Een nieuw Fokker-toestel. Rotterdams Huurver ordening. Afschaffing der Colleges van Zetters. FINANCIËN. Coöp. Levensverzekering Mij. „Concordia" te Utrecht KUNST EN KENNIS UIT BOEK EN BLAD. LANDBOUW EN VISSCHERIJ LEGER EN VLOOT Herdenking van de oprichting der Pupillenschool Lichting 1927 veldartillerie Herhalingsoefeningen veldartillerie. Herhalingsoefeningen reserve- personeel der mil. administratie Schietoefeningen in de Leger plaats bij Harskamp. SOCIAAL LEVEN LUCHTVERKEER DE TOCHT VAN BYRD RECHTZAKEN, UIT ONZE OOST. MARKTNIEUWS Parijs. Ik wensch, dat u het vliegtuig in orde brengt voor de terugvlucht naar de Vereenigde Staten. Kan 72 uren in de lucht blijven. Fokker, de constructeur van de vliegtui gen van Byrd en Maitland, heeft, naar het Hbld. verneemt, medegedeeld, dat hij op het oogenblik een toestel bouwt, dat 72 uren in de lucht kan blijven. Hij wilde niet verklaren waarom en met welk doel hij het toestel bouwde. Hij reide, dat zulk een vliegtuig een ononderbroken vlucht kon maken van San Francisco naar Tokio en geloofde, dat de vlucht binnen een jaar zal kunnen worden volbracht. Voor vernietiging voorgedragen. Naar Donderdag in den Raad werd mee gedeeld, hebben Ged. Staten cc Rolterdam- schc gemeentelijke huurverordening bij de Kroon voor vernietiging voorgedragen, AMSTERDAM, 1 Juli. Met ingang van heden treedt in werking de in Stsbl. 160 afgekondigde wijziging in de wet van 26 Mei 1870. op de Grondbelasting, zulks in verbanc' met de afschaffing van de colleges van zet- teis voor 's Rijks directe belastingen. Ingevolgde de wijziging zal art. 11 van voornoemde wel voortaan luiden als volgt: „Eigendommen, die ontstaan, belastbaar worden of verandering ondergaan, worden geschat door een Rijksambtenaar. Deze kan daarbij de voorlichting inroepen van een of meer door of vanwege den minister van financiën aan te wijzen deskundigen. „De in het vorige lid bedoelde deskun digen genieten ten laste van het Rijk be looning voor hun werkzaamheden en vergoe ding voor eeis en verblijfkosten, volgens door de Kroon te stellen regelen", Ingeval van beroep op Gedeputeerde Staten, winnen deze het advies in van den daarbij betrokken Rijksambtenaar. Wordt bij diens advies een geheel of gedeeltelijk afwijzende beschikking voorgesteld en heeft de belanghebbende daartoe zijn verlangen in zijn verzoekschrift medegedeeld, dan leggen Gedeputeerde Staten dat advies gedurende acht dagen te zijner inzage nader ter secre tarie van de gemeente, waar de eigendom men gelegen zijn. Aan het jaarverslag van de Coöp. Levens- verzekerings Maatschappij „Concordia" is het volgende ontleend De resultaten over 1926 geven reden tot te vredenheid. Ingeschreven werden 382 deel nemers. Afgevoerd werden 653 deelnemers, waarvan niet minder dan 53 door overlifden en 62 als uitgetrokken. De uitkeeringen waren niet gering en vordërden 63.547.57. De merk bare verbetering van de balanspofitie is voor een groot gedeelte aan de voor ons voor- deelige verwisseling van risico te danken. Dat is nu eenmaal het gevolg van een premie stelsel naar leeftijd. Wij waren in de gelegen heid de rekeningen Inventaris en Uitbreidings kosten geheel af te schrijven en een klein be drag van het saldo óver te brengen naar nieu we rekening, waardoor op de Actietzijde van de balans zoo goed als geen non valeurs meer voorkomen. De premiereserve werd evenals voorheen berekend met gemiddelden. Als grondslag werd gebruikt de Ziektetabel van Dr. Janse met een 3% rentevoet De gemiddelde leeftijd der deelnemers werd bepaald op 45 jaar. De gemiddelde wekelijksche uitkeering op 8.89. De gemiddelde bruto jaarpremie op 12.89. De daaruit herleide jaarpremie 10.39. De gemiddelde verzekerde uitkee- ringsduur op 18 weken per kalenderjaar. Op deze grondslagen werd de reserve vastgesteld op 72.603.76. Het saldo werd gebracht naar nieuwe rekening. De balans mag reden tot tevredenheid ge ven, de waarnemingen daarentegen niet.^In het vorig jaarverslag hebben wij de aandacht gevestigd op de waarneming-en onder de mijn werkers. De mijnwerkers blijven voor ziekte en on geval met hun hoog percentage de aandacht trekken. Ofschoon de premiën voor eenige afdeelin- gen aanmerkelijk verhoogd zijn, staat de pre mie tegenover de uitkeeringen als 56100, d. w. z. dat de gunstige waarnemingen van de andere hoofdgroepen wegvallen tegenover de mijnwerkers, Hoe gaarne wij uit een oogpunt van solida riteit het risico over de geheele kas zouden wil len omslaan, zien wij, dat een afzonderlijke gevarenklasse voor de mijnwerkers noodza kelijk is. De vierjarige ondervinding wettigt dien maatregel volkomen, om van gebieden nog maar te zwijgen. Een tweede reden tot onvoldaanheid is de verkeerde opvatting welke verschillende leden ja soms plaatselijke bestuurders, hebben over het recht van uitkeering. Er zijn n. 1. altijd nog menschen, die niet schromen ten koste van anderen te teren. De zulken kunnen niet genoeg aangepakt wor den. Daarbij hebben wij van vele afdeelings- besturen alle medewerking, maar er zijn ook menschen, die nog altijd gaarne als advocaat voor kwade zaken optreden. Was de Centrale Ziekenkas nu een gewone particuliere instelling, dan zouden deze zaken van minder belang zijn, maar juist het ver band met de arbeidersbeweging maakt een dergelijke houding zoo hoogst onaangenaam en moeilijk. Wij willen hopen dat deze verkeerde op vattingen nog wat gewijzigd worden, om daar door de verhoudingen zoo soepel mogelijk te maken, speciaal in het belang van de goede verzekerden. Van de Winst- en Verliesrekening wijst de Debatzijde aan Premiereserve eigen risico einde van het boekjaar 1.411.354.50%. Uitkeeringen Kapitaal bij overlijden 32.377.74 Kapitaal bij expiratie 20.702.64'i" Totaal 53.080.39. Afkoop 15.121.51 Onkosten (Staat 4) (Na aftrek van restitutie wegens herverz.) a. Provisie 17.906.8314. b. Honoraria ge- neesheeren en medische "adviseurs (geneesk. dienst) 2.310 c. Inspectiekosten (salarissen, reis- en verblijfk. v. d. buitendienst). 11.467.78. d. Reclamekosten 1.666.53. e. Incasso- en uitbetaalloon 43.451.40. f. Ma terieel 5.648.93g. Salarissen Directie en kantoorpersoneel 26.452.52 Kantoor- huur 2.479.87. i. Belastingen en zegelkosten 600.53%. k. Andere onkosten/ 10.076.06 Totaal 122.060.47. Pensioenfonds Personeel 1.999.27. Andere lasten Reserve geboiwde eigendommen 500 Saldo voor uitbreiding kantoor 5.331.01. Versterking fonds Voorzorgkas 5.000 Belasting 609.81 Totaal 11.440.82 Saldo, te verdeelen als volgt Art. 33 der Statuten. Waarborgsom 7.000. Voorzorgkas 2.000 Extra reserve f 1.000. Samen 10.000. Totaal 1.625.056.97%. Aan de Creditzijde Premiereserve eigen risico einde vorig boekjaar f 1.0999.477.23% Premiën Ter- mijnpremiën (zonder aftrek van incasso) To taal 448.652.96 Herverzekering 3.683.21 Eigen Rekening 444.969.84%. Premiën in eens Tbtaal 16.306.55. Totaal/ 461.276.39. Renten (Staat 3) 61.724.67%. Huren Bru to huur 3,501.70,. Exploitatiekosten 1.151.70. Totaal j 2.350.-. Winsten op be leggingen Door uitloting op effecten 228.6 Totaal 1.625.056.97%. De Balans vermeldt Aandeelhouders nog te storten (Staat 6) f 503.50. Vaste eigendommen (Staat 7) 47.000. Hypotheken (Staat a t/m. event Staat 8) 1.079.458.45. Effecten (Staten 9 en 9a)/225.088.13. Polisbeleeningen/61.567.11 Saldi bij bankiers en kassiers, girorekeningen 55.907.44. Kassa 30.238.90. Loopende ren ten en huren 13.326.72%. Saldi bij agenten en Kantoorincasso 10/701.02. Diverse debi teuren (Staat 3a) 1.373.35. Meubilair 1.-. Andere activa Borgstorting Spoorweg-abon- ®eoi«irteo 1&50. Te vorderen van herverz. Wel moeten de hierbovengenoemde on derzoekingen ons echter een opwekking zijn, om in de eerste plaats dezen zomer nauw keurig te letten op soortgelijke ziektever schijnselen bij andere houtsoorten en hierop ter bevoegder plaatse dan onmiddellijk de aandacht te vestigen. Verder kan er niet genoeg op gewezen worden om toch zooveel mogelijk te zorgen, dat de groeiomstandigheden voor onze hoo rnenvooral voor onze laanboomen zoo gunstig mogelijk zijn. Losmaken van de bovenoppervlakte van den grond, dus zorgen voor breede, vrije, open bermen is hierbij de voornaamste eisch. Onze 'plantenwortels moeten lucht hebben, Zullen zij zich gezond kunnen ontwikkelen. Steeds meer blijkt, dat de luchtcapaciteit van den bodem een van de voornaamste, zoo niet de voornaamste factor is voor het boomenleven. Afsluiting van lucht geeft gedeeltelijk afsterven van boomwortels en hier heeft Micrococcus ulmi Brussof dan zijn aangrijpingspunt spoedig genoeg ge vonden. Want dit staat in ieder geval vast, dat de meerdere of mindere kans op aantasting door parasitaire ziekten door de uitwendige groeiomstandigheden sterk wordt beinvloed. En deze hebben wij althans gedeeltelijk wel zelf in handen. ZONNEBLOEMEN. Het maandschrift van „Herwonnen Le venskracht" opende zijn Juni-nummer met een vervolg van het artikel van Dr. Bronk- horst over Arbeidstheraphie en Nazorg. Ook dit artikel is weer met een aantal foto's verlucht. Onder: Onze woning wordt voortgegaan met een omschrijving van het huis in Ne derland, zooals die door de Romeinen in ons land gebouwd worden. Onder officieel komt een kreet om hulp in verband met het feit dat over de eerste 5 maanden van 1927 de inkomsten nog geen 34.000 bedroegen, terwijl over dien zelf den tijd alleen aan verpleging meer dan f 48.000 werden uitbetaald. Wij kunnen ons indenken dat dit zoo niet kan blijven duren. In dit nummer vinden wij een foto van de Radioinstallatie in B-erg en Bosch, die op 12 Juni in gebruik is genomen en waarbij een omschrijving van alles wat tot deze Radio-installatie behoort. Wij zien daarin dat er op aangesloten zijn 34 luidsprekers en 20 koptelephoons, terwijl bovendien in het hoofdgebouw in de groote ontspanningszaal en in de Kapel een mocrophoon is opge steld. De loterij die voor dit doel gehouden is, eheft dus wel een prachtig resultaat op- gelverd. De kosten van aanleg en installatie hebben ongeveer 350b bedragen. Bavo geeft een heel mooi schetsje getiteld: Als de meisjesziel opengaat, waarin het leed en de vrugde wordt omschreven van een 18- jarig meisje dat lijdende is aan Tuberculose en na een kuur in Berg en Bosch genezen thuis komt. Volgens de afrekening is in de maand Mei ontvangen een bedrag van ruim 5500. Dat is een kleine vergoeding voor het groote tekort wat er over 1927 reeds is. Tenslotte willen wij nog even de aandacht vestigen op de bonnen op den omslag, waarbij de lezers van Zonnebloemen de ge legenheid word gegeven tegen geringe prijs mooie boeken te verkrijgen. O.a. is daarbij Zuid-Zuid West van Albert Holman, waar van de eerste letterkundige afdeeling be sproken wordt; terwijl de prijs in den boek handel 1.80 is, wordt het als Premie voor de lezers van Zonnebloemen aangeboden voor 1.15. Het Innerlijke leven van Pater Terburg, dat in den boekhandel 1.50 kost en een schat van overweging geeft voor den moder nen mensch, wordt voor 0.90 aangeboden. DE IEPENZIEKTE EN HAAR VOOR KOMEN OP ANDERE HOUTSOOR TEN. In het „Tijdschrift der Nederl. Heide Maatschappij schrijft over dit onderwerp de he?r G. Houtzager In het „Zeitschrift für Forst- und Jagde wesen" van Maart 1927 doet A. Brussof t- Aken (Botartisch instituut van de technische hoogeschool aldaar) mededeelingen over dit onderwerp. Zooals ik vroeger al eens heb medegedeeld, is Brussof van meening, dat het typische verwelken bij iepenzieke boomen wordt ver oorzaakt door een onderbreking van den wateraanvoer, dus een verdrogen van de bla deren in den letterlijken zin van het woord. Uit zijn onderzoekingen is hem gebleken dat dit verdrogen op de volgende wijze wordt veroorzaakt In de hoütvaten van de laatste jaarringen komen verstoppingen voor. Deze verstop pingen bestaan gedeeltelijk uit thyllen en gedeeltelijk uit een roodgele tot donker bruine, korrelige substantie. Deze stubstantie laat zich gemakkelijk in alcohol, aether en andere reagentia oplossen, waarbij dan massa's kleurlooze bacteriën zichtbaar worden, door hem gedetermineerd als Micrococcus ulmi. Volgens Brussof nu wordt die bruine stof door de parenchym- cellen afgescheiden, tengevolge van de door de bacteriën uitgeoefende prikkelwerking en daarna in de aangrenzende vaten overge bracht. Het doel van deze afscheiding is zooals dit bij bacteriewoekeringen in levende organen zoo vaak het geval is om de bac teriën te isoleeren en onschadelijk te maken, maar in dit geval is het geneesmiddel, om zoo te zeggen, erger dan de kwaal, want door de afgescheiden stoffen worden, indien veel bacteriën voorkomen, de vaten verstopt en de aanvoer van water stop gezet, wat een ge deeltelijk of geheel verwelken en afsterven van den boom ten gevolge heeft. Brussof is vrij zeker van zijn zaak en klaagt er over, dat er nog zooveel menschen zijn, die werkelijk nog meenen, dat de eigenlijke oorzaak van het afsterven der iepen nog on opgehelderd is. Hij meent, dat hij reeds in October 1924 het exacte bewijs heeft ge leverd, dat de ziekte inderdaad door deze bacteriën wordt veroorzaakt. Hij betreurt het, dat men nog steeds zoekende is naar andere oorzaken, omdat hierdoor nog steeds de valsche hoop gewekt wordt, dat de ziekte niet zoo gevaarlijk zou kunnen zijn, als zij inderdaad werkelijk is. Zijn nieuwste on derzoekingen wijzen er n.l, op, dat het ge vaar inderdaad zeer groot is, in de eerste plaats voor de iepen, maar ook voor andere boomen. Brussof heeft n.l. deze ziekte met dezelfde verschijnselen en met hetzelfde ziektebeeld ook geconstateerd bij verschillende linde soorten, beuk, zilvereschdoorn (Acer saccha- rinum) Canadapopulier en meidoorn. Bij al deze houtsoorten heeft hij dezelfden Mi crococcus ulmi kunnen vaststellen en op- kweeken. Kleine verschillen in het uitwen dig voorkomen der zieke plaatsen zijn hierbij van ondergeschikt belang. Zoo bleek bij beuk de macroscopische verkleuring, die bij iep en linde zwartbruin is, meer rood te zijn. Typisch was ook, dat bij aangetaste beu ken in de vaten thyllen voorkwamen, een verschijnsel, dat bij normaal beukenhout zelfs in de oudste jaarringen ontbreekt en er te meer op schijnt te wijzen, dat de ziekte door dezelfde bacteriën wordt veroorzaakt. Brussof heeft met rencultures van dezen micrococcus ook vele besmettingsproeven genomen bij gezonde exemplaren. Hij kreeg hierbij microscopisch dezelfde verschijnselen, wat trouwens ook macroscopisch merkbaar was in het typisch bruin worden van het aan getaste hout. Het bekende verwelken en afsterven der takken trad slechts in een geval op. Hij is echter van meening, dat dit niets zegt, want men Weet nog niet, hoe lang de ziekte in den boom moet woekeren, alvorens het einde van het proces, dus het verwelken en afsterven der boomen, intreedt. Het is toch zeer goed mogelijk, dat deze periode langer is dan de duur der tot nu toe genomen besmettingsproeven, Brussof wijst er verder op, dat de infectie niet begint bij knoppen of bladeren, maar in de meeste gevallen bij de wortels en in som mige gevallen bij wonden aan stam of takken. In het laatste geval blijft het gedeelte onder de infectieplaats gezond. Brussof meent echter, dat in verreweg de meeste gevallen de infectie van de wortels uitgaat, ook hier bij kleine verwondingen beginnende van waaruit met den sapstroom naar boven in stam en twijgen door het ge heele boomlichaam worden heengevoerd. In alle mogelijke gronden heeft hij dezen Micrococcus ulmi gevonden, onverschillig of de er op voorkomende iepen ziek of ge zond waren, of er iepen op stonden dan wel andere houtsoorten. Juist hierdoor wordt de bestrijding ook zoo uiterst moeilijk. Wonden in bovenaard- sche deelen kan men nog afsluiten en des- infecteeren, maar onder den grond is dit onuitvoerbaar. jüjUit het bovenstaande zou ook eenverklaring te vinden zijn voor het feit, dat in sommige gevallen krachtig snoeien van de aangetaste iepen de boomen géred heeft, wat echter in andere, ik mag wel zeggen in de meeste ge vallen, niets heeft geholpen. In het eerste geval was de besmetting bovenaardsch, kon dus niet langer komen dan de besmettings plaats, doch in de ander^ gevallen is deze van de wortels uitgegaan, zoodat het»snoeien het sterfteproces slechts kon verhaasten. Ik meende goed te doen, hier een en ander over de onderzoekingen van Brussof mede te deelen. Wanneer deze bacterie inderdaad de ziekte verwekt en zoo veelvuldig in alle gronden voorkomt, is net toch werkelijk wel een zeer ernstig geval. Men zou hiertegen een geneesmiddel moeten uitvinden, dat de bacteriën in den bodem doodt, of, door de boomen opgenomen, haar werking of die Bij beschikking ''an den minister van Oor log is bepaald, dat verlof aangevraagd door militairen, die hun opleiding hebben genoten aan de Pupillenschool te Nieuwersluis, om op 2 Juli a.s. aldaar de herdenking van de oprichting bij te wonen beschouwd kan wor den als uitzonderingsverlof, niet in minde ring komende van het algemeen verlof. De Voor onderofficiersopleiding be. stemde dienstplichtigen der tweede ploeg lichting 1927, ingedeeld bij het onbereden, gedeelte van het 2e regiment veldartillerie, komen 1 Juli a.s. te 's Gravenhage onder de wapenen. Korporaals en soldaten der lichting 1921 van het 6e regiment veldartillerie komen 4 Juli a.s. te Leiden onder de wapenen voor herhalingsoefeningen. De lichting vertrekt 16 Juli met groot verlof. Bepaald is, dat het -eserve-personeel der mill, administratie, dat dit jaar voor herha lingsoefeningen opkomt, minstens vier da gen later met groot verlof zal vertrekken dan de gewone dienstplichtigen zulks ter afwikkeling der militaire bescheiden. De legerplaats bij Harskamp wordt van 1116 Juli a.s. voor schietoefeningen be trokken door het 10e en 22e regiment in fanterie en het M. P. van het 4e en 11e re giment infanterie, Gedurende dezen tijd zal het muziekcorps van het 5e R.I. uit Amers foort in de legerplaats gedetacheerd wor den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7