De motor was geleend. Alles was van hun gading. Bewusteloos langs den weg. De plantenboterfabriek over bet IJ te Amsterdam heeft het dezer dagen hard te verantwoorden. Een gecompliceerde botsing met noodlottig gevolg. Door een vliegmachine gewond. In afwachting van de Waalbrug te Nijmegen. Lent, Bij het schoonmaken van een lantaarn. Lijk opgehaald. Met autobus en al van de helling Vriendelijke pa en lieve dochter Ze zijn waardeloos. BINNENLANDSCH NIEUV/S. Koning George niet naar Philips. G. C. D. Baron van Hardenbroek van Ammerstol t Verkiezingen van Gedep. Staten. De internationale politie- conferentie te Amsterdam. VERKEER EN POSTERIJEN. Postpakketten met vruchten, planten en zaden voor Ned.-Indië. LUCHTVERKEER. Byrd niet naar Holland? De eerste mailvlucht geslaagd. Een hoogterecord van dertien kilometer. Chamberlin is vol lof over den Fokker VII a. UIT ONZE OOST. Een moordaanslag. SOCIAAL LEVEN. Een conferentie tusschen de Ned. R.K. vereeniging van sigarenfabrikanten en den Ned. R.K. Tabaksbewerkers- bond „St. Willibrordus". Het congres van den Nederl. Middenstandsbond. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. AMD marktwezen gouda. De Fransch-Duitsche Econ. onderhandelingen. De recruteeringswet. Verhooging salarissen Belgische ministers. Bezuiniging in Noorwegen. Een nieuwe Encycliek? Een nieuwe opstand. Trein van den spoordijk gestort. Hevig onweder boven Parijs Prins Friedrich Sigismund overleden. Zware stormen boven de Zwarte Zee. Duitsckland's Oostelijke vestingen. KUNST EN KENNIS. Een huldeblijk uit Indië voor Caharina van Rennes. r RECHTZAKEN. Dat had hij voor zijn mishandeling De opiumsmokkelarij in Leiden. KERK EN SCHOOL Het jubileum der St. Juliana- congregatie. FINANCIËN. UITLÖÏTNGEN. Kanton Freiburg. Leening van 1902. Premietrekking 14 Mei 1927. 40 seriën. 232 467 661 773 844 1414 1842 2069 2203 2507 2546 2568 2802 2841 3169 3345 3418 3566 3925 4181 4275 4423 4566 5022 5495 5518 5713 5784 5902 5931 6213 6785 7448 7704 8290 8620 8812 8904 9829 9943 LANDBOUW EN VISSCHERIJ De uitvoer van vleesch in 1926. Hoogste prijzen. 1 Ecu onfortuinlijke rit. Te Ter Aar leende de heer K. even een motorfiets voor een tochtje. Hij reed daar bij tegen een boom. Bewusteloos is de mo torrijder met een hersenschudding en ge broken sleutelbeen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Te Rot erdam hebben bij den lederhande laar J. P. aan 'de Hoogstraat 515, onge- noode gasten zich door middel van een valschen sleutel toegang tot den winkel verschaft. Gestolen zijn 200 portemonnaies, 300 padvindersmessen, 25 sigarenkokers, «en aantal sigare tenkokers, reisnecessaires scheermessen, enz. De voorwerpen waren geborgen in eenige rieten koiiers, die even- tens in den winkel stonden. De politie van het bureau Oppert stelt een onderzoek in. De vermoedelijke oorzaak Reeds hebben wij medegedeeld, dat de 23-jarige student L. T. uit den Haag op den Haagweg bewus'eioos naast zijn mo torrijwiel is gevonden. Wat de oorzaak betreft kan nog weinig positiefs worden medegedeeld, aangezien de jonge man nog niet verhoord kan wor den. Hij komt af en toe wel eens een oogcn- blik bij kennis, doch spoedig verliest hij dan weer het bewustzijn. Gebleken is, dat de voorvork van zijn mo'oriiets is gebro ken, wat er op zou wijzen, dat er een aan rijding heeft plaats gehad. De doktoren blijven den toestand ernstig inzien. De aan houdende bewusteloosheid bewijst, dat de heer T. door den val een ernstige hersen schudding heef 1 gekregen. De breuk van het linkerbeen hceit geen verdere complica ties meegebracht. Tweemaal brand in twee dagen. Gbteren moest, zooals wij reeds meldden de Amsterdamsche brandweer voor den tweeden keer in twee dagan uitrukken naar een brand van betcekenis aan den over kant van het IJ. Was het in den nacht van Maandag op Dinsdag een teerstokerij van de Hollandsche Beton Maatschappij op den Distelweg, die vlam had gevat, gister morgen om acht uur was het een hoog fa brieksgebouw van de voormalige Planten boterfabriek, eveneens aan den Distelweg, da! in brand was geraakt. intusschen heeft de brandweer reeds meermalen toen de fabriek nog in actie Was, hier op dit complex hulp verleend. In dit gebouw werden vroeger palmpitten uitgeperst. De aldus verkregen olie werd veizameld in een groot reservoir, dat bo ven in he'. ongeveer vijf en twintig meter hooge huis was aangebracht. Daar de fa briek reeds sedert eenige jaren leegstaat, waren de olicrestanten in de groote tank opgedroogd en gaan „koekenInmiddels was een "aantal tanks van het gebouw ge- kochl door de sloopersfirma De Boer, Ie Oostzaan, waaronde ook deze bewuste tank. Daar zij te zwaar was om uit te hijschen, werd het metaal bij stukken tege lijk door middel van een autogeen lasch- apparaat uitgebrand. Hiermede was iemand Teeds eenige dagen bezig. Omstreeks acht uur werd onder het hooge, spitse pannendak van hel gebouw door den siooper brand ontdekt. Zeer "Waarschijnlijk is het, dat de olieresten door de snijvlam van het gebruikte apparaat tot ontbranding zijn gekomen. Het emmertje zand, dat de werkman steeds gebruikte om de brandende olie te dooven. vermocht ditmaal niets en spoedig s'ond het gedeelte i onder het pannendak in brand, De pannen i beletten aanvankelijk, dat de vlam naar bo ven doorsloeg, doch zij laaide fel uit de Zijvensters. De brandweer had zwaar werk, doch Slaagde er spoedig in het vuur te blusschen. Op den Napoleonsweg te Kessel heeft een •rnstig auto-ongeluk plaats gehad. De auto van den heer L, H. uit Nieuwstad kwam in botsing met den wielrijder C. V. uit i Reuver. De wielrijder werd van zijn rijwiel geslingerd en bekwam zulke zware verwon- dingen dat men voor zijn leven vreest. De heer H die na deze aanrijding zijn stuur kwijt raakte botste vervolgens tegen 'n stistaande autobus met 't gevolg dat beide auto's werden beschadigd. Van de pas sagiers, die in de bus gezeten waren, be kwam niemand letsel. In een weidt bij kasteel Doorwerth nabij Arnhem, moest een militair vliegtuig uit Soesterberg wegens een motorgebrek een noodlanding maken. Het toestel kwam met een vleugel tegen een koe, die niet ernstig Werd verwond. Het vliegtuig moet gedemonteerd worden. Persoonlijke ongelukken gebeurden niet. In afwachting van de toekomstige brug over de rivier de Waal te Nijmegen hreft bet gemeentebestuur te Nijmegen een nieuwe oeververbinding tot stand gebracht. Een I nieuwe motorpont is in de vaart gebracht, i Welke een breedte heeft van 13 meter en ®en oppervlakte van 180 vierkante meter. Zij wordt voortbewogen door een twee cylinder-motor van 40—80 P.K. Er zullen op de drukke uren nu twee motorponten in ge bruik zijn voor het verkeer Nijmegen— Bij het schoonmaken van een lantaarn is de heer M., hotelhouder te Deventer, door I bet glazen dak van zijn hötel fn de eetzaal fievallen. Ernstig gewond is hij opgenomen. Uit den Cathrijnensirgel tc Utrecht is het lijk opgehaaid van een tot nu toe onbekend gebleven vrouw van middelbaren leeitijd. ONZE MOOIE HOLLANDSCHE TAAL. Uit een reisbeschrijving in de Tilburg- *che Courant, over een fabriek ergens aan de Ruhr, cursiveert „De Morgen": „Het water bekomt men daar van de Ruhr, door deze om te leiden." 't Is ja gansch gróótaardig. Op het kruispunt van den Granfschen weg *n de Groenstraat te Nijmegen, is een auto bus, waarin behalve de chauffeur acht per sonen hadden plaats genomen, in botsing ge komen met een auto, waarin slechts de be stuurder de heer P. J. uit Hilversum ge- *e'en was. Volgens de regels van den weg bad de autobus den voorrang. De chauffeur van de bus, die de aanrijding nog vilde doorkomen, reed plotsekng de Wolfskutl- belling af en v'el met zijn bits meer dan drie meter. Gelukkig bekwam niemand det inzittenden ecnig letsel terwijl ook het voer tuig er wonder goed afkwam. De andere *uto werd zwaar beschadigd. Het ging om een pagekopje. Het heele geval gebeurde louter en alleen om een pagekopje. En het is in de Kruiss'raat te Rotterdam nogal rumoerig toegegaan Maandagavond. Een kapperszaak van F. P. was 't middel punt van den strijd. Men hoorde er krijschen- de en gillende vrouwenstemmen, brullende basge'uiden en woedende mannen en jam merend gehuil van bange kinderen, daartus- schen het gerinkel en brekend glas.... En nu de aanleiding van dit echt Rotlerdam- sche drama. Een paar dagen geleden was een joni-e dame ui de Helmersatraat bij den bewusten ..Figato" gekomen met de bedoeling zich ccn pagekopte te laten knippen. Dra werd de schaar in de weerbarstige krullen gezet, 'ot de kapper plotseling tot zijn groote on stel- lenis bemerkte, dat het daar op het hoofdje niet heelemaal „pluis" was. Nu kunnen kappers veel verdragen, doch dit was al te bar en het gevolg was, dat de coiffeur het meisje naar huis stuurde met de boodschap zich eerst te gaan reinigen. Het meisje achtte zich echter in eer en goeden naam aangetast en kwam zij met pa „ver haal halen". In den winkel bevonden zich behalve de kapper, ook zijn vrouw en eenige klanten. Spoedig werden de vijandelijkheden geopend met een flinke scheldpartij, waarna de pa van het beleedigde meisje, des kappers vrouw een flinke pats in het gelaat toe bracht. De kapper nam zijn vrouw onmid dellijk in bescherming, doch moest zijn held haftig optreden met een blauw oog bekoo- pen. Na deze eerste schermutselingen werd het gevecht meer algemeen. Het meisje met de halfgeknipte haren vloog op de kapster in en krabde haar het gelaat open. De vijand irok bij de komst van een politieagent af, doch nauwelijks een half uur later kwamen pa en dochter terug, vergezeld van een groot aantal Helmerstraters. Er werd nu een volledig beleg voor den winkel geslagen en verschillende ruiten moesten het ontgelden. De politie maalt'e er ten slotte een eind aan, de menigte werd uiteengejaagd en er werd een vaste post voor de deur geplaatst. Het was echter 11 uur voor de kapper zijn ves ting dorst te verlaten om zich naar zijn woning ie begeven. Tegen pa en dochter is proces-verbaal opgemaakt. Men heeft thans in het museum te Brus- sol de schilderijen onderzocht, die gevonden werden in het Gerechtsgebouw, zoo meldt het „Hbld. v. Antw Het ïesa Ifaat is niet erg opwekkend: de zoogenaamde Teniers bleek een minderwaardg stuk met een valsch monogram: de landschappen die voor werk van Saivator Rsa werden gehouden en het monogram van Wouwerman vertoo- nên, hebben niets uitslaande noch mei den ftaüaanschen, noch mei den Hollandschen meester. De drie andere Italiaansche schil derijen uit de 17de eeuw, alle in zeer slech ten toestand, zijn eveneens waardeloos. Naar gemeld wordt, moet het aan „Het Huisgezin" ontleende bericht betreffende een voorgenomen bezoek van den koning van Engeland aan de Philips als geheel uit de lucht gegrepen worden beschouwd. In den ouderdom van 67 iaar is te Leus den overleden de heer G. C. D. baron van Hardenbroek van Ammerstol, oud-kapitein ter zee. Friesland. Tn de gisteren gehouden zifting van de Friesche Staten ziin tot lid van Ocd. Sta ten herbenoemd de heeren; B. W. Okma, Chr.-Hist.j mr. P. S. Gerbrandv, A.-R.- S. W. de .Tong, R.-K. en K. de Jonit, V.' D terwijl de heer J. J. Wufte. V.D. gekozen werd in de plaats van den heer J. Geerts, S. D. Limburg. Gekozen zifn tot leden van Ged. Staten van Limburg de heeren: H. Paulussen, J. Maenen, J. Pcels, Th. Verheggen en H. Merckelhach, allen aftredend en M. Oaliard. Tot buitengewoon lid is benoemd de heer Ernest Regout, te Maastricht. Zeeland. Gisteren vergaderden de Prov. Stat"i ter verkiezing van de leden van Ged. Staten. De zei aftredende leden werden herkozen wel de heeren: G. v. d. Putte, nnti-rev., met 29 st.; mr. P. Dieleman, anli-rew., met 29 st.; P. F. Fruytier, ka.th., met 29 st.; ,1. A v. Rompu, kath., met 29 st.; mr. R. M. v. Dusseldorn, christ.-hist., met 79 st. en A. van der Weyde, vrijh.b., met 29 st. Tot buitengewoon lid werd gekozen de heer S. S. Wallien, met 21 st. Te Amsterdam is gisteren aangevangen de eerste zitting van het congres van de „Commission Internationale de Police Cri- minelle". Na het openingswoord vr.n den voorzitter, den politieoresident van Weenen, den ex- bondskanselier H. Schober, werd besloten, telegr.amm enaan de Koningin eii aan den M-nister van Justitie te zenden. De heer Versteeg, waarnemend hoofd commissaris van politie te Amsterdam', heette n,a,mens de Amsterdamsche politie de aanwezigen welkom. De heer Sirks, hoofdcommissaris van po litie te Rotterdam, sprak de vergadering namens de Nederlandsche deelnemers toe. De president begroette de deelnemers aan bet Congres, de leden der „Commis sion en de aanwezige gasten. Verder deed bij mededeeling van de beraadslaging op de te Genève gehouden conference, welke een stap in de goede richting beteekenen. De secretaris van de „Commission", dr. Dress ier, deed mededeelingen omtrent hetgeen sedert de laatste conferentie is gedaan. Het ledental der „Commission" bedraagt 47, De pclitie-directeur, dr. Schultz, hield daarna een refefaat over het doorvoeren van de congresbesluiten, voornamelijk over de inrichting van den „Inlichtingendienst over internationale misdadigers", de „Valsch- geldcentrale". De Indische postadministratie vestigt er nogmaals de aandacht op, dat de invoer van vruchten, planten en zaden in Nederl.- Indië in het algemeen slechts is toegestaan, idnien de zending vergezeld is van een ge zondheidscertificaat, afgegeven door den plantenziektenkundigen dienst te Wagenin- gen. Aangezien bij het ontbreken van dit cer tificaat de zending door den plant?nziek- tenkundigen dienst in Ned.-Indië wordt ver nietigd, ook indien deze een gedeelte vormt van het pakket, is het van grqot belang, dat de afzenders terdege rekening houden met deze verzendingsvoorwaarde. Voor nadere inlichtingen ter verkrijging van het gewenschte certificaat wende men zich tot den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen. Gibbons, de vertegenwoordiger van Wanamaker, heeft Havas verzocht de ge ruchten tegen te spreken, dat twee der reis makkers van Byrd naar Amsterdam zouden gaan. De eerste mailvlucht, waarbij de met de „Tambora" aangekomen mail naar Batavia is vervoerd en vandaar met de „Slamat' naar Priok, is goed geslaagd. De „Slamat vertrok gisteren van Priok naar Europa. Nu ieders aandacht gevestigd' is op de prestaties der oceaanvliegers, die lange- afstand-records trachten te verbeteren, is het wellicht interessant te vernemen, dat ook in een andere richting, n.l. in de ver ticale, kort geleden door een Amerikaan een record geslagen is. Captain Gray is er in ge slaagd een hoogte van 41.000 voet te berei ken, d.w.z. meer dan dertien Kilomeier. De moeilijkheden waarmede men bij der gelijke hoogtevluchten te kampen heeft, zijn gansch andere dan bij de lange-afstand- vluchten. Vroeger mefcnde men, dat bij het vertoeven in hoogere luchtlagen het vooral de geringe luchtdruk was, die gevaar ople verde. Men dacht trouwens met volko men miskenning van de wetten der physica dat bij zeer lagen barometerstand de luchtdruk aan de buitenzijde van het lichaam niet voldoende zou zijn om" den druk in de bloedvaten tegen te houden, zoodat Moedi gen uit ooren, neus en mond zouden ont staan. Thans weten en begrijpen we, dat ai deze veronderstellingen onjuist zijn. Het hooidbezwaar van de hooge luchtstreken is zuurstofgebrek. Dit is natuurlijk wel weer afhankelijk van den lagen luchtdruk, maar deze werkt niet als zoodanig in. Op een hoogte van vijf duizend meter krijgen de meeste menschen al last met hun adem haling, zij gaan lijden aan bergziekte. Som mige kunnen het wat langer uithouden en ook kan het lichaam langzamerhand aan het verblijf in hoogere luchtlagen wennen. Men kan eenigszins acclimatiseeren, maar hooger dan zes- of zeven duizend meter kan e?n mensch niet komen. Wie dus nog hooger wil, moet bijzondere maatregelen tratfen, die be staan in de eerste plaats in hst meenemen van gecomprimeerde zuurstof, die door mas kers wordt ingeademd. Bij zeer groote hoog ten komt er nog een voorname factor bij, n.l. de koude. Daartegen moet men zich wape nen, door het aantrekken van goed isolee- rende kleeding en door electrische verwar ming. De lkge druk op zichzelf kan dus geen kwaad, zuurstofgebrek en koude zijn de twee invloeden, die men bekampen moet, Tot voor korten tijd had men het zoover gebracht, dat bijna twaalf kilometer kon worden bereikt, thans is het record gebracht op bijna veertien kilometer. Chamberlin, de Oceaanvlieger die thans in Parijs vertoeft, heeft een vlucht gemaakt met een der K.L.M.vliegtuigen type F. Vila zoo als deze op alle diensten gebruikt worden. Chamberlin was vol lof over de vliegeigen- schappen van dit toestel. Een koelie van de onderneming Tindjoan (Oostkust Sumatra) van de H. V. A., wiens vrouw wegens haar luiheid een afzonder lijke taak was opgelegd, heeft den assistent, den Scandinaviëër Tillmanns, met parang- houwen zwaar verwond. Dezer 'dagen vrgaderden te Eindhoven de Hoofdbesturen der Nd. R. K. Vereeni ging van Sigarenfabrikanten en van de Ned. li K. Tabaksbewerkersbond „St. WillVurordus", onder voorzitterschap van den heer J. A. Donker, te Gouda, ten einde wederzijds c'e grieven, vervat in het bekende Werkliedenrapport, en het daar- op gegeven Verweer en Vepliek door over leg tot oplosing te geraken. Ter vergadering waren aanwezig namens het' hoofdbestuur der Ned. R. K. Vereeniging van Sigaren fabrikanten, de heeren J. A. Donker, voor zitter; Frans van Best, H. Kersten, A. H. Kessels, R. Mignot, H. van der Putt, dr. G. Vermeulen, adviseur, mr. A. Steinkühler, secretaris. Namens het hoofdbestuur van den R. K. Tabaksbewerkersbond de hee ren J. Kok, voorzitter; J. Gemen, H. C. Heesterbek, H. L. van den Heuvel, A. Her mans, Joh. Karei. Na de besprekingen, waaruit de bedoe lingen van beide zijden duidelijk waren ge worden, werd van beide kanten v.erkfaard, de rapportgeschidenis als tot het verleden behoorend te beschouwen; met vol vertrou. wen wordt de toekomst tgemoet gegaan en zal zooveel mogelijk in onderling overleg alles gedaan worden wat mocht blijken bij te kunnen dragen tot herstel der gode ver standhouding, tot het welzijn van beide organisaties, in het belang van het algemeen en van de sigarnindustrie in het bijzonder, terwijl uitdrukkelijk word verklaard, dat het onderling vertrouwen in de leiding der beide organisaties door dze besprekingen volkomen is hersteld. De Nederl. Middenstandsbond zal, zooals wij reeds mededeelden, zijn algemecne ver gadering en het 24ste nationaal midden- standscongres houden op Dinsdag 23, Woens dag 24 en Donderdag 25 Augustus a.s, in den Dierentuin te 's-Gravenhage, De voorloopige indeeling van de algem. verg. en het congres is als volgt: Dinsdag 23 Augustus 1927; te half 2 n.m. Reünie der congressisten. Ontvangst door het be stuur der 's-Gravenhaagsche Winkeliers- Vereeniging; ie 2 uur- n.m. Algemeene ver gadering; te 4, uur n.m. Autotcht door '-Gravephage en omstreken; te 9 uur n.m. Ontvangst van het congres door het ge meentebestuur van 's-Gravenhage, waarna feestelijk samenzijn. Woensdag 24 Aug. 1927: te half 10 v.m. Opening van het congres, waarna behandeling van het prae-advies van den lieer mr. Schürmann over „Koopover eenkomsten met voorbehoud van eigen domsrechten"; te 11 uur v.m. officieele her denking van het 25-jarig bes aan. Sprekers: de heeren prof. mr. P. J. M. Aalberse, mr. D. Fock, prof. m, M. W. F. Treub, dr. J. Th. de Visser, mr, A. I. M. J.. Baron van Wijnbergen; te half 4 nm. tot 5 uur. Re ceptie van het Bondsbestuur; te half 7 n.m. Feest-diner, gevolgd door groot Avondfeest. Donderdag 25 Aug. te half 10 v.m. Behan deling van het voorontwerp-wet op de Winkelsluiting en van het Werktijdenbe sluit vor Winkels. Daarna; Sluiting van het congres. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ADRIANA Karsies 2/7 v. Hamburg n. ALFA Vclvis 4/7 v. Horsenste Holtenau. AMBULANT m. s. 9/7 v. Norrkomng te Holtenau. ARY SCHEFFER 3/7 v. Rott. te Havre. BATAVIER IV 6/7 v. m. 8 u. 20 v. Rott. te Gravesend. DON AU sleepb., 5/7 v. Castellon te Huelva, met een drij vende kraan op sleept. EEM 6/7 v. Rott. te Lovisa. ENGELINA m. s. 5/7 v. Aalborg te Holtenau. GIDEONA m. s. 4/7 v. Norresundby te Holtenau. HORIZIN m. s. s/7 v. Norresundbv te Holtenau. NOORDSTER, Westers, 2/7 v. Kopenh. te Hamburg. POOLZEE 3/7 v. Rott. te Aviles, met een baggerm. op sleep*. TFRNEUZEN 1/7 v. Vlaardingen te Lissabon. TEUSIJA Muller 2/7 v. Hamburg n. ROZENBURG 5/7 Cuvhaven gep., Reni n. Korsoer. ROZENBURG5/7 v.KTlr.K r isir. SCHIHLAND 5/7 v. Leith n. Hamburg. SCHOKLAND 5/7 v. Immingham n. Hamburg. SEINE sleepb. 3/7 v. Rott. te Avonmouth, met een baggerm. en bak. ST. PHILIPSLAND s/7 v. Kopenhagen n. Methil. VERTROUWEN Ebeling 2/7 v. Hamburg n. Denemarken. WAAL 6 7 Brunsbüttel gep. IJxpilJa n. Rott. WALCHEREN 3/7 te Newport-News, Quebec n. Australië. WESTPLEIN 5/7 Cuxhaven£ep., Lulea n. Rott. WUTA Muller, 2/7 v. Hamburg n. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. REMBRANDT 6/7 v. Batavia te Amst. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ. DEUCALION 5/7 v. Tarragona n. Vinaroz. EUTFRPE 5/7 v. QAmst. te Bordeaux. (Verb.) FAUNA 5/7 v. Oran n. Algiers. HERMES (thuisr.) 5/7 n. m. 1 u. 40 Dungeness gep. NEREUS Rott. n. Vigo pass. 5/7 Quessant. NOTOS 5/7 v. Gibraltar te Barcelona. ORION Lissabon n. Amsf., pass. 5/7 Quessant. ORPREUS 5/7 v. Fiuine n. Potais. PRINS FRED. HENDRIK «v 7 v. Amst te Paramaribo. TKESEUS 5/7 v. Ceula te Genua. ULYSSES (thuisr.) 5 7 te Corpus Cristi. ZEUS 5/7 v. Fiume n. Bari. KON. HOLL. LLOYD. ZAANLAND (thuisr.) 5/7 v. La Plata n. Montevideo. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GRIJPSKERK (thuisr.) 4/7 te Suez. GRIJPSKERK (thuisr.) 5/7 v. Port Said n. Genua. HEEMSKERK 4/7 v- Mozambique n. Lindi. RANDFONTEIN (thuisr.) 5/7 v. Southampton n. Duin kerken. RIETFONTEIN (thuisr.) 5/7 v. Algoabaai. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BOSCHDJJK 3/7 v. Boston te Philadelphia. EEMDIJK Pacifickust n. Rott. 5/7 te San Francisco. VOLENDAM Rott. n. New York, psss. 5/7 Cape Race. WESTERDIJK Rott. v/d. Pacifickust ie San Francisco. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJITAROEN 2/7 V. Chinwangtao n. Dairen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. GORONTALO (uitr.) 6/7 te Antwerpen. MEDAN 5/7 v. Fremantle te Falmouth. MERAUKE (uitr.) 5/7 v. Port Said. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY 5/7 v. Licata te Oran. AMSTERDAM, 6 Juli. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche eigenheimers 7 IJpolder blauwe eigenheimers ƒ14—15» id. muizen 13—14, d poters fg10; Westl. muizen ƒ1417, ronde ƒ14, kleine muizen 13—14» ronde 10 ;Andijker muizen 13— 14; Langedijkcr muizen 13—14 Rijper muizen 13— 14 Anna Paulowna zand muizen 1618 Beverw. zand- muizen 1618 p..ioo kg. Heden waren de eerste Zeeuw sche eigenheimers aan de markt. AMSTERDAM, 6 Juli. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 242 vette kalveren, ie qual. 85—95 ct., 2e qual. 75—85 ct., 3e qual. 65—75 ct. per kg. levend gewicht 63 nuchtere kalveren ƒ1220 600 varkens, Hollandsche Overz. en Geldersche ie qual. vleeschvarkens 7879 ct., (enkele boven not.) vette varkens 75—77 ct. per kg. slacht- gewicht. AMSTERDAM, 6 Juli. (Noteering v/h. Veilinggebouw De Jong Koene). Fruit. Druiven Frankenthalers 1.20 1.40, witte druiven ƒ0.90I.io, kersen extra ƒ0.500.60, idem I f 0.420.46, aardbeien extra 0.440.54, idem I 0.300.40 aardbeien 0.080.14 p. potprolefic bessen 1ï.io, gewone roode bessen ƒ0.50o.5o kruis bessen groen rijp ƒ0.080.12, alles p. kg; reine victoria ƒ0.08o-'ï3, perziken extra ƒ0.120.16, perziken I ƒ0.07°'*o» netnieloenen ƒ0.380.65 p. stuk. Groenten. Bloemkool extra 1014, idem I ƒ68,kas- snijboonen gcg2, ksspercieboonen 7687, dubbele spercieboonen 7684, doppers 1620, peulen 1634, tuinboonen f70, spinazie 1214, postelein 8n, tomaten 4250, alles per 100 kg peen 510, rabarber 69selderie ƒ58, pieterselie ƒ59 per 100 bos; sl extra ƒ2.604, idem I ƒ1.802.10, andijvie 34.20 per 100 krop; nieuwe aardappelen u17» drielingen 1014.per 100 kg komkommers geel 814, idem wit 9—1I/ idem groen 68 per 100 st. augurken grof ia x8 per 100 kg. BLoemen. Rozen. Hadley J 47, Golden Ophelia 2— 4, Ophelia 2—4, Sunburst 12, Verschure 23» Kei zerin 2 4» Columbia 24, Marcel Royer 34 P®r 100 stuks. Am. Anjers f 67, Pioenen Chinensis f 3.804.50, Gladiolen f 4—8, Irissen f 0.802.40, Dfelphinium f 14» Dahba f ?*5o3.50, Renonkels f 0.200.50 per 100 stuks' Jaoar.sche lelies f 57 p. 100 kelk. Lathyrus in div. kleuren f 0.08^0,12 per bosje. Snijgroen f 3--—7.50 per 100 ranken. Planten. Kentia's touffés f 1.602.80, idem enkele f 1I-20» hortensia's f 1.202, klein f 0.350.60, Dres- s'ena's f °-2o0.40, Zonalen Crampels f 0.1a0,15, Jean me Clare f 0.130.14, Rubin f 0.140.16, Pultatums rood f o.io^°«i4/ rose f 0.120.15, Koningin f 0.120.15, Begonia s f 0.200.25, Coleüs f 0.250.44, Tradescan- tia's f o-'o0.15, Primula's f 0.250.30, Adianthums f 0.08°-n» Primula's f 0.350.30, Adianthums f 0.08 o.ii/ Plütnct.t's f 0.050.08, Varens f 0.050.07, alles per stuk. Afrikaantjes f 11.50 per bakje. GRONINGEN, 5 Juli. Eieren. Op de heden gehouden eiermarkt waren prjj2en f 4,855.35» BOVENKAFSPEL (Station), 5 Juli. Aardappelen, Due en Nynetifold f 3.905.70, Schotse f 66.40, kleine f 4.50 4.7O' kr1®1 f 0.09—1.30 per b. Aanvoer 22.330 b. Bloem kool ie s* 1 9.6o17, 2e s. f 48.20, 3e s. f 13 p. too st. Aanvoer 14>300 st WIJN BIJ DUURSTEDE, 5 Juin Fruitveiling. Mei kersen 53—59 c., idem rood 19—17 c., aardbeien 21—31 c. per bg. ELST (Bet.). 5 Juli. (Speciale veiling V.V.O.B.) Aard beien IS« s. 35—38, 2e s. jo—15, Meikersen 50—65. roode kersen 3°43, roode bessen 40—30, zwarte bessen 4343, frambozen 50—6o, blonde kruisbessen 15—20, groene kruisbeken 9u per kg. ENKHUIZep^ 5 julj_ (ftfarktv. v. Enkhuizen en Om streken-) Aardappelen Schotsche muizen f 6—6.80, mid- delpriis f 6.30 kleine Schotsche muizen f 6—6.80, middel- prijs f 6.20 kleine Schotsche f 4—4-70, midd. f 4.30 kriclaardappelen f r—j.to, alles per baai (100 pond). MAA=i RICHT, 6 Juli. Botermijn. Aanvoer 174.700 kg' %?Ir,er-£f'is f '-92, middenprijs f 1.79, laagste f 1.71. 6 I-ih'. Kaas. Ter markt waren 394 par tijen. Pnjaen Goudsche ie soort f 4042, 2e soort f 35 38. r"1(snl"k. le soort f 41—45, 2e s. f 36—40, zware f 50. Handel matig. 's H. .Hage. 5 Juli. Eieren. Naar Engeland wer den m afgeioopen week uit Nederland verzonden 4.363.200 «eren. Marktbericht van 7 Juli 1927. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1947 ütuks, waarvan: 279 slachtvarkens; vette varkens prijZen van Z\ Lot 32M ct. per K.G. 2% korting. 713 Magere varkens, prijzen van 20 tot 45 per s,tuh, Londensche van 23 tot 26 ct_ pand, levend met 2/b korting. Monters van 30 ct. tot 3114 ei. per pond, levend met 2% korting. 862 biggen, 10 tot 16; 6 runderen 200 tot 360; 52 nuchtere kalveren 12 t0; 17.50; 10 graskalveren 25 tot 35; 24 schapen 23 lot 28; 1 bok 4 tot 7 per stuk. Handel: Vette varkens vlug, magere var kens matig, Lonendsche vlug. zouters vlug, b'ggen matig, runderen matig, nuchtere kal- veren yiug, graskalveren vlug, schapen ma- bokken en geiten matig. Algemeene markt: 325 partijen kaas. Prij zen: le kwal. m,et Rijksmerk van 42 tot 45, 2e 37 tot45.. je kwal. zonder Rijksmerk van 40 tot 42, 2e 36 to 39. Zware 48 tot 50. Handel matig, 407 Par ijen e;eren, kipeieren van 5.50 tot 6.25 per ICO sj Eendeieren 5.tot 5.50 per 1C0 st- Handel matig. 1027 Ponden boter. Goeboter van 0.90 tot 1.00, weiboter 0.85 tot 0.90 per pond. Hande, vlug. De Fransche en Duitsche delegaties tee kenden gisterenmiddag de overeenkomst, waarbij de handelsovereenkomsten, die op 30 Juni van kracht waren met inbegrip van een regeling der douane-tarieven voor het Saargebied, worden verlengd tot 31 Juli. De overeenkomsten hebben terugwerkende kracht tot j Juü, De Fransche Kamer heeft de eerste arti kelen van het wetsontwerp op de recru- teering ?,angenom':'n, waarbij de totale duur van den militairen dienst wordt bepaald op 23 jaar, waarvan een jaar actieve dienst. Het beginsel van den actieven dienst van een jaar werd aangenomen met algemeene (542) stemmen. De Kamercommissie van Financiën heeft gisterenmiddag een vergadering gehouden ter bespreking van de quaestie tot verhoo- ging van het salaris der ministers, da! thans 35 duizend frank plus 18 duizend frank re presentatiekosten bedraagt. Eenparig werd het voorstel aangenomen om het salaris te verhoogen tct 100 duizend frank plus doch alleen voor den eersten minister en den minister van buitenlandsche zaken 18.000 frank representatiekosten, Met de Senaatscommissie is daaromtrent reeds eensgezindheid verkregen. De vergoeding der Kamerleden wordt op voorstel der zelfde commissie verhoogd tot 25 duizend frank, zender toeslag. Thans bedroeg die vergoeding twaalfduizend frank plus acht duizend frank duurtebiislag. De toeslag v/erd echter alleen uitgekeerd aan leden, die den wensch daartoe te kennen gaven. Het Storting hceit gisteren een wetsont werp aangenomen, waarbij de loonen - an het geheeïe rijkspersoneel met ingang van 1 Januari 1928 met 10 pCt. verlaagd wor den. Van hetzelfde tijdstip af zal echter een kinderbijslag worden toegestaan. In Romeinsche kringen spreekt men vol gens de „Temps" sedert eenigen tijd van de mogelijkheid der publicatie van een en cycliek die betrekking zou hebben op het nationalisme en op de afwijkingen van den nationalis'.ischen geest in den tegenwoordi- gen tijd. In deze encycliek zou plechtig en positief de pauselijke en katholieke leer over dit onderwerp worden uiteengezet. Volgens de Portugeesche bladen zijn der tien politieke personen gevangen gezet, be schuldigd van het voerbereiden eener re volutionaire beweging onder leiding van een te Pariis'gevestigd comité, gepre sideerd door Affonso Costa en bestaande uit elementen, die invloed hebben geoe fend .bij de jongste revolutie. BERLIJN, 7 Juli. Op den spoorweg Nord- hausenBraunlage in den plarz is gisterer., coordat de spoordijk tengevolge van dc hevige regens was verzakt, een trein van den dijk gestort. De locomotief, de bagage wegen en zeven wagons vielen langs de helling in het bijna 100 meter diepe dal. De mrchinist, de stoker en eenige ingeni- dirs, die op de locomotief medereden, wer den op slag gedood. Verscheidene reizigers kwamen eveneens om het leven. Er zijn veie gewonden. PARIJS, 6 Juli. Een hevig onweder heeft boven -Parijs gewoed. De laaggelegen ver trekken van'de woonhuizen liepen vol wa ter; in het Bois de Boulogne werden tal van boomen ontworteld en de telegrafische verbindingen verbroken. Persoonlijke onge lukken zijn niet voorekomen. BERLIJN, 6 Juli. Fricdrich Sigismund van Pruisen, die Dinsdag ie Luzern bij n spring concours met zijn paard een val maakte, en daarbij zware inwendige kneuzingen bekwam, v. elke een operatief ingrijpen noodzakelijk maakten, is hedenmiddag aan de gevolgen overleden. RIGA, 6 Juli. Naar uit Kiew wordt ge meld, heeft te Sebastopol opnieuw een hevige storm groote schade aangericht, werden s.o.s. signalen van zee opgevangen. 23 visschersschepen konden niet meer ^de b,sven binnenkomen; naar alle waarschijn lijkheid zullen deze schepen wel ten onder zijn gegaan. KONINGSBERGEN, 6 Juli. De drie des kundigen, die op uitnoodiging van generaal van Pawels begin dezer week een bezoe.i hebben gebracht met het doel de gesloopte vestingen bij Koningsbergen te bezichtigen, hebben hun onderzoek beëindigd. Er heb ben zich geen moeilijkheden voorgedaan. Het Ned.-Ind. Comité voor de huldiging van Cath. van Rennes tergelegenheid van haar 40-jarig jubileum deelde aan de In dische bladen mede, dat met de „Johan de Witt" (vertrek van Priok, 1 Juni j.l.) het huldeblijk is verzonden, bestaande uit spe- cifieg Indische geschenken, n.l. een gedreven zilveren fruitschaal op voetstuk, met dek sel; een gedreven zilveren bloemstuk; twee gedreven zilveren presenteerbladen. Verder behooren bij het huldeblijk een Weefsel uit Soembawa, een met goud ge- stikten doek uit de Lampongs en een reis- tasch bekleed met echte pythondhuid. Het bovenstaande vormt d eninhoud van een antieke Compagnieskist (1 M. lang en 1 M. hoog) op bolpooten en op de sierlijk ste wijze met koperen ornamenten besla gen, waarin verwerkt zijn een gravenkroon, engelen en herten, Het gebeurde op de Bredasche kermis van 28 April 1.1. dat de 43^jia>rige P, A. v. A. in zijn kosthuis de aanwezigen tracteerde. Onder het gezelschap bevond zich zekere M. C. D., die daar in de buurt woonde en blijkbaar wel geld gebruiken kon. Na de fuif ging men op weg naar een cafe. Up een donker enweg werd v. A. door L>. beetgepakt, tegen den grond geworpen en geslagen. Tevens trachtte D. in het bezil te komen van van A.'s geld. Dit gelukte echter niet. Slechts verloor v. A. zijn hoed en horloge. Den volgenden da,g kwam D. aan zijn slachtoffer vragen geen werk van een en ander te maken. Hij gaf v. A.'s horloge en hoed terug. Toch werd de justitie met het gebeurde 'n kennis gesteld. Thans had D. zich voor de vacantiekamer der rechtbank te Breda te verantwoorden wegens mis handeling en poging tot berooving. Na getuigenverhoor achtte de Officier van Justitie de beschuldiging bewezen. Spr. requireerde een gevangenisstraf van 2 jaar. De Haagsche rechtbank veroordeelde de kooplieden J. J. v. d. S. en G. K. uit Rotterdam wegens overtreding van de Opiumwet ieder tot twee maanden hechte nis. Men zal zich herinneren, dat bij oe aanhouding van deze verdachten op het Stationsplein te Leiden rechercheur N°k uit Amsterdam door een nodlottig schot het leven verloor. De „band" der Broederschap in Rusland. product niet onder bepalingven alt) op millioen) tot 35.400 hetgeen dus vrijwel teekent. Echter komt de vvakensvleesch niet Engeland, want ook land daalde schep, tot 11 millioen. dö Engelsche verbods van 17.700 ton 20 ton 41.5 millioen), een verdubbeling be- teruvggang in versoh geheel op rekening van de export naar Duitsch- n.l. van 20 millioen In de parochiekerk van O. L. Vr. Onb. Ontv. aan de Elandstraat te 's-Gravenhage had Zondag een plechtige hoogmis plaats ter here'enking van het 1214 jarig bestaan der St. Juliana congregatie. Deze H. Mis werd opgedragen door den Zeereerw. heer J. Jorna S.J. Des middags werd in de vertrekken van het nieuwe St. Juliana-huis, Koningin Emmakade 170, te 's-Gravenhage een drukbezochte recepti* g '"ouden. Het Engelsche invoerverbod ten aanzien van versch vleesch is ook van invloed ge weest op onzen uitvoer. Dit blijkt overdui- delijg uit het jaarverslag der Ned. Laadbouw Handelskamer. Bedroeg onze totale export van versch varkensvleesch in 192o nog 62.000 ton, ver tegenwoordigend een waarde van f 62 mil lioen, in 1926 liep dit terug tot nog g®e" 29.000 ton 29 millioen), hoewel hel verbod eerst eind Juni in werking kwam. Daartegen liep de bacon-uitvoer Iwelk Ser. Ser. no. fr. Ser. no. fr. no. fr. 232 8 25 232 23 25 232 35 25 232 38 25 232 41 25 467 4 25 773 22 25 773 32 25 773 33 25 773 45 25 844 12 25 1842 17 25 2069 27 25 2203 20 25 2203 24 25 2203 36 25 2568 7 25 2568 18 25 2568 28 25 2802 19 2000 2802 22 25 2802 24 25 2841 14 250 2841 21 25 2841 46 25 3169 41 25 3169 44 25 3345 22 25 3345 46 25 3418 2 25 3566 6 25 3566 13 25 3566 14 25 3925 22 25 3925 31 25 5022 25 25 5022 47 25 5495 16 250 5495 20 25 5495 26 25 5495 31 25 5495 45 25 5518 8 25 5518 39 25 5784 21 25 5784 26 250 5931 34 25 5931 45 25 8290 20 25 8620 17 25 8620 33 25 8620 47 25 8812 11 25 8812 49 25 8904 25 9829 21 25 3943 22 2 0000 De overige nummers zijn betaalbaar n.et' i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7