KATHOLIEKEN van BLOEMENDAAL LIJST 3 IS UW LIJST Ji Nieuwe HaarlemsGhe Courant 16. AAN ONZE LEZERS kerk en school. g|j Nederhasselt. E. W. A- van n Nuijens, N. n PHnsenberg, A. J. Ver de aal Rz., P. Q Kooiman, K. H Kraetzer, H. A. E. M. n Hendricks, Mr, Th. F. M. O Lensen, J. ;emengd nieuws. Spoort al Uw kennissen aan liun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen inonze eigen BINNENLANDSCH NIEUWS. Kwakzalversmiddelen reclame. De classificatie der gemeenten Wat er in den nacht van 10 op 11 Januari 1927 in een hotel te Zundert gebeurde. Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen. Het verplicht zevende leerjav De bezuiniging op het Nijverheidsonderwijs. SOCIAAL LEVEN. Het 24ste Nationaal M iddenstandscongres LANDBOUW EN VISSCHERIJ INGEZONDEN. Priester-Missiebond. De bestrijding van het mond- en klauwzeer. Dure aardappelen. LUCHTVERKEER. Het tijdelijk personeel van Rijkswaterstaat. De vereeniging van Raden van Arbeid. SPORT EN WEDSTRIJDEN. HonoloeloeSan Francisco Een gecompliceerde trarn- botsing, die gelukkig gen slachtoffers eischte. Een der gewonden reeds overleden. ^©rkeersverbeteringen voor 2Yz ton Athletiek. R.K.A.V. „Holland". HANDBOOGSPORT. RADIO-NIEUWS. Om den vrede in den aether. Holland! Halloh hier Malabar Indië! VRAGENBUS. LAATSTE NIEUWS. Britsche trocpenverminderins in China. Spionnen achtervolgd en opgespoord. MARKTNIEUWS. De tram en de Amsterdamsche gemeentelijke arcclamczuilen. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft het vorig jaar behandeld een adres van den Geneeskundigen Kring, afd. Amsterdam der Nederl. Mij tot bevordering der Genees kunst, om reclame voor kwakzalversmidde len in de trams en op de gemeentelijke re clamezuilen te weren, met een adres van de Ver. tegen de Kwakzalverij, waarbij in stemming betuigd wordt. De behandeling van deze adressen gaf aanleiding tot de in diening van pen voorstel door de heeren Abrahams, Polak en Saiel, om reclame voor kwakzalversmiddelen te weren van gemeen telijke reclamegelegenheden, welk voorstel in hand envan B. en W. werd gesteld tot prae-advies. Bij de samenstelling van dit prae-advies, hetwelk htans is verschenen, meenden B. en W. van Amsterdam zich te mogen be perken lol een behandeling van de vraag, of het bieden van gelegenheid voor reclame voor dergelijke middelen in gemeentelijke voertuigen of op oppervlakten, over welke de gemeente de beschikking heeft, kan wor den toegelaten. Het maken van reclame heeft tegenwoor dig een zoodanigen omvang aangenomen en de gelegenheid daartoe wordt op zóó on derscheiden wijze geboden, dat mag wor den aangenomen, dat niemand in den waan verkeert dat de eigenaar van de reclame gelegenheid het in de reclame aanbevolen middel aanprijst. In het toelaten van de hier bedoelde advertenties zien B. en W. dtrhalve geen ernstig bezwaar. Om deze en andere redenen geven B. en ■w. in overweging het bedoelde voorstel niet aan te nemen. De R.K. Kicsvereeniging te Druten nam in een gehouden vergadering de volgende motie aan: De R.K. Kiesvereeniging enz., gehoord <de besprekingen over de classificatie over tuigd van hei onchristelijk systeem, waar op deze berust. mede overtuigd van de nadeelige gevol gen dezer classificatie voor het platteland, spreekt zich uit voor opheffing der classifi catie; f besluit: het hoofdbestuur van den Bond van R.- K. Kiesvereenigingen in Gelderland uit te noodigen deze motie op de agenda te doen plaatsen en in behandeling te nemen op de eerstvolgende vergadering van afgevaar digden van genoemden bond. Op de vragen van den heer Drop betref fende het doen instellen van een nader on derzoek naar het gebeurde in een hotel te Zundert en het publiceeren van de resul taten van dat onderzoek, heeft de heer Donner, Minister van Justitie o.m. het vol gende geantwoord: Het onderzoek in deze zaak is met bij zondere zorg geschied. Het parket te Breda had eenvoudig het onderzoek aan de mili taire autoriteit kunnen overlaten, maar ge zien juist, dat van een onderzoek door een deskundigen rechter-commissaris te Breda het meest bevredigende resultaat te wach ten was, is in overleg tusschen het parket en den auditeur-militair, waarin ook de pro cureur-generaal bij het gerechtshof te s-Hertogenbosch gekend is, besloten de zaak zóó op te zetten, dat de rechter-com- ttissaris het onderzoek kon doen. Volgens de hen ondergeteekend ten dienste staande gegevens is de verhouding tusschen de betrokken marechaussees en de ordelievende bevolking goed. Van een onjuist optreden van het hoofd der politie is hem niet gebleken. De ondergeteekende is niet van oordeel, dat het antwoord op de vragen van den heer Drop d.d. 21 Maart 1927, alsmede zijn uiteenzetting op pagina 594. Handelingen Eerste Kamer 1927, welke uitlatingen uit den aard der zaak slechts de conclusie van het onderzoek gaven, onvoldoende zijn ge weest. Een grondig onderzoek ter zake is, zooals ook uit het bovenstaande blijkt, in gesteld geworden. Voor het instellen van «en nader onderzoek acht de ondergetee kende, ook na herhaalde kennisneming der «tukken, geen reden aanwezig. De Ncdcrlandsche gezant, te Londen, jhr. «nr. R. de Marees van Swinderen, gaat goed vooruit. De behandelende geneesreeren zijn tevreden. Het gebroken been is op bevre digende wijze gezet. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot Wijziging van de artikelen 56, 97 en 203 der L. O. wet 1920. Verschillende leden juich ten dit wetsontwerp toe. Zij zagen daarin een stap in de goede richting, nam. om tot «en verplicht zevende leerjaar te komen. Sommige leden waren echter van oordeel, dat de invoering van het zevende leerjaar zonder tegelijk den leerplicht daartoe uit te breiden, van weinig beteekenis is. Verschei dene andere leden hadden tegen het wets ontwerp bezwaar op grond van de lasten, welke daardoor op de gemeenten worden gelegd. Van meer dan één zijde had men princi- pieele bezwaren tegen den dwang, die door de bepalingen ten opzichte van de op wachtgeld gestelde onderwijzers aan de gemeente-en schoolbesturen worden opge legd. Immers de bepalingen tasten de ge meentelijke autonomie en de vrijheid der schoolbesturen aan. Gewezen werd voorts op de ongelijke behandeling van de gemeen tebesturen voor wat het openbaar onder wijs aangaat. Ten slotte werd gevraagd ot de minister bereid is, in verband met den korten teTmijn, die aan de gemeente- en schoolbesturen is gelaten om de noodige voorbereidingen te treffen voor het inrich ten van het zevende leerjaar, voor zooveel van hen afhangt de noodige faciliteiten te verleenen wat betreft de uitvoering der wet. Door den heer Deckers was aan minister de Geer verzocht of de Minister bereid was de commissie tot onderzoek naar de mogelijkheid van bezuiniging op het nijver heidsonderwijs, waarin deskundigen zitting hebben op het gebied van het middelbaar technisch onderwijs, het ambachtsonderwijs en het huishoudonderwijs, uit te breiden met een lid, dat deskundig is op het gebied van het landbouwhuishoudonderwijs. De heer de Geer, Minister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers, heeft daarop het volgende geantwoord: Volgens artikel 2 van het Koninklijk be sluit van 29 September 1925, waarbij de tegenwoordige bezuinigingscommissie is in gesteld, worden commissies van deskundi gen, als de onderhavige, door de Regeering benoemd in overleg met de bezuinigings commissie. Er moet dus omtrent de samenstelling der commissie wilsovereenstemming zijn tus schen den betrokken Minister (in casu dien van Onderwijs) en de bezuinigingscommis sie. In het betrokken geval is deze na eenige onderhandeling bereikt geworden. Omtrent de aanvulling, welke thans ge vraagd wordt, heeft de Minister van Onder wijs de bezuinigingscommissie gehoord. Deze schrijft, dat zij de aanvulling niet wenschelijk acht, op de volgende gronden: „Wanneer toch die vraag bevestigend be antwoord werd, dan zou met hetzelfde recht aan andere lakken van N. O. vertegenwoor diging in deze commissie verleend moeten worden, met als gevolg, een zoodanige uit breiding van die commissie, dat een ratio- neele wijze van werken niet bevorderd en aan een spoedige afhandeling dezer aangele genheid een ernstig beletsel in den weg gelegd zou worden. Intusschen is de samenstelling der com missie zoodanig, dat zij bestaat uil perso nen, op wier kennis en oordeel men kan bouwen, die allen één of meer takken van de nijverheid of van het nijverheidsonder wijs behecschen, en die in ruime mate het onderscheidingsvermogen bezitten, dat hen tot het uitspreken van een onbevangen cordeel zal in staat stellen, ook omtrent die onderdeelen. welke niet tot hun dagelijk- sche bemoeiing behooren." De vraag" moet dus ontkennend worden beantwoord. Qe algemeene vergadering van den Ned. Middenstandsbond en het 24ste Nationaal Middenstandscongres zullen gehouden wor den op 23, 24 en 25 Augustus a.s. in hel ge bouw van den Dierentuin te 's-Gravenhage. Op deze bijeenkomst zal het 25-jarig bestaan van genoemden bond herdacht worden. De congres-agenda vermeldt een bespre king van hel voor-ontwerp van wet op de winkelsluiting en van het huurkooosystcem. Over het laatste onderwerp zal mr. J. G. Schürmann een praeadvies uitbrengen. siewerk" van St. Michiels-Gestel is overge- bracht. Dat is er maar één, deze week. Dat gaat niet hard genoeg, vrienden. Ik ben door de twee van verleden week verwend. Ik denk dat er sommigen de kat eerst eens uit de boom kijken. Maar, niet te lang kijken hoor; anders wordt het katje ziek. U weet toch, dat niet alleen zij, die honderd gul den ineens geven, Stichters van dit Mis siehuis werden, maar ook zij, die bij ge deelten de honderd trachten te bereiken. Ik wou, dat ik een kantoortje kon op zetten van zulke stichters. Dan zou mijn Missiehuis gauw betaald zijn. Ja, u moet mij helpen hoor. Anders weet ik niet hoe ik het redden moet. Patronaten. Bonden, Vereenigingen, Personeel van ma gazijnen en fabrieken enz. enz. kunnen ook Stichter worden ineens of bij gedeel ten. Als de verschillende leden zoo nu en dan wat offeren, en het gezamenlijk opzen den, zult u eens zien hoe gauw ze .aan de honderd zijn. Nu, ik zit weer in spanning te wachten, hoor. Missiehuis, l?*oom. Postrek. 120937. Father Lefeber, Directeur. Wie de ziel van een ander redt, redt zijn eigen ziel. Voor den inhoud van deze Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijne Heeren, Beleefd verzoek ik u onderstaand in uw geacht blad te willen opnemen. Ongeveer twee jaar geleden overkwam de heer H. J. Wesseling, Kunstschilder alhier, een ernstig ongeluk en nu een paar maanden geleden trof hem een ernstige ongesteldheid voortvloeiende uit het reeds aangehaalde ongeval. Deze ongesteldheid maakt en zal hem voor geruimen tijd ongeschikt maken zijne werk zaamheden uit te oefenen en dus om in het onderhoud der zijnen te voorzien. Ingevolge besluit der Algem. Vergadering van het Teekencollege „Kunst Zij Ons Doel" is een Comité benoemd om van de zijde van deze vereeniging, waarvan de heer Wesse ling reeds lange jaren werkend lid is, te trachten de financieele moeilijkheden die door deze situatie zijn ontstaan zooveel mo gelijk uit den weg te ruimen door het orga- niseeren eener verloting met als prijzen kunstwerken door de leden afgestaan. Deze pogingen hebben reeds in zooverre succes gehad dat een groot aantal werken zijn binnengekomen en op de daartoe aan Hare Majesteitg erichte aanvraag om goed keuring tot het houden van deze verloting, toestemming is verkregen. Van 9 Juli tot 7 Augustus zullen de uit te loten prijzen worden geëxposeerd in den Kunsthandel F. H. Smit, Gr. Houtstraat 69, alhier, waar tevens loten verkrijgbaar zijn. De prijs der loten is zoo laag mogelijk ge steld, n.l. op ƒ1.per stuk en het comité vertrouwt dan ook dat een ieder zal meewer ken. Bezoekt daarom de Tentoonstelling, koopt loten en wekt uwe vrienden en kennissen op evenzoo te doen. Met beleefden dank voor de plaatsing Hoogachtend F. H. SMIT, Secretaris K.Z.O.D. In verband met de herziening der statuten van den Priester-Missiebond door de S. Congregatio de Propaganda Fide te Rome, is het huishoudelijk reglement der Neder- landsche nationale afdeeling herzien. Deze herziening is dezer dagen goedgekeurd en in verband daarmede heeft Z.D.H. Mgr. v. d. Wetering als voorzitter van den Priester- Missiebond in Nederland benoemd tot on- der-voorzitter van het centraal bestuur, Mgr. A. Hermus te St. Michiels-Gestel, tot secretaris Rector Th. M. P. Bekkers te Voorschoten en tot penningmeester, Kape laan Ant. de Wit. Deze drie bestuursleden vormen voortaan het dagelijksch bestuur. Het secretariaat zal gevestigd zijn te Voor schoten, Huize Bijdorp, waarheen ook de administratie van het tijdschrift „Het Mis- Een stem uit de practijk. Een veehouder uit onze omgeving zendt ons een uitvoerig relaas over zijn bevindingen ten opzichte van de bestrijding van het mond en klauwzeer. Deze ervaringen uit een veel jarige practijk schijnen ons belangwekkend genoeg om er het een en ander aan te ont kenen. De oorzaak van het mond- en klauwzeer moet, volgens dezen practicus, gezocht wor den in veevoeder van slechte kwaliteit. Bij een nauwlettende controle op de hoe veelheden melk, welke de koeien per dag gaven, bleek hem allereerst het groote ver schil in de kwaliteit der veekoeken, welke hij v->n verschillende leveranciers betrok. Wa b de eene partij de melkproductie zeer bevreuigend, een andere partij stelde daaren tegen weer op de ergste, manier te leur. Dit laatste gebeurde b.v. bij een partij lijnkoeken, welke hem zeer aanbevolen wa ren, doch waarvan spoedig bleek dat zij de melkproductie allesbehalve deed bevorderen. Op aandringen van den leverancier werd een koek ter onderzoek opgezonden evenwel zond de veehouder tevens een lijnkoek van een vorige, zeer goede partij ter onderzoek. Toen de analyse bekend werd bleek, dat de laatste lijnkoek de volgende cijfers had vet 13, eiwit 14, zuiverheid 98. De analyse van eerstgenoemde koek luidde vetachtige stoffen 13, eiwitachtige stoffen 14, zooveel water, voldoende. Dat „vetachtig" en „ei witachtig" is voor den schrijver geen bewijs, dat er deugdelijke grondstoffen in verwerkt zijn. In ieder geval noemt hij het verschil in de analyses merkwaardig. De schrijver wijst er dan op, dat, toen men aan den Rijn de koek niet meer wenschte, deze het land inging en dat tegelijkertijd ook de tongblaar, die voor dien niet verder kwam, zich over het land uitbreidde. Op- mi olijk vindt hij het ook, dat tijdens den oorlog, toen noodzakelijkerwijs de minste kwaliteit gevoerd werd, de tongblaar op z'n '-evigst was, tot zelfs 2 a 3 maal onder het zelfde vee. Dat zijn vee niet van tongblaar te lijden had schrijft hij toe aan 't feit, dat hij in den oorlogstijd gedurende twee jaar niets gevoerd heeft, overtuigd als hij was, dat de kwaliteit toch niet goed kon zijn. Vervolgens haalt hij een voorbeeld aan, uit zijn eigen omgeving. Zijn zoons hadden er op aangedrongen om eens iets anders te voeren. Zij konden de allerbeste soort grond- nooten krijgen. Zoo gebeurde het dat men 1 koek per koe en per dag voerde, zonder dat de melkproductie verbeterde. Wel kreeg een der koeien tongblaar, en nu was het merkwaardig deze koe, die de lieveling op stal was, altijd een stukje meer had gehad en wel eens iets extra's ook. Tot ver in den omtrek heerschte er toen geen tongblaar en het bleef ook bij dit eene geval. Later deed zich bij een familielid eenzelfde geval voor. Nu wil de schrijver alle schuld niet geven aan de grondoooten als ze werkelijk goed zijn, dan vindt hij het een uitstekend voer. Iets anders wordt het echter, wanneer de olie er uitgehaald wordt en het ontbrekende vet en eiwit met inferieure kwaliteiten wordt aangevuld. Zoo goed als men op voedselbe reiding voor den mensch nauwlettend toe ziet, zoo goed ook verdient het nuttige dier dat van ons. Het gaat hier niet tegen den veevoeder- handel maar toch dient deze te weten het groote belang dat gelegen is in een gezonden veestapel Gezond vleesch en goede melk is een groot volksbelang. Met deugdelijk en zuiver veevoeder is dat te bereiken. En de schrijver is overtuigd dat de tongblaar op die manier voorkomen kan worden. De schrijver spoort tenslotte de veehouders aan goed acht te geven op hetgeen zij voede ren, of de melkproductie ervan stijgt of daalt. Vervolgens om te onthouden wat men voe dert en van wie het betrokken wordt te controleeren wie in de streek de tongblaa-t onder zijn vee heeft en wie niet en van wie dezulken hun veevoeder betrekken. Men meldt uit De Streek Niettegenstaande het zeer ongunstig weer, dat door het vele vocht het aardappels rooien zeer bemoeilijkt, is men thans met man en macht aan het rooien, omdat momenteel de prijs zeer hoog is. Aan de veiling te Boven- karspel werd deze week'reeds de omzet van een millioen gulden bereikt en wel op nage noeg denzelfden datum als zulks verleden jaar het geval was. Toen echter waren er aan gevoerd 220.000 balen en nu slechts 121.000. Daar de omzet in den voorzomer hoofdzake lijk aan de aardappelen te danken is, zijn deze cijfers kenschetsend voor de prijzen van toen en nu. Men meldt uit den Langendijk Met de aardappelenteelt loopt het hier dit jaar bijzonder mee. De vraag uit het buiten land is van dien aard, dat er hooge prijzen worden besteed. Bijzonder groot worden de aanvoeren reeds. Worden er in de streek eiken dag 80 spoorwagens van 10.000 K.G. aangevoerd, hier is dit aan de groote veilin gen ook het geval, zoodat er in totaal 1000 spoorwagens per week uit deze tuinbouw centra worden verzonden. De prijzen loopen ruim het dubbele van die van het vorige jaar. Het beschot is iets kleiner, maar toch kan tot nu toe van een zeer voordeelige teelt worden gesproken. Gelukkig heeft de ziekte zich nog niet voor gedaan. Het dagel. bestuur der Centrale van Ver eenigingen van personeel in 's Rijks diens', heeft in een adres aan den minister van Waterstaat verzocht, te bevorderen dat de beambten, die langer in tijdelijken dienst zijn dan voor een redelijken proeftijd noo- dig is, zoo spoedig mogelijk een vaste aan stelling ontvangen. Samenwerking tusschen Raden yan arbeid en de consultatiebureaux. De Vereeniging van Raden van Arbeid hield dezer dagen in het gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst te Amsterdam een verga dering, onder leiding van mr. T, J. Ver schuur, voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda, waarin dr. R. N. Heynsius van den Berg, directeur van den Amsterdamsche Vereeniging tol Bestrijding der Tubercu lose, een voordracht hield over „De sa menwerking tusschen de Raden van Arbeid en de Consultatiebureaux." De vergadering werd bijgewoond door bestuursleden van de Raden van Arbeid uit geheel Nederland, vertegenwoordigers van den verzekeringsraad en de Rijksver zekeringsbank, geneeskundigen van de Ra den van Arbeid en tal van andere medici en belangstellenden. Dr. Heynsius van den Berg zette aan de hand van de in Amsterdam opgedane erva ring uiteen, dat deze samenwerking onmis baar is, zoowel voor de Raden als voor de Consultatiebureaux. Spreker ontwikkelde de volgende stellingen: 1. Een goede en innige samenwerking tus schen de Raden van Arbeid en Consultatie bureaux is in het belang van alle daarbij betrokken partijen. 2. Deze samenwerking kan eerst dan ten volle de belangen onder 1. bedoeld dienen, indien de bemoeiing van het Consultatie bureau zich niet beperkt tot het uitbrengen van een geneeskundig rapport, maar ook, wanneer uitzending wordt toegestaan, deze uitzending, naar aanwijzingen door den Raad van Arbeid te geven, door het Con sultatiebureau wordt uitgevoerd en ook de maand- en eindrapporten over het bureau loopen. 3. Waar de samenwerking door plaatse lijke of andere omstandigheden nog niel aanstonds op de onder 2, aangegeven wijze kan worden geregeld, dient er naar ge streefd te worden de regeling, zooveel als mogelijk is, in deze richting te leiden. 4. De verrichtingen door het Consultatie bureau ten behoeve van den Raad van Ar beid gedaan, behooren door dezen te worden gehonoreerd. Bij de gedachtenwisseling bleek groote ingenomenheid der vergadering met de be staande samenwerking te Amsterdam, waar van de goede organisatie wordt geprezen. Na afloop werd liet gebouw van den Ge meentelijke Geneesk. en Gezondheidsdienst bezichtigd. Reeds dadelijk keerde Grace terug. De vlieger Grace is gestart voor een vlucht naar San Francisco. Hij vertrok Maandagmorgen om 5.34, Een nader tele'gram meldt, dat Grace reeds om half zeven 's morgens te Hono loeloe is teruggekeerd. Bij de landing sloeg het vliegtuig te plet ter, doch Grace bleef ongedeerd. Hij ver klaarde van zijn voornemen om van Hono loeloe naar San Francisco te vliegen, te zul len afzien. Grace, die bekend staat als de „broken neck pilot", de vlieger met den gebroken hals, welken bijnaam hij zich verwierf door h®t oploopen van allerlei kwetsuren bij „stunt tying", gebruikt een lichten Ryan- eendekker, gelijkende op het vliegtuig van Lindbergh, maar kleiner. Zondag heeft te Amsterdam, ongeveer op dezelfde plek, waar een draad van het tram net brak, namelijk in de De Clerqstraat, heeft gisteren een trambotsing plaats gehad, waar bij meer dan twee wagens betrokken waren Om ongeveer half één reden op dt drukke traject eenige wagens achter elkaar Voorop ging een tram der ES daarachter volgde lijn 3 en vervolgens een eenmanswagen ban lijn 17 Plotseling werd de achterste wagen van de Haarlemsche tram geramd door den motorwagen van lijn 3 Nauwelijks had de botsing plaats gehad of de bijwagen van lijn 3 werd met kracht aangereden door den een manswagen He geluid van de aanrijding deed veel nieuwsgierigen oesnellen en een hunner, die te dicht bij de wagens kwam, liep een lichte kwetsuur aan het been op Verschillende ruiten braken, terwijl eenige onderdeelen van de rijtuigen schade beliepen Het tramverkeer ondervond in totaal vijf en twiflrig minuten vertraging, waardoor een l^ge rij wagens langs de Rozengracht en Raadhuisstraat geschaard stond De oorzaak van de botsingen is niet met zekerheid bekend Een der bestuurders heeft aan de politie verk aard, dat zijn handrem niet oehoorlijk functionneerde, de ander, dat zijn wagen doorgleed en niet te houden was De remmen van de wagens zijn later onderzocht en in orde bevonden Bi) het auto-ongeluk te Langezwaag, waar bij een motorbus met feestgangers tegen een boom reed, is één der inzittenden, de heer Faber, aan de bekomen verwondingen over leden Twee anderen verkeeren in ernstigen toestand De Delftsche gemeenteraad heeft aange nomen de voorstellen van B en W aan tot het verleggen van de West Singelgracht, het maken van een nieuwe brug over deze gracht, het verleggen van de Lepelbrug, het maken van een nieuwen spoorwegovergang enz Doordat in het aanvankelijke ontwerp nog enkele wijzigingen zijn aangebracht, zijn de totaal-kosten van de uit te voeren werken gestegen to ƒ268 000, van welke kos en de Mederlandsche Gist- en Spiritusfabriek ƒ110 000 zal bijdragen VEREENIGING VAN POSTDUIVEN- LIEFHEBBERS „DE LUCHTGIDS" TE HAARLEM. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 3 Juli een wedvlucht met oude duiven vanaf Tours, Frankrijk, afstand 623 K.M., waaraan door de leden werd deelgenomen met 55 duiven, welke te 6 uur 10 min. werden in vrijheid gesteld. De prijzen werden als volgt behaald; A. Joh. Kloek le, 2e; P. Bannink 3e. G. Zomerdijk 4e; 7e; L. v. Bragt 5e; Joh. v. d. Pol 6e, 10e; Jan J. Lasschuit 8e; F. J; Lourenburg 9e; eerste duif te 2 uur 29 min. snelheid van 1249 meters per minuut, laatste prijswinner lie J. G. N. Leurs te 2 uur 58 HAARLEMSCHE POSTDUIVEN BOND (H.C.C.) Bovengenoemde Bcnd hield een wed vlucht vanaf CorBeil, Frankrijk, afstand 446 K.M., waaraan door de aangesloten vereeni gingen werd deelgenomen met 465 duiven, welke te 5 uur werden losgelaten, de prijzen werden als volgt behaald F. J. Neuman le, 8)e P. Bannink 2e J. Dorsman 3e, 43e R. Slot 4e, 26e, 67e, 68e H. Fiklcert jr. 5e, 15e, 17e, 19e, 42e, 85e J. de Vries 6e, 21e, 52e, 54e, 76e Joh. v. d. Pol 7e, 23e, 36e, 57e, 87e, 9Ge H. J. Philippo 8e A. Schuiten 9e, 24e, 35e, 63e A. Brunsting 10e, 59e, 65e H. Lans dorp 11e, 47e J. J. Petri 12e, 44e, 69e, 62e P. de Wilde 13e B. C. v. d. Meer 14e, 22e, 38e W. v. Kampen 16e, L. Koning 18e, 48e L. Gimbrere 20e, 66e P. Kroon 25e, 27e, 84 J. Vollebregt 28e. C. Hirs 29e M. C. Fehres 30e, 82e J. Libbensra 31e, 33e, 49 P. H. Boeree 32e, 40e, 45e, 56e, 71e, P. Lin deman 34e, 41e, 86e, 93e A. J. Timmer mans 37e, 83e H. Boogaard 39e H. A. Willemse 46e J. Verver 50e A. J. Ver- donschot 51e H. Witteveen 53e J. Keijsper 55e H. P. v. d. Poll 58e J. Bakker 61e F. v. Honschoten 64e E Paap 69e J. Broekhof 70e H. Fonkert 72e 77e L. v. Meurs 73e J. Vollebregt 74e, 75e, 89e P. J, v. Daalen 78e, 79e J. Terhorst 80e J. G. N. L,eurs 88e, 93 J. Persoon 91e Eerste duif te 2 uur 13 min., snelheid van 806 meters per minuut, laatste prijswinner te 3 uur 55 min. Wedvlucht Angouleme, 20 Juni afstand 817 K.M. deelname 111 duiven, los 5 uur 20 H. J. Petter le, 15e F. W. Kuijken 2e W. Keur 3e M. C. Fehres 4e, 5e, 16e, 17e H. Hendrijs 6e, 9e L. v. Bragt 7e T. Cor net 8e W. v. Kampen 10e, lie W. Draaijer 12e A. Schuiten 13e J. J. Keur 14e K. Wits 18e J. Broekhof 19e P. H. Boeree 20e, 22e F. v. Honschoten 21e F. J. Neu man 23e Eerste duif te 5 uur 57 min., snel heid van 1080 meters per minuut, laatste prijswinner te volgende dag te 6 uur 15 min. Wedvlucht Montarcis 26 Juni, afstand 506 K.M. deelname 708 duiven, los 6 uur 20 M. Mes le H. J. Handgraaf 2e. 48e F. W. Kuijken 3e Joh. v. d. Pol 4e, 73e, 99e Ed. v. Bree 5e A. Schuiten 6e W. Dorsman 7c 0; W. Vroolijk 8e Jan J. Las schuit 9e J. W. Radsma 10e, 22e H. Vel- linag lie W. v. Kampen 12e J. Kuperus 13e, 14e T. Cornet 15e, 84e P. Martens 16e, 75e, 77e A. J. Kloek 17e J. Klumper 18e J. J. Vrugt 19e J. J. Doegias 20e W. Eekhof 21e P. Vergers 23e J. Terhorst 24e, 29e H. Keerwolf 25e, 33e, 53e, 69e J. Sleeman 26e, 28e L. Koning 27e J. Libbenga 30e J, Bakker 31e L. Kramer 32e A. v. Zadel 34c J. Bogaert 35e, 36e H. Roosdorp 37e, 60e F. v. Kleef 38e P. de Wilde 39e B. v. d. Meer 40e J. de Groot 41e J. J. v. d. Meijden 42e T. Mens 43e B. H. Gort 44e M. Luijken 45e P. Stokman 46e, 54e P. Brakel 47e, 50e A. v. Fongeren 49e H. J. Philippo 51e C. Vroolijk 52e P. H. Boeré 55e J. G. Leurs 56e, 68e P. M. Kok 57e L. v. Breugel 58e 72 J. Zomerdijk 59e H. Fonkert 61c A. Verdonschot 62e, 86e M. Kuiper 63e R. Slot 64, 70e J. Samson 65e P. Lindeman 66e A. Dorsman 67e A. Even- leens 71e, 85e S. Scrama 74e G. H. Stou ten 76e J. H. Wilten 79 W. Keur 80e H. Stappers 81e, 90e, 96s, 97e E. Paap 82 A. Dorsman 83e H. Bannink 87e H. Lansdorp 88e D. Radsam 89e J. Stap horst 92e J. J. Kan 93e, 100e P. v. Veen 94e M. Kuiper 95e R. N. Heiloo 98e Eerste duif 12 uur 33 min, snelheid van 1354 meters per minuut, laatste (145e), te 3 uur 56 min. Gouden medaille, uitgeloofd door de Luchtgids bij gelegenheid van haar 35- arig bestaan. Winnaar M. Mes. - „Jenavond worden allen leden verwacht op het oefenterrein, waar de gewone oefe ningen even zullen worden onderbroken tot het doen van eenige belangrijke mededee- lingen, o.a. nadere bijzonderheden omtrent de wedstrijden der Deutsche Jugendkraft; onze eigen wedstrijden; de athletiekdag van Wilskracht, Amsterdam; dual-meet Holland- Excelsior, enz. 't Wordt geen stugge ver gadering De Junioren-dag heeft onze „athleetjes" prachtige resultaten gebracht. De 15 num mers, die werden verwerkt brachten ons niet minder dan 9 eerste, 5 tweede en 6 derde plaatsen. Een 9-tal Junioren-records werden voor de zooveelste maal gebroken, en pleit voor de goede wil en de serieuse manier van oefenen van onze jongens. Bracht het „vlijmscherp" overgeven der A'ers niet de overwinning in dc 4 60 M.? Dat was pro paganda, en deed weer eenige „Juni's" als lid toetreden. Wanneer krijgen we een dual- meet JuniorenSenioren? Door de Ned. Bond voor Handboogschut terijen is een competitie ingesteld, waarvan heden de weerste ronde is verschoten. De eerste competitiedag is als het waren voor de vereenigingen met een open baan totaal verwaaid, zoodat dit aan de cijfers wel merkbaar is. Voor dezen dag waren de volgende korp- sen tegen elkaar in strijd. Claudius-Civiüs (A'dam) tegen Willem j Teil (Delft). De Jonge Batavieren (Haarlem) tegen Vooruitgang Zij Ons Streven (Sant poort). De uitslag van dit eerste treffen was als volgt C. C. 215 punten; W. Teil 245 punten, Zoodat dit werd gewonnen door W. Teil. De Jonge Batavieren hebben niet gescho ten, doch haar tegenpartij Vooruitgang Zij Ons Streven wel, en dezen heeren wisten het tot 265 punten te brengen, waaraan de overdekte baan wel uitspreekt De returnwedstrijd bracht ons een kleine verrassing daar Cl. C. de overwinning be haalde De uitslag is Wil. Teil 245 punten, Clau. Civilis 252 punten. Van de Jonge B. ontvingen we nog geen staatje zoodat we vermoeden dat zij ook nu weer de strijd opgegeven hebben, haar tegen stander V.Z.O.S. heeft zeer goed geschoten> en wist het thans tot 278 punten te brengen Het is te hopen dat de J r. ,e B. gelegen! i 1* vinden om de wedstrijden in te halen opaat de competitie op tijd kan eindigen. De stand is thans Willem Teil 2 1 1 2 p. 490 p. Claudius Civilis 2 1 1 2 p. 467 p. V.Z.O.S. 2 543' p. Jonge Batavieren In de personeele competitie heeft den heer P. Stout van W. T. zich aan den spits ge plaatst met een mooie partij van 58 punten, op den voet gevolgd door den heer H. J. Klauwers van V.Z.O.S. met 57 punten. Laten we hopen dat de volgende ontmoe tingen in haar geheel zullen worden afge werkt en de achter geraakte partijen door de Jonge B. tevens zullen zijn ingehaald. Naar het „Hbld." meldt, zijn de directies van de N.V. Drukkerij Jacob van Campen en de N.V. Aandeden Exploitatie Mij. De Eenheid, naar aanleiding van een door den Minister van Waterstaat uitgesproken wenscfo, gekomen tot een regeling, waarbij belangen,hunnerzijds geen belemmering meer behoeven te vormen voor een pacificatie van den neutralen radio-omroep. Vaste zenduren bepaald. Het „A. I. D. de Pr. B." meldde, dat op "t groote radiostation van den Malabar een korte golfzender gereed is gekomen, die naast de vele K. G.-installaties, welke de gouvernementsradiodienst reeds telt, de aandacht verdient van wege zijn groot ver mogen. De energie nl. is ongeveer het dub bele van die der zenders van deze soort, welke bij den Nederlandschen telegraafdienst in gebruik zijn. Sinds begin Juni zijn met dezen zender proeven genomen Hierbij bleek een en an der aa de modulatie te haperen, doch reeds spoedig was deze fout verholpen en daarna kwam de telefonie schitterend door. Neg werd men in Nederland niet goed ge hoord, doch zulks was te wijten aan de at mosferische storingen, die in dezen tijd heel sterk zijn. Er is nu met Nederland afgesproken, dat op vaste uren zal worden gewerkt. Voor loopig zal dat zijn van 2 tot 6 uur des mid dags en van 9 tot 11 uur 20 des avonds. Vr. 1. Is een bewijs van Nederlander schap noodig en voldoende om met een klein gezelschap per auto naar Kevelaer te gaan? 2. Wat is de geschikte weg per auto van Driebergen naar Kevelaer? Hoeveel K.M.? Antw. 1. Voor Duitschland heeft u voor iedere persoon een pas noodig. Visum is niet vereisebt. Bovendien moet men aan de Duitsche grens voor het invoerrecht van aulo's casatoie stellen. 2. Driebergen, Doorn, Leersum, Ante- ronden, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wage- •ningen, Lexkensveer. Zetten, Andelst, Loe- nen, Lent, Nijegen, Ubbergen, Beek, Duit. sche grens, Wijier. Cranenburg, Frasselt, Grünewald, Kessel, Asperden, Gork, Weeze, Wissem, Kevelaer, afstand 95,2 K.M. Vr.: Hoe kan ik uitgebeten vlekken (ver oorzaakt door transpireeren) uit een bruina stoften japon krijgen? Ant.; Waarschijnlijk ziin de "dekken mie. Probeer het, door de vlekken te betten met azijn of citroen. LONDEN, 5 Juli. De „Daily Mail" meldt, dat de regeering order gegeven heeft tot het onmiddellijk terugroepen uit China van de Indische brigade, die daarheen gezon den was. De vermindering der Britsche troepen, aldus wordt aan het bericht toe gevoegd is mogelijk, doordat andere mo gendheden, waaronder Amerika, meer troe pen naar China hebben gezonden. MOSKOU, 5 Juli. Een officieele mededeel ling van de „Gepu" meldt, dat vier spion nen, die in den nacht van 3 Juni hebben getracht het gebouw grenzende aan dat van de „Gepu" in de lucht te doen vliegen* werden ^opgespoord in het district Smolensk. Zij werden achtervolgd en in een vurig ge vecht met de roode troepen neergeschoten. Van de roode troepen werden twee man gedood en één gewond. TER AAR 2 Juni. 51 zakken peulen jong, 3,25 3.35 per zak; 105 zakken peulen 1 2.002.10 per zak; 3 zakken peulen II, 1.55; 125 zakken peulen groen, 2,70 2,80 per zak; 3540 zakken doppers 1.85 190 per zak; 25 capucijners 1.70—1.85 per zak; 2 zakken witte capucijners 2.20; 844 zakken tuinboonen 70—75 ct. Snijboonen 6.6.20. PURMEREND, 1 Juli. AfslagVereeniging Beemster, Purmerend en Omstr. Aardap pelen 2.853.25 per zak van 25 K.G.; kl. aardappelen 2.00—2.22; slaboonen 62—83 et. per K.G.; snijboonen 5474 cl. per K.G.; Tuinboonen 1.201.31; peulen 12.90 19.40 per 50 K.G.; doperwten 7.7013.10 per 50 K.G.Kruisbessen 8.009.10 per 100 K.G.; Blauwschokkers 3.05—3.35 p«r 15 K.G.; Aardbeziën 0.250.56 per K.G. Tomaten 37 ct. per K.G.; Bloemkool 8.00 36.00 per 100: spinazie 30—87 ct. per mand pan 5 K.G.; postelijn 70—85 ct. per 5 K.G,; sla 1.103.80 per 100 krop; rabar ber 12.00- 17.50 per 100 bos; wortelen f 3.0016.90 per 100 bos; prei 1.001.60 per 100 bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8