Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? - Het bezoek van Koning Foead te Londen. De politiek-economische verhouding tusschen Engeland en Egypte. De drlemogendheden-confe- rentie dreigt schipbreuk te lijden op de Britsch-Japansche onverzettelijk heid ten opzichte van de Amerikaansche voorsteilen. Onder de Radio-berichten: De interpellatie inzake de arrestatie van Pttjo door de Fransche Kamer uitgesteld, nadat de regeering de vertrou wenskwestie had gesteld. Op de vlootconferentie te Genève is over eenstemming bereikt omtrent de beperking der duikbooten. GEM. BUIT. BERICHTEN. HONDERD JAAR OF FRAUDE? RADIO-NIEUWS. Het eerse kruisgesprek tusschen Nederland en Indië. LANDBOUW EN VI5SCHERIJ De Nederland sche landbouw in 1926. KERK EN SCHOOL. Het 60-jarig jubileum der heiligverklaring van de Martelaren van Gorcum. UIT ONZE OOST. Inlandsche schurken. lost worden. Met dat gevaarlijk goedje mo gen we niet in Shanghai komen. In een uur tijds is het gebeurd en we gaan door de Whangpoo-rivier, die in de Yangtse uit stroomt, recht op Shanghai aan. Het land schap is precies als in Holland. Bergen zijn zijn er niet. Alles weiland en bouwgrond. Aan weerszijden van de rivier ligt het vol met groote en kleine schepen. Als we Shanghai naderen, passeeren we veel oor logsschepen. Voor Iedere oorlogsbodem wordt gesalueerd met de vlag, en allen be antwoorden onzen groet. Om hali 6 komen we aan den wal, We zijn op de plaats on zer bestemming. Deo gratias. Een anderen keer hopen we te vertellen van ons verblijf in Shanghai. Shanghai, 2 Maart 1927. fr. NICAS1US FLAAT O. F. M. De Driemogendheden-conlerentie. De Amerikanen zijn niet in staat toe te geven aan de Britsche en Japansche eischen inzake de kruisers, welke voor Amerika zouden neerkomen op de noodzakelijkheid om een kostbaar bouwprogram te onderne men in plaats van de bestaande vlootmach- ten te limiteeren of te verminderen. De Britsche en Japansche aanspraken kunnen van Britsch en Japansch standpunt gerechtvaardigd worden, maar uit den stand der onderhandelingen moet men opmaken, dat het oogenblk nog niet gekomen is om over verdere beperking van de vlootmacht tot overeenstemming te geraken. De Ameri kaansche delegatie kan echter niet naar huis komen met een program voor een nieuwen bouwwedstriid op marinegebied en meent, dat dit juist het gevolg zou zijn van de Japansche, maar vooral van de Britsche voorstellen. Onder die omstandigheden is het beter om in het openbaar de verschillende standpun ten uiteen te zetten en ronduit te erkennen, dat de verschillende natonale behoeften nog te veel uit elkander loopen. Er bestaat geen reden om met deze erkenning nog lang te wachten. Mocht het evenwel daartoe komen, dan zou het weinig zin hebben om nog ver der te praten over torpedojagers en duik booten. Men zou dan eenvoudig de quaestie in haar geheel uitstellen tot 1931, als wan neer de herziening der Washingtonsche ver dragen automatisch aan de orde komt. De onmogelijkheid voor de Amerikanen om thans overeenstemming te bereiken met de Britten en de Japanners, moet geenszins worden uitgelegd als een blijk van onwelwil lende bedoelingen van Amerika, doch moet eenvoudig worden toegeschreven aan de Britsche en Japansche interpretatie van hun nationale defensie-behoeften. Klinken deze mededeelingen niet als de inluiding van het spoedig einde dézer con ferentie, wier mislukking thans in Amerika aan de onverzettelijkheid van Japan en Enge land zal kunnen worden toegeschreven en komen na een rede, welke de Amerikaan sche admiraal Jones te Genève uitsprak ter gelegenheid van het Amerikaansche Onaf- hankelijkheidsfeest. Daarin voerde hij nog maals een krachtig pleidooi voor de Ameri kaansche aanspraken op pariteit met de Britsche vloot, hoewel het juist deze eisch is, die Amerika noopt om tegen het Britsche kruisercontingent op te bouwen. Koning Foead te Londen. Koning Foead van Egypte is, vergezelc. Van den Egyptischen premier Sarwat Pasja, tc Londen aangekomen. Een zeer heuchelijk feit, omdat nog maar kort geleden een crisis in de Britsch-Egyptische betrekkin gen is opgelost. In Londen is men met dit koninklijk bezoek zeer ingenomen. Maar de vriendelijke woorden, die in Let openbaar tuschen de vertegenwoordi gers van de Britsche regeering en de Egyp tische gasten werden gewisseld mogen toch niet doen vergeten, dat de verhouding tusschen Groot-Brittannië en het „onaf hankelijke Egypte" nog altijd niet geregeld is en dat de Egyptische regeering, die over deze regeering wel met zich laten praten in het eigen land rekening heeft te hou den met een nationalistische meerderheid in het Egyptische parlement, die tegenover de Britsche eischen zeer onverzoenlijk be stemd is. 1 ot dusver heeft de nationalistische leider Zagloel, zijn volgelingen nog in bedwang, maar het zal toch afhangen van de mate, waarin de Britsche regeering aan de Egyp tische eischen ten slotte zal willen tegemoet komen, of een wederzijds bevredigende regeling mogelijk zal zijn, die aan de extre mistische nationalisten de gelegenheid {ot .verdere agitatie zal ontnemen. De kwestie van het opperbevel van het Egyptische leger, die in het laatst van Mei tot nieuwe moeilijkheden tusschen de Brit sche regeering cn Egypte aanleiding dreigde te geven, is in hoofdzaken ten genoege van Engeland geregeld. De Egyptische regee. ring, zich de zwakste partij gevoelend, heeft toegegeven dat de bestaande verhoudin gen in het legerbestuur vooreerst ongewij zigd zouden blijven. Zoo is dit geschil op gelost, tot groote verontwaardiging echter van de parlementaire meerderheid in Egypte, die slechts met moeite door Zag loel die de gevaren van de extremistische houding zijner partijgenooten volkomen be seft, werd bedwongen. Waar het intusschen omgaat is de vol komen onafhankelijkheid van het land. Toen in 1922 door Engeland de onafhan kelijkheid van Egypte werd erkend, ge schiedde dat onder voorbehoud. In het on afhankelijke Egypte moest het Britsche overzicht gewaarborgd blijven, de bijzondere Britsche belangen moesten in het zelfstan dige Egypte door bijzondere rechten wor den beschermd. Er moest met het oog op de bescherming van het Suezkanaal een Britsche bezettings macht in Egypte blijven, de bescherming der vreemdelingen moest onder Britschen waar. borg blijven, en in Soedan moest het Brit sche bewind, zij het dan in samenwerking met Egypte gehanohaafd blijven en over- ewgend. Door het behoud van verschillende ambte naren en van een Britschen opperbevel hebber zou verder de bijzondere positie van Engeland gehandhaafd blijven. Hiertegenover stellen de Egyptische na tionalisten den eisch van een volkomen on afhankelijkheid, die Egypte van elke Brit- sc!?e, 'nmeng'ng, elk voogdijschap zou be- vrijcen, waarbij zij dan ook Soedan voor Egypte opeischen. Dat zijn c'e groote tegenstellingen, die nog altijd bestaan en omtrent welker ver zoening thans de koning Foead vergezellen de premier Sarwat, wiens partij tot overleg met Engeland bereid is, met de Britsche regeering nader overleg zal plegen. Hoe de oplossing van het Britsch-Egyp- tische conflict eigenlijk zal moeten en kun nen geschieden, staat echter vermoedelijk nog geen der beide partijen duidelijk voor oogen Er is wel eens het denkbeeld ge- opperd, Egypte als dominion, in het Brit- sche rijk te doen opnemen, men spreekt ook van een Britsch-Egyptisch verbond, dat eenerzijds de nationale gevoelens der Egyptenaren zou kunnen bevredigen, ander zijds ce Britsche belangen op bevredigende wijze zou waarborgen. Maar waarop het aankomt, is de wederzijdsche geneigdheid om iets toe te geven en niet te blijven staan op de maximum-eischen, die van beide kanten zijn gesteld. Hoeverre die geneigd heid aan ewerskanten gaat, is nog niet ge bleken. Aan Egyptische zijde heeft men lot dusver niet anders gedaan, dan buigen voor de Britsche overmacht, waartegen men gevoelt toch met op te kunnen, aan Brit sche zijde is nog niet gebleken van eenige bereidwilligheid, om aan c'e Egyptische grieven tegen de door c'e Britsche regeering ten aanzien van Egypte's zelfstandigheid ge maakte reserves tegemoet te komen. Hat kunnen alle vriendelijke woorden en alle vriendelijke ontvangsten niet uit de wereld helpen Alleen mag men hopen, a'at al- deze vriendelijkheid nu de inleiding zal zijn van een verzoenend óverleg. DE MOORD IN HET BOIS. DE BOULOGNE. De Parijsche politie heeft Zondag een jonge Servische vrouw aangehouden, ver dacht ^an den moord op 't 13-arige meis je, welks .ijk Zaterdagmiddag in het Bois de Boulogne werd gevonden. De ouders van het slachtoffer hadden meegedeeld dat zij ongeveer een jaar geleden in zakenrelatie waren getreden met een paar, dat hun ver dacht voorkwam en waarmee zij de betrek kingen verbroken hadden na geweigerd te hebben toe te stemmen in een leening van 500 francs. De vrouw van dit paar was daags te voren aan de woning der ouders ge weest en had den morgen van den moord den vader van het slachtoffer gevraagd een kop koffie met haar te gaan drinken en de moeder om haar te komen opzoeken. Deze vrouw is thans door de politie ge arresteerd; zij ontkende iets van de zaak af te weten en toen men haar haar eigen portret liet zien, zeide zij, dat dit het por tret van haar zuster was. De concierge heeft haar beslist herkend als de vrouw, die des moigens met het meisje was uitgegaan. DE POLITIEKE TOESTAND. Te Belfort heeft de Fransche minister van openbare werken Tardieu een rede ge houden, waarin hij een politiek program voor de toekomst ontvouwde, neerkomende op een samengaan der partijen, die tot dusver in het parlement de regeeringsmeer- derheid vormen. Hij dacht zich in dit ver band de stichting eener middenpartij. Een vergelijking makend met den toe stand van een jaar geleden, toen het mi nisterie Poincaré optrad, herinnerde de mi nister er o.a. aan, dat de. schatkist in Juli 1926 nog geen mflfioen tegoed Had hlf de Fransche Bank, thans meer dan elf milliard. De salarissen der ambtenaren zijn in 1927 verdrievoudigd, de pensioenen verhoogd. De heer Tardieu noemde de politiek der regeering er eene van resultaten. Bovenaan de lijst der resultaten stelde hij de vrijma king van den slaat van de particuliere ban ken; aan het eind van elke maand moest de staat om de hulp dier banken bedelen. Thans kan hij geheel uit eigen middelen aan zijn maandelijksche verplichtingen voldien. Een dergelijk succes, zoo betoogde de heer Tardieu nog, is niet het werk van één enkele partij. Het is te danken aan het sa mengaan van verschillende partijen, die haar individueele meeningen en methoden ondergeschikt hebben gemaakt aan een ge meenschappelijke gedachte en methode. EEN NIEUW GRENSINCIDENT. De „Matin" maakt melding van een nieuw grensincident bij den Mont Cenis. Een Ita- liaansch karabinier heelt er drie schoten gelost op twee Italiaansche arbeiders, die zich op 200 M. van de grens bevonden, zonder hen te raken. Intusschen duren de geschutoefeningen op het plateau voort, waarbij aanzienlijke schade aan Fransche eigendommen wordt toegebracht. VOORZICHTIG GEWORDEN. Toen de directeur van de gevangenis te lefonisch bericht kreeg Cachin, die gearres teerd was, weer in vrijheid te stellen, ant woordde hii niet, doch hing de telefoon weer aan den haak. Eerst toen hij een schriftelijke lastgeving, geteekend door den minister van Justitie ontving, liet hij Cachin gaan. GRATIE VOOR DIEUDONNé? Dieudonné, het lid der autobandieten- bende Bonnot c.s., die in December uit het bagno van Fransch Guyana wist te ont snappen en die in Brazilië werd terugge vonden, zal volgens het „Journal" binnen kort gratie krijgen op aandringen van zijn verdediger mr. de Moro-Giafferri. MEVROUW MONTARD. Denz.Kden avond van haar aanhouding is mevrouw Montard, de telefoniste van de „Action Frangaise", van de gevangenis St. Lazare naar het ziekenhuis Tenon over gebracht. Twee politiebeambten houden er de wacht voor haar kamer. De politie stelt een onderzoek in naar de identiteit van een zekeren Jean Bap- tiste Touronne, die beweert honderd jaar te zijn en reeds sinds veertig aar pensioen van de staatsspoorwegen geniet. Hij ziet er uit als een man van omstreeks 60 jaar. Een anonieme briefschrijver beweert, dat de man een zoon is van dengene, die werke lijk recht had op het pensioen. Deze zoon, die denzelfden naam draagt als de vader, zou omstreeks 1900 overleden zijn en thans wordt verondersteld, dat toen de vader en niet de zoon is overleden en dat de zoon na den dood van ziin vader het pensioen is blijven trekken. De directie der spoor wegen heeft een aanklacht wegens fraude tegen hem ingediend. DE MOORD OP EEN CIPIER. Montfort, een der drie bandieten, die in Juni 1926 een cipier vermoordde om te kun nen ontsnappen, is te Versailles geëxecu teerd. Ten aanzien van de beide anderen werd de straf door den president der repu bliek in levenslangen dwangarbeid veran derd. Het „Nws. v. d. Dag v. N. I." heeft een aardig verslag van het eerste kruisgesprek tusschen Indië en Nederland. De wederzijdsche verbinding kwam tot stand om ongeveer half drie en eindigde om half vijf. Op Malabar werd gesproken door den radiostations-chef Huiskamp en bij Philips te Eindhoven door een onbekende. Philips feliciteerde Malabar met dit eer ste kruisgesprek, hetgeen Malabar recipro ceerde. Een geregeld gesprek werd gevoerd, waarna ten slotte eenige muziekstukken werden gespeeld. Hieronder volgt de inhoud van dit kruis gesprek tusschen Nederland en Indië. 1 u. 15. Hallo Radiodienst Bandoeng, hier Philips Laboratorium Eindhoven. Het is zoo wat een uur geleden, dat wij uw telegram ontvingen. Uw draaggolf nog niet goed waar genomen. Wilt u per telegram melden of uw zender bedrijfsklaar zal zijn? 1 u. 50. Hallo R. dienst Bd. Wij hooren uw draaggolf, doch met zeer onduidelijke moduatie. Cm u te orienteeren omtrent wat wij hooren, zullen wij dat met onzen zen der aan u doorgeven. (Volgt demonstratie slechte weergave). 2 u. 10. Hallo R. dst. Bd. Wij hebben onze ontvangst aan uw doorgegeven met onzen zender. Daar wij niet geheel zeker zijn, dat wij uwen zender hooren, verzoeken wij om uwe roepletters PKXX te geven ter controle. 2 u. 40. Hallo R. dst. Bd. Hier Ph. Lab. Eindhoven in Nederland. Wij konden uw op roep thans verstaan en verzoeken u door te gaan met spreken. We verzoeken u voor al langzaam te spreken en vele malen te herhalen. Wij zullen u onmiddellijk, nadat wij u hebben begrepen, antwoorden met onzen zender. 2 u. 50. Hallo R. dst. Bd, Het Ph. Lab. te Eindh. Nederland roept u. Op uw radio- telefonisch verzoek deelen wij u mede, dat wij af en toe u kunnen verstaan. Wij ver zoeken u door te gaan met spreken en vooral langzaam te spreken en vele malen te herhalen. Wij zunen u dan onmiddellijk weer antwoorden met onzen zender, (over!) 3 u. Hallo Radio station Malabarl Het Ph. Lab, te E;ndh. roept u. Op uw radio-tele fonisch verzoek deelen wij u mede, d.at wij u af en toe kunnen verstaan. Wij verzoeken u vooral langzaam te spreken en vele ma len te herhalen. Wij zullen u dan weder on middellijk antwoorden met onzen zender., (over!) 3 u. 12. Hallo station Malabarl Hier is het Ph, Lab. te Eindh. Wij konden de woor den na uw oproep alweer minder goed ver staan. Wij verzoeken u iets minder diep te moduleeren. Wij vermoeden dat de ver staanbaarheid daardoor beter zal worden., (over!) 3 u. 17. Hallo Radio-station Malabarl Hier is het Ph. Lab. te Eindh. Wij hoorden wel uw oproep, doch konden wat daarop volgde niet verstaan. Wilt u nogmaals herhalen? Eenige malen achtereen.... (over!). 3 ii. 221. Hallo R. st. M. Hier Ph. Lab. Eindh. Wij hebben uw radio-telefonische mededeeling goed verstaan en begrepen, dat u aan ons verzoek hebt voldaan om minder diep te moduleeren. Wij kunnen u thans beter verstaan, maar verzoeken u vooral vele malen te herhalen. 3 u. 25. Hallo R. st. M. hier Ph. Lab. te Eindhoven. Wij konden deze mededee ling van u niet goed volgen. Wilt u nog maals herhalen en vooral niet te diep mo duleeren.... (over!) 3 u. 30 Hallo R. st, M, het Ph, Lab te Eindh. roept ul Wij kunnen u th ins heler ling van u niet goed volgen. Wilt u nog- even doorgaan met spreken, doch vooral langzaam spreken en vele malen herhalen., (over!) 3 u. 36. Hallo enz. Wij hebben uw tele fonische mededeeling als volgt verstaan: „Ik dank u voor de mededeeling. Kunt u mij thans beter verstaan?" Wij hebben hier storing gehad en konden niet goed begin nen." Dit hebben wij van u begrepen. Wil ons nog even mededeelen of u dit zoo juist verstaan heeft. 3 u. 40. Hallo enz. Het Philips Laborato rium wenscht het Zendstation Malabar van harte geluk met dit eerste kruisgesprek Ne- derland-Indië. Uwe woorden werden iets zwakker. Wilt u ons mededeelen, hoe u ons op het oogenblik verstaat en of cr fading is? 3 u. 48. Hallo enz. Wij danken u van harte voor uwe gelukwenschen. Wij konden uwe woorden als volgt versaan: „Hier Radiostation Malabar. Wij ontvan gen u zeer goed. Wij wenschen u van harte geluk met het eerste kruisgesprek met Indië. Dit is wat wij van u verstaan hebben. Kunt u ons mededeelen wat voor zendlam- pen u gebruikt? 3 u. 53. Hallo enz. Wij konden uwe tele fonische mededeeling goed volgen en dee len u mede, dat in onze installatie ook wa- tergekoelde zendlampen Z 82 gebruikt wor den. Uwe mededeeling was door ons goed te volgen. Wij lezen u dit voor: „Wij voldoen aan uw verzoek en deelen u mede, dat wij Philips lampen gebruiken, en Z 86, voor modulatie ZM 83, en voor ge- lijkrichter Z 83. Alle watergekoelde lam pen. Dit konden wij u mededeelen, dat wij u goed verstaan en dat uw sterkte eerder is toegenomen, dan afgenomen. Heeft u reeds iets vernomen van de cycloon in den Gelderschen Achterhoek." 4 u. Hallo enz. Wij konden van uwe me dedeeling begrijpen, dat wij uwe mededee ling goed verstaan hebben, Alleen de zin snede over den Gelderschen Achterhoek hebben wij niet kunnen verstaan. Wij vroe gen of u reeds gehoord hebt van de cycloon in den Gelderschen Achterhoek 44 u, 3. Hallo enz. Wij koden deze mede deeling niet goed volgen. Wij meenden er uit op te maken, dat u nog niet gehoord hebt dat er in den G. A. een cycloon geweest is. Wilt u dit nog enkele malen achtereen her halen. 4 u. 10. Hallo enz. Wij begrepen, dat u reeds gehoord hebt van de cycloon in den G. A. Onze ontvangst van uw station wordt steeds zwakker. Wij sluiten dus nu en dee len mee dat wij terug komen op Dinsdag 14 Juni 17 u. G.M.T. Onze uitzendingen op Dinsdag en Donderdags 9 Juni zullen dus niet plaats hebben. Wij danken u zeer voro de verleende me dewerking en sluiten thans. Tot Dinsdag 17 Juni om 17 u. G.M.T. Resultaten zijn slechter dan in 1925. Aan het jaarverslag der Nederlandsche Landbouw Handelskamer is het volgende ontleend: Wanneer wij evenals andere jaren een overzicht over het afgeloopen jaar willen schrijven, moeien wij constaleeren, dat over het geheel de financieele resultaten bij die van 1925 zijn ten achter gebleven. Wel is dit niet zóó zeer het geval met de akkerbouw- als met de veeteelt-pro ducten, maar toch zijn ook voor een paar producten van de eerstgenoemde groep de resultaten zeer slecht geweest, n.l. suiker bieten en vlas, terwijl voor aardappelen de prijzen slechts matig waren. Zooals gewoon lijk gingen in het eerste halfjaar, bij de geringere voorraden, voor granen de no teeringen oploopen, maar daar de nieuwe oogst met vrij goede noteeringen inzette en deze zich de latere maanden zeer goed bleven handhaven, lieten deze, alsook die voor de zaden, niet te wenschen en mede in verband met den zeer bevredigenden oogst mogen voor deze beide groepen de uitkomsten als tevredenstellend worden aangemerkt. Geheel anders is dit met aardappelen, suikerbieten en vlas en aangezien de teelt van de/.r- -producten in sommige deelen van ons lav.d van zoo £root belang is, dat van de resultaten, met deze verkregen, nagenoeg het gebeele bedrijf afhangt, heb ben bovenbedoelde slechte prijzen hiervoor bedongen, dan ook een buitengewoncn invloed. De, door de suikerfabrikanten uit te betalen prijzen voor suikerbieten, zijn natuurlijk afhankelijk van de voor de suiker te bedingen prijzen. Reeds waren deze in het einde van 1925 laag, maar ging in 1926 de daling verder en pas in de laatste maanden waren de noteeringen weer iets oploopende. Ook vlas liep geleidelijk terug en alhoewel in verband met deze lage no teeringen het aanbod op de markten be trekkelijk gering was, had dit weinig in vloed en waren de aangeboden hoeveel heden soms nog onverkoopbaar. Gaat mer. de verschillende producten af zonderlijk na en neemt men de prijzen voor het tijdvak, dat de grootste hoeveel heden door de boeren van de hand wor den gedaan, dan vindt men dat het met wilte tarwe, rogge, wintergerst, witte ha ver, paardeboonen, groene erwten, kool zaad, kanvij en gele mosterd behaalde re sultaat ongeveer gelijk is als het voorgaan de jaar, want naast een prijsdaling van gerst, haver, koolzaad en geel mosterdzaad ziet men hoogere noteeringen voor tarwe, rogge, boonen, erwten en karwijzaad. Voor aardappelen bedroeg gedurende diezelfde periode de gemiddelde prijs per 100 kg. in de drie laatste jaren: 5.85, 4.11 en 4.44; voor suiker zonder ac cijns 28.33, 19 en 19.89; voor stroo 25.50, 21.40 en 25.86 en voor vlas lint per kilo 2.03, 1.30 en 0.91. Dat de gemiddelde jaarprijzen sterk zijn teruggeloopen, voor de akkerbouwproduc ten, blijkt voldoende. Wel gingen ook de productiekosten iets minder bedragen, maar die daling was veel geringer dan die voor de productenprijzen. De daling der onkos ten werd overigens veroorzaakt door het terugloopen der kunstmestprijzen, niet echter door daling der arbeidsloonen. Vet veA De prijsdaling der veeteelt-producten is véél grooter geweest, doch ook de produc tiekosten daalden daar meer, zoodat het eindresultaat ongeveer een zelfde verhou ding te zien geeft als vorig jaar. Boter en kaas. Wel bleven ook dit jaar de schommelin gen op de botermarkt niet uit, maar toch kon in tegenstelling met andere jaren worden waargenomen dat alle markten steeds een vrij vast verloop hadden en de prijzen betrekkelijk zeer weinig verande ring ondergingen. De gemiddelde boterprijs bedroeg in 1926 1.9734 per kilo, tegen 2.34 in 1925 en 2.29 in 1925. Evenals de boterprijzen bleven ook de kaasprijzen aanmerkelijk ten achter bij die van het jaar daarvóór. Gedurende het ge- heele jaar noteerden 30 en 40 plus lager dan op de overeenkomstige data in 1925. De prijsschommelingen waren groot, soms meer dan 10 in twee maanden. De gemiddelde prijs per 50 kilo vol vette Goudsche bedroeg 50.50, tegen 62.50 in 1925 en 63.30 in 1924. Met de 40 plus Edammer was 't al niet beter, n.l. 45.41, 57.50 en 55.10. Ook wat betreft de eieren was de ge middelde jaarprijs aanmerkelijk lager dan in 't jaar te voren, n.l. 6.54 per 100 stuks, tegen 7.51 in 1925 en 7.52 in 1924. De feestdag van de H. Martelaren van Gorcum 9 Juli zal dit jaar ongetwij feld nog plech'iger dan andere jaren her dacht worden. Zestig jaar immers is het nu geleden, dat deze roemrijke Nederland sche Helden door het onfeilbaar woord van Z, H. Paus Pius IX werden opgenomen on der het getal der Heiligen en aldus de groot ste eer ontvingen, die een mensch op aarde ooit ten deel kan vallen. Voor zestig jaren ging langs onze lage landen van Noord tot Zuid een iuichlied op, dat de victorie bezong van de negentien Bloedgetuigen, die streden en stierven, niet Voor een waan van den dag niet voor stof fel ijke vergankelijke goederen, maar voor het hoogste en blijvende goed der menschheid: de waarheid. Dit jubilé der hei'igveiklaring van deze 19 roemrijke Nederlanders mag niet ongemerkt voorbijgaan. Het zestigjarig Jubilé moet weer eens wakker roepen het fiere bewust zijn, dat de vereering van die heldhaftige en voorbeeldige medeburgers een eereschuld cn een gemeenschappelijke plicht is voor Ne derland. Steeds beter moeten wij lec-en be seffen van hoe onscha'bare waarde ons hei lig Geloof is, waarvoor die negentien helden hun leven hebben gegeven. Een innige devo" lie tot onze EI. Martelaren zal ongetwijfeld een verdieping brengen van ons geloofsleven in hun voorbeeld zullen wij opnieuw kracht en moed putten om ons heilig Geloof beter te beleven en beter in daden om te zetten. Toen onze Nederlandsche Heilgen in 1867 de eer der altaren werden waardig gekeurd was ook de tijd aangebroken voor een meer algemcene vereering door katholiek Neder land. Een krachtige stoot daartoe hebben op de eerste plaats gegeven de twee Warmond sche Professoren J. W ,L. Smit en P. van der Ploeg. Aan Mgr. Smit heeft Katholiek Nederland te danken, dat wij nu met volle zekerheid de juiste plaats kennen, waar onze EI. H. Mar telaren hun glorievollen strijd hebben vol- rtreden en begraven zijn ,en dat deze heili ge plek, we'ke nog een gedeelte van hun eerbiedwaardige gebeente bevat ,in het be- 1 DONDERDAG 7 JUI.T. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Pclitieber. 12.35 2.00 Lunchmuziek door het Lunchtrio. D. Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 3.30 4. 30 uurtje voor wees- en ziekenhuizen. Verzorgd door Mevr. Antoinette van Dijk. 5.306.30 Concert door het A.N.R.O.-orkest. Met medew. van het Fagot- tentrio, bestaande uit de heeren S. Bamberger, Frir.k- bok en A. van Nuffelen (instrumentale grappenmakers) H. L. Klein, piccolo. M. Meyer, contrabas. 6.30 7.00 Lezing door den heer J. J. Cohen L.Jzn. over verf en haar toepassing voor huishoudelijk gebruik en iets over moffelen van rijwielen. 7.008.00 (Vervolg) Concert. 7.45 Politieber. 10.30 Nieuwsber. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Het Rio Grande Trio en solisten (piano, bariton, sopraan). 12.05 viool-concert. 12.20 (vervolg) Concert. 1.20—2.20 Gramol'con- muziek. 2.45 Voorlezing. 2.50 Lezing How frogs, snakes and Lizards grow. 3.20 Evensong van de West minster Abbey. 4.05 Lezing Chinese life in Shang hai. 4.20 Daventry-kwartet en solisten (tenor, contra alt). 5.35 Kinderuuertje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Landbouwber. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Boy Scout-program. 7.20 Lezing The open door to seven seas. 7.35 De iona- tcs van Beethoven, 7.45 Lezing Spasmodies zr.d rebels. 8.05 De militaire band. B. Eveline, cello. De Westminster Singers. E. Way, alto. F. Odeil, tenor. B. Mills, bariton. W. H. Brereton, bas. 9.20 Wcerfccr., B. Mills, bariton. W. H. Brereton. bas. 9.20 nieuws. 0.40 Lezing The Minorca excavations. 9.35 Concert. R. Helder, tenor. 10.10 De militaire band. B. Eveline, cello. L. Cooper, sopraan. 10.50 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.502.10 Crkestconcert. 5.055.55 Kinderuurtje. 9.05—11.00 Concert, o.m. Fragmen ten uit de opera, comique" „Rose et Colas", van Gretry. LANGENBERG 469 M. DORTMUND 283 M. MUNSTER 242 M. 1.252.50 Orkestconcert.fl 5.50—6.50 Orkestconcert. 8.25—9.15 Concert door de mannenzangver. „St. Mauritz". 9.20—11.20 Bal- laden-avond. Dr. Trieloff, bariton. Dr. Gastelle, decla matie. E. Conrad, piano. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAU5EN i230 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 2.50—7.40 Lezingen en lessen. 7.50 „Die Macht des Schicksals", opera in een voorspel en 3 acten van Verdi. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. HAMBURG - 394 M. - 4-35 Liederen van Franz en Schubert. Orkest en zang. 5-20 Dansmuziek. 8.20 Concert, door de kapel van de Verkeerspolitie. Daarna dansmuziek in café Continental Hannover. BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 Kinderuurtje 8,20 Orkestconcert. 9.50—10.50 Dansmuziek. zit is gekomen van het Haarlemsche Bisdom. De werkzaamheden van Professor P. v, d. Ploeg waren van een geheel ander karakter. Het spreekt van zelf, dat het terug vinden van de plaats der marteling de godsvrucht tot de Goriumsche Mar elaren krachtig deed opleven, en dat van alle kanten bedevaar ten kwamen naar die geheiligde plek gronds. Aan die godsvrucht heeft Professor van der Ploeg een goede leiding gegeven door de samenstelling van een voorireffelijk gebedenboekje. Meer nog werd de vereering der Neder landsche Heiligen bevorderd door „de Broe" derschap ter vereering van de H.H. Martela ren van Gorcum", door Mgr Bottemanne in 1889 opgericht. Deze Broederschap heeft ten doel: de H. H. Martelaren bijzonder te ver eeren, hun standvastigheid in de belijdenis van het H. Geloof na te volgen en door hun voorspraak het behoud en de uitbreiding van. tet H. Geloof en de bekeering der niet ka tholieken in ons vaderland te verkrijgen. De leden dezer Broederschap verplichten zich dagelijks ten minste eenmaal te bidden het Onze Vader en Wees Gegroet met het schiet gebed: „H.EI. Martelaren van Gorcum, bidt voor ons en voor de onkatholieken van Ne- derland". De devotie tot de Martelaren groeide steeds meer en meer uit. Zoo stelde het Centraal Bureau der Derde Orde te Weert in Januari 19i4 een gebed od tot de Ger- cuiBsche Heiligen, om hun voorbede in te roepen tegen de ontstellende ramp van het gemengde huwelijk cn voor de bekeciing onzer dwalende landgenootcn. Al spoedig waren 20,000 exemplaren over Nederland verspreid. In den loop der jaren is dit ge tal tot 230.000 ges'.egen en nog voortdurend wordt er een krachtige propaganda gevoerd, vooral onder de Tertiarissen, opdat dit ge bed niet alleen verspreid, maar ook gebe den wordt door de tienduizenden Derde Ordclingen. Dat de H. Martelaren steeds meer ver eerd worden, blijkt overduidelijk door het voortdurend toenemen van het aantal bede vaarten naar den Briel. Ieder jaar komen duizenden naar hun graf om, behalve de eigen persoonlijke belangen, het behoud des Geloofs in Nederland en de bekeering onzer dwalende broeders aan de machtige voorbede der Gorcumsche Geloofshelden aan te bevelen. Moge dit zestigjarig jubilé hunner heilig verklaring aan de vereering onzer Heiligen wederom een krachtigen stoot geven in het belang van eigen geloofsovertuiging, maar ook in het belang van de bekeering van ons vaderland. D. V. De Landraad te Mr. Cornelis heeft on langs een zaak behandeld, welke affaire een schel licht wierp op de wijze, waarop sedert jaren, de argloozc Inlander door een goed georganiseerde dobbelaarsbende, die den pasar onveilig maakte, geëxploiteerd werd. Men ging als volgt te werk. Tot de bende behoorde een handlanger (man of vrouw), die zich, vooral op trak- tementsdagen, nabij het loket van een der gouvernementspandhuizajn ophield. Be merkte hij dat onder de lieden, die hun goed kwamen aflossen, er zich een bevond, die voldoende contanten bezat om voor ex ploitatie in aanmerking te komen, dan wa» het slachtoffer gekozen. Op den pasar was ergens in een verborgen hoekje het spel in vollen gang, het beruchte drie kaarten- spel, dat slechts enkele seconden duurt, zoodat tijdige ontdekking door de politie zoo goed als uitgesloten is. De bankhouder is aan het verliezen, blijft verliezen. Geen nood, de oogenschijnlijke winners zijn even eens handlangers. Het slachtoffer kan de verleiding niet weerstaan, zal ook een kansje wagen en wint. Elet eind van het liedje is echter, dat hij met leege zakken naar huis gaat. Deze exploitatie duurde, zooals uit het onder zoek is gebleken, al jaren. De aandeelhou ders in de kongsi, dikwijls gegoede eige naren van kleine winkels, sponnen er zijde bij. Door een uitgebreid spionnenstelsel wist men de mogelijkheid tot ontdekking tot een minimum te reduceeren. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door IOS. P. H. HAMERS. 104 „Neen, ik zie zelden een krant in. Is het kind dood?" „Ge zult het hooren". En hier begon Jas per een verhaal te doen, waarnaar Arabella met oplettende belangstelling luisterde. Toen hij uitgesproken had, bood zij aan om het kind, waarvoor Jasper en onderkomen zocht bij zich aan huis te nemen. Zij maakte hem bekend met haar naam verwisseling en haar adres. De booswicht beloofde dien zelfden avond met het kind te zullen komen, maar hij stuurde het kind en kwam niet. Ook kwam hij niet weer on der haar oogen dan meerdere jaren later, toen de schittering dier oogen, hem zooals we gezien hebben te Podden-Place welkom heette. Maar otschoon hij zich niet verwaar digde, haar in dien tijd te schrijven, is het waarschijnlijk, dat Arabella meer van zijn leefwijze en gewoonten te Parijs wist gewaar te worden dan zij voorgaf te weten toen zij elkander wederzagen. En nu weten onze lezers meer dan Alban Morley of Guy Darrell misschien ooit we ten zullen, van de vrouw in het donker grijs kleed. ZEVENDE HOOFDSTUK. Jasper Losely had op twee dingen gerekend die z.i. alh van zelf spraken: Op de spoedige verzoening van Darrell met z'n eenig kind en op het feit dat het eenig kind van Dar rell ook diens eenige erfgenaam moest zijn. In beide verwachtingen werd de speler be drogen. Darrell beantwoordde niet eens de brie ven, die Mathilde hem uit Frankrijk schreet, waar Jasper mt haar heen gereisd was en waar hij direct met haar in 't huwelijk was gelreden onder zijn aangenomen naam van Hammond, maar met z'n wezenlijken doop naam Jasper. In dit schandelijk huwelijk van Mathilde schenen al de slechte zijden van haar ka rakter haar vader plotseling duidelijk te worden, en hij zag, wat hii tot nu toe ge tracht had niet te zien: de ware dochter eener onwaardige moeder. Een eenvoudige mésalliance, als zij vergoeilijkt had kunnen worden door een langdurige kennismaking met den man harer keuze, zou hij desnoods hebben kunnen vergeven, al zou hij er nog zoo door gegriefd worden; maar weg te loo pen met een individu, van wien zii wist, dat hij met een ander verloofd was! Darrell slikte bijna van woede, als hij cr aan dacht. De onbeschaamde laagheid van het geheele geval, strekte Darrell tot geen aanleiding van de gewone verontschuldiging van jeugd en gebrek aan ondervinding. Hij was geen man om zoo'n dochter opnieuw in z'n huis en in z'n hart op te nemen. Het zwiigen van haren vader veroorzaakte de gevoellooze Mathilde weinig droefheid en was even min in staat de geldelijke ver wachtingen van Jasper te leur te stellen. Beiden begrepen dat vergeving en over vloed zaken waren, die meer of minder tijd zouden vereischen. Maar hun geld vermin derde snel, er moest noodzakelijk in voor zien worden. Van de hoop alleen kan men in hotels niet leven Mathilde eenigen tijd in een provinciestad, niet ver van Parijs achter latend, keerde Jasper naar Londen terug met het deel Darrell zelf te spreken Deze stemde er direct in toe Jasper te ont moeten, niet in zijn eigen huis, maar bij zijn zaakwaarnemer. De trotschc edelman onder drukte zijn afkeer, omdat hij het noodzake lijk achtte, om te komen tot een duidelijk en bepaald inzicht, van het besluit waarop de tegenwoordige toestand en de verdere vooruitzichten van het jonge paar berust ten. Toen Jasper in het kantoor van den heer Golobed, den zaakwaarnemer van Darrell. werd gelaten, was Darrell daar alleen. Hij stond bij den haard en wees met een enkel gebaar de hand af, die Jasper hem wilde reiken. Zoo zagen beide mannen elkander voor het eerst. Darrell werd miss.chien nog meer vertoornd, teen hij de persoonlijke lichamelijke voordeeten zag van nietswaar- digen Losely, waardoor een dochter van zijn huis, zoo n gemakkelijke prooi was ge worden, Jasper, die misschien gedacht had, dat zoo'n aanzienlijke schoonvader een man op laren dus niet ver van z'n graf moest zijn, was onaangenaam verrast bij het zien van zoo n jeugdig man van even boven de veertig niet een gelaat een gestalte en een hou ding die in elk gezelschap dc algemeene aandacht van zijn eigen schitterende per soon afgetrokken zou hebben. De jonge Losely zag wel in, dat het voor- komen van Darrell even weinig de uitkee- ring van een bepaalde som voor zijn dood, als de waarschijnlijkheid beloofde, dat hij een zegebede over het hoofd van zijn schoonzoon zou stamelen, of spoedig den geest zou geven. Een minder gewenschte schoonvader kon Jasper zich bij mogelijk heid niet voorstellen. En Darrell's woorden beloofden al even weinig als zijn voorkomen. „Ik heb er in bewilligd, mijnheer" zoo be gon de edelman „u te spreken", deels om dat gij uit m'n eigen mond zoudt vernemen, dat ik niemand het recht toeken, een lid van mijn familie te worden zonder mijn toe stemming, en die toestemming zult gij nooit verkrijgen, deels opdat ieder onzer na een persoonlijke ontmoeting, den man zou ken nen dien het hem past meer dan iemand te vermijden. De dame die thans uw vrouw is, heeft, Joor een bepaling bij m'n eigen hu welijk, na mijn dood, recht op de uitkee- ring van een klein kapitaal Zij heeft geen kans om iets moer van mij te erven Daar ik niet verlang dat zij, wie ik vroeger mijn dochter noemde, aan u alleen haar levens onderhoud verschuldigd is, zal inijn zaak waarnemer u mededeelen op welke voor waarden ik bereid ben, reeds gedurenden mijn leven, de renten uit te betalen van de som. die na mijn dood aan uw vrouw vervalt Hierbij gaf ik u de brieven terug, welke deze dame mij gezonden heeft en die haar klaai blijkelijk door u in de pen gegeven zijn. Ik zal geen brief van haar beantwoorden. Haar voet zal nooit meer over mijn drempel komen. Hiermede, mijnheer, maak ik een einde aan allen verderen omgang tusschen u en mij; hetgeen er thans nog besproken moet worden, zal geschieden tusschen u en dezen heer." Met deze laatste woorden had Darrell 'n zijdeur geopend en wees op den heer Goto- bed, die in zijn volle lengte bij een hoogen lessenaar stond, en eer Jasper een woord in 't midden kon brengen, was de schoon vader verdwenen. Kort cn zakelijk deelde de heer Gotobed Jasper mede, Hat de heer Darrell niet alleen de vrije beschikking had over al zijn vaste goederen cn persoonlijke eigendommen., dat niet alleen de uitgebreide grondbezittingen door hem aangekocht, hem in Vollen eigen dom toebehoorden, maar dat Darrell zelfs het vrije eigendomsrecht had op het buiten goed Fawley, waarop enkel de hypotheek- van 10.000 pond stond, die mevrouw Darrell haren man ten huwelijk had aangebracht en die bij haren dood of dien van Darrell op de kinderen uit hun huwelijk moesten over gaan. Daar er geen huwelijkscontract bestond tusschen Jasper en Mathilde, kon die som na den dood van Darrell door Jasper, na mens z'n vrouw, opgeeischt worden, terwijl men niet de minste zekerheid had, dat dit kapitaal in wezen zou blijven tot onder houd van z'n vrouw en kinderen en Jasper intusschen met de aldus op hem vervallen gelden op een wijze zou kunnen handelen, dat hij zijn geheele familie tot armoed» bracht. „Mijnheer", zei de zaakwaarnemer, ik wil oprecht tegen u zijn. Handelend in naam van den heer Darrell, wensch ik deze som van 10.000 pond zoodanig op uw vrouw en de kinderen uit uw huwelijk vast te leg gen dat gij er niet over kunt beschikken, zelfs niet met toestemming van mevrouw Hammond. Als gij van die bevoegdheid, d(e voor het oogenblik vcor u van weinig of geen waarde is, afstand doet, dan hebt gij recht op schadeloosstelling. Ik ben bereid deze schadeloosstelling, mild te berekenen. Misschien wilt ge liever door uw zaakwaar nemer met mij onderhandelen, maar in dit geval moet ik u zeggen, dat hoe meer c'e zaak tusschen u cn mij blijft, hoe voordeeli- ger mijn voorwaarden voor u zullen zijn. Het zou bijv. noodig wezen, uw zaakwaarnemer te zeggen dat uw ware naam niet Ham mond is. Hoe beter gij dit geheim bewaart hoe beter voor u. Wij wenschen het niet tiit te bazuinen." I Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6