BL0EMENDAAL R. K. KIEZERS LIJST 5.-; KATHOLIEKEN TOONT UW KRACHT STEMT LIJST ACHT de raadsverkiezingen van morgen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Dinsdag 5 Juli 1927 HET LAATSTE SCHOT. Pater Borromaeus aan het woord Een stampvolle concertzaal Een alles-overwinnend enthousiasme. Het Georganiseerd Overleg. JAMMEN. STEMT IN BLOEMENDAAL de Roomsch-Kath. lijst. Verbetering van de Achterzaan. In Hooger Beroep. H. O. V. Groote Propagandavergadering te Vogelenzang. Het Indisch detachement naar Warmond. Zangconcours te And ijk. J. KOSTELIJK. INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. Het „autokerkhof' wordt steeds beruchter. Hoe vol het was! m de groote Gemeentelijke Concertzaal *ond een schitterende bijeenkomst plaats van de R.K. Kiesvereeniging. De belangstelling voor deze vergadering zóó groot, dat reeds om vijf minuten over acht de deuren moesten worden ge sloten, daar deze zaal, die toch een 1300 tfienschen bevatten kan, tot den nok toe gevuld was Vele tientallen, misschien wel honderden wij konden het moeilijk con- stataeren moesten teleurgesteld wor- aen en konden geen plaats meer vinden. Beneden in de zaal, zoowel als op de galerij waren alle stoelen bezet. Tot zelfs °P het podium waren stoelen neergezet, waarop in hoofdzaak propagandisten had- den plaats genomen. Tal van geestelijken ®n zoo goed als alle R.K raadsleden en candidaten voor den R ad waren aanwe- j'S- Op het podium prijkten rijk geschil derde aanbevelingen om op lijst 8, op Mr. Heerkens Thijssen, te stemmen. Tevens de mooie vaandels van de propagandaclub. Het kranige keurcorps muzikanten „Euphonia" van Overveen, onder de goede leiding van den heer Lefeber, luisterde de vergadering met fraaie muziek op. Een ovatie aan Pater Borromaeus. De voorzitter der R.K. Kiesvereeniging, de heer Th. Koot,, opende de bijeenkomst met den christelijken groet tn zeide daar na: Met ware voldoening heet ik u Pater Borromaeus en u geachte dames en heeren welkom op deze vergadering, wijl u in zoo groote schare opgekomen zijt. Ik beschouw uwe aanwezigheid van f.wee- ledigen aard en wel in de eerste plaats om te genieten en te leeren van de talenten van onze gewijden redenaar, maar tevens om hulde te brengen aan den Priester die voor het eerst na zijn 25-jarig jubileum in ons midden is. Hier brak een ware ovatie los aan het adres van Pater Borromaeus. Bij de vele felicitaties en huldiging u reeds geworden, vervolgde de heer Koot, wil ik, namens duizenden Haarlemmers, uiting ge ven van onze diepe erkentelijkheid en op rechte dankbaarheid voor alles, wat u in uw priesterloopbaan voor ons gedaan heeft. De afgeloopen 25 jaren waren voor u een periode van zeldzame vruchtbaarheid, om dat u naast de priesterlijke en religieuze deugden door God met de Gave des Woords rijkelijk zijt gezegend en onvermoeid heeft u deze talenten in dienst gesteld van Kerk en Staat. Ontelbaar zijn degenen, die dankbaar uwen zegenrijken, succesvollen arbeid er kennen op elk gebied der Kath. Charitas, op politiek terrein. Als u meent goed te kunnen doen, zijt u bereid. U heeft in de laatste jaren van verrassing, onrust,, agitatie en valsche leuzen de menschen de hooge beginselen van Christus' Kerk voorgehouden als eenige richtsnoer voor het moderne le ven. U waart de prediker van recht en orde en wie herinnert zich niet den ang- stigen tijd van 1918, toen u heele dagen ge arbeid heeft om het volk te behoeden voor revolutie, uit Troelstra's greep te houden. U verkondigde de wetten van Christus en verzadigde de menschen en Gods Geest te genover de ijle.machtsphrasen van politieke machtswellustigen en het doel ons allen zoo goed, dat de Regeering ter gelegenheid van uw jubileum mede om uwe Priesterlijke V werken in die dagen een hooge koninklijke onderscheiding heeft doen toekomen. Zelfs uwe tegenstanders, hoewel met ge heel andere wereldbeschouwing, gedragen zich waardig tegenover u en weten uwe ta lenten te waardeeren. Wij danken u Pater voor uwe daden, uwe fusteloozen arbeid voor de katb. zaak, wijl gij steeds klaar stond uwe geloovigen door de gave van het woord een richtspoer te geven in deze chaotische maatschappij. Moge God u nog jaren de noodige kracht geven uwe gaven te vermeerderen opdat gij ons kunt blijven prediken de groote be ginselen van onze Kerk, de eenige die stand zullen houden in de verdwazing onzer tijden en als eenmaal de dag van scheiden komt bid ik, dat God u op glorievolle wijze zal vergelden wat de wereld u te kort heeft gedaan. Nadat. .Euphonia" een verdienstelijke hul- digingsmarsch had gespeeld kwam Pater Borromaeus aan het woord. Daar sta ik dan weer, aldus begon spr., in mijn dierbaar Haarlem en door het be stuur van uw kiesvereeniging is mij ge vraagd en tol taak gesteld om u heden avond tot geestdrift op te jagen. Gaarne voldoe ik aan dien wensch en breng u al lereerst dank voor de mij betoonde hulde, tntusschen moet. ik u zeggen, uwe goede bedoelingen waarcleerende, dat ik mij lang zamerhand onwel ga gevoelen van al de wierook, die voor mij wordt gebrand naar aanleiding van mijn priesterfeest. Want wanneer ze mij hier op aarde al zoo onge veer zalig gaan verklaren, wat moet dan later de advocaat van den duivel gemakke lijk spel met mij hebben. Ik hoop echter dat al de lof mij gebracht op mijn priester feest een aansporing moge zijn voor mij om goed te maken wat ik ten achter ben gekomen bet zielenheil te bevorderen tot mijn laatsten snik. Daarom ben ik blij, dat ik hedenavond reeds weer gelegenheid heb om daartoe een steentje bij te dragen. Dan komende tot de Gemeenteraadsver kiezingen zette hij het groote belang daar van uiteen. De raadsverkiezingen zijn voor al van belang voor de gemeente, waar zij gehouden worden, in zekeren zin belang rijker dan de Statenverkiezingen en de Kamerverkiezingen. Want wat geeft' het als in het Staatsbestuur de christelijke idee regeert, maar in de stad onzer inwoning, in onze onmiddellijke omgeving het moder- ne heidendom hoogtij viert. Het omgekeer- de is evenzeer juist, maar nü staan wij voor de raadsverkiezingen. Vooral in Groot-Haarlem zijn zij van groot belang. Daar moeten zij een kracht proef worden om ie weten hoe sterk wij zijn en hoe sterk de anderen zijn En dat men ons de overwinning niet cadeau zal geven, dat bewijst wel de furieuze en met altijd smakelijke tegenactie van roode zijde. Ik kom u dan gaarne lot politieke actie prikkelen. Ik weet wel dat er velen zijn, die ons priesters, naar hun meening, e vee! in de politie zien en anderen zijn er, die ons te weinig zien. Voor de kennis geving, dat zij ons te veel zien ben ik dankbaar. Te betreuren is het, dat zoove- 'en zich van de politiek afkeeren, omdat fij zoo onaangenaam, zoo leelijk is. Under ken zijn vele intellectueelen. Zij lieten zich u»t de poliliek „wegpesten" (vergeef me het *°ord). wegpesten o.m. door Coremans en e®n l.ou de Visser. Ze gaan op de vlucht «f dat nu is door een dynamietbom ot ?°°r een stinkbom, ze gaan en zijn weg. rij. moeten trachten in onze gelederen de .r overtuig'ng in de politiek te ^ef"j -Hen, Anderen zijn er, die ons te weinig zien. Dat zijn zij, die ons liever van ach teren dan van voren zien, die ons op straat naroepen met „oome Gerrit" en ons liefst bij oome Jan zouden willen beleenen om nooit meer terug te halen, die ons naroe pen „stoker", omdat wij te veel het vuur op de locomotief van onze propaganda aan wakkeren, dat zijn zij, die schreeuwen „pak- ijzer" als ze ons zien, een beetje bijgeloo- vig weliswaar, maar dan neem ik het ijzer op om het te gebruiken als een slagzwaard om hun heidendom, hun bijgeloof er mede neer te slaan. In Mexico hebben wij het voorbeeld van een kerkvervolging. Hoe is het mogelijk dat in een katholiek land, een regiem-Calles heerscht. Daar heeft men het ondervonden dat er weer martelaren en hel den worden gekweekt, die, terwij] zij ster ven, roepen: Leve de Koning-Christus! Waarom kon dat, omdat zij zich or> poli tiek terrein de macht lieten ontglippen! (Instemming uit de vergadering). Om dat te voorkomen kunnen en dienen wij te hanteeren hel wapen van het kies recht. Spr. acht het zich een gewetens plicht op dat wapen te wijzen. Zoolang ook het Nederlandsch Episcopaat, de bis schoppen van Duitschland en Elzas-Lotha- ringen en Paus Pius XI op politiek gebied hun vermaningen doen hooren, bevindt spr. zich in goed gezelschap. Stemt dan Woensdag a.s. de Roomsche lijst, lijst 8, omdat het zoo gemakkelijk is, want het is een mooie lijst, met een prach- tigen voortrekker, Mr. Heerkens Thijssen, die weldra 25 jaar lid van den gemeente raad zal zijn, een man, die verdient no. 1 op de lijst te staan. Wij, Katholieken, hebben in Nederland nog wel wat te vertellen. Wij hebben 30 zetels in de Kamer, wij hebben kerken en kapellen gebouwd in groot getal, mooie, groote kerken, wij hebben sociale macht cn ontwikkelen die door onze standsorgani- salies. Tegenwoordig is het gewoonte geworden om groote gebeurtenissen te herdenken door een moment stilte. Spr. herinnert zich zoo'n geval in Aken te hebben medege maakt, toen op een bijeenkomst van 40.000 katholieken eenige minuten stilte werd ge vraagd om de omgekomen slachtoffers van een mijnramp te gedenken. En plots viel er een doodsche stilte in deze menigte en het was of de Dood daar in kleppenden tred voorbijschreed. En na die slilte kijkt men even anders de wereld in. Spr. zou die stilte willen verzoeken om te herinneren aan de groote gebeurtenissen op katholiek ge bied. Aan het Eucharistisch congres van Amsterdam, aan de Stille Omgangen in Am sterdam, waar 40.000, 50.000, 60.000 ka tholieke mannen uit heel Nederland voor bijgaan. Dat zijn monstermeetings van Roomsche kracht, waarbij een Roode Dins dag niets beteekent. (Levendig applaus). Nu komen de gemeenteraadsverkiezingen en u wordt gevraagd: wie zal de koning zijn? Niet alleen de koning in uw huiskamer, maar ook daarbuiten, in onze Maatschappij. Wat kunt gij antwoorden? Gij kunt ant woorden: de Koning, dat is het Gouden Kalf. Marx is de baas. Lenin en Trotzky. Dat kunt gij anwoorden. Maar dat zult gij niet antwoorden. Want in het katholiek doopregister staat uw naam opgeteekend en dus moet gij antwoorden door te stem men op lijst 8, de Roomsche lijst. Van Rood gesproken, dan maakt gij met het roode potlood rood vóór den naam van Mr. Heer hokje rood veór den naam van Mr. Heer kens Thijssen. Maar zult gij zeggen: gaat het dan daar om bij de verkiezingen? Gaat het er om iemand aan een zeleltje in den Raad te helpen, om de portemonnaie te spekken. Neen, daar gaat het niet om. Het gaat er om of wij het godsdienstige ook in het so ciale leven willen doen heerschen. Wij. Katholieken, welen ook wel, dat wij met liefdadigheid niet alles kunnen verhel pen, niet genoeg kunnen doen, dat er min der werkloosheid zou kunnen heerschen, minder armoede, dat er meer loon hier en daar zou kunnen gegeven worden, maar wij weten ook dai niet alles door economische maatregelen is ie verhelpen, zooals het so cialisme die propageert. Het verschil met de S. D. A. P. zit hierin dat wij niet alles door economische maatregelen meenen te kunnen verhelpen. Het groote gevaar van het socialisme is, dat het in feite atheïstisch is en streeft naar algeheelc ontkerstening van de Maatschappij. De Katholieken hou den er rekening mede, dat de mensch een ziel heeft Wij erkennen het recht op ver betering van mistoestanden, maar wij zoe ken die niet door vervloeken en opstandig heid. De socialisten scheppen een gods- dienstlooze, een ontkerstende maatschappij. „Zij zijn niet tegen den godsdienst," maar liegen zulks apert. Godsdienst is privé- zaak, is een veelgehoorde leuze, maar gods dienst bestrijden is een partij-zaak. De na tuur is sterker dan de leerj zij aaien met een tiigerpoot. Socialisme zou een systeem zijn? Het is geen systeem, het verandert telkenmale; het is een strooming, meer niet. Spr. haat het rood niet om de kapitalis ten, niet omdat zij wat hard van woord zijn; spr. begrijpt dat een godsdienstlooze te keer gaat als hij do snerpende pijn van sociale misstanden voelt: spr. zelf heeft wel eens harde woorden gebruikt om de beur zen van de liefdadigheid open te maken en toen kardinaal Manning eens in een ver gaderzaal sociale misstanden hekelde, werd hem vanuit de zaal toegeroepen: maar, Emi nentie, dat is socialisme. De Kardinaal ant woordde: het kan zijn, dat dit voor u so cialisme is, voor mij is het dat niet. IU haat het rood niet, dat men ziet in het vaandel der kerk, een symbool van de liefde, het rood van het Goddelijk Hartebloed, doch ik haat wel het rood van den opstand, van de rebellie, ik haat het rood van het vaan del, dat de socialisten willen plaatsen in den tempel der menschhcid, nadat zij er het kruis uit zullen hebben weggerukt. (Donderend applaus). Ons antwoord daarop is trouw aan Chris tus-Koning! Van Rood gesproken, dan moet gij Woensdag hel witte puntje in het zwar te vakje voor den naam van Mr. Heerkens Thiissen op lijst 8 rood maken. Het gaat wel degelijk om het godsdien stig leven in de gezinnen. Het gezinsleven is bij ons niet een tweede rangs-belang. In tegendeel. Alle sociale en politieke actie is er ten slotte om het gezin. Spr. vestigde in dit verband de aandacht op de pogingen om wettelijk den huwelijksband losser te maken en bet huwelijk te verlagen tot een contract, Is het niet waar dat heel de we reld ons uitlacht om onzen ontzagwekkenden eerbied voor onzen huwelijksband. Het is een systeem geworden, de verruiming van den huwelijksband. In Soviet-Rusland loo- pen de kinderen als jonge honden langs de straat. En worden wij in ons kleine Neder land niet bespot door mijnheer kleere- kopcr? Waar zijn uw doorgangshuizen, so cialisten? Waar zijn uw socialistische non netjes? Waar zijn uw zustertjes, socialisten, die van den mond der kleine kindertjes met zorg en liefde de moedermelk wegdrogen. die die kindertjes beschouwen als de broer tjes en zustertjes van het Kerstkindeke? Waar is uw hulp, socialisten? Ja, uit de Staatsruif! Maar, bij ons komt er in één katholieke kerk voor dat doel op één Zon dag 5200, zooals in Rotterdam onlangs, op de collecte-schaal. Dat zijn onze daden, dat is onze liefde. Waar blijft de uwe, so cialisten!!!!! Maar ze gelijk stellen met onze, reine, zorgzame, brave huismoeders, met den krans van goede vrouw om het hoofd, neen, dat niet! Als gij uw vrouw iiefhebt als in de eerste liefde, als gij uw kinderen nog Iiefhebt en niet aan den Staal gunt, dan moet gij Woensdag vóór Christus- Koning stemmen. En van Rood gesproken, dan moet gij het witte puntje rood maken in het zwarte vakje vóór den naam van Mr. Heerkens Thijssen op lijst 8. (Applaus). Het gaat ook om het godsdienstig leven in het publieke leven. Het gaat om de gods dienstige vrijheid in het openbare leven. Vrijheid is een schoone bezitting, maar wan neer vrijheid bandeloosheid bqteekent, dan vernietigt de vrijheid de geheele mensche- lijke maatschappij en verstoort de door God gewilde wereldorde. Spr. schetst dan de handeloosheid op sexueel gebied. De Katho lieke politici hebben de verheven taak om de rechten van God in het publieke leven te handhaven en te doen erkennen. Wij verlangen niet dal de wereld er als een klooster uitziet, of dat allen met neepjes mutsen loopen, of dat allen nonnetje wor den, maar wij weten ook dal wij in onze gemengde samenleving moeten aandringen op handhaving van onze beginselen, want anders gaan wij ten onder. Spr. schetste dan in felle kleuren onzen tegenwoordigen tijd van verwording. Stemt dan op lijst 8, concludeert spr. Als dat alles op het spel staal, dan is Woensdag de inzet hoog. Dat er Katholieken zijn, die niet zouden gaan stemmen, kan sj?r. niet aannemen. Ook kan spr. niet aannemen, dat een R. K. Rood zou stemmen. Dat zou zelfmoord zijn. Een kreeft, die gekookt wordt, wordt rood, maar dan is hij ook dood. Een R.K. die Rood stemt, is als R.K. dood. Zou een R.K een liberaal stemmen? O oh niet, want die zou gelijken aan een maaglijder, die snek- pannckoeken eet. Het zou hem opbreken. Op de Rapalje-partij? Hij zou wel gek zijn. Map- misschien op Je R.K. Volkspartij dan? Het is moeilijk om daarover te snreken. Het is moeilijk, want zij achten zich beter katholiek, dan alle andere katholieken,im mers zij zii-n tegen het process'e-verbod, vóór het R.K gezantschap bij den Paus. Het is moeilijk, want zij zijn al zoo lang halsstarrig gebleven. Toch wil spr. dit precaire onderwerp aanroeren. Wat spr. be vreemdt is: lo. dai de R.K. Volkspartij in conflict ligt met de groote leiders onzer P.-rtü. Oud-minister Ruys wees or in Amers foort nog op boe rniaist het is het groeps belang na 'e jagen ten nadeele van de een- beid der Partii 2o. is het confl et met den Bisschop van Haarlem te bekend om er nog iets over te zeggen. Spr. zwijgt en zal zich niet verstonten op te treden als verdediger van onzen Bisschop. Immers Ziin wijsheid is bekend en onder Ziin kromstaf is het *soed te leven. God spare hem nog jaren! (Don derend anolans). Kardinaal van Rossurn. een Hollandsche jongen, roet purper bekleed en met den rooden hoed, beeft nog pas er van gewaagd, hoe Z. H. de Paus het zou betreu ren. indien de Eenheid in de R. K. Partij is Holland zou worden verbroken. Zegt u dat niets, Volkspartüers wekt dat •'een twijfel of ge we' op den goeden weg züt. Laten we aannemen, dat ge waarlijk meen- det on den goeden weg te zijn, is het dan nu nog voorzichtig nog redelijk, oo zijn eigen hout'e te blijven bijten? Maar behalve dat is de EenheM u dan niet meer waard dan de R.-K. Volkspartij? Is dat niet een enorm verlies voor de R-K zaak? Ts dat luttel ge win misschien niet een kabeliauw uiig"0''" om een heel Hein vischte te vangen? R- K. Volkspartüers wat zult gij doe.n? Mancen- kiest vor de R. K. St'ats'partü. Wat zou het versebrikkelük zijn, indien gij één zetel zoudt winnen en de R K. Staatspartij er twee verloor De N. K. P is lerug gekomen. Gij noemt u .graag de mannen met petten, loont ook. dat gii kmt offeren op het al taar van het Roomsche belang. Niet alleen uw geld maar ook, als bet moet, het offer van uw inzicht, van uw idee, In een schoone peroratie eindigde sPr- ziin rede en wees er op dat ons, wat de S. D. A. P. betreft, zooveel dwars zit, dat wii op haar niet stemmen kunnen. Het zat ons dwars dat b.v. in Amsterdam openbaar wordt aangeplakt een rede ge titeld* God is liet kwaad! het zit ons dwars dat „Het Volk" en de Notenkraker maar steeds doorgaan met ons te prikken en te schelden: het zit ons, fdie men ultra-m°n- tanen scheldt) dwars dat die nationalisten onze Koningin beschimpen de moeder van onze prinses en in het belachelijke trok ken dat die Moeder in groot Godsgef°°f en Godsvertrouwen, haar toesprak met: fiefs4c kind, ik leg uw toekomst in Gods handen; het zit ons dwars dat alles wat goed gaat door hen voor zich wordt opge- ëischt en wat verkeerd gaat aan de Room sche reactie word' toegeschreven; het zit ons dwars dat Zaterdag de socialisten trachtten een RK, kerk te besmeuren, en den nastoor onaangenaam te ziin, het zit ons dwars dat nooit ..Het Volk" een leugen, bericht over ons, Roomschen, terugtrekt, het zit ons dwars, maar wii knokken n,et en wij boksen niet maar Woensdag stem men wij no. 1 van lijst 8. En van Rood gesproken, enz. Een donderend applaus was het antwoord op deze schitterende rede. Dr. Koot bedankte den redenaar. ,.R"pbonia" speelde nog een nummertje; dr. Koo' dankte het kranige korps en dan volgde het „Roomsche Blijdschap", waar mede deze uitmuntend geslaagde bijen komst werd gesloten. STEMT LIJST 8 IN HAARLEM In de kringen van ons gemeente-personeel zoowel ambtenaren, beambten als werk lieden is men ontevreden over bet Ge organiseerd Overleg, zooals dat tegenwoor dig in Haarlem wordt toeegp,ast. Dit is te opmerkelijker, omdat dit Ge organiseerd Overleg onder leiding staat van den socialistischen wethouder, den heer Reinajda, en deze, toen hii nog raadslid was, en in de oppositie terfen het toen malige college van B. en W." herhaaldelijk beefl laten uitkomen, d,at het Georganiseerd Overleg pas goed 7.011 worden, indien de socialisten maar eenmaal daarvan dc lei ding hadden. Dit is gebeurd en de heer Reinalda zelf werd leider van het Gecrganisee* d Over leg. Het is met dat overleg echter inp'aats van beter, slechter gegaan. Het Georganiseerd Óverleg werd door den R.-K. wethouder Mr. Bomans afge bouwd, zor.der al te zeer te letten op 'de ftrmeele grondslagen. Voorop stond de wil van overleg te plegen en die wil werd om gezet in daden. Óver alles, waar overleg over te plegen viel, werd ook inderdaad overleg gepleegd, 't Gevolg was, dat het Georg. Overleg van Haarlem in het Laud ten voorbeeld werd gesteld. Na hel heengaan van den heer Bomans kwam hierin veran dering. De grondslagen van het overleg werden „herzien". Raadsleden kwamen in de commissie, weardoor de kans werd ver groot, d.if aan de 7,aken een pcTÜtet' t'nfie zou werden gegeven. Reglementen werden vastgesteld, alles werd formeel op pooten gezea, doch de geest van overleg verdween. Vroeg men zich vroeger niet zoo nauwg- gezet af of iets formeel al dan niet in hei overlég thuisbehoorde,, maar pleegde men overleg waar het eenigszins kon, nu worden de reglementen erst opgeslagen om le zien of het wel tot het overleg behoort en dc uitlegging, die daarbij dan aan de reglemen ten wordt gegeven,, is van dien aard, dat de beslissing dra tegen overleg plegen uit valt. Sterker, waar somige raadsbesluiten overleg voorschrijven, blijft het achterwege of komt het eerst op verzoek der organisa ties in het G. O. Het overleg in zijn uit gebreide bcteekenis is dood. alleen wil men het voor algemeene dienst- en arbeids voorwaarden. De orsgnisaties hebben altijd gemeend, dat voor de andere zaken dan nog overleg in kleine commissie zou worden gepleegd, doch dp ondervinding leert, dat hier is misgezien. Maar kan er dan nog wei van overleg gesproken worden? In de al gemeene dienst- en arbeidsvoorwaarden komt onder normale omstandigheden zeer weinig verandering. Maar daarnaast zijn tal van gevallen, die sterker nog dan de al gemeene arbeidsvoorwaarden den goeden geest onder de ambtenaren heheerschen. Daarvoor is niet minder het plegen van overig noodzakelijk. En dat dit niet ge schiedt wordt door de organisaties terecht als een ernstige grief tegen bet bestaande systeem gevoeld. De gevolgen zijn dan cok niet uitgebleven, want in den laatsten tiid schijnen er beslissingen le ziin genomen, die bij de betrokkenen een alles behalve aan- genamen indruk hebben achtergelaten. Enkele promoties van gemeente-personeel, waarover het G. O. bijvoorbeeld jaren ge- led enreeds gunstig gerapporteerd heeft, bleven achterwege, tervzijl onlangs eenige promoties werden toegekend buiten hel Georganiseerd Overleg om., terwijl het G. O. in dit geval een vel juister advies zou ggeven hebben. Ook in dit opzicht leider van het Georganiseerd Overleg is de heer Rei nalda, is de S. D. A. P. niet gelukkig geweest. Er was niet alleen geen reden, om het beleid van den heer Bomans zóó af te breken, indertijd, maar gesteld voor de noodzakelijkheid om het zelf beter te doen, is r niet volei moois van terecht gekomen. Feitelijk is het Georganiseerd Overleg, dat zulk een mooie instelling ha kunnen zijn, in Haarlem door de S. D. A. P. vermoord. Met opzet? Natuurlijk niet, want zij loopen nog altijd hoog weg met het Georganiseerd Overleg. Dan door ontactvol, waarschijnlijk ook door onbekwaam optre den en omdat de S. D. A. P. ogk hier weer moet ondervinden dat zeggen en doen twee is. Ook hier is het; doe naar mijn woorden, maar ziet niet naar mijn daden, terwijl toch daden alleen van belang zijn in het bestuur eener gemeente. Toch wordt op het behoud vsn het Ge organiseerd Overleg veel prijs gesteld. Het is voor de organisaties van alle richtingen mede een midde om de billijkheid tegen over alle in dienst zijnde personeel te be trachten. Het is dan ook te hopen, dat er spoe dig een betere geest in het G. O. en daar mede onder het gemeente-perscnel moge komen, een betere geest, die er nu sinds een jaar of drie, vier, totaal uitgeraakt is. Jaarvergadering der „ITaarlemsche Damclub". Maandagavond hield de „Haarlemsche Damclub" hare 20ste Algemeene Jaarver gadering in haar clublokaal, bovenzaal Café „De Korenbeurs". In verband met de herdenking van het 20-jarig bestaan was de belangstelling voor deze vergadering zeer groot. Vrijwel alle leden waren aanwezig toen de 1ste voorzitter, de heer J. W. van Dartelen, te ruim 8 uur de vergaderin opende. Deze memoreerde in zijn openingsrede de geschiedenis der afgeloopen 20 jaren, waarbij geconstateerd kon worden dat de „Haarlemsche Damclub" thans een der eerste plaatsen inneemt in den Neder- landschen Dambond, zoowel wat ledental als speelsterkte betreft. Tot zelfs in België en Fgankrijk geniet de „Haarlemsche Dam club" een uitstekenden naam, getuige het feit dat nog enkele maanden geleden de Belgische officials een wedstrijd „Haar lemsche Damclub" tegen het Belgische Tiental niet aandurfden omdat enkele Bel gen verhinderd waren en zij daardoor geen tiental konden samenstellen wat waardig was om tegen de Haarlemmers te spelen. Het tweede tiental werd welverdiende hulde gebracht in verband met het behalen van het Nederlandsche Clubkampioenschap 2e Klasse, op welken titel de Haarlemmers geabonneerd schijnen. De heer W. J. A. Matla, de eenigst over gebleven oprichter der vereeniging en thans eere-lid, werd gehuldigd in verband met zijn 20-jarig lidmaatschap. Hierna werd even gepauseerd om de fotopers in de gelegenheid te stellen enkele opnamen te maken. De notulen en het jaarverslag werden uitgebracht door den waarn. secretaris, den heer J. P. van Eyk. Vooral van het jaarverslag had deze functionaris zeer veel werk gemaakt, wat dan ook een welverdiend applaus oogstte. Uit het jaarverslag van den penning meester, den heer J. Wielenga, bleek dat de vereeniging zich in edn bloeienden toe stand bevindt. De bibliothecaris, de heer J. L. Ver steeg, memoreerde in zijn jaarverslag de uitbreiding van de bibliotheek. Deze is thans zoodanig dat hierin vrijwel alle binnen- en buitenlandsche -iamwerken aanwezig Zijn. Van deze bibliotheek wordt door de leden een geregeld en dankbaar gebruik gemaakt. Ook het verslag van den commissaris van materiaal, den heer J. p. van £yk werd onder dank goedgekeurd. Het verslag van de afgevaardigden van de jaarvergadering van den Nederlandschen Dambond, uit gebracht door de heeren J. van Looy en J- Poppen, werd eveneens goedgekeurd. Het verslag der kascommissie, uitge bracht door den heer J. Poppen, conclu deerde tot volkomen decharge van den 1 enningmeester, den heer J. Wielenga wten namens de leden bij monde van den J voorzitter dank werd gebracht voor diens zeer accuraat beheer. De bestuursverkiezingen hadden het vol gend resultaat De 1ste voorzitter de heer J. W. van Dartelen, had wegens drukke werkzaamheden bedankt. Alhoewel vele stemmen uit de vergadering opgingen om dezen functionaris te behouden wenschte de heer van Dartelen eene herbenoeming niet te aanvaarden. Als candidaten werden opgegeven de heeren J. van Looy, P. G. van Engelen, F. A. Berkemeier, J. P. van Eyk, W. van Daalen, J. van der Giessen en W. v, d. Eynde. Allen wenschten echter eene event, benoeming niet te aanvaarden, zoodat tenslotte de heer van Dartelen zich wel bereid moest verklaren eene herbe noeming aan te nemen. Deze werd dan ook bij acclamatie herkozen. Tot 2den voorzitter werd bij acclamatie gekozen de heer H. G Teunisse, tot lsten secretaris de heer J, Bijster Jr., terwijl de heer J. B. Sluiter Jr, als 2den secretaris werd herkozen Tot penningmeester werd be noemd de heer J. R. Kuyk, tot lsten commis saris herkozen de heer j. L. Versteeg en tot 2den commissaris gekozen de heer J. Poppen. Hierna werd de heer J. van Looy belast met de oprichting van een Touring-club uit de kern der leden, welke club in de toekomst het organiseeren van buitenland sche wedstrijden zal ter hand nemen. Besloten werd in 't vervolg aan de Kam pioenstientallen herinneringsmedailles uit te reiken en behalve de reis- ook de verblijf kosten der tientallen uit de clubkas te be talen. Bij de rondvraag werden nog verschillende Zaken van huishoudelijken aard geregeld, waarna de vergadering te ca. 12 uur ge sloten werd. Naar wij vernemen heeft da K. v. K. voor Hollands Noorderkwartier aan B. en W. van Alkmaar in zake de verbetering van den scheepvaartweg van de Achterzaan bij Knollendam voor het Noord-Hollandsch Ka naal als haar oordeel te kennen gegeven dat lc, de gemeente door he' verleenen van de door Ged. Stalen gevraagde bijdrage van een zesde gedeelte der voorhands geraam de 80.000 een grooten dienst zal bewij zen aan de binnenscheepvaart. 2o. dat de vooirdeelcn, die de bestaande en nog te vestigen handel en industrie in Alkmaar van een groot vaarwater kunnen verkrijgen, vol doende zijn aangetoond. in de rapporten over de Kanalisatie van West-Friesland. Hoewel de Kamer alleszins gemotiveerd acht deze bijdrage uit de gemeentekas te putten geeft zij B. en W. in overweging te 'rachten bij het verleenen eencr bijdrage 'n regeling te bedingen die ook de grootste kans biedt, dat de inwoners der gemeente ook van de verbetering de vruchten zal kunnen plukken. Het zal toch aan B. en W. bekend zijn, dat vele schepen varende van Amsterdam naar Alkmaar of omgekeerd Ihans veelal de route kiezen over Purmerend en niet via Zaandam, hoewel de eerste weg ca. 7 km. langer is, omdat te Zaandam ongerekend de schutgelden, voor de doorvarende vaartuigen 0.02/4 havengeld voor iedere ton van 1000 kg. laadvermogen voor elke reis moet wor den voldaan. De Kamer acht dus het brengen van bet gevraagde financieele offer wel in het be lang der gemeente en derhalve raadzaam doch meer gerechtvaardigd zou zij deze uit gave kunnen noemen, indien de gemeente Zaandam ten opzichte van het transitover- keer een aanmerkelijk lager tarief voor ha vengeld zou willen inruimen wijl deze ver- beiering slechts dan ten volle effect zou kunnen sorteeren. De Hollandsche Handelsbank. Door den Olficier van Justitie is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis waarbij de heer S„ ex-Bankdirecteur alhier, tot twee taar gevangenisstraf met aftrek prev. hechtenis werd veroordeeld. DE NIEWE DIRIGENT. De secretaris der H. O. V. schrijft ons: In het verirouwen, dat het door den Ge meenteraad als voorwaarde gestelde be drag door de inwoners van Haarlem en aangrenzende gemeenten vóór den 15den Juli a.s. zal zijn bijeengebracht, is het be stuur met diengene der candidaal-dirigen- ten, die door de commissie van deskundigen iriet algemeene stemmen werd aanbevolen, in nadere onderhandeling ge reden. Het bestuur meent thans het publiek, t welk het reeds le lang in onzekerheid moest laten, mede te mogen deelen, dat indien de H. O. V. kan blijven bes'aan tot dirigent benoemd zal worden de heer Eduard van Beinum tc Amsterdam. Voordat de beer van Beinum aan bet con servatorium te Amsterdam ziin einddiploma als pianist verkreeg, was hii reeds 1/4 iaar als altist werkzaam bij de Arnhemschc Orkestvereeniging. Hij is thans solist en begeleider en concerteert gedurende 5 laren als dirigent. Behalve als dirigent van de koren der afdeelingen van Toonkunst tc Schiedam en te Zutfen is bij thans ruim 3 jaren dirigent van de Zutfensche Orkestver eeniging. De heer van Heinum, die hier eenige malen zich met succes liet hooren en voor het Haarlemsche publiek geen onbekende meer is, treedt dezer dagen in 't huwelijk met de violiste Sepha Jansen. De heeren Dr. Peter van Anrooy, Cornelis Dopper en Prof. Richard Stronck, die 't be stuur bij de beoordeeling der candidaten ter zijde stonden, zijn overtuigd, dat de H. O. V., door dezen jongen begaafden musicus aan Z1Cl*C ver^nc^cn' dc verdere ontwikkeling van haar orkest, waaraan de heer Nico Ger barz 7 jaren zijn beste krachten wijdde, met vertrouwen kan tegemoet zien. Wij herinneren er nog eens aan, dat de R- K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Blcemendaal e engroote belangrijke recla me heeft uitgeschreven te Vogelenzang op Dinsdag 5 Juli 1927, 's avonds te 8 uur, iri het R. K. Vere<enigingsgbouw. Als spreker zal optreden de heer J. G. van Kessel, oud lid van den gmeenteraad van Bloemendaal. met het onderwerp: De R. K. Staatspartij en geen andere." Alle R. K. kiezers en kiezeresscn hebben vrijen toegong. Er bestaat glcgenhcid tot gdachten wisseling. Alle R. K. kiezers en kiezeressen hebben vrijen totgang. Er bestaat gelegenheid fot gedachtenwisseling. Vrijdag a.s. zal Warmond bezoek krijgen van het detachement Indische militairen, dat. lot bijwoning van de bijzetting van het stoffelijk overschot van generaal v. Heutsz naar Nederland is overgekomen. De vereeni ging Oost en West heeft den müitairen oen boottocht over de meren aangeboden. Des namiddags vertrekken zij weder per salon boot over Leiden naar Den Haag. Het aarlijksch concours van den Noord- Hollandschen Zangersbond werd Zondag gehouden te Andijk. Het weder hield zich goed en er was veel publiek opgekomen. De jury kende de volgende prijzen toe: 3e afd. B. Gem. Koren; „Schoorls ge mengd koor" le prijs; „Crescendo Groo- tcbroek. 3e prijs. 3e afd. A. Gem. Koren: „Koorvereeniging Bergen", le pr.; „Varia", Warmenhuizen, le pr.; „Gemengd koor, Zuid-Scharwoude", le pr.; „Zanglust", Anna-Paulowna, 2e pr.; „Tavenu", MedembRk, 2e pr. 2e afd Dameskoren: „Oosthuizen te Oosthuizer 2e pr. m 2e afd. Gem. Koren: „Excelsior Dirks- horn, le pr.; „Nieuw Leven Medemblik, 1" pr.; „Tavenu", Andijk (West) 2e pr 1 „Oefening Kweekt Kennis", Andijk Oost, le afd Gem. Koren: „Concordia Wesl- zaan, le pr. De toestand van den gemeente-secretaris var Velsen, de heer J. Kostelijk, was heden nog ernstig. (Voor den Inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) DE I-I. O. V. IN HET PARK TE WOR- MERVEER. Geachte Redactie, Bij gelegenheid van het j.l. Zondag te Wormerveer gehouden Zangtournooi, geor ganiseerd door „Wormerveer's Mannen koor", waar, benevens vele Haarlemmers, ook ondergeteekende aanwesig was, is het mij wederom gebleken dat wij Haarlemmers in de H. O. V. en deszelfs leider een muzikale eenheid bezitten van den eersten rang. Dezen avond toch heeft ons Haarlemsch Orkest wederom wonderen verricht onder zijn eminenten leider. C.a. 5000 bezoekers in het park aldaar hebben onder adembenemende stilte ge luisterd naar ons Haarl. Orkest. De ovatie's, die Nico Gerharz en het orkest gebracht werden na bijna ieder nummer, waren zóó spontaan en overweldigend als nog zelden gehoord. Orkest en leider werden als om strijd geprezen. Voor de aldaar aanwezige Haarlemmers waren het zeer zeker heerlijke oogenblikken getuige van een dergelijk gejubel te zijn. En toch, hoewel ook wij mede juichten, was onze juichtoon niet zoo spontaan als die der Wormerveerders. De gedachte, dat straks twee eminente mannen als Nico Gerharz en Willem Knikker het orkest zullen verlaten, deed onzen juichtoon in de mineur toonaard moduleeren. Het was slechts met een handdruk of een hoofdknik, dat wij konden antwoorden op de vele verzekeringen die ons van alle kanten werden gegeven, dat wij, Haarlemmers toch wel te benijden zijn, dit schoons zoo dikwijls binnen eigen veste te kunnen genieten. Inderdaad, wij zijn te benijden zoo'n orkest ons orkest, zulk een leider onzen leider te mogen noemen. En nu, nu gaat die begeeste rende leider en diens rechterhand, heen. Waarom Echter, dit is niet onze zaak. Wel zouden wij hen, die daarvoor verantwoordelijk kun nen worden gesteld, willen toeroepen; laat af, breek deze met groote moeite en energie opgebouwde beweging niet in stukken. Dat recht hebt gij niet. Gij niet en niemand niet. Zeker, er kan een anderen dirigent worden gevonden, doch wie kan zeggen, dat van diens persoonlijkheid dezelfde magische bezieling zal uitstralen Daarom is dit niet alleen een zaak van het een of ander officieel lichaam, doch een zaak welke ons allen betreft. Laat ons dan luide onze stem verheffen tegen het heengaan van deze beide mannen. Stadgenooten. Gij die het wel meent met het Haarl. Orkest en de belangen van Haar lem, zend fnij als blijken van adhaesie met dit protest bij duizendtallen uwe namen en adressen. Ik zal dan zorgen dat deze adhesie betuigingen voor het aanblijven van beide genoemden, ter kennis worden gebracht van hen, die het misschien o zoo goed mee nen, doch o zoo weinig blijken geven van juist inzicht door het voor de zooveelste maal op losse schroeven zetten van onze onvolprezen H.O.V. Haarlemmers, waeckt voor Uw saeek. Talmt niet, handelt snel, misschien is deze ramp nog te keeren. NICO HOOGERWERFF, 54, Koninginneweg Bij Haastrecht een auto over den kop geslagen; een der inzittenden gewon<j. Óp den weg GoudaOudewaler, het be ruchte „autokerkhof", is gisterochtend we derom een ernstig ongeluk gebeurd. Even buiten de gemeente Haastrecht, ter hoogte van de boerderij van den landbouwer Vaa Eijk, is, bij hel passeeren van een vracht auto, een open personenauto, H g8000, waarin behalve de chauffeur, drie personen waren gezeten, paardenhandelaars uit Rot terdam, die op weg waren naar de mrkt te Utrecht, van den dijk gereden, over den kop geslagen en toen legen den gevel van dc woning van v. Eiik opgevlogen. Een der inzittenden, de heer Z., werd zwaar gewond opgenomen met gespleten neus en hevig bloedend uit lip en oogen. Dr. Hakkenberg ul' Haastrecht verleende de eerste hulp, waarna de gekwetste per auto naar de Wijkverpleging te Gouda werd overge bracht Bij informatie werd medegedeeld, °at zijn toestand ernstig is; hij heeft nog inwendige kneuzingen opgeloopen en kott nog niet gehoord worden. De oorzaak van h .t ongeval moet, n-ia' de „Tel." meldt, voor een gedeelte worj^n toegeschreven aan den bestuurder van e vrachtauto, die te weinig uithaa'dc',.rn, bovenal aan den verraderlijken veg. 1 j plaatse schrikbarend slecht 's en ongelukken aan de orde van cn Ondanks alle actie, wordt aan verbetering niets gedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9