Luchtverkeer öjrd's tocht over den Atlan- :£,:r!tio tischen Oceaan. Uitsluiing. De grensincidenten. De vlucht-Daudet. Koning Fcead's bezoek aan Londen. Straatgevecht te Kattowitz. De Duitsch-Britsche Industrieele besprekingen. Internaionale hulporganisatie. De kiesrechthervormingen in Frankrijk. HOLLAND—INDIË DOOR DE LUCHT. Het vertrek uit Indië. MARKTNIEUWS Huwelijk in een vliegtuig. Spoorwegongeluk. De ooerstroomingen in 't Mississippi-gebied. De driemogendheden' conferentie. BINNENLANDSCH NIEUWS. ven. Zij wenscht elk geval zelfstandig te be- oordeeien. De regeering wacht met betrekking tot het luchtverkeer het overleg af, dat gaande is tusschen den minister van Koloniën, de K. L. M. en een combinatie van kapitaal krachtigen. De directeur van de Air Service Com pany te Singapore verzocht de regeering mede te werken aan het doortrekken van de ontworpen lijn SenangSingapore naar Batavia. De keuze voor het hoofd van het Kantoor voor Luchtvaart is nog niet ge vallen. weer In bet water gegleden. Net maakten we aanstalten om weer op den Fokker te klimmen, toen hij opeens uit het observatie- raam kwam gekropen, dat boven in het toestel zit. Hij was even de vlag gaan red den, bestemd voor president Doumerge. Nu herinnerde hij zich, dat hij nog den postzak had vergeten.. Weer ging Byrd naar bin nen, om even later met den doornatten zak uit het toestel te komen. Hij wierp ons de geredde zakken toe en stapte toen zelf in de boot. Balchen en ik roeiden naar de kust, ten minste in de richting waar we vermoedden dat de kust lag. Na een klein kwartier in het kalme water te hebben geroeid, hoorden we dat ons bootje over den grond schuurde. Mijn God, wat een heerlijke gewaarwording was dat. We hadden vasten grond onder de voeten. We stonden op Franschen bodem". dergeschikt zal maken en die van eenige andere natie. Hij hoopte, dat een accoord tot stand zal komen, warbij de verhouding 5:5:3 ook op kleine schepen zou worden toegepast, en dat Frankrijk en Italië zich daarbij zullen aansluiten. KEULEN, 5 Juli. Naar de avondbladen uit Keulen melden, hebben de vakvereeni- gingen en de stakende metaalbewerkers geen gehoor gegeven aan den eisch de sta king op te heffen. De werkgevers welke in het verbond van werkgevers in de metaal industrie van Keulen en omgeving zijn ge organiseerd, hebben daarom besloten tot uit sluiting der arbeiders met ingang van mor gen. Uit het aan de Italiaansche grens inge stelde onderzoek is gebleken, dat de Itali aansche arbeiders zich op Fransch gebied bevonden, toen zij door de carabinieri wer den beschoten, maar tevens dat zij de grens trachtten over te steken en de vlucht namen toen de carabinieri om hun papieren ver zochten. Een der carabinieri verklaarde dat hij, toen hij vuurde van meenig was dat de vluchtelingen de grens nog niet hadden over schreden, welke op dit punt niet is aange geven. De communistische afgevaardigde Ca chin verscheen gisteren weer in de Kamer zitting en nam stilzwijgend zijn plaats weer in. Niemand juichtle hem toe en niemand protesteerde, maar eenige leden van andere partijen kwamen hem persoonlijk gelukwen- schen met zijn vrijlating. Men verwacht, dat de president der repu bliek op 14 Juli aan de politieke veroordeel den gratie zal verleenen, want zelfs de ge meenteraad van Parijs, die een anti-socia listische meerderheid heeft, heeft 'n resolu tie aangenomen, waarin aan Doumergue wordt verzocht zijn recht van gratie uit te oefenen, ten einde de politieke hartstochten tot kalmte te brengen. Reeds gisteren heeft de Ministerraad be sloten aan 't parlement voor te stellen den minister van justitie te machtigen, ten einde den toestand der politieke gevangenen te verbeteren, hun een speciaal regime toe te staan. En zonder de stemming over dit voor stel af te wachten, bepaalde de minister raad, dat de hoofdredacteur Pujo van de „Action Francaise" en de telefoniste van dat blad, mevr, Montard, in de gevangenis vol gens het regime der politieke gevangenen zullen worden behandeld. De Kamer besloot met 351 tegen 110 stem men de interpellatie nopens de arrestatie van Pujo voor onbepaalden tijd uit te stel len. De regeering had de vertrouwensquaes- tie gesteld en verzocht het resultaat der in structie, welke thans wordt gehouden, at te wachten. LONDEN, 5 Juli. Koning Foea.d v,ao Egyp te heeft heden in gezelschan van den Prins van Wales Londen bezichtigd en werd op ceremcnieele wijze op Guildhall door den Lord Major en het gemeentebestuur ont vangen, waarna hem een lunch werd aan geboden. De 4 zoons van Kening George waren bij de receptie aanwezig en zaten mede aan den lunch aan. Tijdens het banquet deelde de Lord Mayor mede, dat Koning Foead hem een chèqu ad 1000 doll, had overhandigd om onder de I-ondensche armen teverdeelen. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Austen Chamberlain gaf hedenavond een diner op het Foreign Office ter eere van Koning Foead. Tal van vooraanstaande personen zaten mede aan, o. a. Prins Henry, de Premier, leden van het kabinet en voor malige ministers, benevens vele bekende personen uit hel openbare ieven. BERLIJN, 5 Juli. Naar uit betrouwbare bron wordt gemeld heeft een troep van ongeveer 26 personen van Poolsche nationa liteit zonder eenige aanleiding twee op straat wandelende Duitschers overvallen, van wie een door messteken gedood werd. BERLIJN, 5 Juli. Betreffende de onder handelingen tusschen vertegenwoordigers van de Duitsche en de Britsche industrie wordt gemeld, dat overeenstemming is be reikt ten aanzien van de resultaten van de Economische Wereldconferentie. De verte genwoordigers van beide landen zullen bij hun respectieve regeeringen aandringen op de opheffing der bestaande in- en uitvoer verboden; tevens zullen zij hun invloed aanwenden, teneinde een uitgebreidere in ternationale handelsstatistiek te verkrijgen, terwijl ook nog getracht zal worden meer eenheid te brengen in de tarieven nomen clatuur. fn de commissies van den Volken bond moeten, nadat contact is gezocht en verkregen met de industrieele corporaties van de andere groote staten van Europa-, ook vertegenwoordigd v*an d® industrie zitting hebben. GENEVE, 5 Juli. In de heden gehouden statuten van een nog te stichten inter nationale hulporganisatie werden de be sprekingen voortgezet. De vertegenwoor digers van België, Boelgarijë, Indië en Uru guay spraken zich uit voor de ontwerp statuten van eennog te stichten inter nationale hulporganisatie. Daarentegen verzette zich de vertegenwoordiger van Joego-Slavië, die van meening was, dat hierdoor de werkzaamhden van de Roode Kruis-organisaties zouden worden beperkt. PARIJS. 5 Juli. De Fransche Kamer heeft zich heden bezig gehouden met de aan te brengen hervormingen in 't kiesrecht. In den loop der zitting zijn verschillende sprekers van de meest uiteenloopende opinie's aan -et woord geweest. Tot dusverre is er van de zijde der regeering niet ingegrepen in Jen loop der debatten, hoewel de minister /an binnenlandsche zaken de discussies mee groote aandacht volgde. De regeering wi: haar neutraliteit te dezer zake zoo lang mo gelijk blijven handhaven. De vliegers zijn op koninklijke wijze ontvangen. De Fokker VII vertrekt waarschijnlijk heden uit Batavia naar Medan, om den terugtocht naar Holland weer te aanvaar den. De heer Van Laer Black heeft uit Welte vreden het volgende aan de K. L. M. ge seind: Ik word overstroomd met telegrammen uit alle deelen van de wereld, w.o. ook een van Fokker, uit Amerika, van den volgenden inhoud: „Mijn gelukwenschen bij de aankomst van de schitterende vlucht Nederland Batavia. Het feit, dat u de uitvoerbaarheid van een commercieele luchlvcrbinding hebt bewezen, zal van de grootste waarde zijn voor de ont wikkeling der luchtvaart, vooral in onze Nederlandsche koloniën. Ik stel uw vertrou wen in de organisatie der K. L. M. en in de Fokkervliegtuigen op hoogen prijs." Ik denk binnen enkele dagen weer te ver trekken. Het vliegtuig bevindt zich in uit stekenden staat en wij allen zijn gezond en opgewekt. Ik vrees echter, dat men ons bij onze terugkomst wel verwend zal vinden, daar wij hier op zulk een koninklijke wijze overal behandeld worden. Gisteren heeft er te Berlijn een eigenaar dige trauwpartij plaats gehad. Eenige weken geleden was de perschef van de Duitsche Lufthansa in een vliegtuig voor den burger lijken stand getrouwd. Thans hebben de perschef van de Rohrbachwerke en een inge nieur van deze maatschappij hun huwelijk in een Rohrbachvliegtuig (Rohrbach-Ro- land) kerkelijk laten inzegenen. Te dien einde was er in het vliegtuig een altaar op gericht, voorzien van crucifix en brandende kaarsen. De beide bruidsparen waren ver gezeld van een Berlijnsche predikant en de kerkelijke muziek werd geleverd door een gramofoon. Het vliegtuig vloog tusschen de Kaiser Wilhelms Gedachtniskirche en de Osterkirche heen en weer, totdat de predi kant, die in vol ornaat was, de beide huwe lijken had ingezegend. Na anderhalf uur landden de beide paren ongedeerd. Een passagierstrein is bij Jones Point (N,- York) in volle vaart op een goederentrein gereden. Er werden vier personen gedood, tien zwaar gewond en zes goederenwagens vernield. Nader vernemen wij: De heer Geysen- dorffer telegrafeerde uit Batavia aan de K. L. M., dat de terugreis van het Fokker vliegtuig naar Nederland definitief op heden bepaald is. Hoover heeft een bezoek gebracht aan de overstroomde gebieden langs de Mississippi. Hij is van oordeel, dat waarschijnlijk 520.000 ha dit jaar geen oogst meer zullen kunnen opleveren. „Central News" verneemt uit Genève, dat op de maritieme conferentie overeenstem ming is bereikt over de beperking der duik- booten. De drie mogendheden zijn daarom trent tot een vergelijking gekomen. Een telegram uit Genève meldt nog, dat de deskundigen tot overeenstemming zijn gekomen nopens het kaliber van de torpedo- lanceerinrich tingen der duikbooten. De voorzitter der Amerikaansche marine Commissie uit den Senaat verklaarde in ee rede, dat het Amerikaansche congres nimmei een te Genève gesloten accoord zal goed keuren, dat de Amerikaansche marine on-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7