De Gemeenteraadsverkiezing Ie n WEET GIJ STEMT LUST 5 No. 1 STEMT LIJST 5 No. 1 STEMT LIJST 5 No. 1 LEEST DIT VOORAL STEMT LIJST 5 No. 1 Stelt ons uw auto op 6 Juli beschikbaar - Zendt ons een bijdrage voorPropagandakosten ^fopagandaclub R.K Kiesvereeniging Recht en Plicht - H, Kraetzer, Zandvoorterpad 4 - Telefoon 12377 - Giro 39413 Wde Blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Zaterdag 2 Juli 19 Een gevolg van de grens wijziging. i dat vroeger de Katholieken steeds eenige zetels in den Raad aan an dersdenkenden afstonden? Het evenredig kiesrecht geeft thans ieder zijn toekomend deel. Zoudt gij thans dit ons toekomend deel verkleinen, door niet op de Katho lieke Lijst, Lijst No. 5 te stemmen? STEMT DE KATHOLIEKE LIJST EN GEEN ANDERE! Vogelenzang. MAAKT ONDERSCHEIDT tusschen persoon en zaak. Uw K a t Ij ju 1 j c k. q overtuiging gaat vóór alles! Werpt haar niet over boord! ONS WERK zal zijn opbouwen! Wij hebben een eeresehuld in te lossen aan onze voorvaderen De gemeente Bloemendaal en het onderwijs. wmm WIJ WILLEN de rechtspositie van ons bijzon der onderwijs li a 11 d h aven Waarom op de Katholieke Lijst, Lijst No. 5 gestemd? Weest één en niet verdeeld! EENDRACHT MAAKT MACHT! K- ONZE R.K. RAADS FRACTIE wil voorziening in liet tekort aan: arbeiders- en middenstandswo ningen De Gemeenteraadsverkiezing in Bloemendaal. Onder de vele problemen, die de nieuwe gemeenteraad onder de oogen zal hebben zien, bekleedt de arbeidershuisvesting voorname plaats. Was voorheen het gemis aan arbeiders- inningen van dien aard, dat de arbeiders, hun werk in Bloemendaal hadden, voor het grootste deel in Haarlem en Schoten hunne woonplaatsen moesten zoeken, in de Matste jaren \vas door het touwen van Woningcomplexen met gemeentes eun in de Üer wijken onzer gemeente, aan redelijke «hchen op dit gebied voldaan, Let vei wijt 'ian Haarlem; Bloemendaal schuilt zijne Orbeioers op »ns at" werd niet meer ver- "omen. i Door de grenswijziging is hierin verande ring gekomen. De complexen „Tuindorp «n Ön« Huis" gingen voor Bloemendaal Nerlo'ren en de Raad zal op den duur naar ■niddelen hebben uit te "zien om dit verkeer jW«r goed te maken. Men zal nie! kunnen 1 Volstaan met te zeggen:. „Het is onze Schuld niet, dal Tuindorp ons is a.genomen, ----1hel \i hebben genoeg moeite gedaan ni.coen i»»"» te bahcuden." Er zal ten slotte een einde '®an gemaakt moeten werden, dal onze ge meente-werklieden en zoovele anderen, te gen hun zin forensen zijn. Intusschen is hier het vraagstuk moeilij ker dan in de meeste andere gemeenten: Ten eerste komen, zoowel cm aesthetische redenen, alsook om de hooge grondprijzen groote gedeelten onzer gemeente inzon- I derheid' de hooge gronden aan den dun- I rand niet in aanmerking voor arbeiders- Woningbouw. Ten tweede brengt het belang der Pioilanten van nieuwebouwterreinenom begrijpelijke redenen met mede. den bouw - van arbeiderswoningen te bevorderem Het i aanwijzen van bepaalde gedeelten uitbreidingsplan waar "^«^"XPok mogen gebouwd worden helpt dan ook I niets. De onder nemers profitee- ren van de toe stemming tot dichtere bebou wing, die de bouwverorde ning in zoo'n geval geeft, doch bouwen ei^ miltócnstands- woningen of kleine villa's op Daarom heeft teen nu de bouwverorde ning in dien geest gewijzigd, dat er voor sommige wijken zoodanige afme- denkbeeld stuitte af op practische, techni sche bezwaren. tinge gen voor deg yan Nederhasselt. nuizen worden Voorgeschreven, dat er, naar men meent, niet anders dan arbeiderswoningen zullen kunnen verrijzen. Of het helpen zal? In vele gevallen zul- '®n zulke gronden wel onbebouwd blijven 'Jggen, daar de te verwachten opbrengst der huizen niet in overeenstemming is met de tegenwoordig van overheidswege ge- 'usc.hte kosten van wegenaanleg, rioleering enz. enz. Het .zpl dus wel noodig zijn, dat de ge meente geleidelijk in het bezil tracht te. komen, van geschikte gronden. Dat dit niet In eens zal gaan, is duidelijk, doch met goe den wil zal een oplossing toch te vinden z'in. Een kwestie, die zich hierbij onmid- dc'lijk aansluit is die van een volksbadhuis. Het scheen het meest logisch een derge- '|ike inrichting waarvoor op de begroo- tir.g een memoriepost is uitgetrokken te slichten dicht bij de grootste en meest Centraal gelegen arbeiderswijk, in casu b.v. °P Rolland. Nu dit echter Haarlem is geworden, zal °ok hierin naar een andere oplossing ge- z°chl moeten worden, ja zelfs zal de vraag itesteld moeten worden of zoolang het «antal arbeiderswoningen niet is uitgebreid deze kwestie nog urgent is. Men ziet het, de annexatie, die reeds tot Zooveel geschrijf en gepraat aanleiding keeft gegeven, zal ook aan den nieuwen fraad nog genoeg stof tot discussies bieden. E. VAN NEDERHASSELT. N. Nuijens. De behartiging van de belangen der Vogelenzangers is gebleken in goede han den te zijn van c'e R. K. Raadsleden. Vogelenzang is in zekeren zin een eigen aardig, een betrekkelijk apart deel der lerneente Bloemendaal. De belangen van de bewoners van deze Vijk zijn inderdaad eenigszins anc'ers, dan der andere deelen van de gemeente. Niet in alles, doch in meerdere opzichten. Om iets te noemen: „de voorziening hij 'and." Door de gemeente Bloemendaal were 'adertijd een motorbrandspuit aangekocht; Yan groot belang voor Bloemendaal, voor verveen, ook nog wel voor Aerdenhout, fLch om den verren afstand van minder, in '«der geval van twijfelachtig belang voor 'ge^enzang Mecrd ere malen is aangee'rongen op een latere voorziening voor Vogelenzang door e' aanschaffen van een baby-rriotorbrand- ®Puit, om althans direct iets te kunnen 5°en, vooraleer de motorbrandspuit uit '°emendaal zou zijn gearriveerd, doch dit Door dit aan houden echter, telkens weer, is dan toch ein delijk bereikt, dat een goede oplossing, ook voor Vogelen zang, is gevon den, want sinds eenige weken bevina't zich 'n groote motor brandspuit, evenals in Bloe mendaal, te Aerdenhout, om dienst te doen bij'brand in hel Zuidelijk deel der gemeente, dus voor alles wat van uit Aerdenhout meer Zuidelijk ligt. Hierdoor is op werkelijk voortreffelijke, practische wijze voorzien in de behoefte bij brandgevaar aan voldoend bluschmateriaal. Ook bij meerdee gelegenheden stonden de R. K. Raacsleden op de bres, minder of meer speciaal voor Vogelenzangsche belan gen, zooals bij de regeling van het vervolg onderwijs, aftrek inkomstenbelasting,' waar door verlichting voor de groote gezinnen, het organiseeren van kinderfeestjes, ziekan- huisfonds, enz Vervolgens, om ons hierbij te bepalen, willen wij wjjzen op de rioleering, die eenige jaren geleden in Vogelenzang is aange bracht. Voorheen bij zwaren regenval was de loestand, vooral voor c'e bewoners van een groot deel van den Vogelenzangscheweg, onhoudbaar te noemen. Dat is een werk geweest, wat betrekke lijk financieel nog^J belangrijk was, vandaar dat eerst gezocht wordt, om, zij het dan op minder practische manier, op goedkoope wijze hierin te voorzien. Die bemoeiingen leidden echter tot geen resultaat, waarom door c'e R. K. raadsleden in den Raad op meer krachtige manier werd aangedrongen op 't leggen van 'n rioolbuis naar de Leidschevaarl, Zooals dan ook ten slotte is geschied. Het waren dus hier geen liberalen of socialisten, die voor Vogelenzang opkwamen het waren juist en uitsluitend de R. K. raadsleden, die voor deze belangen op de bres hebben gestaan, ONBEGRIJPELIJK is de houding van Bouwhuizen, nu hij in ernst zijn candidatuur .schijnt te zullen handhaven. Onbegrijpelijk vooral hierom, omdat Bouwhuizen zich voorheen altijd heeft doen kennen als een ijverig R. K. oganisatieman, die in verschillende vereenigingen een lei dende rol speelt. Denk b.v. eens aan de afc'eeling Vogelen zang van „St. Deus Deditzonder Bouw huizen, ten penningmeester. Denk eens aan verschillende acties in het belang der Roomsche zaak gevoerd, bij de verkiezing voor de He Kamer, voor de Provinciale Staten of den Gemeenteraad; altijd was Bouwhuizen op zijn post. Als bestuurslid en propagandist van de R. K. Kiesvereeniging, als leider op Bloempjes-dagen van Herwonnen Levens kracht, enz enz. Was het niet Bouwhuizen, ja juist Bouw huizen, cie nog niet zoo heel lang geleden op een vergadering van de kiesvereeniging, juist zoo pleitte voor het behoud der een heid bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing? Inderdaad, de houding van Bouwhuizen is zeer onbegrijpelijk. Was het dit echter maar alleen, men zou het kunnen betreuren, men zou er zich de schouders voor kunnen ophalen. MAAR ER IS MEER. Het is bovendien hoogst onverantwoorde lijk wat door Bouwhuizen bij deze verkie zing voor den gemeenteraad wordt gedaan. Niet alleen omdat, zooals we boven zagen, dit alles door Bouwhuizen wordt ge daan, bewust, dus met de volle wetenschap verkeerd te handelen, maar vooral om het groote nadeel, wat de Kaholieke beweging in Bloemendaal hierdoor wordt toegebracht. En zulks juist nu, nu er zulke groote be langen op het spel staan, nu wij juist elkaar zoo hard en dringend nooa'ig hebben, nu er eigenijk niet één man kan worden gemist. Het staat vast, dat door de annexatie, zeer veel katholieke stemmen voor Bloe- mendaaf verloren zijn gegaan, zeker immers is, dat de R. K Raadsfractie zal vermin deren. Was deze voorbeen 5 man sterk, straks zullen het er waarschijnlijk 3 zijn, nu Bouw huizen zijn onverantwoordelijk werk door zet. Er zou groote kans zijn, dat de R.K. met 4 man'zouden terugkeeren na deze verkie zing, als Bouwhuizen in plaats van voor een verloren, voor een verkeerde zaak te wer ken, zich met alle kracht en macht beijverde voor de Katholieke zaak, die toch ook de zijne is, althans moest zijn. De verantwoordelijkheid van hen, die a.s. Woensdag inplaats van voor onze ge meenschappelijke Roomsche zaak, hun stem uitbrengen op Bouwhuizen, is inderdaad zeer groot. Moge het er slechts zeer, zeer weinigen zijn. E'EN GOEDE GEDACHTE is het geweest van het bestuur van onze Propagandaclub om juist in Vogelenzang een groote verkiezingsvergadering te hou den op Dinsdag 5 Juli a.s. met ais spreker de heer J. G. van Kessel. Ook voor Vogelenzang is de heer Van Kessel geen vreemde, reeds meerdere malen kwam hij spreken. Iedereen denkt er met weemoed aan, dat we hem in het vervolg in een Bloemendaalschen Raad zullen moe ten missen. Van Kessel, de oude veteraan, die zoo juist en zoo krachtig kon, opkomen voor onze katholieke belangen. Van Kessel komt spreken te Vogelenzang ennatuurlijk zor gen de Vogelenzangers, dat de gootste zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw te klein is om allen te bevatten. ledereen moet de nu nog voorafgaande dagen benutten om deze vergadering goed te c'oen slagen. Alle R. K. Kiezers en Kiezeressen er heen GELIJKSTELLING. De gelijkstelling van hel openbaar en bij- j zonder onderwijs is er wel, maar nog al te vaak wordt er aan geknabbeld, vooral door sommige palstaandets. In onze gemeente loopt dat nog al aardig los, maar toch! „oppassen is de boodschap", dat is bij de laatste raadsvergadering nog gebleken. Door B. en W. was een voorste] ingediend om over te gaan tot het bouwen van een nieuw gymnastieklokaal voor de Bloemen- daalsche Schoolvereeniging. Indertijd is voor hetzelfde doel een aan vrage gedaan bij cfe gemeente voor o'e St. Theresiaschool. Werd niet toegestaan, de Zusters moesten maar naar een andere school gaan voor dit doel. Gelukkig was het onze Roomsche wet houder, die hierop de aandacht vestigde, krachtig bijgestaan door den heer Prinsen- Derg. De zaak komt nu wel in orde, dank zij deze R. K. gemeenteraadsleden, doch, uit kijken is en blijft geboden. N. NUIJENS. Bloemendaal heeft den laatsten tijd wel de aandacht gelrokken door de onlslag- kweslie op onderwijsgebied en den Raad onzer Gemeente is de critiek niet gespaard. In een der onderwijsorganen kon men o:a. lezen: „maar zelden zagen wij servieler, onbekwamer, slaafs volgenden raad dan in die rijke gemeente Bloemendaal." Nu is het niet hetzelfde van welke zijde een dergelijk oordeel komt. Welnu, het zooeven gegeven citaat is genomen uit „de Bode", het orgaan van den Bond van Ne- derlandsche onderwijzers, den rooden Bond, aangesloten bij het N.V.V. Wanneer men dit weet, behoeft het geen verwondering te wekken dat men het orgaan van deze opvoeders der jeugd gevuld ziet met uit drukkingen welke dagelijksche kost zijn in de S.D.A.P.'sche organen. Minder bev.ooroordeelden zullen echter niet ontkennen dat de zorg van B. en W. en van den Raad van Bloemendaal voor 't onderwijs zeker den toets der critiek kan doorstaan. En toch heeft de afgeloopen vierjarige periode verschillende malen een strijd te zien gegeven over de belangen van het bij zonder, meer bepaald over het Katholiek onderwifs. De strijd hiervoor moest niet altijd ge voerd worden tegen het dagelijksch bestuur, maar meer tegen den toenmaiigen woord voerder der Vrijheidsbondsche fractie, den heer Otto. Het begon reeds in de September-verga- dering van 1923, toen aan de orde kwam de aanvrage voor het bouwen der R. K. School op Dennenheuvel te Bloemendaal. Den schijn aannemende van te willen be vorderen een juiste toepassing der Onder wijswet en een zuinig gebruik der ge meentegelden, trachtte de heer Otto op alerlei wijzen de aanvrage voor deze school tegen te houden en toen tenslotte bleek dat de aanvrage op wettelijke gronden niet geweigerd kon worden, werd toch het be sluit op een dusdanige wijze geredigeerd dat de redactie eigenlijk in strijd was met de wet. Op duidelijke wijze kwamen de gevoe lens van den heer Otto tot uiting bij de aanvrage voor gymnastiek-toestellen voor c'e H. Aloysius- school te Over- veen. Aan de bijzondere scho len; werd niet meer of minder dan „paaien uit de gemeente kas" verweten. De bijzondere school vroeg niets anders dan wat in alle openbare scho len aanwezig as, vroeg niet anders can „ge lijkstelling" en toch moest den Katholieken deze geheel on gegronde hate lijkheid toege voegd worden. In 1924 vroeg de parochie in Aerdenhout medewerking voor den bouw eener school. Ongelukkigerwijze was toen juist een be sluit verschenen welke de gemeenten de bevoegdheid gaf om medewerking te wei geren wanneer een bepaald gedeelte der gemeente geen groote aanwas van bevol king aanwees. De meerderheid van het meentebestuur plaatste zich op hel stand punt dat deze aanwas dan in het Roomsche bevolkingsdeel moest gevonden worden. Hoe wil men echter een Roomsche bevol- kings aanwas verwachten wanneer geen Roomsche School aanwezig is en andere Roomsche scholen slechts op betrekkelijk grooten afstand zijn gelegen? De Roomsche school voor Aerdenhout wrd edoor den Raad geweigerd en nu is het gevolg dat ouders uit Aerdenhout welke voor hun kinderen Katholiek onderwijs wenschen met bedui A. J. Prinsenberg. dende financieele opofferingen hun kindé ren naar scholen in den omtrek moeten gaan. Met voor een gemeente onwaardige mid delen is ook voor een Katholieke school een vergoeding voor vervolgonderwijs gewei gerd. Wat was het geval. De gemeentelijke verordening bepaald dat per jaar 252 uur vervolgonderwijs moet worden gegeven. Aan de openbare school der gemeente werd echter, onder toestem ming van den Inspbcteur van het Lager- onderwijs, 168 uur les gegeven; De Room sche school sloot zich daarbij aan en gat, geheel te goeder trouw, ook 168 uur. „En tot in hoogste instantie betoogde het gemeente bestuur dat de Katholieke school van ,de gemeentelijke verordening was af geweken, zonder te vermelden dat ook dc gemeente zelf aan hare eigen verordening niet de hand had gehouden? Verzorgde de Roomsche raadsfractie in de afgeloopen periode alleen de belangen van hel bijzonder onderwijs? Integendeel. Op loyale wijze werd medegewerkt aan maatregelen tol verbetering van nsi open baar onderwijs en de raaasnctulen zijn ei om te bewijzen dat hef Katholieke raads leden waren welke o.a. pleitten voor den bouw eener betere Openbare lagere School voor Overveen. Met het bedanken van den heer Otto a!s raadslid zijn ook gelukldg de hatelijkheden aan het adres van het mijzonder onderwijs uit de Raadzaal opgehouden. Wat zal echter de toekomst brengen? De nieuwe samenstelling van den Raad kan men slechts gissen. Zeker is echter dat tengevolge der an nexatie de Katholieke fractie zwakker dan voorheen in den Raad vertegenwoordigd zat zijn. Bovenstaande door mij gememoreerde fei ten bewijzen wel dat waakzaamheid der Roomsche Raadsleden voor de onderwijs zaken geen overbodige weelde is. Onverantwoordelijk is dan ook het stre ven van degenen die tegenover de candi- daten der Katholieke (Kiesvereeniging an dere Katholieke personen candidaat hebben gesteld. De uitslag in andere plaatsen heeft ge leerd dat vart een enkele stem het verkrij gen van een zetel kan afhangen. Kan men zich dan verantwoord achten het toch reeds zoo geslonken stemmenaanlal der Katho lieken cok wel te gaan versnipperen. De gedachte aan de voorname onderwijs- belangen mogen er toe leiden dat stemmen- versnipperujig worde voorkomen. - DE GEMEENTE BLOEMENDAAL EN DE WONINGBOUW. Men zal moeilijk kunnen beweren dat de gemeente Bloemendaal in de laatste jaren tekort geschoten is in hare verplichtingen voor de volkshuisvesting. Gaan wij de woningcomplexen na, dan blijken vanaf 1918 gebouwd te zijn de vol gende woningen: 95 woningen in Overveen voor de Wo- ningb. ver. „Bloemendaal"; 47 woningen in Aerdenhout voor de Wo ning!). ver. „Bloemendaal"; 41 woningen in Overveen voor de Ver. „Ons Huis"; 22 woningen in Vogelenzang voor „ri. Joseph 49 woningen in Bloemendaal vo'or „H Benedictus"; 22 woningen in Bloemendaal voor de f o- ningb. ver. „Bloemendaal";-Noord. Dit -zijr alle arbeiderswoningen. Verder zijn in Bloemendaal gebouwd 5f middenstandswoningen en in Overveen elf. Hiermede wil niet aangetoond zijn dat er in Bloemendaal geen behoefte meer was aan arbeiderswoningen, integendeel. De onzekerheid omtrent de annexatie hield echter, vooral wat Overveen betreft, dc uitwerking van verdere plannen tegen. De annexatie heeft, cok weer vooral wat Overveen betreft, voor de voorziening vas arbeiderswoningen de gemeente Bloemen daal voor groote moeilijkheden geplaatst. Niet alleen heeft Bloemendaal door de annexatie 136 arbeidswoningen en 11 mid denstandswoningen verloren, maar ook de voor woningbouw meest geschikte terrei nen zijn thans bij Haarlem gevoegd. Na de aanneming van het wetsvoorstel nopens de annexatie in de Tweede Kamer heb ik er reeds in den Bloemendaalschen Raad op gewezen, dat op den nieuwen Raad de verplichting zal rusten om inplaats van de geannexeerde woningcomplexen nieuwe woningen te stichten, om daardoor aan de werklieden dezer gemeente en aan de Bloe- mendaalsche arbeiders weder woongelegen heid binnen het gebied der eigen gemeente te verschaffen. Dat hierbij ook aan een ze ker aantal bescheiden middenstandswonin gen gedacht zal moeten worden heb ik toen eveneens betoogd. Dat de uitwerking dezer plannen niet zoo eenvoudig zal zijn, kan niet worden ontkend. Reeds wees ik er op dat de meest geschikte bouwgronden ons ontnomen zijn en zal het vooral in Overveen moeilijk we zen op het benoodigde terrein beslag te kunnen leggen. Of bij de meerderheid van den nieuwen Raad ook de wil aanwezig zal zijn om dit vraagstuk op te lossen zal de toekomst moeten leeren; vertrouwd mag echter wor den dat de Katholieke fractie naar vermo gen zal medewerken, daar het toch een eisch van Katholieke gemeente-politiek is dat de overheid ten opzichte der volkshuis vesting een taak te vervullen heeft ten minste wanneer het particulier initiatie! niet voldoende zorgt of kan zorgen voor den bouw van arbeiderswoningen. Moeilijk kan gezegd worden dat de be handeling der aanvrage van de Coöperatieve Vereeniging „Ons Huis" voor de 41 wo ningen in Overveen, destijds van een leien dakje gegaan is Ook hier was de heer Otto de man die zijne welsprekendheid aanwendde om deze plannen te verijdelen. Nu echter,, ondanks alle pessimistische voorspellingen, de uit voering dezen coöperatieven bouw goed verloopcn is, is t groote voordeel dat be wezen is dat, wanneer de overheid helpend optreedt en de bouwgrond niet door grond- speculatie te deur geworden is, de bouw van arbeiderswoningen op coöperatieven grondslag zeer1 goed mogelijk is. De groote sociale voordeelen van dit sys teem, waarbij de werkman ten slotte ook den eigendom zijner woning kan verkrijgen behoeven zeker wel niel in den breedc betoogd te worden. Niet vergeten zal echter moge worden dat het woningvraagstuk voor hel grootste deel een grondvraagstuk is en hierbij is het allereerst' de plicht eener gemeente om in deze zich haar taak bewust te zijn. A. J. PRINSENBERG. En wordt geschermd met groote woor den; voor gemeenteraadsverkiezingen ge'dt slechts het algemeen plaatselijk belang, da' is hoofdzaak! Er staan niet zujke speciaal Katholiek.- belangen op het spel. zegt men. Deze ge- dachtengang is nog de nawerking van het liberalisme, waar helaas zoo vele Katholie ken mede gecoquetteerd hebben en enkele het nog sleed$ gaarne doen. Zij. die zoo redenccren, vergeten, dat het liberalisme hij voorkeur de krachtige voedingsbodem is geweest, waarop het socialisme gegroeid is. Die redenëering is mede oorzaak geweest, dat ons goede Katholieke volk met drom men het socialisme ten offer is gevallen, dat niet nagelaten heeft hun godsdienstig innerlijk leven te verwoesten er. ervoor in de plaats te stellen ontevredenheid en klas senhaat. Om U slechts enkele Katholieke belangen te noemen. Ons Katholiek Onderwijs en de zorg er- oor, dat oris gegeven wordt, waarop wij wettelijk recht hebbén. Het gemeentelijk toezicht op strandleven, openbare vermakelijkheden, dancings, dat deze blii"en binnen de grenzen van onze Katholieke moraal. Steun aan het gezinsleven, speciaal den grooten gezinnen, in verband met belas tingen, onderwijs, volkshuisvesting, vacan- tieoordèn. Subsidies aan onze Katholieke maatschap pelijke vereenigingen, welke wij uit billijk- hcidsoogpunt en gelijkgerechtigdheid kun nen verlangen. Behartiging van onze belangen bij be noemingen en wering van de gehuwde vrouw uit ambten. Een socialistische meerderheid is in Bloe mendaal niet te vreezen, zal men zeggen. Men moet echter niet vergeten, dat het socialisme in alle standen is doorgedrongen en dat de benaming Kapitalist-socialist docr de lastbare feiten geen absurditeit meer is. Dacht U soms, dat de z.g. salon socialisten er niet meer en meer de voor keur aan zullen geven, ook Bloemendaal als woonplaats te kiezen boven de van doudmaterialisnie getuigende woningcom plexen van de groote steden. En dan komt op een dag voor ons Katho lieken de ontgoocheling, dan is het pleit verloren en is onze stem een zwakke en wordt er met ons geen rekening meer ge houden, Dan zullen wii de wrange vruchten plukken van de handelwijze van dit Katho lieken, die nu en steeds geen besef hebben gehad van wat Katholiekenplicht is! Zoo is het gegaan in Frankrijk, zoo is het 'gegaan in Mexico! Mannen als Dr. Schaepman en Windt- liorst, zij hadden een vooruitzenden blik en geboden:. Schudt af al die oude plunje van liberalisme, neutraliteit, persoonlijke en standsbelangen. In de R.K. Staatspartij is plaats voor alle standen en behartiging van alle belangen mogelijk, zij is een uitvloeisel van het groote christelijke beginsel der naasten liefde en rechtvaardigheid! Katholieken van Bloemendaal doet Woensdag 6 Juli Uw plicht, stemt uitslui tend de lijst der R.K. Staatspartij. Lijst no. 5 H. K. 1. Houd Woensdag 6 Juli a.s. vrij en stem dien dag No. 1 VAN LIJST 5. 2. Hebt gij onoverkomelijke bezwaren, Uw stem uit te brengen op No. 1 van Lijst 5, stem d,an één der andere candidaten van Lijst 5, dan behoudt Uw stem haar waarde. 3. Kunt gij niet te voet ter stembus komen of zijt gij verhinderd, geeft ons hiervan dan bericht (Zandvoorterpad 4 Overveen, Telefoon 12377). Wij zergen dan voor auto-transport of trachten de verhinde ring te ondervangen. 4. Maak van Lijst 5 nooit meer dan ÉEN hokje rood, anders is Uw stem ongeldig. 5. Neem bijgaand stemvoorbeeld mede en vergelijk in het stemhokje of gij den juisten candidaat gestemd hebt. 6' Hebt gij U soms vergist, vraag dan den Voorzitter van het stembureau een ander stembiljet, Het doet vreemd aan over onze Gemeenteraads verkiezingen te hooren spreken of te lezen zonder den naam van den heer G. J. van Kessel op te van gen. Ook hij is als vele anderen bur ger van Haarlen geworden.. Bij de laatste gemecnle- raadsverkiezin- J. van ivesset. gen speelde hij een belangrijke rol en niet ten onrechte. Het komt ons gewescht voor hem op deze plaats een afscheidsgroet en een ceresaluut te brengen! wij Katholieken van Bloemendaal zijn hem veel verschuldigd. Mocht zijn eerste verschijnen in den raad niet onverdeeld dc sympathie, van geheel Katholiek Bloemendaal hebben, het is een uitgesproken feit, dat thans nu wij hen» moeten missen een ieder zijn noodgedwon gen heengaan ten zeerste betreurd. Ongetwijfeld is deze verandering van ge dachte voor hem het beste bewijs dat het geen hij gedurende de jaren van zijn lid maatschap van Bloemendaal's raad zoowel in het algemeen, als Katholiek belang ge daan heeft ten hoogste gewaardeerd v/ordt. Waar het om zuiver principieel Katho lieke zaken ging. was hij de krachtige voor vechter van onze raadsfractie en hc~ft hij met duidelijk en logisch betoog aangedron gen en verkregen de inwilliging van onze rechtmatige verlangens. Het algemeene belang heeft hij met alle kracht, welke in hem was. op de eerstc plaats behartigd. Van zelfsprekend kwam hij met voorliefde op voor de belangen van zijn standgenooten. Hij heeit overduidelijk bc! bewijs geleverd dat slechts langs wet- ielijken en organisatorischen weg deside- ralie bereikt kunnen worden. Hij was eert Katholiek van den daad, bezield met de ware plichtsbetrachting en de noodigc ar- bvidslust. Voor een ieder was hij toeganke lijk en gaarne bereid te helpen. .Moge zijn uitstekend werken steeds een: voorbeeld en prikkel zijn en blijven voor de Katholieke leden van Bloemendaal's raad. Wij zullen hem gaarne straks gekozen.' zien tot lid van Haarlem's raad, ongetwij feld zal hij daa'- met dezelfde taienten woe keren oir ook daar te toonen, dat hij zijn plaats meer dan dubbel waard is! Dat het hem nog jaren gegeven moge zijn te arbeiden 'aan de zware taak, welke hij zich gesteld heeft, zoowel in het alge meen als in het bijzonder belang van ons Katholiek Volk. Katholieke Bloemendalers gij hebt een eeresehuld aan hem te voldoen, kwijt die ten volle door 6 Juli a.s. zonder uitzonde ring uw plicht te doen en de Katholieke Lijst Lijst no. 5 te stemmen. Eenheid zij onze Kracht! H. KRAETZER. ri"- Al behoort ondergeteekende helaas niet meer tot de ingezetenen van Bloemendaal, het is verklaarbaar, dat ook deze verkie zing desniettemin zijn volle belangstelling heeft. Waneer men van kindsbeen af in de zelfde gemeente heeft gewoond en ge werkt en aan zoovele zaken heeft gearbeid waaronder ongeveer 9 jaren van gemeente lijke bemoeiingen en men wordt zoo zon der vorm van proces tot inwoner van een andere plaats gepromoveerd, dan spreekt het van zelf, dat zooals het spreekwoord zegt: „Het blcod kruipt waar het niet gaan kan!" nog steeds je belangstelling van voorheen naar dien toestand uitgaat, te meer, omdat je alle dagen, nog bijna dezelf de menschen ontmoet, waarmee je voor heen werkzaam was en alle plaatsen en dingen je herinnering opwekken, omdat je er op de een of andere wijze voorheen bij geïnteresseerd was. Zoo is Het ook met de zen verkiezingstijd. Nu de partijen in je plaats van inwoning van voorheen zich weer gaan opmaken om den strijd te voeren en elkander te bestoken met strooibiljetten en reclame, dan leef je jiveer mee als voor heen' in dien verkiezingstijd en dan grijp ja met genoegen eens naar de propagandage schriften en de reclame, welke den kiezers in de handen worden gestopt. En als je dan eens, als niet direct belanghebbende bij den strijd, al deze mededeelingen aan de kiezers leest, dan kom je al spoedig tot de overtuiging, dat in al die geschriften steeds gepronkt wordt met het goede, dat door eigen partij is verricht; dat eigen fouten worden bemanteld en de fouten van de an dere partijen breed worden uitgemeten. De S.D.A.P. maakt het in deze wel heeL erg bont. In drie reclameblaad|es heeft ze aaa de kiezers kond gedaan wat ze heeft voor komen en wat anderen niet hebben gedaan of misdaan En onwillekeurig, wanneer je zoo actief aan de zaken hebt deelgenomen, stel je de vraag: Is dat nu alles wel in over eenstemming met de werkelijkheid? Wan neer ik b.v. in een van deze biljetjes lees, dat de aftrek van 1000 voor noodzakelijk levensonderhoud bij de belastingen een voorstel was van de S.D.A.P. en men deelt daar dan niet bij mede. dat dit voorstel mede werd ondersteund door een der leden van de R, K. Raadsfractie, dan doet men te kort aan de waarheid. Wanneer men het verwijt richt, dat twee leden van de Kath, fractie stemden tegen de verlaging van 1000 op 900 voor noordzakelijk levens- pnderhoud en een verhooging van f 50.— op 100.voor ieder kind, zegt men er dan weer niet bij, dat toen deze zaak in de Raadsvergadering van 16 Dec. 1926 aan de orde kwam ten behoeve van de groote gezinnen het voorstel daartoe niet uitging van de S. D A. P-, maar van een lid der Kath. fractie. Men zegt bovendien niet aan de kiezers, dat het Soc. Dem. Raadslid zich in eerste instantie uitsprak voor het voor stel van B. en W„ wat lang niet zoo ver ging, maar ten slotte toch stemde voor het voorstel van een der R.-K. Raadsleden. Door dit te verzwijgen, is men niet objec tief en doet men aan de werkelijkheid te kort. Als men van die zijde b.v. smalend zegt, dat progressie in de oogen der hee- ren geen genade kon vinden, en men geeft daarbij geen overzicht van hetgeen er on der de huidige omstandigheden door de ar beiders aan belasting betaald wordt, dan praat men wat in de ruimte. Neemt men een gezin van Man. Vrouw, en zes kinderen. Aflrek 900voor nood zakelijk levensonderhoud, 6 cinderen. aftrek 600.is te zamen 1500Verdient nu deze arbeider f 30.— per week, dan is hij vrij van belasting. Geeft men deze voor beelden er niet bij, dan laat men het licht niet schijnen onder de korenmaat, en speldt men den goedgeloovigen kiezer wat op den mouw. Zoo gaat het ook ia het biljet over

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9