijf minuten een opname gemaakt. Dit geschiedde met behulp van den chronometer van den gym- nastiekleeraar, die met bewonderenswaardige juistheid^telkens „klaar?" en „af1" riep. Dan weerklonk er een bijna éénstemmig geklik, en 't zooveelste beeld was gemaakt. 't Spreekt van zelf dat de kijker meer werkzaamheden vereischte, daar er hierbij, in tegenstelling met de gewone fototoestellen, voor alke opname een nieuwe gevoelige plaat noodig was. De jongens die de kijker bedien den, hadden dan ook handen vol werk met 't instellen, sluiten, belichten van de plaat en weer opnieuw instellen van den kijker. In 't -geheel werden er door ieder pl.m. 15 a 20 opnamen gemaakt; een mooie serie dus. Alles bij elkaar genomen, viel er over 't weer niet te klagen, en nu is 't maar af wachten, hoe de foto's er uit zullen zien, R.K. LYCEUM. Eindexamens H.B.S. R.K. Lyceum te Haarlem (Afd. H.B.S.) Eindexamen op 28 en 29 Juni. Geëxamineerd 7 candidaten; geslaagd Th. J. H. van Beek; H. Geheniau; H. C. M. Kahmann; E. H. L. Picard; Willem Smit; B. M. Tordoir en J. H. J. Truyens. Seer.: J. Vogel, Zijlweg 70, Overveen. Met ingang van Vrijdag 1 Juli a.s. zal de Athletiek niet meer worden beoefend op 't terrein van het R.K. Lyceum aan den Zijl- weg. Door de welwiflena'e medewerking van onze zuster-sportvereeniging „Leonidas" en diens leider, de heer Th. R. Vreeswijk zijn we in staat gesteld ons gezaménlijk met Leonidas de Athletiek te beoefenen. De oefenavond is vastgesteld op Vrijdag avond van 79 uur op het Gem. Sporter- rein aan de Kleverlaan. Dus Athleten, we beschikken nu over een prima terrein, mooie banen, de Athletiek- benoodigdheden van de beste kwaliteit en last not least een prima leider. We zijn nu toch allen Vrijdagvond pre- cent niet waar. Woensdag heeft men geprobeerd zich toegang te verschaffen tot het gemak- en waschhuisje in den Hout. De stopverf van den ruit was verwijderd. Het is evenwel bij een poging gebleven. Door de recherche is aangehouden J. F. 62 jaar, zwervende, die bekend heeft, sitfa- ren te hebben ontvreemd in de nacht van Zondagop Maandag uit het perceel Lepel straat 7. Hij had de sigaren in den Hout verstopt. Hedennacht te ongeveer half één is een 44-jarige bloemistknecht uit Vogelenzang, komende uit dc Bakenesserstraat, onder den invloed van sterken drank verkeerende, in het Spaarne gereden. Door een agen van politie en een schipper werd hij met hand reiking op het droge gebracht. De drenkeling is naar het St. Elisabeths gasthuis overgebracht. EenS -jarig jongmensch, genaamd Z. liep op het Houtvaartspad tusschen de zwem school en den Pijlslaan en werd aldaar aan gereden door een fietser, waardoor het jon getje te water geraakte. Door handreiking van een paar jongens werd hij op het droge gebracht. De man reed door en bleef onbekend. Gisteren herdacht de he>er W. Opdam, agent-rechercheur den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de politie alhier in dienst trad. Ondertrouwd: 29 Juni. A. G. v. d. Knoop en G. Arendsen. M. Polak en R. S, Samuels. A. Hallie en A. Vlugt. F. w. M. Frielin en E. E. F. Herrmann. Getrouwd: W. P- L. Kirchner en M. W. de Jonge. K. Hofstra en A. E. Gladen. T. A. Vergagij en A. E. C. Ploeg. J- Wisker en W. van Leeuwen. A. W. van Cranenbroek en G. Scholte. J. M. Peper en A. F. J. van Roon. P. Voogd en J J. v. d. Veldf, H. C. Henneveit en H. C. van Loevezijn. H. J- L. Voets en IT. C. J. Nijs. A. van Akkooi en H. J. M. Rond D. J. Kcmoen en F. J. Sel- hnrst. G. P. A. de Korte en A, E. Cassee. Geboren: 28 Juni: z. van E. HoesKol. 28 Juni: d. van M. C. BaarsBiere. d van J. v. d. Werffv. Keulen. d. van W. C. Schinkelv. d. Horst d. van A. M. VasenChristoifels, d. van T. M. v. Schie—Schellings. v Oerleden: 27 Juni: W. H. A. Hommes, 69 j., Hoofmanstraat; F. Joókergouw, 70 j., Coornhertstraat. 28 Juni; M. A. SchotelPoppinga, 71 j., Sophiastraat. A. van Dijk, 71 j., Antoniestrrat, F. E. ■Davidson, 30 j„ Hazcoaterslaan 29 Juni: J. A. Bouquet, 53 j., Gasthuisvest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2