Uitslag Gemeenteraadsverkiezing Heemstede. (156) Ongeldig 182 liberalen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Vrijdag 1 Juli 1927 GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK. De schoolgeldregeling voor de openbare Fröbelschool aangenomen. Het voorstel-Groot verworpen. De a.s. herdenkingsfeesten. Verschil lende voorstellen goedgekeurd. Een incident. Wethouder Eijklng tegen den heer Zwaver. De wijziging der salarisregeling van gemeente- personeel aangehouden. VELSEN. Gemeentelijke Woningdienst. WIJK AAN ZEE. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. HILLEGOM. R. K. KIEZERS EN KIEZERESSEN. Dit is de R.K. Ir«t! Uw lijst! HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. BLOEMENDAAL. VELSEN-NOORD. (4826) Uitgebracht 4419 Kiesdeeler: 2827/is (4670) Geldig 4237 S. D. A. P. VRIJHEIDSBOND. ROOMSCH-KATHOLIEKEN Koper, Jan Bigot, geb. Kuss Redeker, J de Ru, H. B. W. Totaal Unen, van H. M. de Voogt, geb. de Vogel Rijkes, S Dirks, J. C Schmöle, J. F Hijden van der, Ch. J. Q. Herweijer, IJ. C. W. Totaal Droog, Dr. E. A. M Erf, van der J. W Breed, C. W Boer, de W. M Linden, van der N. J. Schelvis, J. J Jonckbloedt, C. A. M. Zijm, F. O Peeperkorn, P. H. M. Bakel, van J Sambeek, van A. J. W. Leuven, A. A Berg, van der H. J Kokkelkoren, Q. W Totaal CHRISTEL.-HIST. Poll, van de Jhr. A Moolenaar, J Quarles v. Ufford Jhr. P.N. Hoekendijk, J. A Steenbergen, van J. P. Wijk, van L. J Roest Jr., Jac Zorge, J Enschedé, B. F Dijk, van A Totaal ANTI-REV. VRIJZINNIGEN. Kwak, C. L Muller, K Warnaar, J. J Fockens, H. M. Verkuyl Mzn. J. Goldschmeding, D. Totaal Vring, J. Audretsch, A. P. Krieken, van G. S. Jansen, W Blikslager, Th. W. Kroon, Joh De zetels zijn dus als volgt verdeeld: S. D. A. Pi VRIJHEIDSBOND 3 ROOMSCH-KATH6 CHRIST. HIST2 ANTI-REV1 VRIJZINNIGEN 2 DISSIDENT R.-K "otaa! (1) zetels (381) (3) zetels (877) (5) zetels (1367) (0) zetels (232) (1) zetels (441) (2) zetels (530) (1) zetels (246) Bij deze verkiezingen zijn de twee laatstgenoemde partijen met geen candidatenlijsten uitgekomen. De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van den uitslag der Raadsverkiezingen in 1923. Cisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemees ter. Afwezig was de heer Steenvoorden. Schoolgeldregeling fröbelschool. B. en W. bieden ter vaststelling aan de nieuwe schoolgeldregeling voor de openbare Fröbelschool. De heeren VISSERS en GROOT had den een voorstel gedaan tot wijziging van de heffingsschaal. De heer PATTES zegt dat wel in hoogere klassen het schoolgeld omhoog gaat, doch uit de klasse komen de leerlingen der be waarschool niet. Spr. gelooft dat de school, zooals deze in het voorstel van B. en W. is Vastgesteld, de voorkeur verdient. De heer GROOT betreurt het dat het voorstel niet om advies is gegaan naar het hoofd van de school. Het hoofd is het niet eens met de regeling van B. en W. Spr. betoogt dat vele ouders het school geld niet kunnen betalen. Ergo ontvangt de gemeente minder schoolgeld, zoodat de kin deren het onderwijs missen. Wordt het voorstel van spr. aangenomen, dan ontvangt de gemeente ook minder schoolgeld, doch de kinderen ontvangen onderwijs en daar, gaat het om. We hebben te kiezen of te deelen. Spr, meent dat de door hem aangewezen weg de beste is. De VOORZITTER antwoordt dat bij een wijziging van een schoolgeldregeling niet het advies wordt ingewonnen bij het hoofd der school. Dit gebeurt naar spr zich herin nert, nimmer. De heer VISSER betoogt dat de school gelden inderdaad te hoog zijn. De regeling, door spr. naar voren gebracht, beoogt voor namelijk een voordeelige regeling voor de minder draagkrachtigen. Hiertegen kan de raad toch geen bezwaar hebben. In andere gemeenten zijn de bedragen ook lager, In Haarlem b.v. wordt beneden de f 800 geen schoolgeld geheven. Van f 800 tot f 1000 vraagt die gemeente f 2.60 per jaar. Bever wijk f3 van de f 1000. Van f 1200 heft Haarlem f 3 schoolgeld. Beverwijk f 3.60. De heer PATTES merkt op dat de heer Visser het schoolgeld bedoelt van één kind. Haarlem geeft voor de volgende kinderen een belangrijke reductie en dat maakt een groot verschil. Men dient vervolgens ook rekening te houden met den kinderaftrek, welk in Haarlem wordt toegepast. De heer STEIJN wijst er op dat de com missie voor het fröbel-onderwijs niet met de voorgestelde regeling instemt. Men dient er rekening mede te houden dat het geen verplicht onderwijs is. Op zich zelf is het verschil tusschen de veranderde regeling en wat voorheen was, zeer groot en dit zal de ouders treffen. Immers, de bedragen op zichzelf zijn niet zoo heel erg doch wel wordt het groot verschil met de regeling van voorheen gevoeld. Er dient een overgang te zijn en daarom zal spr. vóór de regeling stemmen, welke door de heeren Visser en Groot is voorge steld. De heer GROOT is bereid zijn voorstel in te trekken, wanneer B. en W. bereid zijn, hun voorstel te herzien overeenkomstig de opmerkingen in den raad gedaan. De heer SLINGS wijst op het geringe schoolgeld en vraagt of er met ernst kan ge zegd worden, dat de bevolking het niet zal kunnen betalen. Dit zou een weinig over dreven zijn. De gemeente legt belangrijke bedragen toe op het fröbelonderwijs. Boven dien is het onderwijs in overeenstemming gebracht met den geest van den tijd en te ver wonderen is het niet, dat de gemeente thans een weinig meer wenscht te heffen. De men- schen moeten iets voor hun fröbelonderwijs over hebben. Hoeveel hebben anderen niet bijgedragen om hun bijzondere inrichtingen te behouden, toen er nog geen subsidierege ling was. De heer ZWAGER wijst er op, dat er voor de R. K. fröbelschool zooveel aanvragen bin nenkwamen, dat niet eens alle kinderen ge plaatst konden worden. Het schoolgeld is cvenhoog. Zouden niet katholieke ouders minder over hebben voor dit onderwijs. Spr kan het zich niet voorstellen. Wegloopen doen ze niet. De ouders stellen het onderwijs veel te veel op prijs. Daarom ziet spr. niet in, waarom de raad het voorstel-Groot zou moe ten aannemen. Een incident. De heer EIJKING bestrijdt den heer Zwager, waarna deze interumpeert. De heer Eijking wendt zich dan tot den heer Zwager en voegt hem, terwijl de voor zitter hamert, eenige minder wellevende woorden toe. O.m. „Een zwendelaar ben je!" De heer ZWAGER vraagt of het nu maar aangaat op een dergelijke manier een raadslid aan te vallen. Wanneer de heer Eijking de uitdrukking nog eens herhaalt, schorscht de voorzitter de vergadering. Na vijf minuten wordt de vergadering weer heropend. De voorzitter zegt het nog eens te willen probeeren en spr. verzoekt geen onparlementaire woorden meer te bezigen, zooals gebeurd is. De beraadslagingen worden hierna voort gezet. De heer GORTER wijst er op, dat er ver geten wordt, dat de menschen, die heelemaal niets kunnen betalen, hun kinderen gratis op de school geplaatst kunnen krijgen. Het lijkt spr. toe dat het hier wat spijkers zoeken in laag water is. De heer VISSER antwoordt den heer Zwa ger, dat door velen gemeend wordt, dat de vergoeding, welke ook aan de onderwijskrach ten aan de Fröbelschool wordt uitgekeerd,* king van het historische feit, dat het op 16 Juni 1926 650 jaar geleden was, dat Graaf Floris V aan Beverwijk eene weekmarkt vergunde, heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek om te bevorderen, dat door de gemeente voor een bedrag van 5000. wordt deelgenomen in het te vormen waar borgfonds. In de raadsvergadering van 2? September j.l. werd door den raad instemming betuigd met deze herdenkingsfeesten en steun en medewerking toegezegd. De meerderheid van het college is van ge voelen, dat er termen aanwezig zijn om het verzoek in te willigen, onder de uitdrukke lijke voorwaarde, dat ook door particulieren voor een gelijke som in het fonds worde deelgenomen. De minderheid van het college wenscht haar stem omtrent dit verzoek voor te be houden. De heer ZWAGER dient een amendement in. bedoelende dat door particulieren 3.000 zal worden bijgedragen in dit fonds. Dit amendement wordt door de meerder heid van B. en W. aangenomen. De heer EIJKING, de minderheid in het college vindt dat er een verkeerde opzet is in deze feestviering. Spr. gaat de voorge schiedenis na. O.m. becritiseert spr. de samenstelling van het eere-comité. De heer VISSER wijst er op, dat hij reeds eerder gezegd heeft, dat het particu lier initiatief hier iets tot stand kan brengen De gemente behoort geen risico op zich te nemen. Spr. zal dan ook tegen stemmen. Verschillende andere leden pleiten voor het voorstel van B. en W. Vooral daar het niet vaststaat, dat de gelden noodig zullen zijn. Het is best mogelijk dat het comité zich zelf zal kunnen redden. De heer ZWAGER licht toe dat het hoofd comité tegen een waarborgfonds van 10.000 bezwaar had. Wèl wilde het comité instem men met 8000.waarbij 3000.van particulieren. Het Comité tracht wel, zoo veel mogelijk bijdragen in contanten binnen te krijgen want het spreekt vanzelf dat zij het waarborgfonds liever niet aanspreekt. Zooveel mogelijk moet getracht worden zonder het fonds klaar te komen. De heer STEIJN wijst op het groote belang van deze feestviering voor de ge meente. Tot ver buiten de plaats ontstaat groote interesse voor de feesten. De vereeni- ging voor Gladiolencultuur b.v. heeft in haar laatste bestuursvergadering overwogen, waar de groote keuring zal worden gehouden, in Amsterdam, Haarlem of den Haag. Toen medegedeeld werd, dat in het najaar de fees ten te Beverwijk zullen plaats hebben, is ernstig overwogen (en het voorstel is aange nomen) om de keuring eventueel in Bever wijk te doen plaats hebben. Het voorstel van B. en W. komt hierna in stemming en wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Visser en Groot. De VOORZITTER stelt hierna voor om B. en W. te machtigen eventueel voor het Comité beschikbaar te stellen openbare ge bouwen en gedeelten van openbare wegen. Dit wordt goedgekeurd. De commissie voor de bedrijven stelt voor om 1050 te noteeren voor de straatillumina tie en kostelooze stroomlevering voor de tentoonstelling. Dit wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. Onderzoek geloofsbrieven, De geloofsbrieven der nieuwgekozen raads leden worden onderzocht en in orde bevon den. Namens de commissie van onderzoek ad viseert de heer GORTER tot toelating van de leden. Hiertoe wordt besloten. Wijziging salarisregrling gemeentepersoneel. Aan de orde is hierna het voorstel van B. en W. tot wijziging van de bestaande salarisre' geling voor gemeente personeel. De heer BRAUN acht den tijd van bestu deering van dit voorstel te kort en stelt voor tot aanhouding. De heer ZWAGER ondersteunt dit voor stel. Hij voegt hieraan to6, dat het wenschelijk is een advies te vragen van de politie-organi- satie, ten aanzien van de salarissen der agen ten. De VOORZITTER zegt dit toe. De heer GORTER heeft zich afgevraagd of deze aangelegenheid wel door dezen raad kan worden behandeld. Het is een voorstel van groot belang en het is de gewoonte, der gelijke belangrijke dingen aan den nieuwen raad over te laten. De VOORZITTER heeft een ander in zicht van de zaak. Het voorstel wordt hierna aangehouden. Mededeelingen. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. geen aanleiding vinden tot stichting van een openbare speelplaats op grond van de adviezen, welke hierover ontvangen zijn. De kosten zijn te hoog. Spr. wil overwegen of deze zaak op een an dere manier kan worden opgelost. Hierna wordt besloten tot aankoop van een perceel weiland, gelegen nabij de Corn. Amse- straat, eigendom van Mevr. Sloos-Doré, voor een bedrag van 25.000.-. Rondvraag. De heer EIJKING heeft vernomen, dat wederom een brief van den heer v. d. Stel is ingekomen betreffende de kwestie van de benoeming van den gasdirecteur. De heer GORTER vraagt of er van B. en W. een voorstel is te verwachten tot aanschaf fing van een motorbrandspuit. De brandweer heeft bij den brand in de timmerfabriek der fa. Knaapen, een droevig figuur geslagen. Voorts vraagt spr. naar de uitvoering van aan het onderwijs in die inricting ten goede het stratenplan. Het tempo is thans niet snel. komt. Spr. zegt niet dat het zoo is, doch het wordt door velen gemeend. Het voorstel van de heeren Groot en Visser wordt hierna in stemming gebracht en ver worpen met 8 tegen 4 stemmen. Vóór stem den de heeren Stéijn, Groot, Visser en Eijking De geheele verordening, zooals zij door B. en W. was voorgesteld, wordt hierna goed gekeurd. Ook de verordening op de invordering wordt goedgekeurd, nadat hierin een be paling is opgenomen dat het schoolgeld we kelijks wordt geind door den ophaal- en stortingsdienst. De Herdenkingsfeesten. De VOORZITTER antwoordt, dat er geen brief van den heer v. d. Stel is ingekomen. Het stratenplan wordt uitgevoerd. Het wachten is echter steeds geweest op het Sak sisch graniet en daardoor worden de werk zaamheden getraineerd. Op het oogenblik gaan de werkzaamheden snel vooruit. Tenslotte herinnert spr. eraan, dat B. en W. zich bezig hebben gehouden met de kwestie betreffende de waterleiding. Het is aangehou den, omdat men nog niet wist, waar de straat zou komen, waarin de verbindingsleiding moet liggen. Het wachten was op het uitbrei dingsplan. De waterleiding is bereid de lei ding voor haar kosten te doen leggen, doch zij Het Hoofdcomité ter feestelijke herden-^is niet bereid, dit later nog eens te doen, wan neer zou blijken, dat de leiding niet op de juiste plaats lag. Daarom moest eerst vast staan, waar de nieuwe straat komt te liggen. Hierna deelt de VOORZITTER mede, dat het College, naar aanleiding van de beschul diging van den heer Eijking tegen den gemeen tearchitect, als zou deze zijn instructie niet hebben nagekomen, dezen ambtenaar ter verantwoording hebben geroepen. De gemeente-architect verklaarde, dat hij zijn instructie stipt nakwam, na welke verkla ring geen aanleiding is gevonden om verder op de zaak in te gaan. De heer EIJKING zegt, dat de gem. ar chitect zijn ondergeschikten teekeningen voor particulieren laat maken en dit beschouwt spr. eveneens als een inbreuk op zijn instruc tie. Spr. gaat uitvoerig op de zaak in en noemt eenige gevallen, welke buiten de onderwerpe- lijke aangelegenheid staan. De VOORZITTER merkt op, dat het al leen over de beschuldiging gaat. De heer Eijking heeft verzuimd deze waar te maken. De heer STEIJN zegt, dat het nu te ver gaat. Telkens, wanneer er van een ambtenaar sprake is komt de heer Eijking de scheeve en ongelukkige verhouding in het college van B en W. naar voren brengen. De heer Eijking dient zijn beschuldigingen in te trekken of waar te maken, maar niet met allerlei onzin aan te komen. De heer EIJKING zegt de beschuldiging, dat de gem. architect teekeningen zou hebben gemaakt voor particulieren t wjllen intrekken. Hierna wordt de vergadering gesloten. B. en W. achten den tijd nog niet gekomen In de raadsvergadering van 12 Januari 1926 werd door de leden Daltr.eijer, Visser, Roelse en Landeweert een voorstel ingediend, om B. en W. uit te noodigen met voorstellen te komen tot instelling van een woningdienst. Na aanneming van dit voorstel door den raad werd door een der voorstellers een uit eenzetting gegeven van hetgeen, naar het oor deel van de voorstellers, tot de taak van den woningdienst zou moeten behooren en hoe de organisatie van dien dienst door hen werd gedacht. B. en W. hebben zich hierin tot de besturen van eenige groote gemeenten gewend, met verzoek, indien aldaar een woningdienst was ingesteld, ons omtrent dien dienst wel eenige inlichtingen te willen verstrekken. Uit de, naar aanleiding daarvan ontvangen gegevens, is hun gebleken, dat le. in Haarlem geen afzonderlijke woning dienst bestaat, doch dat de werkzaamheden, die aan een dergelijken dienst in het algemeen zijn opgedragen, daar deels door de ambtena ren van het bouw- en woningtoezicht en deels door die van het gemeentelijk woningbedrijf worden verricht 2e. in Utrecht geen afzonderlijke woning dienst bestaat, doch een bouw- en woning dienst, waaraan is opgedragen, alle bemoeiin gen der gemeente terzake van den bouw van woningen in het belang der volkshuisvesting en van de exploitatie dier woningen, terwijl voorts bij dien dienst is ondergebracht, het bouw- en woningtoezicht, de woningbeurs en het Grondbedrijf 3e. in Rotterdam aanvankelijk een afzon derlijke woningdienst heeft bestaan, doch dat deze later is gecombineerd met het bouw- en woningtoezicht 4e. in Amersfoort en 's Gravenhage geen woningdienst bestaat, doch een woningbe drijf of centraal woningbeheer 5e. in Amsterdam een afzonderlijke wo ningdienst is ingesteld. Zooals uit het bovenstaande reeds valt op te maken (gewezen wordt b. v. op woorden als woningbedrijf en centraal woningbeheer), doch bij bestudeering van de ontvangen stuk ken duidelijk naar voren komt, is één der voornaamste werkzaamheden van den wo ningdienst, de exploitatie van de, van ge meentewege, in het belang der volkshuisves ting, gebouwde woningen, aldus schrijven B. en W. aan den raad. Daarnaast is aan dien dienst opgedragen het toezicht op de wonin gen, toebehoorende aan de vereenigingen, welke in het belang der volkshuisvesting werkzaam zijn, alsmede het verzamelen van allerlei gegevens op woninggebied. Zou hier dus tot het instellen van een zoo- danigen dienst worden overgegaan, dan zou het voornaamste doel, dat daarmede wordt beoogd, voorshands worden gemist. Deze ge meente toch beschikt niet over een aantal woningen, welke ter exploitatie aan den dienst Zouden kunnen worden opgedragen. Wat overigens tot de taak van den woning dienst behoort, wordt hier, evenals in de mees te der bovengenoemde gemeenten, voor een groot deel door andere diensten verricht, zoo dat ook uit dien hoofde geen aanleiding be staat een dergelijken dienst in het leven te roepen. Bovendien zijn zij het niet eens met de voorstellers, dat de kosten vermoedelijk niet zoo heel veel grooter zullen zijn, dan die, welke nu reeds ten laste van de gemeente komen. Integendeel, wij hebben uit de bovenbedoelde ons verstrekte gegevens, den indruk gekre gen, dat de instelling van een woningdienst belangrijke uitgaven zal vorderen. Het doen van deze uitgaven achten Wij onder de huidige omstandigheden niet gemotiveerd. Wij zijn dan ook van meening, dat de tijd om tot instelling van een woningdienst over te gaan nog niet is gekomen en stellen U mits dien voor, de aan ons college, gedane uitnoo- diging, om te komen met voorstellen daartoe, in te trekken. R.K. Staatspartij. Woensdag, na af loop der verkiezingen voor den gemeente raad, kwam de R.K. centrale kiesvereni ging bijeen; in het patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. De voorzitter opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, heette allen hartelijk welkom en gaf zijn voldoening te kennen over het gunstig resul taat voor ons bij de gehouden stemming. Ongeveer vijfhonderd stemmen zijn meer uitgebracht op de R.K. lijst dan bij de j.l. gehouden statenverkiezing. Een oprecht woord van dank brengt hij dan ook aan allen, die tot dit succes hebben bijgedragen. De heer Nijssen, No. 1 van de gekozenen, hierna het Woord verkrijgend dankt allen voor het vertrouwen in hem weer gesteld, hetwelk hij zal trachten waardig te blijven. Zijn bijzonderen dank wil hij brengen aan ee roomsche pers, met name de Nieuwe Haarl. courant, die zoo bereidwillig hare kolommen beschikbaar heeft gesteld voor de R.K. propaganda in onze gemeente. Spreker geeft voorts te kennen dat de R.K. Staats partij zich niet plaatst op 't standpunt van den klassestrijd, maar een partij is voor alle standen. Begrijpelijkerwijze is het dus niet zoo eenvoudig als leider en vertegenwoor diger van de R.K. Staatspartij in openbare lichamen zitting te hebben. Met Gods hulp hoopt hij hierin te slagen en vertrouwt dat ook de overige leden der R.K. Raadsfractie weer in de zelfde verhouding mogen samen werken als in de afgeloopen vierjarige periode. Hij spreekt de verwachting uit dat het nieuwgekozen lid de heer B. Waterlander zie h spoedig moge aanpassen aan den geest die in de R.K. fractie leeft opdat eendrach tige samenwerking moge heerschen. Met een oprecht woord van dank aan alle kiezers eindigt spr. Ook de heeren Maas, Zwanenburg, Waterlander en Langen- dijk spreken in dien geest. Ook door den Pastoor van Wijkeroog en Pater Alexander worden waardeerende woorden gesproken over de gevoerde actie en het mooie resul taat waarbij ook laatstgenoemde de opmer king maakte de noodzakelijkheid in te zien van een geregelde of ongeregelde versprei ding van courant of vlugschrift, waarin bestrijding kon plaats vinden van de ons vijandige pers en waarin de verschillende zaken van ons gemeentebelang scherp be licht kunnen worden zoodat elkeen daarover zijn kennis zal kunnen verrijken. Met een dankwoord voor opkomst sluit voorzitter op gebruikelijke wijze. Daarna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Arbeiderswoningbouw. Door de N. V. Aannemers Maatschappij „Velsen" te IJmuiden, is bij B. en W. een aanvrage ingediend om toekenning van een voorschot, onder waarborg van tweede hypotheek, voor den bouw van 2 arbeiderswoningen aan de Gerard Doustraat, te IJmuiden. Tegen de toekenning van dit voorschot, dat volgens het bepaalde onder 11 der rege len, ten hoogste ƒ1200.zalbedragen, be staat geen bezwaar. Weshalve B. en W. tot toekenning advi- 'seeren. Grondovername Engel mundusweg. Bij Raadsbesluit van 28 December 1.1., werden B. en W. gemachtigd, nadat de eige naren de op te maken akten tot grondaf- stand zouden hebben geteekend en de toe gezegde bijdragen gestort, tot uitvoering van het plan tot beharding van den Engel- mundusweg, na openbare aanbesteding, over te gaan en werd het daarvoor noodige crediet toegestaan. Bovenbedoelde akten zijn thans op één' na geteekend en de bijdragen zijn of zullen, wat een tweetal betreft, binnenkort worden gestort. Eén eigenaar, is niet tot medewer king te bewegen. B. en W. meenen evenwel, dat tot uitvoe ring van het plan, zij het gedeeltelijk, dient te worden overgegaan. Door hen is daarom opdracht gegeven de hiervoor noodige maat regelen te nemen. Zij stellen voor, den afgestanen grond in eigendom te aanvaarden. 1 Personalia. In de vacature assistente aan de Openb. School te Wijk aan Zee, welke vacature is on'staan door de benoe ming tot onderwijzeres te Brandwijk van mej. J. Stuurman, is voorzien door de aan stelling van mej. J, C. M. Kos, te Wijk aan Zee en Duin. De openbare school alhier telt op heden 41 leerlingen zoodat eene helpende leer kracht wel noodig is. Verkeer. Besloten is het rijden met een motorrijtuig, rijtuig, rijwiel, handkar en trekdier te verbieden op het gedeelte van het Stationsplein tusschen de kiosk en het station in de richting van Noord naar Znid Burg. Stand. Geboren: Jacob Huigbert, z. v. M. Weber en C. Kerkman; Johan, z. v. G. A. W. ten Velden en D. Dompeling; Johannes Jacobus, z. v. C. F. ten Have en J. J. van Berkel. Getrouwd.' J. J. van Os en M. C. A. Mel- chers. Overleden: W. H. Driehuyzen, 54 jaar. Vergadering tuinlieden. Woensdag avond hield de onderlinge tuinliedenver- eeniging „Aardenhout en O." eene druk bezochte ledenvergadering in't lokaal voor Chr. belangen. Ha opening en notulen werd allereerst behandeld de te houden jaarlijksche groote excursie. Medegedeeld werd dat deze dit jaar zal plaats hebben op 20 Juli, met als doel Nijmegen, waar allereerst de H. Land stichting zal bezocht worden, benevens eenige bezienswaardigheden van de stad. Hierna had de keuring van het ingezon- dene plaats. De heer Nieuwenhuis kreeg voor Sedem Sieboldie 10 punten. M. v. Ieperen voor Campanila's 9 punten, voor Lathyris 7 punten en voor Aardbeien Mad. Mathot 8 punten en de heer C. v. Iperen voor Camparula medium 6 punten en voor bloemkool 8 punten. Ter opluistering had de heer Nieuwen huis ingezonden prachtexemplaren Begonia Bertini, Begonia La Fayette en Begonia Frau Helene Harms. De heer N. Heere hield daarna eene in leiding over vaste planten voor planten- bordes. Zijn geestige woorden werden ver duidelijkt door een 60 tal bloemen op naam, waardoor de inleider een des te duidelijker beeld gaf hoe men een bordes moet be handelen en waarmede men het meeste succes heeft, om zulk een bordes steeds van bloemen te voorzien, wat toch hoofdzaak is. Het applaus aan het einde bewees wel dat de inleider succes had. Besloten werd de Lathyristentoonstelling te houden op 13 Juli, des namiddags van 4 tot 9 uur, in lokaal voor Christelijke be langen, en deze voor het publiek gratis open te stellen. Ook werd nog herinnerd aan de te hou den excursie heden (Donderdagavond) des avonds half 8 naar de Hartenkamp bij Benne- broek. Met een minder belangrijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer G. Veen, is door de Ned. Handcis- Maatschappij benoemd tot haar employé in Ned. Indië. (Celebes). De heer Veen gaat 18 Juli de reis aanvaarden. Een mooie pro motie. Duivensport, Zondag j.l. hield boven genoemde vereeniging een wedvlucht van af Montargis (Frankrijk). Deze vlucht is goed verloopen; de duiven werden om 6.20 uur v.m. in vrijheid gesteld en de eerste duif werd geconstateerd om 12.53.34 en be haalde een snelheid van 1284 per minuut. De eereprijzen werden gewonnen door den heer II. Willemsc, de uitslag is als volgt: le en 8e pr. H. Willemse; 2e pr. G. Schun- selaar; 3e pr. P, Scholte; 4e, 7e, lie pr. P. J. v. d. Aar; 5e pr. J. de Wereld; 6e, 10e, 13e pr. G. Jansen Jr.; 9e pr. Gebr. Tout- zager; 12e pr. H. Korsuize; 14e pr. W. v. d. Jagt; 15e pr. Th. Kroon: Zondag a.s. houdt bovengenoemde ver- eeniging een wedvlucht voor jonge duiven vanaf Roozendaal, De loslating geschiedt om 9.00 uur v.m. De uitslag van de door de P. D. H. V. Vooruit gehouden kampioenvlucht voor oude duiven vanaf Montargis is als volgt: le Hokkampioen P. J. v. d. Aar met 128 pnt.; 2e Th. J. v. Kuyk met 126 pnt; 3e C. Jansen Jr. met 115 pnt,; 4e G. Maaskant met 106 pnt. le Duifkampioen P. J. v. d. Aar met 57 pnt; 2e P. Schclte met 64 pnt; 3e Th. J. v. Kuyk met 45 pnt; 4e P. J. v. d. Aar met 39 pnt; 5e C. Weijers met 36 pnt; 6e G. Schunselaar met 29 pnt; 7e H. Willemse met 28 pnt; 8e H. Willemsc met 24 pnt; 9e LIJST 8. Heerkens Thiissen Mr. J. N. J. E. Klein M. L. A. Van Liemt W. J. B. Loerakker A. J. Castricum J. Ph. H. Klein Schiphorst H. J. L. Bijvoet Mr. Dr. F. A. Wolff Ch. C. Keesen F. van Kessel J. G. Bartels H. J. M Muller Brands M. H. L M. HoekstraZethof J. A. Emans M. Tonino F. J. M. Cobelens N. Wiegant-v. d. Hart H. van den Berg J. W. W. v. d. Jagt met 23 pnt; 10e J. de We reld met 18 pnt. Burgerlijke' Stand. Geboren: Cornelia, Maria, dochter van Nelis-de Vlieger; Arie, N.colaas, zoon van Van der Giezen-Roos. Getrouwd: J. Kramer en C. M. van Wil ligen. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: H. Wollerbeek, Oosterduinweg 250, Aerdenhout, een aapje (mascotte); A artsen, Zomerzorgerlaan 14a, Blocmen- daal, een lederen hoed en etn tortpeuche; Bikkel, v. Stoibergiaan 9a, Aerdenhout een busje met geconserveerde groenten: Jansen, Bloemcndaalscheweg 263, Overveen, een wieldop van een Ford-auto; C. W. de Vis ser, Parkweg 5 Bloemendaal, een lederen damesportemonnaie; Blonker Herney, Zui- der-Stationsweg 5a Bloemendaal; een knijp tang; W. Voerman, Kinheimweg 65, Bloe mendaal, een. zilveren broche; A. Blokland, Hagelingcrweg 38, Santpoort, een heeren bolhoed; K. Valkenburg, Zijlweg 18a, Over veen, een gekleurde bal; Biezeveld, Lage Duin en Daalscheweg 7 Bloemendaal, een ziiveren beursje, Blommenstein, Madelie- vcr.laan 6, Aerdenhout, een aulodeken; C. J. Kroon, Ramplaan 18, Haarlem, een da- meshandtaschje. G. Zceuwe, Dompvloeds- laan 1 Overveen, een damesportemonnaie; D. Duinker, Kleine Houtweg 23, Haarlem, een rijwielbelastingmerk 1927 in etui; Po litiepost Noordzeestrand, een slinger van een auto en een wollen damesmantel; aan het bureau van politie te Overveen, een huissleutel. R. K. Volksbond. Zondag a.s. 's middags om 3 uur, wordt in het Vereenigingsgebouw een vergadering gehouden van den R. IC. Volksbond. Aan de orde komt bespreking van het Congres. Tevens is er gelegenheid tot beta len van de reiskosten. Zij, die zich nog cp billen geven moeten zuil s doen vóór of op 3 Juli aan het bestuur. 296 9 2 2 309 468 140 29 13 14 14 15' 701 1629 42 24 20 47 7 7 11 2 17 3 12 6 1827 494 69 51 44 9 1 13 9 690 229 18 5 13 5 2 272 (2) zetels (596) 343 44 8 14 25 4 438 lekozen rijn van de S. D. A. P.; de heer Koper. Vrijheidsbond: de heer H. M. van Unen, mevr. De Voogt geb. Dc Vogel, en de heer S. Rijkes. Roomsch-Katholieken: de heeren dr. E. A. M. Droog, J. W. v, d. Erf, C. W. Breed, W. M. de Boer, N. J. v. d. Linden en J. J, Schelvis. Christ.-Hist,: de heeren JhrA. v. d. Poll en J. Moolenaar Anti-Rev. de heer C. L. Kwak. Vrijzinnigen: de heeren J. Vring en A. P. Audretsch In den gemeenteraad keeren niet meer terug de heeren Baron van Hardenbroek van Ammerstol, C. Tromp, F. Hilterman, B. Chapon, mevr. Hoekstra geb. Zethof en J, de Breuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5