VOOR BE SLACHTOFFERS a Een laatste woord. VAN DE RAMP IN DEN ACHTERHOEK. R. K. KIEZERS ••••LIJST 8. Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. PIJLTJES ^er w«ek 0.25 Dinsdag 5 Juli 1927 51ste Jaargang No. 16593 Aangiiie moei, 05» straffe ■var» verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier er» twintig uren na hei ongeval pit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad Agenda 6 Juli Gezinsvermeerdering in den Hertenkamp. De sluisbouwwerken ie IJmuiden. KEGELEN. EEN OPROEPINGSKAART VOOR DE STEMMING ONTVANGEN DOOR VELE INWONERS VAN SCHOTEN. Van Rood gesproken, dan moet gij Woensdag a.s. het witte puntje in het zwarte hokje vóór den naam van Mr. Heerkens Thijssen op lijst 8 ROOD maken. Dan stemt gij vóór Christus-Koning! ^°ndag herdacht onze stadgenoot, de heer 11. D. Middeldorp den dag, ^arop hij vóór veertig jaar lid werd van de St. Vincentiusvereeniging, £°nferentie St. Antonius. Hierboven een foto van de receptie. Var. lr>ks naar rechts: de heer F. du Maine, penningmeester van de confe ctie; j Huizing, vice-praeses; pastoor Reynenberg, de jubilaris met \fht8:enoote: de lieer A. J. M. van Gs, praeses, en de heer A. O. de e'Jn van Hoogwerff. In de achterste rij o. m. de heeren P. van Kessel en J. van Scheijndel, proeses en vice-voorziter van den Bijzonderen Raad. STEMT IN HAARLEM Algm. R.K. Prop. Club. BURGERLIJKE STAND. Buitengewoon Lager Onderwijs. Aanrijding. Diefstal? SCHIETEN. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Aan de werklieden. e atonnetnantsprijs hedraagf vcói Haarlem en Agentschappen: Her kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal br Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. T«lefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. «4 Advertentiën tusschen den tekst Vraag- en aanbod-advertenties \J regels 60 ct. per plaatsing: eilr regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. *Ueabonné's °P dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oftfjfï Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cn bij een ongeval met f OKfl b'i verhes van een hand, IDjj - 50 hL" f 40." andcu-e^vhi' *Sen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen 1 dUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; l 3U." doodelij ken afloopl £3U." een voet of een oog; duim of wijsvinger - been of arm, andere vin eet» vinget» Mcrgen is dan voor Groot-Haarlem de groote dag. Al weer een praatje over die raadsverkiezing, zal menigeen misschien zuchten! Waarde lezer, wij doen het ook met voor ons pleizier. Wanneer wij niet °vertuigd waren van de noodzakelijkheid van een stevige propaganda tot het laatste °ogenbliI; toe; wanneer wij het niet als een zwaren plicht en ernstige verantwoordelijk heid gevoelden alles, wat in onze macht is doen, om de Katholieke lijst te steunen, Wij zouden u niet nogmaals lastig vallen Want ook tot u, die morgenochtend al Vr°eg naar de stembus gaat, op de Room- Sche ]ijst stemt en meent ,,er dan af te 7hn en uw plicht volkomen te hebben ge- °iJan, ook tot u heben wij nog wat te zeggen. O, die politiek! Hoeveel malen hebben wij deze zucht de laatste dagen niet hooren slaken van menschen, die den feilen var- kiezingssfrijd aanzagen; die de straten met Witte verfletters zagen bekladden, muren, schuttingen en wat niet al met groote biljet- ten zagen beplakken. O, die politiek! Welk cen hartgrondige afkeer heeft de vreed zame burgerij er van en hoe haakt zij naar het cogenblik, dat de dag van 6 Juli maar Weer voorbij zal zijn, het straatgerucht, zal ophouden, de brievenbussen niet meer vol- Sepropt worden met verkiezingsbladen en strooibiljetten. Zeker, dc politiek behoort niet tot de Verheffendste uitingen onzer samenleving. Maar laten wij ons toch vooral wachten om *ut mindere sympathie voor de politieke actie het werk onzer propagandisten en onzer vertegenwoordigers in de openbare lichamen laag aan te slaan of erger, er met oen minachtend oog op neer te zien. Zeker, het is eervoller om professor in de kunst geschiedenis dan chef van een gemeentelij ken reinigingsdienst te zijn; maatschappe lijk is een leeraar meer in tel dan een brandweerman, hebben wij meer respect voor een eersten cellist bij een orkestver eniging dan voor een bakker. Maar op stuk van zaken kunnen wij beter de eerst- genoemden dan de tweede categorie mis sen; zonder kunst en onderwijs moge 'ns leven arm zijn, zonder menschen, die voor «nze veiligheid en instandhouding van ons lichaam zorgen, is het leven zelf in gevaar. Zoo staat het ook met de politiek.Wij mo gen er een afkeer van hebben en door dc verwording der staatkunde en de uitwas sen van hel partijwezen weinig voor „poli tiek" voelen, ons heele leven wordt door diezelfde politiek beheerscht. De welvaart van een land en van en scad hangt er van af, maar evenzoo onze geestelijke vrijheid, onze hoogste goederen. De geschiedenis van het verleden en cok van het heden leert het met huiveringwekkende feiten, dat een volk, hetwelk zich niet om zijn staats- of stadsbestuur bekommert, in weinig tïjds door 'n kleine meerderheid arrivisten wordt °verheerscht. Laten wii dan het politieke Werk doen als een bittere noodzakelijkheid, Wet de vaste overtuiging, dat, wanneer wij verflauwen, anderen niet slapen; wanneer wij om onze groote belangen niet malen, •nderen bun belangen wèl zullen behartiger, cn ons straks hun wil tegen onzen zin zul len opdringen. Wij hebben de laatste weken den ver kiezingsstrijd rondom ons heen weer mee geleefd; wij hebben er krachtens ons be roep middenin gestaan en hebben gezien met welk een felheid door socialisten en communisten gestreden is. Welk een harts tocht werd hier en daar vertoond! Hoe heeft men niet geschroomd om zijn baat en spot voor onze kerkgebouwen te schilderen; hoe hebben onze propagandisten tol laat in den nacht zelfs een kerkgebouw moeten be waken tegen roode handlangers, die zoo gaarne jongstleden Zondag de kerkgangers hadden geërgerd met hun bekladsels op de nieuwe muren van een godshuis. Laten deze enkele episodes uit dezen verkiezingsstrijd ons een waarschuwing zijn, wat ons te wach ten staat, wanneer door •traks het bestuur van groot-Haarlem voor vier jaar in handen komt van een meerder heid niet-christeliike, deels aan het chris tendom vijandige elementen. O, men verT bergt aan dien kant zijn arïti-papisme en zijn ongodsdienstigheid zoo lang mogelijk achter maskers van uiterlijk fatsoen. Een verkiezingsstrijd is goed om die vermom mingen eens af te rukken en de partijen in haar waren aard te doen zien. i Bestuur eener gemeente is een aaneenschakeling van ieder op zich geen wereldschokkende daden, maar die allen te zamen een machti gen invloed in ons leven vormen Deelde een onzer R.-K. raadsleden dezer dagen nog niet mede, dat hij in de vele jaren, gedurende welke hij deel uitmaakt van hel stadsbestuur, zeventien maal een benoeming heeft meegemaakt van een hoofdambtenaar en dat het bi; al die zeven tien keer slechts éénmaal' en met groote mceite en na veel strijd achter de schermer gelukt was om een Katholiek bp de hem toekomende plaats te krijgen? En laten onze schoolbesturen eens spreken van de moeite, welke zij hebben, om, ondanks de wet der linancieele gelijkstelling, niet. bij het open baar enderwijs te worden achtergesteld. En dat nog wel, terwijl er een christelijk man met ruggegtaat an den dienst van'het on derwijs zit. Maar hij alleen heeft niet te beslisser; hij vormt slechts één zesde deel van bét dagelijksch bestuur, waarin ook een socialist zitting heeft als wethouder van Openbare Werken. En de eindbeslissing be rust ten slotte bij den Raad. En telkens, wanneer de roode fractie in de laatste jaren maar een maasje in het wettelijk net zag cm de aanvrage van een christelijk school bestuur te weigeren, waren cr woordvoer ders om tegen dc „secteschool" te ageerer. En dat, terwijl voor het openbaar onderwijs het geld met handen vol werd weggesme ten. Zoo 'gaat het ook bij de behandeling van subsidieaanvragen onzer Katholieke vereenigingen en instellingen; zoo gaat bet met honderderlei zaken. Politiek schuilt overal; ging het alleen om vraagstukken van academischen aard of over zuiver materieeele zaken, wij zouden ons kunnen begrijpen, dat menigeen er zich afmaakte met den dooddoener: het is mij hetzelfde of ik van de kót of van den kater gebeten wordt. Maar er zitten aan die po litiek allerlei gevaarlijke kanten en daarom hebben wij wachters noodig, die onverpoosd op onze belangen letten. Die wachters be zitten wij in de mannen, welke op de Ka tholieke lijst staan en die wij verleden week besproken hebben en zelf aan het woord hebben gelaten. Het zij ons morgen een eereplicht, maar ook zii het ons een zaak van het hoogste eigen belang hun ver kiezing in zoo groot mogelijk aantal te be vorderen. Laat het ons niet voldoende zijn zelf onzen Roomschen stemplicht te ver vullen; laten wij rondom ons heen zien onder onze ondergeschikten, onze huisge- nooten, onze vrienden en kennissen, dat niemand, op wien wij eenigen invloed kun nen uitoefenen, van de stembus wegblijft. Dan zullen wij morgen met gerustheid den uitslag kunnen te gemoet zien in de weten schap onzen plicht te hebben gedaan. Sociëteit „St. Bavo" Tnlichtingenburau verkiezingen van 8 tot 5 uur R.-K. Be- volkingsburau 8 uur Haarlmsche Inkoop Combinatie half 9 uur. St. Josephs gczellengebouw, Jansstraat 59. Repetitie Muziekvereeniging „Utile Dulci van 8 tot 10 uur R.-K. V. „Zwaluwen" elftalcommissie 8 uur Repetitie Re derijkers „St. Genesius 8 uur. Brongebouw Ledenconcert „H. O. V' ia den tuin (bij ongunstig weer in de zaal) kwart over 8 uur. „Luxcr"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling onze slapheid „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Gebouw Bloemhof Bloemhofstraat Ten toon stelling van School- en Werktuinen Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89 Vi uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij-; dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10-12. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat S. Zondags en Woensdag® van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. v Dc Hertenfamilie in onze Hertenkamp is met een drietal mooie jonge Herten ver meerderd. Het is eigenaardig zooveel be langstelling zij bij het publiek opwekken, met hun gedoe en vluge sprongen. Een ding is jammer dat het bokjes zijn, daar er al zooveel bokken aanwezig zijn. Bezoek van Tweede Kamerleden. Gistermiddag werden de nieuwe sluis bouwwerken te IJmuiden bezichtigd door een gezelschap leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De bezoekers werden door Ir. Heyning rondgeleid. Te ongeveer 5 uur vertrok het gezel schap weer van IJmuiden. ERNSTIG ONGEVAL. Motorrijder tegen een wagen gebotst. Zondagavond omstreeks 11 uur reed de lieer D. Onkenhout uit Sloten op een motorrijwiel, op de duozitting waarvan zijn meisje was gezeten, op den Lijnderdijk in deze gemeente. Plotseling reed de motor tegen een met een paard bespannen wagen van den heer L.' uit Zwanenburg doordat dit voertuig niet verlicht was. O. kwam hierdoor in botsing met een der assen van den wagen en liep een ernstige beenbreuk op. De dame kwam met den schrik vrij. Dr. Melchior uit Halfweg legde een voorloopig verband, waarna O. naar zijn woning werd vervoerd. Het motorrijwiel liep eenige averij op. De politie stelt een onderzoek in. VAN EEN DAK GEVALLEN. Maandag had een knecht van den lood gieter dé T. te Hoofddorp, die werkzaam was aan een boerderij te Nieuw-Vennep, het ongeluk van een dak te vallen. Met een ge broken been werd hij opgenomen en naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. ERNSTIGE AANRIJDING. Naar wij vernemen is de toestand van de 8-jarige Grietje Möhlen, die op den Huig- sloterdijk door een auto werd aangereden en ernstig gewond opgenomen, nog onver anderd. Bij de gehouden groote Bondenwedstrijd, welke heeft plaats gehad Zondag 3 Juli 19927 te Maastricht waaraan 30 bonden aan hebben deelgenomen behaalde de Haarlem- sche Kegelbond den 4den prijs, met 577 punten. De eerste prijs werd behaald met 590 punten. Daar dit concours 12 dagen duurt, zoo kan op het oogenblik nog niet worden me degedeeld, welke prijzen er door de H.K.- Bondsleden zijn behaald. Men deelt ons mede Verscheidene inwoners van voormalig Schoten komen dezer dagen tot de ontdek king, dat ze aan de op handen zijnde stem ming niet kunnen deelnemen. Niet zoozeer, omdat ze geen oproepingskaart ontvangen hebben, dit ware nog te herstellen maar omdat ze in 't geheel niet op de kiezerslijst voorkomen. Het betreft -personen, die na 1 Februari 1926 (het vorig jaar dus) zich te Schoten vestigden, komende uit Haarlem en, wijl Schoten met h Mei j 1. aan Haarlem is toe gevoegd, nu weder Haarlemmer zijn ge worden en dus ook bij den uitslag der stem ming voor Groot Haa riem belang hebben De vragen rijzen a. Is die weglating van de Kiezerslijst, niet in strijd met de Kieswet? b. Zoo neen, geschiedt hier dan geen on recht, dat de annexatie-wet had moeten voorkomen en c. Kan dat (vermeend) onrecht nog vóór Woensdag worden verholpen Op elk dezer 3 vragen luidt het antwoord ontkennend. De zaak zit zoo De kiezerslijst in Schoten werd, evenals in alle andere gemeenten, vastgesteld op 22 Maart 1927, en daarop konden alléén worden vermeld de bewoners die sedert 1 Februari 1927 „ingezetenen" waren dier gemeente, d.w.z. alléén zij, die op dien da tum reeds 12 maanden te Schoten woonden. Iemand dus, die b.v. in October 1926 van Haarlem naar Schoten verhuisde, hield wel dadelijk op, „ingezetene" van Haarlem te 2'jn, maar had nog 12 maanden noodig, om „ingezetene" van Schoten te worden op 1 Februari 1927 was hij dat dus nog niet, ook ai woonde hij er werkelijk („inwoner" en „ingezetene" zijn wettelijk onderscheiden begrippen). Pater BORROMAEUS. -Li Vorig bedrag 1860.22 Opgehaald bij het Zilveren Huwe lijksfeest van tante Anna7. Totaal 1867.22 Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden. Op 22 Maart 1927 kwam hij dan ook niet op de kiezerslijst, en deze blijft ongewijzigd van kracht behoudens rechterlijke be slissingen en wijziginge tengevolge van in April 1927 ingediende reclames, tot 15 Mei 1928 van de stemming voor Groot- Haarlem is hij dan ook terecht uitgesloten, en staat hij op één lijn met anderen, die(in plaats van-uit Haarlem) vanuit den Helder, Alkmaar of uit een andere plaats zich na 1 Februari 1926 te Schoten vestigden. Er is dus ten opzichte van de thans uit gesloten Schotenaren (ook al waren zij in 1926 Haarlemmers) geen oprecht begaan, en te dien aanzien was er ook geen reden om in de annexatie-wet eene uitzonderings bepaling op te nemen. De uitsluiting houdt niet het minste verband met de annexatie, maar is toepassing van een wettelijk voor schrift* dat te allen tijde, overal in ons land en voor iedereen geldtverhuizing van de eene gemeente naar de andere brengt persé verlies van kiesrecht mede, althans gedurende één jaar- De annexatie-wet voorziet wel degelijk in het geval, dat inwoners van voormalig Schoten ten opzichte van hét Kiesrecht en ook omtrent de benoembaarheid tot raadslid het offer zouden kunnen worden van de toevoeging aan Haarlem, en wel in art. 16, 4e lid. Daarbij toch is uitdrukkelijk bepaald, dat ZÜ van 1 Mei 1927 af als „ingezetenen" van Haarlem worden beschouwd, in den zinn.l. dat zfj geacht worden gelijk te staan met hen, die aldaar reeds 12 maanden woonplaats hebben. Het woord „ingezetene" beteekent daar rbet „inwoners", want dat zou geen zin hebben immers, door de annexatie werden alle inwoners van Schoten vanzelf Haar lemmers dat behoefde niet nog eens in de wet uitdrukkelijk geconstateerd te worden. Maar, opgevat in den zin van een „12 maandig inwonerschap", was de bepaling in de wet wel noodig, want anders zouden de Schotenaren wel degelijk de dupe zijn geworden van de annexatie een inwoner van Schoten zou dit jaar geen Raadslid van Groot-Haarlem kunnen worden, en geen enkele inwoner van Schoten zou in 1928 kiezer kunnen zijn Hu is èn het een, èn het ander door art. 16, 4e lid der aannexatie-wet voorkomen. AFDEELING B. Politieke Propaganda, kieken of hulpbehoevenden fie per auto wenschen gehaald te worden om hun stemplicht te vervullen, gelieve zich te doen aanmelden aan onze propaganda bureaux, welke op Woensdag 6 April geopend zulllen zijn van v.m. 8 tot n.m. 5 uur. Tatronaatsgebouw van de parochie St. Bavo, Leidsche Vaart. Patronaatsgebouw van de parochie St. Jan, Teijlerplein. Patronaatsgebouw van de parochie St. Joseph, Begijnhof. Patronaatsgebouw van dc parochie O. L. Vrouw, Koningsteijnstraat. Patronaatsgegouw van de parochie St. Antonius, Brouwerskade. P. K. Weeshuis, Hagestraat. "L Rosa-patronaat, Nassaulaan. P* K. School, ingang Parklaan. Gebouw St. Bavo, Smedestraat. lezers, die om welke redenen dan ook niet tot de stembus worden toegelaten, kun- nen op den dag der verkiezing aan boven staande bureaux alle inlichtingen bekomen Ondertrouwd- 4 Juli: J. G. Hartkoorn en A. M. H. P. Spinhoven. ceboren: 1 Juli: z. va" M. E. Damave Kerstholt. z. ven C. G. Ineke-_de Loo- ncr' -2 Juli: d. van H. J. Verhagen 1 °°m. z. van C. GraalBoes. z. van G. OppenhuizenWijnand. 3 ju1i'. Van A. de Vries— Olbers. z. van R t>- van Dam-v. Oehsen. 4 Jul;. d van G. KempsJonas. z. van W. Ver spui!'— v. d. Haar. Overleden: 2 Juli: S. Koreman, 64 j., M. ,v,.. mskerkstraat. L. H. L. Plantenga W ijsman 59 j„ KL Houtweg. c. C. de Rijk, 87 j„ Patientiesraat. F" hokker, 45 j„ Kamperlaan. 3 Jull: w. Bastjaan, 69 i„ Ged. Oude Gracht. 7 j„ d. van N. J, Bratnson, Haze- P'" t-rslaan. C. v. d. HeuvelTimmer, al Boelstraat. S. PNieuwenhoven, '4 I-, Schoterveenstreat. 3 Juli: P. J. A. Aerts, 53 j., 2e Zuidpolderstraat. W W V W WW9 V WWW* V V TfTTT W W WW V De tentoonstelling van door leerlingen vervaardigde werkstukken in de R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Witte Heerenstraat vestigt dezer dagen weer eens in het bijzonder onze aandacht op het groote nut, dat dit onder wijs voor onze samenleving hebben kan. Leerlingen, die het onderwijs aan de ge wone scholen niet volgen kunnen, worden aan deze soort inrichtingen tot leden der Maatschappij gevormd, waar zij zich zeiven zooveel mogelijk kunnen helpen. Vroeger werden zij veelal aan hun lot overgelaten. Op de lagere school nam men weinig no titie van hen, omdat men dit eenvoudig niet kan, daar zij het onderwijs aan de andere leerlingen belemmerden en als hun school plichtige leeftijd om was en zij in de Maat schappij een werkkring moesten zoeken, mislukten zij ook heel dikwijls omdat zij in den strijd om het bestaan zooveel minder goed waren uitgerust dan andere kinderen en menschen van hun leeftijd. Het is een goede gedachte geweest voor deze kinderen een bijzonder soort scholen in Haarlem te openen. De openbare en de R.K. Scholen in Haarlem behooren op dit gebied tot het beste in ons land. Dat voor deze soort R.K. kinderen in het bijzonder R.K. onder wijs op R.K. scholen gewenscht is, wie zal dat betwijfelen als hij even denkt aan de zooveel grootere zedelijke en godsdienstige gevaren, waaraan deze kinderen zijn bloot gesteld. De stichting van een R.K. school in Haar lem was dus een weldaad en dat zij bloeit, kan worden afgeleid uit het feit, dat de toelopp van leerlingen zóó groot is, dat de school aan de Heerenstraat veel te klein is geworden. Trouwens niet alleen in Haar lem, maar op veel meer centrale punten van deze provincie en van ons land, dienen dergelijke scholen te verrijzen: in Beverwijk b.v., in Zaandam, Alkmaar, Helder en an dere plaatsen. Jammer, dat deze scholen van hijzonderen aard met financieele moeilijkheden te kam pen hebben. Want, hoe vreemd het ook moge klinken, alhoewel de financiëele ge lijkstelling geldt voor de scholen voor lager onderwijs, voor deze soort scholen, die ze zeker zóó hard noodig hebben, bestaat zij niet. Daarom is het toe te juichen, dat de Pro vincie Noord-Holland de helpende hand gaat uitsteken. De Staten krijgen in hun eerstvolgende zitting de beslissing over een verordening, waarbij de subsidieering van het Buitengewoon Lager Onderwijs in deze provincie wordt geregeld. Die verordening gesteld dan het nu eenmaal onjuist en betreurenswaardig feit, dat er geen financi ëele gelijkstelling van Rijkswege bestaat, waardoor deze regeling overbodig zou zijn die verordening ziet er goed uit en zal bijzonder buitengewoon lager onderwijs financieel ten goede komen, mits de veror dening op royale manier wordt toegepast. Wij hebben de verordening eens doorgegaan en er kwamen daarbij slechts enkele opmer kingen van redactioneelen of administra- tieven vorm naar voren. Zoo vroegen wij ons af, of niet een minimum aantal leerlin gen moet worden bepaald voor de school, die voor subsidieering in aanmerking zal komen. Anders krijgen wij te veel van die scholen wellicht. Bedenkelijk vinden wij ook art. 7 sub. 2, waar de steun der provincie wordt afhankelijk gesteld van den steun van het gemeentebestuur. Wij behoeven daarbij niet eens te wijzen op de mogelijkheid dat een anii-paapsch gemeentebestuur zou wei geren een R.K. school voor zwakzinnigen te helpen maar wij kunnen ons vele platte lands-gemeentebesturen indenken, die er niets voor voelen om leerlingen uit hun ge meente in de gelegenheid te stellen buiten gewoon lager onderwijs op de school eener naburige gemeente te volgen. Moeten die leerlingen van dat onderwijs verstoken blij ven? Reeds lijkt bet ons toe dat Gedep- Staten vrijheid krijgen niet vast te houden aan het bepaalde in art. 7 sub. 2. ïn art.^14 zal we! een redactiefout geslopen zijn. Want daarin zal wel moeten staan dat de bijdrage wordt verstrekt aan „gemeenten of besturen van schoolverenigingen". Maar een groote fout in, de verordening vinden wij de instelling van een commissie, die wel weer een hcele serie voorschriften en regle menten zal ontwerpen, waaraan gemeente besturen en vereenigingen zullen moeten voldoen, om den provincialen steun te ver krijgen. Wat zal die commissie met bet daaraan verbonden bureau weer 'n geld kosten! Wat 'n papieren rommel zal er weer klaargemaakt moeten worden! Waar is dat voor noodig. Dc gemeentelijke en vooral Rijksconfróic is ruim, ruim voldoende. Heusch de Provincie kan de controle in dit geval wel aan de Rijksinspectie over laten. Weg met dien administratieve romp slomp! Onze schoolbesturen krijgen langza merhand zooveel administratie te voeren, dat er voor elke school een administrateur zal moeten komen. Laat art. 17 der ver ordening dus vallen en laat de Provincie zic.i refereeren aan het oordeel van het Rijk en de betrokken gemeente. Op de Amsterdamsche Vaart bij de Nagt- zaamstraat werd gisterenmiddag 12 uur een wielrijder aangereden, die in schuinsche richting naar rechts overstak. De auto, die meende hem nog links te kunnen passeeren, greep hem met het rechter spatbord. De wielrijder, de 58-iarige visscher L. G. tc Hil- legom, bekwam bloeduitstortingen in beide beenen. Per auto werd hij naar zijn woning vervoerd. Tegen den automobilist is proces-verbaal opgemaakt. Bij de politie is aangifte gedaan van ver missing van een rijwiel, dat bij den portier van restaurant Brinkmann in bewaring was gegeven. De mogelijkheid van een vergissing is niet uitgesloten. KRINGWEDSTRIJD DER FEDERATIE „KENNEMERLAND ZUID". Op de schietbanen te Overveen zal op 9 en 10 Juli a.s. een kringwedstriid der Fe deratie „Kennemerland Zuid" worden ge houden. Bij het verschijnen op het wedstrijdterrein dienen alle deelnemers een behoorlijk ge waarmerkt legitimatie- ot schietbcwijs te bezitten. Te Amsterdam is de algemeene vergade ring gehouden van de Ned. Mij. tot Bevor- dering der Geneeskunst» Gedep. Staten van Utrecht hebben de begrooting der gemeente Utrecht goedge keurd. De tocht van Byrd over den Atlantischen Oceaan. Jhr, Mr. A. v. d. Goes, thans Neder- landsch gezant te Kairo, is bestemd voor den post van Hr. M.'s gezant te Rome. Prinses Juliana als studente te Leiden. Zij zal te Leiden en Katwijk incognito ver blijven als freule L. van Buren. Nadere bijzonderheden omtrent het tra gisch vliegongeluk nabij Soerabaja, waarbij de W, A. 16 met de bemanning in de gol ven verdwenen is. Versterking der Indische troepen in Atjeh wordt noodzakelijk geacht. Na de stormramp. De opbouw van het geteisterde gebied. Nabij het vliegveld „de Kooy" is een ma- rine-schoolvliegtuig neergestort. De twee inzittenden werden gedood. B. en W. van Amsterdam prae-adviseeren afwijzend op het voorstel Abrahams, inzake dc wering van reclame voor kwakzalvers- middelen op gemeentelijke borden en reclamezuilen, enz. De vlieger Grace is voor den tocht Hono- loeloeSan Francisco vertrokken, doch reeds na een uur teruggekeerd. Het conflict tusschen Albanië en Zuid Sla vic geëindigd. Gaat Baldwin heen? De critiek op zijn beleid. Conferentie tot oprichting eener internati onale hulpconlerentie te Genevè geopend. De communist Sémard heeft zich niet aan gemeld tol het ondergaan zijner verdere ge- va-ngenschajx^^^rc^^^^^^^^^^^ Het Fransche kamerlid Cachln vrijgelalen. De ontvangst van koninge Foead te Lon den. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstani OPTICIENS - FABRIKANTEN 3 Koningstraat 10 Haarlem. Licht op» De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.51. te te Hoogste barometerstand 763 m.M Kopenhagen. Laagste barometerstand 746 m.M. Blacksod. Verwachting: Matige, later afnemende Z O. tot Z. wind, licht tot half bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, vooral in het westen. Warm. (Ingezonden) Groot-Haarlem slaat zijn grootsten sla< A Voor t eerst in deze dagen: Wie wil den zege dragen, Dc overwinning vieren mag! Schaart, Roomsche werkers, in dien strifd, U rond d'aloude vane, Die 't kruis voert in de bane. En treedt beginsel-vast in 't krijt! Want 't gaat niet om wat politiek, 1 Maar om den Christus-Koning Te voeren ter bekroning In onze maatschappij, zoo ziek! t Gaat om uw toekomst! Om uw kind! Dat eens, na uwe tijden, Dóór uw standvastig strijden. Voor zich een beter toekomst vindt! Stemt nummer 1 der Roomsche lijst! Dan kiest ge alle leden, Daarop vermeld! Dan treden. Zooals één oogslag U bewijst. Naast mannen uit een hooger stand, Den Raad diegenen binnen. Die uwen stand beminnen! Verdedigen met hand en tand! Zij hebben U géén goud beloofd! Zij werken uit beginsel Niet met een mooi verzinsel! U wordt géén roode kool gestoofd! Slechts wat bereikbaar is, en goed: Daar zullen zij naar streven! Door hèn Uw stem te geven. Toont Gij verstand èn Roomsch gemoed! Gij stemt dan op een Volkspartij! Weerspieglend alle standen! Verbindend alle banden! Van klassenstrijd en wangunst vrij! Gij stemt dan, naar gewetens-plicht, tin s grijzen Bisschops wenschen; Wiens woord niet komt van menschen, Maar van ons aller Koning licht.... Gebreken zijn er óveral! Maar is iets meer verheven. Dan voor dien God te streven? Opdat Hij 't al beheerschen zal? Vcor 't laatst! Stemt dan naar Roomscneu. plicht Geachte siandgenooten! Hóóg worde opgestooten Ons Roomsch, gezond

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1