VOOR DE SLACHTOFFERS Veiligheidskleppen. Stadsnieuws. ÏIN DE DAMP IN DEN ACHTERHOEK. Voornaamste Nieuws I S ■m Woensdag 6 Juli 1927 51ste Jaargang No. 16594 Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiierllfk. driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 7 Juli J. KOSTELIJK t ZIJN BEWAKERS TE VLUG AF. Faillissementen van 5 Juli 1927. OP ALLES VOORBEREID. De aanhouding op een zeiljacht Personalia. Excursies van Kamerleden. DE NIEUWE DIRIGENT DER H. O. V. Hoopvol de toekomst in. Personalia. Examens L. O. De toestand in den Bollenhandel zooals een Engelschman die z»et- DE SLUIZEN TE IJMUIDEN. J. J. WEBER ZOON i OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Mulo-Examen. District Haarlem en Omstreken van den D. H. V. B. De abonnementsprijs bedraagt vcat Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi- Vooruitbetaling 3 58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen] Postrekeining Nr. 5970. Adv#rtentiën tusscben den tekst Vraag- en aanbod-advertenties \Jf regels 60 ct per plaatsing: eli» regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QfSfjfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7CI) bij een ongeval met f OCH bij verlies van een hand, IOC bij verlies van een f Rfl bij *n breuk van F in bij verlies y. ee*> tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «JUlfU." verlies van berde armen, beide beenen of beide oogen: doodelij ken afloop Oeen voet of een oog; IC*S, duim of wijsvinger dü bee- of arm: 4 xU. andere vinger. Den vorigen keer wezen wij er op, dat de oppsitie tegen het groote aanial kwa liteitszetels, waarover het centraal-advies- college de beschikking krijgt, dit ééne voorbij zag, dat wij n.m. nu eenmaal niet met volmaakte menschen te doen hebben. Het nieuwe systeem bedoelt een verbete ring te zijn van het. vroegere en zoo zeer gewraakte „politiek advies", waarop van bovenaf ten slotte de geheele katholieke lijst voor heel het land werd vastgesteld: waarop practisch werd uitgemaakt, welke personen zitting zouden nemen in de Twee de Kamer. De mogelijkheid immers om te gen het advies in, een vaste plaats op de officieele lijst te krijgen, was zeer gering en de strijd, welke daarvoor gevoerd moest worden, was le bitter, dan dat dit systeem op den duur duldbaar was voor de een heid der partij. Daarom kan het onpersoon lijk advies voor twee derde van het aan tal zetels een winst zijn. Maar dan deden ook zij weer verkeerd, die nu opeens in het andere uiterste wilden vervallen en de bevoegdheid der centrale leiding om regelend op te treden tot een minimum wenschten te beperken. Immers het doel van elk systeen, om n.m. een zoo goed mo- lijke katholieke Kamerclub te krijgen, werd daarbij voorbij gezien en 't gevaar voor een zijdigheid en dus verzwakking der Room- sche Kamerfractie zeer vergroot. Daarom moesten de kleinere bezwaren, welke aan het verleenen eener groote bevoegdheid aan een Centraal Adviescollege onvermijdelijk vast zitten, worden aanvaard, ter bereiking van een grooter goed: de zekerheid van een veelzijdige, sterke en bekwame katholieke Kamerclub. Deze overweging nu, dat kleine bezwa ren en zelfs gevaren moeten worden getrot seerd om een voornamer doel te bereiken, geldt in nog veel sterker mate voor de kiescomité's, welke door de vaststelling van het nieuwe kiesreglement nu officieel in de R.K. Staatspartij erkend zijn. Of wij die comité's een aanwinst voor onze partij achten; ol wij het nieuwe in stituut erg fraai vinden? Eerlijk gezegd: neen, wij zouden bijna van een uitwas kun nen spreken. Toch deed de herzienings- conmissie en het bestuur der Staatspartij, toch deed de meerderheid dervergadering van jl. Zaterdag o.i. juist er goedkeuring aan te hechten. Zij zijn voorloopig een supple ment van het uiteraard onvolmaakte nieu we systeem. Wanneer wij betoogden het reeds ons kiezerscorps volmaakt was, dan was er óf wel geen centrale leiding bij de can- didaatstelling noodig; immers de kiezers zelf zouden dan zorgen voor de allerbeste candidaten, ieder in eigen kring óf wei- men liet de samenstelling der lijsten voor heel het land aan een vertrouwenscommissie over. Meeningsverschillen en ruzies over politieke adviezen waren dan uitgesloten. Maar omdat noch het kiezerscorps in zijn geheel de volmaakte wijsheid bezit, noch eenig centraal college is te vinden, dat ge heel objectief en onfeilbaar van inzicht in staat is om de beste candidatenlijst samen te stellen, daarom is de vorm van de kwa liteitzetels en wel voor 2/3 der vaste plaat een in een centraal advies gekozen. Deze tusschenweg blijkt nu echter nog niet vol doende te zijn, om overal de gewènschte tevredenheid te wekken. De ervaring heeft het geleerd, dat in ons zoo heterogeen kie zerscorps, dat wij in één groote partij wil len bijeenhouden, zooveel stroomingen be staan, dat de ééne rechte bedding zonder zijtakken gevaar voor overstrooming levert. Of, om het anders te zeggen: er kan in sommige omstandigheden en op bepaalde tijden en plaatsen zulk een sterke spanning zijn, dat bij het ontbreken van een veilig heidsklep het geheele apparaat dreigt uit een te spatten. Zulk een veiligheidsklep nu kunnen de kiescomité's vormen. Zij hebben hun ont staan te danken aan de Sl Michëlbeweging en daarom waren zij aan velen verdacht en onsympathiek. Tot op zekere hoogte moet men respect hebben voor de oppositie, wel ke tegen de kiescomité's voornamelijk uit Limburg opkwam en welke op de Utrecht- sche vergadering haar weisprekenden ver tolker vond in pater Cassianus Hentzen. Im mers het verzet betrof een poging om de eenheid der partij te beschermen, om de discipline hoog te houden. De opposanten echter waren hier strenger, dan de leiding zelf. immers het hoofdstuk der kiescomité's in bet nieuwe kiesregle ment is door het partijbestuur zelf goedge keurd en overgenomen. Wil het partijbe stuur, dus de dagclijksche leiding zelf, het risico van kiescomité's aanvaarden, uit een oogpunt van tactiek, van voorzichtig beleid en wellicht slechts als overgangsmaatregel, laat de partij zich er dan niet tegen verzet ten. Daarbij komt. dat in het reglement de comité's met alle waarborgen tegen uitspat tingen zijn omgeven. De schroef is door een aangenomen amendement zelfs nog sterker aangedraaid, doordat het partijbestuur en de kringbesturen niet enkel meer de bevoegd- beid hebben zooals oorspronkelijk was voorgesteld maar statuair-verplicht zijn regelen vast te stellen ten aanzien van de Werking der kiescom'^ Na de rust, welke door de reorganisatie en door het nieuwe kiesreglement in onze partij zal intreden, gelooven wij dat er al heel weinig van de kiescomité's te vreezen is. Al wat zij doen kunnen en mogen is im mers niet anders dan binnen de partij en binnen den eigen kring reclame maken voor een der candidaten van *de reglementaire verzamellijsten. In normale tijden en die gaan wij, naar wij allen hopen, toch weer te gemoet zullen er weinig of geen kiescomité's optreden, maar zal men zich met actie in de kiesvereeniging tevreden stellen. Heerscht er door een of andere omstandigheid groote spanning, botsen de meeningen heftig tegen elkaar, Iaat er dan gelegenheid zijn voor zeer vurige tem peramenten om voor den candidaat hunner keuze extra actie te voeren Meestal zullen zij hun tanden stuk bijten op de groote, eensgezinde organisatie. Maar het kan zijn, dat zij een groote strooming achter zich hebben. Dan echter is ook tevens recht ge daan aan een beduidende groep Roomsche kiezers, die voor hun meening iets over hebben. Aan partijbestuur en kieskringbesturen de taak om de kiescomité's binnen de per ken te houden, dan kunnen deze naar onze meening als veiligheidskleppen wellicht nog wel eens diensten doen, waarvoor heel de partij in tijden van groote spanning erken telijk zal zijn. i Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Metaalbe werkers 8 uur R.-K. Stucadoorspa- troons 8 uur Esperanto 8 uur „Proza en Poëzis" 8 uur Vakafdee- ling 4 Spoor- en Trampersoneel 8 uur Bestuur Transportarbeiders 8 uur. St. Josephsgezellengebouw, Jansstraat 59. Repetitie Zangers gezellen half 9 uur. Groote of St. Bavokerrk Orgelconcert van half 8 tot half 9 uur. Den Hout H. O. V.-muziekuitvoering :n de tent 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Gebouw Bloemhof Bloemhofstraat Ten toon stelling van School- en Werktuinen Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tol 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur Dins, dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89 'A uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Maithavereen'ging Bloemhofstraat t. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8—half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau vooi verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeiiiging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N. Groenmarkt 22 Na een korte ongesteldheid is gistermid dag in het ziekenhuis St. Joannes de Deo alhier in den ouderdom yan 40 jaar over leden de heer J. Kostelijk in leven secretaris der gemeente Velsen In de kracht van zijn leven is de heer Kostelijk aan zijn gemeente ontvallen. Ge- durende bijna 21 jaren had hij in dienst van de gemeente Velsen doorgebracht en hare buitengewoon snelle en veelzijdige ontwik keling zien voltrekken. Met hart en ziel was hij zijn arbeid toegedaan en het gemeentebe stuur van Velsen verliest in den heer Koste- lijkt dan ook een buitengewoon groote werk kraebt# In verband met dit plotselinge overlijden is de raadsvergadering, welke gisteravond zou gehouden worden, op voorstel van den voorzitter, den burgemeester, tot nader da tum uitgesteld. Gij allen zult al reeds vernomen hebben zoo sprak de burgemeester tot de verzamel de raadsleden, welk een zware slag ons ge troffen heeft, nu onze geachte gemeente secretaris, en uw aller vriend na een korte ongesteldheid ons door den dood is ont vallen. Het ligt in mijn voornemen om aan het graf getuigenis af te leggen van uwe en mijne waardeering, van uwe en mijne smart. Intusschen stel ik voor om deze zitting ten teeken van rouw te verdagen tot nader orde. De raad, welke deze woorden staande had aangehoord, stemde hiermede zwijgend in. Her personeel ter gemeente-secretarie was volledig tegenwoordig. Wijlen de heer J. Kostelijk werd den 12en Februari 1887 te Zuid-Scharwoude geboren. In 1905 werd hij aangesteld tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Schoten, waar na in September van het daarop volgende jaar zijn benoeming volgde tot adjunct-com mies ter gemeente-secretarie van Velsen. 1 September 1911 werd hij aangesteld tot commies, om in October 1915 te worden be noemd tot hoofdcommies. Geruimen tijd. was de heer Kostelijk als waarnemend-secre taris werkzaam, totdat in October 1923 zijn benoeming tot gemeente-secretaris volgde, in welke functie hij uitstekend op zijn plaats bleek te zijn. De heer Kostelijk die o.m het diploma Staatsinrichting M.O. bezat, had nog zitting in het bestuur van 't Roode Kruis en in het bestuur van do vereeniging „Kindervreugd". Het stoffelijk overschot zal a:s. Zaterdag des middags om 1 uur, op de begraafplaats Westerveld ter aarde worden besteld. Arrestant ontsnapt en weer gevat. Verleden week werd door de politie van het bureau Singel te A'dam opsporing en aanhou ding gevraagd van een persoon, die verdacht werd van oplichting. Het resultaat was, dat hij in Hilversum werd aangehouden, waarna hij op transport werd gesteld naar de hoofd stad. Een rijksveldwachter maakte de reis met hem mede. Van het Centraalstation liepen zij via Damrak en Kalverstraat naar het bureau aan den Singel. Tusschen Spui en Kciligeweg gekomen, zeide de arrestant, dat hij even in het warenhuis Heema moest zijn De veldwachter, die den jongeman ver trouwde, liet hem gaan, doch vatte post voor de deur. Hij wachtte geruimen tijd, doe de arrestant kwam niet voor den dag. Na eel wat gevraag, kwam de veldwachter m het expeditielokaal. Hier had men een man, e- antwoordende aan de beschrijving van ?.en veldwachter, gezien.. Hij was op deze wijze door den achteruitgang ontsnapt. Het signalement werd per radio be end gemaakt, en de politie te Haarlem arres eer de'den vluchteling. Op de reis van Amsterdam naar Haa '®m, werd beter op hem gepast en zoodoende be landde hij veilig en wel op het bureau din- gel. Ook op andere bureaux heeft men een iJmuiden, welke intusschen te Amsterdam was hersteld, met behulp van een groote drijvende kraan wederom geplaatst. Hoewel doordit werk de scheepvaart door ge noemde sluis tijdelijk gestremd was, heeft geen enkel schip moeten wachten, omdat alle schepen van die afmetingen waren, dat ze door de oude sluis konden worden ge schut. N. J. Kramer, autobusondernemer te Haarlem, Generaal Cronjéstraat 141rd.; curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel alhier. G. ter Wal, expediteur, te Haarlem, Kin- derhuisvest 41rood; curator mr. A. A. Hui- zenga. alhier. Rechter Commissaris Mr. dr. W. F. H. Schuts alhier. G. J. Rosier, behanger en stoffeerder te Lisse, Heerenweg; curator mr.F. J. Gerritsen alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: E. Kievit, gepensioneerd gemeenteambtenaar, te Haarlem; curator mr. F. van der Goot, alhier. Jan Valk, voddenkoopman te Koog aan de Zaan; curator mr. G. W. C. Pliester, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: Chr. H. J Nessen, bouwkundige te Haar lem, curator mr. W. J. G. veenhoven, alhier. J. Speekenbrink, te Haarlem; curator mr. B. Bouman, alhier. M. Aupers, caféhouder te Haarlem cura tor mr. B'. Bouman, alhier. De directie der Ned. Spoorwegen heeft bij specialen dienstorder aan het personeel bekend gemaakt, dat aan beambten en amb tenaren, die een gebrek aan eenig onderdeel der bovenleiding van het electrische net, waardoor gevaar voor kortsluiting zou kun nen ontstaan, ontdekken en daarvan ter stond kennis geven, zoodat maatregelen kunnen worden genomen, om gevaar te voorkomen of te verminderen, een premie wordt toegekend van ten minste 1. In bijzondere gevallen kan deze premie aan zienlijk verhoogd worden. Een ge ral van schaking. De vorige week lag in het Noordzee, kanaal te IJmuiden het zeiljacht Helvetia. Tegen den avond werd het jacht door de oude sluis geschut om naar zee te ver- -- trekken. De politie begaf zich echter aan stérkle van het orkest zal laten leiden. G boom', gaf last, dat het jacht aan den JJaIlIer kijv. vraatSt een bezetting, die de steiger in de Buitenhaven zou vastgemaakt 'ten eenenmale niet kan bieden, worden en haalde toen van boord een heer maar overigens kan met de H. O. V. alles en een iong, minderjarig meisje, die naar 'n studie worden genomen, zoowel klas- het politiebureau werden gebracht. i sieke al® moderne muziek, van Mozart, sui- De N. R. Crt. verneemt thans, dat de ^fn ®ach en Handel,'Cherubim, Debussy, politie tot de aanhouding overging, omdat zij meende met een geval van vrouwen- hanc.el te doen te Hebben. Nader is echter gebleken, dat het hier een schaking van jury bij de proefconcerten, bestaande uit dr. Peter Anrooy, Corn. Dopper, en Prof. Rich. Stronck, éénstemmig in haar lof was over het dirigeeren van Ëd. v. Beinum; hij is tevens ras-artist, omdat hij van een artis- tengeslacht is. Reeds vier generaties van de van Bei- nums, over-grootvader, grootvader, vader en thans de zoon, hebben de muziek tot levensdoel gekozen. De vader van den nieu wen dirigent is thans nog werkzaam als lid van het Arnhemsch Orkest; zijn broer, de solist Co van Beinum, is eveneens in Arn hem woonachtig. De groote capaciteiten, getoond bij het proef-dirigeeren, die de jury aanleiding waren Eduard v. Beinum aan het bestuur der H. O. V. ter benoeming voor te dragen, waren slechts een bevestiging van hetgeen men in Haarlem reeds van den musicus wist Want hij is voor de Haarlemsche muziek liefhebbers geen onbekende. Als solist is hij enkele malen met het orkest opgetre den, o.a. met de uitvoering van de Fantasie van Debussy; ook bij andere gelegenheden is hij met de H. O. V. opgetreden. Eduard v. Beinum begint zijn taak als dirigent der H. O. V. met blijmoedig ver trouwen op de toekomst en een vast geloof in de artistieke kwaliteiten van het Haar- lemsch orkest. Hij heeft het orkest leeren kennen in zijn prille jeugd, toen het onder Criens nog harmoniemuziek uitvoerde; uiteraard zijn de herinneringen aan deze kennismaking zeer vaag. Bij hernieuwing der kennismaking, verze kerde ons de heer van Beinum bij het on derhoud dat hij ons gisteren toestond, was de indruk steeds buitengewoon gunstig. De uitvoering van bovengenoemde Fantasie van Debussy was van hooger gehalte dan bij eenig ander orkest in het land. Bij het proef-concert is deze indruk nog versterkt; de klank van het orkest was fijn en spon taan; uitgevoerd werd toen l'Apprenti sorcié van Ducas, dat zeer zware eischen stelt. Daarom gaat de nieuwe dirigent blijmoe dig en vol vertrouwen de toekomst tege moet. Het is zijn vaste overtuiging dat de H. O. V. groote mogelijkheden biedt. De heer Gerharz, voor wien Ed. v. Beinum groote bewondering koestert, heeft dat reeds bewezen door de hoogte, waartoe hij het orkest gevoerd heeft. De nieuwe diri gent zal in zooverre van de methode van Nico Gerharz afwijken, dat hij niet als deze, groote werken, waarvoor de H. O. V. de orkest-sterkte niet bezit, zal verwerken en voor hét orkest pasklaar maken. In deze lijn past ook het plan van Ed. v. Beinun dat hij zich bij de keuze van werken slechl in zooverre bij het orkest zal aanpassen, dat hij zich niet door het gehalte maar de een minderjarig meisje betrof. De aange houden heer G. van A. v. D., uit Den Haag, had een 15-jarig meisje geschaakt, met wie hij vermoedelijk naar Engeland wilde oversteken om daar met haar te irouv.cn. Hij zelf is 32 jaar oud. Het meisje is aan haar ouders ,orug- gegeven cn de heer v. A. v. D. is ter be schiking van de justitie gesteld. Aan de Nieuwe Huishoudschool, Gabriël Metsusstraat 8, Amsterdam, is namens de Vereeniging tot bevordering van het onder, wijs in kinderverzorging en opvoeding een diploma uitgereiktaan mej. M. J. Brinkmann, alhier. Naar IJmuiden en de Zuiderzee-werken. Maandag heeft een dertigtal leden der Tweede Kamer, o w. zich ook de voor zitter jhr. mr. Ruys de Beeeeerbrouck, be vond, een bezoek gebracht aan de s'.uis- werken te IJmuiden. A.s. Donderdag zullen verschillende leden der Kamer, alsmede de president, de Zui&'er- zeewerken gaan bezichtigen. Een onderhoud met Ed. v. Beinum. Eduard van Beinum, de nieuwe dirigent EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN, aPPcltie met den hardIo°Per te sch,llen' Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Vorig bedrag X. Y. Z. Tot zekere intentie.... Totaal 1867.22 5.— 2.59 1874.72 Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden. Bij de j.l. Maandag gehouden M. U. L. O- examens te Amsterdam, slaagde onze plaats- genoote mej. Jeannette Osendarp. Zij werd opgeleid door de Eerw. Zusters Ursulinen te Bergen (N.-H.) Bij de aan de Bisschoppelijke Kweek school te Beverwijk gehouden examen voor de acte L. O., slaagden de heeren: H. J. M. Bruschke; L. J. A. v. d. Drift; A. E. Dijk graaf; J. H. V. FrankenhuiiserA. H. G. Garritsen. In „Horticultural Trade Journal van 15 Juni schrijft „Observer" een artikel ov r e „situatie in de Hollandsche bollen' een 1 artikel waarin de toestand waarin zlC ®P I het oogenblik de handel in bollen bevindt, j besproken wordt en de vooruitzichten voor den Engelschen kooper niet rooskleurig ge_ acht worden. Het artikel besluit volgens het „Wkbld voor BI. C." als volgt: „Er schijnt voor de Engelsche koopers geen enkele reden voor optimisme je be- staan. Dit geldt zoowel voor den broeier als voor den kleinhandelaar. De bloemenPn'zen handhaven zich op een vast laag Ped en de bloemenhandel kan slechts eenig vP°r e,y' opleveren, wanneer de bollen laag m PZiJs zijn. Voor den kooper die zijn bollen aan het publiek verkoopt is de toestand misschien nog slechter, daar men immers niet el )aar zijn bollen door andere vervangt, en Ze ,';e duur zijn om ze over de schutting van Z1lh buurman te werpen. Om een conclusie en een moraal 'e rak- ken: Men moet zich niet verbeelden dat, waar de één geen bollen koopt, de asd.ee het daarom ook zal laten. Er komt eeD öl)sa constante hoeveelheid bollen naar Eoge*and, en als de één ze niet koopt, zal dfianclere het doen. De slechte kwaliteit bollen Het een aantal van de beste kwaliteit--z® 10 Holland gebroeid worden en de /bloemen komen bier, en scheppen een oneerlip'6 con currentie met de hier gekweekte- bloemen. De beschadigde sluisdeur weer geplaatst. Ravel Voorzichtig roerden wij de kwestie: Har monie of symphónie, aan. Het antwoord van Ed. v. Beinum was even vlug als stellig. „De toestanden in den Hout kunnen misschien in zeker opzicht harmonie-muziek gewenscht doen zijn, maar 'Overigens is zij absoluut uit den tijd. Syraphonie-muziek is te preferee- ren, vooral ook omdat voor harmonie-mu ziek meestal transcriptie noodzakelijk is." De zaal van het Gem. Concertgebouw waar de H.O.V concerteert, noemde Ed. van Bei num prachtig, en zijn waardeering van het paleisorgel is dezelfde als die van zijn leer meester de Pauw: „heerlijk" Herhaaldelijk verzekerde de nieuwe dirigent ons dat hij nog veel zal kunnen bereiken met hel orkest van de ILO.V. „die absoluut moet blijven bestaan." In aansluiting aan de levensbijzonderheden van Ed. v. Beinum, welke wij reeds publi ceerden, diene dat hij van Arnhem, waar hij 3 Sept. 1900 werd geboren en jaar als I altist speelde in het Arnhemsche Orkerst, naar Amsterdam verhuisde om zijn studie voort te zeiten aan het conservatorium. Daar studeerde hij onder leiding van den mentor van Andriessen en L. Robert, de ir'auw, die alleen om het paleisorgel naar Holland kwam en dien Ed. v. Beinum noemt: een groot artist, een edel mensch en een fijnvoelend paedagoog. Na het einddiploma behaald te hebben van het conservatorium, trad van Beinum op als accompagnateur en pianist; als diri gent was hij verbonden aan de afdeeling der Mij. voor Toonkunst te Schiedam en Zutphen en aan de Zutphensche orkestver- eeniging. Hoewel hij voornamelijk optrad als solist en dirigent, heeft Ed. v. Reinum ook gecomponeerd, o.a liederen die door Di Moorfag uitgevoerd zijn. i t y^ r> kt v v s v'> - j Het departement van Waterstaat heeft thans de algemeene maatregelen van be stuur voor algebeele invoering der Lucht vaartwet in ontwerp gereed. De Maasverbetering. Overeenstemming ia bereikt inzake het rapport-Lely; aan een ontwerp van uitvoering wordt reeds ge werkt. De Fokker VII is heden naar Medan ver trokken, Van Lear Black is enthousiast over de ontvangst in Indië. Rijkssubsidie voor H. B. S. en Gymnasia; B. en W. van Amsterdam slaan een aanbod van den minister van Onderwijs ai. De resultaten van den Nederlandscben Landbouw in 1926 zijn slechter dan die ia 1925. Ten nadeele van een Rottcrdamscho scheepvaartmaatschappij is een brutale ver duistering van cacaoboonen gepleegd tot een bedrag van 11.000. Plannen voor een vliegtocht van Buenos Aires naar Dublin in 10 étappes. Nadere bijzonderheden omtrent het tra gisch vliegongeluk nabij het vliegveld „da Kooy". Lindbergh heeft als blijk van erkentelijk heid voor zijn energie aanvaard 'n geschenk bestaande uit een geheel gemonteerde luchtvaartmaatschappij, welke onder zijn persoonlijke leiding zal staan. De Maatschappij tot bevordering der ge. neeskunde vergadert te Amsterdam. Naar verluidt zou de koning van Enge land voornemens zijn, een bezoek aan Phi lips te brengen. Er bestaat kans, dat Byrd en zijn metge. zeilen naar Holland komen. De commissie voor economische politiek vergaderde voor het eerst sinds 1922 ter behandeling van het verslag der sub-com- missie. Koning Foead van Egypte te Londen. Bo iaatkundige economische beteekenis van dit bezoek. De drie-mogendheden-conferentie dreigt schipbreuk te lijden wegens de Britsch-Ja- pansche onverzettelijkheid ten opzichte van de Amerikaansche voorstellen. Overeenstem- ming bereikt inzake beperking der duik- booten. De Franscbe Kamer heeft de interpellaties over de arrestatie van Pujo uitgesteld, nadat de regeering de vertrouwenskwestie had ge steld. Onafhankelijkheidsdag in Amerika; 235 per- sonen omgekomen. Zie verder Laatste Nieuws. der H. O. V, is een ras-artist in dubbelen Maandag is de door het s.s. Adonis be- zin Dat hij een musicus is van meer dan schadigde deur van de nieuwe sluis te gewone beteekenis bewijst bet feit, dat de Den I2en Juli a-s- zal Ed. v. Beinum in het huwelijk treden met de violiste Sepha Jansen. Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om r.51. Hoogste barometerstand 764.3 m. M. t© Andanes. Laagste barometerstand 746.9 m. M. te Valentia. Verwachting. Zwakke tot matigen Zuid Oostelijke tot Zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk droog weer, later waarschijnlijk onweer, warm. Geslaagd zijn te Amsterdam voor het Mulo-diploma Ai A. N. Cohen; A. C. Oord; A. C. M. Nuyten; F. G. Derksema; T. C. Hangjas; F. Gcerts; M. C. C, v. Koot; W. F. Horeman, allen te Haarlem. L. J. Hartog; W. J. Wagener; C. J. Schijf te Schoten; M. Spaargaren en A. Spaargaren te Haarlemmerliede; C. E. Buis te Halfweg; R. Vonk tc Heemstede. Voor diploma B: M. Th. v. d. Berg t© Hoorn. Geslaagd voor het Mulo-diploma A; C. Tibbe en W. A. Oosterveld te Haarlem; J. F. Limpers te Heemstede; H. J. v. d. Velden, Santpoort; J, H. Pieters, B'Ioemen- daal; J. Spaargaren en E. G. Balder, Aals meer. Voor diploma B: G. Siliakus; J. A. Hoppe; P. Wielart; W. J. A. Mala; A. v. Amerongen; J- P. C. de Vries en K. Visbeen, allen te Haarlem; J. Veth, Zandvoort; F. Tijsterman, Schoten. A.s. Vrijdagavond 8H uur vergadert het bestuur van bovengenoemd district in "c R.-K. Lyceum van den Zijlweg. De Secretaris: H. VAN TURNHOUT Spaanschevaartstr. 90, Schoten,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1