UTTËM Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? Arrestatie van communisten te Oslo. Te Charkow is een Poolsche vrouwelijke spion terechtgesteld. Storm te Petersburg. Verscheidene revsonen verdronken. Hittegolf te Chicago. Achttien slachtoffers. GEM. BUITENL, BERICHTEN. KUNST EN KENNIS. Hooikoorts SOCIAAL LEVEN Hongaarsch R.K. Kinder comité. UITLOTINGEN. RADIONIEUWS. KscOfffs/r. GO KERK EN SCHOOL. Onderwijs aan schippers kinderen. LANDBOUW EN VISSCHERU Prof. De Blieck naar het derde W ereld pluimveecongres in Canada. De Internationale K. v. te Stockholm. K. t.' i commissie voor de handelsslagboomen u t de Internationale Kamer van Koophan del kwam gisteren bijeen en nam met al- gemcene stemmen een resolutie aan, die nog definitief zal worden geredigeerd en heden aan het congres zal worden voorge legd. Üe commissie keurde eveneens de voort zetting goed van de samenwerking tusschen de 1, K. v. K. en den Volkenbond. De com missie nam eveneens een resolutie aan, waarbij het congres zijn nadrukkelijke goed keur ng wenscht uit te spreken over den geest, welke het rapport van de economi sche conferentie bezielt; verder wordt ge zegd, dat het congres van oordeel is, dat de beginselen en de aanbevelingen der con ferentie den steun dienen te verwerven niet alleen van de internationale zakenwe reld zo-oals die op dit congres vertegen woordigd is, maar ook van de regeeringen van alle landen. Ten aanzien van de noodzakelijkhcid'van verder op reden is de commissie het er over eens geworden, dat dit hierin moet bestaan, dat aan de nat'onale comité's van eik land moet worden gevraagd druk te oefenen op hun regeeringen om wetgevende maatregelen te nemen. Communisten gearresteerd. De Noorsche minister van justitie heeft volgens de bladen het vereenigingsgebouw der communisten te Oslo doen bezetten en den voorzitter der communistische pari ij, den redacteur van het communistische blad en den secretaris 'der redactie doen aan houden. De communisten moeten de matro zen van het te Oslo liggende Engelsche es kader hebben opgeruid tot muiterij en sa botage. De aardbeving op De Krim. De aardbeving op het schiereiland de Krim was het hevigst in het zuidelijk ge deelte. Sedert 30 jaar was een aardbeving van deze kracht hier niet waargenomen. In vele steden zijn talrijke muren gescheurd. Te Bachtsjissarai is het bekende Chanpa- leis ernstig beschadigd. Vele rotsen brok kelden af, de Monniksrots stortte in zee. Volgens 'tot dusver ontvangen berichten zijn geen menschenlevens te betreuren. De executies in Rusland. Helena Wisjnewskaja, een Poolsche vrou welijke spion, is door de rechtbank te Charkow Ier dood veroordeeld. Zij is reeds gefusilleerd. Storm te Petersburg. Een hevige storm heeft te Petersburg gewoed. Verscheiden riviervaartuigen wer den tegen den kant geworpen, daken van huizen woeien af. Door het stijgen van de Newa zijn verscheiden personen verdron ken. Een hittegolf te Chicago. Hier heerscht een hitte grooter dan in de laatste jaren het geval is geweest. Acht tien personen zijn er door gedood. De anti-Japansche boycot. In officieele kringen is men verontrust over den toenemenden ernst van den anti- Japanschen boycot te Sjanghai. Door roovers gevangen. Uit Itsjang wordt gemeld, dat de Ame- rikaansche kapitein Fisher -van het s.s. „Tsjitsjoeën" en een Chineesch beambte tusschen Itsjang en Tsjoengking door roo vers zijn gevangen genomen. Zij eischen een losgeld van 20.000 dollar. „De „Tsjitsjoeën" vertrok op 25 Juni uit Itsjang en raakte op 30 mijlen afstand dier plaats aan den grond, De roovers gingen aan boord toen het schip onbestuurbaar Het gebeurde te Nanking. Woe, de minister van buitenlandsche zaken der regeering r*>n Nanking, heeft aan senator Burton Wheeler van Montana, die den toestand in China bestudeert, mee gedeeld, dal zijn regeering bereid is de verantwoordelijkheid te aanvaarden en wat de Amerikanen betreft schadeloosstel ling te geven voor het gebeurde te Nan king op 24 Maart. MASSAVERGIFTIGING. Een bericht uit Innsbrück meldt, dat daar Woensdag omstreeks 250 a-beiders ziek zijn geworden na het gebruik van het mid dagmaal in een volksgaarkeuken. Zij klaag den over maagpijn en onpasselijkheid. Met moest er 44 naar het ziekenhuis overbren gen doch gisteren was de toestand van de mccsten reeds aanzienlijk verbeterd. SPOORWEGONGELUK IN SAKSEN. De spoorwegdirectie te Zwickau deelt mede. dat in den afgeloopen nacht nabij Wcrdau oen goederentrein op een perso nentrein is ingereden. Vijf personen en een goederenwagen ontspoorden. Vijf reizigers werden licht gewond. Het treinverkeer is l versperd. GROOTE EOSCHBRAND. In den afgeloopen nacht is tusschen Wellrrich en Nochern een groote bosch- brand uitgebroken die tot hedenmogen nog niet kon worden gcbluscht. De brand weer uit alle omliggende plaatsen bestrijdt het vuur. MAX LIEBERMANN Dc gemeenteraad van Berlijn heeft gis teren in geheime zitting het voorstel van den magistraat om Max Libcrmann tot eereburger van Berlijn te benoemen goed gekeurd. Tegen stemden alleen de Duitsch-natio- nalistcn blijkbaar uit anti-semietische over- wegingen. De communisten verklaarden dat zij in beginsel tegen het verleenen van het eere burgerschap zijn maar dat zij zoowel voor den irensch als voor den kunstenaar Max Liebcrmann hooge achting koesteren. MARINE-SPIONNAGE. De vermelde arrestaties te Caen houden verband met de ontdekking van een spion- nage-complot. Verschillende plannen en vertrouwelijke documenten die op. den bouw van oorlogs- en handelsschepen be trekking hadden bleken der directie van een scheepswerf te Blainville ontstolen te zijn. In verband hiermede zijn vijf perso nen,die als ingenieur of toekenaar op de werf werkten, gearresteerd. Onder de ge arresteerden zijn er vier buitenlanders: een Belg, een Serviër, en twee Italianen. Er schijnt vermoeden te bestaan, dat deze zaak verband houdt met de communisti sche spionnage in verschillende werven en vliegtuigfabrieken. DE MOORD IN DEN TREIN. Follain, het jongmensch dat in den snel trein CherbourgParijs om een nog duiste re reden den luitenant-kolonel Sauvalle heeft doodgeschoten, blijkt ook nog een tweeden moord op zijn geweten te hebben. Hij heeft voor de politie de bekentenis af gelegd, dat hij 16 Juni een axi-chauffeur op den weg van Lisieux naar Caen van het leven heeft beroofd. Men heeft hier met een vreemd geval te doen, daar de moor denaar, die nog eerst 21 jaar oud is, in zijn woonplaats Lisieux goed aangeschre ven stond, ofschoon hij wel doorging voor iemand die een zonderling was, DE BOEMELBARON. Een Engelsch edelman, de graaf van Ca- dog an, is dezer dagen voor de derde maal failliet verklaard. Het passief bedroeg 48.458 pond, het actief nihil. Het eerste faillissement werd vernietigd doordat de vader van dezen „boemelbaron" diens schulden betaalde. Bij het tweede werd aan de crediteuren 5/8 gedeelte van hun vorderingen, welke gezamenlijk 35.575 pond bedroegen, uitbetaald. Sindsdien was Cadogan van zijn vader afhankelijk, totdat deze in 1915 overleed en de graventitel op zijn zoon overging. Zijn sedert de laatste jafen gemaakte schulden waren, naar de graaf voor het Londensche Bankruptcy Court mededeelde een gevolg van verliezen bij het kaarten en bij het wedden, van gedurende het laat ste jaar gepleegde buitensporigheden en bestonden voorts uit de verschuldigde ren te voor geleende gelden. In het vorig jaar was hij in handen van woekeraars geval len. Daar hij maar steeds bleef verliezen begon hij geid te leenen, nieuwe schulden makende om oude te betalen. Hoe diep hij ten slotte in den put zat, blijkt wel uit de mededeeling, dat hij eens voor een leening van 3000 pond een schuldbekentenis had geteekend voor het dubbele bedrag en dat hij meermalen aan woekeraars 600 pCt, rente moest betalen. PANIEK OP EEN SPEELPLAATS. Woensdag kwam een vrouw met een hond aan een riem over een speelplaats bij een school te Worsop, een dorp in Not tinghamshire. Plotseling vloog het beest op een meisje af en beet het kind. De vrouw liet van schrik den riem los en nu vloog 't ondier af op andere meisjes die, er speel- den, van wie het er in het geheel negentien te pakken kreeg en ernstig beet. De kin- derein schreeuwden luid en velen vielen flauw. Twee onderwijzers, die den hond wilden wegjagen, werden eveneens gebe ten, eenige arbeider» lieten hun werk in den steek om te hulp te komen, maar eerst een politieagent slaagde er In den hond met zijn wapenstok een paar zoo hevige slagen toe te brengen, dat hij eenigszins onder den indruk kwam en het hazenpad koos. Om hem te pakken te krijgen moest de agent door het water van een riviertje waden, waar het ongure dier zijn toevlucht had gezocht. De kinderen werden terstond in het zie-r kenhuis verbonden, de heed werd afge maakt. EEN GRAP? De Brilsche minister van binnenlandsche zaken, Sir W. Joynson Hicks en de che' der recherche, Sir Wyndham Childs, heb ben per post scherpe patronen toegezon den gekregen. Bij de zendingen waren waarschuwingen aan de „Englisch pigs" ge voegd, geschreven op postpapier van Je „Arcos". De politie beschouwt volgens de „Eve ning Standard" de zaak als een grap. DE BRANDSTICHTERS. De sovjet-bladen wijten nu aan de Engel sche regeering de schuld voor eiken brand in Rusland. Te oordeelen naar de Russische pers, heeft de Engelsche regeering geen andere zorgen can het stichten van brand in de Russische fabrieken. De officieele „Izwjestieja", die overigens dapper aan het verspreiden van deze onzinnige geruchten meedoet, geeft echter in haar nummer van 12 Juni een beschrijving van de zeer slechte organisatie van het brandweerwezen in Rusland, waardoor al die branden op veel eenvoudiger wijze verklaard worden. Na eiken brand stelt de G. P. OÏL vast, dat de brandweer zeer primitief georganiseerd was, dat de verantwoordelijke personen op misdadige wijze zich niets van het in Rus land met zijn houten gebouwen zoo groote brandgevaar hebben aangetrokken. Een voorbeeld» uit de zeer vele, die de „Izwjcstica" geelt. Het erf van de fabrie ken van de Electricileits-Trust is hedekt met hoopen rommel, houtkrullen, balken. De fabrieken hebben geen telefoonverbinding met de brandweer, Dc brandsignalen werken niet. Brandbtusschers ontbreken geheel. Er zijn geen waterputten en de waterleiding, die er wel bestaat, bleek niet in orde te zijn. Op andere fabrieken, ook op houtzagerijen e.a. ondernemingen is de toestand precies zoo In sommige gevallen werd geconstateerd, dat na het brandsignaal geen enkele persoon zich vertoond heeft, hoewel de onderneming officieel een eigen brandwacht bezat. De commissie heeft daarom besloten een cam pagne te voeren voor een betere organisatie van het brandweerwezen in dc fabrieken en zij heeft de volgende typische leuze ge kozen: „Wij zijn zelf ce brandstichters!" En toch zullen de bolsjewistische bladen na den eerstvolgenden grooten brand zwe ren, dat die weer het werk van de Engel sche regeering was. DE BEROOVING VAN DE WLADIMIR- KATHEDRAAL. De kathedraal van den heiligen vorst Wladimir te Petersburg is geheel leegge- punderc'. De roovers drongen de kerk bin nen en rooiden o. a. alle voorwerpen van metaal: kandelaars, kerkbenoodigdheden, de metaalgedeelten van de heilige beelden enz. Voor een. groot gedeelte waren die voorwerpen van goud. De roovers hebben bovendien in de kathedraal veel voorwerpen vernietigd, waaronder verschillende, die een groote museumwaarde hadden. PROMOTIE VOOR DEN SIRDAFk De Egyptische regeering heeft den Sirdar, generaal-majoor Charlton Spinks, den rang van maarschalk van het Egyptische leger verleend, nu het geschil tusschen de Egyp tische en Britsche regeering nopens de poging der eerste om het ambt van Sirdar op te heffen, is bijgelegd. Dat hooikoorts, wintervoeten en asthma alle drie dochters van een moeder zijn die niet deugt is minder algemeen be kend, schrijft „Sapiens" in „De Morgen". Persoonlijk neem ik de hooikoorts voor mijne rekening mijn oudste dochtertje 14 heeft de wintervoeten cn mijn tweede dochtertje 11 is geabonneerd op asth- ma-aanvallen, gelukkig geen heel erge en veelal met heel lange tusschenpoozen. Heb ik hooikoorts, dan is mijn atshma- kindje meestal ook van de partij begint tenminste te piepen mijn wintervoeten kind houdt zich voor hare liefhebberij na tuurlijk aan het daarvoor bestemde seizoen. Om bij de hooikoorts te blijven, de naam dezer ziekte is geheel verkeerd gekozen; ze heeft niets met hooi te maken tenzij dan door het feit, dat zij haar slachtoffers maakt omtrent den tijd, dat men de zeis in het gras slaat, De juiste naam zou zijn „stuifmeelkoorts" de Duitschers zeggen dan ook „Pollenfieber", tenminste de afge richte. Zé vindt haar oorzaak in het feit, dat bij daarvoor gevoelige gestellen het stuifmeel, dat tijdens den bloeitijd van gras sen en granen in het bloed wordt opgeno men, niet meer kan worden uitgescheiden. Heel gevoelige naturen reageeren ook op stuifmeel van wilgenkatjes en in Indië heb je lui, die last hebben van het stuifmeel van het bloeiende suikerriet. Prettig als je dan tuinemployé bent op eene onderneming met een tienduizend bouws of- zoo in aan plant. De verschijnselen van de kwaal zijn roo- de, jeukende oogen niesbuien, dat je denkt te barsten, je niest soms tot 30 cn 40 maal aan één stuk je neus loopt als een standpijp van de waterleiding en 's-nachts kan je niet meer slapen. Bovendien wordt je zoo prikkelbaar als een kruidje roer mij niet waar natuurlijk bulten jezelf ook nog je naaste omgeving van profiteert. Je wordt soms zelfs leelijk tegen „lief klein vrouw tje". De ergste periode maak ie mee, wanneer je nog niet weet wat hooikoorts is. Vooral als je dan, energiek aangelegd, het met homoeopathische geneeswijzen probeert. De ziekte, zoo oud als de zondenval van Adam, is nog bedroefd slecht bekend en zoodoende worden de patiënten meestal „rücksichttslos" behandeld. Jongens, die in dienst zijn en meestal zelf nog niet eens weten, waaraan zij lijden, kunnen er van meepraten. Het zal je overkomen, dat je op een broeierigen dag, met 35 K.G. op je lichaam gegespt, langs stoffige wegen in kolonne zal moeten marcheeren als hooi koortslijder! En om de kroon op je lijden te zetten een stalen helm op je hoofd. Dat moet je geen twee maal overkomen en meld je dus direct bij den doctor. Als hij denkt of vreest mét een simulant te doen te hebben, dan vraag je maar ol hij de hooi- koortsproef op je wil nemen (daar hebben die lui met de Ureusslang op den kraag na tuurlijk een afgrijselijk geleerden naam voor maar dat doet er niets toe). Dan moet hij je een krasje geven door je opperhuid, daar stuifmeel instrooien en dan even wachten. Ben je hooikoortspatiënt, dan krijg je een soort muggenbeten en een jeuk van je ja- welste. Dan moet en zal je van zware lichamelijke inspanning gedurende de pl.m. 6 weken, welke de hooikoortsperiode duurt, worden vrijgesteld. De tweede periode doorleef je, wanneer je eenmaal weet, dat je hooikoortslijdcr bent. Je doctert dan met velerlei kwak zalversmiddelen en ook met dure. „sub- cutanae-injecties" onderhuidsche inspui tingen. Met de laatste begin je al maanden en maanden van te voren; ze kosten je veel tijd en geld. Meestal baren ze teleurstel ling uitzonderingen voorbehouden en je houdt cr mee op den dag, dat je een eerlijke prof. ontman, die je zegt: „mijn heer, we zijn nog aan het zoeken." De derde en laatste periode, die \an den volslagen hooikoorlslijder, is die van berus ting na rijpe ervaring. Je bent erg sceptisch geworden en hebt alleen door jarenlang op merken weet gekregen van wat goed en niet goed voor je is. Ben je philantropisch aangelegd dan publiceer je, zooals onderge- teekende, je leefregel, in de hoop, dat an deren er ook baat bij zullen vinden, le. drink geen alcohol; 2. rook in het geheel niet en beveel o! noodig je omgeving uit het eveneens niet te doen; 3e, houd de ramen van je huis en slaap kamers zooveel mogelijk dicht ook al wordt het wat warm in huis. Natuurlijk in zooverre je huisgenooten daar genoegen mee kunnen nemen; 4e. beperk alle lichamelijke inspanning tot een minimum, ook fietsen; 5e. kom zoo min mogelijk buiten, behalve 's-avonds en vermijd dan wegen waar stof of benzinedamp hangt; 6e. bescherm uw oogen met een hallobril, met zoo groot mogelijke glazen. Laat vrij de vakmannen er over redetwisten ol de sou laas, welke je ondervindt te danken is aan het onderscheppen van het infrarood op het opvangen door de groote glazen van het ronddwarrelende stuifmeel, Trek je er niets van aan als straatjongens roepen: „daar komt een locomotief aan" vanwege je moristerglazen; 7e. doe' niet zooals je Duilrche medelij ders, Germania organiseert nu eenmaal alles en richt dus niet op een hooi- koortslijdersvereeniging, die een hooi koortskrant uitgeeft. Doe je het toch, dan wordt in geen geval lid noch werkend, noch lijdend. Overzicht der werkzaamheden. Onder leiding van den weleerw. heer kapelaan J. de Roos, voorzitter, werd de algemeene districtenvergadering gehouden van het Hongaarsch R.-K Kindercomité in Nederland. Kapelaan De Roos releveerde in zijn openingswoord het succes, dat in een jaar werd bereikt, terwijl hij speciaal aandacht vroeg voor het feit, dat het laatste tran sport het grootste was, dat ooit in Holland binnenkwam. Spreker sprak dank aan alle districthoofden en vroeg om hun blijvende belangstelling. De berichten in de kranten, als zou de actie op verzoek der Hongaar- sche regeering stop gezet worden, zijn ab soluut onwaar, ^podat ieder om nieuwe actie verzocht wordt. Tevens deelde de voorzitter mede, dat een dezer dagen ont vangen schrijven van Mgr. Kuebel, duidelijk maakt, dat de actie nog dringend noodig is. De secretaris, de heer Jos, Krah, leest daarna de notulen voor van de laatste al gemeene vergadering; deze notulen worden na ampele discussie goedgekeurd. Bericht wordt, dat Mgr. P. Stroomer deze vergadering tot zijn spijt niet kan bijwonen. Onder punt mededeelingen leidt de voor zitter het vraagstuk in: het ruilen van kin deren onder de districten onderling. Be sloten werd, dat deze ruil niet mag ge schieden zonder kennis en goedkeuring van het hoofdbestuur. Vooral het vraagstuk; wat te doen met onhandelbare kinderen, eischte een zeer lange discussie; besloten werd tenslotte niets te doen buiten het hoofdcomité om. Zonder dicussie worden de statuten goed gekeurd, waarbij door het district Leeu warden dank wordt gebracht voor wat het dagelijksch bestuur van het hoofdcomité in het afgeloopen jaar heeft gewrocht, terwijl het in zijn geheel bij acclamatie werd herkozen. De heer Leo Speet uit Alkmaar brengt. den dank ovc, zoowel van de geestelijke- als wereldlijke autoriteiten van Hongarije. Besloten werd dat de districten voortaan ook aanvragen om niet-Katholieke kinde ren naar bevoegde zijde zullen doorzenden. De voorzitter deelt mede, dat het hoofd bestuur voornemens is in Juli weer een transport uit Hongarije te doen overko men, waarvoor echter weer een intensieve" actie noodig zal zijn. Begin Juli zal er tevens gelegenheid bestaan kinderen naar Hongarije terug te zenden. De heer Jos Krah, secretaris, las daarop een kort maar interessant verslag voor van dc gebeurteni in het afgeloopen aar. Hieruitbleek, dat in het afgeloopen jaar. 1164 kinderen ons land zijn binnengeko men, terwijl 104 kindeien ons land verlie ten. De voorzitter dankt den volijverigen se cretaris voor zijn moeizaam werk, op het comité-bureau verricht. De weteerw hec-r J. Kuilman brengt daarop het financieel verslag uit, hetwelk onder applaus der vergadering wordt goedgekeurd. Bij de zeer geanimeerde rondvraag kwam vooral het moeilijke vraagstuk der zielzorg ter sprake, waarbij vooral door den Hongaarschen priester Dr. Kiss zeer te waardceren adviezen werden gegeven. In de kwestie Voogdijraadschap cn adop tie werdén door de hceren v. d. Bilt en mr. v. d. Heyden inlichtingen verschaft. PARIJS 1910. 100ste trekking 20 Juni. No. 550.994. is betaalbaar met fr. 200,000, no. 111.725 is betaalbaar met frs, 10.000 De 58 volgende nummers zijn betaalbaar elk met frs. 1000; 18.491. 20.491 21.018 28.754 41.011 122.959 76.388 81.915 107.768 133 024 141.997 177.939 146.364 153.188 156.228 166.606 175.037 224.329 179 460 187.093 201.207 212.518 222.091 307.809 236.321 239.913' 254.199 293.547 297.725 355 109 315,060 319,984 321.216 323.764 340,375 430.632 326.058 395.069 419420 419.922 425.582 482.960 434.377 442.971 465.657 469.739 479.182 529.565 499.801 500 354 508.826 523.546 526.664 569.389 578,830 593,344 601.380 74,043 BELGISCHE CoSGO 1888. 236ste trekking 20 Juni. Serie 31.804 No. 13 is betaalbaar met frs. 10.000; Serie 40.937 No. 5 i^*bctaalbaar mei frs. 2000; Serie51.C02 No. 24 is betaalbaar met frs. 1 CO0Serie 19.473 No. 14 is be taalbaar met frs. 1000: Serie 40.937 No. 19 is betaalbaar met frs. 1000. Onderstaande obligaties zijn betaalbaar met frs. 750: S. 1067 n. 22, S. 2766 no. 24, S. 7266 n.3, S. 14.992 n. 5, 9. 15.296 n. 17, S. 15.296 n 25, S. 20.378 n. 17, S. 28.596 n. 14, S.28.596 no, 18, S. 28.956 n. 15, S. 31.804 n. 6, S. 35.598 n. 12 S. 39.055 n. 3, S. 39.055 n. 19, S, 39.282 n. 12, S. 40.486 n, 3, S. 43.802 n. 3, S. 45.024 n. 9, S. 51.893 no.6, S. 55.403 n. 17. Uitgezonderd bovenvermelde nummers zijn de onderstaande 43 series betaalbaar met frs. 300 van 15 April 1928 af: 1.087, 2.766, 5.500, 5,713, 7.266, 8.641, 9.333, 11.209, 14.674, 14.992, 15.296, 16.877, 19.313, 19.479, 20.212, 20.378, 22.656, 23.459, 27.841, 28.596, 28.956, 30.184, 31.804, 35.598, 36.20?, 38.269, 39.055, 39.282, 40.486, 40.937, 41.116, 41.253, 41.307, 41.549, 43.802, 45.024, 45.139, 51.002, 51.893, 52.333, 54.688, 55.408, 58.119. PARIJS 1865. Trekking 15 Juni. No. 172833 is betaalbaar met frs. 150.000. No. 265796 is betaalbaar met frs. 50.000. De vier volgende nummers zijn betaalbaar elk met frs. 10.000: 43718 235331 331654 490028. De vijf volgende nummers zijn betaalbaar elk met frs. 5000: 177592 242579 252241 272284 462882. De 10 volgende nummers zijn betaalbaar elk met frs. 2000: 90776 107751 154473 178996 218781 279420 222784 466425 468018 553490. 6086 nummers zijn betaalbaar a pari. PARIJS 1889. lilde trekking van 25 Juni. No. 215392 is betaalbaar met 100.000 frs. No. 73387 met 10.000 frs. No. 292,762 met 10.000 frs. De 30 volgende nummers zijn ieder betaal baar met 1000 frs: 4935 23736 46755 47107 62432 59501 73673 95040 95094 97992 113775 122328 17712» 190689 296466 225558 261837 309338 324203 328895 343053 364600 375855 376385 382166 390515 395760 398278 408510 410904 1822 nummers zijn k pari betaalbaar, PARIJS 1899. Trekking 25 Juni. No. 215392 is betaalbaar met frs. 100.000. De twee volgende nummers zijn betaalbaai elk met 10.000, 73387 en 292762, De 30 volgende nummers zijn betaalbaai elk met Irs. 1000: 4935 23736 46753 47107 62432 69501 73673 95040 95094 97992 113775 122328 177124 190689 206466 225553 261837 309358 324203 328895 343053 364609 375855 376585 382166 390515 395760 398278 408510 410904 1822 nummers zijn betaalbaar a pari. R. K. INDÏSCHGASTEN EN RADIO LEZING IR. FEBER. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de eerstvolgende bijeenkomst van R. K. Indischgasten, oud-ïndlschgasten en ben, die zich binnenkort in Indië denken te vestigen, zal plaats hebben op Dinsdag 5 Juli a.s, in „Huize Voorhout" aan het Lange Voorhout no. 19 te Den Haag, des avonds om 7 'A uur. Daar Ir. L. J. M. Feber, oud-voorzitter der Indische Katholieke Partij, dien avond om 8 uur een lezing zal houden over „Katho lieken en Indië" voor den K. R. O. (Kath. Radio-Omroep) te Hilversum, zal in Huize Voorhout een radiotoestel met luidspreker zijn aangebracht en kan de lezing tijdens de bijeenkomst door de aanwezigen worden gevolgd. Zij, die deze bijeenkomst wenschcn bij te wonen kunnen zich in verbinding stel len met het „Katholiek Indisch Bureau" de Carpentierstraat 153 te Den Haag? De maandelijksche bijeenkomst zal in Augustus niet worden gehouden. ZONDAG 3 JULI. HILVERSUM 1050 M. io.i 5—12.00 Dienst in de St. Doininicuskerk tc Amsterdam. Het koor der kerk o. 1. v. den heer G. Kimmyzer. De 4-st. Mis „In hono- rem Reginae Pac s", van W. v. Kalmthout. Na den Zegen het 4-st. .Tantum Ergo Sacramentum", van Alph Diepenbrock. „Ta es Petrus", van M. Haller. Predikatie door den Zeereerw. Heer J. Lagerwey, over Het scheepje van Petrus. Organist Evert Haak. Deze speelt na den dienst Offertoire van Lefubure, Wcly no. 6. 12.001.30 Lunchmuziek door het Trio Dick Grocne- veld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 1.503.05 Kamermuziek. Strijktrio bestaande uit: Mej. Nella Gunning, ie viool. Mej. Donath, altviool. Mevr. Hora Adema, cello. Werken van Beethoven en MoZart. 3.00 Uitzending van het Kurhaus te Scheve- ningen. Concert door het Residentie-orkest, o. 1. v. Ignaz Neumark. Solist Lajos Zikra, viool. 8.00 Pers- ber. en sportuitslagen. 8.35 HKurhausconcert en declamatie. Aansluiting van het Kurhaus'te Scheyeningen. Solistenconcert o. 1. v. Prof. Georg Schneevoigt. Alex ander Schmuller, viool. Na de pauze speelt Alexander Schmuller het vioolconcert D-dur op 61 van Beethoven. In de pauze declamatie^ door Louis Saalborn, voor drachtskunstenaar. Tweê gedichten van Franfois Pau wels. Na het concert Jung Olaf, van E. v. Wilden- bruch. met muziek van M. v. Schillings. Egbert Vee, pianübegel. DAVENTRY t6oo M. 10.5012.05 Prédikatie door den Bisschop vab New-York in York Minster. 3.50 Lioht örkestconcert. G. Naish, sopraan. A. Cran- ner, bariton. Orkest. 4.35 Voorlezing Theihappy Prince,•van Oscar Wilde. 4.50 (Vervolg) Concert. 5.506.05 Causerie Doctoring in a Chinese War zóne. 8.20 Dc klokken van de Westminster Abbey. Orgel muziek. Kerkdienst. 9.10 Oproep voor het West minster Abbey-fonds. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Het Grand Hotel Eastbourne-orkest en F. Tittcrton, tenor. 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. Ï2.20—1.05 Gewijde muziek en preek. 1.052.10 Orkestcöncert. 5.055.55 De Homonymc jazz. 8.5011.20 Dansmuziek. Mario Cazes en zijn orkest. LANGENBERG 469 M. DORTMUND 283 M. en MUNSTER 242 M. 9.2010.20 Morgen concert. 1.302.50 Orkestconcert. 4.355.45 Zang door een massa-koor Dortmund. - 5.506.50 Koorzangfeest. 7.208.20 Twee plat-Duitsche kluchten. 8.50 Symphonieconcert. Werag-orkest en W. Schattss, viool. Daarna tot ia.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BER LIJN 484 en 566 M. 6.50 Vfoegconcert. g.20 Morgenconcert. 11.50 Orkestconcert. 4.20 Groot zangersfeest in Breslau. 6.35 Orkestconcert. 8.50 Internationale dansen. Orkest. 10.5013.50 Dans muziek, HAMBURG 394 M. 9.35 Morgencondert. 11.50 Orkestconcert. 1.25 Concert. 3.05 Vroolijk concert, 5.50—7.40 Orkestconcert. 8.20 „Heimliche Braut- fahrt Daarna tot 11.10 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 —11.20 Concert in de Kursaal Ostende. Steeds het JVeeuivste in Haato. C5g* V~akhumt/</e /Yerstcftïnycn ewaarbo/yd. Maandag 4 juli. HILVERSUM 1050 M. 12.352.00 Lunchmuziek door het Lunchtrio. D. Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse' piano. 3.304.30 Vrouwen uurtje door Mevr. Rhémonda. 4.405.55 Kinder uurtje door Mevr. Antoinette van Dijk. 6.158.00 Vooravondconcert door het A.N.R.O.-orkest. Solist Maarten v. Gelderen, tenor. 7.45 Politicber. 8.10 Lezing door Prof. Dr. W. H. Keesom, hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit, over Onderzoekingen in het Natuurkundig Laboratorium te Leiden bet-effende de gedragingen der stof bij zeer lage temperaturen. Daarna aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen' Het Resi dentie-orkest o. 1. v. Prof. Georg. Schneevoigt, Soliste Ella Kugel, piano. Pianoconcert in c.-moll, Rachmani noff 10.15 Persber. 10.30 Een uurtie cabaret. Cato Culp, levensliedjes. Martin van Reen, zanger. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Daventry- kwartet en solisten (piano-sopraan-bariton- viool). 1.202.20 Orgelconcert. E. Neville Jackson, viool. 3.15 Voor lezing. 3.20 Lezing The early renaissance. 4.05 D ans Dansmuziek. 5.20 Lezing Wholemeal bread and cakes. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Het Daventtry- kwartet. 6.45 Lezing Soubd and distance. 6.50 Tijds., weerb., nieuws. 7.05 Het Daventry-kwartet. 7.20 Literaire critiek. 7.35 De sonates van Mozarr. 7.45 Fransche voorlezing. 8.05 Amerikaansch variëté- progrmma. 9.05 American Negro spirituals. Zang. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Lezing Ur of the Chal- dees. 9.55 „Abraham NLincoln", tooneelstuk van John Drinkwarer in 5 scèb John Drinkwater in 5 scènes.11.20—12.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.50a.io Orkestconcert. 5.055.55 Concert. Declamatie, zang, piano,- en vioolmuziek. 9.0511.00 Fragmenten uit de operette „Zigeuner- liebe", van Lehar. LANGENBERG 469 M. DORTMUND 283 M. MONSTER 242 M. 1.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Concert (piano-bariton). 8.459.20 Vroo- lijke avond. 9.2010.50 Zwitsersche liederen. H. Ernst, bariton. Lutterkapel. W. Wahl, declamatie. 11.0012.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BER LIJN 484 en 566 M. 12.308.05 Lezingen en lessen. 8.5010.50 „Von Ferdinand Kürnberger bij Alfred Polgar". 50 Jaren Weener Satyre. Orkest. F. Kort ner, declamatie. HAMBURG 394 ,7 M. 4-35 Celloconcert (a cello's)» 5.20 „Togo", causerie. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.20 Popuplair Concert. Orkest en soli. 11.10 Sluiten. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.20 Concert. 9.5010.10 Muziek door blinde musici. RADIO-MOORS Koningstraat 27 Telefoon 14609 Haarlem i VAKKUNDIG ADRES Naar V. D. verneemt, zal het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart op Woensdag 3 Augustus a.s, in samenwerking met de Friesche binnenscheepvaartorganisaties te Leeuwarden een groote propagandaverga- dering beleggen voor het onderwijs aan schippers en schipperskinderen. Op dien dag zal het Instructievaartuig „Prins Hen drik" met de directeuren en leeraren der Binnenvaartscholen van het Onderwijsfond» voor de binnenvaart te Leeuwarden zijn. In de vergadering, die des avonds gehou den zal worden, zal het Eerste Kamerlid, mr. H. Streenge, lid van den Zuiderzee- raad, spreken over „De drooglegging der Zuiderzee en de belangen der binnenscheep vaart", terwijl de heer Ed. Polak, wethou der voor het onderwijs te Amsterdam, zal spreken over „Het onderwijs aan schippers kinderen". Prof. dr. L. de Blieck, hooglceraar aan de Vecartsenijkundige faculteit der Univer siteit tc Utrecht, zal zich de volgende maand naar Canada begeven ter bijwoning van het derde wereldpluiniveecongres te Ottawa, waar hij een verslag zal uitbrengen over pokken en diptheric bij kippen en over kui- kensterfte door pullorum-infectie. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with ft", door JOS. P. H. HAMERS. 101 Zij meende, dat hij gebukt ging onder de schande, maar zij wist haar moed levendig :e houden door de overtuiging, dat zij elkaar .veder zouden zien. In geluk en ongeluk rchtte zij zich voor het leven aan hem ver bonden. Maar intusschen moest zij opko- ncn voor de schulden die zij om zijnent wil gemaakt had. Zij was genoodzaakt haat mis te verkoopen. Juist omstreeks dezen ijd drong men ten zeerste aan bij mevrouw -yndsay, huishoudster bij den heer Guy Darrell, die weduwnaar was en die toen :en bekwame gouvernante voor Mathilda Darrell, diens dochter, zocht, Arabella Fos set daartoe te engageeren. Deze was in 't lezit van de beste getuigschriften cïcr chool waar zij was opgevoed, van dc :erste meesters die er les gaven, van de oornamc families, waar zij onderwijs had ;cge\<n. Een cn ander woog zoo zwaar bij larrell, dat hij mevrouw Lyndsay volmacht 'af, juffrouw rosset een zeer groot salaris lan te bieden. En zoo werd Arabella gsrtt- 'ernante bij Mathilde Darrell. VIERDE HOOFDSTUK. Fr bestaan een soort van jonge meisjes van wie dc naaste familieleden-zeggen: „Ik begrijp dat meisje niet; men weet niet, wat men aan haar heeft". Mathilde Darrell behoorde tot dat soort. Zij sprak zeer wei nig; zij was zeer bedaard in haar bewegin gen; zij scheen zich zelf als een geheim te beschouwen, dat zij gezworen had niet te verraden. Zij was vanaf haar vroegste kinds heid in slimheid volleerd door een listige moeder. Mevrouw Darrell was een vrouw die altijd iets le verbergen had. Er was al tijd een of ander briefje, dat weggemoffeld moest een bezoek waarvan niet gesproken mocht worden; altijd het een ot ander dat Mathilde verstrekt niet aan papa mocht vertellen. Toen mevrouw Darrell stierf, wa5 Mathilde nog een kind, maar zij bleef ha ren vader beschouwen als iemand tegen wien de voorzichtigheid haar gebood, al tijd op haar hoede le zijn. Niet, dat zij, eigenlijk gezegd, bang voor hem was hij was zeer zacht voor haar, evenals voot alle kinderen maar zijn openhartig ka rakter was geheel in strijd met het hare; zij gevoelde zich niet tot hem aangetrok ken. Hoe zou ze hem haar gedachten toe vertrouwen? Zij wist als bij instinct dat die gedachten met dc zijne niet in harmonie zouden zijn. Ofschoon zij altijd zweeg, niet aanvallig was, noch eenig betoon van liefde gaf, scheen zij zachtaardig en volgzaam Haar terughoudendheid werd aan een beschroomd karakter toegeschreven. Zij scheen in den regel wat verlegen te zijn, maar als men dan dacht, daarmee het raad sel opgelost te hebben, zeide of deed ze iets met zulk een vastheid van wil, dat men weer gedwongen werd tot den uitroep ik begrijp niets van dat meisje! Zij was niet vlug in het leeren. Men meende dat zij vrij kort van begrip was, toen men toevallig iets ontdekte, waardoor men versteld stond over haar slimheid. Wanneer men dacht, dat zij vast in slaap was, had zij nauwkeurig alles opgewekt wat cr om haar heen gebeurde. Sedert den dood harer moeder scheen zij meer van mevrouw Lyndsay cn Coraline te houden dan van iemand ter wereld. Zij scheen altijd gemelijk en neerslachtig als zij afwezig wa ren, echter was zij jegens haar niet ver trouwelijker dan jegens haar vader. Uit een en ander zou men het besluit kunnen trek ken, dat Mathilda geen liefde kon inboeze men aan haar omgeving. Haar achterhoudendheid had toch iets aantrekkelijks. Een raadsel wekt altijd be langstelling. Daarbij had haar gelaat, of schoon zij niet schoon was en zij er zelfs niet eens lief uitzag, een verraderlijke zacht heid. Een welwillend opmerker kon niet an ders dan met toegevend medelijden zeggen: dat meisje moet veel gevoel hebben; als men haar maar kon leeren kennen. Zij scheen zich direct aan Arabella te hechten, meer nog dan aan mevrouw Lynd say zelfs aan Caroline, niet wie of zij als een zuster opgevoed was, maar die toen vroolijk, vlug en kinderlijk, met haar ziel in d'r oogen en haar hart op de lippen geen aantrekkelijkheid had voor Mathilde, omdat zij in haar geen geheim te doorgronden vond en zij geen reden had om haar te mis leiden. Maar juffrouw Fossct met haar groote hegaafdhedgiu haar vast karakter, haar al'ijd somberen trek om de lippen, dat was iemand die zij bestudeeren kon, voor' wie zij sympathie gevoelde want zij ont dekte direct, dat Arabella ook een geheim had. In 't begin verleende Arabella, in eigen nadenken verdiept, haar slechts die werk tuiglijke oplettendheid, die een onderwijze res aan een gewone leerlinge bewijst. Maar welda ontstond er evenveel belangstelling voor Mathilde in haar gemoed, als dank baarheid jegens Darrell. De advocaat kende de omstandigheden van haar vroeger leven. Hij gevoelde achting voor de energie, waar mee zij kaar talenten had aangewend om de kinderen die aan haar zorg waren toever trouwd, te onderhouden. Hij trachtte door vriendelijke voorko mendheid en kiesche oplettendheden haar tc doen. vcrgeten dat zij 'n gesalarieerde gou vernante was; en haar blijkbaar als een zaak die van zelf sprak, te verheffen tot de po sitie eener vrouw van goeden huize eener gast cn vriendin. Toen hij bij haar, behalve een vrij omvangrijke kennis, een zekere geestkracht een groot verstand ontdekte, besprak hij met haar verschillende intellec- tueele vraagstuken of vroeg haar oordeel omtrent een of andere zaak van publiek belang. -.MI-.sl Zij van haar kant werd getroffen door Darrclls ridderlijke vriendelijkheid. Of schoon de omgang met een individu ats •Tastier I osetv haar moreel i'een go-d had, had zij niet het gevoel van dankbaar heid verloren. Bovencnen, Arabella werd door 't verstand cn 't karakter van Darrell gebracht tot een soort van hulde, welke een vrouw die tot nu toe enkele menschen in verstand beneden haar staande heeft ontmoet altijd bewijst aan den eersten uitstekenden man, in wien zij een helder heid van verstand en een ontwikkeling van geest ontdekt, waarbij haar eigen ver stand slechts en holle broeikast lijkt en haar eigen kennis slechts een geforceerde exotische plant. Aldus uit haar eerste lusteloosheid opge wekt, zocht Arabella de goedheid van Dar rell te vergelden, door al haar krachten aan te wenden, om van zijn onbeteekende doch ter een vrouw met talenten te maken. Voor zoover het aanleeren der fraaie kun sten betrof, slaagde dc onderwijzeres heter dan zij met al de ondervinding die zij bezat al haar ijver cn bekwaamheid had durven hopen. Mathilde leerde zonder veel aanleg voor de muziek, werktuigelijk fraai haar instrument bespelen. Zonder eenigen aanleg tot kunst, werd zij bedreven in de kennis der perspectief zij had bet zelfs tot het mengen van kleuren getracht en vulde een portefeuille met teekeningen, waar over geen jongedame zich had behoeven te schamen, wanneer zij in de gezelschapszaal rond gingen. Zij voerde Mathilda's ijlen geest tot de verste grenzen welke hij be reiken kon zonder te barsten; door een sier lijke rij van uitgezochte verhalen cn- ofischa- dclijke klassieken, door Fransche samen spraken, Italiaansche opstellen en Duitsche werkwoorden, ja door de velden van mytho logie en natuurlijke historie. En ondanks dit alles was Mathilde Darrell volmaakt het zelfde wezen van vroeger. In al wat haar hart betrof, kon zelfs de scherp zinnige gou vernante geen beslissend antwoord geven, als mevrouw Lyndsay met haar zachte stem zuchtte: „die arme lieve Mathilde! Begrijpt gij haar Fossét?" Juffrouw Fosset begreep haar niet, maar het eindresultaat van haar studie was, dat cr niets te begrijpen viel; dat Mathilde Darrell een onschadelijke nul was zoo als zoo veel jonge meisjes, een jongejuffrouw van zeer alledaagschen stem pel. Arabella gelooide echter stellig, dat Mathilde een stil, goed soort kind was, dat over 't geheel zeer veel van haar hield. De gouvernante was reeds verscheidene maanden bij Darrell werkzaam, toen Caro line Lyndsay die bijna altijd met Ma thilde les had van jullrouw Fosset en van verschillende andere meesters door me vrouw Lyndsay werd meegenomen bij een bezoek aan de markiezin van Montfort. Mathilde die het volgend jaar haar entreó in de wereld moest doen, was daarvoor bijna altijd alleen met Arabella die al haar talent van opvoeden te werk stelde, om haar leerlinge kant en klaar aan „de wereld" al te leveren. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6