UT71M Radio-Omroep, Wat zal hij er mee doen? Gaat Baldwin heen? Zijn figuur en zijn beleid. De kritiek uit het liberale kamp. Hst conflict tusschen Albanië en Zuid-Slavië geëindigd. Onder de Ra aio-berichten: Sémard, de met Leon Daudet ontsnapte communist, heeft geen gehoor gegeven aan het verzoek zich aan te melden tot het ondergaan zijner gevangenisstraf. Het kamerlid Cachin weer vrijgelaten. Conferentie tot oprichting eener intern, hulporgani satie geopend. Een Fransche stap te Rome in verband met de inciden ten aan de Italiaansche grens. GEM. BUITENL. BERICHTEN. EEN VERGADERING VAN HET CENTRUM. BINNENLANDSCH NIEUWS. Venezuela*s vertegenwoor diging te 's-Gravenhage. U trecht* s gemeentebegrooting 1927 goedgekeurd. Minister Kan naar Holl. N oor der kwartier. Prinses Juliana als studente te Leiden. Prins Hendrik terug uit Zwitserland. 50 jaar aan de Leidsche Stérrewacht. Het gezantschap te Rome OM HET BEHOUD VAN HET LANDELIJK SCHOON. VERKEER EN POSTERIJEN. Bezuiniging bij de Ned. Spoorwegen. UIT ONZE OOST. Het broeit nog op Sumatra's Westkust. FEUILLETON. Wat de zware bandjir verwoestte. Om drankmisbruik tegen te gaan: Uitbreiding van hét leger in Indië wordt noodzakelijk geacht. De Communistische relletjes te Sanga-Sanga. mogelijk maakt, yyat door de algemeenheid wordt toegestemd, daar men in deze regee ring, ook bij kritiek van enkele harer hande lingen, toch altijd nog een waarborg meent Je zien voor een gunstige economische ont wikkeling van het land en voor de handha ving der rust naar buiten. Dit zijn over het algemeen de wenschen van de groote meer derheid van het Bulgaarsche volk, dat hard moet strijden voor zijn bestaan. Baldwin af Gisteren maakten wij melding van ge ruchten omtrent plannen van Baldwin om als eerste minister af te treden. Wat er van deze geruchten waar is zal nog moeten blijken. Maar zeker is het wel, dat hetgeen de vorige week is gebeurd tot versterking van de positie van den Britschen premier ook in de eigen partij niet heeft bijgedragen. De plotselinge aankondiging van regeerings- plannen in zake de hervorming van het Hoogerhuis, de opstand onder de jonge conservatieven die hiervan het gevolg was en de daarop gevolgde mededeelingen, waaruit bleek, dat de regeering aan de in het Hoogerhuis door lord Cave ontwikkelde plannen niet zal vasthouden, maar ver moedelijk het volgend jaar zich zal bepalen tot een kleine herziening van het Parliament Act van 1911, hebben opnieuw bevestigd, dat de leiding van de conservatieve regeering en van de conservatieve partij op het oogen- blik in zeer zwakke handen is en zich door buitengewone onzekerheid en onvastheid onderscheidt. Denkbeeldig is de kritiek op het beleid van Baldwin niet. Men denke slechts aan de door de Britsche regeering aangenomen houding in het kolenmijnconflict, welke het land direct en indirect millioenen heeft ge kost zonder eenig bevredigend resultaat. Telkens bleek weer, dat, volkomen in strijd met zijn aanleg en met de beloften, welke zijn openbare uitingen inhielden, de conservatieve eerste-minister zich onder wierp aan den invloed van de diehards, in zijn kabinet en in zijn partij. En men kan het zich begrijpen, dat men in de kringen der oppositiepartijen, van welke in den laatsten tijd vooral de liberale partij bij verschillende der aanvullingsverkiezingen de zeer welkome vruchten begint te plukken van de fouten en tekortkomingen van het tegenwoordige be wind, heel weinig verwachting heeft dat de invloed van de z.g. jongere conservatieve die zich in het Hoogerhuisvraagstuk met succes tegen de actie der Diehards hebben verzet, ook in de toekomst eenigen waar borg zal geven voor een veranderde houding van den premier. Het ontbreekt Baldwin aan kracht en gezag en bijzonder teekenend voor zijn positie in het ministerie aan welks hoofd hij staat, is zeker wel het feit, waaraan deze week de „nation" herinnert, dat Baldwin toen hij Donderdag voor een week ergens in Cornwallis een groote rede hield voor zijn partijgenooten over allerlei onderwerpen sprak, maar inet geen woord melding maakte van regeeringsplannen in- zake het Hooger huis, waaromtrent juist een dag te voren lord Birkenhead al een aankondiging had ge daan. Men krijgt aldus wel den indruk, dat enkele der ministers maar eenvoudig buiten het hoofd der regeering om een politiek op eigen hand voeren en den premier negeeren. In deze omstandigheden kan men de ge ruchten omtrent een mogelijk aftreden van Baldwin en diens vervanging door een krach tiger persoonlijkheid niet eenvoudig ter zijde schuiven, In de conservatieve partij gevoelt men, dat haar positie in den lande ten zeerste door de onzekere politiek der regeering begint te verzwakken. De vraag is echter of een andere leider beter er in Zou kunnen sla gen de verschillende stroomingen van deze partij in een bedding te vereenigen. Daudet blijft onvindbaar. De „Action Fran?aise" van Zaterdag be vatte, zooals wij reeds in het kort meedeel den, een artikel van Léon Daudet, blijkens de aanduiding in de krant „par fil special" ontvangen. Hij besprak daarin de aanhou ding van Pujo en vertelde, dat hij ook uit Nederland sympathiebetuigingen had ont vangen. De „A. F." van Zondag bevat wederom een artikel van zijn hand, ditmaal met de aanduiding, dat het per postduif ontvangen is. In dit nieuwe artikel betoogt Daudet, dat de Fransche justitie de speelbal is van de politieke politie en zegt hij o.a., dat de pet van den chauffeur Bajot veel gewichtiger en eerbiedwaardiger is dan de hoed van Gessier. Te Cherbourg meende men dezer dagen, Zoo vertelt het royalistische blad, Daudet op het spoor te zijn. Uit Carentan was een auto gesignaleerd met de initialen L. D., waarin een heer en dame zaten. Geen twij fel aan, het waren de heer en mevrouw Daudet. Bij de aankomst in Cherbourg werd de auto gevolgd; men liet haar voor een hotel stilhouden, de inzittenden stapten uit en alle maatregelen werden genomen voor hun aanhouding! Maar aan het hotel ver nam de politie, dat de heer L. D. niet de gezochte was, maar de heer L. Duboyle, employé van de White Star-lijn, in scheep vaartkringen te Cherbourg zeer bekend. Het wisse voor het onwisse nemend wachtte de politie toch maar tot de heer Duboyle uit zijn kamer kwam om zich te overtuigen dat het toch werkelijk niet de heer Daudet was De driemogendheden- conferentie. Inzake het Engelsche voorstel tot verdee ling van de kruisers in twee klassen wordt gemeld, dat de Japansche marine-autoriteiten het er over eens zijn, dat Japan de toepassing van de verhouding 5:5:3 niet kan aanvaar den voor de kruisers van 10.000 ton en even min de beperking van het kaliber der ka nonnen van het kruiserstype van 7500 ton tot zes inch, omdat het reeds acht inch be draagt. Men verwacht dat Saito zal worden opgedragen om voor te stellen, het kaliber der kanonnen van kruisers van 7000 ton en minder te beperken tot zes inch. Bulgarije na de verkiezingen. Bulgarije, waarvan koning Boris door een troonrede enkele dagen geleden, het twaalfde wetgevende tijdperk heeft ingeleid, toont in zijn nieuw gekozen Sobranje een groote verandering. Niet alleen het verloop van de laatste verkiezingscampagne, maar ook de uitslag ervan bewijzen, dat Bulgarije zijn politiek evenwicht inderdaad heeft terug gevonden en men moet objectief vaststellen, dat slechts in de minste gevallen de beschul digingen der geslagen partijen tegen de re geering over knoeierijen en geweld met de feiten overeenstemmen. Koning Boris kon dan ook met recht stil heenstappen over een tusschengroep, die uit de rijen der oppositie kwam, terwijl hij de troonrede voorlas. De verkiezingen toch hebben, voor zoover dit in de Balkanlanden mogelijk is, de politieke overtuiging van de bevolking uitgedrukt. Karakteristiek voor het nieuwe Sobranje zijn twee feiten, het verdwijnen der partijen van het midden en de sterke toename van de stemmen der agrariërs. Het resultaat der verkiezingen heeft de regeering 179) mandaten den agrariërs 60 en den Macedo- niërs (groep Petric) 11 mandaten gebracht. De oppositie kon slechts 23 stemmen ver krijgen, waarvan 7 sociaal-democraten, 6 communisten en 10 zoogenaamde wilden zijn. De overwinning der regeering bij de laatste verkiezingen was dus overweldigend de kiezers hebben in dat geval echter niet zoozeer voor een partij gestemd, als voor het systeem van rust en orde en economischen opbouw. Opmerkelijk is de sterke toename der agrariërs en de vermindering der com munisten. Het systeem Stamboeliiski, waar mee de omwenteling van 9 Juni 1923 gebro ken had, heeft voor de openbare meening in Europa het begrip van de agrariërs in Bulgarije vervaagd en men neigt er nog altijd toe, agrariërs en communisten voor hetzelfde te houden. Daarvan is echter geen sprake meer. De boerenbevolking van Bul garije bedraagt ongeveer 90 het zijn arme, kle'ne lieden, die door zwaar werk hun dage lij ksch brood verdienen en die voor het grootste gedeelte van het communisme niets willen weten. De Bulgaarsche kleine boer voelt zich veel eerder als bezitter en hij is voor politiek lang niet zoo ontvan kelijk, als de Servische boer. Als Stamboe liiski onder den boerenstand voor zijn com munistische ideeën toch zoo veel aanhangers vond, dan lag dit eenvoudig daaraan, dat hij zich deze stemmen kon koopen, daar hij over bijna onbegrensde geldmiddelen uit Moskou beschikte. De ontzettende misdaad in de cathedraal Sv. Nedelja in Sofia op 16 April 1925, die de communisten hadden op touw gezet, om Bulgarije in onrust en verwarring te storten, heeft door het daarbij vergoten bloed van onschuldigen het com munisme den doodsteek gegeven. In groote menigten hebben de aanhangers van het communisme zich van hun leiders afgewend en zich bij de groep agrariërs aangesloten een omkeer, die aangetoond wordt door de cijfers der afgevaardigden ,die in de beide groepen zijn gekozen. Een plaag voor Bul garije, de beroepspolitici konden ook door de laatste verkiezingen niet worden uitge roeid. Er zijn altijd nog genoeg mannen, die met succes uit de politiek geld weten te maken en het zijn nu juist niet onberispelijke persoonlijkheden, die hun beroep ervan hebben gemaakt, hun medeburgers te red den. Maar dit zijn fouten in het Bulgaarsche' publieke leven, die ook in andere landen, die niet op het Balkanschiereiland liggen, te vinden zijn. Over het algemeen kan worden gezegd, dat het resultaat der verkiezingen de voortzetting van het tegenwoordig regiem Het conflict Albanië Zuid-Slavië opgelost. De Fransche gezant, die belast is met het behartigen der Zuid-slavische belangen in Albanië, heeft, ingevolge een speciale op dracht der regeering te Belgrado, een bezoek gebracht aan den minister van buitenl. za ken, wien hij uit naam der Zuid-slavische regeering verzocht om teruggaaf der hem indertijd door den Zuidslavischen zaakge lastigde overhandigde nota, waarna hij den minister in de plaats daarvan een nieuwe nota ter hand stelde, welke door de Albaneesche regeering beleedigend geachte uitdrukkin gen niet bevat. In haar antwoord op deze nota verklaart de Albaneesche regeering, dat zij, uit defe rentie en om het bewijs te leveren van haar oprechte en loyale gehechtheid aan den vrede, last heeft gegeven den tolk Djoeras- kowitsj in vrijheid te stellen. Hiermede is het incident geëindigd. Het Canadeesche Jubileum Bij de aankomst van Lindbergh te Ottawa ter gelegenheid der viering van het jubileum van Canada heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Luitenant Johnston, een der Ame- rikaansche vliegers van het eskader, dat Lindbergh begeleidde, werd bij de landing door de aëroplane, welke achter de zijne aankwam, verpletterd. De Amerikaansche vlieger, die een der twaalf vliegmachines bestuurde, welke Lind bergh escorteerden die een bezoek bracht aan Canada in verband met de viering van het zestigjarig jubileum van het Dominion, en werd gedood, is op plechtige wijze begraven. Er zijn condolatie-telegrammen gewisseld tusschen den premier van Canada en president Coolidge. Op het oogenblik dat de trein die het stoffelijk overblijfsel van den piloot vervoerde vertrok, liet Lindbergh vergezeld van elf vliegmachines, kransen vallen ter eere van zijn dooden makker. Aan een gehouden banket verklaarde de eerste minister van Canada dat het feit dat Canada wordt vertegenwoordigd door een geiant te Washington niet de toekomstige afscheiding beteefcnt van het Britsche rijk, doch een nauwere samenwerking met het Rijk in de wereldzaken. HET HAVENVERKEER VAN ANT WERPEN IN JUNI 1927. Gedurende de maand Juni deden er 933 zeeschepen, van te zamen 2.008.952 ton, waarvan 14 zeilschepen van in 't geheel 2960 ton, de Antwerpsche haven aan. Voor dezelfde maand verleden jaar waren de cijfers: 1.001 schepen met 2.032.935 ton, waarvan 11 zeilschepen met 1.180 ton. Voor de eerste zes maanden van dit jaar is er een vermeer dering van 307 schepen en 762.667 ton. De gemiddelde tonnemaat der in Juni binnen- geloopen schepen bedroeg 2153[ton per schip. Van de schepen die de haven aandeden waren er 411 Engelsche, 159 Duitsche, 77 Belgische, 55 Hollandsche, 54 Fransche, 49 Noorsche, 34 Deensche, 27 Zweedsche, 15 Amerikaansche, 11 Finsche, 10 Italiaansche, 8 Japansche, 6 Grieksche, 4 Braziliaansche, 3 van Dantzig Vrijs.aat enz. DE RUBENSFEESTEN TE ANTWERPEN. Ter gelegenheid der 350e verjaring der geboorte van den grooten Vlaatnschen schil der Rubens richt het Gemeentebestuur zijner geboortestad een reeks schitterende feesten in, die zullen duren van 21 Juli (Nationale Feestdag) tot de Antwerpsche kermis (13, 14, 15, 16 en 21 Augustus). De stad zal feestelijk versierd zijn, en een reeks tentoonstellingen worden gehouden in de Musea en andere zalen waar o.m. schilderijen van Rubens worden bijeengebracht uit het geheele land (uit Musea, kerken enz.), alsook de gravuren en etsen van den meester, en de bijzonderste reproducties naar zijn wer ken. Tevens heeft een tentoonstelling plaats van werken over Rubens en over het in tellectueele leven van zijn tijd, en wordt in de Vlaamsche Opera een groote academische zitting gehouden. Verder twee uitgangen van den Antwerpschen Ommeganck met vlaggestoet, uitvoeringen van de „Rubese- cantate" docjr Peter Benoit, in open lucht. Een welgevuld programma, dat ongetwijfeld een massa bezoekers naar Antwerpen zal lokken. DE SPIONNAGEZAAK VAN CAEN. De vijf ingenieurs en teekenaars van de scheepswerf bij Caen, die aangehouden wa ren als verdacht van spionnage, zijn door den rechter van instructie voorloopig in vrij heid gesteld. KONING FOEAD TE LONDEN. Koning Foead van Egypte is gisteren te Londen aangekomen voor een bezoek aan het hof. Hij is aan het Victoria-station door den koning en de ministers met volle ko ninklijke eerbewijzen ontvangen, en zal tot 'Woensdag op het Buckingham Palace de gast zijn van den koning. Daarna zal hij on geveer een maand doorbrengen met parti culiere bezoeken aan de industrieele centra van het land en zich op de hoogte stellen van alle zijden van het Engelsche leven en den- 'leett. Woensdagavond zal koning Foad aan koning George een diner aanbieden in het Egyptische legatiegebouw. Speciale Egyp tische diners zullen door Egyptische koks worden toebereid en Nubische lakeien zullen de gasten opwachten. Koning Foead zal een bezoek brengen aan het Mansion House, waar hij door den lord-mayor en den ge meenteraad zal worden ontvangen. Zondag werd onder voorzitterschap van dr. Marx in het Rijksdaggebouw een ver gadering gehouden van de Centrumpartij welke vergadering ook werd bijgewoond door dr. Wirth. Na besprekingen, welke, den geheelen dag voortduurden, werd de vofgen- de resolutie aangenomen: „De „Reichsparteiausschuss" van de Duit sche Centrumpartij keurt de politiek van de Centrumfractie in den Rijksdag goed en spreekt haar vertrouwen in de fractie uit. Op grond van de tot nu toe aangenomen houding is de „Reichsparteiausschuss" er van overtuigd, dat de Centrumfractie ook in de toekomst een zelfstandige politiek in het belang van het geheele Duitsche volk zal voeren." DE RIJNTENTOONSTELLING. Bij de opening van de tentoonstelling „Der Rhein, sein Werden und Wirken" sprak o.a. staats-secretaris Dönhoff er zijn bijzondere vreugde over uit, dat vertegen woordigers van Nederland en Zwitserland aan de feestelijkheid deelnamen en uitte de hoop, dat de goede betrekkingen van alle oeverstaten van den Rijn zich nog mochten uitbreiden en steeds sterker worden. De vertegenwoordiger van Nederland, de heer F. K. J. Heringa, hoofd der afdeeling Handel, gaf uiting aan zijn bijzondere vreug de, dat hij bij deze feestelijke gelegenheid slecht en recht woorden van warme sym pathie kon laten hooren en niet alleen voor de Nederlandsche maar ook voor de Zwit- sersche regeering kon spreken. Het Duitsche rijk, Nederland en Duitsch- land waren, aldus spr., samengekomen om den stroom, die de drie landen verbindt, te huldigen en te eeren. DE V.S. EN NICARAGUA. In overeenstemming met de bepalingen van de onlangs tusschen de Vereenigde Sta ten en Nicaragua gesloten vredesovereen komst, heeft president Coolidge Frank Mo ray benoemd tot voorzitter van de commis sie, die toezicht zal houden op de presidents verkiezing, die het volgend jaar in Nicaragua zal plaats hebben. Tot gezant van Venezuela te 's Graven- hage te vervanging van dr. José i Cardenas, die, naar indertijd gemeld is tot minister in z'n land benoemd werd is thans benoemd dr. Gumersido Torres, Deze is in de residentie aangekomen en heeft gisteren zijne officieele opwachtingsbezoek bij jhr. mr. Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken gebracht. Blijkens een door B. en W. van Utrecht aan den Raad hunner gemeente gezonden voordracht hebben Gedep. Staten van Utrecht besloten, de gemeentebegrooting voor 1927 goed te keuren, behoudens een formeel punt betreffende de boekingen van de opbrengst der gemeentelijke inkomsten belasting. Gisteren heeft Z.Exc. minister Kan een be zoek gebracht aan de provincie Noord-Hol land. Na aankomst te Alkmaar ging de mi nister eerst naar de aardappelveiling te Broek op Langendijk, waar hij zich op de hoogste stelde van de wijze waarop de hoeveelheden vroege aardappelen worden verkocht, afgeleverd en naar het buitenland verzonden. Na terugkomst te Alkmaar bracht de Mi nister per auto, rondgeleid door den voor zitter en den secretaris-penningmeester der Vereeniging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Hollandsch Noorder kwartier, d« heeren Kramer Glynis en Nobel, Nieuwe Niedorp, Winkel, Kolhorn, Waardpolder en Groetpolder. Na gebruik van den koffiemaaltijd ten huize van den heer Nobel werd de tocht voortgezet via den West-Frieschen dijk over Aartswoud en Medemblik naar den proefpolder te Andijk, en vandaar door v/est-Friesland via Hoorn weder terug naar Alkmaar. H. K. H. wenscht haar studiejaren door te brengen als ieder ander meisje-student. Op Maandag 19 September zal de rector- magnificus der Leidsche Universiteit, prof. mr. E. M. Meyers, de rectorale waardigheid °veLjlregen aan zijn opvolger, prof. dr. A. J- Wensinck. Dan vangt tevens de nieuwe academische cursus aan, waarvoor H. K. H. Prinses Juliana zich als studente zal laten inschrijven. Het is begrijpelijk, dat er in academische kringen, en meer speciaal onder de studen- len groote belangstelling bestaat een be langstelling, die des te grooter wordt naar mate de dag nadert, waarop de prinses in het „Album Studiosorum" zal worden inge schreven. Reeds is er, in verband met de komst van Prinses Juliana, dezer dagen in het acade miegebouw een vergadering gehouden van den nieuwen rector en den nieuwen secre taris van den Academischen Senaat met de praesides van de verschillende studenten faculteiten. Deze besprekingen hadden voor al ten doel maatregelen te beramen, opdat de Prinses, wanneer zij de colleges bezoek;, dit zal kunnen doen op een wijze, als ware zij gewoon studente. Prinses Juliana, zoo rwerd aan de „Tel.' 'medegedeeld, wensch: namelijk haar studiejaren door te brengen gelijk ieder ander meisjes-student en zich evenals dezen geheel vrij te kunnen bewe gen. Ten einde dit zooveel mogelijk te kun nen bevorderen, zal de prinses dan ook te Katwijk en te Leiden incognito verblijven als freule L. van Buren, den naam dien zij ook reeds bij het kampeeren met padvind- sters droeg. Reeds is gemeld, dat de Prinses zal toe treden als lid der Vereeniging voor Vrou welijke Studenten te Leiden en zoo nu en dan ook het Vereenigingslokaal in het Nuts- gebouw zal bezoeken. In verband hiermede wordt nog vernomen, dat de prinses den wensch heeft te kennen gegeven, mede te mogen werken aan de opvoering van een tooneelstukje, dat door de tooneelclub der VVSL zal worden opgevoerd. Prinses Juliana zal behalve eenige col leges in de rechten ook eenige colleges in de letteren volgen. Z. K. H. Prins Hendrik wordt Donderdag 14 dezer van zijn verblijf in Zwitserland, waar hij een kuur deed, op Het Loo terug verwacht. Dezer dagen herdacht de heer J. C. Gai- kema, rekenaar lé klasse aan de Sterre- wacht te Leiden den dag, dat hij voor S0 jaar in 's Rijks dienst kwam. Jhr. mr. A. v. d. Goes, thans Neder- landsch gezant te Kaïro, is bestemd voor den post van Hr. M.'s gezant te Rome. De vereerilging voor vogelbescherming 's-Gravenhage en omstreken, heeft een adres gezonden aan den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, waar in zij adhaesie betuigt aan de in Novem ber 1926 tot den Minister gerichte memorie van de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten betreffende de wettelijke maatregelen tot bescherming der natuur. Van Station tot halte. Met ingang van 15 Juli zal een aantal kleine stations van de Ned. Spoorwegen omgezet worden in halten. De chefs van de stations zullen worden overgeplaatst. Het vertreksein voor de treinen aan de halten zal worden gegeven door de hoofdconduc teurs. Ziet de regeering den toestand te rooskleurig in? Op Sumatra's Westkust schijnt het nog te broeien want men is er in tot oordeelen be voegde kringen nog lang niet gerust op de komende gebeurtenissen met betrekking tot de z.g.n. communistische woelingen, aldus werd uit Padang aan het „A. I, Dgbl. Pr. B." geschreven. Algemeen is de opinie dat de regeering de zaak, veel te rooskleurig inziet. De com missie belast met het opsporen der redenen tot ontevredenheid, werkt gedeeltelijk op een wijze die er op gericht is allesbehalve het prestige van het gezag, te weten het B. B. de militairen en de politie hoog te hou den. Weliswaar hebben de marechaussees de opstand pogingen voorloopig lamgeslagen en zijn „alle leiders gevangen of dood, doch menschen van wie het vaststaat dat zij toe standen en bevolking hier door en door kern nen en die reeds vóór het uitbreken der jongste onlusten bewezen hebben een juisten kijk te hebben op wat er broeide zijn over tuigd, dat opstandplannen zoowel in de Be neden- als Bovenlanden voortsmeulen en binnen zeer korten tijd dan men verwachten zal, zullen deze plannen in daden omgezet worden. Op dit oogenblik heeft men alle draden in handen en thans kunnen de betrokken autoriteiten die draden in handen houden, mits zij over het hoofd personeel beschik ken. Wij noemen b.v. de afdeeling geweste lijke Recherche. Regds lang zijn de reorgani satievoorstellen bij de regeering, doch de be- trokkken besluiten blijven uit terwijl een hoop kostbare tijd verloren gaat, gedu rende welken nieuwe leiders reeds gaan ageeren en een nieuw gestook begint. Im mers, de kwaadwillende elementen hebben uiterst weinig te vreezen. De militairen zijn weggestuurd, gewestelijke recherche zit vrij wel zonder mannetjes en het bestuur behoort ,Vrii bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door ]OS. P. H. HAMERS. 10' VIJFDE HOOFDSTUK. Darrell was op het punt om naar zijn buitenplaats Fawley te vertrekken. Nu zou er aan al die ontmoetingen een einde komen. Twee of drie dagen voor den dag waarop het vertrek der familie bepaald was, was Mathilde verdwenen. Arabella ontdekte het eerst haar vlucht en de aanleiding daartoe. Mathilde had op haar schrijftafel een brief aan juffrouw Fosset laten liggen. Hij was zeer kort en laconiek gesteld. Er was een briefje van Jasper bij ingesloten, waarin deze heer verklaarde het bespottelijk te vin den, dat iemand ooit zou kunnen denken, dat hij verliefd op Arabella zou zijn en dat hij een zelfmoord zou begaan als Mathilde wei gerde met hem te vluchten. Zij, Mathilde, vertrouwde Jasper volkomen. Hijgend en naar adem snakkend, en ten prooi aan de grootste woede, stoof Arabella het studeervertrek van Darrell binnen. En kele minuten waren voldoende om hem te peggen, hg Qoodig had ts w^ten-, .Wie en wat was die mijnheer Hammond? De zoon van William Losely! Van een veroor deelden dief! Arbella gaf een scherp ant woord, dat haar voor een oogenblik deed zegevieren over een mededingster, die haar zoo schandelijk bedrogen had. In het gevoel der vernedering bij deze ontdekking opge wekt, gaf Darrell zijn toon lucht niet tegen de voortvluchtige dochter, maar tegen de z.i. schaamtelooze vrouw die hem aangezet door haar woede en haar gevoel van diep verongelijkt te zijn, stoutmoedig in het aan gezicht zag en niet voor zijn blik terug deinsde. Zij, de trouwelooze gouvernante, die dezen zoon*van een misdadiger aan hare leerlinge onder een valschen naam had voorgesteld, zij bekende het, zij had een onschuldig kind in den val gelokt van zoo'n laaghartig'en gelukzoeker zij moest verbazing en wroeging veinzen, zij moest de mede plichtige van dien man geweest zijn. Te mid den van haar verwarring en haar diepe zie- lesmart onder deze beschuldiging die zij al thans niet verdiende haalde Arabella de on langs tot haar gerichte brieven van Jasper te voorschijn, legde ze voor Darrell neder en verzocht hem ze te lezen. Aan haar^ goeden naam dacht zij °P dit oogenblik niet; zij dacht aan niets dan aan haar ellende en smart. Bij haar vergeleken was Mathilde de trouwelooze misdadige zij het beleedigde slachtoffer. Darrell keek de brieven slechts even in; zij waren geteekend: „uw liefhebbende echt genoot.,' KWat beteekent dat?" nep hg uit, *zgt ge met dien man getrouwd?" „Ja", riep Arabella", voor het oog van God." Darrells toorn verdubbelde. En zijn toon wanneer die eenmaal was opgewekt, was verschrikkelijk om te zien. De opslag van zijn oog, deed Arabella ineenkrimpen Met het bewustzijn, dat jeugd, vreugde en hoop voor altijd verdwenen waren, dat de wereld nooit meer voor haar kon worden wat zij vroeger voor haar was, verliet Arabella het huis; haar goede naam was verloren, hare talenten waren nutteloos en haar bleef op 't oogenblik geen middel van bestaan over. Wie zou haar voortaan tot onderwijzeres nemen? Wie, zijn kinderen onder haar hoede stellen? Zij verborg zich in een sombere woning en sloot zich op met hare wanhoop. Hoe vreemd het ook schijnen moge, haar toorn tegen Jasper was gering, vergeleken bij den haat, die zij Mathilde toedroeg. En nog vreemder is het, dat, toen haar gedachten zich uit den eersten chaos van verwarring herstelden zij meer verbittering gevoelde te gen de wereld, meer verpletterd was onder een gevoel van schaamte, dan dat de be wustheid van haar eigen betreurenswaardige dwaling haar het meest zou gekweld hebben Even als er in de achting van Darrell iets was, dat voor hen, die haar wisten te waar- deeren, omschatbaar scheen, zoo was er in zijn verachting van hen, die eenmaal z'n achting genoten hadden, een schande alsof de rechter een vonnis had uitgesproken, waardoor een geheel leven als buiten de WOENSDAG 6 JULI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber., 12.35 2.00 Lunchmuziek door het Lunchtrio. D. Groen e- veld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 2.30 Uitzending uit het Kurhaus. Openingsvoorstel ling voor kinderen. De poppenkast van Henri Nlolles. 4.305.30 Orgelconcert in de Zendingskapel te Am sterdam, door Frans Hasselaar. 1. Orgelconcert Bes gr. t. 3 G, Handel, Best. 2. Fantasia en fuga g. kl. t.. Bacil. 3. Fuga über den Namen B. a. c. h., Schumann. 4a. Romance sans paroles, Guilmant. b„ Pastorale op 118. Bossi, c. Prière, Boëllmann. 5a. Larghetto Des gr.t. b, Scherzo, Reger. 6. Finale op 21, Franck. 5.30 6.15 Concert door het A.N.R.O.-orkest. Solist Frans Le Coultre, viool. 6.156.45 Sportlezing door Dr. J. C. Wartena, over Iets over Athletiek. 6.458.00 (Vervolg) Concert. 7.45 Politieber. 8.15 Aanslui ting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Residentie orkest, o.l.v. Prof. G. Schneevoigt. Solist Arthur Rubinstein, piano. Deze speelt na de pauze het piano concert no. 1 d-moll van Brahms. 10.5012.20 Dansmuziek door het danskwartet W. Swaap. 10.30 Persber. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Licht klassiek concert Daventry-kwartet en solisten (piano, sopraan, b ariton cello). 1.202.20 Orkestconcert. 3.15 Voorlezing uit David Copperfield, Dickens. 3.20 Lezing Sha kespeare's King Henry iv. 4.05 Lezing France. 4.20 S. Brown's trio en solisten. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Orgelbespeling. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijds., weerb., nieuws. 7.05 (vervolg) orgelbespeling 7.20 Lezing How to 2void infection. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.45 Lezing Development of mind and character. 8.05 Variëté-programma. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Lezing The Royal national Eisteddfod of Wales. 9.55 EDream Valley". Het orkest van Liverpool. R. Henderson, bas. Ph. Her bert, spreker. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Orkestconcert. L. Radisse, cello. A. Locatelli, viool. M. Briclot, piano. 9.05 Concert. LANGENBERG 469 M. DORTMUND 283 M. MUNSTER 242 M. 1.252.50 Concert door de kapel van het 2e Batt. 18e Inf. Reg. 5.50—6.50 Orkestconcert. 7.558.55 Concert, v. Singer, tenor. Met inleiding over „Gregorianische Chorals". 9.00 Opera-avond. Orkest. A. Frankel, sopraan. H. Guer- manowa, alt. H. Hol we, bariton. Daarna tot 12.20 Dans muziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.50 „Wer weint tim Junckenack", tragi-comedie in 3 acten bvan Rehfisch. 10.5011.50 Minne- en ridder tijd. Orkest. A. Henke, tenor. B. Geysel, piano. HAMBURG 394-7 M. 4.35 Dansen uit vroeger tijd. Orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.20 „Der Wettlauf mit dem Schatten". Daarna orkestconcert tot 11.10. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Kamermuziek, (piano, viool, cello). 8.2010.20 „De Barbier van Sevilla", opera van Rossini. Orkest, koor en solisten. fe werken in de lijn van „herstel van ge schokt vertrouwen." De Indische bladen melden, dat in het begin van Juni j.l., na enkele dagen van zware regens waarbij gemiddeld 180 pj.m. viel op de hellingen van de Smeroe een ern stige bandjir in de dwars door Loemadjang stroomende Kali Asem ontstond, die onge veer drie meter boven het normale peil steeg. Op vele plaatsen deden zich oeverver schuivingen voor, waardoor vijf aan de rivierkant gelegen kamponghuisjes en de bijgebouwen v^n het kantoor van Water staat in den bandjir stortten en meegevoerd werden. Veel aanplant is vernielJ in de uiter waarden. Een pijler van de spoorbrug tus schen Loemadjang en Parisan is gescheurd, zoodat het verkeer moest worden stopgezet en de passagiers daar ter plaatse over moe ten stappen. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Sinds de Lahar-bandjirs van 1909 en 1911 is 'n zoo ernstige bandjir niet meer voorgeko men. De Kali Moedjoer en de beruchte La- harkali bandjiren eveneens ernstig. De land- hoofden zijn beschadigd. De reizigers moe ten daar overstappen. Alle op de hellingen der Smeroe ontsprin gende rivieren hebben zwaar gebanjird. De ondernemingsweg Soemberwoeloe, die te vens de afvoerweg is voor de hooger gele gen ondernemingen is' op vele plaatsen be schadigd. Ingediend is een ontwerp ordonnantie tot bestrijding van het drankmisbruik in de bui tengewesten. Het bezit van werktuigen om gedistilleerd te bereiden wordt strafbaar ge steld. In de Memorie van Antwoord op bet af- deelingsverslag van den Volksraad over de begrooting van Oorlog verklaart de regee ring, dat het leger tijdens de onlusten den toestand dadelijk afdoende heeft beheerscht. Uitbreiding van het leger wordt echter nood zakelijk geacht met het oog op het voorko men van onlusten op groote schaal Verster king van de troepenmacht in Atjeh oordeelt de Regeering bepaald noodzakelijk. De algemeene beschouwingen over de be grooting hooldstuk Justitie werden in den Volksraad voortgezet. De regeeringsgemachtigde van algemeene zaken, mr. J. J. Sctirieke, antwoordde na mens de regeering. Mr. Schrieke verklaarde, dat bij de voorgevallen onregelmatigheden te Sanga-Sanga de politie geschoten heeft uit zelfverdediging. Er is in deze geen reden voor justitieel ingrijpen. De heer H. H. Kan critiseert de houding van den controleur te Samarinda in verband met het daar pplaats gehad hebbende Chi- neezen-relletje. Spr. dringt aan op een on derzoek en noemt het ter zake ingediende rapport oneerlijk. Mr. Schrieke, regeeringsgemachtigde voor algemeene zaken, verklaart dat de contro leur te Sanga-Sanga alles deed wat verlangd j kon \vorden en met de uiterste lankmoedig heid optrad we' gesteld wordt. Arabella had niet veel van haar groot salaris overgehouden. Wat zij tot nu toe bespaard had, was in Jaspers handen terecht gekomen en diende mis schien om de onkosten van zijn verraderlijke mededingster te bestrijden. Toen haar geld ?P.tWas> verpandde zij de armzalige over- bliifselen van haar gelukkige kindsheid' Kleinigheden, die men haar vergund had uit haar vaders' huis mee te nemen en die zij overal met zich gevoerd had, haar school prijzen, haar harp, haar fraaien werkdoos, de vogelkooi zelfs, alles wat de lezer zien herinneren zal in haar laatste levensjaren gezien te hebben, toen zij de boeken niet meer open sloeg, toen de harp was gebro ken en de vogel al lang uit de kooi verdwe nen Was. Spoedig was ook het geld, dat zij zich op deze wijze verschaft had, in kommer ver teerd, Somber en moedeloos zag zij de toekomst te gemoet. Zij wilde zich niet in spannen om baar leven te verlengen, geen bloedverwanten of vrienden te hulp te roe pen. Het was een soort van wraak welke zij op anderen nam, dat zij zoo werkloos den dood tegemoet ging. Zij was van de cene woning naar de andere verhuisd en bij iedere verandering was die woning armoe diger geworden. Thans kon zij de huur van het kleinste kamertje niet meer betalen, men gebood haar te vertrekken; ja, maar waarheen? Zij wist het niet; het was haar onverschillig; zij sloeg den weg in naar de rivier. Juist toen zij onder het licht der lan taarn aan het begin van de Westminsterbrug doorging, keek een welgekleed man haar aan, en greep haar bij den arm. Zij hief het hoofd op met koele verachting, alsof zij een beleediging had ondergaan; alsof zij vreesde, dat de man, den smet kende, die op haren naam kleefde. „Kent ge mij niet?" vroeg de man. „Het is vreemd, dat ik u herken in deze kleeding Wat zijt gij veranderd? Arm kind!" Bij de woorden „arm kind", barstte Ara bella in tranen uit. „Ik heb onderzoek naar u gedaan en u overal gezocht", hernam de man. „Nu kent ge mij toch zeker! Ik ben de zaakwaarne mer van uw arme tante! Zij is verleden week gestorven en heeft u alles nagelaten wat zij in de wereld bezat. Het is een zeer mooi in komen voor een dame alleen." Zoo kwam het, dat wij Arabella vonden in die sombere welgesteldheid van Podden- Place, zij veranderde haar naam in dien van Crane, die haar tante gedragen had en die tevens den naam van haar moeder was vóór haar huwelijk. Zij naam ook, ofschoon nog jong, den titel aan van een getrouwde vrouw als om de wereld kond te doen, dat zij al- stand gedaan had van al de ijdelheden van jonge meisjes. Het grootste deel der bezit tingen van haar tante bestond in huizen in verschillende wijken van Bloomsbury. Ara bella trok van het eene huis naar het andere tot dat zij zich voor goed vestigde in .het somberste van allen. ZESDE HOOFDSTUK. Ongeveer twee jaren na den dood van Mathilde bevond Arabella zich bij toeval in het kantoor van den zaakwaarnemer, die haar huishuren inzamelde, toen een welge- gekleed heer binnen trad, en over den lesse naar heenbuigend, zeide; „Er staat een ad vertentie in de Times van vandaag, van een klein moedeloos meisje. Men wordt naar uw kantoor verwezen voor het adres." De zaakwaarnemer sloeg zijn boek open en Arabella wendde zich tot den vrager: „Voor wien kind zocht gij huisvesting, Jasper Losely?" Jasper ontstelde. „Arabella, gij! En gij verwaardigt u mij aan te spreken. „Stil! laat ons naar buiten gaan. Stoor u verder met aan die advertentie. Ik zal wel een verblijf voor een moederloos kind vin den, een verblijf, dat U niets zal kosten." Zij trok hem op straat. „Maar is het kind dan van... Mathilde Darrell?" „Bella!", zei Jasper, „kan ik U vertrou wen?" Kunt ge mijn vriendin zijn ofschoon ik U zoo slecht behandeld heb. Maar het geldwat kan een mensch zonder geld doen? Als ge mij vergeven kunt, mischien nog man en vrouw kunnen worden, maar op het oogenblik ben ik zoo'n vrouw als gij zijt, nog niet waard. Ge weet toch, dat ik weduwaar ben? maar geen ontroostbare. „Ja," antwoordde Arabella „ik heb in een oude krant den dood van mevrouw Ham mond gelezen." „En hebt ge het doodsbericht van het kind ook niet gezien, een paar weken later?' (Wordt vervolgd), J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6