Pakkisten KAUB HALFWEG CHÈQULKOERSEN HeringaS| mui:, teem I Amsterckmsche Beurs Centrale Verwarming F CTTGEFïÏlIS - laatstêTniëuws. 101 Bovenleiding gebroken. Het tijd om Uw voor de verzending van Uw bloembollen - te bestellen levert ze U GOED en GOEDKOOP TELEFOON 34 Indische Tentoonstelling. Kennemer Lyceum. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Verkiezing van leden van Ged. Staten. De communist Wijnkoop reeds in actie. Bijzonder Onderwijs. Commissie voor Georganiseerd Overleg. Ongelukken. STEDELIJK STORMRAMP. COMlTé 1927. Kruisverbond. KAMER VAN KOOPHANDEL OMSTREKEN. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Schieten. Eindexamens Nutskweekschool voor Onderwijzeressen. Jubileum. Ter navolging. Gewetensgeld Laag. Dronken chauffeur. Rijwieldiefstal. Aanrijdingen. In liet water gereden. UITSLAG DER GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Binnenbrand. Progrmma Duitsch bezoek. Publiek telefoonstation. DUTS TH A AT Sa- TËLfctyyri 10/lij BURGERLIJKE STAND. HEEMSTEDE. R.K. Grafische Bond. De Fokker VII uit Batavia vertrokken. Kapitale boerderij afgebrand. Prov. Staten van Noord- Brabant. Provinciale Staten van Drente. Provinciale Staten van Gelderland. Verkiezing Ged. Staten van Zuid-Holland. Verkiezing Ged. Staten van Groningen. Bark omgeslagen; vier slachtofers. Noodlottige val. Gemeenteontvanger gearresteerd. De Spaarne-Bank, Haarlem :oi| 100 ioiu/16 98V16 2471 170 16U 161J 174* 318| 106'/a 116 440J 88l/„ 121% 143] 163| 349? 198? 367? 288 228] 290" 152 184 102% 101%, 101] 100J1 lODVr, 98]b 246 171 161 161f 174] 320 107? 116] 89 122? 146 162b 334b ex. 355geb. 6?ex. 290 230 290 151 185 102 712 382 129 170] 153 124} 175} 72} 93 218 187 49} 718geb. 381 131} 172b 153b 483 442 235] 447 3J% de Spaarne-Bank, Haarlem (Adv.] Belangrijke treinvertraging. Toen de electrische trein 873, welke gisterenavond 18.26 uur uit Amsterdam naar j)en Haag was vertrokken, zich tusschen Vogelenzang en Hillegom bevond, brak ter plaatse de electrische bovenleiding, waar door de trein niet verder kon en het spoor in de richting AmsterdamRotterdam ernstig werd versperc. De vermoedelijke oorzaak is, dat de bliksem op de leiding is geslagen, waardoor de draad door brandde. Trein 229, die om 18.45 uur, de electri sche trein, die te 19.09 aur en trein 15 van Amsterdam naar Parijs, welke te 19.41 uit Amsterdam naar Rotterdam waren vertrok ken, konden daardoor niet verder dan Vogelenzang. Toen uit Haarlem een montage-wagen was gekomen en de leiding was hersteld, konden, nadat de electrische locaaltrein 873 op een zijspoor was gezet, de drie andere tremen de reis voortzetten. De vertraging, welke ze daardoor ondervonden bedraagt voor trein 229 ongeveer \'A uur en voor de daaropvolgende treinen on geveer drie kwartier. Trein 873, welke anders 19.24 uit Lei. den vertrekt, kwam met zeven kwartier vertraging te Leiden aan en vertrok van daar derhalve eerst te 21.05 uur. Trein 1077, welke te 20.22 uit Amsterdam was vertrokken, moest ten gevolge van de storing ongeveer 6 minuten te Haarlem wachten. Omtrent het ongeval aan de bovenleiding, van den geeleclrmcee:oen spoorweg uu Vogelenzang kunnen wij nog de volgende bijzonderheden vermelden. Het ongeluk ge beurde bij de seinpaal 75 a 100 M. voorbij den overweg aan de Zandvoortsche laan. De overweg-wachter zag tijden9 het on weer dat gistc-iv-ed v .4 v- woedde, aan de bovenleiding die het net n:oet voeden, een ielie, groote v,aui, e met een korten knal gepaard ging, tegelijk viel de draad omlaag. Op het oogenblik reed daar ter plaatse geen trein. De spoor wegwachter telefoneerde onmiddellijk naar Vogelenzang en verder gelegen stations om geen treinen in de richting Haarlem te la ten rijden (de gebroken draad lag aan het «r>oor I eid^n-Haa-lewl. en 'T»ili om de storing te rapporteeren. Op het sto- nngsbureau te Haai.em via. hei ongeval reeds geconstateerd, doch men wist niet waar het ongeval gebeurd was, totdat men dank zij het vlugge melden van den spoor wegwachter, omtrent de juiste plaats werd ingelicht. Dadelijk is de montagewagen van Haarlem vertrokken om den draad te ver wijderen, zoodat na ongeveer een uur de ■rrtraging was on<5ehev"n. -a-'-'s daarop de leiding hersteld Gedurende de de reparatie reCen de treinen g.stvr-n- avond vanaf Vogelenzang over enkel spoor. De gebroken draad was op de seindra- den van den seinpaal gevallen, zoodat ook de handle in het wachtershuije aan den overweg onder stroom stond; de wachter was echter hiervan op de hoogte, zoodat hem geen ongeluk kon overkomen. Nu de clectrificatie tot stand is gekomen zijn alle beambten, wachters e.d. geinstruêerd om trent wat zij bij mogelijke ongevallen moe ten doen. Het is een geluk te noemen dat op het oogenblik van het ongeval geen trein pas- •cerde; de geleiding staat onder 10.000 volt; wanneer dc d_aad een passeerenden trein had geraakt, hetgeen bijha Onvermijdelijk was, zouden ongelukken gebeurd zijn, waarvan men den ernst slechts kan schat-' ten. I NU I Thans gevestjgd te 1 Wij werden hedenmorgen in de gelegen heid gesteld een kijkje te nemen op de In dische tentoonstelling, die dezen middag is geopend. De heer L. Cohen, dc organisator dezer expositie, was zoo welwillend ons tot gids te zijn bij deze bezichtiging. Een enkel woord vooraf over de wor dingsgeschiedenis. Voiig jaar hebben een vijftal leeraren, waaronder ook de heer Co han, daartoe uitgenoodigd door de Deter- ding-Vereeniging een reis naar Indië ge maakt. Het was de eerste groep leeraren, welke Indië bezocht namens deze vcreeni- Van de vcreeniging J. P. Coen was oo- dracht ontvangen zooveel mogelijk leermid- 'elen 'te verzamelen. Ondanks herhaalde mferenties met den Directeur van Onder- rijs mocht het niet gelukken een goede ollectic samen te stellen. Het Bestuur van het Kennemer Lyceum 'eeft daarom den heer Cohen de beschik- .ing gegeven over een bedrag, om daar- oor leermiddelen aan te koopen. Zoo be slaat deze tentoonstelling in hoofdzaak uit atgene, wat de heer Cohen in Indië heeft hunnen mpchtig worden. Daa*naast zijn van •lude-s van leerlingen inzendingen ontvan- 1311. De gcheele tentoonstelling is verder 't erk van de leerlingen zelf. Het teeken- rkaa! is daartoe omgetooverd in een zaal, et stands en de origineele bestemming an 't lokaal is geheel weggewerkt. In een atalogus is ook weer door de leerlingen een beschrijving gegeven van de ten- oonstelling. Vermeld dient te worden, dat buiten het ivengenoemde deze expositie nog ve-rijkt i dcor een speciale inzending van den oekhandel Erven Loosjes, die in haar tand een uitgebreide collectie boeken, plaatwerk en tijdschriften over Indië ten toon stelt. Verder met een inzending van den heer Sinii, teekenwerk van hem zelf, benevens eene collectie etsen en houtsneden van den heer Porstenaar uit Amsterdam. In een apart lokaal is een afdeeling ondergebracht van Mevr. Stoop over de Kartini-scholen. Komende tot de tentoonstelling zelf, vin den we rechts van den ingang allerlei over het onstaan van Indië (voorstellingen in relief), ka-alen, schelpen (fossiele en re cente), vlinders, schildpadden, vogels (Azi atisch en Australisch dierenrijk gescheiden). In de daaraan grenzende afdeeling vinden v.e een en ander over de Bevolking; game lanspelers met wajang, inlandsche huizen en Europeesche woningen, het batikken, arti kelen van bamboe vervaa_digd. De afd. Godsdienst geeft een collectie fotos vnn den oudheidkundigen dienst in Indië. Het Animisme en Hindouisme zijn in afzonderlijke groepen vertegenwoordigd. Bij Kleeding zien we den primitieven schaamte-gordel tot de fijnst bewerkte kleedingstukken, vervaardigd uit geklopte boomschors. Verder zijn op de tentoonstelling nog te rien Indische wapenen, vlechtwerk, het In dische koper en een kostba-e collectie an tiek zilver. Bij de afd. Cultures zagen wij, r.aast verschillende producten, ook graphi- sche voorstellingen, waaronder biiv. een merkwaardige en goed uitgevoerde voor stelling, waarop het aandeel v,in Nederl.- 'ndië in de wereldproductie is aangegeven. De Mijnbouw is niet vergeten. Tiidens de tentoonstelling zullen voor drachten worden gegeven, o.m. door den heer Cohen zelf. A.s. Maandcg zal de heer van der Hoop een voordracht houden Over rijn eigen en den laatsten vliegtocht naar 'ndië, terwijl op den sluitingsdag Prof. van Rees een voordracht zal houden. A.s. Za terdag is er een dansavond, van den heer en mevr. Dunlop, waar door Hardjodiringo Javaansche dansen zullen worden uitge voerd. Is voor elk particulier deze tentoonstel ling van belang, zeer in 't bijzonder geldt dit voor onze inrichtingen van onderwijs, die niet mogen verzuimen een bezoek aan deze expositie te brengen, waar de leerlin gen veel kunnen zien, waartoe hun slechts heel zelden de gelegenheid wordt geboden. Hedenmorgen kwamen de leden van de Prov. Sta'en van Noord-Holland weder in vergadering biicen ter verkiezing van leden van Ged. Staten. De Prov. Staten bestaan uit 17 R.K.; 6 A.R.; 8 C.H.; 9 V.B.: 6 V.D.; 24 S.D.A.P.. 3 Comm; 2 Plattelanders; 1 Middenstan- standspar ii en uit den heer De Hartogh (afzonderlijke lijst). Leden van Ged. Staten waren Mr. J. B. Bomans R.K.; A. H. Gerhard, S.D.A.P.; D. Koo man, V.D.; J. N. Hendrix, R.K.; Jhr. Mr. D. E. van Lcnnep, C.H., en A W. Michels S.D.A.P. (Buitengewoon lid van Ged. Sta ten was de heer J. J. Douwes A.R. Na opening der vergadering doet de voor zitter mededeeling van het volgende voor stelMcndels c.s.; De Prov. S'aten, in overweging nemende, dat het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de Provinciale wet, thans aanhangig bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal, o.m. dc bedoeling heeft, aan de Prov. Sta'en het recht te ontnemen, hem thans toegekend bij art. 163 van de Prov. Wet, om van Ged. Staten verantwoording te vragen van de wijze, waarop zij het toe zicht op de onderscheiden verrich'ingen van gemeentebesturen uitoefenen. verklaren, dat zij op behoud van dat recht hoogelijk prijs stellen en ongewijzigde aan neming van dat wetsontwerp op dit punt althans zouden btereuren: en besluiten, zich hieromtrent te wenden tot de Tweede Kamer der Stateh-Generaa! en daarvan mededeeling te doen aan de re geering. De heeren WIJNKOOP c.s. stellen voor, art. 10 van het Reglement van Orde te le en vervallen. Dit houdt in, dat de verga deringen der Prov. Staten geopend worden met gebd. e Deze beide voorstellen zullen na afhande ling der agenda behandeld worden. De heer WIJNKOOP (Comm.) wijst er op, dat gisteren de interpellatie De Miranda toegestaan is. Nu gaan wij eerst leden van Ged. 'S aten kiezen, terwijl wij niet weten, wat voor vleesch wij in de kuip hebben. Nu zijn er wel geen Gedeputeerden, maar cr is nog een commissaris en die kan toch Wel antwoord geven. Dc zaak lijkt spr. van buitengewoon be lang, want er wordt gespeeld mei dc belan gen van een groot deel der bevolking. Spr. geeft daarom in overweging, eerst de in'erpeilalie te houden, Dc VOORZITTER antwoordt, dat dc Staten gisteren besloten hebben, de inter pellatie aan het eind der agenda te plaat sen. Daarenboven ia toegestaan, dat dc heer De Miranda de vragen mag stellen aan leden van Ged. Staten. Daarom stelt spr. voor, niet aan het verzoek van den heer Wijnkoop te voldoen. De heer KLF.EHEKOPER interrumpeert. De heer WIJNKOOP zegt, niets met dat heer te maken te hebben, H De VOORZITTER: „Heer is mannelijk. De heer WIJNKOOP (Comm.) blijft bij zijn meening, inzake de interpellatie, De heeren moeten zelf maar weten, wat zij wi'len hij de verkiezing van Ged. Staten, maar hij s'elt voor eerst de interpellatie te houden. De hee- DE MIRANDA (S.D.A.P.) acht Wet vanzelf sprekend, dat aan zijn voorstel vooraf is gegaan de bespreking in zijn frac tie, wanneer dc interpellatie moest behan deld worden. Men wilde toen vragen, wat de heer Wijnkoop thans vraagt. Spr. wil zijn in'erpe'latie niet behandeld te zien doof den commissaris, niet uit gebrek aan res pect voor diens persoon, makr omdat hij niet een nieuwe verantwoordelijkheid wil scheppen en deze geheel w 1 laten bij het College van Ged. Staten. Daarenboven weet spr. niet, hoc he' nieuwe college er uit zal zien («Jeroen en iJe'ach). De VOORZITTER wijst er op, dat volgens het reglement van orde zelfs in een vol gende vergadering bet antwoord op de in terpellate gegeven kan worden. De heer Wimkoop is verder «er conservatief, als hij den commissaris dc bevoegdheid toe wil kennen welke hij hem wil verleenen, want dit was slechts mogelijk voor de Grondwet van 1848. De heer WIJNKOOP trekt zich van de Grondwet niet veel aan. Hij blijft bij zijn voorstel. De heeren zijn dictator ten na- deele van de arbeidersklasse. Of er een heer achter de bestuurstafel zit of meer, dan bli'ft da' hetzelfde. >ls de heeren de mocratisch zijn, moeten zij voor zijn voor stel stemn en. Het voorstel-Wijnkoop wordt met 70—4 stemmen verworocn et de 3 communis en stemde ook de heer De Hartogh voor. Aan de orde is dan dc verkiezing van leden van Ged. Staten. D,- heer ASSCHER (V.B.) legt de vol gende verklaring af; Als voorzitter van de VritbemsbondsfrAC- tie verklaar ik, dat het ons fcskend is, dat de verdeeling der zetels van Ged. Staten feitelijk reeds is voorbereid in een bespre king van vertegenwoordigers van de S. D. A. P., de Roomsch-Katholieken en de Vrij zinnig-Democraten, gehouden op 28 Mei j.l. in „Americain'' te Amsterdam, welke ver deeling kortelings definitief werd .vastge steld. Men heeft den Vrijheidsbond in die be sprekingen niet gekend. Men heeft gewei gerd gevolg te geven aan het verzoek on zerzijds om mede te werken, den Vrijheids bond den zetel te geven die hem uil- gaande van het principe van evenredige vertegenwoordiging zoowel als het feit dat wij in sterkte de derde partij in de Staten vormen buiten twijfel toekomt. Onder deze omstandigheden aanvaardt onze fractie, waarbij ook dr. de Hartogh aangesloten is, geen enkele verantwoo-de- lijkheid voor de benoeming van het College van Gedeputeerden en zal bij wiize van protest niet aan de stemming deelnemer- De leden van den Vrijheidsbond verlaten daarop de zaal. Allereerst wordt gestemd in de vacature- Gerhard. Uitgebracht worden 64 stemmen, waarvan 58 op den heer Gerhard, (S. D. A. P.), 2 op den heer Van Lennep (C. H.) en 4 b'anco. Gekozen is de heer A. H. Gerhard (S. D. A. P.). In de vacature-Hendrix worden uilge- b-acht 64 stemmen, waarvan 59 op den heer Hendrix (R. KJ, 1 op den heer v. d. Weer den (S. D. A. P.) en 4 blanco, zoodat geko zen is de heer J. N. Hendrix (R. KJ. In de vacature-Van Lennep worden uit gebracht 64 stemmen, waarvan 56 op den heer Van Lennep (C. HJ, 2 op den heer Asscher (V. B.), 1 op den heer De Miranda (S. D. A. P.), 1 op den heer De Jong Schou wenburg (C. H.), 1 op den heer Mer.dels (S. D. A. P.) en 3 blanco. Gekozen is de heer Jhr. Mr, D. E, v 9 Lennep (C. H.) In de vacature-Kooiman worden uitge bracht 63 stemmen, waarvan 58 op den heer Kooiman (V. DJ, 1 op den heer As scher (V. BJ, 1 op den heer Wijnkoop (Comm.) en 3 blanco. Gekozen is de heer D. Kooiman. In de vacature-Michels worden uitgebracht 63 sternen waarvan 60 op den heer Michels (S.D.A.P.) en 3 blanco, zoodat gekozen is de heer A. W. Michels (S.D.A.P.) In de vacature-Bomans worden uitgebracht 63 stemmen, waarvan 53 op den heer Bomans 2 op den heer Asscher (V.B.), 1 op den heer Mendels (S.D.A.P.), 1 op den heer Van Rooijen (R.K. en 6 blanco, zoodat gekozen is de heer mr. J. B. Bomans R.K). Alle gekozenen nemen hun benoeniing aan. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten wordt herkozen de heer J. Douwes Jr. (A.R.) die zijn benoeming aanneemt. Hierna worden de afdeelingen getrokken, waarna de vergadering verdaagd wordt lot 19 Juli. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis dat de Raad der gemeente op 29 Juni 1927 heeft besloten medewerking te verleenen, ingevolge artikel 72 dier wet, voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs in de omgeving van de Zaanenlaan, thans gemeente Haarlem, waar van het gebouw ruimte moet bieden voor 294 leerlingen en bestaan zal uit 7 klasse-lokalen, elk bestemd voor hoogstens 42 leerlingen dat ingevolge artikel 76, 2e lid der lager onderwijswet 1920, ieder ingezetene of het schoolbestuur binnen 30 vrije dagen, te reke nen van heden af, van genoemd besluit bij Gedeputeerde Staten dezer provincie in be roep kan komen en dat gedurende dien termijn alle bescheiden, op deze beslissing betrekking hebbende, kosteloos voor een ieder ter inzage liggen ter secretarie der gemeente (5e Afdeeling). De Commissie van Overleg voor de Werk liedenzaken vergaderde Donderdagavond ten Stadhuize onder leiding van haar Voorzitter, Wethouder M. A. Reinalda. Breedvoerig werd gehandeld over de toe passing van de artikelen van het Werklieden reglement betreffende de loonbetaling aan werklieden, die in afwijking van het vastge stelde rooster worden opgeroepen in abnor male bedrijfsomstandigheden. Naar aanlei ding van dit punt zal een nader advies door eenige betrokken directeuren worden uitge bracht. Geadviseerd zal worden tot instelling van een dienstcommissie voor de werklieden aan het Openbaar Slachthuis en van eene voor den dienst van den Hout en de Plantsoenen. Omtrent de belooning van werklieden over gekomen uit geheel of gedeeltelijk geanne xeerde gemeenten zal worden geadviseerd hun overeenkomstig de wet het laatstgenoten weekloon te garandeeren het verschil te verrekenen met den kindertoeslag overuren en tarief-werk-voordeelen boven het gega randeerde loon uit te keeren. Eenparig vereenigde zich de Commissie met een voorstel tot instelling van de functie van „chauffeur" te plaatsen in de 4de loon- groep. Bij de rondvraag werden nog verschillende punten, betreffende de arbeidsvoorwaarden van de werklieden, als gevolg van de annexa tie overgekomen, behandeld en vond de Voorzitter o. a. gelegenheid, mede te deelen, dat in voorbereiding is een personeelsforma tie van de werklieden aan de verschillende diensten en bedrijven. Gistermiddag half 6 wilde bij de Groote Houlbrug een chauffeur zijn auto nog vócr de tram om laten rijden. Hoewel de be stuurder herhaaldelijk belde was het gevolg een aanrijding, waarbij de auto zijn spat borden in elkaar en eenige deuken opliep. De tram had hierdoor 10 minuten ver traging. Een andere chauffeur was op den Heyl- huitcrweg zoo raar aan 't stu.ren, dat hij aan beide zijden van dezen weg een viertal ijzeren hekjes om een plantsoen stuk en in elkaar reed. De auto kon niet verder voort. Tot en met hedenmorgen is tij den Pen ningmeester van het Stedelijk Stormramp Comité 1927 binnengekomen: Zijlstraat Vereeniging Godsdienstige instelling „Gcmie- lceth Chasadiem" Collecte tijdens de Orgelbespeling in de Groote Kerk Lijsten Wiedijk: Gemeentelijke Geneeskundige Dienst Personeel Restaurant Gebr, Brinkmann 100.- 25.— 12.— 8.50 31. Totaal 17.650 Saldo vorige verantwoording 31676.37 Totaal 31852.87 Programma Der H.O.V. Muziekuitvoering in den Hout op Donderdag 7 Juli, des avonds te acht 1. Ouverture „TannhSusef", R, Wagnes; 2. „Les Preludes" Poeme Symphonique, F. Liszt; 3. Grosse Fantasie aus der Oper Lo hengrin", R. Wagner. 4. Ein Albumfclatt, R. Wagner; 5. Rahp- sodie Hongroise No. 2, F. Liszt; 6. Vorspiel „Die Meistersirigcr van Nürnberg, R. Wagner. Gisteravond hield het Kruisverbond in het Gebouw St. Bavo een ledenvergadering, w op ook de Mariavereeniging en de Geh. Ou.... ver. „St. Franciscus" waren genoodigd. Na de opening met een kort woord van den voorzitter en de lezing der notulen door den secretaris, werden enkele mededeelingen gedaan. De Weleerw. adviseur was wegens retr:ite verhinderd ter vergadering aanwezig te zijn. Ingekomen was een circulaire be treffende de overleden K. S. A. en het voor nemen om te Haarlem een gelijksoortige, maar, zoo mogelijk, meer bevredigende cen trale organisatie in het leven te roepen. Het denkbeeld werd aan de leden in voorloorige overweging gegeven, om later tot een punt van bespreking gemaakt te worden. Ook nu weer bleek er te weinig tijd be schikbaar, om de agenda in haar geheel af te werken. Vooral de benoeming van een commissie voor de Blauwe-masnd-actie lokte vooraf langdurige besprekingen uit. Zelfs bleken de meeningen omtrent de samen stelling dezer commissie zóó verdeeld te zijn, dat oogenblikkelijke overeenstemming niet gevonden kon worden. Het voorstel van het bestuur, om uit elk der drie vereeni- gingen een of twee leden te doen benoemen, met toevoeging van een vertegenwoordiger der propaganda-clu'o, ontmoette sterken tegenstand, die meer persoonlijk dan zake lijk gemotiveerd werd. De voorzitter wenschte het bestuursvoorstel alleen dan in te trekken, wanneer de oppositie tegen personen verviel, omdat deze actie alleen gedragen kan worden door volkomen naastenliefde. Ten slotte werd besloten, om een gecombineerde be stuursvergadering over dit punt te houden en nog de volgende week in de ledenverga dering een definitieve beslissing te nemen. Vervolgens werd de bijeenkomst met gebed gesloten. Kamer van Koophandel. Opening nieu we gebouw. Ter gelegenheid van de inwijding van het nieuwe gebouw der Kamer van Koophandel en Fabrieken (Nassauplein 6) en de daarmede verbonden herdenking van het 75-jarig be staan der Kamer op Zaterdag 9 Juli a. s. zul len, naar men ons mededeelt, zij, die de Ka mer wenschten te complimenteeren, gaarne worden afgewacht tuschen 4 1/4 en 5 uur. Alweer een loos alarm. De doorsnee-badgast schijnt er, schrijft men uit Zandvoort aan „Het Volk", vooral als het weer slecht is, en er veel achter de- ruiten in zee getuurd wordt, behoefte aan te hebben een vliegmachine in zee te zien storten. Herhaalde malen heeft men reeds de politie en de reddingsbrigade door derge lijk loos alarm bij den neus genomen. Gisteravond waren het een aantal gasten van „Hotel Orange" die tegen half acht enkele honderden meters benoorden onze plaats een machine in zee zagen vallen en vervol gens weer opstijgen om ten slotte opnieuw in zee te vallen en daarmee te verdwijnen. De reddingsbrigade werd gealarmeerd en ging, hoewel men niet veel vertrouwen had in de mededeelingen, de zee afzoeken op de aangeduide plaats. Er werd dan ook niets gevonden. Wij zochten nog tal van personen aan het strand op, maar niemand had van het on geluk iets bemerkt. Zoodat men gerust kan aannemen dat er ook ditmaal een „Zand voortsche vliegmachine", d.w.zeen zwerm zeekoeten gezien is. Tijdens den Kringwedstrijd der Burgerwach ten uit „Kennemerland-Zuid", zal vanwege den Haarlemschen Schietbond de „Bloemen- daal Commando", beker verschoten worden. De leden van de aangesloten vercenigingen bij den Bond, kunnen deze series schieten op; Vrijdag 8 Juli, 's middags van 6 tót 8 uur; Zaterdag 9 Juli van 3 tot 6 uur en Zondag 10 Juli des morgens van 10 tot 1 uur. Geëxamineerd 6 candidalen. Geslaagd de dames L. H. Kuitert; M. B. M. van Rijnberk; C. v. Roep en J P. Leenors. Deze examens zijn afgeloopen. Van de 30 candidaten zijn er 27 geslaagd. De heer C. J. Zwarts herdacht gisteren den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij den kunsthandel J. J. Pollc. Den jubilaris werden een gouden horloge met inscriptie en een fraaie bloemenmand ge offreerd als blijken van waardeering. Op de gisterenavond gehouden Algetneene Vergadering van de Zijlstraatvereeniging, werd o.m. met algetneene stemmen het voor stel van het bestuur aangenomen om een bedrag van 100 af te staan aan het Storm ramp comité, alhier. Ingekomen is bij den inspecteur der direcic belastingen, enz. te Haarlem, 1ste afd., 1140,84 wegens gewetensgeld. De recherche heeft gisteren in de Groote Houtstraat zekeren F. aangehouden, die op 19 Juni j.l. twee collectrices een busje af handig had gemaakt, door zich voor te doen als controleur der collecte, welke dien dag werd gehouden. De man is in bewaring ge steld. De winkelier H. te Nieww-Venn"p werd gisteren alhier aangehouden, omdat hij in staat van dronkenschap een auto bestuurde. De onverantwoordelijke automobilist kreeg gelegenheid in een der cellen van het poli tiebureau zijn roes uit te slapen. Als verdacht van den diefstal van een rijwiel uit restaurant Brinkmann, heeft de recherche A. v. G. aangehouden. Hij heeft bekend en is in bewaring gesteld. Het rijwiel is gevonden in zijn woning, waar gepoogd was het onherkenbaar te maken door onder deden te veranderen. Op den hoek OostvestPareloren vst, zijn jgistêrenmiddgag 2 uur twee auto's in botsing gekomen, doordat een der chauf feurs bij het nemen van dc bocht links hield; beide auto's werden beschadigd. Proces verbaal is opgemaakt. Tusschen Munterslaan en Pijlslaan reed gisterenmiddag 5 uur een vrachtauto van de firma v. L. in de Houtvaart. De oorzaak was dat bij het achteruitrijden de rem weigerde. De chauffeur kwam er met natte voeten af. De auto werd op het droge gebracht door de firma Limbach. Voor de berekening van den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in Haarlem, die heden plaats vinden, hebben om hun lezers te gerieven, de dagbladen in Haarlem, een verkiezingsdienst ingericht, waardoor het mogelijk zal zijn reeds hedenavond den offi- cieuzen uitslag te publiceeren. Behalve op Bulletins, zal deze uitslag bekend gemaakt worden voor de ramen van de verschillende dagbiadbureaux. De Nieuwe Haarlemsche Courant zal voor de bureaux op de Nassau- laan publiceeren. De geheele uitslag zal niet voor 10 uur bekend zijn, naar wij veronder stellen, doch den geheelen avond wordt de stand der ingekomen lijsten aangegeven, naarmate de stembureaux binnenkomen. Waarschijnlijk door het achteloos wegwer pen van een brandende sigaret, ontstond hedenmorgen een binnenbrand in perceel Crayenesleriaan 10, bewoond door de fami lie S. De dienstbode, die het huis vol rook vond, ontdekte den brand. Het vuur werd gebluscht met een tuinslang op de waterlei ding, een crapaud verbrandde geheel. De brandweer was aanwezig doch behoefde niet op te treden. V\ 'T.'V voor de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 7 Juli 1927, 's avonds van 714834 uur, door den heer Gerrit van den Burg, Amersfoort. 1. Pastoral, Sonate, Jos Rheinberger; Pastorale, Andante, Fuga. 2. Concerto Bes gr. t., G. F. Handel, Andante Maestose, Allegro, Adagio, Allegro ma non presto. 3. a. Andantino, b. Intermezzo, L. Vierne. 4. Praeludium et Fuga G.gr.t., J. S. Bach (Peters Band II No. 2.) Hedenmorgen arriveerden in Haarlem 400 Duitsche Padvinders, die een rondreis door ons land maken. Gezamenlijk marcheerde zij door de Kruisstraat naar de Groote Markt, waar de uitrustingen en vlaggen in groepjes wer den gedeponeerd. Na bezichtiging van de stad, werd aan de Leidsche Vaart verza meld om naar Zandvoort te marcheeren. Per tram keerde men naar Haarlem terug. De padvinders zijn vanaf Mainz over den Rijn naar Nijmegen gereisd en vandaar per trein naar Amsterdam. Hedenavond zou den zij naar Hamburg vertrekken. Op de Groote Markt keken hedenmorgen verschillende der Mainzer reizigers lichtelijk ironisch naar het standbeeld van Coster.... Met ingang van 6 Juli 1927 is een publiek telefoonstation gevestigd in het perceel Binnenweg 163 te Heemstede ten huize van den heer P. Wouterse, alwaar op werkda gen gelegenheid bestaat van 8 tot 20 uur tot het voeren van locale, interlocale en internationale gesprekken. voor VERVEN en STOOM EN I f Ondertrouwd: 5 Juli: G. M, J. L. Da niels en J. Cornelisae. Gebcren: 3 Juli; z. van J. A. SlotStren- gers. d. van J. van MeelFeijen. d. van R. A. Bentz van den BergRuijgrök. 4 Juli; z. van F. J. A. C. van Son Raumgart. d. van M. Moerkerk—Been tjes. 5 Juli: d. van G. M. Dijkzeul— van den Berg. Overleden-, 4 Juli: H. A. van der Putte— Poldervaart, 78 j., Gen- Gronjéstraat. H C. C. M. van Dooren. 26 j-, Oranjeplein. HET CONCERT UITGESTELD. Dinsdagavond zou de H.O.V, een con cert geven in Groenendaal. Hoewel de hee ren musici aanwezig waren, was onweder en regen spelbreker en werd besloten het concert tot een lateren datum uit te stellen. Later op den avond klaarde de lucht op, en kwamen honderden belangstellenden per auto, fiets en te voet, om tenminste naar het 2e deel te luisteren, maar moesten te leurgesteld worden. De politie was zoo welwillend aan den ingang van Groenendaal het uitstel te mel den, doch het meerendcel maakte nu maar van de gelegenheid gebruik een wandeling door Groenendaal te maken, of bij een ge zellig zitje in het ververschingshuis de thee te gebruiken. In Groenendaal was het na den heeten dag en de verfrisschendc onweers buien buitengewoon heerlijk en zoo was hel voor de talrijke bezoekers nog een welbe- sleèdc avond. Te Utrecht vergaderde de R. K. Grafische bond. Na 't openingswoord van den bonds voorzitter, den heer Chr. J. v. d. Dries uit Utrecht, sprak de bondsadviseur, de zeer cerw. heer dr. R. F. Hegge. De jaarversla gen van secretaris en penningmeester wer den goedgekeurd. Het bondsbezit bedraagt thans 309.031.28. De aftredende bestuurs leden de heeren G. B. Friesman, Joh. Wil- lemse en B. Lijn werden herkolen, AMSTERDAM, 6 Juli. De bladen mel den uit Batavia, dat het Fokkervliegtuig met den heer van Lear Black hedenmorgen om 8.08 uit Batavia is vertrokken. NIJMEGEN. 6 Juli. In den afgeloopen nacht is de bliksem ingeslagen in de kapitale boerderij van Lensink onder Zevenaar, De boerderij is afgebrand. Verzekering dekt de schade. DEN BOSCH, 6 Juli. In dc heden ge houden vergadering van de Prov. Staten van Ncord-Brabant werden de leden der Ged, Staten allen herkozen. den tot leden van Gedep. Staten herkozen zitting der Prov. Staten.vnn Drente wer den tot led cnvanG edep. Staten herkozen 8e aftredende leden; K. Brok (S. D. A. P.); T Huges IVriih.bond); C. Lunsingb Meyer (V. D.) en B. Schuurman (A. R.). ARNHEM, 6 Jwü, Ie de hedenmorgen gehouden vergadering van de Prov, Staten van Gelderland was aan de orde de verkie zing van Gedcp. Staten. Herkozen werden de heeren A. D. van Löben Seis, A.-R.; W. B. Kronenburg, R.-K.; Jhr. Mr. H. van Nispen tot Pannerden, R.-K.; H. W. J. San- nes, Vrijh.b.; H. de Liefde, C.-H.; J. B. Keurschot, S.D.A.P.; de heer L. J. F. M. baron van Voorst tot Voorst werd als bui tengewoon lid van Ged. Staten herkozen. Tot leden van Ged. Staten van Zuid- Holland werden herkozen Jhr, mr. L. E. M. von Fisenne R.K., met 46 st.; H. J. Borg- hols, R.K., met 47 st.; H. J. Heukels, A. R., met 47 st.; H. van Boejen C.H., met 46 st. en J. H. A. Schaper S. D. A. P. In de vacature A. de Wilde A. R. werd gekozen de heer mr. A. C. Crena de Jongh V. B., met 48 st. Tot buitengewoon lid werd gekozen de heer A. de Wilde, A.R. GRONINGEN, 6 Juli. De Provinciale Staten hebben herbenoemd tot leden van Gedeputeerde Staten, de heeren; U. G. Schilthu's, E. H. Ebels, dr. R. Knoppe, W. ten Braak, L. H, Mansholt, Benoemd is tot Gedeputeerde in de vaca ture van den heer H. H. de Haan, de heer A. van Geuns, zo-odat het college nu be staat uit: 2 S. D. A. P., 1 V. B„ 1 V. D„ 1 R.-K. en 1 A. R. LYON, 6 Juli. Op de Rhone is een bark omgeslagen. Vier personen zijn ver dronken. LUZERN, 6 Juli. Prins Sigismond van Pruisen is van zijn paard gevallen. Hij heeft een rib gebroken. MILAAN, 6 Juli. De politie arresteer de den gemeenteontvanger van Milaan dia in 1923 verdween na verscheidene millioe- nen lires te hebben verduisterd. Opgegeven door WOENSDAG 6 JULL Gisteren Opening slotkoersen heden Staatsleeningen. 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 434 Nederl 1917 6% N. Indië 1923 D 434% N.-Ind. 1926B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Ccrt. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecübeè I-Ioll. Kunstzijde Oude Philips Industr. Buitenland. Anaconda U. S. Steel Mijnbouw. Boeton Mijnb Redjang Lebong Petroleum. Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rob. Serbadjadi Silau V I. C. O Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworcdjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Prolongatie 127 175 73}-} 3}% Medegedeeld door WOENSDAG 6 JULI 1927. Bieden Laten 59.10 59.15 9.75 9.80 34.65 34.70 12.11} 12.12 48.— 48.05 13.60 13.70 32.50 32.60 Weenen 35.10 35.20 New-York (cable) 2.49] 2.49? 7.38 7.43 Warschau 27.80 28.— Kopenhagen 66.65 66.75 64.50 64.60 66.80 66.90

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2