OfiVwiïacsdmeis PUROL Vreest geen examen! MIJNHARDT's BINNENLANDSCH NIEUWS. 5 De Ned. gezant te Londen ernstig gewond De onthulling van het Mgr. Dr. Schaepman-monument Geen reclame voor onze groenten en fruit in Duitschland. F. M. Stork, t Wanneer wordt hieraan nu eens een einde gemaakt Recht inplaats van geweld. LUCHTVERKEER. DE VAL VAN BYRD IN HET KANAAL.. DE VLIEGTOCHT NFDJNDIË Huldiging van de vliegers. ZENUWTABLETTEN De geslaagde vlucht naar Hawai. GRACE.s VERTREK UITGESTELD. Maitland's tocht Onder de Radio-berichten: De debatten over de kieswethervorminji in Frankrijk begon. Dreigende- sigareninakersstaking te Antwerpen. In verband met financieele moeilijkheden dreigt in Japan een kabinets crisis. De arrestatie van Pujot. Heftige tooneelen in den Pruisischen Landdag. Dreigende sigarenmakersslaking in in Antwerpen. Vleeschvergiftiging. Het Japansche kabinet. De toestand in Honan. Actie tegen de communisten. De kiesrechthervorming in Frankrijk. GEMENGD NIEUWS. öe bij de stormramp gewonde personen. De „Rijke Amerikaan" Overreden en gedood. Wordt het zomer? De maritieme conferentie te Genève. Het jubileum van Canada. De Amerikaansche financiën. De chaos in China STOOMVAARTLIJNEN, Oplichting van de gemeente Leiden. MARKTNIEUWS. Dcor een auiobus aangereden. De Nederlandsche gezant, jhr. R. de Ma- rees van Swinderen, heeft Donderdagmid dag een ernstig ongeluk gehad. Hij werd door een autobas aangveden, waarbij zijn rechterbeen op drie plaatsen beneden de knie gebroken is. Nader vernemen wij het volgende: Het ongeluk gebeurde, toen de gezant Hartstrcet in Bloomsbury wilde oversteken. Ui.wijken voor de bus was niet meer moge lijk Onmiddellijk is jhr. de Marees van Swinderen vervoerd naar het University College Hospital, waar hem de eerste hulp werd geboden, Na de behandeling werd de gezant naar diens woning in Greenstreet vervoerd. Onze Engelsche gezant te Londen aan 't departement van Buitenlandsche Zaken is bericht ontvangen uit Londen, dat de toe stand van H. M's gezant niet onbevredi gend mag worden genoemd, al kan de eersite dagen nog weinig met zekerheid worden vastgesteld. In verband met het bovenstaande kan r.cg worden vermeld, dat Lord Granville, de Engelsche gezant in Den Haag, aan den minister van Buitenlandsche Zaken zijn deelneming heeft betuigd, met het ongeval aan jhr. de Marees van Swinderen overko men. Uit Londen wordt gemeld: dat de ge zant na een ruStigen nacht ook een kalmen dag gehad heeft. De doctoren hopen over eenige dagen te kunnen mededeelen, dat er zich geen complicaties hebben voorgedaan, waaromtrent zij op het oogenblik nog geen definitief oordeel kunnen vellen Naar de „Msb." verneemt, zal de rede bij telegenheid van de onthulling van het Dr. chaopman-monument op 11 Augustus a.s. uitgesproken worden door den heer Jhr. rar. Ch. Ruijs de Beerenbrouck, voorzitter van de Tweede Kamer van de Staten-Gc- neraal. Een wensch van den Pruisischen Landdag. Naar het Wolffbureau uit Berlijn seint, heeft de Pruisische Landdag den wensch uitgesproken, dat de Rijksspoorwegen ein delijk eens zouden ophouden gezamenlijk met Nederland propaganda-maatregelen te treffen welke als reclame voor de Neder landsche groenten en fruit zouden kunnen worden opgevat. De heer F. M. Stork, kanselier 1ste kl. bij het Nederlandsche gezantschap te Pa rijs, is Donderdag overleden. Dezer dagen kregen wij weer in handen een circulaire van een katholieke Verzeke ringsmaatschappij. Hierin worden de katho lieken aangespoord om tot die maatschappij toe te treden, omdat deze de katholieke missies, kerken- en scholenbouw onder steunt. Met groole letters staat langs de zijde: i,Helpt ons krachtigen steun te verleenen aan de Missie-actie!" En dan s'aat aan het slot: „Er worden geregeld H. Missen gele zen voor de levende en overledene wel doeners. Een vierde van de door de Maat schappij gemaakte winst wordt gestort in het studiefonds van de a.s. Priester-Missio narissen". Dit is een reclame, zoo schrijft „De Volkskrant" volkomen terecht, die niet door den beugel kan. Er is meermalen op sfewezen. Al is eene maatschappij ook nog zoo so lide, zij mag hare financieele belangen niet op zulke wijze aanbevelen. Van het kwaad, hierdoor gesticht, hebben We genoeg te lijden gehad. Wanneer wordt hieraan nu eens een einde gemaakt? (Centrum). De anti-oorlogsactie van den R. K. Vredesbond. De R K. Vredesbond heeft een actie op touw gezet, om zijn ledental te versterken het aantal donateurs te vermeerderen. M®t circulaires en aanplakbiljetten tracht "ij zulks te bereiken. Het doel van den R.K. Vredesbond in Ne derland is op de basis der Pauselijke Vre- ucsprpSrams mede te helpen dien oorlog te bestrijden en te verkrijgen, dat bij geschil len tusschen de landen het recht wordt ge steld in plaats van het geweld. Ons huidige geslacht heeft de verschrik kingen en de diepe ellende van dan oorlog meegemaakt en ofschoon or.s land van die grootste aller rampen is gespaard gebleven, hebben wij, Nederlanders, toch van nabij het groole leed aanschouwd, dat door den bloedigen krijg, waarin milliosnen levens werden verwoest, is veroorzaakt, hebben we zelfs de oorlogsnaweeën aan den lijve ondervonden. Welk verstandig mensch zou dan ook het werk van den R.K. Vredesbond niet sympa thiek gezind zijn. Katholieken van Nederland helpt den R. K. Vredesbond groot en machtig maken, om daardoor mede te werken aan het groot- sche doel: Recht in plaats van geweld! Steunt den Bond door uw lidmaatschap of wordt donateur. Het lidmaatschap kost 25 ets. voor het geheele jaar (werkend lid 1. Men kan zich opgeven aan een der beide secretarissen: Pater D. Beaufort, klooster Alverna Wychen bij Nijmegen of Ko de Haan, Zuiderkerkstraat 10, Groningen. Omtrent den val van Byrd in Het Kanaal wordt nog gemeld: Toen Byrd's vliegtuig in zee was gevallen, hebben Byrd en zijn met gezellen giet behulp van hun rubber bootje het strand bereikt. Onmiddellijk wist Byrd de aandacht van een vuurtorenwachter te trekken, die terstond eenige visschers uit de buurt te hulp riep. Het vliegtuig kon toen gered worden. De vuurtorenwachter verschafte den vlie gers onderdak, eten en bedden, waarvan terstond gebruik werd gemaakt, want alle vier waren nauwelijks binnen of zij gingen slapen. Het vliegtuig was blijven drijven op de ledige benzineblikken en werd veilig aan wal getrokken. UIT HET LOGBOEK VAN DE „AMERICA" Byrd feliciteerde Maitland en Hegenberger 'en half uur na hun aankomst op Hawaï. w'u5 "New York Herald" bevat een belang- e*kend uittreksel uit het logboek van de „America", Byrd's'vliegtuig, dat zijn loèht zoo ongelukkig beëindigde. De eerste berichten, tot Cape Cod, mel den voortdurend tegenwind. Maar later wordt dat beter: „Onze snelheid neemt voortdurend toe". Na vijf uur vliegens een radiogram, dat duidelijk dcet uitkomen, hoe zeer deze vlucht ook om de wetenschappe lijke beteekenis is ondernomen: „Wij stijgen ten behoeve van wetenschappelijke waar nemingen". Later komen dan een paar berichten, die stellig tot de merkwaardigste behooren, ooit verseind: 1.26. Bericht ontvangen van de succesvol le vlucht van de luitenants Maitland en Hegenberger naar Hawai. Wij hebben naar New Yofk geseind met het verzoek, onze gelukwenschen door te seinen naar Mait land en Hegenberger te Honoloeloe. 1.45. Bericht ontvangen, dat onze geluk wenschen Maitland en Hegenberger bereik ten een half uur na aankomst. 5.46. Wij kijken uit of wij soms een spoor zien van Nungesser en Coli. Donderdagmiddag 4.45 seinde Byrd: Ben in de buurt van Kaap Lizard. Zal de Fran- sche kust passeeren bij Cherbourg. Later werd de „America" gerapporteerd boven de Pointe du Ranz (Bretagne.j. Te Havre werd hedenochtend 1 uur een radiogram van Byrd opgevangen, dat als volgt luidde: „Zijn den weg kwijt. Hebben nog benzine voor drie uiir. Waar kunnen wij landen? Vermoedelijk zullen wij buiten Pa rijs moeien landen." Toen dit te Parijs bekend werd, hoorde men juist hoog boven Le Bourget het gezoem van een motor. Maar het toestel landde niet.. Het laatst werd de „America" waargeno men bij Corbeil, tgn Z.O. van Parijs, en hel gerucht liep, dat Byrd de hoofdstad tot op 18 K.M. was genaderd. Maar hij zou er niet nederdalen. Het vliegtuig vrij ernstig beschadigd. Om elf uur Vrijdagmorgen werd het vlieg tuig van Byrd vastgesjord aan eenige boo ten. Het kan namelijk niet aan land worden gebracht, zoolang het vloed blijft. Het vlieg tuig is vrij ernstig beschadigd. Byrd heeft aan zijn echtgenoote het vol gende geseind: „Geland te Ver-sur-Mer. Al les in orde". Het bericht werd per telefoon overgebracht aan mevrouw Byrd, die zich te Washington bevond.- President Coolidge heeft tot Byrd een le- legrafischen gelukwensch gericht, waarin hij o.m. zegt: „Het staat vast, dat uw tocht onze kennis cptrent de omstandigheden, waaronder een transatlantischen vliegtocht gemaakt kan worden, aanmerkelijk heeft ui'gebreid en ertoe zal bijdragen, het trans atlantisch luchtverkeer commercieel uit voerbaar en veilig tc maken." Een vlucht over de Zuidpool Men overweegt het plan van een expedi tie naar de Zuidelijke Poolzee onder leiding van Byrd. Deze zou dan tevens een poging doen om over de Zuidpool te vliegen. De machine niet zeer ernstig beschadigd. De bevolking van Ver-sur-Mer was spoe dig op de been. De burgemeester telegra feerde onmiddellijk naar Cherbourg om hulp voor het aan land brengen van de „America". Dit telegram bleef tamelijk lang onderweg, doch de commandant van het marine-vliegstation was toch spoedig ter plaatse. Byrd was zeer bezorgd voor zijn machine, die niet zwaar geleden schijnt te hebben, in tegenstelling tot wat eerst werd gemeld. De machine stak met gebroken wie len en gebroken onderstel in het zand; men hoopte haar bij eb in veiligheid te kunnen brengen. Twee schepen zijn aan weerszijden van de „America" geankerd, om de ma' chine tegen de golven te beschermen. De instrumenten en papieren zijn in veiligheid gebracht, evenals een kleine doos, waarin zich als geschenk voor president Doumergue een Amerikaansche vlag bevond. De telegrammen van den burgemeester en den vuurtorenwachter aan de burgerlijke en marine-autoriteiten brachten onmiddellijk een stroom van auto's uit Caen en Cher bourg naar de landingsplek. De vliegers werden het allereerst verwelkomd door den prefect van Calvados en even later door den Amcrikaanschen vicb-consul te Caen. Nader wordt gemeld: De „America" is naar het strand gesleept. Reparatie ter plaatse is waarschijnlijk onmogelijk, zoodat Byrd niet naar Parijs zal vliegen. Byrd heeft verklaard, dat hij op dezen tocht, die onder de moeilijkste omstandig heden is volbracht, toch belangwekkende wetenschappelijke observaties heeft kunnen doen, die in een officiéél rapport zullen worden verwerkt. Wanneer de vliegers te Parijs zullen aan komen, is nog niet bekend. „Geen gelukwenschen verdiend". Uit Caen wordt gemeld, dat het vliegtuig van Byrd in veiligheid is gebracht. Byrd, die zeer vermoeid is van den tocht over don Oceaan, bleef zelf bij de ber ging van zijn vliegtuig. Onmiddellijk daarop begaf hij zich naar Caen, Poincaré heefjt door bemiddeling van den prefect van Cal vados, Byrd, en zijn metgezellen uit naam der regeering laten gelukwenschen met de behouden aankomst in Frankrijk. Byrd verklaarde zeer veel dank verschul digd te zijn aan de visschers, die hem te hulp zijn gesneld en hem hebben geholpen aan land te 'komen. Op de gelukwenschen met zijn redding antwoordde Byrd, dat hij geen gelukwenschen verdiende na op deze wijze in Frankrijk te zijn aangekomen. Het is nog niet bekend, wanneer hij naar Parijs zal komen. De „America" die om 7.55 het eerst in Frankrijk is waargenomen nabij het meest westelijke punt van Bretagne, was om 920 niet verder, gekomen dan St. Brieux, dus rog geen 150 K.M. verder, waaruit blijkt hce langzaam en aarzelend de vliegers hun weg zochten. Na negen uur was het te don ker geworden om het toestel tc kunnen zien en alleen het geronk der motoren en de draadlooze signalen konden nu nog aanwij zingen geven omtrent de plaats waar de „America" zich bevond. Van Parijs tot aan de kust wachtten alle draadlooze statiops op het speciale sein van de „Am,erica - w T W, dat, van 11 uur af herhaaldelijk werd gehoord te Havre, Rouaan. Bourget en V iry Cha'fllon ten zuiden van Parijs. Deze signalen waren evenwel met duide lijk genoeg om de plaats te bepalen. Veer tig minuten na middernacht werd het sein zoo duideliik gehoord, dat het vrijwel vast staal, dat Byrd zich toen ten Zuiden van Parijs bevond. De eenige betrouwbare aanwijzing evenwel kwo.m uit Rennes, waar de motoren om 10 uur duidelijk werden ge hoord. Van dat oogenblik af is alles onzeker tot. aan het onfortuinlijk einde van den tocht fe Ver-sur-Mer. Uren lang hebb-m de vlie gers dus gezocht, desperaat me' hun draad loos toestel om eenitfe leid:ng r°CpCnf?' Blijkbaar ziin zij niet dicht genoeg bij Darijs pewcest, om de lichtbakens van Mont v a- lérien te zien. of de lichten van de vliegvel den rond Parijs. Feestmaaltijd te Batavia. OP AUDIËNTIE BIT DFN G.-G. De Ned. Indische Vereenieinc voor de Luchtvaart bood Donderdagavond den heer Want er is een middel dat U kafm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft behoeden U voor zenuwachtigheid Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Van Lear Black, den beiden K.L.M.-piloten Geysendorffer en Scholte en den werk meester van de K.L.M., den heer Weber, een diner aan. Onder de aanwezigen be vonden zich de heeren Hillen, gouverneur van West-Java, Van Zaiinge, directeur der Kon. Paketvaart Mij., Trip, president van de Javasche Bank, Groskamp, president der factorie der Ned. Handel Mij en de Amerikaansche consul, de heer Hoover. De heer Van Zalinge en de Amerikaansche consul hielden redevoeringen, waarin zij de vliegers huldigden. De heer Van Lear Black antwoordde met een heildronk op H. M. de Koningin. Daarna werd aan de vier eere- gasten elk een herinneringsplaquette over handigd. De lieer Geysenfdorffer dankte voor de geestdriftige ontvangst. Hij sprak de hoop uit, dat de terugreis even voor spoedig moge zijn als de heenreis. Vrijdag zou het gezelschap door gouver neur-generaal De Graeff in audiëntie ont vangen worden. Geysendorffer's indruk van den tocht- In een persgesprek met een Aneta-ver- tegenwoordiger verklaarde ook de K.L.M.- piloot Geysendorffer, dat de vliegvelden in het buitenland hem zeer tegengevallen zijn. Hij schetste den tocht als Zeer ver moeiend, doch, zoo zeide hij, meer dan de tocht zelve vraagt de groote zorg voor het welslagen er van, voorts de zorg voor de passagiers en de onderdeden van het toe stel, opofferingen. Tusschen Bagdad en Basra hadden de piloten gelijk ai gemeld, met zware zand stormen te kampen. Zij waren genoodzaakt op een hoogte van 2600 M. te gaan vliegen. Persstemmen. De geheele pers juicht de praestatie der piloten Geysendorffer en Scholte, van hun werkmeester Weber, benevens van den Amerikaanschen passagier, den heer Van Lear Black toe. Zij brengt hun algemeen hulde. De Javabode is van oordeel, dat de beman ning van het vliegtuig een bijzonder blijk van waardeering verdiend heeft- Het blad brengt hiermee in herinnering de onder scheiding indertijd uitgereikt aan Van der Hoop na volbrenging van den vliegtocht naar Indië. Het blad hoopt maar, dat H.M. de Koningin'wederom waardeering zal be tuigen aan de koene vliegers en een hoffelijk gebaar jegens den heer Van Lear Black zal maken. MAITLAND EN HEGENBERGER FEESTELIJK TE HONOLOELOE ONT- ONTVANGEN. Toen het Fokker-vliegtuig, met Maitland en Hegenberger aan boord, om half zeven 's morgens Honoloeloe-tijd, hetgeen onge veer gelijk staat met half zes 's middags Amsterdamsche tijd,, te Konloeloe 'landde, duurde het geen vijf minuten of hun vlieg tuig was door een bataljon troepen omringd. De vliegers waren blijkbaar doodop van hun vlucht, die bijna 26 uur had geduurd, maar niettemin vonden zij nog krachten om zich naar de officieele tribune te begeven, waar zij door den gouverneur van Hawaï en andere autoriteiten werden verwelkomd. Luitenant Mailand's eerste woorden waren: „Ik ben blij, dat we er 'zijn". Later liet hij er op volgen „Hoewel wij een deel van den weg slecht weer hadden, heeft de machine zich perfect gehouden. We zijn allebei erg moe." Ten gevolge van de mist, vloog een eskader vliegtuigen den Fokker mis, zoodat deze in zijn eentje op Hawaï aankwam. In een open auto, bedekt met bloemen, maakten de vliegers den 45 K.M. langen rit van het vliegveld naar de stad, enhonsiast toegejuicht door de bevolking. De vliegers zelf waren, overeenkomstig de gewoonte op Hawaï, met bloemkransen getooid. De hoorns van vierduizend auto's, die langs den weg stonden opgesteld, loeiden een wel komstgroet. Het Amerikaansche departement vat? Oorlog maakt thans bijzonderheden bekend omtrent de nieuwe radio-peilinrichting,' die hen van grooten dienst is geweest op hun vliegtocht. Om in den koers te blijven, behoefde Hegenberger zijn ontvanger slechts af te stemmen op de golflengte van de pëil- inrichting, 1030 M., en liet vliegtuig dén zelfden koers te laten volgen, zoolang met tusschenpoozen van ongeveer drie seconden de letter „T" werd gehoord. Week hij veel af naar het Noorden, dan hoorde hij „N", naar het Zuiden, dan hoorde hij „A". Voor dezen vliegtocht waren twee peiiin- richtingen gebouwd, een op Hawaï, de andere te San Francisco. Tot midden in den Stillen Oceaan werd afgegaan op de seinen van San Francisco daarna werd geluisterd naar het stafion op Hawaï. De vlieger Grace, die een non stop-vlucht van Hawaï naar Californië zou beproeven, heeft zijn vertrek uitgesteld. CHAMBERLIN EN LEVINE TE PARIJS. De Amerikaansche vliegers Chamberlin en Levine zijn na een kalme vlucht van Bazel op het vliegveld te le Bourget geland. Zij werden verwelkomd door den Amerikaan schen zaakgelastigde te Parijs en door Fran- sche militaire- en luchtvaartautoriteiten. LUCHTLIJN SEVILLA—BUENOS AIRES. Eckener is naar Zuid-Amerika vertrok ken voor de onderhandelingen over een luchtlijn Sevilla-Buenos Aires. Maitland en Hegenberger hebben het traject van San Francisco naar Hawai, dat precies 2407 mijl of 3872 K.M. lang is, al' gelegd in 25 uur en 40 minuten. Tot dus ver stond het record voor dit traject op naam van den kruiser „Omaha", die er i° 1923 75 uur 40 minuten over deed. Op hun geheele vliegtocht hebben zij slechts één schip gezien. Maitland schat zijn ge* middelde snelheid op 115 mijl per uur, d. 185 K.M. Hun eenige klacht was, dat zij dp levensmiddelen, die zich aan boord va:' het vliegtuig bevonden, niet konden vin den, zoodat ziji bij hun aankomst zeer hon gerig waren. Overdag vlogen zij 100 Meter hoog; 's nachts stegen zij tot 300 M., ten einde observaties te kunnen doen. W': Pujot, de hoofdredacteur van de „Action Francaise," heeft voor den rechter van in structie geleid, verklaard dat hij weigerde op de hem gestelde vragen te antwoorden zoolang bij als een gewoon misdadiger werd behandeld. Voorts protesteerde hij tegen de verklaringen van de technici van den post en telegraafdienst inzake het luisterappa raat, op het bureau der „Action Franpaise' ontdekt. BERLIJN, 1 Juli Hedenmorgen interpel leerde de sociaal-democratische afgevaar digde Kriiger in den Pruisischen Landdag over de gebeurtenissen in Arensdorf. De spreker viel in zijn rede op heftige wijze de Duitscb-nationalcn aan. Toen de Duitsch-nationale afgevaardigde Wiedemann den spreker eenige malen in de rede viel en hem uitschold voor onbe schaamde kerel, viel de soc.-dem.-afgevaar- digde Meyer den Duitsch-nationalen afge vaardigde Wiedemann aan. De communisten mengden zich in den twist, waarop een ge vecht ontstond tusschen de communisten, sociaal-democfaten en de Duitsch-nationa len. De vechtpartij duurde eenige minuten. De president van den Landdag Bartel was niet in staat de orde te herstellen en sloot daarom de zitting, waarna hij den pre sidentzetel verliet. De Landdag is daarop uiteengegaan. Het „Senioren-convent" is onmiddellijk bijeen gekomen om het gebeurde te bespreken. KONING FOEAD. Koning Foead van Egypte zal binnen af- zienbaren tijd een bezcck brengen aan België. De Antwerpsche vakvereenigingen van sigarenmakers hebben 15 pCt. loonsver- hooging gevraagd. De patroons boden 5 PCt. aan. De syndicaten weigerden en gaven be richt, dat indien vóór 4 Juli geen oplossing gevonden wordt, de sigarenmakers het werk zullen staken. 800 Poolsche soldaten van het garnizoen te Warschau zijn na bet eten van vleesch onder vergiftigingsverschijnselen ernstig ziek geworden. De bladen vermotden dat men hun vergiftigd vleesch heeft voorgezet. In bepaalde kringen meent men, dat het bestaan van de regeering bedreigd wordt jloor de kwesie van het, reeden van het arsenaal, van Kawasaki. De regeering ver keert te dezer zake dan ook in groote verlegenheid. De minister van financiën wenscht aan het arsenaal een leening toe toe te staan van 30 millioen yen, omdat, indien hij het geen steun verleent, het arsenaal, naar men gelooft, zal worden ge sloten, waardoor een groote Japansche bank zou worden getroffen en een nieuwe ernstige financieele crisis zou ontstaan. Dc bladen keuren echter een dergelijk gebruik van het gele van het volk af en het is vrijwel zeker, dat de Landdag zijn goed keuring niet aan de leening zal geven. De toestand, die reeds hachelijk is, wordt met den dag neteliger. Te Tsingtao zijn vijf-en-twintig builen- landers aangekomen, c-ïe gevlucht zijn uit de provincie Honan. Onder hen bevinden rich de Engelsche post-agent uit Kaifeng, twee-Denen en vijftien Belgen. Zij bleven a'len ongedeerd, doch gedurende de reis hebben zij grooté ontberingen doorstaan. De nationalistische generaal Janghoe, bevelhebber in het gebied van Sjanghai, heeft reeds drie communisten deen ont hoofden, na hen zware geeselingen le heb ben doen ondergaan om hen te dwingen ICHchtingen te geven. De Fransche Kamer was gisterenmiddag geheel gevuld in verband met de te ver dachten groote debatten over de kiesrecht- hervorming. De stemming was zcj:r opge bonden, zoodat zelfs een zoo uitnemend P'esident als Bouysson de grootste moeite "ad om hen in bedwang te houden. Een aanhoudend geloei van stemman en intcr- rupties weerklonk en dc sprekers hadden de grootst mogelijke moeite om zich ver staanbaar te maken. Po'ncaré was, zooals aangekondigd, afwezig, maar Sarraut, Bar- Nog drie in Let ziekenhuis tc Grocnlo. De meeste der bij dc stormramp gewonde Personen hebben het Sint Vincentuis-Gast huis tc» Groenlo kunnen verlaten. Er worden nog drie gewenden verpleegd, wiet toestand goed vooruitgaat. In een pension te Bosch-en-Duin bij Zeist vervoegde zich dezer dagen een „rijke Ame rikaan," die voor zich en zijn familie een goed verblijf zocht met garage. De nieuwe gast zou alvast blijven, in afwachting van de larnilie, welke haar komst nog even uit belde. Donderdag verdween dc „rijke Ame rikaan" echter met achterlating van schul den. Hij stal bovendien gouden en zilveren voorwerpen uit het huis. De politie is den man, die zich Huygen:. uoemde, reeds op het spoor. Donderdagavond omstreeks 7 uur heelt bij Losser (O.) een ernstig ongeval plaats gehad. De chauffeur van den expediteur J, v-'as op weg naar Glane met een autobus, '°en ongeveer halverwege een band van ecn der voorwielen sprong. De chauffeur wilde het stuur omgooien bij welke ma noeuvre de wagen echter kantelde juist op het oogenblik, dat een wielrijder passeerde. Deze, de 23-jarige Gevers uit Glane, ge- thou, Painlevé en Leygues woonden de zit ting b Een motie-Verlot, waarvan de strekkir g was, dat men zich zou houden aan vroegere uitspraken, dat het aan'.al af gevaardigden niet vermeerderd zou wor- aen, werd zeer slecht ontvangen door de aaneengesloten linkerzijde, welke daarin een verholen middel zag om de aanvaar ding van het arrondissementsstelsel te ver hinderen. Teen een der radicale senatoren binnenkwam die het Kamerlidmaa'schap niet hebben opgezegd, om over deze her vorming nog in de Kamer te kunnen mee stemmen, waarbij alleen de aanwezige Ka- mult los en de kreten: „Au Sénat!" bleven zóó luid en aanhoudend weerklinken, dat de zitting geschorst moest worden. Na de hervatting begon, nog steeds onder luid ka baal, de openbare stemming op de tribune over de motie-Verlot. Deze vorm, van tsemmen, waarbij alleen de aanwezige Ka merleden kunnen meestemmen en welke veel tijd vordert, zal beurtelings door de voorstanders en tegenstanders van het ar rondissementsstelsel geëischt worden cm manoeuvres te voorkomen. Het gevolg daarvan is, dat de behandeling slechts zeer langzaam opschiet. De aanblik, dien de Ka mer aanbiedt nu het de persoonli.ke belan gen der députés betref!, waardoor de harts tochten zoo geweldig zijn Opgewekt, is verre van verheffend. De motie-Verlot werd verworper BERLIJN, 1 Juli Als gevolg van het heden onverwacht ingetreden aangename zomerweder, viel heden, Vrijdag, den begin datum van de groote vacantie, een sterke opleving in het reisverkeer te constateeren. Het gevolg was, dat het verkeer overbelast werd en alle voor- en natreinen moesten worden Ingelascht. LONDEN, 1 Juli. De technische com missie van de ontwapeningsconferentie te Geöève is thans zoover gevorderd, dat de kwestie betrekking hebbende op het kleinere scheepvaartmaterieel, dat in de Britsche kringen thans de hoop wordt gevoed, dat ook het probleem e'er „capital ships" nog ter sprake zal komen. De voor stellen van de Britsche delegatie betreffende deze schcepsklasse, is een verminderijng van de tonnenmaat van 35.000 tot 30.000, de geschutswijdte der kanonnen zop van 16 worden verminderd tot 13.5 inch, ter wijl de levensduur der slagschepen zou moeten worden verlengd van 20 tot 26 jaar. Ter motiveering van deze voorstel len wordt aangevoerc', dat, indien de drie mogendheden tot overeenstemming konden geraken, en dus nog verder gingen met de besprekingen, dan het verdrag van Washing ton voorschrijft, hiermede - zou kunn, worden bereikt, dat er een overtuigend bewijs kan worden gegeven van de op rechte bedoelingen van de ontwapenings zaak, terwijl dit ook, uit economisch oog punt bezien, van groot belang zou zijn. Naar vernomen wordt, staan de Japanners in principe gunstig tegenover cfe Britsche voorstellen aangaande de „capital ships". LONDEN, 1 Juli. Van dc Atlantische Oceaan tot de Pacific werden heden vreug devuren gebrand ter gelegenheid en her denking van het diamanten jubilé van de Canadeesche Confederatie. Drie dagen lang zullen de plechtigheden duren; zij werden ingezet met dc ontvangst van speciale boodschappen van den Koning, den gou verneur-generaal en den premier Macken zie King. Een bijzondere dienst werd gehouden in dc Westminster Abbey waarbij tegen woordig waren de premier en tal van leden van zijn kabinet, alsmede ver egenwoordi- gers van buitenlandsche mogendheden. Ook vier ex-gouverneurs-generaal van Canada, 'de hertog van Ccnnaught, de marquess van Aberdeen, de hertog van Devonshire en Viscoutt Byng bevonden zich onder de aan wezigen. BERLIJN, 1 Juli. Naar het departe ment van Financiën te Washington mede deelt, sluit de Amerikaansche balans over het gisteren afgeloopen budget-jaar met een overschot van 635 millioen dollar. BERLIJN, 1 Juli. Als teeken van pro test tegen het zenden van Japansche troe pen naar China, hebben, naar uit Sjanghai wordt gemeld, de transportarbeiders in de provincie Kwantoeng besloten, om geen Japansche goederen meer te lossen. Voorla wcrdt nog gemeld, dat generaal Tangshenchi, het laatste milita'rc bolwerk van de Hankauregeering. met al zijn onder bevelhebbers naar de Nankingregeering is cvergeloopen. raakte onder de autobus en werd ernstig gewond. Het achterhoofd werd hem inge drukt Na enkele oogenblikken overleed het slachtoffer. De chauffeur en eep inzittende werden licht gewond. De autobus werd ernstig be schadigd. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ANNA ELISABETH, m.s., 29/6 v. Antw. te Londen. ANTJE, m.s., 29/6 v. Antw. te Londen. BALDUR, m.s., 29/6 te Lond. uitgekl. n. Skive. BARENDRECHT 30/6 180 mijl N.O. v. Bermuda Bay- town n. Barcelona. BATAVIER IV 1/6 v.m. v. Rott. te Grqves. BELLATRIX 29/6 Dover gep., v. Montreal n. Hamburg. BERNISSE 29/6 v. Rotterdam te Hamburg. BETSY, 29/6 te Lond. uitgekl. n. Calais. BEVERWIJK 29/6 v. Quebec n. Rotterdam. CLASINA, ms., 29/6 v. Aarhus te Holtenau. CORNELIA, m.s., 28/6 v. Antw. te Rochester. CORRIE, m.s., 29/6 v. Lysekil te Holtenau. DE RUIJTER, m.s., 29/6 v. Gravesend n. Zierikzee. DJEMBER (thuisr.) pass. 30/6 v. Niel te Lond. ENGELINA II, m.s., 29/C v. Nijmegen te Lond. FENNA, m.s., 29/6 te Lond. uitgel. n. Niel. HARMINA, m.s., 29/6 te Lond. uitgekl. n. Antw. HILLEGOM 29/6 v. Rott. te Riga. JANTINA, m.s., 2916 v. Antw. te Lond. JOBSHAVEN 30/6 te Dover, B.-Ayres n. Huil. KELBERGEN 30/6 v. Swansea te Montreal. KWIEK, m.s., 29/6 te Lond. uitgekl. n. Antw. LUTGERDINA, m.s., 29/6 v. Antw. te Lond. NOORDWIJK 30/6 v. Bona n. Bilbao. ORION, m.s., 29/6 v. Antw. te Lond. PALLAS, m.s., 29/6 v. Antw. te Lond. PAULA, Z.s., 29/6 v. Kiel te Holtenau. REMI, m.s., 29/6 v. Brussel te Lond. RENDRECHT 29/6 Constantinopcl gep. Novorossisk n. Sevilla en Santander. ROELFINE HENDRIKA, m.s. 29/6 v. Horsens te Hol tenau. SIRRA.H 30% v. Archangel n. Rotterdam. SPAR 30/6 Miami gep. Amst. n. Tampico. TROMP, m.s., 29/0 n. Niel te Lond. TWEE GEBROEDERS, m.s., 29/6 v. Aarhus te Holtenau. WITTE ZEE, sleepb., 29/6 Lizard gep. om de West. WOENSDRECHT 29/6 v. Londen te Galveston. IJSELHAVEN 30/N v. Lulea n. Emden. ZEEHOND, m.s., 29/6 v. Antw. te Lond. ZWALUW, m.s., 29/6 v. Nieuwpoort te Lond. ZWARTE ZEE 30/6 v. Newcastle te Napels. ST OMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BATOE (thuisr.) 30/6 te Barcelona. JOHAN DE WITT (thuisr.) wordt Zondagochtend 6 u. te IJmuiden en te 10 u. te Amsterdam verwacht. RADJA 30/6 v. Amst. te Hamburg. RONDO (thuisr.) 30/6 v. Hamburg te Bremen. VONDEL 29/6 v. Batavia n. Amst. KON. HOLL. LLOYD. EEMLAND 30/6 v. Amst. te Hamburg. FLANDRIA (uitr.) 30/6 v. Pernambuco. ZEELAND IA (uitr.) 30/6 n.m. 7 u. c. Cherbourg. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ. AJAX 30/6 v. Kopenhagen n. Aarhus. ALKMAAR 29/6 v. Callao n. Mollendo. ALMELO 29/6 v. Cristobal n. Curasao. AURORA 1/7 v. Hamburg te Amst. CLIO 30/6 v. Constanza n. Bourgas. DEUCALION 30/6 v. Melilla te Alicante. DOROS 1/7 v. Pernis te Rott. IRENE 1/7 v. Algiers te Amst. NEPTUNUS 1/7 v. Amst. te Rott. NE REUS 30/6 v. Rott. n. Pasages. NICKER IE 1/7 v. W.-Indië te Amsterdam. ORESTES 30/6 v. Piraeus n. Smyrna. PROTEUS 30/6 v. Oporto n. Vigo. THESEUS 30/6 v. Ceuta n. Genua. VENEZUELA 1/7 v. W.- Indië te Amsterdam. HALCYON LIJN. STAD DORDRECHT v. Rosario n. Rott., 30/6 v. Las Palmas. HOLLAND—AFRIKA LIJN. JAGERSFONTEIN 30/6 v. Hamburg tc Antw. MELISKERK (ihuisr.) 1/7 te Antwerpen. NIAS (uitr.) 1/7 v. Antwerpen n. Port-Said. HOLLAND—AMaRtKA LIJN. BREED IJK, Rott. n. Baltimore, pass, x/6 Lizard. EEMDIJK 30/6 v. Vancouver te Portland (O.) GAASTERDIJK, Pacifickust n. Rott. 30/6 te San Francisco. LEERDAM, Rott. n. New-Orleans, 30/6 te Vera Cruf. SPAARNDAM, Rott. n. New Orleans, 30/6 v. Vigo. WESTERDIJK 30/6 v. Rott. té Los Angeles. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ABBEKERK 1/7 v. Bremen te Rotterdam. ALMKERK (thuisr.) 1/6 te Alexandrië. KOUDEKERK (thuisr.) pass. 1/7 Vlissingen n. ABT werpen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MADIOEN (uitr.) pass. 30/6 Perira. MED AN, Australië n. Ver. Kon./Cont. 1/6 v. Gibraltar. MENADO (thuisr.) 30/6 v. Port Said. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA UJN. ALHINA (uitr.) 29/6 te Montevideo. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. CALCHAS. v. Japan n. Rott., pass. 29/6 Prawlepoint. DARDANUS, v. Japan n. Rott., 30/6 te Penang, EMZETCO LIJN. ONGE JACOBUS 2/6 v. Rott. te Alicante. )oos30'60,Tube 80cl. Bij ApoHi.en Drogislen De politie te Leiden heeft proces-verbaal opgemaakt tegen C. J. F. penningmeester van de onofhankelijke federatie van metaal bewerkers te Leiden, wegens oplichting van de gemeente Leiden voor een bedrag van 184, welk bedrag hij heeft ontvangen door valsche steunlijsten voor Werkloosheids voorziening. a, AMSTERDAM, X Juli. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop.) Zecuwsche Roodstar 6.757, Friesche Roodstar 6.757 p. hl. IJpolder kleine muizen 810, id. muizen 1012, Westl. muizen ƒ14, id. ronde 11, id. kleine muizen 10.5011-50, id. kleine ronde 7—8, Andijker muizen fit12, Langedijker muizen xx12, Rijper muizen xx12, Anna Paulowna zandmuizen 13 14, Hillegommer zandmuizen /1314, Zomer Malta a7 28 per 100 kg. ENKHUIZEN, 30 Juni. (Marktv. .v Enkhuizen en Omstreken). Aardappelen Schotsche muizen/6.106.60, middelprijs ƒ6.30; kleine Schotsche 44-9<>, midd. 4.50 krielaardappclen 7580 ct., alles per baal (100 pond) ELST, (Bet.), 30 Juni. Fruit. (Veiling V.V.O.B.) Mei kersen iste soort 493*» 2de soort 3940, extra 5162, aardbeien iste soort 2838, 2ne soort 1223, roode bessen 5585, kruisbessen 9—nly2 ct. per kg. ALKMAAR, 1 Juli. Kaas. Ter markt waren 180 stapels, wegende 213.000 kg. Fabriekskaas, kleine 39'/;» commis sie ƒ43, boerenkaas kleine 40, commissie 44^2» Handel goed. LEEUWARDEN, 1 Juli. Vee. Aangevoerd 164 stieren 110—570, 242 vette koeien 190380 per kg. 080— 1.05 506 melk- en kalfkoeien 145400, 22 pinken ƒ75— X70, 85 vette kalveren 45100, 82 graskalveren, 40— 90, nuchtere kalveren 817 162 vette schapen 2244» 106 weideschapen ƒx828, 326 lammeren 1017, 766 vette varkens 55140, per kg. /0.56o.66> 60 magere varkens 25—55» 276 kleine biggen 815, 46 paarden, 29 bokken. Handel in melk- en kalfvee zeer kalm, vette koeien be hoorlijk goed, stieren flauwer, gras kalveren en vette kalve ren prijshoudend, nuchtere kalveren vaster, varkens prijs* houdend. Zouters 6063 c. per kg. Eieren. Aanvoer kippen- 40.000 stuks, 5—7 eenden-, 2900 stuks, 5V26. AMSTERDAM, 1 Juli. (Noteering v/h. De Jong Koene). Fruit. Druiven Frankenthalers 1.201.35, witte druiven 11.60, kersen extra 0.^4—0.72, idem I 0.84 0.480.56, aardbeien extra ƒ0.580.64, idem 1/0.40— 0.52 p. kg. Aardbeien ƒ0.100.15 p. pot. Prolefic bessen 1-501.70, gewone roode bessen 1x.xo, kruisbessen groen rijp 0.15o.iöper kg. Reine Victoria I ƒ0.1820o netmelocnen 0.600.85 per stuk. Groenten. Bloemkool extra ƒ2432, idem I ƒ1420, kassm'jbocnen ƒ6572, kasspercieboonen ƒ8086, dub bele spercieboonen 7680, doppers 1824, peulen 1624, tuinboonen 10ia, spinazie 1318, poste lein 1521, tomaten 3648, alles per xoo kg. Peen ƒ1116, rabarber 7n» selderie 6xo, pieterselie 8xo per 100 bos. Sla extra 3.504.60, idem I 1.80 2.50, andijvie 3.50—5 per 100 krop. Nieuwe aardappelen 12.5017» drielingen xo13*50 per 100 kg. Komkom mers geel 813, idem wit 10ia, idem groen 7xo p. 100 siuks. Augurken basterd 20—22. Bloemen. Rozen. Hadley 7io,mGolden Ophtlia ƒ4— Mmclia 35, Sunburst 23, Verschure 23, Kei zerin 35» Columbia 35, Marcel Royer 24» per 100 stuks. Am. Anjers I 78, Pioenen hinensis 3-504^ Hollandsche Anemonen 0.300.60 p. 100 st. Japansche lelies ƒ57 p. 100 kelk. Lathyrus in div. kleuren o. 10— 0.13 PCr bosje. Snijgroen ƒ37*50 per xoo ranken. Planten. Kentia's touffés ƒ2.503.50, idem enkele 11.50, Hortensia's 1.702.40, klein 0,400.80 Zo nalert Crampels 0.130.16, Jean me Clare ƒ0.120.15, Rubin ƒ0.14p.17» Pultatums rood 0.10—0.X4, rose ƒ0.1x—0.16, Koningin 0.130.17, Canselaria's ƒ0.15 0.25, Begonia's 0.200.25, Coleüs ƒ0.200.35, Trades- cantia's ƒ0.13—0.17, Primula's ƒ0.200.30, Adianthums o.cq0.10, Plumosa's 0.060.10, Varens 0.060.07, alles per stuk. Afrikaantjes 1x.50 per bakje. BOVENKARSPEL, (Station) 30 Juni. Aardappelen. Nynefold 5.906.60, Schotse 6.30—7 ao, Kleim ƒ4.10 5.10, Ronde 5.90, Kriel 0.801.30 per baal, aangevoerd 18.280 baal. ie Bloemkool 14aa' ae d. 7.50- .2.60, 3e id. ƒ1.705.60 per 100 st., aangevoerd 111.000 stuks, BEVERWIJK, 1 Juli. R. K Coöperatieve Tuindersver, „Kennemerland". Aardbeien 4559 ct. per k.&„ perziken 712 ct. per stuk, doppers U15 ct., capucijners 14 15 ct., peulen 1722 ct„ tuinboonen 1015 ct., per k.g.; bloemkool le 22—30 ct., id. 2e 1520 ct., komkommers 612 ct., per stuk; wortelen 1015 ct., selderie 6—8 ct., pieterselie 6 ct., rabarber le 1013 ct., id. 2e 58 ct., per bos; spinazie 1.902,45, postelein 0.701, per kist;, sla 0.90 1.65 per kist van 50 stuks, snijboonen 70— 75 ct., dikke boonen 6065 ct., per k.g. MEDEMBLIK, 1 Juli. R.-K. Marktver- cer.iginjj „St. Jozef". Aardappelen: groot» muizen 6.30—6.45; kleine idem 3.95— 4.45 per baal. Aanvoer 4300 manden al zakken. t UITHOORN, 1 Juli. Op de kaasmarM waren aangevoerd 117 partijen. Prijs Goud- sche kaas rijksmerk 4044, 2e soort ƒ35 39; zwaardere 46; zonder rijksm£ifc 3441.Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 3