Brieven uit Afrika Binnenlandsch Nieuws. Veel beJoven, weinig geven! Doetde S. D. A. P. in vreugde leven! STtMTLIJST ACHT Veertiendaags Beurs-O ver zicht trekjes. ELCK WAT WILS" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde BladZaterdag, 2 Juli 1927 f- „Ambtelijk" maar niet deskundig. i De Nederl. Middenstandbond. GEMENGD NIEUWS. Noodweer boven Zeeuwsch- Vlaanderen. Auto aangereden door een trein. Droevig ongeval te Rotterdam. Een oplichterstruc. ZANDVOORT. BEVERWIJK. VELSEN. DE SPAARNE-BANK Haarlem'Amsterdam. IJMUIDEN. BLOEMENDAAL. No. 504. Vader. Daarom is 't voor mij géén droeve óók nog Verleden week was ik nog op reis. U Zult zeggen; „een reis is zoo erg niet, dat doen wij hier zoo dikwijls". Er is echter een klein verschil tusschen Afrika en Holland. ■°e reis was niet ver, slechts een 44 K.M., pra mede te beginnen, dus ongeveer van Haarlem naar Den Haag. Dit beteekende, dat de misbenoodigdheden daags te voren door negers op hun hoofd moesten wegge stuurd worden. Men mag niets vergeten, an ders zit men leelijk te kijken na aankomst. Men heeft natuulijk niet alleen huisbenoo- digdheden te vepakken, maar ook een paai dekens en een stoel, een paar potjes en pan netjes om je eten te koken en een tafeltje pm Mis op te lezen. Veelal heeft je neger longen iets vergeten, een vork of een mes °f iets dergelijks. In den regel verpak ik de nnskist zelf, want als je bijvoorbeeld geen hosties of miswijnen bij je hebt dan kan zelfs een missionaris met zijn uitgestrekte facul teiten geen Mis lezen. Alles ging goed dezen keer, alleen hadden zij te weinig tafelge reedschap medegenomen, zoodat hetzelfde bord ook voor schotel dienst moest doen, •naar dat was zoo erg niet. Ik kreeg dien avond een leelijke kou en bemerkte tot mijn spijt, dat ik vergeten had om een zak doek mede te nemen, een akelige grap voor een wei-opgevoed mensch zooals ik, want de negers begrepen naar maar niets van, dat ik over zulke kleinigheden kon klagen. Ik bad natuurlijk geen kok en ik gaf een jon- fien het bevel om eenige zoete inlandsche aardappelen te koken en ook een paar eieren, „bid 3 weesgegroetjes en haal zt dan uit het water." Maar de jongen had "Waarschijnlijk drie rozenhoedjes gebeden, Want de eieren waren zoo hard als een Paarsch blauwen steen. Daags daarop wist dat jongmensch, dat een Europeaan altijd thee gebruikt in den morgen. Ik had een fieheel vol tinnetje van dat Europeesche Éoed in een van de kisten. Ik kwam zoo kalm als een engel uit de kerk en zag tot mijn grootc vreugde, dat mijp thee reeds klaar stond maar 't water, dat er uitkwam was pikzwart, want de kok had mijn ge- beele voorraad thee in den pot gedaan, zoo dat er maar weinig ruimte voor water over bleef. Men is op reis in Afrika niet in Hol land. Geen zakdoek, geen thee meer. Ik trachtte wel om de theebladeren in de zon te drogen, maar er wilde geen thee meer uitkomen. Men wist dus, dat er geen thee meer was en daarmede was het afgeloopen, want zulke weelde-artikelen zijn niet nood zakelijk. Het begon geweldig te regenen en de -.vind stak op en nam het grootste ge deelte van de dakbedekking van mijn hut mede, met het gevolg, dat het binnen zoo nat werd als buiten. Er bestond dus maat een uitweg en dat was naar buiten met je natte boel en ook dekens en ergens in een andere hut zijn bed op te slaan. Maar men blijft niet op cén plaats, men trekt verdei De weg was er niet beter op geworden met die regen. Men had zijn best gedaan, een groot bord rijst kwam weldra op tafel met een gekookte kip. Er was wel een vork in de kist zeiden ze, maar geen mes. Het mes was in de andere plaats achtergelaten; mijn klein zakmesje werd geprobeerd, maar ik besloot om de rest van de reis mijn tanden alleen te gebruiken. De avond viel en ik wilde mijn lantaarn aansteken, maar de olie was op, daarom maar in het donker zitten. Deze soort ongemakken zijn zoo erg niet, men wordt er aan gewoon na een 25 jaren ondervinding. Men neemt die soort dingen aan zooals ze komen. Het helpt immers toch niet of men treurt. Ik beschrijf deze laatste reis van mij en teeken deze dingen aan om u te laten weten, dat een reis in Holland gemakkelijker kan zijn dan bij ons in de binnenlanden van Afrika. N. STAM. Miss. ap. Het rapport betreffende de keramische industrie. In „De Tijd" wijdt de heer Henri Her mans een beschouwing aan het „geheim" rapport betreffende den toestand van de keramische industrie in Zuid-Limburg. Schrijver noemt de conclusie van dit rap port waardeloos, omdat het „ambtelijk" is. maar niet deskundig. In het bijzender laakt hij het, dat verband gelegd wordt tusschen het feit, dat er in Maastricht nog geen Delftsoljg kunstproducten worden vervaar digd en de moeilijkheden, waarin de fabrie ken van gewoon aardewerk thans verkee- renj I De ambtelijke rapporteur beroept zich I op de „zichthare resultaten" en vergelijkt dan de Kon. Delftsche Aardewerkfabriek „De Porseleyne Fles", en de fabriek van Hcyng te Gouda met die van Maastricht. Dit rijn dan_ de „soortgelijke" en „niet- noodüjdcnde" fabrieken. Zoo zou men evengoed alle roetaalfabrieken op één lijn kunnen stellen, al vervaardigt de een stoommachines, hijschkranen of zeesche pen en andere spijkers, schroeven, weeg- toetsellen of fijne gereedschappen. Zeker, de ceramische industrie te Maastricht had indertijd kunnen werden omgevormd. Zij had ook kunnen worden ingericht voor de vervaardiging van kunstproducten als die van „De Porse leyne Fles" of van sieraardewerk als te Gouda wordt gemaakt, maar dit gaat niet opeens, dit beteeljent het vermen van een geheel nieuwe industrie, waarvoor vele jaren van scholing en oefening noo- dig zijn. Maar wat heeft dit alles te ma ken met de malaise in de industrie van gewoon huishoudelijk aardewerk? Men zal toch den klompenmakers, wier be staan thans door de abnormale concur rentie van België wordt onmogelijk ge waakt, niet verwijten, dat zij zeiven schuldig zijn aan hunne ellende, omdat zij dje concurrentie niet hebben voorzien en zich niet tijdig hebben toegelegd op de vervaardiging van fijne damesschoentjes? Een ..blunder" noemt de heer Hermans de vergelijking van flesschenfabrieken en zelfs venster- en spiegelglasfabrieken met de Maastrichtsche glasfabrieken. En dat nu de kwestie neg „allerminst is uitgeput", zooals de minister verklaart, daarvan kan men zeker zijn, aldus besluit de schrijver. alfem»e,crl® vergadering en het 24ste Nat naai Middenstandscongres zullen dit &ar _jv°rden op Dinsdag 23, Woensdag 24 en Donderdag 25 Augustus a.s. in de zalen van het gebouw van den dieren tuin te s-Gravenhage. Voor deze bijeenkomsten wordt een bui tengewone belangstelling verwacht, wijl daarin tevens het vijf-en-twintigjarig be staan van den Bond gevierd zal worden. Als sprekers zullen optreden: Prof. Mr. P. J, M. Aalberse, oud-Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, oud-lid van den Raad van Advies van den Nederl. Middênstandsbond. Mr. D, Fock oud-Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, lid van den Raad van Ad vies van den Nederl. Middenstandsbond. Prof. Mr. M. W. F. Treub, oud-Minister van Financiën, lid van den Raad van Advies van den Nederl. Middenstandsbond. Dr. J, Th. de Visser, oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, oud lid van den Raad van Advies van den Ne derl. Middenstandsbond. Mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal, voorzitter van den Middenstandsraad. Te 354 uur n.m. (tot 5 uur) receptie van het Bondsbestuur. Te 654 uur n.m. feest-diner, gevolgd door groot avondfeest. Uit Axel wordt gemeld: Donderdagavond heeft boven deze streek een hevig onweer gewoed, gepaard gaande met zware slag regens. Vooral langs de Belgische grens was het zwaar weer. In het land van Hulst is de bliksem op enkele plaatsen ingeslagen, zonder dat evenwel ernstige branden veroor zaakt werden. Op enkele plaatsen werden vallende „vhurballen" waargenomen. Een groote boerenkoopdag, die onder Clinge werd gehouden, viel letterlijk in het water. De honderden bezoekers moesten in xtferijl «en goetf heenkomen zoeken. Won der boven wonder kwamen geen persoon lijke ongelukken voor. Vanwege de hevige stortregens, ligt de veldarbeid in deze streken zoo goed als stil, daar de bodem in de polders als door weekt is. De aardappelen vooral zullen hier van veel lijden. Ock in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen woedden zware onweersbuien. Op den bewaakten overweg bij Wyehen. Op den bewaakten overweg nabij het station te Wyehen is Vrijdagochtend een auto aangereden door den sneltrein Den BoschNijmegen. Het achterwiel van den auto werd geheel vernield. De inzittenden bleven ongedeerd. De schuld van de aan rijding lag geheel bij den bestuurder en de inzittenden van den auto. De overweg was n.I. gesleten- voor het p,asseeren van den trein, maar een der inzittenden lichtte de boomen op in de meening, dat men er nog wel over kon voor den trein naderde. Men vergistte zich echter in de berekening. Pro ces-verbaal is opgemaakt. Donderdagmiddag is in de Schoterbosch- straat te Rotterdam een droevig ongeluk gebeurd. Eenige kinderen waren daar aan het stoeien. Twee meisjes hielden elkaar spelenderwijs bij de armen. Een broertje van een der meisjes dacht, dat zijn zusje in ernst, aan het vechten was en trok partij voor haar. Het kind gooide een stuk glas naar het andere meisje, de 9-jarige W. C. A. H. Het glas kwam in haar rechteroog en veroorzaakte een groote wonde. Het kind werd onmiddellijk naar het Ooglijdersge. sticht van dr. De Haas aan den Nndorslweg gebracht, waar het oog verwijderd moest worden. Als tragische bijzonderheid kan nog wor den medegedeeld, dat de moeder van het meisje, die verleden jaar gestorven is, ten gevolge van een ongeval zeven 'aar blind is geweest. MET HET KLIPPERVA AETUIG. „PRINS HF.NDRIK" OP DE ZUIDERZEE. (Eigen correspondentie). Na den maaltijd nog even een wandeling door Harderwijk, 't Is een aardig stadie, be schermd door een oude stccncn wal. Hier- langs wandelende genoten wij van het mag nifieke gezicht op de zee. Rustig en schil derachtig dreven de visscbersschepen op 'n kalme zee, die door den zonsondergang sprookjesachtig gekleurd was. De zilver witte zeemeeuwen scheerden over het wa ter, de molen bij den ingang van de haven, alles tezamen een prachtig en harmonieus geheel. Den volgenden morgen gingen wij weer verder met als doel Urk. I olgens de officicele mcdcdeclingen bedraagt de vaar geul 2 M., dus ruim voldoende voor ons schip, dat een diepgang heeft van 1.68 M. ,,Aber grau ist jede Theorie zoo ook hier weer. Want spoedig zaten we in de vaargeul aan den grond en bleek er bij pei ling slechts 1.30 M. water te staan. Geluk kig was1 er een sleepbootje in de buurt, dat ons van deze ondiepe p'ek afslecpte. Met een flinke bries uit bet Zuidwesten hadden we al binnen korten tijd het eiland Urk voor ons. Een belangstellende visschersbe- volking was getuige van onze aankomst. Bij een wandeling op het eiland bleek ons, dat er verschillende teekenachtige doorkijkjes in het dorp waren, O.a. leverde de wasch, opgehangen aan lijnen, die over de straten waren gespannen, een kleurrijk en schilder achtig geheel op. De vuurtoren, die zich aan den anderen kant bevindt, staat juist op de hooge zijde van het eiland. Onderiusschen was het weer eens even tjes frisch aan het regenen en smaakte ons een warme kop thee aan boord buitenge woon goed. Van Urk uit wordt koers gezet naar Enkhuizen. Onderweg viel het ons op, dat er zoo'n uitgebreide visscherij op dc Zuiderzee wordt uitgeoefend, 't Was mooi om te zien hoe het wa'er tegen de voor steven der botters telkens weer opspatte; eiken keer, wanneer de golven er tegen aanrolden. Tegen den namiddag bereikten wij Enkhuizen, reeds van zee nit kenbaar aan de Drommedaris. Een heerlijk avond zonnetje gaf kleur aan'de verschillende oude gebouwen, velen uit het begin der 17de eeuw. De gracht en de oude haven waren buitengewoon schilderachtig en van zulk 'n voorname schoonheid, die men te vergeefs in het buitenland zou zoeken. Het carillon deed een vroolijik wijsje weerklinken en droeg het zijne bij om den aangenamen indruk, dien we van deze stad hadden gekregen te verhoogen. Den vol genden morgen zouden we beginnen met de bezichtiging der Zuiderzeewerken, die terecht de bewondering van de gansche wereld hebben verworven, 's Morgens had den we als buitengewone attractie de zons verduistering, die wij duidelijk hebben kun nen waarnemen. Spoedig werden de zeilen bijgezet en voeren wij de haven van Enkhuizen uit. Het eerst kregen we in zicht de reusachtige dijken van den proefpolder bij Andijk. Het materiaal voor den dijk wordt van den bodem der zee gebaggerd met de groote bagger- moften*, die we onderweg passeerden. Voor Wieringen kregen we spoedig de silhouetten der kranen en grijpers in het oog en draaiden wij de werkhaven van Wieringen binnen. Enorm groot vinden we vlak achter de haven de werkput, omge ven door een dijk, die 7 M. boven zee'uit- s'eekt. In den diepen werkput staan de heimachines waarmee men bezig is de lun- deering te maken, die noodig is voor de 15 stroomsluizen, waardoor het overtollige water op zee gespuid kan worden. Boven dien komt er nog een groote schutsluis voer schepen tot 2000 ton. Enorm groot is alles wat in verband s'aat met deze werken. De basalt, die uit Lenz a. Rhein wordt aangevoerd, verheft zich als reusachtige rotsen achter de haven. Locomotieven met de wagens die het ma- eriaal, uitgegraven uit den werkput, aan voeren, rijden af en aan, In tegenstelling met den enormen dijk zijn de menschen klein, die aan de glooiing van den dijk werken. Een wandeling van de haven naar de plaats waar de fundeering voor de «luizen wordt gelegd nam nog ru'm een half uur in beslag. I.oopende langs de kleiwegen, her haaldelijk over de rails der werksporen stappende, bereikten we spoedig weer dc Prins Hendrik, die ons 's middags naar Me- demblik zou brengen. Onderweg kwamen we verschillende schepen tegen, die het materiaal voor de dijken aanvoerden. Over hetgeen wij in Medemblik zagen in een vol genden brief. Een kostganger die met bons afrekende. Bij den rijwielhandelaar M. H. in de 3- Octobcrstraat tc Leiden vervoegde zich een omstreeks 30-jarig persoon, die voorgaf voor den tijd van zes weken tewerk te zijn ge steld bij hel Rijkstelcgraafkantoor te Lei den en bij H. in de kost wilde komen. Hij aou 2 50 per dag betalen en daarvoor iedere dag een bon geven die betaalbaar was op het telegraafkantoor te Leiden. Donderdag was hij spoorloos verdwenen. Toen H. zich met de ontvangen bons bij het telegraafkantoor vervoegde om uitbetaling, bleek dat hij het slachtoffer was geworden van een oplichter. Vuurwerk. Naar wij vernemen zal a.s. Woensdag 6 Juli ong. om des avonds kwart over tien het vuurwerk worden afgestoken hetwelk om de slechte weergesteldheid 23 Juni 1.1. moest worden afgelast. Laten wij hopen eindelijk eens voor Zandvoort gun stiger dagen mogen aanbreken, omdat de zeer vele belangstellenden niet wedcrori ouden moeten worden teleurgesteld, doch ook, wat Zandvoort ook doet of doen gaat in het belang der plaats om menschen te •rekken niets zal laten wanneer de grootste factor „de weergesteldheid" niet mede helpt en heusch het wordt hoog tijd. Zanguitvoering. A.s. Donderdag 7 Juli ten 8.30 uur zal door het Mannenkoor „On derling Hulpbetoon' en het „Swalue" kinder koor der Ned. Herv. Gemeente een uitvoe ring in de tent op het Eramplein gegeven worden. Programma (kinderkoor) 1. Zozama uit bet Engelsch 2. Loof nu den Heer, o, mijne ziel melodie uit 1665 3. Heilig, heilig, heilig John. Bacchzs Dijkes 4. Vere lanquoreo Anthonis Bacchus 5. Engelenkoor (uit Elias) Mendelsohn 6. Oud Testamentische zegen Cath. van Rennes PAUZE. Mannenkoor: 7. Wilt heden nu treden uit Valerius 8. Bede voor het Vaderland Gedenck klank 9- Nimsneinacht Andriessen 10. Geloof J. P. Wierts 11. Bede (met tenor solo) Jac. Bonort 12. Gods lof in de natuur Beethoven LIEFDADIGHEIDS-CONCERT. Het aangekondigde concert, door „Bever- wijks Mannenkoor" georganiseerd ten bate der slachtoffers van de stormramp, is thans definitief bepaald op Donderdag, 21 Juli a.s. 's avonds 8 uur in de groote zaal der K. S. A Medewerking wordt verleend door: „Be- v®rwijks Mannenkoor", Beverwijk; Groot kmder- en meisjeskoor, Beverwijk; Gemeng de Zangvereeniging „Zang Veredelt", Velsen R-.K. Gemengde Zangvereeniging „St. Ceci- Ha", Krommenie, allen onder leiding van den heer Leo Pielage. De pianobegeleiding is in handen van Mej. Dora Loots uit Haarlem, terwijl een groote concert-vleugel beschikbaar wordt gesteld door de firma Goldschmeding, even eens uit Haarlem, Aan de medewerking blijkt, dat dit een mooi concert belooft te worden, wat een bezoek zeker overwaard zal zijn. Witte Bioscoop. Het eerste gedeelte van dg drieweeksche serie-film De Blauw- VOs zal deze week- worden vertoond. Het fs een film vol afwisseling en spanning, waarin het bezit van een huid van den blauwvos, waaraan allerlei geschiedenissen verbonden zijn, de hoofdrol speelt, Als tweede hoofdnummer wordt vertoond Lady Love, een alleraardigste sportfilm in 5 acten. DE HERDENKINGSFEESTEN TE BEVERWIJK. HET PROGRAMMA. Het programma voor de feestelijkheden ter plaatselijke herdenking van het histo rische feit, dat het op 19 Juni 1926, 650 jaar geleden was, dat Graaf Floris V aan Bever wijk een weekmarkt vergunde, is voor- loopig als volgt vastgesteld Zaterdag 3 September, i927. Opening der Tentoonstellingen van Handel en In dustrie, Land- en Tuinbouw, Bloemen en Vee betreffende Beverwijk en omgeving met historische afdeeling. De Tentoonstel- lings-terreinen zijn dagelijks geopend van 2 tot 10 uur. Opening winkelweek. Zondag 4 September. Kerkelijke her denking. Zanguitvoering en Concert op het Tentoonstellingsterrein. Geopend van 2 tot 10 uur. Maandag 5 September, Tentoonstel lingen. Dinsdag 6 September. Aanbieding blij vend aandenken. Groote zanguitvoering. Groote Historische Optocht (200 personen). Woensdag 7 September. Internatio nale Harddraverijen op korte Baan. Con certen. Donderdag 8 September. Sport- Volks- en Kinderfeesten Concerten. Schitterend vuurwerk. Vrijdag 9 September. Concerten. Zaterdag 10 September. Concerten. Speciale attracties. Zondag 11 September. Concerten en Zanguitvoeringen. Sluiting der feestelijk heden. Verder Versiering van alle straten en illu minatie van de voornaamste. Oprichting van Eerepoorten enz. Aan de Tentoonstellingen is tevens ver bonden een Oud-Hollandsch Marktplein. De historische afdeeling vooral belooft zeer belangwekkend te worden. Het is zelfs zeer wel mogelijk dat deze reeds in de maand Au gustus zal worden opengesteld. Wij vestigen er de aandacht op, dat dit programma nog wijzigingen kan en ook wel zal ondergaan, en nog niet als officieel vast staand mag worden aanvaard. Eventueele wijzigingen zullen evenwel tijdig worden kenbaar gemaakt. Het programma vermeldt tenslotte uit gifte van een Gedenkboek en uitdeeling aan de armen. DE HERDENKINGSFEESTEN TE BEVERWIJK. Programma toot de Veetentoonstelling. De Veetentoonstelling zal beva ten de vo'gende groepen: Stieren. Sticrkalveren geboren 1927, Stie ren geboren 1926. Stieren geboren 1925 ot eerder. Melkvee. Kalveren geboren 1927. Pinken geboren 1926. Melkkoeien niet afgewisseld. Melkkoeien gewisseld. Drachtig vee. Zichtbaar dragende, niet afgewisseld. Zichtbaar dragende, afgewis seld. Vetvce. Vetvee, niet afgewisseld. Vetvec, afgewisseld. Vette kalveren. Wolvee. Fi^iste vette schapen 5 stuks. Fyns.e vette overhouders geboren 1927, 5 stuks. Fokschapen geboren 1926 of eerder, 2 stuks. Fokschaap geboren 1927. Rammen geboren 1926 of eerder, 1 stuks. Rammen geboren 1927. Geiten. Fokgeit geboren 1926 of eerder, melkgevend. Geitlammeren geboren 1927. Boklam geboren 1927. Bokken geboren 1926 of eerder. Varkens. Drachtige Zeugen. Zeugen met biggen. Fijnste en boste varkens, 3 stuks. Beste fokbeer, geboren 1927. Beste fok- beer, geboren 1926 of eerder. Voor de afd. Koeien, Schapen en var kens wordt de Jury gevormd door de hee- ren N. van Leeuwen, Breestraat Beverwijk; J. Kaaik, Assendelft; Jb. Vessies, Kerk straat Beverwijk. Jury voor de Geiten: G. Hannema, Beeck- sanghlaan. Jury voor de Granen en Landbouwge wassen: de heeren Jan Vrijland, Halfweg; Chr. Rijnders Folmer, Heemstede: A. Bies heuvel Jz„ Houtrakpolder, Jubileum. Heden herdenkt de heer J. Visser, bevolkingsagent, den dag waarop Hij 1254 jaar geleden in dienst va de gemeente tot tijdelijk bode ten gemeentehuize, waarna hij werkzaam was bij het distributiebedrijf, trad. De heer Visser werd eerst benoemd In Augustus 1916 volgde zijn benoeming tot bevolkingsagent te Velseroord, thans IJmui- den-Oost, De jubilaris heeft zich als secretaris van het „Witte Kruis" en als voorzitter van de Medegedeeld door Het tijdsbestek, waarover ons beursc.ver- zicht ditmaal loopt, kenmerkte zich docr een lustelooze houding, waarbij enkele afdeelin- gen in verband met een minder gunstigen gang van zaken belangrijke koersverliezen mcesten boeken. Ook politieke factoren wa ren hierbij van invloed, waarbij vooral ge dacht moet worden aan de geringe resultaten, tot nu toe door de Volkenbondsconferenties behaald, terwijl ook de uitlatingen door den heer Poincaré ten aanzien van Duitschland niet geschikt zijn om een tendenz van toena dering en vrede in de hand te werken. Onder invloed hiervan en ook in aanslui ting op de jaarvergadering der Koninklijke, waar de president dezer My. niet vermocht den verontrusten aandeelhouders een hart on der den riem te steken, bestond er in dezen hoek doorloopcnd aanbod, zocdat dit fonds belangrijk lager sluit. Ook Marland Oil we derom lager nu de voorgenomen beperking der productie in Amerika dreigt te mislukken. Op de afdeeling der rubberwaarden was de stemming zenuwaehtig. Na aanvankelijk wederom flink in herstel geweest te zijn, kreeg het aanbod weder de overhand, zoodat hierop wederom een daling volgde, hoewel later koersen iets konden verV-teren. Het pul ic bli f geheel en al ;f ,i. i waardeer beroepsnanaelaars deze afdee..,ig beheer- schen. Van Mijnbouwwaarden trokken Boetons veel belangstelling, waarbij den nieuw aange boden aandeelen een gretig onthaal te beurt viel. Suikerfondsen op gunstige maalcijfers vast, liepen later in aansluiting op dc zwakke hou ding van het product wederom terug. Tabakken rustig, met zeer geringe affaire. Tot nu toe blijven de oogstberichten gunstig luiden. Industriepapieren kalm. Kunstzijde-aan- deelen liepen in sympathie met Berlijn en Londen op, doch sluiten wederom lager. Ook hier doet het gebrek aan belangstelling van de zijde van ons publiek haren invloed-gel den, zoodat de koersen eerder neiging tot reactie vertoonen. Scheepvaartpapieren flauwer, als gevolg van de lagere vrachtenprijzen. Hoewel de Amerikaansche markt te New- York betrekkelijk vast bleef, brokkelden de hier meest verhandelde fondsen meerendeels af, zoodat ook deze afdeeling minder geani meerd genoemd kan worden. Bankaandeelen gced prijshoudend, terwijl ook beleggingswaarden goed in prijs bleven. Prolongatie hooger, doch op dit niveau ge makkelijk verkrijgbaar. vereeniging „Euphonia" vele verdiensten verworven. Het zal hem vandaag ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Aanbesteding. Donderdag is ten raad- huize aanbesteed het aanleggen van eenige wegen als Ooslerduinweg e.a. Ingeschreven werd als voltft: Fa. Joh. Die naar en Zonen, IJmuiden ƒ31.200; P. C. Langeveld, Neder-Hardinxveld ƒ29.130; W. van der Meij, Wijk aan Zee 28.400; J. Bos, Amsterdam, 28.380; G. den Adel, Velsen, ƒ26.400. De gunning is aangehouden. Gouden echtpaar. Maandag a.s. zullen de heer S, Wals en mej. J. WalsFranken, den dag herdenken, waarop zij voor 50 jaar in den echt werden verbonden. Kostelooze inenting en berinenting. De gelegenheid tot kostelooze inenting en her inenting zal zijn opengesteld in: a. de afdeeling IJmuiden op Dinsdag 5 Juil a.s., namiddags 2 uur in de U. L. O. school A. aan de Kerkstraat te IJmuiden; aldaar terug voor nazien der vaccinatie 12 Juli a.s. namiddags 2 uur.# b. de afdeeling IJmuiden op Dinsdag 5 Juli a.s. des namiddags 4 uur in de O. L. school D. aan de Heidestraat te IJmuiden) aldaar terug voor nazien der vaccinatie Dinsdag 12 Juli a.s. des namiddags 4 uur. De in te enten personen behooren stipt op de aangegeven uren ter vermelde plaatse aanwezig te zijn, zoowel voor de inenting, als voor het nazien der vaccinatie. Voor een juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboortedatum der kinderen, is het gewenscht, dat bij do aanmelding worden medegebracht trouw boekje der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Burg. Stand van. 24 tot 30 Juni 1927. Geboren: d. v, G. HulseboschDiesber- gen; z. v. J. A. WaasdorpRolvers; d. v. A. P. J. Huyninkvan 't Veer. Ondertouwd: S. Smit en E. Matzken. Overleden A. de Booijs 79 jaar wonende te Amsterdam. J. Roosing 75 jaar. EEN VADER. Klein spel van stemming. (Pendant van „Zijn alles".) Personen De vader Willem Hendrik Leo Karei Jan 65 36 32 29 24 20 jaar. de zonen. En dat zeg jij, Leo? Er zal héél gauw niet samenloop.want is 't niet 'n veilig, 'n rus- meer te praten zijn.... {tig idee.... zóó te mogen heengaan? En Leo. Dat is wel zoomaari met de wetenschap vijf zoons achter te laten, Vader. Laat me maar begaan, Leo.I die God en hun ouders zijn trouw gebleven ik voel me nu tamelijk wel.... straks kan Hendrik. U was ons voorbeeld, vader. 'k dat misschien niet meer zeggenEn u en moeder. is er nu geen mooie gelegenheid voor? Ik Jan. vechtend tegen z'n tranen) Waarom heb jullie nou allemaal bij-elkaar.Wil--wordt er nu al zóó gepraat.... Zooals u lem zal óók zoo lang niet kunnen blijven.j daar zoo kalm en zoo helder zit, vader. en Hendrik, die z'n drukke zaak daarginds kan ik er nog niet 't ergste van inzien.... er voor in 'de steek moest lateni Vader. Jan.kom jij nog es wat dichter Hendrik. Ik heb goeie hulp, hoor.... j bij me.... Jan gaat op de stoel zitten aan 't komt er 'voor mij op geen dag an. j de andere zijde, hij snikt zacht, gelaat in de Vader. Dat weet 'k, Hendrik.... je handen. Vader streelt z'n hoofd). Zie je.. TooneelEen burger-kamer. Behalve eenige schilderijen 'n vrouwenportret-ver-' grooting, 'n kruisbeeld en 'n H. Hartbeeld met devotie-licht. De vader, ziek, aan het einde zijner dagen, Zit injeen gemakkelijke stoel, gesteund door kussens. - De zonen vormen om hem n groep, ueo, in priesterkieeren, zit naast hem. Het is een zomermiddag, 'n Raam geelt uitzicht op 'n doorzonde tuin. Willem (een kussen verschikkend) Gaat "t zoo, vader? Vader Jajadank je, Willem dank je. Hè, dat doet me goedt is, dat 'k soms zoo moe word van lang zitten, maar anders.... lang niet zoo benauwd.... lang niet.... Jan. Ja, dat schijnt met die kwaal zoo te ftjfl j Vader. Dat ondervind ik, jongen..die Kggende houding in bed is meestal n kwel ling voor meVannacht was 't weer zoo erg, zoo erg.... Maar alL... daar klagen we maar niet over.... dat moet zoo zijn. Leo. Nou maar niet te veel praten, vader. Vader, (glimlachNiet te veel praten vrouw heeft óók hart voor de zaak.... en daarom gaat 't jullie goed.... Maar ik wil er niet te veel van vergen.Wat zit jij daar stil, Kareiwaar denk je aan, jongen Karei (ontroering wegdringend) Aan die droeve samenloop, vaderLeo morgen Weg.en u. Vader. En ik.... die andere groote reis de reis, die we allen, vroeg of laat, moe ten afleggen. Maar droevig Nee, dat mogen we niet zeggen.... Och, ja, 't had anders kunnen zijn.... maar Onze Lieve Heer weet 't 't besteNeeniet iedere vader is genoodzaakt op z'n vijf en Zestigste laar het leven vaarwel te zeggen. en als dat leven je dan nog zooveel moois kan ge ven Graag had ik nog getuige willen 2ijn van Leo's heerlijke arbeid, daarginds in de Missie-landen.... (tot Leo) Nee, jon gen, kijk nou asjeblieft niet zoo bezorgd. als t praten me vermoeit hou ik er vanzelf mee opd- voe[ me ^eel goed op 't oogen- bük. Ja, 't zou mooi geweest zijn.... als k dat nog had mogen meemaken.... en ook, hoe jullie, m'n andere jongens, zich verder n weg door 't leven zouden slaan. Maar toch mag 'k tevreden en dankbaar zijn.... Mijn taak is volbracht.... dat is 't voornaamste Willem. En goed volbracht, vader.... dat zal voor heel ons leven de mooiste nage dachtenis zijn. nou huil je, Jan..7. want je weet wel be ter. je voelt ook, dat God me deze goede dag nog wil gevendeze goede dag, zon der pijn of benauwdheid.... omdat Hij je heerbroer morgen zonder pijn wil laten weggaan.Ja, voor jou is 't wel 't verdrie tigstde jongstede Benjamin Jan. 't Was zoo goed bij u, vader.zoo goeden hier't ouderlij ke huis Vader. Ja.... dat zal wellicht achter jou en Karei gesloten wordenmaar dat had óók veel éérder kunnen zijn, jongen...» Wel sta ie nog in 't begin van 't groote le ven.... maar de weg ligt voor je open...» door je ijver en je sterke wil, om iets te worden in de maatschappij, heb jij je nu reeds 'n plaats veroverd, vanwaar je veilig de toekomst kunt tegemoet gaan. n- Jan. En uw leiding Uw raad in zooveei moeilijke dingen. Willem. Kom, Jan.... wij zijn er toch Hendrik. Natuurlijk.... waar zijn we dan broers voor Vader. Zie je.... dat hoef ik nu al niet eens meer te zeggen.... Waar vier brave, Roomsche mannen als broers met elkaar door 't leven gaanen waar de vijfde iedere dag in innigste vereeniging met God hun belangen bepleit..,. Leo. Daar kan 't met de jongste niet ver keerd loopen. Karei. Dat begrijp! Jan ook wel, maar. je mist toch 'n vader.... 'n vader, die alles, alles voor je geweest is, vooral sinds moe der.... Leo. Zeker.... vader wil ook niet zeg gen» dat hier geen droefheid mag zijn als G°d hem roepten 't zal hem goed doen, te Weten, dat er om het verlies wordt ge treurd.... maar hij laat ons achter: sterk, en bereid voor 't nog komende leven.en dat is jjg heerlijkste troost.... en dat zal °°k mij helpen bij m'n moeilijke arbeid on-, der de heidenen. Vader. Leo's hand vattend) Mijn pries ter-Zoon 1 Leo. Mijn vader, die gezwoegd heeft en offers gebracht, om me dit te laten wor den 1 Vader. Ouders van groote gezinnen moe ten offers brengen.... en met liefde, omdat ze Weten Wie ze vraagt en ze weer tiendub- bel goed maakt met Zijn zegen. Ja, daar wou jt llie nog over spreken, vooral jou, Karei, eH Jan, die wellicht mettertijd ook in 't hu- welijk zullen treden...» Och, er wordt tegenwoordig zoo gemakkelijk n verkeering aangegaan, zonder te vragen of het meisje later vrouw zal zijn, die haar hoogste plicht wil begrijpen...» en dat maakt soms huwelijken waarin het schoonste vertrapt wordt.en tegelijk de godsdienst uit huis wordt gebannen. Karei. We weten, vader, hoe moeder en u °ns zijn voorgegaan.... Vader. Maar de liefde kan zóó sterk zijn, dat alléén het verstand van 'n levend geloof er tegenop kan. Jan.... jou heb ik 't nog nooit verteld.tenminste niet rechtstreeks na kan ik het doen. Toen hier voor de Zevende maal 'n blijde gebeurtenis zou plaatshebben twee kinderen waren ge storven, dat weet je toen was je moeder zwak van 'n doorstane ziekte.... Willem. Vader.... wordt 't nou heusch niet te moeilijk Hendrik. Ja. ik zie 't.vader wordt moe.. wel.... en dit moet 'k nog zeggen.... (hij leunt half tegen Leo aan) Je moeder was zwak.... maar geen woord, geen blik, die me zei, dat ze er tegenop zag. Toen kwam de verrassing, die door velen 'n bezoeking wordt genoemd.... er werden twéé kin deren geborenEn je moeder huilde van geluk, Leoenkel van gelukZe mocht maar één kind zelf voeden, om 'r zwakte...» dat was jij, Leo.... 't Tweede ging dood.... „Aan één kant maar ge lukkig" zeiden de menschen.... Maar je moeder zei schreiend ach, had 'k in Gods naam dit óók maar gevoed. Zoo sprak je heerlijk-Roomsche moeder. Als je dit blijft onthouden, jongens, dan zal later jullie keuze 'n goede zijn.... Zeker, de plicht vraagt strijd en z lf-overwinningmaar.... als ik het niet meer zeggen kan, dan zijn er als voorbeeld je twee oudste broers, die nu reeds als rechtschapen mannen de zorgen van 'n groot gezin mee-dragen Leo. Nu wat wachten, vader.... als de dokter wist.... Vader. De dokter zal begrijpen, dat deze dag me niet onthouden mag worden, want hij weet, zoo goed als ik, dat dit wellicht de laatste gelegenheid is. Willem. Maar laat nu ons nog wat zeggen, vader.Als er bij mij thuis moeilijkheden i en zorgen zijn, dan heb ik alleen maar te denken aan wat ik hier allemaal heb meege- maakt.... hoe moeder, nooit klagend, altijd vroolijk en opgewekt, haar zware taak ver richtte hoe u, heel dikwels tot diep in de nacht, moest zwoegen, om het gezin op de been te houden, zonder ooit de moed te ver liezen.... en al die herinneringen, en tel kens weer nieuwe, helpen mij er zoo gemak kelijk doorheen.... o, ik wil niet zeggen, dat het altijd zoo als vanzelf zal gaan wie weet wat het leven nog van ons zal vragen maar toch geloof ik, dat ik me gauw zotj schamen als 'k me ooit liet verleiden tot moedeloosheid. Leo. En dan praat ik oog van moeilijke Vader, 't Gaat nog wel.,.* *t gaat nogarbeid, die mij te wachten staat. Hendrik. Spreek niet te boud, patertje. voorloopig willen we toch maar liever niet met je ruilen Vader. Ieder in z'n eigen staat z'n eigen taak.... en toch allemaal voor hetzelfde doel zielen voor God*Ginds m'n pries ter-jongen, strijdend voor de bekeering van arme onwetenden.... hier de anderen, strijdend voor het in stand houden vanVt eerlijk-Roomsche gezin.... 't Eerlijk- Roomsche gezin ja, waar man en vrouw één zijn in 't allerhoogstedat zou de eenig- waarachtige grondslag zijn voor 'n christe lijke maatschappij, als.... HendrikAls er niet zooveel waren, die er anders over denken.... Vader. Toch niet te hard oordeelen over die menschen.dikwels is het in 'n huwe lijk maar één partij, die er niet eerlijk vóór staat.... en de andere, die wanhopig vecht' tegen onwil, wordt door de buitenwereld mede schuldig geacht.Ja.nou Tf%rd ik werkelijk wat moe.Laat me zóó even rusten tegen je schouder, Leo.... Karei. Zullen we u liever naar uw kamer helpen, vader Vader. Straks, ja.... Nog dit ééne, kin deren.... Laat het altijd zóó zijn, dat je God recht in de oogen durft zien..;, meer heb ik niet te zeggen.... Nu mag, als het zoo moet, de slaap komen met 'n ander ont waken Eerwaarde Heer-zoonik vraag nog eens de Zegen, voor mij, m'n kin deren, en allen, die ons dierbaar zijn (Hij buigt het hoofd en vouwt de handen de broers knielefi ontroerd, Leo zegent de groep. Onderwijl langzaam doek.) Auteursrecht) G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 13