Brieven uit Afrika Knagende pijnen Sanapirin tablet'en Sport en wedstrijden. par NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Vrijdag 1 Juli 1927 JAMMEN. Het eerste vuurwerk van dit seizoen te Sch'evepingen had dezer dagen plaats na een verdienstelijke onweersbui. Olympische Spelen 1S28 Amsterdam. TENNIS. HAARL. ZWEMBOND. DUIVENSPORT. Het legervliegtuig- No. 52 Q uit Soesterberg moest wegens motordefect een noodlanding maken en kwam terecht, na een schitterende glijvlucht, op het land van den heer Enthoven te Haarlemmermeer, onder Hillegom. Mej. Enthoven presenteert (de vreeselijk geschrokken?) heeren, even na de landing, een kopje thee. Wij hebben gisteren verteld van dc eclips-expeditie, die door het R.-K. Lyceum aan den Zijlweg is georganiseerd. Bij die gelegenheid zijn ook foto's genomen van den omvang der zonsverduistering op verschillende momenten. Hierboven reproduceeren wij een dezer geslaagde foto's. VOETBAL H. C. B.-Overzicht. WATERPOLO. S. V. H.—H. P. C. De nieuwe Tin Bag£eirno'en voor Banka, werd door Min. Koningsbergen op de Werf Conrad te Zaandam bezichtigd. De Minister (x) op den molen. MUMIAS. Het bouwen van een huis of kerk heeft meer noodig dan steenen. In die dagen van vroeger moest ik mij erg behelpen. Er stond wel hier en daar een boom, maar mijn ne gers hadden niets anders dan hun primi tieve bijl en mijn uitrusting naar de missie bevatte niets anders in die richting dan een hamer, een nijptang en een beiteltje. Wonderen hebben die drie instrumenten verricht, maar tegen een hooge boom ston den zij machteloos. Het eerste huis of hut had een deur van riet gevlochten en wan neer ik ging slapen, werd die deur tegen het open gat geplaatst en een kist van bin nen verhinderde die deur van om te vallen, als ten minste de wind niet te sterk was. Het ideaal was nu om een Europeesche deur te krijgen. Ik slaagde er in om de buiten kanten van een deur in elkaar te slaan en de binnenvakken, die ik paneelen zal noe men, werden van riet vervaardigd. De deur moest natuurlijk op zijn Hollandsch kunnen draaien, maar scharnieren waren er niet, daarom moest ik iets anders uitdenken. Tk had een paar leege Miswijnflesschen. De eene flesch werd in den grond gegraven met de nek gedeeltelijk boven en de an dere flesch werd boven in de natte klei ge stoken met de nek naar beneden Twee houten pennen werden aan mijn deur ge timmerd en deur en flesschen werden tege lijkertijd in positie gezet. De klei was na een dag droog en wonder boven wonder ik had een deur dje werkelijk draaide. De witte mier trachtte die flesschen te veror beren, maar dat ging niet De deur tochtte wel een beetje, maar zoo nauw mocht ik niet kijken. In den loop van den tijd kreeg ik een kraanzaag, want ik moest en zou planken hebben. ïk had nooit gezien of gehoord hoe dié houtzagers te werk gingen.maar dat was niets, ook dat vak zou ik leeren en wel veel gemakkelijker dan ik het mij had voor den kuil en de zaeg ging er in. Natuurlijk en dan weer in geschikte stukken zagen ter lengte van de planken die ik hebben wilde. Ik liet een stellage maken om dat zware stuk hout op te leggen. Ik riep al mijn negers maar dat ging niet. van tillen was geen sprake, de boom bleef liggen, waar hij gevallen was. Ik kon en mocht niet ingeven, ik had nu eenmaal de zaag. Ik liet dus een diepen kuil graven halver wege onder den boom en toen het zoover klaar was, werd' het kinderwerk. Een ste vige dwarsstok werd onder den boom ge plaatst en met behulp van mijn negers ver loor de boom zijn evenwicht en zakte hal verwege in der: kuil. Ik liet de zijvlakken er afzagen en met behulp van schietlood en duimstok schreef ik de breedte van zijn planken af, plaatste een neger op een stellage en een ander in den kuil en de zaeg ging er in. Natuurlijk was het in het begin een toer om die ne gers te leeren bij de streep te blijven, maar dat ging na verloop van tijd vrij wel. Ik kreeg dus planken. In den tusschentijd was mijn timmergereedschap aangegroeid en deuren en ramen werden vervaardigd. Ik had geen timmerman, daarom met behulp van eenige handleidingen en ondervinding werd ik langzamerhand bekwaam en was in staat om krullenjongens de geheimen van het vak te openbaren. ïk ben nu zoover ge komen met mijn negers dat ik alleen het afmeten doe en al het ruwe werk door hen gedaan wordt. Ondervinding heeft mij vol doende kennis van houtsoorten in dit land gegeven en ik moet ook voor de toekomst zorgen, daarom worden die soort boomen door ons in de missie geplant, die geschikt zijn voor ons werk. Natuurlijk za! het nage slacht nooit kunnen begrijpen welke tobbers de eerste missionarissen waren, maar een dagboek in de missie vertelt de geschiede nis. Ik weet dat zij zullen lachen omdat naar gelang de beschaving vasten voet krijgt zij minder en minder zullen begrijpen onder welke moeilijke omstandigheden de pionier gewerkt heeft. Hij was opgebracht als een student in de philosophie en Godgeleerd heid en beide vakken hadden geen hoofd stuk gewijd aan houtzagerij en timmeren. N STAM, Miss. Ap. dig 5 Jul! van Nieuweïsluis, inkorven M ndag 4 Juli van 5.3G6.30. Ook dc donateurs mogen aan deze vluchten in het binnenland deelnemen. Districtsledenve;. adering van het Dis trict H. en O. van den Ned. R. K. Dara- bond. Bovengenoemde vergadering had gisteren avond plaats in het R. K. Vereeni-'ingsge- bouw aan de Leidsche Vaart. Al de aange sloten vereenigingen waren door hun afge vaardigden vertegenwoordigd. De voor zitter, de heer W. Hopstaken, opende de vergadering en heette alle afgevaardigden Masfeling werden candidaat gesteld. Eerst genoemde werd eerzt na sten' ing, de ande ren bij acclam atie gekozen. I-l'ierna had de prijsuitreiking plaats van de onlangs, gehou den clubwedstrijden, en den wedstrijd om het pers. kampioenschap, alsmede voor de le en 2e Klas groep. Alvorens de uitreiking plaats vond, nam de voorzitter, tevens wedstrijdleider, het woord, en zeide o.a., dat al deze wedstrijden in een hoogst aangename verstandhouding waren verloopen en hoopte dat dit in de toe komst steeds zoo zal n ogen olijven. De eerste prijs (groot zilveren medaille) voor de le Kias clubcompetitie werd onder luid applaus uitgereikt aan de damclub St. daarop met innings van A.V.O.S. verlies1! Dus net als Haarlem 1 met voetbal een zeer wisselvallig elftal. C. V. H.R. en W. 3a is op papier voor de thuisclub. Mis schien zorgt R. en W. 3a wel weer voor een verrassing. R. en W. 3a is versterkt met Vreugde, die uit Amerika is terugge keerd. Ongetwijfeld wordt het elftal, vcora! met bowlen, hier veel sterker door. Zater dag a.s. zal hij waarschijnlijk nog niet van de partij zijn. Ten slotte wordt nog gespeeld: Haar lem 3bR.C.H. Voorspellen is hier moei lijk. Misschien geelt'terreinvoordeel hier den doorslag. Het zal een wedstrijd worden van lage totalen. Op het oogenblik, dat we dit schrijven, lijkt het er werkelijk op, dat het Zaterdag eindelijk eens goed cricketweer zal zijn. Als we nu maar niet door onweer over vallen worden! De Marathonloop. AMSTERDAM, 1 Juli. Door de K. N. A. U. is in overleg met de Sport-Technische Afdeeling van het Comité 1928 het par cours voor den Marathonloop vastgesteld. Deze wedstrijd wordt gehouden den 6en Augustus 1928, des namiddags te 2 uur. De voorgeschreven lengte van het parcours be draagt 42 K.M. en 195 M. De route is als volgt: Start in t Stadion, Stadion, Amstelveensche weg, Vondelpark, Stadhouderskade, Amsteldijk via Kalfje langs den Amstel tot Oostcrmeer bij Ouder kerk, door den Middenpclder en de Ouder kerklaan weer langs den Amstel tot bij Uithoorn en daar rechtsaf tot den grintweg. Vervolgens loopt de route tot aan den hoek van de Nesserlaan, door deze laan weer naar den Amstel tot aan den nieuwen Wan delweg, tenslotte langs dézen weg en den Amstelveenschen weg naar het Stadion. H.P.C. verschijnt vermoedelijk geheel compleet aldus: De J cmg Kooyman, Braam Leyenaar J. Moolenaar Kodde, F. W. Moolenaar. ADSPIRANTEN H.P.C.—D.W.K. 2—3. Woensdagavond ontmoetten de toekomst f van H.P.C, en D.W.K. elkaar, met rust was I dc stand 20 voor D.W.K. Na rust maakte H.P.C. 22 door Uitendaal en Kemper eti even voor tijd gelukte het D.W.K.-adspi- j ranten de stand op 32 voor hun te bren- j gen. Welke uitslag de verhouding zeer goed weergaf. P. V. „DE HOOP". Zondag 19 Juni hield de Vereeniging haar kasvlucht met oude duiven van Orle ans, afstand 538.4 K.M. De duiven werden gelost 7.55, aankomst der eerste duif 2.55.59, laatst prijswinnende duif 3.49.18. De prijzen werden als volgt behaald C. F. Timmers, 1, 7, 16, 28 theeservies H. Bergh Jr., 2 bloementafeltje Schipper en de Ronden, 3, 4, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 29 klokje H. C. Bruineman, 5 étui met lepel tjes W. van Heemert, 6 kapstok J. M. Blüm, 8. 15, 18, 25 theeblad L. J. Aalst, 17, 20, 23, 32 koffiekanA. M. Kuyi, van harte welkom. Spreker besprak in het kort, het doel der vereeniging, alsmede het agendapunt tot verkiezing van een nieuwen voorzitter. Na deze uiteenzetting gaf hij het woord aan den secretaris, den heer A. Schie- ring, tot voorlezing der notulen, welke on veranderd werden goedgekeurd. Hierna had de verkiezing van een nieuwen voorzitter plaats. Aangezien er geen candidaten binnen- Bavo te Heemstede. De le prijs voor de 2e Klas clubcompetitie werd toegekend aan D. J. D. II. Vervolgens werden er zeer fraaie prijzen uitgereikt aan de deelnemers van het pers. kamp. en groepenwedstrijden. De prijswinnaars van het pers. kampioenschap Zijn le prijs G. Rump, (zilveren medaille). 2e prijs H. Stevens (inktstel). in gewrichten en ledematen, a'smede hootd- en kiespijn, verdrijlt men met Proefbuisje 25 ct. Bij Apoth; en Drog. WIMBLEDON. STORMVOGELS -R.C.H. Zooals reeds in het begin dezer week is bekend gemaakt, zal morgenavond boven staande ontmoeting op het R.C.H.-terrein worden gespeeld, (let geldt den eindwed- Mrijd om het Kampioenschap van Haarlem, waarvoor destijds de directie van Heck's I unchroom een grooten zilveren beker be schikbaar heeft gesteld, waarnevens 11 be kertjes in miniatuur Voor de spelers van de winnende ploeg. Alle tot dusvgespeelde wedstrijden om den Kampioenstitel van Haarlem zijn zeer spannend geweest, waaruit is gebleken, dat de c.'ubs er prijs op stellen om den titel, benevens wisselbeker te behalen. Ook uit het 'cjf 'dat alle ploegen voor zoov.r mogelijk steeds compleet uitkwa men, bewijst het o.i, Zoo zullen Zaterdag avond zoowel sto-mvogels als R.C H ge- h"e» compleet a intrcd :n en komen daar dc volgende ploegen in het veld: Stormvogels: Thyssen, Haak Kotter Noman, Snoeks, v. d. Velde Blinkhof, Oldenburg, Houtkamp, v d. Velde, de Jonge R.C.H. O Brugman, Ruys, Hanse, v Dam, Koning Nachtegelle, Nieuwenhuis, Geutskens Kromp Ruyt Radsma Als arbiter zal de heer Katoen fungee- ren. Wc willen ons niet aan een voorspel ling wagen, al dient erkend te worden, dat Stormvogels de beste kansen heeft. Toch heeft R.C.H,, de club van de eindspurt, zoo als we dat indertijd in een der groote sportbladen lazen ook wel terdege een kans. De achterhoede vooral heeft in de tweede helft van het seizoen aangetoond, hoe de tegenpartij het scoren belet moet worden en spelen allen voor wat zij waard zijn, dan zai ook de Stormvogels aanval groote moeite hebben om Radsma te pas- seeren. Daarentegen is ook juist de IJmui- der defensie de grootste kracht van het elftal, zoodat ook v. Dam C.S, wel heel sterk zullen moeten spelen om Thyssen te verschalken. Alles bijeen kan men een fraaie spannen de kamp verwachten tusschen twee partijen die alles zullen geven om de zege te be halen. Laten we voor allen hopen hopen, dat het weer een beetje meewerkt dan geloo- ven we, dat het extra druk zal worden aan den Middenweg. De wedstrijd vangt aan om kwart over zeven. De wedstrijd tegen de Flamingo's is voor de Haarlemmers een groot succes geworden. Wel werd verloren, maar het H. C. B.-elftal was zeker niet minder dan zijn tegenpartij. Het bowlen, vooral van 'Dik en Beyk, was zelfs beter. A.s. Zaterdag kernen alle elftallen weer voor de gewone competitie in het veld. Rood Wit 3b, dat veertien dagen geleden zoo mooi van Bloemendaal won, zal thuis legen A.V.O.S. ook wel de sterkste blijken BloemendaalHaarlem 3a lijkt ons voor de thuisclub, hoewel niet veel van den uitslag te zeggen is, daar Haarlem 3a de ééne (Za terdag van R. en W. 3b wint en de week De uitslagen van Donderdag luiden Heerenenkelspel demi-finale Cochet si. Tilden 26, 46, 75, 6-4, 63. Bo- rotra sl. Lacoste 64, 63, 16, 16, 6—2. Damesenkelspel demi-finale Miss Wills sl. Miss Fry 6—3, 61. Sen. de Alvarez sl. miss Ryan1, 26, 60, 6—4. Heerendubbelspel derde ronde Raymond en Condon sl. Cole en Wachett 46, 46, 8—6, 6—4, 6—3. Damesdubbelspel Miss Wills en miss Ryan sl. miss Dransfield en miss Hogarth 62, 61. Mrs. Watson en miss Goldsack si. miss Alexander en mrs. Mavrogardato 6—3, 6—3. Gemengd dubbelspel tweede ronde, Gre gory en miss Harvey sl. Landry en Mme Cousin 64, 86, Brugnon en miss Colyer sl. Farquiharson en miss Tapscott 86, j 64. Sherwell en miss Valentine sl. Boussus en Mme Mathieu 63, 64. Raymond en miss Heine sl. Washburn en miss Red- cliffe, 64, 61. Berger en mrs. Lambert Chambers sl. Macintosh en mrs. Haylock 62, 64. Mitchell en miss Saunders sl. Dearman en mrs. Dearman 64, 63. Brugnon en miss Colyer sl. Timmer en mej. Bonman, 62, 46, 64. Een groote verrassing was Tilden's neder laag tegen Cochet. Borotra slaagde er verder in Lacoste te kloppen zoodat eeistgenoemde tegen Cochet in den eindstrijd komt De finale damesenkelspel gaat tusschen Helen Wills en sen. de Alvarez. Zondag a-s. speelt H.P.C. bovengenoemden wedstrijd voor de competitie 2e klasse A. N.Z.B. in Hilligersberg De Heemstedenaren wacht een zwaren strijd, bij een eventueele overwinning of ge' lijk spel kan haar het kampioenschap moeilijk maar ontgaan, terwijl bij een ne derlaag beiden twee verliespunten hebben en het doelgemiddelde wel zal moeten be slissen, laten we hopen op een eerlijken strijd en dat de sterkste winnen. HOORN is nog altijd een der mooiste st 19, 26 kaasstolp A. Dijkstra, 21 asch- bak J. Helder, 22 melkkoker A. Detering, 24 fluitketelN. Bockweg, 27 nest scha len J. C. de Bruyne, 30, 31 schuierhanger G. Floor portemonnaie A. Gaasenbeek olie- en azijnstel P. Falkenreck pijpen- hanger J. Roos peper- en zout-stel M. J. van Pienbroek theelichtje B, Germe- taad fruitschaalA. van Doorn eierstel S. Sondy bloemenhanger A. van over- eem eeep en soda-stel. De prijzen zijn aangekocht bij den heer C. Zwaan en zeer naar genoegen der prijs- vvinners. Extra-prijzen waren nog beschik baar gesteld door den heer H. Scholte doos Zeep winnaars Schipper en de Ronden met 10e duifen theeblad door den heer C. Zwaan. Zaterdag 2 Juli wedvlucht van Chateauroux, afstand 657.6 K.M. De wed vluchten met jonge duiven vangen aan Dins- idjes van Noord-Holland. Ditmaal eens een gekomen waren, verzocht1 de voorzitter de afgevaardigden dit staande ter vergadering te doen. Slechts één candidaat werd naar vore gebracht, en wel den heer Th. Kok op voor stel van de afgevaardigden van St. Bavo Heemstede. De heer Kok werd nu bij accla matie tot voorzifter gekozen. Voornoemde heer dankte hierna de vergadering voor het veitrouwen in hem gesteld. Het voorstel van het bestuur, om het ledental van het dis- trictsbestuur tot 7 op te voeren, werd aan genomen. De voorzitter verzoekt dan de vergadering 3 candidaten naar voren tebren- gen. De heeren P. Veen, J. Stevens en A. vogelvlucht kiek van het stille plaatsje. 3e prijs Th. Kok (sigarenkoker). Van groep I le prijs J. Draayer (zilveren medaille). 2e prijs P. Veer (rookstel). 3e prijs P. Spanjaard (horlogeketting). Van groep II le prijs J. Prins (zilveren medaille). 2e prijs C. Marchand (Damboek). Aan de rondvraag gekomen, waarvan goed gebruik gemaat werd, werd besloten om voor het 10-jarig bestaan van het distrEt geen feestavond te organiseeren maar wel propa ganda damdagen, zoowel voor de bonds- als adspirantleden. DE BURGEMEESTER VAN ALKMAAR, jvVr. W. C. Wendelaar, die door de ver eeniging van Nederlandsche Geffl^nlen tot haar voorzitter is gekozen. In de sterrewacht te Leiden, werd door den assistent van Prof. Hertzsprong, den heer van Gent, van de dezer dagen plaats gehad hebbende zons -«luistering cenig» foto s genomen. Onze foto toont den heer van Gent voor he' toestel met kjj- I ker, dat voor dc opnamen gebruikt werd. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9